Об утверждении Программы всеобщего военного обучения граждан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2015 года № 11562
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Программу всеобщего военного обучения граждан.
2. Начальнику Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
3) после официального опубликования настоящий приказ разместить на официальном веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан                       И. Тасмагамбетов
«СОГЛАСОВАН»
Начальник Службы государственной
охраны Республики Казахстан
генерал-майор
А. Куренбеков
15 мая 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Н. Абыкаев
1 июня 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
28 апреля 2015 года
Утверждена
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 апреля 2015 года № 196
Программа
всеобщего военного обучения граждан
п/п
Наименование тематики
Время
Форма проведения
1
2
3
4
1. Вводная
1.
Защита родного Отечества – священный долг и обязанность каждого гражданина
1 час
Лекция
2. Гражданская оборона
2.
Современные средства поражения. Основные мероприятия по защите населения в чрезвычайных ситуациях. Индивидуальные и коллективные средства защиты
2 час
Лекция
3.
Стихийные бедствия, их характеристика и возможные последствия, порядок оповещения населения о стихийных бедствиях
1 час
Лекция
4.
Оказание первой медицинской помощи при ранениях, травмах. Средства и способы наложения повязок, остановки кровотечения
2 часа
Практическое занятие
5.
Средства индивидуальной защиты. Их классификация
2 часа
Практическое занятие

Азаматтарды жалпыға бірдей әскери оқыту бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 шілдеде № 11562 тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңы 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтарды жалпыға бірдей әскери оқыту  бағдарламасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпараттық орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ресми веб-сайтына орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі                        И. Тасмағамбетов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
күзет қызметінің бастығы
генерал-майор
______________ А.Күреңбеков
2015 жылғы 15 мамыр
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетітінің төрағасы
_____________ Н. Әбіқаев
2015 жылғы 1 маусым
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал лейтенанты
_____________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 28 сәуір
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 15 сәуірдегі
№ 196 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтарды жалпыға бірдей әскери оқыту бағдарламасы
Р/с
Тақырыптың атауы
Уақыты
Өткізу нысаны
1
2
3
4
1. Кіріспе
1.
Туған Отанын қорғау - әрбір азаматтың қасиетті борышы мен міндеті
1 сағат
Дәріс
2. Азаматтық қорғаныс
2.
Қазіргі заманғы зақымдау құралдары. Төтенше жағдайларда халықты қорғау жөніндегі негізгі іс-шаралар. Жеке және ұжымдық қорғау құралдары
2 сағат
Дәріс
3.
Зілзалалар, олардың сипаты мен болжамды салдары, зілзалалар туралы халықты хабардар ету тәртібі
1 сағат
Дәріс
4.
Жараланған, жарақаттанған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету. Таңу, қан кетуді тоқтату құралдары мен тәсілдері
2 сағат
Практикалық сабақ
5.
Жеке қорғау құралдары. Олардың жіктелуі
2 сағат
Практикалық сабақ

3. Тактическая подготовка
6.
Основы общевойскового боя. Система огня
1 час
Лекция
7.
Действия солдата в бою. Солдат в наступлении
1 час
Лекция
8.
Солдат в обороне. Отделение в обороне
1 час
Лекция
4. Огневая подготовка
9.
Материальная часть стрелкового оружия (автомат Калашникова, пистолет Макарова, ручной противотанковый гранатомет). Разборка и сборка автомата (пулемета)
2 часа
Практическое занятие
10.
Меры безопасности при обращении с оружием, боеприпасами и взрывчатыми веществами
2 часа
Практическое занятие
11.
Основы и правила стрельбы
2 часа
Лекция
12.
Техническое обслуживание
и подготовка автомата к стрельбе
1 час
Практическое занятие
5. Инженерная подготовка
13.
Инженерное оборудование и маскировка позиций
1 час
Лекция
14.
Оборудование одиночных и парных окопов для стрельбы из автомата, пулемета и гранатомета
2 часа
Практическое занятие
6. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
15.
Понятие о общевоинских уставах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. Значение общевоинских уставов в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих
1 час
Лекция
16.
Воинские звания, знаки различия. Назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности суточного наряда
1 час
Лекция
7. Военная топография
17.
Ориентирование на местности без карты и движение по азимуту
2 часа
Практическое занятие
Всего:
25 часов

3. Тактикалық даярлық
6.
Жалпы әскери ұрыс негізі.
Оқ ату жүйесі
1 сағат
Дәріс
7.
Сарбаздың ұрыстағы іс-қимылдары. Сарбаз шабуылда
1 сағат
Дәріс
8.
Сарбаз қорғаныста. Бөлімше қорғаныста
1 сағат
Дәріс
4. Оқ ату даярлығы
9.
Атыс қаруының материалдық бөлігі (Калашников автоматы, Макаров пистолеті, танкіге қарсы қол гранатаатқышы). Автоматты (оқшашарды) бөлшектеу және жинау
2 сағат
Практикалық сабақ
10.
Қару-жарақпен, оқ-дәрілермен және жарылғыш заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары
2 сағат
Практикалық сабақ
11.
Атыстың негіздері мен қағидалары
2 сағат
Дәріс %
12.
Автоматқа техникалық қызмет көрсету және атуға дайындау
1 сағат
Практикалык сабақ
5. Инженерлік даярлық
13.
Бекіністі инженерлік жабдықтау және бүркемелеу
1 сағат
Дәріс
14.
Автоматтан, оқшашардан және гранатаатқыштан атуға арналған жеке және екі адамдық жертаса жабдықтау
2 сағат
Практикалық сабақ
6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары
15.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары туралы түсінік. Әскери ұжымның өмірі мен қызметіндегі жалпыәскери жарғылардың мәні. Әскери қызметшілердің жалпы міндеттері
1 сағат
Дәріс
16.
Әскери атақтар, айырым белгілері. Рота тәуліктік нарядының тағайындалуы, құрамы және қару-жарағы. Тәуліктік нарядтың міндеттері
1 сағат
Дәріс
7. Әскери топография
17.
Жергілікті жерлерде картасыз бейімделу және азимут бойынша қозғалу
2 сағат
Практикалық сабақ
Барлығы:
25 сағат