Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 373. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2015 года № 11465. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № ҚР ДСМ-112/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 02.10.2020 № ҚР ДСМ-112/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью второй пункта 5 статьи 69 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выписывания, учета и хранения рецептов.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) В течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 373
Правила выписывания, учета и хранения рецептов
1. Настоящие Правила выписывания, учета и хранения рецептов разработаны в соответствии с пункта 5 статьи 69 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет порядок выписывания, учета и хранения рецептов.

Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 маусымда № 11465 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 2 қазандағы № ҚР ДСМ-112/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.10.2020 № ҚР ДСМ-112/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 69-бабы, 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті заңнама белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 күн жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 373 бұйрығымен бекітілген
Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидалары
1. Осы Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидалары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 69-бабының, 5-тармағына сәйкес әзірленді және рецептілерді жазу, есепке алу және сақтаудың тәртібін айқындайды.

2. Рецепты выписываются в бумажном и (или) электронном виде медицинскими работниками организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторную, профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную или паллиативную помощь, в пределах своей компетенции при наличии соответствующих медицинских показаний на бланках по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах Республики Казахстан под № 6697).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Рецепты в бумажной форме заверяются подписью медицинского работника, выписавшего рецепт.
Рецепты в электронной форме подтверждаются электронной цифровой подписью медицинского работника, выписавшего рецепт.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Рецепты на получение лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) на амбулаторном уровне, выписываются, учитываются и мониторятся в автоматизированной системе в электронном виде.
В случае отсутствия возможности выписки рецепта в электронном формате, выписка рецептов осуществляется в бумажной форме.
Рецепты на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях дополнительно подписываются уполномоченным лицом, определенным приказом медицинской организации и заверяются печатью организации здравоохранения "Для рецептов" или электронно-цифровой подписью уполномоченного лица.
Образцы подписей уполномоченных лиц, имеющих право подписывать рецепты, направляются медицинскими организациями в объекты фармацевтической деятельности, имеющие соответствующие договора с местными органами государственного управления здравоохранением.
Заведующий фельдшерско-акушерским пунктом заверяет рецепт на получение лекарственных средств бесплатно или на льготной основе своей подписью и печатью фельдшерско-акушерского пункта или электронно-цифровой подписью.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 15.04.2019 № ҚР ДСМ-36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Рецептілерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) нысан бойынша бланкілерде тиісті медициналық көрсетілімдер бар болған кезде өз құзыреті шегінде, амбулаториялық, профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалтушы немесе паллиативтік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлері қағаз және (немесе) электрондық түрде жазып береді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қағаз нысанындағы рецептілер рецепт жазып берген медицина қызметкерінің қолымен расталады.
Электронды нысандағы рецептілер рецепт жазып берген медицина қызметкерінің электрондық-цифрлық қолымен расталады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды алуға рецептілер амбулаториялық деңгейде автоматтандырылған жүйеде электрондық түрде жазылады, есепке алынады және мониторинг жүргізіледі.
Электронды форматта рецептілерді жазу мүмкіндігі болмаған жағдайда рецептілерді жазу қағаз нысанда жүзеге асырылады.
Дәрілік заттарды тегін немесе жеңілдікті шартта алуға рецептілер медициналық ұйымның бұйрығымен айқындалған уәкілетті тұлғаның қолы қосымша қойылады және "Рецептілер үшін" деген денсаулық сақтау ұйымының мөрімен немесе уәкілетті тұлғаның электрондық-цифрлық қолымен расталады.
Рецептілерге қол қоюға құқығы бар уәкілетті адамдардың қолдарының үлгілерін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен тиісті шарттары бар фармацевтикалық қызмет объектілеріне медициналық ұйымдары жібереді.
Фельдшерлік-акушерлік пункттің меңгерушісі тегін және жеңілдікті негізде дәрілік заттарды алуға рецептіні өз қолымен және фельдшерлік-акушерлік пункттің мөрімен немесе электрондық-цифрлық қолмен растайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.04.2019 № ҚР ДСМ-36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

5. В сельских населенных пунктах, в случае отсутствия врачей, рецепты выписываются средними медицинскими работниками, ведущими амбулаторный прием больных.
6. Рецепты на лекарственные средства, не зарегистрированные и не разрешенные к применению в Республике Казахстан, не выписываются.
7. Рецепты выписываются с учетом возраста больного и характера действия входящих в состав лекарственного средства ингредиентов.
8. Содержание и номер рецепта на бесплатное или льготное получение лекарственных средств отражаются в амбулаторной карте больного.
9. Рецепты выписываются на казахском или русском или латинском языках под международным непатентованным наименованием лекарственных средств, в случае индивидуальной непереносимости пациента, многокомпонентного состава лекарственного препарата выписываются под торговым наименованием. Рецепты выписываются разборчиво с обязательным заполнением всех предусмотренных в бланке граф, способ применения прописывается в соответствующей графе с указанием дозы, частоты и длительности приема. Не допускается ограничиваться общими указаниями ("Известно", "Внутреннее", "Наружное"). Исправления в рецепте не допускаются.
Твердые сыпучие вещества выписываются в граммах (0,001; 0,02; 0,3; 1,0), жидкие – в миллилитрах, граммах и каплях.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В рецепте применяются основные рецептурные сокращения согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На одном рецептурном бланке на получение лекарственных средств бесплатно или на льготной основе, лекарственных средств, содержащих производные 8-оксихинолина, гормональные стероиды, клонидин, анаболические стероиды, кодеин, тропикамид, циклопентолат, трамадол, буторфанол указывается одно наименование лекарственного средства, а на остальные лекарственные средства - не более двух наименований.
11-1. В случаях отсутствия одного из препаратов, указанных в рецепте, при отпуске неполной упаковки или неполного количества препарата копия рецепта оставляется в аптеке или заносится фармацевтическим работником в Журнал учета лекарственных средств по выписанным рецептам согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Фармацевт на обратной стороне рецепта указывает количество отпущенного препарата.

5. Ауылдық елді мекендерде дәрігерлер болмаған жағдайда рецептілерді науқастарға амбулатоиялық қабылдауды жүргізетін орта медицина қызметкері жазады.
6. Қазақстан Республикасында тіркелмеген және қолдануға рұқсат етілмеген дәрілік заттарға рецептілер жазылмайды.
7. Рецептілер науқастың жас шамасы және дәрілік заттардың құрамына кіретін ингридиенттердің әсерінің сипаты ескеріліп жазылады.
8. Тегін және жеңілдікті дәрілік заттарды алуға рецептінің мазмұны мен нөмірі науқастың амбулаториялық картасында белгіленеді.
9. Рецептілер дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауымен қазақ немесе орыс немесе латын тілдерінде жазылады, пациенттің қабылдауына болмайтын, дәрілік препарат құрамы көп компонентті болған жағдайларда саудалық атауымен жазылады. Рецептілер бланкте көзделген барлық бағандарын міндетті түрде анық толтырумен, қолдану тәсілі, дозасы, жиілігі және қабылдау ұзақтығы көрсетіле отырып, тиісті бағандарда жазылады. Жалпылама нұсқаулармен ("Белгілі", "Ішке қолдануға", "Сыртқа қолдануға") шектеулерге жол берілмейді. Рецептіде түзетуге жол берілмейді.
Қатты шашылатын заттар граммен (0,001; 0,02; 0,3; 1,0), сұйық заттар – миллилитрлерде, грамдарда және тамшы дәріде жазылып беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Рецептіде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес негізгі рецептуралық қысқартулар қолданылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тегін немесе жеңілдікті негізде дәрілік заттарды алуға бір рецептуралық бланкте құрамында туынды 8-оксихинолин, гормоналды стероидтар, клонидин, анаболикалық стероидтар, кодеин, тропикамид, циклопентолат, трамадол, буторфанол бар дәрілік заттардың бір атауы, ал қалған дәрілік заттардың – кемінде екі атауы көрсетіледі.
11-1. Рецептіде көрсетілген препараттың біреуі болмаған жағдайда немесе препараттың толық емес қаптамасы босатылған жағдайда дәріханада рецепттің көшірмесі қалдырылады немесе осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес фармацевтика қызметкері жазылып берілген рецептілер бойынша дәрілік заттарды есепке алу журналына енгізеді. Фармацевт рецептінің артқы жағына босатылған препараттың санын көрсетеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При выписывании лекарственного средства в дозе, превышающей высшую разовую, врач в рецепте обозначает дозу лекарственного средства прописью и восклицательным знаком. При несоблюдении врачом данного требования фармацевтический работник отпускает прописанное лекарственное средство в половине установленной высшей разовой дозы.
13. Рецепты не выписываются на лекарственные средства, применяемые исключительно в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
14. Рецепты на получение лекарственных средств, в том числе отпускаемых бесплатно и на льготных условиях, действительны в течении 3 месяцев.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.04.2019 № ҚР ДСМ-36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Количество выписанного лекарственного препарата больным указывается из расчета курса лечения, а нуждающимся в постоянном (длительном) лечении из расчета применяемой схемы лечения на каждый день с указанием дозировки, периодичности приема и срока лечения.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Рецепты на получение лекарственных средств, указанных в пункте 11 настоящих Правил действительны в течение 10 календарных дней со дня их выписывания.
17. Сроки хранения бумажных рецептов составляют 1 год, в том числе на лекарственные средства, отпускаемые в рамках ГОБМП.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Рецепты на лекарственные средства, выписанные в организациях здравоохранения Республики Казахстан, действительны на территории всей республики, за исключением рецептов на бесплатный и льготный отпуск лекарственных средств действительны в пределах административно-территориальной единицы республики (район, город, область).
Приложение 1
к Правилам выписывания,
учета и хранения рецептов
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Основные рецептурные сокращения
Сокращение
Полное написание
Перевод
aa
ana
по, поровну
ac. acid.
acidum
кислота
amp.
ampulla
Ампула
aq.
аqua
Вода
aq. purif.
aqua purificata
вода очищенная
but.
вutyrum
масло (твердое)
comp., cps.
сompositus (a, um)
Сложный
D.
Da, Detur, Dentur
Выдай. Пусть будет выдано. Пусть будут выданы
D.S.
Da, Signa; Detur, Signetur
Выдай, oбозначь.
Пусть будет выдано, обозначено.
Выдать, обозначить
D.t.d.
Da (Dentur) tales doses
Выдай (Пусть будут выданы) такие дозы
Dec.
Decoctum
Отвар
dil.
dilutus
Разведенный
div. in p.aeq
divide in partes aequales
раздели на равные части
emuls
emulsum
Эмульсия
extr.
extractum
экстракт, вытяжка
f.
fiat (fiant)
пусть образуется (образуются)
gtt.
gutta, guttae
капля, капли
inf.
infusum
Настой
in amp.
in ampullis
в ампулах
in caps.gel.
in capsulis gelatinosis
в капсулах желатиновых
in tabl.
in tab(u)lettis
в таблетках
lin.
linimentum
жидкая мазь
liq.
liquor
Жидкость
M. pil.
massa pilularum
пилюльная масса
M.
Misce; Misceatur
Смешай. Пусть будет смешано. Смешать
N.
numero
Числом
ol.
oleum
масло (жидкое)
pil.
pilula
Пилюля
p.aeq.
partes aequales
равные части
pulv.
pulvis
Порошок
q.s.
quantum satis
сколько потребуется, сколько надо
r., rad.
radix
Корень
Rp.
Recipe
Возьми
Rep.
Repete. Repetatur
Повтори. Пусть будет повторено
rhiz.
rhizoma
Корневище
S.
Signa. Signetur
Обозначь. Пусть будет обозначено
sem.
semen
Семя
simpl.
simplex
Простой
sir.
sirupus
Сироп
sol.
solutio
Раствор
supp.
suppositorium
Свеча
tabl.
tab(u)letta
Таблетка
t-ra, tinct., tct.
tinctura
Настойка
ung.
unguentum
Мазь
vitr.
vitrum
Склянка
ppt., praec.
praecipitatus
Осажденный
past.
pasta
Паста
Приложение 2
к Правилам выписывания,
учета и хранения рецептов

Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жоғары бір реттік дозадан асатын дозадағы дәрілік затты жазу кезінде дәрігер рецептіде дәрілік заттың дозасын жазумен және леп белгісімен белгілейді. Дәрігер бұл талаптарды сақтамаған жағдайда фармацевтика қызметкері жазылған дәрілік затты белгіленген жоғары бір реттік дозаның жартысын босатады.
13. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында ғана қолданылатын дәрілік заттарға рецептілер жазылмайды.
14. Дәрілік заттарға, соның ішінде тегін және жеңілдікті шарттарда босатылатын репцетілер 3 айға дейін жарамды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.04.2019 № ҚР ДСМ-36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Науқастарға жазылып берілген дәрілік препараттың саны емдеу курсының есебінен, ал тұрақты (ұзақ) емдеуге мұқтаж адамдарға қабылдау жиілігі және емдеу мерзімі, дозасын көрсете отырып, күн сайынғы қабылданатын емдеу схемасы есебінен көрсетіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Осы Қағидаларға 11-тармақта көрсетілген дәрілік заттарды алуға рецептілерді жазған күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде жарамды.
17. Рецептілерді, оның ішінде ТМККК шеңберінде босатылатын дәрілік заттарға арналған қағаз түріндегі рецептілерді сақтау мерзімі 1 жылды құрайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында жазылған дәрілік заттарға рецептілер республиканың барлық аумағында жарамды, дәрілік заттарды тегін және жеңілдікпен босатуға рецептілерді қоспағанда республиканың (аудан, қала, облыс) әкімшілік-аумақтық бірлігінде жарамды.
Рецептілерді жазу, есепке
алу және сақтау қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2019 № ҚР ДСМ-131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Негізгі рецетуралық қысқартулар
Қысқартулар
Толық жазылуы
Аудармасы
aa
ana
бойынша, тең бөлінген
ac. acid.
acidum
қышқыл
amp.
ampulla
Ампула
aq.
аqua
Су
aq. purif.
aqua purificata
тазартылған су
but.
вutyrum
май (қатты)
comp., cps.
сompositus (a, um)
күрделі
D.
Da, Detur, Dentur
Бер. Берілетін болсын. Осылар берілетін болсын
D.S.
Da, Signa; Detur, Signetur
Бер, белгіле. Берілетін, белгіленетін болсын. Берілсін, белгіленсін
D.t.d.
Da (Dentur) tales doses
Осындай дозаларды бер (берілетін болсын)
Dec.
Decoctum
Қайнатпа
dil.
dilutus
Ерітілген
div. in p.aeq
divide in partes aequales
тең бөліктерге бөл
emuls
emulsum
Эмульсия
extr.
extractum
сығынды, сорып алынған
f.
fiat (fiant)
түзілетін болсын (түзілсін)
gtt.
gutta, guttae
тамшы, тамшылар
inf.
infusum
тұнба
in amp.
in ampullis
ампулаларда
in caps.gel.
in capsulis gelatinosis
желатинді капсулаларда
in tabl.
in tab(u)lettis
Таблеткаларда
lin.
linimentum
сұйық жақпа май
liq.
liquor
Сұйықтық
M. pil.
massa pilularum
пилюльдік масса
M.
Misce; Misceatur
Араластыр. Араластырылатын болсын. Араластырылсын
N.
numero
Санмен
ol.
oleum
май (сұйық)
pil.
pilula
Пилюля
p.aeq.
partes aequales
тең бөліктер
pulv.
pulvis
Ұнтақ
q.s.
quantum satis
қанша қажет етілсе, қанша керек
r., rad.
radix
Тамыр
Rp.
Recipe
Ал
Rep.
Repete. Repetatur
Қайтала. Қайталанатын болсын
rhiz.
rhizoma
сала тамыр
S.
Signa. Signetur
Белгіле. Белгіленетін болсын
sem.
semen
Ұрық
simpl.
simplex
Қарапайым
sir.
sirupus
Шырын
sol.
solutio
Ерітінді
supp.
suppositorium
Балауыз
tabl.
tab(u)letta
Таблетка
t-ra, tinct., tct.
tinctura
Тұнба
ung.
unguentum
жақпа май
vitr.
vitrum
шыны ыдыс
ppt., praec.
praecipitatus
Тұнған
past.
pasta
Паста
Рецептілерді жазу, есепке
алу және сақтау қағидаларына
2-қосымша
Жазылып берілген рецептілер бойынша дәрілік заттарды есепке алу журналы