Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере поддержания летной годности
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 499. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2015 года № 11349. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 527.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2020 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) стандарт государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) стандарт государственной услуги "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) стандарт государственной услуги "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение специального полета" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) стандарт государственной услуги "Выдача экспортного сертификата летной годности" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) стандарт государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) стандарт государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) стандарт государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) стандарт государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) стандарт государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" согласно приложению 11 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:

Ұшуға жарамдылықта ұстау саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестицилар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 499 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 маусымда № 11349 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 527 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2020 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) "Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) "Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) "Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
6) "Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) "Аса жеңіл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
8) "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
9) "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
10) "Азаматтық әуе кемесі үлгісінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;
11) "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымына сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):

1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан А. Исекешев
СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
от 15 мая 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан"
Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов услугодателем на портал – 20 (двадцать) рабочих дней;

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңда белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________Е. Досаев
2015 жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы тапсырған сәттен бастап – 20 (жиырма) жұмыс күні;

5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги:
Электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Оплата сбора за регистрацию гражданского воздушного судна осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за регистрацию гражданского воздушного судна составляют:
1) за государственную регистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) за перерегистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "электронного правительства".
8. График работы портала - круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:
1) электронная копия заявки на государственную регистрацию воздушного судна, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или документ удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц);
в случае, когда физическое или юридическое лицо является нерезидентом Республики Казахстан, электронные копии документов представляются в нотариально заверенном виде;
3) нотариально заверенная электронная копия договора купли-продажи или иной документ, подтверждающий право собственности (для иностранных юридических и физических лиц);
4) нотариально заверенная электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иной документ, подтверждающий право пользования воздушным судном;

5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанына жібереді.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесін тіркеу үшін алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесін тіркеу үшін алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
1) азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш;
2) азаматтық әуе кемелерін қайта тіркеу үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш;
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда сондай-ақ электрондық үкімет төдем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Порталдың жұмыс кестесі – тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініш қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
9. Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы өтінімінің электрондық көшірмесі;
2) құрылтайшылық құжаттың (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке тұлғалар үшін);
жеке және заңды тұлға Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда құжаттар электрондық көшірмесі нотариалды куәландырылған түрде ұсынылады;
3) сату-сатып алу шартының электрондық көшірмесі нотариалды куәландырылған түрде, немесе меншік құқығын растайтын өзге де құжатты (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының электрондық көшірмесі нотариалды куәландырылған түрде, әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын өзге де құжатты;

5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
7) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчиком гражданского воздушного судна.
При наличии предоставляются следующие документы:
1) электронная копия документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства;
2) электронная копия экспортного сертификата летной годности;
3) электронные копии документов о переоборудовании воздушного судна;
4) электронная копия временного удостоверения о годности воздушного судна к полетам, выданная заводом-изготовителем.
По результатам проведенных работ по проверке документации и осмотра воздушного судна уполномоченным органом составляется акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки), по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
10. Для получения свидетельства о государственной регистрации (при изменении собственника, при изменении назначения воздушного судна, при изменении эксплуатанта) гражданских воздушных судов услугополучатель подает заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги.
11. При исключении гражданского воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан услугополучатель подает заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги.
12. При сдаче услугополучателем всех вышеперечисленных в настоящем пункте электронных копии документов посредством портала в "личный кабинет" услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, сертификата по шумам на местности, сертификата на радиостанцию, свидетельства на право выполнения авиационных работ, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим стандартом, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.

5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
6) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемелерінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
7) азаматтық әуе кемесін жасап шығарушымен берілген, оның ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификаты немесе оның балама құжатының электрондық көшірмесі.
Келесі құжаттар болған жағдайда ұсынылады:
1) азаматтық әуе кемесінің мемлекеттік авиация тізілімінен немесе шет мемлекеттің азаматтың әуе кемелерінің тізілімінен шыққанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатының электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжатардың электрондық көшірмесі;
4) өндіруші-зауытпен берілген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы уақытша куәлігіінің электрондық көшірмесі.
Құжаттамасын тексеру және әуе кемесін қарап тексеру бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін (бұдан әрі – бағалау актісі) құрастырады.
10. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін корсетілген қызметті алушы (бастапқы мемлекеттік тіркеуден өткен кезде, иеленуші ауысқан кезде, әуе кемесінің тағайындауы өзгерген кезде, азаматтық әуе кемесінің Пайдаланушығасы өзгерген кезде) осы мемлекеттік қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтінім береді.
11. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік тізіліміннен шығарылған кезде, қызмет алушы осы мемлекеттік қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызмет алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электронды құжат нысанында өтініш береді.
12. Қызмет алушы жоғарыда көрсетілген құжаттардың барлық электрондық көшірмелерін портал арқылы "жеке кабинетке" жіберген кезде, қызмет алушыға мемлекеттік қызметті көрсету үшін мемлекеттік қызметтің нәтижесін алудың күнін және уақытын қабылданғаны мәртебе туралы жібереді.
Жеке тұлғаны куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, Пайдаланушыға сертификаты, орындағы шуыл бойынша сертификаты, радиостанция сертификаты көрсетіледі қызмет беруші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Қызмет алушы осы стандартта тізімге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда және (немесе) мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілген қызмет беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.

13. Основанием для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) воздушное судно не соответствует требованиям летной годности;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
14. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг подается по адресу указанному в пункте 16 настоящего стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования получить по телефону единого контакт-центра 1414.
При отправке жалобы посредством портала из "личного кабинета" услугополучателя доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение подписывается услугополучателем.

13. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздеме:
1) Әуе кемесі ұшуға жарамдылық талаптарына сәйкес болмағанда;
2) Қызмет алушының жіберген құжаттарының (немесе) деректерінің (ақпараттарының) сенімсіздік тудырған жағдайда;
3) Қызмет алушының және (немесе) жіберген қажетті мәліметтерді, деректердің берілген ақпаратқа сәйкес келмеуі;
4) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
14. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша беріледі.
Шағым пошта арқылы не жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылатын өтініш туралы ақпарат (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

15. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
16. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miid.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
17. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 16 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miid.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
18. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
19. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.mіid.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан"
Форма
____________________________
наименование уполномоченного органа
от _________________________
Фамилия Имя Отчество
(при наличии) заявителя
____________________________
№ удостоверения личности (паспорта)
____________________________
наименование организации
юридического лица
____________________________
адрес, контактный телефон
____________________________
(ИИН/БИН)
____________________________
Фамилия Имя Отчество
(при наличии)
Заявка на государственную регистрацию воздушного судна
1
Прошу произвести государственную регистрацию воздушного судна (тип ВС) ________________: Выдать
Внести изменения в Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна принадлежащее
собственнику
/ эксплуатанту
2.
Данные о воздушном судне:
2.1
Государство прежней регистрации гражданского воздушного судна:
__________________________________
(наименование и опознавательный знак государства прежней регистрации)
2.3
Опознавательный знак:
______________
2.4
Серийный (заводской) номер
__________
2.5
Дата выпуска с завода: (день, месяц, год)
__________________
2.6
Изготовитель (завод, государство):
__________________
2.7
Назначение гражданского воздушного судна
2.8
Класс гражданского воздушного судна
2.9
Мощность двигателя (кВт)
3.0
Максимальная взлетная масса
3.1
Дата и место проведения последнего ремонта
3.2
Кем и когда произведен технический осмотр или летное испытание
3.3
Остаток ресурса воздушного судно до ремонта (в часах, посадках, годах)
3.4
Место постоянного базирования воздушного судна:
3.5
Вид права на воздушное судно (нужное подчеркнуть):

15. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгіне алады.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
16. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
17. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 75-48-02.
18. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
19. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрсетілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу туралы
куәліктер беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
____________________________
уәкілетті органның атауы
____________________________
өтініш берушінің А.Ә. Т
(болған жағдайда)
____________________________
Жеке куәліктің (паспорттың) №
____________________________
Заңды тұлға ұйымының атауы
___________________________
(БИН/ЖCН)
____________________________
А.Ә.Т (болған жағдайда)
Әуе кемесін мемлекеттік тіркеу үшін өтінім
1
_______________(ӘК түрі) әуе кемесін мемлекеттік тіркеу жүргізуді сұраймын: Беру
Өзгерістер енгізу
меншік иесіне пайдаланушыға
тиесілі азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
2.
Әуе кемесі туралы мәлімет:
2.1
Азаматтық әуе кемесін бұрынғы тіркеген мемлекет:
__________________________________ (Бұрын тіркелген мемлекеттің және айырым белгісінің атауы)
2.3
Тану белгісі:
__________________________________
2.4
Сериялық (зауыттық) нөмірі:
__________
2.5
Зауыттан шығарылған күні: (күні, айы, жылы)
__________________
2.6
Дайындаушы (зауыт, мемлекет):
__________________
2.7
Азаматтық әуе кемесінің мақсаты
2.8
Азаматтық әуе кемесінің сыныбы
2.9
Қозғалтқыш қуаты
3.0
Ең жоғарғы ұшып көтерілу массасы
3.1
Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны
3.2
Техникалық байқау немесе ұшу сынағын кім және қашан жүргізді
3.3
Жөндеуге дейінгі әуе кемесі ресурсының қалдығы (сағаттарда, қонуларда, жылдарда)
3.4
Әуе кемесінің тұрақты орналасқан жері
3.5
Әуе кемелеріне құқықтың түрі (қажеттісінің астын сызу):

1) право собственности;
2) право эксплуатации;
3) право оперативного управления;
4) право хозяйственного управления
4.
Номер договора и дата приобретения:
Собственником
№________ "__"__________20__ года
Эксплуатантом
№________ "__"__________20__ года
Категория собственника (подчеркнуть):
1) физическое лицо;
2) юридическое лицо.
5.
Категория документа собственника (для юридического лица):
наименование юридического лица:
БИН юридического лица
юридический адрес собственника (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и e-mail адрес собственника
6.
Категория документа собственника (для физического лица)
серия и дата выдачи документа
№ ___ "__" _____ 20__ года
Ф.И.О. (при наличии), дата рождения
__________ "__" ___________20__ года
ИИН
адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и e-mail адрес
7.
Категория документа эксплуатанта (для юридического лица):
наименование юридического лица
БИН юридического лица
юридический адрес эксплуатанта (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и e-mail адрес эксплуатанта
8.
Категория документа эксплуатанта (для физического лица)
наименование юридического лица
№ ___ "__" _____ 20__ года.
Фамилия Имя Отчество (при наличии), дата рождения
__________ "__" ___________20__ года
ИИН
_____________
адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
___________
номер телефона, факса и e-mail адрес
______
9.
Номер, дата и сумма сбора:
№ ____ "__" __________ 20___ года _________ тенге.
10.
Контактное лицо (Фамилия Имя Отчество (при наличии), должность, номер телефона, факса и e-mail адрес)
___________
11.
В случае получения под услуг (как Сертификата по шуму, Радиопередающую аппаратуру) Заполните данные по ниже указанным таблицам
12.
Номер, дата и сумма сбора: № ____ "__" __________ 20___ года _______ тенге.
Для Получения Сертификата по шуму
+/-
опишите
Самолет
Вертолет
другие
Данные воздушного винта (при наличии)
Максимальная взлетная масса воздушного судна
Максимальная посадочная масса воздушного судна
Стандарт сертификации по шуму
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму
Уровень шума сбоку от взлетно-посадочной полосы/на режиме полной мощности
Уровень шума при заходе на посадке
Уровень шума при пролете
Уровень шума при перелете
Уровень шума при взлете
Для получения Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах
Самолет
Вертолет
другие
Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном диапазоне:
Согласно на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (Собственник/ Эксплуатант)
Собственник гражданского воздушного судна (для юридического лица)
Эксплуатант гражданского воздушного судна (для юридического лица)
Место печати (при наличии)                  "___" ___________ 20__года       (для физического лица):             _____________________________________                                           подпись, Фамилия Имя Отчество (при наличии)                                     "___" ___________ 20__года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – Фамилия имя отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан"
"УТВЕРЖДАЮ"
Первый руководитель организации
_________ ____________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при наличии)
"___" ____________ 20__ года
Акт проверки технического состояния воздушного судна
Комиссия в составе:
Председатель: __________________________________________________________
должность, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________________
должность, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
"___" _____________ 20__ года произвела технический осмотр
________________________________________________________________________
(тип и назначение гражданского воздушного судна, государственный и
регистрационный опознавательные знаки, серийный (заводской) номер)
________________________________________________________________________

1) меншік құқығы;
2) Пайдаланушыға құқығы;
3) жедел басқару құқығы;
4) шаруашылық басқару құқығы
4.
Шарттың нөмірі және сатып алу күні:
Меншік иесінің
20__ жылғы "__"__________ №________
Пайдаланушығаның
20__ жылғы "__"__________ №________
Меншік иесінің санаты (астын сызу):
1) жеке тұлға;
2) заңды тұлға.
5.
Меншік иесінің құжат санаты (заңды тұлға үшін):
Заңды тұлғаның атауы:
Заңды тұлғаның БСН:
Меншік иесінің заңды мекенжайы, (облыс, аудан, тұрғылықты жері, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
Меншік иесінің телефон нөмірі, факсы және e-maіl
6.
Меншік иесінің құжат санаты (жеке тұлға үшін):
Құжаттың сериясы және берілген күні
20__ жылғы "__"__________ №________
Т.А.Ә. (болған жағдайда), туылған күні
20__ жылғы "__"__________
ЖСН
мекенжайы (облыс, аудан, тұрғылықты жер, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
телефон нөмірі, факсы және e-maіl
7.
Пайдаланушығаның құжат санаты (заңды тұлға үшін)
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның БСН
Пайдаланушығаның заңды мекенжайы (облыс, аудан, тұрғылықты жер, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
Пайдаланушығаның телефон нөмірі, факсы және e-maіl
8.
Пайдаланушығаның құжат санаты (жеке тұлға үшін):
Заңды тұлғаның атауы
20__ жылғы "__"__________
Т.А.Ә. (болған жағдайда), туылған күні
20__ жылғы "__"__________
ЖСН
_____________
мекенжайы (облыс, аудан, тұрғылықты жер, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
___________
телефон нөмірі, факсы және e-maіl
______
9.
Төлемнің көлемі, нөмірі және күні:
20__ жылғы "__"__________ _________ тенге.
10.
Байланысатын адам (Т.А.Ә. (болған жағдайда), қызметі, телефон нөмірі, факсы, мекенжайы және e-maіl
___________
11.
Қосымша қызметтерді алған жағдайда (Шуыл жөніндегі, Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалану жөніндегі сертификат) Деректерді төмендегі кестелерді толтырыңыз
12.
Нөмірі, күні және алым сомасы: № ____ "__" ______ 20___ жыл ____ теңге.
Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын алу үшін
+/-
Сипаттаңыз
Ұшақ
Тікұшақ
Басқалар
Әуе бұрандасы туралы деректер (болған жағдайда)
Әуе кемесінің ең жоғарғы ұшу массасы
Әуе кемесінің ең жоғарғы қону массасы
Шуыл бойынша сертификаттау стандарты
Қолданылатын шуыл бойынша сертификаттау стандартына сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша түрлендіру
ҰҚЖ-дан шеткері шуыл деңгейі/толық қуаттағы режимде
Қонуға кіру кезіндегі шуыл деңгейі
Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі
Ұшу кезіндегі шуыл деңгейі
Ұшып көтерілген кездегі шуыл деңгейі
Азаматтық әуе кемелерінде орналасқан Радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат алу
Ұшақ
Тікұшақ
басқалар
Авиациялық радиожиілік аумағында жұмыс жасайтын радиоберу құрылғыларының тізбесі:
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісемін (Меншік иесі/ Пайдаланушыға)
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (заңды тұлға үшін)
Азаматтық әуе кемесінің пайдаланушығасы (заңды тұлға үшін)
Мөр орны (болған жағдайда) 20__жылғы "___" ___________
(жеке тұлға үшін): _____________________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
20__жылғы "___" ___________
Ескерту: аббреватураның толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
"Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу туралы
куәліктер беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
Ұйымның бірінші басшысы
(немесе оның міндетін
атқарушы тұлға)
___________ ___________
қолы Тегі Аты Әкесінің аты
(болған жағдайда)
20__ жылғы "__" _______
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға _______________________________________________________,
лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері _____________________________________________
________________________________________________________________
лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
20 ___ жылғы __________ ______________ техникалық тексеру жүргізді.
________________________________________________________________
(азаматтық әуе кемесінің типі және тағайындалуы)
мемлекеттік және тіркеу айырымдық белгілері _________________________
_________________________________________________________________
сериялық (зауыт) нөмірі:

1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет
2. Основание для продления ресурса воздушного судна ________________
3. Основание для продления ресурса двигателя ________________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й
2-й
3-й
4-й
Вспомогательная силовая установка/Главный редуктор
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме
____________________________________________________________________,
(форма технического обслуживания или ремонта) __________________________
о чем внесена запись в формуляр ________________________________________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна ______________________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной документацией, (имеются/не имеются).
9. Организация, утвердившая изменения в Руководстве по летной эксплуатации, дата утверждения ____________________________________________________________________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления срока действия) сертификата летной годности ___________________________________________________________________
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы* эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого оборудования)
_________________________________________________________________________
Председатель: _____________________________________________________________
подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Члены комиссии: ___________________________________________________________
подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
* – в пункте 11 Руководитель инженерно-авиационной службы делает следующее заключение:
"Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации"
или
"Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к эксплуатации".
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан"
Акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна
В соответствии с письмом заявителя
_________________________________________________________________________
(наименование организации или Фамилия Имя Отчество (при наличии)
физического лица) от "___" __________ 20___ года исх. № _____ авиационным инспектором по реестру __________________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при наличии), должность проведена оценка воздушного судна
__________________________________________________________________________
(тип ВС, серийный (заводской) номер, назначение ВС)
Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна
Заключение: Текст заключения акта оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна
Авиационный инспектор ___________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при наличии) подпись
Дата составления акта
С экспертным актом ознакомлен:
Заявитель (представитель заявителя) __________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при наличии) подпись
Дата ознакомления с актом
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан"
Форма
____________________________
наименование уполномоченной организации
от _________________________
Ф.И.О. (при наличии) заявителя
____________________________
№ удостоверения личности (паспорта)
____________________________
наименование организации
юридического лица
____________________________
адрес, контактный телефон
____________________________
(ИИН/БИН)
____________________________
Ф.И.О. (при наличии)
Заявка
Прошу исключить воздушное судно ___________________________________,
(тип воздушного судна)
принадлежащее:
собственнику _____________________________________________________
эксплуатанту _____________________________________________________
из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан и
выдать на него Свидетельство об исключении.
Причина, по которой воздушное судно исключается ____________________
Данные о воздушном судне:

1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
Зауыттан шығарылған күні
Тағайындалған ресурс
__ сағат ____ қону _______ жыл
Пайдалана басталғаннан бастап ұшуы
__ сағат ____ қону _______ жыл
Жүргізілген жөндеу саны
Соңғы жөндеу жүргізілген күні және орны
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы
__ сағат ____ қону _______ жыл
Жөндеу жүргізгенге дейінгі ресурс қалдығы
__ сағат ____ қону _______ жыл
Жөндеу аралық ресурс
__ сағат ____ қону _______ жыл
2. Әуе кемесінің ресурсын ұзарту негізі _______________________
3. Қозғалтқыштың ресурсын ұзарту негізі _______________________
4. Қозғалтқыш және әуе бұрандалары туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы
1- ші
2-ші
3-ші
4-ші
Қосалқы күштік қондырғы/бас редуктор
Үлгісі
Зауыттық нөмірі
Пайдалана басталғаннан бергі ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргізілген күні
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы (сағат)
Келесі жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
Жүргізілген жөндеу саны
5. Әуе кемесі _____________________________ көлемде тексерілді,
(кезеңдік техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу нысаны)
бұл туралы формулярға жазба жасалынды __________________ (күні)
6. Әуе кемесінің жабдықталуы __________________________________
7. Әуедегі қақтығысты ескертетін борттық жүйенің болуы
_________________________________________________________________
8. Осы әуе кемесінің типі осы актіні жасау күніне дейінгі орындалуға міндетті барлық жөндеу жұмыстары орындалды; бекітілген құжаттамада көзделмеген тип конструкциясында өзгерістер жоқ.
9. Ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулықтағы өзгерістерді бекіткен ұйым, бекітілген
күні ______________________________________
10. Комиссияның азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылық және ұшуға жарамдылығы сертификатын (қолдану мерзімін ұзарту) беру мүмкіндігі туралы қорытындысы _________________
11. Пайдаланушығаның инженерлік-авиациялық қызмет басшысының* азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы (оның ішінде қажетті жабдығы болған жағдайда халықаралық трассалар бойынша ұшу) туралы қорытындысы. ______________________________
Төраға: _______________________________________________________
қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _________________________________________________
қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
* 11- тармақта Инженерлік-авиациялық қызмет басшысы мынадай қорытынды жасайды:
"Ұшақ (тікұшақ) техникалық жарамды және пайдалануға жарамды"
немесе
"Ұшақ (тікұшақ) техникалық жарамсыз және пайдалануға
жарамсыз".
"Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу
туралы куәліктер беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі
_______________________________________________________________
(мекеме атауы немесе жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) )
20 __ жылғы "__" ________ шығ.№ ___ тізілім бойынша авиациялық
инспекторы______________________________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) , лауазымы
әуе кемелеріне бағалау жүргізді _____________________________
(ӘК үлгісі, сериялық (зауыт) нөмірі, ӘК тағайындалуы)
Әуе кемесі туралы мәліметтер:
Зауыттан шығарылған күні
Тағайындалған ресурс
_____ сағат ____ қону _________ жыл
Пайдалана басталғаннан бастап ұшуы
_____ сағат ____ қону _________ жыл
Жүргізілген жөндеу саны
Соңғы жөндеу жүргізілген күні және орны
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы
_____ сағат ____ қону _________ жыл
Жөндеу жүргізгенге дейінгі ресурс қалдығы
_____ сағат ____ қону _________ жыл
Жөндеу аралық ресурс
_____ сағат ____ қону _________ жыл
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісінің мәтіні
Қорытынды: Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісінің мәтіні
Тізілім бойынша авиациялық инспектор: _______________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Актінің жасалған күні
Сараптама актісімен таныстым:
Өтініш беруші (өтініш берушінің өкілі)______________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Актімен танысқан күні
"Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу туралы
куәлік беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
4-қосымша
Нысан
____________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_______________________ - дан
өтініш берушінің Тегі Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________
Жеке куәлігінің (паспортының)
____________________________
Заңды тұлға ұйымның атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН/БСН)
____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Өтінім
Меншік иесі _____________________________________________________
Пайдаланушы _____________________________________________________
тиесілі __________________________________________________________ әуе
(әуе кемесінің үлгісі) кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің
Мемлекеттік тізілімінен шығаруыңызды және шығуы туралы куәлігін беруіңізді өтінемін.
Әуе кемесін шығарылу себебі ______________________________________
Әуе кемесі туралы деректер:

1. Тип гражданского воздушного судна: _______________________________
2. Опознавательный знак: ___________________________________________
3. Серийный (заводской) номер: ______________________________________
4. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) ___________________________
5. Изготовитель (завод, государство): ________________________________
6. Назначение гражданского воздушного судна: _______________________
7. Мощность двигателя (кВт): ______________________________________
8. Максимальная взлетная масса ____________________________________
9. Остаток ресурса воздушного судно до ремонта:
(в часах, посадках, годах) __________________________________________
10. Кем и когда произведен технический осмотр или летное испытание: ___
11. Дата снятия опознавательных знаков с воздушного судна:____________
12. Дата аннулирования 24-х битового кода: __________________________
13. Дата исключения ВС из приложения к Сертификату эксплуатанта
(Свидетельства на выполнения авиационных работ) _____________________
14. Дата согласия залогодержателя ВС ________________________________
15. Дата списания ВС ______________________________________________
16. Место базирования: _____________________________________________
17. Государство, в которое экспортируется воздушное судно: _____________
18. Категория документа собственника (для юридического лица):
1) наименование юридического лица:__________________________________
2) БИН юридического лица: _________________________________________
3) юридический адрес собственника (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
_________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес собственника: __________________
Категория документа собственника (для физического лица):
1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при наличии), дата рождения: ____ "__" ________20__ года,
ИИН _______________________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес: _____________________________
19. Категория документа эксплуатанта (для юридического лица):
1) наименование юридического лица: ________________________________
2) БИН юридического лица: ________________________________________
3) юридический адрес эксплуатанта (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
_________________________________________________________________

1. Азаматтық әуе кемесінің үлгісі ________________________________
2. Айырым белгісі ________________________________________________
3. Сериялық (зауыттық) нөмірі _____________________________________
4. Зауыттан шығарылған күні (күні, айы, жылы) _______________________
5. Шығарушы (зауыт, мемлекет) ___________________________________
6. Азаматтық әуе кемесінің тағайындалуы ____________________________
7. Қозғалтқыш қуаты (кВт) _______________________________________
8. Барынша ұшу массасы ___________________________________________
9. Әуе кемесінің жөндеуге дейінгі қалдық ресурсы
(сағат, қону, жыл) ___________________________________________
10. Кім және қашан техникалық тексеруді немесе ұшу сынағын жүргізді
_________________________________________________________________
11. Әуе кемесінен айырым белгілерін алып тастау күні: _______________
12. 24 биттік кодтың жойылу датасы: ________________________________
13. Әуе кемесін Пайдаланушы сертификатының
(Авиациялық жұмыстарды орындау куәлігінің)
қосымшасынан шығару датасы ____________
14. ӘК кепілұстаушының келісімінің датасы ___________________________
15. ӘК есептен шығарылу күні ______________________________________
16. Әуе кемесінің орналасу орны ____________________________________
17. Әуе кемесі экспортталған мемлекет _______________________________
18. Меншік иесінің құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: __________________________________________
2) заңды тұлғаның БИН-і: ___________________________________________
3) меншік иесінің заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________
4) меншік иесінің телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Меншік иесінің құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
1) құжаттың сериясы және берілген датасы № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: __________ 20 ___ жылғы "__" ______ ,
ИИН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
6) телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
19. Пайдаланушының құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: ____________________________________
2) заңды тұлғаның БИН-і: ____________________________________
3) пайдаланушының заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________

4) номер телефона, факса и e-mail адрес эксплуатанта: __________________
Категория документа эксплуатанта (для физического лица):
1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при наличии), дата рождения: _____ "__" _________20__ года,
ИИН _______________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
__________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес:_______________________________
20. Контактное лицо (Ф.И.О. (при наличии), должность, номер телефона, факса и e-mail адрес):
_________________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
Собственник гражданского воздушного судна (для юридического лица):
_________________________________________________________________
подпись руководителя, Ф.И.О.(при наличии)
Место печати (при наличии) "___" ___________ 20__года (для физического лица):
____________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О.(при наличии)
"___" ___________ 20__года
Эксплуатант гражданского воздушного судна (для юридического лица):
___________________________________________________________________
подпись руководителя, (Ф.И.О.(при наличии)
Место печати (при наличии) "___" ___________ 20__года (для физического лица):
______________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О.(при наличии)
"___" ___________ 20__года
Примечание: расшифровка аббревиатур: Ф.И.О. – Фамилия имя отчество; ИИН – индивидуальный идентификационный номер; БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 2
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством"
Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).

4) пайдаланушының телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Пайдаланушының құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
1) құжаттың сериясы және берілген датасы № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: ______ 20 ___ жылғы "__"______ ,
ИИН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
6) телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
20. Байланыс тұлғасы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы, телефон нөмірі,
факсі и e-maіl мекенжайы):___________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) 20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) 20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Ескерту: аббреватураның толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі Аты Әкесінің аты;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
2-қосымша
"Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов услугополучателем на портал – 5 (пять) рабочих дней.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – решение о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:
1) заявка для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) электронная копия сертификата летной годности воздушного судна, выданного иностранным государством;
3) электронная копия акта проверки по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
10. При сдаче услугополучателем всех вышеперечисленных в настоящем пункте электронных копии документов посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о сертификате эксплуатанта, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, свидетельстве на право выполнения полетов услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим стандартом, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.

2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы берген кезде – 5 (бес) жұмыс күн.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
Порталда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
8. Мыналардың жұмыс кестесі – порталдың-тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік қызмет стандартының 1-қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы өтінім;
2) шет мемлекет берген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының электрондық көшірмесі;
3) осы мемлекеттік қызмет стандартының 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру актісінің электрондық көшірмесі.
10. Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне"мемлекеттік қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Жеке тұлғаны куәләндыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (ұайта тіркеу) туралы мәліметтерді, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру туралы куәлікті және Пайдаланушыға сертификатын, орындағы шу бойынша сертификатын, радиостанция сертификатын қызмет көрсетуші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік информациялық жүйелерден алады.
Қызмет алушысы осы стандарттағы тізімге сәйкес және (немесе) мерзімі өткен құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда, қызмет көрестуші өтінішті қабылдамайды.

13. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miid.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
15. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miіd.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
16. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
17. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miіd.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача решения о признании
сертификата летной годности
гражданских воздушных судов,
выданного иностранным государством"
Форма
Заявка для признания сертификата летной годности
гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством
Прошу выдать Решение о признании действительным сертификата летной годности
гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством № _____________
на воздушное судно _________________ ___________________________________________,
принадлежащее _______ (тип воздушного судна, опознавательный знак)
______________________, внесенное в реестр ______________________________________
(наименование государства)
___________________ "_______" ______________ __________ г. за № _____
Данные о воздушном судне:
1. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер
1) воздушное судно ___________________________________________________
2) двигатели _________________________________________________________
3) воздушные винты __________________________________________________
2. Государственный и регистрационный знаки ____________________________
3. Тип и назначение воздушного судна ___________________________________

13. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
14. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
15. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02.
16. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
17. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрестілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Азаматтық әуе кемелерінің
шет мемлекет берген ұшуға
жарамдылығы сертификатын
тану туралы шешім беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Шетел мемлекеті берген азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын тану үшін өтінім
_____________________________________________________________ тиесілі
______________________________________________________ тізіліміне
(мемлекет атауы)
_________ жылғы. "___" _____________ № _____________________ енгізілген
________________________________________________________ әуе кемесіне
(әуе кемесінің типі, айырым белгісі)
№ _____________________ ұшуға жарамдылығы сертификатын жарамды
деп тану туралы шешім беруді сұраймын.
Әуе кемесі туралы деректер:
1. Тип сертификаты немесе балама құжат және оның нөмірі
1) әуе кемесі _________________________________________________
2) қозғалтқыштар ______________________________________________
3) әуе бұрандалары ____________________________________________
2. Мемлекеттік және тіркеу белгілері ________________________________
3. Әуе кемесінің типі және мақсаты __________________________________

4. Дата изготовления и серийный номер воздушного судна__________ ________
5. Дата и место проведения последнего ремонта ___________________________
6. Налет воздушного судна:
1) с начала эксплуатации __________ часов _________ посадок _____ лет
) после последнего ремонта: _______ часов ________ посадок _____ лет
7. Остаток ресурса до ремонта: ______ часов _______ посадок______лет
8. Тип и количество двигателей ________________________________________
9. Тип воздушных винтов _____________________________________________
10. Максимальная масса: 1) взлета ___________ 2) посадки ________________
11. Количество мест: 1) пассажиры ___________ 2) экипаж ________________
12. Свидетельство по шуму на местности _______________________________
13. Собственник воздушного судна и его адрес __________________________
14. Эксплуатант воздушного судна, номер свидетельства эксплуатанта и его
юридический адрес _______________________________________________________
15. Наименование организации по техническому обслуживанию воздушного судна
________________________________________________________________________
Место печати (при наличии) _________________________________________
(должность)
"__" _________ 20__ г. ______________________________________________
(подпись, Фамилия, Имя, Отчество) (при его наличии)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о годности
воздушного судна к полетам ________________________________________________
Место печати (при наличии) __________________________________________
(должность)
"__" _________ 20__ г. _______________________________________________
(подпись Фамилия, Имя, Отчество) (при его наличии)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах ______________ "___" ___________ 20__ года.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача решения о признании
сертификата летной годности
гражданских воздушных судов,
выданного иностранным государством"
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель
Эксплуатанта ____________________
(подпись, Фамилия имя
Отчество (при его наличии))
АКТ
проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя _____________________________________________________________
(должность, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии___________________________________________________________
(должность, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
"___"______________ 20 __ года произвела технический осмотр
________________________________________________________________________________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки ____________________________________
серийный (заводской) номер _________________________________________________

4. Әуe кемесінің жасалған күні және сериялық нөмірі _________________
5. Соңғы жүргізілген жөндеудің күні мен орны ________________________
6. Әуе кемесінің ұшуы
1) пайдалана басталғаннан бастап:_____ сағат ____ қонуы ____ жыл
2) соңғы жөндеуден кейін: __________ сағат __ қонуы _______ жыл
7. Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы:___ сағат ____ қонуы ___ жыл
8. Қозғалтқыштардың типі және саны ______________________________
9. Әуе бұрандаларының түрі _______________________________________
10. Мыналардың: а) ұшып көтерілудің ________ б) қонудың _____________
ең жоғары массасы
11. Орындар саны: а) жолаушылар ____________ б) экипаж ______________
12. Жергілікті жердегі шуыл жөніндегі куәлік ________________________
13. Әуе кемесінің Меншік иесіне және оның мекенжайы _______________
14. Әуе кемесін Пайдаланушыға, Пайдаланушыға куәлігінің нөмірі және оның
заңды мекенжайы _________________________________________
15. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның
атауы _______________________________________________________________
Мөр орны (болған жағдайда)________________________________________
(лауазымы)
20_____ жылғы. "____" _____________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Авиакомпанияның инженерлік-авиациялық қызметі басшысының әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы ______________________
Мөр орны (болған жағдайда)________________________________________
(лауазымы)
20______жылғы. "____" ____________________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан
тұратын мәліметтерді пайдалануға келісемін___________________
20______жылғы. "____" ____________________________________
"Азаматтық әуе кемелерінің
шет мемлекет берген ұшуға
жарамдылығы сертификатын
тану туралы шешім беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Ұйымның бірінші басшысы
_____________________
(Тегі Аты Әкесінің аты)
(болған жағдайда) (қолы)
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ________________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері _____________________________________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
20__жылғы. "___" __________________________ техникалық қарап-тексеру жүргізді
(әуе кемесінің типі және мақсаты) мемлекеттік және тіркеу белгілері
__________________________ сериялық (зауыт) нөмірі _______________

1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Налет с начала эксплуатации
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Остаток ресурса до ремонта
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Межремонтный ресурс
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
2. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя ___________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме_______________________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
____________________, о чем внесена запись в формуляр_________________________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна___________________________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе
__________________________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения РЛЭ, дата утверждения__________________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского воздушного судна
и возможности выдачи (продления срока действия) Сертификата летной годности
_________________________________________________________________________
Председатель:______________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:___________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Место печати (при наличии)
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы эксплуатанта о годности
гражданского воздушного судна к полетам (в том числе к полетам по международным трассам
при наличии необходимого оборудования)
Заключение: "Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации" или
"Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к эксплуатации".
Председатель:______________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:___________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата воздушного судна по шуму"
Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Пайдалана басталғаннан бастап ұшуы
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Жөндеу саны
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Соңғы жөндеу жүргізілген күн мен орын, АЖЗ
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Жөндеу аралық ресурс
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшін негіздеме _____________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіздеме __________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе бұрандалары туралы мәліметтер: _______
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы
1- ші
2-ші
3-ші
4-ші
Қосалқы күштік қондырғы/бас редуктор
Типі
Зауыт нөмірі
Пайдалана басталғаннан бастап ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргізілген күні
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы (сағат)
Жөндеу жүргізілгенге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жүргізілген жөндеу саны
5. Әуе кемесі _____________________________ көлемінде қаралған,
(ТҚ немесе жөндеу кезеңділігінің нысаны)
ол туралы __________ формулярына жазу енгізілген ____________________
(күні)
6. Әуе кемесінің жасақталуы ___________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ____
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы типтегі әуе
кемесінің барлық жөндеу жұмыстарыы орындалды; бекітілген құжаттамада
көзделмеген тип конструкциясының өзгерістері жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________
10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылығы және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру (қолданылу мерзімін ұзарту)
мүмкіндігі туралы комиссия қорытындысы _____________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
11. Пайдаланушығаның инженерлік-авиациялық қызметі басшысының
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы (оның
ішінде қажетті жабдықтар болған жағдайда, халықаралық трассалар бойынша ұшуға)
Қорытынды: "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол
пайдалануға жарамды" немесе "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы
бар және ол пайдалануға жарамсыз".
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
3-қосымша
"Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру" Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов услугополучателем на портал – 5 (пять) рабочих дня.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат воздушного судна по шуму.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:
электронная копия заявки, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При сдаче услугополучателем электронных копии документов посредством портала в "личный кабинет" услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы тапсырған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – әуе кемесіне шуыл бойынша сертификаты.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
Порталда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Порталдың жұмыс кестесі – тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған өтінімінің электрондық көшірмесі.
Жеке тұлғаны куәләндыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру туралы куәлікті және Пайдаланушыға сертификатын, орындағы шу бойынша сертификатын, радиостанция сертификатын қызмет көрсетуші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік информациялық жүйелерден алады.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miіd.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
14. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miіd.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
15. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miіd.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на
выполнение специального полета"
Форма
Заявка
I. Прошу выдать Разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности)
воздушного судна, внесенного в Государственный реестр №____ "__" ______ 20____г.:
1. Цель полета и маршрут_____________________________________________
2. Сведения о воздушном судне:
1) Тип воздушного судна _____________________________________________
2) Серийный (заводской) номер воздушного судна________________________
3) Государственный и регистрационный опознавательные знаки ____________
4) Дата изготовления воздушного судна _________________________________
5) Назначение воздушного судна _______________________________________
6) Место базирования _________________________________________________
3. Наименование и адрес эксплуатанта___________________________________
Эксплуатант гражданского воздушного судна:_____________________________
(Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
II. АКТ проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
2. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Налет с начала эксплуатации
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Остаток ресурса до ремонта
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Межремонтный ресурс
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)

12. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрестілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Арнайы ұшуды
орындауға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
Өтінім
І. Мемлекеттік тізілімге 20 ___ жылғы. "___" ________ №____ енгізілген
әуе кемесіне арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшуға жарамдылығының
арнайы сертификатын) беруді сұраймын:
1. Ұшу мақсаты және маршруты __________________________________
2. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
1) Әуе кемесінің типі _______________________________________________
2) Әуе кемесінің сериялық (зауыт) нөмірі ____________________________
3) Мемлекеттік және тіркеу айырым белгілері _________________________
4) Әуе кемесінің жасалған күні ______________________________________
5) Әуе кемесінің мақсаты ____________________________________________
6) Орналасқан жері __________________________________________________
3. Пайдаланушығаның атауы және мекенжайы ________________________
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушыға: ____________________________
(Тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда)
ІІ. Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау АКТІСІ
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Тағайындалған ресурс
_____ (сағат) ____ (қону) __________ (жыл)
Пайдалануға берілгеннен бастап ұшуы
_____ (сағат) ____( қону) __________( жыл)
Жүргізілген жөндеу саны
Соңғы жөндеу жүргізілген күні және орны
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы
_____ (сағат) ____( қону) __________ (жыл)
Жөндеу жүргізгенге дейінгі ресурс қалдығы
_____( сағат) ____ (қону) __________ (жыл)
Жөндеу аралық ресурс
_____ (сағат) ____ (қону) __________( жыл)

3. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
4. Основание для продления ресурса двигателя __________________
5. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й
2-й
3-й
4-й
Вспомогательная силовая установка/Главный редуктор
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
6. Воздушное судно осмотрено в объеме_______________________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр_______________________
(дата)
7. Комплектность воздушного судна_____________________________
8. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе________________________________________________________
9. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены; изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной документацией, нет.
10. Организация, утвердившая изменения Руководство летной эксплуатации, дата утверждения_________
11. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления срока действия) Сертификата летной годности ______________________
12. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого оборудования)
III. Справка от _________ о несоответствии и эксплуатационных ограничениях воздушного судна
13. Причина несоответствия: _______________________________________________
14. Эксплуатационные ограничения: _________________________________________
15. Методы устранения несоответствий: ______________________________________
16. Сроки устранения несоответствии: _______________________________________
Заключение: "Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации" или "Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к эксплуатации".
Комиссия в составе:
Председатель:______________ _______________________________________________
(подпись, дата,       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Члены комиссии:___________________________________________________________
(подпись, дата,       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
"___"______________ 20 __ года произвела технический осмотр
Приложение 6
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача экспортного сертификата летной годности"

3. Әуе кемесінің ресурсын ұзарту негізі _______________________
4. Қозғалтқыштың ресурсын ұзарту негізі _______________________
5. Қозғалтқыш және әуе бұрандалары туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы
1- ші
2-ші
3-ші
4-ші
Қосалқы күштік қондырғы/бас редуктор
Типі
Зауыт нөмірі
Пайдалана басталғаннан бастап ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргізілген күні
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы (сағат)
Жөндеу жүргізілгенге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жүргізілген жөндеу саны
6. Әуе кемесі _____________________________ көлемде тексерілді,
(кезеңдік техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу нысаны)
бұл туралы формулярға жазба жасалынды __________________
(күні)
7. Әуе кемесінің жабдықталуы __________________________________
8. Әуедегі қақтығысты ескертетін борттық жүйенің болуы
_________________________________________________________________
9. Осы әуе кемесінің типі осы актіні жасау күніне дейінгі орындалуға міндетті барлық
жөндеу жұмыстары орындалды; бекітілген құжаттамада көзделмеген тип
конструкциясында өзгерістер жоқ.
10. Ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулықтағы өзгерістерді бекіткен ұйым,
бекітілген күні ______________________________________
11. Комиссияның азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі,
ұшуға жарамдылық және ұшуға жарамдылығы сертификатын (қолдану
мерзімін ұзарту) беру мүмкіндігі туралы қорытындысы _________________
12. Пайдаланушығаның инженерлік-авиациялық қызмет бастығының*
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы (оның ішінде қажетті жабдығы болған
жағдайда халықаралық трассалар бойынша ұшу) туралы қорытындысы.
ІІІ. Әуе кемесінің пайдалану шектеулері мен сәйкессіздігі туралы мәліметтерді
қамтитын анықтама _________
1. Сәйкессіздіктің себептері:_________
2. Пайдалану шектеулері:_________
3. Сәйкессіздікті жою әдістері: _________
4. Сәйкессіздікті жою мерзімдері: _________
Қорытынды: "Ұшақ (тікұшақ) техникалық ақаусыз және пайдалануға
Жарамды" немесе "Ұшақ (тікұшақ) техникалық ақаулы және пайдалануға
Жарамсыз".
Комиссия құрамында:
Төраға____________________________________________________
(қолы, күні, Тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері__________________________________________
(қолы, күні, Тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда)
20__ жылғы. "___"___________________ техникалық байқау жүргізді.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
6-қосымша
"Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mіid.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
14. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@mіid.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
15. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miіd.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Выдача экспортного сертификата
летной годности"
Форма
Заявка
Прошу выдать Экспортный сертификат летной годности
Тип воздушного судна:______________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна: ________________________
Наработка планера: _________________________________________________
Установленные двигатели: ___________________________________________
Серийные номера двигателей: ________________________________________
Наработка: _________________________________________________________
Государство, в которое экспортируется воздушное судно: _________________
Эксплуатант (владелец) воздушного судна: ______________________________
_______________ ____________________________________________________
(подпись)            (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Место печати (при наличии) "____" ___________ 20__г.
Приложение 7
к приказу Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного суда сверхлегкой авиации"

12. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрестілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Ұшу жарамдылығының
экспорттық сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
Өтінім
Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беруді сұраймын:
Әуе кемесінің типі:__________________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыт) нөмірі: ___________________________
Планердің жұмысы: ___________________________________________________
Орнатылған қозғалтқыштары: __________________________________________
Қозғалтқыштардың сериялық нөмірлері: ________________________________
Жұмысы:______________________________________________________________
Әуе кемесі экспортқа жіберілетін мемлекет:___________________________
Әуе кемесін Пайдаланушыға (иесі): _____________________________________
______________________ ______________________________________________
(қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты қолы (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
20__жылғы. "__"_____________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
7-қосымша
"Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации" Республики Казахстан" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов услугодателю через портал выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрения продлевается до 10 (десяти) рабочих дней.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы портала - круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:
1) электронная копия заявки, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги.
2) электронная копия удостоверения воздушного судна сверхлегкой авиации или сертификата типа.
При сдаче услугополучателем всех вышеперечисленных в настоящем пункте электронных копии документов посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о сертификате эксплуатанта, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, свидетельстве на право выполнения полетов услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Для получения дубликата сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации услугополучатель подает заявление в произвольной форме, с приложением описания факта порчи и утраты (хищения) сертификата.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим стандартом, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.

Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы тапсырған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
Порталда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Порталдың жұмыс кестесі – тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған өтінімінің электрондық көшірмесі;
2) аса жеңіл авиацияның әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің немесе үлгі сертификатының электрондық көшірмесі.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі
Жеке тұлғаны куәләндыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру туралы куәлікті және Пайдаланушыға сертификатын, орындағы шу бойынша сертификатын, радиостанция сертификатын қызмет көрсетуші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік информациялық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы стандартта көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Қызмет алушысы осы стандарттағы тізімге сәйкес және (немесе) мерзімі өткен құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда, қызмет көрестуші өтінішті қабылдамайды.

Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miіd.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
14. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miіd.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
15. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miіd.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата летной
годности воздушного
судна сверхлегкой авиации"
Форма
Заявка
1. Прошу выдать сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой
авиации, занесенного в реестр "___" ________ ______ г. №______________:
Тип_________________________________________________________________
Назначение воздушного судна__________________________________________
1.1. Серийный (заводской) номер воздушного судна________________________
1.2. Дата изготовления воздушного судна_________________________________
1.3. Наименование изготовителя_________________________________________
1.4. Государство-изготовитель___________________________________________
1.5. Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ______ дата выдачи__________________________________________________
2. Сведения о заявителе:
2.1. Адрес____________________________________________________________
2.2. Телефон ________________________ Факс ____________________________
2.3. Адрес электронной почты (при ее наличии) ___________________________
2.4. Идентификационный индивидуальный номер (ИИН) ____________________
2.5. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _____________________________
2.6. Если эксплуатант ВС – физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________________

4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрестілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Аса жеңіл авиация
әуе кемесінің ұшуға
жарамдылығы
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
Өтінім
1. Тізілімге ____ ж. "___" ____ № ___ енгізілген аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің
ұшуға жарамдылық сертификатын беруді сұраймын:
Түрі ______________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты ______________________________________________
1.1. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі __________________________
1.2. Әуе кемесі жасалған күні ________________________________________
1.3. Жасап шығарушының атауы ______________________________________
1.4. Жасап шығарушы мемлекет ______________________________________
1.5. Үлгі сертификаты (немесе балама құжат):
№ ___________________________________________________, берілген күні
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
2.1. Мекенжайы ____________________________________________________
2.2. Телефоны ____________________ Факсы ___________________________
2.3. Электрондық поштасының мекенжайы (бар болса)_____________________
2.4. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)___________________________________
2.5. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БИН)__________________________________
2.6. Егер әуе кемелерін пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты_________________________________________________

2.7. Если эксплуатант ВС – юридическое лицо:
Полное наименование организации _______________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ____________________________________
3. Место базирования ВС _______________________________________________
4. Дата и место проведения последнего ремонта ____________________________
5. Налет воздушного судна ______________________________________________
начала эксплуатации: _______ час. _______ пос. _______ лет после последнего ремонта:
_______ час. _______ пос. _______ лет
6. Остаток ресурса до ремонта: _____ час. _____ пос. _____ лет
7. Масса, кг ___________________ Центровка, % _____________________________
8. Дата утверждения акта оценки технического состояния ______________________
9. Кем произведен тех. осмотр______________________________________________
10. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного судна, дата выполнения
________________________________________________________________________
11. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс __________________________
12. Почтовый адрес _______________________________________________________
Место печати (при наличии)________________________________
(должность)
Приложение 8
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности"
Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов услугополучателем на портал – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрение продлевается до 10 (десять) рабочих дней.

2.7. Егер әуе кемелерін пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты_______________________________________
3. Әуе кемесінің орналасқан жері_______________________________________
4. Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны _____________________________
5. Әуе кемесінің ұшуы _______________________________________________
пайдалану басталғаннан бері: __________ сағ. ____ соңғы _____________ жыл
соңғы жөндеуден кейін: ______________ сағ. ____ соңғы _____________ жыл
6. Жөндеуге дейін қалған ресурс: _____ сағ. ____ соңғы ______________ жыл
7. Массасы, кг ________________ Орталықтандыру, % ___________________
8. Техникалық жай-күйін бағалау актісі бекітілген күні ___________________
9. Техникалық байқауды кім жүргізді __________________________________
10. Әуе кемесін жетілдіруді, өзгертуді орындаған ұйым, орындау күні
_________________________________________________________________
11. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсы__________________
12. Пошталық мекенжайы:_____________________________________________
Мөр орны (болған жағдайда) __________________________________________
(лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
8-қосымша
"Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы тапсырған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзартылады.

5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Оплата сбора осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности в зависимости от категорий, составляют:
1) для самолета – 10 месячных расчетных показателей (далее - МРП), действующих на дату оплаты сбора;
2) для вертолета – 20 МРП, действующих на дату оплаты сбора;
3) для других летательных аппаратов – 5 МРП, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "электронного правительства".
8. График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:
1) электронная копия заявки на сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) электронная копия комплекта эксплуатационной документации экземпляра воздушного судна;
3) электронная копия спецификации экземпляра воздушного судна, которая должна содержать краткое техническое описание, принципиальные схемы систем, основные характеристики, а также ожидаемые условия эксплуатации и ограничения, в диапазоне которых будет сертифицироваться экземпляр воздушного судна;

5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
Порталда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестік куәлігіне алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалатын тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестік куәлігін беру үшін санатына байланысты алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
1) ұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 10 айлық есептік көрсеткіш (АЕК);
2) тікұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 20 АЕК;
3) басқа ұшу аппараттары үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 5 АЕК.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін сертификаттау бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Порталдың жұмыс кестесі – тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы стандарттың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім азаматтық әуе кемесінің данасына сертификаттау жүргізуді:
2) әуе кемесі данасының пайдалану құжаттамасы жинағының электрондық көшірмесі;
3) қысқаша техникалық сипаттаманы, жүйелердің басты схемаларын, негізгі сипаттамаларды, сондай-ақ ауқымында ӘК данасы сертификатталатын пайдаланудың күтілетін жағдайлары мен шектеулерін қамтуға тиіс әуе кемесі данасының ерекшелігінің электрондық көшірмесі;

4) электронная копия видов воздушного судна в трех проекциях или фотографии в различных ракурсах: спереди, сбоку, сзади;
5) электронная копия первичных платежных документов, подтверждающих законность приобретения воздушного судна или сборочного комплекта, двигателя и воздушного винта;
6) электронная копия акта оценки технического состояния и определения годности к полетам экземпляра гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
7) электронная копия карты данных по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
8) электронная копия акта летно-технического обследования экземпляра гражданского воздушного судна;
9) электронная копия программ (регламента) технического обслуживания экземпляра гражданского воздушного судна.
При сдаче услугополучателем всех вышеперечисленных в настоящем пункте электронных копии документов посредством портала в "личный кабинет" услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим стандартом, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) воздушное судно не соответствует требованиям летной годности;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15633), а также требованиям Норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038);
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

4) әуе кемесінің үш проекциядағы түрлері немесе әр түрлі кескіндердегі суреттеріінің электрондық көшірмесі: алдынан, бүйірінен, артынан;
5) әуе кемесі немесе құрастыру жиынтығын, қозғалтқышты, қалақты, агрегаттар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алудың заңдылығын растайтын бастапқы төлем құжаттарының электрондық көшірмесі;
6) осы стандарттың 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылығын және техникалық жай-күйін анықтайтын актінің электрондық көшірмесі;
7) осы стандарттың 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер карталарының электрондық көшірмесі;
8) азаматтық әуе кемесі данасының ұшу-техникалық тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
9) азаматтық әуе кемесі данасының техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламенті) электрондық көшірмесі
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Қызмет алушысы осы стандарттағы тізімге сәйкес және (немесе) мерзімі өткен құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда, қызмет көрестуші өтінішті қабылдамайды.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға мынадай негіздер:
1) Әуе кемесі ұшуға жарамдылық талаптарына сәйкес болмағанда;
2) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 (Нормативті құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15633 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларымен белгіленген талаптарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы номаларының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miіd.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
14. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miіd.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
15. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miіd.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача удостоверения соответствия
экземпляра гражданского воздушного
судна нормам летной годности"
Форма
Заявка на сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна
Прошу провести сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна
________________________________________________________________________________
(наименование экземпляра гражданского воздушного судна)
которое принадлежит_____________________________________________________________
(владелец экземпляра гражданского воздушного судна)
Адрес и телефон__________________________________________________________________
Сообщаю основные сведения о воздушном судне:
Вид воздушного судна ___________________________________________________________
(самолет, вертолет, планер, аэростатическое воздушное судно и др.)
Использованная конструкторская документация _____________________________________
_______________________________________________________________________________
(собственный проект, готовая конструкторская документация, имеющая прототип,
восстановленное воздушное судно и другие)
Построено в условиях ____________________________________________________________
(индивидуально, в техническом клубе, на заводе и другие)
Назначение экземпляра гражданского воздушного судна_______________________________
Ожидаемые условия эксплуатации __________________________________________________
Я отвечаю за достоверность представленных сведений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Мне неизвестны факты, которые свидетельствовали бы о том, что заявляемое для экспертизы
воздушного судна не могло бы соответствовать предъявляемым к нему требованиям.
Заявитель ____________/__________________________________________________________/
подпись                         фамилия, инициалы
Место печати (при наличии)
"__" __________ 20__ г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача удостоверения соответствия
экземпляра гражданского воздушного
судна нормам летной годности"
Форма
АКТ
оценки технического состояния и определения годности к
полетам экземпляра гражданского воздушного судна
В соответствии с приказом __________________________________________________
от "___" ___________ 20_____ года № __________________ комиссией в составе:
Председатель:___________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество должность)
Члены комиссии: ________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество должность)
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
_______________________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов.
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответствие)
эксплуатационной документации, воздушного судна и его оборудования установленным требованиям
к экземпляру воздушного гражданского судна и нормативным правовым актам
Республики Казахстан в сфере гражданской авиации, заявляемым видам полетов.
Председатель: _____________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество) (подпись)
Члены комиссии:
________________________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество) (подпись)
________________________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество) (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации ________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество) (подпись)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
"Выдача удостоверения соответствия
экземпляра гражданского воздушного
судна нормам летной годности"
Форма
КАРТА ДАННЫХ
(для единичного экземпляра гражданского воздушного судна и
единичного экземпляра аэростатического воздушного судна)
Настоящая карта данных является неотъемлемой частью удостоверения соответствия
№ _____ и содержит основные эксплуатационные ограничения и характеристики единичного экземпляра
гражданского воздушного судна ____________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир и др., его наименование)

4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрестілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Азаматтық әуе кемесі
данасының ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігі куәлігін
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттауға арналған өтінім
Азаматтық әуе кемесінің данасына сертификаттау жүргізуді
________________________________________________________________
(Азаматтық әуе кемесін Пайдаланушығасының атауы)
___________ өтінемін,
ол ______________________________________________________________
(Азаматтық әуе кемесін Пайдаланушығасының иесі) тиесілі.
Мекенжайы және телефоны _________________________________________
Әуе кемесі туралы негізгі мәліметтерді хабарлаймын:
Әуе кемесінің типі
_________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, планер, аэростатикалық әуе кемесі және тағы басқа)
Пайдаланылған конструкторлық құжаттама
_________________________________________________________________
(жеке жоба, прототипі бар, дайын конструкторлық құжат, қалпына
келтірілген әуе кемесі және тағы басқа)
Мына жағдайларда жасалған
________________________________________________________________
(жеке, техникалық клубта, зауытта және тағы басқа)
Азаматтық әуе кемесін Пайдаланушығаның мақсаты
_________________________________________________________________
Пайдаланудың күтілетін шарттары
_________________________________________________________________
Мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен
ұсынылған мәліметтердің дәйектілігіне жауап беремін.
Сараптамаға мәлімденген әуе кемесінің оған қойылатын талаптарға
сәйкес еместігін куәландыратын фактілер маған белгілі емес.
Өтініш беруші __________ /________________/
Мөр орны (болған жағдайда)
қолы тегі, аты-жөні 20___ жылғы. "___" ___________
"Азаматтық әуе кемесі
данасының ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігі куәлігін
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау мен ұшуға жарамдылығын анықтау актісі
200 __жылғы. "____" ______________ №__________ бұйрығына сәйкес
________________________________________________________
комиссияның құрамында
Төраға: ___________________________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты қолы, лауазымы)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты қолы, лауазымы)
_________________________________________________________________
(Т Тегі Аты Әкесінің аты қолы, лауазымы)
Ұшу жарамдылығын сертификаттау бағдарламасы бойынша
_________________________________________________________________
____________________________________________ бағалау жүргізді.
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісінің мәтіні.
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, әуе кемесі мен оның
жабдығының азаматтық әуе кемесінің данасына белгіленген талаптарға және
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық
актілеріне, мәлімделетін ұшу түрлеріне сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Төраға: ____________________________ ______________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты қолы)                   (қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________ ___________________
(Тегі Аты Әкесінің аты қолы)             (қолы)
______________________________________________ ___________________
(Тегі Аты Әкесінің аты қолы)                   (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы ________________________________ ______________
(Тегі Аты Әкесінің аты қолы)             (қолы)
"Азаматтық әуе кемесі
данасының ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігі куәлігін
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
ДЕРЕКТЕР КАРТАСЫ
(Аэростатикалық әуе кемесінің жеке данасына және азаматтық әуе кемесінің данасы үшін)
Осы деректер картасы № _____ сәйкестік куәлігінің ажырамас бөлігі
болып табылады_________________________________________________ және
(ұшақ, тікұшақ, автожир және т.б., оның атауы)
азаматтық әуе кемесінің данасын негізгі пайдалану шектеулері мен
сипаттамаларын қамтиды

1. Двигатель (двигатели) __________________________________________________________
1) мощность, л.с. ____
2) максимальные обороты, об/мин ___________________________________
2. Воздушный винт_________________________________________________
3. Топливо________________________________________________________
4. Максимальная взлетная масса ВС, ____кг____________________________
5. Центровка:
1) предельно-передняя _____, % _______
2) предельно-задняя _____, % _________
6. Грузоподъемность, кг ____________________________________________
7. Ограничения по скорости:
1) максимально допустимая, км/ч_____________________________________
2) минимально допустимая, км/ч______________________________________
3) скорость отрыва при взлете, км/ч___________________________________
4) скорость приземления при посадке, км/ч ____________________________
8. Состав экипажа, чел._____________________________________________
9. Метеоусловия для выполнения полетов:
1) высота облаков, м________________________________________________
2) горизонтальная видимость, м______________________________________
3) ветер, м/с:
4) на взлете, м/с:
5) встречный, м/с _________________________________________________
6) попутный, м/с __________________________________________________
7) под 90 град., м/с _________________________________________________
8) на посадке, м/с:
9) встречный, м/с__________________________________________________
10) попутный, м/с__________________________________________________
11) под 90 град., м/с________________________________________________
12) температура окружающего воздуха, град. оС_______________________
10. Не допускается: ________________________________________________
Руководитель организации, проводившей обследование ЭГВС
__________/__________________________________________________________/
Подпись                         фамилия, инициалы
Место печати (при наличии) "___" ___________ 20__ г.
Приложение 9
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1. Қозғалтқыш (қозғалтқыштар)
_______________________________________________________________
1) қуаты, л.с._______________________________________________________
2) ең жоғары айналымдары, айн/мин___________________________________
2. Әуе винті________________________________________________________
3.Отын ___________________________________________________________
4. ӘК-нің ең жоғары ұшу салмағы, кг _________________________________
5. Теңдестіру:
1) ең шекті-алдыңғы, %______________________________________________
2) ең шекті-артқы, %________________________________________________
6. Жүк көтергіштігі, кг______________________________________________
7. Жылдамдық бойынша шектеулер:
1) ең жоғары рұқсат етілген, км/с____________________________________
2) ең төменгі рұқсат етілген, км/с___________________________________
3) ұшып көтерілу кезіндегі ажырау жылдамдығы, км/с___________________
4) қону кезіндегі түсу жылдамдығы, км/с______________________________
8. экипаж құрамы, адам______________________________________________
9. ұшуды орындау үшін метеожағдайлар:
1) бұлттардың биіктігі, м____________________________________________
2) көлденең көріну, м_______________________________________________
3) жел, м/с________________________________________________________:
4) ұшуға көтерілгендегі, м/с________________________________________:
5) қарсы жел, м/с___________________________________________________
6) жолай жел, м/с__________________________________________________
7) 90 градустағы, м/с_______________________________________________
8) қону кездегі, м/с________________________________________________:
9) қарсы жел, м/с___________________________________________________
10) жолай жел, м/с_________________________________________________
11) 90 градустағы, м/с______________________________________________
12) қоршаған ауаның температурасы, град. 0С__________________________
10. Тыйым салынған: _______________________________________________
АӘКД тексеруді жүргізген ұйымның басшысы
_________/_________________/
Қолы тегі, аты-жөні
Мөр орны (болған жағдайда) 20__ жылғы. "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
9-қосымша
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугополучателя;
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна – 20 (двадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучение или проверки срок рассмотрение продлевается на 20 (двадцать) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателем – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги – сертификат летной годности гражданского воздушного судна.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная и (или) бумажная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Оплата сбора осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Ставка сбора за сертификацию летной годности гражданского воздушного судна, в зависимости от категорий и веса составляет:
1) для летной годности самолета:
свыше 136 000 килограмм – 450 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған, сондай-ақ порталға жүгінген сәттен бастап:
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру – күнтізбелік 20 (жиырма) жұмыс күні.
Қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнге дейін ұзартылады;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы дайындығы туралы хабарлама алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санаты және салмағына байланысты мыналарды құрайды:
1) ұшақтың ұшу жарамдылығы үшін:
136 000 килограмнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 450 айлық есептік көрсеткіш;

свыше 75 000 килограмм до 136 000 килограмм включительно – 437 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 3 двигателями – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 4 двигателями – 401 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 291 месячный расчетный показатель, действующий на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 3 двигателями – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 4 двигателями – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 700 килограмм до 10 000 килограмм включительно – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) для летной годности вертолета:
свыше 10 000 килограмм – 145 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 000 килограмм до 10 000 килограмм включительно с 1 двигателем – 91 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 000 килограмм до 10 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 127 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 3 180 килограмм до 5 000 килограмм включительно с 1 двигателем – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 3 180 килограмм до 5 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 72 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "электронного правительства".
8. График работы:
1) услугодателя - с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 13.00 часов.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 15.00 до 18.00 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи;
2) портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

75 000 килограмнан астам 136 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 437 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш;
3 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық есептік көрсеткіш;
4 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 401 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 10 000 килограмнан астам 30 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 291 айлық есептік көрсеткіш;
3 қозғалтқышымен 10 000 килограмнан астам, қоса алғанда 30 000 килограмға дейін – алым төленген күнгі қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш;
4 қозғалтқышы бар 10 000 килограмнан астам 30 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық есептік көрсеткіш;
5 700 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 250 килограмнан астам 5 700 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
750 килограмнан астам 2 250 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 36 айлық есептік көрсеткіш;
2) тікұшақтың ұшуға жарамдылығы үшін:
10 000 килограмнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 145 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 5 000 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 91 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 5 000 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 127 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 3 180 килограмнан астам 5 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 3 180 килограмнан астам 5 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 72 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 2 250 килограмнан астам 3 180 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 2 250 килограмнан астам 3 180 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 72 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 2 000 килограмнан астам 2 250 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 2 000 килограмнан астам 2 250 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 72 айлық есептік көрсеткіш;
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.
8. Мыналардың жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету сағат 9:00-ден 13:00-га дейін.
Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін беру сағат 15:00-ден 18:00-га дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталдың-тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).

9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
Для первичного получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копию договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
4) копию сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданный иностранным государством, международной организацией гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, и признанный услугодателем;
5) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
6) копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания;
7) копию документа по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
8) копию сертификата завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
9) копию документа о дополнительном объеме работ по переходу программы технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе технического обслуживания, утвержденной уполномоченным органом;
10) данные по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
11) копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией ответственной за типовую конструкцию;
12) Руководство по летной эксплуатации;
13) статус директив летной годности;
14) статус бюллетеней организации разработчика;
15) статус агрегатов с ограниченными ресурсами;
16) статус выполненных модификаций;
17) доклад о результатах полетных испытаний;
18) документы подтверждающие допуск ВС по RNAV, MNPS, Cat. III и другие, если применимо;
19) выполнение крайней формы технического обслуживания;
Сведения в документах, указанных в подпунктах 2), 13), 14), 15) и 16) настоящего пункта, не должны превышать срок 22 рабочих дней до дня регистрации заявления у услугодателя.
Все копии документов заверяются печатью и подписью услугополучателя или уполномоченного им лица.
Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности:

9. 9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының сертификатын алғаш алуы үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
3) егер әуе кемесі жалға алынса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдап алу-тапсыру актісінің көшірмелері;
4) қолданылатын түрлендірулер көрсетілген үлгі сертификатының көшірмесі немесе конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын балама құжаттың көшірмесі;
5) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламентінің) көшірмесі;
7) әуе кемесін қайта жабдықтау (қайта жабдықтау кезінде) бойынша ақпараттың көшірмесі;
8) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын жасап шығарушы зауыттың сертификатының көшірмесі;
9) уәкілетті орган бекіткен бұрынғы пайдаланушының техникалық қызмет көрсету бағдарламасын техникалық қызмет көрсетудің жаңа бағдарламасына ауыстыру бойынша қосымша жұмыс көлемі туралы деректердің көшірмесі;
10) орталықтандыру және жүктеме деректері көрсетілген қолданыстағы құрамдағы әуе кемесін өлшеу бойынша деректер;
11) тип конструкциясы үшін жауапты ұйым құрастырған негізгі минималды жабдықтау тізбесі болған кезде пайдаланушы әзірлеген бекітілген минималды жабдықтау тізбесінің көшірмесі;
12) Ұшуды пайдалану бойынша нұсқаулықтардың;
13) ұшу жарамдылығы директиваларының, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған түрлендірулердің мәртебелері.
14) ұшу сынақтарының нәтижесі бойынша баяндама;
18) егер қолданылатын болса, әуе кемесінің RNAV, MNPS, Cat. ІІІ және басқаларына рұқсат етілген құжаттың электрондық көшірмесі;
19) соңғы техникалық қызмет көрсетудің орындалу формалары;
Осы тармақтың 2), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген құжаттардағы мәліметтер өтініш көрсетілетін қызметті берушіде тіркелген күнге дейін күнтізбелік 22 жұмыс күн мерзімнен аспауы тиіс.
Құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мөрімен куәландырылады.
Бұрын ұшуға жарамдылығы сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін:

1) заявление согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением следующих документов для получения сертификата:
2) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
4) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
5) копия статуса директив летной годности;
6) статус бюллетеней организации разработчика;
7) копия статуса агрегатов с ограниченными ресурсами;
8) копия статуса выполненных модификаций.
Все копии документов заверяются печатью и подписью услугополучателя или уполномоченного им лица.
Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции:
1) заявление, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения сертификата:
2) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
4) акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна, выданный некоммерческой организацией, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
5) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
6) копия сертификата экземпляра с указанием применимых модификаций;
7) копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);
8) копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования в Руководстве по летной эксплуатации (при первоначальной выдаче).
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю на портале:
1) заявки на выдачу сертификата летной годности гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам (далее – акт проверки) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) электронная копия договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
4) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна;
5) электронная копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания;
6) электронная копия данных о дополнительном объеме работ по переходу программы (регламента) технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе (регламента) технического обслуживания, утвержденной уполномоченной организацией;
7) электронная копия данных по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
8) электронная копия утвержденных перечней минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией, ответственной за типовую конструкцию;
9) электронная копия руководства по летной эксплуатации;
10) электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций;
11) электронная копия доклада о результатах полетных испытаний;
12) электронная копия материалов анализа нагрузок в системе электроснабжения с учетом всех бортовых потребителей.
При наличии предоставляются следующие документы:

1) сертификатты алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
3) егер әуе кемесі жалға алынса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдап алу-тапсыру актісінің көшірмелері;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) ұшу жарамдылығы директиваларының, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған түрлендірулердің мәртебелері.
Құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мөрімен куәландырылады.
Бекітілген үлгі конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруге арналған өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) сертификатты алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын белгілеу актісі;
3) егер әуе кемесі жалға алынса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдап алу-тапсыру актісінің көшірмелері;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес коммерциялық емес ұйым берген азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі;
5) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжат көшірмесі;
6) қолданылатын түрлендіру көрсетілген дана сертификатының көшірмесі;
7) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті) (алғашқы сертификат беру);
8) Ұшуға пайдалану нұсқаулығында негізгі ең төменгі жабдықтау тізбесі болғанда пайдаланушы әзірлеген бекітілген ең төменгі жабдықтау тізбесінің (алғашқы беру кезінде) көшірмесі.
Құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мөрімен куәландырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге еркін нысандағы өтінішті және көрсетілетін қызметті алушы жүргізген қызметтік тексеру материалдарын береді.
Жеке тұлғаны куәләндыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлікті, пайдаланушы сертификатын, орындағы шу бойынша сертификатын, радиостанция сертификатын қызмет көрсетуші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік информациялық жүйелерден алады.
ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысан бойынша өтінімі;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты беруге өтінімінің электрондық көшірмесі;
3) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмелері;
4) азаматтық әуе кемесін жасап шығарушымен берілген, оның ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификаты немесе оның балама құжатының электрондық көшірмесі;
5) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті)электрондық көшірмесі;
6) алдыңғы пайдаланушының техникалық қызмет көрсету бағдарламасынан (регламентінен) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның бекіткен жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына (регламентіне) көшу жөніндегі қосымша жұмыстар көлемі туралы деректер электрондық көшірмесі;
7) орталық және жүктеме деректерді көрсете отырып, қолданыстағы құрастырудағы әуе кемесінің салмағын өлшеу жөніндегі деректерінің электрондық көшірмесі;
8) үлгілік конструкцияға жауап беретін ұйым құрастырған ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі бар болған жағдайда пайдаланушы құрастырған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмесі;
9) ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқауының электрондық көшірмесі;
10) ұшу жарамдылығы директиваларының, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған түрлендірулердің мәртебелеріінің электрондық көшірмесі;
11) ұшу сынақтарының нәтижелері туралы баяндаманың электрондық көшірмесі;
12) барлық борттық тұтынушыларды есепке ала отырып, электрмен жабдықтау жүйесінде жүктемелерді талдау материалдарының электрондық көшірмесі.
Келесі құжаттар болған жағдайда ұсынылады:

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miіd.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
14. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miіd.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
15. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miіd.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна"
Форма
Заявка
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной годности воздушного
судна внесенного в государственный реестр "__"________года за №___________
Тип, бортовой №_________________________________________________
Назначение воздушного судна _____________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна ______________________
Дата изготовления воздушного судна _______________________________
Наименование изготовителя _______________________________________
Государство-изготовитель _________________________________________
Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ________ дата выдачи ___________________________________________
2. Сведения о заявителе:
Адрес ___________________________________________________________
Телефон: ______________________ Факс: _____________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) ____________________________
Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)_____________________________
Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование юридического лица______________________________
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя _________________
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)), телефон сотрудника, ответственного за
обеспечение взаимодействия________________________________________________
___________________________________________________________________

12. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрестілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Азаматтық әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Өтінім
1. Мемлекеттік тізілімге ______ жылғы. "___" __________ № _______ болып енгізілген
әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттаудан өткізуді және сертификат беруді
сұраймын.
Үлгісі, борттық №______________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыт) нөмірі ______________________
Әуе кемесінің жасалған күні ___________________________________
Дайындаушының атауы _______________________________________
Дайындаушы мемлекет _______________________________________
Үлгі сертификаты (немесе балама құжат):__ № ___ берілген күні __
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефон: ___________________ Факс: _______________________________
Электрондық поштаның мекенжайы (бар болса) _______________________
Егер ӘК Пайдаланушыға жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Егер ӘК Пайдаланушыға заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы _____________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны _________________________________________

3. Место базирования экземпляра ВС ___________________________________
4. Наименование и адрес организации по техническому обслуживанию и ремонту,
в которой проводились техническое обслуживание и ремонт экземпляра ВС
_________________________________________________________________________
5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: _________ __________ _______
(часы) (посадки)       (года)
после последнего ремонта: ________ ___________ ________
(часы) (посадки)       (года)
6. Остаток ресурса до ремонта: ________ _________ _________
(часы) (посадки)       (года)
7. Масса, кг _______________. Центровка, % CAX ____________________
8. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM: _______
9. Воздушное судно допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
10. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном судне.
11. Данные по допуску воздушного судна в системе организованных треков (OTS).
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна"
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель
Эксплуатанта
____________________
(подпись, Фамилия имя
Отчество (при его наличии))
АКТ
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя ___________________________________________________________
(должность, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии_______________________________________________________________
(должность, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
"___"______________ 20 __ года произвела технический осмотр
______________________________________________________________________________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки _________________________ серийный (заводской) номер ______________________________________
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Налет с начала эксплуатации
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Остаток ресурса до ремонта
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Межремонтный ресурс
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
2. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме_______________________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр_____________________________
(дата)

3. ӘК данасының орналасқан жері _______________________________
4. ӘК данасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізген техникалық
қызмет көрсету мен жөндеу ұйымының атауы, мекенжайы
_________________________________________________________________
Әуе кемесінің ұшуы ______________________________________________
- пайдалана басталғаннан бастап: _____ сағ._____ қонуы ____ жыл
- соңғы жөндеуден кейін: _____ сағ._____ қонуы ____________ жыл
6. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы: ___ сағат ___ соңғы __ жыл
7. Массасы, кг ________________ Орталықтандыру, % САХ _________
8. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға жіберу туралы ақпарат:____
9. Әуе кемесі ИКАО ______________________ санаты бойынша ұшуға рұқсат берілген.
10. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша деректері.
11. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі
(OTS)рұқсаты бойынша деректер.
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға
жарамдылығы сертификатын
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Ұйымның бірінші басшысы
_____________________ __
(Тегі Аты Әкесінің аты)
(болған жағдайда) (қолы)
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ________________________________________________________
(лауазымы, (Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері _____________________________________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, (Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
20__жылғы. "___" __________________________ техникалық қарап-тексеру жүргізді
(әуе кемесінің типі және мақсаты) мемлекеттік және тіркеу белгілері
__________________________ сериялық (зауыт) нөмірі _______________
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Пайдалана басталғаннан бастап ұшуы
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Жөндеу саны
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Соңғы жөндеу жүргізілген күн мен орын, АЖЗ
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
Жөндеу аралық ресурс
____ сағ. ______ қонуы _____ жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшін негіздеме _____________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіздеме __________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе бұрандалары туралы мәліметтер: _______
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы
1- ші
2-ші
3-ші
4-ші
Қосалқы күштік қондырғы/бас редуктор
Типі
Зауыт нөмірі
Пайдалана басталғаннан бастап ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргізілген күні
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы (сағат)
Жөндеу жүргізілгенге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жүргізілген жөндеу саны
5. Әуе кемесі _____________________________ көлемінде қаралған,
(ТҚ немесе жөндеу кезеңділігінің нысаны)
ол туралы __________ формулярына жазу енгізілген ____________________
(күні)

6. Комплектность воздушного судна_______________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе______________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения РЛЭ, дата утверждения________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления срока действия) Сертификата летной годности ________________________
Председатель:______________________________________________________________
подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:
________________________________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Место печати (при наличии)
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого оборудования)
Заключение: "Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации" или "Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к эксплуатации".
Председатель:______________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:_________________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна"
Форма
АКТ
оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов
В соответствии с приказом ________________________________________________
(уполномоченным органом)
от "__"_________20 __ года № ___ инспектор управления летной годности в составе:
Инспектор: _____________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество, должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
________________________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответствие) эксплуатационной документации,
в том числе программы технического обслуживания (регламента) требованиям нормативных правовых актов
в сфере гражданской авиации, а также соответствие воздушного судна и его оборудования
заявляемым видам полетов (международным, внутренним), видам воздушных перевозок и/или авиационных работ.
Председатель: ___________________________________________________ _______________
(Фамилия, Имя, Отчество)                   (подпись)
Члены комиссии: ___________________________________________ _______________
(Фамилия, Имя, Отчество)                   (подпись)
________________________________________________________________ _______________
(Фамилия, Имя, Отчество)                   (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации _________________________________________ _______________
(Фамилия, Имя, Отчество)                   (подпись)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна"
Форма
Заявление в форме электронного документа
1.
ИИН/БИН_____________________________________________________________

6. Әуе кемесінің жасақталуы ___________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ____
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы типтегі әуе кемесінің барлық жөндеу
жұмыстары орындалды; бекітілген құжаттамада көзделмеген тип конструкциясының
өзгерістері жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________
10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылығы және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру (қолданылу мерзімін ұзарту) мүмкіндігі туралы
комиссия қорытындысы _____________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
11. Пайдаланушығаның инженерлік-авиациялық қызметі басшысының
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы
(оның ішінде қажетті жабдықтар болған жағдайда, халықаралық трассалар
бойынша ұшуға)
Қорытынды: "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол
пайдалануға жарамды" немесе "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы
бар және ол пайдалануға жарамсыз".
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты) (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
12. Актінің қолданылу мерзімі – бекітілген күнінен бастап бір ай.
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға
жарамдылығы сертификатын
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі
_______________________________________________________
(уәкілетті орган)
20 ___ жылғы "___" ________ № ____________ бұйрығына сәйкес
мынадай құрамдағы ұшуға жарамдылық басқармасының инспекторы:
Инспектор:_____________________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты, лауазымы)
Ұшуға жарамдылықты сертификаттау бағдарламасы бойынша
_________________________________________________ бағалау жүргізді.
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісінің мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, оның ішінде азаматтық
авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің техникалық қызмет көрсету
бағдарламасының (регламентінің) талаптарына, сонымен бірге әуе кемесінің және оның
құрал-жабдықтарының көрсетілген ұшу түрлеріне (халықаралық, ішкі), әуе тасымалдау
түрлеріне және/немесе авиациялық жұмыстарға сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Төраға: ____________________________ __________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты)                   (қолы)
Комиссия мүшелері: ________________ ___________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты) (қолы)
________________ ___________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты) (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы ___________________ ________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты)             (қолы)
"Азаматтық әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
Нысан
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. ЖСН ________________________________________________________

2. Наименование ИП/ФЛ/ЮЛ ____________________________________________
3. Номер воздушного судна в реестре _____________________________________
4. Дата внесения воздушного судна в реестр _______________________________
(день/месяц/год)
5. Тип воздушного судна ________________________________________________
6. Назначение воздушного судна:
1. Пассажирское
2. Транспортное
3. Конвертируемое
4. Грузо-пассажирское
5. Специального назначения
6. Санитарное
7. Учебное
7. Серийный (заводской) номер воздушного судна _________________________
8. Дата изготовления воздушного судна __________________________________
(день/месяц/год)
9. Наименование изготовителя __________________________________________
10. Государство-изготовитель ___________________________________________
11. Номер сертификата типа (или эквивалентного документа) ________________
12. Дата выдачи сертификата типа ____________________ (день/месяц/год)
13. Место базирования экземпляра ВС ____________________________________
14. Наименование организации по техническому обслуживанию и ремонту, в которой производились техническое обслуживание и ремонт экземпляра ВС __________
15. Адрес организации по техническому обслуживанию и ремонту, в которой производились техническое обслуживание и ремонт экземпляра ВС ___________
16. Налет воздушного судна с начала эксплуатации ______ часов ________ посадок _______ лет Налет воздушного судна после последнего ремонта______ часов ________ посадок _______ лет
17. Остаток ресурса до ремонта _______ часов __________ посадок __________ лет
18. Масса, кг_______________
19. Центровка, % САХ___,___
20. Дата утверждения акта проверки технического состояния эксплуатантом __________________________
(день/месяц/год)
21. Кем произведен техосмотр _____________________________________________
22. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного судна _________
23. Дата выполнения ______________________________________________________
(день/месяц/год)
24. Изменения (если имеют место), внесенные в руководство по летной эксплуатации ___________________________________________________
______________________________________________________________________________
25. Изменения (если имеют место), внесенные в руководство по технической эксплуатации ____________________________________________
______________________________________________________________________________

2. ЖК/ЖТ/ЗТ атауы _____________________________________________
3. Әуе кемесінің тізілімдегі нөмірі ___________________________
4. Тізілімге әуе кемесін енгізу күні __________________________
(күні/айы/жылы)
5. Әуе кемесінің типі _________________________________________
6. Әуе кемесінің мақсаты:
1. Жолаушылар
2. Көлік
3. Ауысымды
4. Жүк-жолаушылар
5. Арнайы мақсаттағы
6. Санитарлық
7. Оқу
7. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ___________________
8. Әуе кемесінің жасалған күні ________________________________
(күні/айы/жылы)
9. Жасап шығарушының атауы ____________________________________
10. Жасап шығарушы – мемлекет _________________________________
11. Тип сертификатының (немесе балама құжаттың) нөмірі ________
12. Тип сертификатының берілген күні __________________________
(күні/айы/жылы)
13. ӘК данасының орналасқан жері ______________________________
14. ӘК данасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізген
қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның атауы _________________
____________________________________________________________________
15. ӘК данасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізген
техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның мекенжайы
____________________________________________________________________
16. Пайдалану басталғаннан бергі әуе кемесінің ұшуы ___________
сағ._________________ қонуы _____________________________________ жыл
Әуе кемесінің соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы _______________ сағ.
_________________ қонуы _________________________________________ жыл
17. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы _____________________ сағ.
_________________ қонуы _________________________________________ жыл
18. Массасы, кг _______________________________________________
19.Орталықтандыру, % САХ _____________________________________,
____________________________________________________________________
20. Пайдаланушының техникалық жай-күйін тексеру актісін бекіткен күн
____________________________________________________________________
(күні/айы/жылы
21. Техникалық тексеруді кім жүргізді _________________________
22. Әуе кемесін жетілдіруді, өзгертуді орындаған ұйым _________
____________________________________________________________________
23. Орындаған күні ____________________________________________
(күні/айы/жылы)
24. Ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа енгізілген өзгерістер
(егер болса) _______________________________________________________
____________________________________________________________________
25. Техникалық пайдалану нұсқаулығына енгізілген өзгерістер
(егер болса) _______________________________________________________
____________________________________________________________________

26. Изменения (если имеют место), внесенные в регламент технического обслуживания _________________________________________________
______________________________________________________________________________
27. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM
Не предусмотрен/Допущен
28. Воздушное судно допущено к полетам по категории ИКАО I, II, III, без категории
29. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном судне ________
_______________________________________________________________________________
30. Данные по допуску воздушного судна в системе организационных треков (OTS)
Не предусмотрен/Допущен
31. Адрес электронной почты (при ее наличии)_______________________________________
32. Фамилия, имя, отчество (если эксплуатант ВС – физическое лицо) ___________________
33. Полное наименование организации (если эксплуатант ВС – юридическое лицо) ________________________________________
34. Фамилия, имя, отчество руководителя (если эксплуатант ВС – юридическое лицо) _________________________________________
35. Фамилия, имя, отчество сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия (если эксплуатант ВС – юридическое лицо) _____________
36. Телефон сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия (если эксплуатант ВС – юридическое лицо) _________________________
37. Прикрепленные документы:
1. Сканированная копия свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна (да, нет)
2. Сканированная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам (да, нет)
3. Сканированная копия договора аренды воздушного судна (да, нет)
4. Сканированная копия акта-приема передачи воздушного судна (да, нет)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах _______________ "___" _____________ 20 __ года
Приложение 10
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна"
Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственной услуга "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна" (далее – государственная услуга).

26. Техникалық қызмет көрсету регламентіне енгізілген өзгерістер
(егер болса) _____________________________________________
____________________________________________________________________
27. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға рұқсаты туралы ақпарат
көзделмеген/рұқсат етілген
28. Әуе кемесіне ИКАО санаты бойынша ұшуға рұқсат етілген І, ІІ, ІІІ, санаты жоқ
29. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша
деректер ________________________________________________________
____________________________________________________________________
30. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі
(OTS) рұқсаты бойынша деректер
Көзделмеген/рұқсат етілген
31. Электрондық поштаның мекенжайы (ол болған жағдайда) __________
32. Тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы жеке тұлға болса)
______________________________________________________
33. Ұйымның толық атауы (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға
болса) ________________________________
34. Басшының тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы заңды
тұлға болса)_______________________
____________________________________________________________
35. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің
тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_________________________________________________________________
36. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің телефоны
(егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_______________________________________________________________
37. Тіркелген құжаттар:
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің
сканерлік көшірмесі (бар, жоқ)
2. ӘК техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын
айқындау актісінің сканерлік көшірмесі (бар, жоқ)
3. Әуе кемесін жалға алу туралы шартының сканерлік көшірмесі (бар, жоқ)
4. Әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің сканерлік көшірмесі (бар, жоқ)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпиядан
тұратын мәліметтерді пайдалануға келісемін___________________________
20 __ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
10-қосымша
"Азаматтық әуе кемесі үлгісінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата типа гражданского воздушного судна – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 (двадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателем – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат типа гражданского воздушного судна Республики Казахстан.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Оплата сбора осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию типа гражданского воздушного судна в зависимости от категорий, составляют:
1) для самолета – 10 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) для вертолета – 5 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
3) для других летательных аппаратов – 1 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация типа осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "электронного правительства".

2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші құжаттар топтамасын тапсырған және порталға жүгінген сәттен бастап:
әуе кемесі үлгіс сертификатын беру – 15 (он бес) жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электронды (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификаты.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электронды және (немесе) қағаз.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы дайындығы туралы хабарлама алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесінің үлгісін сертификаттау үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесінің типін сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санатына байланысты мыналарды құрайды:
1) ұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 10 000 айлық есептік көрсеткіш;
2) тікұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 5 000 айлық есептік көрсеткіш;
3) басқа ұшу аппараттары үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 1 000 айлық есептік көрсеткіш.
Типті сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілген алым бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда және портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.

8. График работы:
1) услугодателя - с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 13.00 часов.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 15.00 до 18.00 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю:
заявление о выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
руководство по летной эксплуатации;
формуляры;
чертежи (эскизы) основных силовых узлов, в том числе узлов крепления крыла, оперения, двигателя, шасси, с указанием основных размеров и марки материала;
схемы топливной и тормозной систем, электрооборудования, системы управления;
фотографии образца (спереди, сбоку, сзади);
результаты заводских, государственных и эксплуатационных испытаний образца воздушного судна;
техническую документацию с кратким описанием схем, систем, основных характеристик, ожидаемых условий эксплуатации и ограничений, в диапазоне которых будет сертифицирован образец, а также перечень глав, разделов и пунктов норм летной годности, распространяемых на данный образец, специальных технических условий, касающихся его летной годности и требований к охране окружающей среды;
копию документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию типа гражданского воздушного судна.
примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При сдаче услугополучателем всех вышеперечисленных в настоящем пункте документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявки на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов услугодателю подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии с указанием даты его получения, фамилии, имени, отчества и времени приема пакета документов.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:

8. Мыналардың жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету сағат 9:00-ден 13:00-га дейін.
Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін беру сағат 15:00-ден 18:00-га дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталдың-тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын беру туралы өтініш;
ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
формулярлар;
материалдың негізгі өлшемдері мен маркалары көрсетілген негізгі күш тораптарының, оның ішінде қанатын бекіту, тірек тораптарының, қозғалтқыштың, шассидің сызбалары (эскиздері);
отын және тежегіш жүйелерінің, электр жабдығының, басқару жүйесінің схемалары;
үлгінің фотосуреттері (алдынан, жанынан, артынан);
әуе кемесінің үлгісін зауыттық, мемлекеттік және пайдалануда сынау нәтижелері;
схемалары, жүйелері, негізгі сипаттамалары, үлгі сертификатталатын диапазонда күтілетін пайдалану шарттары мен шектеулерінің қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ осы үлгіге қолданылатын ұшуға жарамдылығы нормалары тарауларының, бөлімдері мен тармақтарының, оның ұшуға жарамдылығына қатысты арнайы техникалық шарттардың және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптардың тізбесі қысқаша сипатталатын техникалық құжаттама;
азаматтық әуе кемесінің типін сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Жеке тұлғаны куәләндыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру туралы куәлікті және пайдаланушы сертификатын, орындағы шу бойынша сертификатын, радиостанция сертификатын қызмет көрсетуші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік информациялық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта тізбеленген барлық құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – қағаз жеткізгіште өтініштің қабылданғанын растау құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:

1) заявка о выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) электронная копия руководство по летной эксплуатации;
3) электронные копии формуляров;
4) электронная копия чертежей (эскизы) основных силовых узлов, в том числе узлов крепления крыла, оперения, двигателя, шасси, с указанием основных размеров и марки материала;
5) электронная копия схемы топливной и тормозной систем, электрооборудования, системы управления;
6) электронные копии фотографии образца (спереди, сбоку, сзади); сверху;
7) электронная копия технической документации с кратким описанием схем, систем, основных характеристик, ожидаемых условий эксплуатации и ограничений, в диапазоне которых будет сертифицирован образец, а также перечень глав, разделов и пунктов норм летной годности, распространяемых на данный образец, специальных технических условий, касающихся его летной годности и требований к охране окружающей среды;
8) электронная копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию типа гражданского воздушного судна.
При сдаче услугополучателем всех вышеперечисленных в настоящем пункте электронных копии документов посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим стандартом, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
10. Основанием для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) воздушное судно не соответствует требованиям летной годности;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги;

1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының нысан бойынша өтінім;
2) ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
3) формулярлар;
4) материалдың негізгі өлшемдері мен маркалары көрсетілген негізгі күш тораптарының, оның ішінде қанатын бекіту, тірек тораптарының, қозғалтқыштың, шассидің сызбалары (эскиздері);
5) отын және тежегіш жүйелерінің, электр жабдығының, басқару жүйесінің схемалары;
6) үлгінің фотосуреттері (алдынан, жанынан, артынан);
7) схемалары, жүйелері, негізгі сипаттамалары, үлгі сертификатталатын диапазонда күтілетін пайдалану шарттары мен шектеулерінің қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ осы үлгіге қолданылатын ұшуға жарамдылығы нормалары тарауларының, бөлімдері мен тармақтарының, оның ұшуға жарамдылығына қатысты арнайы техникалық шарттардың және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптардың тізбесі қысқаша сипатталатын техникалық құжаттама.
8) азаматтық әуе кемесінің үлгісін сертификаттағаны үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Жеке тұлғаны куәләндыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру туралы куәлікті және Пайдаланушыға сертификатын, орындағы шу бойынша сертификатын, радиостанция сертификатын қызмет көрсетуші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік информациялық жүйелерден алады.
Қызмет алушысы осы стандарттағы тізімге сәйкес және (немесе) мерзімі өткен құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда, қызмет көрестуші өтінішті қабылдамайды.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың себептері:
1) Әуе кемесі ұшуға жарамдылық талаптарына сәйкес болмағанда;
2) Қызмет алушының жіберген құжаттарының (немесе) деректерінің (ақпараттарының) сенімсіздік тудырған жағдайда;
3) Қызмет алушының және (немесе) жіберген қажетті мәліметтерді, деректердің берілген ақпаратқа сәйкес келмеуі;

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miid.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
14. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miid.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
15. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miid.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата типа
гражданского воздушного судна"
Форма
Заявка
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат типа воздушного судна
Тип ________________________________________________________________
Назначение воздушного судна__________________________________________
Дата изготовления воздушного судна____________________________________
Наименование изготовителя____________________________________________
2. Сведения о заявителе (юридическое лицо/ физическое лицо):
БИН/ИИН___________________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон: ___________________________ Факс: ___________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) _______________________________
Если разработчик ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________________
Если разработчик ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации ______________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ____________________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия
______________________________________________________________________

12. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондықт нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02.
"Азаматтық әуе кемесі
үлгісінің сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
Өтінім
1. Әуе кемесін сертификаттауды және тип сертификатын беруді сұраймын.
Тип ___________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _________________________________________
Әуе кемесінің жасалған күні ___________________________________
Дайындаушының атауы _______________________________________
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер(заңды тұлға/жеке тұлға):
БСН/ЖСН____________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны: __________________ Факсы: ___________________________
Электрондық поштасының мекенжайы (ол болған жағдайда) _________
Егер ӘК жасаушы жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
Егер ӘК жасаушы заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы ___________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ______________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі,
аты, әкесінің аты, телефоны _________________________________________

3. Место базирования образца ВС _________________________________________
4. Масса, кг ___________________. Центровка, % CAX_______________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата типа
гражданского воздушного судна"
Форма
Заявка в форме электронного документа
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат типа воздушного судна
Тип _________________________________________________________________
Назначение воздушного судна___________________________________________
Дата изготовления воздушного судна_____________________________________
Наименование изготовителя_____________________________________________
2. Сведения о заявителе (юридическое лицо/ физическое лицо):
БИН/ИИН_____________________________________________________________
Адрес ________________________________________________________________
Телефон: __________________________ Факс: _____________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) ________________________________
Если разработчик ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество _________________________________________________
Если разработчик ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации ________________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ______________________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за обеспечение
взаимодействия _______________________________________________________________
3. Место базирования образца ВС __________________________________________
4. Масса, кг _______________________. Центровка, % CAX____________________
Приложение 11
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 499
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации"
Сноска. Стандарт в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.10.2019 № 763 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственной услуга "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).

3. ӘК типінің орналасқан жері _________________________________
4. Массасы, кг _______________ Орталықтандыру, % СAX __________
"Азаматтық әуе кемесі
үлгісінің сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
Куәландырылған электрондық құжат өтінімі
1. Әуе кемесін сертификаттауды және тип сертификатын беруді сұраймын.
Тип ___________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _________________________________________
Әуе кемесінің жасалған күні ___________________________________
Дайындаушының атауы _______________________________________
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер(заңды тұлға/жеке тұлға):
БСН/ЖСН____________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны: __________________ Факсы: ___________________________
Электрондық поштасының мекенжайы (ол болған жағдайда) _________
Егер ӘК жасаушы жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
Егер ӘК жасаушы заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы ___________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ______________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі,
аты, әкесінің аты, телефоны _________________________________________
3. ӘК типінің орналасқан жері _________________________________
4. Массасы, кг _______________ Орталықтандыру, % СAX __________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 499 бұйрығына
11-қосымша
"Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымына сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 09.10.2019 № 763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов услугополучателем на портал – 22 (двадцать два) рабочих дней.
В случаях необходимости проведения дополнительного изучение или проверки срок рассмотрение продлевается до 22 (двадцать два) рабочих дней.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Оплата сбора осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, в зависимости от области действия и штатной численности, составляют:
1) оперативное техническое обслуживание воздушных судов:
до 10 человек – 346 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 382 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 71 до 100 человек – 400 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 419 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 151 до 200 человек – 437 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 455 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) периодическое техническое обслуживание воздушных судов:

2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы тапсырған сәттен бастап 22 (жиырма екі) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).
Порталда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері оны қолдану саласы және штат санына байланысты мыналарды құрайды:
жекелеген типтегі әуе кемелеріне жедел техникалық қызмет көрсету, оның ішінде ағымдағы жөндеу, ақауларды жою, агрегаттар мен жиынтықтаушы бұйымдарды ауыстыру:
10 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 346 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 382 айлық көрсеткіш;
71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 400 айлық көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 419 айлық көрсеткіш;
151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 437 айлық көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 455 айлық көрсеткіш;
2) жекелеген типтегі әуе кемелеріне мерзімдік техникалық қызмет көрсету, оның ішінде авиациялық техниканың авиақозғалтқыштарын ауыстыру, оларды ағымдағы жөндеу, авиациялық техникаға маусымдық және арнайы қызмет көрсету, авиациялық техниканы сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету:

до 10 человек – 418 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек – 436 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 454 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 71 до 100 человек – 472 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 491 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 151 до 200 человек – 509 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 527 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
3) техническое обслуживание демонтированных компонентов, за исключением воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации – 218 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
4) неразрушающий контроль, за исключением воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации – 145 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
5) контрольно-восстановительные работы (ремонтно-восстановительные работы) на планере воздушных судов, авиадвигателях и комплектующих изделиях авиационной техники, эксплуатируемых без капитального ремонта:
до 10 человек – 47 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек –69 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 272 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 71 до 100 человек – 290 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 309 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 151 до 200 человек – 327 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 345 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
6) обновление (переоборудование) интерьера воздушного судна – 145 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
7) выполнение работ по модернизации воздушного судна и доработок по бюллетеням и документации разработчика авиационной техники – 218 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
8) капитальный ремонт воздушных судов, авиадвигателей и комплектующих изделий (агрегатов) с установлением им новых ресурсов (сроков службы):
до 10 человек – 528 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек – 546 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 564 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;

10 адамға дейін – алым төленетін күні 418 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 436 айлық есептік көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 454 айлық есептік көрсеткіш;
71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 472 айлық есептік көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 491 айлық есептік көрсеткіш;
151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 509 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 527 айлық есептік көрсеткіш;
3) зертханалар жағдайында әуе кемелерінің агрегаттары мен жиынтықтаушы бұйымдарына техникалық қызмет көрсету – алым төленетін күні қолданыстағы 218 айлық есептік көрсеткіш;
4) әуе кемелері мен олардың агрегаттарының және жиынтықтаушы бұйымдарының жай-күйін бұзбай бақылау әдісін қолдану – алым төленетін күні қолданыстағы 145 айлық есептік көрсеткіш;
5) күрделі жөндеусіз пайдаланылатын әуе кемесінің планеріне, авиақозғалтқыштары мен авиациялық техниканың жиынтықтаушы бұйымдарына бақылау-қалпына келтіру жұмыстары (жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары):
10 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 47 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 69 айлық есептік көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 272 айлық есептік көрсеткіш;
71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 290 айлық есептік көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 309 айлық есептік көрсеткіш;
151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 327 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 345 айлық есептік көрсеткіш;
6) әуе кемесінің интерьерін жаңарту (қайта жабдықтау) – алым төленетін күні қолданыстағы 145 айлық есептік көрсеткіш;
7) әуе кемесін жаңғырту жөніндегі жұмыстарды және авиациялық техника әзірлеушісінің бюллетеньдері мен құжаттары бойынша пысықтауды орындау – алым төленетін күні қолданыстағы 218 айлық есептік көрсеткіш;
8) әуе кемелерін, авиақозғалтқыштарды және жиынтықтаушы бұйымдарды (агрегаттарды), оларға жаңа ресурстар (қызмет мерзімдері) орнатып күрделі жөндеу:
10 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 528 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 546 айлық есептік көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 564 айлық есептік көрсеткіш;

от 71 до 100 человек – 582 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 601 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 151 до 200 человек – 619 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 637 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "электронного правительства".
8. График работы портала - круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:
1) электронная копия заявки на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники авиационной техники, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) электронная копия руководства по деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
3) электронная копия сведений о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, согласно приложению 3 к настоящему стандарту;
4) электронная копия выписки из устава организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники с указанием видов деятельности организации.
При сдаче услугополучателем всех вышеперечисленных в настоящем пункте электронных копии документов посредством портала в "личный кабинет" услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим стандартом, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.

71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 582 айлық есептік көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 601 айлық есептік көрсеткіш;
151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 619 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 637 айлық есептік көрсеткіш.
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілген алым бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда және портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.
8. Порталдың жұмыс кестесі – тәулік бойы жөндеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға өтінішінің электрондық көшірмесі;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым қызметі жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның командалық-басшы құрамы туралы мәліметтер және білімі туралы тиісті құжаттардың электрондық көшірмелері;
4) ұйым қызметінің түрлерін көрсете отырып, азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның жарғысының үзіндісінің электрондық көшірмелері.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Қызмет алушысы осы стандарттағы тізімге сәйкес және (немесе) мерзімі өткен құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда, қызмет көрестуші өтінішті қабылдамайды.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в электронной форме.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miid.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
14. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: caa@miid.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
15. Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.miid.gov.kz, либо по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники
гражданской авиации"
Форма
Заявка на получение (признание) сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
1. Наименование организации по ТО и РAT ________________________
2. Место регистрации организации и регистрационный номер (шифр)
______________________________________________________________
3. Местонахождение производственной базы: _______________________
4. Почтовый адрес ______________________________________________
5. Телефон _________________
6. Телеграф ________________
7. Факс ____________________
8. Расчетный счет ___________
9. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
10. Электронный адрес _________________________________________
11. Причина подачи заявки (нужное подчеркнуть):
первоначальная заявка на получение сертификата организации по ТО и РAT;
дополнение перечня видов (комплексов) работ по ТО и РAT;
дополнение перечня типов авиационной техники;
сертификация на очередной срок;
сертификация после отзыва/аннулирования сертификата организации по ТО и РAT;
изменение основных данных организации по ТО и РAT;
другие причины (указать).

12. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mііd.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сүлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: caa@mііd.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 74-48-02.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтаманы Министрліктің интернет-ресурсында көрестілген www.mііd.gov.kz қызмет берушінің телефондары арқылы немесе мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 арқылы алуға болады.
"Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу ұйымына
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсететін және жөндеу (АТ және ТҚЖ) жөніндегі ұйымның сертификатын алуға арналған өтінімнің үлгі нысаны
1. АТ және ТҚЖ жөніндегі ұйымның атауы____________________________
2. Ұйымның тіркелген жері және тіркеу нөмірі (шифры) __________
3. Өндірістік базаның орналасқан жері: ________________________
4. Пошталық мекенжайы _________________________________________
5. Телефон ____________________________________________________
6. Телеграф ___________________________________________________
7. Факс _______________________________________________________
8. Есепшоты ___________________________________________________
9. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) __________________________
10. Электрондық мекенжайы _____________________________________
11. Өтінім беру себебі (қажеттісінің астын сызыңыз):
1) АТ және ТҚЖ жөніндегі ұйымның сертификатын алуға арналған алғашқы өтінім;
2) АТ және ТҚЖ бойынша жұмыс түрлерінің (кешендерінің) тізбесін толықтыру;
3) авиациялық техника типтерінің тізбесін толықтыру;
4) кезекті мерзімге арналған сертификаттау;
5) АТ және ТҚЖ жөніндегі ұйымның сертификатын кері қайтарып алғаннан/күшін
жойғаннан кейінгі сертификаттау;
6) АТ және ТҚЖ жөніндегі ұйымның негізгі деректерін өзгерту;
7) басқа себептер (көрсету).

12. Содержание заявки
Я, нижеподписавшийся, _____________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество руководителя организации)
действующий на основании Устава (Положения), утвержденного
(зарегистрированного) __________________ (дата) __________________
прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию и
ремонту на право выполнения на следующей авиационной технике перечисленных ниже форм деятельности:
Класс
Допуск
Ограничения
Периодические технические работы
Оперативные технические работы
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда
Авиационные двигатели
Демонтированные компоненты, за исключением маршевых авиационных двигателей и вспомогательной силовой установки в сборе
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки
Специальные виды работ
13. Заявитель признает и обязуется выполнять требования законодательства Республики Казахстан в сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации.
14. Руководящий состав, ответственный за техническое обслуживание авиационной техники:
Должность
Фамилия Имя Отчество
Подпись
Руководитель организации по ТО и РAT
Руководитель подразделения по контролю (гарантии) качества
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах _______________
"___" _____________ 20 __ года
_________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники
гражданской авиации"
Форма
Руководство по деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
1. Введение
1) содержание;
2) предмет и область;
3) перечень действующих страниц;
4) перечень ревизий/дополнений;
5) лист рассылки;
6) используемые сокращения.
2. Управление
1) заявление ответственного руководителя;
2) политика по безопасности и качеству;
3) управленческий персонал;
4) права и обязанности должностных лиц управленческого персонала;
5) структура управления организацией;
6) реестр допускающего персонала;
7) трудовые ресурсы организации;
8) общее описание производственных мощностей, расположенных по каждому из адресов организации, указанных в сертификате;
9) объем выполняемых работ по техническому обслуживанию (воздушных судов и компонентов);
10) процедура уведомления уполномоченного органа в сфере гражданской авиации об изменениях в организации;
11) процедуры внесения изменений в Руководство.
3. Процедуры по техническому обслуживанию
1) процедуры оценки поставщиков и контроля субподряда;
2) приемка и проверка компонентов и материалов для воздушного судна от внешних поставщиков;

12. Өтінімнің мазмұны
Мен, төменде қол қойған, ______________________________________
(ұйым басшысының Т.А.Ә.)
_______________(күні)__________________ бекітілген (тіркелген)
Жарғының (Ереженің) негізінде әрекет ететін техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымды мынадай авиациялық техникада төменде көрсетілген қызмет түрін орындау құқығына сертификаттау жүргізуді сұраймын:
ӘК, қозғалтқыштың,АТ бұйымының типі
Қызмет нысаны
ТҚ жедел түрлері (көрсету)
ТҚ кезеңдік түрлері (көрсету)
Жұмыстардың басқа түрлері (көрсету)
13. Өтінім беруші Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңнаманың талаптарын мойындайды және оларды орындауға міндеттенеді.
14. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты басшылық құрам:
Лауазымы
Т.А.Ә.
Қолы
АТ және ТҚЖ жөніндегі ұйымның басшысы
Сапаны бақылау (кепілдік) жөніндегі бөлімшенің басшысы
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді
пайдалануға келісемін___________________________
20 __ жылғы "___" _____________
"Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу ұйымына
сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымының қызметі бойынша нұсқау
1. Кіріспе
1) Мазмұны;
2) Мәні және саласы;
3) Қолданыстағы парақ тізбесі;
4) Ревизиялар/толықтырулар тізбесі;
5) Тарату парағы;
6) Пайдаланылатын қысқартулар.
2. Басқару
1) Жауапты басшының өтініші;
2) Қауіпсіздік және сапа саясаты;
3) Басқару персоналы;
4) Басқару персоналының лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері;
5) Ұйымды басқару құрылымы;
6) Рұқсат ететін персонал тізілімі;
7) Ұйым жұмысшылары құрамының сипаты;
8) Сертификатта көрсетілген ұйымдар мекенжайларының әрқайсысында орналасқан өндірістік қуаттардың жалпы сипаты;
9) Техникалық қызмет көрсету бойынша (әуе кемелеріне және құрауыштарына) орындалатын жұмыс көлемі;
10) Ұйымдағы өзгерістер туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органы хабардар ету рәсімі;
11) Нұсқауға өзгерістер енгізу рәсімдері.
3. Техникалық қызмет көрсету жөніндегі рәсімдер
1) Өнім берушілерді бағалау және қосалқы мердігерді қадағалау рәсімдері;
2) Сыртқы өнім берушілерден әкелінетін ӘК құрауыштары мен материалдарын қабылдау және тексеру;

3) хранение, идентификация и выдача из складов компонентов и материалов для технического обслуживания авиационной техники;
4) приемка инструментов и оборудования, маркирование инструментов;
5) калибровка инструментов и оборудования;
6) использование инструментов и оборудования персоналом, включая альтернативные инструменты и оборудование;
7) нормы соблюдения чистоты на объектах технического обслуживания;
8) инструкции по техническому обслуживанию и их соответствие инструкциям производителей воздушного судна/компонентов воздушного судна, включая их обновление и их наличие для технического персонала;
9) процедуры по ремонту;
10) соответствие программе по техническому обслуживанию воздушного судна эксплуатанта;
11) процедуры выполнения директив летной годности;
12) процедура выполнения необязательных модификаций;
13) используемые документы по техническому обслуживанию и их заполнение;
14) контроль записей технического обслуживания (учетных данных);
15) устранение дефектов при проведении базового технического обслуживания;
16) процедура возвращения в эксплуатацию после технического обслуживания;
17) записи в документации эксплуатанта;
18) донесение о неисправностях уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, эксплуатанту, держателю сертификата типа;
19) возврат неисправных компонентов воздушного судна на склад;
20) действия по неисправным компонентам внешних поставщиков;
21) контроль учетных данных, сохраняемых в электронном виде;
22) контроль планирования человеко-часов относительно запланированных работ по техническому обслуживанию;
23) контроль критических работ по техническому обслуживанию;
24) информация на процедурам по проведения специфических работ по техническому обслуживанию, такие как:
процедуры по опробованию двигателей;
процедуры по проверке герметизации воздушного судна;
процедуры по буксировке воздушного судна;
процедуры по рулению воздушного судна;
утилизация компонентов и материалов;
25) процедуры по выявлению и корректировке ошибок, допущенных при проведении технического обслуживания;
26) процедуры по передаче работ между сменами;
27) процедуры по информированию о неточных и двусмысленных данных по техническому обслуживанию держателю сертификата типа;
28) процедуры по планированию производства.
4. Дополнительные процедуры по проведению оперативного технического обслуживания
1) контроль компонентов воздушного судна, инструментов, оборудования при проведении оперативного технического обслуживания;
2) процедуры по проведению оперативного технического обслуживания, связанных с наземным обслуживанием, заправкой топливом, противообледенительными работами, включая проверку по удалению осадков от специальных противообледенительных жидкостей;

3) АТ техникалық қызмет көрсетуге арналған құрауыштар мен материалдарды сақтау, таңбалау және беру;
4) Құралдар мен жабдықтарды қабылдау;
5) Құралдар мен жабдықтарды калибрлеу;
6) Персоналдың баламалы құралдар мен жабдықтарды қоса алғанда, құралдар мен жабдықтарды пайдалануы;
7) Техникалық қызмет көрсету объектілерінде тазалық сақтау нормалары;
8) Техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар және олардың ӘК/ӘК құрауыштарын Дайындаушылардың нұсқаулықтарына сәйкестігі, жаңартылуын және техникалық персонал үшін олардың болуын қоса алғанда;
9) Жөндеу бойынша рәсімдер;
10) Пайдаланушығаның ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі бағдарламаға сәйкес келуі;
11) Ұшуға жарамдылық директиваларын орындау рәсімдері;
12) Міндетті емес түрлендіруді орындау рәсімі;
13) Техникалық қызмет көрсету бойынша пайдаланылатын құжаттар және оларды толтыру;
14) Техникалық қызмет көрсету жазбаларын бақылау (деректерді есепке алу);
15) Базалық техникалық қызмет көрсетуді жүргізу барысында анықталған ақауларды жою;
16) Техникалық қызмет көрсетуден кейін пайдалануға қайта енгізу рәсімі;
17) Пайдаланушығаның құжаттамасындағы жазбалар;
18) Ақаулар жөнінде құзыретті Пайдаланушығаға/үлгі сертификатын ұстаушыға хабарлау;
19) ӘК жарамсыз құрауыштарын қоймаға қайтару;
20) Сыртқы өнім берушілердің ақаулы құрауыштары бойынша іс-қимыл;
21) Электронды түрде сақталатын есептік деректерді бақылау;
22) Техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарланған жұмысқа қарасты адам-сағатты жоспарлауды бақылау;
23) Техникалық қызмет көрсетудегі қиын жұмыстарды бақылау;
24) Техникалық қызмет көрсету жөніндегі ерекше жұмыстарды жүргізу жөніндегі рәсім бойынша мынадай ақпарат:
қозғалтқыштарды сынау рәсімдері;
ӘК герметикасын тексеру рәсімдері;
ӘК сүйрету рәсімдері;
ӘК рульдеу бойынша рәсімдер;
құрауыштар мен материалдарды кәдеге жарату;
25) Техникалық қызмет көрсету барысында жіберілген қателерді табу және түзету рәсімдері;
26) Ауысым арасындағы жұмыстарды тапсыру рәсімдері;
27) Үлгі сертификатын ұстаушыға техникалық қызмет көрсету барысындағы нақты емес және екіұшты деректер жөнінде ақпарат беру рәсімдері;
28) Өндірісті жоспарлау рәсімдері.
4. Жедел техникалық қызмет көрсету бойынша қосымша рәсімдер
1) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі құрал-саймандарды, ӘК құрауыштарын бақылау;
2) Жерүсті қызмет көрсетуге, отын құюға, мұздануға қарсы арнайы сұйықтықтардың шөгінділерінен тазартылуын тексеруді қоса алғанда, мұздануға қарсы жұмыстарға байланысты жедел техникалық қызмет көрсетуді жүргізу жөніндегі рәсімдер;

3) контроль неисправностей и повторяющихся дефектов при проведении оперативного технического обслуживания;
4) процедура заполнения технического бортового журнала при оперативном техническом обслуживании;
5) процедура для доставки запасных частей по соглашениям и запасных частей под заем при оперативном техническом обслуживании;
6) процедура по возврату дефектных запасных частей, снятых с воздушного судна при оперативном техническом обслуживании;
7) процедура контроля критических задач при оперативном техническом обслуживании.
5. Процедуры системы качества
1) процедуры аудита организации по техническому обслуживанию;
2) аудит воздушного судна и компонентов;
3) процедура устранения недостатков (неисправностей) выявленных в результате аудитов;
4) процедуры по обучению и поддержанию квалификации специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов;
5) учетные данные специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов;
6) аудиторы системы качества;
7) контроль квалификации инспекторов (контролирующих работы, требующие дополнительных проверок);
8) контроль квалификации специалистов по техническому обслуживанию и ремонту;
9) управление процессом отклонения от объема технического обслуживания, предусмотренного по техническому обслуживанию;
10) контроль разрешений для отклонения от процедур;
11) квалификационная процедура для таких специализированных работ как сварка, неразрушающий контроль;
12) контроль за работой рабочих групп по техническому обслуживанию завода-изготовителя и других внешних исполнителей;
13) процедура обучения по человеческому фактору;
14) оценка компетентности персонала.
6. Выполнение технического обслуживания
1) перечень эксплуатантов которым выполняется техническое обслуживание по контракту;
2) процедуры эксплуатанта и работа с его документами;
3) заполнение технической документации эксплуатанта.
7. Дополнительные сведения
1) образцы документов;
2) список субподрядчиков;
3) список станций оперативного технического обслуживания.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
"Выдача сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники
гражданской авиации"
Сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
1. Графа для организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
Указать управленческий персонал:
Руководитель
Руководитель инженерно-авиационной службы (для эксплуатанта ГВС)
Руководитель контроля качества
2. Фамилия Имя Отчество (при наличии):

3) Жедел техникалық қызмет көрсету барысында кемшіліктерді және қайталанатын ақауларды бақылау;
4) Жедел техникалық қызмет көрсету кезінде борттық журналды толтыру рәсімі;
5) Жедел техникалық қызмет көрсету кезінде келісілген және қарызға алынған қосалқы бөлшектерді жеткізу рәсімі;
6) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі әуе кемесінен алынған ақаулы қосалқы бөлшектерді қайтару рәсімі;
7) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі күрделі міндеттерді бақылау рәсімі.
5. Сапа жүйесінің рәсімдері
1) Техникалық қызмет көрсету аудитін ұйымдастыру рәсімдері;
2) ӘК және құрауыштарының аудиті;
3) Аудит кезінде анықталған кемшіліктерді (ақауларды) жою рәсімі;
4) Техникалық қызмет көрсету жөнінде куәлік беретін персоналға біліктілік беру және оны оқыту рәсімдері;
5) Техникалық қызмет көрсету жөнінде куәлік беретін персонал бойынша есептік деректер;
6) Сапа жүйесінің аудиторлары;
7) Инспекторлардың (қосалқы тексеруді қажет ететін жұмыстарды тексеретін) біліктілігін бақылау;
8) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу маманының біліктілігін бақылау;
9) Техникалық қызмет көрсету бойынша көзделген техникалық қызмет көрсету көлемінен ауытқу процесін басқару;
10) Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінен ауытқу рұқсаттарын бақылау;
11) Дәнекерлеу сияқты мамандандырылған жұмыстарға арналған біліктілік рәсімі, ыдыратпайтын бақылау;
12) Жасап Дайындаушы зауыттың және басқа да сыртқы орындаушылардың техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыс топтарының жұмысын бақылау;
13) Адами фактор бойынша оқыту рәсімі;
14) Персоналдың құзыреттілігін бағалау.
6. Техникалық қызмет көрсетудің орындалуы
1) Келісімшарт бойынша техникалық қызмет көрсету орындалатын Пайдаланушығалар тізбесі;
2) Пайдаланушығаның рәсімі және оның құжаттарымен жұмыс;
3) Пайдаланушығаның техникалық құжаттамасын толтыру.
7. Қосымша мәліметтер
1) Құжаттардың үлгілері;
2) Қосалқы мердігерлердің тізімі;
3) Жедел техникалық қызмет көрсету станцияларының тізімі;
4) Келісімшарт бойынша техникалық қызмет көрсету орындалатын Пайдаланушығалар тізімі.
"Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу ұйымына
сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтер
1. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның бағаны
Басқару персоналын көрсету:
Басшы
Инженерлік-авиациялық қызметтің басшысы ( АӘК пайдаланушысы үшін)
Сапаны бақылау басшысы
2. Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда):

3. Должность в организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
4. Квалификация в сфере гражданской авиации:
5. Опыт работы в сфере гражданской авиации:
6. Наименование организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
7. Номер сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
Подпись
Дата:
Графа для лица уполномоченной организации:
Фамилия Имя Отчество (при наличии) и подпись служащим уполномоченной организации либо лицо, им уполномоченное:
Подпись
Дата:
Фамилия Имя Отчество (при наличии):

3. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның лауазымы:
4. Азаматтық авиация саласындағы біліктілік:
5. Азаматтық авиация саласындағы жұмыс тәжірибесі:
6. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның атауы:
7. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым сертификатының нөмірі:
Қолы
:
Күні
Уәкілетті ұйым тұлғасына арналған баған:
Уәкілетті ұйымның қызметкерінің Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның:
Қолы
Күні:
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)