Об утверждении Инструкции по организации повышения квалификации педагогических кадров
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 447. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2015 года № 11861. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 95
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 28.01.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации повышения квалификации педагогических кадров.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования, информационных технологий (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном - ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан «Об утверждении Инструкции по организации повышения квалификации педагогических кадров» от 4 января 2013 года № 1 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8287, опубликован в газете «Казахстанская Правда» от 20 февраля 2013 года № 63-64 (27337 – 27338)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                          А. Саринжипов
Утверждена
Приказом Министра Образования
и науки Республики  Казахстан
от 9 июля 2015 года № 447
Инструкция
по организации повышения квалификации педагогических кадров
1. Настоящая Инструкция по организации повышения квалификации педагогических кадров (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 38) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», и детализирует процедуру отбора, приема, проведения обучения и итогового оценивания педагогических работников общего среднего образования Республики Казахстан на курсах повышения квалификации.

Педагог кадрлардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министрінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 447 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 тамызда № 11861 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 28.01.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Педагог кадрлардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Мектепке дейінгі және орта білім, ақпараттық технологиялар департаменті (Ж.А. Жонтаева) белгіленген заңнамалық тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми сайтына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. «Педагог кадрлардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2013 жылғы 4 қаңтардағы № 1 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8287 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2013 жылғы 20 ақпандағы № 71 (28010) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А.Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 447 бұйрығымен
бекітілген
Педагог кадрлардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулық
1. Осы Педагог кадрлардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 38) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының жалпы орта білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерін біліктілік арттыру курстарына іріктеу, қабылдау, оқытуды жүргізу және қорытынды бағалау шарттарын нақтылайды.

2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) пилотная организация образования по программе НДО «Самопознание» - организация образования региона, функционирующая в качестве организатора по интеграции НДО «Самопознание» в целостный педагогический процесс;
2) повышение квалификации педагогических работников - форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
3) педагогический совет – форма коллегиального управления организацией образования;
4) сертифицированный педагогический работник – педагог, успешно завершивший обучение на Курсах по соответствующей программе;
5) сертифицированный тренер - педагогический работник, прошедший обучение:
по уровневым программам, подготовленным Центром педагогического мастерства Автономной организации образования «Назарбаев Интеллектуальные школы» (далее - ЦПМ АОО «НИШ») совместно с Факультетом образования Кембриджского университета, и/или по Программе руководителей, и получивший сертификат Международного экзаменационного совета Кембриджа соответствующего уровня;
по уровневым программам нравственно-духовного образования «Самопознание» (далее - НДО «Самопознание»), подготовленным Институтом гармоничного развития человека Национального научно-практического образовательного и оздоровительного центра «Бөбек» (далее - ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек»), и получивший сертификат соответствующего уровня.
3. Курсы по уровневым программам и по программе руководителей проводятся следующими организациями образования Республики Казахстан:
1) ЦПМ АОО «НИШ» и его филиалами - по программам третьего (базового), второго (основного), первого (продвинутого) уровней, а также по программе руководителей;
2) акционерным обществом «Национальный центр повышения квалификации «Өрлеу» (далее – АО «НЦПК «Өрлеу») и его филиалом «Республиканский институт повышения квалификации руководящих и научно-педагогических кадров системы образования АО «НЦПК «Өрлеу» - по программам третьего (базового), второго (основного) уровней;
3) филиалами АО «НЦПК «Өрлеу» - по программе третьего (базового) уровня;
4) высшими учебными заведениями, осуществляющими подготовку специалистов по педагогическим специальностям - по программе третьего (базового) уровня.
4. Курсы по уровневым программам НДО «Самопознание» проводятся следующими организациями образования Республики Казахстан:
1) ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек» – по программам второго (основного) уровня и первого (продвинутого) уровня.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) «Өзін-өзі тану» РАББ бағдарламалары бойынша білім берудің пилоттық ұйымы – «Өзін-өзі тану» РАББ-ті бірыңғай педагогикалық процеске интеграциялау бойынша ұйымдастырушы ретінде қызмет ететін өңірлердегі білім беру ұйымы;
2) педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру - бұрыннан алған кәсіби білімін, үйрете білуі мен дағдысын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге мүмкіндік беретін кәсіби оқыту нысаны;
3) педагогикалық кеңес – білім беру ұйымын алқалы басқару нысаны;
4) сертификатталған педагог қызметкер – тиісті бағдарлама бойынша курстарда оқуды табысты аяқтаған педагог;
5) сертификатталған тренер:
- «Назарбаев Зияткерлік мектептері» дербес білім беру ұйымының Педагогикалық шеберлік орталығы (бұдан әрі - «НЗМ» ДБҰ ПШО) мен Кембридж университетінің Білім беру факультеті бірлесіп дайындаған деңгейлік бағдарламалар және/немесе Басшылар бағдарламасы бойынша оқытудан өткен және Кембридж университетінің Халықаралық емтихан кеңесінің тиісті деңгейдегі сертификатын алған;
- «Бөбек» Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы Адамның үйлесімді даму институты (бұдан әрі - «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ) дайындаған «Өзін-өзі тану» рухани-адамгершілік білім беру деңгейлік бағдарламалары (бұдан әрі - «Өзін-өзі тану» РАББ) бойынша оқытудан өткен және тиісті деңгейде сертификат алған педагог қызметкер.
3. Деңгейлік бағдарламалар бойынша және Басшылар бағдарламасы бойынша курстарды Қазақстан Республикасының келесі білім беру ұйымдары:
1) үшінші (базалық), екінші (негізгі), бірінші (ілгері) деңгейлердегі бағдарламалар, сондай-ақ Басшылар бағдарламасы бойынша - «НЗМ» ДБҰ ПШО және оның филиалдары;
2) үшінші (базалық), екінші (негізгі) деңгейлердегі бағдарламалар бойынша - «Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - «Өрлеу» БАҰО» АҚ) және оның филиалы «Өрлеу» БАҰО» АҚ «Республикалық білім беру жүйесі басшылығы мен ғылыми-педагогикалық кадрларының біліктілігін арттыру институты»;
3) үшінші (базалық) деңгей бағдарламасы бойынша – «Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалдары;
4) үшінші (базалық) деңгей бағдарламасы бойынша - педагогикалық мамандықтар бойынша мамандар даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орындары өткізеді.
4. «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курстарды Қазақстан Республикасының келесі білім беру ұйымдары:
1) «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ - екінші (негізгі) деңгей және бірінші (ілгері) деңгей бағдарламалары бойынша;

2) областными филиалами АО «НЦПК «Өрлеу» – по программам третьего (базового) уровня.
5. Продолжительность Курсов по уровневым программам:
Продолжительность Курсов первого (продвинутого) уровня составляет не менее 464 академических часов, в том числе:
1) аудиторное обучение - не менее 200 академических часов;
2) школьная практика - не менее 144 академических часов;
3) аудиторное обучение - не менее 120 академических часов.
Продолжительность Курсов второго (основного) уровня составляет не менее 440 академических часов, в том числе:
1) аудиторное обучение - не менее 160 академических часов;
2) школьная практика - не менее 120 академических часов;
3) аудиторное обучение - не менее 160 академических часов.
Продолжительность Курсов третьего (базового) уровня составляет не менее 416 академических часов, в том числе:
1) аудиторное обучение - не менее 160 академических часов;
2) школьная практика - не менее 96 академических часов;
3) аудиторное обучение - не менее 160 академических часов.
6. Продолжительность Курсов по программе руководителей составляет не менее 640 академических часов, в том числе:
1) первый этап аудиторного обучения - не менее 160 академических часов;
2) первый этап «Практика в школе» - не менее 80 академических часов;
3) второй этап аудиторного обучения - не менее 160 академических часов;
4) второй этап «Практика в школе» - не менее 240 академических часов.
7. Продолжительность Курсов по уровневым программам НДО «Самопознание»:
продолжительность Курсов первого (продвинутого) уровня составляет не менее 440 академических часов, в том числе:
1) первый этап «От сердца к сердцу», аудиторное обучение - не менее 120 академических часов;
2) второй этап «Практика ценностей», школьная практика - не менее 240 академических часов;
3) третий этап «От сердца к сердцу», аудиторное обучение - не менее 80 академических часов.
Продолжительность Курсов второго (основного) уровня составляет не менее 420 академических часов, в том числе:
1) первый этап «От сердца к сердцу», аудиторное обучение - не менее 160 академических часов;
2) второй этап «Практика ценностей», школьная практика - не менее 180 академических часов
3) третий этап «От сердца к сердцу», аудиторное обучение - не менее 80 академических часов.
Продолжительность Курсов третьего (базового) уровня составляет не менее 420 академических часов, в том числе:
1) первый этап «От сердца к сердцу», аудиторное обучение - не менее 160 академических часов;
2) второй этап «Практика ценностей», школьная практика - не менее 180 академических часов;

2) «Өрлеу» БАҰО АҚ-ның облыстық филиалдары - үшінші (базалық) деңгей бағдарламасы бойынша өткізеді.
5. Деңгейлік бағдарламалар бойынша курстардың ұзақтығы:
- Бірінші (ілгері) деңгейдегі курс ұзақтығы кемінде 464 сағатты, оның ішінде:
1) аудиториялық оқыту - кемінде 200 академиялық сағатты;
2) мектептегі практика - кемінде 144 академиялық сағатты;
3) аудиториялық оқыту - кемінде 120 академиялық сағатты құрайды.
- Екінші (негізгі) деңгейдегі курс ұзақтығы кемінде 440 академиялық сағатты, оның ішінде:
1) аудиториялық оқыту - кемінде 160 академиялық сағатты;
2) мектептегі практика - кемінде 120 академиялық сағатты;
3) аудиториялық оқыту - кемінде 160 академиялық сағатты құрайды.
- Үшінші (базалық) деңгейдегі курс ұзақтығы кемінде 416 академиялық сағатты, оның ішінде:
1) аудиториялық оқыту - кемінде 160 академиялық сағатты;
2) мектептегі практика - кемінде 96 академиялық сағатты;
3) аудиториялық оқыту - кемінде 160 академиялық сағатты құрайды.
6. Басшылар бағдарламасы бойынша курс ұзақтығы кемінде 640 академиялық сағатты, оның ішінде:
1) аудиториялық оқытудың бірінші кезеңі - кемінде 160 академиялық сағатты;
2) «Мектептегі практика» бірінші кезеңі - кемінде 80 академиялық сағатты;
3) аудиториялық оқытудың екінші кезеңі - кемінде 160 академиялық сағатты;
4) «Мектептегі практика» екінші кезеңі - кемінде 240 академиялық сағатты құрайды.
7. «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курстардың ұзақтығы:
- Бірінші (ілгері) деңгейдегі курс ұзақтығы кемінде 440 академиялық сағатты, оның ішінде:
1) «Жүректен жүрекке» бірінші кезеңі, аудиториялық оқыту - кемінде 120 академиялық сағатты;
2) «Құндылықтар практикасы» екінші кезеңі, мектептегі практика - кемінде 240 академиялық сағатты;
3) «Жүректен жүрекке» үшінші кезеңі, аудиториялық оқыту - кемінде 80 академиялық сағатты құрайды.
- Екінші (негізгі) деңгейдегі курс ұзақтығы кемінде 420 академиялық сағатты, оның ішінде:
1) «Жүректен жүрекке» бірінші кезеңі, аудиториялық оқыту - кемінде 160 академиялық сағатты;
2) «Құндылықтар практикасы» екінші кезеңі, мектептегі практика - кемінде 180 академиялық сағатты;
3) «Жүректен жүрекке» үшінші кезеңі, аудиториялық оқыту - кемінде 80 академиялық сағатты құрайды.
- Үшінші (базалық) деңгейдегі курс ұзақтығы кемінде 420 академиялық сағатты құрайды, оның ішінде:
1) «Жүректен жүрекке» бірінші кезеңі, аудиториялық оқыту - кемінде 160 академиялық сағатты;
2) «Құндылықтар практикасы» екінші кезеңі, мектептегі практика - кемінде 180 академиялық сағатты;

3) третий этап «От сердца к сердцу», аудиторное обучение - не менее 80 академических часов.
8. Один академический час Курсов составляет 45 минут.
9. Курсы по уровневым программам проводят сертифицированные тренеры, подготовленные ЦПМ АОО «НИШ» с участием экспертов Кембриджского университета по соответствующим уровням программы.
10. Курсы по программе руководителей проводят сертифицированные тренеры, подготовленные ЦПМ АОО «НИШ» с участием экспертов Кембриджского университета по программе руководителей.
11. Курсы по уровневым программам НДО «Самопознание» проводят сертифицированные тренеры, подготовленные ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек» по соответствующим уровням.
12. Состав сертифицированных тренеров формируется на основании списка Министерства образования и науки Республики Казахстан, списка АОО «НИШ» и списка ИГРЧ ННПООЦ «Бобек».
13. Педагогический работник, претендующий на обучение на Курсах по уровневым программам, представляет на рассмотрение педагогического совета организации образования, следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) анкету на курсы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан по уровневым программам по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
3) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) справку с места работы, с указанием должности и стажа работы;
5) копии грамот, дипломов, сертификатов и другие документы, подтверждающие успехи в учебной и общественной жизни (при наличии).
14. Педагогический совет организации образования:
1) ежегодно до 20 сентября рассматривает документы педагогических работников, претендующих на обучение на Курсах по уровневым программам, указанные в пункте 13 настоящей Инструкции;
2) ежегодно до 1 октября представляет на согласование в районный (городской) отдел образования решение о направлении педагогических работников на Курсы по уровневым программам, оформленное Протоколом направления педагогических работников на курсы повышения квалификации (далее - Протокол) по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
15. Педагогический работник, претендующий на обучение на Курсах по программе руководителей, представляет на рассмотрение районного (городского) отдела образования ежегодно до 1 октября следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции;
2) анкету на курсы по программе руководителей общеобразовательных организаций Республики Казахстан по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции;

3) «Жүректен жүрекке» үшінші кезеңі, аудиториялық оқыту - кемінде 80 академиялық сағатты құрайды.
8. Курстың бір академиялық сағаты 45 минутты құрайды.
9. Деңгейлік бағдарлама курстарын Кембридж университеті сарапшыларының қатысуымен «НЗМ» ДБҰ ПШО-да тиісті деңгейдегі бағдарлама бойынша даярланған, сертификатталған тренерлер жүргізеді.
10. Басшылар бағдарламасы бойынша курсты Кембридж университеті сарапшыларының қатысуымен «НЗМ» ДБҰ ПШО-да Басшылар бағдарламасы бойынша даярланған, сертификатталған тренерлер жүргізеді.
11. «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курстарды «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ-да тиісті деңгей бойынша даярланған, сертификатталған тренерлер жүргізеді.
12. Сертификатталған тренерлер құрамы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің тізімі, «НЗМ» ДБҰ және «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ тізімдерінің негізінде құрылады.
13. Деңгейлік бағдарламалар бойынша курста оқуға үміткер болып табылатын педагог қызметкер білім беру ұйымдарының педагогикалық кеңесінің қарауына келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылған өтініш;
2) осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған деңгейлік бағдарламалар бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курсына арналған сауалнама;
3) өтініш берушінің жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) лауазымы және жұмыс өтілі көрсетілген жұмыс орнынан алынған анықтама;
5) оқу және қоғамдық өмірдегі жетістіктерді растайтын грамоталар, дипломдар, сертификаттар мен басқа да құжаттардың (бар болса) көшірмесі.
14. Білім беру ұйымының педагогикалық кеңесі:
1) жыл сайын 20 қыркүйекке дейін осы Нұсқаулықтың 13-тармағында көрсетілген Деңгейлік бағдарламалар бойынша курстарда оқуға үміткер болып табылатын педагог қызметкерлердің құжаттарын қарайды;
2) жыл сайын 1 қазанға дейін осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Біліктілікті арттыру курстарына педагог кадрларды бағыттау туралы хаттамамен (бұдан әрі - Хаттама) ресімделген Деңгейлік бағдарламалар бойынша курстарына педагог қызметкерлерді жіберу туралы шешімді аудандық (қалалық) білім бөліміне келісуге ұсынады.
15. Басшылар бағдарламасы бойынша курста оқуға үміткер болып табылатын педагог қызметкер жыл сайын 1 қазанға дейін аудандық (қалалық) білім бөлімінің қарауына келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылған өтініш;
2) осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған Қазақстан Республикасы жалпы орта білім беретін ұйымдарының басшылары бағдарламасы курсына арналған сауалнама;

3) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) справку с места работы, с указанием должности и стажа работы;
5) копии грамот, дипломов, сертификатов и другие документы, подтверждающие успехи в учебной и общественной жизни (при наличии).
16. Районный (городской) отдел образования ежегодно до 1 ноября рассматривает Протокол и представленные документы педагогических работников, претендующих на обучение на Курсах по программе руководителей, направляет списки слушателей, оформленные Протоколами, на утверждение в областные, городов Астана и Алматы управления образования (далее - УО), за исключением организаций образования, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 20 настоящей Инструкции.
17. Педагогический работник, претендующий на обучение на Курсах по уровневым программам НДО «Самопознание», представляет на рассмотрение педагогического совета организации образования следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции;
2) анкету на курсы повышения квалификации педагогических работников по уровневым программам НДО «Самопознание» по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции;
3) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) справку с места работы, с указанием должности и стажа работы;
5) копии грамот, дипломов, сертификатов и других документов, подтверждающих достижения в профессиональной и общественной деятельности (при наличии).
18. Процедура утверждения кандидатуры слушателя на Курсы по уровневым программам НДО «Самопознание» осуществляется следующим образом:
1) Педагогический совет организации образования ежегодно до 30 сентября текущего года рассматривает документы педагогических работников, претендующих на обучение на Курсах по уровневым программам НДО «Самопознание» или рекомендованных сертифицированными тренерами ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек», указанные в пункте 17 настоящей Инструкции;
2) каждая кандидатура проходит собеседование и согласование у сертифицированного тренера ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек» своего региона;
3) согласованная кандидатура слушателя передается в УО до 30 октября.
19. УО направляют ежегодно до 30 ноября в Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство) утвержденные списки слушателей.
20. Министерство ежегодно до 15 декабря направляет в ЦПМ АОО «НИШ», АО «НЦПК «Өрлеу» и ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек» (далее - Организации) утвержденный список педагогических работников, претендующих на обучение на Курсах (далее - Список):
1) общеобразовательных организаций образования Республики Казахстан, утвержденные УО;

3) өтініш берушінің жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) лауазымы мен жұмыс өтілі көрсетілген жұмыс орнынан анықтама;
5) оқу және қоғамдық өмірдегі жетістіктерді растайтын грамоталар, дипломдар, сертификаттар мен басқа да құжаттардың (бар болса) көшірмелері.
16. Аудандық (қалалық) білім бөлімі Хаттаманы жыл сайын 1 қарашаға дейін қарайды және Басшылар бағдарламасы бойынша курста оқуға үміткер болып табылатын педагог қызметкерлердің, Хаттамамен ресімделген тыңдаушылардың тізімдерін осы Нұсқаулықтың 20-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген білім беру ұйымдарын қоспағанда, облыстық, Астана және Алматы қалаларының білім басқармаларына (бұдан әрі – ББ) бекітуге жібереді.
17. «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курста оқуға үміткер болып табылатын педагог қызметкер білім беру ұйымдарының педагогикалық кеңесінің қарауына келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша педагогикалық қызметкерлердің «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курсына арналған сауалнама;
3) өтініш берушінің жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) лауазымы және жұмыс өтілі көрсетілген жұмыс орнынан анықтама;
5) кәсіби және қоғамдық қызметіндегі жетістіктерді растайтын грамоталар, дипломдар, сертификаттар мен басқа да құжаттардың (бар болса) көшірмесі.
18. «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курс тыңдаушысының кандидатурасын бекіту рәсімі келесі түрде:
1) «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курстарын оқуға үміткерлердің немесе осы Нұсқаулықтың 17-тармағында көрсетілген «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ сертификатталған тренерлер ұсынған мамандардың құжаттарын білім беру ұйымдарының педагогикалық кеңесі жыл сайын ағымдағы жылғы 30 қыркүйекке дейін қарастырады;
2) әрбір кандидатура өз өңіріндегі «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ сертификатталған тренерінен әңгімелесу және келісуден өтеді;
3) тыңдаушының келісілген кандидатурасы 30 қазанға дейін ББ-ге жіберіледі.
19. ОББ жыл сайын 30 қарашаға дейін тыңдаушылардың тізімін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) жолдайды.
20. Министрлік курстарға оқуға үміткер педагог қызметкерлердің бекітілген тізімін (бұдан әрі – Тізім) жыл сайын 15 желтоқсанға дейін «НЗМ» ДБҰ ПШО-ға, «Өрлеу» БАҰО» АҚ-ға және «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ-ға (бұдан әрі - Ұйымдар):
1) ББ бекіткен Қазақстан Республикасы жалпы орта білім беру ұйымдарының;

2) республиканских специализированных организаций среднего образования, утвержденные педагогическим советом организации образования;
3) Назарбаев Интеллектуальных школ, утвержденные АОО «НИШ».
21. Организации начинают проведение Курсов по уровневым программам, по программе руководителей и по уровневым программам НДО «Самопознание» с начала следующего календарного года в соответствии с утвержденными Организациями графиками обучения.
22. Зачисление слушателей на Курсы оформляется приказом руководителя Организации, проводящей курсы повышения квалификации, на основании Списков, указанных в подпунктах 12 и 3 пункта 20 настоящей Инструкции.
В случае невозможности прохождения курсов по уважительным причинам (по состоянию здоровья, смены сферы профессиональной деятельности и др.) Организация производит замену слушателей в списках по представлению и согласованию Министерства образования и науки Республики Казахстан.
23. По завершении Курсов по уровневым программам проводится итоговое оценивание уровня подготовки слушателей.
24. Центр педагогических измерений АОО «НИШ» (далее - ЦПИ АОО «НИШ») проводит итоговое оценивание уровня подготовки слушателей на основании:
1) портфолио, подготовленного в период обучения на Курсах по уровневым программам;
2) презентаций, подготовленных на основе проведенных занятий в Организациях в период дистанционного обучения;
3) сдачи квалификационного экзамена в виде тестирования (в письменной форме).
25. ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек» проводит итоговое оценивание уровня подготовки слушателей на основании портфолио, презентаций, подготовленных в период аудиторного обучения и школьной практики, сдачи квалификационного экзамена в устной форме.
26. Пороговый уровень проходного балла квалификационного экзамена составляет: по третьему (базовому) уровню – 40 %, по второму (основному) уровню – 50%, по первому (продвинутому) – 60% от максимально возможного значения.
27. По завершении Курсов по программе руководителей ЦПИ АОО «НИШ» проводит итоговое оценивание слушателей по портфолио, подготовленному в период обучения на Курсах по программе руководителей.
28. По результатам итогового оценивания ЦПИ АОО «НИШ», ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек» определяют список слушателей, рекомендованных для сертификации, и направляет его в Организации, а также в организации, утвердившие списки согласно подпунктам 1)2) и 3) пункта 20 настоящей Инструкции.
29. По завершении Курсов слушателям, успешно прошедшим процедуры оценивания, Организациями выдается сертификат по соответствующей программе:
1) третьего (базового) уровня по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции;

2) білім беру ұйымдарының педагогикалық кеңестері бекіткен республикалық мамандандырылған орта білім беру ұйымдарының;
3) «НЗМ» ДБҰ бекіткен Назарбаев зияткерлік мектептерінің тізімдерін жолдайды.
21. Ұйымдар Деңгейлік бағдарламалар, Басшылар бағдарламасы бойынша, «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша курстар өткізуді Ұйымдар бекіткен оқу кестесіне сәйкес келесі күнтізбелік жылдың басынан бастайды.
22. Тыңдаушыларды Курстарға қабылдау осы Нұсқаулықтың 20-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген Тізімдер негізінде біліктілік арттыру курстарын өткізетін Ұйымдар басшыларының бұйрығымен рәсімделеді.
Белгілі бір себептерге байланысты үміткердің курсты өтуге мүмкіншілігі болмаған жағдайда (денсаулық жағдайы, басқа кәсіби саладағы қызметке ауысуы және т.б.) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ұсынысы мен келісімі бойынша тізімдегі тыңдаушыларды Ұйымдар алмастырады.
23. Деңгейлік бағдарламалар бойынша курстарды аяқтаған соң тыңдаушылардың дайындық деңгейіне қорытынды бағалау жүргізіледі.
24. «НЗМ» ДБҰ Педагогикалық өлшемдер орталығы (бұдан әрі - «НЗМ» ДББҰ ПӨО) тыңдаушылардың дайындық деңгейіне қорытынды бағалауды:
1) Деңгейлік бағдарламалар бойынша курстарда оқу кезеңінде дайындалған портфолио;
2) қашықтықтан оқыту кезеңінде Ұйымда өткізілген сабақтар негізінде дайындалған презентациялар;
3) тестілеу түрінде біліктілік емтиханын тапсыру (жазбаша түрде) негізінде жүргізіледі.
25. «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ тыңдаушылардың дайындық деңгейіне қорытынды бағалауды аудиториялық оқыту, мектеп практикасы және ауызша түрде біліктілік емтиханын тапсыру кезеңінде дайындалған портфолия, презентациялар негізінде жүргізеді.
26. Біліктілік емтиханы өту балының шекті деңгейі: ең жоғарғы шаманың үшінші (базалық) деңгейі бойынша – 40 %, екінші (негізгі) деңгейі бойынша – 50%, бірінші (ілгері) деңгейі бойынша – 60%-ды құрайды.
27. «НЗМ» ДБҰ ПӨО Басшылар бағдарламасы бойынша курсты аяқтаған тыңдаушыларға қорытынды бағалауды Басшылар бағдарламасы бойынша курсты оқу кезеңінде дайындаған портфолиосы бойынша жүргізеді.
28. Қорытынды бағалаудың нәтижесі бойынша «НЗМ» ДБҰ ПӨО, «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ сертификаттауға ұсынылған тыңдаушылардың тізімін анықтайды және оны Ұйымдарға, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 20-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес тізімдерді бекіткен ұйымдарға жібереді.
29. Курстарды аяқтаған, қорытынды бағалаудан сәтті өткен тыңдаушыларға Ұйымдар тиісті бағдарламалар бойынша:
1) осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үшінші (базалық) деңгей;

2) второго (основного) уровня по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции;
3) первого (продвинутого) уровня по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции;
4) по программе руководителей по форме согласно приложению 11 к настоящей Инструкции;
5) НДО «Самопознание» третьего (базового) уровня по форме согласно Приложению 12 к настоящей Инструкции;
6) НДО «Самопознание» второго (основного) уровня и первого (продвинутого) уровня по форме согласно Приложению 13 к Настоящей инструкции.
30. Сертификат подтверждает присвоение соответствующего уровня программы и действует в течение 5 лет со дня выдачи.
31. По истечении указанного срока педагог подтверждает уровень программы в ЦПИ АОО «НИШ» путем прохождения процедур оценивания без прохождения повторных курсов.
32. По уровневым программам НДО «Самопознание» педагог подтверждает свою квалификацию в ИГРЧ ННПООЦ «Бөбек» (основной и продвинутый уровни) или в АО «НЦПК «Өрлеу» (базовый уровень) путем прохождения итогового оценивания без прохождения курсов.
33. Слушатели Курсов по уровневым программам, не получившие сертификат, имеют возможность:
1) на повторную пересдачу квалификационного экзамена за счет собственных средств, не более одного раза в год без прохождения повторных Курсов по уровневым программам;
2) на повторную сдачу портфолио и/или презентации со следующим потоком Курсов по уровневым программам;
3) на завершение прерванного Курса по уровневым программам по уважительной причине с предоставлением подтверждающих документов;
4) на перевод по уважительной причине из одного потока на другой в течение текущего года.
34. Слушатели Курсов по программе руководителей, не получившие сертификат, имеют возможность:
1) на повторную сдачу портфолио за счет собственных средств, не более одного раза в год без прохождения повторных Курсов по программе руководителей;
2) на завершение прерванного Курса по программе руководителей по уважительной причине с предоставлением подтверждающих документов.
35. Слушатели Курсов по уровневым программам НДО «Самопознание», не получившие сертификат, имеют возможность:
1) на повторную пересдачу квалификационного экзамена за счет собственных средств, не более одного раза в год без прохождения повторных Курсов;
2) на повторную защиту портфолио со следующим потоком Курсов;
3) завершения прерванного Курса по уважительной причине с предоставлением подтверждающих документов в порядке восстановления в течение следующего года на основании решения уполномоченного органа в области образования;
4) на перевод по уважительным причинам из одного потока на другой в течение текущего года.

2) осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші (негізгі) деңгей;
3) осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірінші (ілгері) деңгей;
4) осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басшылар бағдарламасы;
5) осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Өзін-өзі тану» РАББ үшінші (базалық) деңгей;
6) осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Өзін-өзі тану» РАББ екінші (негізгі) және бірінші (ілгері) деңгейлер бойынша сертификат береді.
30. Сертификат бағдарламаның тиісті деңгейін растайды және берілген күннен бастап 5 жыл бойы жарамды болады.
31. Көрсетілген мерзім аяқталған соң педагог қызметкерлер қайталау курстарынан өтпей-ақ бағдарлама деңгейін «НЗМ» ДБҰ ПӨО-да қорытынды бағалаудан өту арқылы растайды.
32. «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша педагог өзінің біліктілігін «Бөбек» ҰҒПББСО АҮДИ - да (негізгі және ілгері деңгейлер) дәлелдеп немесе «Өрлеу» БАҰО АҚ - да (базалық деңгей) қайталау курсынан өтпей-ақ бағдарлама бойынша деңгейін қорытынды бағалаудан өту арқылы растайды.
33. Деңгейлік бағдарламалар бойынша сертификат ала алмаған курс тыңдаушыларына:
1) Деңгейлік бағдарламалар бойынша қайталау курстарынан өтпей-ақ бір жылда бір реттен артық емес өз қаражаты есебінен біліктілік емтиханын қайта тапсыруға;
2) Деңгейлік бағдарламалар бойынша келесі курс тыңдаушыларымен бірге портфолионы қайта тапсыруға;
3) белгілі бір себептерге байланысты растайтын құжаттарын ұсына отырып, Деңгейлік бағдарламалар бойынша үзілген курсты аяқтауға;
4) белгілі бір себептерге байланысты ағымдағы жылдың ішінде бір лектен екінші лекке ауысуға мүмкіндіктер беріледі.
34. Басшылар бағдарламасы бойынша сертификат ала алмаған курс тыңдаушыларына:
1) Басшылар бағдарламасы бойынша қайталау курсынан өтпей-ақ бір жылда бір реттен артық емес өз қаражаты есебінен портфолионы қайта тапсыруға;
2) белгілі бір себептерге байланысты растайтын құжаттарын ұсына отырып, Басшылар бағдарламасы бойынша үзілген курсты аяқтауға мүмкіндіктер беріледі.
35. «Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламалары бойынша сертификат ала алмаған курс тыңдаушыларына:
1) қайталау курсынан өтпей-ақ бір жылда бір реттен артық емес өз қаражаты есебінен біліктілік емтиханын қайта тапсыруға;
2) курстың келесі легінің тыңдаушыларымен бірге портфолионы қайта тапсыруға;
3) белгілі бір себептерге байланысты үзілген курсты растайтын құжаттарын ұсына отырып, білім беру саласы бойынша уәкілетті орган шешімінің негізінде ағымдағы жылдың ішінде аяқтауға;
4) белгілі бір себептерге байланысты ағымдағы жылдың ішінде бір лектен екінші лекке ауысуға мүмкіндіктер беріледі.

36. Отчисленные слушатели в соответствии с приказом руководителя Организации и решением комиссии по рассмотрению обращений и заявлений слушателей Курсов, созданных Организацией, производят возмещение затрат понесенных Организацией.
Приложение 1
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
Руководителю учебного заведения
_________________________________
фамилия, имя и отчество
(далее - Ф.И.О (при его наличии)
от ______________________________
фамилия
________________________________
имя
________________________________
отчество (при наличии)
________________________________
должность
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я, ______________________________________________________прошу
(Ф.И.О.)
рассмотреть мою кандидатуру для обучения на курсах повышения
квалификации педагогических кадров Республики Казахстан по программе
___________________________________________________ уровня в группе с
_________________ языком обучения.
_____________________             «____» _____________ 20_ года
(подпись заявителя)                 (дата подачи заявления)
Приложение 2
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
АНКЕТА
на курсы повышения квалификации педагогических работников             Республики Казахстан по уровневым программам
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Должность
Образование
Квалификационная категория (действительная до)
Общий стаж
Педагогический стаж
Язык обучения
Владение информационными технологиями
Публикации (тема)
Домашний адрес
Контактные телефоны
e-mail
Предыдущие курсы повышения квалификации
п/п
Вид курса и тема
Место прохождения
Продолжительность курса
Приложение 3
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
Районный (городской) отдел образования
Протокол
направления педагогических работников
на курсы повышения квалификации
________________________________________________________________
(Название направляющей организации)
в соответствии с решением Педагогического совета от «____» __________
20 __ года № _____ направляет на курсы повышения квалификации
________________________________________________________________
(Наименование организации, реализующей образовательные
программы дополнительного образования)
________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) полностью)
по программе обучения _________уровня на срок с ___ по ___ 20__года.
_______________________    ____________     «____» ________ 20__ года
Ф.И.О. (при его наличии)   М.П. (Подпись)
руководителя направляющей
организации
«СОГЛАСОВАНО»
_______________________    ____________     «____» ________ 20__ года
Ф.И.О. (при его наличии)   М.П. (Подпись)
районного (городского
отдела образования
«СОГЛАСОВАНО»
_______________________    ____________     «____» ________ 20__ года
Ф.И.О. (при его наличии)   МП (Подпись)
руководителя областного,
городов Астана и Алматы
управления образования
Приложение 4
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
Заведующему
районным (городским)
отделом образования
______________________________
фамилия, имя и отчество
(далее-Ф.И.О (при его наличии)
от
_____________________________
фамилия
_____________________________
имя
_____________________________
отчество (при его наличии)
_____________________________
должность
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я, ____________________________________________________ прошу
(Ф.И.О (при его наличии)
рассмотреть мою кандидатуру для обучения на курсах повышения
квалификации руководителей общеобразовательных организаций Республики
Казахстан в группе с ____________________ языком обучения.
____________________                     «____»__________20__ года
(подпись заявителя)                      (дата подачи заявления)
Приложение 5
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
АНКЕТА
на курсы повышения квалификации руководителей
общеобразовательных организаций
Республики Казахстан
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Должность
Образование
Квалификационная категория
(действительная до)
Общий стаж
Педагогический стаж
Язык обучения
Владение информационными технологиями
Публикации (тема)
Домашний адрес
Контактные телефоны
e-mail
Предыдущие курсы повышения квалификации
№ п/п
Вид курса и тема
Место прохождения
Продолжительность курса
Приложение 6
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
Руководителю учебного
заведения
______________________________
фамилия, имя и отчество
(далее-Ф.И.О (при его наличии)
от
_____________________________
фамилия
_____________________________
имя
_____________________________
отчество (при его наличии)
_____________________________
должность
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я, ______________________________________________________ прошу
(Ф.И.О. (при его наличии)
рассмотреть мою кандидатуру для обучения на курсах повышения
квалификации педагогических кадров Республики Казахстан по программе
нравственно-духовного образования «Самопознание»
__________________ уровня в группе с ______________ языком обучения.
_____________________                 «____»__________20 _года
(подпись заявителя)                (дата подачи заявления)
Приложение 7
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
АНКЕТА
на курсы повышения квалификации педагогических работников
по уровневым программам НДО «Самопознание»
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Место жительства (область, город), мобильный телефон, адрес электронной почты
Место работы, должность, ученая степень (если есть)
Педагогический стаж
Какими языками владеете?
Казахский язык: могу читать лекции; владею разговорным языком; не владею.
Русский язык: могу читать лекции; владею разговорным языком; не владею.
Какими языками владеете дополнительно?
Почему Вы хотите пройти курсы по программе нравственно-духовного образования "Самопознание"?
Что значит, по Вашему мнению, познать себя?
Как Вы считаете, должен ли человек следовать в своей жизни голосу совести? Объясните свой ответ.
Всегда ли нужно говорить правду? Почему?
Как Вы считаете, должен ли учитель обладать теми качествами, которым он учит? Объясните свой ответ
Ваше понимание общечеловеческих ценностей: ИСТИНА, ПРАВЕДНОЕ ПОВЕДЕНИЕ, ПОКОЙ, ЛЮБОВЬ, НЕНАСИЛИЕ.
Изменилось ли что-нибудь в Вашей жизни после введения предмета «Самопознание»? Если да, то что?
Какие нерешенные вопросы Вы видите в реализации программы нравственно-духовного образования «Самопознание»? Каковы, по Вашему мнению, пути их решения?
Предыдущие курсы повышения квалификации
№ п/п
Вид курса и тема
Место прохождения
Продолжительность курса
Приложение 8
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
МИНИСТРЛІГІ
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ
БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУДЫҢ
ДЕҢГЕЙЛІК БАҒДАРЛАМАЛАРЫ
МИНИСТЕРСТВО
оБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
УРОВНЕВЫЕ ПРОГРАММЫ
ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ
ПЕДАГОГИЧЕСКИХ КАДРОВ
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә (бар болған жағдайда) /Ф.И.О (при его наличии)
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
педагог кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлік бағдарламалары аясында үшінші (базалық) деңгей бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқыту курстарын аяқтады
окончил (а) курсы обучения учителей по программе третьего (базового) уровня в рамках уровневых программ повышения квалификации педагогических кадров Республики Казахстан
Ұйымның атауы
_____________________________________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі _____________________________________________________________________
Руководитель организации
III № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_»______     Дата выдачи: «_»____20 _ г.
III
Приложение 9
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
МИНИСТРЛІГІ
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ
БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУДЫҢ
ДЕҢГЕЙЛІК БАҒДАРЛАМАЛАРЫ
МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
УРОВНЕВЫЕ ПРОГРАММЫ
ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ
ПЕДАГОГИЧЕСКИХ КАДРОВ
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә (бар болған жағдайда) /Ф.И.О (при его наличии)
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
педагог кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлік бағдарламалары аясында екінші (негізгі) деңгей бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқыту курстарын аяқтады
окончил (а) курсы обучения учителей по программе второго (основного) уровня в рамках уровневых программ повышения квалификации педагогических кадров Республики Казахстан
Ұйымның атауы
_____________________________________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі _____________________________________________________________________
Руководитель организации
III № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_»______     Дата выдачи: «_»____20 _ г.
III
Приложение 10
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ
БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУДЫҢ
ДЕҢГЕЙЛІК БАҒДАРЛАМАЛАРЫ
УРОВНЕВЫЕ ПРОГРАММЫ
ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ
ПЕДАГОГИЧЕСКИХ КАДРОВ
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә (бар болған жағдайда) /Ф.И.О (при его наличии)
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
педагог кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлік бағдарламалары аясында бірінші (ілгері) деңгей бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқыту курстарын аяқтады
окончил (а) курсы обучения учителей по программе первого (продвинутого) уровня в рамках уровневых программ повышения квалификации педагогических кадров Республики Казахстан
Ұйымның атауы
_____________________________________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі _____________________________________________________________________
Руководитель организации
III № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_»______     Дата выдачи: «_»____20 _ г.
III
Приложение 11
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Қазақстан Республикасы
жалпы білім беру ұйымдары
басшыларының біліктілігін
арттыру бағдарламасы
Программа повышения
квалификации руководителей
общеобразовательных организаций
Республики Казахстан
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә (бар болған жағдайда) /Ф.И.О (при его наличии)
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламасы бойынша курсты аяқтады
окончил (а) курсы по Программе повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций Республики Казахстан
Ұйымның атауы
_____________________________________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі _____________________________________________________________________
Руководитель организации
D № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_»______     Дата выдачи: «_»____20 _ г.
III
Приложение 12
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«БӨБЕК» ҰЛТТЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ, БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ САУЫҚТЫРУ ОРТАЛЫҒЫ МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
НАЦИОНАЛЬНЫЙ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ, ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ
И ОЗДОРОВИТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР «БОБЕК»
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә (бар болған жағдайда) /Ф.И.О (при его наличии)
_______________________________________________________________
«Өзін-өзітану» рухани-адамгершілік білім бағдарламасы деңгейі бойынша
мұғалімдер курсын бітіріп шықты
окончил(а) уровневые курсы повышения квалификации учителей по программе нравственно-духовного образования «Самопознание»
Үшінші деңгей (базалық)
«Бөбек» ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы
Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр «Бөбек»
Ұйымның атауы
Наименование организации
Бас директор
Генеральный директор
Ұйымның жетекшісі
Руководитель организации
Берілгенкүні
Дата выдачи: 20__жыл
“___”_________
Уровень третий (базовый)
“Өрлеу” біліктілікті арттыру ұлттық орталығы” АҚ
АО “Национальный центр повышения квалификации “Өрлеу”
Ұйымның атауы
Наименование организации
Басқарма төрағасы
Председатель правления
Ұйымның жетекшісі
Руководитель организации
№ 00000000
Приложение 13
к Инструкции по организации
повышения квалификации
педагогических кадров
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«БӨБЕК» ҰЛТТЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ, БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ САУЫҚТЫРУ ОРТАЛЫҒЫ МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
НАЦИОНАЛЬНЫЙ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ, ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ
И ОЗДОРОВИТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР «БОБЕК»
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә (бар болған жағдайда) /Ф.И.О (при его наличии)
_______________________________________________________________
«Өзін-өзі тану» рухани-адамгершілік білім бағдарламасы деңгейі бойынша мұғалімдер курсын бітіріп шықты
окончил(а) уровневые курсы повышения квалификации учителей по программе нравственно-духовного образования «Самопознание»
Деңгей ______________________
Уровень _________________________
«Бөбек» ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы
Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр «Бобек»
Ұйымның атауы                         Наименование организации
Бас директор
Генеральный директор
Ұйымның жетекшісі
Руководитель организации
Берілгенкүні:
Дата выдачи: 20___жыл “___”___________
№ 00000000

36. Оқудан шығарылған тыңдаушылар Ұйым басшысының бұйрығына және Ұйым құрған курс тыңдаушыларының өтініштері мен арыз-шағымдарын қарау жөніндегі комиссияның шешіміне сәйкес Ұйым шығындарын өтейді.
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
нысан
Оқу орнының басшысына
_______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі – Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Кімнен_________________________
тегі
_______________________________
аты
______________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________________________
лауазымы
ӨТІНІШ
Мен, __________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін
арттырудың деңгейлік бағдарламалары аясындағы ____________ тілінде
оқытылатын топта ________________________ деңгейдегі курсқа қатысу
үшін менің кандидатурамды қарастыруыңызды сұраймын.
___________________                       «____» __________ 20 __ жыл
(қолы)                                   (өтініш берген күні)
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
нысан
Деңгейлік бағдарламалар бойынша Қазақстан Республикасы педагог
кадрларының біліктілігін арттыру курстарына қатысу
САУАЛНАМАСЫ
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Лауазымы
Білімі
Біліктілік санаты (жарамдылық мерзімі)
Жалпы еңбек өтілі
Педагогикалық еңбек өтілі
Курстарда оқу тілі
Ақпараттық технологияларды меңгеруі
Жарияланымдары (тақырыптары)
Тұратын мекенжайы
Байланыс телефондары
е-mail
Алдындағы біліктілікті арттыру курстары
Курс түрі және тақырыбы
Өткізілетін орны
Курстың ұзақтығы
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
Аудандық (қалалық) білім бөлімі
Біліктілікті арттыру курсына педагог қызметкерлерді жіберу
туралы хаттама
Педагогикалық кеңестің 20___ жылғы «_____» ____________________
№ ______ шешіміне сәйкес
_____________________________________________________________________
(Жолдаушы ұйымның атауы)
___________________________________________________ деңгейдегі
бағдарлама бойынша 20 ___ жылғы ___________________________ бастап
____________ аралығындағы мерзімге біліктілікті арттыру курсына
_____________________________________________________________________
(Қосымша білім беретін оқу бағдарламасын жүзеге асыратын мекеменің
атауы)
_____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толығымен)
жолдама береді.
________________________       ______ «____» __________ 20__ ж.
Жіберетін ұйымның басшысы      МО (Қолы)
«КЕЛІСІЛДІ»________ ______               «____» _______ 20__ ж.
Аудандық (қалалық) білім бөлімінің басшысы МО (Қолы)
Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
«КЕЛІСІЛДІ»________________ ______ «____» __________ 20__ ж.
Облыстардың, Астана және Алматы     МО (Қолы)
қалаларының білім басқармаларының
басшысы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
нысан
Аудандық (қалалық) білім бөліміне
_________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі –
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
Кімнен_________________________
тегі
________________________________
аты
________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________________________
лауазымы
ӨТІНІШ
Мен, __________________________________________________________
(Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
____________ тілінде оқытылатын топта Қазақстан Республикасының жалпы
білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру курсына қатысу
үшін менің кандидатурамды қарастыруыңызды сұраймын.
_______________                 «____» ______________ 20 __ жыл
(өтініш иесінің қолы)           (өтініш берген күні)
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы жалпы білім беру ұйымдары басшыларының
біліктілігін арттыру курстарына қатысу
САУАЛНАМАСЫ
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Лауазымы
Білімі
Біліктілік санаты (жарамдылық мерзімі)
Жалпы еңбек өтілі
Педагогикалық еңбек өтілі
Курстарда оқу тілі
Ақпараттық технологияларды меңгеруі
Жарияланымдары (тақырыптары)
Тұратын мекенжайы
Байланыс телефондары
е-mail
Алдындағы біліктілікті арттыру курстары
Курс түрі және тақырыбы
Өткізілетін орны
Курстың ұзақтығы
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
нысан
Оқу орнының басшысына
_______________________________
тегі, аты және әкесінің аты
(бұдан әрі - Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Кімнен _______________________
тегі
______________________________
аты
______________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________
лауазымы
ӨТІНІШ
Мен, __________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
____________ тілінде оқытылатын топта «Өзін-өзі тану»
рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасы бойынша Қазақстан
Республикасының жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін
арттыру курсына қатысу үшін менің кандидатурамды қарастыруыңызды
сұраймын.
_______________                   «____» ______________ 20_ жыл
(өтініш иесінің қолы)            (өтініш берген күні)
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
нысан
«Өзін-өзі тану» РАББ деңгейлік бағдарламасы бойынша педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру курстарына қатысу
САУАЛНАМАСЫ
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тұратын мекенжайы (облыс, қала), ұялы телефоны, электрондық поштасы
Жұмыс орны, лауазымы, ғылыми дәрежесі (бар болса)
Педагогикалық өтілі
Қандай тілдерді меңгерген?
Қазақ тілі: лекция оқимын; сөйлесу тілін білемін; білмеймін.
Орыс тілі: лекция оқимын; сөйлесу тілін білемін; білмеймін.
Қосымша қандай тілдерді білесіз?
«Өзін-өзі тану» рухани-адамгершілік бағдарламасы бойынша курстардан өтуді не себепті қалайсыз?
Сіздің пікіріңіз бойынша өзін-өзі тану деген не?
Адам өз өмірінде қаншалықты ар-ұятты болу керек? Өз пікіріңізді түсіндіріңіз
Әрқашан шындықты айту керек пе? Неге?
Мұғалім өзі оқытатын қасиеттерді білуі керек пе? Өз пікіріңізді түсіндіріңіз
Адамгершілік құндылықтар туралы пікіріңіз: ШЫНДЫҚ, ДҰРЫС МІНЕЗ-ҚҰЛЫҚ, ТЫНЫШТЫҚ, МАХАББАТ, ЕРІКСІЗ МӘЖБҮРЛЕМЕУ
Өзін-өзі тану пәні енгізілгеннен кейін Сіздің өміріңізде өзгерістер болды ма? Не өзгерді?
«Өзін-өзі тану» рухани-адамгершілік бағдарламасын іске асыруда Сіздің пікіріңіз бойынша қандай мәселелер шешімін таппады? Сіз пікіріңізше мәселені шешудің жолдары қандай?
Алдындағы біліктілікті арттыру курстары
Курс түрі және тақырыбы
Өткізілетін орны
Курстың ұзақтығы
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ
БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУДЫҢ
ДЕҢГЕЙЛІК БАҒДАРЛАМАЛАРЫ
УРОВНЕВЫЕ ПРОГРАММЫ
ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ
ПЕДАГОГИЧЕСКИХ КАДРОВ
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О.(при его наличии)
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы педагог
кадрларының біліктілігін арттырудың
деңгейлік бағдарламалары аясында
үшінші (базалық) деңгей
бағдарламасы бойынша мұғалімдерді
оқыту курстарын аяқтады
окончил (а) курсы обучения
учителей по программе третьего
(базового) уровня в рамках
уровневых программ повышения
квалификации педагогических кадров
Республики Казахстан
Ұйымның атауы _________________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі ______________________________________________
Руководитель организации
III № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_____»____ Дата выдачи: «_____» ____ 20 __ г.
III
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
9-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ
БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУДЫҢ
ДЕҢГЕЙЛІК БАҒДАРЛАМАЛАРЫ
УРОВНЕВЫЕ ПРОГРАММЫ
ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ
ПЕДАГОГИЧЕСКИХ КАДРОВ
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О.(при его наличии)
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы педагог
кадрларының біліктілігін арттырудың
деңгейлік бағдарламалары аясында
екінші (негізгі) деңгей
бағдарламасы бойынша мұғалімдерді
оқыту курстарын аяқтады
окончил (а) курсы обучения
учителей по программе второго
(основного) уровня в рамках
уровневых программ повышения
квалификации педагогических кадров
Республики Казахстан
Ұйымның атауы ________________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі ______________________________________________
Руководитель организации
II № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_____»_____ Дата выдачи: «_____» ____ 20 __ г.
II
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
10-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ
БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУДЫҢ
ДЕҢГЕЙЛІК БАҒДАРЛАМАЛАРЫ
УРОВНЕВЫЕ ПРОГРАММЫ
ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ
ПЕДАГОГИЧЕСКИХ КАДРОВ
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О.(при его наличии)
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы педагог
кадрларының біліктілігін
арттырудың деңгейлік
бағдарламалары аясында бірінші
(ілгері) деңгей бағдарламасы
бойынша мұғалімдерді оқыту
курстарын аяқтады
окончил (а) курсы обучения
учителей по программе первого
(продвинутого) уровня в
рамках уровневых программ
повышения квалификации
педагогических кадров
Республики Казахстан
Ұйымның атауы __________________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі ______________________________________________
Руководитель организации
I № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_____»___ Дата выдачи: «_____» ____ 20 __ г.
І
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
11-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Қазақстан Республикасы
жалпы білім беру ұйымдары
басшыларының біліктілігін
арттыру бағдарламасы
Программа повышения
квалификации руководителей
общеобразовательных
организаций
Республики Казахстан
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О.(при его наличии)
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
жалпы білім беру ұйымдары
басшыларының біліктілігін
арттыру бағдарламасы бойынша
курсты аяқтады
окончил (а) курсы по
Программе повышения
квалификации руководителей
общеобразовательных
организаций Республики
Казахстан
Ұйымның атауы _____________________________________________
Наименование организации
Ұйымның жетекшісі _____________________________________________
Руководитель организации
D № 000000
Берілген күні: 20__ж. «_____»___ Дата выдачи: «_____» ____ 20 __ г.
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
12-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«БӨБЕК» ҰЛТТЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ, БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ САУЫҚТЫРУ
ОРТАЛЫҒЫ МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
НАЦИОНАЛЬНЫЙ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ, ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ И
ОЗДОРОВИТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР «БОБЕК»
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О.(при его наличии)
______________________________________________________________
«Өзін-өзі тану»
рухани-адамгершілік білім беру
бағдарламасы бойынша
мұғалімдер біліктілігін
арттыру деңгейлік курсын
бітіріп шықты
окончил(а) уровневые курсы
повышения квалификации
учителей по программе
нравственно-духовного
образования «Самопознание»
Үшінші (базалық) деңгей
«Бөбек» ұлттық
ғылыми-практикалық, білім беру
және сауықтыру орталығы
Национальный
научно-практический,
образовательный и
оздоровительный центр «Бобек»
Ұйымның атауы
Наименование организации
Бас директор
Генеральный директор
Ұйымның жетекшісі
Руководитель организации
Берілген күні:
Дата выдачи: 20__ж.
"___"_________
Уровень третий (базовый)
"Өрлеу" біліктілікті арттыру
ұлттық орталығы" АҚ
АО "Национальный центр
повышения квалификации
"Өрлеу"
Ұйымның атауы
Наименование организации
Басқарма төрағасы
Председатель правления
Ұйымның жетекшісі
Руководитель организации
№ 00000000
Педагог кадрлардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
13-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«БӨБЕК» ҰЛТТЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ, БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ САУЫҚТЫРУ ОРТАЛЫҒЫ МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
НАЦИОНАЛЬНЫЙ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ, ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ
И ОЗДОРОВИТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР «БОБЕК»
СЕРТИФИКАТ
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О.(при его наличии)
______________________________________________________________
«Өзін-өзі тану»
рухани-адамгершілік
білім беру бағдарламасы
бойынша мұғалімдер
біліктілігін арттыру
деңгейлік курсын бітіріп
шықты.
окончил(а) уровневые курсы
повышения квалификации учителей
по программе
нравственно-духовного образования
«Самопознание»
Деңгей _________________
Уровень _________________________
«Бөбек» ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы
Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный
центр «Бобек»
Ұйымның атауы                          Наименование организации
Бас директор
Генеральный директор
Ұйымның жетекшісі
Руководитель организации
Берілген күні:
Дата выдачи: 20___ж. "___"___________
№ 00000000