Об утверждении Правил государственной регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2015 года № 10489. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 февраля 2020 года № 34.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.02.2020 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18-34) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
20 февраля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев

Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 наурызда № 10489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2020 жылғы 4 ақпандағы № 34 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.02.2020 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабының 1-тармағының 18-34) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 20 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев

11 февраля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 18-02/41
Примечание РЦПИ!
В Правила внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.10.2015 № 18-03/947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила государственной регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила государственной регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-34) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок государственной регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Договора долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда заключаются в письменной форме и подлежат государственной регистрации.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Государственную регистрацию договора проводит местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган) по местонахождению участков государственного лесного фонда, на которых осуществляется долгосрочное лесопользование.
4. Регистрации подлежат договоры на следующие виды долгосрочного лесопользования:

2015 жылғы 11 ақпан
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 18-02/41 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын мемлекеттік тіркеу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 18-34) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын мемлекеттік тіркеу тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ және қысқа мерзімді орман пайдалану шарты жазбаша нысанда жасалады және мемлекеттік тіркелуге жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Шартты мемлекеттік тіркеуді ұзақ мерзімді орман пайдалану жүзеге асырылатын мемлекеттік орман қоры учаскелері орналасқан облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жүргізеді.
4. Тіркелуге Ұзақ мерзiмдi орман пайдаланудың мынадай түрлеріне арналған шарттар жатады:

1) заготовка древесины;
2) заготовка живицы, древесных соков;
3) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства;
4) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
5) пользование участками государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей;
6) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения;
7) побочное лесопользование.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4-1. Регистрации подлежат договоры на следующие виды краткосрочного лесопользования:
1) побочные лесные пользования;
2) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
3) пользование участками государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей;
4) заготовка второстепенных древесных ресурсов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Документы, предоставляемые для государственной регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Для государственной регистрации договора лесопользователь в электронной форме через веб-портал "электронного правительства", либо в бумажной форме в местный исполнительный орган представляет:
1) заявление о государственной регистрации договора по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) договор.
Глава 3. Регистрация, расторжение и перерегистрация договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1) сүрек дайындау;
2) шайыр, ағаш шырындарын дайындау;
3) мемлекеттік орман қоры учаскелерiн аңшылық шаруашылығының мұқтажы үшін пайдалану;
4) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану;
5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану;
6) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдыларының көшеттік материалы мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін пайдалану;
7) жанама орман пайдалану.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Тіркелуге қысқа мерзiмдi орман пайдаланудың мынадай түрлеріне арналған шарттар жатады:
1) жанама орман пайдалану;
2) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану;
3) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристiк және спорттық мақсаттар үшiн пайдалану;
4) қосалқы сүрек ресурстарын дайындау.
Ескерту. 1-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын мемлекеттік тіркеу үшін берілетін құжаттар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Шартты мемлекеттік тіркеу үшін орман пайдаланушы жергілікті атқарушы органға мыналарды "электронды үкіметтің" веб-порталы арқылы электронды нысанда не қағазға басылған нұсқада:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда шартты мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
2) шартты береді.
3-тарау. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын тіркеу, бұзу және қайта тіркеу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Договор регистрируется в журнале регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – журнал). К регистрационному номеру договора присваивается код в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Договора долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда оформляются согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Журнал прошнуровывается, пронумеровывается, подписывается ответственным лицом, скрепляется печатью. Нумерация страниц журнала является сквозной. Записи карандашом, помарки, подчистки, исправления в журнале не осуществляются.
8. В случае расторжения и перерегистрации договора, лесопользователь в течение 10 рабочих дней, после расторжения и перерегистрации договора представляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронной форме через веб-портал "электронного правительства", либо в бумажной форме в местный исполнительный орган.
Глава 4. Сроки проведения государственной регистрации
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Регистрация, расторжение и перерегистрация договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда производится в течение двух рабочих дней со дня подачи лесопользователем документов, перечисленных в пункте 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Принятые документы для государственной регистрации договора и журнал хранятся в местном исполнительном органе.
Приложение 1
к Правилам
государственной регистрации
договоров долгосрочного и
краткосрочного лесопользования
на участках государственного
лесного фонда

6. Шарт осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орман учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын тіркеу журналында (бұдан әрі – журнал) тіркеледі. Шарттың тіркеу нөміріне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес код беріледі.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шарттары осы Қағидаларға 4-қосымшаға және 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша нысанда жасалады және мемлекеттік тіркелуге жатады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Журнал жіппен байланады, нөмірленеді, жауапты тұлға қол қояды, мөр басылады. Журнал беттерінің нөмірленуі толассыз. Қарындашпен жазуға, түзетуге, өшіруге, тазартуға, жөндеуге болмайды.
8. Шарт бұзылған және қайта тіркелген жағдайда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, шарт бұзылған және қайта тіркелгеннен кейін орман пайдаланушы 10 жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" веб-порталында электрондық нысанда не қағаз нысанда жергілікті атқарушы органға өтініш береді.
4-тарау. Мемлекеттік тіркеуді жүргізу мерзімдері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік орман учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын тіркеу, бұзу және қайта тіркеу орман пайдаланушы осы Қағидалардың 5-тармағында аталған құжаттарды берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Шарттың мемлекеттік тіркелуі үшін қабылданған құжаттар мен журнал жергілікті атқарушы органда сақталады.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде ұзақ мерзімді
және қысқа мерзімді орман
пайдалану шарттарын
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
кімнен __________________________________________________________________________
(жеке тұлға үшін - тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты жері)
________________________________________________________________________________
(заңды тұлға үшін - орналасқан жерінің атауы)
________________________________________________________________________________
телефон: ______________________
Өтініш

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
__________________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
от________________________________________________________________________
(для физического лица – фамилия, имя, отчество (при наличии), место проживания)
________________________________________________________________________________
(для юридического лица – наименование местонахождение)
________________________________________________________________________________
телефон___________________________________________________________________
Заявление
Я (мы) ____________________________________________________________________
(для физического лица – фамилия, имя, отчество (при наличии),
________________________________________________________________________________
для юридического лица – полное наименование)
прошу (просим) зарегистрировать, перерегистрировать, расторгнуть (нужное
подчеркнуть) договора долгосрочного и (или) краткосрочного лесопользования на участках
государственного лесного фонда, заключенный (-ые) с _______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование и местонахождение лесовладельца)
Данные протокола:
Дата подписания протокола _______________________________________________________
Номер протокола ________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах
______"____" ___________ 20 __ года (подпись)
К заявлению прилагаются:
1.___________________________________
2. __________________________________
3. __________________________________
Дата ___________________ ______________________________
(подпись заявителя)
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации договоров
долгосрочного и краткосрочного
лесопользования
на участках государственного
лесного фонда

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен (біз) ________________________________________________________________________
(жеке тұлға үшін - тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________________________________________________
(заңды тұлға үшін – толық атауы)
________________________________________________________________________________
(орман иеленушінің атауы және орналасқан жері)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
жасалған мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман
пайдалану шартын тіркеуді, қайта тіркеуді, бұзуды (қажеттісінің астын сызу керек) сұраймын
(сұраймыз).
Хаттама деректері:
Хаттамаға қол қойылған күн _______________________________________________________
Хаттама нөмірі ___________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде бар заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін ________ 20___ жылғы "___" ___________
(қолы)
Өтінішке мыналар қоса беріледі:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
Күні _____________ _______________________________________
(өтініш берушінің қолы)
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде ұзақ мерзімді
және қысқа мерзімді орман
пайдалану шарттарын
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарын тіркеу журналы

1) заготовка древесины – 01;
2) заготовка живицы, древесных соков – 02;
3) побочные лесные пользования (сенокошение – 03/1, пастьба скота – 03/2, мараловодство – 03/3, звероводство – 03/4, размещение ульев и пасек – 03/5, огородничество – 03/6, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур – 03/7, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья – 03/8, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов – 03/9, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша – 03/10);
4) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства – 04;
5) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей – 05;
6) пользование участками государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей – 06;
7) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения – 07;
8) заготовка второстепенных древесных ресурсов (коры – 08/1, ветвей– 08/2, пней – 08/3, корней – 08/4, листьев– 08/5, почек – 08/6).
Производится запись в журнале регистрации договоров долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда (далее – журнал):
01-01/001, где:
1) цифры 01 - означают названия лесовладельца;
2) цифры 01 - означают вид лесопользования;
3) цифры 001 - означают порядковый номер регистрации по журналу.
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации договоров
долгосрочного и краткосрочного
лесопользования
на участках государственного
лесного фонда
Сноска. Правила дополнены Приложением 4 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Типовая форма договора долгосрочного лесопользования
на участках государственного лесного фонда
____
___________________                                     "___" _________ 20__ г.
(населенный пункт)
________________________________________________________________________________
(наименование государственного лесовладельца в ведении которого находятся
________________________________________________________________________________
предоставляемые участки государственного лесного фонда)
в лице _______________________, действующего на основании ________________________,
именуемый в дальнейшем "Государственный лесовладелец" и
________________________________________________________________, в лице
_______________________________________________________________________________,
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии))
действующего на основании __________________________________________, именуемый в
дальнейшем "Лесопользователь", совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий
Договор о нижеследующем.

1) сүрек дайындау - 01;
2) шайыр, ағаш шырындарын дайындау - 02;
3) жанама орман пайдалану (пішен шабу – 03/1, мал жаю – 03/2, марал өсіру – 03/3, аң өсіру – 03/4, ара ұялары мен омарталар орналастыру – 03/5, көкөніс өсіру – 03/6, бақша өсіру және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру – 03/7, дәрілік өсімдіктер мен техникалық шикізат – 03/8, жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да тағамдық өнімдер – 03/9, мүк, орман төсеніші мен жерге түскен жапырақтар, қамыс – 03/10 дайындау және жинау);
4) мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары үшін пайдалану – 04;
5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану - 05;
6) мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану - 06;
7) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдыларының көшеттік материалы мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін пайдалану - 07.
8) қосалқы сүрек ресурстарын дайындау (қабықтар – 08/1, бұтақтар – 08/2, түбірлерлер – 08/3, тамырлар – 08/4, жапырақтар – 08/5, бүршіктер – 08/6).
Мемлекеттік орман учаскелерінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шартын тіркеу журналында (бұдан әрі - журнал) мынадай жазба жазылады:
01-01/001, мұнда:
1) 01 цифрлары – орман иеленушінің атауын білдіреді;
2) 01 цифрлары – орман пайдалану түрін білдіреді;
3) 001 цифрлары – журнал бойынша реттік тіркеу нөмірін білдіреді.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде ұзақ мерзімді
және қысқа мерзімді орман
пайдалану шарттарын
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шарттарының № ______ үлгілік нысаны
Ескерту. Қағидалар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
____________                                          20__жылғы "__" __________
(елді мекен)
Бұдан әрі "Мемлекеттік орман иеленуші" деп аталатын
________________________________________________________________________________
(қарамағында берілетін орман қоры учаскелері бар мемлекеттік орман иеленушінің атауы)
_________________________________________________________________________ атынан
__________________________ негізінде әрекет ететін _____________________________ және
бұдан әрі "Орман" пайдаланушы деп аталатын ______________________________________
атынан _____________________________________________________ негізінде әрекет ететін
______________________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы Шартты жасасты.

1. Предмет договора
1. Государственный лесовладелец предоставляет лесопользователю на основании
протокола тендера по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного
лесного фонда в долгосрочное лесопользование от "___" ________ 20 ___ года № ___ в
долгосрочное лесопользование лесные ресурсы на срок до ___ лет в границах
согласно прилагаемой выкопировки из картографических материалов лесоустройства, с
указанием номеров лесных выделов и лесных кварталов к настоящему договору плана
участка государственного лесного фонда для осуществления __________________________
_______________________________________________________________________________.
(указать виды лесопользования)
2. Площадь и таксационные показатели участка государственного лесного фонда, на
котором осуществляется лесопользование, указаны в материалах, прилагаемых к настоящему
договору.
3. Лесопользование осуществляется в пределах объемов (размеров), согласно
материалам прилагаемых к настоящему договору.
4. Ежегодный размер платы за лесные пользования определяется на основании
разрешенных объемов лесопользования, рассчитанная государственным лесовладельцем в
соответствии с налоговым законодательством, и подлежит уплате Лесопользователем путем
перечисления в бюджет.
2. Права и обязанности сторон
5. Права и обязанности лесопользователя и государственного лесовладельца
разрабатываются в соответствии с требованиями лесного законодательства.
6. В обязанности государственного лесовладельца вести лесное хозяйство в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан и оказывать содействие
лесопользователям при разработке ими планов противопожарных мероприятий.
7. В обязанности лесопользователя освоения и рационального использования лесных
ресурсов, инвестирования мероприятий по охране, защите и воспроизводству лесов,
переработке лесных ресурсов, указанных в конкурсной заявке победителя тендера.
3. Ответственность сторон
8. В случае несвоевременного внесения лесопользователем платы за лесные
пользования в установленный срок лесопользователь несет ответственность в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
9. За нарушение условий договора и лесного законодательства Стороны несут
ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок рассмотрения споров
10. Все споры, возникающие в связи с исполнением настоящего договора,
разрешаются путем переговоров и заключения дополнительных соглашений. При несогласии
Сторон споры подлежат рассмотрению судом в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.

1. Шарт нысанасы
1. Мемлекеттік орман иеленуші орман пайдаланушыға мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі
20 __ жылғы "__" ________ № ____ тендер хаттамасының негізінде орман ресурстарын _______________________________________________________________________________
(орман пайдалану түрі көрсетілсін)
жүзеге асыру үшін осы Шартқа қоса беріліп отырған орман телімдері мен орман орамдарының нөмірлері көрсетіліп, орман орналастырудың картографиялық материалдарынан алынған көшірме түріндегі шекараларына сәйкес мемлекеттік орман қоры учаскесінің жоспары шекарасында ___ жылға дейінгі мерзімге ұзақ мерзімді орман пайдалануға береді.
2. Орман пайдалану жүзеге асырылатын мемлекеттік орман қоры учаскесінің алаңы мен таксациялық көрсеткіштері осы Шартқа қосымша материалдарда көрсетілген.
3. Орман пайдалану осы Шартқа қосымша материалдарда көрсетілген көлем (мөлшер) шегінде жүзеге асырылады.
4. Орман пайдаланғаны үшін жыл сайынғы төлемақы мөлшері мемлекеттік орман пайдаланушы салық заңнамасына сәйкес есептеген орман пайдаланудың рұқсат етілген көлемдері негізінде айқындалады және оны Орман пайдаланушы бюджетке аудару арқылы төлеп тұруы тиіс.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Орман пайдаланушы мен мемлекеттік орман иеленушінің құқықтары мен міндеттері орман заңнамасының талаптарына сәйкес әзірленеді.
6. Мемлекеттiк орман иеленушiлер міндетіне Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен орман шаруашылығын жүргiзуге және орман пайдаланушылар өртке қарсы күрес iс-шаралары жоспарларын әзiрлеген кезде оларға жәрдем көрсету жүктеледі.
7. Орман пайдаланушы міндетіне орман ресурстарын игеру және ұтымды пайдалану, тендер жеңімпазының конкурстық өтінімінде көрсетілген ормандарды күзету, қорғау және молықтыру, орман ресурстарын өңдеу жөніндегі іс-шараларды инвестициялау жүктеледі.
3. Тараптардың жауапкершілігі
8. Орман пайдаланушы орман пайдаланғаны үшін төлемақыны белгіленген мерзімде уақтылы енгізбеген жағдайда, Орман пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
9. Шарттың және орман заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
4. Дауларды қарау тәртібі
10. Осы Шартты орындаумен байланысты туындайтын барлық даулар келіссөздер және қосымша келісімдер жасасу арқылы шешіледі. Тараптар келіспеген жағдайда, даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта қаралуы тиіс.

5. Прочие условия
11. Все приложения, указанные в настоящем Договоре, являются его неотъемлемой
частью.
12. Все изменения и дополнения к настоящему Договору не должны противоречить
тексту настоящего Договора, должны быть составлены в письменной форме и подписаны
сторонами.
13. Настоящий договор подлежит перезаключению или в него должны быть внесены
изменения и дополнения после проведения очередного или внеочередного лесоустройства
(охотоустройства) и уточнения объемов и условий возможного лесопользования.
14. Внесенные изменения и дополнения в настоящий договор подлежат
государственной регистрации в регистрирующем органе.
15. Настоящий договор составлен в 3 экземплярах – по одному экземпляру для
лесопользователя и государственного лесовладельца, один экземпляр для хранения в
регистрирующем органе. Все 3 экземпляра имеют одинаковую юридическую силу.
6. Действие договора
16. Договор заключен на ___ лет и вступает в силу с момента его государственной
регистрации.
7. Юридические адреса и реквизиты сторон
Государственный лесовладелец ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
________________________________
полное наименование
________________________________
юридического лица)
Месторасположение _______________
_________________________________
БИН _____________________________
Расчетный счет ___________________
_________________________________
(подпись)
Место печати (при наличии)
Лесопользователь
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
________________________________
полное наименование
______________________________
физического или юридического лица)
Месторасположение ______________
_________________________________
ИИН или БИН __________________
Расчетный счет __________________
_____________________________
(подпись)
Место печати (при наличии)
Зарегистрирован _________________________________
_________________ № _____________
Дата регистрации "____" ______20__ год
Место печати (при наличии)
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации договоров
долгосрочного и краткосрочного
лесопользования
на участках государственного
лесного фонда
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 5 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Типовая форма договора краткосрочного лесопользования
на участках государственного лесного фонда
____
___________________                                     "___" _________ 20_ г.
(населенный пункт)
________________________________________________________________________________
(наименование государственного лесовладельца в ведении которого находятся
________________________________________________________________________________
предоставляемые участки государственного лесного фонда)
в лице _______________________, действующего на основании ________________________,
именуемый в дальнейшем "Государственный лесовладелец" и
________________________________________________________________, в лице
_______________________________________________________________________________,
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии))
действующего на основании __________________________________________, именуемый в
дальнейшем "Лесопользователь", совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий
Договор о нижеследующем.

5. Өзге шарттар
11. Осы Шартта көрсетілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Осы Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар осы Шарттың мәтініне қайшы келмеуі, жазбаша нысанда жасалып, оған тараптар кол қоюы тиіс.
13. Осы Шарт оған кезекті немесе кезектен тыс не орман орналастыру (аңшылық орналастыру) жүргізіліп, ықтимал орман пайдалану көлемдері мен талаптары нақтыланғаннан кейін қайта жасалуы немесе оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі тиіс.
14. Осы Шартқа енгізілген өзгерістер мен толықтырулар тіркеуші органда мемлекеттік тіркелуі тиіс.
15. Осы Шарт орман пайдаланушы мен мемлекеттік орман иеленуші үшін бір-бір данадан, бір данасы тіркеуші органда сақтау үшін 3 данада жасалды. Барлық 3 дананың заңдық күші бірдей.
6. Шарттың қолданылуы
16. Шарт ____жылға жасалды және мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап күшіне енеді.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Мемлекеттік орман иеленуші                              Орман пайдаланушы
________________________________            _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                        (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________            _______________________________________
заңды тұлғаның                              жеке немесе заңды тұлғаның
________________________________            _______________________________________
толық атауы)                                    толық атауы)
Орналасқан жері ________________            Орналасқан жері ________________________
________________________________            _______________________________________
БСН ____________________________            ЖСН немесе БСН _______________________
Есептік шот _______________________            Есептік шот ____________________________
________________________________            ______________________________
(қолы)                                          (қолы)
Мөр (бар болса) орны                        Мөр (бар болса) орны
Тіркелді ________________________________
______________________ № ________________
Тіркелген күні 20___ жылғы "__" _________
Мөр (бар болса) орны
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде ұзақ мерзімді
және қысқа мерзімді орман
пайдалану шарттарын
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарының № ______ үлгілік нысаны
Ескерту. Қағида 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________                                          20__жылғы "__" ____________
(елді мекен)
Бұдан әрі "Мемлекеттік орман иеленуші" деп аталатын
________________________________________________________________________________
(қарамағында берілетін орман қоры учаскелері бар мемлекеттік орман иеленушінің атауы)
_________________________________________________________________________ атынан
__________________________ негізінде әрекет ететін ___________________________ және
бұдан әрі "Орман" пайдаланушы деп аталатын ________________________________________
атынан _____________________________________________________ негізінде әрекет ететін
_______________________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы Шартты жасасты.