Об утверждении стандарта государственной услуги "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2015 года № 11252. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 211.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19.05.2020 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра образования и науки РК от 08.02.2017 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт государственной услуги "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 08.02.2017 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупов С. Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно –правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т.О.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
__________________ Досаев Е.А.
"___" ____________ 2015 года.
Утвержден
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 214
Стандарт государственной услуги
"Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования"

"Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсiптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тстандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 214 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 маусымда № 11252 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 211 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.05.2020 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 08.02.2017 № 54 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсiптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 08.02.2017 № 54 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Н. Нюсупов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Досаев Е.А.
"____"____________2015 жыл.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 214 бұйрығымен бекітілген
"Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

Сноска. Стандарт в редакции приказа Министра образования и науки РК от 24.09.2019 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования" (далее - государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством образования и науки Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Республиканским государственным казенным предприятием "Республиканский научно-практический центр "Учебник" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 50 (пятьдесят) календарных дней.
При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги. Услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Прием учебников, учебно-методических комплексов, учебно-методических пособий, в том числе на электронных носителях, на экспертизу организуется в период с января по июль текущего года для уровней дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, с января по октябрь текущего года для уровней технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги является выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.

Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 24.09.2019 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Оқулық" республикалық ғылыми-практикалық орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап - күнтізбелік 50 (елу) күн.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметтің нәтижесін жеткізуді мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің аяқталуына кемінде бір тәулік бұрын қамтамасыз етеді.
Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді, оқу-әдістемелік құралдарды, оның ішінде электронды жеткізгіштегілерді сараптамадан өткізуге қабылдау мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім деңгейлері үшін ағымдағы жылғы қаңтар мен шілде аралығында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім деңгейлері үшін ағымдағы жылғы қаңтар мен қазан аралығында ұйымдастырылады;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыруы үшін күтудің барынша рұқсат етілетін уақыты - 15 (он бес) минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша рұқсат етілетін уақыты - 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру немесе осы стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайлар және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.

7. Государственная услуга оказывается платно (бесплатно) физическим и юридическим лицам (далее - услугополучатель).
Государственная услуга на учебные издания, включенные в тематический план по научной и педагогической экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий для всех уровней образования (далее – тематический план), ежегодно утверждаемый уполномоченным органом в области образования, оказывается на бесплатной основе в соответствии с Правилами организации работы по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7876). На учебные издания, не включенные в тематический план, государственная услуга оказывается платно.
Стоимость оказания государственной услуги, устанавливается услугодателем по согласованию с Комитетом по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 120 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.
Стоимость экспертизы одного печатного листа учебника, учебно-методического комплекса и пособия, дополнительной литературы, электронного учебника, электронного учебного издания для всех уровней образования:
1) по естественно-научному циклу – 15 849 тенге;
2) по общественно-гуманитарному циклу – 11 887 тенге;
3) по культурологическому циклу – 9 906 тенге.
Стоимость экспертизы одной минуты электронного учебника, электронного учебного издания для всей уровней образования – 2 678 тенге.
Оплата производится путем ее внесения на расчетный счет Центра "Учебник" в наличной и безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы:
1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) Государственной корпорации - с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
В Государственной корпорации государственная услуга оказывается, по выбору услугополучателя в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".

7. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы (тегін) көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет жыл сайын білім саласындағы уәкілетті орган бекітетін барлық білім беру деңгейлеріне арналған оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға ғылыми және педагогикалық сараптама жүргізу бойынша тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – тақырыптық жоспар) енгізілген оқу басылымдарына Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7876 болып тіркелген) бекітілген "Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды әзірлеу, оларға сараптама, сынақ өткізу және мониторинг жүргізу, оларды басып шығару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидаларына" сәйкес ақысыз негізде көрсетіледі. Тақырыптық жоспарға енбеген оқу басылымдарына мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету құнын көрсетілетін қызметті беруші 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 120-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетімен келісе отырып белгілейді.
Білім берудің барлық деңгейлеріне арналған оқулықтың, оқу-әдістемелік кешеннің және құралдың, қосымша әдебиеттің, электрондық оқулықтың, электрондық оқу басылымының бір баспа табағының сараптамасының құны:
1) жаратылыстану циклы бойынша – 15849 тенге;
2) қоғамдық-гуманитарлық циклы бойынша – 11887 тенге;
3) мәдениеттанушылық циклы бойынша – 9906 тенге.
Білім берудің барлық деңгейлеріне арналған электрондық оқулықтың, электрондық оқу басылымының бір минутының сараптамасының құны – 2678 тенге.
Төлем екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда "Оқулық" орталығының есепшотына жіберу арқылы жүргізіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі - жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-га дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден сағат 18.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесі - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі - сенбі аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден сағат 20.00-ге дейін.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек түрінде көрсетіледі, электрондық кезекті "электронды үкімет" веб-порталы арқылы брондауға болады.

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо уполномоченного представителя в виде юридического лица по документу, подтверждающему свои полномочия, или физического лица по нотариально заверенной доверенности) в Государственную корпорацию:
1) заявление на проведение экспертизы учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги.
К заявлению для вновь разработанного учебника, учебно-методического комплекса и учебно-методического пособия прилагаются сведения об авторе, авторском коллективе (ФИО, год рождения, образование, специальность, место работы, научная степень, звание/категория, контактные данные);".
2) при приеме документов услугополучатель также представляет документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
3) три экземпляра оригинала-макета учебника (в том числе электронная версия в формате PDF), учебника для начального, основного среднего и общего среднего образования, учебно-методического комплекса, учебно-методического пособия, электронного приложения, а также CD/DVD-диск для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий на электронных носителях в упаковке для конечного потребителя;
4) учебную программу по дисциплине для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
5) пояснительную записку к учебнику, учебно-методическому комплексу и учебно-методическому пособию. Пояснительная записка должна содержать для вновь подготовленных изданий основные концептуальные идеи издания, результаты внутренней экспертизы методических советов издательств, отражающие оценку уровня актуальности, новизны разработки, реализации требований государственных общеобязательных стандартов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан, типовой учебной программы, для переиздаваемой учебной литературы – внесенные автором (авторским коллективом) дополнения и изменения;
6) три рецензии: педагога-практика, методиста по учебному предмету (дисциплине) ученого;
7) выписку из решения республиканского учебно-методического объединения организаций технического и профессионального, послесреднего образования – для учебных изданий технического и профессионального, послесреднего образования; выписку из решения учебно-методического объединения по группам специальностей – для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий высшего и послевузовского образования;

9. Көрсетілетін қызметті алушы (не өзінің өкілеттігін растайтын құжат бойынша заңды тұлға немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша жеке тұлға түріндегі уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
Мемлекеттік корпорацияға:
1) оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға сараптама жүргізу үшін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
Жаңадан әзірленген оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға арналған өтінішке автор, авторлық ұжым туралы мәліметтер (аты-жөні, туған жылы, білімі, мамандығы, жұмыс орны, ғылыми дәрежесі, атағы/категорияы, байланыс деректері) қоса беріледі;
2) құжаттарды тапсырғанда көрсетілетін қызметті алушы жеке басын куәландыратын құжатты көрсетеді (тұлғаны сәйкестендіру үшін талап етіледі).
3) оқулықтың (оның ішінде PDF форматындағы электронды нұсқасы), бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру оқулығының, оқу-әдістемелік кешеннің, оқу-әдістемелік құралдың түпнұсқа макетінің, соңғы тұтынушыға арналған бумадағы электронды тасымалдағыштағы оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар үшін электронды қосымшаның, сондай-ақ СD/DVD дискінің үш данасы;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқулықтары, оқу-әдістемелік кешендері мен оқу-әдістемелік құралдары үшін пән бойынша оқу бағдарламасы;
5) оқулыққа, оқу-әдістемелік кешенге және оқу-әдістемелік құралға түсіндірме жазба. Түсіндірме жазба қайта дайындалған басылым үшін негізгі тұжырымдамалық ойларынан, өзектілік деңгейін бағалаудан, әзірлеменің жаңашылдығынан, Қазақстан Республикасының Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары, үлгілік оқу бағдарлама талаптарын іске асырудан, қайта басылған оқу басылымдары үшін – автордың (авторлық ұжымның) енгізген өзгерістері мен толықтыруларынан тұруы тиіс;
6) оқу пәні бойынша педагог-практиктің, әдіскердің, ғалымның үш рецензиясы;
7) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің оқу басылымдары үшін – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының республикалық оқу-әдістемелік бірлестігінің шешімінен үзінді; жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің оқулықтары, оқу-әдістемелік кешендері мен оқу-әдістемелік құралдары үшін – мамандықтардың топтары бойынша оқу-әдістемелік бірлестіктің шешімінен үзінді;

8) руководство по установке и руководство для пользователя в свободной форме – для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий на электронных носителях;
9) документ, подтверждающий оплату: платежное поручение, квитанция об оплате или другое (в случае проведения экспертизы на платной основе).
При получении государственной услуги услугополучатель предоставляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При приеме документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
Выдача услугополучателю готовых документов осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении документа, удостоверяющего личность (либо его представителя по нотариально заверенной доверенности).
Государственная корпорация обеспечивает хранение результата экспертного заключения государственной услуги в течение 1 (одного) месяца, после чего передает его услугодателю для дальнейшего хранения в течение 1 (одного) года. При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 10 (десяти) рабочих дней (расположенной в городе Нур-Султан в течение 1 (одного) рабочего дня) направляет готовый результат оказания государственной услуги в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим пунктом стандарта государственной услуги работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
10. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является недостоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственной услуги
11. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги осуществляется в письменном виде на имя руководителя услугодателя либо лица его замещающего, либо на имя руководителя Центра "Учебник" по адресам, указанным в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе физического лица указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), почтовый адрес, контактный телефон.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации, которые проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительного письма к жалобе) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу, срока и места получения результата оказания государственной услуги ответа на поданную жалобу.
Жалоба на действия (бездействия) работника Государственной корпорации направляется к руководителю филиала, отдела Государственной корпорации по адресам и телефонам, указанным на интернет-ресурсе Государственной корпорации www.gov4c.kz.
Подтверждением принятия жалобы Государственной корпорацией или услугодателем, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации, которые проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительного письма к жалобе).

8) электрондық тасымалдағыштардағы оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар үшін – орнату нұсқаулығы мен пайдалануға арналған еркін нысандағы нұсқаулық;
9) төлемді растайтын құжат: төлем тапсырмасы, төлем туралы квитанция немесе басқасы (сараптаманы ақылы негізде өткізген жағдайда).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Жеке куәләндіру құжаттары туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші мен Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісінше мемлекеттік ақпарат жүйесі арқылы алады.
Құжаттар қабылданған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхаттың негізінде, жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен жағдайда (не оның өкілінің нотариалды куәландырылған сенімхаты бойынша) жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация мемлекеттік көрсетілетін қызметтің сараптамалық қорытындысының нәтижесін 1 (бір) ай ішінде сақтауды қамтамасыз етеді, содан соң оны көрсетілетін қызметті берушіге әрі қарай 1 (бір) жыл сақтауға береді. Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай өткен соң жүгінген жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның сұрауы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде (Нұр-Сұлтан қаласында орналасса, 1 (бір) жұмыс күні ішінде) дайын мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының осы тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
10. Мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттар және (немесе) олардағы деректер (мәліметтер) дұрыс болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуына негіз болады.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша жазбаша түрде көрсетілетін қызметті берушінің басшысының не оны алмастырушы тұлғаның атына не "Оқулық" орталығы басшысының атына беріледі.
Жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), пошталық мекенжайы, байланыс телефоны көрсетіледі.
Шағымды қабылдаушы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі бойынша шағымға жауап алу орны мен мерзімі көрсетіле отырып, шағымның көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (шағымның екінші данасында немесе шағымға ілеспе хатта мөртаңба, кіріс нөмірі мен тіркеу күні қойылады) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорацияның www.gov4с.kz интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша Мемлекеттік корпорацияның филиалының, бөлімінің басшысына жолданады.
Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге қолма-қол және пошта арқылы түскен шағымның қабылдануын растау оның тіркелуі (шағымның екінші данасында немесе шағымға ілеспе хатта мөртаңба, кіріс нөмірі мен тіркеу күні қойылады) болып табылады.

При обращении через веб-портал "электронное правительство" информация о порядке обжалования представляется по телефону Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Государственной корпорации, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте, посредством веб-портала "электронного правительства", либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Государственной корпорации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой через Государственную корпорацию
13. Услугополучателям имеющих нарушение здоровья, со стойким расстройством функций организма ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорацией с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8-800-080-7777.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Центра "Учебник": okulyk-edu.kz;
2) Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
15. Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 27-98-50, 8 (7172) 76-83-04. Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача экспертного заключения
авторам и авторскому коллективу
на учебные издания
дошкольного, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического и
профессионального, послесреднего,
высшего и послевузовского образования"
Форма
Директору республиканского
государственного казенного
предприятия "Республиканский
научно-практический центр
"Учебник" Министерства
образования и науки Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
адрес: телефон:
Заявление (для физических и юридических лиц)
Прошу провести экспертизу учебной литературы
"______________________________________________________",
разработанной издательством (автором (коллективом авторов), разработчиком)
___________________________________________________ в количестве
____________ наименований и разместить (учебники для уровня среднего образования) на интернет-ресурсе Республиканского научно-практического центра "Учебник" http://www.okulyk-edu.kz, электронную версию печатного учебника в формате PDF с пометкой "Проект" для обеспечения доступа к ним широкого круга общественности.
Уровень образования _______________________________________.
Наименование
Категория (учебник, пособие для учителя, тетрадь и другие)
Форма разработки (бумажная, электронная)
Переизданный (вновь разработанный)
Авторы
Возрастная группа (класс или специальность)
Язык разработки
1
2
3
4
5
6
7
8
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
___________________________________________
(подпись заявителя)
"___" ______________ 20___ года.
Подпись, печать (для юридического лица) услугополучателя ___________________
Дата подачи заявления "___" _____________ 20___ года
Принял: ________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
"___" ______________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача экспертного заключения
авторам и авторскому коллективу
на учебные издания
дошкольного, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического и
профессионального, послесреднего,
высшего и послевузовского образования"
Форма
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
либо наименование
организации услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов

"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпарат бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8-800-080-7777 телефондары арқылы беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Мемлекеттік корпорацияның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Шағымды қараудың нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта бойынша, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жолданады не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Мемлекеттік корпорацияның кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
13. Тіршілік әрекетін шектейтін ағза функцияларының тұрақты бұзушылықтары бар, денсаулығы нашар көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарын қабылдауды Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800-080-7777 телефондары арқылы өтініш беру жолымен Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жерге барып жүргізеді.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы:
1) "Оқулық" орталығының okulyk-edu.kz интернет-ресурсында;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4с.kz интернет-ресурсында.
15. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 27-98-50, 8 (7172) 76-83-04. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
"Мектепке дейінгі, бастауыш,
негізгі орта, жалпы орта,
техникалық және кәсіптік, орта
білімнен кейінгі, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің оқу басылымдары
бойынша авторларға және
авторлар ұжымына
сараптамалық қорытынды
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің "Оқулық"
республикалық ғылыми-
практикалық орталығы"
республикалық мемлекеттік
қазыналық кәсіпорнының
директорына
Кімнен
____________________________
(тегі, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
мекенжайы:
телефоны:
Өтініш (жеке және заңды тұлғалар үшін)
___________________ баспасы (авторы (авторлар ұжымы), әзірлеуші) әзірлеген ________________ аталымдағы "____________" оқу әдебиетіне сараптама жасауды және (орта білім беру деңгейінің оқулықтарын) баспа оқулығының PDF форматындағы электрондық нұсқасының жалпы жұртшылыққа қолжетімді болуын қамтамасыз ету үшін "Оқулық" республикалық ғылыми-практикалық орталығының http://www.okulyk-edu.kz интернет-ресурсына "Жоба" белгісімен орналастыруды сұраймын.
Білім деңгейі _________________________________________________.
Атауы
Санаты (оқулық, мұғалімге арналған құрал, дәптер және тағы басқа)
Әзірлеу формасы (қағаз, электронды)
Қайта басылған (жаңадан әзірленген)
Авторлары
Жас тобы (сынып немесе мамандық)
Әзірлеу тілі
1
2
3
4
5
6
7
8
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалған құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
________________________
(өтініш берушінің қолы)
"___" ______________ 20___ жыл.
Көрсетілетін қызметті алушының қолы, мөр (заңды тұлға үшін)
________________________
Өтінішті беру күні "___" _____________ 20___ жыл.
Қабылдады: __________________________________             _____
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))             (қолы)
"___" ______________ 20___ жыл.
"Мектепке дейінгі, бастауыш,
негізгі орта, жалпы орта,
техникалық және кәсіптік, орта
білімнен кейінгі, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің оқу басылымдары
бойынша авторларға және
авторлар ұжымына
сараптамалық қорытынды беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда)
немесе ұйымның атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом указанной государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ___________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________...
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан")
__________________
(подпись)
Исполнитель:
________________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Телефон:_________________
Получил:
________________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись
услугополучателя)
"___" _________ 20__ года

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының №__ бөлімі (мекенжайы көрсетілсін) "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) ___________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________...
Осы қолхат әрбір тарапқа бір-бірден екі данада жасалды.
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) "Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қызметкері)
______________
(қолы)
Орындаушы:
_____________________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))                   (қолы)
Телефон____________________
Алдым:
________________________________ _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (көрсетілетін қызмет алушының қолы)
(бар болған жағдайда))
"___" _________ 20__ жыл