Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10928. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 августа 2021 года № 327.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.08.2021 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки экологической обстановки территорий.
2. Департаменту экологического мониторинга и информации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование его копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________А. Мамытбеков
от "__" ___________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
_____________Т. Дуйсенова
от "__" ___________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________Е. Досаев
от "__" ____________ 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 16 марта 2015 года № 202
Критерии оценки
экологической обстановки территорий

Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 сәуірде № 10928 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 13 тамыздағы № 327 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.08.2021 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық мониторинг және ақпарат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерды ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
_____________ А. Мамытбеков
2015 жыл "____"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2015 жыл "____"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жыл "____"____________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 16 наурыздағы
№ 202 бұйрығымен
бекітілді
Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлері

1. Общие положения
1. Критерии оценки экологической обстановки территорий (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктам 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2. Критерии оценки экологической обстановки территорий - совокупность показателей, характеризующих ухудшение состояния здоровья населения и окружающей среды.
3. Критерии оценки экологической обстановки территорий используются при определении зон чрезвычайной экологической ситуации или экологического бедствия.
4. Определение зоны чрезвычайной экологической ситуации или зоны экологического бедствия осуществляется по одному или нескольким основным и дополнительным показателям, отражающим более высокую степень неблагополучной экологической обстановки.
5. Критерии оценки экологической обстановки территорий могут быть использованы в иных целях определения состояния здоровья населения и окружающей среды.
6. Понятия и термины, применяемые в настоящих критериях оценки экологической обстановки территорий, используются в значениях, определяемых в законодательстве Республики Казахстан.
2. Загрязнение воздуха селитебных территорий
7. Негативное воздействие загрязнения воздушного бассейна происходит двумя основными путями, которые учитываются при обследованиях зон возможного экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации:
в результате прямого контакта с загрязненным воздухом;
в результате выпадения загрязняющих веществ из атмосферы и вторичного загрязнения воды и почвы.
8. Пространственный масштаб воздействия колеблется в зависимости от характеристик источников загрязнения и объектов воздействия.
9. Концентрация загрязняющих веществ от отдельных локальных источников в результате процессов рассеяния и выпадения примесей снижается с расстоянием. Максимальные концентрации отмечаются на расстоянии около 20 высот трубы от источника. Опасные для здоровья человека концентрации от таких источников наблюдаются на площади не более 10-100 км2. Для хвойных лесов, чувствительность которых к загрязнению атмосферы в несколько раз выше, чем у человека, площадь поражения растительности может достигать 100-1000 км2.
10. В крупных промышленных агломерациях происходит наложение загрязнения от отдельных источников в результате общая площадь негативного воздействия может быть близкой к площади самой агломерации или превосходить ее.
11. Степень загрязнения атмосферного воздуха устанавливается по кратности превышения предельно - допустимой концентрации (далее - ПДК) с учетом класса опасности, суммации биологического действия загрязнений воздуха и частоты превышений ПДК.

1. Жалпы ережелер
1. Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлері Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлері - халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаның жай-күйінің нашарлауын сипаттайтын көрсеткіштер жиынтығы.
3. Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлері төтенше экологиялық ахуал немесе экологиялық зілзала аймақтарын анықтау кезінде пайдаланылады.
4. Төтенше экологиялық жағдай аймағын немесе экологиялық зілзала аймағын анықтау қолайсыз экологиялық ахуалдың неғұрлым жоғары дәрежесін көрсететін бір немесе бірнеше негізгі және қосымша көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады.
5. Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлері халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаның жай-күйін анықтаудың өзге де мақсатында пайдаланылуы мүмкін.
6. Осы аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлерінде қолданылатын ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталатын мағыналарда пайдаланылады.
2. Селитебтік аумақтар ауасының ластануы
7. Ауа бассейні ластануының қолайсыз әсері ықтимал экологиялық зілзала немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарын зерттеу кезінде ескерілетін екі негізгі жолмен болады:
ластанған ауамен тікелей байланыс нәтижесінде;
атмосферадан ластаушы заттардың түсуі және су мен топырақтың қайталама ластануының нәтижесінде.
8. Әсер етудің кеңістік ауқымы ластану көздерінің және әсер ету объектілерінің сипаттамасынан тәуелді ауытқиды.
9. Жеке жергілікті көздерден ластаушы заттардың шоғырлануы қоспалардың бытырау және түсу процестерінің нәтижесінде арақашықтықпен төмендейді. Ең көп шоғырланулар құбырдың көзден шамамен 20 биіктігінің арақашықтығында белгіленеді. Осындай көздерден адам денсаулығы үшін қауіпті шоғырланулар, 10-100 км2 аспайтын ауданда байқалады. Адаммен салыстырғанда атмосфераның ластануына сезімталдығы бірнеше есе жоғары болатын қылқан жапырақты ормандар үшін өсімдіктің зақымдану алаңы 100-1000 км2дейін жетуі мүмкін.
10. Ірі өнеркәсіптік агломерацияларда жеке көздерден ластанудың жиналуы болады және нәтижесінде қолайсыз әсердің жалпы алаңы агломерацияның өз алаңына жақын немесе одан асып түсуі мүмкін.
11. Атмосфералық ауа ластануының дәрежесі қауіптілік сыныбын, ауа ластануларының биологиялық іс-әрекетінің сомалануын және жол берілетін шекті шоғырлану (бұдан әрі - ЖШШ) асуларының жиілігін ескере отырып, ЖШШ асуының еселігі бойынша белгіленеді.

12. Для оценки степени загрязнения воздуха используются фактические максимально разовые и среднесуточные концентрации за последние несколько лет, но не менее чем за 2 года.
13. Результаты измерений обрабатываются отдельно по каждому наблюдательному посту, веществу и году раздельно. По каждому веществу осуществляются не менее 200 наблюдений (проб):
1) оценка степени загрязнения атмосферного воздуха по среднесуточным концентрациям:
для оценки степени загрязнения используются среднесуточные пробы, полученные путем непрерывной аспирации в течение 24 часов, или прерывистой аспирации, как минимум 4 раза в сутки, через равный интервал времени. Анализируются все концентрации из отобранных среднесуточных проб.
Для каждой среднесуточной концентрации рассчитывается кратность превышения "К". Рассчитанный по показателю "К" ряд, за анализируемый период (год), оценивается в соответствии критериями оценки степени загрязнения атмосферного воздуха по среднесуточным концентрациям согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
В случае присутствия комбинации веществ, обладающих эффектом суммации, рассчитывается приведенная среднесуточная концентрация
(далее - Ссс пр) аналогично формуле (1.1). Оценка ведется по Ссс пр.
С учетом указанных критериев рассматриваются материалы по всем типам загрязнения атмосферы, на основании которых делается экспертная оценка отнесения территории к той или иной зоне;
2) оценка загрязнения атмосферного воздуха по максимально-разовым (разовым) концентрациям.
Для повышения надежности оценки результатов измерений и исключения случайных величин используется статистическая обработка материала, позволяющая с учетом вариаций концентраций получить то ее значение, которое в 95 % случаев будет на уровне или ниже расчетной концентрации (С95).
Кратность превышения (К) рассчитывается по формуле (1.1):
К=С95/ПДКм.р. (1.1)
где:
К - кратность превышения;
С95 - значение в 95 % случаев будет на уровне или ниже расчетной концентрации;
ПДКм.р.-максимально-разовая предельно-допустимая концентрация.
В случае присутствия в атмосферном воздухе веществ, обладающих эффектом суммации биологического действия, рассчитывается приведенная к одному из суммирующих веществ концентрация (С95 пр) по формуле (1.2):
С95пр=С1+С2*ПДК1/ПДК2+С3*ПДК1/ПДК2+…+Сn*ПДК1/ПДК2 (1.2)
где:
С1, С2 – концентрация загрязняющих веществ обладающих эффектом суммации;
ПДК - предельно-допустимая концентрация;
С95пр - значение конценнтрации в 95 % на уровне или ниже расченой концентрации.
Оценка степени загрязнения атмосферного воздуха для комбинации суммирующих веществ ведется по приведенной концентрации. Рекомендуется приводить сумму таких веществ к веществу, обладающему менее благоприятным классом опасности.
Примечания:
Загрязнение атмосферного воздуха бенз(а)пиреном (далее - БАП) имеет преобладающее значение только на территориях промышленных предприятий, для которых БАП является одним из ведущих компонентов выброса (анодные заводы, алюминиевая промышленность, коксо-пековая промышленность и другие).
2. При наличии превышений загрязнения по указанным критериям, по взвешенным веществам, одновременно представляются данные о физико-химических свойствах веществ, в соответствии оценкой степени загрязнения атмосферного воздуха согласно приложению 2 к настоящим Критериям;

12. Ауаның ластану дәрежесін бағалау үшін соңғы бірнеше жылдар бойы, бірақ кемінде 2 жыл іс жүзіндегі ең көп бір жолғы және орташа тәуліктік шоғырланулар пайдаланылады.
13. Өлшеулердің нәтижелері әрбір қадағалау бекеті, заты және жылы бойынша бөлек өңделеді. Әрбір зат бойынша кемінде 200 қадағалау (сынама) жүзеге асырылады:
1) орташа тәуліктік шоғырланулар бойынша атмосфералық ауаның ластану дәрежесін бағалау:
ластану дәрежесін бағалау үшін бірдей уақыт аралығы арқылы 24 сағат ішінде үзіліссіз аспирация немесе ең аз дегенде тәулігіне 4 рет үзілісті аспирация жолымен алынған орташа тәуліктік сынамалар пайдаланылады. Орташа тәуліктік сынамалардан алынған барлық шоғырланулар талданады.
Әрбір орташа тәуліктік шоғырлану үшін асудың еселігі" "Е" есептеледі. Сарапталған кезең (жыл) ішінде" "Е" көрсеткіші бойынша есептелген қатар осы критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес орташа тәуліктік шоғырланулар бойынша атмосфералық ауаның ластану дәрежесін бағалау критерийлерін сәйкес бағаланады.
Сомалау әсері бар заттар комбинациясы болған кезде келтірілген
(бұдан әрі - Отс бол.) орташа тәуліктік шоғырлануы (1.1) формулаға ұқсас есептеледі. Бағалау Отс бол. бойынша жүргізіледі.
Көрсетілген критерийлерді ескере отырып, атмосфера ластануының барлық түрлері бойынша материалдар қаралады, олардың негізінде аумақты осы немесе өзге аймаққа жатқызудың сараптамалық бағасы жасалады;
2) барынша көп-бір жолғы (бір жолғы) шоғырланулар бойынша атмосфералық ауаның ластануын бағалау.
Өлшеулер нәтижелерін бағалаудың сенімділігін арттыру және кездейсоқ шамаларды алып тастау үшін материалды статистикалық өңдеу пайдаланылады, ол шоғырланулар вариацияларын ескере отырып, оның сондай мәнін алуға мүмкіндік береді, ол 95% жағдайда есепті шоғырланудың деңгейінде немесе төмен болады (О95).
Асудың еселілігі (Е) (1.1) формуласы бойынша есептеледі:
Е= O 95/ЖШШ (1.1)
мұнда:
Е - асудың еселілігі;
О95-95% жағдайда мән есепті шоғырланудың деңгейінде немесе төмен болады.
ЖШШе.ж.б- ең жоғарғы жол берілетін шекті шоғырлану.
Атмосфералық ауада биологиялық іс-әрекет сомасының әсері бар заттар болған жағдайда (1.2) формуласы бойынша сомаланған заттардың біреуіне келтірілген шоғырлану (О95бол) есептеледі:
O95бол=O1+O2*ЖШШ1/ЖШШ2+О3*ЖШШ1/ЖШШ2+..+Оn*ЖШШ1/ЖШШ2 (1.2)
мұнда:
O1, O2-сомалау әсері бар ластаушы заттардың шоғырлануы;
ЖШШ-жол берілетін шекті шоғырлану;
О95бол - сомаланған заттардың біреуіне келтірілген шоғырлану.
Сомаланатын заттардың комбинациясы үшін атмосфералық ауаның ластану дәрежесін бағалау келтірілген шоғырлану бойынша жүргізіледі. Осындай заттардың сомасын қауіптіліктің неғұрлым қолайсыз сыныбы бар заттарға келтіру ұсынылады.
Ескертпе:
Атмосфералық ауаның бенз/а/пиренмен (бұдан әрі - БАП) ластануының тек қана өнеркәсіптік кәсіпорындар аумақтарында жетекші мәні бар болуы мүмкін, олар үшін БАП шығарындының бірден бір жетекші құрауышы болып табылады (анод зауыттары, алюминий өнеркәсібі, кокс-пек өнеркәсібі және басқалары)
Көрсетілген критерийлер бойынша ластану асып кеткен кезде өлшенген заттар бойынша бір уақытта заттардың физикалық-химиялық қасиеттері туралы деректер осы критерийлерге 2-қосымшаға сәйкес атмосфералық ауаның ластану дәрежесінің бағасына сәйкес ұсынылады;

3) оценка среднегодового загрязнения атмосферного воздуха по комплексному показателю.
Среднегодовые концентрации загрязняющих веществ в атмосферном воздухе рассчитываются или используются данные о состоянии загрязнения воздуха городов и промышленных центров за несколько лет, но не менее двух.
Степень загрязнения воздуха рассчитывается с учетом кратности превышения среднегодового ПДК веществ, их класса опасности, допустимой повторяемости концентраций заданного уровня, количества веществ, одновременно присутствующих в воздухе, и коэффициента их комбинированного действия.
Среднегодовые значения ПДКг определяются по формуле (1.3):
ПДКг = а ПДКсс (1.3)
где:
ПДКг - среднегодовая предельно-допустимая концентрация;
ПДКсс - среднесуточная предельно-допустимой концентрации.
Значение коэффициентов "а" для различных веществ приведены в приложении 3 к настоящим Критериям.
Степень загрязнения воздуха веществами разных классов опасности (КЗкл) определяется "приведением" их концентраций, нормированных по ПДК, к концентрациям веществ 3-го класса опасности согласно формуле (1.4):
КЗкл = Кjn (1.4)
где:
n - коэффициент изоэффективности;
j - класс опасности (n = 2,3 для j = 1; n = 1,3 для j = 2; п = 0,87 для j - 4). (При величинах, нормированных по ПДК концентраций выше 2,5 для 1-го класса, выше 5 для 2-го класса, выше 8 для 3-го класса и выше 11 для 4-го класса, "приведение" к 3-му классу осуществляется путем умножения значений нормированных по ПДК концентраций соответственно на 3,2; 1,6; 1 и 0,7).
Если атмосферный воздух загрязнен веществами, относящимися к разным классам опасности, производится расчет комплексного показателя Р.
Расчет комплексного показателя Р проводится по формуле (1.5):
P = Sqrt (Sum (K^2j)) (1.5)
где:
Sqrt (Sum (K^2j)) - корень квадратный из суммы квадратов нормированных по ПДК концентраций, приведенных к таковым концентрациям веществ 3-го класса;
j - номер вещества.
14. Оценка степени суммарного загрязнения атмосферного воздуха по комплексному показателю для оценки среднегодового загрязнения атмосферного воздуха по комплексному показателю Р проводится согласно приложению 4 к настоящим Критериям.
15. В случае если в комплексном показателе любое из веществ будет иметь значение, превышающее величину показателя для одного вещества, то оценка степени загрязнения осуществляется и по этому веществу.
3. Оценка санитарно-эпидемиологической ситуации, связанной с
питьевой и рекреационной водой централизованного водоснабжения
16. Опасное для здоровья людей снижение качества питьевой воды, вследствие интенсивного загрязнения источников водоснабжения и санитарно-эпидемиологического состояния водных объектов рекреационного назначения, является важнейшим фактором изменения среды обитания человека и играет важную роль при определении степени экологического неблагополучия территорий.

3) кешенді көрсеткіш бойынша атмосфералық ауаның орташа жылдық ластануын бағалау.
Атмосфералық ауадағы ластаушы заттардың орташа жылдық шоғырланулары есептеледі немесе қалалар мен өнеркәсіптік орталықтар ауасының ластануының жай-күйі туралы бірнеше жылға, бірақ екі жылдан кем емес деректер пайдаланылады.
Ауа ластануының дәрежесі заттың орташа жылдық ЖШШ асу еселілігін, олардың қауіптілік сыныбын, берілген деңгей шоғырлануларының рұқсат етілген қайталануын, ауада бір уақытта болатын заттардың санын және олардың комбинацияланған іс-әрекетінің коэффициентін ескере отырып, есептеледі.
ЖШШж орташа жылдық мәндері (1.3) формуласы бойынша есептеледі:
ЖШШ ж=аЖШШ от (1.3)
мұнда:
ЖШШж - орташа жылдық жол берілетін шекті шоғырлану;
ЖШШот - орташа тәуліктік жол берілетін шекті шоғырлану; "а" коэффициенттерінің әртүрлі заттар үшін мәні осы критерийлерге
3-қосымшада келтірілген.
Ауаның әртүрлі сыныптағы қауіптілік заттарымен ластануының дәрежесі ЖШШ бойынша нормаланған олардың шоғырлануларын қауіптіліктің 3-сыныбы заттарының шоғырлануына" "келтірумен" мына формулаға сәйкес анықталады:
Ш3сын = Шjn (1.4)
мұнда:
Ш3сын – ауаның заттармен ластану дәрежесі;
n-изотиімділік коэффициенті;
j-қауіптілік сыныбы (j=1 үшін n=2,3; j=2 үшін n=1,3, j= 4 үшін n=0,87). ЖШШ бойынша нормаланған шоғырланулар шамасы 1-сынып үшін 2,5-тен жоғары, 2-сынып үшін 5-тен жоғары, 3-сынып үшін 8-ден жоғары, 4-сынып үшін 11-ден жоғары, 3-сыныпқа "келтіру" болған кезде ЖШШ бойынша нормаланған шоғырланулар мәндерін тиісінше 3,2; 1,6; 1 және 0,7 көбейту жолымен жүзеге асырылады).
Егер атмосфералық ауа қауіптіліктің әртүрлі сыныптарына жататын заттармен ластанған болса, кешенді көрсеткіштің есебі Е жүргізіледі.
Кешенді көрсеткіш есебі Е мына формула бойынша жүргізіледі (1.5):
E = Sqrt (Sum(K^2j)) (1.5)
мұнда:
Sqrt (Sum(K^2j)) - 3-сыныптың заттарын осындай шоғырлануларға әкелген ЖШШ бойынша нормаланған шоғырланулар квадраттардың сомаларынан квадратты түбір;
J - заттың нөмірі.
14. Е кешенді көрсеткіш бойынша атмосфералық ауаның отраша жылдық ластануын бағалау үшін кешенді көрсеткіш бойынша атмосфералық ауаның жиынтық ластану дәрежесін бағалау осы критерилерге 4-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
15. Егер кешенді көрсеткіште заттардың кез келгенінде бір зат үшін көрсеткіштің шамасынан асатын мән болса, онда мұндай жағдайда ластанудың дәрежесін бағалау осы зат бойынша да жүзеге асырылады.
3. Орталықтандырылған сумен жабдықтаудың ауыз суымен байланысты санитарлық-эпидемиологиялық жағдайын бағалау
16. Сумен жабдықтау көздерінің үдемелі ластануының және рекреациялық мақсаттағы су объектілерінің санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйінің салдарынан ауыз су сапасының адам денсаулығы үшін қауіпті төмендеуі адам мекендейтін орта өзгеруінің маңызды факторы болып табылады және аумақтардың экологиялық қолайсыздық дәрежесін анықтаған кезде маңызды рөл атқарады.

17. Результаты оценки степени санитарно-эпидемиологической ситуации выполняются на основании стабильного сохранения негативных значений основных показателей в течение достаточно длительного периода (не менее одного года). При этом, отклонения от норм должны наблюдаться по нескольким критериям, за исключением случаев загрязнения водоисточников и питьевой воды патогенными микроорганизмами и возбудителями паразитарных заболеваний, а также особо токсичными (чрезвычайно опасными) веществами, когда результаты оценки могут быть сделаны на основании одного критерия. Показатели, характеризующие загрязнение водоисточников и питьевой воды веществами, отнесенными к третьему и четвертому классам опасности, а также физико-химические свойства и органолептические характеристики воды относятся к дополнительным. Дополнительные показатели используются для подтверждения степени интенсивного антропогенного загрязнения водоисточников, определенного по основным показателям, согласно приложению 5 к настоящим Критериям.
4. Загрязнение почвы населенных мест
18. Экологическая оценка радиоактивного загрязнения почв селитебных территорий проводится по основным показателям: мощности эквивалентной дозы на уровне 1 метра от поверхности почвы (микрозиверт в час - мкЗв/ч) и степени радиоактивного загрязнения по отдельным техногенным (искусственным радионуклидам) радиоизотопам (килобеккерель на квадратный метр - кБк/м2).
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Химическое загрязнение почв оценивается по суммарному показателю химического загрязнения (Zc). Суммарный показатель химического загрязнения (Zc) характеризует степень химического загрязнения почв обследуемых территорий различных классов опасности и определяется по формуле (1.6):
Zc=Kci+…+Kcn-(n-1) (1.6)
где:
Zc – суммарный показатель химического загрязнения;
п – число определяемых элементов;
Kci - коэффициент концентрации i-гo загрязняющего компонента, равный частному от деления массовой доли i-го вещества в загрязненной и "фоновой" почве для тяжелых металлов.
20. Для загрязняющих веществ неприродного происхождения коэффициент концентрации определяют как частное от деления массовой доли загрязняющего вещества и его ПДК. К дополнительным показателям экологического состояния почв селитебных территорий относятся генотоксичность и показатели биологического загрязнения (число патогенных микроорганизмов, коли-титр и содержание яиц гельминтов), указанных в показателях для оценки санитарно-эпидемиологического состояния почвы населенных мест согласно приложению 6 к настоящим Критериям.

17. Санитарлық-эпидемиологиялық қолайсыздықтың дәрежесі туралы қорытынды жеткілікті ұзақ кезең (кемінде бір жыл) ішінде негізгі көрсеткіштердің қолайсыз мәндерінің тұрақты сақталуы негізінде жасалды. Бұл ретте, нормадан ауытқу бірнеше критерийлер бойынша байқалуы мүмкін, су көздерінің және ауыз судың патогенді микроорганизмдермен және паразитті аурулар қоздырғыштарымен, сондай-ақ ерекше уытты (төтенше қауіпті) заттармен ластану жағдайларын қоспағанда, қолайсыздық туралы қорытынды бір критеий негізінде жасалуы мүмкін болғанда. Су көздерінің және ауыз судың қауіптіліктің үшінші және төртінші сыныптарына жатқызылған заттармен ластануын сипаттайтын көрсеткіштер, сондай-ақ судың физикалық-химиялық қасиеттері және органолептикалық сипаттамалары қосымшаларға жатады. Қосымша көрсеткіштер негізгі көрсеткіштер бойынша анықталған су көздерінің антропогенді үдемелі ластануының дәрежесін растау үшін осы Критерийлерге
5-қосымшаға сәйкес пайдаланылады.
4. Елді мекендер топырағының ластануы
18. Селитебтік аумақтар топырағының радиоактивті ластануын экологиялық бағалау мына негізгі көрсеткіштер бойынша жүргізіледі: топырақтың беткі қабатының 1 метр деңгейінде эквиваленттік қуаттылық дозасы (сағатына микрозиверт - мкЗв/сағ) және жеке техногендік (жасанды радионуклидтер) радиоизотоптар бойынша радиоактивті ластану дәрежелері (шаршы метрге килобеккерель - кБк/м2).
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Топырақтың химиялық ластануы химиялық ластанудың жиынтық көрсеткіші бойынша (Zс) бағаланады. Химиялық ластанудың жиынтық көрсеткіші (Zс) қауіптілігі әртүрлі сыныптағы зерттелетін аумақтар топырағының химиялық ластану дәрежесін сипаттайды және мына формула бойынша анықталады:
Zc= Шci+...+Шcn-(n-1), (1.6)
мұнда:
Zc – химиялық ластанудың жиынтық көрсеткіші;
n - анықталатын элементтердің саны;
Шсі - ауыр металдар үшін ластанған және "аялық" топырақтағы і-заттың жалпы үлесін бөлуден болған жекеге тең і-ластаушы құрауыш шоғырлануының коэффициенті.
20. Шығу тегі табиғи емес ластаушы заттар үшін шоғырлану коэффициенті ластаушы заттың жалпы үлесін және оның ЖШШ бөлуден болған жеке ретінде анықтайды. Селитебтік аумақтар топырағының экологиялық жай-күйінің қосымша көрсеткіштеріне осы Критерийлерге
6-қосымшаға сәйкес елді мекендер топырағының санитарлық-эпидемиологиялық ахуалын бағалау үшін көрсеткіштерде көрсетілген геноуыттылық және биологиялық ластану көрсеткіштері (патогенді микроорганизмдер саны, коли-титр және құрамында гельминт жұмыртқаларының бар болуы) жатады.

5. Показатели для оценки радиационной безопасности
21. Основной критерий, характеризующий степень радиоэкологической безопасности человека, проживающего на загрязненной территории, - среднегодовое значение эффективной дозы от техногенных источников ионизирующих излучений. На дозы от природного и медицинского облучения, а также дозы вследствие радиационных аварий устанавливаются специальные ограничения.
Оценка радиационной загрязненности территории осуществляется согласно приложению 27 к Гигиеническим нормативам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 155 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10671).
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Единицей эффективной дозы является зиверт (Зв.) Международная комиссия по радиационной защите рекомендовала в качестве предела дозы облучения населения - дозу, равную 1 мЗв/год (милизиверт в год) (0,1 бэр/год).
Территории, в пределах которых среднегодовые значения эффективной дозы облучения человека от техногенных радионуклидов не превышают 1 мЗв, (относятся к территориям с относительно удовлетворительной экологической ситуацией, со среднегодовым значением эффективной дозы облучения от 1 до 5 мЗв - к чрезвычайной экологической ситуации и более 5 мЗв - к экологическому бедствию.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Критерии изменения природной среды
23. Критерии изменения природной среды следующие показатели:
1) показатели для оценки загрязнения атмосферного воздуха по веществам, влияющим на наземную растительность и водные экосистемы, указанных в приложении 7 к настоящим Критериям.
Основными показателями загрязнения атмосферного воздуха, характеризующими воздействие на природную среду (растительность, почвы, поверхностные и подземные воды), являются критические нагрузки и критические уровни загрязняющих веществ. Под ними понимают максимальные значения выпадений или, соответственно, концентраций в атмосферном воздухе загрязняющих веществ, которые не приводят к вредным воздействиям на структуры и функции экосистем в долговременном плане.

5. Радиациялық қауіпсіздікті бағалау үшін көрсеткіштер
21. Ластанған аумақта тұратын адамның радиоэкологиялық қауіпсіздігінің дәрежесін сипаттайтын негізгі критерий – иондаушы сәулелердің техногендік көздерінен шығатын тиімді дозаның орташа жылдық мәні. Табиғи және медициналық сәулелер дозаларына, сондай-ақ радиациялық авариялар салдары дозаларына арнайы шектеулер қойылады.
Аумақтың радиациялық ластануын бағалау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 155 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10671 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтеріне 27-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Тиімді дозаның бірлігі зиверт (Зв) болып табылады. Халықаралық радиациялық қорғау жөніндегі комиссия халықтың сәуле алу дозасының шегі ретінде-жылына 1 мЗв/жыл тең мөлшерді (жылына милизиверт) (жылына 0,1 бэр) ұсынған.
Олардың шегінде адамның техногендік радионуклидтерден тиімді сәуле алу дозасының орташа жылдық мәндері 1 мЗв-тен аспайтын аумақтар экологиялық жағдайы қанағаттанарлық, тиімді сәуле алу дозасының орташа жылдық мәндері 1 мЗв-тен 5 мЗв-ке дейінгі аумақтар төтенше экологиялық жағдай аумақтарына және 5мЗв жоғары - экологиялық зілзала аумақтарына жатқызылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Табиғи орта өзгеруінің критерийлері
Табиғи орта өзгеруінің критерийлері келесі көрсеткіштер:
1) жер бетіндегі өсімдік пен су экожүйелеріне әсер ететін заттар бойынша атмосфералық ауаның ластануын бағалау үшін осы Критерийлерге 7-қосымшада көрсетілген көрсеткіштер.
Табиғи ортаға (өсімдік, топырақ, жерүсті және жерасты сулары) әсерді сипаттайтын атмосфералық ауаның ластануының негізгі көрсеткіштері ластаушы заттардың сыни жүктемелері мен сыни деңгейлері болып табылады. Олар деп түсулердің барынша көп мәні немесе тиісінше, атмосфералық ауадағы ластаушы заттардың шоғырланулары түсініледі, олар ұзақ мерзімді жоспарда экожүйенің құрылымдары мен функцияларына зиянды әсерлерге әкеліп соқпайды.

Критерием для выделения зон экологического бедствия может служить превышение в 10-15 раз критических уровней и нагрузок для различных ингредиентов и в зависимости от чувствительности экосистем.
Для оценки состояния природных сред, измеренные значения концентраций загрязняющих веществ в атмосферном воздухе или измеренные значения интенсивности выпадений U следует сравнивать с соответствующими данными таблицы. Для кислотообразующих веществ измеренная величина U должна быть исправлена на значение доли, не нейтрализованной части суммы сильных кислот по соотношению:
L = DU,
где:
L - значения атмосферных нагрузок, которые сравниваются с критическими нагрузками;
D определяется, как
D = 1 - R при 0 < R < 1
D = 0 при R > 1
где:
D - А/К - отношение суммы молярных концентраций анионов
_ _ 2-
А = [Cl] + [NO3 ] + 2 [SO4 ]
к сумме молярных концентраций катионов
+ + + 2+ 2+
K = [NH4 ] + [K] + [Na] + 2[Ca] + 2[Mg];
2) показатели для оценки степени химического загрязнения поверхностных вод, указанных в приложении 8 к настоящим Критериям.
В качестве основных показателей оценки состояния поверхностных вод выбраны токсичные, приоритетные загрязняющие вещества, в том числе обладающие кумулятивными свойствами накапливаться в органах и тканях гидробионтов.
Для совокупной оценки опасных уровней загрязнения водных объектов при выделении зон чрезвычайной экологической ситуации и экологического бедствия предлагается использовать формализованный суммарный показатель химического загрязнения ПХЗ(10). Суммарный показатель химического загрязнения ПХЗ(10) особенно важен для территорий, где загрязнение химическими веществами наблюдается сразу по нескольким веществам, каждый из которых многократно превышает допустимый уровень (ПДК).
В дополнительные показатели включены общепринятые физико-химические и биологические характеристики, дающие общее представление о составе и качестве вод. Эти показатели используются для дополнительной характеристики процессов, происходящих в водных объектах. В дополнительные характеристики включены показатели, учитывающие способность загрязняющих веществ накапливаться в донных отложениях коэффициент донной аккумуляции и гидробионтах (Км).
Параметры показателей, предложенных для выделения зон, должны наблюдаться на данной территории постоянно на протяжении достаточно длительного времени с минимальным периодом не менее 3 лет. При использовании индексов сапробности по Пантле и Буку в модификации Сладечека, индикаторные значения видов могут быть различными в разных климатических зонах. При применении биотического индекса Вудивиса учитывается, учитываются региональные особенности, а весовые значения "таксономических групп" могут зависеть от состояния водных объектов в различных регионах.
При оценке состояния водных экосистем важны показатели по ихтиофауне, особенно для уникальных, особо охраняемых водных объектов и водоемов первой и высшей рыбохозяйственной категории. Показатели, приведенные в таблице, рассматриваются с учетом региональных особенностей, категории и трофического статуса водоемов (водотоков).
Рекомендуется использовать любые дополнительные показатели, не вошедшие в обязательный перечень, но дающие необходимые сведения для более полной характеристики состояния водных экосистем. Например, в качестве обобщенной оценки состояния сообществ планктонных и донных животных допускается использование такого показателя как отношение продукции сообщества (Рb) к суммарным тратам на обмен всеми животными, входящими в его состав (Rb). Данный показатель определяется как соотношение между полезной энергией на выходе из системы (сообщества животных) и энергии, рассеиваемой животными в процессах обмена в виде тепловой;

Экологиялық зілзала аймақтарын бөліп көрсету үшін критерийлер экожүйелердің сезімталдығына байланысты әртүрлі ингредиенттер үшін және ауыспалы деңгейлердің және жүктемелердің 10-15 есе артуына қызмет етуі мүмкін.
Табиғи ортаның жай-күйін бағалау үшін атмосфералық ауадағы ластаушы заттардың шоғырлануларының өлшенген мәндерін немесе түсулердің үдемелілігінің өлшенген мәндерін U кестенің тиісті деректерімен салыстырған жөн. Қышқыл түзетін заттар үшін өлшенген мөлшер U мына қатынас бойынша күшті қышқыл сомалар бөлігінің залалсыздандырылмаған үлесінің мәніне түзетілуі тиіс:
L=DU,
мұнда:
L - сыни жүктемелерімен салыстырылатын атмосфералық жүктемелердің мәні;
D егер,
0<R<1 кезінде D=1-R
R>1 кезінде D=0
ретінде анықталады.
мұнда:
D= А/К аниондардың молярлық шоғырланулар сомасының қатысы.
- - 2-
A=[Cl]+[No3]+2[SO4]
катиондардың молярлық шоғырлануларының сомасында
+ + + 2+ 2+
E=[NH4]+[K]+[Na]+2[Ca]+2[Mg];
2) жерүсті суларының химиялық ластануының дәрежесін бағалау үшін осы Критерийлерге 8-қосымшаға сәйкес көрсетілген көрсеткіштер.
Жерүсті суларының жай-күйін бағалаудың негізгі көрсеткіштері ретінде уытты, басымды ластаушы заттар, оның ішінде гидробионттардың органдары мен талшықтарында жиналатын кумулятивтік қасиеттері барлары таңдалып алынды.
Су объектілері ластануының қауіпті деңгейін жиынтық бағалау үшін төтенше экологиялық жағдай және экологиялық зілзала аймақтарын бөлген кезде химиялық ластанудың қағаз жүзіндегі жиынтық көрсеткішін
ХЛК (10) пайдалану ұсынылады. Химиялық ластанудың жиынтық көрсеткіші ХЛИ (10) бірнеше заттар бойынша, олардың әрбірі бірнеше рет рұқсат етілген деңгейден асатын (ЖШШ), химиялық заттарда бірден байқалатын аумақтар үшін өте қажет.
Қосымша көрсеткіштерге судың құрамы мен сапасын жалпы сипаттайтын жалпы қабылданған физикалық-химиялық және биологиялық сипаттамалар енгізілген. Бұл көрсеткіштер су объектілерінде болатын процестердің қосымша сипаттамасы үшін пайдаланылады. Қосымша сипаттамаларға ластаушы заттардың түптік шөгінділерде дондық аккумуляция коэффициенті және гидробионттарда (Кн) жинақталу қабілетін ескеретін көрсеткіштер енгізілген.
Аймақтарды бөліп көрсету үшін ұсынылған көрсеткіштер параметрлері 3 жылдан кем емес барынша аз кезеңде тұрақты жеткілікті ұзақ уақыт кезеңінде осы аумақта байқалуға тиіс. Сладечек түріндегі Пантле мен Буку бойынша сапробностардың индекстерін пайдаланған кезде түрлердің индикаторлық мәндері әртүрлі климаттық аймақтарда әртүрлі болуы мүмкін. Вудивистің биотикалық индексін қолданған кезде өңірлік ерекшеліктер ескеріледі, ал "таксономикалық топтардың" салмақтық мәндері әртүрлі өңірлерде су объектілерінің жай-күйіне байланысты болуы мүмкін.
Су экожүйелерінің жай-күйін бағалаған кезде ихтиофауна бойынша, әсіресе, бірегей, ерекше қорғалатын су объектілері мен бірінші және жоғары балық шаруашылығы санатындағы су қоймалары үшін көрсеткіштер маңызды болып табылады. Кестеде келтірілген көрсеткіштер өңірлік ерекшеліктерді, санаты мен су қоймаларының (ағын су) трофикалық мәртебесін ескере отырып, қарастырылады.
Міндетті тізбеге кірмеген, бірақ су экожүйелерінің жай-күйін неғұрлым толық сипаттау үшін қажетті мәліметтер беретін кез келген қосымша көрсеткіштерді пайдалану ұсынылады. Мысалы, планктонды және түпкі жануарлардың қоғамдастығы жай-күйін қорытынды бағалау ретінде осындай көрсеткішті пайдалану барлық оның құрамына кіретін (Рb) жануарларға айырбастау жиынтық шығындарына қоғамдастық (Рb) өнімінің қатынасы ретінде жоққа шығарылмайды. Бұл көрсеткіш жүйеден (жануарлар қоғамдастығы) шығар кездегі пайдалы энергия мен жылу түріндегі жануарлардың алмасу процестерінде шашқан энергия арасындағы қатынас ретінде анықталады;

3) показатели для оценки состояния водных экосистем, указанные в приложении 9 к настоящим Критериям;
4) показатели для оценки истощения водных ресурсов, указанные в приложении 10 к настоящим Критериям.
Основным показателем оценки степени истощения водных ресурсов является норма безвозвратного изъятия поверхностного стока. За норму принят предельно допустимый объем безвозвратного изъятия поверхностного стока, составляющий 30 % от среднемноголетнего значения естественного стока. Безвозвратное изъятие поверхностного стока включает безвозвратное водопотребление в коммунальном хозяйстве, промышленности, теплоэнергетике, сельхозводоснабжении, орошении и промышленном рыбоводстве, с учетом потерь на испарение, межбассейновой переброски стока рек и другие. Оценка объема безвозвратного изъятия стока проводится для замыкающих створов водохозяйственных участков рек. Нормы предельно-допустимого изъятия поверхностного стока должны устанавливаться с целью сохранения экологически устойчивого состояния водных экосистем, за исключением малых водных объектов, использование которых возможно после специального изучения и при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы;
5) показатели для оценки экологического состояния морских акваторий, указанные в приложении 11 к настоящим Критериям.
Выявление зон чрезвычайной экологической ситуации и зон экологического бедствия для морских акваторий проводится по основным химическим и биологическим показателям на основе анализа и обобщения результатов многолетних наблюдений. Для совокупной оценки опасных уровней химического загрязнения морских вод в случае выявления нескольких загрязняющих веществ в концентрациях, превышающих ПДК, предлагается применять, как и для пресных вод, формализованный суммарный показатель химического загрязнения – ПХЗ (10) (из 10 преобладающих по превышению ПДК загрязняющих веществ). Этот показатель применяется в случае выявления зон чрезвычайной экологической ситуации и зон экологического бедствия. К дополнительным показателям по химическому загрязнению отнесен Биологическое потребление кислорода-5 и растворенный кислород. Для оценки чрезвычайной экологической ситуации по биологическим показателям используются структурные и функциональные характеристики бактерио-, фито- и зоопланктона, бентоса и ихтиофауны, а также отдельных таксонов и видов гидробионтов.
Экологическое бедствие в морской экосистеме характеризуется резким изменением численности и биомассы еще оставшихся в составе сообществ видов, а при эвтрофикации морских акваторий - мощным "цветением" водорослей (например, "красные приливы"), исчезновением донной флоры и фауны, резким увеличением концентраций индикаторных микроорганизмов. При снижении нагрузок продолжается процесс разрушения структурно-функциональных связей. Изменения в экосистемах приобретают необратимый характер. К дополнительным биологическим показателям оценки состояния морских экосистем отнесен показатель - "морфологические изменения гидробионтов".
Рекомендуется использовать иные показатели, не вошедшие в основной перечень показателей, но дающие дополнительные сведения о характере, причинах и степени неблагоприятной ситуации. К числу рекомендуемых отнесены следующие:

3) осы Критерийлерге 9-қосымшада көрсетілген су экожүйелерінің жай-күйін бағалау үшін көрсеткіштер;
4) осы Критерийлерге 10-қосымшада көрсетілген су ресурстарының сарқылуын бағалау үшін көрсеткіштер.
Жерүсті ағындысын қайтарымсыз алу нормасы су ресурстарының сарқылу дәрежесін бағалаудың негізгі көрсеткіштері болып табылады.
Нормаға табиғи ағынды судың орташа көпжылдық мәнінің 30%-ын құрайтын жерүсті ағындысын қайтарымсыз алудың жол берілетін шекті мөлшері қабылданған. Жерүсті ағындысын қайтарымсыз алу булануға жұмсалатын шығынды, бассейнаралық өзен ағындысының бұруын және басқаларды ескере отырып, коммуналдық шаруашылықта, өнеркәсіпте, жылу энергетикасында, ауыл шаруашылығын сумен жабдықтауда, суармалауда және басқа да өнеркәсіптік балық шаруашылығында қайтарымсыз су тұтынуды қамтиды. Ағындыны қайтарымсыз алудың мөлшерін бағалау өзендердің су шаруашылығы учаскесінің тұйықталатын тұстамалары үшін жүргізіледі. Жерүсті ағындысын алудың жол берілетін шекті рұқсат етілетін нормалары арнайы зерттеуден кейін мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар болғанда оларды пайдалану мүмкін болатын кіші су объектілерін қоспағанда, су экожүйелерінің экологиялық орнықты жай-күйін сақтау мақсатында белгіленуге тиіс;
5) осы Критерийлерге 11-қосымшада көрсетілген теңіз акваторияларының экологиялық жай-күйін бағалау үшін көрсеткіштер.
Теңіз акваториялары үшін төтенше экологиялық жағдай аймақтарын және экологиялық зілзала аймақтарын айқындау көпжылдық қадағалаулар нәтижелерін қорыту және жинақтау негізінде негізгі химиялық және биологиялық көрсеткіштер бойынша жүргізіледі. Теңіз суларының химиялық ластануының қауіпті деңгейін жиынтық бағалау үшін ЖШШ асып түсетін шоғырлануларда бірнеше ластаушы заттарды анықтаған жағдайда тұщы су үшін сияқты, ХЛК(10) (ластаушы заттардың ЖШШ асуы бойынша басым 10-нан) - химиялық ластанудың қағаз жүзіндегі жиынтық көрсеткішін қолдану ұсынылады. Бұл көрсеткіш төтенше экологиялық жағдай аймақтарын және экологиялық зілзала аймақтарын айқындаған жағдайда қолданылады. Химиялық ластану бойынша қосымша көрсеткіштерге ОБТ-5 және ерітілген оттегі жатқызылған. Төтенше экологиялық жағдайды биологиялық көрсеткіштері бойынша бағалау үшін бактерио-, фито- және зоопланктон, бентос және ихтиофауналар, сондай-ақ жеке таксондар және гидробионттар түрлерінің құрылымдық және функционалдық сипаттамалары пайдаланылады.
Теңіз экожүйесіндегі экологиялық зілзала қоғамдастықтардың құрамында әлі қалған түрлерінің саны мен биомассасының күрт өзгеруімен, ал теңіз акваторияларының эвтрофикациясы кезінде - балдырлардың күшті" "гүлденуімен" (мысалы," "қызыл толулар"), түптік флора мен фаунаның жоғалуымен, индикаторлық микроорганизмдер шоғырлануының күрт артуымен сипатталады. Жүктемелер төмендеген кезде құрылымдық-функционалдық байланыстардың бұзылу процесі жалғасады. Экожүйелердегі өзгерістер қайтымсыз сипат алады. Теңіз экожүйелерінің жай-күйін бағалаудың қосымша биологиялық көрсеткіштеріне" "гидробионттардың морфологиялық өзгерістері" көрсеткіші жатқызылған.
Көрсеткіштердің негізгі тізбесіне кірмеген, бірақ қолайсыз жағдайдың сипаты, себептері мен дәрежесі туралы қосымша мәліметтер беретін кез келген өзге көрсеткіштерді пайдаланылу ұсынылады. Ұсынылғандардың санына мыналар жатқызылған:

интегральная оценка загрязнения морских вод и донных отложений веществами, имеющими мутагенный эффект на тест-объектах (стандартные штаммы микроорганизмов). Мутагенный эффект выражается в процентах проб, вызывающих мутации стандартных штаммов. Относительно удовлетворительная ситуация характеризуется уровнем менее 5 %. Чрезвычайная экологическая ситуация - 20-30 %, экологическое бедствие - более 30 %. Оценка загрязнении донных отложений соединениями с мутагенной активностью отражает длительность экологической ситуации на акватории;
критические концентрации воздействия загрязняющих веществ (КК). Значения КК характеризуют максимально допустимый уровень загрязнения (мкг/л) водной среды токсичными веществами. При чрезвычайной экологической ситуации, при которой изменения в функционировании морских экосистем являются еще обратимыми, КК от 1 до 2.
При экологическом бедствии, выражающемся в резкой деградации морской экосистемы, КК более 2-3;
6) показатели для оценки степени загрязнения подземных вод для участков хозяйственных объектов, указанные в приложении 12 к настоящим Критериям.
Загрязнение подземных вод на участках зоны влияния хозяйственных объектов характеризуется концентрацией загрязняющих веществ и размером площади области загрязнения;
7) показатели для оценки состояния почв, указанные в приложении 13 к настоящим Критериям.
Выбор критериев экологической оценки состояния почв определяется спецификой их местоположения, генезисом, буферностью, а также разнообразием их использования. Выявление видов деятельности, вызывающих загрязнение почвы, дает полное представление о масштабе и степени загрязнения на обследуемой территории и позволяет значительно сузить и конкретизировать количество показателей.
В оценке экологического состояния почв основными показателями степени экологического неблагополучия являются критерии физической деградации, химического и биологического загрязнений.
В качестве критерия экологического состояния территории рекомендуется использовать площадь выведенных из землепользования угодий в результате деградации почв (эрозия, дефляция, вторичные засоление, осолонцевание, заболачивание). Целый ряд негативных процессов (механическое удаление почвенного покрова при открытой добыче полезных ископаемых, строительных работах; провоцируемые человеком водная эрозия и дефляция) приводит к разрушению почвенных горизонтов, степень которого также использована в качестве критерия деградации почв. Разрушение структуры почвы и развитие процессов слитизации характеризуются степенью увеличения плотности почвы, которая является важным показателем деградации почвы. Увеличение уровня грунтовых вод рекомендуется оценивать относительно критического значения, различного для каждого типа почв. Для экотоксикологической оценки почв целесообразно использовать кратность превышения ПДК конкретного загрязняющего вещества дифференцированно для веществ различного класса опасности. В связи с отсутствием для ряда загрязняющих веществ, утвержденных значений ПДК (например, для кадмия), рекомендуется использовать отношение содержания загрязняющих веществ в жидкой фазе почвы (почвенном растворе) к соответствующей величине ПДК для природных вод.
За комплексный показатель загрязнения почвы принимают фитотоксичность - свойство загрязненной почвы подавлять прорастание семян, рост и развитие высших растений (тестовый показатель). Признаком биологической деградации почвы является снижение жизнедеятельности почвенных микроорганизмов установленое по уменьшению уровня активной микробной биомассы, а также по более распространенному, но менее точному показателю - дыханию почвы. Оценка экологического состояния почв на основании критериев и параметров проводится с учетом площади проявления рассматриваемого критерия, значимость которого определяется региональными особенностями. Кратность превышения предельно допустимых норм загрязняющих веществ в почве, прежде всего, следует оценивать по подвижным формам этих веществ.

теңіз сулары мен су түбіндегі шөгінділердің тест-объектілерде мутагендік әсері бар заттармен ластануын біріктірілген бағалау (микроорганизмдердің стандартты штамдары). Мутагендік әсер стандартты штамдардың мутацияларын тудыратын сынамалардың пайызында көрінеді. Салыстырмалы қанағаттанарлық жағдай кемінде 5% деңгеймен сипатталады. Төтенше экологиялық жағдай - 20-30%, экологиялық зілзала - 30%-дан астам. Су түбіндегі шөгінділердің мутагендік белсенділік қосылыстарымен ластануын бағалау акваторияларындағы экологиялық жағдайдың ұзақтығын көрсетеді.
ластаушы заттар әсерінің сыни шоғырланулары (СШ). СШ мәндері су ортасының уытты заттармен ластауының барынша жол берілген деңгейін (мкг/л) сипаттайды. Төтенше экологиялық жағдай кезінде теңіз экожүйелерінің қызметіндегі өзгерістер әлі қайтарымды болған кезінде СШ 1-ден 2 дейін болады.
Теңіз экожүйесінің күрт тозуын білдіретін экологиялық зілзала кезінде СШ 2-3-тен астам болады;
6) осы Критерийлерге 12-қосымшада көрсетілген шаруашылық объектілердің учаскелері үшін жерасты суларының ластану дәрежесін бағалау үшін көрсеткіштер.
Шаруашылық объектілер әсер ететін аймақтардың учаскелеріндегі
жерасты суларының ластануы ластаушы заттардың шоғырлануымен және ластану аясындағы ауданның мөлшерімен сипатталады;
7) осы Критерийлерге 13-қосымшада көрсетілген топырақтың жай-күйін бағалау үшін көрсеткіштер.
Топырақтың жай-күйін экологиялық бағалау критерийлерін таңдау олардың орналасқан орнының ерекшеліктерімен, генезисімен, буферлігімен, сондай-ақ оларды пайдаланудың алуан түрлілігімен анықталады. Топырақтың ластануын тудыратын қызметтің түрлерін анықтау зерттелетін аумақтағы ластанудың ауқымы мен дәрежесі туралы толық көрініс береді және көрсеткіштер санын едәуір тарылтуға және нақтылауға мүмкіндік береді.
Топырақтың экологиялық жай-күйін бағалауда экологиялық қолайсыздық дәрежесінің негізгі көрсеткіштері физикалық тозу, химиялық және биологиялық ластану критерийлері болып табылады.
Аумақтың экологиялық жай-күйінің критерийі ретінде топырақ тозуының нәтижесінде (эрозия, дефляция, қайталама сортаңдалу, сортаңдалу, шел қабықтану) пайдаланылатын жерден шығарылған алқаптардың ауданын пайдалану ұсынылады. Қолайсыз процестердің бірқатары (пайдалы қазбаларды ашық өңдеу, құрылыс жұмыстары кезінде топырақтың жамылғысын механикалық жою; адам жасаған су эрозиясы және дефляциясы) оның дәрежесі топырақтың тозу критерийі ретінде пайдаланған топырақ көкжиектерін бұзуға әкеліп соғады. Топырақ құрылымының бұзылуы және қосылу процестерінің дамуы топырақ тозуының маңызды көрсеткіштері болып табылатын топырақ тығыздығының ұлғаю дәрежесімен сипатталады. Жер астындағы сулар деңгейінің ұлғаюын топырақтың әрбір типі үшін әртүрлі сыни мәніне қатысты бағалау ұсынылады. Топырақтың экологиялық уыттылылығын бағалау үшін қауіптіліктің әртүрлі сыныптағы заттары үшін сараланған түрде нақты ластаушы заттардың ЖШШ асу еселігін пайдалану орынды. Бірқатар ластаушы заттар үшін ЖШШ бекітілген мәнінің болмауына байланысты (мысалы, кадмий үшін) табиғи сулар үшін ЖШШ тиісті шамасына топырақтың (топырақ қоспасы) сұйық фазасындағы ластаушы заттардың бар болуына қатынасын пайдалану ұсынылады.
Топырақ ластануының кешенді көрсеткіші ретінде фитоуыттылықты жоғары өсімдіктер ұрықтарының өсіп шығуын, өсуін және дамуын басатын ластанған топырақтың қасиеті қабылданады (тесттік көрсеткіш). Топырақтың биологиялық тозуының белгісі топырақтың микроорганизмдері өміршеңдігінің төмендеуі болып табылады, ол туралы белсенді микробты биомасса деңгейінің төмендеуі бойынша, сондай-ақ неғұрлым таратылған, бірақ сонша нақты емес көрсеткіш - топырақтың тыныс алуы бойынша айтуға болады. Топырақтың экологиялық жай-күйін бағалау критерийлері және параметрлер негізінде олардың маңыздылығы өңірлік ерекшеліктермен анықталатын қарастырылатын критерийдің байқалу ауданын ескере отырып жүргізіледі. Топырақтағы ластаушы заттардың жол берілетін шекті нормалардан асудың еселігін, ең алдымен, осы заттардың жылжымалы нысандары бойынша бағалаған жөн.

Одним из показателей экологического состояния почв служит биологическая продуктивность ценозов, характеризующая потенциальное плодородие. Для почв сельскохозяйственных территорий таким показателем является средняя урожайность. Рекомендуется для территории экологического бедствия применять снижение урожайности более чем на 75 %, и для территории чрезвычайной экологической ситуации - на 50-75 % при соответствии всего комплекса агротехнических и агрохимических мероприятий для данной местности и культуры. Дополнительным показателем, служащим индикатором степени загрязнения рассматриваемой территории (почвы, воздуха, поливных и грунтовых вод), является доля продукции, не соответствующая требованиям нормативно-технической документации на качество продукции (остаточное количество пестицидов, токсичных элементов, микотоксинов, нитратов, нитритов и др.).
Данные о состоянии почв следует представлять в виде подробных тематических картографических материалов, включающих информацию по основным показателям и компонентному составу загрязняющих веществ;
8) показатели для оценки экологической опасности деформаций и изменений геологической среды, указанные в приложении 14 к настоящим Критериям.
Геодинамические показатели деформации геологической среды с экологическими последствиями допускается представлять в форме интенсивности и масштаба проявления современного напряженно-деформированного состояния верхних частей литосферы. Эти показатели определяются параметрами критических скоростей деформации и масштабом ожидаемого сейсмического эффекта. Если исходить из значения порога разрушения любых твердых тел порядка 0,0001 отн. ед., то в качестве предельного (критического) уровня геодинамического воздействия для всех типов объектов можно использовать величину деформации в 0,00001 отн. ед., которая применяется при оценке аномальных техногенных деформаций. Исходя из установленных фактов пространственно-временного изменения современных деформационных процессов в зонах разломов, предельный (критический) уровень деформации в 0,00001 достигается в локальных зонах в течение 15-30 лет. Эти сроки соизмеримы с минимальными сроками эксплуатации особо ответственных объектов и сооружений. Нарушение их функционирования приведет к критическим экологическим последствиям. Уровень деформации в 0,0001 отн. ед. приводит к таким нарушениям геологической среды, которые допускается отнести к зонам экологического бедствия.
Проявление экзогенных геологических процессов может происходить независимо от деятельности человека. Техногенные факторы усиливают или ослабевают проявление экзогенных геологических процессов. Вмешательство человека в естественный ход развития экзогенных геологических процессов приводит к необратимому изменению природных ландшафтов (оползни, сели, карсты, оседание поверхности и другие);

Топырақтың экологиялық жай-күйі көрсеткіштерінің бірі әлеуетті құнарлылықты сипаттайтын ценоздардың биологиялық өнімділігі болып табылады. Ауыл шаруашылығы аумақтарының топырақтары үшін мұндай көрсеткіш орташа өнімділік болып табылады. Осы жергілікті жер және дәнді-дақыл үшін барлық агротехникалық және агрохимиялық іс-шаралар кешенінің сәйкестігі кезінде төтенше экологиялық зілзала аумағы үшін өнімділіктің түсуін 75%-дан астамға төтенше экологиялық жағдай аумағы үшін 50-75% қабылдау ұсынылады. Қаралатын аумақ (топырақ, ауа, суармалы және жер астындағы сулар) ластануының дәрежесі индикаторының қосымша көрсеткіштері өнім сапасына нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін өнім үлесі болып табылады (пестицидтердің, уытты элементтердің, микотоксиндердің, нитраттардың, нитриттердің және т.б. қалдық саны).
Топырақтардың жай-күйі туралы деректерді ластаушы заттардың негізгі көрсеткіштері және құрамдас бөлігінің құрамы бойынша ақпаратты қамтитын толық тақырыптық картографиялық материалдар түрінде ұсыну қажет;
8) осы Критерийлерге 14-қосымшада көрсетілген геологиялық орта бұзылуының және өзгеруінің экологиялық қауіптілігін бағалау үшін көрсеткіштер.
Экологиялық салдары бар геологиялық орта бұзылуының геодинамикалық көрсеткіштері литосфераның жоғары бөлігінің қазіргі заманғы шиеленісті бұзылған жай-күйінің үдемелілік нысанында және байқалуының ауқымында ұсынылуына жол беріледі. Бұл көрсеткіштер бұзылудың сыни жылдамдығының параметрлерімен және күтілетін сейсмикалық әсердің ауқымымен анықталады. Егер кез келген қатты денелердің шамамен 0,0001 салыстырмалы бірлігі бұзылу шегінің мәнінен шығатын болса, онда объектілердің барлық типтері үшін геодинамикалық әсердің шекті (сыни) деңгейі ретінде ауытқыған техногендік бұзылуды бағалау кезінде қолданылатын 0,00001 салыстырмалы бірлік бұзылу шамасын пайдалануға болады. Жарылым аймақтарында қазіргі заманғы бұзылу процестерінің кеңістік-уақытты өзгеруінің белгіленген фактілерін негізге ала отырып, 0,00001 бұзылудың шекті (сыни) деңгейіне жергілікті аймақтарда 15-30 жыл ішінде қол жеткізіледі. Бұл мерзімдер ерекше жауапты объектілер және құрылыстарды пайдаланудың барынша аз мерзімдерімен өлшенеді. Олардың қызмет етуінің бұзылуы сыни экологиялық салдарға әкеліп соғады. 0,0001 салыстырмалы бірлігіндегі бұзылу деңгейі экологиялық зілзала аймақтарына жатқызуға болатын геологиялық ортаның осындай бұзушылықтарына әкеліп соғады.
Экзогендік геологиялық процестердің айқындалуы адам қызметінен тәуелсіз жүруі мүмкін. Техногендік факторлар экзогендік геологиялық процестердің айқындалуын күшейтеді немесе әлсіздендіреді. Экзогендік геологиялық процестердің табиғи даму барысына адамның ойсыз араласуы олардың апаттық белсенділігін тудыруына және табиғи ландшафттың қайтарымсыз өзгеруіне көшкіндер, селдер, карстер, жер бетінің отыруы және басқалары әкеліп соғады;

9) показатели для оценки деградации наземных экосистем, указанные в приложении 15 к настоящим Критериям.
Оценка степени деградации экосистемы проводится по критериям, которые определяют негативные изменения в структуре и функционировании экосистем.
Структурно-функциональные изменения в состоянии природных экосистем, несмотря на их различную степень устойчивости, характеризуются однотипными показателями. В зоне чрезвычайной экологической ситуации состояние экосистем характеризуется изменением в соотношении основных трофических групп при снижении (или увеличении) удельной массы одной из групп в пределах 20-50 %, при этом происходит нарушение взаимосвязей внутри экосистемы, но процессы деградации еще не принимают необратимый характер. В зонах экологического бедствия состояние экосистем характеризуется снижением (или увеличением) удельной массы одного из трофических звеньев более чем на 50 %. Нарушения взаимосвязей внутри экосистемы носят необратимый характер, экосистема теряет средо- и ресурсо воспроизводящие функции.
При оценке экологического состояния территории учитывается как площадь проявления негативных изменений (так как при равной степени деградации участка территории возможность восстановления обратно пропорциональна его площади), так и пространственную неоднородность распределения участков разной степени деградации на исследуемой территории.
Скорость деградации экосистем рассчитывается по 5-10-летним рядам наблюдений. Оцениватся направленность и скорость деградации экосистем при напряженной экологической ситуации для прогноза ухудшения экологической обстановки и проведения мероприятий по ее стабилизации и улучшению;
10) показатели для оценки состояния растительности как индикатора экологического состояния территории, указанные в приложении 16 к настоящим Критериям.
Растительность, как биотический компонент любой природной экосистемы, играет решающую роль в структурно-функциональной организации экосистемы и определении ее границ. Растительность не только весьма чувствительна к нарушениям окружающей среды, но и наиболее наглядно отражает изменения экологической обстановки территории в результате антропогенного воздействия. Критерии оценки состояния растительности различаются в зависимости от географических условий и типов экосистем. При этом учитываются негативные изменения как в структуре растительного покрова (уменьшение площади коренных ассоциаций, изменение лесистости), так и на уровне растительных сообществ и отдельных видов (популяций): изменение видового состава, ухудшение ассоциированности и возрастного спектра ценопопуляций доминантов.

9) осы Критерийлерге 15-қосымшада көрсетілген жер беті экожүйелердің тозуын бағалау үшін көрсеткіштер.
Экожүйенің бұзылу дәрежесін бағалау экожүйелердің құрылымындағы және қызмет етуіндегі қолайсыз өзгерістерді анықтайтын критерийлер бойынша жүргізіледі.
Табиғи экожүйелердің жай-күйіндегі құрылымдық-функционалдық өзгерістер, олардың орнықтылығының әртүрлі деңгейіне қарамастан, бір типті көрсеткіштермен сипатталады. Төтенше экологиялық жағдай аймағындағы экожүйелердің жай-күйі топтардың біріндегі 20-50% шегінде үлес салмағының төмендеуі (немесе артуы) кезінде негізгі трофикалық топтардың қатынасындағы өзгерістермен сипатталады, бұл ретте экожүйе ішінде өзара қарым-қатынастардың бұзылуы жүреді, бірақ тозу процесі әлі қайтымсыз сипатқа ие болмайды. Экологиялық зілзала аймақтарында экожүйелердің жай-күйі трофикалық буындардың бірінің үлес салмағының 50%-дан астам төмендеуімен (немесе артуымен) сипатталады. Экожүйе ішіндегі өзара байланыстардың бұзылуы қайтымсыз сипатқа ие болады, экожүйе орта және ресурс өсімін молайтатын функцияларынан айырылады.
Аумақтың экологиялық жай-күйін бағалау кезінде қолайсыз өзгерістердің байқалу ауданы да зерттелетін аумаққа тозудың әртүрлі дәрежесін бөлудің кеңістікті бірыңғай еместігі ескеріледі (өйткені аумақ учаскесінің тозу дәрежесі тең болған кезде, қалпына келу мүмкіндігі оның ауданына кері пропорционалды болып келеді).
Экожүйелердің тозу жылдамдығы байқаулардың 5-10 жылдық қатарымен есептеледі. Экологиялық ахуалдың нашарлауын болжау және оны тұрақтандыру және жақсарту жөнінде іс-шаралар жүргізу үшін шиеленіскен экологиялық жағдай кезінде экожүйелердің бағытталуы мен тозу жылдамдығы бағаланады;
10) осы Критерийлерге 16-қосымшада көрсетілген аумақтың экологиялық жай-күйінің индикаторы ретінде өсімдіктердің жай-күйін бағалау үшін көрсеткіштер.
Кез келген табиғи экожүйенің биотикалық құрауышы ретінде өсімдіктер экожүйенің құрылымдық-функционалдық ұйымдастыруында және оның шекарасын анықтауда шешуші рөл атқарады. Өсімдіктер тек қана қоршаған ортаның бұзылуына өте сезімтал емес, сондай-ақ антропогендік әсер ету нәтижесінде аумақтың экологиялық ахуалының өзгеруін неғұрлым көрнекі көрсетеді. Өсімдіктердің жай-күйін бағалау критерийлері географиялық жағдайларға және экожүйелердің типтеріне байланысты айрықшаланады. Бұл ретте өсімдік жамылғысының құрылымындағы да (тамырлы қауымдастықтар ауданының кемуі, ормандылықтың өзгеруі), өсімдік қоғамдастығы мен жеке түрлердің (популяциялар) деңгейіндегі де қолайсыз өзгерістер ескеріледі: түрлік құрамның өзгеруі, қауымдасу мен доминанттар ценопопуляцияларының жастық спектрінің нашарлауы.

Плотность популяции видов-индикаторов - один из важнейших показателей состояния экосистемы, высокочувствительный к основным антропогенным факторам. В результате антропогенного воздействия плотность популяции отрицательных видов-индикаторов будет снижаться, а положительных видов-индикаторов - возрастать. Пороговым значением антропогенной нагрузки следует считать снижение (или повышение) плотности популяции вида-индикатора на 20 %, а критическим значением - на 50 %.
Одним из существенных параметров ценопопуляций (ЦП) является возрастной аспект - доля участия в ЦП особей разных возрастных состояний. Возрастные состояния устанавливаются либо на основании комплекса морфологических признаков, либо на основе абсолютного возраста в тех случаях, когда его определение не представляет особых затруднений.
Параметр реагирует на разные формы антропогенных воздействий как прямых (выпас, рубки, техногенные воздействия), так и опосредованно - через изменение экотопа.
Состояние растительности можно рассматривать как индикатор уровня антропогенной нагрузки на природную среду обитания (повреждение древостоя или хвои техногенными выбросами, уменьшение проективного покрытия и продуктивности пастбищной растительности).
Изменение проективного покрытия происходит в результате различных типов антропогенного воздействия на растительность, главными из которых являются механическое нарушение фитоценоза (выпас, рекреация и т.д.) и химическое воздействие, приводящее к изменению жизненного состояния видов популяций через изменение процессов метаболизма и водного баланса.
Уменьшение запаса древесины основных лесообразующих пород свидетельствует о процессе деградации лесных экосистем в результате неудовлетворительной лесохозяйственной деятельности.
Лесные пожары являются опасным фактором, приводящим к деградации значительных площадей лесных экосистем. Обширные гари, на которых не происходит восстановление леса в течение не менее 10 лет, являются признаком необратимых изменений в экосистеме. При оценке состояния лесных культур необходимо учитывать региональные особенности территории, прежде всего, возможность естественного возобновления леса.
Некоторые критерии состояния агроценозов свидетельствуют о неблагополучной экологической обстановке территории в целом: развитие вредителей на посевах, гибель посевов и др. При использовании данных критериев необходимо обязательно указать причины гибели посевов и показать на карте ареалы негативных изменений.
Повреждение растительности заповедников свидетельствует об изменениях в среде обитания, имеющих субрегиональный и региональный характер. Изменения качественных и количественных характеристик растительного покрова допускается объективно интерпретировать только в сравнении с естественным состоянием растительных сообществ. При этом под фоновыми понимаются относительно ненарушенные участки, аналогичные по своим природно-ландшафтным характеристикам исследуемой территории;

Түрлер-индикаторлар популяциясының тығыздығы - негізгі антропогендік факторларға жоғары сезімталдық білдіретін экожүйе жай-күйінің маңызды көрсеткіштерінің бірі. Антропогендік әсердің нәтижесінде қолайсыз түрлер-индикаторлар популяциясының тығыздығы төмендейді, ал оң түрлер-индикаторларда - артады. Антропогендік жүктеменің шекті мәні түр-индикатор популяциясы тығыздығының 20%-ға, ал сыни мәнінің - 50%-ға төмендеуін (немесе артуын) есептеген жөн.
Ценопопуляцияның (ЦП) елеулі параметрлерінің бірі жастық аспекті -ЦП-ға әртүрлі жас жағдайындағы дарақтардың қатысу үлесі. Жас жағдайы морфологиялық белгілер кешенінің негізінде не оны анықтау көп қиындық тудырмайтын жағдайда абсолюттік жас негізінде белгіленеді.
Параметр антропогендік әсерлердің әртүрлі нысандарына - тура да (жаю, бұтау, техногендік әсер етулер), жанама түрде де - экотопты өзгерту арқылы ден қояды.
Өсімдіктердің жай-күйін тіршіліктің табиғи ортасына антропогендік жүктеме деңгейінің индикаторы ретінде қарастыруға болады (техногендік шығарындылармен ағаштардың немесе қылқан жапырақтардың зақымдануы, жайылым өсімдіктерінің жобалық жамылғысының және өнімділігінің кемуі).
Жобалық жамылғының өзгеруі өсімдіктерге антропогендік әсердің әртүрлі типтерінің нәтижесінде болады, олардың ең бастылары фитоценоздың механикалық бұзылуы (жаю, рекреация және т.б.) және популяция түрлерінің тіршілік ету жай-күйінің метаболизм және су теңгерімі процестерінің өзгеруі арқылы өзгеруіне әкеліп соғатын химиялық әсер ету болып табылады.
Негізгі орман құраушы түрлер сүрегінің ағаштарының кемуі қанағатсыз орман шаруашылығы қызметінің нәтижесінде орман экожүйелерінің тозу процесі туралы куәландырады.
Орман өрттері орман экожүйелерінің ауқымды аудандарының тозуына әкеліп соғатын қауіпті фактор болып табылады. Орманның қайта қалпына келуі кемінде 10 жыл ішінде жүретін ауқымды өртеңдер экожүйедегі қайтымсыз өзгерістердің белгісі болып табылады. Орман дақылдарының жай-күйін бағалаған кезде аумақтың өңірлік ерекшеліктерін, ең алдымен, орманның табиғи қалпына келу мүмкіндігін ескеру қажет.
Агроценоз жай-күйінің кейбір критерийлері аумақтың тұтастай алғанда қолайсыз экологиялық жағдайы туралы куәландырады: егістерде зиянкестердің дамуы, егістердің жойылуы және басқалары. Бұл критерийлерді пайдаланған кезде міндетті түрде егістердің жойылу себептерін көрсету және картада қолайсыз өзгерістердің ареалдарын көрсету қажет.
Қорықтар өсімдіктерінің зақымдануы тіршілік ету ортасындағы қосалқы өңірлік және өңірлік сипаттамаға ие өзгерістер туралы куәландырады. Өсімдік жамылғысының сапалы және сандық сипаттамаларының өзгеруі тек қана өсімдік қоғамдастығының табиғи жай-күйімен салыстырғанда объективті түсіндіріле алады. Бұл ретте аялық деп зерттелетін аумаққа өзінің табиғи-ландшафттық сипаттамалары бойынша ұқсас салыстырмалы бұзылмаған учаскелер түсініледі;

11) показатели для оценки состояния фауны и изменения генофонда животных как индикатора экологического состояния территории, указанные в приложении 17 к настоящим Критериям.
Критерии и показатели состояния животного мира рассматриваются на уровне зооценоза и отдельных видов животных (популяций).
Изменение разнообразия, как критерий оценок состояния зооценоза в целом, необходимо рассчитывать, учитывая, что данный критерий связан с оценкой обилия, а численность многих животных подвержена циклическим изменениям.
Необходимо определить временной шаг для оценки, сравнивая 10-летние периоды. Оценка разнообразия проводится по критерию Симпсона (D), который рассчитывается по формуле:
D=1/P12+…+Pn2
где:
Р1. Рn - доля каждого вида в суммарном обилии, взятом за единицу. Для проведения данной оценки необязательно использовать данные по всей фауне, можно ограничиться анализом характерных групп видов, по которым имеется надежная информация.
Изменения хозяйственно-значимых видов животных оцениваются с использованием данных по абсолютной численности в среднем за 10-летние периоды и требуют статистической обработки.
При оценке изменения плотности популяции видов-индикаторов антропогенной нагрузки необходимо учитывать их различную реакцию на воздействие: популяции устойчивых видов будут увеличивать свою численность, а популяции видов, чувствительных к антропогенной нагрузке - уменьшать ее;
12) биохимические показатели для оценки территорий, указанные в приложении 18 к настоящим Критериям.
С биохимических позиций экологически неблагополучные территории можно рассматривать как биохимические провинции с резким изменением химического элементного состава компонентов окружающей природной среды. Эти провинции могут быть не только природного, но и техногенного происхождения.
Для оценки экологического состояния территорий предлагается использовать показатели изменения соотношения содержания C:N, Ca:P; Ca:Sr в различных компонентах окружающей среды, а также уровни содержания токсичных и биологически активных микроэлементов в укосах растений с пробных площадок и в растительных кормах.
7. Медико-демографические показатели для оценки
состояния здоровья населения, применяемые для оценки
экологической обстановки территории
24. К основным медико-демографическим показателям относятся: заболеваемость, детская смертность, медико-генетические нарушения, специфические и онкологические заболевания, которые могут отражать воздействие окружающей среды.

11) осы Критерийлерге 17-қосымшада көрсетілген аумақтың экологиялық жай-күйінің индикаторы ретінде фаунаның жай-күйін және жануарлардың гендік қорының өзгеруін бағалау үшін көрсеткіштер.
Жануарлар дүниесі жай-күйінің критерийлері және көрсеткіштері зооценоз және жануарлардың жеке түрлерінің (популяциялардың) деңгейінде қарастырылады.
Тұтастай алғанда, зооценоздың жай-күйін бағалау критерийі ретінде, алуантүрліліктің өзгеруін осы критерий молшылықты бағалаумен байланысты, ал көптеген жануарлардың саны циклдық өзгерістерге ұшырайтындығын ескере отырып есептеу қажет.
10 жылдық кезеңді салыстырып бағалау үшін уақытша қадамды анықтау қажет. Әртүрлілікті бағалау мына формула бойынша есептелетін Симпсон (D) критерийі бойынша жүргізіледі:
D= 1/ P12+K+Pn1
мұнда:
P1*Pn- бірлік үшін алынған жиынтық молшылықтағы әрбір түрдің үлесі. Осы бағалауды жүргізу үшін барлық фауна бойынша деректерді пайдалану міндетті емес, олар бойынша сенімді ақпараты бар түрлердің өзіндік топтарын талдаумен шектелуге болады.
Жануарлар түрлерінің шаруашылық-маңызды түрлерінің өзгеруі орташа есеппен 10 жылдық бөлік үшін абсолюттік сан бойынша деректерді пайдаланып бағаланады және статистикалық өңдеуді талап етеді.Антропогендік жүктеменің түрлері-индикаторлары популяциясы тығыздығының өзгеруін бағалаған кезде олардың әсерге әртүрлі ден қоюын ескеру қажет: орнықты түрлердің популяциясы өзінің санын арттыратын, ал антропогендік жүктемеге сезімтал түрлер популяциясы оны кемітетін болады;
12) осы Критерийлерге 18-қосымшада көрсетілген аумақты бағалау үшін биохимиялық көрсеткіштер.
Биохимиялық тұрғыдан экологиялық қолайсыз аумақтарды қоршаған табиғи ортаның құрамдас бөлігінің химиялық элементтік құрамының күрт өзгеруімен биохимиялық провинциялар ретінде қарастыруға болады. Бұл провинциялардың шығу тегі тек қана табиғи емес, техногендік де болуы мүмкін.
Аумақтың экологиялық жай-күйін бағалау үшін ортаның әртүрлі құрамдас бөліктерінде С:N, Са:Р, Са:Sr құрамы қатынасының өзгеру көрсеткіштерін, сондай-ақ сынама алаңдарынан өсімдік шабындарындағы және өсімдіктердегі уытты және биологиялық белсенді микроэлементтер құрамының деңгейін пайдалану ұсынылады.
7. Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау үшін қолданылатын
халық денсаулығының жай-күйін бағалауға арналған
медициналық-демографиялық көрсеткіштер
24. Негізгі медициналық-демографиялық көрсеткіштерге қоршаған ортаға әсер етуді көрсететін мыналар жатады: қоршаған ортаның ластануына байланысты ауру, бала өлімі, медициналық-генетикалық бұзылулар, ерекше және онкологиялық аурулар.

>7,5
>12
7<N<20 подряд
7<N<20 подряд
>30 подряд
>30 подряд
2 - 3
4 - 5
5 - 7,5
8 - 12
7<N<20 подряд
7<N<20 подряд
>30 подряд
>30 подряд
Приложение 2
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Оценка степени загрязнения атмосферного воздуха
Показатели
Экологическое бедствие
Чрезвычайная экологическая ситуация
К
% измерений выше К
К
% измерений выше К
I Класс
>5
>30
>3 - 5
>30
II Класс
>7,5
>30
>5 - 7,5
>30
III Класс
12,5
>50
8 - 12,5
>50
IV Класс
20,0
>50
12,5 - 20
>50
Приложение 3
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Значение коэффициентов "а" для различных веществ:
Вещества
Коэффициент "а"
Аммиак, азота оксид, азота диоксид, бензол, бенз/а/перен, марганца диоксид, озон, серы диоксид, сероуглерод, синтетические жирные кислоты, фенол, формальдегид, хлоропрен.
1
Трихлорэтилен
0,4
Амины, анилин, взвешенные вещества (пыль), углерода оксид, хлор
0,34
Сажа, серная кислота, фосфорный ангидрид, фториды (твердые)
0,3
Ацетальдегид, ацетон, диэтиламин, толуол, втористый водород, хлористый водород, этилбензол
0,2
Акролеин
0,1
Приложение 4
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Комплексный показатель для оценки среднегодового
загрязнения атмосферного воздуха по
комплексному показателю
Р для количества веществ
Параметр
Относительно удовлетворительная ситуация
экологическое бедствие
чрезвычайная экологическая ситуация
1 вещество

> 7,5
> 12
7 < N <20 қатар
> 30
қатар
> 30
қатар
3 - 5
5 - 7,5
8 - 12
7 < N <
20 қатар
> 30
қатар
> 30
қатар
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
2-қосымша
Атмосфералық ауаның ластану деңгейін бағалау
Көрсеткіштер
Экологиялық зілзала
Төтенше экологиялық жағдай
Е
Е-ден жоғары өлшемдер %
Е
Е-ден жоғары өлшемдер %
I сынып
II сынып
III сынып
IV сынып
> 5
> 7,5
12,5
20,0
> 30
> 30
> 50
> 50
> 3-5
> 5-12,5
8-12,5
12,5-20
> 30
> 30
> 50
> 50
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
3-қосымша
Әр түрлі заттарға "а" коэффицентінің маңызы:
Заттар
"а"
коэффициенті
Аммиак, азотоксиді, азотдиоксиді, бензол, бенз(а)перен, марганец диоксиді, озон, күкірт диоксиді, күкіртті көміртек, синтетикалық
майлы қышқылдар, фенол, формальдегид, хлоропрен
1
Трихлорэтилен
0,4
Аминдер, анилин, өлшенген заттар (шаң), көміртек оксиді, хлор
0,34
Күйе, күкірт қышқылы, фосфорлы ангидрид, фторидтер (қатты)
0,3
Ацетальдегид, ацетон, диэтиламин, толуол, фторлысутегі, хлорлысутек,
этилбензол
0,2
Акролеин
0,1
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
4-қосымша
Кешенді көрсеткіш бойынша атмосфералық ауаның орташа жылдық
ластануын бағалау үшін кешенді көрсеткіштер
Заттар саны үшін Е
Параметр
Салыстырмалы қанағаттанарлық жағдай
экологиялық зілзала
төтенше экологиялық жағдай
1 зат

1 - 100
отсутствие
1Превышение норматива по общим колиформным бактериям не допускается в 95 % проб, отбираемых в точках водоразбора наружной и внутренней водопроводной сети в течение 12 месяцев, при количестве исследуемых проб не менее 100 за год.
2При определении термотолерантных колиформных бактерий проводится трехкратное исследование по 100 мл отобранной пробы воды.
3Определение спор сульфитредуцирующих клостридий проводится при оценке эффективности технологии обработки воды.
4Определение колифагов и цист лямблий проводится только в системах водоснабжения из поверхностных источников перед подачей воды в распределительную сеть.
*В соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями согласно статьи 145 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Показатели для оценки санитарно-эпидемиологической
опасности загрязнения питьевой воды и источников
питьевого водоснабжения химическими веществами
п/п
Показатель
Параметр
Удовлетворительная ситуация*
экологическое бедствие
чрезвычайная экологическая ситуация
1
2
3
4
5

1-100
болмауы
1Жалпы колиформды бактериялар бойынша нормативтің асуы зерттелетін сынамалардың саны жылына 100-ден кем емес кезінде 12 ай ішінде ішкі және сыртқы су құбырлары желісінің су алу нүктелерінде алынған сынамалардың 95%-ына рұқсат етілмейді.
2Термотолерантты колиформды бактерИяларды анықтаған кезде
алынған сынаманың 100 мл бойынша үш еселік зерттеу жүргізіледі.
3Сульфитредуцирленетін клостридиялардың спораларын анықтау суды өңдеу технологиясының тиімділігін бағалау кезінде жүргізіледі.
4Лямблиялар цисттерін анықтау суды бөлу желісіне жіберу алдында тек қана жер беті көздерінен сумен жабдықтау құрылыстарысуларының сынамаларында жүргізіледі.
* "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 145-бабының Санитариялық-эпидемиологиялық талаптарына сәйкес.
Ауыз судың және ауыз сумен жабдықтау көздерінің химиялық заттармен ластануының санитарлық-эпидемиологиялық қауіптілігін бағалау үшін көрсеткіштер
Р/с N
Көрсеткіш
Параметр
Салыстырмалы қанағаттанарлық жағдай
экологиялық зілзала
төтенше экологиялық жағдай
1
2
3
4
5

менее 0,7
0,7 - 0,85
0,85 - 0,98
1 "Санитарное число Хлебникова" - соотношение количества почвенного белкового азота (в миллиграммах на 100 грамм абсолютно сухой почвы) к количеству органического азота (в миллиграммах на 100 грамм абсолютно сухой почвы)
*В соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями согласно статьи 145 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Приложение 7
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Показатели для оценки загрязнения атмосферного
воздуха по веществам, влияющим на наземную
растительность и водные экосистемы
Вещество, млг/м3
Параметр
Норма
Время воздействия
экологическое бедствие
чрезвычайная экологическая ситуация
1
2
3
4
5
Критические уровни для наземной растительности
Диоксид серы
>200
100 - 200
<20
Среднегодовое
Диоксид азота
>300
200 - 300
<30
Среднегодовое
Фтористый водород
>20
10 - 20
<2 - 3
Долговременное воздействие
Озон
>1500
1000 - 1500
<150
Максимальное в течение 1 часа
Озон
>600
400 - 600
<60
Средняя в течение 3 часов
Озон
>500
300 - 500
<50
Средняя между 9-16 часами каждого дня в период 1 апреля - 30 сентября ежегодно
Критические нагрузки для лесных и водных экосистем
Соединения серы, г/м2 в год
>5,0
3,0 - 5,0
<0,32
Северные и центральные районы
Соединения азота, г/м2 в год
>4,0
2,0 - 4,0
<0,28
Северные и центральные районы
Ионы водорода, кг/м2 в год
> 300

0,7-ден астам
0,7-0,85
0,85-0,98
1 "Хлебниковтың санитарлық саны" - топырақтық ақуызды азот санының (абсолютті құрғақ топырақтың 100 граммына миллиграммен) органикалық азоттың санына (абсолютті құрғақ топырақтың 100 граммына миллиграммен) қатынасы.
*"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 145-бабының Санитариялық-эпидемиологиялық талаптарына сәйкес.
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
7-қосымша
Жер бетіндегі өсімдік пен су экожүйелеріне әсер ететін заттар
бойынша атмосфералық ауаның ластануын бағалау үшін көреткіштер
Зат, млг/м3
Параметр
Норма
Әсердің уақыты
экологиялық зілзала
төтенше экологиялық жағдай
1
2
3
4
5
Жер беті өсімдіктері үшін ауыспалы деңгейлер
Күкірттің диоксиді
>200
100-200
<20
орташа
жылдық
Азоттың диоксиді
>300
200-300
<30
орташа
жылдық
Фторлы сутек
>20
10-20
<2-3
ұзақ уақытты әсер ету
Озон
>1500
1000-1500
<150
1с. ішінде ең жоғары
Озон
>600
400-600
<60
3с.
ішінде ең жоғары
Озон
>500
300-500
<50
жыл сайын 1 сәуірден 30 қыркүйек кезеңінде әр күннің 9-16 сағат аралығында орташа
Орман және су экожүйелері үшін ауыспалы жүктер
Күкірт қосылыстары жылына г/м2
>5,0
3,0-5,0
<0,32
солтүстік және орталық аудандар
Азот қосылыстары жылына г/м2
>4,0
2,0-4,0
<0,28
солтүстік және орталық аудандар
Сутек иондары жылына кг/м2
>300

Не проявляется при кратности разбавления от 50 до 100 раз
В неразбавленной воде летальные действия
13
рачков в течение 96 и 48 часов соответственно
100 и более раз
50 до 100 раз
Дополнительные показатели
14
Индекс сапробности планктона по Пантле и Буку (в модификации Сладечека)
Более 4
4 - 3
<3
15
Олегохетный индекс: по Цанеру, тыс. экз/м2тубифициды
Более 50
50 - 10
<10
16
лимнобрилюсы
Более 100
100 - 50
<50
17
по Пареле

50-ден 100-ге дейін есе араластыру еселігі кезінде байқалмайды
Суда араласпаған
өлімге әкелген әрекет
13
Тиісінше 96 және 48
сағат ішінде шаяндар
100
және
астам
рет
50-ден
100
ретке
дейін
Қосымша көрсеткіштер
14
Планте және Бук
бойынша планктонның
сапробность индексі
(Сладечек түріндегі)
4-тен
астам
4-3
<3
15
Олегохеттік индекс:
- Цанер бойынша, мың
дана/ м2
50-ден
астам
50-10
<10
16
- лимнобрилюстер
100 ден
астам
100-50
<50
17
- Пареле бойынша

2,0 - 1,4
До 1,4
Дополнительные показатели
13
Доля загрязненной основной с/х продукции, % от объема проверенной
Более 50
50 - 25
До 25
14
См. дополнительные показатели (таблица 2.10)
ЕКО - емкость катионного обмена
Примечание: Для перехода от площадной активности к удельной принимаются следующие параметры – слой почвы глубиной 5 см, плотность почвы – 1,3 кг/дм3)
В случае наличия нескольких радионуклидов соблюдаются следующие условия:
- экологическое бедствие,
- чрезвычайная экологическая ситуация
- относительно удовлетворительная ситуация, где:
- площадная активность (содержание в почве) радионуклида цезия-137;
- площадная активность (содержание в почве) радионуклида стронция-90;
- площадная активность (содержание в почве) радионуклидов плутония-238 и плутония-(239+240) (сумма изотопов);
– площадная активность (содержание в почве) радионуклида америция-241;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклида цезия-137, представленные в таблице;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклида стронция-90, представленные в таблице;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклидов плутония-238 и плутония-(239+240) (сумма изотопов), представленные в таблице;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклида америция-241, представленные в таблице.
Приложение 14
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Показатели для оценки экологической опасности
деформаций и изменений геологической среды
№ п/п
Показатель
Параметр
Относительно удовлетворительная ситуация
экологическое бедствие
чрезвычайная экологическая ситуация
1
2
3
4
5
1

2,0-1,4
1,4-ке
дейін
Қосымша көрсеткіштер
13
Ластанған негізгі ауылшаруашылығы өнімінің үлесі, тексерілгеннің көлемінен %
50-ден
астам
50-25
25-ке
дейін
14
Қосымша көрсеткіштерді қарау (2.10-кесте)
КАС-катиондық алмасу сыйымдылығы
Ескертпе: Алаңдық белсенділіктен үлестік белсенділікке өту үшін мынадай параметрлер қабылданады – тереңдігі 5 см топырақ қабаты, топырақ тығыздығы – 1,3 кг/дм3).
Бірнеше радионуклидтер болған жағдайда мынадай шарттар сақталуы қажет:
- экологиялық зілзала
- төтенше экологиялық жағдай
- салыстырмалы қанағаттанарлық жағдай, мұнда:
ACs-137 – цезий радионуклидінің алаңдық белсенділігі (топырақтағы құрамы) 137;
ASr-90 – стронций радионуклидінің алаңдық белсенділгі (топырақтағы құрамы) -90;
APu-238,(239+240) – плутоний радионуклидінің алаңдық белсенділігі (топырақтағы құрамы)-238 және плутоний-(239+240) (изотоптар сомасы);
AAm-241 – америция радионуклидінің алаңдық белсенділігі (топырақтағы құрамы) -241;
AгрCs-137 – кестеде көрсетілген цезий радионуклидінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -137;
AгрSr-90 – кестеде көрсетілген стронций радионуклидінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -90;
AгрPu-238,(239+240) – кестеде көрсетілген плутоний радионуклидтерінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -238 және плутоний-(239+240) (изотоптар сомасы);
AгрAm-241 – кестеде көрсетілген америций радионуклидінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -241
Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлеріне
14-қосымша
Геологиялық орта бұзылуының және өзгеруінің экологиялық
қауіптілігін бағалау үшін көрсеткіштер
Р/с
N
Көрсеткіштер
Параметр
Салыстырмалы қанағатта
нарлық жағдай
экологиялық зілзала
төтенше экологиялық жағдай
1
2
3
4
5
1
Тау массивінің ауытқыған
техногендік өзгерулері

Увеличение удельной массы фитофагов на 50 %, уменьшение удельной массы зоофагов и сапрофагов на 50 %
Увеличение удельной массы фитофагов на 20 %, уменьшение удельной массы зоофагов и сапрофагов на 20 %
Постоянно (колебания в пределах нормы)
Приложение 16
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Показатели для оценки состояния растительности
как индикатора экологического состояния территории
№ п/п
Показатель
Параметр
Относительно удовлетворительная ситуация
экологическое бедствие
чрезвычайная экологическая ситуации
1
2
3
4
5
1
Уменьшение биоразнообразия (индекс разнообразия Симпсона, в % от нормы)
более 50

Фитофагтардың үлес массасының 50%-ға артуы, зоофагтар мен сапрофагтартар үлес массасының 50%-ға азаюы
Фитофагтар үлес массасының 20%-ға артуы, зоофагтар мен сапрофагтартардың үлес массасының 20%-ға азаюы
Тұрақты (ауытқулар норма шегінде)
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
16-қосымша
Аумақтың экологиялық жай-күйінің индикаторы ретінде
өсімдіктердің жай-күйін бағалау үшін көрсеткіштер
Р/с N
Көрсеткіш
Параметр
Салыстырмалы қанағатта
нарлық жағдай
экологиялық зілзала
төтенше экологиялық жағдай
1
2
3
4
5
1
Биологиялық алуан-түрліліктің азаюы (Симпсонның алу-антүрлілік индексі, нормадан%)
50-ден
астам

10 - 30
более 30
Приложение 17
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Показатели для оценки состояния фауны и изменения генофонда
животных как индикатора экологического состояния территории
№ п/п
Показатель
Параметр
Относительно удовлетворительная ситуация
Экологическое бедствие
Чрезвычайная экологическая ситуации
1
Уменьшение биоразнообразия, % от исходного
более 50
50 - 5
менее 5
2
Плотность популяции вида-индикатора антропогенной нагрузки, %
более 50

10-30
30-дан
астам
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
17-қосымша
Аумақтың экологиялық жай-күйінің индикаторы ретінде фаунаның
жай-күйін және жануарлардың гендік қорының өзгеруін бағалау
үшін көрсеткіштер
Р/с N
Көрсеткіш
Параметр
Салыстырмалы қанағатта
нарлық жағдай
экологиялық зілзала
төтенше экологиялық жағдай
1
2
3
4
5
1
Биологиялық алуан
түрліліктің азаюы,
бастапқыдан%
50-ден
астам
50-5
5-тен
кем
2
Антропогендік жүктеменің түрі-индикаторы популяциясының, тығыздығы,%
50-ден
астам

50 - 20
менее 20
Приложение 18
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Биохимические показатели для оценки территорий
№ п/п
Показатель
Параметр
экологическое бедствие
чрезвычайная экологическая ситуация
1
2
3
4
Основные показатели
1
Соотношение C:N в почвах
менее 4
4 - 8
в поверхностных водах
менее 4 или более 20
менее 4 - 8 или
20 - 16
в растениях
менее 4
4 - 8
в растительных кормах
менее 4 или более 16
менее 4 или 8 - 16
2
Содержание химических элементов в укосах растений и растительных кормах: ртуть, кадмий, свинец, мышьяк, сурьма, никель, хром, по превышению МДУ;
более 10
10 - 1,5
селен, мг/кг воздушно-сухого вещества;
менее 0,02 или более 0,5
0,02-0,05
фтор, мг/кг воздушно-сухого вещества;
менее 2 или более 200
2-10 или 50 - 200
медь, мг/кг воздушно-сухого вещества;
менее 3 или более 100
3-5 или 80-100
таллий, бериллий, барий, по превышению фона
более 10
10-1,5
Дополнительные показатели
3
Соотношение Са:Р в кормах (числитель) с учетом площади аномального ландшафта % (знаменатель)
< 0,1 или > 10 >20
0,4-0,1 или 5 -10>20
4
Соотношение Ca:Sr в растениях и кормах (числитель) с учетом площади аномального ландшафта, % (знаменатель)
<1>20
< 10 - 1>20
5
Уровень содержания биологически важных микроэлементов в укосах растений и растительных кормах, в мг/кг воздушносухого вещества:
цинк
менее 10 или более 500
10 - 30 или 100 - 500
железо
менее 20 или более 500
20 - 50 или 200 - 500
молибден
менее 0,2 более 50
0,2 - 2 или более 10 - 50
кобальт
менее 0,1 или более 50
0,1 - 0,3 или 5 - 50
Бор
менее 0,1 или более 300
0,1 - 0,3 или 30 - 300
Приложение 19
к Критериям оценки
экологической обстановки
территорий
Медико-демографические показатели для оценки
состояния здоровья населения, применяемые для
оценки экологической обстановки территории
№ п/п
Показатель
Параметр
Зона экологического бедствия
Зона чрезвычайной экологической ситуации
1
2
3
4
Основные показатели
1
Увеличение и изменение структуры детской смертности в возрасте до 5 лет
в 1,5 раза и более
от 1,3 до 1,5 раз
2
Увеличение Младенческой смертности
в 1,5 раза и более
от 1,3 до 1,5 раз
Медикогенетические показатели
3
Увеличение частоты врожденных пороков развития новорожденного и спонтанных выкидышей
в 1,5 раза и более
от 1,3 до 1,5 раз
4
Изменение заболеваемости детей и взрослых, увеличение распространенности в области болезней органов дыхания, болезней крови, кроветворных органов и иммунной системы, болезней органов пищеварения, болезней мочеполовой системы, болезней кожи и подкожной клетчатки по возрастным группам, изменение структуры заболеваемости
в 2 раза и более
от 1,5 до 2 раз
5.1
Структура заболеваемости для ведущих нозологий и онкологических заболеваний среди мужчин
в 2 раза и более
от 1,5 до 2 раз
5.2
Структура заболеваемости для ведущих нозологий и онкологических заболеваний среди женщин
в 2 раза и более
от 1,5 до 2 раз
6
Злокачественные новообразования у детей
в 2 раза и более
от 1,5 до 2 раз
Дополнительные показатели
7

50-20
20-дан
кем
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
18-қосымша
Аумақты бағалау үшін биохимиялық көрсеткіштер
Р/с
N
Көрсеткіш
Параметр
экологиялық
зілзала
төтенше
экологиялық
жағдай
1
2
3
4
Негізгі көрсеткіштер
1
Топырақтардағы С:N
қатынасы
4-тен
кем
4-8
жер беті суларында
4-тен кем
немесе
20-дан
астам
4-8-кем
немесе
20-16
өсімдіктерде
4-тен кем
4-8
өсімдік жемдерде
4-тен кем
немесе
16-дан
астам
4-тен кем
немесе
8-16
2
Өсімдік шабындарындағы және өсімдік азықтарындағы химиялық элементтердің құрамы: сынап, кадмий, қорғасын, күшән, сурьма, никель, хром, ЕРД артуы бойынша;
10-нан
астам
10-1,5
Селен, мг/кг жеңіл-құрғақ зат;
0,02-ден
кем
немесе
0,5-тен
астам
0,02-0,05
фтор, мг/кг жеңіл-құрғақ зат;
2-ден кем
немесе
200-ден
астам
2-10
немесе
50-200
мыс, мг/кг жеңіл-құрғақ зат;
3-тен кем
немесе
100-ден
астам
3-5
немесе
80-100
таллий, бериллий, барий, аядан асу бойынша
10 астам
10-1,5
Қосымша көрсеткіштер
3
Ауытқыған ландшафтты ескергендегі азықтағы Са:Р қатынасы (алымы). %(бөлімі)
<0.1 немесе>10
>20
0,4-0.1 немесе 5-10
>20
4
Ауытқыған ландшафтты ескергендегі өсімдіктер мен азықтағы Са:Sr қатынасы (алымы), %(бөлімі)
<1
>20
<10-1
>20
5
Өсімдік шабындарындағы және өсімдік азығындағы биологиялық маңызды микроэлементтер құрамының деңгейі, мг/кг: жеңіл-құрғақ заттар:
мырыш
10-нан кем немесе 500-ден астам
10-30 немесе 100-500
темір
20-дан кем немесе 500-ден астам
20-50 немесе 200-500
молибден
0,2-ден кем 50-ден астам
0,2-2 немесе 10-50-ден астам
кобальт
0,1-ден кем немесе 50-ден астам
0,1-0,3
немесе
5-50
бор
0,1-кем немесе 300-ден астам
0,1-0,3
немесе
30-300
Аумақтардың экологиялық ахуалын
бағалау критерийлеріне
19-қосымша
Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау үшін қолданылатын халық
денсаулығының жай-күйін бағалауға арналған
медициналық-демографиялық көрсеткіштер
Р/с
N
Көрсеткіш
Параметр
экологиялық
зілзала
аймағы
төтенше
экологиялық
жағдай аймағы
1
2
3
4
Негізгі көрсеткіштер
1
5 жасқа дейінгі балалар
өлімі құрылымының артуы және өзгеруі
1,5 есе және
одан астам
1,3-тен 1,5
есеге дейін
2
Құрылымның артуы және
өзгеруі:
- перинатальдық өлім
1,5 есе және
одан астам
1,3-тен 1,5
есеге дейін
- нәресте өлімі
1,5 есе және
одан астам
1,3-тен 1,5
есеге дейін
Медициналық-генетикалық көрсеткіштер
3
Нәрестелердің туа біткен
ауруы және аяқ астынан
болған түсіктер жиілігінің
артуы
1,5 есе және
одан астам
1,3-тен 1,5
есеге дейін
4
Нәрестелердің және үлкендердің ауруының өзгеуі, жүту органдары, қан аурулары, органдардан қан кету және иммундық жүйе ас қорыту органдарының ауруы, зәр шығару жүйесінің ауруы, ересек топтардың тері және тері асты клетколарының, аурудың құрылымының өзгеруі саласындағы аурулардың таралуы
2 есе және одан астам
1,5-тен 2
есеге дейін
5.1
Ерлер арасындағы онкологиялық аурулардың және жетекші нозологиялық аурулардың құрылымы
2 есе және одан астам
1,5-тен 2
есеге дейін
5.2
Әйелдер арасындағы онкологиялық аурулардың және жетекші нозологиялық аурулардың құрылымы
2 есе және одан астам
1,5-тен 2
есеге дейін
6
- балалардағы қатерлі
түзілулер
2 есе және
одан астам
1,5-тен 2
есеге дейін
Қосымша көрсеткіштер
7

от 1 до 3 раз
14
Изменение иммунного статуса: увеличение числа людей с выраженными сдвигами в иммунограмме по морфологическим и гуморальным показателям для населения крупных урбанизированных городов
Критерии устанавливаются по экспертным оценкам с учетом степени выраженности изменений основных показателей.
15
Содержание в биосубстратах человека (кровь, моча, волосы, зубы, слюна, плацента, женское молоко и др.) токсичных химических веществ, превышение допустимых биологических уровней для населения крупных урбанихированных городов или геохимических провинций.
Критерии устанавливаются по экспертным оценкам с учетом степени выраженности изменений основных показателей.
Примечания:
примечание к пунктам 1, 2: превышение средних значений по
сравнению с контрольными (фоновыми) на территории с населением не
менее 30 тыс. человек по данным за 5 лет и не менее 50 тыс. человек -
за 3 года, отдельно для городского и сельского населения;
примечание к пунктам 1, 2: учитывается также изменение
традиционной структуры младенческой смертности;
примечание к пункту 1 основных показателей: отношение числа
родившихся мертвыми.

1 ден 3 есеге дейін
14
Иммундық мәртебенің
өзгеруі: морфологиялық және
гуморальдық көрсеткіштер
бойынша иммунограмда
байқалатын ауытқулары бар
адам санының артуы
Критерийлері негізгі
көрсеткіштердің өзгеруінің
айқындылығы дәрежесін
ескере отырып сараптамалық
бағалау бойынша белгіленеді
15
Генетикалық ақаулар: адамның клеткасындағы генетикалық ақаулардың артуы (хромосомалық аберрация, ДНК бөлінуі және т.б) суда және басқа да қоршаған орта компоненттерінде, аумақтар үшін алдын ала бекітілген ауаның сынамасында ластаушы заттардың деңгейінің артуының ұзаққа созылуы
3 есеге және одан астам
3 ке дейін
Ескертпелер:
1, 2-тармақтарға ескертпе: 5 жылғы деректер бойынша кемінде 30 мың адам және 3 жылдағы кемінде 50 мың адам халқы бар аумақта бақылаудағылармен (аялық) салыстырғанда орта мәндерінің асуы, қала және ауыл халқы үшін бөлек.
1, 2-тармақтарға ескертпе: сондай-ақ нәресте өлімінің дәстүрлі құрылымының өзгеруі ескеріледі;
негізгі көрсеткіштердің 1-тармағына ескертпе: өлі туылғандар санының қатынасы.