Об утверждении Правил организации государственных систем учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10471. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 44
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 09.02.2016 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года «Об использовании атомной энергии», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации государственных систем учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения.
2. Комитету атомного и энергетического контроля и надзора Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                    В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 12 февраля 2015 года № 83
Правила организации
государственных систем учета и контроля ядерных материалов и
источников ионизирующего излучения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации государственных систем учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения в (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года «Об использовании атомной энергии» и определяют порядок организации государственных систем учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения (далее – источники излучения).

Ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерін есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 83 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10471 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 44 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 09.02.2016 № 44 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Атом энергиясын пайдалану туралы» 1997 жылғы 14 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерін есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 12 ақпандағы
№ 83 бұйрығымен
бекітілген
Ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерін есепке алу
мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін ұйымдастыру қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерін есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1997 жылғы 14 сәуірдегі «Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерін (бұдан әрі – сәулелену көздері) есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.

2. Настоящие Правила распространяются на юридические лица, осуществляющие деятельность по обращению с ядерными материалами и источниками излучений при их производстве, использовании, переработке, осуществлению научных исследований, транспортировке, размещении и перемещении по территории Республики Казахстан, а также через границу при экспорте и импорте.
3. Государственные системы учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения обеспечивают определение наличного количества ядерных материалов и источников излучения, мест их нахождения, предотвращение потерь, несанкционированного использования и хищений, представление оперативной информации о наличии и перемещении ядерных материалов и источников ионизирующего излучения, а также сведений о списании и захоронении источников излучения, об экспорте и импорте источников излучения и ядерных материалов в Министерство энергетики Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган), а в случаях, предусмотренных международными договорами, - международным организациям и другим государствам.
4. Учет и контроль ядерных материалов и источников излучения ведется, начиная со стадии их начального производства и до их окончательного захоронения, вывода из эксплуатации, а также посредством восстановления контроля над ними в случае их утери.
Контроль за наличием и движением ядерных материалов и источников излучения, а также порядком их учета осуществляется путем проведения периодической инвентаризации, сверки и анализа отчетных и учетных данных.
5. Учету и контролю подлежат:
1) ядерные материалы, содержащие изотопы урана-235, урана-233, плутония и тория;
2) источники излучения, в том числе, входящие в состав приборов (изделий, установок), радиационные характеристики которых превышают уровни изъятия.
Порядок учета и контроля источников излучения, содержащих изотопы урана, тория и плутония, в том числе входящих в состав радиоизотопных приборов, определяется как порядком учета источников излучения, так и порядком учета ядерных материалов;
3) радионуклидные источники в датчиках пожарной сигнализации, радиофармацевтические препараты, наборы для иммунологического анализа, радиоизотопные генераторы медицинского назначения, соединения, меченные радионуклидами, радиоизотопные препараты и растворы на основе короткоживущих радионуклидов с периодом полураспада до 60 (шестидесяти) суток, включая йод-125, учитываются в организациях их использующих.
Сведения об общем количестве и суммарной активности таких источников излучения предоставляются в уполномоченный орган по результатам ежегодной инвентаризации.

2. Осы Қағидалар ядролық материалдармен және сәулелену көздерімен жұмыс iстеу, оларды өндiру, пайдалану, қайта өңдеу, ғылыми зерттеулер жүргiзу, тасымалдау мен орналастыру және Қазақстан Республикасының аумағымен, сондай-ақ экспорттау мен импорттау кезiнде шекара арқылы өткiзу жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Ядролық материалдар мен сәулелену көздерін мемлекеттiк есепке алу және бақылау жүйесі ядролық материалдар мен сәулелену көздерінің бар мөлшерiн, олардың табылған жерлерін дәлме-дәл айқындауды, жоғалуын, рұқсатсыз пайдаланылуын және ұрлануын болдырмауды, ядролық материалдар мен сәулелену көздерінің бар-жоғы және орнын ауыстыруы, сәулелену көздері мен ядролық материалдардың есептен шығарылуы және көмiлуi, экспорты және импорты туралы жедел ақпаратты Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігіне (бұдан әрі – уәкілетті орган), ал халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда халықаралық ұйымдар мен басқа мемлекеттерге беруді қамтамасыз етеді.
4. Ядролық материалдар мен сәулелену көздерін есепке алу мен бақылау оларды бастапқы өндіру кезеңінен бастап және түпкілікті көмгенге, пайдаланудан шығарғанға дейін, сондай-ақ олар жоғалған жағдайда оларды бақылауды қалпына келтіру арқылы жүргізіледі.
Ядролық материалдар мен сәулелену көздерінің болуы мен қозғалысын бақылау, сондай-ақ есепке алу тәртібімен мерзімді түгендеу жүргізу, есеп беру және есепке алу деректерін салыстыру және талдау жолымен жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік есепке алуға және бақылауға:
1) құрамында уран-235, уран-233, плутоний мен торий изотоптары бар ядролық материалдар;
2) радиациялық сипаттамалары алу деңгейiнен асатын, оның ішінде құралдардың (бұйымдардың, қондырғылардың) құрамына кіретін сәулелену көздерi жатады.
Құрамында уран, торий және плутоний изотоптары бар, оның ішінде радиоизотопты құралдар құрамына кіретін сәулелену көздерін есепке алу және бақылау тәртібі сәулелену көздерін есепке алу тәртібі ретінде де, ядролық материалдарды есепке алу тәртібі ретінде де айқындалады;
3) өрт сигнализациясының датчиктеріндегі радионуклидті көздер, радиофармацевтикалық препараттар, иммунологиялық талдауға арналған жинақтар, медициналық мақсаттағы радиоизотоптық генераторлар, радионуклидтермен белгiленген қосылыстар, сондай-ақ 125-йодты қоса алғанда, жартылай ыдырау кезеңi 60 (алпыс) тәулiкке дейiнгi тіршілігі қысқа радионуклидтер негiзіндегi радиоизотоптық препараттар мен ерiтінділер оларды пайдаланатын ұйымдарда есепке алынады.
Мұндай сәулелену көздерінің жалпы саны және жиынтық белсенділігі туралы мәліметтер уәкілетті органға жыл сайынғы түгендеу нәтижесі бойынша беріледі.

6. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) средства контроля доступа – технические средства (системы наблюдения и устройства индикации вмешательства), предназначенные для обнаружения несанкционированного изъятия, использования, перемещения ядерного материала, проникновения в зону доступа;
2) учетные документы – документы, в зависимости от вида деятельности организации, содержащие данные о результатах измерений, наличии, количестве, составе, местонахождении и состоянии ядерного материала и (или) источника излучения, а также сведения об их уточнениях и исправлениях;
3) отчетные документы – отчет об изменении инвентарного количества, список фактически наличного количества и материально-балансовый отчет;
4) физическая инвентаризация – проверка фактического количества и состояния ядерного материала в зоне баланса материала;
5) установка – реактор, критическая сборка, завод по конверсии, завод по изготовлению, перерабатывающая установка, завод для разделения изотопов, отдельное хранилище или любое место нахождения, где используется ядерный материал в количествах, превышающих один эффективный килограмм;
6) информация о конструкции установки – информация по характеристике каждой установки (цели, номинальная мощность и географическое расположение, название и адрес, которые используются для обычных деловых целей), описание размещения установки (формы, местонахождение и потоки ядерного материала, компоновка оборудования, на котором используется, производится или обрабатывается ядерный материал), информация о применяемых процедурах по учету и контролю ядерных материалов;
7) место нахождения вне установки – любой объект или любое место нахождения вне установки, где используется ядерный материал;
8) зона баланса материалов (зона баланса) – зона в установке или вне ее, где определяется количество ядерного материала при каждом перемещении в зону баланса или из нее и где определяется фактически наличное количество ядерного материала;
9) материально-балансовый отчет – отчет, содержащий начальное и конечное зарегистрированное количество ядерного материала, увеличение (уменьшение) количества ядерного материала за отчетный период, конечное фактически наличное количество и инвентаризационную разницу количества ядерного материала в зоне баланса материала;
10) партия материала (партия) – часть ядерного материала, используемая в качестве единицы измерения для целей учета в ключевой точке измерения, состав и количество которой определяются единым комплексом спецификаций или измерений;

6. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) кіруді бақылау құралдары – ядролық материалды рұқсатсыз алып қоюды, пайдалануды, орнын ауыстыруды, кіру аймағына енуді анықтауға арналған техникалық құралдар (қадағалау жүйесі мен араласуды индикациялау құрылғылары);
2) есепке алу құжаттары – ядролық материалды және/немесе сәулелену көздерін өлшеу, бар-жоғы, саны, құрамы, орналасқан орны мен жай-күйінің нәтижелері туралы деректерді, сондай-ақ оларды нақтылау мен түзету туралы мәліметтерді қамтитын ұйымның қызмет түріне байланысты құжаттар;
3) есеп беру құжаттары – түгендеу санының өзгергені туралы есеп, нақты қолда бар санының тізім және материалдық-теңгерімдік есеп;
4) қондырғы – реактор, сындарлы құрастырма, конверсиялау жөніндегі зауыт, шығарушы зауыт, қайта өңдейтiн қондырғы, изотоптарды бөлуге арналған зауыт, әдетте бiр тиiмдi килограмнан артық мөлшерде ядролық материал пайдаланылатын жеке қойма немесе кез келген болу орны;
5) қондырғының құрылымы туралы ақпарат – әрбір қондырғының сипаттамасы бойынша ақпарат (мақсаты, номиналды қуаты және географиялық орналасуы, атауы және мекенжайы, олар әдеттегі іскерлік мақсаттар үшін пайдаланылады), қондырғыны орналастыру сипаттамасы (ядролық материалдың нысаны, орналасқан орны және ағыны, ядролық материал пайдаланылатын, өндірілетін және өңделетін жабдықты жинақтау), ядролық материалдарды есепке алу және бақылау бойынша қолданылатын рәсімдер туралы ақпарат;
6) қондырғыдан тыс болу орны – ядролық материал пайдаланылатын кез келген объекті немесе қондырғыдан тыс кез келген болу орны;
7) материалдардың теңгерім аймағы (теңгерім аймағы) – ядролық материалды теңгерім аймағына немесе одан әрбір орнын ауыстыру кезіндегі саны айқындалатын және ядролық материалдың қолда бар саны айқындалатын қондырғыдағы немесе одан тыс аймақ;
8) материалдық-теңгерімдік есеп – ядролық материалдың бастапқы және соңғы тіркелген санын, ядролық материал санының есепті кезең ішінде ұлғаюын (азаюын), материалдың теңгерім аймағындағы ядролық материалдың соңғы нақты қолда бар саны мен санын түгендеу айырмашылығын қамтитын есеп;
9) материал партиясы (партия) – негізгі өлшем нүктесінде құрамы мен саны ерекшеліктің немесе өлшемнің бірыңғай кешенімен айқындалатын есепке алу мақсаты үшін өлшем бірлігі ретінде пайдаланылатын ядролық материалдың бір бөлігі;
10) негізгі өлшем нүктесі (өлшем нүктесі) – материалдың ағынын немесе түгендеу санын айқындау үшін ядролық материалды өлшеуге болатындай нысанда болатын жер;

11) ключевая точка измерений (точка измерений) – место, где ядерный материал находится в такой форме, что он может быть измерен для определения его потока или инвентарного количества;
12) инвентарное количество – количество ядерного материала, находящееся на установке или в месте нахождения вне установок;
13) отчет об изменении инвентарного количества – отчет, содержащий сведения обо всех изменениях в инвентарных количествах ядерного материала;
14) список фактически наличного количества ядерного материала – перечень учетных единиц и (или) партий ядерного материала с указанием количества ядерного материала в каждой единице или партии, определенного в результате физической инвентаризации.
7. Учет и контроль ядерных материалов и источников излучения осуществляется на двух уровнях: на уровне уполномоченного органа и на уровне эксплуатирующих организаций, использующих в своей деятельности ядерные материалы и (или) источники излучения (далее – организация).
8. Уполномоченный орган:
1) ведет базы данных ядерных материалов и Государственный реестр источников излучения;
2) предоставляет государственным органам информацию о наличии и перемещении ядерных материалов и источников излучения в соответствии с их запросами;
3) рассматривает представляемую организациями информацию о конструкции установки;
4) устанавливает коды установок и зоны баланса материала, ключевые точки измерений;
5) согласовывает планы и сроки проведения в организациях физической инвентаризации ядерных материалов;
6) принимает решение о постановке или снятии с учета ядерных материалов.
9. Организации:
1) ведут учет ядерных материалов и источников излучения на основе результатов измерений количественных характеристик, либо на расчетной основе по согласованию с уполномоченным органом;
2) ведут учетные документы (материально-балансовые и эксплуатационные);
3) подводят баланс ядерных материалов и источников излучения посредством проведения физической инвентаризации;
4) готовят и представляют в уполномоченный орган отчеты о наличии и движении ядерных материалов и источников излучения; предварительные уведомления и уведомления об экспорте (импорте) и перемещении по территории Республики Казахстан ядерных материалов, информацию о деятельности организаций; информацию о конструкциях установок;
5) обеспечивают контроль доступа к ядерным материалам и источникам излучения.
2. Порядок организации государственной
системы учета и контроля ядерных материалов
10. В организациях по добыче урановой и (или) ториевой руды ведется учет данных об общем количестве добытой руды, средних концентрациях и количествах урана и (или) тория в ней, о количествах руды, переданной организациям Казахстана или за пределы Казахстана.

11) түгендеу саны – қондырғыдағы немесе қондырғыдан тыс болу орнындағы ядролық материалдың саны;
12) түгендеу санының өзгеруі туралы есеп – ядролық материалдың түгендеу санындағы барлық өзгерістер туралы мәліметтерді қамтитын есеп;
13) физикалық түгендеу – материалдық теңгерім аймағындағы ядролық материалдың нақты саны мен жай-күйін тексеру;
14) ядролық материалдың нақты қолда бар санының тізімі – физикалық түгендеу нәтижесінде айқындалған ядролық материалдың әрбір бірліктегі немесе партиядағы саны көрсетілген ядролық материалдың есептік бірліктерінің және (немесе) партияларының тізбесі.
7. Ядролық материалдар мен сәулелену көздерін есепке алу мен бақылау екі деңгейде: уәкілетті орган деңгейінде және өз қызметінде ядролық материалдарды және (немесе) сәулелену көздерін пайдаланатын ұйымдар (бұдан әрі – ұйым) деңгейінде жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті орган:
1) ядролық материалдардың дерекқорын және сәулелену көздерінің мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
2) мемлекеттік органдарға олардың сұрау салуына сәйкес ядролық материалдар мен сәулелену көздерінің бар-жоқтығы және орын ауыстыруы туралы ақпарат береді;
3) ұйымдар беретін қондырғының құрылымы туралы ақпаратты қарайды;
4) қондырғылар мен материалдың теңгерім аймағының, негізгі өлшем нүктелерінің кодтарын белгілейді;
5) ұйымдарда ядролық материалдарға физикалық түгендеу жүргізу жоспарлары мен мерзімдерін келіседі;
6) ядролық материалдарды есепке қою немесе есептен алу туралы шешім қабылдайды.
9. Ұйымдар:
1) сандық сипаттамаларын өлшеу нәтижелері не уәкілетті органмен келісім бойынша есеп айырысу негізінде ядролық материалдар мен сәулелену көздерінің есебін жүргізеді;
2) есепке алу құжаттарын (материалдық-теңгерімдік және пайдалану) жүргізеді;
3) физикалық түгендеу жүргізу арқылы ядролық материалдар мен сәулелену көздерінің теңгерімін шығарады;
4) ядролық материалдар мен сәулелену көздерінің бар-жоғы мен қозғалысы туралы есептерді; ядролық материалдардың экспорты (импорты), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы орнын ауыстыру туралы алдын ала хабарламаны және хабарламаны; ұйымның қызметі туралы ақпаратты; қондырғылардың құрылымдары туралы ақпаратты әзірлейді және уәкілетті органға береді;
5) ядролық материалдар мен сәулелену көздеріне қол жеткізуді бақылауды қамтамасыз етеді.
2. Ядролық материалдарды есепке алу және бақылаудың мемлекеттік
жүйесін ұйымдастыру тәртібі
10.  Уран және (немесе) торий кендерін өндіретін ұйымдарда өндірілген кеннің жалпы мөлшері, ондағы уранның және (немесе) торийдің орташа концентрациясы мен мөлшері туралы деректердің, сондай-ақ Қазақстанның ұйымдарына немесе Қазақстаннан тыс жерлерге берілген кеннің мөлшері туралы мәліметтің есебі жүргізіледі.

11. В организациях, ведущих добычу урана методом подземного выщелачивания и в организациях, осуществляющих обогащение концентрата урана ведутся учетные:
1) данные об общем количестве концентрата, средних концентрациях и количества урана в нем;
2) данные об общем количестве урана, содержащегося в исходном материале, непосредственно добытом организацией или полученном от поставщика на территории Республики Казахстан или из-за рубежа;
3) данные об общем количестве урана в окончательном продукте, произведенном или переданном организацией.
Ежегодные данные о количествах добытого, переданного, переработанного, оставшегося в организации урана и (или) тория направляются уполномоченному органу до 20 января следующего за отчетным периодом года.
12. В организациях, осуществляющих деятельность по обращению с ядерным материалом, достигшего состава и чистоты, необходимых для изготовления ядерного топлива или для обогащения урана по изотопу U-235, осуществляется учет и контроль ядерного материала в любой точке ядерного топливного цикла и находящегося в любой физической форме и с любым химическим составом плутония, тория, урана-233, урана, обогащенного по изотопу U-235, обедненного урана.
13. Учет ядерного материала ведется по зонам баланса. В каждой зоне баланса устанавливаются ключевые точки измерений, где определяются инвентарные количества и потоки (инвентарные изменения) ядерных материалов.
14. Ядерный материал ставится организацией на учет после его производства или поступления в зону баланса.
15. Ядерный материал снимается организацией с учета в зоне баланса после его отправления в другую зону баланса или после получения подтверждения от уполномоченного органа о возможности снятия его с учета.
16. Уполномоченный орган присваивает код установки каждому объекту использования атомной энергии, подпадающему под определение установки. Для всех мест вне установок уполномоченный орган создает общую зону баланса учета ядерных материалов, при этом каждое место вне установки представляет собой ключевую точку измерения.
17. Учетные документы ведутся для каждой зоны баланса и содержат данные о каждом виде ядерных материалов, включая их количество и изменения количества. Учетные документы являются основой для отчетных документов.
Ошибочно сделанные записи и последующие внесения новых записей сохраняются в учетных документах за новыми учетными номерами.
Исправление отчетных данных производится путем представления новых отчетных документов.
18. Организация осуществляет учет и контроль движения ядерного материала в зависимости от вида его перемещения – между зонами баланса или внутри зон баланса с учетом установленных ключевых точек измерения.
При перемещении ядерного материала между зонами баланса организация оформляет приходно-расходные, сопроводительные документы с данными о контейнерах с ядерным материалом (типы и идентификаторы печатей (пломб), масса брутто контейнеров и другие необходимые данные). Сведения о характеристиках ядерного материала (паспортные данные) приводятся в документах, отправляемых специальной почтой или вместе с грузом.
Организация производит внешний осмотр и проверку количества учетных единиц (контейнеров), проверку печатей (пломб), соответствие идентификаторов контейнеров, печатей (пломб) и мест размещения данным сопроводительных документов, проводит или проверяет проведение подтверждающих измерений массы брутто контейнеров с ядерным материалом и его параметров.
Данные, полученные в результате измерений, фиксируются в учетных документах. При превышении расхождения данных отправителя и получателя значения ошибки измерений получатель составляет специальный отчет и направляет его в уполномоченный орган в течение двадцати четырех часов.
Перемещения ядерного материала внутри зоны баланса производятся в соответствии с внутренними инструкциями, утвержденными администрацией организации.

11. Жер астында шаймалау әдісімен уран өндіретін жетекші ұйымдарда және уран концентратын байытуды жүзеге асыратын ұйымдарда:
1) концентраттың жалпы мөлшері, сондай-ақ ондағы уранның орташа шоғырлануы мен мөлшері туралы деректердің;
2) ұйым тікелей өндірген немесе Қазақстан Республикасының аумағына өнім берушіден немесе шетелден алынған бастапқы материалдың құрамындағы уранның жалпы мөлшері туралы деректердің;
3) ұйым өндірген немесе берген түпкілікті өнімдегі уранның жалпы мөлшері туралы деректердің есебі жүргізіледі.
Ұйымда өндірілген, берілген, қайта өңделген, қалған уранның және (немесе) торийдің мөлшері туралы жыл сайынғы деректер есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін уәкілетті органға жіберіледі.
12. Ядролық отынды дайындау үшін немесе U-235 изотопы бойынша уранды байыту үшін қажетті құрам мен тазалыққа жеткен, ядролық материалмен жұмыс істейтін қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда ядролық материалды есепке алу мен бақылау ядролық отын циклының кез келген нүктесінде және кез келген табиғи нысандағы және плутонийдің, торийдің, 233-уранның U-235 изотопы бойынша байытылған уранның, жұтаңданған уранның кез келген химиялық құрамында жүзеге асырылады.
13. Ядролық материалды есепке алу теңгерім аймақтары бойынша жүргізіледі. Әрбір теңгерім аймағында ядролық материалдың түгенделетін саны мен ағыны (түгенделетін өзгерістері) айқындалатын негізгі өлшем нүктелері белгіленеді.
14. Ұйым ядролық материалды оны өндіргеннен немесе теңгерім аймағына түскеннен кейін есепке қояды.
15. Ұйым ядролық материалды басқа теңгерім аймағына жөнелткеннен кейін немесе оны есептен алу мүмкіндігі туралы уәкілетті органнан растама алғаннан кейін теңгерім аймағындағы есептен алады.
16. Уәкілетті орган қондырғыны анықтауға дәл келетін атом энергиясын пайдаланатын әрбір объектіге қондырғының кодын береді. Қондырғыдан тыс барлық жер үшін уәкілетті орган ядролық материалдарды есепке алудың жалпы теңгерім аймағын құрады, бұл ретте әрбір қондырғыдан тыс жер негізгі өлшеу нүктесін білдіреді.
17. Есепке алу құжаттары әрбір теңгерім аймағы үшін жүргізіледі және олардың саны мен санының өзгерісін қоса алғанда, ядролық материалдардың әр түрі туралы деректерді қамтиды. Есепке алу құжаттары есеп беру құжаттары үшін негіз болып табылады.
Қате жазылған жазулар мен кейіннен жаңа жазулар енгізу есепке алу құжаттарында жаңа есепке алу нөмірімен сақталады.
Есеп беру деректерін түзету жаңа есеп беру құжаттарын беру арқылы жүргізіледі.
18. Ұйым белгіленген негізгі өлшем нүктесін ескере отырып, ядролық материалдың қозғалысын есепке алу мен бақылауды оның теңгерім аймақтары арасында немесе теңгерім аймағының ішінде орнын ауыстыру түріне байланысты жүзеге асырады.
Ядролық материалдың орнын теңгерім аймақтары арасында ауыстырған кезде ұйым ядролық материал салынған контейнерлер (мөрлердің (пломбалардың) түрлері мен сәйкестендіргіштері, контейнерлердің брутто салмағы және басқа да қажетті деректер) туралы деректері бар кіріс-шығыс, ілеспе құжаттарды ресімдейді. Ядролық материалдың сипаттамалары туралы мәліметтер (паспорттық деректер) арнайы поштамен немесе жүкпен бірге жөнелтілетін құжаттарда келтіріледі.
Ұйым сырттай тексеруді және есепке алу бірліктерінің (контейнерлердің) санын тексеруді, мөрлерді (пломбаларды) тексеруді, контейнерлердің, сәйкестендіргіштерінің мөрлердің (пломбалардың) және орналасқан жерінің ілеспе құжаттардың деректеріне сәйкестігін тексеруді жүргізеді, сондай-ақ ядролық материал салынған контейнерлердің брутто салмағы мен оның параметрлерін растайтын өлшеуді жүргізеді немесе оның жүргізілуін тексереді.
Өлшеу нәтижесінде алынған деректер есептік құжаттарда тіркеледі. Жөнелтуші мен алушының деректерінің алшақтығы өлшем қателерінің мәнінен асқан жағдайда, алушы арнайы есеп жасайды және оны уәкілетті органға жиырма төрт сағат ішінде жібереді.
Теңгерім аймағының ішінде ядролық материалдың орнын ауыстыру ұйым әкімшілігі бекіткен ішкі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.

19. Все перемещения ядерного материала отражаются в учетных и отчетных документах.
20. Организация направляет в уполномоченный орган предварительные уведомления по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам не позднее тридцати календарных дней до даты предполагаемого экспорта (импорта), их перемещения по территории Республики Казахстан ядерных материалов.
Организация в течение пяти рабочих дней направляет в уполномоченный орган уведомления по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам об отгрузке или получении ядерных материалов по экспорту (импорту), о перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан.
21. Для обеспечения достоверности данных учета по всем ядерным материалам организация проводит их физическую инвентаризацию, во время которой измеряются и документально подтверждаются фактическое количество и состояние ядерных материалов, находящихся в зонах баланса, анализируются полученные результаты.
22. Организация проводит первичную (постановка ядерного материала на учет в новой зоне баланса), плановую (один раз в год), внеплановую (выявление факта несанкционированного использования, потеря ядерного материала, чрезвычайная ситуации, ликвидации (реорганизации зоны баланса) физическую инвентаризацию.
23. Все количества (партии) ядерного материала инвентаризируются не более одного раза; все изменения инвентарного количества, относящиеся к периоду материального баланса, отражаются в документах; все количества ядерного материала включаются в учетные записи.
24. По итогам плановых и внеплановых физических инвентаризаций подводится материальный баланс, оценивается разница между зарегистрированным в журналах учета и фактически наличным количеством ядерного материала, составляется список фактически наличного количества ядерного материала и материально-балансовый отчет.
25. Организация направляет в уполномоченный орган отчеты о наличии, движении и балансе ядерных материалов (отчет об изменении инвентарного количества, один раз в месяц, в течение десяти календарных дней по окончании месяца, за который представляется отчет, список фактически наличного количества ядерного материала и материально-балансовый отчет, в течение десяти календарных дней после проведения физической инвентаризации) согласно приложению 3 к настоящим Правилам в электронном виде и в бумажной копии.
26. Контроль доступа к ядерным материалам осуществляется применением технических устройств, предназначенных для обнаружения несанкционированного доступа к ядерным материалам и защищенных от возможности снятия без нарушения его целостности, повторного использования или изменения параметров, а также систем наблюдения, в соответствии с установленными организацией процедурами.
В случае обнаружения признаков несанкционированного доступа к ядерному материалу или учетным данным организация проводит расследование обстоятельств нарушения и внеплановую физическую инвентаризацию. Организация составляет специальный отчет, который направляет в уполномоченный орган в течение двадцати четырех часов.

19. Ядролық материалдың барлық орын ауыстыруы есепке алу және есеп беру құжаттарында көрініс табады.
20. Ұйым осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша алдын ала хабарламаны ядролық материалдардың болжамды экспорты (импорты), олардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы орын ауыстыру күніне дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органға жібереді.
Ұйым бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ядролық материалдарды экспорт (импорт) арқылы жөнелткені немесе алғаны, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ядролық материалдарды өткізу туралы хабарламаны уәкілетті органға жібереді.
21. Барлық ядролық материалдар бойынша есепке алу деректерінің дұрыстығын қамтамасыз ету үшін ұйым оларға физикалық түгендеу жүргізеді, түгендеу кезінде теңгерім аймағындағы ядролық материалдардың нақты саны өлшенеді және жай-күйі құжатпен расталады, алынған нәтижелер талданады.
22. Ұйым бастапқы (ядролық материалды жаңа теңгерім аймағында есепке қою), жоспарлы (жылына бір рет), жоспардан тыс (рұқсатсыз пайдалану, ядролық материалдың жоғалу фактісін анықтау, төтенше жағдайлар, теңгерім аймағын тарату (қайта ұйымдастыру) физикалық түгендеу жүргізеді.
23. Ядролық материалдың барлық саны (партиясы) бір рет қана түгенделеді; материалдық теңгерім кезеңіне қатысты түгендеу санындағы барлық өзгерістер құжаттарда көрсетіледі; ядролық материалдың барлық саны есепке алу жазбасына енгізіледі.
24. Жоспарлы және жоспардан тыс физикалық түгендеулердің қорытындысы бойынша акті жасалады, материалдық теңгерім шығарылады, ядролық материалды есепке алу журналында тіркелген және нақты қолда бар саны арасындағы айырмашылық бағаланады, ядролық материалдың қолда бар санының тізімі және материалдық-теңгерімдік есеп жасалады.
25. Ұйым ядролық материалдардың бар-жоғы, қозғалысы және теңгерімі туралы есептерді (физикалық түгендеу жүргізгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде есеп, ядролық материалдың нақты қолда бар санының тізімі және материалдық-теңгерімдік есеп ұсынылатын ай аяқталған соң күнтізбелік он күн ішінде айына бір рет түгендеу санының өзгергені туралы есеп) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес электронды түрде және қағаз көшірмеде уәкілетті органға жібереді.
26. Ядролық материалдарға кіруді бақылау ядролық материалдарға рұқсатсыз қол жеткізуді анықтауға арналған және оның тұтастығын бұзбай параметрлерді қайтадан пайдаланбай немесе өзгертпей алу ықтималдығынан қорғалған техникалық құрылғыларды, сондай-ақ ұйым белгілеген рәсімдерге сәйкес бақылау жүйелерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Ядролық материалға немесе есепке алу деректеріне рұқсатсыз кіру белгілері байқалған жағдайда, ұйым бұзушылықтардың мән-жайларына тексеру және жоспардан тыс физикалық түгендеу жүргізеді. Ұйым арнайы есеп жасайды, оны уәкілетті органға жиырма төрт сағат ішінде жібереді.

27. Применение мер учета и контроля в отношении ядерного материала прекращается после установления факта его полного использования или разбавления таким образом, что он более не пригоден для какой-либо ядерной деятельности или стал практически нерегенерируемым. Решение о снятии ядерного материала с учета согласуется организацией с уполномоченным органом и оформляется документально.
3. Порядок организации государственной системы
учета и контроля источников излучения
28. Организация обеспечивает ведение учета источников излучения, исключающего возможность их утраты, бесконтрольного использования и хранения в течение всего периода работы с ними.
29. Передача источников излучения из одной организации в другую производится на основании сопроводительных документов (актов приема-передачи, накладных, заказов-заявок), оформляемых в соответствии с гигиеническими нормативамисанитарными правиламитребованиями по перевозке источников излучения, бухгалтерского учета.
30. В течение десяти рабочих дней организация (получившая и передавшая источники излучения), направляет в уполномоченный орган сведения по формам Ф2-ИИИ и/или Ф6-УГИ и/или Ф9-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие данные о движении источников излучения.
31. Не позднее трех суток со дня получения источников излучения сопроводительные документы передаются в бухгалтерию организации для оприходования.
Копии сопроводительных документов, за исключением документов бухгалтерской отчетности, передаются ответственному за учет источников излучения.
32. Организация обеспечивает сохранность сопроводительных документов на источники излучения в течение всего времени их жизненного цикла. В случае утраты сопроводительных документов предпринимаются меры по их восстановлению.
33. Все полученные источники излучения регистрируются в приходно-расходных журналах.
34. Ежегодно, в период с 1 по 30 декабря, в организациях проводится инвентаризация источников излучения.
Инвентаризации источников излучения проводится для контроля их наличия и установления соответствия учетных записей в приходно-расходных журналах и бухгалтерской документации фактическому наличию учетных единиц источников излучения.
35. Инвентаризацию источников излучения проводит комиссия, назначенная приказом администрации организации. В состав инвентаризационной комиссии включаются лица, ответственные за учет, хранение источников излучения, представители администрации и бухгалтерии.
36. По итогам инвентаризации источников излучения комиссия оформляет акт инвентаризации по форме, установленной в организации.
До 31 января, следующего за отчетным годом, копия акта инвентаризации источников излучения направляется в уполномоченный орган.
К акту прилагаются:

27. Ядролық материалға қатысты есепке алу және бақылау шараларын қолдану оны толық пайдалану немесе ол қандай да бір ядролық қызмет үшін жарамсыз немесе іс жүзінде өндірілмейтін болатындай сұйылту фактісі анықталғаннан кейін тоқтатылады. Ядролық материалды есептен алу туралы шешімді ұйым уәкілетті органмен келіседі және құжатпен ресімдейді.
3. Сәулелену көздерін есепке алу және бақылаудың мемлекеттік
жүйесін ұйымдастыру тәртібі
28. Ұйым сәулелену көздерін жоғалту, бақылаусыз пайдалану және олармен барлық жұмыс кезеңі ішінде сақтау мүмкіндігін болдырмайтын олардың есебін жүргізуді қамтамасыз етеді.
29. Сәулелену көздерін бір ұйымнан екінші ұйымға беру гигиеналық нормативтергесанитариялық қағидаларға, сәулелену көздерін тасымалдау жөніндегі талаптарға, бухгалтерлік есепке сәйкес ресімделетін ілеспе құжаттардың (қабылдау-беру актілерінің, жүкқұжаттарының, тапсырыстардың-өтініштердің) және негізінде жүргізіледі.
30. Он жұмыс күні ішінде ұйым (сәулелену көздерін алған және берген) сәулелену көздерінің қозғалысы туралы деректерді қамтыған мәліметті осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф2 ИСК және/немесе Ф6-ДСҚ және/немесе Ф9-НГ нысандары бойынша уәкілетті органға жібереді.
31. Сәулелену көздерін алған күннен бастап үш тәуліктен кешіктірмей ілеспе құжаттар кіріске алу үшін ұйымның бухгалтериясына беріледі.
Бухгалтерлік есептілік құжаттарын қоспағанда, ілеспе құжаттардың көшірмелері сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адамға беріледі.
32. Ұйым сәулелену көздеріне арналған ілеспе құжаттардың сақталуын олардың тіршілік циклының бүкіл уақыты ішінде қамтамасыз етеді. Ілеспе құжаттар жоғалған жағдайда, оларды қалпына келтіру бойынша шаралар қолданылады.
33. Барлық алынған сәулелену көздері кіріс-шығыс журналына тіркеледі.
34. Жыл сайын, 1 - 30 желтоқсан аралығындағы кезеңде ұйымдарда сәулелену көздеріне түгендеу жүргізіледі.
Сәулелену көздеріне түгендеу олардың бар-жоғын бақылау және сәулелену көздерінің кіріс-шығыс журналдары мен бухгалтерлік құжаттамалардағы есепке алу жазбаларының нақты қолда бар есептік бірліктеріне сәйкестігін анықтау үшін жүргізіледі.
35. Сәулелену көздерін түгендеуді ұйым әкімшілігінің бұйрығымен тағайындалған комиссия жүргізеді. Түгендеу комиссиясының құрамына сәулелену көздерін есепке алуға, сақтауға жауапты адамдар, әкімшілік пен бухгалтерияның өкілдері енгізіледі.
36. Сәулелену көздерін түгендеу қорытындысы бойынша комиссия ұйымда белгіленген нысан бойынша түгендеу актісін ресімдейді.
Есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейін сәулелену көздерін түгендеу актісінің көшірмесі уәкілетті органға жіберіледі.
Актіге:

сведения по формам Ф1-ИИИ и/или Ф5-УГИ и/или Ф8-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие перечни источников излучения, состоящих на учете в организации на момент проведения инвентаризации;
сведения по формам Ф2-ИИИ и/или Ф6-УГИ и/или Ф9-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сводные данные о движении источников излучения за отчетный период.
37. В случае выявления несоответствия учетных данных фактическому количеству источников излучения или их использования для целей, не соответствующих разрешенной деятельности организации, ее администрацией проводится служебное расследование.
В течение десяти рабочих дней после оформления материалы служебного расследования направляются в уполномоченный орган.
38. Внеочередная инвентаризация проводится в случаях изменения организационно-правовой формы организации, ее ликвидации или реорганизации, полного прекращения работ с источниками излучения, при передаче имущества организации в аренду, выкупе, продаже, установления факта хищения, несанкционированного воздействия на пункты (места) нахождения или хранения источников излучения, после ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
39. В течение десяти рабочих дней после передачи источников излучения во временное использование (аренду) организации (владелец источника и арендатор) направляет в уполномоченный орган сведения по формам Ф2-ИИИ и/или Ф6-УГИ и/или Ф9-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сведения о движении источников излучения.
После завершения работ по временному использованию источников излучения обе организации в течение десяти рабочих дней направляют в уполномоченный орган сведения по формам Ф2-ИИИ и/или Ф6-УГИ и/или Ф9-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие данные о движении источников излучения.
40. В случае прекращения работы с источниками излучения организация информирует об этом уполномоченный орган. В приходно-расходные журналы вносятся соответствующие записи.
41. В случае ликвидации организации, все источники излучения, стоящие на учете, передаются другой организации или радионуклидные источники передаются на захоронение, а установки, генерирующие ионизирующее излучение, демонтируются и списываются по акту до начала ликвидационного процесса. В уполномоченный орган направляются сведения по формам Ф2-ИИИ и/или Ф6-УГИ и/или Ф9-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сведения о движении источников излучения.
42. Организация, осуществляющая долговременное хранение источников излучения, в течение десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган сведения по форме Ф4-ИИИ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие данные о получении радионуклидных источников.

осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф1-ИСК және/немесе Ф5-ДСҚ және/немесе Ф8-НГ нысандары бойынша түгендеу жүргізу кезінде ұйымда есепте тұрған сәулелену көздерінің тізбесін қамтыған мәліметтер;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф2-ИСК және/немесе Ф6-ДСҚ және/немесе Ф9-НГ нысандары бойынша есепті кезең ішінде сәулелену көздерінің қозғалысы туралы жиынтық деректерді қамтыған мәліметтер қоса беріледі.
37. Есепке алу деректерінің сәулелену көздерінің нақты санына сәйкессіздігі анықталған немесе оларды ұйымның рұқсат етілген қызметіне сәйкес келмейтін мақсаттарға пайдаланған жағдайда, әкімшілік қызметтік тексеру жүргізеді.
Ресімдегеннен кейін он жұмыс күні ішінде қызметтік тексеру материалдары уәкілетті органға жіберіледі.
38. Кезектен тыс түгендеу ұйымның ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, оны таратқан немесе қайта ұйымдастырған, сәулелену көздерімен жұмыс толық тоқтатылған жағдайларда, ұйымның мүлкін жалға беру, сатып алу, сату, ұрлау фактісі анықталған, сәулелену көздері орналасқан немесе сақталған пункттерге (жерге) рұқсатсыз ықпал жасалған кезде, төтенше жағдайлардың зардаптарын жойғаннан кейін жүргізіледі.
39. Сәулелену көздерін ұйымға уақытша пайдалануына (жалға) бергеннен кейін он жұмыс күні ішінде (көздің иесі, жалға алушы) сәулелену көздерінің қозғалысы туралы мәліметті қамтыған мәліметтерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес уәкілетті органға жібереді.
Екі ұйым да сәулелену көздерін уақытша пайдалану жұмыстары аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф2-ИСК және/немесе Ф6-ДСҚ және/немесе Ф9-НГ нысандары бойынша сәулелену көздерінің қозғалысы туралы деректерді қамтыған мәліметтерді уәкілетті органға жібереді.
40. Сәулелену көздерімен жұмыс тоқтатылған жағдайда ұйым бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды. Кіріс-шығыс журналына тиісті жазулар енгізіледі.
41. Ұйым таратылған жағдайда есепте тұрған барлық сәуле шығару көздері басқа ұйымға беріледі немесе радионуклид көздерін көмуге беріледі, ал иондаушы сәуле өндіретін қондырғылар бөлшектеледі және тарату процесі басталғанға дейін акті бойынша есептен шығарылады. Уәкілетті органға сәулелену көздерінің қозғалысы туралы мәліметті қамтыған мәліметтер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф2-ИСК және/немесе Ф6-ДСҚ және/немесе Ф9-НГ нысандары бойынша жіберіледі.
42. Сәулелену көздерін ұзақ уақыт сақтауды жүзеге асыратын ұйым он жұмыс күні ішінде радионуклид көздерін алғаны туралы деректерді қамтыған мәліметті осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф4-ИСК нысаны бойынша уәкілетті органға есеп береді.

До 31 января следующего за отчетным годом организация направляет в уполномоченный орган сведения по форме Ф4-ИИИ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащую данные о радионуклидных источниках, полученных на долговременное хранение за отчетный период.
С целью проверки достоверности учетных характеристик, организация проводит идентификацию закрытых радионуклидных источников, имеющих активность превышающую уровень изъятия для данного радионуклида в десять раз.
Идентификация проводится с применением специальных средств защиты от ионизирующего излучения и в соответствии с техническим регламентом и инструкцией по обеспечению радиационной безопасности, разработанных организацией.
В случае выявления несоответствия результатов идентификации учетных характеристик закрытых радионуклидных источников сопроводительным документам, составляется акт идентификации, разработанный организацией, который направляется в уполномоченный орган и организацию, ранее использовавшую эти источники или в организацию-поставщик. Организация-поставщик передает акт идентификации в организацию, от которой получены источники. Организация проводит служебное расследование, результаты которого направляются в уполномоченный орган в течении десяти рабочих дней после его оформления.
43. Организация-поставщик источников ионизирующего излучения в течение десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган сведения по формам Ф3-ИИИ и/или Ф7-УГИ и/или Ф10-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сведения о каждой поставке (перевозке) источников излучения.
До 31 января следующего за отчетным года организация-поставщик направляет в уполномоченный орган сведения по формам Ф3-ИИИ и/или Ф7-УГИ и/или Ф10-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сведения о поставках (перевозках) источников излучения за отчетный период.
44. Организация-изготовитель учитывает все изготовленные источники излучения, включая устройства (источники), генерирующие ионизирующее излучение. В приходно-расходные журналы вносится соответствующая запись сразу после изготовления источников излучения.
В течение десяти рабочих дней после реализации источников излучения организация-изготовитель направляет в уполномоченный орган сведения по формам Ф2-ИИИ и/или Ф6-УГИ и/или Ф9-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сведения о движении источников излучения.
До 31 января следующего за отчетным года организация-изготовитель направляет в уполномоченный орган:
сведения по формам Ф2-ИИИ и/или Ф6-УГИ и/или Ф9-НГ согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сведения о поставках (реализации) источников излучения за отчетный период;

Ұйым есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейін есепті кезең ішінде ұзақ уақыт сақтауға алынған радионуклид көздері туралы деректерді қамтыған мәліметті осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф4-ИСК нысаны бойынша уәкілетті органға жібереді.
Есептік сипаттамалардың дұрыстығын тексеру мақсатында ұйым осы радионуклид үшін алу деңгейінен он есе асатын белсенділігі бар жабық радионуклид көздеріне сәйкестендіру жүргізеді.
Сәйкестендіру иондаушы сәулеленуден арнайы қорғау құралдарын қолдана отырып және ұйым әзірлеген техникалық регламент пен радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
Жабық радионуклид көздерінің есептік сипаттамаларын сәйкестендіру нәтижелерінің ілеспе құжаттарға сәйкессіздігі анықталған жағдайда ұйым әзірлеген акті жасалады, ол уәкілетті органға және бұрын осы көздерді пайдаланған ұйымға немесе өнім беруші ұйымға жіберіледі. Өнім беруші ұйым сәйкестендіру актісін көздер алынған ұйымға береді. Ұйым қызметтік тексеру жүргізеді, оның нәтижелері ресімделгеннен кейін он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жіберіледі.
43. Иондаушы сәулелену көздерін жеткізуші ұйым он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф3-ИСК және/немесе Ф7-ДСҚ және/немесе Ф10-НГ нысандары бойынша әрбір сәулелену көздерінің жеткізілімі (тасымалы) туралы мәліметті қамтыған мәліметтерді береді.
Өнім беруші ұйым есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф3-ИСК және/немесе Ф7-ДСҚ және/немесе Ф10-НГ нысандары бойынша есепті кезеңде сәулелену көздерінің жеткізілімі (тасымалы) туралы мәліметті қамтыған мәліметтерді уәкілетті органға жібереді.
44. Дайындаушы ұйым иондаушы сәуле өндіретін құрылғыны (көздерді) қоса алғанда, барлық дайындалған сәулелену көздерін есепке алады. Кіріс-шығыс журналдарына сәулелену көздерін дайындағаннан кейін бірден тиісті жазу енгізіледі.
Дайындаушы ұйым сәулелену көздерін сатқаннан кейін он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф2-ИСК және/немесе Ф6-ДСҚ және/немесе Ф9-НГ нысандары бойынша сәулелену көдерінің қозғалысы туралы мәліметті қамтыған мәліметтерді жібереді.
Дайындаушы ұйым есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейін уәкілетті органға:
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф2-ИСК және/немесе Ф6-ДСҚ және/немесе Ф9-НГ нысандары бойынша есепті кезеңдегі сәулелену көздерінің жеткізілімдері (сату) туралы мәліметті қамтыған мәліметтерді;

сведения по формам Ф1-ИИИ и/или Ф5-УГИ и/или Ф8 согласно приложению 4 к настоящим Правилам, содержащие сведения об изготовленных, но не реализованных источников излучения.
45. После получения источников излучения по лицензии на импорт или отправке источников по лицензии на экспорт организация направляет в уполномоченный орган копии лицензии и грузовых таможенных деклараций в течение десяти рабочих дней.
46. При заполнении форм, представленных в приложении 4 к настоящим Правилам, используются коды операций, приведенные в приложении 5 к настоящим Правилам.
47. В случае утери источников излучения организации в течение двадцати четырех часов информируют об этом уполномоченный орган.
48. Уполномоченный орган осуществляет анализ и сверку полученной информации о наличии и движении источников излучения, и вносит их в государственный Реестр.
49. Направляемые в уполномоченный орган данные о наличии, движении, поставках, изготовлении, экспорте и импорте, хранении и захоронении, источников излучения на бумажном носителе сопровождаются их копиями на электронном носителе.
Приложение 1
к Правилам организации
государственных систем учета и
контроля ядерных материалов и
источников ионизирующего излучения
Форма 1
Предварительное уведомление (об экспорте ядерных материалов)
1. Название предприятия и его реквизиты: ____________________________
2. Количество: _______________________________________ гр. суммарного
веса элемента ________________________________________ гр. делящегося
изотопа(ов), если имеются
3. Химический состав:________________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав:_______________________________________
4. Приблизительное количество инвентарных единиц:____________________
5. Описание контейнеров (тип):_______________________________________
6. Страна и, если известно, место назначения:________________________
7. Средства транспортировки:_________________________________________
8. Дата готовности к отправке:_______________________________________
Код зоны баланса материала: _________________________________________
9. Возможная дата отправки:__________________________________________
и ожидаемая дата прибытия в пункт назначения:________________________
10. Пункт, где страна-получатель берет на себя ответственность:______
11. Предполагаемая дата, когда страна-получатель берет на себя
ответственность за ядерный материал:_________________________________
12. Цель вывоза:_____________________________________________________
предполагаемая дата возврата ядерного материала:_____________________
М. П. (подпись ответственного лица) _________________________________
Дата заполнения: «   » ____________ 20___г.
Форма 2
Предварительное уведомление (об импорте ядерных материалов)

Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ф1-ИСК және/немесе Ф5-ДСҚ және/немесе Ф8-НГ нысандары бойынша дайындалған, бірақ сатылмаған сәулелену көздері туралы мәліметті қамтыған мәліметтерді жібереді.
45. Ұйым экспорттауға лицензия бойынша көздерді импорттауға немесе жөнелтуге лицензия бойынша сәулелену көздерін алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде лицензияның және кедендік жүк декларациясының көшірмелерін уәкілетті органға жібереді.
46. Осы Қағидаларға 4-қосымшада берілген нысандарды толтырған кезде осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген операциялардың кодтары пайдаланылады.
47. Ұйымдар сәулелену көздерін жоғалтқан жағдайда, жиырма төрт сағат ішінде бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
48. Уәкілетті орган сәулелену көздерінің бар-жоғы және қозғалысы туралы алынған ақпаратқа талдау және салыстыру жүргізеді және оларды мемлекеттік Тізілімге енгізеді.
49. Уәкілетті органға жіберілетін сәулелену көздерінің бар-жоғы, қозғалысы, жеткізілімі, дайындалуы, экспорты мен импорты, сақталуы мен көмілуі туралы деректер қағаз жеткізгіште олардың көшірмелерімен электронды жеткізгіште беріледі.
Ядролық материалдар мен иондаушы
сәулелену көздерін есепке алу
мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Алдын ала хабарлама (ядролық материалдардың экспорты туралы)
1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Саны: ____________________ элементтің жиынтық салмағы гр
______________________________________________ бөлінетін изотоптың
(изотоптардың) гр, егер бар болса
3. Химиялық құрамы: _________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
4. Мүкәммал бірліктердің шамамен алғандағы саны: ____________________
5. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): ______________________________
6. Елі және егер тағайындалған орны мәлім болса: ____________________
7. Тасымалдау құралдары: ____________________________________________
8. Жөнелтуге дайындық күні: _________________________________________
Материалдың теңгерім аймағының коды: ________________________________
9. Жөнелтудің ықтимал күні: _________________________________________
және межелі орынға келудің күтілетін күні: __________________________
10. Алушы ел өзіне жауапкершілік алатын пункт: ______________________
11. Алушы ел ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алғандағы
болжалды күн: _______________________________________________________
12. Әкету мақсаты: __________________________________________________
Ядролық материалды қайтарудың болжалды күні _________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы)
____________________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. «  »_______________
2-нысан
Алдын ала хабарлама (ядролық материалдардың импорты туралы)

1. Название предприятия и его реквизиты:_____________________________
2. Количество: _______________________________________ гр. суммарного
веса элемента ________________________________________ гр. делящегося
изотопа(ов), если имеются
3. Химический состав:________________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав:_______________________________________
4. Количество инвентарных единиц:____________________________________
5. Описание контейнеров (тип):_______________________________________
6. Страна и предприятие-отправитель:_________________________________
7. Средства транспортировки:_________________________________________
8. Предполагаемая дата, когда страна-получатель берет на себя
ответственность за ядерный материал:_________________________________
9. Пункт, где страна-получатель берет на себя ответственность за
ядерный материал:____________________________________________________
10. Предполагаемая дата прибытия в пункт назначения:_________________
11. Код зоны баланса материала, в которую ввозится получаемый ядерный
материал:____________________________________________________________
12. Предполагаемая дата и точка, когда и где ядерный материал может
быть распакован и идентифицирован:___________________________________
13. Цель ввоза:______________________________________________________
М. П. (подпись ответственного лица)__________________________________
Дата заполнения: «   » ______________ 20___г.
Форма 3
Предварительное уведомление (о перемещении ядерных
материалов по территории Республики Казахстан - вывоз
из зоны баланса материала)
1. Название предприятия и его реквизиты:_____________________________
2. Количество: _______________________________________ гр. суммарного
веса элемента ________________________________________ гр. делящегося
изотопа(ов), если имеются
3. Химический состав:________________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав:_______________________________________
4. Приблизительное количество инвентарных единиц:____________________
5. Описание контейнеров (тип):_______________________________________
6. Предприятие-получатель;
7. Средства транспортировки: ________________________________________
8. Дата готовности к отправке:_______________________________________
Код зоны баланса материала: _________________________________________
9. Возможная дата отправки:__________________________________________
и ожидаемая дата прибытия в пункт назначения:________________________

1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Саны: ____________________ элементтің жиынтық салмағы гр _________
_______________ бөлінетін изотоптың (изотоптардың) гр, егер бар болса
3. Химиялық құрамы: _________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
4. Мүкәммал бірліктердің саны: ______________________
5. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): ______________________________
6. Елі және жөнелтуші кәсіпорын: ____________________________________
7. Тасымалдау құралдары: ____________________________________________
8. Алушы ел ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алатын болжалды күн:
_____________________________________________________________________
9. Алушы ел ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алатын пункт:
_____________________________________________________________________
10. Межелі орынға келудің болжалды күні: ____________________________
11. Алынатын ЯМ әкелінетін материалдың теңгерім аймағының коды:
_____________________________________________________________________
12. ЯМ қашан және қайда шешілуі және сәйкестендірілуі мүмкін болжалды
күн және орын: ______________________________________________________
13. Әкелу мақсаты: __________________________________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы) _______________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. « »______________
3-нысан
Алдын ала хабарлама (ядролық материалдарды
Қазақстан Республикасы аумағы арқылы орнын ауыстыру -
материалдың теңгерім аймағынан әкету)
1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Саны: ____________________ элементтің жиынтық салмағы гр
_________________________________________________ бөлінетін изотоптың
(изотоптардың) гр, егер бар болса
3. Химиялық құрамы: _________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
4. Мүкәммал бірліктердің шамамен алғандағы саны: ____________________
5. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): ______________________________
6. Алушы кәсіпорын;
7. Тасымалдау құралдары: ____________________________________________
8. Жөнелтуге дайындық күні: _________________________________________
Материалдың теңгерім аймағының коды: ________________________________
9. Жөнелтудің ықтимал күні: _________________________________________
межелі орынға келудің күтілген күні: ________________________________

10. Пункт, где получатель берет на себя ответственность:_____________
11. Предполагаемая дата, когда получатель берет на себя
ответственность за ядерный материал:_________________________________
12. Цель вывоза:_____________________________________________________
предполагаемая дата возврата ядерного материала:_____________________
М. П. (подпись ответственного лица)__________________________________
Дата заполнения: «   » ______________ 20___г.
Форма 4
Предварительное уведомление (о перемещении ядерных
материалов по территории Республики Казахстан - получение
в зону баланса материала)
1. Название предприятия и его реквизиты:_____________________________
2. Количество: _______________________________________ гр. суммарного
веса элемента ________________________________________ гр. делящегося
изотопа(ов), если имеются
3. Химический состав:________________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав:_______________________________________
4. Количество инвентарных единиц:____________________________________
5. Описание контейнеров (тип):_______________________________________
Предприятие-отправитель: 7. Средства транспортировки:
__________________________________________
8. Предполагаемая дата, когда получатель берет на себя
ответственность за ядерный материал:_________________________________
9. Пункт, где получатель берет на себя ответственность за ядерный
материал: ___________________________________________________________
10. Предполагаемая дата прибытия в пункт назначения:_________________
11. Код зоны баланса материала, в которую ввозится получаемый ядерный материал:____________________________________________________________
12. Предполагаемая дата и точка, когда и где ядерный материал может
быть распакован и идентифицирован:___________________________________
13. Цель ввоза:______________________________________________________
М. П. (подпись ответственного лица)_________________________________
Дата заполнения: «   » _______________ 20___г.
Приложение 2
к Правилам организации
государственных систем учета и
контроля ядерных материалов и
источников ионизирующего излучения
Форма 1
Уведомление (об экспорте ядерных материалов)
1. Название предприятия и его реквизиты:_____________________________
2. Номер договора __________________ дата договора___________________
3. Номер лицензии на экспорт или
разрешения на переработку вне таможенной территории РК_______________
4. Дата выдачи лицензии или разрешения_______________________________

10. Алушы өзіне жауапкершілік алатын пункт: _________________________
11. Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алатын болжалды
күн: ________________________________________________________________
12. Әкету мақсаты: __________________________________________________
ядролық материалды қайтарудың болжалды күні: ________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы) _______________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. « »________________
4-нысан
Алдын ала хабарлама (ядролық материалдарды
Қазақстан Республикасы аумағы арқылы орнын ауыстыру -
материалдарды теңгерім аймағына алу)
1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Саны: ____________________________ элементтің жиынтық салмағы гр.
_______________ бөлінетін изотоптың (изотоптардың) гр, егер бар болса
3. Химиялық құрамы: _________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
4. Мүкәммал бірліктердің саны: ________________________
5. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): ______________________________
6. Жөнелтуші кәсіпорын: _____________________________________________
7. Тасымалдау құралдары: ____________________________________________
8. Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алатын болжалды
күн: ________________________________________________________________
9. Алушы өзіне жауапкершілік алатын пункт: __________________________
10. Межелі орынға келудің болжалды күні: ____________________________
11. Алынатын ядролық материал әкелінетін материалдық теңгерім
аймағының коды: _____________________________________________________
12. Ядролық материал қашан және қайда шешілуі және сәйкестендірілуі
мүмкін болжалды күн және нүкте: _____________________________________
13. Әкелу мақсаты: __________________________________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы) _______________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. « »________________
Ядролық материалдар мен иондаушы
сәулелену көздерін есепке алу
мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
Хабарлама (ядролық материалдардың экспорты туралы)
1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Шарттың нөмірі ____________________ шарттың күні _________________
3. Экспортқа лицензияның немесе
ҚР кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеуге рұқсаттың нөмірі ______
4. Лицензияны немесе рұқсатты берген күні ___________________________

5. Объем по лицензии или разрешению__________________________________
6. Номер ГТД или накладной _______ дата ГТД или накладной____________
7. Изготовитель______________________________________________________
8. Переработчик______________________________________________________
9. Отправитель_______________________________________________________
10. Наименование продукции___________________________________________
11. Номер партии/поставки____________________________________________
12. Вес материала в партии в кгU/Th__________________________________
13. Количество: ___________________________ гр. суммарного веса
элемента ________________________________ гр. делящегося изотопа(ов),
если имеются
14. Химический состав:_______________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав: ______________________________________
15. Количество инвентарных единиц: __________________________________
16. Описание контейнеров (тип):______________________________________
17. Покупатель, страна покупателя:___________________________________
18. Получатель, страна получателя, место назначения__________________
19. Средства транспортировки:________________________________________
20. Дата отправки:___________________________________________________
21. Код зоны баланса материала: _____________________________________
22. Пункт, где страна-получатель взяла на себя ответственность:______
23. Дата, когда страна-получатель взяла на себя ответственность за
ядерный материал: ___________________________________________________
24. Цель вывоза:_____________________________________________________
предполагаемая дата возврата ядерного материала:_____________________
М. П. (подпись ответственного лица)__________________________________
Дата заполнения: «   » _________________ 20___г.
Форма 2
Уведомление (об импорте ядерных материалов)
1. Название предприятия и его реквизиты:_____________________________
2. Номер договора ___________________ дата договора__________________
3. Номер лицензии на импорт или
разрешения на переработку на таможенной территории РК________________
4. Дата выдачи лицензии или разрешения_______________________________
5. Объем по лицензии или разрешению__________________________________
6. Номер ГТД или накладной _______ дата ГТД или накладной____________
7. Наименование продукции____________________________________________
8. Номер партии/поставки_____________________________________________
9. Вес материала в партии в кгU/Th__________________________________

5. Лицензия немесе рұқсат бойынша көлем _____________________________
6. ЖКД немесе жүкқұжаттың нөмірі ___ ЖКД немесе жүк құжаттың күні ___
7. Дайындаушы _______________________________________________________
8. Өндеуші __________________________________________________________
9. Жөнелтуші ________________________________________________________
10. Өнімнің атауы ___________________________________________________
11. Партиның/жеткізілімнің нөмірі ___________________________________
12. Партиядағы материалдың салмағы U/Th кг __________________________
13. Саны: ____________________ элементтің жиынтық салмағы гр.
_______________ бөлінетін изотоптың (изотоптардың) гр, егер бар болса
14. Химиялық құрамы: ________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
15. Мүкәммал бірліктердің саны: ______________________
16. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): _____________________________
17. Сатып алушы, сатып алушының елі: ________________________________
18. Алушы, алушының елі, межелі орын ________________________________
19. Тасымалдау құралдары: ___________________________________________
20. Жөнелту күні: ___________________________________________________
21. Материалдың теңгерім аймағының коды: ____________________________
22. Алушы ел өзіне жауапкершілік алатын пункт: ______________________
23. Алушы ел ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алған күн:
_____________________________________________________________________
24. Әкету мақсаты: __________________________________________________
Ядролық материалды қайтарудың болжалды күні _________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы) _______________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. « »_________________
2-нысан
Хабарлама (ядролық материалдардын импорты туралы)
1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Шарттың нөмірі ____________________ шарттың күні _________________
3. Импортқа лицензияның немесе
ҚР кедендік аумағында қайта өңдеуге рұқсаттың нөмірі ________________
4. Лицензияны немесе рұқсатты берген күні ___________________________
5. Лицензия немесе рұқсат бойынша көлем _____________________________
6. ЖКД немесе жүкқұжаттың нөмірі ____ ЖКД немесе жүкқұжаттың күні ___
7. Өнімнің атауы ____________________________________________________
8. Партияның/жеткізілімнің нөмірі ___________________________________
9. Партиядағы материалдың салмағы U/Th кг. __________________________

10. Количество: ____________________________ гр. суммарного веса
элемента ______________________________ гр. делящегося изотопа(ов),
если имеются
11. Химический состав:_______________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав:_______________________________________
12. Количество инвентарных единиц:___________________________________
13. Описание контейнеров (тип):______________________________________
14. Страна, предприятие-отправитель:_________________________________
15. Покупатель в Казахстане__________________________________________
16. Средства транспортировки:________________________________________
17. Дата, когда получатель взял на себя ответственность за ядерный
материал:____________________________________________________________
18. Пункт, где получатель взял на себя ответственность за ядерный
материал:____________________________________________________________
19. Дата прибытия в пункт назначения:________________________________
20. Код зоны баланса материала, в которую ввезен получаемый ядерный
материал:____________________________________________________________
21. Дата и точка, когда и где ядерный материал распакован и
идентифицирован:_____________________________________________________
23. Цель ввоза:______________________________________________________
М. П. (подпись ответственного лица)__________________________________
Дата заполнения: « » _______________ 20___г.
Форма 3
Уведомление (о перемещении ядерных материалов по территории
Республики Казахстан - вывоз из зоны баланса материала)
1. Название предприятия и его реквизиты:_____________________________
2. Количество: _______________________________________ гр. суммарного
веса элемента ________________________________________ гр. делящегося
изотопа(ов), если имеются
3. Химический состав:________________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав:_______________________________________
4. Количество инвентарных единиц: ___________________________________
5. Описание контейнеров (тип):_______________________________________
6. Предприятие-отправитель:__________________________________________
7. Средства транспортировки:_________________________________________
8. Дата готовности к отправке:_______________________________________
Код зоны баланса материала: _________________________________________
9. Дата отправки: ___________________________________________________
и дата прибытия в пункт назначения: _________________________________

10. Саны: ____________________ элементтің жиынтық салмағы гр
_______________ бөлінетін изотоптың (изотоптардың) гр, егер бар болса
11. Химиялық құрамы: ________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
12. Мүкәммал бірліктердің саны: _____________________________________
13. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): _____________________________
14. Елі, жөнелтуші кәсіпорын: _______________________________________
15. Қазақстандағы сатып алушы: ______________________________________
16. Тасымалдау құралдары: ___________________________________________
17. Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алған күн: ______
18. Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алған пункт:
__________________________
19. Межелі орынға келу күні: ________________________________________
20. Алынатын ядролық материал әкелінетін материалдың теңгерім
аймағының коды: ________
21. Ядролық материал қашан және қайда шешілген және сәйкестендірілген
күн және орын:
_____________________________________________________________________
23. Әкелу мақсаты: __________________________________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы) _______________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. « »_________________
3-нысан
Хабарлама (ядролық материалдарды Қазақстан Республикасы аумағы
арқылы орнын ауыстыру - материалды теңгерім аймағынан әкету)
1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Саны: ____________________ элементтің жиынтық салмағы гр
_________________________________________________ бөлінетін изотоптың
(изотоптардың) гр, егер бар болса
3. Химиялық құрамы: _________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
4. Мүкәммал бірліктердің саны: _______________________
5. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): ______________________________
6. Жөнелтуші кәсіпорын:
7. Тасымалдау құралдары: ____________________________________________
8. Жөнелтуге дайындық күні: _________________________________________
Материалдың теңгерім аймағының коды: ________________________________
9. Жөнелту күні:_____________________________________________________
және межелі орынға келудің күтілген күні: ___________________________

10. Пункт, где получатель взял на себя ответственность: _____________
11. Дата, когда получатель взял на себя ответственность за ядерный
материал: ___________________________________________________________
12. Цель вывоза:_____________________________________________________
предполагаемая дата возврата ядерного материала:_____________________
М. П. (подпись ответственного лица)__________________________________
Дата заполнения: «   » ________________ 20___г.
Форма 4
Уведомление (о перемещении ядерных материалов по территории
Республики Казахстан - получение в зону баланса материала)
1. Название предприятия и его реквизиты:_____________________________
2. Количество: _______________________________________ гр. суммарного
веса элемента ________________________________________ гр. делящегося
изотопа(ов), если имеются
3. Химический состав:________________________________________________
Физическая форма:____________________________________________________
Обогащение и изотопный состав: ______________________________________
4. Количество инвентарных единиц: ___________________________________
5. Описание контейнеров (тип): ______________________________________
6. Предприятие-отправитель: _________________________________________
7. Средства транспортировки: ________________________________________
8. Дата, когда получатель взял на себя ответственность за ядерный
материал: ___________________________________________________________
9. Пункт, где получатель взял на себя ответственность за ядерный материал: ___________________________________________________________
10. Дата прибытия в пункт назначения: _______________________________
11. Код зоны баланса материала, в которую ввезен получаемый ядерный
материал:____________________________________________________________
12. Дата и точка, когда и где ядерный материал распакован и
идентифицирован: ____________________________________________________
13. Цель ввоза:______________________________________________________
М. П. (подпись ответственного лица) ________________________________
Дата заполнения: «   »_________________ 20___г.
Приложение 3
к Правилам организации
государственных систем учета и
контроля ядерных материалов и
источников ионизирующего излучения
Отчеты о наличии, движении и балансе ядерных материалов
1. Отчеты, представляются в уполномоченный орган в меточном формате и содержат следующую информацию:
1) отчет об изменении инвентарного количества (далее – ОИИК) используется для отчетности об изменениях в инвентарных количествах ядерного материала (далее – ЯМ), таких как: увеличения (импорт, внутригосударственные получения, производство ЯМ, передача из сохраняемых отходов, случайные прибавления); уменьшения (экспорт, внутригосударственные отправления, потери ЯМ, измеренные безвозвратные потери, передача в сохраняемые отходы, неядерное использование, случайные потери); уточнения (расхождения в данных отправителя и получателя), перегруппировка партий (изменения в структуре или идентификации партий);

10. Алушы өзіне жауапкершілік алатын пункт: _________________________
11. Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алған болжалды
күн: ________________________________________________________________
12. Әкету мақсаты: __________________________________________________
ядролық материалды қайтарудың болжалды күні:_________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы) _______________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. « » ______________
4-нысан
Хабарлама (ядролық материалдарды Қазақстан Республикасы аумағы
арқылы орнын ауыстыру - материалды теңгерім аймағына алу)
1. Кәсіпорын атауы және оның реквизиттері: __________________________
2. Саны: ____________________________ элементтің жиынтық салмағы гр
_______________ бөлінетін изотоптың (изотоптардың) гр, егер бар болса
3. Химиялық құрамы: _________________________________________________
Физикалық нысаны: ___________________________________________________
Байыту және изотоптық құрамы: _______________________________________
4. Мүкәммал бірліктердің саны: ________________________
5. Контейнерлердің сипаттамасы (типі): ______________________________
6. Жөнелтуші кәсіпорын: _____________________________________________
7. Тасымалдау құралдары: ____________________________________________
8. Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алған күн:
_____________________________________________________________________
9. Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алған пункт:
__________________________
10. Межелі орынға келу күні: _______________________________
11. Алынатын ядролық материал әкелінетін материалдық теңгерім
аймағының коды: _____________________________________________________
12. Ядролық материал қашан және қайда шешілген және сәйкестендірілген
күн жән орын: _______________________________________________________
13. Әкелу мақсаты: __________________________________________________
М. О. (жауапты тұлғаның қолы) _______________________________________
Толтырылған күні: 20___ж. « » _______________
Ядролық материалдар мен иондаушы
сәулелену көздерін есепке алу
мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Ядролық материалдардың бар-жоғы, қозғалысы мен теңгерімі
туралы есептер
1. Есептер уәкілетті органға таңба пішім түрінде ұсынылады және мынадай ақпаратты қамтиды:
1) түгендеу санының өзгеруі туралы есеп (бұдан әрі – ТСӨЕ) мынадай: ұлғаю (импорт, мемлекетішілік алулар, ядролық материалдарды өндіру, сақталатын қалдықтардан беру, кездейсоқ қосылыс); азаю (экспорт, мемлекетішілік жөнелту, ядролық материалдары жоғалту, өлшенген қайтарылмайтын шығыстар, сақталатын қалдықтарды беру, ядролық емес пайдалану, кездейсоқ шығыстар); нақтылау (жөнелтуші мен алушының деректеріндегі алшақтықтар); партияларды қайта топтастыру (құрылымдағы өзгерістер немесе партияларды сәйкестендіру) сияқты ядролық материалды (бұдан әрі – ЯМ) түгендеу санының өзгеруі туралы есептілік үшін пайдаланылады.

2) список фактически наличного количества ЯМ (далее – СФНК) представляет собой перечень партий ЯМ в данной зоне баланса материала (далее – ЗБМ) на день проведения физической инвентаризации. Для каждой партии дается ее идентификация и соответствующие учетные данные;
3) материально-балансовый отчет (далее – МБО) показывает баланс ЯМ, основанный на проверке фактически наличного количества ЯМ, находящегося в ЗБМ. Отрезок времени, отраженный в МБО, охватывает один период баланса ЯМ, который представляет собой отрезок времени между проведением двух последовательных инвентаризаций. Начальной датой МБО является дата предыдущей физической инвентаризации.
Составление материально-балансового баланса:
ИР = НК + Ув – Ум – РОП – КК,
где ИР (инвентаризационная разница) – разница между зарегистрированным количеством материала и фактически наличным количеством ядерного материала;
НК – начальное зарегистрированное количество ядерного материала;
Ув – сумма увеличений инвентарного количества ядерного материала (получение, производство);
Ум – сумма уменьшений инвентарного количества ядерного материала (отправки, выгорание);
РОП – разница в данных отправителя и получателя;
КК – конечное фактически наличное количество ядерного материала.
2. В приведенной ниже таблице перечисляются все пункты, которые указываются в отчетных документах (СФНК, ОИИК и МБО). Каждый элемент данных кратко описан с указанием отчета, в котором данный элемент содержится.
Таблица 1. Элементы данных, указываемые в отчетных документах
Элемент данных
Отчет
Номер отчета: уникальный номер данного отчета, используемый во всех ссылках на него
ОИИК, МБО, СФНК
Номер записи /общее количество записей: идентифицирует данную запись и определяет общее число записей в данном отдельном отчете
ОИИК, МБО, СФНК
Дата отчета: дата подготовки отчета
ОИИК, МБО, СФНК
Имя заполнившего лица: фамилия, имя, отчество официального лица, ответственного за подготовку отчет
ОИИК, МБО, СФНК
Тип отчета: определяет тип данного отчета
ОИИК, МБО, СФНК
Отчетный период: период времени, охватываемый отчетом. В СФНК - дата проведения физической инвентаризации материала
ОИИК, МБО, СФНК
Номер дополнительных замечаний: в дополнительных замечаниях дает ссылку на отчет в целом или на его отдельную запись
ОИИК, МБО, СФНК
Код установки: идентифицирует подотчетное предприятие
ОИИК, МБО, СФНК
Код ЗБМ: идентифицирует подотчетную зону баланса материала
ОИИК, МБО, СФНК
Статус записи и код ссылки: показывает, является ли запись новой, недействительной, коррекцией, дополнением или уничтожением. В корректирующих записях также определяется корректируемая запись при помощи номера отчета и номера записи
ОИИК, МБО, СФНК
Отправитель полученного ЯМ: идентифицирует страну и ЗБМ, откуда прибыл материал
ОИИК
Получатель отправляемого ЯМ: идентифицирует страну и ЗБМ, в которую был отправлен материал
ОИИК
Индикатор дополнительных замечаний: обращает внимание на наличие дополнительных замечаний
ОИИК, МБО, СФНК
Текст дополнительных замечаний: пояснения, дополнения и другая неформатированная информация
ОИИК, МБО, СФНК
Код ключевой точки измерений: обозначает код ключевой точки измерения потока или инвентарного количества для данной партии
ОИИК, СФНК
Тип изменения инвентарного количества, тип учетной записи: определяет тип изменений количества материала, отражаемых в отчете, или код учетной записи
ОИИК, МБО
Дата изменения инвентарного количества: дата, когда была произведена запись об изменении инвентарного количества ЯМ
ОИИК
Код описания материала: код, определенный уполномоченным органом в области использования атомной энергии и описывающий физическую и химическую форму партии материала, его контейнер и его качество
ОИИК, СФНК
Код описания материала оператора: код, используемый оператором для идентификации ЯМ
ОИИК, СФНК
Описание материала оператора (текст): неформатированное описание партии свободным текстом
ОИИК, СФНК
Идентификация нелатинского алфавита: код, показывающий, что в отчете был использован нелатинский алфавит, и определяющий этот алфавит
ОИИК, МБО, СФНК
Наименование партии: уникальный идентификатор партии материала, используемой в качестве учетной единицы
ОИИК, СФНК
Наименование партии отправителя: идентифицирует наименование партии отправителя при составлении ОИИК для получения материала
ОИИК
Идентификационный код измерения: определяет, где и когда были проведены последние измерения партии
ОИИК, СФНК
Количество учетных единиц партии: количество предметов или учетных единиц, составляющих партию
ОИИК, СФНК
Весовые данные: количество ЯМ, отражаемого в данной записи, выраженное в весе химических элементов и делящихся изотопов. При необходимости приводится изотопный состав
ОИИК, МБО, СФНК

2) ЯМ нақты қолда бар санының тізімі (бұдан әрі – НҚСТ) нақты түгендеу өткізген күні осы материалдардың теңгерім аймағындағы (бұдан әрі – МТА) ЯМ партияларының тізбесін білдіреді. Әрбір пария үшін оның сәйкестендірілуі және тиісті есептік деректер беріледі.
3) материалдық-теңгерімдік есеп (бұдан әрі – МТЕ) МТА-дағы ЯМ нақты қолда бар санын тексеруге негізделген ЯМ теңгерімін көрсетеді. МТЕ-да көрсетілген уақыт бөлігі екі бірізді түгендеу жүргізу аралығындағы уақыт бөлігін білдіретін ЯМ теңгерімінің бір кезеңін қамтиды. МТЕ-нің бастапқы күні алдыңғы нақты түгендеу күні болып табылады.
Материалдық-теңгерімдік теңгерім жасау:
ТА = НК + Ув – Ум – АЖА – КК,
ТА (түгендемелік айырмашылық) – материалдың тіркелген саны мен ядролық материалдың нақты қолда бар саны арасындағы айырмашылық;
БС – ядролық материалдың бастапқы тіркелген саны;
Ұс – ядролық материалдың түгендеу санын ұлғайту сомасы (алу, өндіру);
Ас – ядролық материалдың түгендеу санын азайту сомасы (жөнелту, күйіп кету);
ЖАА – жөнелтуші мен алушының деректеріндегі айырмашылық;
СС – ядролық материалдың соңғы нақты қолда бар саны.
2. Төменде келтірілген кестеде есеп беру құжаттарында (НСТ, ТСӨЕ және МТЕ) көрсетілетін барлық тармақтар аталады. Деректердің әрбір элементі осы элемент қамтылған есепті көрсете отырып, қысқаша сипатталған.
1-кесте. Есеп беру құжаттарында көрсетілетін деректер элементтері
Деректер элементі
Есеп
Есеп нөмірі: оған барлық сілтемелерде пайдаланылатын осы есептің бірегей нөмірі
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Жазбаның нөмірі/жазбалардың жалпы саны: осы жазбаны сәйкестендіреді және осы жеке есепте жазбалардың жалпы санын айқындайды
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Есеп беру күні: есепті дайындау күні
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Толтырған тұлғаның аты: есепті дайындауға жауапты ресми тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Есептің типі: осы есептің типін айқындайды
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Есепті кезең: есеп қамтитын уақыт кезеңі. НБКТ-те – материалға нақты түгендеу жүргізу күні
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Қосымша ескертулер нөмірі: Қосымша ескертулерде есепке тұтас немесе оның жеке жазбасына сілтеме береді
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Қондырғының коды: есеп беруге тиісті кәсіпорынды сәйкестендіреді
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
МТА коды: есеп беруге тиісті материалдың теңгерім аймағын сәйкестендіреді
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Жазба мәртебесі және сілтеме коды: жазба жаңа, жарамсыз, түзетілген, толықтырылған немесе жойылған болып табылатындығын көрсетеді. Түзетуші жазбаларда есеп нөмірінің және жазба нөмірінің көмегімен түзетілетін жазбалар айқындалады.
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Жөнелтуші алынған ядролық материалды: материал келген елді және МТА сәйкестендіреді
ТСӨЕ
Алушы жөнелтілетін ЯМ: материал жөнелтілген елді және МТА сәйкестендіреді
ТСӨЕ
Қосымша ескертулердің индикаторы: Қосымша ескертулердің болуына назар аударады
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Қосымша ескертулердің мәтіні: түсініктеме, толықтыру және басқа түзетілмеген ақпарат
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Негізгі өлшем нүктесінің коды: ағымның негізгі өлшем нүктесінің кодын нүктесін білдіреді немесе осы партия үшін түгендеу санын білдіреді
ТСӨЕ, НБКТ
Түгендеу санының өзгеру типі, есептік жазба типі: есепте көрсетілген материалдар санының өзгеру типін немесе есептік жазба кодын айқындайды
ТСӨЕ, МТЕ
Түгендеу санының өзгерген күні: ядролық материалдың түгендеу санының өзгеруі туралы жазба жасалған күн
ТСӨЕ
Материалды сипаттау коды: атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган айқындаған және материал партиясының физикалық және химиялық пішінін, оның контейнерін және оның сапасын сипаттайтын код
ТСӨЕ, НСТ
Оператордың материалын сипаттау коды: ядролық материалды сәйкестендіру үшін оператор пайдаланатын код
ТСӨЕ, НСТ
Оператордың материалын сипаттау (мәтін): партияны еркін мәтінмен түзетпей сипаттау
ТСӨЕ, НСТ
Латын емес алфавитті сәйкестендіру: есепте латын емес алфавит пайдаланылғанын көрсететін және осы алфавитті айқындайтын код
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Партияның атауы: есептік бірлік ретінде пайдаланылатын материал партиясының бірегей анықтағышы
ТСӨЕ, НСТ
Жөнелтуші партиясының атауы: материалды алу үшін ТСӨЕ жасау кезінде жөнелтуші партиясының атауын сәйкестендіреді
ТСӨЕ
Өлшемнің сәйкестендіру коды: партияның соңғы өлшемі қайда және қашан жүргізілгендігін айқындайды
ТСӨЕ, НСТ
Партияның есептік бірліктерінің саны: заттардың немесе партияны құрайтын есептік бірліктердің саны
ТСӨЕ, НСТ
Салмақ деректері: осы жазбада көрсетілген, химиялық элементтер салмағында көрсетілген ЯМ және бөлінетін изотоптардың саны.
Қажеттігіне қарай изотоптық құрам келтіріледі
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ

3. Элемент данных идентифицируется уникальным трехзначным цифровым кодом, называемым меткой. Значения, которые может принимать элемент данных, отделяются от метки разделителем. Метка может идентифицировать одиночный или сложный элемент данных. Во втором случае компоненты также отделяются друг от друга разделителями.
4. В записях данных отчетов используются следующие разделители:
1) : - отделяет номер метки и содержимое элемента данных;
2) / - разделяет части данных внутри сложного элемента данных;
3) ; - разделяет части данных внутри сложного элемента данных;
4) # - показывает конец элемента данных.
5. Описанные выше разделители входят в состав элементов данных и обязательно включаются в соответствующие данные.
6. Все элементы данных имеют переменную длину. Ниже в таблице 2 приводятся метки, форматы и описания элементов данных, включаемых в отчеты.
Таблица 2. Метки, форматы и описания элементов данных,
включаемых в отчеты
Метка
Элемент данных, формат и описание
001
Номер отчета                   элемент данных
001:**/**;***...***#           формат записи
Описание: Алфавитно-цифровой элемент данных, единственным образом определяющий номер отчета при его заполнении, обработке, сортировке и ссылках на него. Формат данных слева направо:
код "OI" для учетных записей или код "NC" для дополнительных замечаний;
косая черта;
код страны;
точка с запятой;
последние четыре цифры текущего года и сразу за ними номер отчета, определенный отчитывающимся предприятием, который состоит из цифр. Он уникален для данной ЗБМ.
Все отчеты - ОИИК, СФНК и МБО - нумеруются последовательно для данной ЗБМ, независимо от их типа. В частности, номер ОИИК не меньше номера МБО, относящегося к предыдущему периоду, также как и ОИИК не может стоять после МБО для периода времени, к которому относится этот ОИИК. Исключения составляют только коррекции записей предыдущих отчетов. Так же, номера СФНК будут либо непосредственно перед номером МБО, к которому они относятся, либо непосредственно за ним.
002
Номер записи / Общее число записей
002:***...***/***...***#
Цифровой код, определяющий отдельную запись в общем наборе записей данного отчета: Он включает последовательно:
номер текущей записи, начиная с 1 в каждом отчете;
косая черта;
полное число записей в данном отчете (это обязательно только для первой записи в отчете; в последующих записях эта часть элемента данных может быть опущена вместе с косой чертой).
003
Дата отчета
003:******#
указывается дата составления отчета, которая содержит:
четыре цифры текущего года;
двух - цифровое обозначение месяца;
двух - цифровое обозначение дня месяца.

3. Деректер элементі белгі деп аталатын бірегей үш таңбалы цифрлық кодпен сәйкестендіріледі. Деректер элементін қабылдайтын мән, бөлуші белгісімен айқындалады. Белгі бір немесе күрделі деректер элементімен сәйкестендірілуі мүмкін. Екінші жағдайда, компоненттер бір бірінен бөлгіштермен айқындалады.
4. Есептердің деректер жазбаларында мынадай ажыратқыштар қолданылады:
1): - белгі нөмірін және деректер элементінің құрамын ажыратады;
2) / - күрделі деректер элементінің ішіндегі деректер бөлігін ажыратады;
3); - күрделі деректер элементінің ішіндегі деректер бөлігін ажыратады;
4) # - деректер элементінің соңын көрсетеді.
5. Жоғарыда сипатталған ажыратқыштар деректер элементтерінің құрамына кіреді және міндетті түрде тиісті деректерге кіреді.
6. Деректердің барлық элементтері айнымалы ұзындыққа ие. Төменде 2-кестеде есепте қамтылатын деректер элементтерінің белгілері, пішімдері және сипаттамалары келтіріледі.
2-кесте. Есепте қамтылатын деректер элементтерінің белгілері, пішімдері және сипаттамалары
Белгі
Деректер элементі, пішімі және сипаттамасы
001
Есептің нөмірі
001:**/**;***...***#
деректер элементі
жазба пішімі
Сипаттамасы: Алфавитті-цифрлы деректер элементі, есеп нөмірін оны толтырғанда, өңдегенде, сұрыптағанда және оға сілтемелер жасағанда жалғыз айқындаушы. Деректер пішімі солдан оңға қарай:
«ОІ» коды есептік жазбалар үшін және «NC» коды қосымша ескертпелер үшін
қиғаш сызық;
ел коды;
нүктелі үтір;
осы жылдың соңғы төрт саны және олардан кейін сандардан тұратын есеп беруші кәсіпорын айқындаған есеп нөмірі. Ол берілген МТА үшін бірегей болып табылады.
Барлық есептер – ТСӨЕ, НСТ және МТЕ – осы МТА үшін типіне қарамастан кезекпен нөмірленеді. Атап айтқанда, ТСӨЕ нөмірі алдыңғы кезеңге жататын МТЕ нөмірінен кем емес, сонымен қатар осы ТСӨЕ жататын уақыт кезеңі үшін МТЕ-дан кейін тұра алмайды. Ерекшелікті тек алдыңғы есеп жазбаларын түзету ғана құрайды. Сонымен қатар, НСТ нөмірлері олар жататын не МТЕ нөмірінің тікелей алдында, не тікелей одан кейін болады.
002
Жазба нөмірі/Жазбалардың жалпы саны
002:***...***/***...***#
Осы есептің жалпы жазбалар жиынындағы жеке жазбаны айқындайтын цифрлық код: ол бір ізділікті қамтиды:
әрбір есепте 1-ден бастап ағымдағы жазбаның нөмірі;
қиғаш сызық;
осы есептегі жазбалардың толық саны (бұл есептегі алғашқы жазба үшін ғана міндетті; одан кейінгі жазбаларда деректер элементінің осы бөлігі қиғаш сызықпен бірге түсірілуі мүмкін).
003
Есеп беру күні
003:******#
мыналарды қамтитын есепті жасаған күн көрсетіледі:
осы жылдың төрт цифрі;
екі – айды санмен белгілеу;
екі – ай күндерін санмен белгілеу.

006
Имя заполнившего лица
006:***...***#
Вводится фамилия и после запятой инициалы. Используются только заглавные буквы.
010
Тип отчета
010:*#
Показывается тип отчета. Вводится однозначный код из следующего набора:
I - для отчета по изменениям инвентарного количества;
Р - для списка физического наличного количества;
М - для материально-балансового отчета
015
Отчетный период
015:******/******#
Указывается начальный и конечный период времени, к которому относится ОИИК и МБО. Для СФНК - это дата окончания физической инвентаризации, который совпадает с конечной датой соответствующего МБО. Элемент имеет следующий формат:
восемь цифр начальной даты, как в метке 003 выше;
косая черта (для СФНК не обязательно);
восемь цифр для конечной даты (в случае СФНК отсутствует).
099
Ссылка дополнительных замечаний
099:*/***...***#
Этот элемент данных используется только в записях Дополнительных замечаний. Он указывает на отчет в целом или отдельную учетную запись в отчете. Формат:
буква R при ссылке на отчет в целом или буква Е при ссылке на отдельную запись отчета. Во втором случае, далее следует:
косая черта;
номер записи, к которой относится замечание.
207
Код установки
207:****#
Четырехзначный код установки, определенный в соответствующем соглашении с предприятием - определяется и согласуется с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
307
Код ЗБМ
307:****#
Четырехзначный код зоны баланса материала, к которой относится отчет - определяется и согласуется с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
309
Статус записи и код ссылки
309:*/***;***...***/***...***# или 309:*#
Этот элемент описывает статус записи и, когда необходимо, дает ссылку на ранее произведенную запись. Формат элемента следующий:
односимвольный код, определяющий статус записи:
N для новой записи;
U для недействительной записи (они будут игнорированы);
С для записи, корректирующей ранее произведенные записи. Остальная часть записи содержит те же элементы данных и величины за исключением исправляемых;
D для уничтожения ранее произведенной записи, на которую дается ссылка в этой записи;
А для записи, добавляемой к более раннему отчету.
косая черта, обязательная вместе с кодами ссылки, если код статуса записи С, D или А. Для кодов статуса N и U они не обязательны;
код страны (тот же, что и в метке 001);
точка с запятой;
четыре цифры текущего года, показанные в метке 001 записи, на которую дается ссылка. Затем следует остальная часть номера отчета с записью, на которую дается ссылка;
косая черта;
номер записи, на которую дается ссылка (первая часть метки 002 этой записи), или в случае А - номер добавляемой записи в соответствующем последовательном порядке для отчета, в который добавляется данная запись.

006
Толтырған тұлғаның аты
006:***...***#
Тегі және үтірден кейін аты-жөні енгізіледі. Тек бас әріптер ғана қолданылады.
010
Есеп беру түрі
010:*#
Есеп беру түрі көрсетіледі. Төмендегі жиынтықтан бір қатарлы код енгізіледі:
I - түгендеу санының өзгеруі бойынша есеп беру үшін;
Р - нақты қолда бар сандар тізімі үшін;
М - материалдық-теңгерімдік есеп беру үшін
015
Есеп беру кезеңі
015:******/******#
ТСӨЕ және МТЕ жататын уақыттың бастапқы және соңғы кезеңі көрсетіледі. НСТ үшін – бұл күн тиісті МТЕ-ның соңғы күнімен үйлесетін нақты түгендеудің аяқталған күні. Элемент мына пішімдерге ие:
жоғарыдағы 003 белгідегідей бастапқы күннің сегіз цифрі;
қиғаш сызық (НБКТ үшін міндетті емес);
соңғы күн үшін сегіз цифр (НБКТ жағдайында жоқ).
099
Қосымша ескертпелердің сілтемесі
099:*/***...***#
Бұл деректер элементі Қосымша ескертулер жазбаларында ғана қолданылады. Ол жалпы есепті немесе есептегі жеке есептік жазбаны көрсетеді. Пішімі:
R әрпі жалпы есепке сілтеме кезінде немесе Е әрпі есептің жеке жазбасына сілтеме кезінде. Екінші жағдайда мыналар жасалады:
қиғаш сызық;
ескертуге қатысты жазбаның нөмірі.
207
Қондырғы коды
207:****#
Кәсіпорынмен тиісті келісімде айқындалған қондырғының төр таңбалы коды – атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен айқындалады және келісіледі.
307
МТА коды
307:****#
Есеп беру жататын материалдың теңгерім аймағының төрт таңбалы коды - атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен айқындалады және келісіледі.
309
Жазба мәртебесі және сілтеме коды
309:*/***;***...***/***...***# немесе 309:*#
Осы элемент жазбалардың мәртебесін сипаттайды және қажет болғанда бұрын жазылған жазбаға сілтеме береді. Элементтің пішімі мынадай:
жазбаның мәртебесін айқындайтын бір символды код:
N жаңа жазба үшін;
U жарамсыз жазба үшін (олар ескерілмейді);
С бұрын жасалған жазбаны түзейтін жазба үшін. Жазбаның қалған бөлігі деректердің сол элементтерін және түзетілетіндерді қоспағанда, көлемді қамтиды;
D осы жазбада сілтеме берілетін бұрын жасалған жазбаны жою үшін;
А бұрынғы есепке қосылатын жазба үшін.
егер жазба мәртебесінің коды С, D немесе А болса, сілтеме кодтарымен бірге міндетті қиғаш сызық. N және U мәртебесінің кодтары үшін ол міндетті емес;
ел коды (001 белгісіндегідей);
үтірлі нүкте;
сілтеме берілген 001 белгісінде көрсетілген жазбаның, осы жылғы төрт цифры. Кейін сілтеме берілген жазбасы бар есеп нөмірінің қалған бөлігі жазылады;
қиғаш сызық;
сілтеме берілетін жазба нөмірі (осы жазбаның 002 белгісінің бірінші бөлігі), немесе А жағдайында – аталған жазба қосылатын есеп беру үшін тиісті жүйелі тәртіпте қосылатын жазбаның нөмірі.

370
Отправитель полученного материала
370:**/****#
Этот элемент данных обязателен при включении в ОИИК данных по получению ЯМ внутри Казахстана или его импорте из другой страны; в других случаях он может быть опущен. Данный элемент указывает на страну и ЗБМ, из которых был отправлен материал. При включении в отчет импорта достаточно дать только код страны, если ЗБМ отправителя или ее код неизвестны получателю. Формат элемента следующий:
код страны;
косая черта;
код ЗБМ.
372
Получатель отправляемого ЯМ
372:**/****#
Этот элемент данных обязателен при включении в ОИИК отправки ЯМ внутри Казахстана или его экспорта; в других случаях он может быть опущен. Элемент указывает страну и ЗБМ, куда отправляется ЯМ. При включении записи об экспорте достаточно дать только код страны, если код принимающей ЗБМ неизвестен. Формат элемента следующий:
код страны;
косая черта;
код ЗБМ.
390
Индикатор дополнительных замечаний
390:*#
Это необязательный элемент данных, служащий для привлечения внимания к дополнительным замечаниям, включенным в отчет или каким-либо другим способом, прилагаемым к нему. Формат:
буква Y.
391
Текст дополнительных замечаний
391:***...***#
Вводится текст дополнительных замечаний в свободном формате. Используются только заглавные латинские буквы, цифры и разрешенные специальные символы.
407
Код Ключевой Точки Измерений
407:**# или 407:****# (для поправок на округление)
Указывается соответствующий код КТИ, определенный и согласованный с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
411
Тип изменения инвентарного количества, Тип учетной записи
411:**# или 411:****# (для поправок на округление)
В ОИИК все стандартные коды изменений инвентарного количества ЯМ состоят из двух алфавитных символов. Коды типа учетной записи, используемые в МБО, также состоят из двух букв за исключением кодов поправок на округление. Существуют стандартные типы изменения инвентарного количества ЯМ. Показанные ключевые слова могут использоваться в декодированных сообщениях. В ОИИК все записи об изменениях и операции относятся к отдельным партиям материала. В МБО те же коды определяют объединенные записи, т.е. суммы всех отдельных операций с одинаковым кодом за весь период баланса материала. В дополнение, МБО содержат записи, относящиеся к данным инвентаризации и округлению, которые не включаются в ОИИК. Коды изменений приведены в таблице 3 настоящего приложения.
412
Дата изменения инвентарного количества
412:******#
Этот элемент данных показывает дату, когда произошло изменение, инвентарного количества материала или когда оно было установлено и была произведена соответствующая запись. Формат:
шестизначный код, представляющий:
четыре цифры года,
месяц и
день месяца.

370
Алынған материалды жөнелтуші
370:**/****#
Осы деректер элементі Қазақстанның ішінде ядролық материалды алу немесе басқа елден оның импорты бойынша деректерді ТСӨЕ-ге енгізу кезінде міндетті; басқа жағдайларда төмен түсуі мүмкін. Аталған элемент материал жөнелтілген елді және МТА-ны көрсетеді. Импортты есепке енгізу кезінде, егер жөнелтушінің МТА немесе оның коды алушыға мәлім болмаса тек елдің кодын беру жеткілікті. Элемент пішімі мынадай:
ел коды;
қиғаш сызық;
МТА коды.
372
Жөнелтілетін ядролық материалды алушы
372:**/****#
Осы деректер элементі Қазақстанның ішінде ядролық материалды жөнелтуді немесе басқа елден оның экспортын ТСӨЕ-ге енгізу кезінде міндетті; басқа жағдайда төмен түсірілуі мүмкін. Элемент ядролық материал жөнелтілетін елді және МТА-ны көрсетеді. Экспорт туралы жазба енгізу кезінде егер қабылдаушы МТА коды мәлім болмаса, тек елдің кодын беру жеткілікті. Элемент пішімі мынадай:
ел коды;
қиғаш сызық;
МТА коды.
390
Қосымша ескертулер индикаторы
390:*#
Есепке енгізілген немесе оған қандай болмасын басқа тәсілмен қоса берілген қосымша ескертулерге назар аудару үшін қызмет ететін деректердің міндетті емес элементі. Пішімі:
Y әрпі.
391
Қосымша ескертулер мәтіні
391:***...***#
Қосымша ескертулер мәтіні еркін форматта енгізіледі. Тек латынша бас әріптер, цифрлар және рұқсат берілген арнайы символдар ғана қолданылады.
407
Негізгі Өлшем Нүктелерінің коды
407:**# немесе 407:****# (дөңгелектеуге түзету үшін)
Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган айқындаған және келіскен НӨН тиісті коды көрсетіледі.
411
Түгендеу санының өзгеру типі, Есептік жазба типі
411:**# немесе 411:****# (дөңгелектеуге түзету үшін)
ТСӨЕ-де ядролық материалдың түгендеу санының өзгеруінің барлық стандарттық коды екі алфавиттік символдан тұрады. МТЕ-де қолданылатын есептік жазба типінің коды да дөңгелектеуге түзету кодтарын қоспағанда, екі әріптен тұрады. Ядролық материалдың түгендеу саны өзгеруінің стандарттық типтері бар. Көрсетілген негізгі сөздер қайта кодталған хабарламаларда пайдаланылуы мүмкін. ТСӨЕ-де өзгерістер туралы барлық жазбалар және операциялар материалдың жеке партияларына жатады. МТЕ-де сол кодтар біріккен жазбалармен айқындалады, яғни материалдық баланстың барлық кезеңінде бірдей кодтары бар барлық жеке операциялардың жиынтығы. Қосымша ретінде, МТЕ-де ТСӨЕ-ге кірмейтін түгендеу мен дөңгелектеу деректеріне жататын жазбалар қамтылған. Өзгерістер коды осы қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
412
Түгендеу санының өзгерген күні
412:******#
Бұл деректер элементі материалды түгендеу санының өзгерістері қашан болған немесе ол қашан қойылған және тиісті жазба қашан жазылған күнін көрсетеді. Пішімі:
мыналарды білдіретін алты таңбалы код:
жылдың төрт цифры,
ай және
ай күні.

430
Код описания материала
430:*/*/*/*#
Этот четырехзначный код показывает физическую и химическую форму материала, упаковку и качество ЯМ в партии. Отправка данной партии ЯМ из одной ЗБМ и получение его в другой ЗБМ представляются в отчетах с тем же самым кодом описания материала. Коды описания приведены в таблице 4 настоящего приложения.
435
Код описания материала оператором
435:*/***...***#
Это необязательный элемент данных. Он может быть использован, чтобы показать, что код описания материала оператора идентичен коду, используемому уполномоченным органом в области использования атомной энергии. Если они отличаются, то может быть показан собственный код оператора:
буква Y показывает, что коды идентичны;
буква N означает, что далее после косой черты следует код оператора для описания материала.
436
Описание материала оператором (текст)
436:***...***#
Этот необязательный элемент данных позволяет включить в отчет текстовое описание партии, если оператор желает или, в некоторых случаях, по договоренности. Формат записи свободный с использованием только заглавных латинских букв, цифр и разрешенных символов.
445
Идентификация нелатинского алфавита
445:***...***#
Если в записи использованы нелатинские буквы (например, в наименовании партии), то здесь указывается код, согласованный с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
446
Наименование партии
446:***...***#
Здесь приводится наименование партии ЯМ. В частности, для записей ОИИК по получению ЯМ может быть указано наименование партии, присвоенное ей в ЗБМ получения материала, или то же наименование, которое было использовано отправителем и которое приводится в метке 447. Необходимым условием является уникальность наименования партии, указанного в метке 446, для подотчетной ЗБМ.
447
Наименование партии отправителя
447:***...***# или 447:UNKNOWN#
Этот элемент данных используется только в записях ОИИК по получению ЯМ и содержит наименование партии, использованное отправителем в своем ОИИК в записи по отправке данной партии. Если наименование партии отправителя неизвестно, то дается ключевое слово UNKNOWN ("неизвестно").
469
Идентификационный код измерения
469:*/***...***/***...***#
Этот элемент данных состоит из трех частей, первая из которых приводится для любой партии. Вторая и третья части приводятся только по необходимости. Формат:
код базиса измерений, состоящий из одной из следующих букв:
N, если данные партии приведены на основании измерений в другой ЗБМ,
L, если данные партии приведены на основании измерений в другой ЗБМ и ранее сообщались для данной в ЗБМ в предыдущих ОИИК или СФНК,
М, если данные партии приведены на основании свежих измерений в данной ЗБМ,
Т, если данные партии приведены на основании измерений, проведенных в данной ЗБМ, и они ранее сообщались в предыдущих ОИИК или СФНК; измерения не повторялись;
косая черта (если следуют другие данные);
в случаях с кодом М выше, здесь показывается КТИ, где проведены измерения, если она отлична от КТИ, показанной в метке 407; если КТИ совпадают, то эта часть может быть опущена;
косая черта (если далее следуют другие данные);
в случаях с кодами М или Т выше, здесь указывается метод, использованный для измерений; коды методов измерений, применяемых на предприятии, согласовываются с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.

430
Материалды сипаттау коды
430:*/*/*/*#
Осы төрт таңбалы код материалдың физикалық және химиялық пішінін, партиядағы ядролық материалдың орамын және сапасын көрсетеді. Ядролық материалдың осы партиясын бір МТА-дан жөнелту және оны басқа МБ-дан алу материалдың сол сипаттау кодымен есептерде беріледі. Сипаттау кодтары осы қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
435
Оператордың материалды сипаттау коды
435:*/***...***#
Бұл деректердің міндетті емес элементі. Ол оператор материалды сипаттау коды атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган пайдаланатын кодқа сәйкес екендігін көрсету үшін қолданылуы мүмкін. Егер олар ерекшеленсе, онда оператордың өзіндік коды көрсетілуі мүмкін:
Y әрпі кодтар бірдей екенін көрсетеді;
N әрпі одан әрі қиғаш сызықтан кейін материалды сипаттау үшін оператор коды жазылатынын көрсетеді.
436
Оператордың материалды сипаттауы (мәтін)
436:***...***#
Осы деректердің міндетті емес элементі есепке егер оператор қаласа, немесе кейбір жағдайларда уағдаласушылық бойынша партияның мәтінді сипаттамасын енгізуге мүмкіндік береді. Жазба пішімі тек бас латын әріптерін, цифрларды және рұқсат берілген символдарды қолданып, еркін жасалады.
445
Латын алфавиті еместерді сәйкестендіру
445:***...***#
Егер жазбада латын әріптері қолданылмаса (мысалы, партия атауында), онда мұнда атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген код көрсетіледі.
446
Партия атауы
446:***...***#
Мұнда ядролық материал партиясының атауы болады. Атап айтқанда, ядролық материалды алу бойынша ТСӨЕ жазбасы үшін материалды алған МТА берген партия атауы немесе жөнелтуші қолданған және 447 белгіде келтірілген атау да көрсетілуі мүмкін. Есеп беруге тиісті МТА үшін 446 белгіде көрсетілген партия атауының бірегейлігі қажетті шарт болып табылады.
447
Жөнелтуші партиясының атауы
447:***...***# или 447:UNKNOWN#
Бұл деректер элементі ядролық материалды алған бойда тек ТСӨЕ жазбаларында ғана қолданылады және осы партияны жөнелту бойынша жазбада өзінің ТСӨЕ-де жөнелтуші қолданған партия атауын қамтиды. Егер жөнелтуші партиясының атауы мәлім болмаса, онда негізгі сөз UNKNOWN ("мәлім емес") беріледі.
469
Өлшемнің сәйкестендіру коды
469:*/***...***/***...***#
Бұл деректер элементі үш бөліктен тұрады, олардың біріншісі кез келген партия үшін келтіріледі. Екінші және үшінші бөлігі тек қажет болғанда келтіріледі. Пішімі:
мына әріптердің бірінен тұратын өлшем базисінің коды:
N, егер партия деректері басқа МТА-дағы өлшем негізінде келтірілсе,
L, егер партия деректері басқа МТА-дағы өлшем негізінде келтірілсе және осы МТА үшін алдыңғы ТСӨЕ-де немесе НСТ-да бұрын хабарланса,
М, егер партия деректері осы МТА-дағы жаңа өлшемдер негізінде келтірілсе,
Т, егер партия деректері осы МТА-да жүргізілген өлшемдер негізінде келтірілсе, және олар алдыңғы ТСӨЕ-де немесе НСТ-да бұрын хабарланса; өлшемдер қайталанбаса;
қиғаш сызық (егер басқа деректер болса);
жоғарыдағы М коды жағдайында, мұнда өлшемдер жүргізілген НӨН көрсетіледі, егер ол 407 белгіде көрсетілген НӨН-нен ерекшеленсе; егер НӨН дәл келсе, онда осы бөлік төмен түсірілуі мүмкін;
қиғаш сызық (егер одан әрі басқа деректер тұрса);
жоғарыдағы М және т кодтары жағдайында, мұнда өлшем үшін қолданылған әдіс көрсетіледі; кәсіпорында қолданылған өлшемдер әдістемесінің коды атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
жоғарыдағы М немесе Т кодтарымен болған жағдайларда, мұнда өлшемдер үшін пайдаланылған әдіс, кәсіпорындарға қолданылатын өлшем әдістерінің кодтары көрсетіліп, атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.

470
Количество учетных единиц партии
В этом элементе приводится количество одинаковых учетных единиц, из которых состоит партия. В случае материала в балк-форме или, в более общем случае, когда это число не будет иметь смысла, здесь ставится цифра 0.
600-800
Данные веса
600:***...***#
610:***...***#
620:***...***#... и т.д....
800:***...***#
Этот элемент данных представляет количества ЯМ, к которому относится данная запись. Это весовые данные, относящиеся либо к определенному химическому элементу, либо к его изотопам или их комбинации, как показано ниже в таблице:
600
"обобщенный" уран
вес элемента
610
природный уран
вес элемента
620
обедненный уран
вес элемента
630
обогащенный уран
вес элемента
670
U-235
вес изотопа
700
Плутоний
вес элемента
800
Торий
вес элемента
Эти данные о весе выражаются в следующих единицах:
граммы плутония (и его изотопов, при необходимости);
граммы общего количества урана для обогащенного урана;
граммы изотопов урана;
килограммы природного урана, обедненного урана и тория.
При необходимости, данные могут округляться. При этом, необходимо сначала сложить веса учетных единиц материала, составляющих партию, а затем округлить полученную сумму.
Настоящий элемент данных состоит из ряда частей одинакового формата, каждая из которых начинается с собственной цифровой метки, за которой следует двоеточие (:). Затем идет численное выражение, представляющее соответствующий вес, указываемый цифровой меткой (элемента, изотопа или комбинации изотопов), и буква G, соответствующая измерениям в граммах.
7. В таблице 3 приводятся коды, используемые в отчетах при описании изменений инвентарных количеств материала.
Таблица 3. Коды изменений инвентарных количеств материала
Ключевое слово
Код
Пояснения
Получение из-за рубежа
RF
Импорт ЯМ в Казахстан (импорт)
Получение внутри страны
RD
Получение ЯМ из другой ЗБМ, находящейся в Казахстане
Получение на начальной точке
RS
Получение ЯМ внутри Казахстана в начальной точке применения гарантий, например, когда в процессе переработки материал переходит в категорию специального учета
Получение из негарантийной деятельности
RN
Получение ЯМ внутри Казахстана из деятельности, не находящейся под гарантиями (например, разрешенное военное применение)
Ядерное производство
NP
Производство делящихся материалов в реакторе, (например, Pu, U-233)
Повторная постановка под гарантии в связи с использованием
DU
Возобновление применения гарантий к ЯМ, ранее выведенному из-под гарантий в связи с его использованием в неядерной деятельности (в контрольно-измерительных приборах или в связи с превышением концентрации изотопа Pu-238 уровня 80%)
Возвращение, количество
DQ
Возобновление применения гарантий к ЯМ, ранее выведенному из-под гарантий в связи с малым его количеством
Отправка за рубеж
SF
Экспорт ЯМ за пределы Казахстана
Внутренняя отправка
SD
Передача ЯМ в другую ЗБМ внутри Казахстана
Возвращение в догарантийное состояние
SS
Возвращение ЯМ, находящегося под гарантиями, в догарантийное состояние
Отправка в негарантийную деятельность
SN
Передача ЯМ внутри Казахстана для использования в деятельности, не находящейся под гарантиями (например, разрешенное военное применение)
Ядерные потери
LN
Расходование ЯМ, связанное с его превращениями в другие элементы и изотопы в результате ядерных реакций
Измеренные безвозвратные потери
LD
Производственные потери, т.е. потери при обработке измеренных или оцененных на основе измерений количеств ЯМ, если этот материал сохраняется в виде, непригодном для дальнейшего использования в ядерном производстве
Передача в сохраняемые отходы
TW
Передача измеренного количества ЯМ в категорию сохраняемых отходов, которые не предполагается регенерировать и которые будут сохраняться в данной ЗБМ, но подлежат списанию с баланса ЗБМ
Возвращение из сохраняемых отходов
FW
Возвращение в инвентарный список ЯМ, который хранился в данной ЗБМ в качестве сохраняемых отходов. Такая запись производится всякий раз, когда материал извлекается из сохраняемых отходов либо для работы в данной ЗБМ, либо для отправки из ЗБМ
Исключение в связи с использованием
EU
Исключение ЯМ из учета под гарантиями при передаче его для использования в контрольно-измерительных приборах (малые количества), в неядерной деятельности (если материал является регенерируемым) или при превышении концентрации изотопа Pu-238 уровня 80%
Исключение по количеству
EQ
Исключение малых количеств ЯМ из учета под гарантиями
Прекращение гарантий, неядерное использование
TU
Прекращение действия гарантий на ЯМ при его неядерном использовании, например, производство сплавов, керамик, если регенерация материала невозможна или нецелесообразна
Случайные потери
LA
Невосполнимые непредусмотренные потери известного количества ЯМ в результате различных производственных инцидентов
Случайный приход
GA
ЯМ, случайно обнаруженный в ЗБМ, за исключением случаев его обнаружения во время проведения физической инвентаризации
Изменение категории (с соответствующим указанным колом)
EN
ED
NE
ND
DE
DN
Количество урана, категория которого была изменена в результате смешивания, обогащения, обеднения или выгорания. Первая буква обозначает исходную категорию, вторая буква – итоговую категорию (Е = обогащенный, N= природный, D= обедненный уран).

470
Партияның есептік бірліктерінің саны
Бұл элементте партияны құрайтын бірдей есептік бірліктердің саны келтіріледі. Балк-нысандағы материал жағдайында, барынша жалпы жағдайда, бұл санның мәні болмаған кезде, мұнда 0 саны қойылады.
600-800
Салмақ деректері
600:***...***#
610:***...***#
620:***...***#... және т.б....
800:***...***#
Бұл деректер элементі осы жазба қатысты ядролық материал санын білдіреді. Бұл салмақ деректері төмендегі кестеде көрсетілгендей не белгілі бір химиялық элементке не олардың изотоптарына немесе олардың комбинациясына жатады:
600
"жалпыланған" уран
элемент салмағы
610
табиғи уран
элемент салмағы
620
кемітілген уран
элемент салмағы
630
байытылған уран
элемент салмағы
670
U-235
изотоп салмағы
700
Плутоний
элемент салмағы
800
Торий
элемент салмағы
Салмақ туралы бұл деректер мына бірліктерден көрінеді:
плутоний грамдары (қажеттілігіне қарай және оның изотоптарының);
байытылған уран үшін жалпы уран мөлшерінің грамдары;
уран изотоптарының грамдары;
табиғи уранның, кемітілген уранның және торийдің килограмдары.
Қажеттілігіне қарай деректер дөңгелектенуі мүмкін. Бұл ретте партияны құрайтын материалдың есептік бірліктерінің салмақтарын ең алдымен көбейтіп, одан кейін алынған жиынтығын дөңгелектеу қажет.
Осы деректер элементі әрқайсысы өзінің цифрлық таңбасынан басталатын бірдей форматтағы бірқатар бөліктерден тұрады, одан кейін (:) қос нүкте қойылады. Кейін сандық белгімен (элемент, изотоп немесе изотоптар құрамасы) көрсетілетін тиісті салмақты білдіретін сандық көрініс және граммен өлшемдерге сәйкес G әрпі болады.
3-кестеде материалдың түгендеу санының өзгеруін сипаттау кезінде есептерде пайдаланылатын кодтар келтіріледі.
3-кесте. Материалдың түгендеу санының өзгеру кодтары
Негізгі сөз
Код
Түсініктеме
Шетелден алу
RF
Қазақстанға ядролық материалдың импорты (импорт)
Елдің ішінен алу
RD
Қазақстандағы басқа МТА-дан ядролық материал алу
Бастапқы нүктеде алу
RS
Ядролық материалды Қазақстанның ішінде кепілдіктерді қолданудың бастапқы нүктесінде алу, мысалы материалды қайта өңдеу үдерісі арнайы есепке алу санатына өтуі
Кепілдіксіз қызметтен алу
RN
Ядролық материалды Қазақстанның ішінде кепілдікте болмайтын қызметтен (мысалы, рұқсат етілген әскери қолдану) алу
Ядролық өндіріс
NP
Реакторда бөлінетін материалдарды өндіру (мысалы, Pu, U-233 )
Пайдаланумен байланысты кепілдікке қайта қою
DU
Оның ядролық емес қызметте пайдалануына байланысты бұрын кепілдіктен шығарылған ядролық материалға кепілдіктерді қолдануды қайтадан бастау (бақылау-өлшеу аспаптарында немесе Pu-238 изотопы концентрациясының 80% деңгейінен асып кетуіне байланысты)
Қайтару, саны
DQ
Оның аз санына байланысты бұрын кепілдіктен шығарылған ядролық материалға кепілдіктерді қолдануды қайта бастау
Шетелге жөнелту
SF
Ядролық материалдың Қазақстаннан тысқары экспорты
Ішкі жөнелтім
SD
Материалды Қазақстанның ішінде басқа МТА-ға беру
Кепілдікке дейінгі жағдайына қайтару
SS
Кепілдікте тұрған ядролық материалды кепілдікке дейінгі жағдайға қайтару
Кепілдікті емес қызметке жіберу
SN
Кепілдікте тұрмаған қызметте пайдалану үшін (мысалы, рұқсат етілген әскери қолдану) ядролық материалды Қазақстанның ішінде беру
Ядролық шығындар
LN
Оның ядролық реакциялар нәтижесінде басқа элементтерге және изотоптарға айналуымен байланысты ядролық материалды тұтыну
Өлшенген қайтарымсыз шығындар
LD
Өндірістік шығындар, яғни егер бұл материал ядролық өндірісте одан әрі пайдалану үшін жарамсыз түрде сақталса, ядролық материалды өңдеу кезінде оның санын өлшеу негізінде өлшенген немесе бағаланған шығындар
Сақталатын қалдықтарға беру
TW
Ядролық материалдың өлшенген санын қалпына келтіруге болатынын және осы МТА-да сақталатын қалдықтар санатына беру, бірақ МТА теңгерімі есебінен шығарылуы тиіс
Сақталатын қалдықтардан қайтару
FW
Осы МТА-да сақталатын қалдықтар ретінде сақталған ядролық материалдардың түгендеу есебіне қайтару. Мұндай жазба материал сақталатын қалдықтардан алынатын жағдайда не осы МТА-дағы жұмыс үшін не МТА-дан жөнелту үшін әрдайым жүргізіледі
Пайдалануға байланысты алып тастау
EU
Ядролық материалды ядролық емес қызметте (егер материал қалпына келтірілген болып табылса) бақылау-өлшеу аспаптарында пайдалану үшін беру кезінде немесе Pu-238 изотоп концентрациясы 80% деңгейінен асып кеткен кезде оны кепілдікпен есептен алып тастау
Саны бойынша алып тастау
EQ
Ядролық материалдың аз санын кепілдікпен есептен алып тастау
Кепілдіктерді тоқтату, ядролық емес пайдалану
TU
Егер материалды қалпына келтіру мүмкін болмаса немесе орынсыз болса ядролық материалды ядролық емес пайдалану, мысалы қорытпалар, керамикалар өндіру кезінде оған кепілдіктердің қолданысын тоқтату.
Кездейсоқ шығындар
LA
Әртүрлі өндірістік оқиғалар нәтижесінде ядролық материалдың белгілі мөлшерінің орны толмайтын көзделмеген шығындары
Кездейсоқ кіріс
GA
Оның нақты түгендеу жүргізу кезінде байқалған жағдайларды қоспағанда, МТА-да кездейсоқ табылған ядролық материал
Санаттарды өзгерту (тиісті көрсетілген кодпен)
EN
ED
NE
ND
DE
DN
Араластыру, байыту, жұтаңдану немесе жану нәтижесінде санаты өзгерген уран көлемі. Бірінші әріп бастапқы санатты, екінші әріп – қорытынды санатты (Е = байытылған, N = табиғи, D = жұтаңданған уран) білдіреді.

Кодами описания материала (метки 430 и при необходимости 435) будут коды для итогового материала. Данные о весе указываются как для исходной так и для итоговой категории. Эти вводы сводятся в балансы материала для обеих категорий.
Кроме определенных выше кодов изменений инвентарных количеств ЯМ в
дополнение к записям в СФНК, для которых этот элемент данных
необязателен, могут использоваться следующие коды:
Разность между данными отправителя и получателя
DI
Разность между количеством ЯМ в партии, представленным в отчете сразу по его получении (дается всегда по данным отправителя), и количеством материала в этой же партии, определенным по измерениям оператора в ЗБМ, получившей материал
Уменьшение содержания партии
RM
Количество ЯМ, на которое уменьшается содержание партии при процедурах перегруппировки материала
Увеличение содержания партии
RP
Количество ЯМ, добавленное в данную партию из другой в процессе перегруппировки материала.
При перегруппировке ЯМ записи об уменьшении и увеличении партий вносятся в отчет одновременно под отдельными номерами. В любом данном ОИИК сумма по записям с кодом RM равна сумме по записям с кодом RP. Поскольку эти записи не относятся к изменениям общего количества материала, они игнорируются при подсчете баланса материала.
Коды, следующие ниже, используются в записях только в МБО:
Начальное фактическое инвентарное количество
РВ
Начальное фактическое инвентарное количество ЯМ - оно совпадает с конечным инвентарным количеством соответствующего материала в предыдущем МБО
Конечное зарегистрированное количество материала
BE
Алгебраическая сумма первоначального фактически наличного количества материала и изменений инвентарного количества, за исключением любых округлений о которых сообщается в MBО.
Расхождение в данных отправителя и получателя
DI
Один суммарный ввод в отношении всех расхождений в данных отправителя и получателя за весь отчетный период, если это применимо.
Скорректированное конечное балансовое количество
ВА
Алгебраическая сумма начального фактического количества материала и всех, изменений инвентарного количества по отчетному периоду с учетом поправок на разность между данными отправителя и получателя
Конечное фактическое инвентарное количество
РЕ
Сумма всех измеренных и оцененных инвентарных количеств в партиях ЯМ, имеющегося на дату проведения физической инвентаризации
КНМ
MF
Количество неучтенного материала (КНМ) рассчитывается как разность между исправленным конечным балансовым количеством материала и его фактическим инвентарным количеством
Поправка на округление к записи XX
RAXX
Величина, которая прибавляется к округленной сумме величин, чтобы она была равна сумме их округленных значений. Поправка на округление дается для записи в МБО, по которой уполномоченный орган в области использования атомной энергии был ранее информирован из других отчетов (ОИИК и СФНК), чтобы привести в согласие запись в МБО с соответствующими цифрами, полученными на основании ОИИК и СФНК.
В случае конечного балансового инвентарного количества материала используется следующая формула:
RABE = PB + ICMBR - BE
RABA = РВ + ICMBR - DI - ВА,
а для случая КНМ:
RAMF = ВА - РЕ - MF,
где ICМВR представляет сумму всех изменений инвентарного количества, отраженных в МБО, взятых с соответствующим знаком (минус, в случае уменьшения). Все остальные обозначения соответствуют описанным выше для данного элемента.
Для начального фактического инвентарного количества материала никаких поправок на округление не требуется.
Поправки на округление кодируются как RAXX, где XX означает код записи, к которой относится данная поправка на округление, например, RALN означает поправку на округление для итоговой записи по ядерным потерям.

Материал сипаттамасының коды (430 және қажеттілігіне қарай 435 таңбалары) қорытынды материалға арналған код болады. Салмақ туралы деректер бастапқы және қорытынды санатқа арналған ретінде көрсетіледі. Бұл енгізулер ек санат үшін де материал теңгеріміне келтіріледі.
Жоғарыда айқындалған ядролық материалдың түгендеу санының өзгеру кодтарынан басқа осы деректер элементі міндетті емес НҚСТ-дағы жазбаларға қосымшада мынадай кодтар пайдаланылуы мүмкін:
Жөнелтуші мен алушы деректерінің арасындағы айырма
DI
Оны алған бойда (әрқашан жөнелтушінің деректері бойынша беріледі) ұсынылған есепте партиядағы ядролық материалдың саны мен материалды алған МТА-дағы оператордың өлшемдері бойынша айқындалған осы партиядағы материал санының арасындағы айырма
Партия құрамының азаюы
RM
Материалды қайта топтастыру рәсімдері кезінде партияның құрамындағы мөлшері азаятын ядролық материалдың саны
Партия құрамының ұлғаюы
RP
Матриалды қайта топтастыру үдерісінде осы партияға басқа партиядан қосылған ядролық материалдың саны.
Ядролық материалды қайта топтастыру кезінде партияның азаюы немесе ұлғаюы туралы жазбалар есепке бір мезгілде жеке нөмірлермен енгізіледі. ТСӨЕ-нің кез келген деректерінде RM коды бар жазба бойынша сома RP коды бар жазба бойынша сомаға тең. Бұл жазбалар материалдың жалпы санының өзгерістеріне жатпайтындықтан материал теңгерімін есептеу кезінде ескерілмейді.
Төмендегі кодтар тек МТА-дағы жазбаларда пайдаланылады:
Бастапқы нақты қолда бар түгендеу саны
РВ
Ядролық материалдың бастапқы нақты қолда бар түгендеу саны – ол алдыңғы МБЕ-дегі тиісті материалдың соңғы түгендеу санына дәл келеді
Материалдың соңғы тіркелген саны
BE
МБЕ-де хабарланатын кез келген дөңгелектеулерді қоспағанда, материалдың бастапқы нақты қолда бар санының және түгендеу санының өзгерістерінің алгебралық сомасы
Жөнелтуші мен алушының деректеріндегі алшақтық
DI
Егер бұл қолданылатын болса барлық есептік кезең үшін жөнелтуші мен алушының деректеріндегі барлық алшақтықтарға қатысты бір жиынтық енгізу.
Түзетілген соңғы теңгерімдік сан
ВА
Материалдың бастапқы нақты қолда бар санының және жөнелтуші мен алушының деректерінің арасындағы айырмаға жасалған түзетулерді ескере отырып, есептік кезең бойынша түгендеу санының барлық өзгерістерінің алгебралық сомасы
Соңғы нақты қолда бар түгендеу саны
РЕ
Нақты түгендеу жүргізу күні қолда бар ядролық материалдың партияларындағы барлық өлшенген және бағаланған түгендеу сандарының сомасы
ЕМС
MF
Есепке алынбаған материал саны (ЕМС) – материалдың түзетілген соңғы теңгерімдік саны мен оның нақты түгендеу санының арасындағы айырма ретінде есептеледі
XX жазбасын дөңгелектеуге түзету
RAXX
Ол олардың дөңгелектелген мәндерінің сомасына тең болуы үшін шамалардың дөңгелектелген сомасына қосылатын шама. МБЕ-дегі жазбаны ТСӨЕ мен НҚСТ негізінде алынған тиісті сандарға сәйкес келтіру үшін атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган бұрын басқа есептерден (ТСӨЕ және НҚСТ) хабардар болған дөңгелектеуге арналған түзету МБЕ-дегі жазба үшін беріледі.
Материалдың соңғы теңгерімдік түгендеу саны жағдайында мынадай формула пайдаланылады:
RABE = PB + ICMBR - BE
RABA = РВ + ICMBR DI - ВА,
ЕМС жағдайы үшін:
RAMF = ВА - РЕ - MF,
Мұнда ICМВR тиісті белгімен (азайған жағдайда минус) алынған МБЕ-де көрсетілген түгендеу санының барлық өзгерістерінің сомасын білдіреді. Барлық қалған белгілер жоғарыда сипатталған бұл элементке сәйкес келеді.
Материалдың бастапқы нақты қолда бар түгендеу саны үшін дөңгелектеуге ешқандай түзету қажет емес.
Дөңгелектеуге арналған түзету RAXX ретінде кодталады, мұнда XX дөңгелектеуге арналған бұл түзету жататын жазба кодын білдіреді, мысалы, RALN ядролық шығындар бойынша қорытынды жазбалар үшін дөңгелектеуге арналған түзетуді білдіреді.

8. В таблице 4 приводятся коды, используемые в отчетах при описании материала.
Таблица 4. Коды описания материала
Ключевое слово
Объяснение
Код
1. Физическая форма
топливный элемент
целый топливный элемент для данного типа реактора (например, сборки или блоки)
В
компоненты топлива
компоненты топливных элементов (например, стержни или пластины)
D
порошки
порошки (некерамические) - любой порошкообразный материал, кроме окисей и карбидов в виде керамики
F
порошки, керамика
порошки в виде керамики: обожженные окиси или карбиды, специально подготовленные для изготовления керамического топлива
G
сформованный, неспеченный
неспеченные таблетки и частицы, сформованные путем прессования или гранулирования смесей керамических порошков со связывающим веществом перед спеканием
Н
керамика
керамические таблетки и частицы: как выше, после удаления связывающего вещества и спекания
J
частицы с покрытием
керамические частицы, на которые нанесено защитное покрытие (например, SiC)
К
твердые вещества, другие
твердые материалы, кроме перечисленных выше (например, слитки заготовки, экструзивные элементы), но несмешанные материалы. В эту же категорию включается и UF6
O
жидкости
Водосодержащие растворы, органические или другие жидкости
N
отходы, скрап
отходы и скрап, образующиеся в процессе производства, которые предполагается возвратить в производство или восстановить
R
закрытые источники
закрытые источники излучения, содержащие делящиеся материалы
Q/S2
отходы твердые
твердые отходы, предназначенные для захоронения
Т
отходы жидкие
жидкие отходы, предназначенные для захоронения
U
образцы малые, пробы
аналитические образцы или пробы, собранные вместе в одну партию.
Небольшие образцы, представляемые в отчетах в виде одном партии, имеют коды VOAE или VOAM независимо от химической формы и качества. Стандарты для контроля качества или неразрушающего анализа, представляемые в виде одной партии имеют код VOAB.
V
2. Химическая форма
элемент
металл, исключая сплавы
D
фторид
любой фторид за исключением гексафторидов
Е
гекс
гексафторид
G
нитрат
нитрат
J
диуранат
диуранат аммония
К
диоксид
диоксид
Q
триоксид
триоксид
Т
оксид 3/8
оксид с формулой М3О8
U
другие оксиды
другие оксиды, включая смеси различных оксидов одного элемента
R
окислы отравляющие
окислы или комбинации оксидов, содержащие ядерные отравители
V
карбиды
карбиды
W
оксид/графит
смесь оксид-графит (например, топливо ВТР)
X
карбид/графит
смесь карбида с графитом (например, топливо ВТР)
Y
нитрид
нитрид
Z
органика
органические соединения
1
другие соединения
другие соединения, соли и их смеси
2
сплавы алюминия
сплавы алюминия и сплавы алюминия с кремнием
3
сплавы кремния
кремниевые сплавы (кроме сплавов алюминия с кремнием) и силициды
4
сплавы циркония
циркониевые сплавы
5
сплавы молибдена и титана
двойные и тройные сплавы с молибденом и титаном
6
другие сплавы
другие сплавы, за исключением перечисленных выше
7
различные материалы
материалы различной химической формы, собранные вместе в одну партию (например, аналитические образцы и пробы)
O

8. 4-кестеде материалды сипаттау кезінде есептерде пайдаланылатын кодтар келтіріледі.
4-кесте. Материалды сипаттау кодтары
Негізгі сөз
Түсініктеме
Код
1. Физикалық нысаны
отын элементі
реактордың осы типіне арналған тұтас отын элементі (мысалы, құрастырмалар немесе блоктар)
В
отын компоненттері
отын элементтерінің компоненттері (мысалы, өзектер немесе тіліктер)
D
ұнтақтар
ұнтақтар (керамикалық емес) – керамика түріндегі тотықтар мен карбидтерден басқа, кез келген ұнтақ тәрізді материал
F
ұнтақтар, керамика
керамика түріндегі ұнтақтар: күйдірілген тотықтар немесе керамикалық отын дайындау үшін арнайы дайындалған карбидтер
G
қалыпталған, пісірілмеген
пісірілмеген таблеткалар және пісіру алдында керамикалық ұнтақтар қоспасын байланыстырушы затпен баспалау немесе ұсақтау арқылы қалыпталған бөлшектер
Н
керамика
керамикалық таблеткалар мен түйірлер: жоғарыдағыдай, бірақ байланыстырушы затты жойғаннан және пісіргеннен кейін
J
жабыны бар бөлшектер
қорғауыш жабыны түсірілген керамикалық түйірлер (мысалы, SiC)
К
қатты заттар, басқалары
жоғарыда аталғандардан басқа, қатты материалдар (мысалы құймалар, дайындамалар, экструзивті элементтер), бірақ араласпаған материалдар (мысалы дайындамалардың құймалары. Бұл санатқа UF6-да қосылады.
O
сұйықтықтар
Құрамында су бар ерітінділер, органикалық немесе басқа да сұйықтықтар
N
қалдықтар, скраптар
өндіріске қайтару немесе қалпына келтіру болжанатын, өндіріс үдерісінде қалыптасатын қалдықтар мен скраптар
R
жабық көздер
құрамында бөлінетін материалдар бар жабық сәуле шығару көздері
Q/S2
қатты қалдықтар
көмуге арналған қатты қалдықтар
Т
сұйық қалдықтар
көмуге арналған сұйық қалдықтар
U
шағын үлгілер, сынамалар
бір партияға бірге жиналған талдамалық үлгілер немесе сынамалар.
Есептерде бір партия түрінде ұсынылатын шағын үлгілердің химиялық нысаны мен сапасына қарамастан VOAE немесе VOAM кодтары бар. Бір партия түрінде ұсынылатын сапаны бақылауға немесе бұзбай талдауға арналған стандарттардың VOAB коды бар.
V
2. Химиялық нысаны
элемент
қорытпаларды қоспағанда, металл
D
фторид
гексафторидтерді қоспағанда, кез келген фторид
Е
гекс
гексафторид
G
нитрат
нитрат
J
диуранат
аммоний диуранаты
К
диоксид
диоксид
Q
триоксид
триоксид
Т
оксид 3/8
М3О8 формуласы бар оксид
U
басқа да оксидтер
бір элементтің әртүрлі оксидтерінің қоспасын қоса алғанда, басқа да оксидтер
R
уландырғыш тотықтар
құрамында ядролық улаушылары бар тотықтар немесе оксидтер комбинациялары
V
карбидтер
карбидтер
W
оксид/графит
оксид-графит қоспасы (мысалы, ВТР отыны)
X
карбид/графит
графитті карбид қоспасы (мысалы, ВТР отыны)
Y
нитрид
нитрид
Z
органика
органикалық қосылыстар
1
басқа да қосылыстар
басқа да қосылыстар, тұздар мен олардың қоспалары
2
алюминий қорытпалары
алюминий қорытпалары және кремниі бар алюминий қорытпалары
3
кремний қорытпалары
кремний қорытпалары (кремниі бар алюминий қорытпаларынан басқа) және силицидтер
4
цирконий қорытпалары
цирконий қорытпалары
5
молибден және титан қорытпалары
молибдені және титаны бар екі қабат және үш қабат қорытпалар
6
басқа қорытпалар
жоғарыда аталғандарды қоспағанда, басқа да қорытпалар
7
әртүрлі материалдар
бір партияға бірге жиналған әртүрлі химиялық нысандардың материалдары (мысалы, талдамалық үлгілер мен сынамалар)
O

3. Упаковка
неупакованный
материал без какого-либо контейнера - свободно стоящие учетные единицы, включая топливные элементы и компоненты без установки в стойки (в эту категорию включается и облученное топливо в бассейнах охлаждения)
1
топливные единицы
дискретные топливные единицы и компоненты в контейнерах для перевозки или хранения
2
контейнер
экранированный контейнер для облученного топлива и других материалов с высоким уровнем облучения
3
в активной зоне
только топливные элементы, находящиеся внутри активной зоны реактора
4
сосуд калиброванный
технологические емкости и баки, калиброванные
5
сосуд некалиброванный
технологические емкости и баки, некалиброванные; трубопроводы
6
поддон
открытые поддоны, стеллажи, скипы
7
обрешетки
специальные безопасные по критичности контейнеры
8
Контейнеры для хранения, классифицированные по объему
(типы контейнеров приводятся только для примера - основная классификация
производится по их объему)
Ключевое слово
Объяснение
Литры
Код
"контейнер" и его объем
емкости для проб и другие небольшие контейнеры
< 0,5
А
емкости, банки, пластиковая упаковка
> 0,5 - 1
Е
емкости, банки, пластиковая упаковка
> 1 - 5
G
емкости, банки, пластиковая упаковка и цилиндры UF6
> 5 - 10
Н
пластиковая упаковка, банки
> 10 - 15
J
пластиковая упаковка, бочки
> 15 - 20
К
бочки
> 20 - 50
L
бочки
> 50 - 100
М
бочки, большие бочки
> 100 - 200
N
барабаны, большие бочки
> 200 - 500
Q
Цилиндры для UF6 (2 т)
> 500 - 1000
R
Цилиндры для UF6 (10-14 т)
> 1000 - 5000
U
большие контейнеры, например, автоцистерны
> 5000
V
другие контейнеры
О
4. Облучение и качество
Ключевое слово
Объяснение
необлученный
облученный
свежее топливо
свежие топливные элементы или сборки
F
облученное
облученное топливо до переработки
G
Начиная с этого места, выбирается один код, в зависимости от облучения материала. В этом контексте термин "облученный" относится к материалу, из которого продукты деления, образованные во время облучения в реакторе, не удалялись
изготовленное
изготовленные детали, за исключением собранных топливных элементов, для которых невозможно взятие проб, но которые могут быть исследованы неразрушающими измерениями
А
Н
чистый, стабильный
однородный материал, который был произведен по строгой спецификации, определяющей его чистоту и стабильность его химической и физической формы (например, продукт, промежуточный продукт, некоторые исходные материалы)
В
J
чистый
материал, удовлетворяющий по спецификации высокой чистоте, который может быть немного неоднородным или менее стабильным, чем вышеописанные (например, некоторые промежуточные продукты, чистый скрап и перерабатываемые отходы, исходные материалы). В эту категорию относятся и растворяющие или травящие смеси (с кодом К)
С
К
неоднородный
неоднородный материал с одинаковым в общем составом, который не удовлетворяет спецификациям чистоты (например, большинство скрапа и перерабатываемых отходов)
D
L
переменный
неоднородный материал переменного и/или смешанного состава, который может содержать, возможно, малые количества ЯМ (например, грязный скрап, остатки травления, отходы)
Е
М

3. Орама
оралмаған
қандай да бір контейнерсіз материал – бағанға қойылмаған отын элементтері мен компоненттерін қоса алғанда, бос тұрған есептік бірліктер (бұл санатқа салқындату бассейндеріндегі сәулеленген отын да қосылады)
1
отын бірліктері
тасымалдауға немесе сақтауға арналған контейнерлердегі дискретті отын бірліктері мен компоненттері
2
контейнер
сәулеленген отынға және сәулелену деңгейі жоғары басқа материалдарға арналған экрандалған контейнер
3
белсенді аймақта
тек реактордың белсенді аймағының ішіндегі отын элементтері
4
калибрленген ыдыс
калибрленген технологиялық ыдыстар мен бактар
5
калибрленбеген ыдыс
калибрленбеген технологиялық ыдыстар мен бактар, құбырлар
6
табандық
ашық табандықтар, сөрелер, скиптер
7
тор жәшіктер
күрделілігі бойынша арнайы қауіпсіз контейнерлер
8
Көлемі бойынша жіктелген сақтауға арналған контейнерлер (контейнерлер типтері тек мысал үшін келтіріледі – негізгі жіктелім – олардың көлемі бойынша жүргізіледі)
Негізгі сөз
Түсіндірме
Литрлер
Коды
«контейнер» және оның көлемі
сынамаларға арналған сыйымдылықтар және басқа да шағын контейнерлер
< 0,5
А
сыйымдылықтар, банкалар, пластикалық орама
> 0,5 - 1
Е
сыйымдылықтар, банкалар, пластикалық орама
> 1 - 5
G
сыйымдылықтар, банкалар, пластикалық орама және UF6 цилиндрлері
> 5 - 10
Н
пластика орама, банкалар
> 10 - 15
J
пластика орама, бөшкелер
> 15 - 20
К
бөшкелер
> 20 - 50
L
бөшкелер
> 50 - 100
М
бөшкелер, үлкен бөшкелер
> 100 - 200
N
барабандар, үлкен бөшкелер
> 200 - 500
Q
UF6 (2 т) арналған цилиндрлер
> 500 - 1000
R
UF6 (10-14 т) арналған цилиндрлер
> 1000 - 5000
U
үлкен контейнерлер, мысалы автоцистерналар
> 5000
V
басқа да контейнерлер
О
4. Сәулелену және сапа
Негізгі сөз
Түсініктеме
сәулеленбеген
сәулеленген
жаңа отын
жаңа отын элементтері мен құрастырмалар
F
сәулеленген
қайта өңдеуге дейінгі сәулеленген отын
G
Осы жерден бастап материалдың сәулеленуіне байланысты бір код таңдалады. Осы мәнмәтіндегі «сәулеленген» деген термин реакторда сәулелену кезінде пайда болған бөлу өнімінен алынбаған материалға қатысты
дайындалған
сынама алу мүмкін емес, бірақ бұзылмайтын өзгерістермен зерттелуі мүмкін құрастырма отын элементтерін қоспағанда, дайындалған детальдар
А
Н
таза, тұрақты
оның тазалығы мен тұрақтылығын, оның химиялық және физикалық нысандарын айқындайтын қатаң ерекшелік бойынша өндірілген біртекті материал (мысалы, өнім, аралық өнім, кейбір бастапқы материалдар)
В
J
таза
азғана әр текті немесе жоғарыда сипатталғандарға қарағанда тұрақтылығы аздау болуы мүмкін ерекшілігі бойынша жоғары тазалықты қанағаттандыратын материал (мысалы, кейбір аралық өнімдер, таза скрап және қайта өңделетін қалдықтар, бастапқы материалдар). Бұл санатқа ерітетін немесе улайтын қоспалар жатады (К кодымен)
С
К
әр текті
ерекшеліктері тазалықты қанағаттандырмайтын бірдей жалпы құрамы бар әр текті материал (мысалы, скраптың және қайта өңделетін қалдықтардың көпшілігі)
D
L
ауыспалы
мүмкіндігінше ЯМ аз мөлшерін қамтитын ауыспалы және/немесе аралас құрамның әр текті материалы (мысалы, лас скрап, улау қалдығы, қалдықтар)
Е
М

9. Каждый отдельный отчет по учету ЯМ содержит ряд меток с соответствующими элементами данных.
10. Набор элементов данных, логически связанных между собой, составляет одну запись (строку), набор которых (относящихся к одной и той же ЗБМ) считается отчетом.
11. Все элементы данных представляются на магнитном носителе (дискете). Кроме специально оговоренных случаев, каждый тип записи включает все определенные для нее элементы данных.
12. Каждый отчет СФНК ЯМ может состоять из записей двух типов:
1) первый тип записи в СФНК используется для представления данных по партиям ЯМ;
2) второй тип записи в СФНК используется для Дополнительных замечаний, которые дают дополнительную текстовую информацию, не включаемую ни в один из элементов записей первого типа.
13. Каждый СФНК содержит, по крайней мере, одну запись первого типа. Первый тип записей в СФНК включает следующие элементы данных (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 - не обязательно; в случае, если к данной записи или к СФНК в целом имеются дополнительные замечания, прилагаемые к данному СФНК;
2) 407, 430;
3) 435 - не обязательно; используется, если код описания материала оператора отличается от кода уполномоченного органа в области использования атомной энергии, приведенного в метке 430;
4) 436 - не обязательно;
5) 445 - обязательно, если в наименовании партии использованы нелатинские буквы;
6) 446, 469, 470 и все необходимые данные под метками 600-800, которые описывают содержание партии и вес ЯМ;
7) если использованы метки 600 или 630, то обязательно представляется информация под меткой 670.
14. Каждая запись второго типа в СФНК включает элементы данных со следующими метками: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (метка 099 необязательна).
15. Если произведена запись второго типа (Дополнительные замечания), то данные, записанные под метками 001, 207 и 307 такие же, как и приведенные в записи первого типа, к которой относятся данные дополнительные замечания, за исключением того, что в метке 001 код OI заменяется на код NC.
16. Каждый отчет по изменениям инвентарного количества ЯМ может содержать записи двух типов:
1) запись первого типа в ОИИК используется для представления изменений инвентарного количества ЯМ;
2) запись второго типа в ОИИК используется для Дополнительных замечаний и дает дополнительную текстовую информацию, не включаемую ни в один из элементов данных записей первого типа.
17. Каждый ОИИК содержит, по крайней мере, одну запись первого типа.

9. Ядролық материалдарды есепке алу бойынша әрбір жеке есеп деректердің тиісті элементтері бар бірнеше таңбаны қамтиды.
10. Өзара қисынды байланысты деректер элементтерінің жиынтығы бір жазбаны (жолды) құрайды, олардың жиыны (бір МТА-ға қатысты) есеп болып есептеледі.
11. Деректердің барлық элементтері магниттік тасығышта (дискіде) ұсынылады. Арнайы ескерілген жағдайлардан басқа, жазбаның әрбір түрі өзі үшін айқындалған барлық деректердің элементтерін қамтиды.
12. Ядролық материалдың НҚСТ әрбір есебі екі үлгідегі жазбадан тұруы мүмкін:
1) ядролық материалдардың партиялары бойынша мәліметтерді ұсыну үшін НҚСТ-тегі жазбаның бірінші үлгісі пайдаланылады;
2) НҚСТ жазбаның екінші үлгісі бірінші үлгідегі элементтердің ешқайсысын қоспайтын, қосымша мәтінді ақпаратты беретін қосымша ескертулер үшін пайдаланылады.
13. Әрбір НҚСТ ең болмағанда бірінші үлгідегі бір жазбаны қамтиды. НҚСТ-тегі жазбалардың бірінші үлгісі мынадай деректердің элементтерін қамтиды (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 – міндетті емес; егер НҚСТ мәліметтеріне қоса берілетін осы жазбаға немесе НҚСТ-ға жалпы қосымша ескертулер болған жағдайда;
2) 407, 430;
3) 435 – міндетті емес; егер 430 таңбада келтірілген атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органның кодынан оператордың материалы сипаттамасының кодынан айырмашылығы болса, пайдаланылады;
4) 436 – міндетті емес;
5) 445 – егер партияның атауында латын емес әріптер пайдаланылғанда, міндетті;
6) партиялардың мөлшерін және ядролық материалдың салмағын сипаттайтын 600-800 таңбаларындағы 446, 469, 470 және барлық қажетті мәліметтер;
7) егер 600 немесе 630 таңбалары пайдаланылса, онда ақпарат міндетті түрде 670 таңбасымен беріледі.
14. НҚСТ екінші үлгідегі әрбір жазба мынадай таңбалы 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (099 таңбасы міндетті емес) деректердің элементтерін қамтиды.
15. Егер екінші үлгідегі жазба жазылса (қосымша ескертулер), онда оның қосымша ескертулердің мәліметтері жататын бірінші үлгідегі жазбада келтірілген сияқты 001, 207 және 307 таңбаларымен жазылған мәліметтерді қоспағанда 001 таңбасындағы OI коды NC кодына ауыстырылады.
16. Ядролық материалдың түгендеу санының өзгеруі бойынша әрбір есеп екі үлгідегі жазбаны қамтуы мүмкін:
1) ядролық материалдың түгендеу санының өзгеруін ұсыну үшін ТСӨЕ-дегі бірінші үлгінің жазбасы пайдаланылады;
2) ТСӨЕ-дегі екінші үлгінің жазбасы қосымша ескертулер үшін пайдаланылады және бірінші үлгідегі жазбалардың ешқандай деректер элементтерін қамтымайтын қосымша мәтінді ақпарат береді.
17. Әрбір ТСӨЕ ең болмағанда бірінші үлгідегі бір жазбадан тұрады.

18. Запись первого типа в ОИИК включает следующие элементы данных (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 370, 372 - обязательны для импорта, экспорта и передачи материала между ЗБМ внутри Казахстана;
2) 390 - указывается обязательно для случая, если к данному ОИИК прилагаются Дополнительные замечания к данной записи или к ОИИК в целом;
3) 407, 411, 412, 430;
4) 435 – дополнительная, если код описания материала оператора отличается от согласованного с уполномоченным органом в области использования атомной энергии кода, приведенного в метке 430;
5) 436 - не обязательно;
6) 445 - обязательно, если наименование партии содержит нелатинские буквы;
7) 446 - наименование партии;
8) 447 - наименование партии отправителя или ключевое слово UNKNOWN для записи о получении материала;
9) 469, 470 и соответствующие данные под метками 600-800, которые описывают содержание партии и вес ЯМ;
10) если использованы метки 600 или 630, то представляется информация под меткой 670.
19. Каждая запись второго типа в ОИИК включает элементы данных с метками: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (метка 099 не обязательна).
20. Если произведена запись второго типа (Дополнительные замечания), то данные под метками 001, 207 и 307 такие же, как и представленные в записи первого типа, к которой относятся Дополнительные замечания, за исключением того, что в метке 001 код OI заменяется кодом NC.
21. Каждый материально-балансовый отчет может содержать записи двух типов:
1) запись первого типа в МБО используется для представления данных по балансу материала,
2) запись второго типа в МБО используется для Дополнительных замечаний, содержащих дополнительную текстовую информацию, не представленную ни в одном из элементов данных записей первого типа.
3) Каждый МБО имеет, по крайней мере, одну запись первого типа.
22. Запись первого типа в МБО включает следующие элементы данных (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 - указывается обязательно, если к МБО прилагаются Дополнительные замечания к записи или к МБО в целом;
2) 411 и соответствующие данные с метками от 600 до 800, которые описывают составы и веса ЯМ, для которых представляется отчет о балансе. Если используются метки 600 или 630, то обязательно представляется информация под меткой 670.
23. Записи второго типа в МБО включают элементы данных со следующими метками: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (данные 099 не обязательны).
24. Ecли произведена запись второго типа (Дополнительные замечания), данные, записанные под метками 001, 207 и 307 такие же, как и представленные в записях первого типа этого же отчета, за исключением того, в метке 001 код OI замещается кодом NC.

18. ТСӨЕ-те бірінші үлгідегі жазба мынадай деректердің элементтерін қамтиды (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 370, 372 – Қазақстанның ішінде МТА арасында материалдың импорты, экспорты және беру үшін міндетті;
2) 390 – егер ТСӨЕ-ның деректеріне жалпы осы жазбаға немесе ТСӨЕ-ға қосымша ескертулер қоса берілген жағдайда міндетті түрде көрсетіледі;
3) 407, 411, 412, 430;
4) 435 – егер оператор материалының сипаттама коды 430 таңбада келтірілген атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген кодтан айырмашылығы болса, қосымша;
5) 436 – міндетті емес;
6) 445 - егер партияның атауында латын емес әріптер болса, міндетті;
7) 446 – партияның атауы;
8) 447 – материалды алу туралы жазба үшін жөнелтушінің партиясының атауы немесе негізгі сөз UNKNOWN;
9) Партиялардың мөлшері және ядролық материалдың салмағын сипаттайтын 600-800 таңбасындағы 469, 470 және тиісті деректер;
10) егер 600 немесе 630 таңбалары пайдаланылса, онда 670 таңбасымен ақпарат ұсынылады.
19. ТСӨЕ екінші үлгідегі әрбір жазба қамтиды: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (099 таңбасы міндетті емес) таңбалы деректердің элементтерін қамтиды.
20. Егер екінші үлгідегі жазба (қосымша ескертулер) жазылса, онда оның қосымша ескертулерге жататын бірінші үлгідегі жазбада келтірілген сияқты 001, 207 және 307 таңбаларымен жазылған мәліметтерді қоспағанда, 001 таңбасындағы OI коды NC кодына ауыстырылады.
21. Әрбір материалдық-теңгерімдік есеп екі үлгідегі жазбаны қамтуы мүмкін:
1) материалдың теңгерімі бойынша мәліметтерді ұсыну үшін МТЕ-дегі бірінші үлгінің жазбасы пайдаланылады,
2) МТЕ-дегі жазбаның екінші үлгісі бірінші үлгідегі элементтердің ешқайсысында ұсынылмаған, қосымша мәтінді ақпаратты қамтитын қосымша ескертулер үшін пайдаланылады.
3) Әрбір МТЕ ең болмағанда бірінші үлгідегі бір жазбасы бар.
22. МТЕ-дегі бірінші үлгідегі жазба мынадай деректердің элементтерін қамтиды (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 - егер МТЕ-ге жалпы осы жазбаға немесе МТЕ-ге қосымша ескертулер қоса берілгенде міндетті түрде көрсетіледі;
2) Теңгерім туралы есеп ұсынылатын, ядролық материалдардың құрамын және салмағын сипаттайтын 600-ден 800-ге дейін таңбасы бар 411 және тиісті деректер. Егер 600 немесе 630 таңбалары пайдаланылса, онда ақпарат міндетті түрде 670 таңбасымен ұсынылады.
23. МТЕ-ның екінші үлгідегі жазбасы мынадай таңбалары бар деректердің элементтерін қамтиды: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (099 таңбасы міндетті емес).
24. Егер екінші үлгідегі жазба (қосымша ескертулер) жазылса, осы есептің бірінші үлгісінің жазбасында ұсынылған сияқты 001, 207 және 307 таңбаларымен жазылған деректерді қоспағанда 001 таңбасындағы OI коды NC кодына ауыстырылады.

25. В дополнение к форматированным отчетам можно присылать в уполномоченный орган в области использования атомной энергии свободно сформулированную текстовую информацию в электронном формате. Она представляется в виде отдельного ряда записей, называемых текстовыми отчетами (далее - ТО), которые можно считать отдельно представляемыми дополнительными замечаниями.
26. Каждый такой ТО имеет отдельный уникальный порядковый номер и состоит, по крайней мере, из одной записи. Длина одного ТО не превышает 2040 символов. Если сообщение длиннее этого предела, то оно делится на соответствующее число отдельных ТО.
27. Каждый ТО включает элементы данных с метками 001, 002, 003 и 391 (с использованием в метке 001 кода NC).
28. Если текст ТО относится только к определенному предприятию и/или ЗБМ, то для их определения можно использовать метки 207 и/или 307. Если требуется сослаться на определенный отчет, то можно использовать также и метку 099; при этом метка 099 заполняется следующим образом:
099:R/***...***# или 099:Е/***...***/**'*...***#
29. Если использована буква R, то за ней следует косая черта и номер отчета, к которому относятся замечания. Если использована буква Е, то за ней следует косая черта, номер отчета, еще одна косая черта и номер записи в отчете, к которой относятся замечания.
Приложение 4
к Правилам организации государственных
систем учета и контроля ядерных материалов
и источников ионизирующего излучения
в Республике Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ РАДИОНУКЛИДНЫХ ИСТОЧНИКОВ
Форма
Ф1-ИИИ
Наименование организации
Дата заполнения формы
Область
Город
Телефон
Факс
Адрес
электронной почты
Заполнено на основании Акта инвентаризации №
от
п/н
Код операции
Номер ИИИ
Номер паспорта ИИИ
Тип
ИИИ
Радионуклид
Активность, Бк
(по паспорту)
Дата изготовления (выпуска) ИИИ
Срок службы ИИИ
Тип излучения
Количество ИИИ
Тип защитного контейнера (блока) ИИИ или наименование радиоизотопного прибора *
Номер защитного контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора
Статус ИИИ
Применение
Местонахождение
Примечание
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
* - в случае если в качестве защиты контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора используется обедненный уран, после в графе 13 указать его вес в Кг (например, - 10 кгU)
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
СВЕДЕНИЯ О ДВИЖЕНИИ РАДИОНУКЛИДНЫХ ИСТОЧНИКОВ
Форма
Ф2-ИИИ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
Факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции
Номер ИИИ
Номер паспорта ИИИ
Тип ИИИ
Радионуклид
Активность, Бк (по паспорту)
Дата изготовления (выпуска) ИИИ
Тип излучения
Количество ИИИ
Тип защитного контейнера (блока) ИИИ или наименование радиоизотопного прибора *
Номер защитного контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора
Номер акта передачи
Дата передачи ИИИ
Наименование Отправителя (Получателя)
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
* - в случае если в качестве защиты контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора используется обедненный уран, после в графе 13 указать его вес в Кг (например, - 10 кгU)
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
СВЕДЕНИЯ О ПОСТАВКАХ И/ИЛИ ПЕРЕВОЗКЕ РАДИОНУКЛИДНЫХ ИСТОЧНИКОВ
Форма
Ф3-ИИИ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
Факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции
Номер ИИИ
Номер паспорта ИИИ
Тип ИИИ
Радионуклид
Активность, Бк
(по паспорту)
Дата изготовления
(выпуска) ИИИ
Тип излучения
Количество ИИИ
Тип защитного контейнера (блока) ИИИ или наименование радиоизотопного прибора *
Номер защитного контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора
Номер акта передачи (договора)
Дата получения
Наименование Отправителя
Номер акта передачи (договора)
Дата передачи
Наименование Получателя
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
* - в случае если в качестве защиты контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора используется обедненный уран, после в графе 13 указать его вес в Кг (например, - 10 кгU)
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
СВЕДЕНИЯ О РАДИОНУКЛИДНЫХ ИСТОЧНИКАХ, ПОЛУЧЕННЫХ НА ДОЛГОВРЕМЕННОЕ ХРАНЕНИЕ СПЕЦИАЛИЗИРОВАННЫМИ ОРГАНИЗАЦИЯМИ
Форма
Ф4-ИИИ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
Факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции
Номер ИИИ
Номер паспорта ИИИ
Тип ИИИ
Радионуклид
Активность, Бк (по паспорту)
Дата изготовления (выпуска) ИИИ
Тип излучения
Количество ИИИ
Тип защитного контейнера (блока) ИИИ или наименование радиоизотопного прибора *
Номер защитного контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора
Номер акта передачи
Дата передачи
Наименование Отправителя
Место хранения
Номер паспорта захоронения
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
* - в случае если в качестве защиты контейнера (блока) ИИИ или радиоизотопного прибора используется обедненный уран, после в графе 13 указать его вес в Кг (например, - 10 кгU)
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
ПЕРЕЧЕНЬ РЕНТГЕНОВСКИХ АППАРАТОВ И ИНЫХ УСТАНОВОК, ГЕНЕРИРУЮЩИХ ИОНИЗИРУЮЩЕЕ ИЗЛУЧЕНИЕ
Форма
Ф5-УГИ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции
Наименование аппарата (установки)
Заводской номер
Дата изготовления (выпуска)
Стационарная (переносная)
Количество трубок
Статус
Применение
Местонахождение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
СВЕДЕНИЯ О ДВИЖЕНИИ РЕНТГЕНОВСКИХ АППАРАТОВ ИЛИ ИНЫХ УСТАНОВОК, ГЕНЕРИРУЮЩИХ ИОНИЗИРУЮЩЕЕ ИЗЛУЧЕНИЕ
Форма
Ф6-УГИ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции*
Наименование аппарата (установки)
Заводской номер
Дата изготовления (выпуска)
Стационарная (переносная)
Применение
Номер акта (договора) передачи
Дата передачи
Наименование организации Отправителя (Получателя)
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
СВЕДЕНИЯ О ПОСТАВКАХ И/ИЛИ ПЕРЕВОЗКАХ РЕНТГЕНОВСКИХ АППАРАТОВ ИЛИ ИНЫХ УСТАНОВОК, ГЕНЕРИРУЮЩИХ ИОНИЗИРУЮЩЕЕ ИЗЛУЧЕНИЕ
Форма
Ф7-УГИ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции*
Наименование аппарата (установки)
Заводской номер
Дата изготовления (выпуска)
Стационарная (переносная)
Применение
Номер акта передачи
Дата передачи
Наименование организации Отправителя
Номер акта передачи
Дата передачи
Наименование организации Получателя
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
ПЕРЕЧЕНЬ НЕЙТРОННЫХ ГЕНЕРАТОРОВ
Форма
Ф8-НГ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции
Наименование (модель, тип) нейтронного генератора
Заводской номер
Дата изготовления (выпуска)
Наименование (модель, тип) нейтронной трубки
Заводской номер трубки
Дата изготовления (выпуска)
Радионуклид
Активность, Бк
(по паспорту)
Статус
Местонахождение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ИНВ
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
СВЕДЕНИЯ О ДВИЖЕНИИ НЕЙТРОННЫХ ГЕНЕРАТОРОВ
Форма
Ф9-НГ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции
Наименование (модель, тип) нейтронного генератора
Заводской номер
Дата изготовления (выпуска)
Наименование (модель, тип) нейтронной трубки
Заводской номер трубки
Дата изготовления (выпуска) трубки
Радионуклид
Активность, Бк
(по паспорту)
Номер акта (договора) передачи
Дата передачи
Наименование организации Отправителя (Получателя)
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
СВЕДЕНИЯ О ПОСТАВКАХ И/ИЛИ ПЕРЕВОЗКАХ НЕЙТРОННЫХ ГЕНЕРАТОРОВ
Форма
Ф10-НГ
Наименование организации
Область
Город
Телефон
факс
Адрес электронной почты
Дата заполнения формы
п/н
Код операции*
Наименование (модель, тип) нейтронного генератора
Заводской номер
Дата изготовления (выпуска)
Наименование (модель, тип) нейтронной трубки
Заводской номер трубки
Дата изготовления (выпуска) трубки
Радионуклид
Активность, Бк
(по паспорту)
Номер акта передачи
Дата передачи
Наименование организации Отправителя
Номер акта передачи
Дата передачи
Наименование организации Получателя
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
________Ответственный за учет ИИИ МП ________Руководитель организации
Приложение 5
к Правилам организации государственных
систем учета и контроля ядерных материалов
и источников ионизирующего излучения
в Республике Казахстан
Коды операций, использующихся при заполнении форм
наличия и движения источников излучения
Операция
Код
Область применения
Для эксплуатирующих организаций
инвентаризация
ИНВ
используется при заполнении форм Ф1-ИИИ и Ф5-УГИ для ИИИ, стоящих на учете на момент инвентаризации
получен
ПЛ
используются при заполнении форм Ф2-ИИИ и Ф6-УГИ для полученных, снятых с учета, переданных на долговременное хранение (захоронение) или экспортированных ИИИ.
передан другой организации (снят с учета)
ПР
Демонтирован (списан)
ДЕМ
передан на захоронение
ПРЗ
экспортирован
ЭКСП
передан на временное хранение
ПРВХ
используются при заполнении форм Ф2-ИИИ и Ф6-УГИ для ИИИ, переданных на временное использование или хранение
передан во временное пользование
ПРАР
возвращен Владельцу
ПРАВ
получен на временное хранение
ПЛВХ
используются при заполнении форм Ф2-ИИИ и Ф6-УГИ для ИИИ, полученных на временное использование или хранение
получен во временное пользование
ПЛАР
получен после временного использования (хранения)
ПЛАВ
Для организаций осуществляющих долговременное хранение источников излучения
получен на захоронение
ПЛЗ
используется при заполнении формы Ф4-ИИИ
Для организаций изготовителей
изготовлен
ИЗГ
используется при заполнении форм Ф1-ИИИ и Ф5-УГИ для ИИИ, изготовленных, но не реализованных в отчетный период
реализован
РЕАЛ
используется при заполнении форм Ф2-ИИИ и Ф6-УГИ
Для организаций-посредников
поставка новых ИИИ по лицензии на импорт
ПСИ

25. Қалыптасқан есептерге қосымша электрондық форматта еркін қалыптасқан мәтіндік ақпаратты атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органға жіберуге болады. Ол қосымша ескертулермен жеке ұсынылатын мәтіндік есептер (МЕ) деп аталатын жекелеген бірқатар жазбалар түрінде ұсынылады.
26. Әрбір осындай МЕ жеке бірегей реттік нөмірі бар және ең болмағанда бір жазбадан тұрады. Бір МЕ ұзындығы 2040 символдан аспайды. Егер хабарлама осы шектен ұзын болса, онда ол жеке МЕ-нің тиісті санына бөлінеді.
27. Әрбір МЕ 001, 002, 003 және 391 (001 таңбасында NC кодын пайдалана отырып) таңбалары бар деректердің элементтерін қамтиды.
28. Егер МЕ мәтіні тек белгілі бір кәсіпорынға және/немесе МТА жататын болса, онда оларды анықтау үшін 207 және/немесе 307 таңбаларын пайдалануға болады. Егер айқындалған есепке сілтеме талап етілетін болса, онда 099 таңбасын пайдалануға болады; бұл ретте 099 таңбасы былайша толтырылады:
099:R/***...***# немесе 099:Е/***...***/**'*...***#
29. Егер R әрпі пайдаланылған болса, онда ескертуге жататын қиғаш сызық және есеп нөмірі болады. Егер Е әрпі пайдаланылған болса, онда ескертулерге жататын қиғаш сызық, есеп нөмірі, ескертулер жататын есепте тағы бір жанама кескін мен жазба нөмірі болады.
Ядролық материалдар мен иондаушы
сәулелену көздерін есепке алу
мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
РАДИОНУКЛИДТІ КӨЗДЕРДІҢ ТІЗБЕСІ
Нысан
Ф1- ИСК
Ұйымның атауы
Нысан толтырылған күн
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
№ Түгендеу актісінің негізінде толтырылды
р/н
Операцияның коды*
ИСК нөмірі
ИСК паспортының нөмірі
ИСК түрі
Радионуклид
Белсенділік, Бк
( паспорт бойынша)
ИСК дайындалған
(шығарылған) күн
ИСК қызмет мерзімі
Сәулелену түрі
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
кестенің жалғасы
ИСК мөлшері
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі немесе радиоизотопты аспаптың атауы
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) немесе радиоизотопты аспаптың нөмірі
ИСК мәртебесі
Қолдану
Тұрған орны
Ескерту
12
13
14
15
16
17
18
* - егер ИСК контейнерін (блогын) немесе радиоизотопты аспапты қорғау ретінде жұтаңданған уран пайдаланылған жағдайда, кейін 13-бағанда оның салмағын көрсету керек (мысалы. 10 кгU)
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
РАДИОНУКЛИДТІ КӨЗДЕРДІҢ ҚОЗҒАЛЫСЫ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Нысан
Ф2-ИСК
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды*
ИСК нөмірі
ИСК паспортының өоіері
ИСК түрі
Радионуклид
Белсенділік, Бк
(паспорт бойынша)
ИСК дайындалған (шығарылған) күн
Сәулелену түрі
ИСК мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі немесе радиоизотопты аспаптың атауы
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) өемесе радиоизотопты аспаптың нөмірі
Табыстау актісінің нөмірі
ИСК берген күн
Жөнелтушінің (Алушының) атауы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі)
Лицензия берілген күн
Ескерту
11
12
13
14
15
16
17
18
* - егер ИСК контейнерін (блогын) немесе радиоизотопты аспапты қорғау ретінде жұтаңданған уран пайдаланылған жағдайда, кейін 13-бағанда оның салмағын көрсету керек (мысалы. 10 кгU)
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
РАДИОНУКЛИДТІ КӨЗДЕРДІ ЖЕТКІЗУ ЖӘНЕ/НЕМЕСЕ ТАСЫМАЛДАУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Нысан
Ф3-ИСК
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операция коды
ИСК нөмірі
ИСК паспортының нөмірі
ИСК түрі
Радионуклид
Белсенділік, Бк
(паспорт бойынша)
ИСК дайындалған (шығарылған ) күн
Сәулелену түрі
ИСК мөлшері
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі немесе радиоизотопты аспаптың атауы
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) немесе радиоизотопты аспаптың нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Табыстау актісінің (шарттың) нөмірі
Алатын күн
Жөнелтушінің атауы
Табыстау актісінің (шартты нөмірің)
Табыстау күні
Алушының атауы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескерту
13
14
15
16
17
18
19
20
21
* -егер ИСК контейнерін (блогын) немесе радиоизотопты аспапты қорғау ретінде жұтаңданған уран пайдаланылған жағдайда, кейін 13-бағанда оның салмағын көрсету керек (мысалы. 10 кгU)
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
МАМАНДАНДЫРЫЛҒАН ҰЙЫМДАР ҰЗАҚ УАҚЫТ САҚТАУҒА АЛҒАН РАДИОНУКЛИДТІ КӨЗДЕР ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Нысан
Ф4-ИСК
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды
ИСК нөмірі
ИСК паспортының нөмірі
ИСК түрі
Радионуклид
Белсенділік, Бк
(паспорт бойынша
ИСК дайындалған (шығарылған) күн
Сәулелену түрі
ИСК мөлшері
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі немесе радиоизотопты аспаптың атауы
ИСК қорғаныш контейнерінің (блогының) немесе радиоизотопты аспаптың нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Табыстау актісінің нөмірі
Берілген күн
Жөнелтушінің атауы
Сақтау оорны
Көму паспортының нөмірі
Ескерту
13
14
15
16
17
18
* - егер ИСК контейнерін (блогын) немесе радиоизотопты құралды қорғау ретінде жұтаңданған уран пайдаланылған жағдайда, кейін 13-бағанда оның салмағын көрсету керек (мысалы. 10 кгU)
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
РЕНТГЕН АППАРАТТАРЫНЫҢ ЖӘНЕ ИОНДАУШЫ СӘУЛЕ ШЫҒАРУДЫ ГЕНЕРАЦИЯЛАЙТЫН БАСҚА ҚОНДЫРҒЫЛАРДЫҢ ТІЗБЕСІ
Нысан
Ф5-ДСҚ
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды
Аппараттың (қондырғының) атауы
Зауыт нөмірі
Дайындалған (шығарылған) күн
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Стационарлық (тасымалдық)
Құбыр саны
Мәртебесі
Қолдану
Тұрған орны
Ескерту
6
7
8
9
10
11
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
РЕНТГЕН АППАРАТТАРЫНЫҢ НЕМЕСЕ ИОНДАУШЫ СӘУЛЕ ШЫҒАРУДЫ ГЕНЕРАЦИЯЛАЙТЫН БАСҚА ДА ҚОНДЫРҒЫЛАРДЫҢ ҚОЗҒАЛЫСЫ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Нысан
Ф6-ДСҚ
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды
Аппараттың (қондырғының) атауы
Зауыт нөмірі
Дайындалған (шығарылған) күн
Стационарлық (тасымалдық)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Қолдану
Табыстау актісінің (шарттың) өомірі
Берілген күн
Жөнелтуші (Алушы) ұйымның атауы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескерту
7
8
9
10
11
12
13
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
РЕНТГЕН АППАРАТТАРЫН НЕМЕСЕ ИОНДАУШЫ СӘУЛЕ ШЫҒАРУДЫ ГЕНЕРАЦИЯЛАЙТЫН БАСҚА ДА ҚОНДЫРҒЫЛАРДЫ ЖЕТКІЗУ ЖӘНЕ/НЕМЕСЕ ТАСЫМАЛДАУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Нысан
Ф7-ДСҚ
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды
Аппараттың (қондырғының) атауы
Зауыт нөмірі
Дайындалған (шығарылған) күн
Стационарлық (тасымалдық)
Қолдану
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Табыстау актісінің нөмірі
Берілген күн
Жөнелтуші ұйымның атауы
Табыстау актісінің номері
Берілген күн
Алушы ұйымның атауы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескерту
8
9
10
11
12
13
14
15
16
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
НЕЙТРОНДЫҚ ГЕНЕРАТОРЛАРДЫН ТІЗІМІ
Нысан
Ф8-НГ
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық пошта
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды
Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)
Зауыт нөмірі
Дайындалған күн (шығарылған)
Нейтрондық құбырдың атауы (үлгісі, түрі)
құбырдың зауыттық нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
ИНВ
кестенің жалғасы
Дайындалған күн (шығарылған)
Радионуклид
Белсенділік, Бк (паспорт бойынша)
ИСК мәртебесі
Тұрған орны
Ескерту
8
9
10
11
12
13
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
НЕЙТРОНДЫҚ ГЕНЕРАТОРЛАРДЫҢ ҚОЗҒАЛЫСЫ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Нысан
Ф9-НГ
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды
Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)
Зауыт нөмірі
Дайындалған күн (шығарылған)
Нейтрондық түтіктің атауы (үлгісі, түрі)
Түтіктің зауыттық нөмірі
Түтіктің дайындалған күні (шығарылған)
Радионуклид
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Белсенділік, Бк (паспорт бойынша)
Табыстау актісінің (шарттың) нөмірі
Берілген күн
Жөнелтушінің (Алушының) атауы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі)
Лицензия берілген күн
Ескерту
10
11
12
13
14
15
16
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
НЕЙТРОНДЫҚ ГЕНЕРАТОРЛАРДЫ ЖЕТКІЗУ ЖӘНЕ/НЕМЕСЕ ТАСЫМАЛДАУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Нысан
Ф10-НГ
Ұйымның атауы
Облыс
Қала
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Нысан толтырылған күн
р/н
Операцияның коды
Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)
Зауыт нөмірі
Дайындалған (шығарылған) күн
Нейтрондық түтіктің атауы (үлгісі, түрі)
Түтіктің зауыттық нөмірі
Түтіктің дайындалған (шығарылған) күні
Радионуклнд
Белсенділік, Бк (паспорт бойынша)
Табыстау актісінің (шарттың) нөмірі
Табыстау күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Жөнелтуші ұйымның атауы
Табыстау күні
Алушы ұйымның атауы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескерту
10
12
13
17
18
19
____________
ИСК есепке алуға жауапты
МО
____________
Ұйымның басшысы
Ядролық материалдар мен иондаушы
сәулелену көздерін есепке алу
мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Сәулелену көздерінің бар-жоғы және қозғалысы нысандарын толтыру
кезінде пайдаланылатын операциялардың кодтары
Операция Код Қолдану саласы
Пайдаланушы ұйымдар үшін
түгендеу
ИНВ
түгендеу кезінде есепте тұрған ИСК үшін Ф1-ИСК және Ф5-ДСҚ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
алынды
ПЛ
есепке алынған, шығарылған, ұзақ уақыт сақтауға (көмуге) берілген немесе экспортталған ИСК үшін Ф2-ИСК және Ф6-ДСҚ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
басқа ұйымға тапсырылды (есептен алынды)
ПР
көмуге берілді
ПРЗ
экспортталды
ЭКСП
уақытша сақтауға берілді
ПРВХ
уақытша пайдалануға немесе сақтауға берілген ИСК үшін Ф2-ИСК және Ф6-ДСҚ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
уақытша пайдалануға берілді
ПРАР
Иесіне қайтарылды
ПРАВ
уақытша сақтауға алынды
ПЛВХ
уақытша пайдалануға немесе сақтауға алынған ИСК үшін Ф2-ИСК және Ф6-ДСҚ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
уақытша пайдалануға алынды
ПЛАР
уақытша пайдаланудан «сақтаудан) кейін алынды
ПЛАВ
Сәулелену көздерін ұзақ уақыт сақтауды жүзеге асыратын ұйымдар үшін
көмуге алынды
ПЛЗ
Ф4-ИСК нысанын толтыру кезінде пайдаланылады
Дайындаушы ұйымдар үшін
дайындалды
ИЗГ
дайындалған, бірақ есепті кезеңде сатылмаған ИСК үшін Ф1-ИСК және Ф5-ДСҚ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
сатылды
РЕАЛ
Ф2-ИСК және Ф6-ДСҚ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
Делдал ұйымдар үшін
Лицензия бойынша жаңа ИСК импортқа қою
ПСИ

используются при заполнении форм Ф3-ИИИ и Ф7-УГИ
поставка новых ИИИ, изготовленных в РК
ПСК
перевозка на захоронение
ПРВЗ
перевозка по территории РК между организациями
ПСВ
транзит по территории РК
ТР
экспортирован
ЭКСП
Общие коды
утерян
УТ
используется при заполнении всех формах предоставления информации
сведения о таких ИИИ предоставляются организацией, в чьем подотчете он находился на момент потери
данные вносятся до нахождения ИИИ вносится до момента принятия решения о
найден
НД

Ф3-ИСК және Ф7-ДСҚ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
ҚР-да дайындалған жаңа ИСК жеткізу
ПСК
көмуге тасымалдау
ПРВЗ
ҚР аумағы арқылы ұйымдар арасында тасымалдау
ПСВ
ҚР аумағы арқылы транзит
ТР
экспортталды
ЭКСП
Жалпы кодтар
жоғалды
УТ
ақпараттарды, мәліметтерді ұсынудың барлық нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады, осындай ИСК туралы мәліметті жоғалған сәтте кімнің есебінде болса сол ұйым деректерді шешім қабылдаған сәтке дейін енгізеді
табылды
НД