Об утверждении Правил совершения таможенных операций при таможенном декларировании и выпуске товаров до подачи таможенной декларации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2015 года № 10526. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 26.01.2018 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 298 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила совершения таможенных операций при таможенном декларировании и выпуске товаров до подачи таможенной декларации.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно–правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 112
Правила совершения таможенных операций при таможенном декларировании и выпуске товаров до подачи таможенной декларации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 298 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок действий декларантов и должностных лиц территориальных органов государственных доходов по таможенному декларированию и выпуску товаров до подачи таможенной декларации.
В соответствии со статьей 298 Кодекса выпуск товаров до подачи таможенной декларации осуществляется в следующих случаях:
1) при применении специальных упрощений в отношении уполномоченных экономических операторов в соответствии с пунктом 2 статьи 65 Кодекса;
2) при помещении в первоочередном порядке под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Таможенного союза отдельных категорий товаров, указанных в статье 276 Кодекса.

Кедендік декларациялау және кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде кедендік операцияларды жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 наурызда № 10526 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 73 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 26.01.2018 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 298–бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік декларациялау және кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде кедендік операцияларды жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет–ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 112 бұйрығымен бекітілген
Кедендік декларациялау және кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде кедендік операцияларды жасау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 298–бабына сәйкес әзірленген және кедендік декларациялау және кедендік декларацияны берілгенге дейін тауарларды шығару бойынша декларанттар мен аумақтық мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының іс-қимылдарының тәртібін айқындайды.
Кодекстің 298–бабына сәйкес тауарларды шығару мынадай жағдайларда:
1) Кодекстің 65–бабының 2–тармағына сәйкес уәкілетті экономикалық операторларға қатысты арнайы оңайлатуды қолдану кезінде;
2) кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, Кодекстің 276–бабында көрсетілген, Кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) тауарлардың жекелеген санаттарын бірінші кезектегі тәртіппен кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде кедендік декларацияны бергенге дейін жүзеге асырылады.

2. В отношении товаров, указанных в статье 276 Кодекса, за исключением товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо проведению учений, ценностей в виде валюты (в том числе иностранной валюты) и аффинированного золота, ввозимых Национальным Банком Республики Казахстан и его филиалами, а также гуманитарной и технической помощи при их выпуске до подачи таможенной декларации представляется обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов.
Обеспечение предоставляется в территориальный орган государственных доходов в соответствии с главой 16 Кодекса.
Выпуск до подачи таможенной декларации товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, применяется при условии, что сумма подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов не превышает сумму обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, предоставленного уполномоченным экономическим оператором в соответствии со статьей 62 Кодекса.
2. Последовательность действий декларантов и должностных лиц органа государственных доходов при таможенном декларировании и выпуске товаров до подачи таможенной декларации
3. Для выпуска товаров до подачи таможенной декларации декларант представляет в территориальный орган государственных доходов документы, предусмотренные статьей 298 Кодекса.
Должностное лицо органа государственных доходов, производящее таможенную очистку и выпуск товаров, (далее – должностное лицо) осуществляет проверку на наличие следующих документов:
1) коммерческих или транспортных (перевозочных) документов, содержащих сведения об отправителе и получателе товаров, стране отправления и назначения товаров, наименование, описание, классификационный код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых четырех знаков, количество, вес брутто и стоимость товаров;
2) обязательства о подаче декларантом таможенной декларации и представлении необходимых документов по форме, установленной в приложении 1 к настоящим Правилам;
3) документов и сведений, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений.
4. Должностное лицо регистрирует обязательство о подаче декларантом таможенной декларации и представлении необходимых документов если:
1) товары находятся под таможенным контролем в зоне деятельности территориального органа государственных доходов, которому поданы документы;
2) документы поданы уполномоченным лицом (декларантом или таможенным представителем);

2. Осы Кодекстің 276–бабында көрсетілген тауарларға қатысты, дүлей зілзалалар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарларын жою үшін қажетті тауарларды, бейбітшілікті сақтау не оқу-жаттығулар өткізу жөніндегі акцияларды орындау үшін қажетті әскери мақсаттағы өнімді, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен оның филиалдары әкелетін валюта (оның ішінде шетел валютасы) және тазартылған алтын түріндегі құндылықтарды, сондай-ақ гуманитарлық және техникалық көмекті қоспағанда, оларды кедендік декларацияны бергенге дейін шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету ұсынылады.
Кодекстің 16–тарауына сәйкес аумақтық мемлекеттік кірістер органына қамтамасыз ету ұсынылады.
Уәкілетті экономикалық оператор декларанты болып әрекет ететін тауарларды кедендік декларация бергенге дейін шығару, төленуге жататын әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасы осы Кодекстің 62–бабына сәйкес уәкілетті экономикалық оператор берген кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомасынан аспаған жағдайда қолданылады.
2. Кедендік декларациялау және кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде декларанттар мен мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғаларының іс-қимыл жүйелігі
3. Декларант кедендік декларацияны берілгенге дейін тауарларды шығару үшін Кодекстің 298–бабымен көзделген құжаттарын аумақтық мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Кедендік тазартуды және тауарларды шығаруын жүргізетін мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы (бұдан әрі – лауазымды тұлғасы) мынадай құжаттардың:
1) тауарларды жөнелтушісі және алушысы, тауарлардың жөнелтуші және межелі елі туралы мәліметтер, тауардың атауы, сипаттамасы, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша кемінде алғашқы төрт белгі деңгейіндегі сыныптау коды, тауарлардың саны, брутто салмағы және құны бар коммерциялық немесе көліктік (тасымалдау) құжаттардың;
2) осы Қағидаларға 1–қосымшада белгіленген нысан бойынша декларанттың кедендік декларацияны бергені және қажетті құжаттарды ұсынғаны туралы міндеттеменің;
3) тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттар мен мәліметтердің болуына тексеруді жүзеге асырады.
4. Лауазымды тұлғасы декларанттың кедендік декларацияны бергені және қажетті құжаттарды ұсынғаны туралы міндеттемені, егер:
1) тауарлар құжаттар берілген мемлекеттік кірістер органының қызмет аймағында кедендік бақылауда болса;
2) құжаттарды уәкілетті тұлға (декларант немесе кедендік өкілі) берсе;

3) документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил, представлены в полном объеме.
5. Регистрация обязательства осуществляется в Журнале регистрации обязательств о подаче таможенной декларации и представлении необходимых документов и сведений по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам.
Регистрационный номер проставляется в левом верхнем углу обязательства и состоит из следующих элементов /ххххх/хххххх/ххххх/вдт,
1 2 3 4
где 1 – код территориального органа государственных доходов в соответствии с классификатором органов государственных доходов;
2 – дата регистрации;
3 – порядковый номер обязательства;
4 – признак выпуска товаров до подачи таможенной декларации.
6. В целях проведения таможенного контроля, в том числе с применением системы управления рисками, должностное лицо выполняет следующие действия:
1) производит проверку сведений о товарах, указанных в документах;
2) при наличии неавтоматизированных профилей риска производит сверку сведений, заявленных в представленных документах, со сведениями, содержащимися в профилях риска;
3) при совпадении индикаторов риска применяет меры по предотвращению и (или) минимизации рисков в соответствии с рекомендациями системы управления рисками.
При наличии потенциального риска нарушения таможенного законодательства должностное лицо с письменного разрешения руководителя таможенного поста территориального органа государственных доходов либо лица, его замещающего, применяет дополнительные формы таможенного контроля.
7. Выпуск товаров или отказ в выпуске производится по основаниям, установленным статьями 296 и 302 Кодекса.
В случае, если при осуществлении таможенного контроля обнаружены признаки нарушения прав на объекты интеллектуальной собственности, должностное лицо приостанавливает выпуск товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьями 440 и 441 Кодекса.
При выпуске товаров до подачи таможенной декларации должностное лицо на коммерческих и транспортных (перевозочных) документах проставляет штамп "Выпуск до подачи таможенной декларации" и личную номерную печать с указанием на них регистрационного номера обязательства.
При отказе в выпуске товаров должностное лицо на оборотной стороне обязательства проставляет штамп "Отказано в выпуске" и личную номерную печать с указанием причины отказа.
8. Копии коммерческих или транспортных (перевозочных) документов, представленные декларантом при выпуске товаров до подачи таможенной декларации, остаются в территориальном органе государственных доходов, зарегистрировавшем обязательство о предоставлении таможенной декларации и необходимых документов.

3) осы Қағидалардың 2–тармағында көрсетілген құжаттар толық көлемде ұсынса тіркейді.
5. Міндеттемені тіркеу осы Қағидаларға 2–қосымшамен белгіленген нысан бойынша кедендік декларацияны беру және қажетті құжаттарды ұсыну туралы міндеттемелерді тіркеу журналында жүзеге асырылады.
Тіркеу нөмірі міндеттеменің сол жақ жоғарғы бұрышына қойылады және мынадай элементтерден /ххххх/хххххх/ххххх/бдш, тұрады,
1 2 3 4
мұнда 1 – аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының жіктегішіне сәйкес мемлекеттік кірістер органының коды;
2 – тіркеу күні;
3 – міндеттеменің реттік номері;
4 – кедендік декларацияны берілгенге дейін тауарларды шығарудың белгісі.
6. Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолданумен тауарлардың кедендік тазартуын жүргізуге уәкілетті лауазымды тұлғасы мынадай іс–қимылдарды орындайды:
1) құжаттарда көрсетілген тауарлар туралы мәліметтерге тексеруді жүргізеді;
2) автоматтандырылмаған тәуекелдер бейіні болған жағдайда ұсынылған құжаттарда мәлімделген мәліметтерді тәуекел бейіндеріндегі мәліметтермен салыстыруды жүргізеді;
3) тәуекел индикаторлары сәйкес келген кезде тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсыныстарына сәйкес тәуекелдердің алдын алу және (немесе) азайту бойынша шараларын қолданады.
Кеден заңнамасын бұзудың әлеуетті тәуекелі болған кезде әлеуетті тәуекел болған кезде лауазымды тұлғасы аумақтық мемлекеттік кірістер органы кеден бекеті басшысының, не оны алмастыратын тұлғаның жазбаша рұқсатымен кедендік бақылаудың қосымша нысандарын қолданады.
7. Кодекстің 296 және 302–баптарымен белгіленген негіздемелер бойынша тауарларды шығару және шығарудан бас тарту жүргізіледі.
Егер кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде зияткерлік меншік объектілеріне арналған құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, лауазымды тұлғасы Кодекстің 440 және 441 баптарына сәйкес кедендік декларация берілгенге дейін тауарлардың шығаруын тоқтата тұрады.
Кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығарған кезде лауазымды тұлғасы коммерциялық және көліктік (тасымалдау) құжаттарына оларда міндеттемені тіркеу нөмірін көрсете отырып, "Кедендік декларацияны берілгенге дейін шығару" мөртабанын және жеке нөмірлік мөрді қояды.
Тауарларды шығарудан бас тартқан кезде лауазымды тұлғасы бас тартудың себебін көрсете отырып, "Шығарудан бас тартылды" мөрін және жеке нөмірлік мөрді қояды.
8. Кедендік декларацияны берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде декларант ұсынған коммерциялық немесе көліктік (тасымалдау) құжаттардың көшірмелері кедендік декларацияны және қажетті құжаттарды ұсыну туралы міндеттемені тіркеген аумақтық мемлекеттік кірістер органында қалады.

9. После выпуска товаров должностное лицо осуществляет контроль за сроками подачи таможенной декларации.
Приложение 1
к Правилам совершения
таможенных операций
при таможенном декларировании
и выпуске товаров до подачи
таможенной декларации
Форма
Руководителю
______________________________
Наименование таможенного поста
Департамента государственных
доходов/таможни
______________________________
Ф.И.О. (отчество при наличии)
руководителя
Обязательство
о подаче таможенной декларации и
представлении необходимых документов
Наименование декларанта _____________________________________________
В лице ______________________________________________________________
(ФИО должностного лица предприятия, организации либо
специалиста по таможенному оформлению)
Обязуется подать таможенную декларацию и необходимые к ней документы
в срок до 10 "______" 20____г. по товарам, помещаемым под таможенную
процедуру ___________________________________________________________
Наименование товаров ________________________________________________
Код товара ТН ВЭД ТС (на уровне не менее 4 первых знаков) ___________
Общая стоимость товаров _____________________________________________
Место нахождения товаров ____________________________________________
Номер транзитной декларации (при наличии) ___________________________
Товары будут использованы на территории Таможенного союза в целях ___
Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов представлено в виде
(при необходимости) _________________________________________________
Прилагаются копии документов: _______________________________________
Приложения на ____________ листах.
Дата, подпись
Адрес, телефон
Приложение 2
к Правилам совершения
таможенных операций
при таможенном декларировании
и выпуске товаров до подачи
таможенной декларации
Форма
Журнал регистрации обязательств
о подаче таможенной декларации
№ п/п
Регистрационный номер обязательства
Наименование декларанта
Срок подачи таможенной декларации
Ф.И.О. должностного лица
Решение о выпуске/отказе с указанием причины отказа
Примечание
1
2
3
4
5
6
7

9. Тауарлар шығарылғаннан кейін лауазымды тұлғасы кедендік декларацияны беру мерзіміне бақылауды жүзеге асырады.
Кедендік декларациялау және
кедендік декларация берілгенге
дейін тауарларды шығару кезінде
кедендік операцияларды жасау
қағидаларына 1–қосымша
Нысаны
Басшыға
_______________________________
Мемлекеттік кірістер департаменті
кеден бекетінің/кеденнің атауы
_______________________________
басшының Т.А.Ә.
(әкесінің аты бар болған кезде)
Кедендік декларацияны беру және қажетті құжаттарды ұсыну туралы міндеттеме
____________________________________________________________________
Декларанттың не кеден өкілінің атауы
____________________________________________________________________
(Кәсіпорын, ұйым лауазымды тұлғасының не кедендік ресімдеу бойынша маманның ТАӘ)
__________________________________________________________ тұлғасында кедендік рәсімен орналастырылған тауарлар бойынша 20___ жылғы 10__________ дейінгі мерзімде кедендік декларацияны және оларға қажетті құжаттарды беруге міндеттенеді_______________________________
Тауардың атауы КО СЭҚ ТН тауардың коды (алғашқы 4 белгіден емес деңгейде) ___________________________________________________________
Тауарлардың жалпы құны ______________________________________________
Тауардың тұрған орыны _______________________________________________
Транзиттік декларацияның нөмірі (бар болған жағдайда)________________
Тауарлар Кеден одағының аумағында ___________________________________ мақсаттар үшін пайдаланылатын болады.
Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуді қамтамасыз ету мынадай түрде ұсынылған (қажет болған жағдайда)______________________________
Құжаттардың көшірмелері қоса беріледі:_______________________________
Қосымша: ____________ парақта.
Күні, қолы
Мекен–жайы, телефоны
Кедендік декларациялау және
кедендік декларация берілгенге
дейін тауарларды шығару кезінде
кедендік операцияларды жасау
қағидаларына 2–қосымша
Нысаны
Кедендік декларацияны беру туралы міндеттемені тіркеу журналы
р/с №
Міндеттеменің тіркеу нөмірі
Декларанттың атауы
Кедендік декларация беру мерзімі
Лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.
шығару/Бас тарту себептер көрсете отырып бас тарту туралы шешім
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7