Об утверждении Правил применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 390. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2015 года № 11439. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-335/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.12.2020 № ҚР ДСМ-335/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6-1) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 390
Правила применения технических средств контроля, приборов
наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в
медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав
пациентов

Пациенттер құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарын, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 390 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 маусымда № 11439 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-335/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.12.2020 № ҚР ДСМ-335/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Пациенттер құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарын, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 390 бұйрығымен
бекітілген
Пациенттер құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарында
медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау
құралдарын, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарын, фото-,
бейнеаппаратураларды қолдану қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок их применения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) справочно-информационные помещения - кабинеты методической информации, справочные;
2) помещения личной гигиены - туалеты, ванные, душевые комнаты;
3) специализированные медицинские организации – наркологические, психиатрические и противотуберкулезные организации;
4) технические средства (ТС) - технические средства контроля, приборы наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратура;
5) территории общих помещений – коридоры, вестибюль с регистратурой, аптечный киоск, колясочная, гардероб для посетителей и персонала, справочно-информационные помещения, помещения кассы приема денег за платные услуги амбулаторно-поликлинической организации в приемном отделении и помещении выписки организаций, оказывающих стационарную помощь.
3. Применение ТС представляет собой использование ТС с целью фиксации происходящих действий, событий, фактов для представления объективной действительности.
4. ТС подразделятся на внутренние и внешние:
1) внутренние ТС устанавливаются в помещениях медицинских организаций;
2) внешние ТС устанавливаются по периметру территории на расстоянии, позволяющем получить полный охват наблюдаемой территории.
5. Объектами наблюдения являются:
1) граждане, находящиеся на территории, в помещении медицинской организации;
2) пациенты, находящиеся на лечении в медицинской организации;
3) территория и помещения медицинской организации.
6. В местах расположения ТС устанавливается вывеска с надписью "Объект находится под видеонаблюдением".
2. Расположение технических средств контроля, приборов
наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры в организациях
здравоохранения
7. Расположение ТС (в одной или нескольких точках) определяется необходимостью возможного охвата наблюдением фиксируемой территории и фиксации действий.
8. В организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, ТС располагаются:
1) на территории общих помещений;
2) в коридорах медицинских организаций, где размещаются лечебно-диагностические отделения, травматологический пункт, отделение скорой медицинской помощи, женская консультация, аптека, стоматологическое отделение, дневной стационар.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Пациенттер құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарын, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6-1) тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес оларды қолдану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) анықтама-ақпараттық үй-жайлар – әдістемелік ақпарат кабинеттері, анықтама беру бөлімі;
2) жеке гигиена үй-жайы – әжетханалар, ванналар, душ бөлмелері;
3) мамандандырылған медициналық ұйымдар – наркологиялық, психиатриялық және туберкулезге қарсы ұйымдар;
4) техникалық құралдар (ТҚ) – техникалық бақылау құралдары, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптары, фото-, бейнеаппаратуралар;
5) үй-жайлардың аумағы – дәліздер, тіркеу орнымен вестибюль, дәріхана дүңгіршегі, арба қоятын жер, келушілер мен қызметкерлер үшін киім ілетін жер, анықтама-ақпараттық үй-жайлар, қабылдау бөлімшесінде амбулаториялық-емханалық ұйымның ақылы қызметтерге ақшаны қабылдау кассасының үй-жайы және стационарлық көмек көрсететін ұйымның шығару үй-жайы.
3. ТҚ қолдану бұл объективті шындықты білу үшін болып жатқан іс-қимылдарды, оқиғаларды, фактілерді белгілеу мақсатында ТҚ пайдалануды білдіреді.
4. ТҚ ішкі және сыртқы болып бөлінеді:
1) ішкі ТҚ медициналық ұйымдардың үй-жайларына орнатылады;
2) сыртқы ТҚ бақыланатын аумақты толық қамтуға мүмкіндік беретін қашықтықтағы аумақтың периметрі бойынша орнатылады.
5. Бақылау объектілері:
1) медициналық ұйым аумағындағы үй-жайдағы азаматтар;
2) медициналық ұйымда емделуде жүрген пациенттер;
3) медициналық ұйымның аумағы мен үй-жайы болып табылады.
6. ТҚ орналасқан жерлерде "Объекті бейнебақыланады" деген жазумен маңдайша орнатылады.
2. Денсаулық сақтау ұйымдарында техникалық бақылау
құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото-,
бейнеаппаратуралардың орналасуы
7. ТҚ орналасуы (бір немесе бірнеше жерде) белгіленген аумақты бақылаумен мүмкін болатын қамтудың және іс-қимылды белгілеудің қажеттілігімен айқындалады.
8. ТҚ амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда орнатылады:
1) жалпы үй-жайдың аумағында;
2) емдеу-диагностикалық бөлімше, травматологиялық пункт, жедел медициналық жәрдем бөлімшесі, әйелдер консультациясы, дәріхана, стоматологиялық бөлімше, күндізгі стационар орналасқан медициналық ұйымдардың дәліздерінде орнатылады.

9. В организациях, оказывающих стационарную помощь, ТС располагаются:
1) на территории общих помещений;
2) в коридорах других структурных подразделений, включая патологоанатомические отделения, аптеки, службы приготовления пищи, служебные помещения, помещения клинических кафедр.
10. В перинатальных центрах, родильных домах, родильных отделениях ТС располагаются в помещениях приема беременных женщин, рожениц и родильниц, помещениях для отделения патологии новорожденных и для детей с врожденными пороками развития.
11. В специализированных медицинских организациях ТС располагаются:
1) на территории общих помещений;
2) в приемном покое медицинской организации;
3) в коридорах помещений, где размещаются лечебно-диагностические подразделения, включая помещения для проведения экспертизы алкогольного опьянения в наркологических организациях, амбулаторной и стационарной экспертизы в психиатрических организациях.
12. Расположение ТС исключает их нахождение в помещениях личной гигиены, процедурных и манипуляционных кабинетах, операционных блоках.

9. ТҚ стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда:
1) жалпы үй-жайдың аумағында;
2) патологоанатомиялық бөлімшені, дәріханаларды, ас дайындау қызметін, қызметтік үй-жайларды, клиникалық кафедралардың үй-жайларын қоса алғанда басқа құрылымдық бөлімшелердің дәліздерінде орнатылады.
10. ТҚ перинаталдық орталықтарда, перзетханаларда, босандыру бөлімшелерінде, жүкті әйелдерді, босанатын және босанған әйелдерді қабылдау үй-жайларына, жаңа туған нәрестелердің патологиясы және туа біткен даму ақаулары бар балалар үшін бөлімшелердің үй-жайларында орнатылады.
11. ТҚ мамандандырылған медициналық ұйымдарда:
1) жалпы үй-жайдың аумағында;
2) медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінде;
3) наркологиялық ұйымдарда алкогольден мас болу сараптамасын, психиатриялық ұйымдарда амбулаториялық және стационарлық сараптама жүргізу үшін үй-жайларды қоса алғанда емдеу-диагностикалық бөлімшелер орналасқан үй-жайлардың дәліздерінде орнатылады.
12. Жеке гигиена үй-жайларында, ем-шара және манипуляциялық кабинеттерде, операциялық блоктарда ТҚ орнатуға рұқсат етілмейді.