Об утверждении Правил по осуществлению государственного контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения должностными лицами государственной лесной инспекции Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2015 года № 10426. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 31.07.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18-37) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по осуществлению государственного контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения должностными лицами государственной лесной инспекции Республики Казахстан.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ К. Касымов
10 февраля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 18-02/59
Правила
по осуществлению государственного контроля и надзора в области
охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства
лесов и лесоразведения должностными лицами государственной
лесной инспекции Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясы лауазымды адамдарының орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруы жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-02/59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 наурызда № 10426 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 322 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.07.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабының 1-тармағының 18-37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясы лауазымды адамдарының орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруы жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
_____________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 10 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 18-02/59 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясы лауазымды
адамдарының орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды
молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен
қадағалауды жүзеге асыруы жөніндегі
қағидалар

1. Общие положения
1. Настоящие Правила по осуществлению государственного контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения должностными лицами государственной лесной инспекции Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 18-37) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Лесной кодекс) и определяют порядок осуществления государственного контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения должностными лицами государственной лесной инспекции Республики Казахстан.
2. Государственная лесная инспекция Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 20 Лесного кодекса состоит из должностных лиц Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Ведомство) и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения, животного мира и особо охраняемых природных территорий (далее – должностное лицо).
3. Государственный контроль и надзор в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения осуществляется должностными лицами Ведомства и его территориальных подразделений с целью соблюдения физическими и юридическими лицами требований лесного законодательства Республики Казахстан.
2. Порядок осуществления государственного контроля и надзора
в области охраны, защиты, пользования лесным фондом,
воспроизводства лесов и лесоразведения
4. Должностные лица в соответствии с пунктом 1 статьи 21 Лесного кодекса:
1) осуществляют проверку всех видов работ и мероприятий по охране, защите, воспроизводству лесов и лесопользованию;
2) осуществляют контроль за соблюдением порядка, установленного законодательством Республики Казахстан, при производстве в лесах работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием на территории лесного фонда;
3) составляют протоколы об административных правонарушениях в области лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий;
4) выносят постановления:
о привлечении виновных лиц к административной ответственности в случае нарушения лесного законодательства Республики Казахстан;
об изъятии добытых лесных ресурсов, средств транспорта, орудий их добывания для временного хранения до вынесения судебного решения;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясы лауазымды адамдарының орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруы жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабының 1-тармағының 18-37) тармақшасына (бұдан әрі – Орман кодексі) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясы лауазымды адамдарының орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруы тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясы Орман кодексінің 20-бабының 1-тармағына сәйкес орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру, жануарлар дүниесі мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – Ведомство) мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан (бұдан әрі – лауазымды адам) тұрады.
3. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды Ведомство мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы орман заңнамасының талаптарын сақтауы мақсатында жүзеге асырады.
2. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру
және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен
қадағалауды жүзеге асыру тәртібі
4. Лауазымды адамдар Орман кодексінің 21-бабының 1-тармағына сәйкес:
1) ормандарды күзету, қорғау, молықтыру және орман пайдалану жөнiндегi жұмыстар мен iс-шаралардың барлық түрлерiн тексерудi жүзеге асырады;
2) ормандарда орман шаруашылығын жүргiзумен және орман қоры аумағында орман пайдаланумен байланысты емес жұмыстарды жүргiзген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiптiң сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының орман заңдары, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдары саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасайды;
4) мынадай:
Қазақстан Республикасының орман заңнамасы бұзылған жағдайда кінәлі тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы;
сот шешімі шығарылғанға дейін уақытша сақтау үшін алынған орман ресурстарын, көлік құралдарын, оларды алу құралдарын алып қою туралы қаулылар шығарады;

5) приостанавливают, ограничивают, прекращают право лесопользования на участках государственного лесного фонда;
6) предъявляют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, иски к физическим и юридическим лицам о возмещении ущерба, причиненного государственному лесному фонду нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий;
7) вносит представление руководителям соответствующих государственных органов о привлечении к ответственности должностных лиц, допустивших нарушение лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий;
8) изымают незаконно добытые лесные ресурсы, транспортные средства и иные предметы, явившиеся орудиями совершения правонарушения, обеспечивают их сохранность до вынесения судебного решения.
5. Проверка соблюдения требований лесного законодательства Республики Казахстан должностным лицом осуществляется на основании приказа о назначении проверки, издаваемого руководителем ведомства или его территориального подразделения.
6. Государственный контроль и надзор осуществляется должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Лесного кодекса путем проверок за:
1) качеством выполнения лесохозяйственных мероприятий и их соответствием лесоустроительным проектам на участках государственного лесного фонда;
2) количественными и качественными изменениями лесного фонда, санитарным состоянием лесов, лесопатологической обстановкой в лесах;
3) порядком передачи лесных ресурсов в лесопользование на участках государственного лесного фонда и соблюдением договоров долгосрочного лесопользования;
4) выполнением требований пожарной безопасности в лесах, мероприятий по предупреждению лесных пожаров, по обеспечению их своевременного обнаружения и ликвидации, а также точностью учета площадей гарей и определением причиненного пожарами ущерба государственному лесному фонду, своевременностью принятых мер по ликвидации последствий лесных пожаров;
5) выполнением мероприятий по защите лесов от вредителей и болезней леса, своевременностью принятых мер по предупреждению возникновения, распространения, точностью учета и прогнозирования очагов вредителей и болезней леса, ослабления и гибели насаждений от неблагоприятных воздействий природного, антропогенного и техногенного характера;

5) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалану құқығын тоқтата тұрады, шектейді, тоқтатады;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының орман заңдарын, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдарын бұза отырып мемлекеттiк орман қорына келтiрiлген залалды өтеу туралы талаптар қояды;
7) тиiстi мемлекеттiк органдардың басшыларына Қазақстан Республикасының орман заңнамасын, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту мен пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңнамасын бұзуға жол берген лауазымды адамдарды жауапқа тарту жөнiнде ұсыныс енгiзеді;
8) заңсыз қолға түсірілген орман ресурстарын, көлік құралдарын және құқық бұзушылықтарды жасау құралдары болып табылатын өзге де заттарды алып қояды, сот шешімі шығарылғанға дейін олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Лауазымды адамның Қазақстан Республикасы орман заңнамасы талаптарының сақталуын тексеруі ведомствоның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы шығаратын тексеру тағайындау туралы бұйрықтың негізінде жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік бақылау мен қадағалауды лауазымды адам Орман кодексінің 21-бабының 2-тармағына сәйкес:
1) орман шаруашылығы iс-шараларының орындалу сапасын және олардың мемлекеттiк орман қоры учаскелерiндегi орман орналастыру жобаларына сәйкестiгiн;
2) орман қорының сандық және сапалық өзгерiстерiн, орманның санитариялық жай-күйiн, ормандағы ағаштардың патологиялық жағдайын;
3) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын орман пайдалануға беру тәртібін және ұзақ мерзімді орман пайдалану шарттарының сақталуын;
4) ормандарда өрт қауiпсiздiгi талаптарының, ормандағы өрттердiң алдын алу жөнiндегi, оларды дер кезiнде байқау мен жоюды қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын, сондай-ақ өртеңдер алаңының есебiн жүргiзудiң дәлдiгiн және мемлекеттiк орман қорына өрттен келген нұқсанды анықтау, орман өрттерiнiң зардаптарын жою жөнiндегi шаралардың уақтылы қабылдануын;
5) ормандарды орман зиянкестері мен ауруларынан қорғау жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын, орман зиянкестерi мен аурулары ошақтарының пайда болуының, таралуының, екпелердiң табиғи, антропогендік және техногендік сипаттағы қолайсыз әсерлерден қурап-солып қалуының алдын алу жөнiндегi шаралардың дер кезiнде қабылдануын, олардың есебiн жүргiзу мен болжаудың дәлдiгiн;

6) отводом лесосек;
7) соблюдением правил отпуска древесины на корню и рубок леса, иных правил лесопользования на участках государственного лесного фонда;
8) соблюдением режимов охраны в лесах особо охраняемых природных территорий;
9) соблюдением лесосеменного районирования, заготовки, переработки, хранения и использования лесных семян, ведением питомнического хозяйства на участках государственного лесного фонда;
10) использованием земель лесного фонда в соответствии с их целевым назначением и охраной этих земель;
11) соблюдением порядка пользования государственным лесным фондом при строительных работах, добыче полезных ископаемых, прокладке коммуникаций и выполнении иных работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием;
12) выполнением иных требований лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий.
7. Должностное лицо при обнаружении нарушений лесного законодательства осуществляет проверку проводимых физическими и юридическими лицами работ и мероприятий в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения, а также контроль за соблюдением порядка, установленного лесным законодательством Республики Казахстан при производстве работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием на территории государственного лесного фонда.
8. По результатам осуществления государственного контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения должностным лицом, в присутствии субъекта или его законного представителя, составляются:
1) акт проверки соблюдения лесного законодательства Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – акт проверки).
Один экземпляр акта проверки с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у проверяемого субъекта, вручается проверяемому субъекту или его законному представителю для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений (при их выявлении);
2) предписание по устранению выявленных нарушений лесного законодательства Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – предписание), в двух экземплярах, которое является обязательным для исполнения в установленные в предписании сроки.
Один экземпляр предписания вручается проверяемому субъекту или его законному представителю для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений.

6) кеспеағаш аймағын бөлiп беруді;
7) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбiрiмен босату және ағаш кесу ережелерiнiң, орман пайдаланудың өзге де ережелерiнiң сақталуын;
8) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар ормандарындағы күзет режимдерінің сақталуын;
9) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман тұқымдарының аудандастырылуының, орман тұқымдарының дайындалуының, өңделуінің, сақталуының және пайдаланылуының орындалуын, питомник шаруашылығының жүргiзілуін;
10) орман қоры жерлерiнiң олардың нысаналы қызметiне сәйкес пайдаланылуын және осы жерлердiң қорғалуын;
11) құрылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру, коммуникацияларды тарту және орман шаруашылығын жүргiзумен және орман пайдаланумен байланысты емес өзге де жұмыстарды орындау кезiнде мемлекеттiк орман қорын пайдалану тәртiбiнiң сақталуын;
12) Қазақстан Республикасының орман заңдарының, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдарының өзге де талаптарының орындалуын тексеру арқылы жүзеге асырады.
7. Лауазымды адам орман заңнамасының бұзылуын байқаса, орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласында жеке және заңды тұлғалар жүргізіп жатқан жұмыстар мен іс-шараларды тексеруді, сондай-ақ мемлекеттік орман қорының аумағында орман шаруашылығын жүргізумен және орман пайдаланумен байланысты емес жұмыстар жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіптің сақталуына бақылауды жүзеге асырады.
8. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша лауазымды адам субъектінің немесе оның заңды өкілінің қатысуымен:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы орман заңнамасының сақталуын тексеру актісін (бұдан әрі – тексеру актісі) жасайды.
Тексеру актісінің бір данасы, тексеріліп отырған субъектіде түпнұсқасы бар құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, танысу және анықталған тәртіп бұзушылықтарды (олар анықталған жағдайда) жою жөнінде шаралар қолдану және басқа да әрекеттер жасау үшін тексеріліп отырған субъектіге немесе оның заңды өкіліне тапсырылады;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы орман заңнамасының анықталған тәртіп бұзушылықтарын жою бойынша екі данада ұйғарым (бұдан әрі – ұйғарым) жасайды, ол ұйғарымда белгіленген мерзімде орындау үшін міндетті болып табылады.
Ұйғарымның бір данасы танысу және анықталған тәртіп бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қолдану үшін тексеріліп отырған субъектіге немесе оның заңды өкіліне тапсырылады.

В случае не устранения выявленных нарушений в указанные в предписании сроки, к проверяемому субъекту применяются меры в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года.
9. При осуществлении рейдовых мероприятий, носящих предупредительно-профилактический характер, должностным лицом составляется справка, предписание и (или) заключение без возбуждения дела об административном правонарушении в случае выявления нарушения, но с обязательным разъяснением проверяемому субъекту порядка его устранения.
10. Должностное лицо незамедлительно передает материалы в правоохранительные органы, в случае обнаружения:
1) на территории государственного лесного фонда нарушений по:
факту незаконной порубки;
уничтожению или повреждению деревьев и кустарников;
уничтожению или повреждению лесных культур, сеянцев, саженцев в лесных питомниках и на плантациях, молодняков естественного происхождения, подроста, самосева на площадях, предназначенных для воспроизводства лесов и лесоразведения;
уничтожению или повреждению деревьев и кустарников в результате неосторожного обращения с огнем или иным источником повышенной опасности;
2) на особо охраняемых природных территориях нарушений по:
нарушению режима особо охраняемой природной территории;
умышленному повреждению или уничтожению объекта государственного природно-заповедного фонда.
11. Территориальные подразделения ведомства осуществляют мониторинг за исполнением и прохождением материалов по фактам выявленных нарушений лесного законодательства Республики Казахстан в различных инстанциях с учетом действующих сроков обжалования и исполнения решений.
12. В целях учета нарушений, анализа их динамики по количеству, видам и местам нарушения ведется журнал регистрации нарушений лесного законодательства Республики Казахстан, изъятых орудий незаконного природопользования и незаконно добытых лесных ресурсов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам по осуществлению
государственного контроля и надзора в
области охраны, защиты, пользования
лесным фондом, воспроизводства
лесов и лесоразведения должностными
лицами государственной лесной
инспекции Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование ведомства уполномоченного органа в области лесного
хозяйства или его территориального подразделения)
_____________________________________________________________________
(почтовый адрес, телефон, телефакс)
Акт
проверки соблюдения лесного законодательства
Республики Казахстан
№ _________
_____________________________________________________________________
(место нахождения объекта)
"___" ___________________ 20__ года.
Мною, должностным лицом государственной лесной инспекции:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(на основании приказа или другого нормативного документа)
В соответствии с требованиями Лесного кодекса Республики Казахстан
проведена проверка соблюдения лесного законодательства Республики
Казахстан
_____________________________________________________________________
(наименование проверяемого субъекта,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
почтовый адрес (место жительства)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) проверяемого субъекта, либо
руководителя)
_____________________________________________________________________
место нахождения ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
тел: ________________________ факс: _________________________________
Проверка проведена при участии ______________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
_____________________________________________________________________
в присутствии _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) представителя
проверяемого субъекта)
При проверке установлено следующее: ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
подписи: ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Составлено в ___________________________ экземплярах на ______________ листах.
экземпляр первый ____________________________________________________
экземпляр второй ____________________________________________________
С актом ознакомлен и один экземпляр получил "___" ________ 20__ года.
Представитель, либо руководитель проверяемого субъекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Регистрационный номер _________________
Приложение 2
к Правилам по осуществлению
государственного контроля и надзора в
области охраны, защиты, пользования
лесным фондом, воспроизводства
лесов и лесоразведения должностными
лицами государственной лесной
инспекции Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование ведомства уполномоченного органа в области лесного
хозяйства или его территориального подразделения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(почтовый адрес, телефон, телефакс)
"___" ___________________ 20__ года.
Проверяемому субъекту: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Предписание
по устранению выявленных нарушений лесного
законодательства Республики Казахстан
№ _________
На основании акта проверки соблюдения лесного законодательства
Республики Казахстан № ____________ от " " ___________ 20___ года
ПРЕДПИСЫВАЮ выполнить следующие мероприятия:
№ п/п
Содержание предписания
Срок исполнения
Настоящее предписание подлежит обязательному исполнению.
Проверяемому субъекту направить в адрес Комитета лесного
хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан или его территориального подразделения (нужное
подчеркнуть) информацию по выполнению настоящего предписания. За
невыполнение или ненадлежащее выполнение предписания виновное лицо
может быть привлечено к административной ответственности в
соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных

Анықталған тәртіп бұзушылықтар ұйғарымда көрсетілген мерзімде жойылмаған жағдайда тексеріліп отырған субъектіге 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес шаралар қолданылады.
9. Профилактикалық-алдын алу сипатындағы рейділік іс-шараларды жүзеге асыру кезінде лауазымды адам тәртіп бұзушылық анықталған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы анықтама, ұйғарым және (немесе) іс қозғалмайтын қорытынды жасайды, бірақ тексеріліп отырған субъектіге оны жою тәртібін міндетті түрде түсіндіреді.
10. Лауазымды адам:
1) мемлекеттік орман қорының аумағында:
ағаштың заңсыз кесілу фактісі;
ағаштар мен бұталардың жойылуы немесе зақымдануы;
орман тұқымбақтары мен плантацияларда орман ағаштарының, қалемшелердің, көшеттердің, табиғи өскен жас талдардың, ормандарды молықтыру мен орман өсіруге арналған алқаптарда өркендердің, тұқымнан өсіп шыққан шыбықтардың жойылуы немесе зақымдануы;
отқа абай болмау салдарынан немесе өзге аса қауіптілік көзінен ағаштар мен бұталардың жойылуы немесе зақымдануы бойынша тәртіп бұзушылықтар;
2) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда:
ерекше қорғалатын табиғи аумақ режимінің бұзылуы;
мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектісінің қасақана зақымдалуы немесе жойылуы бойынша тәртіп бұзушылықтар байқалған жағдайда материалдарды дереу құқық қорғау органдарына береді.
11. Ведомствоның аумақтық бөлімшелері шешімдерге шағымданудың және оларды орындаудың қолданыстағы мерзімдерін ескере отырып, анықталған Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзу фактілері бойынша материалдардың әртүрлі инстанцияларда орындалуына және өтуіне мониторинг жүргізеді.
12. Тәртіп бұзушылықтарды есепке алу, тәртіп бұзудың саны, түрлері және орындары бойынша олардың үрдісін талдау мақсатында осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзушылықтарды, алынып қойылған табиғатты заңсыз пайдалану құрал-саймандары мен заңсыз олжаланған орман ресурстарын тіркеу журналы жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік орман инспекциясы
лауазымды адамдарының орман қорын
күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды
молықтыру жән орман өсіру саласындағы
мемлекеттік бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыруы жөніндегі қағидаларға
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе
оның аумақтық бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
(пошталық мекенжайы, телефоны, телефаксы)
Қазақстан Республикасы орман заңнамасының сақталуын тексеру
актісі
№ _________
_____________________________________________________________________
(объектінің орналасқан жері)
20__ жылғы "___"______________.
Мен, мемлекеттік орман инспекциясының лауазымды адамы:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса)
_____________________________________________________________________
(бұйрықтың немесе басқа нормативтік құжаттың негізінде)
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің талаптарына сәйкес __________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тексерілетін субъектінің атауы, пошталық мекенжайы, (тұрғылықты жері)
_____________________________________________________________________
(тексерілетін субъектінің не басшының тегі, аты, әкесінің аты (болса)
_____________________________________________________________________
орналасқан жері _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
телефоны:_____________________ факсы: _______________________________
Қазақстан Республикасы орман заңнамасының сақталуына тексеру жүргіздім.
Тексеру _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болса)
қатысуымен өткізілді, оған __________________________________________
_____________________________________________________________________
(тексерілетін субъекті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(болса)
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________ қатысты.
Тексеру кезінде мыналар анықталды: __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қолдары: ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________ данада ________________________________ парақта жасалды.
бірінші дана ________________________________________________________
екінші дана _________________________________________________________
үшінші дана__________________________________________________________
Актімен таныстым және бір данасын алдым 20__ жылғы "___" ____________
Тексерілетін субъектінің өкілі не басшысы: __________________________
_____________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болса))
Тіркеу нөмірі _______________________________________________________
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік орман инспекциясы
лауазымды адамдарының орман қорын
күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды
молықтыру жән орман өсіру саласындағы
мемлекеттік бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыруы жөніндегі қағидаларға
2-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе
оның аумақтық бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(пошталық мекенжайы, телефоны, телефаксы)
20__ жылғы "___" _______________.
Тексеріліп отырған субъектіге: ______________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса))
Қазақстан Республикасы орман заңнамасының анықталған
бұзушылықтарын жою бойынша
ұйғарым № ________
20__ жылғы "___"_______ №___ Қазақстан Республикасы орман
заңнамасының сақталуын тексеру актісі негізінде мынадай іс-шараларды
орындауға ҰЙҒАРЫМ ЖАСАЙМЫН:
Р/с
Ұйғарымның мазмұны
Орындау мерзімі
Осы ұйғарым міндетті түрде орындалуға жатады.

правонарушениях от 5 июля 2014 года.
Уполномоченное должностное лицо: ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"___" ___________________ 20__ года.
Предписание получил _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) представителя, либо
руководителя проверяемого субъекта)
"___" ___________________ 20__ года.
Регистрационный номер _______________________________________________
Приложение 3
к Правилам по осуществлению
государственного контроля и надзора в
области охраны, защиты, пользования
лесным фондом, воспроизводства
лесов и лесоразведения должностными
лицами государственной лесной
инспекции Республики Казахстан
Форма
Журнал
регистрации нарушений лесного законодательства Республики
Казахстан, изъятых орудий незаконного природопользования
и незаконно добытых лесных ресурсов
№ п/п
Дата составления протокола, фамилия и инициалы лица, составившего протокол
Фамилия и инициалы лиц, участвовавших в обнаружении и пресечении нарушения
Фамилия и инициалы нарушителя (для должностного лица - должность и наименование организации)
Место совершения и обнаружения нарушений (наименование субъекта, № квартала)
Содержание нарушения
Номер и дата постановления об административном правонарушении
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение журнала
Сумма штрафа, тенге
Сумма ущерба, тенге
Стоимость незаконно добытых лесных ресурсов, тенге
Изъято орудий незаконного природопользования и незаконно добытых лесных ресурсов
Куда сдано на хранение (№ и дата приемного акта)
Конфисковано орудий незаконного природопользования и незаконно добытых лесных ресурсов
наложено
взыскано
предъявлено
взыскано
виды орудия и наименования лесных ресурсов
количество и их стоимость
виды орудия и наименования лесных ресурсов
Количество и их стоимость
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Продолжение журнала
Возвращено орудий незаконного природопользования и незаконно добытых лесных ресурсов
Передано для реализации орудий незаконного природопользования и незаконно добытых лесных ресурсов
Поступило в бюджет от реализации орудий незаконного природопользования и незаконно добытых лесных ресурсов тысяч тенге
Осталось орудий незаконного природопользования и незаконно добытых лесных ресурсов (количество/стоимость)
виды орудия и наименования лесных ресурсов
количество и их стоимость
виды орудия и наименования лесных ресурсов
количество и их стоимость
виды орудия и наименования лесных ресурсов
количество и их стоимость
18
19
20
21
22
23
24

Тексерілетін субъект Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің немесе оның аумақтық бөлімшесінің атына (керегі сызылсын) осы ұйғарымның орындалуы туралы ақпарат жіберсін. Ұйғарымның орындалмауы немесе тиісті дәрежеде орындалмауы үшін кінәлі тұлға 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылуы мүмкін.
Уәкілетті лауазымды адам ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20__ жылғы "__" _____________
Ұйғарымды алдым: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тексерілетін субъект өкілінің не басшысының қолы, тегі, аты,
әкесінің аты (болса)
20__ жылғы "__" _______________
Тіркеу нөмірі _________________
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік орман инспекциясы
лауазымды адамдарының орман қорын
күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды
молықтыру және орман өсіру саласындағы
мемлекеттік бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыруы жөніндегі қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзушылықтарды,
алынып қойылған табиғатты заңсыз пайдалану құралдарын және
заңсыз олжаланған орман ресурстарын тіркеу
журналы
р/с
Хаттама жасалған күн, хаттама жасаған адамның тегі, және аты-жөні
Тәртіп бұзушылықты анықтауға және болдырмауға қатысқан адамдардың тегі және аты-жөні
Тәртіп бұзушының тегі және аты-жөні (лауазымды адам үшін – лауазымы және ұйымның атауы)
Тәртіп бұзушылық жасалған және дайындалған жер (субъектінің атауы, орам №)
Тәртіп бұзудың мән-жайы
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулының нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
7
Журналдың жалғасы:
Айыппұл сомасы, теңге
Залал сомасы теңге
Заңсыз олжаланған орман ресурстарының құны, теңге
Табиғатты заңсыз пайдалану құралдары мен заңсыз олжаланған орман ресурстары алынды
Сақтауға қайда тапсырылды (қабылдау актісінің № және күні)
Табиғатты заңсыз пайдалану құралдары мен заңсыз олжаланған орман ресурстары тәркіленді
салынды
өндіріп алынды
берілді
Өндіріп алынды
Құрал түрлері және орман ресурстарының атаулары
Саны және олардың құны
Құрал түрлері және орман ресурстарының атаулары
Саны және олардың құны
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Журналдың жалғасы:
Табиғатты заңсыз пайдалану құралдары мен заңсыз олжаланған орман ресурстары қайтарылды
Табиғатты заңсыз пайдалану құралдары мен заңсыз олжаланған орман ресурстары өткізілуге берілді
Табиғатты заңсыз пайдалану құралдары мен заңсыз олжаланған орман ресурстарын өткізуден бюджетке түсті, мың теңге
Табиғатты заңсыз пайдалану құралдары мен заңсыз олжаланған орман ресурстары қалды (саны/құны)
Құрал түрлері және орман ресурстарының атаулары
Саны және олардың құны
Құрал түрлері және орман ресурстарының атаулары
Саны және олардың құны
Құрал түрлері және орман ресурстарының атаулары
Саны және олардың құны
18
19
20
21
22
23
24