Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2015 года № 11470. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 971
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.12.2015 № 971 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с подпунктами 30) и 31) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) список работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельные нормы переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) список работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Аргандыкова Д.Р.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 391
Список
работ, на которых запрещается применение труда
работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста,
предельные нормы переноски и передвижения тяжестей работниками,
не достигшими восемнадцатилетнего возраста

Он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің ауыр заттарды тасуы мен жылжытуының шекті нормаларын және әйелдердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 маусымда № 11470 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 971 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.12.2015 № 971 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 16-бабының 30) және 31) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі, он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің ауыр заттарды тасуы мен жылжытуының шекті нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Әйелдердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Д.Р. Арғындықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                   Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтiк даму министрiнiң
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 391 бұйрығына 1-қосымша
Он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға
тыйым салынатын жұмыстардың тізімі, он сегіз жасқа толмаған
қызметкерлердің ауыр заттарды тасуы мен жылжытуының шекті
нормалары

Раздел 1. Список работ, на которых запрещается применение труда
работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста
Подраздел 1.1 Виды производств
1. Атомные электростанции
2. Геологоразведочные топографо-геодезические работы
3. Добыча и обогащение угля и горнорудного сырья
4. Добыча и обогащение строительных и нерудных материалов
5. Добыча и переработка нефти и газа
6. Коксохимическое производство
7. Лесозаготовительные работы, лесосплав и подсочка леса
8. Лесохимическое производство
9. Металлургические производства (черная и цветная металлургия)
10. Металлообработка, в том числе: сварочные, кузнечно-прессовые и термические работы, металлопокрытия и окраска, жестяно-баночное и трубное производство
11. Нефтехимические производства
12. Обогащение, агломерация, брикетирование химического сырья
13. Обработка камня и производство камнелитейных изделий
14. Организации по производству бактерийных и вирусных препаратов
15. Производство асбеста
16. Производство асбестоцементных изделий
17. Производство растворителей
18. Производство цемента
19. Производство железобетонных и бетонных изделий и конструкций
20. Производство огнеупоров
21. Производство стеновых и вяжущих материалов
22. Производство теплоизоляционных материалов
23. Производство асфальтовой мастики и плитки
24. Производство мягкой кровли и гидроизоляционных материалов
25. Производство целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них
26. Производство порнографических материалов или предметов,
печатных изданий, кино- или видеоматериалов, изображений или
иных предметов порнографического характера и эротического содержания
27. Сельскохозяйственное производство
28. Строительство шахт, разрезов, метрополитенов и тоннелей
29. Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы
30. Пищевая промышленность, в том числе: производство вина, спирта и ликеро-водочной продукции, пива и безалкогольных напитков, табачное и ферментационное производства, производство поваренной соли
31. Тепловые сети
32. Транспорт, в том числе: железнодорожный транспорт и метрополитен, морской флот, речной флот, гражданская авиация, автомобильный и городской электротранспорт
33. Электроэнергетика (энергетическое хозяйство)
34. Химическое производство
35. Фармацевтическое производство
Подраздел 1.2 Общие виды работ
36. Автоклавщик
37. Аккумуляторщик, занятый зарядкой и ремонтом аккумуляторов
38. Антикоррозийщик
39. Аппаратчик приготовления химических растворов
40. Аппаратчик хлорирования
41. Бункеровщик
42. Варщик битума
43. Водолаз
44. Водитель автомобиля
45. Газовщик
46. Газогенераторщик

1-бөлім. Он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін
пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі
1.1-кіші бөлім. Өндірістер мен жұмыстардың түрлері
1. Атом электр станциялары
2. Геологиялық барлау, топографиялық-геодезиялық жұмыстар
3. Көмiр және тау-кен шикiзатын өндiру және байыту
4. Құрылыс және кенсіз материалдарды өндiру және байыту
5. Мұнай және газ өндiру және қайта өңдеу
6. Коксхимия өндiрiсі
7. Ағаш дайындау жұмыстары, ағаш ағызу және ағаштан шырын алу
8. Ағаш химиялық өндiрiс
9. Металлургия өндiрiсi (қара және түстi металлургия)
10. Металл өңдеу, оның iшiнде: дәнекерлеу, ұста-пресс және термиялық жұмыстары, металл жалату және сырлау, қаңылтыр банкi және құбыр өндiрiсi
11. Химиялық мұнай өндiрiсi
12. Химиялық шикiзатты байыту, агломераттау, брикеттеу
13. Тастан жасалған бұйымдар және тасты өңдеу өндiрiсi
14. Бактериялық және вирустық препараттарды өндiру ұйымдары
15. Асбест өндiрiсi
16. Асбест цемент бұйымдарының өндiрiсi
17. Ерiткiштер өндiрiсi
18. Цемент өндiрiсi
19. Темiр-бетон және бетон бұйымдары мен конструкциялар өндiрiсi
20. Отқа төтеп беретін заттардың өндiрiсi
21. Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндiрiсi
22. Жылу оқшаулау материалдарының өндiрiсi
23. Асфальт мастикасы мене плиткасының өндiрiсі
24. Жұмсақ шатыр және гидрооқшаулау материалдарының өндiрiсі
25. Целлюлоза, қағаз, картон және олардан жасалатын бұйымдар өндiрiсi
26. Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнiмдері, кино- немесе бейне материалдар, көрiнiстер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттар өндiрiсi
27. Ауыл шаруашылығы өндiрiсi
28. Шахталарды, разрездердi, метрополитендер мен тоннельдердi салу
29. Құрылыс, монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстары
30. Тамақ өнеркәсiбi, оның iшiнде: шарап, спирт, ликер-арақ өнiмдерi, сыра және алкогольсiз сусындар өндiрiсi, темекi және ферментация өндiрiсi, ас тұзын өндiру
31. Жылу желiлерi
32. Көлiк, оның iшiнде: темiр жол көлiгi мен метрополитен, теңiз флоты, өзен флоты, азаматтық авиация, автомобиль және қалалық электр көлiгi
33. Электр энергетикасы (энергетикалық шаруашылық)
34. Химия өндiрiсi
35. Фармацевтикалық өндiрiс
1.2-кіші бөлім. Жалпы кәсіптер мен жұмыстардың түрлерi
36. Автоклавшы
37. Аккумуляторларды зарядтаумен және жөндеумен айналысатын аккумуляторшы
38. Антикоррозияшы
39. Химиялық ерiтiндiлердi дайындайтын аппаратшы
40. Хлорлау аппаратшысы
41. Бункершi
42. Битум қайнатушы
43. Сүңгуiр
44. Автомобиль жүргізуші
45. Газшы
46. Газ генераторшысы

47. Газоспасатель
48. Генераторщик ацетиленовой установки
49. Гуммировщик металлоизделий
50. Дегазаторщик
51. Дефектоскопист рентгено-гамма-графирования
52. Дозиметрист
53. Заправщик горючими и смазочными материалами
54. Зарядчик огнетушителей
55. Испытатель баллонов
56. Истопник, кочегар технологических печей и кочегар производственных печей, занятые обслуживанием котлов и печей, работающих на твердом топливе при ручной загрузке
57. Каменщик-печник промышленных печей, котлов и агрегатов, занятый на горячем ремонте производственных печей и котлов
58. Лаборант химического анализа, занятый: на анализах, исследовании и испытании сильнодействующих на организм человека веществ
59. Литейщик пластмасс
60. Машинист вагоноопрокидывателя
61. Машинист вагонотолкателя
62. Машинист вентиляционной и аспирационной установок
63. Машинист воздухоразделительных установок
64. Машинист газодувных машин
65. Машинист газогенераторной станции
66. Машинист двигателей внутреннего сгорания
67. Машинист дымососов
68. Машинист компрессорных установок
69. Машинист крана (крановщик)
70. Машинист подъемника
71. Машинист скрепера (скреперист)
72. Машинист холодильных установок
73. Машинист экскаватора
74. Машинист по стирке специальной одежды, занятый на ремонте, чистке и стирке специальной одежды, загрязненной ядовитыми веществами, канализационной жидкостью, а также в специальных прачечных
75. Мойщик, занятый мойкой тары из-под нефтепродуктов и химикатов, промывкой деталей, узлов и моторов, работающих на этилированном бензине, мойкой ассенизационных машин; а также занятый дезинфекцией посуды
76. Моторист электродвигателей, занятый обслуживанием высоковольтных электродвигателей
77. Наполнитель баллонов, занятый наполнением баллонов сжиженным газом и жидким хлором
78. Обходчик водопроводно-канализационной сети, занятый обслуживанием оборудования в подземных камерах и тоннелях
79. Огнеупорщик, занятый на ремонте топок печей, котлов, ковшей и другого оборудования
80. Паяльщик, занятый на изготовлении ртутного припоя и пайке этим припоем
81. Подсобный рабочий, непосредственно занятый: на разливке и прокатке горячего металла, на участках плавки и обработки свинца, бериллия и их сплавов, а также где применяются в открытом виде химические вещества I, II, III классов опасности, на всех видах транспорта при обработке опасных и токсических грузов
82. Прессовщик
83. Прессовщик изделий из пластмасс
84. Приемщик баллонов
85. Работники, занятые:
1) в торговле и хранение вина, спирта и ликеро-водочной продукции и пива, а также табачных изделий;

47. Газ құтқарушысы
48. Ацетилен қондырғысының генераторшысы
49. Металл бұйымдарының гумершiсi
50. Дегазаторшы
51. Рентген-гамма-глафирлеу дефектоскописi
52. Өлшеушi
53. Жанар және жағар майларды құюшы
54. От сөндiргiштерге заряд берушi
55. Баллондарды сынаушы
56. Технологиялық пештердің және өндiрiс пештерiнiң қазандары мен пештерiне қызмет көрсетумен айналысатын, қолмен тиеп құрғақ отынмен жұмыс iстейтiн от жағушы, кочегар
57. Өндiрiс пештерi мен қазандарын ыстықтай жөндеумен айналысатын өнеркәсiп пештерiнiң, қазандарының және агрегаттарының тас қалаушы-пешшiсi
58. Адам ағазасына күштi әсер ететiн заттарды тексеру, зерттеу және сынаумен айналысатын химиялық анализ лаборанты
59. Пластмасса құюшы
60. Вагонды төңкеру машинисi
61. Вагонды итеру машинисi
62. Вентиляциялық және аспирациялық қондырғылардың машинисi
63. Ауа бөлушi қондырғылардың машинисi
64. Газ үрлеу машинисi
65. Газ генератор станциясының машинисi
66. Iштен жану қозғалтқышының машинисi
67. Түтiн сорғыштың машинисi
68. Компрессор қондырғыларының машинисi
69. Кран машинисi (краншы)
70. Көтергiш машинисi
71. Скрепер машинисi (скрепершi)
72. Тоңазытқыш қондырғыларының машинисi
73. Экскаватор машинисi
74. Улы заттармен, кәріз сұйықтарымен ластанған киiмдердi жөндеумен, тазалаумен және жуумен айналысатын арнайы киiм жуу, сондай-ақ арнайы кiр жуумен айналысатын машинист
75. Мұнай өнiмдерi мен химикаттардан босаған ыдыстарды жуумен; этильденген бензинмен жұмыс істейтін бөлшектердi, тораптар мен моторларды жуумен; ассенизациялық машиналарды жуумен; сондай-ақ ыдыс-аяқты дезинфекциялаумен айналысатын жуушы
76. Жоғары вольттi электр қозғалтқыштарына қызмет көрсетумен айналысатын электр қозғалтқыштар моторшысы
77. Баллондарға сығымдалған газ және сұйық хлор толтырумен айналысатын баллон толтырушы
78. Су құбыры-кәріз жүйесiнiң жерасты камералары мен тоннельдерiне қызмет көрсетумен айналысатын қараушы
79. Пештердi, қазандықтарды, ожауларды және басқа да жабдықтарды жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi
80. Сынап дәнекерiн әзiрлеумен және оны дәнекерлеумен айналысатын дәнекерлеушi
81. Ыстық металды таратып құю және илектеумен айналысатын; қорғасынды, бериллийдi және олардың қорытпаларын балқыту және өңдеу, сондай-ақ зияндылығы I, II, III сыныпты химиялық заттар ашық түрде қолданылатын учаскелерде; зиянды және улы жүктердi өңдеу кезiнде көлiктiң барлық түрлерімен тiкелей жұмыс істейтін көмекші жұмысшы
82. Престеушi
83. Пластмасса бұйымдарын престеушi
84. Баллон қабылдап алушы
85. Қызметкерлер:
1) шарап, спирт, ликер-арақ өнiмдерiн және сыра сатумен, сақтаумен айналысатын

2) в производствах и на работах, связанных с изготовлением, хранением, транспортировкой и применением взрывоопасных веществ;
3) на всех видах работ, связанных с применением открытой ртути;
4) на всех видах работ с применением пневматического инструмента;
5) на обслуживании водолазных и подводных работ;
6) на пристрелке и отстрелке оружия;
7) на работах по транспортировке, приготовлению и применению ядохимикатов;
8) на работах по удалению нечистот из выгребных и помойных ям вручную, по очистке промышленной канализационной сети и ловушек;
9) на работах с применением этиловой жидкости;
10) обслуживанием специализированных складов с горюче-смазочными и взрывчатыми материалами, ядохимикатами, кислотами и щелочами хлором и хлорной известью;
11) работой на высоте;
12) непосредственно в боксах, инсектариях, вивариях;
13) на заводских ходовых испытаниях локомотивов и мотор-вагонных поездов;
14) у горячей плиты, кондитерских печей и электрожарочных шкафов;
15) обслуживанием бани (сауны);
16) в ритуальных услугах (в моргах, крематориях, кладбищах);
17) на плантациях тростника, опийного мака, табака, хлопка;
18) всеми видами работ с применением пестицидов и гербицидов;
19) работой в ночных клубах, кабаре, ресторанах;
20) перевозкой, производством или реализацией наркотических и токсических препаратов, алкогольной продукции и табачных изделий;
21) распространением, рекламированием и продажей порнографических материалов или предметов, печатных изданий, кино или видеоматериалов, изображений или иных предметов порнографического характера и эротического содержания;
22) на всех видах работ в психиатрических больницах, интернатах, диспансерах, включая отделения для лечения наркологических больных в других лечебных учреждениях, работа в хосписах;
23) по уходу за дикими и хищными животными, быками и жеребцами производителями в сельском хозяйстве, заказниках, зоопарках, цирках;
24) с обработкой драгоценных камней и металлов, по изготовлению денежных знаков и других ценных бумаг;
25) на аварийно-спасательных службах
86. Работники по охране банковских структур и других ведомств, инкассация и другие виды деятельности, где разрешено ношение огнестрельного оружия

2) қопарылғыш зиянды заттарды әзiрлеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және пайдаланумен байланысты өндiрiстер мен жұмыстарда iстейтiн
3) ашық сынапты қолданумен байланысты барлық жұмыс түрлерiмен айналысатын
4) пневматикалық құралдар қолданылатын барлық жұмыстармен айналысатын
5) сүңгуiр (водолаз) және су асты жұмыстарына қызмет көрсетумен айналысатын
6) қару-жарақты ату және атып көрумен айналысатын
7) улы химикаттарды тасымалдаумен, әзiрлеумен және қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын
8) тазалау және жуынды-шайынды шұңқырларынан қоқыстарды қолмен шығарумен; өнеркәсiптiк кәріз жүйесi мен ұстағыштарды тазалаумен айналысатын
9) этиль сұйығы қолданылатын жұмыстармен айналысатын
10) жанар-жағар және қопарылғыш материалдар, улы заттар, қышқылдар мен сiлтiлер, хлор және хлорлы әк сақталатын арнаулы қоймаларға қызмет көрсетумен айналысатын
11) биiктiкте жұмыс iстейтiн жұмысшылар
12) бокстарда, инсектарийлерде, виварийлерде тiкелей жұмыс iстейтiн
13) локомотивтердi және моторлы вагон поездарын зауыттық жүру сынағымен тiкелей айналысатын
14) ыстық плита, кондитер пештерi және электрқуыру шкафтарының тiкелей жанында жұмыс iстейтiн
15) моншаларға (сауналарға) қызмет көрсету жөнiндегi жұмысшылар
16) жерлеу қызметінің жұмысшылары (моргтерде, крематорийлерде, зираттарда)
17) қант қамысы, опий көкнәрi, темекi, мақта плантацияларында жұмыс iстейтiн
18) пестицидтер мен гербицидтер қолданылатын барлық жұмыс түрлерiмен айналысатын
19) түнгi клубтарда, кабаре, мейрамханаларда жұмыс iстейтiн
20) есірткі және улы препараттарды, алкогольдi өнiмдер мен темекi бұйымдарын тасымалдаумен, өндiрумен және өткiзумен айналысатын
21) Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнiмдерi, кино-немесе бейне материалдар, көрiнiстер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттарды таратумен, жарнамалаумен және сатумен айналысатын
22) Басқа да емдеу мекемелерiндегi наркологиялық ауруларды емдеу бөлiмшелерiн қоса алғанда, психиатриялық ауруханаларда, интернаттарда, диспансерлерде, барлық жұмыс түрлерiмен, хоспистердегi жұмыспен айналысатын
23) Ауыл шаруашылығында, қорықтарда, хайуанаттар бағы мен цирктерде жабайы және жыртқыш аңдарға, өнім беруші бұқалар мен айғырларға күтiм жасайтын
24) Асыл тастар мен металдарды өңдеумен, ақша белгiлерiн және басқа да құнды қағаздарды шығарумен айналысатын
25) Авариялық-құтқару қызметтерiмен айналысатын
86. Банк құрылымдары мен басқа да қызметтердi қорғау жөнiндегi, инкассация қызметi мен оқ ату қаруын алып жүруге рұқсат берiлген басқа да қызмет түрлерiндегi қызметкерлер

87. Работники по выполнению работы, связанные с ответственностью за жизнь, здоровье и безопасность детей (обслуживающий персонал домов ребенка, детских дошкольных учреждений, детских домов, интернатов, обслуживание аттракционов и другие)
88. Регенераторщик отработанного масла
89. Слесарь по ремонту автомобилей, занятый: на монтаже и демонтаже шин; ремонтом автомобилей, перевозящих ассенизационные грузы, гниющий мусор и ядохимикаты; ремонтом автомобилей, работающих на этилированном бензине
90. Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов
91. Слесарь аварийно-восстановительных работ
92. Слесарь-сантехник, занятый на работе канализационной сети
93. Слесарь-ремонтник, занятый на испытании и ремонте фреоновых и аммиачных компрессоров и холодильных установок
94. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом: технологического оборудования на мотороиспытательных станциях, работающих на этилированном бензине; в подземных камерах, тоннелях и внутри судов; в металлургических и химических производствах, цехах и на производственных участках; в производствах пластмассовых изделий в спецпрачечных; на горячих участках работ; канализационных сооружений
95. Стропальщик
96. Такелажник
97. Чистильщик, занятый на очистке котлов, танков, цистерн, чанов, нефтеналивных судов и других емкостей от жира, раксы, нефтепродуктов и химических продуктов
98. Чистильщик труб (трубочист)
99. Чистильщик печей, газоотходов и вентиляционных установок
100. Шлифовщик, занятый на работах с применением абразивных кругов, сухим способом
101. Электродчик
102. Электрогазосварщик
103. Электромеханик по лифтам, занятый ремонтом и техническим обслуживанием лифтов
Раздел 2. Предельные нормы
переноски и передвижения тяжестей работниками,
не достигшими восемнадцатилетнего возраста
Работники (лица), не достигшие восемнадцатилетнего возраста (далее - подростки), не назначаются на работы, заключающиеся исключительно в переноске или передвижении тяжестей весом свыше 4,1 килограмм.
Переноска и передвижение тяжестей подростками обоего пола в пределах нижеуказанных норм допускается лишь в тех случаях, если они непосредственно связаны с выполнением подростком постоянной профессиональной работы и отнимают не более одной трети их рабочего времени.
п/п
Характер работы
Предельно допустимая
масса груза
1
2
3
1.
Переноска тяжестей:
1) Для подростков мужского пола в
возрасте от 16 до 18 лет
16,4 килограмм
2) Для подростков женского пола в
возрасте от 16 до 18 лет

87. Балалардың өмiрi, денсаулығы мен қауiпсiздiгi үшiн жауаптылықпен байланысты жұмыстарды орындаумен айналысатын қызметкерлер (сәбилер үйлерiнiң, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң, балалар үйлерiнiң, интернаттардың қызмет көрсетушi персоналы, аттракциондарда қызмет көрсету және басқалары)
88. Пайдаланған майды генераторлаушы
89. Шиналарды монтаждаумен және демонтаждаумен; ассенизациялық жүктерді, шiрiген қалдықтар мен улы химикаттарды тасымалдайтын автомобильдердi жөндеумен; этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн автомобильдердi жөндеумен айналысатын автомобильдерді жөндеу жөніндегі слесарь
90. Жер асты газ құбырларын пайдалану және жөндеу слесарi
91. Авариялық-қалпына келтiру жұмыстарының слесарi
92. Кәріз желiлерiнiң жұмыстарымен айналысатын слесарь-сантехник
93. Фреонды және аммиакты компрессорлар мен тоңазытқыш қондырғыларын сынаумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеуші
94. Этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн мотор сынақ станцияларында технологиялық жабдықтарды; жер асты камераларында, тоннельдер мен кеме iшiнде; металлургиялық және химиялық өндiрiстерде, цехтарда және өндiрiс учаскелерiнде; арнаулы жуу орындарындағы пластмасса бұйымдары өндiрiсiнде; ыстық жұмыс учаскелерiнде; кәріз құрылыстарында жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
95. Ілмектеуші
96. Такелажшы
97. Қазандарды, танктердi, цистерналарды, бөшкелердi, мұнай құю кемелерiн және басқа да май, ракс, мұнай өнiмдерiн және химия өнiмдерiн құятын ыдыстарды тазалаумен айналысатын жұмысшылар
98. Құбырларды тазалаушы (құбыр тазалаушы)
99. Пештер мен газ қалдықтарын және желдеткiш қондырғыларын тазалаушы
100. Абразивтi шеңберлер қолданып, құрғақ әдiспен жұмыс iстейтiн ыспалаушы
101. Электродшы
102. Электрогазбен дәнекерлеуші
103. Лифтiлердi жөндеу және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын лифт электромеханигi.
2-бөлім. Он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің
ауыр заттарды тасуы мен жылжытуының шекті нормалары
Он сегіз жасқа толмаған қызметкерлер (адамдар) (бұдан әрі – жасөспірімдер) салмағы 4,1 килограмнан асатын жүкті тасымалдаумен немесе қозғаумен ғана айналысатын жұмыстарға тағайындалмайды.
Жасөспірімдердің төменде көрсетілген нормалар шегіндегі жүкті тасымалдауына және қозғауына, бұл жасөспірімнің тұрақты кәсіби жұмысымен байланысты болғанда және жұмыс уақытының үштен бірінен артығын алмайтын жағдайларда ғана жол беріледі.
Р/с
Жұмыстың сипаты
Жүктің шекті салмағы
1
2
3
1.
Жүкті тасымалдау:
1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты жасөспірімдер үшін
16,4 кг
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты жасөспірімдер үшін

8,2 килограмм
2.
Передвижение тяжестей на вагонетках, передвигающихся по рельсам:
1) Для подростков мужского пола в
возрасте от 16 до 18 лет
492 килограмм
2) Для подростков женского пола в
возрасте от 16 до 18 лет
328 килограмм
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 391
Список
работ, на которых запрещается применение труда женщин,
предельные нормы подъема и перемещения
вручную тяжестей женщинами
Раздел 1. Список
работ, на которых запрещается применение труда женщин
Подраздел 1.1 Металлообработка
1. Литейные работы
1. Вагранщик
2. Выбивальщик отливок, занятый на ручной выбивке
3. Завальщик шихты в вагранки и печи, занятый загрузкой шихты вручную
4. Заварщик отливок
5. Заливщик металла
6. Обрубщик, занятый на работах с пневмоинструментом
7. Плавильщик металла и сплавов
8. Рабочие, занятые подвеской горячего литья на конвейере и обслуживанием и ремонтом оборудования в тоннелях литейных цехов
2. Сварочные работы
9. Газосварщик и электросварщик ручной сварки, работающие в цехах, в закрытых емкостях (цистернах, котлах), а также на высотных сооружениях связи (башнях, мачтах) свыше 10 метров и верхолазных работах
3. Котельные, холодноштамповочные,
волочильные и давильные работы
10. Давильщик, занятый на работах вручную
11. Котельщик
12. Чеканщик, занятый на работах ручным пневматическим инструментом
4. Кузнечно-прессовые и термические работы
13. Бандажник, занятый на горячих работах
14. Нагревальщик (сварщик) металла
15. Пружинщик, занятый на горячих работах при навивке пружин из проволоки диаметром свыше 10 миллиметров
16. Раскатчик, занятый раскаткой колец в горячем состоянии
17. Рессорщик на обработке горячего металла
5. Металлопокрытия и окраска
18. Герметизаторщик, занятый герметизацией внутри кессон-баков
19. Освинцевальщик, постоянно занятый освинцеванием горячим способом (негальваническим)
6. Слесарные и слесарно-сборочные работы
20. Сверловщик-пневматик, выполняющий работу пневоинструментом, передающим вибрацию на руки работающим.
21. Слесарь-ремонтник, занятый наладкой оборудования в цехах и отделениях: горячепрокатных, травильных, эмалировочных, изолирования с применением кремнийорганических лаков, освинцевания в кабельном производстве
7. Работы со свинцом
22. Рабочие, занятые на выплавке, отливке, прокатке, протяжке, штамповке, свинцовых изделий, освинцевании кабелей и пайке свинцовых аккумуляторов

8,2 кг
2.
Жүкті рельспен қозғалатын вагонеткалармен жылжыту:
1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты жасаөспірімдер үшін
492 кг
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты жасаөспірімдер үшін
328 кг
Ескертпе.
Тасымалданатын және қозғалатын жүктің салмағына ыдыстың, буманың және жабдықтың салмағы қосылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтiк даму министрiнiң
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 391 бұйрығына 2-қосымша
Әйелдердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың
тізімі, әйелдердiң ауыр заттарды қолмен көтеруінің және
жылжытуының шектi нормалары
1-бөлім. Әйелдердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын
жұмыстардың тізімі
1.1-кіші бөлім. Металл өңдеу
1. Құю жұмыстары
1. Ваграншы
2. Қолмен шығарумен айналысатын құйманы шығарып қағымдаушы
3. Шикіқұрамды қолмен тиеумен айналысатын шикіқұрамды вагранкалар мен пештерге құлатушы
4. Құйманы қайнатушы
5. Металл құюшы
6. Пневматикалық құралдармен жұмыс iстейтiн шабушы
7. Металдар мен қорытпаларды балқытушы
8. Конвейерге ыстық қорытпа iлумен және тоннельдердегi құю цехтарында жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар.
2. Дәнекерлеу жұмыстары
9. Жабық ыдыстарда (цистерналарда, қазандарда), сондай-ақ биiктiгi 10 метрден асатын биiк байланыс құрылыстарында (мұнараларда, дiңгектерде) және жоғары өрмелейтiн жұмыстарда қолмен атқарылатын газбен және электрмен дәнекерлеушi.
3. Қазандық, салқынмөртабандық, сым тарту және сығу жұмыстары
10. Қолмен істейтін жұмыстармен айналысатын сығушы
11. Қазаншы
12. Пневматикалық қол аспаптарымен жұмыс iстейтiн нақыштаушы.
4. Ұсталық-престеу және термиялық жұмыстар
13. Ыстық жұмыстарда iстейтiн құрсаушы
14. Металл жылытушы (дәнекерлеушi)
15. Диаметрi 10 миллиметрдан асатын сымнан серіппе орау кезiнде ыстық жұмыстарда iстейтiн серiппешi
16. Ыстық күйiнде шығыршықты домалатумен айналысушы
17. Ыстық металды өңдеумен айналысатын рессоршы.
5. Металл қаптау және сырлау
18. Кессон-бактардың iшкi саңылауларын бiтеумен айналысатын саңылау бiтеушi
19. Ыстықтай тәсiлмен (гальвандық емес) үнемі қорғасындаумен айналысатын қорғасындаушы.
6. Слесарлық және слесарлық құрастыру жұмыстары
20. Дiрiл әсерi қолға берiлетiн пневматикалық аспаптармен жұмыс iстейтiн бұрандашы-пневматик
21. Ыстықтай илектеу, өрнектеу, эмальдау, органикалық кремний лактарын қолданып оқшаулау, кабель өндiрiсiнде қорғасындау цехтары мен бөлiмшелерiнде жабдықтарды жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi.
7. Қорғасынмен жұмыс
22. Қорғасын бұйымдарын қорытумен, ағызумен, илектеумен, тартумен, қалыптаумен, кабельдердi қорғасындаумен және қорғасын аккумуляторларды дәнекерлеумен айналысатын жұмысшылар.

Подраздел 1.2 Строительные, монтажные
и ремонтно-строительные работы
23. Арматурщик, занятый на ручной установке каркасов, ручных гибочных станках и ножницах
24. Асфальтобетонщик
25. Асфальтобетонщик-варильщик
26. Гидромониторщик
27. Землекоп-проходчик
28. Камнетес
29. Каменщик
30. Кессонщик, кессонщик-аппаратчик, кессонщик-проходчик, кессонщик-слесарь, кессонщик-электромонтажник
31. Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучного материала
32. Кровельщик по стальным кровлям
33. Машинист автогудронатора
34. Машинист автогрейдера
35. Машинист бетонно-насосной установки
36. Машинист битумоплавильной передвижной установки
37. Машинист бульдозера
38. Машинист грейдер-элеватора
39. Машинист смесителя асфальтобетона передвижного
40. Машинист укладчика асфальтобетона
41. Машинист экскаватора одноковшевого, машинист экскаватора роторного
42. Машинист электросварочного передвижного агрегата с двигателем внутреннего сгорания
43. Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций при работе на высоте и верхолазных работах
44. Монтажник связи-антенщик, занятый работой на высоте
45. Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте печей и топок котла
46. Трубоклад промышленных железобетонных труб
47. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
48. Трубоклад промышленных кирпичных труб
Подраздел 1.3 Горные работы
49. Подземные работы в горно-добывающей промышленности, на строительстве подземных сооружений, за исключением, работников и специалистов, не выполняющих физических работ, а также работников и специалистов, выполняющих физические работы в пределах установленных норм по физическим нагрузкам для женщин.
50. Открытые горные работы и поверхность действующих и строящихся шахт и рудников, обогащение, агломерация, брикетирование, за исключением, работников и специалистов, не выполняющих физических работ, а также работников и специалистов, выполняющих физические работы в пределах установленных норм по физическим нагрузкам для женщин
1. Общие горные и горнокапитальные работы
51. Бурильщик скважин, машинист бурового станка, бурильщик шпуров
52. Взрывник, горнорабочий на взрывных работах
53. Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров
54. Оставщик крепежных материалов в шахту
55. Машинист буровой установки, помощник машиниста буровой установки
56. Крепильщик
57. Кузнец-бурозаправщик
58. Машинист погрузочной машины
59. Машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением
60. Машинист, помощник машиниста, водитель тяжелых самоходных и транспортных машин (большегрузные автомобили, автосамосвалы, землеройные машины, экскаваторы, тракторы, бульдозеры)

1.2-кіші бөлім. Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары
23. Игiш қол станоктары мен қайшыларды, қаңқа тiректердi қолмен орнатумен айналысатын арматурашы
24. Асфальт бетондаушы
25. Қайнатушы-асфальттаушы
26. Гидромониторшы
27. Жер үңгiп-қазушы
28. Тас қашаушы
29. Тас қалаушы
30. Кессоншы, кессоншы-аппаратшы, кессоншы-үңгілеуші, кессоншы-слесарь, кессоншы-электрмонтаждаушы
31. Орамдалған жабынды және жеке материалдармен жұмыс iстейтiн шатыршы
32. Болат жабындымен жұмыс iстейтiн шатыршы
33. Автогудронаттар машинисi
34. Автогрейдер машинисi
35. Бетон-сорғы қондырғысының машинисi
36. Битум ерiтетiн жылжымалы қондырғы машинисi
37. Бульдозер машинисi
38. Грейдер-элеватор машинисi
39. Жылжымалы асфальтбетон араластырғыш машинисi
40. Асфальтбетон төсегiш машинисi
41. Бiр шөмішті экскаватор машинисi, роторлы экскаватор машинисi
42. Қозғалтқышы іштен жанатын жылжымалы электрмен дәнекерлеу агрегатының машинисi
43. Биiкте және жоғары өрмелейтiн жұмыстар кезінде болат және темiрбетон құрылғыларды монтаждау жөніндегі монтажшы
44. Биiкте жұмыс iстейтiн антеннашы-байланыс монтажшысы
45. Пештердi ыстықтай жөндеумен және қазанға отын жағумен айналысатын отқа төзiмдi жұмысшы
46. Өнеркәсiптiк темiр бетон құбырларын төсейтiн құбыр төсеушi
47. Қорғасынды дәнекерлеушi (қорғасын дәнекерлеушi)
48. Өнеркәсiптiк кiрпiш құбырларын төсейтiн құбыр төсеушi.
1.3-кіші бөлім. Тау-кен жұмыстары
49. Қара жұмыспен айналыспайтын қызметкерлер мен мамандардың, сондай-ақ әйелдер үшiн бекiтiлген жұмыс күшi нормалары шегiнен аспайтын қара жұмыспен айналысатын қызметкерлер мен мамандардың жұмыстарын қоспағанда, кен өндiру өнеркәсiбiндегі, жерасты құрылыстарын салудағы жерасты жұмыстары
50. Қара жұмыспен айналыспайтын қызметкерлер мен мамандардың, сондай-ақ әйелдер үшiн бекiтiлген жұмыс күшi нормалары шегiнен аспайтын қара жұмыспен айналысатын қызметкерлер мен мамандардың жұмыстарын қоспағанда, ашық кен жұмыстары және жұмыс iстеп тұрған және салынып жатқан шахталар мен кенiштердiң үстi, байыту, агломераттау, брикеттеу.
1. Жалпы кен және тау-кен жұмыстары
51. Ұңғыма бұрғылаушысы, бұрғылау станогының машинисi, шпур бұрғылаушысы
52. Қопарғыш, қопару жұмыстарындағы тау-кен жұмысшысы
53. Өрттiң алдын алу және сөндiру жөнiндегi тау-кен жұмысшысы
54. Шахтаға бекiту материалдарын жеткiзушi
55. Бұрғылау қондырғысының машинисi, бұрғылау қондырғысы машинисiнiң көмекшiсi
56. Бекiтушi
57. Ұста-бұрғы майлаушы
58. Тиеу машинасының машинисi
59. Шахта оқпандарына өн бойымен толық бұрғылау жөнiндегi қондырғы машинисi
60. Машинист, машинист көмекшiсi, өзi жүретiн ауыр және көлiк машиналарының (ауыр жүк автомобильдері, өзi жүк түсiретiн автомобильдер, жер қазатын машиналар, экскаваторлар, тракторлар, бульдозерлер) жүргiзушiсi

61. Опрокидчик, занятый ручной подкаткой и откаткой вагонеток
62. Проходчик
63. Стволовой
64. Чистильщик
2. Общие работы обогащения, агломерации, брикетирования
65. Дробильщик, занятый на дроблении горячего пека в производстве глинозема, в брикетировании.
66. Обжигальщик, занятый ведением процесса обжига сырья и материалов в производстве ртути.
67. Рабочие и мастера обогатительных и дробильно-сортировочных фабрик, рудников, шахт и металлургических предприятий, занятые на работах по дроблению, измельчению, помолу и шихтовке руд черных, цветных и редких металлов, плавикового шлака и угля, при которых образуется пыль, содержащая 10 процентов и более свободной двуокиси кремния.
68. Рабочие, занятые в цехах обогащения свинца
Подраздел 1.4 Геологоразведочные и
топографо-геодезические работы
69. Взрывник
70. Монтажник геодезических знаков
71. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования, занятый в полевых условиях
1. Бурение скважин
72. Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ
73. Вышкомонтажник, вышкомонтажник-сварщик, вышкомонтажник-электромонтер
74. Машинист буровой установки
75. Машинист по цементажу скважин
76. Моторист цементировочного агрегата
77. Моторист цементно-пескосмесительного агрегата
78. Опрессовщик труб
79. Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ (первый и второй)
80. Помощник машиниста буровой установки (первый и второй)
81. Приготовитель бурового раствора, занятый приготовлением растворов вручную
82. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом бурового оборудования
83. Слесарь по обслуживанию буровых, непосредственно занятый на буровых
84. Установщик бурильных замков
85. Электромонтер по ремонту электрооборудования и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, занятые обслуживанием и ремонтом технологического оборудования
2. Добыча нефти и газа
86. Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море
87. Бурильщик капитального ремонта скважин
88. Машинист паровой передвижной депарафинизационной установки
89. Машинист передвижного компрессора
90. Машинист подъемника
91. Машинист промывочного агрегата
92. Оператор по гидравлическому разрыву пластов
93. Оператор по подземному ремонту скважин
94. Оператор по подготовке скважин к капитальному и подземному ремонтам
95. Оператор по химической обработке скважин
96. Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море

61. Вагонеткаларды қолмен жылжытып сырғытумен айналысатын аударушы
62. Үңгілеуші
63. Оқпаншы
64. Тазалаушы.
2. Байыту, агломерация, брикеттеу жалпы жұмыстары
65. Сазбалшық өндiрiсiнде ыстықтай күйдiрiлген күйде ұсатумен, брикеттеумен айналысатын ұсатушы
66. Сынап өндiруде шикiзат пен материалдарды күйдiру процесін жүргізумен айналысатын күйдiрушi
67. Жұмысты атқару кезiнде шаң-тозаң шығаратын, 10 пайыз және одан да астам қос қышқылды кремний түзiлетiн қара, түстi және сирек металдарды, балқыма шлагын және көмiрдi ұсақтау, ұнтақтау және шикіқұрамдау жөнiндегi жұмыстармен айналысатын байыту және ұсақтау-сұрыптау фабрикаларының, кенiштердiң, шахталар мен металлургия кәсiпорындарының жұмысшылары мен мастерлері
68. Қорғасын байыту цехтарында жұмыс iстейтiн жұмысшылар.
1.4-кіші бөлім. Геологиялық барлау және
топографиялық-геодезиялық жұмыстар
69. Қопарушы
70. Геодезиялық белгiлердi монтаждаушы
71. Дала жағдайында жұмыс iстейтiн кезекшi және жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электрослесарь (слесарь).
1. Ұңғымаларды бұрғылау
72. Мұнай мен газды пайдалану және барлау ұңғымаларын бұрғылайтын бұрғылаушы
73. Мұнара монтаждаушы, мұнара монтаждаушы-дәнекерлеушi, мұнара мондаждаушы электромонтер
74. Бұрғылау қондырғысының машинисi
75. Ұңғыманы цементтеу жөнiндегi машинист
76. Цементтеу агрегатының моторшысы
77. Цемент-құмараластырғыш агрегатының моторшысы
78. Құбырларды престеушi
79. Мұнай мен газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғылаумен айналысатын бұрғылаушының көмекшiсi (бiрiншi және екiншi)
80. Бұрғылау қондырғысы машинисiнiң көмекшiсi (бiрiншi және екiншi)
81. Қолмен ерiтiндi әзiрлеумен айналысатын бұрғылау ерiтiндiсiн әзiрлеушi
82. Бұрғылау жабдықтарын жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
83. Бұрғылаумен тiкелей айналысатын бұрғыларға қызмет көрсету жөнiндегi слесарь
84. Бұрғы құлыптарын орнатушы
85. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын электр жабдықтарын жөндеу жөнiндегi электромонтер және электр жабдықтарына қызмет көрсететiн электромонтер.
2. Мұнай және газ өндiру
86. Теңiзде жүзетiн бұрғылау агрегатының бұрғылаушысы
87. Ұңғымаларды күрделi жөндеуден өткiзетiн бұрғылаушы
88. Жылжымалы парафинсіздендіру бу қондырғысының машинисi
89. Жылжымалы компрессор машинисi
90. Көтергiш машинисi
91. Жуу агрегатының машинисi
92. Кен қабатын гидравликалық жару операторы
93. Ұңғымаларды жер астында жөндеу операторы
94. Ұңғымаларды күрделі және жер астында жөндеуге дайындау операторы
95. Ұңғымаларды химиялық өңдеу операторы
96. Теңiзде жүзетiн бұрғылау агрегаты бұрғылаушысының көмекшісі

97. Помощник бурильщика капитального ремонта скважин
98. Рабочие, руководители и специалисты, постоянно занятые подземной добычей нефти
99. Рабочие, занятые работами, связанными с применением метанола и кислот
100. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад
101. Слесарь-ремонтник, занятый монтажом, обслуживанием и ремонтом нефтепромыслового оборудования
Подраздел 1.5 Черная металлургия
1. Общие работы черной металлургии
102. Ковшевой, занятый на работах с расплавленным металлом
103. Нагревальщик металла, занятый на работе в методических, камерных печах и колодцах прокатного и трубного производств
104. Обработчик поверхностных пороков металла, занятый на работах пневматическим инструментом
2. Доменное производство
105. Верховой доменной печи
106. Водопроводчик доменной печи
107. Горновой доменной печи
108. Машинист вагон-весов
109. Скиповой
3. Сталеплавильное производство
110. Машинист завалочной машины
111. Миксеровой
112. Набивщик блоков
113. Плавильщик раскислителей
114. Подручный сталевара: конвертера, мартеновской печи, прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи
115. Разливщик стали
116. Сталевар: конвертера, мартеновской печи, печи прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи
4. Прокатное производство
117. Вальцовщик стана горячей прокатки
118. Варщик пека
119. Листобойщик
120. Подручный вальцовщика стана горячей прокатки
121. Прессовщик-прошивщик рельсовых скреплений
122. Слесарь-проводчик, занятый в сортопрокатном производстве
5. Трубное производство
123. Вальцовщик: калибровочного стана, стана горячего проката труб, стана печной сварки труб, стана холодного проката труб, трубоформовочного стана
124. Волочильщик труб, занятый на немеханизированных станах
125. Калибровщик труб на прессе
126. Кузнец на молотах и прессах
127. Подручный вальцовщика стана: горячего проката труб, холодного проката труб
6. Ферросплавное производство
128. Горновой ферросплавных печей
129. Плавильщик ферросплавов
130. Рабочие, занятые получением металлического хрома и хромосодержащих сплавов алюминотермическим способом
131. Рабочие, занятые выплавкой кремнийстых сплавов в открытых дуговых печах
7. Коксохимическое производство
132. Барильетчик
133. Дверевой
134. Дробильщик
135. Люковой
136. Работники, непосредственно занятые в производстве бензола, его гидроочистке и ректификации
137. Скрубберщик-насосчик, занятый обслуживанием фенольной установки в цехе улавливания продуктов коксования

97. Ұңғымаларды күрделі жөндеу бұрғылаушысының көмекшісі
98. Жер астында мұнай өндірумен ұдайы айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
99. Метанол мен қышқылдарды қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
100. Теңіздегі бұрғылар мен эстакадалардың негіздерін монтаждау және жөндеу жөнiндегi слесарі
101. Мұнай кәсіпшілігінің жабдықтарын монтаждаумен, қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi.
1.5-кіші бөлім. Қара металлургия
1. Қара металлургия жалпы жұмысы
102. Балқыған металмен жұмыс iстейтiн шөмішші
103. Илектеу және құбыр өндiрiсiнiң камералық пештерi мен құдықтарында әдiстемелiк жұмыстармен айналысатын металл қыздырушы
104. Пневматикалық құралдармен жұмыс iстейтiн металл бетіндегі ақауларды өңдеушi.
2. Домна өндiрiсi
105. Домна пешiнiң үстiн қараушы
106. Домна пешiнiң су құбыршысы
107. Домна пешiнiң көрiкшiсi
108. Вагон-таразылардың машинисi
109. Скипшi.
3. Болат балқыту өндiрiсi
110. Құлату машинасының машинисi
111. Миксершi
112. Блоктарды тығыздаушы
113. Қышқылсыздандырғышты балқытушы
114. Конвертерде, темiрдi бiрден қалпына келтiретiн мартен пешiнде, электр күлін қайта балқыту қондырғысында, электр пешiнде болат балқытушысының көмекшісі
115. Болат құюшы
116. Конвертерде, темiрді бiрден қалпына келтiретiн мартен пешiнде, электр күлін қайта балқыту қондырғысында, электр пешiнде болат балқытушы.
4. Илектеу өндірісі
117. Ыстықтай илектеу орнағының біліктеушісі
118. Балқыма қайнатушысы
119. Жайма соғушы
120. Ыстықтай илектеу орнағын біліктеушінің көмекшісі
121. Рельс бекітпелерін престеуші-көмкеруші;
122. Сортты илектеу өндірісінде iстейтiн слесарь-сым жүргізуші.
5. Құбыр өндірісі
123. Калибрлеу орнағының, құбырларды ыстықтай илектеу орнағының, құбырларды пеште дәнекерлеу, құбырларды суықтай илектеу орнағының, құбырларды қалыптау орнағының біліктеушісі
124. Механизацияланбаған орнақтарда iстейтiн құбыр тартушы
125. Престе құбырларды калибрлеушi
126. Балғалар мен престердегі ұста
127. Құбырларды ыстықтай илектеу, құбырларды суықтай илектеу орнақтары біліктеушісінің көмекшісі.
6. Ферроқорытпа өндірісі
128. Ферроқорытпа пештерінің көрікшісі
129. Ферроқорытпа балқытушысы
130. Алюминді термиялық әдіспен металл хромды және құрамында хромы бар балқымаларды алумен айналысатын жұмысшылар
131. Ашық доға пештерінде кремний балқымаларын балқытумен айналысатын жұмысшылар.
7. Химиялық кокс өндірісі
132. Барий құюшы
133. Есікте тұрушы
134. Ұсақтаушы
135. Люкте тұрушы
136. Бензол өндірісінде, оны сумен тазарту және ректификациялаумен тікелей айналысатын қызметкерлер
137. Кокстендірілетін өнімді ұстап қалу цехында фенолды қондырғыға қызмет көрсетумен айналысатын скуббершi-сорғышы

138. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием коксовых батарей
Подраздел 1.6 Цветная металлургия
1. Общие работы цветной металлургии
139. Заливщик анодов, занятый на заливке подовых секций анодов в производстве алюминия, силумина и кремния
140. Монтажник на ремонте ванн, занятый на пробуривании углубления под катодный стержень в производстве алюминия, силумина и кремния
141. Плавильщик
142. Прокальщик
143. Рабочие, непосредственно занятые на производстве тантала, ниобия, их соединений и изделий из них, с использованием химических веществ первого и второго класса опасности
144. Спекальщик твердых сплавов
145. Слесарь-ремонтник, слесарь по ремонту металлургического и цементного оборудования, занятые на обслуживании и ремонте металлургического оборудования в основных металлургических цехах
2. Производство цветных и редких металлов,
производство порошков из цветных металлов
146. Анодчик в производстве алюминия, магния
147. Выбивщик титановой губки
148. Выливщик-заливщик металла
149. Катодчик
150. Конвертерщик
151. Конденсаторщик
152. Монтажник реакционных аппаратов, занятый на монтаже и демонтаже ванн и печей
153. Отбивщик ртути
154. Печевой на восстановлении и дистилляции титана и редких металлов
155. Печевой по восстановлению активного никелевого порошка
156. Печевой в производстве цинковой пыли
157. Печевой на получении окиси цинка в вельцпечах
158. Печевой по переработке титаносодержащих и редкоземельных материалов
159. Рабочие и мастера, занятые:
1) в производстве четыреххлористого титана (тетрахлорида);
2) в цехах (отделениях и участках) восстановления тетрахлорида и сепарации металла в производстве металлического титана;
3) в цехах хлорирования лопаритового концентрата;
4) в отделениях (на участках) хлорирования и ректификации титанового сырья (шлаков);
5) в отделении переработки шлаков методом возгона на фьюмингустановке (в производстве олова);
6) в плавильных цехах, а также по переработке огарков в производстве ртути
160. Шламовщик электролитных ванн, занятый чисткой ванн ручным способом
161. Электролизник расплавленных солей
3. Производство бериллия, его соединений и изделий из них
162. Аппаратчик, занятый:
1) в производстве металлического бериллия;
2) на чистке вручную фильтрпрессов в производстве гидроксида бериллия;
3) в производстве фторбериллата аммония;
4) на получении порошка оксида бериллия;

138. Кокс батареяларына қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi.
1.6-кіші бөлім. Түсті металлургия
1. Түсті металлургия жалпы жұмысы
139. Алюминий, силумин және кремний өндірісінде анодтарды астыңғы секцияларға құюмен айналысатын анод құюшы
140. Алюминий, силумин және кремний өндірісінде катод өзектерінің астын тереңдете бұрғылаумен айналысатын, ванналарды жөндеудегі монтажшы
141. Балқытушы
142. Қыздырушы
143. Қауіптілігі бірінші және екінші сыныпты химиялық заттарды пайдалана отырып, тантал, ниобий өндірісімен және олардың қосындысы мен олардан жасалатын бұйымдармен тікелей айналысатын жұмысшылар
144. Қатты қорытпаларды біріктіруші
145. Негізгі металлургиялық цехтардағы металлургиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын, металлургиялық және цемент жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-жөндеушісі, слесарі.
2. Түсті және сирек металдар өндірісі, түсті металдардан
ұнтақ жасау өндірісі
146. Алюминий, магний өндірісіндегі анодшы
147. Титан губкасын қағушы
148. Металды ағызып-құюшы
149. Катодшы
150. Конвертершi
151. Конденсаторшы
152. Ванналар мен пештерді монтаждаумен және демонтаждаумен айналысатын реакциялық аппараттардың монтажшысы
153. Сынапты шыңдаушы
154. Титан және сирек кездесетін металдарды қалпына келтірудегі және дистиляциялаудағы пешші
155. Белсенді никель ұнтақтарын қалпына келтіретін пешші
156. Мырыш тозаңы өндірісіндегі пешші
157. Вельцпештерде мырыш тотығын алудағы пешші
158. Титан құрамды және сирек топырақты материалдарды өңдеу жөніндегі пеші
159. Жұмысшылар мен шеберлер, жұмысы:
1) төрт хлорлы титан (тетрахлорид) өндірісінде жұмыс iстейтiн
2) металды титан өндірісінде тетрахлоридтi қалпына келтіру және металды сепарациялау цехтарында (бөлiмшелер мен учаскелерде) жұмыс iстейтiн
3) лопарит концентратын хлорлау цехтарында жұмыс iстейтiн
4) титан шикiзатын (шлактарды) хлорлау және ректификациялау бөлімшелерінде (учаскелерінде) жұмыс iстейтiн
5) фьюминг қондырғысында шлактарды возгон әдісімен қайта өңдеу бөлімінде (қалайы өндірісінде) жұмыс iстейтiн
6) балқыту цехтарында, сондай-ақ сынап өндірісінде күйікті өңдеумен айналысатын
160. Ванналарды қолмен тазалаумен айналысатын, электролит ванналарының шламшысы
161. Ерітілген тұздарды электролиздеушi.
3. Бериллий өндірісі, оның қосындысы және одан жасалған бұйымдар
162. Аппаратшы жұмысшылар:
1) металл бериллий өндірісінде жұмыс iстейтiн аппаратшы
2) бериллий гидрототығы өндірісінде сүзгіпрестерді қолмен тазалаумен айналысатын аппаратшы
3) аммоний фторбериллат өндірісінде жұмыс істейтін аппаратшы
4) бериллий тотығы ұнтағын алумен айналысатын аппаратшы

5) на операциях с использованием порошка оксида бериллия в производстве изделий из оксида бериллия;
6) на приготовлении шихтовых материалов в производстве гидроокиси бериллия;
7) на сплавлении шихтовых материалов в производстве гидроокиси бериллия;
8) обслуживанием ветсистем
163. Рабочий (токарь, фрезеровщик и т.д.), занятый на механической обработке бериллия и его сплавов, изделий из оксида бериллия
164. Рабочий на операциях, связанных с использованием изолирующих средств индивидуальной защиты
165. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте технологического и вспомогательного оборудования
4. Производство топлива для атомных электростанций
166. Аппаратчики, непосредственно занятые ведением технологического процесса, за исключением аппаратчиков на осаждении, экстракции, формировании таблеток, разбраковке готовой продукции, контроле и комплектации, учетчиков, операторов по обслуживанию пылегазоулавливающих установок
167. Мастер-механик, мастер-электрик, мастер-сантехник, мастер по наладке автоматов и полуавтоматов, слесари по ремонту оборудования, слесари-сантехники, электромонтеры
Подраздел 1.7 Ремонт оборудования электростанций и сетей
168. Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, занятый на ремонте кабельных вводов со свинцовым глетом и напайке свинцовых кабельных муфт и оболочек
169. Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередач, занятый на верхолазных работах ремонтом высоковольтных линий электропередач
Подраздел 1.8 Производство абразивов
170. Балансировщик-заливщик абразивных кругов, занятый заливкой свинцом абразивных изделий
171. Машинист бульдозера, занятый на горячей разборке печей сопротивления в производстве абразивов
172. Плавильщик абразивных материалов
173. Плавильщик карбида кремния
174. Подинщик, занятый в цехе корунда
Подраздел 1.9 Электротехническое производство
1. Слесарно-сборочные и общие работы
электротехнического производства
175. Дистиллировщик ртути
176. Формовщик ртутных выпрямителей
2. Электроугольное производство
177. Рабочие, занятые на плавке пека
3. Кабельное производство
178. Опрессовщик кабелей свинцом или алюминием, занятый опрессовкой свинцом горячим способом
179. Съемщик оболочек с кабельных изделий, занятый съемкой только свинцовых оболочек
4. Производство химических источников тока
180. Литейщик изделий из свинцовых сплавов
181. Мешальщик сухой массы (для свинцовых аккумуляторов)

5) бериллий тотығы ұнтағынан бұйым жасау өндiрiсiнде бериллий тотығы ұнтағын пайдалана отырып, операциямен айналысатын аппаратшы
6) бериллий гидрототығы өндiрiсiнде шикіқұрам материалдарын дайындаумен айналысатын аппаратшы
7) бериллий гидрототығы өндiрiсiнде шикіқұрам материалдарын қорытумен айналысатын аппаратшы
8) ветжүйеге қызмет көрсетумен айналысатын аппаратшы
163. Бериллий мен оның құймаларын, бериллий тотығынан жасалған бұйымдарды механикалық өңдеумен айналысатын жұмысшы (токарь, фрезерлеушi және т.б.)
164. Жеке қорғанудың оқшаулаушы құралдарын пайдаланумен байланысты операциялардағы жұмысшылар
165. Технологиялық және көмекшi жабдықтарды жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi.
4. Атом электр станциялары үшiн отын өндiру
166. Шөгiндiдегi, экстракциялаудағы, таблеткалар қалыптастырудағы, дайын өнiмдi іріктеудегі, бақылау және жинақтаудағы аппаратшыларды, есепшiлерді, шаң мен газды ұстап қалатын жабдықтарға қызмет көрсетушi операторларды қоспағанда, технологиялық процесті жүргiзумен тiкелей айналысатын аппаратшылар
167. Мастер-механик, мастер-электрик, мастер-сантехник, автоматтар мен жартылай автоматтарды жөндеу жөніндегі мастер, жабдықтарды жөндеу жөнiндегi слесарь, слесарь-сантехниктер, электромонтерлер.
1.7-кіші бөлім. Электр станциялары мен желiлер жабдықтарын жөндеу
168. Қорғасын өзекті кабель тораптарын және қорғасын кабель муфталары мен сыртқы қабатын дәнекерлеумен айналысатын, қорғасындалған кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер
169. Жоғары вольттi электр таратқыш желiлердi биiкке шығып жөндеу жұмыстарымен айналысатын, электр таратқыш әуе желiлерiн жөндеу жөнiндегi электромонтер.
1.8-кіші бөлім. Абразив өндiрiсi
170. Абразив бұйымдарға қорғасын құюмен айналысатын абразив шеңберлердi теңгеруші-құюшы
171. Абразив өндірісіндегі кедергі пештерін ыстықтай бұзумен айналысатын бульдозер машинисі
172. Абразив материалдарды балқытушы
173. Кремний карбидiн балқытушы
174. Корунд цехында iстейтiн подинщик.
1.9-кіші бөлім. Электротехника өндірісі
1. Жалпы слесарлық жинау және электр техника өндірісі жұмыстары
175. Сынап тазартушы
176. Сынап түзегіштерді қалыптаушы.
2. Электр көмір өндірісі
177. Пеште балқытумен айналысатын жұмысшылар.
3. Кабель өндірісі
178. Қорғасынды ыстықтай престеу әдісімен айналысатын кабельдерді қорғасынмен немесе алюминиймен престеуші
179. Тек қорғасын қабықтарды түсірумен айналысатын, кабель бұйымдарының сыртқы қабатын түсіруші.
4. Химиялық ток көздерінің өндірісі
180. Қорғасын қорытпасынан бұйымдарды құюшы
181. Құрғақ массаны (қорғасын аккумуляторлары үшiн) араластырушы

182. Плавильщик свинцовых сплавов и свинецсодержащих отходов
183. Рубщик аккумуляторных пластин, занятый на штамповке-разделении отформированных свинцовых пластин
Подраздел 1.10 Химическое производство
184. Работы, связанные с использованием химических веществ 1-2 класса опасности, для женщин в детородном возрасте, за исключением, лаборантов химических лабораторий, занятых обслуживанием основных производств, не относящихся к химическому производству
1. Общие работы химического производства
185. Аппаратчик плавления, занятый на плавке и облагораживании пека
186. Прапорщик, занятый на раздирке-распарке каучука
2. Производство желтого и красного фосфора и их производных
187. Рабочие, руководители и специалисты, непосредственно занятые обслуживанием шахтных щелевых печей, обжиговых и агломерационных печей, установок грануляции мелочи в отделениях электровозгонки фосфора, на заполнении фосфорных емкостей, по обслуживанию складских емкостей фосфора, фосфорного шлама, дистилляции шлама и на переработке огнежидких шлаков
3. Производство треххлористого фосфора и пятисернистого фосфора
188. Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном технологическом процессе
Подраздел 1.11 Лакокрасочное производство
Производство свинцового глета и сурика, свинцовых
кронов, белил, свинцовой зелени и ярьмедянки
189. Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном технологическом процессе
Подраздел 1.12 Переработка резины
1. Производство резиновых смесей
и их переработки
190. Вулканизаторщик, занятый загрузкой, выгрузкой изделий в котлах длиною свыше 6 метров, вулканизацией гребных валов
191. Машинист резиносмесителя
192. Рабочие, занятые в отделениях: холодной вулканизации, выработки радоля и фактисов
193. Ремонтировщик резиновых изделий, занятый на изготовлении и ремонте крупногабаритных резиновых деталей и изделий, на вулканизации армированных деталей (крупные покрышки, резиновые топливные баки, резервуары, транспортерные ленты и т.п.)
2. Производство, восстановление и ремонт шин
194. Вулканизаторщик
195. Сборщик покрышек (большегрузных)
Подраздел 1.13 Переработка нефти, газа, сланцев и угля,
выработка синтетических нефтепродуктов, нефтяных масел и смазок
196. Коксоразгрузчик
197. Коксоочиститель
198. Рабочие, занятые в экстракционных цехах и отделениях производств ароматических углеводородов
199. Рабочие, занятые приготовлением мышьяковых растворов при очистке серосодержащего нефтяного газа
200. Рабочие, руководители и специалисты, занятые на технологических установках этилированного бензина

182. Қорғасын қорытпалары мен құрамында қорғасын бар қалдықтарды балқытушы
183. Қалыптағы қорғасын пластиналарды штампылап-бөлумен айналысатын аккумуляторлық пластиналарды шабушы.
1.10-кіші бөлім. Химия өндірісі
184. Химия өндірісіне жатпайтын негізгі өндіріске қызмет көрсетумен айналысатын химиялық зертхана зертханашыларын қоспағанда, бала туатын жастағы әйелдер үшін қауіптілігі 1-2 сыныпты химиялық заттарды пайдалануға байланысты жұмыстар.
1. Жалпы химия өндірісі жұмыстары
185. Балқытуда және бабымен пісіретін балқыту аппаратшысы
186. Каучукты көлденең қысыммен сүргілеумен айналысатын еселеп буландырушы.
2. Сары және қызыл фосфор өндірісі және олардың қосындылары
187. Шахталы саңлаулы пештерге, күйдіру және агломерациялық пештерге, фосфорды электрмен айдау бөлімшелерінде ұсақтарды қырлау қондырғыларына қызмет көрсетумен, фосфор ыдыстарды толтырумен, қоймалардағы фосфор, фосфор тұнбаларының ыдыстарына қызмет көрсетумен, қоймалжың қалдықтарды тазартумен және отқа жанатын сұйық қалдықтарды қайта өңдеумен тікелей айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар.
3. Үш хлорлы фосфор және бес күкіртті фосфор өндірісі
188. Негізгі технологиялық процестермен айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар.
1.11-кіші бөлім. Лакбояу өндiрiсi
Қорғасын глет пен жоса, қорғасынды крон,
ақ сыр, қорғасын көгі және жасыл бояу өндiрiсi
189. Негiзгi технологиялық процестермен айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар.
1.12-кіші бөлім. Резеңкені қайта өңдеу
1. Жалпы резеңке қоспалары мен оларды қайта өңдеу өндірісінің кәсіптері
190. Ұзындығы 6 метрден астын қазандарда бұйымдарды тиеумен, түсірумен, ескек бiлiктерiн вулканизациялаумен айналысатын вулканизаторшы
191. Резеңке машинисі
192. Салқын вулканизация, радол мен фактис шығару бөлімшелерінде жұмыс iстейтiн жұмысшылар
193. Ірі габаритті резеңке бөлшектер мен бұйымдарды дайындауда және жөндеуде, арматура бөлшектерін вулканизациялауда (ірі қақпақтар, резеңкеден жасалған отын бактері, резервуарлар, транспортер ленталары және т.б.) жұмыс iстейтiн резеңке бұйымдарын жөндеуші.
2. Шина өндіру, қалпына келтіру және жөндеу
194. Вулканизаторшы
195. Покрышкаларды (ауыр жүктi) құрастырушы.
1.13-кіші бөлім. Мұнайды, газды, сланецті және көмiрді
қайта өңдеу, синтетикалық мұнай өнiмдерiн, мұнай майларын
өндiру
196. Кокс түсіруші
197. Кокс тазалаушы
198. Хош иісті көмір сутегі өндірісінің экстракт цехтары мен бөлімшелерінде жұмыс iстейтiн жұмысшылар
199. Құрамында күкірті бар мұнай газын тазарту кезінде мышьяк ерітінділерін дайындаумен айналысатын жұмысшылар
200. Этильденген бензиннің технологиялық қондырғыларында жұмыс істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар

201. Рабочие, занятые ремонтными работами в сосудах, работающих под давлением и дренажных емкостях, предназначенных для сбора отходов переработки нефти и газа
202. Рабочие, занятые профилактическими работами в газовзрывоопасной среде с высоким содержанием сероводорода
Подраздел 1.14 Производство целлюлозы, бумаги,
картона и изделий из них
203. Аппаратчик пропитки, занятый в производстве антикоррозийной и ингибитированной бумаги
204. Аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на растворении хлора
205. Варщик целлюлозы
206. Варщик волокнистого сырья
207. Древопар
208. Дробильщик колчедана
209. Загрузчик сульфата
210. Загрузчик колчеданных, серных печей и турм
211. Загрузчик балансов в дефибреры
212. Кислотчик
213. Миксовщик
214. Обмуровщик кислотных резервуаров
215. Опиловщик фибры
216. Пропитчик бумаги и бумагоизделий, занятый в производстве антикоррозийной и ингибитированной
217. Регенераторщик сернистой кислоты
218. Содовщик
219. Слесарь-ремонтник, электромонтер по ремонту, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, смазчик, уборщик производственных помещений, занятые в производстве сульфитной целлюлозы и сернистой кислоты
220. Сушильщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, занятый на быстроходных бумагоделательных и картоноделательных машинах, работающих со скоростью от 400 и более метров в минуту
221. Хлорщик
Подраздел 1.15 Производство цемента
222. Рабочие по очистке шламовых бассейнов и болтушек
Подраздел 1.16 Обработка камня и производство
камнелитейных изделий
223. Заливщик камнелитейных изделий
224. Камнетес
225. Камневар
226. Машинист мельниц, занятый размолом диабазового щебня в порошок
227. Наладчик оборудования по обработке камня
228. Фрезеровщик по камню
Подраздел 1.17 Производство железобетонных и бетонных
изделий и конструкций
229. Резчик бетонных и железобетонных изделий
Подраздел 1.18 Производство теплоизоляционных материалов
230. Битумщик
231. Вагранщик
Подраздел 1.19 Производство мягкой кровли и
гидроизоляционных материалов
232. Загрузчик варочных котлов
Подраздел 1.20 Текстильная и легкая промышленность
1. Производство текстиля
233. Оператор шлихтовального оборудования, занятый на немеханизированном подъеме и снятии валиков
234. Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый чисткой канализационных траншей и колодцев
235. Чистильщик-точильщик чесальных аппаратов
2. Первичная обработка хлопка
236. Прессовщик сырья и волокна
3. Льняное и пенько-джутовое производство

201. Мұнай мен газ өңдеу қалдықтарын жинауға арналған қысымда және дренажды ыдыстарда жұмыс iстейтiн, сауыттарды жөндеу жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
202. Жоғары мөлшердегі күкірт сутегі бар газ жарылу қаупі бар ортада профилактикалық жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар.
1.14-кіші бөлім. Целлюлоза, қағаз, картон және
олардан бұйым жасау өндірісі
203. Коррозияға қарсы және ингибитирленген қағаз өндірісінде жұмыс істейтін қанықтыру аппаратшысы
204. Хлор ерітумен айналысатын химиялық ерітінділер дайындау аппаратшысы
205. Целлюлоза қайнатушы
206. Талшық шикізатын қайнатушы
207. Ағаш булаушы
208. Колчеданды уақтаушы
209. Сульфатты тиеушi
210. Колчедан, күкiрт пештердi және турм тиеуші
211. Дефибрерге баланстарды тиеуші
212. Қышқылдандырушы
213. Миксші
214. Қышқылды резервуарларды кiрпiшпен айналдыра қалаушы
215. Фибраны айнала кесуші
216. Коррозияға қарсы және ингибитирленген қағаз өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн қағаз және қағаз бұйымдарын қанықтырушы
217. Күкiрттi қышқылды қалпына келтiрушi
218. Содашы
219. Сульфиттi целлюлоза және күкiрт қышқылы өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi, жөндеу жөнiндегi электромонтер, электр жабдықтарына қызмет көрсету жөнiндегi электромонтер, майлаушы, өндiрiстiк орын-жайларды жинаушы
220. Минутына 400 метр және одан жоғары жылдамдықта жұмыс iстейтiн, жылдам жүретін қағаз жасайтын және картон жасайтын машиналарда жұмыс істейтін қағаз беретін (картон беретін) машиналардың кептірушісі
221. Хлоршы.
1.15-кіші бөлім. Цемент өндірісі
222. Шлам бассейндері мен болтушкаларды тазалау жөніндегі жұмысшылар.
1.16-кіші бөлім. Тас өңдеу және тастан құйылатын бұйымдар өндiрiсi
223. Тастан құйылған бұйымдарды құюшы
224. Тас өндеуші
225. Тас қайнатушы
226. Диабаз қиыршық тастарын тартып ұнтақ жасаумен айналысатын диірмен машинисi
227. Тас өңдейтiн жабдықтарды реттеушi
228. Тас фрезерлеуші.
1.17-кіші бөлім. Темiр бетон және бетон бұйымдары мен
құрылғылар өндiрiсi
229. Бетон және темiр бетон бұйымдарын кесушi.
1.18-кіші бөлім. Жылу сақтағыш материалдар өндiрiсi
230. Битумшы
231. Ваграншы.
1.19-кіші бөлім. Жұмсақ жабындылар мен су өткiзбейтiн
материалдар өндiрiсi
232. Пісіру қазандарын толтырушы.
1.20-кіші бөлім. Тоқыма және жеңiл өнеркәсiп
1. Тоқыма өндiрiсi
233. Бiлiктердi механикаландырмай көтерiп-түсiрумен айналысатын шлихталандыру жабдықтарының операторы
234. Кәріз траншеялары мен құдықтарын тазартумен айналысатын апат зардаптарын қалпына келтіру жұмыстарының слесарі
235. Тарау аппараттарын тазалап ұштаушы.
2. Мақтаны алғашқы өңдеу
236. Шикiзатты және талшықты престеушiсі.
3. Зығыр және кендiр-талшық өндiрiсi

237. Подготовитель волокна
4. Шерстяное производство
238. Мастер, занятый в ткацком цехе в производстве сукон
239. Промывальщик, занятый на промывке технических сукон
5. Валяльно-войлочное производство
240. Валяльщик, занятый на изготовлении плотных войлоков
241. Насадчик обуви, занятый на ручных работах
242. Съемщик обуви с колодок, занятый на ручных работах
Подраздел 1.21 Пищевая промышленность
1. Производство пищевой продукции
243. Аппаратчик диффузии, обслуживающие диффузоры периодического действия при загрузке вручную
244. Заготовщик льда, занятый на заготовке льда в водоемах и укладке его в бунты
245. Изготовитель костяного клея
246. Машинист очистительной машины, занятый разборкой сепараторов вручную
247. Рабочие, занятые на тюковке отходов гофрено-тарного производства
2. Производство мясных продуктов
248. Боец скота, занятый на операциях:
1) оглушения, подцепки, обескровливания крупного и мелкого рогатого скота и свиней;
2) нутровки, съемки шкур крупного рогатого скота ручным способом;
3) распиловки туш;
4) шпарки и опалки свиных туш и голов;
5) обработки туш крупного рогатого скота горизонтальным способом;
6) мездрильщик шкур;
7) обработчик шкур
Подраздел 1.22 Железнодорожный транспорт и метрополитен
249. Машинист: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
250. Машинист мотовоза, помощник машиниста мотовоза, водитель дрезины
251. Помощник водителя дрезины, работающие на железнодорожных линиях широкой колеи
252. Помощник машиниста: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
253. Составитель поездов, помощник составителя поездов
254. Электромонтер контактной сети, занятый на электрифицированных железных дорогах работой на высоте
255. Монтер пути
256. Осмотрщик-ремонтник вагонов
Подраздел 1.23 Речной транспорт
257. Грузчик, докер-механизатор (кроме докера-механизатора, постоянно работающего крановщиком, водителем внутрипортового транспорта, и рабочих, обслуживающих машины и механизмы непрерывного действия на переработке грузов за исключением веществ, относящихся к 1 и 2 классам опасности)
258. Кочегар судна, занятый на судах, работающих на твердом топливе
259. Матросы всех наименований пассажирских и грузопассажирских судов (за исключением судов на подводных крыльях и глиссирующих, а также судов, работающих на внутригородских и пригородных линиях), земснарядов, землесосов и судов смешанного «река-море» плавания
260. Машинист крана (крановщик), занятый на плавучем кране
Подраздел 1.24 Полиграфическое производство
1. Работы, связанные с применением свинцовых сплавов
261. Наладчик полиграфического оборудования, занятый на участках отливов стереотипов, шрифта, наборных и пробельных материалов

237. Талшық дайындаушы.
4. Жүн өндiрiсi
238. Шұға өндiрiсiндегi тоқыма цехында iстейтiн мастер
239. Техникалық шұғаны жуумен айналысатын жуушы.
5. Киiз басу өндiрiсi
240. Қалың киіз дайындаумен айналысатын киіз басушы
241. Қол жұмысымен айналысатын аяқкиiм саптаушы
242. Қол жұмысымен айналысатын аяқкиiмдi қалыптан алушы.
1.21-кіші бөлім. Тамақ өнеркәсiбi
1. Тамақ өнiмдерi өндiрiсi
243. Қолмен тиеу кезінде мерзімімен іске қосылатын диффузорларға қызмет көрсететін диффузия аппаратшысы
244. Су айдындарында мұз дайындаумен және оны бунтқа салумен айналысатын мұз дайындаушы
245. Сүйек желiмiн дайындаушы
246. Сепараторларды қолмен бөлшектеумен айналысатын тазарту машинасының машинисi
247. Гофрен-ыдыс өндiрiсiнiң қалдықтарын теңдеумен айналысатын жұмысшылар.
2. Ет өнiмдерiнің өндiрiсi
248. Мына жұмыстармен:
1) iрi қара және ұсақ малдарды және шошқаларды естен тандыра құлату, шынжырға iлу, қанын сорғызу;
2) ірі қара малды сұрыптап қолмен терісін сыдыру;
3) тушасын бөлшектеп аралау;
4) шошқаның тушасы мен басын үйіту;
5) ірі қара малдың тушасын көлденең әдіспен өңдеу;
6) терілерді шелдеу;
7) терілерді өңдеу операцияларымен айналысатын мал жығушы қасапшы.
1.22-кіші бөлім. Темiр жол көлiгi және метрополитен
249. Дизельпойыз, тепловоз, электропойыз машинисi
250. Мотовоз машинисi, мотовоз машинисiнiң көмекшiсi, дрезина жүргiзушiсi
251. Кең табанды темір жол желілерінде жұмыс iстейтiн дрезина жүргізушісiнiң көмекшiсi
252. Дизельпойыз, тепловоз, электропойыз машинисiнiң көмекшiсi
253. Пойыздарды құрастырушы, пойыздарды құрастырушының көмекшiсi
254. Электрлендiрiлген темір жолдарда биікте жұмыс iстейтiн байланыс желілерінің электромонтерi
255. Жол монтері
256. Вагон тексеруші-жөндеуші.
1.23-кіші бөлім. Өзен көлiгi
257. Жүк тасушы, докер-механизатор (тұрақты краншы, порт iшiндегi көлiк жүргiзушiсi болып жұмыс iстейтiн докер-механизатордан және қауiптiлiгi 1 және 2 сыныпқа жататын заттарды қоспағанда жүктердi қайта өңдеумен үздiксiз айналысатын машиналар мен механизмдерге қызмет көрсететiн жұмысшылардан басқа)
258. Қатты отынмен жұмыс iстейтiн кемелердiң от жағушысы
259. Жолаушы және жүк-жолаушы тасымалдайтын кемелердің, топырақ сорғыш земснарядтардың және өзен-теңiзде қатар жүзетін кемелердің барлық атаудағы матростары (су асты қанаты бар кемелерден, сондай-ақ қала ішінде және қала маңындағы бағыттарда жұмыс iстейтiн кемелерден басқа)
260. Жүзгіш кранда жұмыс iстейтiн кран машинисі (краншы).
1.24-кіші бөлім. Полиграфия өндірісі
1. Қорғасын қорытпаларын пайдалануға байланысты жұмыстар
261. Стереотип, қаріп, теру және ашық жер материалдарын құю учаскелерінде жұмыс iстейтiн полиграфия жабдықтарын реттеуші

262. Отливщик
263. Рабочие, занятые на отливочных операциях и отделке стереотипа
264. Стереотипер
2. Цехи глубокой печати
265. Рабочие, занятые на работах в печатном отделении глубокой печати (кроме приемки и упаковки готовой продукции)
266. Травильщик форм глубокой
Подраздел 1.25 Общие виды работ
для всех отраслей экономики
267. Антенщик-мачтовик
268. Варщик битума
269. Водитель аэросаней
270. Водитель автомобиля грузоподъемностью свыше 3,5 тонн (за исключением автобусов)
271. Водолаз
272. Газоспасатель
273. Десантник-пожарный, парашютист-пожарный
274. Дозировщик ртути, занятый дозировкой открытой ртути вручную
275. Дровокол, занятый работой вручную
276. Котельщик, занятый ремонтом горячих котлов
277. Котлочист
278. Краскотер, занятый приготовлением свинцовых красок вручную
279. Маляр, занятый внутри емкостей окраской с применением лакокрасочных материалов, содержащих свинец, ароматические и хлорированные углеводороды, а также окраской крупногабаритных изделий в закрытых камерах пульверизатором с применением этих же лакокрасочных материалов
280. Машинист крана (крановщик), занятый работой в море
281. Машинист (кочегар) котельной, занятый обслуживанием паровых водогрейных котлов при загрузке вручную
282. Работники машинной команды плавучих кранов
283. Работники, занятые на работах:
1) с металлической ртутью в открытом виде (кроме занятых на установках и полуавтоматах, где обеспечивается эффективный воздухообмен на рабочем месте) рабочие занятые;
2) на очистке емкостей (резервуаров, мерников, цистерн, барж и т.п.) из под сернистой нефти, продуктов ее переработки и серосодержащего нефтяного газа;
3) на работах, связанных с непосредственным тушением пожаров;
4) на очистных, ошкрябочных и малярных работах в судовых и железнодорожных цистернах, судовых танках жидкого топлива и нефтеналивных судов, коффердамах, фор- и ахтер-пиках, цепных ящиках, междудонных и междубортных пространствах и других труднодоступных местах;
5) составлением смеси бензина с этиловой жидкостью;
6) чисткой ртутных выпрямителей на монтаже, ремонте и обслуживании контактных сетей, а также воздушных линий электропередач при работе на высоте свыше 10 метров;
7) обслуживанием плавучих средств, земснарядов с выполнением судовых такелажных работ.
284. Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый на работах по очистке сетей канализации
285. Слесарь-мостовой
286. Такелажник, занятый на монтаже и демонтаже оборудования

262. Құюшы
263. Құю операцияларында және стереотип бөлуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар
264. Стереотипші.
2. Терең басу цехтары
265. Терең басу баспа бөлімшесінде жұмыс iстейтiн жұмысшылар (дайын өнімдерді қабылдау мен ораудан басқа)
266. Терең басу қалыптарын өрнектеуші.
1.25-кіші бөлім. Экономиканың барлық салаларына ортақ жұмысшы кәсіптері
267. Антеннашы-дiңгекшi
268. Битум қайнатушы
269. Аэрошана жүргiзушiсі
270. 3,5 тоннадан жоғары жүк көтеретiн автомобиль жүргізушісі (автобустарды қоспағанда)
271. Сүңгуiр
272. Газдан құтқарушы
273. Десант-өрт сөндіруші, парашютист-өрт сөндіруші
274. Ашық сынапты қолмен мөлшерлеумен айналысатын сынап мөлшерлеуші
275. Қол жұмысымен айналысатын ағаш жарушы
276. Ыстық қазандарды жөндеумен айналысатын қазаншы
277. Қазан тазалаушы
278. Қолмен қорғасын сырын әзiрлеумен айналысатын сыр езушi
279. Құрамында қорғасын, хош иiстi және хлорлы көмiртегi бар лакбояу материалдарын қолданып ыдыстардың iшiн сырлаумен, сондай-ақ жабық камераларда пульверизатормен осы лакбояу материалдарын қолданып, iрi габариттi бұйымдарды сырлаумен айналысатын сырлаушы
280. Теңізде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
281. Қолмен тиеу кезінде бумен және сумен жылытылатын қазандарға қызмет көрсетумен айналысатын қазандық машинисi (от жағушы)
282. Жүзбелi крандар машинисi командасының қызметкерлерi
283. Мына жұмыстармен:
1) ашық түрдегi металл сынаптармен (жұмыс орнында тиiмдi ауа жаңартқышпен қамтамасыз етiлген қондырғылар мен жартылай автоматтарда iстейтiндерден басқа)
2) күкiрттi мұнай, оның қайта өңделетiн өнiмдерi мен құрамында күкiрті бар мұнайлы газдың ыдыстарын (резервуарлар, өлшеуiштер, цистерналар, баржалар және т.б.) тазартумен;
3) тiкелей өрт сөндiруге байланысты жұмыстармен;
4) кеме және темiр жол цистерналарында, сұйық отынды кеме танкерiнде және мұнай құятын кемелерде, коффердамдарда, фор және ахтер пиктерде, тiркемелi жәшiктерде, түптердiң арасындағы және борттардың арасындағы кеңістіктерде және басқа да қолжетімсіз орындарды тазалау, қож шығару және сырлау жұмыстарымен;
5) этильді сұйықтықпен бензин қоспасын жасаумен;
6) түйісетін желілерді, сондай-ақ 10 метрден асатын биіктікте жұмыс істеген кезде электр өткізу әуе желілерін құрастырумен, жөндеумен және қызмет көрсетумен;
7) жүзбелі құралдарға, кемедегi такелаждық (жабдықтар жинағы) жұмыстарды орындаумен қатар топырақ земснарядтарға қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлер.
284. Кәріз желілерін тазартумен айналысатын авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының слесарі
285. Көпiр слесарі
286. Жабдықтарды монтаждаумен және демонтаждаумен айналысатын такелажшы

287. Чистильщик
Раздел 2. Предельные нормы
подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами
№ п/п
Характер работы
Предельно допустимая масса груза
2
2
3
1.
Подъем и перемещение (разовое) тяжестей при чередовании с другой работой (до 2 раз в час)
10 килограмм
2.
Подъем и перемещение (разовое) тяжестей
постоянно в течение рабочей смены
7 килограмм
3.
Величина динамической работы, совершаемой в течение каждого часа рабочей смены при перемещении груза на расстоянии от 1 до 5 метров, не должна превышать:
с рабочей поверхности
с пола
1750 кгм
875 кгм

287. Тазалаушы.
2-бөлім. Әйелдердiң ауыр заттарды қолмен көтеруінің және
жылжытуының шектi нормалары
Р/с
Жұмыстың сипаты
Жүктiң шектi салмағы
1
2
3
1.
Ауыр заттарды қолмен көтеру және орнын (бiр жолғы) ауыстыруды басқа жұмыспен кезектестiру (бiр сағатта 2 ретке дейiн)
10 кг
2.
Жұмыс ауысымы бойы үнемi ауыр заттарды қолмен көтеру және орнын (бiр жолғы) ауыстыру
7 кг
3.
Жүктiң орнын 1-ден 5 метрге дейiнгi қашықтыққа ауыстыру кезiндегi жұмыс ауысымының әр сағат сайын орындалатын серпiндi жұмыс мөлшерi:
жұмыс орнының үстiнен
еденнен аспауға тиiс
1750 кгм
875 кгм
Ескертпе:
1. Көтеретiн және алып өтетін жүктiң салмағына ыдыстың және орамының салмағы кiредi.
2. Арбамен немесе контейнермен жүктi алып өту кезiнде қоса жұмсалатын күш-жігер 10 кг-дан аспауға тиiс.