Об утверждении форм учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 3-3/397. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2015 года № 11269.
В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) формы учета племенной продукции (материала) в молочном скотоводстве согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы учета племенной продукции (материала) в мясном скотоводстве согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) формы учета племенной продукции (материала) в каракулеводстве согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) формы учета племенной продукции (материала) в овцеводстве тонкорунного, полутонкорунного и мясо-сального направления согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) формы учета племенной продукции (материала) в козоводстве шерстного, пухового и молочного направления согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) формы учета племенной продукции (материала) в коневодстве согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) формы учета племенной продукции (материала) в свиноводстве согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) формы учета племенной продукции (материала) в верблюдоводстве согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) формы учета племенной продукции (материала) в мараловодстве (оленеводстве) согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) формы учета племенной продукции (материала) в птицеводстве согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) формы учета племенной продукции (материала) в пчеловодстве согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) формы учета племенной продукции (материала) в рыбоводстве согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) формы учета племенной продукции (материала) собак национальных пород согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) формы учета племенной продукции (материала) в племенных центрах и дистрибьютерных центрах по реализации семени племенных животных согласно приложению 14 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную региcтрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";

Мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 3-3/397 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 маусымда № 11269 тіркелді.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сүтті ірі қара мал шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес етті ірі қара мал шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қаракөл шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес биязы жүнді, жартылай биязы жүнді және етті-майлы бағыттағы қой шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жүнді, түбітті және сүтті бағыттағы ешкі шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жылқы шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес шошқа шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес түйе шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес марал (бұғы) шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес құс шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес бал ара шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығындағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес ұлттық тұқымдық иттердің асыл тұқымдық өнімін (материалды) есепке алу нысандары;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды орталықтардағы және асыл тұқымды малдың ұрығын өткізу жөніндегі дистрибьютерлік орталықтардағы асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;

3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в молочном скотоводстве
Форма 1
Карточка племенного быка
Форма 2
Карточка племенной коровы
Форма 3
Журнал учета осеменения и отела коров
Форма 4
Журнал учета выращивания племенного молодняка
Форма 5
Оценочная ведомость коров молочного и молочно-мясного направлений продуктивности
Форма 6
Журнал контроля молочной продуктивности и молокоотдачи у коров
Форма 7
Сводная ведомость селекционно-племенной работы с крупным рогатым скотом молочного и молочно-мясного направлений продуктивности
Карточка племенного быка Форма 1
__________
область
________________
район
ремонтного
проверяемого
основного
Племенная книга – марка, номер тома
Хозяйство
Кличка
Дата поступления в хозяйство " " 20 год
Идентификационный номер
Дата рождения
Возраст при первом использовании, месяцев
Регистрационный номер
Тип рождения
Награды на выставках
Порода
Место рождения
Масть
Породность
Дата и причина выбытия " " 20 год
1. Происхождение
Кличка
МАТЬ(М)
Продуктивность матери
ОТЕЦ (О)
Оценка по качеству потомства
Идентификационный номер
год
лактация
дни
удой за триста пять дней, килограмм
Жир
белок
год
оценки
метод оценки
количество дочерей
лактация
за 305 дней,
разница ±
Регистрационый номер
процент
килограмм
удой, килограмм
содержание, процент
по молоку
по жиру
по белку
Племенная книга - Марка, номер тома
процент
килограмм
Порода
жира
белка
Породность
1
килограмм
процент
процент
Линия
2
Живая масса, килограмм
3
Возраст, лет
4
Комплексный класс (селекционный индекс*)
Х
5
наивысшая
средняя
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Кличка
Мать матери (ММ)
продуктивность матери матери
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Продуктивность матери отца (МО)
Отец отца (ОО)
Идентификационный номер
год
лактация
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
год
лактация
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
Регистрационный номер
Племенная книга –Марка, номер тома
Порода
Породность
наивысшая
наивысшая
Возраст, лет
средняя
средняя
Комплексный класс (селекционный индекс*)
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Кличка
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Идентификационный номер
Регистрационный номер
Племенная книга –Марка, номер тома
Порода
Породность
Возраст, лет
Комплексный класс (селекционный индекс*)

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
1-қосымша
Сүтті ірі қара мал шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары
1-нысан
Асыл тұқымды бұқаның карточкасы
2-нысан
Асыл тұқымды сиырдың карточкасы
3-нысан
Сиырларды ұрықтандыруды және олардың төлдеуін есепке алу журналы
4-нысан
Асыл тұқымды төлді өсіруді есепке алу журналы
5-нысан
Сиырлардың сүтті және сүтті-етті бағыттағы өнімділігінің бағалау ведомосі
6-нысан
Сиырлардың сүт беру және сүт өнімділігін бақылау журналы
7-нысан
Сүтті және сүтті-етті өнімділік бағытындағы ірі қара малды селекциялық-асылдандыру жұмысының жиынтық ведомосі
Асыл тұқымды бұқаның карточкасы 1-нысан
__________________ __________________
облыс аудан
толықтырушы
тексерілуші
негізгі
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том нөмірі
Шаруашылық
Аты
Шаруашылыққа келіп түскен күні " " 20 жыл
Бірдейлендіру нөмірі
Туған күні
Бірінші қолданылғандағы жасы, ай
Тіркеу нөмірі
Туу типі
Көрмелердегі наградалары
Тұқымы
Туған жері
Түсі
Тұқымдылығы
Табыннан шығарылған күні және себебі " " 20 жыл
1. Шығу тегі
Аты
ЕНЕСІ
Енесінің өнімділігі
ӘКЕСІ
Ұрпағының сапасы бойынша бағалау
Бірдейлендіру нөмірі
жыл
сауылым
күн
Үш жүз бес күнге сүттілігі, килограмм
май
ақуыз
бағаланған жылы
бағалау әдісі
ұрғашы төлінің саны
сауын маусымы
Үш жүз бес күнде
айырмашылық ±
Тіркеу нөмірі
пайыз
килограмм
сүттілігі, кг
құрамы, %
сүті бойынша
майлы лығы бойынша
Ақуызы бойынша
АТК - маркасы, том нөмірі
пайыз
килограмм
Тұқымы
май
ақуыз
Тұқымдылығы
1
ккилограмм
пайыз
пайыз
Желі
2
Тірідей салмағы, кг
3
Жасы, жыл
4
Кешенді класы (селекциялық индекс*)
Х
5
ең жоғарғы
орташа
Аты
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің енесі (ЕЕ) өнімділігі
(ЕӘ)
(ӘЕ)
Әкесінің енесінің (ӘЕ) өнімділігі
ӘӘ
Бірдейлендіру нөмірі
жыл
Сауын маусымы
сауым, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
жыл
Сауын маусымы
сауым, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том нөмірі
Тұқым
Тұқымдылық
ең жоғарғы
ең жоғарғы
Жасы, жыл
орташа
орташа
Кешенді класы (селекциялық индекс*)
Аты
Енесінің ененсінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің енесінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әнкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкексінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Бірдейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том нөмірі
Тұқым
Тұқымдылық
Жасы, жыл
Кешенді класы (селекциялық индекс*)

2. Развитие животного
3. Экстерьерная оценка дочерей
Возраст животного
Живая масса, килограмм
Год оценки ________
Количество дочерей _______ голов
Линейные показатели
1
Линейные показатели
1
При рождении
тип телосложения
борозда вымени
шесть месяц
крепость телосложения
высота прикрепления задней доли вымени
двенадцать месяц
рост
ширина задней доли вымени
пятнадцать месяц
глубина туловища
расположение передних сосков
К началу использования в возрасте:
длина крестца
расположение задних сосков
два года
угол таза
длина сосков
три года
ширина зада
постановка задних ног сбоку
четыре года
положение дна вымени
постановка задних ног сзади
пять лет
прикрепление передних долей вымени
угол копыта
4. Оценка по потомству
5. Свойства вымени
Регистрационные номер
Дочери
Сверстницы, матери
± к продуктивности сверстниц, матерей
Средние показатели
голов
удой, килограмм
жир
белок, процент
колөво голов
удой, килограмм
жир
белок, процент
удой, килограмм
жир
белок, процент
удоя в сутки, килограмм
времени доения, минут
скорости молокоотдачи килограмм/минут
процент
килограмм
проент
килограмм
процент
килограмм
быка
отца
отца матери
6. Воспроизводительная способность
Год
Количество эякулятов
Получено спермы, милилитр
В среднем за год
Количество спермы для использования, доз
Дата начало получения спермы
поступило спермы в текущем году, доз
Израсходовано спермы всего, доз
В том числе межобластной обмен, доз
Осеменение в пределах области, доз
Осеменено маток, голов
Из них оплодотворено
Отелилось в течение года, голов
Получено приплода
объем эякулятов
концентрация спермиев, милиард/ милилитр
активность (подвижность) спермиев, процент
Всего
В том числе от первого осеменения (оплодотворяющая способность)
Всего
В том числе
голов
про-цент
бычки
телки
7. Перемещение животного
Откуда (наименование хозяйства)
Куда (наименование хозяйства)
Дата (месяц, год)
Возраст (лет, месяц)
Живая масса, килограмм
Цель перемещения
8. Участие в выставках
9. Приказ о записи в Племенную книгу
10. Заметки селекционера
"_____"__________________________ 20________ год
Состояние здоровья животного
Карточка племенной коровы Форма 2
___________
область
__________
район
Хозяйство Кличка ПК – марка, номер тома
Идентификационный номер Дата рождения Дата поступления в хозяйство
" " 20 год
Регистрационный номер Тип рождения Награды на выставках
Порода Место рождения Масть
Породность Дата и причина выбытия " " 20 год
1. Происхождение
Кличка
МАТЬ (М)
Продуктивность матери
ОТЕЦ (О)
Оценка по качеству потомства
Идентификационный номер
год
лактация
дни
удой за триста пять дней, килограмм
Жир
белок
годоценки
метод оценки
количество дочерей
лактация
за триста пять дней,
разница ±
Регистрационый номер
процент
килограмм
удой, килограмм
содержание, процент
по молоку
по жиру
по белку
Племенная книга – Марка, номер тома
процент
килограмм
Порода
жира
белка
Породность
1
килограмм
процент
процент
Линия
2
Живая масса, килограмм
3
Возраст, лет
4
Комплексный класс (селекционный индекс*)
Х
5
наивысшая
средняя
Кличка
Мать матери (ММ)
продуктивность мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Ппродуктивность матери отца (МО)
Отец отца (ОО)
Идентификационный номер
год
лактация
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
год
лактация
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
Регистрационный номер
Племенная книга Марка,номер тома
Порода
Породность
наивысшая
наивысшая
Возраст, лет
средняя
средняя
Комплексный класс (селекционный индекс*)
Кличка
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Идентификацион-ный номер
Регистрационный номер
Племенная книга –Марка, номер тома
Порода
Породность
Возраст, лет
Комплексный класс (селекционный индекс*)

2. Малдың дамуы
3. Ұрғашы төлінің сыртқы пішінін бағалау
Малдың жасы
Тірі салмағы, килограмм
Бағаланған жылы ________
Ұрғашы төлінің саны _______ бас
Желілік көрсеткіштері
1
Желілік көрсеткіштері
1
Туған кездегі
Дене тұрқының типі
желіннің атізіы
алты айлық
Дене тұрқының мықтылығы
артқы желінінің орналасу биіктігі
он екі айлық
өсуі
желіннің артқы жағының ені
он бес айлық
денесінің тереңдігі
алдыңғы үрпілерінің орналасуы
Қолданудың басында:
құйымшағының ұзындығы
артқы үрпілерінің орналасуы
екі жылда
жамбас бұрышы
үрпілерінің ұзындығы
үш жылда
артының ені
жанынан қарағандағы артқы аяқтарының орналасуы
төрт жылда
желін тереңдігінің жай-күйі
артынан қарағандағы артқы аяқтарының орналасуы
бес жылда
желіннің алдыңғы жағының орналасуы
тұяқтарының бұрышы
4. Ұрпағы бойынша бағалау
5. Желінінің ерекшеліктері
Тіркеу №
Ұрғашы төлі
енесінің құрдастары
± енелерінің құрдастарының өнімділігіне
Орташа көрсеткіштер
бас
сауым кг
май
ақуыз пайыз
Басының саны
сауым, килограмм
май
ақуыз, пайыз
сауым, килограмм
май
ақуыз, пайыз
тәулігіне сүт өнімі, килограмм
сауым уақыты, минут
сүт беру жылдамдығы килограмм /минут
пайыз
килограмм
пайыз
килограмм
пайыз
килограмм
Бұқаның
Әкесінің
енесінің әкесі
6. Ұрпақ беру қабілеті
Жыл
Эякуляттар саны
Ұрық алынды, милилитр
Жылына орташа
Қолданылатын ұрық саны, доза
Ұрық алу басталған күн
эякуляттар көлемі
Ұрық концентрациясы, милиард/ милилитр
ұрықтардың белсенділігі (қозғалғыштығы), пайыз
кестенің жалғасы
Ағымдағы жылы ұрық алынды, доза
Жұмсалған ұрық барлығы, доза
Соның ішінде облыс аралық алмасу, доза
Облыс көлемінде ұрықтандыру, доза
Аналықтарды ұрықтандыру, бас
Олардан ұрықтанғаны
Бір жыл ішінде төлдегені, бас
Алынған төл
Барлығы
Соның ішінде бірінші ұрықтандырғаннан (ұрықтандыру қабілеттілігі)
Барлығы
Соның ішінде
бас
пайыз
еркек бұзау
ұрғашы бұзау
7. Малдардың орнын ауыстыру
Қайдан (шаруашылық атауы)
Қайда (шаруашылық атауы)
Күні (ай, жыл)
Жасы (жыл, ай)
Тірі салмағы, килограмм
Орнын ауыстырудың мақсаты
8. Көрмеге қатысуы
9. Асыл тұқымды кітап жазу туралы бұйрық
10. Селекционердің белгілері
"_____"_______ 20________ жыл
Малдың денсаулығының жағдайы
2-нысан
Асыл тұқымды сиырдың карточкасы
___________________ ___________________
облыс аудан
Шаруашылық
Аты
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том номер
Бірдейлендіру нөмірі
Туған күні
Шаруашылыққа келіп түскен күні " " 20 жыл
Тіркеу нөмірі
Туу типі
Көрмелердегі наградалары
Тұқымы
Туған жері
Түсі
Тұқымдылығы
Шығарылған күні және себебі " " 20 жыл
1. Шығу тегі
Аты
ЕНЕСІ
Енесінің өнімділігі
ӘКЕСІ
Ұрпағының сапасы бойынша бағалау
Бірдейлендіру нөмірі
жыл
Сауын маусымы
күн
305 күндегі сауымы, килограмм
май
ақуыз
Бағалау жылы
Бағалау әдісі
Ұрғашы төлінің саны
Сауын маусымы
305 күнде
айырмашылық ±
Тіркеу нөмірі
пайыз
килограмм
Сауымы, кг
құрамы, пайыз
Сауымы бойынша
майы бойынша
ақуызы бойынша
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том нөмірі
пайыз
килограмм
Тұқым
майы
ақуызы
Тұқымдылық
1
килограмм
пайыз
пайыз
Жасы, жыл
2
Кешенді класы (селекциялық индекс*)
3
Бірдейлендіру нөмірі
4
Тіркеу нөмірі
Х
5
ең жоғарғы
орташа
Аты
Енесінің енесі(ЕЕ)
Енесінің енесі (ЕЕ) өнімділігі
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Әкесінің енесі (ӘЕ) өнімділігі
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Бірдейлендіру нөмірі
жыл
Сауын маусымы
сауым, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
жыл
Сауын маусымы
сауым, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том нөмірі
Тұқым
Тұқымдылық
ең жоғарғы
ең жоғарғы
Жасы, жыл
орташа
орташа
Кешенді класы (селекциялық индекс*)
Аты
Енесінің ененсінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің енесінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әнкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкексінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Бірдейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том нөмірі
Тұқым
Тұқымдылық
Жасы, жыл
Кешенді класы (селекциялық индекс*)

2. Живая масса
При рождении
шесть
двенадцать
восемнадцать
Возраст первого осеменения, месяцев
Возраст первого отела, месяцев
3.Молочная продуктивность
Годы
Показатели
20__
20__
20__
20___
20___
Годы
Месяцы лактаци
20___
20___
20___
20___
20___
удой, килограмм
жир, процент
процент молоко
удой, килограмм
жир, процент
процент молоко
удой, килограмм
жир, процент
процент молоко
удой, килограмм
жир, процент
процент молоко
удой, килограмм
жир, процент
процент молоко
Лактация по счету
первый
второй
Количество сухостойных дней
третьи
Дней сервис-периода
четвертый
Дойных дней
пятый
Удой за лактацию, килограмм
шестой
Удой за 305 дней лактации, килограмм
седьмой
Средний процент жира
восьмой
девятый
Средний процент белка
десятый
Количество одного процент молока, килограмм
одинадцатый
Количество молочного жира, килограмм
двенадцатый
4. Своиства вымени коровы
5. Награды на выставках
6. Основные недостатки экстерьера
Суточный удой___килограмм
Балльная оценка
Соотношение удоя по четвертям
ЗЛ
ПЛ
Время доения____минут
ЗП
ПП
Скорость доения ______килограмм/минут
Ручной додой _______миллилитр
7. Племенное использование
Плодотворное осеменение коровы
Дата запуска
Дата отела
Отел по счету
Приплод
Линейные показатели
первая лактация
третья лактация
Линейные показатели
первая лактация
Третья лактация
Дата
Искусственное/ естественное
Какое по счету
Регистрационный номер быка
Порода
пол
идентификационный № теленка
Живая иасса при рождении
назначение
тип телосложения
борозда вымени
крепость телосложения
высота прикрепления задней доли вымени
рост
ширина задней доли вымени
глубина туловища
расположение передних сосков
длина крестца
расположение задних сосков
угол таза
длина сосков
ширина зада
постановка задних ног сбоку
положение дна вымени
постановка задних ног сзади
прикрепление передних долей вымени
угол копыта
8. Линейная оценка коровы
Наименование прививок, исследований, заболеваний
Подпись ветеринарного врача (разборчиво)
Форма 3
Область____________________
Район _____________________
Хозяйство__________________
Журнал
учета осеменения и отела коров

2. Тірі салмағы
Туған кезде
6
12
18
Бірінші рет ұрықтандырылғандағы жасы, ай
Бірінші рет төлдегендегі жасы, ай
3. Сүт өнімділігі
Жылдар
Көрсеткіштер
20__
20__
20__
20___
20___
Санақ бойынша сауылымы
Сауылымға дейінгі суалту күні
Сервис кезеңі, күн
Сауылатын күндер
Сауын маусымындағы алынған сүт, килограмм
305 күн сауын маусымында алынған сүт, килограмм
Орташа май, пайыз
Орташа ақуыз, пайыз
Бір пайыз сүт көлемі, килограмм
Сүт майының көлемі, килограмм
Жылдар
Сауылым айлары
20___
20___
20___
20___
20___
сауым, килограмм
май, пайыз
бір пайыз сүт
сауым, килограмм
май, пайыз
бір пайыз сүт
сауым, килограмм
май, пайыз
бір пайыз сүт
сауым, килограмм
май, пайыз
бір пайыз сүт
сауым, килограмм
май, пайыз
1 пайыз сүт
бірінші
екінші
үшінші
төртінші
бесінші
алтыншы
жетінші
сегізінші
тоғызыншы
оныншы
Об бірінші
Он екінші
4. Сиыр желінінің ерекшеліктері
5. Көрмелердегі наградалары
6. Экстерерінің негізгі кемшіліктері
Тәуліктік сауым_____________килограмм
Балдық бағалау
Сауымның тоқсандар бойынша арақатынасы
АртС
АлдС
Сауым уақыты_______минут
АртО
АлдО
Сауым жылдамдығы _________килограмм/минут
Қолмен қалғанын сауу _________миллилитр
7. Асыл тұқымдық қолдану
Сиырларды нәтижелі ұрықтандыру
Жіберілген күні
Төлдеген күні
Төлдеуінің саны
Төл
күні
қолдан / табиғи
саны бойынша нешінші
бұқаның тіркеу пйыз
тұқымы
жынысы
Бұзаулардың бірдейлендіру нөмірі
туғандағы тірі салмағы
белгілеу
8. Сиырларды желілік бағалау
Егу, зерттеу, ауру атаулары
кестенің жалғасы
Желілік көрсеткіштері
1
2
Желілік көрсеткіштері
1
2
дене бітімінің типі
желінің атызы
дене бітімінің мықтылығы
желінінің артқы жағының орналасу биіктігі
бойы
желінінің артқы жағының ені
кеудесінің тереңдігі
алдыңғы үрпілерінің орналасуы
құйымшақтың ұзындығы
артқы үрпілерінің орналасуы
жамбасының бұрышы
үрпілерінің ұзындығы
артының ені
жанынан қарағандағы артқы аяқтарының орналасуы
желін тереңдігінің жай-күйі
артынан қарағандағы артқы аяқтарының орналасуы
желінінің алдыңғы жағының орналасуы
тұяқтарының бұрышы
8. Сиырларды желілік бағалау
Егу, зерттеу, ауру атаулары
Ветеринардың қолы (анық)
3-нысан
Облыс
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Сиырларды ұрықтандыруды және олардың төлдеуін
есепке алу журналы

за 20___год (запуска и отелов 20___года)
№ п/п
Кличка
регистрационный номер
Дата последнего отела
Пол теленка
Живая масса теленка, килограмм
Идентификационный номер
Осеменение
первое
Дата
Кличка быка
Регистрационный номер
порода
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Осеменение
дата запуска
отел в текущем году
2-е
Плодотворное
планируемого
фактического
ожидаемый
фактический
Дата
Кличка быка
Регистрационный номер
порода
Дата
Кличка быка
Регистрационный номер
порода
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Форма 4
Область____________________
Район _____________________
Хозяйство__________________
Журнал
учета выращивания племенного молодняка
Ответственный: ______________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность)
Должность __________________________
п/п
Кличка
Идентификационный номер
Регистрационный номер
Пол
Живая масса в возрасте месяцев, килограмм
При первом осеменении
шесть
двенадцать
восемнадцать
возраст, месяцев и дней
живая масса, килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Форма 5
Область____________________
Район _____________________
Хозяйство__________________
Оценочная ведомость коров молочного и молочно-мясного
направлений продуктивности по
_____________________________________________________________________
наименование фермы (отделения)
Ответственный:
Должность
Ф.И.О.
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность)
№ п/п
Кличка коровы
Инвентарный номер
Дата рождения
Порода
Породность
Мать
Отец
кличка инвентарный номер
порода
породность
принадлежность
к семейству
класс
кличка, инвентарный номер
порода
породность
класс
категория
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Средннее соотношение
Живая масса, килограмм
Конституция, балл
В том числе
Скорсоть молокоотдачи, килограмм/минута
Форма вымени
Молочность в последний период доения
Оцененная молочность
вымя
конечности
дни
Сауын маусымы
толық сауылым дағы сүттілік, килограмм
Молочность в триста пять дней или в сокращенный период
Қайсы сауылым маусымы
Средняя доение в триста пять дней, килограмм
Молоность в несколько период
Молочность килограмм
молока
Содержание молока
По сравнению с продуктивностью стандарта первого класс
Сухостой
доение
сервис- период
жирность
белок
жирность
белок
процент
килограмм
процент
килограмм
процент
килограмм
процент
килограмм
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
Возраст при 1 отеле, мес.
Дата последнего
Количество дочерей
Оценка коров по признакам в баллах
Комплексный класс
Класс с учетом класса дочерей
Назначение
За генотип
За фенотип
Всего
класс
отец улучшатель
Итого
Молочная продуктивность
живая масса
экстерьер
скорость молоко отдачи
Итого
отела
осеменения
элита-рекорд
элита
матери
отца
по удою
по жиру
основной
дополнительный
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
Форма 6
Область____________________
Район _____________________
Хозяйство__________________
Журнал
контроля молочной продуктивности и молокоотдачи у коров
по __________________________________________________________________
наименование фермы (отделения)
Ответственный: __________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность)
Должность ______________________
Акты контрольной дойки коров по месяцам лактации
Месяцы лактации
первый
всего
Качество молока
второй
всего
Качество молока
третьи
всего
Качество молока
первое
доение
второе
доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое
доение
второе
доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое доение
второе
доение
третье доение
Процент жира
процент белка
Месяцы лактации
четвертый
всего
Качество молока
пятый
всего
Качество молока
шестой
всего
Качество молока
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
Месяцы лактации
седьмой
всего
Качество молока
восьмой
всего
Качество молока
девятый
всего
Качество молока
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
Месяцы лактации
десятый
всего
Качество молока
одиннадцатый
всего
Качество молока
двенадцатый
всего
Качество молока
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
первое доение
второе доение
третье доение
процент жира
процент белка
Количество дойных дней
Удой за полную
лактацию, килограмм
Удой за 305 дней лактации, килограмм
Удой, килограмм
Содержание в молоке
жира
белка
процент
килограмм
процент
килограмм
Форма 7
Область____________________
Район _____________________
Хозяйство__________________
Сводная ведомость
селекционно-племенной работы с крупным рогатым скотом
молочного и молочно-мясного направлений продуктивности
__________________________________ породы

20___жылы (20___жылы ұрықтандырылған және төлдеген)
р/с №
Аты
Тіркеу нөмірі
Төлдеген күні
Төлдің жынысы
Төлдің тірі салмағы, килограмм
Бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандыру
бірінші
күні
аты
бұқаның тіркеу нөмірі
тұқымы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ұрықтандыру
Жіберілген күні
Ағымдағы жылдағы төлдеу
екінші
Нәтижелі
жоспарланған
нақты
күтілген
нақты
күні
аты
бұқаның тіркелген нөмірі
тұқымы
күні
аты
бұқаның тіркелген нөмірі
тұқымы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
4-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Асыл тұқымды төлді өсіруді есепке алу журналы
Жауапты: ________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
Қызметі ___________________________________
р/с №
Аты
Бірдейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
жынысы
Айлық жасындағы тірі салмағы, килограмм
Алғаш ұрықтандырғандағы
алты
Он екі
Он сегіз
жасы, ай және күн
тірі салмағы, килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
5-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Сүтті және сүтті-етті өнімділік бағытындағы сиырларды бағалау ведомосі
_____________________________________________________________бойынша
ферманың (бөлімшенің) атауы
Жауапты:
Қызметі
__________________________________________
Т.А.Ә.
__________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
Р/с №
Сиырдың аты
Жеке нөмірі
Туған күні
Тұқым
Тұқымдылығы
Енесі
Әкесі
Аты, жеке нөмірі
Тұқым
Тұқымдылығы
Аналық ұясына қатынасы
класс
аты, жеке. нөмірі
Тұқымы
Тұқымдылығы
класы
категориясы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
талық ізге қатынасы
Тірі салмағы, кг
Дене бітімінің балы
Оның ішінде
Сүт беру жылдамдығы, кг/мин
Желін пішіні
Соңғы аяқталған немесе қысқартылған сауылым маусымындағы сүттілік
желін
Аяқтары
күндер
Сауын маусымы
толық сауылымдағы сүттілік, килограмм
305 күндегі немесе қысқартылған сауын маусымындағы сүттілік
Сүттілік, килограмм
сүттің
Суалу
сауу
сервис- кезен
майлылығы
ақуызы
пайыз
килограмм
пайыз
килограмм
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
кестенің жалғасы
Бағаланған сүт өнімділігі
Қайсы сауылым маусымы
305 күндегі орташа сүттілік килограмм
Бірнеше сауын маусымындағы
сүттің құрамындағы
1 класс стандартымен салыстырғандағы өнімнің деңгейі пайыз
майы
ақуызы
пайыз
килограмм
пайыз
килограмм
34
35
36
37
38
39
40
Бірінші бұзаулағандағы жасы, ай
Соңғы мерзімі
Ұрғашы төл саны
Белгілер бойынша сиырларды баллмен бағалау
генотипке
класы
Әкесі-жақсартқыш
жиынтығы
бұзаулағандағы
ұрықтандырылғандағы
элита-рекорд
элита
енесінің
әкесінің
сүттілік бойынша
майлылығы бойынша
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
кестенің жалғасы
Белгілер бойынша сиырларды баллмен бағалау
Кешенді класс
Ұрғашы төлінің класын есепке алғандағы класы
Тағайындау
фенотипке
Барлығы
Сүт өнімділігі
тірі салмағына
экстерьеріне
сүт беру жылдамдығына
жиынтығы
негізгі
қосымша
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
6-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Сиырлардың сүт беру және сүт өнімділігі ерекшеліктерін бақылау журналы
_____________________________________________________________ бойынша
ферма (бөлімше) атауы
Жауапты:
Қызметі
_________________________________________
_________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжатта бар
Сауылым маусымы айлары бойынша бақылау сауымының актісі
Сауын маусымы айлары
Бірінші
барлығы
Сүт сапасы
Екінші
Барлығы о
Сүт сапасы
Үшіншіші
Барлығы
Сүт сапасы
бірінші сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май
пайыз
ақуыз пайыз
бірінші сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май пайыз
ақуыз пайыз
бірінші сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май пайыз
ақуыз пайыз
Сауын маусымы айлары
Төртінші
барлығы
Сүт сапасы
Бесінші
Барлығы
Сүт сапасы
Алтыншы
Барлығы
Сүт сапасы
бірінші сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май
пайыз
ақуыз пайыз
бірінші сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май пайыз
ақуыз пайыз
бірінші сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май пайыз
ақуыз пайыз
Сауын маусымы айлары
Жетінші
барлығы
Сүт сапасы
Сегізінші
барлығы
Сүт сапасы
Тоғызыншы
барлығы
Сүт сапасы
бірінші
сауым
екінші
сауым
үшінші сауым
май
пайыз
ақуыз пайыз
бірінші сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май
пайыз
ақуыз пайыз
бірінші
сауым
екінші
сауым
үшінші сауым
май пайыз
ақуыз пайыз
Сауын маусымы айлары
Оныншы
барлығы
Сүт сапасы
Он бірінші
барлығы
Сүт сапасы
Он екінші
барлығы
Сүт сапасы
бірінші
сауым
екінші
сауым
үшінші сауым
май
пайыз
ақуыз пайыз
бірінші
сауым
екінші
сауым
үшінші сауым
май
пайыз
ақуыз пайыз
бірінші
сауым
екінші сауым
үшінші сауым
май
пайыз
ақуыз пайыз
Сауылған күндер саны
Толық сауын маусымындағы сауылған сүт, килограмм
305 күніндегі сауын маусымындағы сауылған сүт, килограмм
Сауым сүті, килограмм
Сүт құрамында
май
ақуыз
пайыз
килограмм
пайыз
килограмм
7-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық _____________
Сүтті және сүтті-етті өнімділік бағытындағы
ірі қара малдың селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстар
есебінің жиынтық ведомосі

с 1 октября 20____года по 1 октября 20_____года
Руководитель хозяйства
__________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность) и подпись
Специалист по животноводству
__________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность) и подпись
Указания к заполнению таблиц сводной ведомости селекционно-племенной работы с крупным рогатым скотом молочного и молочно-мясного направлений продуктивность
Сводная ведомость результатов оценки крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направлений продуктивности составляется физическими и юридическими лицами.
Ведомость о результатах племенной работы составляется по состоянию на 1 октября отчетного года.
Ежегодно по данной форме учитываются животные всех разводимых пород и типов крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направлений продуктивности по состоянию на отчетную дату. В пределах каждого хозяйства сводная ведомость составляется отдельно по каждой разводимой породе или типу крупного рогатого скота. Все таблицы должны быть заполнены четко и аккуратно. Соответствующие показатели всех таблиц должны быть сбалансированными.
Таблица 1 – приводится данные о породном составе и структуры стада.
Таблица 2 – приводится данные по распределению коров по отелу.
Таблица 3 – приводится характеристика коров по молочной продуктивности.
Таблица 4 – из карточек коров группируются и разносятся показатели молочной продуктивности по соответствующим графам.
Таблица 5 – из карточек коров-первотелок группируются и разносятся показатели молочной продуктивности по соответствующим графам.
Таблица 6 – Характеристика коров 1 лактации по форме вымени и скорости молокоотдачи.
Таблица 7 – данные об осеменении коров и телок приводятся из данных журнала учета осеменения.
Таблица 8 – заполняется по всему оцененному поголовью коров, кроме коров 1-го отела.
Таблица 9 – приводятся данные о выбытии коров в отчетном году.
Таблица 10 – приводится характеристика по выращиванию молодняка.
Таблица 11 – заполняется хозяйствами реализовавших молодняк за отчетный период.
Таблица 12 – приводится данные по объему скрещиваний и наличию поголовья.
Таблица 13 – указываются результаты скрещивания.
Таблица 14 – приводится опись быков-производителей и ремонтных бычков.
Таблица 15 – приводятся данные о генеологической структуре маточного стада.
Таблица 16 – приводится опись лучших коров, отобранных в группу матерей быков.
Таблица 17 – заносятся данные лучших коров хозяйства отобранных в племенное ядро.
Правила заполнения таблицы 3:

20____жылғы 1 қазаннан 20_____жылғы 1 қазанға дейін
Шаруашылық басшысы
_______________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке
басын куәландыратын құжатта бар болса) қолы
Мал шаруашылығы маманы
______________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) қолы
Сүт және сүт-ет өнімділік бағытындағы ірі қара малды бағалау
нәтижесінің жиынтық ведомосі кестелерін толтыруға
арналған нұсқаулық
Сүт және сүт-ет бағыттағы ірі қара малды бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосі жеке және заңды тұлғалармен жасалады. Асыл тұқымды жұмыстың нәтижелері туралы есеп 1 қазан кезеңіне жасалады.
Жыл сайын осы нысан бойынша сүт және сүт-ет бағыттағы ірі қара малдың барлық өсірілетін түрлері және типі есепті кезеде есепке алынады.
Әр шаруашылық аясында жиынтық ведомость өсірілетін ірі қара малдың әр тұқымы бойынша бөлек жасалады.
Барлық кестелер анық және ұқыпты толтырылуы тиіс. Барлық кестенің тиісті көрсеткіштері теңдестірілуі тиіс. Деректер қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жүргізілген соңғы бағалау деректерінің негізінде дайындалады.
1-кесте – тұқымдық құрамы және табын құрылымы туралы деректер келтіріледі.
2-кесте – сиырларды төлдеу саны бойынша бөлу туралы деректер келтіріледі.
3-кесте – сиырлардың сүт өнімділігі бойынша сипаттамасы келтіріледі.
4-кесте – тиісті бағандар бойынша сиырлардың карточкаларынан сүт өнімділігінің көрсеткіштері топталады және жазылады.
5-кесте – тиісті бағандар бойынша тұмса сиырлардың карточкаларынан сүт өнімділігінің көрсеткіштері топталады және жазылады.
6-кесте – Сиырлардың 1 лактациядағы желін пішіні және сүт беру жылдамдығы бойынша сипаттамасы.
7-кесте – ұрықтандыру есебінің журналындағы деректерден (3-сүт нысан) сиырлар мен тайыншалардың ұрықтандырылуы туралы деректер келтіріледі.
8-кесте – барлық бағаланған сиырлардың басы бойынша толтырылады, тұмса сиырлардан басқа.
9-кесте – есепті жылы шығарылған сиырлар туралы деректер келтіріледі.
10-кесте – төлдерді өсіру сипаттамасы бойынша деректер келтіріледі.
11-кесте – есепті кезеңде төл сатқан шаруашылықтармен толтырылады.
12-кесте – ұрықтандыру көлемі және мал басы туралы деректер келтіріледі.
13-кесте – будандастыру нәтижесі келтіріледі.
14-кесте – тұқымдық бұқа және толықтырушы бұқашықтар тізімі келтіріледі.
15-кесте – табындағы аналықтардың генеологиялық құрылымы туралы деректер келтіріледі.
16-кесте – бұқалардың енелері тобына іріктелген жоғары өнімді сиырлардың есебі келтіріледі.
17-кесте – асыл тұқымдық ұяға іріктелген шаруашылықтағы жоғары өнімді сиырлардың деректері толтырылады.
3-кестені толтыру ережесі:

6. Оценка экстерьера
Дата оценки
Возраст, лет и месяцев
Оценка конституции и экстерьера, балл
Лицо, проводившее оценку
Пропорциональность телосложения и развитие
мускулатура
голова и шея
грудь
холка,спина,поясница
крестец
окорок
ноги
общий балл
Фамилия, имя, отчетсво ( при наличии в документе удостовряющую личность)
Подпись (разборчиво)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Наименование прививки, исследования, заболевания:
Форма 2
Карточка племенной телки
___________
Область
_________
Район
телка
нетель
корова
Племенная книга– марка, номер тома
Хозяйство
Кличка
Дата поступления в хозяйство
" " 20 год
Идентификационный номер
Дата рождения
Возраст при первом использовании, месяцев
Регистрационный номер
Тип рождения
Награды на выставках
Порода
Место рождения
Масть
Породность
Дата и причина выбытия " " 20 год ______
1. Происхождение
Кличка, идентификационный номер,
регистрационный номер
Мать (М)
Отец (О)
Порода, породность
живая масса при рождении/ отъеме/ двенадцать месяц, килограмм
Кличка, идентификационый номер
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Регистрационный номер
Порода, породность
живая масса при рождении/ отъеме/ двенадцатьмесяц, килограмм
Кличка, идентификационый номер,
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца (ООО)
регистрационный номер
Порода, породность
живая масса при рожд./ отъеме/ двенадцать месяц, килограмм
2. Продуктивность матери
3. Развитие коровы (живая масса, килограмм)
Отел по счету
Дата отела
Пол теленка
Развитие приплода (масса, килограмм)
При рождении
При отъеме в ____ месяц
в двести десять дней
в двенадцать месяц
в пятнадцать месяц
в восем-надцать месяц
в два года
в три года
в четыре года
при рождении
При отъеме в ____ месяц
в двести десять дней
в две-над-цать
месяц
в пятнадцать месяц
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9

6. Сырт пішінін бағалау
Бағалау күні
Жасы, жыл және ай
Сырт пішінінің және дене бітімінің бағасы, балл
Бағалауды жүргізген тұлға
Дене бітімінің және дамуының сәйкестігі
бұлшық еті
басы және мойны
кеудесі
шоқтығы, арқасы, белі
құйымшағы
сан еті
аяқтары
жалпы балл
Тегі, аты, әкесінің аты.
Қолы (анық)
Егу, зерттеу, ауру атаулары
2-нысан
Асыл тұқымды сиырдың карточкасы
_______________________ _______________________
Облыс Аудан
тайынша
құнажын
сиыр
Асыл тұқымды кітап – маркасы, том нөмірі
Шаруашылық
Аты
Шаруашылыққа келіп түскен күні " " 20 жыл
Бірдейлендіру нөмірі
Туған күні
Бірінші қолданылғандағы жасы, ай
Тіркелу нөмірі
Туу типі
Көрмелердегі наградалары
Тұқымы
Туған жері
Түсі
Тұқымдылығы
Шығарылған күні және себебі " " 20 жыл
1.Шығу тегі
Аты, бірдейлендіру нөмірі, тіркеу нөмірі
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Тұқымы, тұқымдылығы
туғандағы тірідей салмағы./ енесінен айырғанда/ он екі айында, килограмм
Аты, бірдейлендіру нөмірі
Енесінің ененсі (ЕЕ)
Енесінің әнкесі (ЕӘ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Тіркеу нөмірі
Тұқымы, тұқымдылығы
туғандағы тірідей салмағы./ енесінен айырғанда/ он екі айында, килограмм
Аты, бірдейлендіру нөмірі
Енесінің ененсінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің енесінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әнкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкексінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Тіркеу нөмірі
Тұқымы, тұқымдылығы
туғандағы тірідей салмағы./ енесінен айырғанда/ он екі айында, килограмм
2. Енесінің өнімділігі
3. Сиырдың дамуы (тірідей салмағы, кг)
Төлдеу саны
Төлдеу күні
Төлдің жынысы
Төлдің дамуы (салмағы, кг)
Төлдеу саны
____ айында енесінен айырғанда
Екі жүз он күндігінде
Он екі айлығында
Он бес айлығында
Он сегіз айлығында
екі жылда
үш жылда
төрт жылда
туғандағы
____ айында енесінен айырғанда
Екі жүз он күндігінде
Он екі айлығында
Он бес айлығында
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9

с 1 октября 20_____года по 1 октября 20___года
Руководитель хозяйства
__________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность) и подпись
Специалист по животноводству
__________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность) и подпись
Указания к заполнению таблиц сводной ведомости результатов оценки
крупного рогатого скота мясного направления продуктивности
Сводная ведомость результатов оценки крупного рогатого мясного направления продуктивности составляется физическими и юридическими лицами.
Отчет о результатах племенной работы составляется по состоянию на 1 октября.
Ежегодно по данной форме учитываются животные всех разводимых пород и типов крупного рогатого скота мясного направления продуктивности по состоянию на отчетную дату. В пределах каждого хозяйства сводная ведомость составляется отдельно по каждой разводимой породе крупного рогатого скота.
Все таблицы должны быть заполнены четко и аккуратно. Соответствующие показатели всех таблиц должны быть сбалансированными. Данные подготавливаются на основе сведений последней оценки, проведенной согласно действующей инструкции. Таблица 1 – приводится данные о породном составе и структуре стада.
Таблица 2 – приводится данные по распределению коров и быков по возрасту.
Таблица 3 – приводится данные по распределению быков по живому весу.
Таблица 4 – приводится данные по распределению коров по живому весу.
Таблица 5 – приводится данные о выращенном в хозяйстве молодняке.

20_____жылғы 1 қазаннан 20___ жылғы 1 қазанға дейін
Шаруа басшысы: ____________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты,
жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Мал шаруашылығы маманы ___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты,
жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Етті бағыттағы ірі қара малды бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосін жеке және заңды тұлғалар жасайды.
Асыл тұқымды жұмыстың нәтижелері туралы есеп 1 қазан кезеңіне жасалады.
Жыл сайын осы нысан бойынша етті бағыттағы ірі қара малдың барлық өсірілетін түрлері және типі есепті кезеде есепке алынады. Әр шаруашылық аясында жиынтық ведомость өсірілетін ірі қара малдың әр тұқымы бойынша бөлек жасалады.
Барлық кестелер анық және ұқыпты толтырылуы тиіс. Барлық кестенің тиісті көрсеткіштері теңдестірілуі тиіс. Деректер қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жүргізілген соңғы бағалау деректерінің негізінде дайындалады.
1-кесте – тұқымдық құрамы және табынның құрылымы туралы деректер келтіріледі.
2-кесте – сиырлар мен бұқаларды жасы бойынша бөлу жөнінде деректер келтіріледі.
3-кесте – бұқаларды жасы бойынша бөлу жөнінде деректер келтіріледі.
4-кесте – сиырларды жасы бойынша бөлу жөнінде деректер келтіріледі.
5-кесте – шаруашылықта өсірілген төлдер туралы деректер келтіріледі.

Таблица 6 - данные об осеменении коров и телок приводятся из журнала учета осеменений (форма 3).
Таблица 7 – приводятся данные из карточек по всему поголовью коров имеющихся в хозяйстве, количество коров по всем отелам должно соответствовать данным о коровах.
Таблица 8 – приводятся данные о реализованном молодняке на племенные цели.
Таблица 9 – приводится данные о выбытии телят.
Таблица 10 - приводятся данные о выбытии коров и первотелок в отчетном году.
Таблица 11 – приводятся данные по быкам-производителям и ремонтным бычкам используемым в хозяйстве для получения потомства.
Таблица 12 – приводится генеалогическая структура маточного стада.

6-кесте – сиырлар мен қашарларды ұрықтандыру туралы деректер ұрықтандыру есебіні журналынан келтіріледі (3-нысан).
7-кесте – шаруашылықта бар барлық сиырлар басы бойынша карточкалардың деректерінен келтіріледі, барлық төлдеуі бойынша сиырлардың саны сиырлар туралы деректерге сәйкес келуі қажет.
8-кесте – асыл тұқымдық мақсатқа сатылған төл туралы деректер келтіріледі.
9-кесте – төлдің шығуы туралы деректер келтіріледі.
10-кесте – есепті жылы шығарылған сиырлар және тайыншалар туралы деректер келтіріледі.
11-кесте – төл алу үшін шаруашылықта қолданылатын тұқымдық бұқалар және толықтырушы бұқашықтар туралы деректер келтіріледі.
12-кесте – аналық бастың генеологиялық құрылымы келтіріледі.

501-600
601-700
701-800
801-900
901-1000
1001-1100
1101-1200
1201 и более
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
до двух лет
два года
три года
четыре года
пяти и старше
Итого
Таблица 4 – Распределение коров по живой массе
Группа коров по возрасту
Всего коров, голов
из них имеют живую массу, килограмм
Средняя живая масса одного коровы, килограмм
до 350
351-400
401-450
451-500
501-550
551-600
более 600
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
до двух лет
два года
три года
четыре года
пять лет и старше
Итого
Таблица 5 – Распределение молодняка по живой массе
Бычки в возрасте, месяц
Всего, голов
Средняя живая масса, килограмм
Телки в возрасте, месяц
Всего, голов
Средняя живая масса, килограмм
Новорожденные
Новорожденные
При отъме
При отъме
В двестье пять дней (скорректирванный)
В двестье пять дней (скорректирванный)
двенадцать месяцев
двенадцать месяцев
пятнадцать месяцев
пятнадцать месяцев
Таблица 6 – Случка коров и телок
Группа
Случено (осеменено)
В срок после отела
Не случено (не осеменено)
не отелилось
Случено и осеменено телок
не случено телок в двадцать четыре месяца и старше
всего голов
в том числе искусственно
до одного месяц
от одного месяц до трех месяц
свыше трех месяц
всего
в том числе
до одного месяц
более трех месяц
до восемнадцати месяц
Восемнадцать двадцать четыре месяц
двадцать четыре месяца и старше
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Коровы
Х
Х
Х
Х
Телки
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Всего
Таблица 7 – Характеристика коров по молочной продуктивности (по живой
массе телят в шесть месяц)
Группа коров
№ строки
Первый отел
Второй отел
Третий отел и старше
Молочность в среднем (живая масса в двестье пять дней, килограмм
количество коров
выращено телят к отъему
показатель молочности на двестье пять дней
количество коров
выращено телят к отъему
показатель молочности на двестье пять дней
количество коров
выращивание телят к отъему
показатель молочности на двестье пять дней
голов
средний возраст, месяц
средняя живая масса, килограмм
бычки
телочки
голов
среднийций во
средняя живая масса, килограмм
бычки
телочки
голов
средний возрас
средняя живая масса, килограмм
бычки
телочки
голов
средняя живая масса, килограмм
голов
средняя живая масса, килограмм
голов
средняя живая масса, килограмм
голов
средняя живая масса, килограмм
голов
средняя живая масса, килограмм
голов
средняя живая масса, килограмм
бычки
телочки
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
чистопородные
1
помеси
2
всего
3
Таблица 8 – Количество реализованного молодняка на племя
Группы животных
Продано всего, голов
в том числе
до двенадцати месяцев
средняя живая масса, килограмм
двенадцать-пятнадцать месяц
средняя живая масса, килограмм
старше пятнадцати месяц
средняя живая масса, килограмм
Бычки
Телки
Таблица 9 – Выбытие телят
Половозрастная группа телят
Выбыло всего, голов
Причина выбытия, голов
Средний возраст выбывших телят
Мертворожденные
заболевания
прочие причины
диарея
пневмония
травмы
несчастные случаи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего
в том числе
бычки
телки
Таблица 10 – Выбытие коров и первотелок
Группа животных
Выбыло всего, голов
Причина выбытия, голов
Средний возраст выбывших коров в отелах
низкая продуктивность
заболевания
прочие причины
гинекологические и яловость
конечностей
травмы, несчастные случаи
инфекционные
лейкоз
всего
туберкулез
бруцел-лез
другие
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Коровы
в том числе первотелки
Таблица 11 – Опись быков-производителей и ремонтных бычков, семенем
которых осеменялись коровы и телки стада в отчетном году
п/п
Кличка
Регистрационный номер
Порода
Породность
Способ использования
Осеменено коров и телок за отчетный год
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 12 – Генеалогическая структура маточного стада по
принадлежности к быкам
Быки, использованные в хозяйстве
Количество потомков быка в стаде
Кличка
Регистрационный номер
годы использования
коров в возрасте
нетелей
телок всех возрастов
всего
пять лет и старше
четырех лет
трех лет
двух лет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Таблица 13 – Опись лучших коров по хозяйству по живой массе
молодняка в двестье пять дней.
п/п
Кличка
Регистрационный номер
Порода
Породность
Возраст, лет, месяцев
Количество отҰлов
Живая масса, килограмм
Живая масса телят в двестье пять дней
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 14 – Опись лучших коров по хозяйству по легкости отела
№ п/п
Кличка
Регистрационный номер
Порода
Породность
Возраст, лет, месяцев
Количество отҰлов
Живая масса, килограмм
Легкость отела
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в каракулеводстве
Форма 1
Карточка племенного барана
Форма 2
Карточка племенной матки
Форма 3
Журнал учета осеменения, окота маток и бонитировки каракульских ягнят
Форма 4
Сводная ведомость бонитировки ягнят и ассортимента каракуля
Форма 5
Ведомость качественного состава стада каракульских овец
Форма 6
Журнал оценки и назначения каракульских баранов
Карточка племенного барана Форма 1
Дата поступления
номер отары
Фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность) старшего чабана
Дата выбытия
Причина
выбытия
Хозяйство
Статус
Район
Область
Индивидуальный номер
правого уха
левого уха
Место рождения
Дата рождения
Рожден в числе
Живая масса при рождении, килограмм
Порода и породность
Породный тип и окраска
Номер по Племенной книге
Дата поступления в хозяйство
Дата выбытия
Причина выбытия
Родословная
Бонитировка в ягнячьем возрасте
Мать (М)
Отец (О)
Окраска и расцветка
Размер завитка
Индивидуальный номер
Смушковый тип
форма завитка
Порода, породность
Рисунка
Длина валька, миллиметр
Номер по Племенной книге
Пегость
Плотность завитков
Номер тома и марка Племенной книги
Запас кожи
Шелковистость волоса
Линия
Блеск волоса
Пигментация волоса
Окраска и расцветка
Жиропотность
Густота волоса
Размер и тип завитка
Оброслость
Конституция
Смушковый тип
Комплексный класс
Дата проведения оценки
Кем проведена оценка, фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность)
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца
(МО)
Отец отца (ОО)
Индивидуальный номер
Бонитировка в пятнадцать-двадцати дневном возрасте
Порода, породность
Развитие
Упитанность
номер по Племенной книге
Степень сохранения пигментации
Наличие седого волоса
номер тома и марка Племенной книги
Сохранность завитка
Шелковистость волоса
Линия
Блеск волоса
Наличие сухого волоса
Окраска и расцветка
Суммарная оценка
Особые отметки
Размер и тип завитка
Дата проведения оценки
Смушковый тип
Дата проведения оценки
Кем проведена оценка, фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность) и подпись
Комплексный класс
Шерстная продуктивность и развитие
Настриг шерсти
Пигментация
Живая масса, килограмм
Бонитировка в возрасте одного-полутора лет
Весенний
Осенний, килограмм
Всего за год, килограмм
Живая масса, килограмм
Шерстноконстициональный тип
Вес, килограмм
Длина косицы и пуха, сантиметр
Класс
Степень пигментации руна
Длина косицы и пуха, сантиметр
При отбивке
Х
Х
Х
Жиропотность
Эластичность
20___г
Уравненость руна
Густота шерсти
20___г
Оброслость:
20___г
Дата проведения оценки
Кем проведена оценка, фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность) и подпись
20___г
20___г
Дата осеменения
Номер отары
Класс и окраска маток
Количество маток
Получено ягнят
Пробонитировано ягнят
Оставлено на племя
осеменено
окотилось
процент оплодотворенных маток к осемененным
всего
в том числе
баранчиков
ярочек
по окраске
по размеру завитка
по смушковому типу
по классам
с деформацией
с сухим и грубым волосом
элита
первый класс
элита
первый класс
черная
серая
сур
мелкий
средний
крупный
жакетный
ребристый
плоский
каракульчевый
элита
первый класс
Качество каракуля ягнят, забитых на смушек, по окраскам и сортам
Год
Каракуль черной окраски
Каракуль серой окраски
Каракуль окраски сур
Каракуль всех окрасок
Всего, штук
в том числе
Всего, штук
в том числе первого сорта
Всего, штук
в том числе первого сорта
Всего, штук
в том числе первого сорта
первого сорта
второго сорта
третьего сорта
из всех сортов каракуля – с деформацией завитка
штук
процент к общему количеству
штук
процент к общему количеству
штук
процент к общему количеству
Итого
из них
жакетная группа
плоский
ребристый тонкий
ребристый толстый
кавказский толстый
штук
процент к общему количеству
жакет 1 и кирпук
жакет толстый
жакет московский
итого
штук
процент к общему количеству
Использование барана и качество потомства
Отметки ветработника
Особые отметки
Руководитель
хозяйства_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Специалист
хозяйства____________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Лицо проводившее
оценку_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в
документе, удостоверяющего личность),
подпись)
Научный сотрудник_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии в документе,
удостоверяющего
личность), подпись)
Карточка племенной матки Форма 2
Дата поступления
Номер отары
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность) старшего чабана
Дата выбытия
Причина
выбытия
Хозяйство
Статус
Район
Область
Индивидуальный номер
правого уха
левого уха
Место рождения
Дата рождения
Рожден в числе
Живая масса при рождении, килограмм
Порода и породность
Породный тип и окраска
Номер по Племенной книге
Дата поступления в хозяйство
Дата выбытия
Причина выбытия
Родословная
Бонитировка в ягнячьем возрасте
Мать (М)
Отец (О)
Окраска и расцветка
Размер завитка
Индивид. №
Смушковый тип
и форма завитка
Порода, породность
Рисунка
Длина валька, миллиметр
№ по ГКПЖ
Пегость
Плотность завитков
№ тома и марка ГКПЖ
Запас кожи
Шелковистость волоса
Линия
Блеск волоса
Пигментация волоса
Окраска и расцветка
Жиропотность
Густота волоса
Размер и тип завитка
Оброслость
Конституция
Смушковый тип
Комплексный класс
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Индивидуальный номер
Дата проведения оценки
Порода, породность
Номер по Племенной книге
Номер тома и марка Племенной книги
Линия
Кем проведена оценка, фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность) и подпись
Окраска и расцветка
Размер и тип завитка
Смушковый тип
Комплексный класс
Шерстная продуктивность и развитие
Настриг шерсти
Пигментация
Живая масса, килограмм
Бонитировка в возрасте одного-полутора лет
Весенний
Осенний, килограмм
Всего за год, килограмм
Живая масса, килограмм
Шерстноконстициональный тип
Вес, килограмм
Длина косицы и пуха, см
Класс
Степень пигментации руна
Длина косицы и пуха, сантиметр
При отбивке
Х
Х
Х
Жиропотность
Эластичность
20___г
Уравненость руна
Густота шерсти
20___г
Оброслость
20___г
Дата проведения оценки
Кем проведена оценка, фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность) и подпись
20___г
Использование матки и характеристика приплода
Дата осеменения
Индивидуальный номер барана
Расцветка и окраска
Класс
Смушковый тип
Дата окота
Характеристика приплода
пол ягненка
индивидуальный номер
в числе скольких родился
живая масса, килограмм
окраска и расцветка
смуш-ковый тип и форма завитка
класс
размер завитка
длина валька
характер волоса
блеск волоса
пигментация
сорт шкурки
правого уха
левого уха
правого уха
левого уха
Отметки ветработника
Особые отметки
Руководитель
хозяйства_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Специалист
хозяйства____________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Лицо проводившее
оценку_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в
документе, удостоверяющего личность),
подпись)
Научный сотрудник_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии в документе,
удостоверяющего
личность), подпись)
Форма 3
Область
Район
Хозяйство
Статус
Журнал
учета осеменения, окота маток и бонитировки каракульских ягнят
на 20___ год.
Номер отары ___________________________________________________
чабан _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющего личность)
№ п/п
Характеристика маток
Осеменение матки
Дата окота
Пол ягненка
Живая масса ягненка, килограмм
В числе скольких
индивидуальный номер
окраска и расцветка
смушковый
тип
конституция
класс
размер
завитка
дата
индивидуальный номер барана
правого уха
левого уха
правого уха
левого уха
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Характеристика ягненка
смушковый тип
окраска и расцветка
класс
форма завитка
длина валька
шелковистость волоса
пигментация
блеск волоса
пегость
жиропотнсть
конституция
индивидуальный номер ягненка
правого уха
левого уха
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Дополнительная характеристика элитных и первоклассных племенных баранчиков
Назначение ягненка
плотность кожи
толщина кожи
запас кожи
густота волоса
плотность завитка
четкость рисунка
описание в пятнадцать-двадцати дневном возрасте
наличие сухого волоса
развитие
упитанность
степень сохранение пигментации
нали чие седого волоса
сохранность
завитка
волоса
блеска
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Указания
по заполнению журнала индивидуальной бонитировки каракульских ягнят
Журнал подготавливается заблаговременно. Индивидуальные номера овцематок заносятся по мере возрастания нумерации, начиная с номера правого уха.
Характеристика маток и графы с 1 по 11 заполняются до начала сезона ягнения маток. Графы с 12 по 34 заполняются во время бонитировки. При повторной бонитировке в возрасте 15-20 дней заполняются с 35-43 графы.
Сокращенные обозначения бонитировочных признаков, употребляемых при индивидуальной бонитировке, следующие.

501-600
601-700
701-800
801-900
901-1000
1001-1100
1101-1200
1201 және жоғары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
екі жылға дейін
екі жыл
үш жыл
төрт жыл
бес және одан жоғары
Барлығы
4-кесте – Тірі салмағы бойынша сиырларды бөлу
Сиырлардың жасы бойынша тобы
Барлығы, бас
оның ішінде тірі салмағы, кг
Бір сиырдың орташа тірі салмағы, килограмм
350-ге дейін
351-400
401-450
451-500
501-550
551-600
более 600
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
екі жылға дейін
екі жыл
үш жыл
төрт жыл
бес және одан жоғары
Барлығы
5-кесте – Төлді тірі салмағы бойынша бөлу
ай жасындағы бұқашықтар
Барлығы бас
Орташа тірі салмағы, килограмм
ай жасындағы тайыншалар
Барлығы бас
Орташа тірі салмағы, кг
Жаңа туған
Жаңа туылған
Енесінен айыру кезінде
Енесінен айыру кезінде
Екі жүз бес күнде (түзетілген)
Екі жүз бес күнде (түзетілген)
Он екі ай
Он екі ай
Он бес ай
Он бес ай
6-кесте – Сиырлар және тайыншаларды шағылыстыру
Топ
шағылыстырылды (ұрықтандырылды)
төлдеуден кейінгі мерзім
шағылыспады (ұрықтандырылмады)
Төлдемеді
тайыншалар шағылыстырылды және ұрықтандырылды
жиырма төрт және жоғары айда шағылыспады
барлығы бас
оның ішінде қолдан
Бір айға дейін
бір айдан үш айға дейін
үш айдан жоғары
барлығы
оның ішінде
бір айға дейін
үш айдан жоғары
Он сегіз айға дейін
Он сегіз-жиырма төрт ай
Жиырма төрт және жоғары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Сиырлар
Х
Х
Х
Х
Тайын-шалар
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Барлығы
7-кесте – Сиырлардың сүт өнімділігі бойынша сипаттамасы (тірі салмағы бойынша алты айында)
сиырлар тобы
жол нөмірі
Бірінші төлдеу
сиырлар саны
енесінен айыру кезінде өсірілген төл
екі жүз бес күндегі сүттілік көрсеткіші
бас
орташа жасы, ай
орташа тірі салмағы килограмм
бұқашық
тайынша
бас
орташа тірі салмағы, килогорамм
бас
орташа тірі салмағы, килограмм
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
таза тұқымды
1
будан
2
барлығы
3
кестенің жалғасы
Екінші төлдеу
Үшінші және кейінгі төлдеу
Сүттілігі орташа (екі жүз бес күндегі тірі салмағы, килограмм)
сиырлар саны
енесінен айыру кезінде өсірілген төл
екі жүз бес күндегі сүттілік көрсеткіші
сиырлар саны
енесінен айыру кезінде өсірілген төл
екі жүз бес күндегі сүттілік көрсеткіші
бас
орташа жасы, ай
орташа тірі салмағы кг
бұқашық
тайынша
бас
орташа жасы, ай
орташа тірі салмағы килограмм
бұқашық
тайынша
бас
орташа тірі салмағы, килограмм
бас
орташа тірі салмағы, кг
бас
орташа тірі салмағы, кг
бас
орташа тірі салмағы, килограмм
бұқашық
тайынша
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
8-кесте – Асыл тұқымдық іске сатылған төл саны
Мал тобы
Барлық сатылған бас
оның ішінде
он екі айға дейін
орташа тірі салмағы, кг
он екі-он бес ай
орташа тірі салмағы, кг
он бес айдан жоғары
орташа тірі салмағы, килограмм
Бұқашық
Тайынша
9-кесте – Төлдің шығарылуы
Төлдің жыныстық-жастық тобы
Барлығы шығарылды, бас
Шығарылу себебі, бас
Шығарылған төлдің орташа жасы
Өлі туылды
ауру
өзге себептер
іш жүруі
өкпе қабынуы
жарақат
жағымсыз жағдайлар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы
оның ішінде
бұқашық
тайынша
10-кесте – Сиырлардың және тұмса құнажындардың шығарылуы
Мал тобы
Барлығы шығарылды, бас
Шығарылу себебі, бас
Төлдеу кезіндегі шығарылған сиырлардың орташа жасы
өнімділігі төмен
аурулар
өзге себептер
жыныстық және ұрықтанбауы
аяқтары
жарақаттар, жағымсыз жағдайлар
инфекциялық
лейкоз
барлығы
туберкулез
бруцеллез
басқа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Сиырлар
оның ішінде тұмса құнажындар
11-кесте – Есепті жылы табындағы сиырлар мен тайыншалар ұрықтандырылған тұқымдық бұқаларды және толықтырушы бұқашықтарды есепке алу
Р/с №
Аты
Тіркеу нөмірі
Тұқымы
Тұқымдылығы
Қолдану тәсілі
Есепті жылы ұрықтандырылған сиырлар мен тайыншалар
1
2
3
4
5
6
7
12-кесте – Бұқаға қатысты аналық табынның генеалогиялық құрылымы
шаруашылықта қолданылған бұқашықтар
Бұқаның табындағы ұрпақтарының саны
Аты
Тіркеу нөмірі
қолдану жылы
жасындағы сиырлар
құнажындар
барлық жастағы тайыншалар
барлығы
бес жыл және жоғары
төрт жыл
үш жыл
екі жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
13-кесте – 205 күндегі төлдің тірі салмағы бойынша шаруашылықтағы өте жақсы сиырларды есепке алу
Р/с №
Аты
Тіркеу нөмір
Тұқымы
Тұқымдылығы
Жасы, жыл, ай
Төлдеу саны
Тірі салмағы, килограмм
205 күндегі төлдің тірі салмағы, килограмм
1
2
3
4
5
14-кесте – Төлдеу жеңілдігі бойынша шаруашылықтағы өте жақсы сиырларды есепке алу
Р/с №
Аты
Тіркеу нөмірі
Тұқымы
Тұқымдылығы
Жасы, жыл, ай
Төлдеу саны
Тірі салмағы, килограмм
Төлдеу жеңілдігі
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
3-қосымша
Қаракөл шаруашылығындағы асыл тұқымды
өнімді (материалды) есепке алу нысандары
1-нысан
Асыл тұқымды қошқардың карточкасы
2-нысан
Асыл тұқымды саулықтың карточкасы
3-нысан
Саулықтарды ұрықтандыру, төлдеу есебін жүргізу және қаракөл қозыларын бағалау
4-нысан
Қаракөл қозыларын бағалау және елтірі ассортиментінің жиынтық ведомосы
5-нысан
Қаракөл қойының сапалық құрамының ведомосы
6-нысан
Қаракөл қошқарларын бағалау және тағайындау журналы
1-нысаны
Асыл тұқымды қошқарлардың карточкасы
Түскен күні
Отардың нөмірі
Аға шопанның аты-жөні
Шығарылғын күні
Шығарылу себебі
Шаруашылық
Мәртебесі
Аудан
Облыс
Жеке нөмірі
оң құлағы
сол құлағы
Туылған күні
Нешеу туылған
Туылғандағы тірілей салмағы, килограмм
Тұқым және тұқымдас
Тұқымдық типі және түсі
АТММК бойынша нөмірі
Шаруашылыққа түскен күні
Шығарылғын күні
Шығарылу себебі
Шығу тегі
Қозы кезіндегі бағалау
Енесі (Е)
ӘКЕСІ
Түсі және реңі
Бүйраның ені
Жеке нөмірі
Елтірілік типі
және бұйра пішіні
Тұқым және тұқымдас
Суреті
Бұйра ұзындығы
мм
Асыл тұқымды кітабі бойынша нөмірі
Ала
Бұйраның тығыздығы
Асыл тұқымды кітабі томы және марка нөмірі
Тері қоры
Талшықтың жібектілігі
Желі
Талшықтың жылтырлығы
Талшықтың пигментенуі
Түсі және реңі
Шайырлығы
Талшықтың жиілігі
Бұйра өлшемі және типі
Жүндестігі
00000
Конституция
Елтірілік типі
Кешенді класы
Бағалауды өткізген күн
Бағалауды өткізген маман, аты-жөні және қолы
Енесінің енесі (ЕЕ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Жеке нөмірі
Он бес-жиырма күндігінде бағалау
Тұқым және тұқымдас
Дамуы
Қоңдылығы
Асыл тұқымды кітабі бойынша нөмірі
Пигменттің сақталу дәрежесі
Боз талшықтардың кездесуы
Асыл тұқымды кітабі томы және марка нөмірі
Бұйраның сақталуы
Талшықтың жібектілігі
Желі
Талшықтың жылтырлығы
Құрғақ талшықтардың кездесуы
Түсі және реңі
Жиынтық бағасы
Ерекше белгілері
Бұйра өлшемі және типі
Елтірілік типі
Бағалауды өткізген күн
Бағалауды өткізген маман, аты-жөні және қолы
Кешенді класы
Жүн өнімділігі және дамуы
Жүн түсіиі
Пигменттенуі
Тірілей салмағы, килограмм
Бір-бір жарым жаста бағалау
көктемгі
Күзгі, килограмм
Бір жылда, килограмм
Тірілей салмағы, килограмм
Жүн конституциалық типі
салмағы, килограмм
Бұрымша және түбіт ұзындығы, сантиметр
Класы
Жабағы жүннің пигментену дәрежесі
Бұрымша және түбіт ұзындығы, см
Анасынан айырғанда
Х
Х
Х
Шайырлығы
Иімділігі
20___г
Жабағы жүннің біркелкілігі
Жүн тығызды-ғы
20___г
Жүндестігі
20___г
Бағалауды өткізген күн
Бағалауды өткізген маман, аты-жөні (жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)және қолы
20___г
20___г
Ұрықтандырылған күні
отарыдың нөмірі
саулықтың класы және түсі
Саулықтың саны
Алынған қозы
Бағаланған қозылар
Тұқымға қалдырылғаны
ұрықтанған
қоздаған
тоқтаған аналықтардың ұрықтанған аналықтарға қатынасы, пайыз
барлығы
оның ішінде
еркек қозылар
ұрғашы қозылар
түсі бойынша
бұйра ені бойынша
елтірілік типі бойынша
класы бойынша
ақауымен
құрғақ және қылшық жүнді
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
қара
көк
сұр
майда
орта
ірі
жакеттік
қабырға гүл
жазықгүл
қаракөлше
элита
бірінші класс
жылы
Барлығы, дана
Сойылған қозылардың елтірі сапасы, түсі және сұрпы бойынша
Қара түсті елтірі
Көк түсті елтірі
Сұр түсті елтірі
Барлық түстегі елтірі
Барлығы, дана
оның ішінде бірінші сорта
Барлығы, дана
оның ішінде бірінші сорта
Барлығы, дана
оның ішінде бірінші сорта
бірінші сорт
жиынтығы
оның ішінде
жакттік топ
жазықгүл 1
жұқа қабырғагүл 1
қалың қабырғагүл 1
қалың кавказдық 1
дана
жалпы санына, пайыз
жакеттік 1 және қырпық
қалың жакет
мәскеу жакет
жиынтығы
саны
жалпы санына, пайыз
Қошқарды қолдану және ұрпағының сапасы
Вет жұмысшының белгілері
Ерекше белгілері
Шаруа басшысы
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Мал шаруашылығы
маманы_____________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Ғылыми қызметкер
___________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Бағалау жүргізген тұлға
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
2-нысаны
Асыл тұқымды саулықтардың карточкасы
Түскен күні
Отардың нөмірі
Аға шопанның ата-жөні
Шығарылғын күні
Шығарылу себебі
Шаруашылық
Мәртебесі
Аудан
Облыс
Жеке нөмірі
оң құлағы
сол құлағы
Туылған жері
Туылған күні
Нешеу туылған
Туылғандағы тірілей салмағы, килограмм
Тұқым және тұқымдас
Тұқымдық типі және түсі
АТММК бойынша нөмірі
Шаруашылыққа түскен күні
Шығарылғын күні
Шығарылу себебі
Шығу тегі
Қозы кезіндегі бағалау
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Түсі және реңі
Бұйраның ені
Жеке нөмірі
Елтірілік типі
және бұйра пішіні
Тұқым және тұқымдас
Суреті
Бұйра ұзындығы
мм
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
Ала
Бұйраның тығыздығы
Асыл тұқымды кітап томы және марка нөмірі
Тері қоры
Талшықтың жібектілігі
Желі
Талшықтың жылтырлығы
Талшықтың пигментенуі
Түсі және реңі
Шайырлығы
Талшықтың жиілігі
Бұйра өлшемі және типі
Жүндестігі
00000
Конституция
Елтірілік типі
Кешенді класы
Енесінің енесі (ЕЕ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)ӘӘ
Жеке нөмірі
Бағалауды өткізген күн
Тұқым және тұқымдас
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
Асыл тұқымды кітап томы және марка нөмірі
Желі
Бағалауды өткізген маман, аты-жөні және қолы
Түсі және реңі
Бұйра өлшемі және типі
Елтірілік типі
Кешенді класы
Жүн өнімділігі және дамуы
Жүн түсіиі
Пигменттенуі
Тірілей салмағы, килограмм
Бір-бір жарым жаста бағалау
көктемгі
Күзгі, килограмм
Бір жылда, килограмм
Тірілей салмағы, кг
Жүн конституциалық типі
салмағы, килограмм
Бұрымша және түбіт ұзындығы, см
Класы
Жабағы жүннің пигментену дәрежесі
Бұрымша және түбіт ұзындығы, сантиметр
Анасынан айырғанда
Х
Х
Х
Шайырлығы
Эластичность
20___г
Жабағы жүннің біркелкілігі
Жүн тығыздығы
20___г
Жүндестігі
00000
20___г
Бағалауды өткізген күн
Бағалауды өткізген маман, аты-жөні және қолы
20___г
20___г
Саулықты қолдану және төлінің сипаты
Ұрықтандырылған күні
Қошқардың жеке нөмірі
Түсі және реңі
Класы
Елтірілік типі
Қоздаған күні
Козының сипаттамасы
қозының жынысы
жеке нөмірі
нешеу туылған
тірілей салмағы, килограмм
түсі және реңі
елтірілік типі және бұйра пішіні
класы
бұйра өлшемі
Бұйра ұзындығы
талшық сипаты
талшықтың жылтырлығы
пигменті
елтірінің сорты
оң құлағы
сол құлағы
оң құлағы
сол құлағы
Вет жұмысшының белгілері
Ерекше белгілері
Шаруа басшысы
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Мал шаруашылығы
маманы_____________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Ғылыми қызметкер
___________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Бағалау жүргізген тұлға
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
3-Қ нысаны
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Саулықтарды ұрықтандыру, төлдеу есебін жүргізу және
қаракөл қозыларын бағалау
Журналы
20___ –20___жылдарға
Отардың нөмірі____________________________________
Шопан_____________________________________________
(аға шопанның аты-жөні)
Реттік саны
Саулықтардың сипатамасы
Саулықтарды ұрықтандыру
қоздаған күні
қозының жынысы
қозының тірілей салмағы, кг
нешеу туылған
жеке нөмірі
түсі және реңі
елтірілік типі
конституциясы
класы
бұйра өлшемі
күні
қошқардың жеке нөмірі
оң құлағы
сол құлағы
оң құлағы
сол құлағы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Қозылардың сипатамасы
елтірілік типі
түсі және реңі
класы
бұйра пішіні
бұйра ұзындығы
талшықтың жібектілігі
пигменттенуі
талшықтың жылтырлығы
ала
шайырлығы
конституция
қозының жеке нөмірі
оң құлағы
сол құлағы
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Элита және бірінші класты тұқымдық еркек қозылардың қосымша сипаттамасы
Қозыларды бекіту
терінің тығыздығы
терінің қалыңдығы
тері қоры
талшықтың тығыздығы
бұйраның тығыздығы
суреті
15-20-күндігінде бағалау
құрғақ талшықтардың кездесуі
дамуы
қоңдылығы
пигменттің сақталу дәрежесі
боз талшықтардың кездесуы
сақталуы
бұйра
талшық
жылтырлығы
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Жеке бонитировкалауда қолданылатын белгілердің қысқаша атауы:

1. Пол ягненка - ярка (я), баранчик (б).
2. Окраска и расцветка - черная (чер), серая (сер), сур (сур), коричневая (кор), розовая (роз). Сур по оттенкам и расцветкам: сур бухарский (сур бух), расцветки—золотистая (з), серебристая (с); сур сурхандарьинский (сур схд), расцветки–платиновая (пл), бронзовая (бр), янтарная (янт); сур каракалпакский (сур кк), расцветки-стальная (ст), урюкгул (ург); неопределенная расцветка всех типов (сур нпр). Серая по оттенкам и расцветкам: средняя голубая (ср гол), средняя серебристая (ср сереб), темная седая (т сед), темная перламутровая (т перл), черно-серая (чер сер), светлая (св).
3. Смушковый тип-жакетный (ж), ребристый (реб), плоский (пл), каракульчевый (кар.), кавказский (кавк).
4. Размер завитков-мелкий (м), средний (ср), крупный (кр).
5. Форма завитков-валек полукруглый (в), валек ребристый (вр), валек плоский (впл), боб (б), гривки узкие (гр. уз), гривки широкие (гр. шир), кольцо (к), горошек (гор), штопор (шт), ласы (л), деформация (д).
6. Длина вальков - длинный (дл), средний (ср), короткий (кор).
7. Плотность вальков - плотный (пл), средней плотности (ср пл), рыхлый (рых).
8. Густота волоса–очень густой (oг), густой (г), недостаточно густой (нг).
9. Характер шелковистости волоса - сильно шелковистый (сш), шелковистый (ш), недостаточно шелковистый (ндш), грубый (г), сухой (сух).
10. Блеск волоса – сильный (с), нормальный (н), недостаточный (нд), матовый (мт).
11. Пегость – на конце хвоста (хв), на жировой подушке, хвоста (хв ж), на ногах (н), на туловище (тул), на голове (гол).
12. Рисунок – параллельно-концентрический (п-к), параллельно-прямой (п-п), муаровый (м-й), неопределенный (неопр).
13. Кожа - плотная (пл), рыхлая (рых), очень тонкая (оч т), тонкая (тн), утолщенная (утол), толстая ( тол), натянутая (нат), свободная (ев).
14. Оброслость - хорошая (хор), средняя (ср), недостаточная (нед).
15. Конституция – нежная (н), крепкая (к), грубая (г).
16. Живая масса или размер ягненка: мелкий (м), крупный (кр), средний (с).
17. Класс - элита (эл), первый (I), второй (II), брак (бр).
При просмотре в 15-дневном возрасте:
1) развитие нормальное (нор), отсталое (отс);
2) упитанность – хорошая (хор), средняя (ср), нижесредняя (н/ср);
3) степень сохранения пигментации - хорошая (хор), нормальная (нор), плохая (пл);
4) наличие седого волоса - нет (нет), очень мало (оч мало), много (много);
5)сохранность завитков–хорошая (хор), удовлетворительная (уд), плохая (пл);
6) характер волоса – сильный, шелковистый (ш), недостаточно шелковистый (ндш);
7) характер блеска – сильный, нормальный (нор), недостаточный (нд), матовый (мт);

1. Қозының жынысы – ұрғашы (ұр), еркек (ер).
2. Түсі және реңі – қара (қара), көк (көк), сұр (сұр), қоңыр (қоң), қызғылт (қызғ). Сұр түстің реңктері мен реңдері: бұқар сұры (б.сұр), реңдері – алтын (алт), күміс (күм); сұрхандария сұры (сх. сұры), реңдері – платина (пл), қорғасын (қор), янтарь (ян); қарақалпақ сұры (ққ.сұры), реңдері – болат (бол), өрікгүл (өрік), барлық сұрлардың анықталмаған реңдері (б.с.а.р); көк түстің реңктері мен реңдері, орташа көгілдір (ор. көг), орташа күміс (ор.күм), қара көк (қ.к), қара меруерт (қ.мер), ақшыл (ақш).
3. Елтірілік тип – жакет (ж), кавказ (кав), қабырғагүл (қ), жазықгүл (ж).
4. Бұйра өлшемі - майда (м), орташа (о), ірі (ірі).
5. Бұйра пішіні - жартылай шеңберлі (ж.ш), қабырға бұйра (қб), жазық бұйра (жб),бадана (б), жал (ж), сақина (с), ұсақ бұршақ (ұб), шиыршық (ш), теңбіл (т);
6. Бұйра ұзындығы – ұзын (ұз), орташа (ор), қысқа (қыс).
7. Бұйра тығыздығы – тығыз (тғ), орташа тығыз (ор.тғ), болбыр (бол).
8. Талшықтың қалындығы – өте қалың (ө.қ), қалың (қ), сирек (с).
9. Талшықтың жібектілік сипаттамасы – өте жібекті (ө.ж), жібекті (ж), жібектілігі жеткіліксіз (жж).
10. Талшықтың жылтырлығы – өте жылтыр (өж), жылтыр (ж), жеткіліксіз (ж), күңгірт (к).
11. Ала – құйрық ұшында (құ), құйрықтың майлы бөлігінде (қ.м.б), аяқтарында (аяқ), денесінде (ден), басында (бас).
12.Сурет – параллельді-концентратті (п-к), параллельді-тік (п-т), муар (м-р), аралас (аралас).
13. Терісі – тығыз (тғ), болбыр (бол), өте жұқа (о.ж), жұқа (ж), қалыңдау (қ.у), қалың (қ), созылыңқы (соз), жұмсақ (жм).
14. Жүндестігі – жақсы (жақ), орташа (орт.), жеткіліксіз (жет).
15. Конституция – берік (б), нәзік (н), қопал (қ).
16. Қозының тірілей салмағы немесе дене өлшемі – ұсақ (ұ), ірі (ірі), орташа (орт).
17. Класс – элита (эл), бірінші (І), екінші (ІІ), жармсыз (б).
15 күндік жасындағы тексеруде:
1) өсуі - қалыпты (қал), жетілмеген (жн);
2) қоңдылығы – жақсы (ж), орташа (орт), орташадан төмен (орт.т);
3) пигменттің сақтау дәрежесі - жақсы (ж), қалыпты (қал), нашар (наш);
4) ақ талшықтың болуы – жоқ (жоқ), өте аз (ө.а), көп (көп);
5) бұйраның сақталуы - жақсы (ж), қанағаттанаралық (қан), нашар (наш).
6) талшық сипаттамасы – өте жібекті (ө.ж), жібектілігі жеткіліксіз (ж.ж);
7) жылтырлығы сипаттамасы – өте жылтыр (ө.ж), қалыпты (қал), жеткіліксіз (жет), күңгірт (кгт);

8) наличие сухого волоса - на жировой подушке хвоста (хв); на брюхе (бр), сухой волос отсутствует (нет);
Форма 4
Область
Район
Хозяйство
Сводная ведомость
бонитировки ягнят и ассортимента каракуля
за 20___год
Ярочки
Всего, голов
Окраска и расцветка
Смушковый тип
Классность
Размер завитка
жакетный
ребристый
плоский
каракульчевый
кавказский
элита
первая
вторая
брак
крупный
средний
мелкий
элита
первый класс
элита
первый класс
элита
первый класс
элита
первый класс
второй класс
Итого:
Баранчики
Всего, голов
Окраска и расцветка
Смушковый тип
Итого
Размер завитка
Валушки
жакетный
ребристый
плоский
каракульчевый
элита
первый класс
крупный
средний
элита
первый класс
элита
первый класс
элита
первый класс
элита
первый класс
Итого:
Ассортимент каракуля
Всегоштук
Окраска и расцветка
Смушковые группы первых сортов
Сортность
Размер площади
Всего
жакетная
ребристая
плоская
каракульчевая
кавказская
первый
второй
третьи
крупный
средний
мелкий
первый
второй
третьи
первый
второй
первый
второй
первый
второй
Итого:
Руководитель
хозяйства_________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Специалист-
селекционер____________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Лицо проводившее
оценку_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в
документе, удостоверяющего личность),
подпись)
Научный сотрудник_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии в документе,
удостоверяющего
личность), подпись)
Форма 5
Область
Район
Хозяйство
Статус
Ведомость качественного состава стада каракульских овец
за 20 ___год
Овцематки
Всего, гол
Окраска и расцветка
Смушковый тип
Классность
Размер завитка
жакетный
ребристый
плоский
каракульчевый
кавказский
элита
первый
второй
брак
крупный
средний
мелкий
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Итого:
Бараны-производители
Всего, гол
Окраска и расцветка
Смушковый тип
Классность
Размер завитка
жакетный
ребристый
плоский
каракульчевый
элита
первый
крупный
средний
элита
первый класс
элита
первый класс
элита
первый класс
элита
первый класс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
основные
Итого:
резервные
Итого:
пробники
Итого:
всего по хозяйству
Итого:
Руководитель
хозяйства_________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Специалист-
селекционер____________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Лицо проводившее
оценку_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в
документе, удостоверяющего личность),
подпись)
Научный сотрудник_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии в документе,
удостоверяющего
личность), подпись)
Форма 6
Область
Район
Хозяйство
Статус
Журнал
оценки и назначения каракульских баранов
за 20____ год
Оценка баранов - производителей и овцематок
п/п
Бараны - производители
Овцематки
Индивидуальный номер
смушко-вый тип
окраска и расцветка
класс
размер завитка
всего, голов
смушковый тип
окраска, расцветка
класс
размер завитка
на правом ухе
на левом ухе
Оценка баранов по качеству потомства
№ п/п
Индивидуальный номер
получено приплода всего голов
из них селекционируемого типа
пробонитировано ярочек
оставлено на племя баранчиков
качество каракуля
на правом ухе
на левом ухе
смушковый тип
классность
элита
первый
всего
селекционируемого типа
итого I сорт
жакетный
ребристый
плоский
каракульчевый
кавказский
итого
элита
первый
второй
брак
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Руководитель хозяйства _____________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Специалист-селекционер
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе,
удостоверяющего личность),
подпись)
Лицо проводившее
оценку ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в
документе, удостоверяющего личность),
подпись)
Научный сотрудник ______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии в документе,
удостоверяющего
личность), подпись)
Приложение 4
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в овцеводстве
тонкорунного, полутонкорунного и мясо-сального направления:
Форма 1
Карточка племенного барана
Форма 2
Карточка племенной овцематки
Форма 3
Журнал учета осеменения (случки), окота и учета выращивания племенного молодняка овец тонкорунных, полутонкорунных и мясо-сальных пород
Форма 4
Журнал индивидуальной бонитировки овец мясо-сальных пород

8) құрғақ талшықтың болуы – құйрықтың жұмсақ бөлігінде (қ.ж.б), қарнында (қар), жоқ (жоқ);
Қаракөл қозыларының жеке бағалау журналын толтыру жөніндегі
Нұсқауы
Журнал алдын-ала дайындалады. Саулықтың жеке нөмірі оң құлағынан санның өсуі арқылы жазылады.
Саулықтардың сипаттамасы және олардың қозылау кезеңіне дейін 1-ден 11-шы графалары толтырылады. 12-ден 34 графалар бағалау барысында толтырылады.
Қозыларды 15-20 күндігінде қайта бағалау 35-ден 43-ші графаларға толтырылады.
4-нысаны
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық _____________
Мәртебесі ______________
20___жылғы
Қаракөл қозыларын бағалау және елтірі ассортиментінің жиынтық
ведомосы
Ұрғашы қозылар
Барлығы, бас
Түсі және реңі
Елтірілік тип
Класы
Бұйраның ені
жакеттік
қабырғагүл
жазықгүл
қаракөлше
кавказ
элита
бірінші
екінші
жарамсыз
ірі
орта
майда
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
екінші класс
Жиынтығы
Еркек қозылар
Барлығы,
бас
Түсі және реңі
Елтірілік тип
Барлығы
Бұйраның ені
Еркек тоқтылар
жакеттік
қабырғагүл
жазықгүл
қаракөлше
элита
бірінші класс
ірі
орта
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
Жиынтығы
Елтірі ассортименті
Барлығы, дана
Түсі және реңі
1-ші сортты елтірілік топтар
Сорттылығы
Елтірінің көлемі
барлығы
жакеттік
қабырғагүл
жазықгүл
қаракөлше
кавказ
бірінші
екінші
үшінші
ірі
орта
майда
жакет
қалың жакет
мск.жакет
жұқа қабырғагүл
қалың қабырғагүл
жазықгүл
қалың
жазықгүл
қаракөлше
қаракөл карча
қалың кавказдық
Жиынтығы
Шаруа басшысы
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Мал шаруашылығы
маманы_____________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Ғылыми қызметкер
___________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Бағалау жүргізген тұлға
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
5-нысаны
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Мәртебесі ____________
20 ___жылғы
Қаракөл қойының сапалық құрамының ведомосы
Саулықтар
Барлығы, бас
Түсі және реңі
Елтірілік типі
Класы
Бұйраның ені
жакеттік
қабырғагүл
жазықгүл
қаракөлше
кавказ
элита
бірінші
екінші
жарамсыз
ірі
орта
майда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Жиынтығы:
Қошқарлар
Барлығы, бас
Түсі және реңі
Елтірілік типі
Класы
Бұйраның ені
жакеттік
қабырғагүл
жазықгүл
қаракөлше
элита
бірінші класс
ірі
орта
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
элита
бірінші класс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
негізгі
Жиынтығы:
қосалқы
Жиынтығы:
іздеуші
Жиынтығы:
шаруашылық бойынша барлығы
Жиынтығы:
Шаруа басшысы
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Мал шаруашылығы
маманы_____________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Ғылыми қызметкер
___________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Бағалау жүргізген тұлға
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
6-Қ нысаны
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Мәртебесі ___________
20____ жыл
Қаракөл қошқарларын бағалау және тағайындау
Журналы
Қошқарлар мен саулықтардың бағалану
реттік нөмірі
Қошқарлар
Саулықтар
Жеке нөмері
елтірілік типі
түрі және түсі
класы
бұйра өлшемі
барлығы, бас
елтірілік типі
түрі және түсі
класы
бұйра өлшемі
оң құлақ
сол құлақ
Ұрпағының сапасы бойынша бағалау
реттік нөмірі
Жеке нөмері
Алынған төлдің барлық
саны, бас
оның ішінде селекциялық
Бонитировка жасалынған ұрғашы қозылар
Тұқымға қалдырылған еркек қозылар
Елтірінің сапасы
оң құлақ
сол құлақ
елтірілік типі
класы
элита
бірінші
барлығы
селекциялық типі
бірінші сорттың жиынтығы
жаеттік
қабырғагүл
жазықгүл
қаракөлше
кавказ
жиынтығы
элита
бірінші
екінші
жарамсыз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Шаруа басшысы
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Мал шаруашылығы
маманы_____________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Ғылыми қызметкер
___________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Бағалау жүргізген тұлға
___________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
4-қосымша
Биязы жүнді, жартылай биязы жүнді және етті-майлы бағыттағы қой
шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары
1-нысан
Асыл тұқымды қошқардың карточкасы
2-нысан
Асыл тұқымды саулықтың карточкасы
3-нысан
Биязы жүнді, жартылай биязы жүнді және етті-майлы бағыттағы саулықтарды ұрықтандыруды (шағылыстыру) және олардың төлдеуін, төлдерін өсіруді есепке алу журналы
4-нысан
Етті-майлы тұқымды қойларды жеке бағалау журналы

Форма 4-1
Журнал индивидуальной бонитировки овец тонкорунных и полутонкорунных пород
Форма 5
Сводная ведомость результатов бонитировки тонкорунных, полутонкорунных и мясо-сальных овец
Форма 6
Ведомость оценки баранов по качеству потомства
Форма 1
Карточка племенного барана
Индивидуальный номер_________________
на правом ухе (бирка)________________,
на левом ухе (татуировка)_____________
Записан в Племенной книге под №
__________Дата__________20_____г.
Специалист_____________________
_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись)
Порода___________________________________породность_______________________________Дата
рождения_________________________20_____г. числе скольких родился_____________________
Кому принадлежит____________________________________________________________________________
(наименование хозяйства, район, область)
Место рождения ________________________________________________________________________
(наименование хозяйства, район, область)
Дата поступления в хозяйство___________________________________________
Дата и причина выбытия________________________________________________
П р о и с х о ж д е н и е б а р а н а
П р о д у к т и в н о с т ь п р е д к о в
П р о д у к т и в н о с т ь б а р а н а
О т е ц
Индивидуальный номер_______
Порода________
Породность___
Номер по Племенной книге_________
Отец
Индивидуальный номер_______ Порода________ Породность_____ номер по Племенной книге_________
Предки
Возраст, в котором определена продуктивность
Максимальная живая масса, килограмм
Максимальный годовой настриг шерсти, килограмм
Длина шерсти, сантиметр
Тонина (класс) шерсти
Количество чистой шерсти, килограмм
Окраска
Класс по бонитировке
Годовой настриг шерсти, килограмм
Класс шерсти
Дата взвешивания
Живая масса, килограмм
При рождении
При отбивке в возрасте……..
Ма-ть
Индивидуальный номер_______ Порода________ Породность___ номер по Племенной книге__________
Отец
20__г. …
20__г. …
Мать
20__г. …
20__г. …
М а т ь
Индивидуальный номер_______ Порода________ Породность____ номер по Племенной книге_________
Отец
Индивидуальный номер_______ Порода________ Породность____ номер по Племенной книге_________
Отец
20__г. …
20__г. …
Мать
20__г. …
20__г. …
Ма-ть
Индивидуальный номер_______ Порода________ Породность____
номер по Племенной книге_________
Отец
20__г. …
20__г. …
Мать
Бонитировка
Дата бонитировки
Возраст животного
Тип
Телосложение
Костяк
Экстерьер
Величина животного
Рога
Масса шерсти
Длина шерсти
Тонина шерсти
Извитость
Уравненность
Жиропот
Окраска, блеск
Характер курдюка
Общая оценка
Класс
Подпись бонитера
барана
родителей
отца
матери
Количество чистой шерсти ________________________килограмм.
На основании какого документа установлен выход шерсти ________________________________________________№___________дата____________________20_
_____г.
Награды на выставках __________________________________________________________________
Год и месяц случки
П л е м е н н а я с л у ж б а б а р а н а
Количество окрашенных ягнят
Общая оценка приплода при отбивке от маток (колич.)
способ использования барана
оценка спермы
количество осемененных маток
количество окотившихся маток
родилось ягнят (голов)
Т и п
отличных
хороших
удовлетворительных
неудовлетворительных
всего
живых
мертвых
С
(Н)
С+
(Ш)
С-
(М)
Характеристика приплода при бонитировке в годичном (полутора летнем)
возрасте
Год рождения приплода
К о л и ч е с т в о г о л о в
Количество ягнят по типу
Средний живой вес, килограмм
Средний настриг шерсти, килог-рамм
Длина шерсти, сантиметр
элита
первый класс
второй класс
третьи класс
породный брак
С
(Н)
С+
(Ш)
С-
(М)
баранов
ярок
баранов
ярок
баранов
ярок
бара-нов
ярок
баранов
ярок
Особые отметки:_______________________________________________________________________
Карточку проверил:____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись)
Дата ____________________20___г.
Форма 2
Карточка племенной матки
Индивидуальный номер: на правом ухе (бирка)________________________
на левом ухе (татуировка)___________________
Порода____________ Породность____________ Дата
рождения___________20__ г.
Место рождения______________________________________________________
в числе скольких родился ________________
Кому принадлежит____________________________________________________
(наименование хозяйства, район, область)
Дата поступления в хозяйство________________________________________
Дата и причина выбытия_______________________________________________
Происхождение матки
Продуктивность предков
Продуктивность матки
Отец (О)
Индивидуальный номер
Порода________
Породность_________
Номер по Племенной книге_____________
Отец
Индивидуальный номер
Порода________
Породность___________
Номер по Племенной книге_____________
Предки
Возраст, в котором определена продуктивность
Максимальная живая масса, ккилограмм
Максимальный годовой настриг шерсти, килограмм
Длина шерсти, сантиметр
Тонина (класс) шерсти
Класс по бонитировке
Годовой настриг шерсти, килограмм
Класс шерсти
Дата взвешивания
Живая масса, килограмм
При рожден.
При отбивке
Мать
Индивидуальный номер
Порода________
Породность___________
Номер по Племенной книге_________
Отец
20__г
Мать
20__г
Мать (М)
Индивидуальный номер
Порода________
Породность___ ______
Номер по Племенной книге_____________
Отец
Индивидуальный номер
Порода________
Породность___________
Номер по Племенной книге_____________
Отец отца
20__г
Мать отца
20__г
Мать
Индивидуальный номер
Порода________
Породность___________
Номер по Племенной книге_____________
Отец матери
20__г
Мать матери
20__г
Бонитировка
Дата бонитировки
Возраст животного
Тип
Качество шерсти
Конституция и костяк животного
Рога
Величина животного
Экстерьер
Общая оценка
Класс
Подпись бонитера
масса, килограмм
длина, сантиметр
извитость
тонина (класс)
уравненность
жиропот
окраска, блеск
Матки
Родителей
Отца
Матери
Количество мытой шерсти _______________________ килограмм.
На основе какого документа установлен процент выхода мытой
шерсти_______________________________________________________________
Дата случки матки
Осеменена бараном
Дата окота
Характеристика приплода
индивидуальный номер
класс
пол (баранчик, ярка)
индивидуальный номер приплода
живая масса, килограмм
Дата
отбив-ки
настриг шерсти, килограмм
бонитировка
при рождении
при отбивке
в возрасте одногополуторагода
в возрасте двух-двух с половиной лет
в возрасте одного года
в возрасте двух лет
при отбивке
в годичном (полуторалетнем) возрасте
Особые отметки:____________________________________________________
Карточку проверил:________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись)
Дата ____________________20___г.
Форма 3
Область
Район
Хозяйство
Журнал
учета осеменения (случки), окота и учета выращивания
племенного молодняка овец тонкорунных, полутонкорунных и мясо-сальных
пород

4-1-нысан
Биязы және жартылай биязы тұқымды қойларды жеке бағалау журналы
5-нысан
Биязы, жартылай биязы және етті-майлы бағыттағы қойларды бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосі
6-нысан
Қошқарларды ұрпағының сапасы бойынша бағалау ведомосі
1-нысан
Асыл тұқымды қошқардың карточкасы
Жеке нөмірі_________________
оң жақ құлағында _______________________
сол жақ құлағында _______________________
Асыл тұқымды кітапта жазылған
№ _______күні_______20___жылы
Маман________________________
(қолы)
Тұқымы_________________________________________тұқымдылығы___________ ___________________туған күні_____________________20_____жыл _______________________________________ ішінде туылды
Кімге тиесілі______________________________________________________________
(облыс, аудан, шаруашылық атауы)
Туған жері_________________________________________________________________
(облыс, аудан, шаруашылық атауы)
Шаруашылыққа түскен күні_____________________________________________
Шығарылған күні және себебі__________________________________________
Қошқардың шығу тегі
Әкесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______Тұқымдылығы
______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
Әкесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______Тұқымдылығы
______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі______
Енесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______Тұқымдылығы
______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
Енесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______Тұқымдылығы
_____
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
Әкесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______Тұқымдылығы
______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
Енесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______Тұқымдылығы
______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
кестенің жалғасы
Ата-тегінің өнімділігі
Қошқардың өнімділігі
Тегі
Өнімділігі анықталған
жасы
Ең жоғары тірі салмағы, килограмм
Ең жоғары жылдық жүн нің қырқылымы, килограмм
Талшық ұзындығы,
сантиметр
Жүннің жіңішкелігі (класс)
Таза жүн салмағы,
килограмм
Бояуы
Бағалау бойынша класы
Жылдық жүннің қырқылымы, килограмм
Жүннің класы
Өлшеген күні
Тірі салмағы, килограмм
Туғанда
Енесінен айырған жасында
Әкесі
20__жыл
20__жыл
Енесі
20__жыл
20__жыл
Әкесәінің әкесі (ӘӘ)
20__жыл
20__жыл
Енесінің әкесі (ЕӘ)
20__жыл
20__жыл
Әкесінінң енесі (ӘЕ)
20__жыл
20__жыл
Енесінің енесі
Бағалау күні
малдың жасы
Типі
Дене бітімі
Сүйектілігі
Дене бітімі
Малдың үлкендігі
Мүйізі
Қошқарды бағалау
Ата-енесін бағалау
әкесі
енесі
Тұқымдылығы______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі__________
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі__________
Енесінің енесі (ӘЕ)
Енесінің енесі (ӘЕ)
кестенің жалғасы
Жүн салмағы
Талшық ұзындығы, сантиметр
Жүннің жіңішкелігі
Серпінділігі
Біркелкілігі
Шайыры
Бояуы
Май сипаты
Жалпы бағасы
Класы
Бағалаушының қолы
Таза жүн салмағы ________________________килограмм.
20_______жылғы ____________________ күнгі нөмірі________ _____________________________________________ құжаттың негізінде жүн шығымы анықталды
Көрмелердегі марапаты________________________________________________
Шағылысқан жылы және айы
Асыл тұқымды қошқарды қолдану
Боялған қозылар саны
Төлді енесінен айырғандағы жалпы бағасы (сан)
қошқарды қолдану әдісі
ұрықты бағалау
ұрықтанған аналық саны
төлдеген аналық саны
туылған қозылар, бас
Типі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттандырмайды
барлығы
тірі
өлі
С (Н)
С+ (Ш)
С- (М)
Жылдық (бір жарым жасында) төлді бағалау кезіндегі сипаттамасы
Төлдің туған жылы
Бас саны
типі бойынша қозылар саны
Орташа тірі салмағы, килограмм
Орташа жүн түсімі, килограмм
Талшық ұзындығы, сантиметр
элита
бірінші клас
екінші клас
үшінші клас
тұқымдық брак
С (Н)
С+ (Ш)
С- (М)
қошқар
тоқты
қошқар
тоқты
қошқар
тоқты
қошқар
тоқты
қошқар
тоқты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ерекше белгілер______________________________________________________
Карточканы тексерген_________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
2-нысан
Асыл тұқымды саулықтың карточкасы
Жеке нөмірі_____________________
оң жақ құлағында _________________________
сол жақ құлағында ________________________
Тұқымы_____________________тұқымдылығы___________________туған күні__________20_____жыл ______________________________ ішінде туылды
Кімге тиесілі________________________________________________________
(облыс, аудан, шаруашылық атауы)
Туған жері___________________________________________________________
(облыс, аудан, шаруашылық атауы)
Шаруашылыққа түскен күні_____________________________________________
Шыққан уақыты мен себебі_____________________________________________
Аналықтың шығу тегі
Текгінің өнімділігі
Аналықтың өнімділігі
әкесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______
Тұқымд ылығы
______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
Әкесі
Жеке нөмірі__
Тұқымы__
Тұқымдыл ығы ________
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі__
Ата-тегі
Өнімділігі анықталған
жасы
Ең жоғары тірі салмағы, килограмм
Ең жоғары жылдық Жүннің қырқылымы, килограмм
талшық ұзындығы,
сантиметр
Жүннің жіңішкелігі
(клас)
бағалау
бойынша класы
Жылдық жүннің
қырқымы, кило
грамм
Жүннің класы
Өлшеу күні
Тірі салмағы,
килограмм
Енесінен айырғанда Туғанда
Енесі
Жеке нөмірі__
Тұқымы__ ________
Тұқымдыл ығы
________
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
________
Әкесі
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
Енесі
енесі
Жеке нөмірі______
Тұқымы______
Тұқымдылығы
______
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ______
Әкесі
Жеке нөмірі_______
Тұқымы__________
Тұқымдылығы
________
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі ________
Әкесәінің әкесі (ӘӘ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Енесі
Жеке нөмірі__
Тұқымы__________
Тұқымдылығы
________
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
________
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Енесінің енесі (ЕЕ)
Шығарылған күні және себебі__________________________________________
Бағалау
бағалау күні
малдың жасы
Типі
Жүннің сапасы
Малдың сырт піші ні және сүйектілігі
Мүйізі
Малдың үлкендігі
Дене бітімі
Жалпы бағалау
Класы
Бағалау шының қолы
салмағы
ұзындығы
сантиметр
серпінділігі
жіңішкелігі (клас)
біркелкілігі
шайыр
бояуы, жылтырлығы
саулық
Жуылған жүн көлемі _______________________ килограмм
Жуылған жүн түсімінің пайызы қай құжат негізінде анықталды____________________________________________________________
Саулықты шағыолыстыру күні
Қошқармен ұрықтандырылды
Төлдеу күні
Төлдің сипаты
жеке №
класы
жынысы (қошқар, тоқты)
төлдің жеке №
Тірі салмағы, килограмм
енесінен айыру күні
жүн түсімі, килограмм
бағалау
туғанда
Енесінен айырғанда
бір жаста (1,5 жыл) жасында
екі жас (2,5 жыл) жасында
Бір жылдық жасында
Екі
жылдық
жасында
Енесінен айырғанда
жылдық (бір жарым жылдық) жасында
Ерекше белгілер______________________________________________________
Карточканы тексерген_________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
3-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық _____________
Биязы жүнді, жартылай биязы жүнді және етті-майлы бағыттағы саулықтарды
ұрықтандыру (шағылыстыру) және төлдеу есебінің журналы

за 20___-20___годы
Номер отары______________________________________________________________________
Чабан____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись)
№ п/п
Происхождение
Характеристика приплода
номер матки
год рождения
индивидуальный
номер назначенного барана
случена
при рождении
на правом ухе (бирка)
на левом ухе (татуировка)
дата
индивидуальный
номер барана
линия
дата рождения
пол
индивидуальный номер
живая масса, км
в числе скольких родился
на правом ухе (бирка)
на левом ухе (татуировка)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Характеристика приплода
при отбивке
в возрасте одного-полутора лет
класс и назначение
примечание (дата бонитировки, стрижки, взвешивания и т.д.)
живая масса, килограмм
бонитировка
назначение
бонитировка
живая масса, килограмм
настриг шерсти, килограмм
немытой
мытой
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Форма 4
Область
Район
Хозяйство
Журнал
индивидуальной бонитировки овец мясо-сальных пород
20____год
Номер отары ___________________________________________________
Старший чабан__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющего личность), подпись
Дата проведения бонитировки_________________________________________
Бонитировку провел _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющего личность), подпись)
Пояснение бонитировочного ключа
Н, М, Ш – тип животного
М – густота шерсти
Д – длина шерсти
Г, ПГ, ПТ – вид и класс шерсти
У – уравненность шерсти
ЦВ – наличие цветных волокон в руне
Бел., сс, цв св, с, ч, пр – цвет шерсти
МС – наличие мертвых и сухих волокон
К, Г, Н – конституция животного
- экстерьер
КБП, КСП, КССП, КБСП, КМП и т.д – форма и размер курдюка
№ п/п
Дата рождения
Индуальный номер
Индуальный номер отца
Индуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Назначение
живая масса, килограмм
настриг шерсти, килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
М Д / Г У ЦВ
МС К К
М Д / Г У ЦВ
МС К К
М Д / Г У ЦВ
МС К К
Форма 4-1
Область
Район
Хозяйство
Журнал
индивидуальной бонитировки овец тонкорунных и полутонкорунных пород
20____ год
Номер отары ___________________________________
Старший чабан__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющего личность), подпись)
Дата проведения бонитировки________________________________
Бонитировку провел_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в
документе, удостоверяющего личность), подпись)
Пояснение бонитировочного ключа
С – тип складчатость для тонкорунных овец
М – тип мясность для полутонкорунных овец
М - густота шерсти
Д - длина шерсти
И - извитость шерсти
У - уравненность шерсти
Ж – жиропот
Б – блеск шерсти
К – конституция
– экстерьер
000 – общая оценка
п/п
Дата рождения
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер отца
Индивидуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Назначение
живая масса, кг
настриг шерсти, кг
весенняя
осенняя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
С М Д И У Ж К 000
С М Д И У Ж К 000
С М Д И У Ж К 000
Форма 5
Область ________________________________________________
Район __________________________________________________
Хозяйство ______________________________________________
Сводная ведомость результатов бонитировки овец
тонкорунных, полутонкорунных и мясо-сальных пород
Бонитировка проводилась
с_____________________по______________________г.
Краткие указания по заполнению ведомости
Бонитировка проводится ежегодно во всех овцеводческих
хозяйствах. На основе материалов бонитировки производится
зоотехнический анализ стада и продуктивности овец (живой массы,
настрига шерсти). Бонитировка проводится по действующей инструкции.
При наличии в хозяйстве двух или более пород овец материал
обрабатывается отдельно по каждой породе.
Таблица 1. При вычислении удельного веса животных отдельных
классов валухи и брак не учитываются. В графе 21-й учитываются овцы,
по которым заведен индивидуальный учет продуктивности и племенной
службы.
Таблица 2. Показатели по живой массе элитных и первоклассных
животных заполняются на основе данных индивидуального учета, по
классному стаду – на основе выборочного взвешивания. Средний настриг
немытой шерсти на одну голову элитных и первоклассных животных
определяется на основе данных индивидуального учета. По овцам низших
классов и по овцам, не бонитированным индивидуально, средний настриг
на 1 голову определяется по данным поотарного учета настрига шерсти.
Таблица 3. Таблица разрабатывается на основании данных
индивидуальной бонитировки. Средний годовой настриг мытой шерсти на 1
голову определяется по проценту выхода чистого волокна. В примечании
указать, на основании каких материалов установлен выход мытой шерсти.
Таблица 4. В таблицу записываются характеристики 20 маток и 20
1-1,5 –летних ярок, лучших в хозяйстве по продуктивности, шерстным
качествам и экстерьеру. Запись характеристик указанного количества
овец обязательна вне зависимости от качества стада овец хозяйства.
Таблица 5. В таблицу записываются характеристики баранов в
следующем порядке: 1) основных баранов для искусственного осеменения;

20___-20___ жылдар
Отар №_______________________________________________
шопан________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
р/с №
Шығу тегі
Төлдің сипаттамасы
Енесінің нөмірі
Туған жылы
Қошқардың жеке нөмірі
ұрықтанды
при рождении
Он қөлағында (бирка)
Сол құлағында (татуировка)
күн
Қошқардың жеке нөмірі
желі
Туған күні
жынысы
индивидуальный №
Тірі салмағы килограмм
Қаншауында туылды
Он қөлағында (бирка)
Сол құлағында (татуировка)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Төлдің сипаттамасы
айырғанда
Бір-бір жарым жаста
класс
ескерту (бағалау, өлшеу және тағы басқа уақыты)
Тірі салмағы, килограмм
бағалау
тиістілігі
бағалау
Тірі салмағы, килограмм
Жүн қырқылуы, килограмм
жуылмаған
жуылған
15
16
17
18
19
20
21
22
23
4-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық _____________
Етті-майлы тұқымды қойларды жеке бағалау журналы
20____жыл
Отар нөмірі________________________________
Бас шопан__________________________________
Бағалау өткізілген күн_____________________
Бағалауды өткізді__________________________
Бағалау кілтіне түсініктеме
Н, М, Ш – малдың типі
М – жүн қалыңдығы
Д – талшық ұзындығы
Г, ПГ – жүн түрі және класы
У – жүннің біркелкілігі
ЦВ – рунадағы түсті талшықтардың болуы
Бел., сс, цв св, с, ч, пр – жүн түсі
МС – өлі және құрғақ талшықтардың болуы
К – малдың сырт пішіні
- дене бітімі
000 – жалпы бағасы
КБП, КСП, КБСП, КБСВ, КМП, КСЗ – құйрығының аумағы және өлшемі
4-1-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық ____________
Биязы жүнді және жартылай биязы жүн тұқымды қойларды жеке бағалау журналы
20____жыл
Отар нөмірі________________________________
Бас шопан__________________________________
Бағалау өткізілген күн_____________________
Бағалауды өткізді__________________________
Бағалау кілтіне түсініктеме
С – типі (БЖ );
М – типі (ЖБЖ)
М – жүн тығыздығы
Д - талшық ұзындығы
И – талшық серпінділігі
У – жүннің біркелкілігі
Ж - шайыры
К – малдың сырт пішіні
– дене бітімі
000 – жалпы бағасы
Р/с №
туған күні
жеке №
әкесінің жеке №
енесінің жеке №
бағалау
Өнімділігі
тірі салмағы, килограмм
Жүннің қырқылымы, килограмм
көктемгі
күзгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
С М Д И У Ж К
000
С М Д И У Ж К
000
С М Д И У Ж К
000
5-нысан
Облыс __________________
Аудан __________________
Шаруашылық _____________
Биязы жүнді, жартылай биязы жүнді және етті-майлы бағыттағы қойларды
бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосі
Отар нөмірі______________________________________
шопан____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Ведомості толтыру жөнінде қысқаша нұсқаулық
Бағалау жыл сайын қой өсіруші барлық шаруашылықтарды жүргізіледі. Бағалау мәліметтері бойынша мал басы мен өнімділігіне зоотехникалық талдау жасалады. Бұл жұмыстар арнайы нұсқауға сай жүргізіледі. Шаруашылықта екі немесе одан да көп қой тұқымдары өсірілсе, алынған мәліметтерге әр тұқым бойынша жеке талдау жасалынады.
1-кесте. Әр класс бойынша малдардың үлес салмағын шығару барысында ісектер мен тұқымдық малға өсіруге жарамсыз қойлар есепке алынбайды. 25-бағанаға өнімділігі мен асылдандыру жұмыстарында пайдалануы жеке есепке алынған қойлар жазылса, "ту тұсақтар" деген жолға 2,5 жасар бірінші рет ұрықтануға түсіп отырған малдар туралы мәліметтер түсіріледі.
2-кесте. Элита және бірінші класты малдардың тірі салмақ көрсеткіштері - жеке есеп негізінде, ал класты мал тобы бойынша бұл көрсеткіш іріктеп өлшеу жолымен анықталады. Элита және бірінші класты малдардың орташа жуылмаған жүн түсімі жеке есеп бойынша алынса, жеке бонитировкадан бұл көрсеткіш бір басқа шаққандағы отардың орташа жүн өнімділігі бойынша анықталады.
3-кесте. Кесте жеке бағалау мәліметтері негізінде толтырылады. Бір басқа шаққандағы жылдық оратша жуылған жүн түсімі жүнді өткізу кезінде анықталған таза жүн шығымы бойынша есептеледі. Жүн шығымдылығы деректер негізінде айқындалғаны көрсетілуі тиіс.
4-кесте. Кестеге өнімділігі, жүн сапасы және сырт пішіні бойынша шаруашылықтағы ең үздік 20 саулық, 20 ту тұсақ және 20 тоқтының сипаттамасы жазылды. Көрсетілген мал басының сипаттамасы шаруашылықтағы мал табыны сапасының ерекшеліктеріне қарамастан келтірілуі тиіс.
5-кесте. Бұл кестеде қошқарлардың сипаттамалары төмендегідей тәртіпте жазылады:
1) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын негізгі қошқарлар;

2) резервных баранов для искусственного осеменения; 3) баранов для
ручной случки; 4) 1-1,5 –летних баранов для искусственного
осеменения; 5) 1-1,5 –летних баранов, выделенных для ремонта состава
производителей; 6) 1-1,5 –летних баранов для ручной случки.
АКТ
"_____"_______________________20____ год
Мы, нижеподписавшиеся: руководитель хозяйства ______________________,
наименование хозяйства, района, области
в лице __________________________________________________________,
специалист хозяйства, в лице ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись)
________________________________________________________________,
бонитер, в лице ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись)
_________________________________________________________________,
составили натоящий акт в том, что с
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись)
"_____"____________________20___ по "______"___________________
20____ года, бонитером, в присутствии
_____________________________________________________________________
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись)
проведена бонитировка овец
__________________________________________________________________,
наименование хозяйства, района, области
причем из подлежащих бонитировке _______________ овец пробонитировано
__________ голов с отнесением их в следующие классы:
№ п/п
Фамилия чабана, обслуживающего отару
номер отары
Овцы
Классы
Брак
Итого
Не пробонитировано
Состояние шерстного покрова, упитанности и здоровья животных
пол
возраст
порода
элита
первый
второй
третьи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
голов процент
2
голов процент
3
голов процент
4
голов процент
5
голов процент
6
голов процент
7
голов процент
8
голов процент
Всего пробонитировано:
голов
Непробонитированным осталось:
голов
в том числе индивидуально
в том числе
взрослых баранов
баранов
одно-полутора–летних баранов
одно-полутора –летних баранов
взрослых маток класса элита
маток
взрослых маток первого класса
одно-полутора –летних ярок
одно-полутора –летних ярок
Непробонитировано по причине
Опеределены для случки
Всего, голов
в том числе
искусственное осеменение
ручная случка
вольная случка
Всего баранов
в том числе
в основные
взрослых баранов
в резервные
взрослых баранов
в ремонтные
одно-полутора –летних баранов
Определены к продаже
Всего, голов
в том числе
элита
первый класс
взрослых баранов
одно-полутора –летних баранов
Пробонитированные овцы намечены выщипами согласно инструкции по
бонитировке.
Все предназначенные к продаже бараны индивидуально
пробонитированы
Руководитель хозяйства_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись)
Специалист хозяйства__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись)
Бонитер _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись)
Замечания бонитера по бонитировке овец
подготовленность стада к бонитировке, состояние мечения животных,
замечания по общему состоянию стада – положительные, отрицательные
стороны, предложения по улучшению племенной работы, лучшему
сохранению поголовья
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын қосалқы қошқарлар;
3) қолдан шағылыстыруға қолданылатын қошқарлар;
4) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын тоқты қошқарлар;
5) аталықтар құрамын жаңартуға арналған тоқты қошқарлар;
6) қолдан шағылыстыруға қолданылатын тоқты қошқарлар.
АКТ
" ___" __________________ 20 ___жыл
Біз, төменде қол қоюшылар: шаруашылық басшысы ______________, бас зоотехник _______________________________________
зоотехник - селекционер ______________________ зоотехник-бонитер ___________________ 20 ___ жыл ______________________________________
бонитер ________________ және _________________ қатысуымен _____________________________________________________________________ шаруашылық, аудан, облыс
қойдың _______________ басы жан-жақты бағалаудан өткізіліп, төмендегідей кластарға жатқызылғаны туралы осы актіні жасап отырмыз.
Рет №
Отарды бағатын шопанның аты-жөні
Отардың №
Қойдың
Жол №
Кластар
Брак
жиынтығы
Бонитировкадан өтпегені
Мал жүні, қоңдылығы, денсаулығы деңгейі
жынысы
жасы
тұқымы
элита
бірінші
екінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
2
бас пайыз
3
бас пайыз
4
бас пайыз
5
бас пайыз
6
бас пайыз
7
бас пайыз
8
бас пайыз
Барлық бағалаудан өткендері:
бас
бағалаудан өтпей қалып қойғаны:
бас
оның ішінде жеке
оның ішінде
ересек қошқарлар
қошқарлар
тоқты қошқарлар
тоқты қошқарлар
элита класты ересек саулықтар
саулықтар
1 класты ересек саулықтар
ұрғашы тоқтылар
ұрғашы тоқтылар
бағалаудан өткізілмеу себебі
Қаштыртуға анықталғандар
Барлығы, бас
в том числе
Қолдан ұрықтандыру
Қолдан ұрықтау
Еркін ұрықтау
Барлығы қошқарлар
Оның ішінде
негізі
үлкен қойлар
в резервные
Үлкен қойлар
в ремонтные
Бір-бір жарым жасты қойлар
Сатуға арналған
Барлығы, бас
Соның ішінде
элита
бірінші класс
Үлкен қойлар
Бір-бір жарым жасты қойлар
Шаруашылық басшысы___________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке
басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Шаруашылық маманы____________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке
басын куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Бонитер______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжатта бар болса) және қолы
Қойларды бағалау бойынша бағалаушының ескертпесі
(қой отарларының бағалауға дайындалуы, олардың таңбалау деңгейі,
отрадың жалпы жай-күйі бойынша ескертпе-жұмыстардың оң және теріс
жақтары; асылдандыру жұмыстарын жақсарту, мал басын жақсы сақтау
жөніндегі ұсыныстар)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

20 __ - 20 __ годы.
Хозяйство ___________________
Район ____________________________
Область ___________________________
Отара номер ____________________________________________
Старший чабан __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Происхождение
Характеристика животного
Порядковый номер
Номер матки
Год рождения
Индивидуальный номер назначенного козла
Случена
Дата рождения
В числе скольких родился
Приплод при рождении
на правом ухе
на левом ухе
Дата
Индивидуальный номер козла
п
ол
Индувидуальный номер
живая масса, килограмм
продолжение таблицы
Характеристика животного
Примечание (указывается дата бонитировки, стрижки и взвешивания животных данной отары)
Приплод при отбивке от маток
В возрасте одно-полутора лет
Индивидуальный номер
живая масса, килограмм
бонитировка
назначение
живая масса
настриг шерсти, килограмм
начес пуха, грамм
экстерьер
Форма 8
Журнал индивидуальной бонитировки и продуктивности шерстных коз
Хозяйство _____________________________________________
Отделение ____________________________________________
Отара ________________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
20_____год
Номер отары _________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата проведения бонитировки ___________________________
Бонитировку провел ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пояснение бонитировочного ключа
Ж –тип
К - содержание кэмпа (сухой, мертвый волос)
Г - густота шерсти
Д - длина шерсти
Т - тонина шерсти
У - уравненность шерсти
И - извитость шерсти
Ш – жиропот
Ж - блеск шерсти
О - оброслость спины, брюха и ног
Порядковый номер
Дата рождения
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер отца
Индивидуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Настриг шерсти, килограмм
Живая масса, килограмм
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Форма 9
Журнал индивидуальной бонитировки и продуктивности молочных коз
Хозяйство ____________________________________________
Отделение ____________________________________________
Отара ________________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
20_____год
Номер отары __________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата проведения бонитировки ___________________________
Бонитировку провел ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пояснение бонитировочного ключа
С – тип
ТР – тип рождения (одинцы, двойни и т.д.)
К - конституция животного
В - величина животного
П – экстерьер
РВ - развитие вымени
Порядковый номер
Дата рождения
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер отца
Индивидуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Настриг шерсти, килограмм
Живая масса, килограмм
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
Форма 10
Журнал индивидуальной бонитировки и продуктивности пуховых коз
Хозяйство ____________________________________________
Отделение ____________________________________________
Отара ________________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
20_____год
Номер отары __________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата проведения бонитировки ___________________________
Бонитировку провел ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пояснение бонитировочного ключа
Т – тип
М- содержание пуха
Г/- густота пуха
Д - длина пуха
Ж - тонина пуха
Б - уравненность пуха
Ц//- цвет пуха
ОС - оброслость спины, брюха и ног
Порядковый номер
Дата рождения
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер отца
Индивидуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Настриг шерсти, килограмм
Живая масса, килограмм
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Форма 11
Сводная ведомость результатов бонитировки шерстных коз
Хозяйство ___________________________________________
Отделение ___________________________________________
Отара _______________________________________________
Старший чабан _______________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бонитировка проводилась
20___год_____________________
Краткие указания по заполнению ведомости
Бонитировка проводится ежегодно со всех козоводческих хозяйствах. На основе материалов бонитировки производится зоотехнический анализ стада и продуктивности коз (живого веса, настрига шерсти). Бонитировка проводится по действующей инструкции. При наличии в хозяйстве двух или более пород коз материал обрабатывается отдельно по каждой породе.

Сүтті, жүнді және түбітті ешкілерді ұрықтандыру (шағылыстыру), төлдеу және асыл тұқымды төлдерін өсіру есебінің журналы 20___ 20___жылдар
Шаруашылық ______________________________________________
Аудан _____________________________________________________
Облыс ____________________________________________________
Отар нөмірі ________________________________________________
Аға шопан _________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шығу тегі
Р/с №
Аналық нөмірі
Туылған жылы
Белгіленген текенің жеке нөмірі
Шағылысты
оң құлағындағы
сол құлағындағы
Мезгілі
Текенің жеке нөмірі
кестенің жалғасы
Малдың сипаттамасы
Төлдеу мезгілі
Қанша төл ішінде туылды
Туылған төл
Енесінен бөлінген төл
жынысы
жеке нөмірі
тірілей салмағы, килограмм
жеке нөмірі
тірілей салмағы килограмм
сұрыптау нәтижесі
белгілеу
Малдың сипаттамасы
Ескерту (белгілі бір отар малдарын сұрыптау, қырқу және өлшеу мезгілдері көрсетіледі).
1 - 1,5 жастағы
тірілей салмағы,килограмм
жүн түсімі, килограмм
түбіт түсімі, грамм
дене пішіні
8-нысан
Жүнді ешкілерді жеке сұрыптау және олардың өнімділігі журналы
Шаруашылық _______________________________________________
Бөлімше ____________________________________________________
Отар _______________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
20_____жыл
Отар нөмірі _________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитировка өткізілген күн ___________________________
Бонитировканы өткізді ________________________________
Сұрыптау кілтінің түсініктемесі
Ж – типі
К - кэмп (өлі, құрғақ талшық) көлемі
Т - жүннің тығыздығы
Ұ - жүннің ұзындығы
Ж/- жүннің жіңішкелігі
Б- жүннің біркелкілігі
И- жүннің иректілігі
Ш- шайыр
Ж//- жүннің жылтырлығы
ЖӨ - арқа, бауыр, аяқ жүндерінің өсуі
Р/с №
Туған уақыты
Жеке нөмірі
Әкесінің жеке
нөмірі
Енесінің жеке нөмірі
Сұрыптау
Өнімділік
Классы
Жүн түсімі, кг /ккилограмм
Тірі салмағы килограммм
Ж К Т Ұ Ж/ Б И ШЖ// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
9-нысан
Сүтті ешкілерді жеке сұрыптау және олардың өнімділігі журналы
Шаруашылық ________________________________________________
Бөлімше ____________________________________________________
Отар ________________________________________________________
Аға шопан ___________________________________________________
20_____жыл
Отар нөмірі __________________________________________________
Аға шопан ___________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бағалау өткізілген күн ___________________________
Бағалауды өткізді ________________________________
Сұрыптау кілтінің түсініктемесі
С – типі
ТТ – туылған типі (жалқы, егіз және басқаша)
Б - малдың бітімі
І - малдың ірілігі
П – сырт пішіні
ЖӨ - желіннің өсуі
Р/с №
Туған уақыты
Жеке нөмірі
Әкесінің жеке нөмірі
Енесінің жеке нөмірі
Сұрыптау
Өнімділік
Классы
Жүн түсімі, кг килограмм
Тірі салмағы/ килограмм
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
10-нысан
Түбітті ешкілерді жеке сұрыптау және олардың өнімділігі журналы
Шаруашылық________________________________________________
Бөлімше____________________________________________________
Отар _______________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
20_____жыл
Отар нөмірі _________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бағалау өткізілген күн ___________________________
Бағалауды өткізді ________________________________
Сұрыптау кілтінің түсініктемесі
Т – типі
М- түбіттің мөлшері
Т/- түбіттің тығыздығы
Ұ - түбіттің ұзындығы
Ж - түбіттің жіңішкелігі
Б- түбіттің біркелкілігі
Т//- түбіттің түсі
ЖӨ - арқа, бауыр, аяқ жүндерінің өсуі
Туған уақыты
Жеке нөмірі
Әкесінің жеке нөмірі
Енесінің жеке нөмірі
Сұрыптау
Өнімділік
Классы
Жүн түсімі, кг илограмм
Тірі салмағы/ килограмм
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
11-нысан
Жүнді ешкілерді сұрыптау нәтижелерінің жиынтық тізімдемесі
Шаруашылық ____________________________________
Аудан _________________________________________
Облыс _________________________________________
Бағалауу 20___жыл_____________________ аралығында жүргізілді
Тізімдемені толтыру жөнінде қысқаша нұсқаулар
Сұрыптау жыл сайын ешкі өсіруші барлық шаруашылықтарда жүргізіледі. Сұрыптау мәліметтері бойынша мал басы мен өнімділігіне (тірі салмағы, жүн түсімі) зоотехникалық талдау жасалады. Бұл жұмыстар арнайы нұсқауға сай жүргізіледі. Шаруашылықта екі немесе одан да көп ешкі тұқымдары өсірілсе, алынған мәліметтерге әр тұқым бойынша жеке талдау жасалынады.

Таблица 1. При вычислении удельного веса животных отдельных классов козовалухи и брак не учитываются. В графе 21-й учитываются козы, по которым заведен индивидуальный учет продуктивности и племенной службы.
Таблица 2. Показатели по живому весу элитных и первоклассных животных заполняются на основе данных индивидуального учета, по классному стаду – на основе выборочного взвешивания. Средний настриг немытой шерсти на одну голову элитных и первоклассных животных определяется на основе данных индивидуального учета. По козам низших классов и по козам, не бонитированным индивидуально, средний настриг на 1 голову определяется по данным учета настрига шерсти.
Таблица 3. Таблица разрабатывается на основании данных индивидуальной бонитировки. Средний годовой настриг мытой шерсти на 1 голову определяется по проценту выхода чистого волокна, установленному при сдаче шерсти государству. В примечании указать, на основании каких материалов установлен выход мытой шерсти.
Таблица 4. В таблицу записываются характеристики 20 маток и 20 козочек-годовиков, лучших в хозяйстве по продуктивности, шерстным качествам и экстерьеру. Запись характеристик указанного количества коз обязательна вне зависимости от качества стада коз хозяйства.
Таблица 5. В таблицу записываются характеристики козлов в следующем порядке: 1) основных козлов для искусственного осеменения; 2) резервных козлов для искусственного осеменения; 3) козлов для ручной случки; 4) козликов-годовиков для искусственного осеменения; 5) козликов-годовиков, выделенных для ремонта состава производителей; 6) козликов-годовиков для ручной случки.
АКТ
"___"_______________________20____ год
Мы нижеподписавшиеся: руководитель хозяйства
_____________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист-селекционер _______________________________________
_____________________________________, бонитер _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________ составили
настоящий акт в том, что с ___________________ 20 ___ год бонитером
(при его наличии)
проведена ___________________________________________________
наименование хозяйства, района, области
бонитировка коз, причем подлежащих бонитировке ___________ голов коз
пробонитировано___________ голов с отнесением их в следующие классы:
№ п/п
Фамилия чабана обслуживающего отару
Номер отары
Ешкінің / Коз
классы
Брак
Итого
Не пробонитированы
Состояние шерстного покрова, упитанности и здоровья животных
пол
возраст
порода
элита
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
голов, процент
2
голов, процент
3
голов, процент
4
голов, процент
5
голов, процент
6
голов, процент
7
голов, процент
8
голов, процент
В том числе индивидуально пробонитировано взрослых козлов _______ голов,
взрослых маток класса элита ______ голов, взрослых маток 1
класса ________ голов, козликов-годовиков _______ голов,
козочек-годовиков ____ ___ голов. Всего_________ голов.
Непробонитированным осталось _________ голов, в том числе козлов
_______ голов, маток _________ голов, козликов-годовиков ________
голов, козочек -годовиков ________ голов.
Непробонитированы по причине
________________________________________
Пробонитированные козы намечены выщипами согласно инструкции по
бонитировке. Для случки маток при искусственном осеменении
используется в качестве основных производителей_________ козлов, в
качестве резервных _________ козлов, для ручной случки __________
козлов, для вольного покрытия _____ козлов назначено.
Для ремонта ____________ козликов годовиков. Номера козлов смотри в

1-кесте. Әр класс бойынша малдардың үлес салмағын шығару барысында серкелер мен тұқымдық малға өсіруге жарамсыз ешкілер есепке алынбайды. 21-бағанға өнімділігі мен асылдандыру жұмыстарында пайдаланылуы жеке есепке алынған ешкілер саны жазылады.
2-кесте. Элита және бірінші класты малдардың тірі салмақ көрсеткіштері – жеке есеп негізінде, ал класты мал тобы бойынша бұл көрсеткіш іріктеп өлшеу жолымен анықталады. Элита және бірінші класты малдардың орташа жуылмаған жүн түсімі жеке есеп бойынша алынса, жеке сұрыптаудан өтпеген төменгі класты ешкі топтары бойынша бұл көрсеткіш бір басқа шаққандағы отардың орташа жүн өнімділігі бойынша анықталады.
3-кесте. Кесте сұрыптау мәліметтері негізінде толтырылады. Бір басқа шаққандағы жылдық орташа жуылған жүн түсімі жүнді өткізу кезінде анықталған таза
жүн шығымы бойынша есептеледі. Таза жүн шығымы қандай деректер негізінде анықталғаны көрсетілуі тиіс.
4-кесте. Кестеге өнімділігі, жүн сапасы және сырт пішіні бойынша шаруашылықтағы ең үздік 20 аналық және 20 шыбыштың сипаттамасы жазылады. Көрсетілген ешкі басының сипаттамасы шаруашылықтағы мал отары сапасының ерекшеліктеріне қарамастан келтірілуі тиіс.
5-кесте. Бұл кестеде текелердің сипаттамалары мынадай тәртіппен жазылады:
1) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын негізгі текелер;
2) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын қосалқы текелер;
3) қолдан шағылыстыруға қолданылатын текелер;
4) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын тоқты текелер;
5) аталықтар құрамын жаңартуға арналған тоқты текелер;
6) қолдан шағылыстыруға қолданылатын тоқты текелер.
АКТ "_____"_______________________20____ жыл
Біз төменде қол қоюшылар:
шаруашылық басшысы ____________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
шаруашылық маманы _____________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
бағалаушы (сұрыптаушы)___________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
20__жыл__________ сұрыптаушы ___________________________________ облыс, аудан, шаруашылық аты
сұрыптаудан өткізілуге тиісті_________ ешкінің __________басы жан-жақты сұрыптаудан өткізіліп, төмендегідей кластарға жатқызылғаны туралы осы актіні жазып отырмыз.
Р/c №
Шопанның аты-жөні
Отардың нөмірі
Ешкінің
Кластар
Жарамсыз
Барлығы
Сұрыптаудан өтпегені
Малдардың жүн жамылғысының жәй-күйі, қондылығы, денсаулық деңгейі
жынысы
жасы
тұқымы
элита
бірінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
бас
пайыз
2
бас
пайыз
3
бас
пайыз
4
бас
пайыз
5
бас
пайыз
6
бас
пайыз
7
бас
пайыз
8
бас
пайыз
Оның ішінде жеке сұрыптаудан өткен ересек текелер _______ бас, ересек элита класты аналықтар ______ бас, ересек 1 класты аналықтар ________ бас, тоқты текелер _______ бас, ұрғашы шыбыштар ____ ___бас. Барлығы_________ бас.
Сұрыптаудан өтпегендері _________ бас, оның ішінде текелер _______ бас, аналықтар _________ бас, тоқты текелер ________ бас, ұрғашы шыбыштар ________ бас.
Сұрыптаудан өткізілмеу себебі _____________________________________________________________________
Сұрыпталған ешкілерге сұрыптау нұсқауына сәйкес арнайы белгілер салынды. Аналықтарды қолдан ұрықтандыруға пайдаланатын негізгі аталықтар ретінде _________ теке, оларға қосалқы ретінде _________ теке, қолдан шағылыстыруға __________ теке, еркін шағылысуға _____ теке белгіленді.

таблице № 5, из них элита _______ голов, 1 класса _________ голов),
выделено.
В качестве пробников____________ взрослых козлов и __________ козлов
20___ года рождения выделено.
20 __ года рождения _____ голов козлов и взрослых _______ голов,
всего_______ голов выделено для продажи.
Из них: элитных _________голов, 1-класса___________голов.
Все предназначенные к продаже козлы индивидуально пробонитированы.
Руководитель хозяйства _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист-селекционер ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Замечания бонитера по бонитировке коз
подготовленность стада к бонитировке, состояние мечения животных,
замечания по общему состоянию стада – положительные и отрицательные
стороны, предложения по улучшению племенной работы, лучшему
сохранению поголовья и другое
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Аталықтарды толықтыруға ____________ тоқты-теке. Текелер нөмірі 5-кестеде, оның элитасы _______ бас, 1- класты _________ бас, бөлінді.
Күйек текелер ретінде____________ ересек теке және __________ бас 20__жыл туылған теке бөлінді.
20 __ жыл туылған _____ бас теке және ересек ________ бас теке, барлығы _______ бас, сатуға арналып бөлінді.
Олардың элитасы _____ бас, 1-класы _____ бас,
Сатуға арналған барлық текелер жеке сұрыптаудан өтті.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер-маман: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Ешкілерді сұрыптау нәтижелері бойынша сұрыптаушының пікірі
мал отарларының сұрыптауға дайындалуы, олардың таңбалану деңгейі, жалпы күйі – жұмыстардың оң және теріс жақтары; асылдандыру жұмыстарын жақсарту, мал басын сақтау жөніндегі ұсыныстар және т.б.
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

5. Характеристика козлов -производителей и козликов-годовиков для ремонта своего стада
В характеристику заносятся козлы: основные и резервные производители двух лет и старше, годовики, отобранные для ремонта основных производителей
Порядковы
Порода
Год рождения
Номер козла
Происхождение козла
й номер
Индивидуальный
По Племенной книге
Линия
индивидуальный номер
у отца
у матери
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Продуктивность козла
настриг шерсти, килограмм
живой вес
в текущем году
максимальный за время жизни
в текущем году
максимальный за время жизни
немытой
мытой
дата стрижки
немытой
мытой
дата взвешивания
килограмм
дата взвешивания
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Год и результаты последней бонитировки
Краткое заключение по результатам проверки козлов по качеству потомства
Предварительное назначение козлов на маток
Окончательное назначение козлов на маток- заполняется осенью
способ случки
класс маток
номер отары
класс маток
количество маток
18
19
20
21
22
23
24
Календарный план племенной работы на 20 ___ год
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Мечение, взвешивание и описание козлят при рождении - голов
10
Мечение индивидуальными номерами молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
2
Разноска в племкарточки маток данных о результатах случки и козления – голов
11
Бонитировка и взвешивание молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
3
(Весенняя бонитировка коз – голов
12
Формирование отар, выбраковка старых и больных маток – голов
4
Учет продуктивности стада, отбор рун и образцов шерсти для исследования в период стрижки
13
Проверка качества спермы племенных козлов, приучение к случке молодых козликов – голов
5
Запись в племкарточки маток данных о их продуктивности и бонитировке их приплода рождения прошлого года – голов
14
Обработка результатов бонитировки молодняка текущего года рождения, выявление предварителтьных результатов подбора прошлого года
6
Представление данных для записи животных в Племенной книге – голов
15
Разноска в племкарточки маток данных бонитировки их приплода текущего года рождения – голов
х
7
Составление отчета о проведении бонитировки
16
Составление плана случки и индивидуальное назначение козлов на маток (запись в журнале случки)
8
Обработка данных бонитировки и продуктивности молодняка рождения прошлого года для выявления окончательных результатов подбора позапрошлого года
17
Запись случки маток, состоящих на индивидуальном учете и др. – голов
9
Подготовка журналов и ведомостей на племенных животных, предназначенных для продажи
18
Запись в племкарточки данных о продуктивности и племенной службе животных - голов
Примечание: Календарный план племенной работы составляется на предстоящий год.
Руководитель хозяйства __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Ветеринарный врач ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 12
Сводная ведомость результатов бонитировки молочных коз
Хозяйство________________________
Отделение________________________
Отара____________________________
Бонитировка проводилась
20___год_________________________
Краткие указания по заполнению ведомости
Бонитировка проводится ежегодно со всех козоводческих хозяйствах.
На основе материалов бонитировки производится зоотехнический анализ стада и продуктивности коз (живого веса, удоя молока). Бонитировка проводится по действующей инструкции. При наличии в хозяйстве двух или более пород коз материал обрабатывается отдельно по каждой породе.
Таблица 1. При вычислении удельного веса животных отдельных классов козовалухи и брак не учитываются. В графе 21-й учитываются козы, по которым заведен индивидуальный учет продуктивности и племенной службы.
Таблица 2. Показатели по живому весу элитных и первоклассных животных заполняются на основе данных индивидуального учета, по классному стаду – на основе выборочного взвешивания. Средняя молочная продуктивность на одну голову элитных и первоклассных животных определяется на основе данных индивидуального учета. По козам низших классов и по козам, не бонитированным индивидуально, средняя продуктивность за лактацию на 1 голову определяется по данным по отарного учета производства молока.
Таблица 3. Таблица разрабатывается на основании данных индивидуальной бонитировки. Средняя молочная продуктивность на 1 голову определяется по результатам учета удоя за лактацию. В примечании указать, на основании каких материалов установлено качество молока.
Таблица 4. В таблицу записываются характеристики 20 маток и 20 козочек-годовиков, лучших в хозяйстве по продуктивности, молочным качествам и экстерьеру.
Запись характеристик указанного количества коз обязательна вне зависимости от качества стада овец хозяйства.
Таблица 5. В таблицу записываются характеристики козлов в следующем порядке: 1) основных козлов для искусственного осеменения; 2) резервных козлов для искусственного осеменения; 3) козлов для ручной случки; 4) козликов-годовиков для искусственного осеменения; 5) козликов-годовиков, выделенных для ремонта состава производителей; 6) козликов-годовиков для ручной случки.
АКТ
"___" _______________ 20 ___ год.
Мы нижеподписавшиеся: руководитель хозяйства ____________________
____________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист-селекционер ________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
бонитер _____________________________________
фамилия, имя, отчество
________________________________________ составили настоящий акт
в том, что с ___________________20___год бонитером
(при его наличии)
проведена ____________________________________________________
наименование хозяйства, района, области
бонитировка коз, причем подлежащих бонитировке ___________ голов коз
пробонитировано___________ голов с отнесением их в следующие классы:
№ п/п
Фамилия чабана обслуживающего отару
номер отары
Дозы
Кластар(классы)
Брак
Итого
Не пробонитированы
Состояние
упитанности, здоровья и экстерьерные особенности животных
пол
возраст
порода
элита
первый
второй
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
голов процент
2
голов процент
3
голов процент
4
голов процент
5
голов процент
6
голов процент
7
голов процент
8
голов процент
В том числе индивидуально пробонитировано взрослых козлов _______
голов, взрослых маток класса элита ______ голов, взрослых маток 1
класса ________ голов, козликов-годовиков _______ голов,
козочек-годовиков ____ ___ голов. Всего_________ голов.
Непробонитированным осталось _________ голов, в том числе козлов
_______ голов, маток _________ голов, козликов-годовиков ________
голов, козочек -годовиков ________ голов.
Непробонитированы по причине
________________________________________
Пробонитированные козы намечены выщипами согласно инструкции по
бонитировке. Для случки маток при искусственном осеменении
используется в качестве основных производителей_________ козлов, в
качестве резервных _________ козлов, для ручной случки __________ козлов,
для вольного покрытия _____ козлов назначено.
Для ремонта ____________ козликов годовиков. Номера козлов смотри в
таблице № 5, из них элита _______ голов, 1 класса _________ голов), выделено.
В качестве пробников____________ взрослых козлов и __________ козлов
20___ года рождения выделено.
20 __ года рождения _____ голов козлов и взрослых _______ голов,
всего_______ голов выделено для продажи.
Из них: элитных _________голов, 1-класса___________голов.
Все предназначенные к продаже козлы индивидуально пробонитированы.
Руководитель хозяйства __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист-селекционер _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Замечания бонитера по бонитировке коз
подготовленность стада к бонитировке, состояние мечения животных,
замечания по общему состоянию стада – положительные и отрицательные
стороны, предложения по улучшению племенной работы, лучшему
сохранению поголовья др.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

5. Шаруашылықта қолданылатын аталық текелердің және тұқымға
қалдырылған тоқты текелердің сипаттамасы
Сипаттамаға негізгі және қосалқы 2 жас және одан да ересек текелердің, негізгі текелерді алмастыруға іріктеліп алынған тоқты текелер туралы деректер енгізіледі
Рет №
Тұқымы
Туылған жылы
Текенің нөмірі
Текенің шығу тегі
Жеке
Асыл тұқымды кітабы бойынша
Желі
жеке нөмірі
әкесінің
енесінің
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Текенің өнімділігі
жүн түсімі, килограмм
тірі салмақ
биылғы жылғы
өміріндегі ең жоғары
биылғы жылғы
өміріндегі ең жоғары
жуылмаған
жуылған
қырқу мезгілі
жуылмаған
жуылған
өлшенген мерзімі
килограмм
өлшенген мезгілі
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Соңғы рет сұрыптау жылы және оның нәтижелері
Текелерді ұрпағының сапасымен бағалау нәтижелері бойынша қысқа тұжырымдар
Текелерді аналықтарға алдын ала тағайындау
Текелерді аналықтарға ақтық тағайындау
шағылыстыру тәсілі
аналықтардың класы
отар нөмірі
аналықтардың класы
аналықтардың саны
18
19
20
21
22
23
24
Асылдандыру жұмыстарының 20____ жылғы күнтізбелік іс-жоспары
Р/с №
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Туылған лақтарды таңбалау, сырғалау, өлшеу және сипаттап жазу-бас
10
Биылғы туған төлді енесінен бөлер алдында жеке нөмірлермен таңбалау – бас
2
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына шағылысу мен төлдеу нәтижелерін жазу-бас
11
Биылғы алынған төлді өлшеу және сұрыптау, отарды толықтыруға төлдерді іріктеу – бас
3
Ешкілерді көктемгі сұрыптау – бас
12
Отарлар құру, кәрі және ауру аналықтарды отардан шығару -бас
4
Отарлардың өнімділігін есепке алу, қырқым кезінде тұтас жүн мен жүн үлгілерін зерттеуге алу
13
Асыл тұқымды текелердің ұрық сапасын тексеру, жас текелерді шағылысқа үйрету
5
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына олардың өнімділігі мен өткен жылы туылған ұрпақтарын сұрыптау туралы деректерді жазу
14
Биылғы жылы туылған төлдерді сұрыптау, нәтижелерін өндеу, өткен жылғы іріктеудің алдын-ала нәтижелерін анықтау
6
Малдарды Асыл тұқымды кітапқа жазу үшін мәліметтерді ұсыну – бас
15
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына биылғы туған төлдерін сұрыптау нәтижелерін енгізу – бас
х
7
Сұрыптаудың өткізілуі туралы есеп жасау
16
Күйек алу жоспарын жасау және аналықтарға текелерді жекелей белгілеу (аналықтарды шағылысу журналына тіркеу)
8
Алдыңғы жылғы жұптаудың түпкілікті нәтижелерін анықтау үшін өткен жылы туған төлдің сұрыптау және өнімділік деректерін өңдеу.
17
Жекелей есепте тұрған және басқа аналықтардың шағылысуын тіркеу – бас
9
Сатылуға арналған асыл тұқымды малдардың журналдары мен тізімдемелерін дайындау
18
Асыл тұқымды малдардың жеке құжаттарына өнімділігі мен асылдандыру жұмысындағы қызметі туралы деректерді жазу
Ескерту: Асылдандыру жұмыстарының күнтізбелік іс-жоспары алдағы жылға жасалады.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер-маман: __________________ "___"________________20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
12-нысан
Сүтті ешкілерді сұрыптау нәтижелерінің жиынтық тізімдемесі
Шаруашылық ____________________________________
Аудан _________________________________________
Облыс _________________________________________
Сұрыптау 20___жыл_____________________ аралығында жүргізілді
Тізімдемені толтыру жөнінде қысқаша нұсқаулар
Сұрыптау жыл сайын ешкі өсіруші барлық шаруашылықтарда жүргізіледі. Сұрыптау мәліметтері бойынша мал басы мен өнімділігіне (тірі салмағы, сүт өнімділігі) зоотехникалық талдау жасалады. Бұл жұмыстар арнайы нұсқауға сай жүргізіледі. Шаруашылықта екі немесе одан да көп ешкі тұқымдары өсірілсе, алынған мәліметтерге әр тұқым бойынша жеке талдау жасалынады.
1-кесте. Әр класс бойынша малдардың үлес салмағын шығару барысында серкелер мен тұқымдық малға өсіруге жарамсыз ешкілер есепке алынбайды. 21-бағанға өнімділігі мен асылдандыру жұмыстарында пайдаланылуы жеке есепке алынған ешкілер саны жазылады.
2-кесте. Элита және бірінші класты малдардың тірі салмақ көрсеткіштері – жеке есеп негізінде, ал класты мал тобы бойынша бұл көрсеткіш іріктеп өлшеу жолымен анықталады. Элита және бірінші класты малдардың орташа сүт өнімі жеке есеп бойыша алынса, жеке сұрыптаудан өтпеген төменгі класты ешкі топтары бойынша бұл көрсеткіш бір басқа шаққандағы отардың орташа сүт өнімділігі бойынша анықталады.
3-кесте. Кесте сұрыптау мәліметтері негізінде толтырылады. Бір басқа шаққандағы жылдық орташа сүт өнімі сауын маусымы бойынша анықталған сүт шығымы бойынша есептеледі. Сүт сапасы қандай деректер негізінде айқындалғаны көрсетілуі тиіс.
4-кесте. Кестеге сүт өнімділігі мен оның сапасы және сырт пішіні бойынша шаруашылықтағы ең үздік 20 аналық және 20 шыбыштың сипаттамасы жазылады. Көрсетілген мал басының сипаттамасы шаруашылықтағы мал отары сапасының ерекшеліктеріне қарамастан келтірілуі тиіс.
5-кесте. Бұл кестеде текелердің сипаттамалары мынадай тәртіппен жазылады:
1) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын негізгі текелер;
2) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын қосалқы текелер;
3) қолдан шағылыстыруға қолданылатын текелер;
4) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын тоқты текелер;
5) аталықтар құрамын жаңартуға арналған тоқты текелер;
6) қолдан шағылыстыруға қолданылатын тоқты текелер
АКТ __________________ "___"________________ 20___ жыл
Біз төменде қол қоюшылар: шаруашылық басшысы ________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
шаруашылық маманы ___________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
бағалаушы (сұрыптаушы)_______________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
20___жыл________________сұрыптаушы____________________________________
облыс, аудан, шаруашылық аты
сұрыптаудан өткізілуге тиісті_________ ешкінің __________басы жан-жақты сұрыптаудан өткізіліп, төмендегідей кластарға жатқызылғаны туралы осы актіні жазып отырмыз.
Р/с №
Шопанның аты-жөні
Отардың нөмірі
Ешкінің
Кластар
Жарамсыз
Барлығы
Сұрыптаудан
өтпегені
Малдардың жүн жамылғысының жәй-күйі, қоңдылығы, денсаулық деңгейі
жынысы
жасы
тұқымы
элита
бірінші
екінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
бас. пайыз
2
бас. пайыз
3
бас. пайыз
4
бас. пайыз
5
бас. пайыз
6
бас. пайыз
7
бас. пайыз
8
бас. пайыз
Оның ішінде жеке сұрыптаудан өткен ересек текелер _______ бас, ересек элита класты аналықтар ______ бас, ересек 1 класты аналықтар ________ бас, тоқты текелер _______ бас, ұрғашы шыбыштар ____ ___бас. Барлығы_________ бас.
Сұрыптаудан өтпегендері _________ бас, оның ішінде текелер _______ бас, аналықтар _________ бас, тоқты текелер ________ бас, ұрғашы шыбыштар ________ бас.
Сұрыптаудан өткізілмеу себебі__________________________________
Сұрыпталған ешкілерге сұрыптау нұсқауына сәйкес арнайы белгілер салынды. Аналықтарды қолдан ұрықтандыруға пайдаланатын негізгі аталықтар ретінде _________ теке, оларға қосалқы ретінде _________ теке, қолдан шағылыстыруға __________ теке, еркін шағылысуға _____ теке белгіленді.
Аталықтарды толықтыруға ____________ тоқты-теке. Текелер нөмірі 5-кестеде, оның элитасы _______ бас, 1- класты _________ бас, бөлінді.
Күйек текелер ретінде____________ ересек теке және __________ бас 20__жыл туылған теке бөлінді.
20 __ жылы туылған _____ бас теке және ересек ________ бас теке, барлығы _______ бас, сатуға арналып бөлінді.
Олардың элитасы _____ бас, 1- класы _____ бас,
Сатуға арналған барлық текелер жеке сұрыптаудан өтті.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер-маман: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Ешкілерді сұрыптау нәтижелері бойынша сұрыптаушының пікірі/мал отарларының сұрыптауға дайындалуы, олардың таңбалану деңгейі,
жалпы күйі – жұмыстардың оң және теріс жақтары; асылдандыру
жұмыстарын жақсарту, мал басын сақтау жөніндегі ұсыныстар, т.б.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________

5. Характеристика козлов - производителей и козликов-годовиков для ремонта своего стада
В характеристику заносятся козлы: основные и резервные производители 2-лет и старше, годовики, отобранные для ремонта основных производителей
№ п/п
Порода
Год рождения
номер козла
Происхождение козла
Индивидуальный
По Племенной книге
Линия
Индивидуальный номер
У отца
У матери
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Продуктивность козла
промеры тела, сантиметр текущем году)
живая масса
дата определения
высота в холке
косая длина туловища
обхват груди
в текущем году
максимальный за время жизни
дата взвешивания
килограмм
дата взвешивания
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Год и результаты последней бонитировки
Краткое заключение по результатам проверки козлов по качеству потомства
Предварительное назначение козлов на маток
Окончательное назначение козлов на маток- заполняется осенью
способ случки
класс маток
номер отары
класс маток
количество маток
17
18
19
20
21
22
23
Календарный план племенной работы на 20 ___ год
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Мечение, взвешивание и описание козлят при рожд. - голов
10
Мечение индивидуальными номерами молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
2
Разноска в племкарточки маток данных о результатах случки и козления – голов
11
Бонитировка и взвешивание молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
3
Весенняя бонитировка коз – голов
12
Формирование отар, выбраковка старых и больных маток – голов
4
Учет продуктивности стада, отбор проб молока для исследования в периоды дойки
13
Проверка качества спермы племенных козлов, приучение к случке молодых козликов – голов
5
Запись в племкарточки маток данных о их продуктивности и бонитировке их приплода рождения прошлого года – голов
14
Обработка результатов бонитировки молодняка текущего года рождения, выявление предварительных результатов подбора прошлого года
6
Представление данных для записи животных в Племенной книге – голов
15
Разноска в племкарточки маток данных бонитировки их приплода текущего года рождения – голов
х
7
Составление отчета о проведении бонитировки
16
Составление плана случки и индивидуальное назначение козлов на маток (Запись в журнале случки)
8
Обработка данных бонитировки и продуктивности молодняка рождения прошлого года для выявления окончательных результатов подбора позапрошлого года
17
Запись случки маток, состоящих на индивидуальном учете и др. – голов
9
Подготовка журналов и ведомостей на племенных животных, предназначенных для продажи
18
Запись в племкарточки данных о продуктивности и племенной службе животных - голов
Примечание: Календарный план племенной работы составляется на предстоящий год.
Руководитель хозяйства ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Ветеринарный врач _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 13
Сводная ведомость результатов бонитировки пуховых коз
Хозяйство _________________________________________
Район _____________________________________________
Область ___________________________________________
Бонитировка проводилась
20___год_____________________
Краткие указания по заполнению ведомости
Бонитировка проводится ежегодно со всех козоводческих хозяйствах. На основе материалов бонитировки производится зоотехнический анализ стада и продуктивности коз (живой вес, начес пуха). Бонитировка проводится по действующей инструкции. При наличии в хозяйстве двух или более пород коз материал обрабатывается отдельно по каждой породе.
Таблица 1. При вычислении удельного веса животных отдельных классов козовалухи и брак не учитываются. В графе 21-й учитываются козы, по которым заведен индивидуальный учет продуктивности и племенной службы.
Таблица 2. Показатели по живому весу элитных и первоклассных животных заполняются на основе данных индивидуального учета, по классному стаду – на основе выборочного взвешивания. Средний начес пуха на одну голову элитных и первоклассных животных определяется на основе данных индивидуального учета. По козам низших классов и по козам, не бонитированным индивидуально, средний начес на 1 голову определяется по данным по отарного учета начеса пуха.
Таблица 3. Таблица разрабатывается на основании данных индивидуальной бонитировки. Средний годовой начес пуха на 1 голову определяется по проценту выхода чистого волокна, установленному при сдаче пуха государству. В примечании указать, на основании каких материалов установлен выход чистого волокна.
Таблица 4. В таблицу записываются характеристики 20 маток и 20 козочек-годовиков, лучших в хозяйстве по продуктивности, пуховым качествам и экстерьеру. Запись характеристик указанного количества коз обязательна вне зависимости от качества стада овец хозяйства.
Таблица 5. В таблицу записываются характеристики козлов в следующем порядке: 1) основных козлов для искусственного осеменения; 2) резервных козлов для искусственного осеменения; 3) козлов для ручной случки; 4) козликов-годовиков для искусственного осеменения; 5) козликов-годовиков, выделенных для ремонта состава производителей; 6) козликов-годовиков для ручной случки.
АКТ
"___"_______________________20____год
Мы нижеподписавшиеся: руководитель хозяйства
_______________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист-селекционер _________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
бонитер ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
_________________________________________ составили настоящий акт
в том, что с ____________________ 20 ___ год бонитером
(при его наличии)
проведена ______________________________________________________
наименование хозяйства, района, области
бонитировка коз, причем подлежащих бонитировке ___________ голов коз
пробонитировано___________ голов с отнесением их в следующие классы:
Поряд. №
Фамилия чабана обслуживающего отару
Номер отары
Козы
Кластар(классы)
брак
итого
Не пробонитированы
Состояние упитанности, здоровья и экстерьерные особенности животных
пол
возраст
порода
элита
первый
второй
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
голов, процент
2
голов, процент
3
голов, процент
4
голов, процент
5
голов, процент
6
голов, процент
7
голов, процент
8
голов, процент
В том числе индивидуально пробонитировано взрослых козлов
_______ голов, взрослых маток класса элита ______ голов, взрослых
маток 1 класса ________ голов, козликов-годовиков _______ голов,
козочек-годовиков ____ ___ голов. Всего_________ голов.
Непробонитированным осталось _________ голов, в том числе
козлов _______ голов, маток _________ голов, козликов-годовиков
________ голов, козочек -годовиков ________ голов.
Непробонитированы по причине __________________________________
Пробонитированные козы намечены выщипами согласно инструкции по
бонитировке. Для случки маток при искусственном осеменении
используется в качестве основных производителей_________ козлов, в
качестве резервных _________ козлов, для ручной случки __________
козлов, для вольного покрытия _____ козлов назначено.
Для ремонта ____________ козликов годовиков. Номера козлов смотри в
таблице № 5, из них элита _______ голов, 1 класса _________ голов), выделено.
В качестве пробников____________ взрослых козлов и __________ козлов
20___ года рождения выделено.
20 __ года рождения _____ голов козлов и взрослых _______ голов,
всего_______ голов выделено для продажи.
Из них: элитных _________голов, 1-класса___________голов.
Все предназначенные к продаже козлы индивидуально пробонитированы.
Руководитель хозяйства ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист-селекционер __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Замечания бонитера по бонитировке коз
подготовленность стада к бонитировке, состояние мечения животных,
замечания по общему состоянию стада – положительные и отрицательные
стороны, предложения по улучшению племенной работы, лучшему
сохранению поголовья др.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

5. Шаруашылықта қолданылатын аталық текелердің және тұқымға қалдырылған тоқты текелердің сипаттамасы
Сипаттамаға негізгі және қосалқы екі жас және одан да ересек текелердің, негізгі текелерді алмастыруға іріктеліп алынған тоқты текелер туралы деректер енгізіледі
Р/с №
Тұқымы
Туылған жылы
Текенің нөмірі
Текенің шығу тегі
Жеке
Асыл тұқымды кітабы бойынша
Желі
жеке нөмірі
Әкесінің
Енесінің
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Текенің өнімділігі
дене өлшемдері, сантиметр (биылғы жылғы)
тірі салмақ
өлшенген мерзімі
шоқтығының биіктігі
тұлғаның қиғаш ұзындығы
кеуде орамы
биылғы жылғы
өміріндегі ең жоғары
өлшенген мерзімі
килограмм
өлшенген мезгілі
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Соңғы рет сұрыптау жылы және оның нәтижелері
Текелерді ұрпағының сапасымен бағалау нәтижелері бойынша қысқа тұжырымдар
Текелерді аналықтарға алдын ала тағайындау
Текелерді аналықтарға ақтық тағайындау
шағылыстыру тәсілі
аналықтардың класы
отар нөмірі
аналықтардың класы
аналықтардың саны
17
18
19
20
21
22
23
Асылдандыру жұмыстарының 20____ жылғы күнтізбелік іс-жоспары
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
Рет нөмір
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Туылған лақтарды таңбалау, сырғалау, өлшеу және сипаттап жазу - бас
10
Биылғы туған төлді енесінен бөлер алдында жеке нөмірлермен таңбалау – бас
2
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына шағылысу мен төлдеу нәтижелерін жазу-бас
11
Биылғы алынған төлді өлшеу және сұрыптау, отарды толықтыруға төлдерді іріктеу – бас
3
Ешкілерді көктемгі сұрыптау – бас
12
Отарлар құру, кәрі және ауру аналықтарды отардан шығару -бас
4
Отарлардың өнімділігін есепке алу, ешкі сауу кезінде сүт үлгілерін зерттеуге алу
13
Асыл тұқымды текелердің ұрық сапасын тексеру, жас текелерді шағылысқа үйрету
5
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына олардың өнімділігі мен өткен жылы туылған ұрпақтарын сұрыптау туралы деректерді жазу
14
Биылғы жылы туылған төлдерді сұрыптау, нәтижелерін өндеу, өткен жылғы іріктеудің алдын-ала нәтижелерін анықтау
6
Малдарды АТК-қа жазу үшін мәліметтерді ұсыну – бас
15
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына биылғы туған төлдерін сұрыптау нәтижелерін енгізу – бас
х
7
Сұрыптаудың өткізілуі туралы есеп жасау
16
Күйек алу жоспарын жасау және аналықтарға текелерді жекелей белгілеу (Аналықтарды шағылысу журналына тіркеу)
8
Алдыңғы жылғы жұптаудың түпкілікті нәтижелерін анықтау үшін өткен жылы туған төлдің сұрыптау және өнімділік деректерін өңдеу
17
Жекелей есепте тұрған және басқа аналықтардың шағылысуын тіркеу – бас
9
Сатылуға арналған асыл тұқымды малдардың журналдары мен тізімдемелерін дайындау
18
Асыл тұқымды малдардың жеке құжаттарына өнімділігі мен асылдандыру жұмысындағы қызметі туралы деректерді жазу
Ескерту: Асылдандыру жұмыстарының күнтізбелік іс-жоспары алдағы жылға жасалады.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Мал дәрігер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
13-нысан
Түбітті ешкілерді сұрыптау нәтижелерінің жиынтық тізімдемесі
Шаруашылық ___________________________________
Аудан_________________________________________
Облыс ________________________________________
Сұрыптау 20___жыл_____________________ аралығында жүргізілді
Тізімдемені толтыру жөнінде қысқаша нұсқаулар
Сұрыптау жыл сайын ешкі өсіруші барлық шаруашылықтарда жүргізіледі. Сұрыптау мәліметтері бойынша мал басы мен өнімділігіне (тірі салмағы, түбіт түсімі) зоотехникалық талдау жасалады. Бұл жұмыстар арнайы нұсқауға сай жүргізіледі. Шаруашылықта екі немесе одан да көп ешкі тұқымдары өсірілсе, алынған мәліметтерге әр тұқым бойынша жеке талдау жасалынады.
1-кесте. Әр класс бойынша малдардың үлес салмағын шығару барысында серкелер мен тұқымдық малға өсіруге жарамсыз ешкілер есепке алынбайды. 21-бағанға өнімділігі мен асылдандыру жұмыстарында пайдаланылуы жеке есепке алынған ешкілер саны жазылады.
2-кесте. Элита және бірінші класты малдардың тірі салмақ көрсеткіштері – жеке есеп негізінде, ал класты мал тобы бойынша бұл көрсеткіш іріктеп өлшеу жолымен анықталады. Элита және бірінші класты малдардың орташа түбіт түсімі жеке есеп бойыша алынса, жеке сұрыптаудан өтпеген төменгі класты ешкі топтары бойынша бұл көрсеткіш бір басқа шаққандағы отардың орташа түбіт өнімділігі бойынша анықталады.
3-кесте. Кесте сұрыптау мәліметтері негізінде толтырылады. Бір басқа шаққандағы жылдық орташа түбіт түсімі түбітті өткізу кезінде анықталған таза талшық шығымы бойынша есептеледі. Таза талшық шығымы қандай деректер негізінде айқындалғаны көрсетілуі тиіс.
4-кесте. Кестеге өнімділігі, түбіт сапасы және сырт пішіні бойынша шаруашылықтағы ең үздік 20 аналық және 20 шыбыштың сипаттамасы жазылады. Көрсетілген мал басының сипаттамасы шаруашылықтағы мал отары сапасының ерекшеліктеріне қарамастан келтірілуі тиіс.
5-кесте. Бұл кестеде текелердің сипаттамалары мынадай тәртіппен жазылады:
1) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын негізгі текелер;
2) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын қосалқы текелер;
3) қолдан шағылыстыруға қолданылатын текелер;
4) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын тоқты текелер;
5) аталықтар құрамын жаңартуға арналған тоқты текелер;
6) қолдан шағылыстыруға қолданылатын тоқты текелер.
АКТ "___"_______________________20____жыл
Біз төменде қол қоюшылар: шаруашылық басшысы
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
шаруашылық маманы ____________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
бағалаушы (сұрыптаушы)__________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
20___жыл________________сұрыптаушы____________________________
облыс, аудан, шаруашылық аты
сұрыптаудан өткізілуге тиісті_________ ешкінің __________ басы жан-жақты сұрыптаудан өткізіліп, төмендегідей кластарға жатқызылғаны туралы осы актіні жазып отырмыз.
Шопанның аты-жөні
Отардың нөмірі
Ешкінің
Кластар
Жарамсыз
Барлығы
Сұрыптаудан өтпегені
Малдардың жүн жамылғысының жәй-күйі, қондылығы, денсаулық деңгейі
жынысы
жасы
тұқымы
элита
бірінші
екінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
бас
пайыз
2
бас
пайыз
3
бас
пайыз
4
бас
пайыз
5
бас
пайыз
6
бас
пайыз
7
бас
пайыз
8
бас
пайыз
Оның ішінде жеке сұрыптаудан өткен ересек текелер _______ бас,
ересек элита класты аналықтар ______ бас, ересек 1 класты аналықтар
________ бас, тоқты текелер _______ бас, ұрғашы шыбыштар ____ ___бас.
Барлығы_________ бас.
Сұрыптаудан өтпегендері _________ бас, оның ішінде текелер
_______ бас, аналықтар _________ бас, тоқты текелер ________ бас,
ұрғашы шыбыштар ________ бас.
Сұрыптаудан өткізілмеу себебі__________________________________
Сұрыпталған ешкілерге сұрыптау нұсқауына сәйкес арнайы белгілер
салынды. Аналықтарды қолдан ұрықтандыруға пайдаланатын негізгі
аталықтар ретінде _________ теке, оларға қосалқы ретінде _________
теке, қолдан шағылыстыруға __________ теке, еркін шағылысуға _____
теке белгіленді.
Аталықтарды толықтыруға ____________ тоқты-теке. Текелер нөмірі
5- кестеде, оның элитасы _______ бас, 1- класты _________ бас,
бөлінді.
Күйек текелер ретінде____________ ересек теке және __________
бас 20__жыл туылған теке бөлінді.
20 __ жыл туылған _____ бас теке және ересек ________ бас теке,
барлығы _______ бас, сатуға арналып бөлінді.
Олардың элитасы _____ бас, 1- класы _____ бас,
Сатуға арналған барлық текелер жеке сұрыптаудан өтті.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекцинер маман: ____________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: _____________________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Ешкілерді сұрыптау нәтижелері бойынша сұрыптаушының пікірі
мал отарларының сұрыптауға дайындалуы, олардың таңбалану деңгейі,
жалпы күйі – жұмыстардың оң және теріс жақтары; асылдандыру
жұмыстарын жақсарту, мал басын сақтау жөніндегі ұсыныстар т.б.
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

56-58
60-64
до 17
18-19
20 и выше
голов
процент
голов
процент
голов
процент
голов
процент
голов
процент
голов
процент
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
продолжение таблицы
Характеристика потомства проверяемых козлов
Заключение
в возрасте одног-полутора лет
Экстерьер, балл
Класс
пять
четыре
три и ниже
элита
первый
голов
процент
голов
процент
голов
процент
голов
процент
голов
процент
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Приложение 6
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в коневодстве
Сноска. Форма в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.04.2019 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма 1 Карточка племенного жеребца местной породы
Форма 2 Карточка племенной кобылы местной породы
Форма 3 Косячная ведомость
Форма 4 Журнал учета молочной продуктивности кобыл и выращивания молодняка
Форма 5 Сводная ведомость учета случки и выжеребки
Форма 6 Журнал учета таврения молодняка
Форма 7 Сводная ведомость результатов бонитировки лошадей местных пород
Форма 8 Ведомость результатов бонитировки племенных лошадей за 20____год
Форма 1
Карточка племенного жеребца местной породы
Регистрационный № _________
"____" ___________20____года
_____________
Область
_____________
Район
____________
Хозяйство
Кличка
Место наложения
Тавро
Дата рождения
Кому принадлежит
Индивидуальный номер
Масть и приметы
ллевое
правое
Идентификационный номер
Номер по Племенной книге –
Марка, номер тома
плечо
Место рождения
Порода
бедро
Поколение (кровность)
холка
Внутрипородный тип
Заводская линия
Комплексный класс
Мать
Отец
Кличка
Порода
Кличка
Порода
Индивидуальный номер
Поколение (кровность)
Индивидуальный номер
Поколение (кровность)
Номер по Племенной книге
Внутрипородный тип
Номер по Племенной книге
Внутрипородный тип
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Кличка
Индивидуальный номер
Номер по Племенной книге
Порода
Поколение (кровность)
Внутрипородный тип
Кличка
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Идентификацион-ный номер
Регистрационный номер
Племенная книга –Марка, номер тома
Порода
Породность
Возраст, лет
Комплексный класс (селекционный индекс*)
год
случки
кобыл в косяке, голов
из них
процент заребляемости
ожеребилось
прохолостело
абортировало
выбыло
Класс приплода по бонитировке
элита
первый класс
второй класс
не классные
выбыло до оценки
жеребчик
ккобылка
жеребчик
ккобылка
жеребчик
ккобылки
жеребчик
кобылки
жеребчик
ккобылки
Описание экстерьера
Стати
1-ая бонитировка
оценка стати
2-ая бонитировка
оценка стати
3-ья бонитировка
оценка стати
1
Голова
большая, пропорциональная, малая.
большая, пропорциональная, малая.
большая, пропорциональная, малая.
2
Шея
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
3
Грудная клетка
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
4
Спина
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
5
Поясница
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
6
Круп
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
7
Мускулатура
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
8
Вымя
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
9
Соски
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
10
Конечности
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Возраст бонитировки
Дата бонитировки
Промеры, сантиметр
Живая масса, килограмм
Упитанность, (категория)
высота в холке
косая длина туловища
обхват груди
обхват пясти
Бонитировка, баллы
Класс
генотип
промеры и масса
экстерьер
молочность
приспособительные качества
качество потомства
Бонитировку проводил
первую
вторую
третью
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
Руководитель хозяйства
Животное выбыло
дата
причина
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Карточку проверил
Зоотехник – селекционер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Замечания
Форма 2
Карточка племенной кобылы местной породы
Регистрационный № _________
"____" ___________20____года
_____________
Область
_____________
Район
____________
Хозяйство
Кличка
Место наложения
Тавро
Дата рождения
Кому принадлежит
Индивидуальный номер
Масть и приметы
ллевое
правое
Идентификационный номер
Номер по Племенной книге –
Марка, номер тома
плечо
Место рождения
Порода
бедро
Поколение (кровность)
холка
Внутрипородный тип
Заводская линия
Комплексный класс
Мать
Отец
Кличка
Порода
Кличка
Порода
Индивидуальный номер
Поколение (кровность)
Индивидуальный №
Поколение (кровность)
Номер по Племенной книге
Внутрипородный тип
Номер по Племенной книге
внутрипородный тип
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Кличка
Индивидуальный номер
Номер по Племенной книге
Порода
Поколение (кровность)
Внутрипородный тип
Кличка
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Идентификацион-ный номер
Регистрационный номер
Племенная книга –Марка, номер тома
Порода
Породность
Возраст, лет
Комплексный класс (селекционный индекс*)
Племенное использование
Год случки
Кличка, инвентарный номер, порода жеребца
Дата выжеребки кобылы
Приплод
Лактация по счету
Живой вес жеребенка, килограмм
Удой за 2 месяца лактации
пол
ма сть
индивидуальный номер
кл асс
три дня
один месяц
шесть месяцев
молоко, килограмм
жир, процент
белок, процент
Описание и оценка экстерьера
Стати
первая бонитировка
Оценка сстати
вторая бонитировка
Оценка стати
третья бонитировка
Оценка стати
1
Голова
большая, пропорциональная, малая.
Большая, пропорциональная, малая.
Большая, пропорциональная, малая.
2
Шея
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
3
Грудная клетка
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
4
Спина
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
5
Поясница
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
6
Круп
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
7
Мускулатура
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
8
Вымя
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
9
Соски
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
1
Конечности
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Возраст бонитировки
Дата бонитировки
Промеры, сантиметр
Живая масса, килограмм
Упитанность, (категория)
высота в холке
осая длина туловища
обхват груди
обхват пясти
Бонитировка, баллы
Класс
генотип
ромеры и масса
экстерьер
молочность
приспособительные качества
качество потомства
Бонитировку проводил
первую
вторую
третью
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
Руководитель хозяйства
Животное выбыло
дата
причина
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Карточку проверил
Зоотехник – селекционер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Замечания
Форма 3
Косячная ведомость
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
Кличка жеребца
Индивидуальный номер
Год рождения
Порода и кровность
Масть
Номер по ПК
Происхождение
Класс
Дата выпуска жеребца в косяк
Характеристика подобранных кобыл
Всего, голов
из них
по классам
по породности
по внутрипородным типам
по заводским линиям
элита
первый класс
второй класс
внеклассные
чистопородные
четвертый
третьи
второй
первый
Опись подобранных кобыл
№ п/п
Кобыла
Выжеребка отчетного года
Случка текущего года
кличка
инвентарный номер
год рождения
порода и кровность
ккласс
дата рождения
пол
приплода
масть приплода
от какого жеребца
дата последней садки
результат ректального исследования
Форма 4
Журнал учета молочной продуктивности кобыл и выращивания молодняка
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
п/п
Кобыла
Приплод
Живой вес жеребенка, килограмм
индивидуальный номер
кличка
дата выжеребки
пол
масть
индивидуальный номер
три дня
шесть месяц
двенадцать месяц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Молочная продуктивность кобылы по месяцам лактации, килограмм
2-ой месяц
3-ый месяц
4-ый месяц
удой,килограмм
жир,процент
белок,процент
удой,килограмм
жир,процент
белок,процент
удой,килограмм
жир,процент
белок, процент
Молочная продуктивность кобылы по месяцам лактации, килограмм
5-ый месяц
6-ой месяц
удой,килограмм
жир,процент
Белок процент
удой, килограмм
жжир процент
белок, ппроцент
Руководитель хозяйства ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист селекционер __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 5
Сводная ведомость учета случки и выжеребки за 20___ год
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
№ п/п
Жеребец
Случка отчетного года
покрыто кобыл
Индивидуальный номер
кличка
Номер по Племенной книге
порода
класс
всего
из них по классам
элита
первый
второй
вне классное
№ п/п
Результат случки предыдущего года
процент зажеребляемости
Родилось живых жеребят
процент благополучной выжеребки
случено маток
Всего
в том числе
всего
жеребчиков
кобылок
выбыло
абортировало
прохолостело
зажеребело
Руководитель хозяйства ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист селекционер ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 6
Журнал учета таврения молодняка
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
№ п/п
номер тавра
Особые приметы
Кличка
Дата рождения
Масть и приметы
Происхождение
Примечание
отец
мать
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Форма 7
Сводная ведомость результатов бонитировки лошадей местных пород
____________________________________ породы

56-58
60-64
17 дейін
18-19
20 және жоғары
бас
%
бас
%
бас
%
бас
%
бас
%
бас
%
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
кестенің жалғасы
Тексерілетін теке ұрпағының сипаттамасы
Тұжырым
1-1,5 жасында
Сырт пішіні, балл
Класы
5
4
3 және төмен 3 и ниже
элита
бірінші
бас
%
бас
%
бас
%
бас
%
бас
%
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
6-қосымша
Жылқы шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.04.2019 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
Жергілікті тұқымды асыл тұқымды айғырдың карточкасы
2-нысан
Жергілікті тұқымды асыл тұқымды биенің карточкасы
3-нысан
Үйірлік ведомосі
4-нысан
Биелердің сүт өнімділігі және төлді өсіруді есепке алу журналы
5-нысан
Шағылыстыруды және құлындатуды есепке алудың жиынтық ведомосі
6-нысан
Жас төлді таңбалау есепке алу журналы
7-нысан
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау нәтижелерінің жиынтық ведомосі
8-нысан
Асыл тұқымды жылқыларды бағалау қортындыларының ведомосі
1-нысан
Жергілікті тұқымның асыл тұқымды айғырдың карточкасы Тіркелім №_______________ "___"_____________20___жыл
_________________ _________________ _________________
Облыс             Аудан       Шаруашылық
Аты
Таңба салу орындары
Таңбасы
Туған күні
Иесі
Жеке нөмірі
Түсі мен белгілері
сол жағы
оң жағы
Сәйкестендіру нөмірі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
иығы
Туған жері
Тұқымы
жамбасы
Буыны (қандылығы)
шоқтығы
Тұқым ішіндегі түрі
Зауыттық ізі
Кешенді класс
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Аты
Тұқымы
Аты
Тұқымы
Жеке нөмірі
Буыны (қандылығы)
Жеке нөмірі
Буыны (қандылығы)
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша №
Тұқым ішіндегі түрі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқым ішіндегі түрі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Әкесәнәі енесі (ӘЕ)
Енессінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Аты
Жеке нөмірі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқымы
Буыны (қандылығы)
Тұқым ішіндегі түрі
Аты
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің енесінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкесінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Бірегейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап-маркасы, том нөмірі
Тұқымы
Тұқымдылығы
Жасы, жыл
Кешенді сынып (селекциялық индекс*)
Қашырылған жылы
Үйірдегі биелер
солардың ішінде
Ауруға шалдығу пайыз
құлындады
қысыр қалды
іш тастады
жарамсыз деп танылды
кестенің жалғасы
Төлдерінің бағалау бойынша класы
элита
бірінші класс
екінші класс
класқа жатпайтындары
бағалағанға дейін шығып қалды
айғыр
бие
айғыр
бие
айғыр
бие
айғыр
Бие
айғыр
бие
Дене бітімінің сипаттамасы мен бағасы
Дене мүшелері
1-ші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
2-ші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
3-ші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
1
Басы
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
2
Мойыны
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
3
Кеудесі
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
4
Арқасы
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
5
Белі
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
6
Сауыры
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді;
ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді;
ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді;
ұзын, орташа, қысқа*
7
Бұлшық еттері
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
8
Желіні
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
9
Үрпі
цилиндр тәріздес, конус тәрізді,
ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді,
ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді,
ақаулары бар;
10
Аяқтары
кемшіліктерсіз, алшақ, аяқтары маймақ, шығыңқы тұяқты, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ тұяқты, О-тәріздес, қылыш тәріздес,шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсіз, алшақ, аяқтары маймақ, шығыңқы тұяқты, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ Х-тәріздес, жұмсақ тұяқты, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсіз, алшақ, аяқтары маймақ, шығыңқы тұяқты, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ Х-тәріздес, жұмсақ тұяқты, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Бағалау жасы
Бағалау күні
Өлшемдері, см
Тірі салмағы, килограмм
Шоқтығының биіктігі
Шаршылама ұзындығы
Кеуде орамы
Сирақ орамы
кестенің жалғасы
Қоңдылығы, (санаты)
Бағалау, балы
Класс
генотип
өлшемдері мен салмағы
Дене бітімі
сүттілігі
қабілеттілік сапалары
ұрпағының сапасы
Бағалауды жүргізді
біріншісін
еіншісін
үшіншісін
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
Шаруашылық басшысы
Жарамсыз деп танылды
күні
себебі
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Карточканы тексерді
Зоотехник – селекционер
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Ескерту
2-нысан
Жергілікті тұқымды асыл тұқымды биенің карточкасы Тіркелім №_______________ "___"_____________20___жыл
___________________ ___________________ ___________________
Облыс             Аудан             шаруашылық
Аты
Таңба салу орындары
Таңбасы
Туған күні
Иесі
Жеке нөмірі
Түсі мен белгілері
сол жағы
оң жағы
Сәйкестендіру нөмірі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
иығы
Туған жері
Тұқымы
жамбасы
Буыны (қандылығы)
шоқтығы
Тұқым ішіндегі түрі
Зауыттық желісі
Кешенді класс
Енесі (Е)
Әкесі(Ә)
Аты
Тұқымы
Аты
Тұқымы
Жеке №
Буыны (қандылығы)
Жеке нөмірі
Буыны (қандылығы)
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқым ішіндегі түрі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқым ішіндегі түрі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Әкесәнәі енесі(ӘЕ)
Енессінің әкесі(ЕӘ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Аты
Жеке №
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқымы
Буыны (қандылығы)
Тұқым ішіндегі түрі
Аты
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкесінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Бірегейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап-маркасы, том нөмірі
Тұқымы
Тұқымдылығы
Жасы, жыл
Кешенді сынып (селекциялық индекс*)
Асыл тұқымдық пайдаланулар
Қашырылған жылы
Аты, жеке нөмірі, айғырдың тұқымы
Биенің құлындаған күні
Төл
Сауылым
кезеңі
Құлынның тірідей салмағы, кг
Сауылымның 2 айында сауылған сүт мөлшері
жынысы
түсі
жеке
нөмірі
класс
үш күндік
бір айлық
алты айлық
сүт, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
Дене бітімінің сипаттамасы мен бағасы
Дене мүшелері
бірінші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
екішші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
үшінші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
1
Басы
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
2
Мойыны
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
3
Кеудесі
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
4
Арқасы
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
5
Белі
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
6
Сауыры
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді; ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді; ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді; ұзын, орташа, қысқа*
7
Бұлшық еттері
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
8
Желіні
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
9
Үрпі
цилиндр тәріздес, конус тәрізді, ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді, ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді, ақаулары бар;
10
Аяқтары
кемшіліктерсіз,алшақ, аяқтары маймақ,сыртқы тұяқтары, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ табан, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсіз,алшақ, аяқтары маймақ,сыртқы тұяқтары, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ табан, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсі з,алшақ, аяқтары маймақ,сыртқы тұяқтары, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ табан, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Бағалау жасы
Бағалау күні
Өлшемдері, сантиметр
Тірі салмағы, килограмм
Шоқтығының биіктігі
Шаршылама ұзындығы
Кеуде орамы
Сирақ орамы
кестенің жалғасы
Қоңдылығы, (категориясы)
Бағалау, баллы
Класс
генотип
өлшемдері мен салмағы
Дене бітімі
сүттілігі
Қабілеттілік сапалары
Ұрпағының сапасы
Бағалауды жүргізді
біріншісін
екішісін
үшіншісін
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
Шаруашылық басшысы
Жарамсыз деп танылды
күні
себебі
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Карточканы тексерді
Зоотехник – селекционер
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Ескерту
3-нысан
Үйірлік ведомосі
Шаруашылық ______________________
Аудан ___________________________
Облыс ___________________________
Өсірілетін тұқым_______________________________________________
Айғырдың аты
Жеке нөмірі
Туған жылы
Тұқымы мен қандылығы
Түсі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Шығу тегі
Класс
Құлынды үйірге қосу күні
Іріктеліп алынған биелердің мінездемесі
барлығы, бас
Солардың ішінде
кластары бойынша
тұқымдылығы бойынша
тұқым ішіндегі түрлері бойынша
Зауыттық із бойынша
элита
бірінші класс
екінші класс
Класқа кірмейтіндер
Таза
тұқым
төртінші
үшінші
екінші
бірінші
Іріктеп алынған биенің сипаттамасы
Бие
Есептік жылда төлдеуі
Ағымдағы жылда ұрықтандырылуы
Аты
жеке нөмірі
Туған жылы
Тұқымы мен қандылығы
класс
туған
күні
төлдің жынысы
төлдің түсі
қандай айғырдан
соңғы ұрықтандырылған күні
ректальды зерттеудің қорытындысы
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
4-нысан
Биелердің сүт өнімділігі және жас төлді өсіру есеп журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
Биелер
Төлдеу
Құлынның тірі салмағы, килограмм
жеке №
аты
төлдеу күні
жынысы
түсі
жеке нөмір
үш күндік
алты ай
он екі ай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Сауын маусымы айлары бойынша биелердің сүт өнімділігі, килограмм
екінші айы
үшінші айы
төртінші айы
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
кестенің жалғасы
Сауын маусымы айлары бойынша биелердің сүт өнімділігі, килограмм
бесінші айы
алтыншы айы
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
5-нысан
Шағылыстыруды және құлындатуды есепке алудың жиынтық ведомосі
Шаруашылық ______________________
Аудан ___________________________
Облыс ___________________________
Өсірілетін тұқым_________________
20___ жылы
Айғыр
Есептік жылдағы шағылыстыру
Биелерді қамтыды
жеке №
аты
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
тұқымы
класс
барлығы
Солардың ішінде кластар бойынша
элита
бірінші
екінші
класқа жатпайтындар
Өткен жылғы шағылысу нәтижесі
Құлындамау
пайызы
Тірі құлын алынды
Сәтті құлындау пайыз
Шағылысқан биелер
Барлығы
Соның ішінде
барлығы
еркек құлындар
ұрғашы құлындар
шығарылды
іш тастады
қысыр қалды
құлындады
Шаруашылық басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Зоотехник-сұрыптаушы
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
6-нысан
Жас төлді таңбалау есепке алу журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
Таңба нөмірі
Ерекше белгілері
Аты
Туған күні
Түсі мен белгілері
Шығу тегі
Ескерту
әкесі
енесі
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
7-нысан
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау нәтижелерінің жиынтық ведомосі
Шаруашылық _____________________
Аудан __________________________
Облыс __________________________
Өсірілетін тұқым________________

с 1 октября 20_____года по 1 октября 20___года
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
Руководитель хозяйства
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись.
Специалист хозяйства
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись.
Указания к заполнению сводной ведомости
результатов бонитировки лошадей местных пород
Сводная ведомость результатов бонитировки лошадей местных пород составляется всеми сельскохозяйственными формированиями, состоящими в племенной сети.
Ежегодно по данной форме учитываются животные всех разводимых местных пород и типов лошадей по состоянию на отчетную дату.
В пределах каждого хозяйства сводная ведомость составляется отдельно по каждой разводимой породе или типу лошадей.
Все таблицы должны быть заполнены четко и аккуратно. Соответствующие показатели всех таблиц должны быть сбалансированными.
Таблица 1 – данные подготавливаются на основе сведений последней бонитировки, проводимой согласно действующей инструкции.
Таблица 2 – по данным о промерах и живом весе, приведенных в карточках жеребца и кобыл местных пород (формы 1 и 2), выводятся средние показатели.
Таблица 3. Из карточек жеребцов-производителей и конематок группируются и разносятся показатели живого веса по соответствующим графам.
Таблица 4. Результаты случки и выжеребки кобыл заполняются по фактическим результатам из сводной ведомости учета случки и выжеребки кобыл.
Таблица 5. Характеристика реализованного племенного молодняка.
Таблица 6. Заполняется сельхозформированиями, где есть животные из апробированных заводских линий лошадей, а также сельхозформирования, занимающиеся разведением лошадей кушумской породы.

____________________________________тұқымының 20_____жылдың 1 қазанынан 20___жылдың 1 қазанына дейін
Шаруашылық басшысы
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылықтың маманы
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау
нәтижелерінің жиынтық ведомосін толтыруға нұсқау
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау нәтижелерінің қортындылары жинағын асыл тұқымдық желі құрамындағы, ауыл шаруашылық құрылымдары жасайды.
Әр жыл сайын берілген нысанмен есептік жылға жай-күйіне қарай өсіріліп жатқан жылқылардың жергілікті тұқымдары мен түрлерінің барлық жануарлары есептеліп отырады.
Қорытынды ведомость барлық шаруашылық шамасында жылқылардың әр өсіріліп жатқан тұқымы немесе түріне жеке құрылады.
Барлық кестелер анық және ұқыпты толтырылған болуы керек. Барлық кестелердің сәйкес көрсеткіштері теңестірілген болуы қажет.
1 – кесте – деректер қолданыстағы нұсқау бойынша соңғы бағалау негізінде дайындалады.
2 – кесте – жергілікті жылқы тұқымының айғырлар мен биелерінің карточкаларында көрсетілген (1-нысан және 2-нысандар) өлшемдер мен тірілей салмақтар деректерінің орташа көрсеткіштері жазылады.
3 – кесте – өндіруші-айғырлар мен биелердің карточкаларынан тірілей салмақ көрсеткіштері топталып сәйкес бағаналарға таратылады.
4 – кесте – биелердің төлдеуі және қашырылуы (5-нысан) төлдеу және қашыруды тіркеу қортынды ведомы фактілеріне негізделіп толтырылады.
5 – кесте – сатылған жас асыл тұқымды төлдің мінездемелері.
6 – кесте – жылқылардың зауыттық ізі апробацияланған жануарлары бар ауылшаруашылығы құрылымдарымен, сондай-ақ көшім тұқымыды жылқыларын өсіретін ауыл шаруашылығы құрылымдарымен толтырылады.

4. Случка и выжеребка кобыл
Случено в отчетном году
Случено в прошлом году
Всего, голов
из них по классам
Всего, голов
результаты выжеребки
элита
первый
второй
внеклассное
ожеребилось
абортировало
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Случено в прошлом году
процент зажеребляемости
Родилось живых жеребят
процент благополучной выжеребки
результаты выжеребки
Всего, голов
из них
прохолостело
выбыло
жеребчиков
кобылок
9
10
11
12
13
14
15
5. Характеристика реализованного племенного молодняка
Половозрастные группы животных
Шифр
Продано за отчетный период,голов
Из них по классам
элита
первый
второй
А
Б
1
2
3
4
Всего
1
в том числе:
жеребчиков
2
кобылок
3
6. Распределение производящего состава по принадлежности к заводским линиям и внутрипородным типам
Половозрастные группы животных
Шифр
Всего, голов
В том числе по
заводским линиям
внутрипородным линиям
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Жеребцы-производители
1
Конематки
2
Форма 8
Ведомость результатов бонитировки племенных лошадей за 20____год
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
п/п
Кличка и индивидуальный номер
Ммасть
Ггод рождения
Ппорода
Происхождение
Промеры сантиметр и живая масса килограмм
кличка и ндиивидуальный номер отца
кличка и ндиивидуальный номер матери
Ввысота в холке
Ккосая длина туловища
Ообхват груди
продолжение таблицы
Промеры сантиметр и живая масса килограмм
Бонитировка, баллов
Ккласс
Ообхват пясти
Жживая масса
Происхождение и тип
Ппромеры и живая масса
Ээкстерьер
Приспособительные качества
Ккачество потомства
Молочность
Руководитель хозяйства __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист селекционер _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Приложение 7
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в свиноводстве:
Форма 1 Бонитировочная карточка хряка
Форма 1-1 Карточка племенного хряка
Форма 2 Бонитировочная карточка свиноматки
Форма 2-1 Карточка племенной свиноматки
Форма 3 Журнал учета случек и осеменений свиней
Форма 4 Книга учета опоросов и приплода свиней
Форма 5 Книга учета выращивания ремонтного молодняка свиней
Форма 6 Отчет о бонитировке свиней
Форма 1
Бонитировочная карточка хряка
Республика_____________
Дата рождения________________
Порода______________________________
Место рождения_______________
Область _______________
Кличка______________________________
Индивидуальный номер_______________
правый
Район__________________
Ряд от родоначальника______________
Количество ссосков___________________________________
Записано в Племенной книге______________________
левый
Хозяйство______________
Марка Племенной книги ___________
Номер Племенной книги_____________
Награды на выставках______________
Номер родоначальника линии_____
Дата и причина выбытия________________
Кличка_________________
Индивидуальный номер_______________
Индивидуальный номер__________________
Племенное использование
Случной период
Способ использования
Осеменено маток, голов
Из них
От всех опоросившихся маток
оказалось супоросными
процент слученных
Опоросилось свиноматок
Родилось живых поросят
в два месяца
в четыре месяца
Всего, голов
В среднем на опорос голов
Общая живая масса поросят, килограмм
Средняя живая масса поросенка, килограмм
Количество опоросов
Кол-во поросят всего, голов
Среднем на опорос, голов
Общая живая масса поросят, килограмм
Средняя живая масса поросенка, килограмм
Количество опоросов
Кол-во поросят всего, голов
Общая живая масса поросят, килограмм
Средняя живая масса поросенка, килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Откормочные и мясные качества потомства
продуктивность дочерей
Показатели
___год
____год
в среднем за две оценки
год оценки
первоопороски
с двумя и более опоросами (включая в оценку первый опорос)
всего
в среднем на голову
всего
в среднем на голову
всего
в среднем на голову
количество дочерей
плодовитость, голов
молочность, килограмм
масса гнезда в 2 месяц возрасте, килограмм
класс
количество дочерей
количество опоросов
плодовитость голов
молочность, килограмм
масса гнезда в два месяц возрасте, килограмм
От них родилось поросят
В среднем на опорос
Всего
В среднем на опорос
Всего
В среднем на опорос
От них родилось поросят
В среднем на опорос
Всего
В среднем на опорос
Всего
В среднем на опорос
По скольким маткам оценен
Количество потомков
Возраст при достижении живой массы сто килограмм, дни
Среднесуточный прирост, грамм
Затраты корма на один килограмм прироста кормових единиц
Длина туловища, сантиметр
Толщина шпига над шестимиседьми грудными позвонками, милиметр
Телосложение
оценка
Дата бонитировки
Общий вид, конституция
Голова, шея
Плечи, холка, грудь
Спина, поясница, бока
Крестец, окорока
Ноги передние
Ноги задние
Соски, вымя
Половые органы
Всего
Площадь мышечного глазка, сантиметр2
Классы
1
Прижизненная оценка
2
Возраст, дн.
Живая масса, килограмм
Толщина шпига над шестимиседьми грудными позвонками, милиметр
Длина туловища, сантиметр
Площадь мышечного глазка, сантиметрІ
Окончательная
Классная оценка
Развитие
Год бонитировки
Развитие
Продуктивность
Контрольный откорм
Телосложение
Суммарный
Назначение
Дата бонитировки
Возраст, месяц
Живая масса
Длина тулолвища
Класс за развитие
класс
шифр
класс
шифр
класс
шифр
класс
шифр
класс
шифр
класс
шифр
килограмм
класс
сантиметр
класс
шесть
двенадцать
восемнадцать
двадцать четыре
тридцать
тридцать шесть
Руководитель хозяйства ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись
Ветеринарный врач ___________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись
Форма1-1
Карточка племенного хряка
Кличка
Индивидуальный номер
Порода (кровность)
Линия (родственная группа)
_________________
Индивидуальный номер родоначальника ___________
правый
левый
Количество сосков
Дата рождения
Место рождения____________________________________
дата месяц год
хозяйство, район, область
Кому принадлежит__________________________________________________________________________
дата поступления, хозяйство, район, область
Дата и причина выбытия _____________________________________
Награды на выставках _________________________________________________________________________________________________
дата, место, полученная награда
1. Происхождение
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге, номер тома
Мать (М)
Отец (О)
Дата и место рождения
Кличка, индивидуальный №, марка и номер по Племенной книге, номер тома
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать матери (МО)
Отец отца (ОО)
Дата и место рождения
Кличка, индивидуальный, марка и номер по Племенной книге, номер тома
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Дата и место рождения

4. Биелердің ұрықтануы мен төлдеуі
Есептік жылда ұрықтанды
Өткен жылда ұрықтанды
Барлығы, бас
Солардан класс бойынша
барлығы, бас
Құлындаудың нәтижесі
элита
біріші
екінші
Класқа кірмейді
өлі туды
іш тастады
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Өткен жылда ұрықтанды
Құлындау пайыз
Тірі құлын туылды
Сәтті құлындау пайыз
Құлындаудың нәтижесі
барлығы, бас
солардан
қысыр қалды
Шығарылды
еркек құлын
ұрғашы құлын
9
10
11
12
13
14
15
5. Асыл тұқымды сатылған жас төл төлдердің сипаттамасы
Жануарлардың жас ерекшелік топтары
Шифр
Есептік жылда сатылды, бас
Солардың ішінде класс бойынша
элита
бірінші
екінші
А
Б
1
2
3
4
Барлығы
01
Соның ішінде:
Еркек құлындар
02
Ұрғашы құлындар
03
6. Өндірушілер құрамын зауыттық із бен тұқым ішіндегі түрге жатуына байланысты бөлу
Жануарлардың жас ерекшелік топтары
Шифр
Барлығы, бас
Солардан
зауыттық желісі бойынша
тұқым ішіндегі желісі бойынша
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Айғырлар
01
биелер
02
8-нысан
Асыл тұқымды жылқыларды бағалау қортындыларының ведомосі
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
20 _____ жылға
р/с №
Аты және жеке нөмірі
Түсі
Туған жылы
Тұқым
Шығу тегі
әкесінің аты және жеке нөмірі
анасының аты және жеке нөмірі
кестенің жалғасы
Өлшемдері (см) және тірілей салмағы (кг)
Бағалау, балл
Класс
өркеш аралығы биіктігі
шаршылама ұзындығы
кеуде орамы
сирақ орамы
тірі салмағы
шығу тегі және түрі
өлшемдері және тірілей салмағы
Дене бітімі
қабілеттілік сапалары
ұрпақ сапасы
жүнділігі
сүттілігі
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
7-қосымша
Шошқа шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары
1-нысан
Қабанды бағалау карточкасы
1-1- нысан
Қабанның асыл тұқымдық карточкасы
2-нысан
Мегежінді бағалау карточкасы
2-2-нысан
Мегежіннің асыл тұқымдық карточкасы
3-нысан
Шошқаларды шағылыстыру және ұрықтандыруды есепке алу журналы
4-нысан
Шошқалардың төлдеуін және төл алуды есепке алу кітабы
5-нысан
Шошқалардың толықтырушы төлдерін өсіруді есепке алу журналы
6-нысан
Шошқаларды бағалау туралы есеп
1-нысан
Үй қабанының бағалау карточкасы
Республика_______
Туған күнi______________________
Тұқымы________________
Туған жерi_________
Облысы _____________
Аты___________________
Жеке нөмiрi________________
Негiзiн салушылар қатары________________
оң жағы
үрпілерiнiң саны_________
Аудан_______________
АТК жазылған______________
АТК маркасы_________маркасы_________АТК нөмiрi________________
сол жағы
марапаттаулар
Шаруашылық _________
Аталық iз бастаушының негiзiн салушының нөмiрi_____
Көрмелердегi сыйлықтары___
Шығарылу себебi мен күнi_________
Жеке нөмiрi______________
Асылдандыруға пайдалану
Шағылыстыру кезеңi
Пайдалану тәсiлi
Ұрықтанған мегежiндер (бас)
Соның iшiнде
Барлық торайлаған мегежiндер
буаз
шағылысқандардан, пайыз
торайлаған мегежiндер
Тiрi туылған торайлар
2 айда
4 айда
барлығы (бас)
торайлағандардан орташа саны (бас)
барлық торайлардың тiрiлей салмағы, килограмм
торайдың орташа тiрiлей салмағы, килограмм
торайлау саны
Торайлардың саны барлығы, бас
Орташа торайлануы,
бас
жалпы торайлардың тiрiлей салмағы кг
торайлардың орташа тiрiлей салмағы, килограмм
торайлау саны
барлық торайлар саны, бас
барлық торайлардың тiрiлей салмағы, килограмм
торайлардың орташа тiрiлей салмағы, килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Ұрпақтарының еттілік және бордақылану сапасы
Ұрғашы төлдерінің өнімділігі
Көрсеткіштері
______жыл
______жыл
Екі бағалаудың орташасы
Бағаланған жыл
Бірінші торайлағандар
екі және одан да көп торайлағандар (бір інші торайлаудың бағалауын қосқанда)
Барлығы
Бір басқа орташа
Барлығы
Бір басқа орташа
Барлығы
Бір басқа орташа
ұрғашы төлдерінің саны
төлшеңдігі, бас
сүттілігі, кг
2 айлық ұяның салмағы, килограмм
клас
Ұрғашы төлінің саны
торайлау саны
төлшеңдігі,
бас
суттілігі, кг
екі айлық ұяның салмағы, килограмм
олардан туылған торайлар
торайлар бойынша орташа
барлығы
торайлар бойынша орташа
барлығы
торайлар бойынша орташа
олардан туылған торайлар
торайлау бойынша орташа
барлығы
торайлау бойынша орташа
барлығы
торайлау бойынша орташа
Қанша мегежін бойынша бағаланған
Ұрпақ саны
жүз килограмм салмаққа жеткендегі жасы, күн
Тәулігіне қосқан салмағы, грамм
бір килограмм қосымша салмаққа жұмсалған азық өлшемі
Ұша ұзындағы, сантиметр
6-7 кеуде омыртқасы үстіндегі май қалыңдығы, милиметр
Дене бітімі
бағалау
Бонитиров калау күні
жалпы тұлғасы сырт пішіні
басы, мойы-ны
иығы, кеудесі шоқтығы
арқасы, бүйірі, белі
құйымшағы мен сан еті
алдыңғы аяғы
артқы аяғы
Желіні
жыныс мүшелері
барлығы
Ет көзінің көлемі (сантиметр2)
Класы
1
Тіршілігінде бағалау
2
Жасы,
күн
Салмағы,
кг
6-7 кеуде омыртқа сы үстінде гі май қалыңды ғы, мм
Денесінің ұзындығы,
см
Ет көзінің көлемі (см2)
соңғы
Класстық бағалау
Өсiп жетiлуi
Бонитировкаланған жыл
Өсіп – жетіл уі
Өніміділігі
Тәжірибиелік бордақылау
Дене
құрылысы
Жиынтығы
Пайдалану
Бонитировка өткізілген күні
Жасы (ай)
Тірілей
салмағы
Денесінің Ұзындығы
Өсіп жетілуі бойынша кластары
класы
шифр
класы
шифр
класы
шифр
класы
шифр
класы
шифр
класы
шифр
килограмм
класы
см
класы
алты
он екі
он сегіз
24
30
36
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)., қолы)
Мал дәрігер
___________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)., қолы)
1-1-нысан
Асыл тұқымды үй қабанының карточкасы
Аты
Жеке нөмiрi
Желісі (туыстық тобы)
негiзiн салушының жеке нөмiрi_____
_________________
Тұқымы (қандылығы)
Оң/сол
Туған күнi
күн ай жыл
Туған жерi______________________________
шаруашылық, аудан, облыс
Иесi________________________________________________________________
шаруашылыққа, аудан, облысы, түскен уақыты
шығарылу себебi мен күнi _____________________________________
Көрмелердегi марапаттаулар _________________________________________
Күнi, орны, алған наградасы
1. Тегi
Аты, жеке нөмірі, АТК маркасы және АТК бойынша №, АТК томының №
Енесі (Е)
Әкесә (Ә)
Туған күні және туған жері
Аты, жеке №, АТК маркасы және АТК бойынша №, АТК томының №
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Туған күні және туған жері
Аты, жеке №, АТК маркасы және АТК бойынша №, АТК томының №
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкесінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Туған күні және туған жері

3. Оценка хряка и его родителей
Бонитировка
дата бонитировки
возраст, месяц
живая масса, килограмм
балл
длина туловища, см
балл
Прижизненная толщина шпика
Телосложение
Репродуктивность матери или дочерей хряка
возраст, месяц
живая масса, килограмм
факт, сантиметр
в пересчете на сто килограмм
балл
сумма баллов
балл
количество
многоплодие
к сверстнице±
балл
молочность
к сверстнице±
балл
первоопороски
с двумя и более опоросами
первая
вторая
третья
отец
мать
отец отца
мать отца
отец матери
мать матери
Бонитировка
живая масса потомства
Откормочные качества потомства
количество поросят
средняя масса одного поросенка
балл
год проверки
откормлено потомство
возраст достижения 100 килограмма
балл
затраты, кормовых единиц
балл
толщина шпика, см
балл
длина туши, сантиметр
балл
масса задней трети полутуши, килограмм
балл
сумма баллов
средний балл
суммарный класс
шифр класса
в два месяц
в чеы месяц
первая
вторая
третья
отец
мать
отец отца
мать отца
отец матери
мать мтери
4. Оценка экстерьера и конституции хряка (балл)
Дата
Общий вид, пропорциональность телосложения, конституция, признаки породы, кожа, щетина
Голова и шея
Плечи, холка, грудь
Спина, бока, поясница
Крестец и окорока
Ноги передние
Ноги задние
Соски
Половые органы
Всего
5. Продуктивность дочерей хряка
Показатели
Года
Первоопороски
Количество дочерей
Многоплодие
Среднее по стаду
Отклонение
Молочность
Среднее по стаду
Отклонение
С 2 и более опоросами
Количество дочерей
Многоплодие
Среднее по стаду
Отклонение
Молочность
Среднее по стаду
Отклонение
Краткое описание экстерьера
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Руководитель хозяйства ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись
Специалист-селекционер_______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись
Форма 2
Бонитировочная карточка свиноматки
Республика____________
Дата рождения__________________
Порода_____________________________
Место рождения__________________
Область ______________
Кличка_____________________________
Индивидуальный номер______________________________
правый
Район_________________
Ряд от родоначальника_____________________
Количество сосков____________________
Записано в Племенной книге_________
Марка Племенной книги ___________
Номер Племенной книги_____________
Номер родоначальника линии_____
левый
Хозяйство_____________
Награды на выставках_________________
Дата и причина выбытия___________________
кличка________________
Индивидуальный номер______________________________
Индивидуальный номер_____________________
Племенное использование
Номер опороса
Дата опороса
Родилось поросят
в один месяц
в два месяца
класс за продуктивность
в четыре месяца
Потомство хряка
всего
из них живых
класс
средняя маса вес поросенка, кило-грамм
колво поросят, голов
вес редне, килограмм
класс
количество поросят, голов
маса редне, килограмм
средняя маса поросенка, килограмм
класс
Количество поросят, голов
общая живая маса пороснека, килограмм
средняя живая маса пороснека, килограмм
класс
дата осеменения
кличка
Индивидуальный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Средние данные продуктивности
По опоросам
По опоросам
По опоросам
Телосложение Прижизненная оценка
ценка
Дата бонитировки
Общий вид, конститу-ция
Голова, шея
Плечи, холка, грудь
Спина, бока, поясница
Крестец, окорока
Передние ноги
Задние ноги
Соски, вымя
Всего
Класс
Возраст, дни
Вес, килограмм
Толщина шпига над 6-7 грудными позвонками, милиметр
Длина туловища, сантиметр
Площадь реднемо глазка, сантиметрІ
1
2
Окончательная
Форма 2-1
Карточка племенной свиноматки
Республика____________
Дата рождения________________
Порода_____________________________
Место рождения________________
Область ______________
Кличка_____________________________
Индивидуальный номер______________________________
правый
Район_________________
Ряд от родоначальника_____________________
Количество сосков________
Записано в Племенной книге__________
Марка Племенной книги ___________
Номер Племенной книги_____________
Номер родоначальника линии________
левый
Хозяйство_____________
Награды на выставках_______________
Дата и причина выбытия_________________
кличка________________
Индивидуальный номер______________________________
Индивидуальный номер___________________
Племенное использование
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по ПК, номер тома ПК
Мать (М)
Отец (О)
Дата и место рождения
Кличка, индивидуальный №, марка и номер по ПК, номер тома ПК
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Дата и место рождения
Кличка, индивидуальный, марка и номер по ПК, номер тома ПК
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Дата и место рождения

3. Үй қабанын және әке – шешесiн бағалау
Бағалау
Бағалау өткiзiлген күнi
Жасы, ай
Тiрiлей салмағы, килограмм
Бал
Денесiнiң ұзындығы, смтуловища, сантиметр
Бал
Тiршiлiгiндегi май қалыңдығы
Дене құрылысы
Үй қабанының енесінің немесе ұрғашы төлдерінің өнiмдiлiгi
жасы, ай
тiрiлей салмағы, килограмм
нақты, сантиметр
100 килограммға шаққанда
балл
жиынтық балл
балл
саны
көп төлдiлiк
қатарларынан ±
балл
сүттiлiгi
қатарларынан ±
балл
біріншi торайлаған
екі және оданда көп торайлаған
бiрiншi
екiншi
үшiншi
ә
е
әә
еә
әе
еее
Бағалау
Ұрпақтардың тiрiлей салмағы
Ұрпақтардың бордақылану сапасы
торайлар саны
бiр торайдың орташа салмағы
бал
тексерiлген жылы
бордақыланған ұрпақтар
100 килограмм салмақтағы жасы, ай
бал
жұмсалған азық өлшемі
бал
май қалыңдығы, сантиметр
бал
ұша ұзындығы, сантиметр
бал
жарты ұшаның артқы үшiншi бөлiгiнiң салмағы, килограмм
бал
жиынтық балы
орташа балы
жиынтық класы
класс шифры
2 айда
4 айда
бiрiншi
екiншi
үшiншi
ә
е
әә
еә
әе
ее
4. Үй қабанының сырт пiшiнi мен дене бiтiмiн бағалау (балл)
5. Үй қабанының ұрғашы төлінің өнiмдiлiгi
Көрсеткiштерi
Жылдар
Бірінші торайлауы
Ұрғашы төлдерінің саны
Көптөлдiлiк
Топ бойынша орташа
Ауытқу
Сүттiлiгi
Топ бойынша орташа
Ауытқу
Екi және одан да көп торайлағандар
Ұрғашы төлдерінің саны
Көптөлдiлiк
Топ бойынша орташа
Ауытқу
Сүттiлiгi
Топ бойынша орташа
Ауытқу
Уақыты
Жалпы тұрқы, дене құрылысының үйлесiмдiгi, дене бiтiмi, тұқым белгiлерi, терiсi, қылшығы
Басы мен мойны
Иығы, кеудесi, шоқтығы
Арқасы, бүйiрi, белi
Құйымшақ және сан етi
Алдыңғы аяқтары
Артқы аяқтары
Емшектері
Жыныс мүшелерi
Барлығы
Сыртқы пiшiнiне қысқаша сипаттама
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Шаруашылық жетекшiсi ________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын
құжатта бар болса)., қолы
Селекционер маман ___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын
құжатта бар болса)., қолы
2-нысан
Мегежінді бағалау карточкасы
Республика_________
Тұқымы
Туған күні_______________
Туған жері_______________
Облыс ___________________
Аты
Жеке нөмірі
Емшектерiнiң оң жағы
саны сол жағы
Аудан______________
Аналық ұядан тараған
Аты
Көрмелердегі марапаттаулар _________
Шығарылу себебі мен күні______
Шаруашылық ___________________
АТК жазылған
АТК маркасы _________ АТК нөмірі ____________
Жеке нөмірі ________________________
Шаруашылық________
Аналық ұяның туыстық тобының нөмірі
Зауыттық аталық із бастаушының шифры______
Шешесінің жеке нөмірі____________
Өнімділігі
Торайлау №
Торайлаған күні
Туылған торайлар
бір айда
барлығы
олардың ішінде тірісі
класы
торайдың орташа салмағы, килограмм
торайлар саны, бас
ұя салмағы, килограмм
класы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Өнімділігінің орташа көрсеткіштері
Торайлау бойынша
Торайлау бойынша
Торайлау бойынша
кестенің жалғасы
екі айда
Өнімділігі бойынша класы
төрт айда
Үй қабанының ұрпағы
торайлар саны, бас
ұя салмағы, килограмм
торайдың орташа салмағы, килограмм
класы
торайлар саны, бас
торайлардың жалпы тірілей салмағы, килограмм
торайдың орташа салмағы, килограмм
класы
ұрықтандыру уақыты
аты
жеке нөмірі
Өнімділігінің орташа көрсеткіштері
Дене кұрылысы
Бағалау
Бонитировка өткізілген күні
Жалпы тұркы, дене бітімі
Басы, мойны
Иығы, кеудесі, шоқтығы
Арқасы, бүйірі, белі
Құйымшағы мен сан еті
1
2
соңғы
кестенің жалғасы Тіршілігінде бағалау
Алдыңғы аяғы
Артқы аяғы
Емшектері желіні
Барлығы
Класы
Жасы, күн
Салмағы, кг
6-7 кеуде омыртқасы үстіндегі май қалыңдығы (мм)
Денесінің ұзындығы, см
Бұлшық ет көзінің көлемі (см2)
2-1-нысан
Асыл тұқымды мегежіннің карточкасы
Аты АТК маркасі және нөмірі жазылған
Жеке нөмірі ____________ ________________________________
Тұқымы (қандылығы) ___________________ Аналық ұя (туыстық тобы) _________________ Үрпілерінің саны__________________ оң сол
аты және жеке №
Туған күні________________________________
Туған жері___________________________________________________________
шаруашылық, аудан, облысы
Иесі __________________ Шығарылу себебі және күні____________________
шаруашылыққа, аудан, облысы түскен күні
Көрмелердегі
наградалары__________________________________________________________
күні, орны, алған наградасы
1. Тегі
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітаптағы маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітаптағы томының нөмері
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Туған күні және туған жері
Асыл тұқымды кітаптағы маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітаптағы томының нөмері
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Туған күні және туған жері
Аты, жеке нөмірі Асыл тұқымды кітаптағы маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітаптағы томының нөмері
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкесінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Туған күні және туған жері

2. Оценка свиноматки и ее родителей за развитие и продуктивность
Бонитировка
Дата бонитировки
Возраст, месяц
Развитие
сумма баллов за экстерьер
средние показатели продуктивности*
Класс за продуктивность
Живая масса потомства
Откормочные качества потомства
Суммарный класс
свиноматки
количество опоросов
плодовитость
молочность
два месяц
два месяц
четыре месяц
класс
Среднесуточный прироста, грамм
Расход кормов на один килограмм прироста
класс
количество поросят
средняя масса одного поросенка, килограмм
Количество поросят
средняя масса одного поросенка, килограмм
Количество поросят
Средняя масса одного поросенка, килограмм
Живая масса, килограмм
Длина туловища, сантиметр
класс
первая
вторая
третья
окончате-льная
отец
мать
отецотца
матьотца
отецматери
матьматери
*у хряков – предков указываются показатели дочерей или матери
** у хряков определяется по четырем лучшим поросятам из гнезда
3. Продуктивность свиноматки
Порядковый номер опоросов
Дата случки
Дата опоросов
Родилось поросят
Живая масса при рождении, кг
в один месяц
два месяц
четыре месяц
Потомство от хряка
Всего
Из них живых нормальных
Класс
Всего живых поросят
Одного поросенка
Количество поросят
Масса гнезда, килограмм
Класс
Количество
Общий вес, килограмм
Средняя живая масса одного поросенка, килограмм
Количество
Общая живая масса, килограмм
Средняя живая масса одного поросенка
кличка
индивидуальный №
марка и номер по Племенной книге
4. Средние данные продуктивности 5. Оценка экстерьера и
свиноматки конституции свиноматки (баллов)
Номера опоросов*
Стати
Дата
Общая масса, пропорциональность телосложения, конституция, признаки породы, кожа, щетина
Голова и шея
Плечи, холка, грудь
Спина, бока, поясница
Крестец и окорока
* проставляются порядковые номера опоросов, по которым вычисляются средние данные продуктивности для оценки
Ноги
Соски, вымя
Всего
6. Результаты контрольного откорма 7. Описание экстерьера
Потомство от хряков
Тип телосложения _______________
Выдающиеся стати экстерьера_________________
Дефекты и пороки экстерьера___________________
Кличка и инд.номер
8. Классная оценка свиноматки
Оценка
За продуктивность
За развитие
За экстерьер
Суммарный класс
Подпись зоотехникаселекционера
Год проверки
Откормлено голов
Возраст при достижении ста килограмм живой массы, дней
Среднесуточный прирост, ______ грамм
Расход кормовых единиц на один килограмм прироста
Толщина шпига над 6-7 позвонками, ____милиметр
Класс за откормочные качества
9. Отметка о перенесенных болезнях, о произведенных прививках и исследованиях
Дата
Наименование прививки,исследования, заболевания
Подпись ветврача (разборчиво)
Руководитель хозяйства _____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего
личность), подпись
Форма 3
Республика________________________
Область __________________________
Район_____________________________
Хозяйство _________________________
Журнал учета случек и осеменений свиней
за 20___год
Отделение, (ферма)_______________________
Бригада ___________________________________
Кличка свиноматки
Индивидуальный номер
Дата отъема поросят
Когда должна быть покрыта
Хряк
Дата покрытия
Дата ожидаемого опороса
Дата фактического опороса
Номер гнезда
назначенный
покрывший
Индивидуальный номер хряка
основной: кличка, номер
цель прикреп-ления
кличка и индивидуальный номер
первый
второй
третьи
четвертый
ремонт: кличка, номер
Форма 4
Республика________________________
Область __________________________
Район_____________________________
Хозяйство ________________________
Книга учета опоросов и приплода свиней
за________________20___год
Номер гнезда_______________________Кличка свиноматки _______________________
Индивидуальный номер _________________________Марка Племенной книги_____________
Кличка хряка ______________________________Индивидуальный номер _______________________
Марка Племенной книги__________________
Дата случки _____________________________Дата опороса __________________________
порядковый номер опороса________________
правых
Количество сосков у свиноматки ------------------------
левых
Количество элитных предков_______________родилось живых нормальных поросят ____________
мертвых и уродов______________
Масса гнезда при рождении_______________ килограмм
Кто обслуживает ___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Пол поросенка
Ушной номер
Количество нормальних сосков правых
--------
левах
Живая масса поросят в возрасте, килограмм
Дефекты экстерьера, пигмента-ция
Отсадка, подсадка, выбытие поросят
Номер акта
правый
левый
двадцать один день
два месяца
четыре месяца
дата
живая масса, килограмм
причина
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
В среднем

2. Мегежін мен оның ата–енесінің өсіп – жетілуі мен өнімділігі бойынша бағалау
Бағалау
Бағалау өткізілген күні
Жасы, ай
Өсіп – жетілуі
Сырт пішіні бойынша бал жиытығы
Өнімділігінің орташа көрсеткіштері
Өнімділігі бойынша классы
Ұрпақтарының тірілей салмағы, кг
Ұрпақтарының бордакылану
сапасы
жиынтық класс
мегежіндер
торайлау саны
төлшеңдігі
сүттілігі
екі айда
екі айда
төтр айда
класы
Тәулігіне қосқан салмағы, грамм
1 килограмм қосымша салмаққа жұмсалған азық өлшемі
класы
торайлар саны
бір торайдың орташа салмағы, килограмм
торайлар саны
бір торайдың орташа салмағы, килограмм
торайлар саны
бір торайдың орташа салмағы, килограмм
тірілей салмағы, киллограмм
денесінің ұзындығы, санти-метр
класы
біріншi
екінші
үшінші
соңғы
ә
е
әә
әе
еә
ее
* үй қабандарында енесі мен ұрғашы төлдерінің көрсеткішері беріледі
** үй қабандарында ұядағы 4 жақсы тораймен анықтайды
3. Мегежіннің өнімділігі
Торайлаудың рет нөмірі
Шағылыстыру уақыты
Торайлаған күні
Туылған торайлар
Туылған кездегі салмағы, кг
бір айлық
екі айлық торай
төрт айлық торайлар
Үй қабанының ұрпақтары
Барлығы
Олардың ішінде тірі дені сауы
Класы
Барлық тірі торайлар
Бір торайдың
Торайлар саны
Ұя салмағы,кг
Класс
Саны
Жалпы салмағы, килограмм
Бір торайдың орташа салмағы,килограмм
Саны
Жалпы салмағы,килограмм
Бір торайдың орташа салмағы, килограмм
Аты
Жеке німірі
Маркасы және АТК нөмірі
4. Мегежіннің орташа өнімділігі
5. Мегежіннің дене бітімі мен сырт пішінін бағалау (бал)
Торайлау нөмірі
Дене мүшелері
Күні
Жалпы тұрқы, дене құрылысының үйлесімділігі, дене бітімі, тұқым белгілері, терісі, қылшығы
Басы мен мойны
Иығы, кеудесі, шоқтығы
Арқасы, бүйірі, белі
Құйымшақ және сан еті
* торайлауының рет саны бойынша есептеліп шығарылатын орташа өнімділігін бағалаудың мәліметтері көрсетiледі
Аяқтары
Үрпілері, желіні
Барлығы
6. Тәжірибелік бордақылаудың нәтижесі
7. Сырт пішінін сипаттау
8. Мегежіндерді класстық бағалау
Үй қабанының ұрпақтары
Дене құрылысының типі_________________
Сырт пішініндегі көрнекті дене мүшелері_____________
Сырт пішініндегі кемістіктері және ақаулары _____________________
Бағалау
Өнімділігі бойынша
Өсіп жетілуі бойынша
Сырт пішіні бойынша
Жиынтық класы
Зоотехникселекционердің қолы
Аты және жеке нөмірі
Тексерілген жыл
Бордақыланған бас
100 килограмм тірілей салмаққа жеткендегі жасы, күн
Тәулігіне қосқан салмағы, _____ грамм
1 килограмм қосымша салмаққа жұмсалған азық өлшемі
6-7 омыртқа үстіндегі май қалыңдығы ____миллиметр
Бордақылану сапасына байланысты класы
9. Ауырған ауру түрлері, жасалған егулер мен тексерулер
Күні
Егудің аты, тексерулер, ауру
Мал дәрігердің қолы (анық)
Шаруашылық жетекшісі _____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар
болса)., қолы
3-нысан
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ____________________________
Шағылыстырылған және ұрықтандырылған мегежіндерді есепке алу журналы
20 жылы туылған
Бөлімші, (ферма)________________________
Бригада ________________________________
Мегежiннiң аты
Жеке нөмiрi
Торайларды енесiнен айырған күнi
Қашан ұрықтандырылуға тиiс
Қабан
Ұрықтандыру күні
Торайлауының күтулi күнi
Нақты торайлаған күнi
Ұя №
тағайындалған
ұрықтандырған
үй қабанының жеке нөмiрi
негiзгi: аты, №
күшейту мақсаты
аты және нөмiрi
I
II
III
IV
алмастырушы: аты, №
4-нысан
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ___________________________
Шошқалардың торайлауы мен төлдеуін есепке алу кітабы
20 жылға арналған
Ұя нөмiрi_______________________мегежiннiң аты ___________жеке
нөмiрi ________________АТК маркасы__________________ үй қабанының аты
____________________________________жеке нөмiрi
__________________________АТК маркасы__________________
Шағылыстыру уақыты _____________________________торайлау уақыты
__________________________торайлаудың рет саны_______________________
оң жағы
Мегежiннiң емшектерінің саны ------------------------
сол жағы
Элиталық ата тегiнiң саны_____________туылды: тiрi денi сау торайлар ______________кемтар және өлi туғандары______________
Ұяның туған кездегi салмағы_______________ килограмм
Кiм күтедi _____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)., қолы
Торайдың жынысы
Құлақтағы нөмiрi
Қалыпты желінінің саны
оң жағы
-------
сол жағы
Жасы бойынша торайлардың тiрiлей салмағы, килограмм
Сырт пiшiнiнiң кемiстiктерi, дақтары
Торайларды шығару, айыру, телу
Акт нөмірі
оң
сол
Жиырма бір күн
екі ай
төрт ай
уақыты
тiрi салмағы, килограмм
себебi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы
Орташасы

2. Результаты бонитировки
Показатели
Дата
Стати экстерьера
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
Два с половиной года
Шесть с половиной года
Общий тип телосложения
Высота, сантиметр
Корпус
Голова
Длина, сантиметр
Шея
Грудная клетка
Обхват груди, сантиметр
Горбы (горб)
Круп
Обхват пясти, сантиметр
Передние ноги
Живая масса, килограмм
Задние ноги
Костяк
Настриг шерсти, килограмм
Мускулатура
Упитанность (3-10 балл)
Общий балл за экстерьер
фамилия, имя, отчество (при его наличии) бонитера (классификатора)
3. Развитие животного (живая масса, килограмм)
При рождении
в один месяц
в шесть месяцев
в двенадцать месяцев
в восемнадцать месяцев
два с половиной года
шесть с половиной лет
4. Племенное использование
5. Комплексная оценка в баллах
Год
случки
Покрыто верблюдоматок
Назначение приплода
Показатели
Дата
Всего, голов
в том числе
самцы
самки
племенных
пользовательных
племенные
пользовательные
на мясо
на ремонт
на
мясо
Два с половиной года
Шесть с половиной года
Происхождение и типичность
Промеры и живая масса
Экстерьер
Шерстность
Приспособительные качества
Качество потомства
Х
Комплексный класс
6. Другие особенности
7. Заметки ветеринара
Дата
Наименование прививки, исследования, заболевание.
Подпись врача (разборчиво)
Руководитель хозяйства __________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист хазяйства ____________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ________________________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 2
Карточка племенной верблюдоматки
Кличка, инд. номер, марка и номер по Племенной книге, номер тома Племенной книге
Мать (М)
Отец (О)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм),балл, комплексный класс
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге
Номер тома ПК
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Порода, поколение
Год оценки, возраст, живая масса(килограмм),балл, комплексный класс
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге, номер тома Племенной книге
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм),балл, комплексный класс
_________________ __________________
Область             Район
Ремонтного
Основного
Кличка
Запись в Племенной книге марка и номер
Хозяйство
Дата рождения
Приказ номер от " " 20__ год
Категория хозяйства
Место рождения
Масть и приметы
Награды на выставках
Порода (кровность)
Дата и место получения наград
Поколение
Дата поступления в хозяйство " " 20__ год
Дата и причины выбытия " " 20__ год _______________________________________
номер тавра на бедре
правом
левом
номер серьги в ухе
правом
левом
1. Происхождение

2. Бағалау нәтижесі
Көрсеткіштер
Сырт пішіні көрсеткіштері
Екі жарым жасында
Алты жарым жасында
жақсы ( 6-10 )
қанағаттанарлық ( 1-5 )
нашар (0 )
жақсы ( 6-10)
қанағаттанарлық (1-5 )
нашар(0 )
Екі жарым жас
Алты жарым жас
Дене тұрқының жалпы типі
Биіктігі, сантиметр
тұрқы
бас
Ұзындығы, сантиметр
мойын
Кеуде клеткасы
Кеудесінің орамы, сантиметр
Өркештері (өркеші)
ірілік
Сирақ орамы, сантиметр
Алдыңғы аяқтары
Тірі салмағы, килограмм
Артқы аяқтары
сүйектілігі
Жүннің қырқылымы,
килограмм
Бұлшық еті
Семіздігі (3-10 бал)
Сырт пішінінің жалпы балы
бағалаушы (сыныптаушы) Т.А.Ә.
3. Малдың дамуы (тірі салмағы, килограмм)
туғанда
бір айда
алты айда
Он екі айда
Он сегіз айда
Екі жарым жаста
Алты жарым жаста
4. Асыл тұқымдық қолдану
5. Кешенді бағасы балмен
Шағылысу жылы
Аналық түйе ұрықтанды
Төлдің қолданылуы
Көрсеткіштер
Күні
барлығы, бас
Оның ішінде
аталық
аналық
асыл тұқымды
қолданылмалы
асыл тұқымды
қолданылмалы
етке
толықыруға
етке
2,5 жас
6,5 жас
Шығу тегі және типі
Өлшемдері және тірі салмағы
Сырт пішіні
Жүнділігі
Бейімделу қасиеті
Төлінің сапасы
Х
Кешенді класы
6. Басқа ерекшеліктері
7. Мал дәрігерінің нұсқаулары
Күні
Егу, зерттеу, ауру атауы
Дәрігердің қолы (анық)
Шаруашылық жетекшісі __________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылық маман ______________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер _______________________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
2-нысан
Аналық түйенің асыл тұқымдық карточкасы
________________________ ________________________
облыс                               аудан
Толықтырушы
Негізгі
Аты
АТК тіркелімі маркасы және №
шаруашылық
Туған күні
"___"________________ 20___ жыл №__ бұйрық
Шаруашылық санаты
Туған жері
Түсі және белгілері
Көрмелердегі наградалары
Тұқымы (тұқымдылығы)
Марапат алған күні және орны
Ұрпақ
Шаруашылыққа түскен күні "___"________________ 20___ жыл
Шығарылған күні және себебі "___"________________ 20___ жыл
жамбасындағы таңба №
оң жағы
сол жағы
Құлағындағы сырға №
оң жағы
сол жағы
1. Шығу тегі
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркаасы және нөмірі, АТК томының нөмірі
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал, кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітап томының нөмірі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал, кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітап томының нөмірі
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Тұқымы және ұрпақ
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал, кешенді клас

2. Результаты бонитировки
Показатели
Дата
Стати экстерьера
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Общий тип телосложения
Высота, сантиметр
Корпус
Голова
Длина, сантиметр
Шея
Грудная клетка
Обхват груди, сантиметр
Горбы (горб)
Круп
Обхват пясти, сантиметр
Передние ноги
Живая масса, килограмм
Задние ноги
Костяк
Настриг шерсти,
килограмм
Мускулатура
Упитанность (3-10 балл)
Общий балл за экстерьер
Ф.И.О. бонитера (классификатора)
3. Развитие животного (живая масса, килограмм)
При рождении
в один месяц
в шесть месяцев
в двенадцать месяцев
в восемнадцать месяцев
два с половиной года
шесть с половиной лет
4. Племенное использование
5. Комплексная оценка в баллах
Год
случки
Случена производителем
Результат случки
Данные верблюжонка
Назначение приплода
Показатели
Дата
индивидуальный номер
Кличка
пол
Индивидуальный номер
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Происхождение и типичность
Промеры и живая масса
Экстерьер
Шерстность
Приспособительные качества
Молочность
Х
Качество потомства
Х
Комплексный класс
6. Другие особенности
7. Заметки ветеринара
Дата
Наименование прививки, исследования, заболевание.
Подпись врача
(разборчиво)
Руководитель хозяйства __________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист хазяйства ____________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ________________________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 3
Журнал учета случки и выжеребки верблюдоматок
за 20____ год
Область ________________________
Район___________________________
Хозяйство ______________________
Разводимая порода ______________
№ п/п
Характеристика верблюдоматки
Происхождениеверблюдоматки
индивидуальный номер
кличка
живая масса, килограмм
настриг шерсти,
килограмм
комплексный класс
индивидуальный номер отца
индивидуальный номер матери
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Случена
дата выжеребки
пол верблюжонка
индивидуальный номер верблюжонка
период плодоношения, дней
дата случки
производитель
индивидуальный номер производителя
кличка
9
10
11
12
13
14
15
Форма 4
Журнал учета молочной продуктивности верблюдоматок и выращивания
молодняка
Область _________________________
Район___________________________
Хозяйство _______________________
Разводимая порода _______________
п/п
Верблюдоматка
Дата выжеребки верблюдоматки
Данные приплода
Кличка
Индивидуальный номер
Кличка
Индивидуальный номер верблюжонка
Пол
Масть
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
п/п
Живая масса верблюжонка в возрасте, килограмм
Настриг шерсти с верблюжонка, килограмм
три дня
шесть месяц
двенадцать месяц
восемьнадцать месяц
двадцать четыре месяц
двенадцать месяц
двадцать четыре месяц
1
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
второй
третьи
четвертый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
16
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
пятый
шестой
седьмой
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
25
26
27
28
29
30
31
32
33
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
восьмой
девятый
десятый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
34
35
36
37
38
39
40
41
42
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
одинадцатый
двенадцатый
тринадцатый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
43
44
45
46
47
48
49
50
51
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
четырнадцатый
пятнадцатый
шестнадцатый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир,процент
белок, процент
1
52
53
54
55
56
57
58
59
60
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
семнадцатый
За лактацию
удой, килограмм
жир,процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
61
62
63
64
65
66
Форма 5
Журнал учета настрига шерсти верблюдов
За 20 ______ год
Область ________________________
Район___________________________
Хозяйство ______________________
Разводимая порода ______________
№ п\п
Дата учета
Данные животного
Пол
Возраст
Порода
Масть
Настриг шерсти, килограмм
кличка
индивидуальный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Форма 6
Журнал учета таврения молодняка верблюдов
в 20 ______ году
Область __________________________
Район_____________________________
Хозяйство ________________________
Разводимая порода _________________
№ п\п
Данные животного
№ тавра
Дата рождения
Пол
Масть и приметы
Дополнительные пометки
Кличка
индивидуальный номер
на левом ухе
на правом ухе
на левом бедре
на правом бедре
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Форма 7
Сводная ведомость результатов бонитировки верблюдов за 20__ год
Область __________________________
Район_____________________________
Хозяйство ________________________
Разводимая порода _________________
Руководитель хозяйства ____________________________"___"__________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист хазяйства ______________________________"___"__________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Указания к заполнению сводной ведомости результатов бонитировки верблюдов
Сводная ведомость результатов бонитировки верблюдов составляется всеми физическими и юридическими лицами, являющихся субъектами в области племенного животноводства.
Ежегодно по данной форме учитываются животные всех разводимых пород и типов верблюдов по состоянию на отчетную дату. В пределах каждого хозяйства сводная ведомость составляется отдельно по каждой разводимой породе верблюдов.
Все таблицы должны быть заполнены четко и аккуратно.
Соответствующие показатели всех таблиц должны быть сбалансированными.
Таблица 1 – данные подготавливаются на основе сведений последней бонитировки, проводимой согласно действующей инструкции.

2. Бағалау нәтижесі
Көрсеткіштер
күні
Сырт пішіні көрсеткіштері
2,5 жасында
6,5 жасында
жақсы ( 6-10 )
қанағаттанарлық
( 1-5 )
нашар ( 0 )
жақсы
( 6-10 )
қанағаттанарлық
( 1-5 )
нашар ( 0 )
Екі жарым жас
Алты жарым жас
Дене тұрқының жалпы типі
Биіктігі, сантиметр
тұрқы
бас
Ұзындығы, сантиметр
мойын
Кеуде клеткасы
Кеудесінің орамы, сантиметр
Өркештері (өркеші)
ірілік
Сирақ орамы, сантиметр
Алдыңғы аяқтары
Тірі салмағы, килограмм
Артқы аяқтары
сүйектілігі
Жүннің қырқылымы,
килограмм
Бұлшық еті
Қоңдылығы (3-10 бал)
Дене бітімінің жалпы балы
бағалаушы (сыныптаушы) Т.А.Ә.
3. Малдың дамуы (тірі салмағы, килограмм)
туғанда
бір айда
алты айда
Он екі айда
Он сегіз айда
Екі жарым жаста
Алты жарым жаста
4. Асыл тұқымдық қолдану
5. Кешенді бағалау балмен
Ұрықтанған жылы
Аталықпен ұрықтандырылды
Ұрықтандыру нәтижесі
Ботаның деректері
Төлді қолдану
Көрсеткіштер
Күні
жеке№
аты
жынысы
жеке №
2,5 жас
6,5 жас
Шығу тегі және типі
Өлшемдері және тірі салмағы
Дене бітімі
Жүнділігі
Бейімделу қасиеті
Сүттілігі
Х
Төлінің сапасы
Х
Кешенді класы
6. Басқа ерекшеліктері
7. Мал дәрігерінің нұсқаулары
Күні
Егу, зерттеу, ауру атауы
Дәрігердің қолы
(анық)
Шаруашылық жетекшісі __________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылық маман ______________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер _______________________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
3-нысан
Аналық түйені шағылыстыруды және төлдеуді есепке алу журналы
Шаруашылық ________________________
Аудан _____________________________
Облыс______________________________
Өсірілетін тұқым___________________
20____ жылғы
Аналық түйенің сипаттамасы
Аналық түйенің шығу тегі
жеке №
аты
тірі салмағы, килограмм
Жүннің қырқылымы, килограмм
кешенді класы
әкесінің жеке нөөмірі
енесінің жеке нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Ұрықтандырылды
төлдеу күні
ботасының жынысы
ботасының жеке нөмірі
енесінің жанында жүрген күні
ұрықтандыру күні
тұқымдық мал
тұқымдық малдың жеке нөмірі
аты
9
10
11
12
13
14
15
4-нысан
Ааналық түйенің сүт өнімділігі және төлді өсіруді есепке алу журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс_____________________________
Шаруашылық _______________________
Өсірілетін тұқым___________________
Р/с №
Аналық түйе
Аналық түйенің төлдеген күні
төлдің деректері
жасындағы ботасының тірі салмағы, кг
ботасының жүнінің қырқылымы, кг
аты
жеке нөмірі
аты
ботасының жеке нөмірі
жынысы
түсі
үш күн
алты ай
Он екі ай
Он сегіз ай
Жиырма төрт ай
Он екі
ай
Жиырма төрт ай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
2-ші
3-ші
4-ші
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
1
16
17
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
5-ші
6-шы
7-ші
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, %
1
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
8-ші
9-шы
10-шы
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
1
34
35
36
37
38
39
40
41
42
кестенің жалғасы
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
11-ші
12-ші
13-ші
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, %
1
43
44
45
46
47
48
49
50
51
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
14-ші
15-ші
16-шы
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын,
килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, %
1
52
53
54
55
56
57
58
59
60
кестенің жалғасы
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
17-ші
Сауын кезеңі бойынша
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
1
61
62
63
64
65
66
5-нысан
Түйелердің жүнін қырқуды есепке алу журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс_____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
20 ______ жылғы
Есеп алу күні
Жануардың
жынысы
жасы
Тұқымы
Түсі
Жүн қырқымы, килограмм
Жалға аты
Жеке нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
6-нысан
Түйенің төлін таңбалауды есепке алу журналы
Шаруашылық ______________________
Аудан ___________________________
Облыс____________________________
Өсірілетін тұқым_________________
20______ жыл
малдың деректері
№ тавра
туылған күні
жынысы
түсі және ерекшеліктері
қосымша белгілер
аты
жеке №
оң жақ құлағында
сол жақ құлағында
сол жақ жамбасында
оң жақ жамбасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
7-нысан
Түйелерді бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосі
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс_____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
20__ жыл
Шаруашылық жетекшісі ________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылық мамані ___________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
үйелерді бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосін толтыруға арналған нұсқаулық
Түйелерді бағалау нәтижесінің жиынтық ведемосі асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъекті болып табылатын барлық жеке және заңды тұлғалармен жасалады.
Жыл сайын осы нысан бойынша есепті күннің осы жағдайындағы түйелердің барлық өсірілетін тұқымдары және типтері есепке алынады. Әр шаруашылық бойынша жиынтық ведомость өсірілетін түйенің әр тұқымы бойынша жеке жасалады.
Барлық кестелер анық және ұқыпты толтырылуы тиіс. Барлық кестелердің тиісті көрсеткіштері теңдестірілуі қажет.
1-кесте – деректер қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жүргізілген соңғы бағалау деректерінің негізінде дайындалады.

Таблица 2 – по данным о промерах и живом весе, приведенных в бонитировочных карточках верблюда-производителя и верблюдоматки (формы 1 и 2), выводятся средние показатели.
Таблица 3. Из бонитировочных карточек верблюдов-производителей и верблюдоматок группируются и разносятся показатели живой массы по соответствующим графам.
Таблица 4. Результаты случки и выжеребки верблюдоматок заполняются по фактическим результатам из журнала учета случки и выжеребки верблюдоматок (форма 3).
Таблица 5. Характеристика реализованного племенного молодняка должна соответствовать данным органов племенной службы, занимающихся заготовкой племенного скота и птицы.
Таблица 6. Заполняется сельхозформированиями, где есть животные из апробированных заводских линий, а также сельхозформирования, занимающиеся разведением верблюдов.

2-кесте – тұқымдық түйенің және аналық түйенің бағалау карточкаларында (1 және 2-нысандар) келтірілген өлшемдері және тірі салмағы туралы деректер бойынша орташа көрсеткіштер шығарылады.
3-кесте. Тұқымдық түйенің және аналық түйенің бағалау карточкаларынан тиісті бағандар бойынша тірі салмағының көрсеткіштері топталады және таралады.
4-кесте. Аналық түйелерді ұрықтандыру және төлдеу нәтижесі нақты нәтижесі бойынша аналық түйелерді ұрықтандыру және төлдеу есебінің журналынан (3-нысан) алынады.
5-кесте. Сатылған асыл тұқымды төлдің сипаттамасы асыл тұқымды қызмет органдарының деректеріне сәйкес келуі қажет.
6-кесте. Сыналған зауыттық желілерден шыққан жануарлары бар ауыл шаруашылығы құрылымдары, сондай-ақ түйе өсірумен айналысатын ауыл шаруашылығы құрылымдары толтырады.

6. Бонитировка рогача
Дата бонитировки
Бонитировка прошлого года
Данные бонитировки текущего года
Масса патов, килограмм
класс
Живая масса, килограмм
упитанность
Масса сырых пантов
Описание пантов
Промеры пантов
Назначение рогача
правого
Левого
пары
Число концов
Форма короны
недостатки
цвет
надглазного
ледяного
среднего
Глубтна раздвоя
Класс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель хозяйства ______________________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Специалист хозяйства ___________________________________"___"________________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Форма 2
Карточка племенной маралухи (оленухи)
Хозяйство____________________
Категория хозяйства _____________________________
Награды на выставках____________________
Дата и место получения наград_______________________
Дата поступления в хозяйство____________________
Кличка_______________________
Дата рождения _____________________________
Место рождения _____________________________
Порода ______________________
Дата и причины выбытия ____________________________
Запись в Племенной книгемарка и номер _______
Приказ номер от "___"____________ 20__ год
Индивидуальный номер____________________
Поколение _______________
Возраст при первом осеменении, месяцев______
Линия _________________________________
1.Происхождение
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге,
Номер тома Племенной книги
Мать (М)
Отец (О)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм), комплексный класс
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге, Номер тома Племенной книги
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм), комплексный класс
Кличка, индивидуальный №, марка и номер по Племенной книге,
Номер тома Племенной книги
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм), комплексный класс
2. Продуктивность матери 3. Развитие маралухи (оленухи)
Отел по счету
Дата отела
Пол мараленка
Развитие приплода (живая масса, килограмм)
При рождении
В шесть месяцев
При отьеме в____ месяцев
в двенадцать месяц
в восемнадцать месяц
в два года
в три года
в четыре года
в пять лет
в шесть лет а
в семь лет
в восмь лет
при рождении
в 6 месяц
в двенадцат месяц
в восемнадцать месяц
в два года
Средний Суточный прирост до шести месяцев
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

6. Аталық маралды (бұғыны) бағалау
қолдану мақсаты Бағалау күні
Өткен жылғы бағалау
Ағымдағы жылғы бағалау деректері
Мүйізінің салмағы, килограмм
класы
Тірі салмағы килограмм
қоңдылығы
Шикі мүйізінің салмағы
Мүйізінің сипаттамасы
Мүйізінің өлшемі
Аталық маралды (бұғыны)
оң
сол
қос
ұштарының саны
корона қалпы
кемшіліктері
түсі
көзбен
мұздатылған
орташа
Бөлінгендегі тереңдік
Клас
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Шаруашылық жетекшісі
________________"____" ________________ 20 жыл
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжатта бар болса)., қолы
Бонитер
_______________________"____" _________ 20 жыл
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжатта бар болса)., қолы
2-нысан
Асыл тұқымды аналық маралдың (бұғының) карточкасы
___________ ___________
облыс аудан
Шаруашылық_______________
Аты және жеке № ______________________
АТК-ға жазбасы, маркасы және нөмірі____________
Шаруашылық санаты _________________________
Туған күні ______________________
20__жылғы " "______
№ бұйрық
Көрмедегі наградалары______________
Туған жері ______________________
Жеке нөмірі_____________
награда алған күні және орны_____________________
Тұқымы________________
Ұрпақ ___________________
шаруашылыққа түскен күні_____________________
Шығу күні және себебі _____________________
бірінші қолдану кезіндегі жасы___ай
Желі _________________________
1. Шығу тегі
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітапта маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітапта томының нөмірі
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал,
кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітапта маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітапта томының нөмірі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал,
кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітапта маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітапта томының нөмірі
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал, кешенді клас
2. Енесінің өнімділігі
3. Аналық маралдың (бұғының) дамуы
Төлдеу саны
Төлдеу күні
Төлдің жынысы
Төлдің дамуы (тірі салмағы, килограмм)
Туғанда
алты ай
___
айда енесінен айырғанда
Он екі ай
Он сегіз ай
екі жыл
үш жыл
төрт жыл
бес жыл
алты жыл
жеті жыл
сегіз жыл
туғанда
алты ай
Он екіай
Он сегіз ай
екі жыл
6 айға дейінгі орташа тәуліктік қосқан салмағы
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

с 1 октября 20_____года по 1 октября 20____года
Руководитель хозяйства _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Бонитер _______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Указания к заполнению сводной ведомости результатов бонитировки собак
национальных пород по форме № 6-сб
Сводная ведомость результатов бонитировки собак национальных
пород составляется всеми сельскохозяйственными формированиями,
питомниками и клубами, состоящими в племенной сети, независимо от их
ведомственной подчиненности и форм собственности.
Ежегодно по данной форме учитываются животные всех разводимых
национальных пород и типов собак по состоянию на отчетную дату. В
пределах каждого хозяйства сводная ведомость составляется отдельно по
каждой разводимой породе или типу собак. В конце сводной ведомости
дается краткий анализ результатов селекционно-племенной работы в
отчетном году и ветеринарное состояние сельхозформирования, питомника
или клуба, а также заключение органов областной племенной службы о
качестве проведенной бонитировки.
Рассмотренная сводная ведомость представляется органами
областной племенной службы в вышестоящие инстанции.
Все таблицы должны быть заполнены четко и аккуратно.
Соответствующие показатели всех таблиц должны быть сбалансированными.
Таблица 1 – данные подготавливаются на основе сведений
последней бонитировки, проводимой согласно действующей инструкции.
Графа 1 строки 01 равна сумме строк 02-08. Графа 1 строки 01 равна
сумме граф 2-6, а также сумме граф 7-10 (баланс графы 1 строк 02, 03,
04, 05, 06, 07, 08 выводится аналогично). Число животных по
половозрастным группам в таблицах 2, 3 соответствует количеству
животных, указанных в таблице 1.
Таблица 2 – по данным о промерах и живом весе, приведенных в
карточках кобелей и сук национальных пород (формы № 1-сб и № 2-сб),
выводятся средние показатели.
Таблица 3. Результаты вязки и щенения сук заполняются по
фактическим результатам из сводной ведомости учета вязки и щенения
сук (форма 5-сб).
Таблица 4. Характеристика реализованного племенного молодняка
должна соответствовать данным Республиканской ассоциации общественных
объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства "Кансонар".
Графа 1 строки 01 равна сумме граф 2-4, а также сумме строк 02-03.
Графа 1 строки 02 равна сумме граф 2-4, а графа 1 строки 03 равна
сумме граф 2-4.
Таблица 5. Заполняется сельхозформированиями, питомниками и
клубами, где есть животные из апробированных заводских линий собак.

20 ___ жылғы 1 қазаннан бастап 20_____жылғы 1 қазанды қоса алғанда
Өкілдік
Басшысы
Эксперт-кинолог
__________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)) қолы
_________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса).) қолы
Асылтұқымдық жұмыс
үшін жауапты
Бас кинолог
__________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса).) қолы
_________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке
басын куәландыратын құжатта бар
болса).) қолы
№ 7-сб нысаны бойынша ұлттық ит тұқымдарын бағалау нәтижелерін
жинақтау ведомостін толтыруға сілтемелер
Ұлттық ит тұқымдарын бағалау нәтижелерін жинақтау ведомостін иелегінде Аңшылардың қоғамдық бірлестіктері мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің аккредиттелген республикалық қауымдастығында белгіленген тәртіппен тіркелген, бағыныстылығы мен меншік нысанына қарамастан ұлттық тұқымдағы иттері бар барлық ауылшаруашылық құралымдары, питомниктер мен клубтар жасайды.
Жыл сайын осы нысан бойынша есеп беретін күндегі жағдайға қарай өсірілетін барлық иттердің ұлттық тұқымдары мен түрлері есепке алынады. Әрбір шаруашылық бойынша жинақтау ведомості иттердің өсірілетін әрбір тұқымы мен түрі бойынша бөлек жасалады. Жиынтық ведомостің соңында есепті жылдағы селекциялық-тұқымдық асылдандыру жұмысының нәтижелеріне қысқаша талдау және ауылшаруашылық құралымының, питомник пен клубтың жай-күйі, сондай-ақ облыстық тұқымдық асылдандыру қызметі органдарының жүргізілген бағалау сапасы туралы қорытындысы беріледі.
Қаралған жинақтау ведомостін облыстық тұқымдық асылдандыру қызметі органдары жоғары тұрған инстанцияларға жібереді.
Барлық кестелер анық әрі ұқыпты толтырылуға тиіс. Барлық кестелердің тиісті көрсеткіштері теңдестірілген болуға тиіс.
1 кесте – деректер қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жүргізілетін соңғы бағалау мәліметтері негізінде дайындалады. 01 жолдың 1 бағаны 02-08 жолдар сомасына тең. 01 жолдың 1 бағаны 2-6 бағандар сомасына, сондай-ақ 7-10 бағандар сомасына тең (02, 03, 04, 05, 06, 07, 08 жолдардың 1 бағанының теңгерімі де осы тақылетті шығарылады). 2, 3 кестелердегі жыныстықжастық топтар бойынша жануарлар саны 1 кестеде көрсетілген жануарлар санына сәйкес келеді.
2 кесте – ұлттық тұқымдағы арландар мен қаншықтар карточкаларында келтірілген өлшемдер туралы деректер (№ 1-сб және № 2-сб нысандары) бойынша орташа көрсеткіштер келтіріледі.
3 кесте. Қаншықтардың ұйығуы мен күшіктеу нәтижелері қаншықтардың ұйығуы мен күшіктеуін есепке алудың жинақтау ведомостінен алынған нақты нәтижелер бойынша толтырылады (нысан 5-сб).
4 кесте. Сатылған асылтұқымды төлдің сиапттамасы Аңшылардың қоғамдық бірлестіктері мен аңшылық шаруашылығы субъектілері республикалық қауымдастығы деректеріне сәйкес келуге тиіс. 01 жолдың 1 бағаны 2-4 бағандар сомасына, сондай-ақ 02-03 жолдар сомасына тең. 02 жолдың 1 бағаны 2-4 бағандар сомасына, сондай-ақ 03 жолдың 1 бағаны 2-4 бағандар сомасына тең.
5 кесте. Иттердің зауыттық желілерінде байқаудан өткізілген жануарлары бар барлық ауылшаруашылық құралымдары, питомниктер мен клубтар толтырады.

3. Вязка и щенение сук
повязано в отчетном году
повязано в прошлом году
процент щенности
родилось живых щенков
процент благополучного щенения
Всего, голов
из них по классам
Всего, голов
результаты выжеребки
Всего, голов
из них
элита
первый
второй
не классный
ощенилось
абортировало
прохолостело
выбыло
кобелей
сук
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
4. Характеристика реализованного племенного молодняка
Половозрастные группы животных
Шифр
Реализовано за отчетный период, голов
Из них по классам
элита
первый
второй
А
Б
1
2
3
4
Всего
01
в том числе:
кобелей
02
сук
03
5. Распределение производящего состава по принадлежности к заводским
линиям и внутрипородным типам
Половозрастные группы животных
Шифр
Всего, голов
В том числе по
заводским линиям
внутрипородным линиям
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
кобели
01
суки
02
Анализ результатов бонитировки и ветеринарное состояние животных
хозяйства
Текстовой отчет должен состоять из следующих разделов:
а) анализ состояния селекционно-племенной работы и результатов
бонитировки племенных животных;
б) мероприятия по совершенствованию племенной работы;
в) анализ условий кормления и содержания животных;
г) анализ ветеринарного состояния хозяйства.
Руководитель хозяйства _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Специалист по оценке___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Бонитер _____________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Форма 7
Область _____________________
Район _______________________
Хозяйство ___________________
Ведомость результатов бонитировки племенных собак за 20____год
п/п
Кличка и индивидуальный номер
Масть
Год рождения
Порода
Происхождение
Промеры (сантиметр) и живая масса (килограмм)
Бонитировка, баллов
Класс
Кличка и индивидуальный номер отца
Кличка и индивидуальный номер матери
Высота в холке
Косая длина туловища
Обхват груди
Обхват пясти
Живая масса
Происхождение
тип
Экстерьер
Рабочие качества
Проверка психики
Качество потомства
Руководитель хозяйства _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Специалист по оценке___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Бонитер _____________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющего личность), подпись
Приложение 14
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в племенных центрах и
дистрибьютерных центрах по реализации семени племенных животных
Форма 1 Ордер на отправку семени быка (барана)
Форма 2 Журнал учета использования быков-производителей и показатели их спермопродукции
Форма 3 Лабораторный журнал номер _______ учета качества спермы быков-производителей при получении, оценке и криоконсервации
Форма 4 Журнал экспертиз семени быков-производителей
Форма 1
Ордер на отправку семени быка
Отправитель
(барана)
Получатель
__________________________________________________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, месторасположение)
_______________________________________________________________________________________________________________________________
(наименование физического и (или) юридического лица, месторасположение)
номер ______ "______" _________________ 20_____год
Индивидуальный номер быка(барана) -производителя ___________
Кличка ___________________; Порода ______________________;
Дата взятия семени _____________________; Оценка замороженной
спермы перед отправкой ____________ баллов
(число, месяц, год)
Концентрация сперматозоидов в одной дозе спермы (замороженных)
________ миллион
Количество и происхождение отправленного семени:

3. Қаншықтардың ұйығуы және күшіктеуі
есепті жылда ұйықтырылғаны
өткен жылы ұйықтырылғаны
күшіктелу
пайызы
тірі туған күшіктер
ойдағыдай күшіктеу
пайыз
барлығы,
бас
оның ішінде кластары бойынша
барлығы,
бас
Күшіктеу нәтижелері
Барлығы,
бас
оның ішінде
элиталы
бірінші
екінші
класстыемес
күшіктеді
іш тастады
қысыр қалды
шығып қалды
арландар
қаншықтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
4. Сатылған асылтұқымды төл сипаттамасы
Жануарлардың жыныстықжастық топтары
Шифр
Есепті кезеңде сатылды,
бас
Оның ішінде кластары бойынша
элиталы
бірінші
екінші
А
Б
1
2
3
4
Барлығы
01
оның ішінде:
арландар
02
қаншықтар
03
5. Зауыттық желілерге және ішкітұқымдық түрлерге жататындығы бойынша өндіруші құрамды бөлу
Жануарлардың жыныстықжастық топтары
Шифр
Барлығы,
бас
Оның ішінде
зауыттық желілер бойынша
ішкітұқымдық желілер бойынша
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
арландар
01
қаншықтар
02
Шаруашылық жануарларын бағалау нәтижелерін және ветеринарлық жай-күйін талдау
Мәтіндік есеп мынадай бөлімдерден:
а) селекциялық-тұқымдық жұмыстың жай-күйін және асылтұқымды жануарларды бағалауды талдаудан;
б) тұқымдық жұмысты жетілдіру жөніндегі іс-шаралардан;
в) жануарларды азықтандыру және күтім жасау жағдайларын талдаудан;
г) шаруашылықтың ветеринарлық жай-күйін талдаудан тұрады.
Шаруашылық басшысы___________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын
құжатта бар болса)қолы
Бағалау маманы_______________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын
құжатта бар болса)қолы
Бонитер______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжатта бар болса)қолы
7-Нысан
Облыс
Аудан
Шаруашылық басшысы
Мәртебесі
Өсірілетін тұқым
Асылтұқымды иттерді 20____ жылда бағалау нәтижелерінің ведомості
№ р/б
Лақап аты және жеке. №
Жынысы
Түсі
Туған жылы
Тұқымы
Шығу тегі
Өлшемдері (см)
Бағалау, баллдары
Класы
Лақап аты және жеке. №
Енесінің лақап аты және жеке. №
Шоқтығың биіктігі
Тұрқының қиғаш ұзындығы
Кеудесінің алымы
Өкшесінің алымы
Шығу тегі
Түрі
Экстерьері
Жұмыс сапалары
Мінез-құлқын тексеру
Ұрпағының сапасы
Шаруашылық басшысы___________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын
құжатта бар болса)қолы
Бағалау маманы_______________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын
құжатта бар болса)қолы
Бонитер______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта
бар болса)қолы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
14-қосымша
Асыл тұқымды және асыл тұқымды малдың ұрығын сату жөніндегі дистрибютерлік орталықтардағы асыл тұқымды өнімді (материалды)
есепке алу нысандары
1-нысан
Бұқа (қошқар) ұрығын жолдау ордері
2-нысан
Тұқымдық бұқаларды қолдану және олардың ұрық өнімінің көрсеткіштерін есепке алу журналы
3-нысан
Тұқымдық бұқалардың ұрығын алу, бағалау және криоконсервациялау кезінде сапасын есепке алатын № ____ зертханалық журнал
4-нысан
Тұқымдық бұқалардың ұрығының сараптама журналы
1-нысан
Жолдаушы
___________________________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері)
Қабылдаушы
_________________________________________________________________________________________________________
(жеке және (немесе) заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері)
№ ______ бұқа (қошқар) ұрығын жолдау ордері
20_____жылғы "______" _________________
Тұқымдық бұқаның (қошқардың) жеке нөмірі ____________
Аты ___________________________________
Тұқымы ________________________________
Ұрықты алған күні ___________________
(күні, айы, жылы)
Мұздатылған ұрықты жолдау алдында бағалау ____________ бал
Ұрықтың 1 дозасында сперматозоидтардың шоғырлануы (мұздатылған) _________ миллион
Жолданған ұрықтың саны және шығу тегі: