Об утверждении системы оценки управления рисками объектов высокой эпидемической значимости, освобождаемых от проверок проводимых по особому порядку
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 413. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2015 года № 11639. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2021 года № ҚР ДСМ-31.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 15.04.2021 № ҚР ДСМ-31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить систему оценки управления рисками объектов высокой эпидемической значимости, освобождаемых от проверок проводимых по особому порядку.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 413
Система оценки управления рисками объектов
высокой эпидемической значимости, освобождаемых от проверок
проводимых по особому порядку
1. Общие положения
1. Настоящая система оценки управления рисками объектов высокой эпидемической значимости, освобождаемых от проверок проводимых по особому порядку разработана (далее – Система) в соответствии с пунктом 4 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".

Ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулерден босатылатын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілердің тәуекелдерін басқарудың бағалау жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 413 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 шілдеде № 11639 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № ҚР ДСМ-31 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.04.2021 № ҚР ДСМ-31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулерден босатылатын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілердің тәуекелдерін басқарудың бағалау жүйесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 мамырдағы № 413
бұйрығымен Бекітілген
Ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулерден
босатылатын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілердің
тәуекелдерін басқаруды бағалау жүйесі
1. Жалпы ережелер
1. Ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулерден босатылатын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілердің тәуекелдерін басқаруды бағалау жүйесі (бұдан әрі - Жүйе) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.

2. Система применяется при осуществлении контроля и надзора в отношении субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с целью определения оснований освобождения их от проверок проводимых по особому порядку.
Система управления рисками при осуществлении государственного санитарно-эпидемиологического надзора основывается на соблюдении:
1) нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) результатах лабораторно-инструментальных исследований.
2. Применение Системы
3. Объекты высокой эпидемической значимости освобождаются от проверок, проводимых по особому порядку в соответствии с настоящей Системой.
4. Освобождение эпидемически значимых объектов от проверок, проводимых по особому порядку проводится в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по следующим основаниям:
1) наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии субъекта (объекта) санитарно-эпидемиологическим требованиям;
2) отсутствие в течение 12 месяцев связанных с деятельностью объекта регистрации случаев инфекционных и (или) паразитарных и групповых неинфекционных заболеваний и отравлений, в том числе пищевых, и (или) подтвержденных жалоб.
5. На объектах высокой эпидемической значимости по результатам проведенных лабораторно-инструментальных исследований необходимо отсутствие регистрации положительных проб.

2. Жүйе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған субъектілерге (объектілерге) қатысты олардың ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулерден босатылу негіздемесін айқындау мақсатында бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде қолданылады.
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару жүйесі:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
2) зертханалық-құрал-саймандық зерттеулер нәтижелерін сақтауға негізделеді.
2. Жүйені қолдану
3. Эпидемиялық маңызы жоғары объектілер осы Жүйеге сәйкес ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулерден босатылады.
4. Эпидемиялық маңызы бар объектілерді ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулерден босату халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мына негіздемелер бойынша жүргізіледі:
1) субъектінің (объектінің) санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы;
2) 12 ай бойы объектінің қызметімен байланысты инфекциялық және (немесе) паразиттік және топтық инфекциялық емес аурулар мен уланулар, оның ішінде тамақтан улану жағдайлары және (немесе) расталған шағымдардың тіркелуінің болмауы.
5. Эпидемиялық маңызы жоғары объектілерде жүргізілген зертханалық-құрал-саймандық зерттеулердің нәтижелері бойынша оң сынамалардың тіркелуі болмауы қажет.