Об утверждении Правил распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2015 года № 10445.
В соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.04.2020 № 135/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сарсенов С.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии приказа на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Жумагалиева А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН":
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________________ Е. Досаев
12 февраля 2015 года
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 января 2015 года № 67
Правила распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия

Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 наурызда № 10445 тіркелді.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.04.2020 № 135/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (С.С. Сарсенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада бекітілген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың
2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Респубикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 12 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 29 қаңтардағы
№ 67 бұйрығымен
бекітілген
Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.04.2020 № 135/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия.
2. Распределение ресурса нумерации и выделение номеров, а также их изъятие является государственной услугой (далее – государственная услуга).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в стандарте государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) код ABC - код географической зоны нумерации, идентифицирующий сеть телекоммуникаций, либо ее часть;
2) код DEF - код негеографической зоны нумерации, идентифицирующий услугу интеллектуальной сети связи или телекоммуникационную сеть;
3) индекс "X1" - код миллионной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
4) индекс "X1X2" - код стотысячной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
5) индекс "Х1Х2Х3" - код десятитысячной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
6) перенос абонентского номера – услуга по сохранению и использованию абонентского номера в сетях сотовой связи, предоставляемая абоненту при заключении им нового договора об оказании услуг сотовой связи с другим оператором сотовой связи;

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.04.2020 № 135/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және нөмірлеу ресурстарын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою тәртібін айқындайды.
2. Нөмірлеу ресурстарын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
Мемлекеттік қызметті жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ABC коды – географиялық нөмірлеу аймағының телекоммуникациялық желісін не оның бір бөлігін сәйкестендіретін код;
2) DEF коды – географиялық емес нөмірлеу аймағының интеллектуалды байланыс желісінің қызметін немесе телекоммуникациялық желіні сәйкестендіретін код;
3) "X1" индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің миллиондық нөмірлер тобының коды;
4) "X1X2" индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің жүз мыңдық нөмірлер тобының коды;
5) "Х1Х2Х3" индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің он мыңдық нөмірлер тобының коды;
6) абоненттік нөмірді көшіру – абоненттің басқа ұялы байланыс операторымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жаңа шарт жасасу кезінде оған ұсынылатын, ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді сақтап қалу және пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет;

7) маршрутный номер (routing number, RN) – адресная информация, используемая в сетях сотовой связи и телекоммуникаций общего пользования для осуществления вызовов к перенесенному абонентскому номеру сотовой связи. Маршрутный номер (routing number, RN) содержит префикс (одну шестнадцатеричную цифру "D"), и код сети оператора сотовой связи, состоящий из двух десятичных знаков;
8) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
9) емкость нумерации сети - количество номеров, идентифицирующих оконечное пользовательское оборудование сети телекоммуникаций;
10) планируемая емкость нумерации сети - емкость нумерации сети телекоммуникаций, которую планирует достичь оператор связи при развитии сети на определенный период;
11) задействованная емкость нумерации сети - емкость нумерации сети, учитывающая номера, идентифицирующие все подключенное в сети оконечное (пользовательское) оборудование, включая номера, используемые для контроля и служебных целей, а также забронированные пользователем номера, за обслуживание которых взимается абонентская плата;
12) максимально возможная емкость нумерации сети - максимальная емкость нумерации сети в рамках принятой на сети значности нумерации;
13) интеллектуальная сеть - коммуникационная сеть, совмещающая передачу и обработку данных;
14) доступный ресурс нумерации - свободный ресурс нумерации, для использования которого имеется техническая возможность;
15) провайдер услуги - физическое или юридическое лицо, не обладающее собственной инфраструктурой связи и оказывающее услуги телекоммуникаций пользователям через сети операторов связи;
16) логический номер абонента услуги - часть номера абонента услуги интеллектуальной сети связи Х1..Хn, идентифицирующая непосредственно абонента услуги. Логические номера абонентов услуг "(Х4)Х5Х6Х7" выделяются оператором связи (провайдером услуги) при абонировании услуги;
17) "кочевание" (nomadicity) номера - способность пользователя в сети фиксированной телефонной связи поменять свою точку сетевого доступа;
18) сеть фиксированной связи – сеть телекоммуникаций, оконечные терминалы которой имеют территориально фиксированное место расположения. Сети фиксированной телефонной связи подразделяются на: местные сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций операторов междугородной и/или международной связи, фиксированной спутниковой связи;

7) бағыттау нөмірі (routіng number, RN) – ұялы байланыс желілерінде және ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде ұялы байланыстың көшірілген абоненттік нөміріне шақырулар жасау үшін қолданылатын адресті ақпарат. Бағыттау нөмірі (routіng number, RN) префикстен (бір оналтылық санау жүйесіндегі "D" цифры) және ондық санау жүйесіндегі екі таңбалы ұялы оператор желісінің кодынан тұрады;
8) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
9) желінің нөмірлеу сыйымдылығы – телекоммуникациялар желісінің ақырғы пайдаланушылық жабдығын сәйкестендіретін нөмірлер саны;
10) желіні нөмірлеудің жоспарланатын сыйымдылығы – белгілі бір кезеңге желіні дамыту кезінде байланыс операторы қол жеткізуді жоспарлайтын телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу сыйымдылығы;
11) желіні нөмірлеудің қолданыстағы сыйымдылығы – желіде жалғанған барлық ақырғы (пайдаланушылық) жабдықтарды сәйкестендіретін нөмірлерді, сонымен қоса бақылауда және қызметтік мақсаттарда қолданылатын нөмірлерді, сондай-ақ оларға қызмет көрсеткені үшін абоненттік төлем алынатын, пайдаланушы броньдаған нөмірлерді есепке алатын желіні нөмірлеудің сыйымдылығы;
12) желіні нөмірлеудің ең жоғарғы ықтимал сыйымдылығы – желіде қабылданған нөмірлеудің мәнділігі шеңберінде желіні нөмірлеудің ең жоғарғы сыйымдылығы;
13) зияткерлік желі – деректерді беруді және өңдеуді бірлестіретін коммуникациялық желі;
14) қолжетімді нөмірлеу ресурсы – қолдануға техникалық мүмкіндік бар нөмірлеудің бос ресурсы;
15) қызмет провайдері – меншікті байланыс инфрақұрылымы жоқ және пайдаланушыларға байланыс операторларының желілері арқылы телекоммуникация қызметтерін көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
16) қызмет абонентінің логикалық нөмірі – Х1..Хn интеллектуалды байланыс желісі қызметтері абоненті нөмірінің тікелей қызмет абонентін сәйкестендіретін бөлігі. Қызметті абоненттеу кезінде байланыс операторымен (қызмет провайдерімен) "(Х4)Х5Х6Х7" қызметтер абоненттерінің логикалық нөмірлері бөлінеді;
17) нөмірдің "көшуі" (nomadіcіty) – тіркелген телефон байланысы желісіндегі пайдаланушының өзінің желілік қолжетімділік нүктесін ауыстыру қабілеті;
18) тіркелген байланыс желісі – түпкілікті терминалдарында аумақтық тіркелген орналасу орны бар телекоммуникация желісі. Тіркелген телефон байланысы желісі жергілікті телекоммуникация желілері, қалааралық және/немесе халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желісі, тіркелген жерсеріктік байланыс желілері болып бөлінеді;

19) ограниченность ресурса нумерации на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF - состояние сети телекоммуникаций, функционирующей на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF, при котором ресурс нумерации, выделенный всем операторам связи и запрашиваемый по заявлениям операторов связи, превышает 90 процентов от доступного;
20) префикс - индикатор, состоящий из одного или большего числа знаков, которые позволяют осуществить выбор различных форматов номера, сетей, служб, операторов связи.
Глава 2. Порядок распределения ресурса нумерации
4. Ресурс нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, предназначенный для оказания услуг телефонной связи и услуг, обеспечиваемых с использованием телефонной нумерации (далее – ресурс нумерации) включает в себя:
1) коды "ABC" географически определяемых зон нумерации сети телекоммуникаций общего пользования;
2) индексы "X1", "Х1Х2" и "Х1Х2Х3" местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации;
3) коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей мобильной телекоммуникационной связи, в том числе сетей сотовой связи, сетей подвижной радиотелефонной связи, сетей транкинговой связи, сетей спутниковой подвижной связи;
4) коды сетей операторов сотовой связи, входящих в состав маршрутного номера (routing number, RN) для обеспечения переносимости абонентских номеров в сетях сотовой связи;
5) коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации ведомственных сетей телекоммуникаций, сетей телекоммуникаций специального назначения, корпоративных сетей;
6) коды "DEF" и индексы "X1", "X1X2" в коде "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи для предоставления оператором связи своим абонентам - юридическим лицам дополнительных услуг, требующих объединения распределенных по разным административным территориям участков сети;
7) коды "DEF" и индексы "Х1", "Х1Х2" в коде "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи, обеспечивающих абонентов функцией "кочевания" (nomadicity) номера;
8) индексы "X1", "X1X2" в коде "DEF" не географически определяемой зоны нумерации для ведомственных, корпоративных и иных географически распределенных сетей телекоммуникаций, емкость нумерации которых не превышает 100 тысяч номеров;

19) белгіленген аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында нөмірлеу ресурсының шектеулілігі – белгіленген аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында жұмыс істейтін телекоммуникациялар желісінің жағдайы, бұл ретте барлық байланыс операторларына бөлінген және байланыс операторларының өтініші бойынша сұралатын нөмірлеу ресурсы қолжетімді мөлшерден 90 пайыз жоғары;
20) префикс – нөмірдің, желілердің, қызметтердің, байланыс операторларының түрлі тұрпаттарын таңдауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бір саннан немесе одан көп белгілерден тұратын индикатор.
2-тарау. Нөмірлеу ресурсын бөлу тәртібі
4. Телефондық байланыс қызметтерін және телефондық нөмірлеуді пайдалану арқылы қамтамасыз етілетін қызметтерді көрсетуге арналған Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсын (бұдан әрі – нөмірлеу ресурсы) мыналарды қамтиды:
1) жалпы пайдаланылатын телекоммуникациялар желісінің географиялық анықталатын нөмірлеу аймақтарының "АВС" кодтарын;
2) нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағында жергілікті телекоммуникациялар желілерінің "X1", "Х1Х2" және "Х1Х2Х3" индекстерін;
3) ұтқыр телекоммуникациялық байланыс желілерінің, соның ішінде ұялы байланыс желілерінің, жылжымалы радиотелефон байланысы желілерінің, транкингтік байланыс желілерінің, спутниктік жылжымалы байланыс желілерінің географиялық емес тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймақтарының "DEF" кодтарын;
4) ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруді қамтамасыз ететін бағыттау нөмірінің (routіng number, RN) құрамында кіретін ұялы оператор желісінің кодын;
5) ведомстволық телекоммуникациялар желілерінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желілерінің, корпоративті желілердің географиялық емес тұрғыда белгіленетін анықталатын нөмірлеу аймақтарының "DEF" кодтарын;
6) байланыс операторлары өзінің абоненттеріне – желі учаскелерінің әр түрлі әкімшілік аумақтарына бөлінген біріктіруді талап ететін қосымша қызметтерді заңды тұлғаларға ұсыну үшін тіркелген телефон байланысы желілерінің географиялық емес тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймақтарының "DEF" кодтары мен "DEF" кодындағы "X1", "X1X2" индекстерін;
7) абоненттерді нөмірдің "көшу" (nomadіcіty) функциясымен қамтамасыз ететін, тіркелген телефонды байланыс желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының "DEF" кодтары мен "DEF" кодындағы "X1", "X1X2" индекстерін;
8) ведомстволық, корпоративті және нөмірлеудің сыйымдылығы 100 мың нөмірден аспайтын, басқа географиялық бөлінген телекоммуникациялар желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының "DEF" кодындағы "X1", "X1X2" индекстерін;

9) коды доступа к услугам (далее – КДУ):
IP-телефонии (Интернет-телефонии) для предоставления междугородных и (или) международных телефонных соединений;
доступа к сети Интернет;
интеллектуальных сетей связи;
доступа технического персонала коммутационных станций междугородной и (или) международной сети к контрольно-испытательной аппаратуре;
10) коды операторов (Х1Х2X3)/(Х1Х2Х3X4), предоставляющих услуги связи с использованием кодов доступа к услугам;
11) номера доступа "1UV(Х12))" к экстренным оперативным, информационно-справочным и заказным службам;
12) префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи;
13) ресурс нумерации местной сети телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом "ABC";
14) логические номера абонентов услуг (Х4Х5Х6Х7)/(Х5Х6Х7) с использованием кодов доступа к услугам.
5. Передача (в порядке правопреемства) услугополучателем выделенного ему ресурса нумерации другим физическим и юридическим лицам, осуществляется в порядке выделения номеров, а также их изъятия в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Оператору связи ресурс нумерации выделяется в пользование для предоставления услуг телекоммуникаций путем выделения номеров абонентам сети или организации доступа к услуге.
Ресурс нумерации одного оператора связи передается другому оператору связи, только при предоставлении услуги переноса абонентского номера в сетях сотовой связи.
6. Услугодатель организует работу по учету ресурса нумерации и ведет реестр распределенных и резервных ресурсов нумерации (далее – реестр) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Операторы связи, провайдеры услуг и владельцы сетей, получившие ресурс нумерации, распределяют полученный ресурс нумерации по обслуживаемой территории или по услугам связи согласно определяемого ими плана нумерации.
Копия указанного плана нумерации и сведения об используемой (задействованной) нумерации представляются операторами связи, владельцами сетей, провайдерами услуг услугодателю ежегодно не позднее 30 января для включения в план нумерации Республики Казахстан.
8. Коды "ABC", коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи, обеспечивающих абонентов функцией "кочевания" (nomadicity) номера, КДУ не имеют конкретного получателя и закрепляются услугодателем за определенной территорией или видом услуги телекоммуникаций в соответствии с системой и планом нумерации Республики Казахстан.
Ресурсы нумерации одной географически определяемой зоны нумерации используются только на данной территории географически определяемой зоны.
Ресурс нумерации географически определяемой зоны нумерации является общим для операторов сетей фиксированной связи, работающих в данной зоне.

9) қызметтерге қолжетімділік кодтарын (бұдан әрі - ҚҚК):
қалааралық және (немесе) халықаралық телефондық қосылуларды ұсыну үшін ІP-телефония (Интернет-телефония);
Интернет желісіне қолжетімділік;
байланыстың зияткерлік желілері;
қалааралық және (немесе) халықаралық желінің коммутациялық станциясы техникалық қызметкерлерінің бақылау-сынақ жабдықтарына қолжетімділікті;
10) қызметтерге қолжетімділік кодтарын пайдаланумен байланыс қызметтерін ұсынатын (Х1Х2X3)/(Х1Х2Х3X4) операторлар кодтарын;
11) "1UV(Х1(Х2))" шұғыл жедел, ақпараттық-анықтамалық және тапсырыс беру қызметтеріне қолжетімділік нөмірлерін;
12) қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларын таңдау префикстерін;
13) "АВС" кодымен нөмірлеудің географиялық белгіленетін аймағындағы жергілікті телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсын;
14) қызметтерге қолжетімділік кодтарын пайдаланумен (Х4Х5Х6Х7)/(Х5Х6Х7) қызметтер абоненттерінің логикалық нөмірлерін қамтиды.
5. Көрсетілетін қызметті алушы (мирасқорлық тәртібімен) оған бөлінген нөмірлеу ресурсын басқа жеке және заңды тұлғаларға беру осы Қағидалардың талаптарына сәйкес нөмірлер бөлу, сондай-ақ оларды алып қою тәртібімен жүзеге асырылады.
Байланыс операторына нөмірлеу ресурсы телекоммуникациялар қызметін көрсету үшін желі абоненттеріне нөмірлерді бөлу немесе қызметке қолжетімділікті ұйымдастыру арқылы пайдалануға бөлінеді.
Бір байланыс операторының нөмірлеу ресурсы басқаға тек ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қызметін көрсету кезінде беріледі.
6. Көрсетілетін қызметті беруші нөмірлеу ресурсын есепке алу бойынша жұмысты ұйымдастырады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының тізілімін (бұдан әрі - Тізілім) жүргізеді.
7. Нөмірлеу ресурсын алған байланыс операторлары, қызметтер провайдерлері және желілердің иелері, олар анықтайтын нөмірлеу жоспарына сәйкес алынған нөмірлеу ресурсын қызмет көрсетілетін аумақ бойынша немесе байланыс қызметтері бойынша бөледі.
Белгіленген нөмірлеу жоспарының көшірмесі және пайдаланылатын (қолданыстағы) нөмірлеу туралы мәліметтерді байланыс операторлары, желілердің иелері, қызметтер провайдерлері жыл сайын 30 қаңтардан кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының нөмірлеу жоспарына қосу үшін ұсынады.
8. Абоненттерді нөмірдің "көшу" (nomadіcіty) функциясымен қамтамасыз ететін тіркелген телефондық байланыс желілерінің географиялық емес тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймақтарының "АВС" кодтары, "DEF" кодтары, қызметтерге қолжетімділік кодтарының нақты алушысы жоқ және олар Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес уәкілетті органмен белгілі бір аумаққа немесе телекоммуникациялар қызметінің түріне бекітіледі.
Нөмірлеудің бір географиялық белгіленетін аймағының нөмірлеу ресурстары тек осы географиялық анықталатын аймақта пайдаланылады.
Нөмірлеудің географиялық тұрғыда белгіленетін анықталатын аймағының нөмірлеу ресурсы осы аймақта жұмыс істейтін тіркелген байланыс желілерінің операторлары үшін ортақ болып табылады.

9. Планирование и выделение индексов "Х1Х2", "X1X2X3" местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом "ABC", их замену или перевод в резерв услугодатель осуществляет согласно действующим планам нумерации каждой географически определяемой зоны нумерации.
10. Оператору связи для идентификации нескольких местных сетей, расположенных на территории географически определяемой зоны нумерации (наложенная сеть), может быть выделен свободный индекс "Х1Х2" из ресурса кода "ABC" данной зоны.
Индекс "X1X2" выделяется оператору связи при условии, что суммарная планируемая емкость местных сетей оператора связи на территории географически определяемой зоны нумерации составляет не менее пятнадцать тысяч номеров, а задействованная емкость местных сетей оператора связи составляет не менее пятидесяти процентов от планируемой.
При возрастании суммарной емкости местных сетей оператора связи в географически определяемой зоне нумерации до девяносто процентов от максимально возможной (семьдесят две тысячи номеров) оператору связи выделяется более одного индекса "X1X2".
11. Если ресурс нумерации местной сети телекоммуникаций на конкретной территории, выделенный всем услугополучателям, превышает девяносто процентов от доступного ресурса, то услугодателем фиксируется наличие ограниченности ресурса.
Информация об ограниченности ресурса публикуется на Интернет-ресурсе услугодателя.
Услугодателем принимаются следующие меры по увеличению ресурса нумерации местной сети:
путем перераспределения ресурса нумерации (проведение анализа и выявление неиспользованного услугополучателем выделенного ресурса нумерации местной сети телекоммуникаций более чем на пятьдесят процентов в течение двух лет с момента выделения);
путем перехода от пятизначного номера абонента на местной сети к шестизначному, от шестизначного номера абонента на местной сети к семизначному в соответствии с системой и планам нумерации Республики Казахстан.
12. Коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации выделяются:
сетям мобильной телекоммуникационной связи (в том числе подвижной радио/радиотелефонной связи и транкинговой связи);
сетям сотовой связи, спутниковой подвижной связи на основании выданной лицензии при условии предоставления услуг на всей территории Республики Казахстан.
При возрастании емкости сети до девяносто процентов от максимально возможной, данной сети выделяется новый код DEF.
Региональным сетям сотовой связи, сетям мобильной телекоммуникационной связи (в том числе сетям подвижной радио/радиотелефонной и транкинговой связи), функционирующим на территории отдельных населенных пунктов в пределах географически определяемой зоны нумерации, выделяется ресурс нумерация данной географически определяемой зоны.

9. Көрсетілетін қызметті беруші "АВС" кодымен нөмірлеудің географиялық белгіленетін аймағында жергілікті телекоммуникациялар желілерінің "Х1Х2", "X1X2X3" индекстерін жоспарлау мен бөлуді, олардың ауыстырылуын немесе резервке қоюды нөмірлеудің әр географиялық белгіленетін аймақтың қолданыстағы нөмірлеу жоспарларына сәйкес іске асырады.
10. Байланыс операторына нөмірлеудің географиялық анықталатын аймақтың аумағында (үстеме желі) орналасқан бірнеше жергілікті желілерді сәйкестендіру үшін осы аймақтың "АВС" коды ресурсынан бос "Х1Х2" индексі бөлінуі мүмкін.
"Х1Х2" индексі байланыс операторына нөмірлеудің географиялық белгіленетін аймағының аумағында байланыс операторы жергілікті желілерінің қосынды жоспарланған сыйымдылығы он бес мыңнан кем емес нөмір құрағанда, ал байланыс операторының қолданыстағы жергілікті желілерінің сыйымдылығы – жоспарланғаннан елу пайыздан кем емес құрайтын жағдайда ғана бөлінеді.
Нөмірлеудің географиялық тұрғыда белгіленетін аймағында байланыс операторының жергілікті желілерінің қосынды сыйымдылығы ең жоғары мүмкін болатын нөмірлеудің тоқсан пайызына дейін (жетпіс екі мың нөмір) жоғарылаған жағдайда байланыс операторына бір индекстен көп "Х1Х2" бөлінеді.
11. Егер нақты аумақта барлық нөмірлеу ресурсын алушыларға бөлінген жергілікті желінің нөмірлеу ресурсы қолжетерлік ресурстан тоқсан пайызға жоғары болса, онда көрсетілетін қызметті беруші ресурсқа шектеудің болғандығын тіркейді.
Ресурстың шектеулілігі туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында жарияланады.
Көрсетілетін қызметті беруші жергілікті желінің нөмірлеу ресурсын ұлғайту бойынша мынадай шаралар қабылдайды:
нөмірлеу ресурсын қайта бөлу арқылы (талдау жүргізу және көрсетілетін қызметті алушымен бөлінген мерзімнен бастап екі жыл ішінде елу пайыздан астам бөлінген жергілікті телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсынан пайдаланбағанын анықтау);
Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес жергілікті желіде абоненттің бес таңбалы нөмірінен алты таңбалыға, жергілікті желіде абоненттің алты таңбалы нөмірінен жеті таңбалыға ауыстыру жолы арқылы.
12. Нөмірлеудің географиялық емес анықталатын аймағының "DEF" кодтары:
ұялы телекоммуникациялық байланыс (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефон байланысы және транкингтік байланыс) желілеріне;
ұялы байланыс, спутниктік жылжымалы байланыс желілеріне Қазақстан Республикасының барлық аумағында қызметтер ұсынған жағдайда берілген лицензия негізінде бөлінеді.
Желі сыйымдылығының ең жоғарғы мүмкіндігінен тоқсан пайызға дейін жоғарылаған жағдайда, осы желіге жаңа DEF коды бөлінеді.
Өңірлік ұялы байланыс желілеріне, жекелеген елді мекендер аумағында жұмыс істейтін ұтқыр телекоммуникациялық байланыс желілеріне (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефон және транкингтік байланыс желілеріне) нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағының шегінде осы географиялық анықталатын аймағының нөмірлеу ресурсы бөлінеді.

13. Ведомственным, корпоративным сетям и сетям связи специального назначения коды "DEF" выделяются по предоставлению обосновании, доказывающее существенное повышение эффективности управленческой или производственной деятельности при условии объединения участков (фрагментов) сети под одним кодом нумерации.
Ведомственным и корпоративным сетям выделяется индекс "Х1Х2" в коде "DEF=767" при условии, что суммарная емкость сети составляет менее ста тысяч номеров.
Оператору фиксированной связи, предоставляющему юридическим лицам услуги организации ведомственных или корпоративных сетей, не привязанных к конкретной географически определяемой зоне нумерации, выделяется код "DEF" или индекс в коде "DEF=767" ("DEFX1X2").
Ведомственным и корпоративным сетям, наряду с выделением кодов "DEF"/"DEFX1X2", с целью обеспечения удобства пользователям сетей, выделяется ресурс нумерации местных сетей в зоне нумерации с кодом "ABC".
14.Операторы связи и владельцы сетей, получившие коды "DEF" или индексы "Х1Х2" в кодах "DEF", индексы "X1X2", "Х1Х2Х3" местных сетей телекоммуникаций в кодах "ABC", дальнейшее распределение ресурса нумерации осуществляют самостоятельно в соответствии с разрабатываемыми ими планами нумерации конкретных сетей.
15. План нумерации выделенных сетей телекоммуникаций (идентификация сетей, коммутационных станций, значность номеров абонентов) определяется операторами этих сетей самостоятельно.
При сопряжении выделенной сети с сетью телекоммуникаций общего пользования она переходит в другую категорию сетей единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, нумерация сети подлежит изменению согласно настоящим Правилам.
16. Операторы сотовой связи выделяют короткие номера в кодах "DEF", за исключением номеров, которые начинаются на цифры "0", "1" и "8".
Цифра "0" - будет использоваться в качестве префикса выхода на национальную сеть.
Цифра "1" - используется для обозначения первой цифры номера доступа к экстренным, справочно-информационным и заказным службам.
Цифра "8" - используется для выхода на междугородную и международную связь.
17. Префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи "12ХХ" выделяются только операторам междугородной и (или) международной телефонной связи, при этом оператору связи выделяется только один префикс выбора операторов междугородной и (или) международной телефонной связи, используемый как для междугородной, так и для международной телефонной связи.
18. Абонентские номера абонентам присваиваются оператором связи (провайдером услуги) из плана нумерации сети оператора (провайдера услуги) при заключении договора между абонентом и оператором связи (провайдером услуги) на предоставление услуг телекоммуникаций, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10999).

13. Егер өтініш беруші желі учаскелерін (фрагменттерін) бір нөмірлеу кодымен біріктірген жағдайда басқарушылық және өндірістік қызметтің тиімділігін едәуір жоғарылайтындығын дәлелдейтін негіздеулер келтіретін болса, ведомстволық, корпоративтік желілерге және арнайы тағайындалған байланыс желілеріне "DEF" кодтары бөлінеді.
Ведомстволық және корпоративтік желілерге "DEF=767" кодындағы "Х1Х2" индексі, желінің қосынды сыйымдылығы кем дегенде жүз мың нөмір болған жағдайда ғана бөлінеді.
Заңды тұлғаларға нақты нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағына байланбаған, ведомстволық және корпоративтік желілерді ұйымдастыру қызметтерін ұсынатын тіркелген байланыс операторына "DEF" коды немесе "DEF=767" ("DEFХ1Х2") кодындағы индекс бөлінеді.
Ведомстволық және корпоративтік желілерге "DEF"/"DEFХ1Х2" кодтарын бөлумен қатар, желілерді пайдаланушыларға қолайлылықты қамтамасыз ету мақсатында "АВС" кодымен нөмірлеу аймағында жергілікті желілердің нөмірлеу ресурсын тағайындауға рұқсат етіледі.
14. "DEF" кодтарын немесе "DEF" кодтарындағы "Х1Х2" индекстерін, жергілікті телекоммуникациялар желілерінің "АВС" кодтарындағы "Х1Х2", "Х1Х2Х3" индекстерін алған байланыс операторлары және желілер иелері бұдан әрі нөмірлеу ресурсын бөлуді өздері әзірлейтін нақты желілердің нөмірлеу жоспарларына сәйкес дербес іске асырады.
15. Бөлінген телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу жоспарын осы желілер операторлары дербес (желілерді, коммутациялық станцияларды идентификациялау, абонент нөмірлерінің мәнділігі) анықтайды.
Ортақ пайдаланудағы телекоммуникациялар желісі мен бөлінген желінің түйіскен жағдайда ол Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінің басқа желілер санаттарына ауысады, желінің нөмірленуі осы Қағидаларға сәйкес өзгертіледі.
16. Ұялы байланыс операторлары "DEF" кодтарында "0", "1" және "8" сандарынан басталатын нөмірлерден басқа қысқа нөмірлер бөледі:
"0" саны – ұлттық желіге шығуға префикс ретінде қолданылатын болады;
"1" саны – шұғыл, анықтамалық-ақпараттық және тапсырыс беру қызметтеріне қатынау үшін бірінші санын белгілеуге қолданылады.
"8" саны – қалааралық және халықаралық байланысқа шығуға қолданылады.
17. Операторды таңдау префикстері "12ХХ" тек қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларына бөлінеді, бұл ретте байланыс операторына қалааралық, сондай-ақ халықаралық байланыс үшін пайдаланылатын қалааралық және (немесе) тек бір префиксі бөлінеді.
18. "Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген) сәйкес телекоммуникациялар қызметін көрсетуге абонент және байланыс операторы (қызмет провайдері) арасында шарт жасалған кезде байланыс операторы (қызмет провайдері) абоненттерге оператор желісінің нөмірлеу жоспарынан абоненттік нөмірлер береді.

19. Для оказания услуги IP-телефонии (Интернет-телефонии), наряду с использованием выделенного услугодателем номера в коде "КДУ", используется местный телефонный номер из диапазона для доступа к справочно-информационным и заказным службам операторов междугородной и международной связи "1UV (X1(X2))", при этом данный номер закрепляется в качестве номера доступа к услуге приказом услугодателя.
20. В случае изменения системы и плана нумерации Республики Казахстан, услугодатель в течение тридцати рабочих дней принимает решение об изменении ресурса нумерации, выделенного операторам связи и владельцам сетей телекоммуникаций, а также ресурсов нумерации, не имеющих конкретного получателя. Услугодатель уведомляет операторов связи, провайдеров услуг и владельцев сетей в течении десяти рабочих дней после принятия решения об изменении ресурса нумерации выделенного операторам связи, провайдерам услуг и владельцам сетей телекоммуникаций.
При этом операторам связи и владельцам сетей предоставляется ресурс нумерации, эквивалентный используемому.
По мере цифровизации сетей Республики Казахстан услугодатель переводит выделенные номера доступа к экстренным и справочно-информационным службам "1UV" на номера "1UV (X1(X2))" в соответствии с системой и планом нумерации Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок выделения номеров, а также их изъятия
21. Для получения номеров услугополучатель посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) направляет услугодателю:
1) заявление на выделение номеров, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) перечень транзитных коммутационных станций сети оператора, являющихся стандартными точками присоединения сетей с целью выбора операторов междугородной и (или) международной связи в каждом регионе присутствия оператора – в случае получения префикса выбора оператора междугородной и (или) международной связи;
4) подробное описание услуги, обоснование целесообразности организации этой услуги; конкретное описание способа оказания предлагаемой услуги, предложения по тарификации и маршрутизации вызовов – для получения кода оператора "Х1Х2Х3(Х4)", предоставляющего услуги связи с использованием КДУ во вновь вводимой или в действующей ранее услуге.

19. ІP-телефония (Интернет-телефония) қызметін көрсету үшін көрсетілетін қызметті беруші тағайындаған қызметтердің қол жеткізу кодындағы нөмірін пайдаланумен қатар қалааралық және халықаралық байланыс операторларының анықтамалық-ақпараттық және тапсырыстық қызметтеріне қатынауға арналған диапазонынан "1UV (Х1(Х2))" жергілікті телефон нөмірі пайдаланылады, бұл ретте бұл нөмір көрсетілетін қызметті берушінің бұйрығымен қызметке қолжеткізілген нөмір ретінде бекітіледі.
20. Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспары өзгерген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші отыз жұмыс күні ішінде байланыс операторларына және телекоммуникациялар желілерінің иелеріне бөлінген нөмірлеу ресурсының, сондай-ақ нақты алушысы жоқ нөмірлеу ресурсының өзгеруі туралы шешім қабылдайды. Көрсетілетін қызметті беруші байланыс операторларына, қызметтер провайдерлеріне, телекоммуникациялар желілерінің иелеріне бөлінген нөмірлеу ресурсын өзгерту туралы шешім қабылданғаннан кейін он жұмыс күні ішінде байланыс операторларын, қызметтер провайдерлерін, телекоммуникациялар желілерінің иелерін хабардар етеді.
Бұл ретте байланыс операторлары мен желі иелеріне қолданыстағыға баламалы нөмірлеу ресурсы ұсынылады.
Қазақстан Республикасының желілерін цифрлық станцияларға көшіру шамасына қарай көрсетілетін қызметті беруші шұғыл және анықтамалық-ақпараттық, тапсырыс беру қызметтеріне қатынау үшін бөлінген "1UV" нөмірлерін Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес "1UV (X1(X2))" нөмірлеріне ауыстырады.
3-тарау. Нөмірлер беру, сондай-ақ оларды алып қою тәртібі
21. Көрсетілетін қызметті алушы нөмірлерді алу үшін www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы көрсетілетін қызметті берушіге мыналарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсын бөлуге арналған өтініш;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазба.
3) әр аймақта оператордың болуын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау мақсатында желілердің қосылуының стандартты нүктесі болып табылатын оператор желісінің транзитті коммутациялық станциялар тізбесі - қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторына қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау префиксін алу үшін;
4) қызметтің толық сипаттамасы, осы қызметті ұйымдастырудың мақсаттылығын негіздеу, ұсынылатын қызметті көрсету әдісінің нақты сипаттамасы, шақыруларды тарифтеу және бағыттау жөніндегі ұсыныстар - байланыс операторына (қызмет провайдеріне) қайта енгізілетін немесе бұрын қолданыстағы қызметтерге қол жеткізу кодын пайдаланып, байланыс қызметтерін көрсететін оператордың "Х1Х2Х3(Х4)" кодын алу үшін.

22. Ресурс нумерации местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом "ABC" выделяется в размере пятидесяти процентов от указанного объема в заявлении на выделение номеров. Оставшаяся часть номеров в размере пятидесяти процентов резервируется за услугополучателем и используется услугополучателем по мере задействования выделеннных номеров.
23. Для изъятия номеров услугополучатель направляет услугодателю посредством портала заявление на изъятие номеров по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
24. На портале в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
25. Канцелярия услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленных документов.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение срока, указаннного в части второй настоящего пункта, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение срока, указаннного в части второй настоящего пункта, рассматривает документы, и далее в течение трех рабочих дней осуществляет подбор свободных номеров из реестра и издает приказ о выделении или об изъятии номеров, либо готовит мотивированный отказ в оказании государственной услуги, который направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Сведения о документах удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

22. "АВС" кодымен нөмірлеудің географиялық тұрғыда белгіленетін аймағындағы жергілікті телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурсы телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурстарын бөлуге арналған өтініште көрсетілген көлемнің елу пайыздай мөлшерінде бөлінеді. Нөмірлеу ресурсының елу пайыз мөлшеріндегі қалған бөлігі нөмірлеу ресурсын алушыға резервке беріледі және бөлінген ресурстың қолданыста болу шегі бойынша көрсетілетін қызметті аушымен пайдаланады.
23. Көрсетілетін қызметті алушы нөмірлерді алып қою үшін көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады.
24. Портал арқылы-көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтінішті қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
25. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оны қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Өтініш берушінің еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту дайындайды.
Өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған (бұдан әрі - ЭЦҚ) электрондық құжат нысанында көрсетілетін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде құжаттарды қарастырып, одан әрі үш жұмыс күні ішінде бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының тізіліміне сәйкес бос нөмірлеу ресурсын таңдайды және көрсетілетін қызметті берушінің басшысының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған (бұдан әрі - ЭЦҚ) электрондық құжат нысанында көрсетілетін көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберілетін нөмірлеу ресурсын бөлу немесе алып қою туралы бұйрықты немесе қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту әзірлейді.
Жеке тұлғаны куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), өтініш берушінің дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.

26. Услугодатель отказывает в выделении номеров по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
27. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, вышестоящего государственного органа и в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя и в вышестоящий государственный орган в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатам оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам распределения
ресурса нумерации и выделения
номеров, а также их изъятия
Стандарт государственной услуги "Распределение ресурса нумерации и выделение номеров, а также их изъятие"
1.
Наименование услугодателя
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz
3.
Срок оказания государственной услуги
пять рабочих дней.
4.
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Приказ о выделении или изъятии номеров;
мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам
7.
График работы

26. Көрсетілетін қызметті беруші сұратылатын нөмірлерді бөлуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
4 - тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
27. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымы Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, жоғары тұрған органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның басшысының атына берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің атына және жоғарыда тұрған мемлекеттік органға келіп түскен шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Нөмірлеу ресурсын бөлу
және нөмірлерді беру,
сондай-ақ оларды алып
қою қағидаларына
1-қосымша
"Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызмет беруші атауы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері (қолжетімділік арналары)
"электронды үкімет" веб-порталы: www.egov.kz, www.elіcense.kz
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
бес жұмыс күн
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (толық автоматтанырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Нөмірлерді беру немесе оларды алып қою туралы бұйрық;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғалар үшін тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс графигі

1) Веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем);
2) Услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан".
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан: www.gov.egov.kz;
2) портале.
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для получения номеров:
1) заявление на выделение номеров, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
перечень транзитных коммутационных станций сети оператора, являющихся стандартными точками присоединения сетей с целью выбора операторов междугородной и (или) международной связи в каждом регионе присутствия оператора – в случае получения префикса выбора оператора междугородной и (или) международной связи;
подробное описание услуги, обоснование целесообразности организации этой услуги; конкретное описание способа оказания предлагаемой услуги, предложения по тарификации и маршрутизации вызовов – для получения кода оператора "Х1Х2Х3(Х4)", предоставляющего услуги связи с использованием КДУ во вновь вводимой или в действующей ранее услуге.
Для изъятия номеров:
заявление на изъятие номеров
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

1) Порталдың жұмыс кестесі – техникалық жұмыстарды жүргізумен байланысты үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады) тәулік бойы;
2) Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейінгі түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің www.gov.egov.kz интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Нөмірлерді алу үшін:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірлер бөлуге арналған өтініш;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазба.
қызметтің толық сипаттамасы, осы қызметті ұйымдастырудың мақсаттылығын негіздеу, ұсынылатын қызметті көрсету әдісінің нақты сипаттамасы, шақыруларды тарифтеу және бағыттау жөніндегі ұсыныстар - байланыс операторына (қызмет провайдеріне) қайта енгізілетін немесе бұрын қолданыстағы қызметтерге қол жеткізу кодын пайдаланып, байланыс қызметтерін көрсететін оператордың "Х1Х2Х3(Х4)" кодын алу үшін.
Нөмірлеу ресурсын алып қою үшін:
нөмірлерді алып қою туралы өтініш.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Услугополучатель имеет возможность получения услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан: www.gov.egov.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам распределения
ресурса нумерации
и выделения номеров,
а также их изъятия
Форма
Реестр распределенных и резервных ресурсов нумерации
№ п/п
Ресурс нумерации
Количество распределенных или резервных ресурсов нумерации
Территория использования
Наименование и организационно правовая форма услугополучателя
Номер и дата подписания приказа о выделении, изъятии номеров
Наименование услуги
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 3
к Правилам распределения
ресурса нумерации и выделения
номеров, а также их изъятия
Форма
Заявление на выделение номеров
1. Услугополучатель (для юридических лиц - полное и сокращенное наименование, для физических лиц - фамилия, имя, отчество (при его наличии).
2. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер.
3. Почтовый адрес.
4. Контактные реквизиты (телефон, факс).
5. Банковские реквизиты.
6. Реквизиты лицензии и приложения к ней, выданной услугодателем (в случае оказания лицензируемых услуг связи).
7. Полное и сокращенное (если имеется) наименование сети.
8. Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, ответственного за создание и эксплуатацию сети.
9. Объем запрашиваемого ресурса нумерации.
10. Территория, на которой предполагается использовать запрашиваемый ресурс нумерации.
___________________________________
(должность лица, имеющего
полномочия на подпись заявления)
__________________________________ (Ф.И.О.(при его наличии)
должностного лица)
Приложение 4
к Правилам распределения
ресурса нумерации и выделения
номеров, а также их изъятия
Форма
Пояснительная записка

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескергендегі өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет" көмегімен, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсету деңгейі мен қарастыру тәртібі туралы ақпаратты ала алады.
Көрсетілетін қызметті алушы қызметті электронды түрде ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы ала алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Министрліктің www.gov.egov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Нөмірлеу ресурсын бөлу
және нөмірлерді беру,
сондай-ақ оларды алып
қою қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының тізілімі
№ р/с
Нөмірлеу ресурсы
Бөлінген және резервтік нөмірлеу ресурстарының саны
Пайдалану аумағы
Көрсетілетін қызметті алушының атауы мен ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны
Нөмірлеу ресурсын бөлу, өзгерту, қайтарып алу туралы бұйрықтың нөмірі мен қол қойылған күні
Қызмет атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Нөмірлеу ресурсын бөлу
және нөмірлерді беру,
сондай-ақ оларды алып
қою қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Нөмірлерді бөлуге өтініш
1. Көрсетілетін қызметті алушы (заңды тұлғалар үшін – толық және қысқаша атауы, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)).
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
3. Пошталық мекенжайы.
4. Байланыс деректемелері (телефон, факс).
5. Банктік деректемелер.
6. Көрсетілетін қызметті беруші берген лицензиясының және оның қосымшасының деректемелері (лицензияланатын байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайда).
7. Желінің толық және қысқартылған атауы (егер болса).
8. Желіні құруға және пайдалануға жауапты тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда).
9. Сұратылатын нөмірлеу ресурсының көлемі.
10. Сұратылатын нөмірлеу ресурсын пайдалану болжанып отырған аумақ.
____________________________
(өтінішке қол қоға
уәкілетті тұлғаның лауазымы)
______________________________
(лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда))
Нөмірлеу ресурсын
бөлу және нөмірлерді беру,
сондай-ақ оларда алып
қою қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Түсіндірме жазба

1. Наименование и тип сети.
2. Административно-организационные принципы обеспечения функционирования сети (формы собственности, владелец, эксплуатирующие организации, организация - международный оператор, их правовые и функциональные отношения).
3. Эксплуатационная готовность сети на момент подачи заявления (или срок начала эксплуатации).
4. Краткие технические принципы построения сети:
1) структура, в том числе элементы, осуществляющие взаимодействие с междугородными (международными, внутризоновыми) сетями;
2) техническое обеспечение сопряжения с междугородными (международными) сетями (протоколы межсетевого сопряжения, непосредственное сопряжение, типы каналов связи и способы их организации).
5. Организационно-техническая готовность сети для предоставления услуг междугородной и международной связи, услуг доступа к сети Интернет, услугам IP-телефонии (Интернет-телефонии) и услугам интеллектуальных сетей связи (наличие соглашений с операторами зарубежных сетей сопряжения, с отечественными сетями или международными транзитными узлами о предоставлении транзита, с поставщиками международных каналов, наличие и функциональная готовность технических средств).
6. Масштабы функционирования сети:
1) топология сети (перечень городов и регионов Республики Казахстан, стран СНГ, других зарубежных стран, охватываемых сетью);
2) количество пользователей, в том числе пользующихся услугами междугородной (международной) связи;
3) перечень зарубежных сетей и транзитных узлов, с которыми будет осуществляться непосредственное сопряжение;
4) возможность предоставления пользователям выхода к абонентам зарубежных сетей, не имеющих непосредственного сопряжения с заявляемой сетью;
5) междугородный (международный) трафик (входящий, исходящий);
6) состав услуг.
7. Принципы построения плана нумерации сети.
8. Описание услуг.
Примечания:
1) по пунктам 4, 5 излагаются сведения по состоянию на момент подачи заявления и приводятся данные по планам развития сети;
2) пункт 5 действителен только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEFX1" и "DEFX1X2", коды операторов связи (провайдеров услуг) "Х1Х2Х34)" в кодах доступа к услугам, для операторов междугородной и (или) международной связи, запрашивающих префикс выбора оператора;
3) подпункты 3)-5) пункта 6 действительны только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEFX1" и "DEFX1X2";
4) по пункту 7 прилагается новый план нумерации, если представленный ранее в пояснительной записке на получение лицензии был изменен.
Приложение 5
к Правилам распределения
ресурса нумерации и
выделения номеров,
а также их изъятия
Форма
Заявление на изъятие номеров

1. Желінің атауы мен түрі.
2. Желінің қызмет етуін қамтамасыз ететін әкімшілік-ұйымдастыру қағидаттары (меншік нысаны, иесі, пайдаланылатын кәсіпорындар, кәсіпорын – халықаралық оператор, олардың құқықтық және функционалдық қатынастары).
3. Өтінім беру кезіндегі желінің пайдалануға дайындығы (немесе пайдалануды бастау мерзімі).
4. Желі құрудың қысқаша техникалық қағидаттары:
1) құрылымы, оның ішінде қалааралық (халықаралық, аймақішілік) желілермен өзара іс-қимылын жүзеге асыратын элементтер;
2) қалааралық (халықаралық) желілермен түйісуді техникалық қамтамасыз ету (желіаралық түйісу хаттамалары, тікелей түйісу, байланыс арналарының түрлері және оларды ұйымдастыру тәсілдері).
5. Қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерін, Интернет желісіне қолжетімділік қызметтерін, ІP-телефония қызметтеріне (Интернет-телефония) және байланыстың интеллектуалдық желілер қызметтеріне ұсыну үшін ұйымдастыру-техникалық дайындығы (шет елдердің түйіндесу желілерінің операторларымен, отандық желілермен немесе транзит беру туралы халықаралық транзиттік тораптармен, халықаралық арналар жабдықтаушыларымен келісімдердің болуы, техникалық құралдардың болуы және функционалдық дайындығы).
6. Желінің жұмыс істеу ауқымы:
1) желі топологиясы (Қазақстан Республикасының, ТМД елдерінің, басқа да шет елдердің желі қамтитын қалалары мен аймақтарының тізбесі);
2) пайдаланушылардың, оның ішінде қалааралық (халықаралық) байланыс қызметтерімен пайдаланылатындардың саны;
3) тікелей түйіндесу жүргізілетін шетел желілері мен транзиттік тораптарының тізбесі;
4) пайдаланушыларға, тапсырыс берілген желімен тікелей түйіндесуі жоқ шетел желілерінің абоненттеріне шығуды ұсыну мүмкіндігі;
5) қалааралық (халықаралық) трафик (кіріс, шығыс);
6) көрсетілетін қызметтердің құрамы.
7. Желінің нөмірлеу жоспарын құру қағидаттары.
8. Көрсетілетін қызметтердің сипаты.
Ескертпе:
1) 4, 5-тармақтар бойынша мәліметтер өтініш беру кезіндегі жағдай бойынша жазылады және желіні дамыту жоспары бойынша деректер келтіріледі;
2) 5-тармақ нөмірлеу аймағының "DEF" кодтарын, "DEFХ1" және "DEF Х1Х2" кодтарын, қызметтерге қолжетімділік кодтарындағы "Х1Х2Х3(Х4)" байланыс операторларының (қызметтер провайдерлерінің) кодтарын сұрататын операторлар үшін ғана; оператордың таңдау префиксін сұрататын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторлары үшін ғана қолданылады;
3) 6-тармақтың 3)-5) тармақшалары нөмірлеу аймағының "DEF" кодтарын, "DEF Х1" және "DEF Х1Х2" кодтарын сұрататын операторлар үшін ғана жарамды;
4) егер бұрын лицензия алуға ұсынылған түсіндірме жазба өзгертілсе, 7-тармақ бойынша жаңа нөмірлеу жоспары қосымша беріледі.
Нөмірлеу ресурсын бөлу және
нөмірлерді беру, сондай-ақ
оларды алып қою қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Нөмірлерді алып қоюға өтініш

1. Услугополучатель (для юридических лиц - полное и сокращенное наименование, для физических лиц - фамилию, имя, отчество).
2. ИИН/БИН.
3. Почтовый адрес.
4. Контактные реквизиты (телефон, факс).
5. Количество номеров предлагаемого на изъятие.
6. Территория, на которой предлагается изъять номера.
7. Причины на изъятие номеров.
___________________________________
(должность лица, имеющего
полномочия на подпись заявления)
__________________________________ (Ф.И.О.(при его наличии)
должностного лица)

1. Көрсетілетін қызметті алушы (заңды тұлғалар үшін – толық және қысқаша атауы, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты).
2. ЖСН/БСН.
3. Пошталық мекенжайы.
4. Байланыс деректемелері (телефон, факс).
5. Алып қоюға ұсынылатын нөмірлеу ресурсының көлемі.
6. Нөмірлерді алып қоюға өтініш берген аумақ.
7. Нөмірлерді алып қоюға өтініш беру себебі.
____________________________
(өтінішке қол қоюға
уәкілетті тұлғаның лауазымы)
______________________________
(лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.
(болған жағдайда))