Об утверждении Правил осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 10983.
В редакции от: 05.03.2021
Опубликовано: Информационно-правовая система "Әділет" от 03.06.2015.; "Казахстанская правда" от 13.06.2015 г. № 110 (27986);"Егемен Қазақстан" 13.06.2015 ж. № 110 (28588)
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 10983.
Об утверждении Правил осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
В соответствии с подпунктом 70-7) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
______________ Е. Идрисов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В.Школьник
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________ А. Саринжипов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр обороны
Республики Казахстан
______________ И. Тасмагамбетов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев

Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10983 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________ А.Мамытбеков
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_______________ А.Сәрінжіпов
2015 жылғы "____" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_______________ Т.Дүйсенова
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
_______________ Ә.Исекешев
2015 жылғы "____" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б.Сұлтанов
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
____________ И.Тасмағамбетов
2015 жылғы "____" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
_______________ Е.Ыдырысов
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е.Досаев

6 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 3 марта 2015 года № 175
Правила
осуществления государственного учета чрезвычайных
ситуаций природного и техногенного характера
Сноска. Правила в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.06.2017 № 448 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (далее - Правила) определяют порядок ведения государственного учета чрезвычайных ситуаций (далее - ЧС) природного и техногенного характера, произошедших на территории Республики Казахстан.
2. Государственный учет чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера предназначен для:
1) формирования и обобщения основных показателей, характеризующих обстановку в области ЧС природного и техногенного характера по Республике Казахстан;
2) установления количества и видов ЧС в единицах учета, принадлежности к территории и общему количеству в учетных документах.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) биологические опасные вещества – вещества, которые при определенных условиях и в определенных концентрациях оказывают вредное влияние на здоровье человека или будущее поколение (сфера санитарно-эпидемиологического благополучия населения);
2) геологическое опасное явление – событие геологического происхождения или результат деятельности геологических процессов, возникающих в земной коре под действием различных природных или геодинамических факторов или их сочетаний, оказывающих или могущих оказать поражающие воздействия на людей, сельскохозяйственных животных и растения, объекты экономики и окружающую природную среду;
3) геофизическое явление – событие геофизического происхождения или результат процессов в литосфере, гидросфере, атмосфере Земли, возникающих под действием различных геофизических факторов или их сочетаний, оказывающих или могущих оказать поражающие воздействия на население, сельскохозяйственных животных и растения, объекты экономики и окружающую природную среду;
4) травмированный – лицо, получившее телесное повреждение от воздействия ЧС природного и техногенного характера и (или) чрезвычайного происшествия, опасных факторов пожара, а также вторичных проявлений опасных факторов пожара, в результате аварии, вредного воздействия опасных производственных факторов, несчастного случая, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия вызвавших потерю трудоспособности или необходимость госпитализации на срок не менее одних суток, или назначения амбулаторного лечения после оказания первой медицинской помощи;

2015 жылғы 6 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_______________ В.Школьник
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 3 наурыздағы
№ 175 бұйрығымен
бекітілді
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды
мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2017 № 448 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы аумағында болған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды (бұдан әрі – ТЖ) мемлекеттік есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алу:
1) Қазақстан Республикасы бойынша табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ саласындағы ахуалды сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді қалыптастыруға және қорытындылауға;
2) есепке алу құжаттарында жалпы санына және аумаққа тиістілігіне, есепке алу өлшемінде ТЖ түрлерін және санын белгілеуге арналған.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) биологиялық қауіпті заттар – белгілі бір жағдайларда және белгілі бір шоғырлануы кезінде адамның немесе болашақ ұрпақтың денсаулығына зиянды әсер ететін, қолданылуы мен пайдаланылуы (халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы) нормативтік құқықтық актілермен және гигиеналық нормативтермен регламенттелетін заттар;
2) геологиялық қауіпті құбылыс –геологиялық сипаттағы оқиға немесе қызметінің нәтижесі адамдардың, ауыл шаруашылығы жануарлары мен өсімдіктерге, экономика объектілері мен қоршаған табиғи ортаға зақымдаушы әсер тудыратын немесе тудыруы мүмкін, жер қыртысында табиғи немесе геодинамикалық факторлардың немесе олардың үйлесімі әсерінен пайда болатын геологиялық процестер қызметінің нәтижесі;
3) геофизикалық құбылыс – геофизикалық сипаттағы оқиға немесе зақымдаушы үйлесімі тұрғындарға, ауыл шаруашылығы жануарлары мен өсімдіктерге, экономика объектілері мен қоршаған табиғи ортаға зақымдаушы әсер туындайтын немесе туындауы мүмкін, әр түрлі геофизикалық факторлардың әсерінен немесе олардың үйлесімінен туындайтын жердің литосферасындағы, гидросферасындағы, атмосферасындағы процестер нәтижесі;
4) жарақат алған – еңбек қабiлетiн жоғалтуды немесе кемiнде бiр тәулiк мерзiмге емханаға жатқызудың қажеттігіне немесе алғашқы медициналық көмек көрсетiлгеннен кейiн амбулаториялық емдеу тағайындауға әкелген табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай және (немесе) төтенше оқиға, өрттің қауіпті факторларының, сондай-ақ өрттің қауіпті факторларының екінші мәрте қайталануынан, авария, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен, жазатайым оқиға, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзала салдарынан дене жарақатын алған адам;

5) опасное явление – событие биологического, геологического, геофизического, гидравлического, метеорологического происхождения или состояние элементов природной среды, которое по интенсивности, масштабу распространения и продолжительности может оказать негативное воздействие на жизнедеятельность людей, объекты хозяйствования и окружающую природную среду;
6) метеорологическое явление – природные процессы и явления, возникающие в атмосфере под действием различных природных факторов или их сочетаний, оказывающие или могущие оказать поражающее воздействие на людей, сельскохозяйственных животных и растения, объекты экономики и окружающую природную среду;
7) погибший при пожаре – лицо, смерть которого наступила непосредственно на месте пожара или в течение 30 суток со дня происшествия от телесных повреждений (травм), полученных вследствие воздействия опасных факторов пожара, а также вторичных проявлений опасных факторов пожара;
8) материальный ущерб от пожара – стоимостное выражение уничтоженных и поврежденных материальных ценностей, включая ущерб, нанесенный недвижимости, иным основным фондам, оборотным средствам, личному имуществу граждан, если они возникли в прямой зависимости от пожара;
9) вторичные проявления опасных факторов пожара – осколки, части разрушившихся аппаратов, агрегатов, установок, конструкций, радиоактивные и токсичные вещества и материалы, вышедшие из разрушенных аппаратов и установок, электрический ток, возникший в результате выноса напряжения на токопроводящие части конструкций, аппаратов, агрегатов, опасные факторы взрыва, происшедшие вследствие пожара, огнетушащие вещества;
10) чрезвычайное происшествие природного и техногенного характера – событие, возникшее в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, несчастного случая, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей, событие, не классифицирующееся как ЧС;
11) стихийное бедствие – разрушительное природное явление или процесс значительного масштаба, в результате которого может возникнуть или возникла угроза жизни и здоровью людей, произойти разрушение или уничтожение материальных ценностей и компонентов окружающей природной среды;
12) государственный учет ЧС – система учета, основанная на сосредоточении в органах гражданской защиты сведений о количестве и видах ЧС, а также принадлежности по территориальному признаку;

5) қауіпті құбылыс – биологиялық, геологиялық, геофизикалық, гидравликалық, метеорологиялық сипаттағы оқиға немесе адамдардың тіршілік әрекетіне, шаруашылық объектілері мен қоршаған табиғи ортаға қарқындылығы, таралу ауқымы мен ұзақтығына байланысты теріс әсер етуі мүмкін табиғи орта элементтерінің жай-күйі;
6) метеорологиялық құбылыс – адамдардың, ауыл шаруашылық жануарлары мен өсімдіктерге, экономика объектілері мен қоршаған табиғи ортаға зақымдайтын әсер тудыратын немесе тудыруы мүмкін атмосферада әртүрлі табиғи факторлардың немесе олардың үйлесімі әсерінен туындайтын табиғи процестер мен құбылыстар;
7) өрт кезiнде қаза тапқан – тiкелей өрт болған жерде немесе оқиға болған күнінен бастап 30 тәулiктiң iшiнде өрттің қауiпті факторларының әсерi салдарынан алынған дене зақымдарынан (жарақаттарынан), сондай-ақ өрттiң қауiптi факторларының екiншi рет қайталануынан қайтыс болған адам;
8) өрттен болған материалдық шығын – азаматтардың жылжымайтын мүлкiне, өзге де негiзгi қорларына, айналымдағы қаражатына, жеке мүлкiне келтiрiлген залалды қоса алғанда, егер олар өртке тiкелей байланысты туындаған болса, жойылған және бүлiнген материалдық құндылықтардың құндық мәні;
9) өрттiң қауiптi факторларының екiншi рет қайталануы – бүлiнген аппараттардың, агрегаттардың, қондырғылардың, конструкциялардың сынықтары, бөлiктерi, бүлiнген аппараттар мен қондырғылардан шыққан радиоактивтi және улы заттар мен материалдар, кернеудi конструкциялардың, аппараттардың, агрегаттардың тоқ өткізгіш бөлiктерiне шығарудың нәтижесiнде пайда болған электр тогы, өрттің салдарынан болған жарылыстың қауiптi факторлары, от сөндiрушi заттар;
10) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше оқиға - аварияның, өрттің, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің, жазатайым оқиғаның, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзаланың салдарынан адамдардың құрбан болуына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, материалдық нұқсанға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соққан оқиға; ТЖ болып жіктелмейтін оқиға;
11) дүлей зілзала – нәтижесінде адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнуі мүмкін немесе төнген, қоршаған табиғи орта құрамының және материалдық құндылықтардың қирауы немесе жойылуы мүмкін жойқын табиғи құбылыс немесе айтарлықтай ауқымдағы процесс;
12) ТЖ мемлекеттік есепке алу – табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ саны мен түрлері, сондай-ақ аумақтық белгілері бойынша тиесілілігі туралы мәліметтерді ведомстволық уәкілетті органдарда жинақтауға негізделген есепке алу жүйесі;

13) основа учета фактов ЧС – единая система регистрации ЧС с присвоением кодов (вид, группа, класс);
14) загорание – неконтролируемое горение, не причинившее вред жизни и здоровью граждан, материальный ущерб людям, интересам общества и государства;
15) отравление угарным газом – отравление людей продуктами горения, содержащие токсические, химические соединения от печного отопления (каминов) и других устройств (в которых осуществляется процесс горения) связанных с нарушением требований пожарной безопасности и выхлопных газов двигателей внутреннего сгорания;
16) объекты хозяйствования - здания, сооружения и другие строения, используемые в интересах промышленного, сельскохозяйственного производства и других сфер деятельности общества;
17) объекты со статусом экстерриториальности – территории, помещения и автомобили дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, представительств международных и иных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, если такая экстерриториальность предусмотрена ратифицированными международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан. Статус экстерриториальности распространяется также на жилые помещения и служебные автомобили дипломатических агентов, административно-технического персонала дипломатических представительств, консульских должностных лиц, сотрудников вышеперечисленных организаций и членов их семей, если такая экстерриториальность предусмотрена международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан. Статус экстерриториальности не распространяется на автомобили, жилые помещения, занимаемые членами обслуживающего персонала дипломатических представительств, консульских учреждений, сотрудниками представительств международных и иных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, если такая экстерриториальность не предусмотрена международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, а также гражданами Республики Казахстан.
Глава 2. Виды ЧС природного и техногенного характера для ведения государственного учета
4. При формировании и систематизации информации о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях используется совокупность показателей, характеризующих угрозу жизни и здоровью людей, животным и растениям, наносящих ущерб окружающей природной среде.
К ЧС природного характера относятся:
1) геофизические явления: землетрясения (произошедшие на территории Республики Казахстан или приграничных (близлежащих) государств);

13) ТЖ фактілерін есепке алу негізі – кодтар беру арқылы (түрі, тобы, сыныбы) ТЖ бірыңғай тіркеу жүйесі;
14) тұтану - азаматтардың өмірі мен денсаулығына зиян, адамдарға, қоғам мен мемлекет мүдделеріне материалдық нұқсан келтірмеген, бақыланбайтын жану;
15) улы газбен улану - адамдардың құрамында улы, химиялық қосылыстар бар жану өнімдерімен, өрт қауіпсіздігі және іштен жанатын қозғалтқыштардың шығарынды газдар талаптарының бұзылуына байланысты пештен жылытудан (каминдерден) және басқа да құрылғылардан (жану процесі жүзеге асырылатын) улануы;
16) шаруашылық жүргізу объектілері - өнеркәсіптік, ауыл шаруашылық өндірісінің және қоғам қызметінің басқа да салаларының мүдделеріне пайдаланылатын ғимараттар, құрылыстар және басқа да құрылымдар;
17) эксаумақтық мәртебесi бар объектiлер – шетел мемлекеттерi дипломатиялық өкiлдiктерiнiң және консулдық мекемелерінің, егер осындай эксаумақтылық Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық шарттарда көзделсе, Қазақстан Республикасында аккредиттелген халықаралық және өзге де ұйымдары өкiлдiктерiнiң аумақтары, үй-жайлары және автомобильдері. Егер осындай эксаумақтылық Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық шарттарда көзделсе, эксаумақтық мәртебесi дипломатиялық агенттердің, әкімшілік-техникалық консулдық лауазымды адамдардың, жоғарыда аталған ұйымдар қызметкерлерінің және олардың отбасы мүшелерінің тұрғын үй-жайларына және қызметтік автомобильдеріне қолданылады. Егер осындай эксаумақтылық Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық шарттарда көзделмесе, эксаумақтық мәртебесi дипломатиялық өкiлдiктердiң, консульдық мекемелердің қызмет көрсетушi персоналы мүшелерінің, Қазақстан Республикасында аккредиттелген халықаралық және өзге де ұйымдар өкiлдiктерi қызметкерлерінің автомобильдеріне, тұрғын үй-жайларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына қолданылмайды.
2-тарау. Мемлекеттік есепті жүргізу үшін табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ түрлері
4. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар туралы ақпаратты қалыптастыру және жүйелендіру кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктерге тигізетін қатерлерді, қоршаған табиғи ортаға келтіретін зияндарды сипаттайтын көрсеткіштер жиынтығы пайдаланылады.
Табиғи сипаттағы ТЖ-ға мыналар жатады:
1) геофизикалық құбылыстар: жер сілкінісі (Қазақстан Республикасының аумағында немесе шекара маңы (жақын) мемлекеттерде болған);

2) геологические опасные явления: оползни, обвалы, осыпи, камнепады, сели, просадка лессовых пород;
3) метеорологические явления: сильный ветер (включая шквалы и смерчи), пыльные (песчаные) бури, крупный град, сильный дождь (ливень), сильный снегопад, сильные метели (снежные заносы), сильный гололед, сильный мороз, сильная жара, сильный туман, засуха, заморозки, суховей, лавины;
4) гидрологические опасные явления: высокие уровни воды (наводнения) при половодьях, дождевых паводках, заторах и зажорах, ветровых нагонах; низкий уровень воды;
5) природные пожары - лесные пожары, пожары степных и лесных массивов, подземные пожары горючих ископаемых;
6) инфекционные болезни и отравления: инфекционные заболевания;
7) отравления людей: пищевые отравления, лучевые поражения;
8) заболевание и гибель животных;
9) заболевание и гибель растений;
10) происшествия на водоемах.
К ЧС техногенного характера относятся:
1) транспортные аварии (катастрофы) на: железнодорожном транспорте, автодорогах (автотранспорте), внутреннем водном транспорте, морском транспорте, магистральном трубопроводном транспорте;
2) авиакатастрофы и инцеденты;
3) пожары, взрывы:
внезапные выбросы огня и газа в зданиях и сооружениях жилого, социально-бытового и производственного (промышленного) назначения, административно-общественных зданиях;
на объектах сельскохозяйственного назначения;
на открытых пространствах, улицах, в местах массового скопления людей (остановки наземного транспорта, выходы со станций метро, рынки, оптовые базары, стадионы, парки и так далее);
в зданиях и сооружениях, выполненных с применением легких металлических конструкций со сгораемым утеплителем;
в подземных переходах под автомобильными и железнодорожными мостами и дорогами;
в культовых зданиях и учреждениях;
на нефтяных и газоконденсатных месторождениях;
внезапные выбросы огня и газа на промышленных объектах;
внезапные выбросы огня и газа на шахтах, подземных и горных выработках;
4) взрывы при обезвреживании взрывных устройств;
5) обнаружение (утрата) взрывчатых веществ или взрывного устройства;
6) аварии с выбросом, выброс сильнодействующих ядовитых веществ:
на химически опасных объектах;
на водном транспорте;
автомобильные;
железнодорожные;
авиакатастрофы и инциденты на земле;
7) обнаружение (утрата) источников сильнодействующих ядовитых веществ;
8) экстремально высокое загрязнение природной среды: загрязнение почв; атмосферного воздуха, поверхностных морских (речных) вод;
9) аварии с выбросом (угрозой выброса) радиоактивных веществ:
аварии на АЭС, атомных энергетических установках производственного и научно-исследовательского назначения с выбросом (угрозой выброса) радиоактивных веществ;
обнаружение (утрата) радиоактивных веществ;
аварии с выбросом (угрозой выброса) биологически опасных веществ на предприятиях и в научно-исследовательских учреждениях (лабораториях);
аварии на транспорте с выбросом (угрозой выброса) биологически опасных веществ;
обнаружение (утрата) биологически опасных веществ;

2) геологиялық қауіпті құбылыстар: сырғымалар, опырылулар, қорымтастар, тас құламалары, селдер, орман жыныстарының шөгуі;
3) метеорологиялық құбылыстар: күшті жел (құйындар мен дауылдарды қоса алғанда), шаңды (құмды) дауылдар, iрі бұршақ, нөсер жауын (нөсер), қалың қар, қатты борандар (қарлы борасындар), қатты көктайғақ, қатты аяз, қатты ыстық, қалың тұман, құрғақшылық, қатқақ, аңызақ жел, көшкін;
4) гидрологиялық қауіпті құбылыстар: судың жоғарғы деңгей (су басу), су толу, жаңбыр тасқыны, кептелістер мен сеңнің тоқтауы, жел айдаулары кезіндегі судың жоғарғы деңгейі, судың төменгі деңгейі;
5) табиғи өрттер - орман өрттері, дала және орман алқаптарының өрттері, жанғыш пайдалы қазбалардың жерасты өрттері;
6) жұқпалы аурулар мен уланулар: жұқпалы аурулар;
7) адамдардың улануы: тамақтан улану, сәулелік зақымдалулар;
8) жануарлардың ауруы және өлімі;
9) өсімдіктердің ауруы мен жойылуы;
10) су айдындарындағы оқиғалар.
Техногендік сипаттағы ТЖ-ға мыналар жатады:
1) көлік авариялары (апаттары): теміржол көлігінде; автожолдарда (автокөлікте); ішкі су көлігінде; теңіз көлігінде, магистральдық құбыр өткізгіштерде;
2) әуе апаттары мен инциденттері;
3) өрттер, жарылыстар:
тұрғын үй, әлеуметтік-тұрмыстық және өндірістік (өнеркәсіптік) мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда, әкімшілік-қоғамдық ғимараттарда от және газдың кенеттен шашырауы;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде;
ашық кеңістіктерде, көшелерде, адам жаппай жиналатын орындарда (жер беті көлігінің аялдамалары, метро станциясынан шығаберістері, базарлар, көтерме базарлар, стадиондар, парктер және сол сияқты);
жанғыш жылыту материалдары бар жеңіл металл конструкцияларды қолдана отырып орындалған ғимараттар мен құрылыстарда;
автомобиль және теміржол көпірлері мен жолдары астындағы жерасты өтпелерінде;
ғибадат ғимараттары мен мекемелерінде;
мұнай және газконденсатты кен орындарында;
өнеркәсіп объектілерінде от пен газдың кенеттен шашырауы;
шахталарда, жерасты және тау-кен орындарында от пен газдың кенеттен шашырауы;
4) жарғыш құрылғыларды залалсыздандыру кезіндегі жарылыстар;
5) жарылғыш заттар немесе жарғыш құрылғыларды табу (жоғалту);
6) қалдықтарды, күшті әсер ететін улы заттарды шығаратын авариялар:
химиялық қауіпті объектілердегі;
су көлігіндегі;
автомобиль;
темір жол;
авиа апаттары және жердегі инциденттер;
7) күшті әсер ететін улы заттардың көздерін табу (жоғалту);
8) табиғи ортаның айтарлықтай жоғары ластануы: топырақтың, атмосфералық ауаның, теңіз (өзен) су бетінің ластануы;
9) радиоактивті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) авариялар:
АЭС, өндірістік және ғылыми-зерттеу мақсатындағы атом энергетикалық қондырғыларында радиоактивті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) авариялар;
радиоактивті заттарды табу (жоғалту);
кәсіпорындарда және ғылыми-зерттеу мекемелерінде (зертханаларда) биологиялық қауіпті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) авариялар;
биологиялық қауіпті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) көліктегі авариялар;
биологиялық қауіпті заттарды табу (жоғалту);

10) внезапные обрушения элементов транспортных коммуникаций (мостов, тоннелей и других сооружений), в том числе строящихся;
11) обрушение зданий и сооружений жилого, социально-бытового и культурного назначения;
12) аварии:
на электроэнергетических системах;
и обрушения в системах жизнеобеспечения;
на очистных сооружениях;
13) гидродинамические аварии: прорывы плотин (дамб, шлюзов, перемычек и так далее);
14) астрономические опасные явления:
падение небесных тел;
падение космических летательных аппаратов и их обломков;
ухудшение радиационной обстановки в околоземном космическом пространстве;
появление аномальных атмосферных явлений.
5. Государственному учету ЧС природного и техногенного характера подлежат показатели, приведенные в пункте 4 настоящих Правил.
Случаи, не приведенные в пункте 4 настоящих Правил не подлежат учету как ЧС.
Глава 3. Документы государственного учета ЧС природного и техногенного характера
6. Документами государственной отчетности в сфере гражданской защиты являются:
1) оперативная информация – сведения о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, передаваемые за подписью руководителей территориальных подразделений, подведомственных государственных учреждений и организаций уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты незамедлительно или с утвержденным интервалом времени за подписью оперативных дежурных территориальных подразделений уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
2) информационная карточка о ЧС природного и техногенного характера – сводные сведения или информация в отраслевом разрезе о выявленных тенденциях развития ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, представляющих угрозу жизни и здоровью людей, животным и растениям, наносящих ущерб окружающей природной среде, предназначенные для своевременного оперативного реагирования, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) оперативный учет – информация о факте возникновения и развития обстановки при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях и принятых мерах по их ликвидации, применяемая для своевременного оповещения населения и заинтересованных организаций, уточнения и анализа обстановки, принятия управленческих решений, передаваемая за подписью руководителей территориальных подразделений, подведомственными государственными учреждениями и организациями в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;
4) оперативное донесение о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях – это информация, необходимая для решения экстренных задач, требующих незамедлительного реагирования: о факте или угрозе и основных параметрах ЧС, о первоочередных мерах по защите населения и территорий; ведении аварийно-спасательных и других неотложных работ; о силах, средствах и ресурсах, задействованных для ликвидации ЧС, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

10) көлік коммуникациялары (көпірлердің, тоннельдердің және басқа да құрылыстардың), оның ішінде салынып жатқан элементтерінің кенеттен қирауы;
11) ғимараттар мен тұрғын үй, әлеуметтік-тұрмыстық және мәдени мақсаттағы құрылыстардың қирауы;
12) авариялар:
электр энергетикалық жүйелердегі;
тіршілікті қамтамасыз ету жүйелеріндегі опырылулар;
тазарту құрылыстарындағы;
13) гидродинамикалық авариялар: бөгеттердің бұзылуы (бөгендер, шлюздер, бөгеулер және тағы сол сияқты);
14) астрономиялық қауіпті құбылыстар:
аспан денелерінің құлауы;
ғарыштық ұшу аппараттары мен олардың сынықтарының құлауы;
жер төңірегінің ғарыш кеңістігіндегі радиациялық ахуалдың нашарлауы;
аномальды атмосфералық құбылыстардың пайда болуы.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында келтірілген көрсеткіштер табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-ны мемлекеттік есепке алуға жатады.
Осы Қағидалардың 4-тармағында келтірілмеген жағдайлар ТЖ ретінде есепке алуға жатпайды.
3-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-ны мемлекеттік есепке алу құжаттары
6. Азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік есептілік құжаттары:
1) жедел ақпарат – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен ұйымдары басшыларының қолы қойылып, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға дереу немесе бекітілген уақыт аралығында азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің жедел кезекшілерінің қолы қойылып берілетін табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар және жағдайлар туралы мәліметтер;
2) табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ туралы ақпараттық карточка – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес уақтылы жедел ден қоюды қажет ететін адамдардың өмірі мен денсаулығына, жануарларға және өсімдіктерге қатер төндіретін, қоршаған табиғи ортаға залал келтіретін табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ өршуінің анықталған үрдістері туралы салалық бөліктегі жиынтық мәліметтер немесе ақпарат;
3) жедел есепке алу – халықты және мүдделі ұйымдарды уақтылы құлақтандыру, ахуалды нақтылау және талдау, басқарушылық шешімдерді қабылдау, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға аумақтық бөлімшелер, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың басшылары қол қойып берілетін, табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар кезіндегі ахуалдың туындауы және өршу фактілері және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат;
4) табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ және оқиғалар туралы жедел мәлімдеме – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес дереу ден қоюды талап ететін, шұғыл міндеттерді шешу үшін қажет ақпарат: ТЖ фактісі немесе қатері және негізгі параметрлері туралы; халықты және аумақтарды қорғау бойынша бірінші кезекті шаралар туралы; авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу туралы; ТЖ жоюға жұмылдырылған күштер, құралдар және ресурстар туралы ақпарат;

5) специальные журналы – журналы, регистрируемые территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, предназначенные для учета ЧС природного и техногенного характера, происшествиях, случаях и иной поступающей информации;
6) акты обследований территорий, на которых возникли ЧС (с указанием основных сведений о произошедшей ЧС, площади зоны ЧС, степени и характере повреждений и разрушений зданий и сооружений, количестве пострадавших, размере ущерба, мерах по ликвидации ЧС), подписанные и заверенные печатями членов комиссии и представителей заинтересованных центральных и местных исполнительных органов;
7) справки – заключения заинтересованных государственных органов, подтверждающие масштаб произошедшей ЧС, нанесенного ущерба и иных последствий, за подписью руководителя либо лица его замещающего и заверенные печатью;
8) акты о пожаре – составляются на каждый пожар комиссией, возглавляемой сотрудником территориального подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в течение суток после его ликвидации. В состав комиссии включаются представители юридического лица или физические лица пострадавших от ЧС и другие заинтересованные лица. Акт о пожаре, на который пожарные подразделения не вызывались и сообщение о нем (устное или письменное) поступило в территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты от потерпевших, страховых организаций или других источников, составляется комиссией в том же составе не позднее двух суток с момента получения информации не менее чем в двух экземплярах, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
Акт после подписания его комиссией остается в органе, проводящем проверку по факту пожара. При отсутствии данных по сумме материального ущерба нанесенного пожаром и причине его возникновения, эти сведения заполняются после предоставления заключения (исследовательской испытательной пожарной лаборатории), экспертизы (пожарно-технической) в срок не более 30 суток, либо документов бухгалтерской отчетности организаций, сведений страховых организаций, выписок из решений судебных органов или документов собственников имущества. Копия акта о пожаре выдается по заявлению собственникам имущества и пострадавшим от пожара для обращения в судебные органы по вопросам возмещения ущерба, восстановления документов, а также по письменным запросам судебных органов.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) арнайы журналдар – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері тіркейтін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды, оқиғаларды және өзге келіп түскен ақпаратты есепке алуға арналған журналдар;
6) комиссия мүшелері мен мүдделі орталық және жергілікті атқарушы органдардың өкілдері қол қойған және мөрмен расталған ТЖ туындаған аумақтарды (болған төтенше жағдай, төтенше жағдай аймағының ауданы, ғимараттар мен құрылыстардың зақымдалу және қирау дәрежесі мен сипаты, зардап шеккендер саны, залал мөлшері, төтенше жағдайды жою жөніндегі шаралар туралы негізгі мәліметтер көрсетіледі) тексеру актілері;
7) анықтамалар - болған төтенше жағдайдың, келтірілген залалдың және өзге де зардаптардың ауқымын растайтын мүдделі мемлекеттік органдардың басшысы не оны алмастыратын адам қол қойған және мөрмен куәландырылған қорытынды;
8) өрт туралы актілер - азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері басшылық жасайтын комиссия әрбір өртке оны жойғаннан кейін бір тәулік ішінде жасайды. Комиссия құрамына ТЖ-дан зардап шеккен заңды тұлға өкілі немесе жеке тұлғалар және басқа да мүдделі адамдар кіреді. Өрт сөндіру бөлімшелері шақыртылмаған және хабарлама (ауызша немесе жазбаша) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне зардап шегушіден, сақтандыру ұйымдарынан немесе басқа да көздерден түскен өрт туралы актіні ақпарат алынған уақыттан бастап екі тәуліктен кешіктірілмей сол құрамдағы комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес кемінде екі данада жасайды.
Акті оған комиссия қол қойғаннан кейін өрт фактісі бойынша тексеріс жүргізген органда қалады. Өрт салдарынан келтірілген материалдық залал сомасы және оның туындау себептері жөнінде деректер болмаған кезде бұл мәліметтер 30 тәуліктен кешіктірілмей қорытынды (өрт сынақ зерттеу зертханасы), сараптама (өрт-техникалық), не ұйымның бухгалтерлік есептілік құжаттары, сақтандыру ұйымдары мәліметтері, сот органдары шешімдерінен үзінділер немесе мүлік иелерінің құжаттары ұсынылғаннан кейін толтырылады. Өрт туралы актінің көшірмесі мүлік иелері мен өрттен зардап шеккендерге өтініш бойынша сот органдарына шығынды өтеу, құжаттарды қалпына келтіру мәселелері бойынша жүгіну үшін, сондай-ақ сот органдарының жазбаша сұрау салулары бойынша беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 4. Передача и сбор информации о ЧС природного и техногенного характера
7. Ежеквартально уточненная информация в пределах компетенции по фактам произошедших на территории Республики Казахстан ЧС природного и техногенного характера представляется в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты:
1) Министерством обороны Республики Казахстан (о взрывах, пожарах, обнаружении боеприпасов и взрывных устройств войскового образца);
2) Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (о заболеваниях и отравлениях сельскохозяйственных животных, поражениях сельскохозяйственных растений болезнями и вредителями);
3) Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (об авариях на железнодорожном, водном транспорте, автодорогах, с воздушными судами, авиакатастрофах и обрушениях элементов транспортных коммуникаций, о коммунальных системах жизнеобеспечения);
4) Министерством энергетики Республики Казахстан (о пожарах, взрывах, авариях на электроэнергетических системах, на предприятиях и магистральном трубопроводном транспорте, на нефтяных, нефтегазовых и газоконденсатных месторождениях, об авариях с выбросом радиоактивных веществ на атомных энергетических установках производственного и научно-исследовательского назначения, об обнаружении (утрате) радиоактивных веществ);
5) Министерством здравоохранения Республики Казахстан (об угрозе возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий ЧС, опасных инфекционных заболеваниях и отравлениях людей);
6) Министерством экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (о прорывах плотин (дамб, шлюзов, перемычек), гидрогеологических явлениях, лесных пожарах, поражениях лесов болезнями и вредителями, заболеваниях и гибели диких животных, массовой гибели рыб, об экологической обстановке, о загрязнении атмосферного воздуха, почв, поверхностных морских и речных вод, радиоактивном загрязнении окружающей среды);
7) республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (об опасных метеорологических и гидрологических явлениях, о загрязнении окружающей среды);
8) товариществом с ограниченной ответственностью "Сейсмологическая опытно-методическая экспедиция" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (о землетрясениях);
9) местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (о пострадавших в результате несчастных случаев и аварий на производстве, степных пожарах, горении полей с посевами зерновых и других культур).

4-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ туралы ақпаратты беру және оны жинау
7. Қазақстан Республикасының аумағында болған табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ фактілері бойынша құзыреті шегіндегі тоқсан сайынғы нақтыланған ақпаратты:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (жарылыстар, өрт туралы, оқ-дәрі және әскери үлгідегі жару қондырғыларын табу);
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (ауыл шаруашылығы жануарларының аурулары мен улануы, ауылшаруашылығы өсімдіктерінің аурулар және зиянкестермен зақымдануы туралы);
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (темір жол, су көлігіндегі, автожолдардағы, әуе көлігімен болған авариялар, авиаапаттар және көлік коммуникациялары элементтерінің қирауы, тіршілік әрекетін қамтамасыз етудің коммуналдық жүйелері туралы);
4) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі (электроэнергетика жүйелеріндегі, кәсіпорындар мен магистралды құбырлардағы, мұнай, мұнай-газ және газконденсатты кен орындарындағы өрттер, жарылыстар, авариялар туралы, өндірістік және ғылыми-зерттеу мақсатындағы атом энергетикасы қондырғыларындағы радиоактивті заттарды шығаратын авариялар, радиоактивті заттарды табу (жоғалту) туралы);
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі (ТЖ медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы, адамдардың қауіпті инфекциялық аурулары мен уланулары туралы);
6) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі (бөгеттердің (бөгендердің, шлюздердің, бөгеулердің) бұзылулары туралы, гидрогеологиялық құбылыстар, орман өрттері, ормандардың аурулар және зиянкестермен зақымдануы, жабайы жануарлардың аурулары мен өлімі, балықтардың жаппай қырылуы, экологиялық жағдайлар, атмосфералық ауаның, топырақтың, жерүсті теңіз және өзен суларының ластануы, қоршаған ортаның радиоактивті ластануы туралы);
7) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (қауіпті метеорологиялық және гидрологиялық құбылыстар, қоршаған ортаның ластануы туралы);
8) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Сейсмологиялық тәжірибелік-әдістемелік экспедициясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (жер сілкіністері туралы);
9) облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (өндірістегі жазатайым оқиғалар мен авариялардан зардап шеккендер, дала өрттері, дәнді және басқа да дақылдардың егінді алқабының жануы туралы) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Оперативные дежурно-диспетчерские службы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты запрашивают и получают информацию в области ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях у взаимодействующих государственных органов в пределах их компетенции.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае угрозы и/или факта возникновения ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, информация передается незамедлительно:
1) территориальными подразделениями, подведомственными государственными учреждениями и организациями в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;
2) центральными исполнительными органами и их подведомственными организациями – в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Информация о ЧС природного и техногенного характера, не предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, но имеющих социальную значимость, способных вызывать общественный резонанс, представляется в виде оперативной информации незамедлительно территориальными подразделениями, подведомственными государственными учреждениями и организациями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, местными исполнительными органами и организациями в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Информация о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты передается по всем действующим каналам и системам (видам) связи, оповещения и информационного обеспечения.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Информация об угрозе, возникновении или ликвидации ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях передается незамедлительно с момента обнаружения в территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты:
местными исполнительными органами (областей, городов, районов, районов в городе, сел, сельских округов);
организациями независимо от форм собственности.
В случае угрозы или возникновении ЧС регионального или глобального характера информация передается незамедлительно территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты – акиму соответствующей территории, а также акимам граничащих административно-территориальных единиц.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жедел кезекші-диспетчерлік қызметтері өз құзыреті шегінде өзара іс-қимыл жасайтын мемлекеттік органдардан табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар саласындағы ақпаратты сұратады және алады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар қаупі төну және/немесе туындау фактісі жағдайында ақпаратты:
1) аумақтық бөлімшелер, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға;
2) орталық атқарушы органдар мен олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға дереу береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделмеген, бірақ қоғамдық резонанс тудыруы мүмкін әлеуметтік мәні бар табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы ақпаратты азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен ұйымдары, жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдар жедел ақпарат ретінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар туралы ақпарат азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға барлық қолданыстағы құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз ету арналары мен байланыс жүйелері (түрлері) арқылы беріледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, оқиғалардың қатері, туындауы немесе оларды жою туралы ақпаратты азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне:
жергілікті атқарушы органдар (облыстар, қалалар, аудандар, қала аудандары, ауылдар, ауыл округтері);
меншік нысандарына қарамастан ұйымдар тез арада байқаған сәттен бастап береді.
Өңірлік немесе жаһандық сипаттағы ТЖ қатері немесе олар туындаған жағдайда азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері ақпаратты тиісті аумақтың әкіміне, сондай-ақ шектесетін әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдеріне дереу береді.

Глава 5. Ведение государственного учета ЧС природного и техногенного характера
13. ЧС классифицируются по следующим основным признакам: сфере возникновения, ведомственной принадлежности, масштабу возможных последствий.
По сфере возникновения ЧС подразделяются на природные и техногенные.
По ведомственной принадлежности подразделяются на ситуации происшедшие в: строительстве, промышленности, аграрном секторе, жилой и коммунально-бытовой сфере, сельском и лесном хозяйствах, на транспорте и др.
По масштабу подразделяются на объектовые, местные, региональные, глобальные.
14. Основа учета – единая система регистрации ЧС природного и техногенного характера, происшествий и случаев.
1) учет ЧС складывается из следующих этапов:
регистрации сведений о ЧС в учетных документах;
свода, обработки и сравнения с аналогичным предыдущим периодом, обобщения показателей ЧС, обмена и сверки информации;
составления сводных документов о ЧС и представлении их институтам государственной власти, организациям, зарубежным странам;
формирования на их основе аналитических материалов и представлении институтам государственной власти, организациям, зарубежным странам.
2) центральные и местные исполнительные органы, организации, независимо от форм собственности, представляют в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты информацию по вопросам защиты населения и территорий от ЧС в соответствии с критериями информации и регламентом передачи информации или по запросу уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
3) передача информации об угрозе и фактах возникновения ЧС природного и техногенного характера осуществляется в первоочередном порядке по действующим каналам и системам (видам) связи, оповещения и информационного обеспечения на некоммерческой основе.
15. Информация в области защиты населения и территорий от ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях включает в себя сведения о:
прогнозируемых и возникших ЧС и их последствиях;
мерах по защите населения и территорий;
ведении аварийно-спасательных и других неотложных работ;
силах и средствах, задействованных для ликвидации;
составе и структуре сил и средств, предназначенных для предупреждения и ликвидации;
мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами, организациями независимо от форм собственности в области защиты населения и территорий;
создании, наличии, использовании и восполнении финансовых и материальных ресурсов для ликвидации.
16. Учету подлежат все пожары, произошедшие на территории Республики Казахстан, независимо от времени и места их возникновения и последствий, за исключением случаев, не подлежащих учету, как пожар:

5-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ мемлекеттік есепке алуды жүргізу
13. ТЖ мынадай негізгі белгілер бойынша жіктеледі: туындау саласы, ведомстволық тиістілігі, ықтимал салдардың ауқымы.
ТЖ туындау саласы бойынша табиғи және техногендік болып бөлінеді.
Ведомстволық тиістілігі бойынша: құрылыста; өнеркәсіпте; аграрлық секторда, тұрғын үй және коммуналдық-тұрмыстық салада; ауыл және орман шаруашылығында; көлікте және т. б. болатын жағдайларға бөлінеді.
Ауқымы бойынша объектілік, жергілікті, өңірлік, жаһандық болып бөлінеді.
14. Есепке алу негізі – табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғаларды бірыңғай тіркеу жүйесі.
1) ТЖ есепке алу мынадай кезеңдерден тұрады:
есептік құжаттарда ТЖ туралы мәліметтерді тіркеу;
жинақтау, өңдеу және алдыңғы ұқсас кезеңмен салыстыру, ТЖ көрсеткіштерін қорытындылау, ақпаратпен алмасу және салыстырып тексеру;
ТЖ туралы жиынтық құжаттарды жасау және оларды мемлекеттік билік институттарына, ұйымдарға, шет елдерге беру;
олардың негізінде талдау материалдарын қалыптастыру және мемлекеттік билік институттарына, ұйымдарға, шет елдерге ұсыну.
2) орталық және жергілікті атқарушы органдар, меншік нысандарына қарамастан ұйымдар азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға ТЖ-дан халық пен аумақтарды қорғау мәселелері бойынша ақпаратты белгіленген ақпарат критерийлеріне және ақпарат беру регламентіне сәйкес немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның сұрауы бойынша береді;
3) табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ қатері және туындау фактілері туралы ақпарат беру коммерциялық емес негізде байланыс, құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз етудің қолданыстағы арналары мен жүйелері (түрлері) бойынша бірінші кезектегі тәртіппен жүзеге асырылады.
15. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-дан, оқиғалардан халықты және аумақтарды қорғау саласында ақпарат:
болжанған және туындаған ТЖ және олардың зардаптары;
халықты және аумақтарды қорғау жөніндегі шаралар;
авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу;
жою үшін жұмылдырылған күштер мен құралдар;
алдын алу және жоюға арналған күштер мен құралдардың құрамы мен құрылымы;
жергілікті атқарушы органдар, меншік нысандарына қарамастан ұйымдар халықты және аумақтарды қорғау саласында өткізетін іс-шаралар;
жою үшін қаржы және материалдық ресурстарды құруы, болуы, пайдалануы және толықтырып отыруы туралы мәліметтерді қамтиды.
16. Өрт ретінде есепке алынбайтын мына жағдайлардан басқа Қазақстан Республикасының аумағында болған барлық өрттер олардың туындаған уақыты мен орнына және зардаптарына қарамастан есепке алуға жатады:

1) произошедших на объектах со статусом экстерриториальности, независимо от наступивших для них последствий, кроме случаев, когда ими причинен материальный ущерб или наступили другие последствия для физических и (или) юридических лиц Республики Казахстан;
2) взрывы, вспышки и разряды статического электричества, не вызвавшие возникновения пожара;
3) загорания бесхозных зданий и бесхозных транспортных средств, сухой травы, листьев, тополиного пуха на открытых территориях и степных массивах, пожнивных остатков, стерни, а также мусора на свалках, пустырях, на территории домовладений и объектов хозяйствования, обочинах дорог, контейнерных площадок для его сбора, в контейнерах (урнах) для его сбора, в лифтовых шахтах (лифтах) жилых домов, в мусоросборниках (мусоропроводах) жилых домов, на лестничных клетках жилых домов, в подвальных и чердачных помещениях жилых домов;
4) горения, обусловленные спецификой технологического процесса производства (заложенные в технологический регламент или другую техническую документацию) или условиями работы промышленных установок и агрегатов, а также бытовых печей для обогрева помещений;
5) горения, как результат обработки предметов огнем, теплом или иным термическим (тепловым) воздействием с целью их переработки, изменения качественных характеристик (сушка, варка, глажение, копчение, жаренье, плавление и прочее);
6) коротких замыканий электросетей, в электрооборудовании, бытовых и промышленных электроприборах, не вызвавшие распространения горения за пределы аппарата, агрегата и механизма;
7) задымления при неисправности бытовых электроприборов и сгорания пищи при ее приготовлении, не вызвавшие возникновения пожара;
8) покушения на самоубийство и самоубийств путем самосожжения, если они не вызвали распространения горения;
9) горение автотранспортных средств, причиной которых явилось дорожно-транспортное происшествие;
10) самовозгорания пирофорных соединений, без последствий и ущерба;
11) причиной которых явились авиационные, железнодорожные аварии, террористические акты, военные действия, спецоперации правоохранительных органов, землетрясения;
12) случаи загораний.
17. Учет материального ущерба от пожаров осуществляется на основании:
1) документов бухгалтерской отчетности организаций, на которых произошел пожар;
2) сведений страховых организаций;
3) выписок из решений судебных органов;
4) документов собственников имущества.
Материальный ущерб от пожара складывается из прямого (возник в прямой зависимости от пожара) и косвенного ущерба (затраты на тушение пожара, ликвидацию последствий пожара, на восстановление функционирования объекта, а также потери от простоя объектов и другие), независимо от степени его возмещения.
Не берется на учет материальный ущерб, нанесенный в результате пожара объектам со статусом экстерриториальности, кроме случаев возмещения физическим и юридическим лицам Республики Казахстан.

1) Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларына материалдық залал келтiрiлген немесе басқа да зардаптар болған жағдайларды қоспағанда, оларға келтiрiлген зардаптарға қарамастан эксаумақтық мәртебесi бар объектiлерде болған өрттер;
2) өрттiң пайда болуын тудырмайтын статикалық электр көзінің жарылыстары, жарқылдары мен разрядтары;
3) ашық аумақтар мен дала алқаптарындағы иесіз ғимараттар мен иесіз көлік құралдарының, құрғақ шөптің, жапырақтардың, терек ұлпасының, шабындық қалдықтарының, аңыздардың, сондай-ақ қоқыс төгетін жерлердегі, бос жерлердегі, үй-жайлар мен шаруашылық жүргізу объектілерінің аумақтарындағы, жол жиектеріндегі, жинауға арналған контейнерлік алаңдардағы, жинауға арналған контейнерлердегі (урналардағы), тұрғын үйлердің лифт шахталарындағы (лифтілеріндегі), тұрғын үйлердің қоқыс жинағыштарындағы (қоқыс құбырларындағы), тұрғын үйлердің баспалдақ торларындағы, тұрғын үйлердің жертөле және шатыр үй-жайларындағы қоқыстардың тұтанулары;
4) өндiрiстiң технологиялық процесінің ерекшелiктерiне (техникалық регламентке немесе басқа да техникалық құжаттамаға кiргiзiлген) немесе өнеркәсiптiк қондырғылар мен агрегаттардың, сондай-ақ үйді жылытуға арналған тұрмыстық пештердің жұмыс жағдайына байланысты жану жағдайлары;
5) заттарды қайта өңдеу, сапалық сипатын өзгерту мақсатында (кептiру, пiсiру, үтiктеу, қақтау, қуыру, балқыту және басқалары) отпен, жылумен немесе өзге де термиялық (жылулық) әсермен өңдеу нәтижесi ретiндегі жану жағдайлары;
6) электр жабдықтарындағы, тұрмыстық және өнеркәсiптiк электр аспаптарындағы жанудың аппараттан, агрегаттан және механизмнен тыс таралуын тудырмайтын электр желiлерiнiң қысқа тұйықталу жағдайлары;
7) тұрмыстық электр аспаптарының ақауы кезіндегі түтіндеу және тағам дайындау кезінде өрттің пайда болуын тудырмайтын күю жағдайлары;
8) өзін-өзі өлтіруге оқталу және өзін-өзі өртеу жолымен өлтіру жағдайлары, егер олар жанудың таралуын тудырмаса;
9) жол-көлік оқиғасы себебінен болған автокөлік құралдарының жану жағдайлары;
10) зардаптар мен залалсыз пирофорлық қосқыштардың өздігінен тұтану жағдайлары;
11) авиациялық, темір жол авариялары, террористік актілер, ұрыс қимылдары, құқық қорғау органдарының арнайы операциялары, жер сілкіністері себебінен өрттер;
12) тұтану жағдайлары.
17. Өрттен болатын материалдық шығынның есебі:
1) өрт болған ұйымдардың бухгалтерлік есептілік құжаттарының;
2) сақтандыру ұйымдары мәліметтерінің;
3) сот органдары шешімдері үзінді көшірмелерінің;
4) мүлік иелері құжаттарының негізінде жүзеге асырылады.
Өрттен келген материалдық шығын оны өтеу дәрежесіне қарамастан тікелей (туындаған өртке тікелей байланысты) және жанама залалдан (өрт сөндіруге, өрттің салдарын жоюға, объектінің жұмыс істеуін қалпына келтіруге арналған шығындар, сондай-ақ объектілердің тұрып қалуынан болатын шығындар және басқалар) құралады.
Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына өтейтін жағдайларды қоспағанда, эксаумақтылық мәртебесі бар объектілерге өрт нәтижесінде келтірілген материалдық шығын есепке алынбайды.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Учет пострадавших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях
18. Учету подлежат все пострадавшие при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях (в том числе отравление угарным газом, связанные с нарушением требований пожарной безопасности (по фактам без возникновения пожара).
При формировании первичных данных по ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, и их последствий все факты гибели и травмирования людей:
1) учитываются на основании заключений о причине смерти или выписок из истории болезни травмированного в соответствии с Кодексом Республики Казахстан о здоровье народа и системе здравоохранения, предоставляемые организациями здравоохранения;
2) в случаях, указанного в подпункте 8) пункта 16 настоящих Правил не подлежат учету и считаются несчастными случаями, умышленным убийством (самоубийством) либо попыткой умышленного убийства (самоубийства).
19. При установлении судебным экспертам гибели людей до момента возникновения ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, ранее взятых на учет как погибшие при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, указанные лица исключаются из баз данных учета погибших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях.
Лица, погибшие или травмированные при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, на транспортных средствах, находящихся в пути следования или на временных стоянках, учитываются по месту возникновения ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях.
20. Организации здравоохранения:
1) немедленно предоставляют территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты информацию о пострадавших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, обратившихся или доставленных для оказания медицинской помощи, а также умерших от полученных травм;
2) по запросам должностных лиц, проводящих проверку по ЧС природного и техногенного характера, происшествиям и случаям, не позднее 3-х суток предоставляют заключения о причине смерти или выписки из истории болезни травмированного в соответствии с Кодексом о здоровье народа и системе здравоохранения.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар кезінде зардап шеккендерді есепке алу
18. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар кезінде барлық зардап шеккендер есепке алуға жатады (оның ішінде улы газбен улану, өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзылуына байланысты (өрттің шығу фактілері жоқ)).
Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар бойынша және олардың салдарлары бойынша алғашқы деректерді қалыптастыру кезінде адамдардың қайтыс болуы және жарақаттануының барлық фактісі:
1) денсаулық сақтау ұйымдары ұсынатын Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодекске сәйкес, қайтыс болу себептері туралы қорытындылар немесе жарақат алғанның сырқатнамасының үзінді көшірмелерінің негізінде есепке алынады;
2) 16-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген жағдайларда есепке алуға жатпайды және жазатайым оқиғалар, қасақана кісі өлтіруге (өзін-өзі өлтіруге) не қасақана өлтіруге (өзін-өзі өлтіруге) әрекет жасау болып саналады.
19. Бұдан бұрын табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар кезінде қайтыс болғандар ретінде есепке алынған, табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар туындау сәтіне дейін адамдар өлімін сот сарапшылары анықтаған кезде көрсетілген адамдар табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайларда қайтыс болғандарды есепке алудың деректер базасынан алып тасталады.
Жолдағы немесе уақытша тұрақтардағы көлiк құралдарында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар кезінде қаза тапқан немесе жарақат алған адамдар табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар туындаған орны бойынша есепке алынады.
20. Денсаулық сақтау ұйымдары:
1) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар кезінде зардап шеккендер, медициналық көмек көрсетуге өтініш жасағандар немесе жеткізілгендер туралы, сондай-ақ алған жарақатынан қайтыс болғандар туралы ақпаратты азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне дереу ұсынады;
2) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар бойынша тексеру жүргізетін лауазымды адамдардың сұрау салуы бойынша 3 тәулiктен кешiктiрмей Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодекске сәйкес қайтыс болу себептері туралы қорытындыларды немесе жарақат алғанның сырқатнамасынан үзінділерді ұсынады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 7. Организация и проведение сверок
21. Территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты ежеквартально проводят сверки сведений на местах по:
1) заболеваниям и отравлениям сельскохозяйственных животных, поражениям сельскохозяйственных растений болезнями и вредителями с территориальными органами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) авариям на железнодорожном, водном транспорте, автодорогах, с воздушными судами и обрушениях элементов транспортных коммуникаций, коммунальным системам жизнеобеспечения с территориальными органами Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3) пожарам, взрывам на электроэнергетических системах, авариям, пожарам, взрывам на предприятиях и магистральном трубопроводном транспорте, на нефтяных, нефтегазовых и газоконденсатных месторождениях, авариям с выбросом радиоактивных веществ на атомных электростанциях, атомных энергетических установках производственного и научно-исследовательского назначения с территориальными органами Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) угрозам возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий ЧС, опасным инфекционным заболеваниям и отравлениям людей с территориальными подразделениями Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
5) прорывам плотин (дамб, шлюзов, перемычек), гидрогеологическим явлениям, лесным пожарам, поражениям лесов болезнями и вредителями, заболеваниям и гибели диких животных, массовой гибели рыб, экологической обстановке, загрязнению атмосферного воздуха, почв, поверхностных морских и речных вод, радиоактивным загрязнениям окружающей среды с территориальными органами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
6) опасным метеорологическим и гидрологическим явлениям, загрязнению окружающей среды с республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
7) землетрясениям с товариществом с ограниченной ответственностью "Сейсмологическая опытно-методическая экспедиция" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (о землетрясениях);
8) пострадавшим в результате несчастных случаев и аварий на производстве, степным пожарам, горениям полей с посевами зерновых и других культур, угрозам возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий и учету лиц, пострадавших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы.

7-тарау. Салыстыра тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
21. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жергілікті жерде тоқсан сайын мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аумақтық органдарымен ауыл шаруашылығы жануарларының аурулары мен улануы, ауылшаруашылығы өсімдіктерінің аурулар және зиянкестермен зақымдануы туралы;
2) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің аумақтық органдарымен темір жол, су көлігіндегі, автожолдардағы, әуе кемесімен, көлік коммуникациялары элементтерінің қирауы, тіршілік әрекетін қамтамасыз етудің коммуналдық жүйелері;
3) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің аумақтық органдарымен электроэнергетика жүйелеріндегі өрт, жарылыстар, кәсіпорындар мен магистралды құбыр өткізгіш көлікте, мұнай, мұнай-газ және газконденсатты кен орындарындағы авариялар, атом электрстанцияларында, өндірістік және ғылыми-зерттеу мақсатындағы атом энергетикалық қондырғыларында радиоактивті заттарды шығаратын авариялар туралы;
4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің аумақтық органдарымен ТЖ медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы, адамдардың қауіпті жұқпалы аурулары мен уланулары туралы;
5) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі (бөгеттердің (бөгендердің, шлюздердің, бөгеулердің) бұзылулары, гидрогеологиялық құбылыстар, орман өрттері, ормандардың аурулар және зиянкестермен зақымдануы, жабайы жануарлардың аурулары мен өлімі, балықтардың жаппай қырылуы, экологиялық жағдайлар, атмосфералық ауаның, топырақтың, жерүсті теңіз және өзен суларының ластануы, қоршаған ортаның радиоактивті ластануы туралы;
6) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен қауіпті метеорологиялық және гидрологиялық құбылыстар, қоршаған ортаның ластануы туралы;
7) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Сейсмологиялық тәжірибелік-әдістемелік экспедициясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігімен жер сілкіністері туралы (жер сілкіністері туралы);
8) өндірістегі жазатайым оқиғалар мен авариялар нәтижесінде зардап шеккендер, дала өрттері, дәнді және басқа да дақылдардың егінді алқабының жануы, медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар кезінде зардап шеккен адамдарды есепке алу бойынша мәліметтерді салыстыра тексеруді жүргізеді.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам осуществления
государственного учета
чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного
характера
Информационная карточка о ЧС природного и техногенного характера
Код ЧС (класс, группа ЧС)
№ п/п
1. Информационный раздел
Примечание
1
Номер и вид карточки (дата): основная (первая), дополнительная
2
Код ЧС
3
Виды ЧС:
4
Дата возникновения ЧС (число, месяц, год)
5
Местонахождение объекта
6
Расстояние от места ЧС до ближайшей пожарной части, (км)
7
Расстояние от места возникновения ЧС до близлежащего населенного пункта

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи және техногендік
сипаттағы төтенше жағдайларды
мемлекеттік есепке алуды
жүзеге асыру қағидаларына
1 - қосымша
Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ туралы ақпараттық карточка ТЖ коды (ТЖ сыныбы, тобы)
№ р/с
1. Ақпараттық бөлім
Ескертпе
1
Карточканың нөмірі және түрі (күні): негізгі (бірінші), қосымша
2
ТЖ коды
3
ТЖ түрлері:
4
ТЖ туындаған күні (күні, айы, жылы)
5
Объектінің орналасқан жері
6
ТЖ орнынан бастап жақын өрт сөндіру бөліміне дейінгі ара қашықтығы, (км)
7
Төтенше жағдайлар туындаған жерден жақын жердегі елді мекенге дейінгі ара қашықтығы

2. Развитие и ликвидация ЧС
8
Выезд пожарных подразделений:
9
Дата и время: обнаружения, сообщения, выезда подразделений
10
Вызов: подтвердился, заведомо ложный
11
Ликвидировано до прибытия уполномоченного органа ГСГЗ: дата и время, площадь
12
Скорость и направление ветра
13
Скорость распространения огня м/с
14
Локализации ЧС:
15
Ликвидации ЧС:
16
Условия, способствовавшие развитию ЧС:
3. Последствия ЧС
17
Сведения о погибших лицах:
18
Сведения о травмированных лицахе:
19
Количество спасенных:
20
Количество эвакуированных:
21
Нанесенный материальный ущерб (тыс. тенге), всего:
22
Погибло животных (птиц), всего:
23
Количество спасенных животных (птиц)
24
Уничтожено, всего:
25
Повреждено, всего:
26
Спасено материальных ценностей (тыс. тенге), всего:
27
Наличие и характер разрушений, обрушений, повреждений (описать)
4. Силы и средства на ликвидацию ЧС
28
Задействовано в ликвидации, всего:
29
Уполномоченный орган ГСГЗ
30
Дополнительная сила для ликвидации ЧС: уполномоченного органа ГСГЗ, из других заинтересованных органов
31
Штаб ликвидации ЧС
32
Руководитель ликвидации ЧС
33
Затраты на ликвидацию ЧС, тенге
5. Характеристика объекта
34
Наименование объекта (адрес, БИН, телефон, факс и e-mail организации, Ф.И.О. руководителя)
35
Форма собственности:
36
Конструктивные особенности:
37
Пути эвакуации:
38
Наличие системы: наблюдения, оповещения, пожарной сигнализации, связи и поддержки действий в случае аварии
6. Расследование ЧС
39
Орган, зарегистрировавший информацию об уголовном правонарушении в Книге учета информации Единого реестра досудебных расследований (КУИ ЕРДР)
40
Обстоятельства и причины, приведшие к ЧС (описание)
41
Количество объектов попавших в зону ЧС:
42
Сведения о виновных лицах
43
Результаты расследования
44
Сведение о создании Правительственной комиссии по расследованию крупного пожара
7. Итоговая справка по результатам расследования, ликвидации ЧС
(аналитическая часть)
45
Описание происшедшего ЧС
46
Проводимая работа инженерно-инспекторским составом
47
Сведения о последнем тактическом учении, занятии
48
Принятые меры по обеспечению техники безопасности
49
Анализ возможных причин возникновения ЧС
50
Положительные стороны и недостатки в руководстве ликвидации ЧС
51
О проведенных мероприятиях по предупреждению и снижению тяжести случившегося ЧС
52
Рекомендуемые мероприятия по недопущению условий и обстоятельств, способствующие получению травм, гибели
53
Выводы, предложения, меры
54
Ответственные лица по заполнению (Ф.И.О, должность, тел., дата исполнения):
Приложение 2
к Правилам осуществления
государственного учета
чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного
характера
Оперативное донесение о ЧС природного и техногенного характера,
происшествиях и случаях
Дата _______________ время (местное) ________________
Вид (код при наличии) _______________, место возникновения (адрес при
наличии) _________________
Наименование объекта ______________________________________________________
Количество пострадавших, травмированных, погибших __________________________
Критерии и масштаб ________________________________________________________
Влияние на деятельность других отраслей хозяйствования _______________________
Количество задействованных сил и средств ____________________________________
Количество дополнительно привлеченных сил и средств _________________________
Краткая информация о проведенных мероприятия (время, этапы)
________________________________________________________________________________
Информация об оперативном штабе, осуществляющем руководство ликвидацией
последствий
Должность, фамилия, инициалы подписавшего донесение ______________________________
Приложение 3
к Правилам осуществления
государственного учета
чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного
характера
Форма
Акт о пожаре
________________________________                  20 ___ жыл "____" ____________
қала, ауыл, аудан – город, село, район                         год
Комиссия құрамында: өртке қарсы қызметтен ________________________________________
Комиссия в составе: от противопожарной службы
________________________________________________________________________________
өрт сөндіру басшысы, мемлекеттік өрт бақылау қызметкері – руководитель тушения пожара, сотрудник государственного пожарного контроля
________________________________________________________________________________________________
объект әкімшілігінен – от администрации объекта
________________________________________________________________________
мемлекеттік сақтандыру өкілдері – представители государственного страхования
________________________________________________________________________________
қоғамдық ұйымдардан және басқа да тұлғалар – от общественных организаций и другие лица
осы актіні 20 ___ жыл "____"_____________ болған өрт туралы жасады.
составила настоящий акт о происшедшем пожаре "___" ____________ 20__года.
Объектінің атауы (толық)__________________________________________________________
Наименование объекта (полное)
Объектінің тиесілілігі, меншіктің нысаны ____________________________________________
Принадлежность объекта, форма собственности
Үйдің, ғимараттың қабаттылығы____________________________________________________
Этажность здания, сооружения
Объектінің мекенжайы____________________________________________________________
Адрес объекта
Өрт орнынан бастап жақын жердегі өрт сөндіру бөліміне, мамандырылған өрт сөндіру
бөліміне дейінгі арақашықтық _____________________________________________________
Расстояние от места пожара до ближайшей пожарной части, специализированной пожарной
части
Күні_______________ және өртті байқаған уақыты ______________ сағат __________ минут
Дата                   и время обнаружения пожара                   час             минут
Өрт туындаған орын (болжамды)___________________________________________________
Место возникновения пожара (предполагаемая)
Өртті кім анықтаған және ол туралы өртке қарсы қызметке қалай хабарлаған, телефон № ___
Кто обнаружил пожар и каким образом сообщил о нем в противопожарную службу, телефон
________________________________________________________________________________________________
"Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары" мемлекеттік мекемесінің, "Өрт
сөндіруші" акционерлік қоғамының филиалы бөлімшелерінің байланыс пункттеріне, Күштер
мен құралдарды жедел басқару орталығына өрт туралы хабардың келіп түскен
күні _______және уақыты____________сағат_______________минут
Дата             и время                   час                   минут
поступления сообщения о пожаре на Центр оперативного управления силами и средствами,
пункта связи части подразделений Государственного учреждения "Служба пожаротушения и
аварийно-спасательных работ", Филиала акционерного общества "Өрт сөндіруші"
1-ші бөлімшенің келген уақыты _____ сағат _____ минут
Время прибытия 1-го подразделения час минут
Күні______________________және өртті оқшаулау уақыты _______ сағат _______ минут
Дата                         и время локализации пожара             в час             минут
Күні______________________ және өртті жою уақыты ___________ сағат _______минут
Дата                         и время ликвидации пожара            в час             минут
Өртке қарсы қызмет бөлімшесі келіп жеткен сәттегі жағдай:
Обстановка к моменту прибытия подразделений противопожарной службы:
_______________________________________________________________________________
(өрттің ауданы, таралу жолдары мен жылдамдығы, жану материалы, адамға, жануарларға қауіптілігі, құлау
________________________________________________________________________________
және жарылу қауіптілігі, тұрғындардың ерікті өртке қарсы құралымдардың қимылдары көрсетіледі)
________________________________________________________________________________
(указывается площадь пожара, пути и скорость его распространения, горючая загрузка, угроза людям,
________________________________________________________________________________
животным, опасность обрушений и взрывов действия населения, добровольных противопожарных
________________________________________________________________________________
формирований)
Өртті сөндіру кезінде пайдаланылған күштер мен құралдар:
Силы и средства, применявшиеся при тушении пожара:
________________________________________________________________________________
Өрт сөндіруге қатысқандар және олардың саны (қажеттісінің астын сызып, санын қою керек–
участники тушения пожара и их количество (нужное подчеркнуть и поставить количество):
"Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі" мемлекеттік мекемесінің,
Төтенше жағдайлар департаментінің қызметкерлері – Сотрудники Государственного
учреждения "Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ", Департамента по
чрезвычайным ситуациям ____________,
мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің қызметкерлері – работники негосударственной
противопожарной службы _______________________________________________________,
өртке қарсы ерікті ұйымдардың мүшелері – члены добровольных противопожарных
формирований __________________________________________________________________,
ішкі істер органдарының қызметкерлері – сотрудники органов внутренних дел____________,
тұрғындар, кәсіпорын, ұйым, мекемелердің қызметкерлері – население, работники
предприятий, организаций, учреждений _____________________________________________,
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери бөлімшелерінің
әскери қызметкерлері – военнослужащие воинских подразделений Министерства обороны
Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Комитета
национальной безопасности Республики Казахстан, ___________________________________.
Өрт сөндіру бөлімінің №, газ-түтіннен қорғау қызметі бөлімшелерінің, буындарының саны
________________________________________________________________________________
№ пожарной части, количество отделений, звеньев газодымозащитной службы
________________________________________________________________________________
газ-түтіннен қорғау қызметі бөлімшелері, буындары жұмысының жиынтық уақыты
______________________________________________________________________________
Суммарное время работы отделений, звеньев газодымозащитной службы
Өрт сөндірген кезде пайдаланылған өрт техникасының түрі, саны (қажеттісінің астын сызып,
санын қою керек) – тип, количество пожарной техники, использованной при тушении
пожара (нужное подчеркнуть и поставить количество): автоцистерна – автоцистерна
_______________, автосорғыш – автонасос______________, сорғыш станция – насосная
станция__________________, сорғыш-жеңдік автомобиль – автомобиль насосно-
рукавный___________, ұнтақты сөндіруші автомобиль – автомобиль порошкового
тушения____________, аралас сөндіруші – комбинированного тушения__________________,
көбікті сөндіруші – пенного тушения______________, аэродромдық өрт сөндіру автомобилі –
пожарный автомобиль аэродромный_____________, газ-сумен сөндіретін автомобиль –
автомобиль газо-водяного тушения____________, өрт сөндіру пойызы – пожарный
поезд___________, өрт сөндіру кемесі – пожарное судно_________, өрт сөндіру тікұшағы –
пожарный вертолет_____________, өрт сөндіру автобаспалдағы – пожарная
автолестница____________, өрт сөндіру иінді көтергіші – пожарный коленчатый
подъемный_________________, техникалық қызмет автомобилі – автомобиль технической
службы________, түтін жою автомобилі – автомобиль дымоудаления______________,
штабтық автомобиль – штабной автомобиль____________, мотопомпа –
мотопомпа______________, сөндіруге бейімделген және қайта жабдықталған техника –
техника, приспособленная и переоборудованная для тушения_____________, тағы басқа да
өрт сөндіруге бейімделмеген машиналар мен жабдықтар – другие не приспособленные для
тушения машины и оборудование__________________________________________________
Өрт сөндіргенде берілген ұңғылардың түрі және саны –
Вид и количество стволов, поданных при тушении пожара
А___________Б___________лафеттік___________көбіктік__________ұнтақтық__________
А       Б            лафетных             пенных             порошковых
Өрт сөндіру кезінде қолданылған өрт сөндіргіш құралдардың түрі және саны (қажеттісінің
астын сызып, санын қою керек) – виды и количество огнетушащих средств, применявшихся
при тушении пожара (нужное подчеркнуть и поставить количество):
Ықшам және шашыратқыш су – вода компактная и распыленная_________ (текше метр
(бұдан әрі – текше м.)/кубический метр (далее куб.м.)) (дымқылдағышы бар су – вода со
смачивателями________________(текше м/куб.м.) ауа-механикалық орта қарқынды көбік
(20-200) – воздушно-механическая пена средней кратности (20-200)____________ (текше
м/куб.м.), ауа-механикалық төмен қарқынды көбік (20-ға дейін) - воздушно-механическая
пена низкой кратности (до 20)____________ (текше м/ куб.м.), газдық –
газовые______________(тонна/тонн)____________ұнтақтық –
порошковые______________(тонна/тонн).
Өрт сөндіру кезінде қолданылған су көздерінің түрі (қажеттісінің астын сызу керек)
Виды водоисточников, использованных при тушении пожара (нужное заполнить):
Су көздері
водоисточники
Атауы, гидрант, су қоймасының №
Название, № гидранта, водоема
Су көзінің мекенжайы
Адрес водоисточника
Өрт орнынан қашықтығы
Расстояние от места пожара
Өртке қарсы ішкі су құбыры
Внутренний противопожарный водопровод
Өртке қарсы сыртқы су құбыры
Наружный противопожарный водопровод
Жасанды су қоймасы
Водоем искусственный
Табиғи су қоймасы
Водоем естественный
Өрт сөндіру басшысы (қажеттісінің астын сызу керек) –
Руководитель тушения (нужное подчеркнуть):

2. ТЖ өршуі және оларды жою
8
Өрт сөндіру бөлімшелерінің шығуы:
9
Анықтау, хабарлау, бөлімшелердің шығу күні мен уақыты:
10
Шақыру: расталды, көрінеу жалған
11
АҚМЖ уәкілетті органы келгенге дейін жойылды: күні мен уақыты, ауданы
12
Желдің жылдамдығы мен бағыты
13
Оттың таралу жылдамдығы м/с
14
ТЖ оқшаулау:
15
ТЖ жою:
16
ТЖ өршуіне ықпал еткен жағдайлар:
3. ТЖ салдарлары
17
Қаза тапқан адамдар туралы мәліметтер:
18
Жарақат алған адамдар туралы мәліметтер:
19
Құтқарылғандар саны:
20
Эвакуацияланғандар саны:
21
Келтірілген материалдық шығын (мың теңге), барлығы:
22
Қырылған жануарлар (құстар), барлығы:
23
Құтқарылған жануарлар (құстар) саны
24
Жойылды, барлығы:
25
Зақымданды, барлығы:
26
Құтқарылған материалдық құндылықтар (мың теңге), барлығы:
27
Қираулардың, құлаулардың, зақымданулардың болуы және сипаты (сипаттау)
4. ТЖ жоюға арналған күштер мен құралдар
28
Жоюға жұмылдырылған, барлығы:
29
АҚМЖ уәкілетті органы
30
ТЖ жоюға арналған қосымша күш: АҚМЖ уәкілетті органы, басқа да мүдделі органдар
31
ТЖ жою штабы
32
ТЖ жою басшысы
33
ТЖ-ны жоюға арналған шығындар, теңге
5. Обьектінің сипаттамасы
34
Объектінің атауы (ұйымның мекен-жайы, БСН, телефон, факс және e-mail, басшының аты- жөні)
35
Меншік нысаны:
36
Конструктивтік ерекшеліктері:
37
Эвакуациялау жолдары:
38
Байқау, құлақтандыру, өрт сөндіру сигнализациясы, авария болған жағдайда байланыс және іс-қимылды қолдау жүйесінің болуы:
6. ТЖ тергеп-тексеру
39
СДТБТ АЕК-та қылмыстық құқық бұзушылық туралы ақпаратты тіркеген орган
40
ТЖ-ға әкеліп соққан мән-жайлар мен себептер (сипаттамасы)
41
ТЖ аймағында қалған объектілер саны:
42
Кінәлі адамдар туралы мәліметтер
43
Тергеп-тексеру нәтижелері
44
Ірі өртті тергеп-тексеру бойынша үкіметтік комиссия құру туралы мәлімет
7. ТЖ тергеп-тексеру, жою нәтижелері бойынша қорытынды анықтама
(аналитикалық бөлім)
45
Болған ТЖ сипаттамасы
46
Инженерлік-инспекторлық құрам жүргізген жұмыс
47
Соңғы тактикалық оқу-жаттығулар, сабақтар туралы мәліметтер
48
Қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету туралы қабылданған шаралар
49
ТЖ пайда болуының ықтимал себептерін талдау
50
ТЖ жою басшылығындағы жағымды жақтар мен кемшіліктер
51
Болған ТЖ ауыртпашылықтарының алдын алу және азайту бойынша жүргізілген іс-шаралар
52
Жарақат алуға, өлімге ықпал еткен жағдайлар мен себептерді болдыртпау бойынша ұсынылатын іс-шаралар
53
Қорытынды, ұсыныстар, шаралар
54
Толтыру бойынша жауапты адамдар (аты-жөні, лауазымы, тел., орындаған күні)
Табиғи және техногендік
сипаттағы төтенше жағдайларды
мемлекеттік есепке алуды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар туралы жедел мәлімдеме
ТЖ _________ күні уақыты (жергілікті) ________________________________________
Түрі (код болған жағдайда)________ туындаған орны (мекенжайы) _________________
Объект атауы ______________________________________________________________
Зардап шеккендер, жарақаттанғандар, қаза болғандар саны ________________________
Өлшемшарттары мен ауқымы ________________________________________________
Шаруашылықтың басқа да салаларының жұмысына әсер етуі ______________________
Жұмылдырылған күштер мен құралдардың саны ________________________________
Қосымша тартылған күштер мен құралдардың саны _____________________________
Өткізілген іс-шаралар туралы қысқаша ақпарат (уақыты, кезеңдері) ________________
Салдарын жоюға басшылықты жүзеге асырған жедел штаб туралы ақпарат __________
Мәлімдемеге қол қойған адамның лауазымы, тегі, аты-жөні________________________
Табиғи және техногендік
сипаттағы төтенше жағдайларды
мемлекеттік есепке алуды
жүзеге асыру қағидаларына
3 - қосымша
Өрт туралы акт
________________________________                  20 ___ жыл "____" ____________
қала, ауыл, аудан – город, село, район                              год
Комиссия құрамында: өртке қарсы қызметтен ___________________________________
Комиссия в составе: от противопожарной службы
__________________________________________________________________________
өрт сөндіру басшысы, мемлекеттік өрт бақылау қызметкері – руководитель тушения пожара, сотрудник государственного пожарного контроля
_________________________________________________________________________________________
объект әкімшілігінен – от администрации объекта
_________________________________________________________________________________________
мемлекеттік сақтандыру өкілдері – представители государственного страхования
_________________________________________________________________________________________
қоғамдық ұйымдардан және басқа да тұлғалар – от общественных организаций и другие лица
осы актіні 20 ___ жыл "____"_____________ болған өрт туралы жасады.
составила настоящий акт о происшедшем пожаре "___" ____________ 20__года.
Объектінің атауы (толық)____________________________________________________
Наименование объекта (полное)
Объектінің тиесілілігі, меншіктің нысаны ______________________________________
Принадлежность объекта, форма собственности
Үйдің, ғимараттың қабаттылығы______________________________________________
Этажность здания, сооружения
Объектінің мекенжайы______________________________________________________
Адрес объекта
Өрт орнынан бастап жақын жердегі өрт сөндіру бөліміне, мамандырылған өрт сөндіру бөліміне дейінгі арақашықтық _____________________________________________________
Расстояние от места пожара до ближайшей пожарной части, специализированной пожарной части
Күні_______________ және өртті байқаған уақыты __________ сағат __________ минут
Дата и время обнаружения пожара час минут
Өрт туындаған орын (болжамды)______________________________________________
Место возникновения пожара (предполагаемая)
Өртті кім анықтаған және ол туралы өртке қарсы қызметке қалай хабарлаған, телефон № ___
Кто обнаружил пожар и каким образом сообщил о нем в противопожарную службу, телефон №
_________________________________________________________________________________________
"Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары" мемлекеттік мекемесінің, "Өрт сөндіруші" акционерлік қоғамының филиалы бөлімшелерінің байланыс пункттеріне, Күштер мен құралдарды жедел басқару орталығына өрт туралы хабардың келіп түскен
күні __________және уақыты_______сағат_______________минут
Дата и время час минут
поступления сообщения о пожаре на Центр оперативного управления силами и средствами, пункта связи части подразделений Государственного учреждения "Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ", Филиала акционерного общества "Өрт сөндіруші"
1-ші бөлімшенің келген уақыты _____ сағат _____ минут
Время прибытия 1-го подразделения час минут
Күні______________________және өртті оқшаулау уақыты ______ сағат _____ минут
Дата и время локализации пожара в час минут
Күні____________________ және өртті жою уақыты ________ сағат __________ минут
Дата и время ликвидации пожара в час минут
Өртке қарсы қызмет бөлімшесі келіп жеткен сәттегі жағдай: Обстановка к моменту прибытия подразделений противопожарной службы:
__________________________________________________________________________
(өрттің ауданы, таралу жолдары мен жылдамдығы, жану материалы, адамға, жануарларға қауіптілігі, құлау
_________________________________________________________________________________________
және жарылу қауіптілігі, тұрғындардың ерікті өртке қарсы құралымдардың қимылдары көрсетіледі)
_________________________________________________________________________________________
(указывается площадь пожара, пути и скорость его распространения, горючая загрузка, угроза людям,
________________________________________________________________________________________
животным, опасность обрушений и взрывов действия населения, добровольных противопожарных
___________________________________________________________________________формирований)
Өртті сөндіру кезінде пайдаланылған күштер мен құралдар: Силы и средства, применявшиеся при тушении пожара:
________________________________________________________________________________
Өрт сөндіруге қатысқандар және олардың саны (қажеттісінің астын сызып, санын қою керек–
участники тушения пожара и их количество (нужное подчеркнуть и поставить количество):
"Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі" мемлекеттік мекемесінің, Төтенше жағдайлар департаментінің қызметкерлері – Сотрудники Государственного учреждения "Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ", Департамента по чрезвычайным ситуациям ____________,
мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің қызметкерлері – работники негосударственной противопожарной службы _______________________________________________________,
өртке қарсы ерікті ұйымдардың мүшелері – члены добровольных противопожарных формирований __________________________________________________________________,
ішкі істер органдарының қызметкерлері – сотрудники органов внутренних дел____________,
тұрғындар, кәсіпорын, ұйым, мекемелердің қызметкерлері – население, работники предприятий, организаций, учреждений _____________________________________________,
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери бөлімшелерінің әскери қызметкерлері – военнослужащие воинских подразделений Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, ___________________________________.
Өрт сөндіру бөлімінің №, газ-түтіннен қорғау қызметі бөлімшелерінің, буындарының саны ________________________
№ пожарной части, количество отделений, звеньев газодымозащитной службы
________________________________________________________________________________
газ-түтіннен қорғау қызметі бөлімшелері, буындары жұмысының жиынтық уақыты ___________________
Суммарное время работы отделений, звеньев газодымозащитной службы
Өрт сөндірген кезде пайдаланылған өрт техникасының түрі, саны (қажеттісінің астын сызып, санын қою керек) – тип, количество пожарной техники, использованной при тушении пожара (нужное подчеркнуть и поставить количество): автоцистерна – автоцистерна _______________, автосорғыш – автонасос______________, сорғыш станция – насосная станция__________________, сорғыш-жеңдік автомобиль – автомобиль насосно-рукавный___________, ұнтақты сөндіруші автомобиль – автомобиль порошкового тушения____________, аралас сөндіруші – комбинированного тушения__________________, көбікті сөндіруші – пенного тушения______________, аэродромдық өрт сөндіру автомобилі – пожарный автомобиль аэродромный_____________, газ-сумен сөндіретін автомобиль – автомобиль газо-водяного тушения____________, өрт сөндіру пойызы – пожарный поезд___________, өрт сөндіру кемесі – пожарное судно_________, өрт сөндіру тікұшағы – пожарный вертолет_____________, өрт сөндіру автобаспалдағы – пожарная автолестница____________, өрт сөндіру иінді көтергіші – пожарный коленчатый подъемный_________________, техникалық қызмет автомобилі – автомобиль технической службы________, түтін жою автомобилі – автомобиль дымоудаления______________, штабтық автомобиль – штабной автомобиль____________, мотопомпа – мотопомпа______________, сөндіруге бейімделген және қайта жабдықталған техника – техника, приспособленная и переоборудованная для тушения_____________, тағы басқа да өрт сөндіруге бейімделмеген машиналар мен жабдықтар – другие не приспособленные для тушения машины и оборудование_______________________________________
Өрт сөндіргенде берілген ұңғылардың түрі және саны –
Вид и количество стволов, поданных при тушении пожара
А___________Б___________лафеттік______________көбіктік______________ұнтақтық________________
А Б лафетных пенных порошковых
Өрт сөндіру кезінде қолданылған өрт сөндіргіш құралдардың түрі және саны (қажеттісінің астын сызып, санын қою керек) – виды и количество огнетушащих средств, применявшихся при тушении пожара (нужное подчеркнуть и поставить количество):
Ықшам және шашыратқыш су – вода компактная и распыленная_________ (текше метр (бұдан әрі – текше м.)/кубический метр (далее куб.м.)) (дымқылдағышы бар су – вода со смачивателями________________(текше м/куб.м.) ауа-механикалық орта қарқынды көбік (20-200) – воздушно-механическая пена средней кратности (20-200)____________ (текше м/куб.м.), ауа-механикалық төмен қарқынды көбік (20-ға дейін) - воздушно-механическая пена низкой кратности (до 20)____________ (текше м/ куб.м.), газдық – газовые______________(тонна/тонн)____________ұнтақтық – порошковые______________(тонна/тонн).
Өрт сөндіру кезінде қолданылған су көздерінің түрі (қажеттісінің астын сызу керек) Виды водоисточников, использованных при тушении пожара (нужное заполнить):
Су көздері
водоисточники
Атауы, гидрант, су қоймасының №
Название, № гидранта, водоема
Су көзінің мекенжайы
Адрес водоисточника
Өрт орнынан қашықтығы
Расстояние от места пожара
Өртке қарсы ішкі су құбыры
Внутренний противопожарный водопровод
Өртке қарсы сыртқы су құбыры
Наружный противопожарный водопровод
Жасанды су қоймасы
Водоем искусственный
Табиғи су қоймасы
Водоем естественный
Өрт сөндіру басшысы (қажеттісінің астын сызу керек) – Руководитель тушения (нужное подчеркнуть):