Об утверждении Правил оказания паллиативной помощи и сестринского ухода
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2015 года № 10803. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-199/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 23.11.2020 № ҚР ДСМ-199/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 99) пункта 1 статьи 7, пункта 3 статьи 53 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила оказания паллиативной помощи и сестринского ухода.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дуйсенова
Утверждены
Приказом Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 168
Правила
оказания паллиативной помощи и сестринского ухода
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.05.2019 № ҚР ДСМ-62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания паллиативной помощи и сестринского ухода (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 53 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок оказания паллиативной помощи и сестринского ухода медицинскими организациями.

Паллиативтік көмекті және мейірбике күтімін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 сәуірде № 10803 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № ҚР ДСМ-199/2020 бұйрығымен
Ескерту.Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.11.2020 № ҚР ДСМ-199/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілед) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 53-бабының 3-тармағының, 7-бабының 1-тармағының 99-тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 168 бұйрығымен
бекітілген
Паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.05.2019 № ҚР ДСМ-62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 53-бабының 3-тармағына (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес әзірленген және медициналық ұйымдардың паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
2) доврачебная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками со средним медицинским образованием в целях профилактики заболеваний, а также при заболеваниях, не требующих использования методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации с участием врача;
3) организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
4) специализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
5) медицинские услуги - действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную или паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
6) медицинская организация - организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
7) сестринский уход - комплекс медицинских услуг, оказываемых средними медицинскими работниками лицам с тяжелыми заболеваниями, нуждающимся в уходе, в случаях, не требующих врачебного наблюдения;
8) паллиативная помощь - комплекс медицинских услуг, направленных на улучшение качества жизни пациентов с неизлечимыми заболеваниями в терминальной (конечной) стадии;
9) стационарозамещающая помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с медицинским наблюдением;
10) стационарная помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением.
3. Паллиативная помощь и сестринский уход оказываются категориям населения в соответствии с перечнем (далее – перечень), утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 96 "Об утверждении перечня категорий населения, которым оказывается паллиативная помощь и сестринский уход" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10576) в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, а также на платной основе.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) білікті медициналық көмек - диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалануды талап етпейтін ауруларда жоғары медициналық білімі бар медициналық қызметкермен көрсетілетін медициналық көмек;
2) дәрігерге дейінгі көмек - аурулардың алдын алу мақсатында, сондай-ақ дәрігердің қатысуымен диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдістерін пайдалануды талап етпейтін, орта медициналық білімі бар медициналық қызметкермен көрсетілетін медициналық көмек;
3) денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) мамандандырылған медициналық көмек - диагностика, емдеу және медициналық оңалтуда, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалану арқылы арнайы әдістерді талап ететін ауруларда бейінді мамандармен көрсетілетін медициналық көмек;
5) медициналық қызметтер - денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимыл;
6) медициналық ұйым - негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
7) мейіргер күтімі - дәрігер байқауы талап етілмейтін жағдайларда ауыр аурулары бар күтімге мұқтаж адамдарға орта медицина қызметкерлері көрсететін медициналық қызметтер кешені;
8) паллиативтік көмек - терминалдық (соңғы) сатыдағы емделмейтін аурулары бар пациенттердің өмір сүру сапасын жақсартуға бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
9) стационарды алмастыратын көмек - білікті, мамандандырылған, оның ішінде медициналық байқаумен, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдану арқылы дәрігерге дейінгі медициналық көмек ұсыну нысаны;
10) стационарлық көмек - білікті, мамандандырылған, оның ішінде тәулік бойы медициналық байқаумен, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдану арқылы дәрігерге дейінгі медициналық көмек ұсыну нысаны.
3. Паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім "Халықтың паллиативтік көмек және мейірбике күтімі көрсетілуі тиіс санаттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 96 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10576 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес халықтың санаттарына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, сондай-ақ ақылы негізде көрсетіледі.

4. Паллиативная помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) оказывается при заболеваниях и состояниях в соответствии с перечнем согласно приложению 1 к Правилам.
Сестринский уход в рамках ГОБМП оказывается при заболеваниях и состояниях в соответствии с перечнем согласно приложению 2 к Правилам.
Лечение проводится в соответствии с клиническими протоколами по основному заболеванию с предоставлением паллиативной помощи и сестринского ухода в соответствии с перечнем согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. Услуги по оказанию паллиативной помощи и сестринского ухода на платной основе предоставляются в соответствии со статьей 35 Кодекса.
6. Списки пациентов, нуждающихся в паллиативной помощи и сестринском уходе, формируются организациями, оказывающими первичную медико-санитарную помощь, посредством автоматизированной информационной системы "Поликлиника" или медицинской информационной системы.
Глава 2. Порядок оказания паллиативной помощи
7. Паллиативная помощь включает доврачебную, квалифицированную и специализированную медицинскую помощь и оказывается в форме амбулаторно-поликлинической, стационарозамещающей и стационарной помощи с соблюдением принципов преемственности на всех этапах оказания и непрерывности наблюдения.
8. Паллиативная помощь на амбулаторно-поликлиническом уровне оказывается организациями здравоохранения, оказывающими первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь, по территориальному принципу в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11268).
9. Паллиативная помощь в форме стационарозамещающей помощи оказывается в дневных стационарах амбулаторно-поликлинических организаций, больничных организаций, имеющих в составе отделения (койки) паллиативной помощи, самостоятельных специализированных медицинских организациях (хосписов) и в форме стационара на дому в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (далее – приказ № 669) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12106):

4. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі (Бұдан әрі - ТМККК) паллиативтік көмек осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбеге сәйкес аурулар мен жағдайларда көрсетіледі.
ТМККК шеңберіндегі мейіргерлік күтім осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізбеге сәйкес аурулар мен жағдайларда көрсетіледі.
Емдеу бекітілген негізгі аурулары бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тізбеге сәйкес паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім қызметтерін ұсыну арқылы жүргізіледі.
5. Паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім көрсету бойынша қызметтер Кодекстің 35-бабына сәйкес ақылы түрде ұсынылады.
6. Паллиативтік көмек және мейіргерлік күтімді қажет ететін пациенттердің тізімдері медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін ұйымдар қалыптастырады және есеп берудің бірыңғай нүктесі "Емхана" автоматтандырылған ақпараттық жүйеге енгізіледі, осының негізінде паллиативтік көмек және мейіргерлік күтімді алатын пациенттердің тізбесі қалыптасады.
2-тарау. Паллиативтік көмек көрсету тәртібі
7. Паллиативтік көмек дәрігерге дейінгі, білікті және мамандандырылған медициналық көмекті қамтиды және амбулаториялық-емханалық стационарды алмастыратын мен стационарлық көмек нысанында көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты және байқау үздіксіздігі қағидаттарын сақтай отыра көрсетіледі.
8. Амбулаториялық-емханалық деңгейдегі паллиативтік көмекті "Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларын және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығындағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 23 шілдеде жарияланған) аумақтық қағидат бойынша алғашқы медициналық-санитариялық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
9. Стационарды алмастыратын нысандағы паллиативтік көмек құрамында паллиативтік көмек бөлімшелері (төсектер) бар амбулаториялық-емханалық ұйымдарының, ауруханалық ұйымдардың күндізгі стационарларында, дербес мамандандырылған медициналық ұйымдарда (хоспистер) "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (бұдан әрі - № 669 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.

10. Паллиативная помощь в форме стационарной помощи оказывается на специализированных койках, в специализированных палатах и отделениях организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, и специализированных медицинских организациях (хосписах) в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (далее – приказ № 761) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204).
11. Показаниями для госпитализации в организации, оказывающие паллиативную помощь, являются:
1) необходимость подбора поддерживающей, обезболивающей терапии для последующего перевода больного на лечение в амбулаторных условиях;
2) коррекция обезболивающей терапии в условиях круглосуточного наблюдения;
3) необходимость симптоматического лечения в условиях круглосуточного наблюдения;
4) наличие социально-психологических показаний (состояние депрессии, реактивного состояния, конфликтной ситуации в семье, отсутствие бытовых условий для ухода за больным).
12. Госпитализация пациента в стационар осуществляется в плановом и (или) экстренном порядке в соответствии с приказом № 761.
Глава 3. Порядок оказания сестринского ухода
13. Сестринский уход предоставляется в форме стационарозамещающей и стационарной помощи.
14. Сестринский уход в форме стационарозамещающей помощи предоставляется в условиях стационара на дому организацией, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь по месту прикрепления в соответствии с приказом № 669.
Забор материала для проведения лабораторных исследований больным, нуждающимся в сестринском уходе осуществляется на дому. Инструментальные методы исследования проводятся по показаниям в амбулаторно-поликлинической организации по месту жительства.
15. Сестринский уход в форме стационарной помощи предоставляется в специализированных структурных подразделениях, (отделениях, палатах, койках) организаций здравоохранения, специализированных медицинских организациях (больницах сестринского ухода) в соответствии с приказом № 761.
16. Показаниями к госпитализации пациентов, нуждающихся в сестринском уходе, являются:
1) необходимость симптоматической терапии и ухода в условиях круглосуточного наблюдения;
2) наличие социально-психологических показаний (состояние депрессии, реактивного состояния, конфликтной ситуации в семье, отсутствие бытовых условий для ухода за больным).
Не подлежат госпитализации в отделение (палата), больницы сестринского ухода пациенты, требующие квалифицированной медицинской помощи и постоянного врачебного наблюдения.

10. Стационарлық көмек нысанындағы паллиативтік көмек мамандандырылған төсектерде, мамандандырылған палаталарда және стационарлық көмек көрсететін және мамандандырылған медициналық/медициналық әлеуметтік ұйымдарда (хоспистерде) "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (бұдан әрі - № 761 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
11. Паллиативтік көмек көрсететін ұйымдарға емдеуге жатқызу үшін мыналар көрсетілімдер болып табылады:
1) науқасты кейіннен амбулаториялық жағдайда емдеуге ауыстыру үшін қолдаушы, ауырсындырмау терапиясын таңдау қажеттілігі;
2) тәуліктік бақылау жағдайында ауырсындырмау терапиясын түзеу;
3) тәуліктік бақылау жағдайында симптоматикалық емдеу қажеттігі;
4) әлеуметтік-психологиялық айғақтардың болуы (депрессия жағдайы, реактивті жағдай немесе отбасындағы дау-жанжал жағдайы, науқастың күтімі үшін тұрмыс жағдайларының болмауы).
12. Пациентті стационарға жоспарлы және шұғыл түрде емдеуге жатқызу № 761 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Мейіргерлік күтім көрсету тәртібі
13. Мейіргерлік күтім стационарды алмастыратын және стационарлық көмек түрінде ұсынылады.
14. Стационарды алмастыратын көмек түріндегі мейіргерлік күтім № 669 бұйрыққа сәйкес бекітілген жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін үйдегі стационар нысанында ұсынылады.
Мейіргерлік күтімді қажет ететін науқастарға зертханалық зерттеулер жүргізу үшін материалдар жинау үйде жүзеге асырылады. Аспаптық зерттеу әдістері тұрақты жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымда көрсетілімдері бойынша жүргізіледі.
15. Стационарлық көмек түріндегі мейіргерлік күтім арнайы құрылымдық бөлімшелерде, денсаулық сақтау ұйымдарының (бөлімшелерде, палаталарда, төсектерде), № 761 бұйрыққа сәйкес арнайы медициналық ұйымдарда (мейіргерлік күтім ауруханаларында) ұсынылады.
16. Мейіргерлік күтімді қажет ететін науқастарды емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер:
1) тәулік бойы байқау жағдайларында күтім мен симптоматикалық терапияның қажеттілігі;
2) әлеуметтік-психологиялық көрсетілімдерінің болуы (депрессиялық жағдай, реактивтік жағдай, отбасындағы дау-жанжал жағдайы, науқасты күту үшін тұрмыстық жағдайлардың болмауы) болып табылады.
Білікті медициналық көмекті және тұрақты дәрігерлік байқауды талап ететін пациенттер мейіргерлік күтім ауруханасына, бөлімшесіне (палатасына) емдеуге жатқызуға жатпайды.

17. Госпитализация пациента в медицинские организации, оказывающие сестринский уход, осуществляется в плановом и (или) экстренном порядке в соответствии с Приказом № 761.
Приложение 1
к правилам оказания
паллиативной помощи и
сестринского ухода
Перечень
заболеваний, при которых оказывается паллиативная помощь
Взрослые
N
Классы болезней
Нозологические формы
Коды МКБ 10
Уточняющий код
1.
Инфекционные заболевания
ВИЧ-инфекция
В20-В24
Z51.5 - Паллиативная помощь
Туберкулез
А15-A19
Z51.5 - Паллиативная помощь
2.
Новообразования
Злокачественные новообразования
С00-С97
Z51.5 - Паллиативная помощь
3.
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Сахарный диабет 1 типа
Е10
Z51.5 - Паллиативная помощь
Сахарный диабет 2 типа
Е11
4.
Болезни нервной системы
Болезнь Паркинсона
G20
Z51.5 - Паллиативная помощь
Болезнь Альцгеймера
G30
Другие дегенеративные заболевания нервной системы
G31
Паралитические синдромы
G81-83
Другие поражения нервной системы (энцефалопатии)
G92-G93
5.
Болезни системы кровообращения
Другие формы сердечно-легочной недостаточности
I27
Z51.5 - Паллиативная помощь
Сердечная недостаточность
I50
Последствия цереброваскулярных болезней
I69
6.
Болезни органов дыхания
Другая хроническая обструктивная легочная болезнь
J44
Z51.5 - Паллиативная помощь
Плевральный выпот, не классифицированный в других рубриках
J90
Плевральный выпот, классифицированный в других рубриках
J91
Дыхательная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
J96
7.
Болезни органов пищеварения
Токсическое поражение печени с картиной других нарушений печени
К71.7
Z51.5 - Паллиативная помощь
Печеночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
К72
Фиброз и цирроз печени
К74
8.
Болезни мочеполовой системы
Хроническая болезнь почек
N18
Z51.5 - Паллиативная помощь
Почечная недостаточность неуточненная
N19
9.
Травмы
Травмы
S00-S79
Z51.5 - Паллиативная помощь
Дети
N
Классы болезней
Нозологические формы
Коды МКБ 10
Уточняющий код
1
Инфекционные заболевания
ВИЧ-инфекция,
В20-В24
Z51.5 - Паллиативная помощь
Туберкулез
А15-А19
2
Новообразования
Злокачественные новообразования
С00-С97
Z51.5 - Паллиативная помощь
3
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Сахарный диабет 1 типа
E10
Z51.5 - Паллиативная помощь
Сахарный диабет 2 типа
E11
Галактоземия
E74.2
Болезнь Гоше
E75.2
Мукополисахаридозы
Е76.0
Е76.1 Е76.2
Муковисцидоз
Е84.0
Е84.1
Е84.8
Е84.9
Фенилкетонурия
Е70.0
Гиперфункция гипофиза
Е22
Гипофункция гипофиза
Е23
4
Болезни нервной системы
Воспалительные болезни ЦНС
G00-G09
Z51.5 - Паллиативная помощь
Системные атрофии, поражающие преимущественно ЦНС

17. Мейіргерлік күтім көрсететін медициналық ұйымға пациентті емделуге жатқызу жоспарлы және (немесе) № 761 бұйрыққа сәйкес шұғыл тәртіпте жүзеге асырылады.
Паллиативтік көмек және
мейіргерлік күтім көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Паллиативтік көмек көрсетілетін аурулардың тізбесі
Ересектер
Аурулар класы
Нозологиялық нысандары
ХАЖ 10 коды
Нақтылау коды
1.
Инфекциялық ауру
АИТВ инфекция
В20-В24
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Туберкулез
А15-A19
Z51.5 - Паллиативтік көмек
2.
Ісіктер
Қатерлі ісіктер
С00-С97
Z51.5 - Паллиативтік көмек
3.
Эндокринді жүйе ауруы, тамақ бұзушылығы және зат алмасуының бұзылуы
1-типті инсулинге тәуелді қан диабеті
Е10
Z51.5 - Паллиативтік көмек
2-типті инсулинге тәуелсіз қан диабеті
Е11
4.
Жүйке жүйесі аурулары
Паркинсон ауруы
G20
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Альцгеймер ауруы
G30
Нерв жүйесінің басқа айдарларда жіктелмеген дегенерациялық басқа аурулары
G31
Паралитикалық синдромы
G81-83
Басқа жүйесінің зақымдануы (энцефалопатия)
G92-G93
5.
Қан айналымы жүйесінің аурулары
Өкпе-жүрек функциялары жеткіліксіздігінің басқа түрлері
I27
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I50
Ми-тамыр ауруларының салдарлары
I69
6.
Тыныс алу ағзаларының аурулары
Өкпенің созылмалы басқа обструкциялық ауруы
J44
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Өкпеқаптың басқа айдарларда жіктелмеген жалқығы
J90
Өкпеқаптың басқа айдарларда жіктелген жағдайлар
J91
Тыныс алу функциясының басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі
J96
7.
Ас қорыту ағзаларының аурулары
Бауырдың уыттық зақымдануы
К71.7
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі
К72
Бауыр фиброзы және циррозы
К74
8.
Несеп жүйесі аурулары
Бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігі
N18
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Бүйрек қызметінің анықталмаған жеткіліксіздігі
N19
9.
Жарақаттар
Бастың жарақаты
S00-S79
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Балалар
Аурулар класы
Нозологиялық нысандары
ХАЖ 10 коды
Нақтылау коды
1.
Инфекциялық ауру
АИТВ инфекция
В20-В24
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Туберкулез
А15-А19
Z51.5 - Паллиативтік көмек
2.
Ісіктер
Қатерлі ісіктер
С00-С97
3.
Эндокринді жүйе ауруы, тағам бұзушылығы және зат алмасуының бұзылуы
1-типті инсулинге тәуелді қан диабеті
E10
Z51.5 - Паллиативтік көмек
2-типті инсулинге тәуелсіз қан диабеті
E11
Галактоза алмасуының бұзылуы
E74.2
Басқа сфинголипидоздар
E75.2
Мукополисахаридоз
Е76.0
Е76.1 Е76.2
Жылауықты фиброз
Е84.0
Е84.1
Е84.8
Е84.9
Класикалық фенилкетонурия
Е70.0
Гипофиз гиперфункциясы
Е22
Гипофиз гиперфункциясы мен басқа бұзылулар
Е23
4.
Жүйке жүйесі аурулары
Бактериялық анықталмаған менингит
G00-G09
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Орталық нерв жүйесін басымырақ зақымдайтын жүйелік атрофиялар

G10-G14
Другие дегенеративные болезни ЦНС
G30-G32
Демиелинизирующие болезни ЦНС
G35-G37
Мышечная дистрофия Дюшенна
G71
Церебральный паралич
G80
5
Болезни системы кровообращения
Хронические ревматические болезни сердца
I05-I09
Z51.5 - Паллиативная помощь
Сердечная недостаточность
I50
Кардиомиопатия
I42
Субарахноидальное кровоизлияние
I60
Внутримозговое кровоизлияние
I61
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние
I62
Инфаркт мозга
I63
Инсульт, не уточненный как кровоизлияние или инфаркт
I64
Тромбоз портальной вены
I81
6
Болезни органов дыхания
Дыхательная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
J96
Z51.5 - Паллиативная помощь
7
Болезни органов пищеварения
Неинфекционный энтерит
K50-52
Z51.5 - Паллиативная помощь
Печеночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
К72
Фиброз и цирроз печени
К74
8
Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
Системные поражения соединительной ткани
M30-M36
Z51.5 - Паллиативная помощь
9
Болезни мочеполовой системы
Почечная недостаточность
N18-N19
Z51.5 - Паллиативная помощь
10
Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде
Экстремально низкая масса тела при рождении
P07
Z51.5 - Паллиативная помощь
11
Врожденные аномалии, деформации и хромосомные нарушения
Врожденные аномалии развития нервной системы
Q00-Q07
Z51.5 - Паллиативная помощь
Врожденные аномалии системы кровообращения
Q20-Q28
Врожденный ихтиоз
Q80
Нейрофиброматоз
Q85.0
Приложение 2
к правилам оказания
паллиативной помощи и
сестринского ухода
Перечень
заболеваний, при которых оказывается сестринский уход
N
Классы болезней
Нозологические формы
Коды МКБ 10
Уточняющий код
1.
Болезни
нервной системы
Болезнь Паркинсона
G20
Z51.5 - Паллиативная помощь
Болезнь Альцгеймера
G30
Другие дегенеративные заболевания нервной системы
G31
Паралитические синдромы
G81-83
Другие поражения нервной системы (энцефалопатии)
G92-G93
2.
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Сахарный диабет 1 типа
E10
Z51.5 - Паллиативная помощь
Сахарный диабет 2 типа
E11
3.
Болезни
системы кровообращения
Другие формы сердечно-легочной недостаточности
I27
Z51.5 - Паллиативная помощь
Сердечная недостаточность
I50
Последствия цереброваскулярных болезней
I69
4.
Болезни
органов дыхания
Другая хроническая обструктивная легочная болезнь
J44
Z51.5 - Паллиативная помощь
Плевральный выпот, не классифицированный в других рубриках
J90
Плевральный выпот, классифицированный в других рубриках
J91
Дыхательная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
J96
5.
Болезни органов пищеварения
Токсическое поражение печени с картиной других нарушений печени

G10-G14
Нерв жүйесінің басқа дегенерациялық аурулары
G30-G32
Орталық нерв жүйесінің миелинсіздендіруші аурулары
G35-G37
Бұлшық еттердің алғашқы зақымданулары
G71
Церебралды паралич
G80
5.
Қан айналымы жүйесінің аурулары
Жүректің созылмалы ревматикалық ауруы
I05-I09
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I50
Кардиомиопатия
I42
Мидың торлы қабығы астына қан құйылу
I60
Мидың ішіне қан құйылуы
I61
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқаша қан
I62
Ми инфаргі
I63
Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған миға қан құйылу
I64
Қақпалық венаның тромбозы
I81
Тыныс алу ағзаларының аурулары
Тыныс алу функциясының басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі
J96
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Ас қорыту ағзаларының аурулары
Жұқпалы емес энтерит пен колит
K50-52
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі
К72
Бауыр фиброзы және циррозы
К74
Сүйек-бұлшық ет жүйесі және дәнекерлік тіндер аурулары
Дəнекер тіннің жүйелік зақымданулары
M30-M36
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Несеп жүйесі аурулары
Бүйрек жеткіліздігі
N18-N19
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Перинаталдық кезеңде туындаған жекелеген жағдай
Нəрестенің туғандағы салмағының өте аздығы
P07
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Туа біткен ауытқулар, деформациялар мен хромосомалық бұзылулар
Жүйке жүйесі дамуындағы туа біткен ақаулар
Q00-Q07
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Қан айналым жүйесінің туа біткен ауытқулары
Q20-Q28
Туа біткен ихтиоз
Q80
Нейрофиброматоз
Q85.0
Паллиативтік көмек және
мейіргерлік күтім көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Мейіргерлік күтім көрсету үшін аурулар тізбесі
Аурулар класы
Нозологиялық нысандары
ХАЖ 10 коды
Нақтылау коды
1.
Жүйке жүйесі аурулары
Паркинсон ауруы
G20
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Альцгеймер ауруы
G30
Нерв жүйесінің басқа дегенерациялық аурулары
G31
Церебралдық паралич ауруы мен басқа параличтік синдромдар
G81-83
Нерв жүйесінің басқа бұзылулары (энцефалопатия)
G92-G93
2.
Эндокринді жүйе ауруы, тамақтанудың бұзылулары және зат алмасуының бұзылуы
1- типті инсулинге тәуелді қан диабеті
E10
Z51.5 - Паллиативтік көмек
2- типті инсулинге тәуелсіз қан диабеті
E11
3.
Қан айналымы жүйесінің аурулары
Өкпе-жүрек функциялары жеткіліксіздігінің басқа пішіндері
I27
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I50
Ми-тамырлық аурулардың салдарлары
I69
4.
Тыныс алу ағзаларының аурулары
Өкпенің созылмалы басқа обструкциялық ауруы
J44
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Өкпеқаптың басқа айдарларда жіктелмеген жалқығы
J90
Өкпеқаптың басқа айдарларда жіктелген жағдайлар барысындағы жалқығы
J91
Өкпеқаптың басқа айдарларда жіктелген жағдайлар барысындағы жалқығы
J96
5.
Ас қорыту ағзаларының аурулары
Бауырдың бауыр фиброзы мен беріштенуі қабаттасқан уыттық зақымдануы

К71.7
Z51.5 - Паллиативная помощь
Печеночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
К72
Фиброз и цирроз печени
К74
6.
Болезни мочеполовой системы
Хроническая болезнь почек
N18
Z51.5 - Паллиативная помощь
Почечная недостаточность неуточненная
N19
7.
Травмы
Травмы
S00-S79
Z51.5 - Паллиативная помощь
Приложение 3
к правилам оказания
паллиативной помощи и
сестринского ухода
Перечень
услуг паллиативной помощи и сестринского ухода
Код услуги
Услуги, оказываемые врачом
А.02.001.000
Консультация (осмотр) терапевта
А.02.002.000
Консультация (осмотр) педиатра
А.02.018.000
Консультация (осмотр) невропатолога
А02.015.000
Консультация (осмотр) кардиолога
А.02.044.000
Консультация (осмотр) фтизиатра
А.02.013.000
Консультация (осмотр) хирурга
D.54.910.426
Лапароцентез
D.54.910.427
Плевроцентез
D.54.910.428
Трахестомия
D.54.910.429
Установка назогастрального зонда
D.54.910.430
Установка мочевого катетера
Код услуги
Услуги, оказываемые средним медицинским персоналом
D93.891.019
Обучение уходу за больным ребенком
D93.891.022
Уход за волосами, ногтями, бритье тяжелобольного пациента
D93.891.023
Уход за полостью рта тяжелобольного пациента
D93.891.024
Отсасывание слизи из ротоглотки
D93.891.025
Пособие при оростомах, эзофагостомах
D93.891.026
Пособие при трахеостоме
D93.891.027
Уход за назогастральным зондом, носовыми канюлями и катетером
D93.891.028
Отсасывание слизи из верхних дыхательных путей
D93.891.029
Отсасывание слизи из носа
D93.891.030
Пособие при фарингостоме
D93.891.031
Введение лекарственных препаратов интраназально
D93.891.032
Пособие при гастростомах
D93.891.033
Уход за назогастральным зондом
D93.891.034
Кормление тяжелобольного пациента через гастростому
D93.891.035
Пособие при илеостоме
D93.891.036
Уход за интестинальным зондом
D93.891.037
Кормление тяжелобольного пациента через интестинальный зонд
D93.891.038
Обучение уходу за илеостомой
D93.891.039
Пособие при стомах толстой кишки
D93.891.040
Обучение уходу за колостомой
D93.891.041
Пособие при дефекации тяжелобольного пациента
D93.891.042
Постановка очистительной клизмы
D93.891.043
Постановка газоотводной трубки
D93.891.044
Удаление копролита
D93.891.045
Пособие при недержании кала
D93.891.046
Постановка сифонной клизмы
D93.891.047
Введение, извлечение влагалищного поддерживающего кольца (пессария)
D93.891.048
Уход за наружным слуховым проходом
D93.891.049
Уход за глазами тяжелобольного пациента
D93.891.050
Инстилляция лекарственных веществ в конъюнктивную полость
D93.891.051
Пособие при мочеиспускании тяжелобольного пациента

К71.7
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі
К72
Бауыр фиброзы және циррозы
К74
6.
Несеп жүйесі аурулары
Бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігі
N18
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Бүйрек қызметінің анықталмаған жеткіліксіздігі
N19
7.
Жарақаттар
Бастың жарақаты
S00-S79
Z51.5 - Паллиативтік көмек
Паллиативтік көмек және
мейіргерлік күтім көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім қызметтерінің тізбесі
Қызметтердің коды
Дәрігер көрсететін қызметтер
А.02.001.000
Терапевтің консультациясы (тексеру)
А.02.002.000
Педиатрдың консультациясы (тексеру)
А.02.018.000
Невропатологтың консультациясы (тексеру)
А02.015.000
Кардиологтың консультациясы (тексеру)
А.02.044.000
Фтизиатрдың консультациясы (тексеру)
А.02.013.000
Хирургтің консультациясы (тексеру)
D.54.910.426
Лапароцентез
D.54.910.427
Плевроцентез
D.54.910.428
Трахестомия
D.54.910.429
Назогастральды сүңгіні орнату
D.54.910.430
Несеп катетрін орнату
Қызметтердің коды
Орта медицина қызметкері көрсететін қызметтер
D93.891.019
Науқас балаға күтім жасауды үйрету
D93.891.022
Қатты сырқат пациенттің шашын, тырнақтарын күту, қырындыру
D93.891.023
Қатты сырқат пациенттің ауыз қуысына күтім жасау
D93.891.024
Ауыз-жұтқыншақтан сілемейді сорып алу
D93.891.025
Оростомалар, эзофагостомалар кезіндегі құрал
D93.891.026
Трахеостома кезіндегі құрал
D93.891.027
Назогастральды сүңгіге, мұрын канюлялалары және катетерлеріне күтім жасау
D93.891.028
Жоғары тыныс жолдарынан сілемейлерін сору
D93.891.029
Мұрыннан сілемейлер сору
D93.891.030
Фарингостома кезіндегі құрал
D93.891.031
Интраназальды дәрілік препараттарды енгізу
D93.891.032
Гастростома кезіндегі құрал
D93.891.033
Назогастральды сүңгіге күтім жасау
D93.891.034
Гастростома арқылы қатты сырқат пациентті тамақтандыру
D93.891.035
Илеостома кезіндегі құрал
D93.891.036
Интестинальды сүңгіге күтім жасау
D93.891.037
Интестинальды сүңгі арқылы қатты сырқат пациентті тамақтандыру
D93.891.038
Илеостомаға күтім жасауды үйрету
D93.891.039
Жуан ішек стомалары кезіндегі құрал
D93.891.040
Колостомоға күтім жасауды үйрету
D93.891.041
Қатты сырқат пациентті дефекациялау кезіндегі құрал
D93.891.042
Тазалау клизмасын қою
D93.891.043
Газ шығару түтікшесін қою
D93.891.044
Ккопролитті алып тастау
D93.891.045
Нәжіс ұстамау кезіндегі құрал
D93.891.046
Сифонды клизма қою
D93.891.047
Қынапты ұстап тұратын сақинаны (пессария) енгізу, алу
D93.891.048
Сыртқы есту өтісіне күтім жасау
D93.891.049
Қатты сырқат пациенттің көздеріне күтім жасау
D93.891.050
Конъюнктивтік қуысқа дәрілік заттарды инстилляциялау
D93.891.051
Қатты сырқат пациенттің несеп шығаруы кезіндегі құрал

D93.891.052
Уход за мочевым катетером
D93.891.053
Уход за цистостомой и уростомой
D93.891.054
Пособие при недержании мочи
D93.891.055
Перемещение и/или размещение тяжелобольного пациента в постели
D93.891.057
Кормление тяжелобольного пациента через рот и/или назогастральный зонд
D93.891.058
Приготовление и смена постельного белья тяжелобольному пациенту
D93.891.059
Пособие по смене белья и одежды тяжелобольному пациенту
D93.891.060
Уход за промежностью и наружными половыми органами тяжелобольного пациента
D93.891.061
Уход за дренажом
D93.891.062
Пособие при парентеральном введении лекарственных препаратов
D93.891.063
Оценка степени риска развития пролежней
D93.891.064
Оценка степени тяжести пролежней
D93.891.065
Оценка интенсивности боли
D93.891.066
Обучение членов семьи пациента технике перемещения и/или размещения в постели
D93.891.067
Обучение пациента самопомощи при перемещении в постели и/или кресле
D93.891.068
Обучение пациента перемещению на костылях
D93.891.069
Обучение пациента самопомощи при перемещении с помощью дополнительной опоры
D93.891.021
Наложение повязки при нарушении целостности кожных покровов
Код услуги
Услуги психолога
А02.005.000
Консультативный прием: Психолог (оценка психологического статуса, психотерапевтические/психологические интервенции, оказание психологической поддержки)
Код услуги
Услуги социального работника
A01.006.000
Консультация (прием) социальный работник с высшим образованием
A01.007.000
Консультация (прием) социальный работник со средним образованием
A01.006.001
Организация и проведение медико-социального обследования: Социальный работник с высшим образованием
A01.007.001
Организация и проведение медико-социального обследования: Социальный работник со средним образованием
A01.006.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник с высшим образованием
A01.007.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник со средним образованием
Раздел 6
Выезд мобильной бригады
Е01.006.000
Выезд мобильной бригады при оказании паллиативной помощи

D93.891.052
Несеп катетріне күтім жасау
D93.891.053
Цистостомоға және уростомоға күтім жасау
D93.891.054
Несеп ұстамау кезіндегі құрал
D93.891.055
Төсектегі қатты сырқат пациентті жатқызу және/немесе орналастыру
D93.891.057
Қатты сырқат пациенттің ауыз және/немесе назогастральды сүңгі арқылы тамақтандыру
D93.891.058
Қатты сырқат пациенттің төсек жаймасын ауыстыруға дайындау
D93.891.059
Қатты сырқат пациенттің киімін және іш кимін ауыстыру бойынша құрал
D93.891.060
Қатты сырқат пациенттің сыртқы жыныс және бұтаралық ағзаларына күтім жасау
D93.891.061
Дренажға күтім жасау
D93.891.062
Дәрілік препараттарды парентеральды енгізу кезіндегі құрал
D93.891.063
Жауыржараның даму қаупінің дәрежесін бағалау
D93.891.064
Жауыржараның ауырлық дәрежесін бағалау
D93.891.065
Ауырсынудың қарқындылығын бағалау
D93.891.066
Пациенттің отбасы мүшелерін төсекке жатқызу және орнын ауыстыру техникасына үйрету
D93.891.067
Пациентті төсекке және/немесе креслоға өз көмегімен орналасуға үйрету
D93.891.068
Пациентті балдақпен жүруге үйрету
D93.891.069
Пациентті қосымша тіректің көмегімен жүруге үйрету
D93.891.021
Тері қабықтарының тұтастығы бұзылғанда таңулар салу
Код
Психологтың қызметтері
А02.005.000
Консультациялық қабылдау: Психолог (психологиялық мәртебесін бағалау, психотерапиялық/психологиялық интервенциялар, психологиялық қолдау көрсету)
Код
Әлеуметтік қызметкердің қызметтері
A01.006.000
Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкердің консультациясы (қабылдау)
A01.007.000
Орта білімі бар әлеуметтік қызметкердің консультациясы (қабылдау)
A01.006.001
Медициналық-әлеуметтік зерттеп-қарауды ұйымдастырып, өткізу: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
A01.007.001
Медициналық-әлеуметтік зерттеп-қарауды ұйымдастыруды өткізу: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
A01.006.002
Үй жағдайларында жүргізілетін медициналық күтімнің негіздеріне пациенттің отбасы мүшелерін үйрету: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
A01.007.002
Үй жағдайларында жүргізілетін медициналық күтімнің негіздеріне пациенттің отбасы мүшелерін үйрету: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
6-тарау
Мобильды бригаданың шығуы
Е01.006.000
Паллиативтік көмек көрсету кезінде мобильды бригаданың шығуы