Об утверждении стандарта государственной услуги "Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 15-1/565. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2015 года № 11874. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 сентября 2020 года № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК 17.09.2020 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт государственной услуги "Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)".
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев
1 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Е. Досаев
9 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ В. Школьник
16 июля 2015 года
Утвержден
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 24 июня 2015 года № 15-1/565
Стандарт государственной услуги
"Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)"
1. Общие положения
1. Государственная услуга – "Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)" (далее – государственная услуга).

"Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 15-1/565 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 тамызда № 11874 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 291 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.09.2020 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_____________Ә. Исекешев
2015 жылғы 1 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ В. Школьник
2015 жылғы 16 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 24 маусымдағы
№ 15-1/565 бұйрығымен
бекітілген
"Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу" (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
канцелярию услугодателя;
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента:
1) сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – 22 (двадцать два) рабочих дня.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги: регистрационное удостоверение на пестицид (ядохимикат).
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатели).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
В случае обращения к услугодателю за получением регистрационного удостоверения на пестицид (ядохимикат) на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется печатью и подписью руководителя услугодателя.
При обращении за получением государственной услуги через портал результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
қызметті берушінің кеңсесі;
"электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 22 (жиырма екі) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық ұсынылмауы фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімдерде өтінімді одан әрі қараудан дәлелді бас тартады;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: пестицидке (улы химикатқа) арналған тіркеу куәлігі.
7. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) ақысыз негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін ұсыну нысаны: электрондық түрінде.
Көрсетілетін қызметті берушіге пестицидке (улы химикатқа) арналған тіркеу куәлігін алуға қағаз тасығышта жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті беруші басшының мөрімен және қолымен расталады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді алуға портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық-цифрлық қолымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жолданады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтініш қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.08.2016 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги, представляемых услугополучателем (либо его представителем) при обращении:
1) к услугодателю:
для регистрации пестицидов (ядохимикатов):
заявка на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии отчетов о результатах регистрационных и производственных испытаний пестицида (ядохимиката) по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии отчетов о результатах проведения работ по определению содержания остаточных количеств пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
акт оценки производственных испытаний пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
краткое досье на пестицид (ядохимикат) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
отчеты по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты по гигиенической оценке опасности пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
санитарно-гигиенические исследования условий труда при производстве и применении пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты о токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты об эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
аналитический метод определения действующего вещества в пестициде (ядохимикате). Услугополучатель проводит адаптацию метода для условий Республики Казахстан (допускается представление уже адаптированного метода);
методические указания по определению остаточных количеств пестицида (ядохимиката) (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды и биологических средах (допускается представление уже адаптированных методик в Российской Федерации, Республике Беларусь и Республике Казахстан);
нормативы содержания пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) (далее – ПДК) в воде водоемов санитарно-бытового назначения, ПДК в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида (ядохимиката) в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, ПДК в почве) (утвержденные уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан или Российской Федерации, или Республики Беларусь);

2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.08.2016 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті, көрсетілетін қызметті алушы (не оның өкілі) ұсынатын құжаттардың тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге:
пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуге өтінім;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің (улы химикаттың) биологиялық және шаруашылықтық тиімділігін бағалау жөніндегі тіркеу және өндірістік сынақтардың нәтижелері туралы есептердің көшірмелері;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдік шаруашылығы өнімінде және қоршаған орта объектілерінде пестицидтің (улы химикаттың) қалдық мөлшерінің құрамын анықтау жөнінде жүргізілген жұмыстар нәтижелері туралы есептердің көшірмелері;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің (улы химикаттың) өндірістік сынақтарын бағалау актісі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке (улы химикатқа) қысқаша дерекнама;
пестицидтің (улы химикаттың) әсер етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидтің (улы химикаттың) қауіптілігін гигиеналық бағалау жөніндегі есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) өндіру және қолдану кезіндегі еңбек шарттарын санитариялық-гигиеналық зерттеулер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалау туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) бал ара шаруашылығы мен мал шаруашылығы үшін ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидтегi (улы химикаттағы) әрекет етуші затты анықтаудың талдамалық әдісі. Көрсетілетін қызметті алушы әдісті Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеуді жүргізеді (бейімделген тәсілді ұсынуға рұқсат беріледі);
тамақ өнімдерінде, ауыл шаруашылығы өнімдерінде, қоршаған орталарда объектілерінде және биологиялық орталарда пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдық мөлшерін (қажет болса метаболиттерді) анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында және Қазақстан Республикасында бейімделген әдістемелерді ұсынуға жол беріледі);
пестицидтің (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі құрамының нормативтері (пестицидтің (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі ең көп жол берілетін деңгейі, пестицидтің (улы химикаттың) санитариялық-тұрмыстық мақсаттағы су айдындарының суындағы шекті жол берілген концентрациясы (бұдан әрі – ШЖК), пестицидтің (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы ШЖК, пестицидтің (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы және атмосфералық ауадағы болжамды қауіпсіз әсер ету деңгейі, топырақтағы ШЖК) (Қазақстан Республикасының немесе Ресей Федерациясының немесе Беларусь Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдары бекіткен);

стандарт организации (технические условия) на производство (формуляцию) пестицида (ядохимиката) согласно требованиям статьи 23 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" от 9 ноября 2004 года, рецептура препаративной формы (для препаратов, производимых в Республике Казахстан);
лицензионное соглашение на производство пестицида (ядохимиката) (нотариально заверенная копия, в случае отсутствия оригинала для сверки), а также выданные производителю пестицида (ядохимиката) соответствующими уполномоченными органами лицензия или разрешение на производство пестицида (ядохимиката) (нотариально заверенные копии, в случае отсутствия оригинала для сверки для услугополучателей – нерезидентов Республики Казахстан);
паспорт безопасности пестицида (ядохимиката), разработанный производителем пестицида (ядохимиката);
рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 6 к настоящему стандарту государственной услуги;
тарная этикетка пестицида (ядохимиката) с информацией на государственном и русском языках по форме согласно приложению 7 к настоящему стандарту государственной услуги.
Для перерегистрации пестицидов (ядохимикатов):
заявку на перерегистрацию пестицидов (ядохимикатов) по форме, согласно приложению 8 к настоящему стандарту государственной услуги;
оригинал ранее выданного на бумажном носителе регистрационного удостоверения на пестицид (ядохимикат);
новые сведения о пестицидах (ядохимикатах), которые не были представлены ранее;
2) на портал:
для регистрации пестицидов (ядохимикатов):
заявка на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката) в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя и по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
электронная копия отчетов о результатах регистрационных и производственных испытаний пестицида (ядохимиката) по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
электронная копия отчетов о результатах проведения работ по определению содержания остаточных количеств пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
электронная копия акта оценки производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
электронная копия краткого досье на пестицид (ядохимикат) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа;
электронная копия отчетов по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной форме пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
электронная копия отчетов по гигиенической оценке опасности пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
электронная копия санитарно-гигиенических исследований условий труда при производстве и применении пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
электронная копия отчетов о токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
электронная копия отчетов об эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
электронная копия отчетов о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
электронная копия аналитического метода определения действующего вещества в пестициде (ядохимикате). Услугополучатель проводит адаптацию метода для условий Республики Казахстан (допускается представление уже адаптированного метода);
электронная копия методических указаний по определению остаточных количеств пестицида (ядохимиката) (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды и биологических средах (допускается представление уже адаптированных методик в Российской Федерации, Республике Беларусь и Республике Казахстан);
электронная копия нормативов содержания пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции, ПДК пестицида (ядохимиката) в воде водоемов санитарно-бытового назначения, ПДК в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида (ядохимиката) в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, ПДК в почве) (утвержденные уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан или Российской Федерации, или Республики Беларусь);

"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының талаптарына сәйкес пестицидті (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) ұйымның стандарты, препараттық нысанның рецептурасы (Қазақстан Республикасында өндірілетін препараттар үшін);
пестицидті (улы химикатты) өндіруге лицензиялық келісім (түпнұсқалары болмаған жағдайда, тексеру үшін нотариалдық куәландырылған көшірмесі), сондай-ақ пестицидті (улы химикатты) өндірушіге тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген пестицидті (улы химикатты) өндіруге лицензия немесе рұқсат (Қазақстан Республикасы резиденті емес көрсетілетін қызметті алушыларға түпнұсқалары болмаған жағдайда, тексеру үшін нотариалдық куәландырылған көшірмелері);
пестицидті (улы химикатты) өндіруші әзірлеген пестицидтің (улы химикаттың) қауіпсіздік паспорты;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау, қолдану және залалсыздандыру жөніндегі ұсынымдар;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараты бар пестицидтің (улы химикаттың) ыдыс заттаңбасы.
Пестицидтерді (улы химикаттарды) қайта тіркеу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке (улы химикатқа) қайта тіркеуге өтінім;
бұрын қағаз тасығышта берілген пестицидке (улы химикатқа) арналған тіркеу куәлігінің түпнұсқасы;
пестицид (улы химикат) туралы бұрын ұсынылмаған жаңа мәліметтер;
2) порталда:
пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуге өтінім;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің (улы химикаттың) биологиялық және шаруашылықтық тиімділігін бағалау жөніндегі тіркеу және өндірістік сынақтардың нәтижелері туралы есептердің электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтердің (улы химикаттардың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерінің құрамын айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу нәтижелері туралы есептердің электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің (улы химикаттың) өндірістік сынақтарын бағалау актісінің электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттың электрондық көшірмесі түріндегі пестицидке (улы химикатқа) қысқаша дерекнаманың электрондық көшірмесі;
пестицидтің (улы химикаттың) әрекет етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі есептердің электрондық көшірмесі (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада берілген жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеулері нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидтің (улы химикаттың) қауіптілігін гигиеналық бағалау жөніндегі есептердің электрондық көшірмесі (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада берілген жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеулері нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) өндіру және қолдану кезіндегі еңбек шарттарын санитариялық-гигиеналық зерттеудің электрондық көшірмесі (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада берілген жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеулері нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалау туралы есептердің электрондық көшірмесі (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада берілген жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеулері нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмесі (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада берілген жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеулері нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидті (улы химикатты) бал ара шаруашылығы және мал шаруашылығы үшін ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмесі (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада берілген жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттелері нәтижелерін ұсынуға жол беріледі);
пестицидтегі (улы химикаттағы) әрекет етуші затты анықтаудың талдамалық әдісінің электрондық көшірмесі. Көрсетілетін қызметті алушы әдісті Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеуді жүргізеді (бейімделген тәсілді ұсынуға рұқсат беріледі);
тамақ өнімдерінде, ауыл шаруашылығы өнімдерінде, қоршаған орта объектілерінде және биологиялық орталарда пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдық мөлшерін (қажет болса метаболиттерді) анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың электрондық көшірмесі (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында және Қазақстан Республикасында бейімделген әдістемелерді ұсынуға жол беріледі);
пестицидтің (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі құрамының нормативтерінің электрондық көшірмесі (пестицидтің (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі ең көп жол берілетін деңгейі, пестицидтің (улы химикаттың) санитариялық-тұрмыстық мақсаттағы су айдындарының суындағы ШЖК, жұмыс аймағы ауасындағы ШЖК, пестицидтің (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы және атмосфералық ауадағы болжамды қауіпсіз әсер ету деңгейі, топырақтағы ШЖК) (Қазақстан Республикасының немесе Ресей Федерациясының немесе Беларусь Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдары бекіткен);

электронная копия стандарта организации (технические условия) на производство (формуляцию) пестицида (ядохимиката) согласно требованиям статьи 23 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" от 9 ноября 2004 года, рецептура препаративной формы (для препаратов, производимых в Республике Казахстан);
электронная копия лицензионного соглашения на производство пестицида (ядохимиката), а также выданного производителю пестицида (ядохимиката) соответствующими уполномоченными органами лицензии или разрешения на производство пестицида (ядохимиката);
электронная копия паспорта безопасности пестицида (ядохимиката), разработанного производителем пестицида (ядохимиката);
электронная копия рекомендаций по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 6 к настоящему стандарту;
электронная копия тарной этикетки пестицида (ядохимиката) с информацией на государственном и русском языках по форме согласно приложению 7 к настоящему стандарту государственной услуги;
для перерегистрации пестицидов (ядохимикатов):
заявка на перерегистрацию пестицидов (ядохимикатов) в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя по форме, согласно приложению 8 к настоящему стандарту государственной услуги;
электронная копия документов, содержащих новые сведения о пестицидах (ядохимикатах), которые не были представлены ранее.
Ранее выданное на бумажном носителе регистрационное удостоверение на пестицид (ядохимикат) подлежит возврату до перерегистрации пестицида (ядохимиката).
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя о лицензии на производство пестицида (ядохимиката) для услугополучателей – резидентов Республики Казахстан услугодатель получает из соответствующих государственных систем через шлюз "электронного правительства".
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов и фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного лица принявшего документы;
через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.

"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының талаптарына сәйкес пестицидті (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) ұйымның стандарты, препараттық нысанның рецептурасы (Қазақстан Республикасында өндірілетін препараттар үшін) электрондық көшірмесі;
пестицидті (улы химикатты) өндіруге лицензиялық келісім, сондай-ақ пестицидті (улы химикатты) өндірушіге тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген пестицидті (улы химикатты) өндіруге лицензияның немесе рұқсаттың электрондық көшірмесі;
пестицидті (улы химикатты) өндіруші әзірлеген пестицидтің (улы химикаттың) қауіпсіздігі паспортының электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау, қолдану және залалсыздандыру жөніндегі ұсынымдардың электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің (улы химикаттың) мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараты бар ыдыс заттаңбасының электрондық көшірмесі;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қайта тіркеу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы пестицидті (улы химикатты) қайта тіркеуге өтінім;
пестицидтер (улы химикаттар) туралы бұрын ұсынылмаған жаңа мәліметтерді қамтитын құжаттардың электрондық көшірмесі.
Пестицидтің (улы химикаттың) бұрын берілген қағаз тасығыштағы тіркеу куәлігі пестицидті (улы химикатты) қайта тіркегенге дейін қайтаруға жатады.
Қазақстан Республикасы резиденттері болып табылатын көрсетілетін қызметті алушылар үшін жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, пестицидті (улы химикатты) өндіруге лицензиялар туралы құжаттар жөніндегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – қағаз тасығыштағы өтініштің қабылданғанын растау көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты және құжаттарды қабылдаған жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіле отырып, оның көшірмесіне тіркеу туралы белгі қою болып табылады;
портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

9-1. Основаниями для мотивированного отказа в оказании государственной услуги являются:
1) отрицательный ответ уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и (или) уполномоченного органа в области охраны окружающей среды на запрос о согласовании государственной регистрации пестицида (ядохимиката);
2) установление недостоверности представленных услугополучателем документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, требуемых для получения государственной услуги в соответствии с пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
3) несоответствие химического состава, рецептуры и технологии производства пестицидов (ядохимикатов), заявленных для проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний, химическому составу, рецептуре и технологии производства пестицидов (ядохимикатов), представленных на государственную регистрацию пестицидов (ядохимикатов);
4) нарушение прав патентообладателей на изобретения, относящиеся к пестицидам (ядохимикатам);
5) наличие вступившего в законную силу решения (приговора) суда о запрещении услугополучателю заниматься видом деятельности по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов), реализации пестицидов (ядохимикатов), применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 9-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 26.07.2016 № 337 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, а также услугодателей и
(или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
10. При обжаловании решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя соответствующего услугодателя, либо Министерства.
Жалоба подается в письменной форме по почте, либо нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни по адресам, указанным в пункте
12 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе:
1) физического лица – указываются его фамилия, имя, отчество (при наличии), почтовый адрес;
2) юридического лица – указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
Информацию о порядке обжалования предоставляется по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

9-1. Мыналар:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуді келісу туралы сұранысына теріс жауабы;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағына сәйкес талап етілетін олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу үшін мәлімделген пестицидтердің (улы химикаттардың) химиялық құрамының, рецептурасының және өндіру технологиясының пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеуге ұсынылған пестицидтің (улы химикаттың) химиялық құрамына, рецептурасына және өндіру технологиясына сәйкес келмеуі;
4) пестицидтерге (улы химикаттарға) жататын өнертабыстарға патент иеленушілер құқықтарының бұзылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау), пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу, пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдық және фумигациялық тәсілдермен қолдану қызметтеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуға негіздер болып табылады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.07.2016 № 337 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезінде шағым тиісті көрсетілетін қызметті беруші не Министрлік басшысының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда почта арқылы, не жұмыс күндері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымда:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), почталық мекенжайы көрсетіледі;
2) заңды тұлғаның атауы, почталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алу уақыты мен орны көрсетіле отырып, оның көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде тіркелгені (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға почта арқылы жолданады немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Шағымдану тәртібі туралы ақпарат бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы ұсынылады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті берушінің "жеке кабинетінен" өтініштер туралы ақпарат қол жетімді, ол көрсетілетін қызметті беруші өтініштерді өңдеу барысында (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі, шағымды қарау немесе шағымды қараудан бас тарту туралы жауап) жаңарып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымданады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.

11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства – www.mgov.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги 8 (7172) 55-59-61, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
Заявка
на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката)
Регистрант (заявитель)
_____________________________________________________________________
(физическое или юридическое лицо,
_____________________________________________________________________
государство, адрес, телефон, факс)
Прошу провести государственную регистрацию в Республике
Казахстан следующих пестицидов (ядохимикатов) с регламентами
применения:
Торговое название пестицида (ядохимиката), препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, регистрант (заявитель)
Норма расхода пестицида (ядохимиката), (литр/гектар, килограмм/ гектар, литр/тонну, килограмм/ тонну)
Культура, обрабатываемый
объект
Вредный организм
Способ, время
обработки, ограничения, расход рабочей жидкости
Срок последней
обработки, до сбора урожая, в (в днях) максимальная кратность обработок
1
2
3
4
5
6
_______________________ _________________________________
(должность, подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати _______
(дата)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
Конфиденциально
"Утверждаю
______________________________________
(руководитель организации-исполнителя)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________________________
(подпись)
"____" _________ 20____ года
Отчет
о результатах регистрационных испытаний по оценке
биологической и хозяйственной эффективности пестицида (ядохимиката)
1. Пестицид (ядохимикат) (торговое название), препаративная форма, страна – регистрант (заявитель), действующее вещество, назначение (фитосанитарное).
2. Место проведения испытаний пестицида (ядохимиката).
3. Культура, сорт, возраст насаждений, схема посадки.
4. Почва (тип, механический состав, содержание гумуса, рН).
5. Агротехника (предшественник, обработка почвы, сроки сева, норма высева, ширина междурядий, мероприятия по уходу за посевами).
6. Вредные организмы (указать конкретные вредные объекты, против которых испытывается препарат).
7. Варианты опыта.
8. Вид опыта (полевой – регистрационный или производственный), площадь опытных делянок, количество повторностей.
9. Сроки (фаза развития сельскохозяйственных культур и вредных организмов) и способы применения препарата (сплошные обработки, барьерные обработки, малообъемное, ультрамалообъемное опрыскивание, применение в виде отравленных приманок, фумигация складских помещений и так далее).
10. Тип опрыскивателя, норма расхода рабочей жидкости.
11. Особенности погодных условий вегетационного периода (количество осадков, температура и влажность воздуха) (привести в сравнении со среднемноголетними показателями).
12. Методика проведения учетов вредных организмов.
13. Методика проведения учета урожая.
14. Биологическая и хозяйственная эффективность (привести в виде таблиц).
15. Наблюдаемое побочное действие пестицида (ядохимиката), в том числе на нецелевые объекты (указать виды), отметить влияние на кожу, органы дыхания работающих с препаратом, другие отрицательные эффекты (если отмечены).
16. Содержание остаточных количеств испытываемого пестицида (ядохимиката) в сельскохозяйственной продукции и объектах окружающей среды (если изучалось).
17. Конкретные выводы о биологической и хозяйственной эффективности испытываемого пестицида (ядохимиката).
18. Предложения о целесообразности государственной регистрации пестицида (ядохимиката) в испытанных нормах расхода препарата и нормах расхода рабочей жидкости или о продолжении регистрационных или производственных испытаний с целью их уточнения, а также по регламентам применения рекомендуемого к регистрации препарата.
Исполнители работы:
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________________________
(должность)
______________________________________ _____________
(ученая степень, ученое звание) (подпись)
Место печати ____________
(дата)
Форма
Конфиденциально
"Утверждаю
______________________________________
(руководитель организации-исполнителя)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________________________
(подпись)
"____" _________ 20____ года
Отчет
о результатах производственных испытаний по оценке
биологической и хозяйственной эффективности пестицида
(ядохимиката)
1. Пестицид (ядохимикат) (торговое название), препаративная форма, страна – регистрант (заявитель), действующее вещество, назначение (фитосанитарное).
2. Место проведения испытаний пестицида (ядохимиката).
3. Культура, сорт, возраст насаждений, схема посадки.
4. Почва (тип, механический состав, содержание гумуса, рН).
5. Агротехника (предшественник, обработка почвы, сроки сева, норма высева, ширина междурядий, мероприятия по уходу за посевами).
6. Вредные организмы (указать конкретные вредные объекты, против которых испытывается препарат).
7. Варианты опыта.
8. Вид опыта (полевой – производственный), площадь опытных делянок, количество повторностей.
9. Сроки (фаза развития сельскохозяйственных культур и вредных организмов) и способы применения препарата (сплошные обработки, барьерные обработки, малообъемное, ультрамалообъемное опрыскивание, применение в виде отравленных приманок, фумигация складских помещений и так далее).
10. Тип опрыскивателя, норма расхода рабочей жидкости.
11. Особенности погодных условий вегетационного периода (количество осадков, температура и влажность воздуха) (привести в сравнении со среднемноголетними показателями).
12. Методика проведения учетов вредных организмов.
13. Методика проведения учета урожая.
14. Биологическая и хозяйственная эффективность (привести в виде таблиц).
15. Наблюдаемое побочное действие пестицида (ядохимиката), в том числе на нецелевые объекты (указать виды), отметить влияние на кожу, органы дыхания работающих с препаратом, другие отрицательные эффекты (если отмечены).
16. Содержание остаточных количеств испытываемого пестицида (ядохимиката) в сельскохозяйственной продукции и объектах окружающей среды (если изучалось).
17. Конкретные выводы о биологической и хозяйственной эффективности испытываемого пестицида (ядохимиката).
18. Предложения о целесообразности государственной регистрации пестицида (ядохимиката) в испытанных нормах расхода препарата и нормах расхода рабочей жидкости или о продолжении производственных испытаний с целью их уточнения, а также по регламентам применения рекомендуемого к регистрации препарата.
Исполнители работы:
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________________________
(должность)
______________________________________ ____________
(ученая степень, ученое звание) (подпись)
Место печати ____________
(дата)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
"Утверждаю"
_____________________________________
(руководитель организации-исполнителя)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________________________
(подпись)
"___" _________ 20___ года
Отчет
о результатах проведения работ по определению содержания
остаточных количеств пестицида (ядохимиката) в
растениеводческой продукции и объектах окружающей среды
1. Общее положение.
2. Краткое обоснование цели и задач опыта.
3. Краткая характеристика пестицида (ядохимиката):

11. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа өтініш жасайды.
4. Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mgov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болу шартымен, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефоны 8 (7172) 55-59-61, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Пестицидті (улы химикатты)
мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім
Тiркелушi (өтінім беруші)
_____________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
(мемлекет, мекенжай, телефон, факс, е-mail)
Қолдану регламенттерімен мынадай пестицидтерді (улы химикаттарды) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу жүргізуді сұраймын:
Пестицидтің (улы химикаттың) саудалық атауы, препараттық нысаны, әрекет етуші затының құрамы, әрекет етуші затты өндіруші, тiркелушi (өтінім беруші)
Пестицидтің (улы химикаттың) шығыс нормасы (литр/гектарға, килограмм/гектарға,литр/тоннаға, килограмм/тоннаға)
Дақыл, өңделетін объект
Зиянды организм
Өңдеу тәсілі, уақыты, жұмыс сұйықтығының шығысы, шектеулері
Соңғы өңдеу мерзімі, өнімді жинауға дейінгі күндерде,
ең көп
өңдеу еселігі
1
2
3
4
5
6
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
______________________ ______________________________________
(лауазымы, қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны _______________
(күні)
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Құпия
"Бекiтемiн"
____________________________
(орындаушы ұйымның басшысы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
____________________________________
(қолы)
20 ___ жылғы "___" _________
Пестицидтің (улы химикаттың)
биологиялық және шаруашылықтық тиiмдiлiгiн бағалау жөніндегі
тіркеу (өндірістік) сынақтарының нәтижелері туралы есеп
1. Пестицид (улы химикат) (саудалық атауы), препараттық нысаны, тiркелушi (өтінім беруші) ел, әрекет етуші заты, мақсаты (фитосанитариялық).
2. Пестицидке (улы химикатқа) сынақтар жүргізу орны.
3. Дақыл, сорт, екпелердің жасы, отырғызу схемасы.
4. Топырақ (түрі, механикалық құрамы, қарашiрiндінің құрамы, рН).
5. Агротехника (алғы дақыл, топырақты өңдеу, себу мерзiмдерi, себу нормасы, қатараралықтар ені, егiстiктi күту жөніндегі іс-шаралар).
6. Зиянды организмдер (оған қарсы препарат сыналатын нақты зиянды объектілерді көрсету).
7. Тәжірибе нұсқалары.
8. Сынақ түрі (танаптық – тіркеу немесе өндірістік), тәжірибелі мөлдектер алаңы, қайталану саны.
9. Препаратты қолдану мерзiмдерi (ауыл шаруашылығы дақылдары мен зиянды организмдердің даму фазасы) мен тәсiлдерi (жаппай өңдеулер, тосқауылды өңдеулер, аз көлемді, ультра аз көлемді бүрку, уландырылған еліктіргіштер түрінде қолдану, қойма үй-жайларын фумигациялау және тағысын тағылар).
10. Бүрiккiш түрі, жұмыс сұйықтықтарының шығыс нормасы.
11. Вегетациялық кезеңнің ауа-райы жағдайларының ерекшелiктерi (жауын-шашын көлемі, ауа температурасы мен ылғалдылығы) (орташа көпжылдық көрсеткіштермен салыстыра отырып келтіру).
12. Зиянды организмдердің есебін жүргізу әдiстемесi.
13. Өнімнің есебін жүргізу әдiстемесi.
14. Биологиялық және шаруашылықтық тиiмдiлiк (кестелер түрінде келтіру).
15. Пестицидтің (улы химикаттың), оның iшiнде мақсатты емес объектілерге (түрлерін көрсету) бақыланатын жанама әсері, препаратпен жұмыс iстейтiндердiң терісіне, тыныс жолдарына әсерін, өзге де кері нәтижелерді (байқалса) көрсету.
16. Сыналатын пестицидтің (улы химикаттың) ауыл шаруашылығы өнімі мен қоршаған орта объектiлерiндегі қалдық мөлшерінің құрамы (зерттелген болса).
17. Сыналатын пестицидтің (улы химикаттың) биологиялық және шаруашылықтық тиiмдiлiгi туралы нақты қорытындылар.
18. Препараттың сыналған шығыс нормалары мен жұмыс сұйықтығының шығыс нормаларында пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеу орындылығы немесе оларды нақтылау мақсатында, сондай-ақ тіркеуге ұсынылған препаратты қолдану регламенттері бойынша тіркеу немесе өндiрiстiк сынақтарын жалғастыру туралы ұсыныстар.
Жұмысты орындаушылар:
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
____________________________________
(лауазымы)
______________________________ ___________
(ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы) (қолы)
Мөр орны _____________________
(күні)
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
____________________________
(орындаушы ұйымның басшысы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_____________________________________
(қолы)
20 ___ жылғы "___" _________
Өсімдік шаруашылығы өнімінде және қоршаған орта
объектілерінде пестицидтің (улы химикаттың)
қалдық мөлшерінің құрамын анықтау жөнінде жүргізілген жұмыстардың нәтижелері туралы есеп
1. Жалпы ереже.
2. Тәжірибенің мақсаты мен міндеттерінің қысқаша негіздемесі.
3. Пестицидтің (улы химикаттың) қысқаша сипаттамасы:

1) заявитель, производитель;
2) торговое название;
3) действующее вещество;
4) препаративная форма;
5) молекулярная масса;
6) эмпирическая формула.
4. Общая характеристика опыта:
1) место закладки;
2) срок проведения;
3) культура;
4) вид опыта;
5) агротехника;
6) мероприятия по уходу.
5. Характеристика почвы и метеорологических условий.
6. Особенности применения изучаемого пестицида (ядохимиката):
1) сроки и кратность обработки;
2) способ применения;
3) расход рабочей жидкости;
4) норма расхода по препарату.
7. Методика отбора проб и условия хранения проб, акт отбора проб для анализа.
8. Метод определения остаточных количеств пестицида (ядохимиката).
9. Марка прибора, предел обнаружения, полнота извлечения и гигиенические нормативы.
10. Данные по содержанию остаточных количеств пестицида (ядохимиката) с приложением хроматограмм.
11. Выводы и заключение по результатам эксперимента.
Исполнитель __________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати _______
(дата)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
"Утверждаю"
Руководитель________________________
(наименование территорриальной
инспекции Ведомства)
по области__________________________
(название области)
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
____________________________________
(подпись)
"___" _________20___ года
Акт оценки производственных испытаний пестицида (ядохимиката)
Производственные испытания пестицида (ядохимиката)_____________
(действующее вещество) ______________________________________________
фирмы________________________________________________________________
против_______________________________________________________________
(вредные организмы)
Мы, руководитель отдела по защите и (или) карантину растений ______,
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________________
(название областной территориальной инспекции Ведомства)
руководитель отдела по защите и (или) карантину растений ___________,
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________________
(название районной территориальной инспекции Ведомства)
руководитель хозяйства (или аким сельского округа) __________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) наименование организации)
ответственный исполнитель ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование организации)
составили настоящий акт в том, что на землях ________________________
____________________________________________________________________,
(наименование хозяйства или сельского округа)
_________________ района, ___________________________________ области
проведены производственные испытания пестицида (ядохимиката)_________
_____________________________________________________________________
фирмы _________________ против ______________________________________
(вредных организмов)
на посевах (или землях несельскохозяйственного использования) _______
_____________________________________________________________________
Используемая аппаратура _______________________________________
Площадь опытных делянок _____________________________ гектар.
Кратность обработки __________________________________________.
(число обработок)
По результатам производственных испытаний пестицид(ядохимикат)_________________________________________________________
______________ рекомендуется для государственной регистрации в норме
расхода______________________________(литр/тонну, килограмм/гектар)
против_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(вредных организмов)
на посевах (или на землях несельскохозяйственного использования)
___________________________________ методом ________________________.
Отчет по итогам проверки на ______ страницах прилагается
Руководитель отдела защиты и (или) карантина растений областной
территориальной инспекции Ведомства ___________________ области
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Руководитель отдела защиты и (или) карантина растений районной
территориальной инспекции Ведомства ______________________ области
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Руководитель хозяйства (или аким сельского округа) ______________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Ответственный исполнитель _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование организации)
"__" ______ 20__ года
Место печати ______
(дата)
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
Краткое досье на пестицид (ядохимикат)
___________________________________________________________________
(Наименование юридического или физического лица – регистранта
(заявителя),
____________________________________________________________________
юридический адрес, фактический адрес, телефон, факс, е-mail)
____________________________________________________________________
(наименование пестицида (ядохимиката))
1. Основные сведения.

1) өтінім беруші, өндіруші;
2) саудалық атауы;
3) әрекет етуші заты;
4) препараттық нысаны;
5) молекулалық массасы;
6) эмпириялық формуласы.
4. Тәжірибенің жалпы сипаттамасы:
1) салу орны;
2) жүргізу мерзімі;
3) дақыл;
4) тәжірибе түрі;
5) агротехника;
6) күту жөніндегі іс-шаралар.
5. Топырақ пен метеорологиялық жағдайлардың сипаттамасы.
6. Зерттелетін пестицидті (улы химикатты) пайдалану ерекшеліктері:
1) өңдеу мерзімдері мен дүркінділігі;
2) қолдану тәсілі;
3) жұмыс сұйықтығының шығысы;
4) препарат бойынша шығыс нормасы.
7. Сынамаларды іріктеу әдістемесі және сынамаларды сақтау жағдайлары, талдау үшін сынамаларды іріктеу актісі.
8. Пестицидтің (улы химикаттың) қалдық мөлшерлерін анықтау әдісі.
9. Аспап маркасы, табу шегі, шығару толықтығы және гигиеналық нормативтер.
10. Хроматограммалары қоса берілген пестицидтің (улы химикаттың) қалдық мөлшерлерінің құрамы жөніндегі деректер.
11. Эксперимент нәтижелері бойынша тұжырымдар мен қорытындылар.
Орындаушы: ______________ ____________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны ____________________
(күні)
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
____________________________________ облысы бойынша
(облыс атауы)
__________________________________________ басшысы
(Ведомствоның аумақтық инспекциясының атауы)
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_____________________________________________
(қолы)
20 ____ жылғы "____" _________________
Пестицидтің (улы химикаттың)
өндiрiстiк сынақтарын бағалау актісі
_______________________________________________________________ қарсы
(зиянды организмдер)
________________________________________________________ фирмасының
әрекет етуші заты ___________________________________________________
_______________________ пестицидің (улы химикатың) өндiрiстiк сынағы
Бiз, ____________________________________________________________________
(Ведомствоның облыстық аумақтық инспекциясының атауы)
өсiмдiктердi қорғау және (немесе) өсімдіктердің карантині бөлiмiнiң
басшысы
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
____________________________________________________________________,
(Ведомствоның аудандық аумақтық инспекциясының атауы)
өсімдiктердi қорғау және (немесе) өсімдіктердің карантині бөлiмiнiң басшысы
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
шаруашылық басшысы (немесе ауылдық округ әкiмi) _____________________
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), ұйымның атауы)
жауапты орындаушы ________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), ұйымның атауы)
___________________________ облысы ___________________________ ауданы
_________________________________________________________ жерлерінде
(шаруашылық немесе ауылдық округ атауы)
___________________________________________________________________________________________________________________________ егістерінде (немесе ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын жерлерде)
______________________________________________________________ қарсы
(зиянды организмдер)
_________________________________________________________фирмасының
____________________________________________________________________
пестицидтің (улы химикаттың) өндiрiстiк сынағы жүргізілгенгендігі
туралы осы актiнi жасадық.
Пайдаланатын аппаратура _______________________________________
Тәжірибелі мөлдектер алаңы _____ гектар
Өңдеу еселiгi ____________________
(өңдеу саны)
_________________________________ пестицидтің (улы химикаттың)
өндірістік сынақтарының нәтижелері бойынша __________________________
егістерінде (немесе ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын жерлерде)
____________________________________ қарсы
(зиянды организмдер)
_____ (литр/тоннаға, килограмм/гектарға) шығыс нормасында
_____________________________________________________________ әдіспен
мемлекеттік тіркеуге ұсынылады.
Тексеру қорытындылары бойынша есеп ______ бетте қоса беріліп отыр.
Ведомствоның ____________________________________ облыстық аумақтық
инспекциясының өсiмдiктердi қорғау және (немесе) өсімдіктер карантині
бөлiмiнiң басшысы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), қолы)
Ведомствоның ________________________________________________ облысы
аудандық аумақтық инспекциясының өсiмдiктердi қорғау және (немесе)
өсімдіктер карантині бөлiмiнiң басшысы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), қолы)
Шаруашылық басшысы (немесе ауылдық округ әкiмi)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), қолы)
Жауапты орындаушы _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), ұйымның атауы)
20___ жылғы "___" ____________________
Мөр орны _______________
(күні)
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
5-қосымша
Нысан
Пестицидке (улы химикатқа) қысқаша дерекнама
____________________________________________________________________
(тiркелушi (өтінім берушi) заңды немесе жеке тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(заңды мекенжайы, нақты мекенжайы, телефон, факс, е-mail)
____________________________________________________________________
(пестицидтiң (улы химикаттың) атауы)
1. Негізгі мәліметтер.

1.1. Наименование пестицида (ядохимиката).
2.1. Производитель (название, юридический адрес, фактический адрес, телефон, факс, E-mail).
3.1. Назначение пестицида (ядохимиката).
4.1. Действующее вещество.
5.1. Химический класс действующего вещества.
6.1. Концентрация действующего вещества (в граммах на литр или граммах на килограмм).
7.1. Препаративная форма пестицида (ядохимиката).
8.1. Паспорт безопасности для пестицидов (ядохимикатов).
9.1. Нормативная и/или техническая документация для пестицида (ядохимиката), производимого (формулируемого) на территории Республики Казахстан и стран Таможенного союза.
10.1. Разрешение производителя пестицида (ядохимиката) представлять его для регистрации (в случае, если регистрантом не является сам производитель).
11.1. Разрешение регистранту представлять производителя пестицида (ядохимиката) (для микробиологических препаратов).
12.1. Регистрация пестицида (ядохимиката) в других странах (номер регистрационного удостоверения, дата выдачи, сфера и регламенты применения пестицида (ядохимиката)).
2. Сведения по оценке биологической эффективности, безопасности пестицида (ядохимиката).
2.1. Спектр действия.
2.2. Сфера применения пестицида (ядохимиката):
1) культуры;
2) вредные объекты (с латинскими названиями) или назначение.
2.3. Рекомендуемые регламенты применения:
1) срок проведения обработок;
2) фаза развития защищаемой культуры;
3) фазы развития (стадия) вредного организма;
4) кратность обработок;
5) интервал между обработками.
2.4. Рекомендуемая норма расхода и способ применения пестицида (ядохимиката).
2.5. Рекомендуемый срок ожидания (в днях до сбора урожая).
2.6. Вид (механизм) действия на вредные организмы:
1) системный;
2) контактный;
3) иной.
2.7. Период защитного действия.
2.8. Селективность.
2.9. Скорость воздействия.
2.10. Совместимость с другими препаратами.
2.11. Биологическая эффективность:
1) лабораторные и вегетационные опыты;
2) полевые опыты.
2.12. Фитотоксичность, толерантность защищаемых культур.
2.13. Возможность возникновения резистентности.
2.14. Возможность варьирования культур в севообороте.
2.15. Результаты оценки биологической эффективности и безопасности пестицида (ядохимиката) в других странах:
1) страна;
2) защищаемая культура;
3) вредный организм.
2.16. Результаты определения остаточных количеств пестицида (ядохимиката) в других странах.
2.17. Влияние пестицида (ядохимиката) на полезную энтомофауну защищаемого агроценоза.
3. Физико-химические свойства пестицида (ядохимиката).
3.1. Физико-химические свойства действующего вещества пестицида (ядохимиката):

1.1. Пестицидтiң (улы химикаттың) атауы.
2.1. Өндіруші (атауы, заңды мекенжайы, нақты мекенжайы, телефоны, факсы, е-mail).
3.1. Пестицидтiң (улы химикаттың) мақсаты.
4.1. Әрекет етуші заты.
5.5. Әрекет етуші заттың химиялық сыныбы.
6.1. Әрекет етуші заттың концентрациясы (грамм/литрге немесе грамм/ килограммға).
7.1. Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысаны.
8.1. Пестицидтерге (улы химикаттарға) арналған кауіпсіздік паспорты.
9.1. Қазақстан Республикасы және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидке (улы химикатқа) арналған нормативтік және/немесе техникалық құжаттама.
10.1. Пестицидтi (улы химикатты) өндірушінің оны тіркеуге ұсынуға рұқсаты (егер өндірушінің өзі тiркелушi болмаған жағдайда).
11.1. Тiркелушiге пестицидті (улы химикатты) өндірушіні білдіруге рұқсат (микробиологиялық препараттар үшін).
12.1. Пестицидті (улы химикатты) басқа елдерде тіркеу (тіркеу куәлігінің нөмірі, берілген күні, пестицидті (улы химикатты) қолдану аясы мен регламенттері).
2. Пестицидтiң (улы химикаттың) биологиялық тиімділігін, қауіпсіздігін бағалау жөніндегі мәліметтер.
2.1. Әрекет ету спектрі.
2.2. Пестицидті (улы химикатты) қолдану аясы:
1) дақылдар;
2) зиянды объектілер (латынша атауларымен) немесе мақсаты.
2.3. Ұсынылатын қолдану регламенттері:
1) өңдеулер жүргізу мерзімі;
2) қорғалатын дақылдың даму фазасы;
3) зиянды организмнің даму фазасы (сатысы);
4) өңдеулер дүркіндігі;
5) өңдеулер арасындағы аралық.
2.4. Пестицидтің (улы химикаттың) ұсынылатын шығыс нормасы және оны қолдану тәсілі.
2.5. Ұсынылатын күту мерзімі (өнімді жинауға дейінгі күндерде).
2.6. Зиянды организмдерге әсер ету түрі (тетігі):
1) жүйелі;
2) жанаспалы;
3) өзге.
2.7. Қорғау әрекетінің кезеңі.
2.8. Селективтілігі.
2.9. Әрекет ету жылдамдығы.
2.10. Басқа препараттармен үйлесімдігі.
2.11. Биологиялық тиімділігі:
1) зертханалық және өсіп-өну кезеңіндегі тәжірибелер;
2) танаптық тәжірибелер.
2.12. Фитоуыттылығы, қорғалатын дақылдардың төзімділігі
2.13. Төзімділіктің туындау мүмкіндігі.
2.14. Дақылдардың ауыспалы егісте ауысу мүмкіндігі.
2.15. Басқа елдерде пестицидтің (улы химикаттың) биологиялық тиімділігін және қауіпсіздігін бағалау нәтижелері:
1) ел;
2) қорғалатын дақыл;
3) зиянды организм.
2.16. Басқа елдерде пестицидтің (улы химикаттың) қалдық мөлшерлерін анықтау нәтижелері.
2.17. Пестицидінің (улы химикаттың) қорғалатын агроценоздың пайдалы энтомофаунасына әсер етуі.
3. Пестицидтің (улы химикаттың) физикалық-химиялық қасиеттері.
3.1. Пестицидтің (улы химикаттың) әрекет етуші затының физикалық-химиялық қасиеттері:

1) действующее вещество;
2) структурная формула (указать оптические изомеры);
3) эмпирическая формула;
4) молекулярная масса;
5) агрегатное состояние;
6) цвет, запах;
7) давление паров при 200 С и 400 С;
8) растворимость в воде;
9) растворимость в органических растворителях;
10) коэффициент распределения n-октанол/вода;
11) температура плавления;
12) температура кипения и замерзания;
13) температура вспышки и воспламенения;
14) стабильность в водных растворах (pH 5, 7, 9) при 200 С;
15) плотность (в случае газообразного состояния вещества плотность указать при 00 С и 760 миллиметров ртутного столба).
3.2. Физико-химические свойства технического продукта:
1) чистота технического продукта, качественный и количественный состав примесей;
2) агрегатное состояние;
3) цвет, запах;
4) температура плавления;
5) температура вспышки и воспламенения;
6) плотность (в случае газообразного состояния вещества плотность указать при 00 С и 760 миллиметров ртутного столба);
7) термо- и фотостабильность;
8) аналитический метод для определения чистоты технического продукта, а также позволяющий определить состав продукта, изомеры, примеси.
3.3. Физико-химические свойства препаративной формы пестицида (ядохимиката):
1) агрегатное состояние;
2) цвет, запах;
3) стабильность водной эмульсии или суспензии;
4) pH;
5) содержание влаги (%);
6) вязкость;
7) дисперсность;
8) плотность;
9) размер частиц (порошок, гранулы и другие);
10) смачиваемость;
11) температура вспышки;
12) температура кристаллизации, морозостойкость;
13) летучесть;
14) данные по слеживаемости;
15) коррозионные свойства;
16) качественный и количественный состав примесей;
17) стабильность при хранении.
3.4. Состав пестицида (ядохимиката):
1) химическое название для каждой составной части;
2) функциональное значение составных частей в препаративной форме и их содержание.
4. Микробиологические пестициды (ядохимикаты). Сведения о составе и свойствах активного ингредиента и препаративной формы (бактериальных, грибных, вирусных, микроспороидальных препаратов, на основе продуктов жизнедеятельности микроорганизмов).
4.1. Свойства штамма-продуцента:
1) видовое название микроорганизма (латинское название);
2) номер или название штамма (изолята);
3) источник выделения штамма;
4) культурально-морфологические и биохимические свойства, тесты и критерии идентификации (указать также организацию, проведшую идентификацию);
5) патогенность или антагонизм по отношению к вредному объекту;
6) отличие от уже имеющихся штаммов данного вида (в том числе за рубежом);
7) отношение к фагам, лизирующим клетки других штаммов того же вида микроорганизмов;

1) әрекет етуші зат;
2) құрылымдық формуласы (оптикалық изомерлері көрсетілсін);
3) эмпириялық формуласы;
4) молекулалық массасы;
5) агрегаттық күйі;
6) түсі, иісі;
7) 200С және 400С кезіндегі бу қысымы;
8) суда ерігіштігі;
9) органикалық еріткіштерде ерігіштігі;
10) n-октонол/су бөліну коэффициентi;
11) балқу температурасы;
12) қайнау және қату температурасы;
13) тұтану және жалындау температурасы;
14) 200С кезінде су ерітiндiлерінде (рН 5, 7, 9) тұрақтылығы;
15) тығыздығы (зат газ күйiнде болған жағдайда 00С және 760 миллиметр сынап бағанасындағы тығыздық көрсетілсін).
3.2. Техникалық өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері:
1) техникалық өнiмнiң тазалығы, қоспалардың сандық және сапалық құрамы;
2) агрегаттық күйi;
3) иiсi, түсi;
4) балқу температурасы;
5) жалындау және тұтану температурасы;
6) тығыздығы (зат газ күйінде болған жағдайда 00 С және 760 миллиметр сынап бағанасындағы тығыздық көрсетілсін);
7) термо және фототұрақтылығы;
8) техникалық өнiмнің тазалығын анықтауға арналған, сондай-ақ өнімнің құрамын, изомерлерді, қоспаларды анықтауға мүмкіндік беретін талдау әдісi.
3.3. Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысанының физикалық-химиялық қасиеттері:
1) агрегаттық күйі;
2) иiсi, түсі;
3) сулы эмульсияның немесе суспензияның тұрақтылығы;
4) pH;
5) ылғал құрамы (%);
6) тұтқырлығы;
7) шашыраңқылығы;
8) тығыздығы;
9) бөлшектер мөлшері (ұнтақ, түйiршiк және басқалар);
10) дымқылданғыштығы;
11) тұтану температурасы;
12) кристалдану температурасы, аязға төзімділігі;
13) ұшқырлығы;
14) нығыздалу туралы деректер;
15) коррозиялық қасиеттері;
16) қоспалардың сандық және сапалық құрамы;
17) сақтау кезіндегі тұрақтылығы.
3.4. Пестицидтiң (улы химикаттың) құрамы:
1) әр құрамдық бөлігі үшін химиялық атауы;
2) препараттық нысанындағы құрамдық бөліктердің функционалдық мәні және олардың құрамы.
4. Микробиологиялық пестицидтер (улы химикаттар). Белсенді ингредиент пен препараттық нысанның (микроорганизмдердің тіршілік әрекеті өнімдері негізіндегі бактериялық, саңырауқұлақты, вирустық, микроспороидалық препараттардың) қасиеттері және құрамы туралы мәліметтер.
4.1. Штамм-продуценттің қасиеттері:
1) микроорганизмнің түр атауы (латынша атауы);
2) штамның (изоляттың) нөмірі немесе атауы;
3) штамды бөлу көзі;
4) дақылдық-морфологиялық және биохимиялық қасиеттері, идентификациялау тестілері мен критерийлері (сондай-ақ сәйкестендіруді жүргізген ұйым көрсетілсін);
5) зиянды объектіге қатысты патогендік немесе антогонизм;
6) осы түрдің қолда (оның ішінде шетелде) бар штамдардан айырмашылығы;
7) микроорганизмдердің сол түрінің өзге штамдарының жасушаларын лизистейтін фагтарға қатынасы;

8) способ, условия и состав сред для хранения штамма;
9) способ, условия и состав сред для размножения микроорганизмов. Для вирусов и микроспоридий указывается характеристика специфического сырья для выращивания;
10) способ обнаружения микроорганизма в микробных ассоциациях окружающей среды и биоматериале;
11) продукт, синтезируемый штаммом (химический состав, структурная формула, стабильность, метод определения остатков);
12) механизм действия на целевой объект.
4.2. Характеристика препаративной формы пестицида (ядохимиката):
1) состав пестицида (ядохимиката): содержание действующего начала (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности, титр вирусных телец, включений), вспомогательных веществ и их назначение;
2) агрегатное состояние;
3) смачиваемость;
4) содержание влаги;
5) содержание посторонней микрофлоры;
6) метод определения действующего начала;
7) условия и сроки хранения;
8) способ приготовления рабочих растворов;
9) совместимость с другими пестицидами (ядохимикатами) и агрохимикатами.
5. Токсиколого-гигиеническая характеристика пестицида (ядохимиката).
5.1. Токсикологическая характеристика действующего вещества (технический продукт):
1) острая пероральная токсичность (крысы; если хроническая токсичность на одном виде животных – крысы, мыши). ЛД50 (миллиграмм/килограмм массы тела);
2) острая кожная токсичность. ЛД50 (миллиграмм/килограмм массы тела);
3) острая ингаляционная токсичность (в условиях динамического воздействия) ЛД50 (миллиграмм/м3);
4) клинические проявления острой интоксикации при всех путях поступления (пероральный, дермальный, ингаляционный);
5) раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки;
6) замедленное нейротоксическое действие на курах (обязательно для фосфорорганических пестицидов (ядохимикатов), для других - при необходимости);
7) подострая пероральная токсичность (миллиграмм/килограмм массы тела или коэффициент кумуляции);
8) подострая накожная токсичность (при необходимости) (миллиграмм/килограмм массы тела);
9) подострая ингаляционная токсичность (при необходимости) (миллиграмм/м3);
10) сенсибилизирующее действие, иммунотоксичность;
11) хроническая токсичность (недействующий уровень воздействия) (миллиграмм/килограмм массы тела);
12) онкогенность.
Онкогенность, определяемая введением испытуемого агента (указывается путь введения) двум видам грызунов (мыши, крысы) в течение 24 месяцев крысам и 18 или 24 месяцев мышам, представлением материалов по выживаемости (таблицы) и таблиц (по опытным и контрольным группам, самцам и самкам отдельно), содержащих:
эффективное число (количество животных, доживших до обнаружения первой опухоли во всем эксперименте). В случае больших различий (6 или более месяцев) в сроках обнаружения первых опухолей разной локализации эффективные числа даются для ранних и поздних опухолей отдельно;
количество животных с опухолями всех типов, количество животных со злокачественными опухолями, количество животных с двумя и более опухолями;
количество животных с метастазирующими опухолями;
количество животных с опухолями отдельных органов с указанием типа и количества опухолей;
данные по экспериментальному и историческому контролю;
данные по онкогенности (миллиграмм/килограмм массы тела);

8) штамды сақтау тәсілі, шарттары және сақтау ортасының құрамы;
9) микроорганизмдерді көбейту тәсілі, шарттары және көбейту ортасының құрамы. Вирустар мен микроспоридиялар үшін өсіруге арналған өзіне тән шикізаттың сипаттамасы көрсетіледі;
10) микроорганизмді қоршаған ортаның микробтық қауымдастықтарында және биоматериалдарда табу тәсілі;
11) штаммен синтезделетін өнім (химиялық құрамы, құрылымдық формуласы, тұрақтылығы, қалдықтарды анықтау әдісі);
12) нысаналы объектіге әрекет ету тетігі.
4.2. Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысанының сипаттамасы:
1) пестицидтің (улы химикаттың) құрамы: бастапқы әрекет етуші (тірі жасушалардың немесе олардың тіршілік әрекеті өнімінің титрі, вирустық түйіршіктердің, қосындылардың титрі) қосалқы заттардың құрамы және олардың мақсаты;
2) агрегаттық күйі;
3) дымқылданғыштығы;
4) ылғал құрамы;
5) бөгде микрофлораның құрамы;
6) бастапқы әрекет етушіні айқындау әдісі;
7) сақтау шарттары мен мерзімдері;
8) жұмыс ерітінділерін әзірлеу тәсілі;
9) басқа пестицидтермен (улы химикаттармен) және агрохимикаттармен үйлесімділігі.
5. Пестицидтің (улы химикаттың) токсикологиялық-гигиеналық сипаттамасы.
5.1. Әрекет етуші заттың (техникалық өнімнің) токсикологиялық сипаттамасы:
1) жіті пероральдық уыттылығы (егеуқұйрықтар; егер созылмалы уыттылық жануардың бір түрінде болса – егеуқұйрықта, тышқанда). ҚМ50 (миллиграмм/килограмға дене массасына);
2) жіті терілік уыттылығы. ҚМ50 (миллиграмм/килограмға дене массасына);
3) жіті ингаляциялық уыттылығы (динамикалық әрекет ету жағдайында). ҚМ50 (мг/м3);
4) барлық түсу жолдары кезіндегі жіті интоксикацияның клиникалық белгілері (пероральдық, дермальдық, ингаляциялық);
5) теріге және шырышты қабықтарға түршіктіру әрекеті;
6) тауықтарға баяу нейротоксикалық әрекеті (фосфорорганикалық пестицидтер (улы химикаттар) үшін міндетті түрде, басқалар үшін – қажет болса);
7) жіті пероральдық уыттылығы. (миллиграмм/килограмға дене массасына немесе шоғырлану коэффициенті);
8) жіті терілік уыттылығы (қажет болса). (миллиграмм/килограмға дене массасына);
9) жіті ингаляциялық уыттылығы (қажет болса) (миллиграмм/м3);
10) сенсибилизирлеуші әрекеті, иммуноуыттылығы;
11) созылмалы уыттылығы (әрекет етпейтін әсер деңгейі) (миллиграмм/килограмға дене массасына);
12) онкогендігі.
Сыналатын агентті кеміргіштердің екі түріне (тышқандар, егеуқұйрықтар): 24 ай бойы егеуқұйрықтарға және 18 немесе 24 ай бойы тышқандарға енгізумен (енгізу жолы көрсетіледі) өміршеңдігі жөніндегі материалдар (кестелер) және:
тиімді сан (барлық экспериментте алғашқы ісік табылғанға дейін тірі қалған жануарлардың саны). Әртүрлі оқшаулаудағы алғашқы ісіктер табылған жағдайда көп айырмашылық болса (6 ай немесе одан көп) тиімді сандар ерте және кеш ісіктерге бөлек беріледі;
ісіктердің барлық түрлері бар жануарлар саны, қатерлі ісіктері бар жануарлар саны, екі және одан көп ісіктері бар жануарлар саны;
ісіктері метастазаланған жануарлар саны;
ісіктердің түрі мен санын көрсете отырып, жекелеген органдарында ісіктері бар жануарлар саны;
эксперименталдық және тарихи бақылау жөніндегі деректер;
онкогендік жөніндегі деректер (миллиграмм/килограмға дене массасына);

13) тератогенность и эмбриотоксичность (недействующие уровни воздействия для матери и плода, в миллиграмм/килограмм массы тела);
14) репродуктивная функция по методу "двух поколений" (недействующие уровни воздействия для родителей (матерей, отцов) и потомства в миллиграмм/килограмм массы тела);
15) мутагенность:
тест Эймса Сальмонелла микросомы (учет генных мутаций); в протокол включают следующие сведения: вид и штаммы тестерных микроорганизмов, схема эксперимента, концентрации (дозы) исследуемых веществ и позитивных контролей, система метаболической активации, полученные первичные результаты и их статистическая обработка.
Цитогенетические исследования (инвиво) (учет хромосомных аберраций и (или) микроядер) в клетках костного мозга млекопитающих: в протокол включают следующие сведения: вид, линия, пол животных, схема эксперимента, дозы исследуемого вещества и позитивных контролей, путь, длительность и кратность введения, полученные первичные результаты микроскопического анализа и их статистическая обработка.
Оценка повреждений дезоксирибонуклеиновой кислотой (далее – ДНК) (любым хорошо верифицированным и общепринятым методом): в протокол включают следующие сведения: схема исследования, вид, линия, пол животных или штаммы культур клеток или тканей, схема эксперимента, дозы (концентрации) исследуемого вещества и позитивных контролей, полученные первичные результаты анализа и их статистическая обработка.
Цитогенетические исследования инвитро в культуре лимфоцитов периферической крови человека (учет хромосомных аберраций): в протокол включают следующие сведения: схема исследования, концентрации (дозы) исследуемых веществ и позитивных контролей, система метаболической активации, полученные первичные результаты микроскопического анализа и их статистическая обработка.
Допускается включение в комплексную оценку индукции исследуемым препаратом генных, хромосомных мутаций и повреждений, ДНК других методов (тестов), соответствующих стандартным международным протоколам;
16) метаболизм в организме млекопитающих, основные метаболиты, их токсичность, токсикокинетика и, при необходимости, токсикодинамика. Для препаратов, используемых на кормовых культурах и в животноводстве, данные по экскреции у лактирующих животных (указать путь выведения, накопления во внутренних органах и мышцах, возможность выделяться с молоком, основные метаболиты);
17) стойкость и метаболизм в объектах окружающей среды, в том числе в сельскохозяйственных растениях (Т50 и Т50);

13) тератогендігі және эмбриоуыттылығы (ана мен ұрық үшін әрекет етудің әрекет етпейтін деңгейі, миллиграмм/килограмға дене массасына);
14) "екі ұрпақ" әдісі бойынша репродуктивтік функциясы (ата-аналары (аналары, әкелері) мен ұрпақ үшін әрекет етпейтін әрекет ету деңгейі, миллиграмм/килограмға дене массасына);
15) мутагендігі:
Эймс Сальмонелла микросома тесті (гендік мутациялар есебі): хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: тестерлік микроорганизмдердің түрі мен штамдары, эксперименттің схемасы, зерттелетін заттар мен позитивті бақылаулар концентрациясы (дозасы), метаболдық белсендіру жүйесі, алынған бастапқы нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу.
Сүтқоректілердің сүйек майы жасаушасындағы (инвиво) (хромосомдық аберрациялар және (немесе) микроядролар есебі) цитогенетикалық зерттеулер: хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: жануарлардың түрі, тобы, жынысы, эксперимент схемасы, зерттеліп жатқан заттардың және позитивті бақылаудың дозасы, енгізу жолы, ұзақтығы және еселігі, микроскоптық талдаудың алынған бастапқы нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу.
Дезоксирибонуклеинді қышқылымен (бұдан әрі – ДНҚ) зақымдануын бағалау (кез келген жақсы верификацияланған және жалпы қабылданған тәсілмен): хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: зерттеу схемасы, жануарлардың түрі, тобы, жынысы немесе жасаушалар немесе ұлпалар дақылдарының штамдары, эксперимент схемасы, алынған бастапқы талдау нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу.
Адамның шеткі қаны лимфоциттеріндегі инвитро (хромосомдық аберрациялар есебі) цитогенетикалық зерттеулері: хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: зерттеу схемасы, зерттелетін заттар мен позитивті бақылаулар концентрациясы (дозасы), метаболдық белсендіру жүйесі, микроскоптық талдаудың алынған бастапқы нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу.
Кешенді бағалауға гендік, хромосомдық мутацияларды және ДНҚ зақымдануын зерттелетін препаратпен индукциялауды, стандартты халықаралық хаттамаларға сәйкес келетін өзге де әдістерді (тестілерді) енгізуге жол беріледі;
16) сүтқоректілер ағзасындағы метаболизм, негізгі метаболиттер, олардың уыттылығы, токсикокинетика және, қажет болса, токсикодинамика. Жемшөптік дақылдар мен мал шаруашылығында пайданылатын препараттар үшін емізетін жануарлардағы экреция жөніндегі деректер (шығару, ішкі мүшелер мен бұлшық еттерде жиналу жолы, сүтпен шығу мүмкіндігі, негізгі метаболиттер көрсетілсін);
17) қоршаған орта объектілеріндегі, оның ішінде ауыл шаруашылығы өсімдіктеріндегі тұрақтылығы және метаболизмі (Т50 және Т50);

18) лимитирующий показатель вредного действия;
19) допустимая суточная доза (далее – ДСД);
20) гигиенические нормативы в продуктах питания и объектах окружающей среды или научное обоснование нецелесообразности нормирования (представление материалов по обоснованию):
максимально допустимый уровень пестицида (ядохимиката) (далее – МДУ) в продуктах питания и сельскохозяйственном сырье;
предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) (далее – ПДК) в воде источников санитарно-бытового водопользования.
При разработке гигиенического норматива для воды водоемов могут приниматься данные по оценке влияния пестицида (ядохимиката) на химический состав и процессы самоочищения водной среды, полученные в научно-исследовательском учреждении, проводящем рыбохозяйственную оценку пестицида (ядохимиката), при условии их проведения с использованием единых методических подходов;
ПДК в атмосферном воздухе (для пестицида (ядохимикатов), производимого (формулируемого) на территории Республики Казахстан и стран Таможенного союза);
ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида (ядохимиката) (далее – ОБУВ) в атмосферном воздухе (при необходимости);
ПДК в воздухе рабочей зоны (для пестицида (ядохимикатов), производимых (формулируемых) в Республике Казахстан и стран Таможенного союза, и для импортируемых пестицидов (ядохимикатов), обладающих выраженной ингаляционной опасностью);
ОБУВ в воздухе рабочей зоны (для остальных пестицидов (ядохимикатов);
ПДК для почвы (для стойких пестицидов (ядохимикатов), обладающих выраженной способностью к миграции в сопредельные среды);
ориентировочная допустимая концентрация (далее – ОДК) в почве для остальных пестицидов (ядохимикатов).
При разработке гигиенического норматива для почвы могут приниматься данные по изучению поведения в почве, полученные в научно-исследовательском учреждении, проводящем экологическую оценку пестицидов (ядохимикатов), при условии их проведения с использованием единых методических подходов;
21) методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды и биологических средах:
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в сельскохозяйственной продукции (продуктах ее переработки) и других растительных объектах;
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в почве;
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в воде;
методические указания по измерению концентраций пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в воздухе;
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в биологических средах;

18) зиянды әрекетті шектеуші көрсеткіш;
19) жол берілетін тәуліктік доза (ЖТД);
20) тамақ өнімдері мен қоршаған орта объектілеріндегі гигиеналық нормативтер немесе нормалау орынсыздығының ғылыми негіздемесі (негіздеме бойынша материалдар ұсыну):
пестицидтің (улы химикаттың) тамақ өнімдері мен ауыл шаруашылығы шикізатында барынша жол берілген деңгейі (бұдан әрі – БЖД);
пестицидтің (улы химикаттың) санитариялық-тұрмыстық су пайдалану көздерінің суындағы шекті жол берілген концентрациясы (бұдан әрі – ШЖК).
Су айдындарының суына гигиеналық норматив әзірлеу кезінде бірыңғай әдістемелік тәсілдерді пайдаланып жүргізген жағдайда пестицидтi (улы химикатты) балық шаруашылығын бағалауды жүргізетін ғылыми-зерттеу мекемелерінен алынған пестицидтің (улы химикаттың) судың химиялық құрамына және су ортасының өзін-өзі тазалау процестеріне әрекетін бағалау жөніндегі деректер қабылдана алады;
атмосфералық ауадағы ШЖК (Қазақстан Республикасының және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицид (улы химикат) үшін);
пестицидтің (улы химикаттың) атмосфералық ауадағы шамамен қауіпсіз әрекет ету деңгейі (бұдан әрі - ШҚӘД) (қажет болса);
жұмыс аймағының ауасындағы ШЖК (Қазақстан Республикасының және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін және айқын ингаляциялық қауіпі бар импортталатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
жұмыс аймағының ауасындағы ШҚӘД (қалған пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
топырақ үшін ШЖК (шектес орталарға жылыстауға айқын қабілеттілігі бар тұрақты пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
қалған пестицидтер (улы химикаттар) үшін топырақта шамамен жол берілген концентрациясы (бұдан әрі - ШЖК).
Топырақ үшін гигиеналық норматив әзірлеу кезінде бірыңғай әдістемелік тәсілдерді пайдаланып жүргізген жағдайда пестицидтерді (улы химикаттарды) экологиялық бағалауды жүргізетін ғылыми-зерттеу мекемесінен алынған топырақтағы беталысын зерттеу жөніндегі деректер қабылдана алады;
21) тамақ өнімдерінде, ауыл шаруашылығы өнімдерінде, қоршаған орта объектілерінде және биологиялық ортада пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдық мөлшерін (қажет болса метаболиттерді) анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар:
ауыл шаруашылығы өнімінде (оны қайта өңдеу өнімдерінде) және басқа өсімдік объектілерінде пестицидтердің (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
топырақта пестицидтердің (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
суда пестицидтердің (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
ауада пестицидтердің (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) концентрациясын анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
биологиялық орталарда пестицидтердің (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;

22) оценка опасности пестицида (ядохимиката) - данные рассмотрения на заседании группы экспертов Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций, Всемирной организации здравоохранения, Европейского союза.
5.2. Токсикологическая характеристика препаративной формы пестицида (ядохимиката):
1) острая пероральная токсичность (крысы) – ЛД50 (миллиграмм/килограмм массы тела);
2) острая кожная токсичность. ЛД50 (миллиграмм/килограмм массы тела);
3) острая ингаляционная токсичность ЛК50 крысы (миллиграмм/м3);
4) клинические проявления острой интоксикации при всех путях поступления (пероральный, дермальный, ингаляционный);
5) раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки;
6) подострая пероральная токсичность (кумулятивные свойства, коэффициент кумуляции) для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран Таможенного союза;
7) сенсибилизирующее действие;
8) токсикологическая характеристика компонентов препаративной формы (наполнители, эмульгаторы, стабилизаторы, растворители).
В случае наличия в составе пестицида (ядохимиката) токсически значимых веществ, способных значительно усилить токсическое действие по сравнению с действующим веществом, данные по токсикологической оценке препаративной формы пестицида (ядохимиката) могут быть расширены с учетом свойств действующего вещества и компонентов препаративной формы, а также метаболизма.
6. Гигиеническая оценка производства и применения пестицида (ядохимикатов).
6.1. Гигиеническая оценка реальной опасности (риска) воздействия пестицида (ядохимиката) на население:
1) оценка опасности для населения пищевых продуктов, полученных при применении пестицида (ядохимиката):
наличие остаточных количеств действующего вещества пестицида (ядохимиката) в исследуемых объектах изучается при максимально рекомендуемых нормах расхода и кратности обработок;
для пестицидов (ядохимикатов), используемых для предпосевной обработки семян, до посева, сразу после посева, до цветения (плодово-ягодной культуры), по вегетирующим растениям (если последняя обработка проводится более чем за 60 дней до уборки), остаточные количества действующих веществ пестицидов (ядохимикатов) определяют только в элементах урожая культуры;
для пестицидов (ядохимикатов), рекомендуемых к применению на кормовых культурах или культурах, зеленая масса которых может быть использована непосредственно на корм скоту, овощных и зеленых культурах открытого и закрытого грунта (сбор которых производится неоднократно за сезон) с целью установления сроков ожидания, обязательно изучение динамики разложения действующих веществ в зависимости от срока последней обработки;
для пестицидов (ядохимикатов), применяемых на маточниках, семенниках, в питомниках, на лекарственных, эфиромасличных культурах, сырье которых идет на получение индивидуальных веществ, на лекарственных и эфиромасличных культурах, которые убираются через год после обработки, декоративных культурах, изучение остаточных количеств действующих веществ не требуется;
для пестицидов (ядохимикатов), применяемых на землях несельскохозяйственного пользования (в лесном хозяйстве, полосах отчуждения железных и шоссейных дорог и тому подобное) с целью обоснования сроков безопасного выхода населения на обработанные площади, необходимо изучение остаточных количеств действующих веществ в урожае дикорастущей продукции (грибы, ягоды и так далее);
исследования по определению органолептических свойств и пищевой ценности сельскохозяйственной продукции растительного происхождения, выращенной при применении пестицидов (ядохимикатов), осуществляются по одному из представителей групп продукции (плодовые, ягодные, виноград, бахчевые, овощи, картофель), имеющему наибольшую пестицидную (ядохимикатную) нагрузку (норма расхода, кратность обработки) и непосредственно употребляемому в пищу. В продуктах переработки (растительное масло, соки) указанные исследования проводятся при наличии остаточных количеств действующих веществ пестицидов (ядохимикатов) в перерабатываемом сырье (семена, плоды, ягоды);

22) пестицидтің (улы химикаттың) қауіптілігін бағалау – Біріккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымының, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының, Еуропалық одақтың сарапшылар тобының отырысында қарастыру деректері.
5.2. Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысанының токсикологиялық сипаттамасы:
1) жіті пероральдық уыттылығы (егеуқұйрықтар). ҚМ50 (миллиграмм/килограмға дене массасына);
2) жіті терілік уыттылығы. ҚМ50 (миллиграмм/килогармға дене массасына);
3) жіті ингаляциялық уыттылығы (егеуқұйрықтар). ҚМ50 (миллиграмм/м3);
4) барлық түсу жолдары кезіндегі күшті интоксикацияның клиникалық белгілері (пероральдық, дермальдық, ингаляциялық);
5) теріге және шырышты қабықтарға түршіктендіру әрекеті;
6) Қазақстан Республикасының және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін күштілеу пероральдық уыттылық (шоғырлану қасиеттері, шоғырлану коэффициенті);
7) сенсибилизирлейтін әрекеті;
8) препаративтiк нысан компоненттерінің (толықтырғыштар, эмульгаторлар, тұрақтандырғыштар, ерiткiштер) токсикологиялық сипаттамасы.
Пестицидтің (улы химикаттың) құрамында әрекет етуші затқа қарағанда улы әрекетін едәуір күшейтуге қабілетті уыттылығы мәнді заттар болған жағдайда, пестицидтің (улы химикаттың) препаративтік нысанын токсикологиялық бағалау жөніндегі деректер әрекет етуші заттың және препаративтiк нысан компоненттерінің қасиеттерін, сондай-ақ метаболизмді ескере отырып, кеңейтілуі мүмкін.
6. Пестицидті (улы химикатты) өндіру мен қолдануды гигиеналық бағалау.
6.1. Пестицидтің (улы химикаттың) халыққа әрекетінің нақты қауіпін (қатерін) гигиеналық бағалау:
1) пестицидті (улы химикатты) қолдану кезінде алынған тамақ өнімдерінің халыққа қауіптілігін бағалау:
зерттелетін объектілерде пестицидтің (улы химикаттың) әрекет етуші затының қалдық мөлшерінің болуы ұсынылған ең жоғары шығыс нормалары мен өңдеулер дүркіндігі зерттеледі;
себу алдында тұқымды өңдеу үшін, себуге дейін, бірден сеуіп болғаннан кейін, гүлденуге дейін (жеміс-жидек дақылының), өсіп-өніп жатқан өсімдіктерде (егер соңғы өңдеу егін жинауға дейін 60 күннен астам күн бұрын жүргізілсе) қолданылатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) әрекет етуші заттарының қалдық мөлшерлері дақыл өнімінің элементтерінде ғана анықталады;
жемшөптік дақылдарда немесе көк балаусасы тікелей мал азығына пайдаланылуы мүмкін дақылдарда, ашық және жабық (маусымда бірнеше рет жиналатын) топырақтағы көкөніс және жасыл дақылдарда қолдануға ұсынылған пестицидтер (улы химикаттар) үшін күту мерзімін анықтау мақсатында соңғы өңдеу мерзіміне қарай әрекет етуші заттардың ыдырау динамикасы міндетті түрде зерттеледі;
аналықтарда, тұқымдықтарда, көшеттіктерде, шикізаты жекелеген заттарды алуға жұмсалатын дәрілік, эфирмайлы дақылдарда, өңдеу аяқталған соң бір жылдан кейін жиналатын дәрілік, эфирмайлы дақылдарда, сәндік дақылдарда қолданылатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін әрекет етуші заттардың қалдық мөлшерін зерттеу қажет емес;
ауыл шаруашылығы емес қолданыстағы жерлерде (орман шаруашылығында, темір және тас жолы қарауына алынған жерлерде және тағы сол секілді) қолданылатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін өңделген алқаптарға халықтың қауіпсіз шығуы мерзімдерін негіздеу мақсатында жабайы өсімдіктер өнімінде (саңырауқұлақтар, жидектер және бұдан әрі осылай) әрекет етуші заттардың қалдық мөлшерін зерттеу қажет;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолданып өсірілген өсімдіктер тектес ауыл шаруашылығы өнімінің органолептикалық қасиеттері мен тағамдық құндылығын анықтау жөніндегі зерттеулер ең көп пестицидтік (улы химикаттық) ауыртпалығы (шығыс нормасы, өңдеу дүркіндігі) бар және тікелей тамаққа пайдаланылатын өнімдер тобы өкілінің біреуі бойынша (жемістер, жидектер, жүзімдер, бақша, картоп) жүзеге асырылады. Қайта өңдеу өнімдерінде (өсімдік майы, шырындар) аталған зерттеулер пестицидтердің (улы химикаттардың) әрекет етуші заттарының қалдық мөлшері өңделіп жатқан шикізатта (тұқым, жеміс, жидек) болғанда жүргізіледі;

2) оценка опасности (риска) пестицида (ядохимиката) при поступлении с водой.
Изучение уровней загрязнения воды поверхностных и подземных водоисточников в натурных условиях при максимальных нормах расхода и кратности обработок (в соответствии с действующими методическими документами), или обоснование нецелесообразности проведения этих исследований;
3) оценка опасности для населения загрязнения атмосферного воздуха осуществляется, как правило, одновременно с проведением исследований по гигиенической оценке условий труда при применении пестицидов (ядохимикатов) с учетом максимальных норм расхода. При этом устанавливаются величины сноса действующих веществ пестицидов (ядохимикатов) за пределы санитарно-защитных зон и зон санитарного разрыва;
4) оценка реальной опасности (риска) – комплексного воздействия пестицидов (ядохимикатов) на население путем расчета суммарного поступления пестицидов (ядохимикатов) с продуктами, воздухом водой.
Для пестицидов (ядохимикатов) 1, 2 классов опасности могут проводиться мониторинговые исследования их содержания в объектах окружающей среды.
6.2. Гигиеническая оценка условий труда работающих при применении пестицидов (ядохимикатов).
Исследования проводятся в соответствии с действующими методическими документами с учетом технологии применения при максимальных нормах расхода пестицидов (ядохимикатов) и включают оценку риска для операторов, обоснование сроков безопасного выхода на обработанные площади для проведения ручных и механизированных работ:
1) при штанговом опрыскивании полевых культур;
2) при вентиляторном опрыскивании садовых культур;
3) при обработке культур авиаметодом;
4) при обработке культур в условиях защищенного грунта;
5) при предпосевной обработке семян на заводах по протравливанию и пунктах протравливания;
6) при высеве семян, обработанных пестицидами (ядохимикатами) (по показаниям с учетом класса опасности препарата, стойкости в почве, сферы применения);
7) при фумигации;
8) при применении пестицидов (ядохимикатов) с использованием других технологий.
В необходимых случаях приводится обоснование нецелесообразности проведения указанных исследований.
Гигиеническая оценка условий труда должна проводиться только при использовании техники и оборудования, прошедших гигиеническую оценку в установленном порядке.
6.3. Гигиеническая оценка производства (формуляции) пестицидов (ядохимикатов) на территории Республики Казахстан основывается на анализе технической документации (стандарт организации (технические условия), технические регламенты) и осуществляется путем:

2) пестицидтің (улы химикаттың) сумен түскен кездегі қаупін (қатерін) бағалау.
Ең жоғары шығыс нормасы мен өңдеу дүркіндігі кезінде (қолданыстағы әдістемелік құжаттарға сәйкес) табиғи жағдайда жер үсті және жер асты су көздері суының ластану деңгейін зерделеу немесе бұл зерттеулерді жүргізу орынсыздығын негіздеу.
3) атмосфералық ауа ластануының халық үшін қауіптілігін бағалау әдеттегідей ең жоғары шығыс нормаларын ескере отырып, пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану кезінде еңбек шарттарын гигиеналық бағалау жөнінде зерттеулер жүргізумен бір мезгілде жүзеге асырылады. Бұл ретте пестицидтердің (улы химикаттардың) әрекет етуші заттарын санитарлық-қорғау аймақтары мен санитарлық үзілу аймақтарының сыртына көшіру өлшемдері белгіленеді;
4) нақты қауіпті (қатерді) бағалау – пестицидтердің (улы химикаттардың) өніммен, ауамен және сумен сомалық түсуін есептеу жолымен пестицидтердің (улы химикаттардың) халыққа кешенді әрекетін бағалау.
Қауіптілігі 1, 2-сыныптағы пестицидтер (улы химикаттар) үшін олардың қоршаған орта объектілеріндегі мәніне мониторингілік зерттеулер жүргізілуі мүмкін.
6.2. Пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану кезінде жұмыскерлердің еңбек шарттарын гигиеналық бағалау.
Зерттеулер пестицидтерді (улы химикаттарды) ең жоғары шығыс нормалары кезіндегі қолдану технологиясын ескере отырып, қолданыстағы әдістемелік құжаттарға сәйкес жүргізіледі және операторлар үшін қатерді бағалауды, қолмен және механикаландырылған жұмыстарды жүргізуге арналған өңделген алқаптарға қауіпсіз шығу мерзімдерін негіздеуді қамтиды:
1) танаптық дақылдарды сырықты бүрку кезінде;
2) бақ дақылдарын вентиляторлық бүрку кезінде;
3) дақылдарды әуе әдісімен өңдеу кезінде;
4) дақылдарды жабық топырақ жағдайында өңдеу кезінде;
5) дәрілеу жөніндегі зауыттарда және дәрілеу пункттерінде тұқымды егу алдында өңдеу кезінде;
6) пестицидтермен (улы химикаттармен) өңделген тұқымды себу кезінде (препараттың қауіптілік сыныбы, топырақта тұрақтылығы, қолдану аясы ескерілген көрсеткіштері бойынша);
7) фумигациялау кезінде;
8) пестицидтерді (улы химикаттарды) басқа технологияларды пайдалана отырып, қолдану кезінде.
Қажет болған жағдайда көрсетілген зерттеулерді жүргізу орынсыздығына негіздеме келтіріледі.
Еңбек шарттарын гигиеналық бағалау белгіленген тәртіппен гигиеналық бағалаудан өткен техника мен жабдықтарды пайдалану кезінде ғана жүргізілуі тиіс.
6.3. Қазақстан Республикасының аумағында пестицидтер (улы химикаттар) өндірісін (формуляциясын) гигиеналық бағалау техникалық құжаттаманы (ұйым стандарты (техникалық шарттар), техникалық регламенттер) талдауға негізделеді және:

1) проведения лабораторных исследований по оценке производственной среды с аттестацией рабочих мест на всех технологических операциях;
2) идентификаций загрязнителей, оценки риска комплексного воздействия на работающих;
3) гигиенической оценки оборудования, материалов, аспирационных систем;
4) расчета валовых выбросов и приземных концентраций;
5) оценки промышленных сточных вод; способов обезвреживания и утилизации отходов производства, тары и прочее.
6.4. Токсикологическая оценка препаративной формы микробиологического пестицида (ядохимиката):
1) острая пероральная токсичность (мыши, крысы) – ЛД50;
2) острая ингаляционная токсичность – ЛК50;
3) раздражающее и резорбтивное (при необходимости) действие на кожу и слизистую оболочку;
4) сенсибилизирующее действие;
5) кумулятивные свойства (для пестицидов (ядохимикатов) на основе продуктов жизнедеятельности микроорганизмов);
6) дисбактериотическое действие;
7) состав контаминантной микрофлоры (для вирусных и микроспородиальных пестицидов) и данные по патогенности для теплокровных;
8) отдаленные последействия (для токсинсодержащих препаратов) – мутагенность (тест Эймса), тератогенность.
6.5. Установление гигиенических регламентов использования и производства микробиологических пестицидов (ядохимикатов):
1) изучение остаточных количеств пестицида (ядохимиката) в динамике в случае необходимости гигиенического нормирования;
2) гигиеническая оценка условий труда при применении пестицида (ядохимиката) с учетом максимальных норм расхода и различных технологий;
3) изучение условий труда в закрытом грунте (проводится независимо от открытого грунта);
4) обоснование необходимости и разработка гигиенических нормативов, обеспечивающих безопасность населения и работающих при производстве и применении пестицида (ядохимиката) (при необходимости):
МДУ в продуктах питания;
ПДК в воде источников санитарно-бытового водопользования;
ПДК в воздухе рабочей зоны (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран Таможенного союза);
ОБУВ и ПДК (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран Таможенного союза) в атмосферном воздухе;
ОБУВ в воздухе рабочей зоны (для зарубежных пестицидов (ядохимикатов);
ПДК для почвы (для стойких пестицидов (ядохимикатов), способных к транслокации в растении и миграции в другие системы);
ОДК в почве для остальных пестицидов (ядохимикатов).

1) барлық технологиялық операцияларда жұмыс орнындарын аттестациялай отырып, өндірістік ортаны бағалау жөнінде зертханалық зерттеулер жүргізу;
2) ластағыштарды идентификациялау, жұмыскерлерге кешенді әрекет ету қатерін бағалау;
3) жабдықты, материалдарды, аспирация жүйелерін гигиеналық бағалау;
4) жалпы шығарындылар мен жерге жақын концентрациясын есептеу;
5) өндірістік сарқынды суларды, өндіріс қалдықтарын, ыдыстарды және тағы басқаларды залалсыздандыру және кәдеге жарату тәсілдерін бағалау арқылы жүзеге асырылады.
6.4. Микробиологиялық пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысанын токсикологиялық бағалау.
1) жіті пероральды уыттылығы (тышқандар, егеуқұйрықтар) – ҚМ50;
2) жіті инголяциялық уыттылығы – ҚМ50;
3) теріге және шырышты қабықтарға түршіктендіру және сіңіру (қажет болса) әрекеті;
4) сенсибилизирлеуші әрекеті;
5) шоғырлану қасиеттері (пестицидтер (улы химикаттар) үшін микроорганизмдердің тіршілік әрекетінің өнімдері негізінде);
6) дисбактериоттық әрекеті;
7) контаминантты микрофлораның (вирусты және микроспородиалдық пестицидтер (улы химикаттар) үшін) құрамы және жылықандылар үшін патогендігі жөнінде деректер;
8) кейіннен болатын әрекеттер (токсиндері бар препараттар үшін) – мутагендігі (Эймс тесті), тератогендігі.
6.5. Микробиологиялық пестицидтерді (улы химикаттарды) пайдалану мен өндірудің гигиеналық регламенттерін белгілеу:
1) гигиеналық нормалау қажет болған жағдайда пестицидтің (улы химикаттың) қалдық мөлшерінің серпінін зерделеу;
2) пестицидті (улы химикатты) ең жоғары шығыс нормалары мен әртүрлі технологияларды ескере отырып, қолдану кезінде еңбек шарттарын гигиеналық бағалау;
3) жабық топырақта еңбек шарттарын зерделеу (ашық топыраққа қарамастан жүргізіледі).
4) қажеттілігін негіздеу және пестицидті (улы химикатты) өндіру мен қолдану кезінде халықтың және жұмыскерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін гигиеналық нормативтерді әзірлеу (қажет болса):
тамақ өнімдерінде МЖД;
санитариялық-тұрмыстық су пайдалану көздеріндегі судағы ШЖК;
жұмыс аймағы ауасындағы ШЖК (Қазақстан Республикасының және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
атмосфералық ауадағы ШҚӘД және ШЖК (Қазақстан Республикасының және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
жұмыс аймағы ауысындағы ШҚӘД (шетел пестицидтері (улы химикаттары) үшін);
топырақ үшін ШЖК (өсімдіктерде транслокациялануға және басқа жүйелерге жылыстауға қабілетті орнықты пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
қалған пестицидтер (улы химикаттар) үшін топырақтағы ШЖК.

6.6. Токсикологическая оценка микроорганизма (бактерии, грибы):
1) патогенность (вирулентность, токсичность, токсигенность, диссеминация) бактерий, грибов изучается на двух видах лабораторных животных при однократном внутрибрюшинном, внутрижелудочном введении, поступлении через верхние дыхательные пути и на слизистые оболочки глаз;
2) действие микроорганизмов на иммунную систему (сенсибилизирующее, аллергенное, иммунотоксическое, иммуномодулирующее) при поступлении через верхние дыхательные пути в течение одного месяца.
6.7. Токсикологическая оценка продуктов микробного синтеза:
1) острая пероральная токсичность (мыши, крысы) – ЛД50, порог острого действия (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран Таможенного союза);
2) острая кожная токсичность – ЛД50;
3) острая ингаляционная токсичность – ЛД50. Порог острого действия (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран Таможенного союза);
4) клинические проявления острой интоксикации;
5) раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки;
6) подострая пероральная токсичность (кумулятивные свойства), коэффициент кумуляции (для препаратов, производящихся на территории России);
7) подострая накожная токсичность;
8) сенсибилизирующее действие, иммунотоксичность;
9) хроническая токсичность (пороговые и неэффективные дозы);
10) онкогенность (первичные обобщающие материалы – данные о частоте опухолей у подопытных животных в абсолютных значениях и по отношению к эффективному числу, количество опухолей на одно животное, количество и частота гистологических типов опухолей всех локализаций, метастазирование, выживаемость животных, коэффициент онкогенного риска, срок обнаружения первой опухоли, данные экспериментального и исторического контроля экспериментальных животных и так далее);
11) тератогенность и эмбриотоксичность – с использованием методических подходов, позволяющих выявить аномалии у плодов и токсичность для плода;
12) репродуктивная токсичность по методу двух поколений и гонадотоксичность;
13) мутагенность:
тест Эймса на генные мутации с микросомальной активацией и без активации;
(хромосомные аберрации (инвиво у лабораторных животных);
инвитро в культуре лимфоцитов периферической крови человека допускаются другие тесты, но не менее трех, включая тест Эймса;
14) метаболизм в организме млекопитающих, основные метаболиты, их токсичность, токсикокинетика и при необходимости токсикодинамика;
15) лимитирующий показатель токсичности;

6.6. Микроорганизмді (бактериялар, саңырауқұлақтар) токсикологиялық бағалау.
1) бактериялардың, саңырауқұлақтардың патогендігі (вируленттілігі, уыттылығы, уыттектілігі, таралуы) екі түрлі зертханалық жануарда бір рет құрсаққа, асқазанға енгізу кезінде, жоғарғы тыныс жолдары мен көздің шырышты қабығы арқылы түскен кезде зерттеледі;
2) жоғарғы тыныс жолдары арқылы түскен кезде микроорганизмдердің бір ай ішінде иммундық жүйеге әрекеті (түршіктіру, аллергендік, иммуноуыттылық, иммуномодульдеулік).
6.7. Микробтық синтез өнімдерін токсикологиялық бағалау:
1) жіті пероральдық уыттылығы (тышқандар, егеуқұйрықтар) – ҚМ50, күшті әрекет ету шегі (Қазақстан Республикасының және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
2) жіті терілік уыттылығы – ҚМ50;
3) жіті инголяциялық уыттылығы – ҚМ50. Күшті әрекет ету шегі (Қазақстан Республикасының және Кеден одағы елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
4) жіті уланудың клиникалық көріністері;
5) тері мен шырышты қабықтарға түршіктіру әрекеті;
6) жіті пероральдық уыттылығы (шоғырлану қасиеттері), шоғырлану коэффициенті (Ресей аумағында өндірілетін препараттар үшін);
7) жіті терілік уыттылығы;
8) түршіктіру әрекеті, иммуноуыттылығы;
9) созылмалы уыттылығы (шекті және тиімсіз мөлшерлер);
10) онкогендiгі (бастапқы жалпылама материалдар – тәжірибе жүргізілетін жануарларда абсолютті өлшемде және тиімді санға қарағанда iсiктер жиілігі, бiр жануарға шаққанда iсiктер саны, барлық оқшаулаулардағы гистологиялық iсiк түрлерiнiң саны мен жиілігі, метастазалануы, жануарлардың өмiршеңдiгi, онкогендiк қатер коэффициенті, алғашқы iсiктi анықтау мерзімі, эксперименттік жануарларды эксперименталды және тарихи бақылау мәлiметтерi және бұдан әрі осылай);
11) тератогендігі және эмбриоуыттылығы – жемiстегi ауытқушылықтарды және жеміс үшін уыттылығын анықтауға мүмкіндік беретін әдiстемелік қатынастарды пайдалана отырып;
12) екi ұрпақ әдісі бойынша репродуктивті уыттылығы және гонадоуыттылығы;
13) мутагендігі:
микросомалдық белсендіру мен белсендірусіз гендiк мутацияларға Эймс тестi;
хромосомдық аберрациялар (зертханалық жануарлардағы инвиво);
адамның шеткі қаны лимфоциттеріндегі инвитро, өзге тесттерге жол берiледi, бірақ Эймс тестін қосқанда үштен кем емес;
14) сүтқоректiлер ағзасындағы метаболизм, негiзгi метаболиттер, олардың уыттылығы, токсикокинетикасы және қажет болса токсикодинамикасы;
15) уыттылықтың шектеушi көрсеткiшi;

16) ДСД миллиграм/киллограм/вес тела человека;
17) дополнительная информация.
7. Экологическая характеристика пестицида (ядохимиката):
1) экологическая характеристика действующего вещества пестицида (ядохимиката) (химические вещества):
поведение в окружающей среде:
поведение в почве;
пути и скорость разложения в почве;
анаэробное и аэробное разложение в почве;
лабораторные исследования: аэробное, анаэробное разложение;
полевые исследования: динамика исчезновения, остаточные количества, аккумуляция в почве;
адсорбция и десорбция;
подвижность в почве;
лабораторные колоночные опыты;
лабораторные колоночные опыты с "состаренными" остатками;
лизиметрические исследования или полевые опыты по миграции пестицидов в почве;
поведение в воде и воздухе;
пути и скорость разложения в воде;
гидролитическое разложение;
фотохимическое разложение;
биологическое разложение;
пути и скорость разложения в воздухе;
методики определения остаточных количеств в почве, воде и воздухе.
Экотоксикология:
птицы:
острая оральная токсичность;
токсичность при скармливании;
влияние на репродуктивность.
Водные организмы:
рыбы:
острая токсичность;
хроническая токсичность;
влияние на репродуктивность и скорость развития;
биоаккумуляция.
Зоопланктон (Дафния магна):
острая токсичность;
влияние на репродуктивность и скорость развития.
Водоросли, влияние на рост.
Медоносные пчелы (другие полезные насекомые):
острая и хроническая контактная токсичность (при индивидуальном или групповом воздействии);
острая и хроническая оральная токсичность (при индивидуальном или групповом вскармливании).
Дождевые черви:
острая токсичность;
сублетальные эффекты.
Почвенные микроорганизмы:
влияние на процессы минерализации углерода;
влияние на процессы трансформации азота.
Другие нецелевые организмы флоры и фауны.
Влияние на биологические методы очистки вод;
2) Экологическая характеристика действующего вещества пестицида (ядохимиката) (микроорганизмы и вирусы):
поведение в окружающей среде:
распределение, стойкость, подвижность и размножение в почве, воде и воздухе;
данные о возможном поведении в пищевых цепях.
Экотоксикология:
птицы:
острая оральная токсичность, патогенность, инфективность.
Водные организмы:
острая токсичность, патогенность, инфективность.
Медоносные пчелы (другие полезные насекомые):
острая контактная токсичность, патогенность, инфективность;
острая оральная токсичность, патогенность, инфективность.
Дождевые черви (другие нецелевые почвенные макроорганизмы):
острая токсичность, патогенность, инфективность.
Почвенные микроорганизмы;
3) Экологическая характеристика препаративной формы пестицида (ядохимиката) (химические вещества):
поведение в окружающей среде;
поведение в почве;
оценка уровня концентраций действующего вещества и его миграции в почве;
полевые опыты: динамика исчезновения действующего вещества, его остаточные количества, аккумуляция в почве;
полевые опыты по миграции или лизиметрические исследования;
поведение в воде:
оценка уровня концентраций действующего вещества в грунтовых водах, дополнительные полевые испытания;
оценка уровня концентраций действующего вещества в поверхностных водах, дополнительные полевые испытания.
Поведение в воздухе.
Экотоксикология:
птицы:
острая оральная токсичность;
опыты в клетках и поле;
опасность для птиц ловушек, гранул и обработанных семян;
эффекты опосредованного отравления.
Водные организмы:
острая токсичность для рыб;
острая токсичность для зоопланктона (Дафния магна);
оценка риска при непреднамеренной обработке поверхностных водоемов (сносе);
специальные исследования с другими видами рыб.
Медоносные пчелы (другие полезные насекомые):
острая и хроническая контактная токсичность (при индивидуальном или групповом воздействии);
острая и хроническая оральная токсичность (при индивидуальном или групповом скармливании);
фумигантная токсичность;
репеллентная активность;
продолжительность остаточного действия;
токсичность и опасность в полевых условиях.
Дождевые черви (другие почвенные нецелевые макроорганизмы):
острая токсичность;
сублетальные эффекты;
токсичность в полевых условиях.
Почвенные микроорганизмы:
влияние на процессы минерализации углерода;
влияние на процессы трансформации азота;
дополнительные тесты;

16) ЖТД мг/кг адам денесiнің салмағы;
17) қосымша ақпарат.
7. Пестицидтің (улы химикаттың) экологиялық сипаттамасы.
1) пестицидтің (улы химикаттың) әрекет етуші затының экологиялық сипаттамасы (химиялық заттар):
қоршаған ортадағы әрекеті:
топырақтағы әрекеті;
топырақтағы ыдырау жолдары мен жылдамдығы;
топырақтағы аэробты, анаэробты ыдырауы;
зертханалық зерттеулер: аэробты, анаэробты ыдырауы;
танаптық зерттеулер: жоғалу серпіні, қалдық мөлшерлері, топырақта шоғырлануы;
адсорбция және десорбция;
топырақтағы қозғалғыштығы;
зертханалық бағаналық тәжірибелер;
"қартайтылған" қалдықтармен зертханалық бағаналық тәжірибелер;
жылыстау бойынша лизиметриялық зерттеулер немесе танаптық тәжірибелер;
судағы және ауадағы әрекеті;
суда ыдырау жолдары мен жылдамдығы;
гидролитикалық ыдырауы;
фотохимиялық ыдырауы;
биологиялық ыдырауы;
ауада ыдырау жолдары мен жылдамдығы;
топырақта, суда және ауада қалдық мөлшерлерін анықтау әдістемелері.
Экотоксикология:
құстар:
күшті оральды уыттылығы;
тамақтандыру кезіндегі уыттылығы;
репродуктивтікке әсер етуі
Су организмдері:
балықтар:
жіті уыттылығы;
созылмалы уыттылығы;
репродуктивтікке әсер етуі және даму жылдамдығы;
биошоғырлануы.
Зоопланктон (Дафния магна):
жіті уыттылығы;
репродуктивтікке әсер етуі және даму жылдамдығы.
Балдырлар, өсуге ісер етуі.
Бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер):
жіті және созылмалы жанаспалы уыттылығы (жеке немесе топтап әрекет еткен кезде);
жіті және созылмалы оральдық уыттылық (жеке және топтап тамақтандыру кезінде).
Жаңбыр құрттары:
жіті уыттылығы;
өлімге жақын әсерлер.
Топырақ микроорганизмдері:
көміртектің минералдану процестеріне әрекеті;
азоттың түрлену процестеріне әрекеті;
Флора мен фаунаның басқа мақсатсыз организмдері.
Суды тазартудың биологиялық әдістеріне әсер етуі;
2) Пестицидтің (улы химикаттың) әрекет етуші затының экологиялық сипаттамасы (микроорганизмдер мен вирустар):
қоршаған ортадағы әрекеті:
топырақта, суда, ауада таралуы, орнықтылығы, қозғалыштығы және көбеюі;
қорек тізбегіндегі мүмкін болу тағдыры туралы деректер.
Экотоксикология:
құстар:
жіті оралдық уыттылығы, патогендігі, инфективтігі.
Су организмдері:
күшті уыттылығы, патогендігі, инфективтігі.
Бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер):
жіті жанаспалы уыттылығы, патогендігі, инфективтігі;
жіті оралдық уыттылығы, патогендігі, инфективтігі.
Жаңбыр құрттары (басқа мақсатсыз топырақ макроорганизмдері):
жіті уыттылығы, патогендігі, инфективтігі.
Топырақ микроорганизмдері;
3) Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысанының экологиялық сипаттамасы (химиялық заттар):
қоршаған ортадағы әрекеті;
топырақтағы әрекеті;
әрекет етуші заттың (ә.з.) концентрация деңгейін және оның топырақта жылыстауын бағалау;
танаптық тәжірибелер: әрекет етуші заттың жоғалу динамикасы, оның қалдық мөлшерлері, топырақта жинақталуы;
жылыстауы жөнінде танаптық тәжірибелер немесе лизиметриялық зерттеулер;
судағы әрекеті:
жер асты суларында әрекет етуші заттың концентрация деңгейін бағалау, қосымша танаптық сынақтар;
жер үсті суларында әрекет етуші заттың концентрация деңгейін бағалау, қосымша танаптық сынақтар.
Ауадағы әрекеті.
Экотоксикология:
құстар:
жіті оральдық уыттылығы;
тордағы және танаптағы тәжірибелер;
құстар үшін тұзақтардың, түйіршіктердің және өңделген тұқымның қауіптілігі;
жанама улану әрекеттері.
Су организмдері:
балықтар үшін жіті уыттылығы;
зоопланктон (Дафния магна) үшін күшті уыттылығы;
жер үсті су айдындарын абайсызда өңдеу (бұзу) кезіндегі қатерді бағалау;
балықтардың басқа түрлерімен арнайы зерттеулер.
Бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер):
жіті және созылмалы жанаспалы уыттылығы (жеке және топтап әрекет еткен кезде);
жіті және созылмалы оралдық уыттылығы (жеке және топтап тамақтандыру кезінде);
фумиганттық уыттылығы;
репелленттік белсенділігі;
қалдық әрекетінің ұзақтығы;
танаптық жағдайдағы уыттылығы мен қауіптілігі.
Жаңбыр құрттары (басқа да мақсатсыз топырақ микроорганизмдері):
жіті уыттылық;
өлімге жақын әсерлері;
танаптық жағдайлардағы уыттылығы.
Топырақтағы микроорганизмдер:
көміртектің минералдану процестеріне әрекеті;
азоттың түрлену процестеріне әрекеті;
қосымша тестілер.

4) Экологическая характеристика препаративной формы пестицида (ядохимиката) (микроорганизмы и вирусы)
Поведение в окружающей среде.
Экотоксикология:
водные организмы;
медоносные пчелы (другие полезные насекомые);
дождевые черви (другие нецелевые почвенные макроорганизмы);
почвенные микроорганизмы;
дополнительные исследования.
Место печати ____________
(дата)
__________ _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя
юридического лица/физического
лица-регистранта (заявителя)
Приложение 6
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
Рекомендации по транспортировке, хранению, применению и
обезвреживанию пестицида (ядохимиката)
1. Отличительное название пестицида (ядохимиката), фирма регистрант (заявитель).
2. Действующее вещество или видовое название микроорганизма, название штамма или изолята.
3. Концентрация (в грамм/литр или гектар/килограмм) (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности, титр вирусных телец, включений).
4. Препаративная форма пестицида (ядохимиката).
5. Назначение, технология применения, нормы расхода пестицида (ядохимиката) и рабочей жидкости.
6. Совместимость с другими пестицидами (ядохимикатами).
7. Фитотоксичность пестицида (ядохимиката).
8. Возможность возникновения резистентности.
9. Рекомендации по охране полезных объектов флоры и фауны.
10. Меры безопасности при работе с пестицидом (ядохимикатом).
11. Первая помощь при отравлении.
12. Меры предосторожности при транспортировке, хранении и применении пестицида (ядохимиката).
13. Способы обезвреживания пролитого или рассыпанного пестицида (ядохимиката), утилизации препарата и тары из-под него.
Приложение 7
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
Тарная этикетка
Перед применением внимательно прочитать!
Производство и упаковка фирмы (указывается конкретно),
а также почтовый адрес
1. Отличительное название пестицида (ядохимиката), фирма регистрант (заявитель).
2. Действующее вещество или видовое название микроорганизма, название штамма или изолята.
3. Содержание действующего вещества в грамм/литр или грамм/килограмм (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности).
4. Препаративная форма пестицида (ядохимиката).
5. Назначение, технология применения, норма расхода пестицида (ядохимиката) и рабочей жидкости.
6. Срок ожидания для каждой культуры.
7. Ограничения.
8. Токсичность пестицида (ядохимиката) (указывается класс опасности).

4) Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысанының экологиялық сипаттамасы (микроорганизмдер мен вирустар).
Қоршаған ортадағы әрекеті.
Экотоксикология:
су организмдері;
бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер);
жаңбыр құрттары (басқа мақсатсыз топырақ микроорганизмдері);
топырақ микроорганизмдері;
қосымша зерттеулер.
Мөр орны ________
(күні)
________ __________________________________________________
(қолы) (тiркелушi (өтінім беруші) заңды тұлға басшысының
/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
6-қосымша
Пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау, қолдану
және залалсыздандыру жөніндегі ұсыныстар
1. Пестицидтің (улы химикаттың) айырмалық атауы, тіркелуші фирма (өтінім беруші).
2. Әрекет етуші зат немесе микроорганизмнің түрлік атауы, штамның немесе изоляттың атауы.
3. Концентрациясы (грамм/литрға немесе гектар/килограммға) (тiрi жасушалардың немесе олардың тіршілік әрекеті өнімінің титрі, вирустық түйіршіктер, қоспалар титрі).
4. Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысаны.
5. Пестицидтің (улы химикаттың) және жұмыс сұйықтығының мақсаты, қолдану технологиясы, шығыс нормасы.
6. Өзге пестицидтермен (улы химикаттармен) үйлесімділігі.
7. Пестицидтің (улы химикаттың) фитоуыттылығы.
8. Резистенттiк туындау мүмкiндiгi.
9. Флора мен фаунаның пайдалы объектілерін қорғау жөніндегі ұсыныстар.
10. Пестицидпен (улы химикатпен) жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
11. Уланған жағдайдағы алғашқы көмек.
12. Пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау және қолдану кезіндегі сақтық шаралары.
13. Төгілген немесе шашылған пестицидті (улы химикатты) залалсыздандыру, препаратты және оның ыдысын кәдеге жарату тәсiлдерi.
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
7-қосымша
Нысан
Ыдыстық заттаңба
Қолданар алдында мұқият оқу қажет!
Өндiрiсі және фирманың орамы (нақты көрсетiледi),
сондай-ақ пошталық мекенжайы
1. Пестицидтің (улы химикаттың) айырмалық атауы, тіркелуші (өтінім беруші) фирма.
2. Әрекет етуші зат немесе микроорганизмнің түрлік атауы, штамның немесе изоляттың атауы.
3. Әрекет етуші заттың құрамы грамм/литр немесе грамм/килограмм (тiрi жасушалардың немесе олардың тіршілік әрекеті өнімінің титрi).
4. Пестицидтің (улы химикаттың) препараттық нысаны.
5. Пестицидтің (улы химикаттың) және жұмыс сұйықтығының мақсаты, қолданылу технологиясы, шығыс нормасы.
6. Әр дақыл үшін күту мерзiмi.
7. Шектеулер.
8. Пестицидтің (улы химикаттың) уыттылығы (қауiптiлiк сыныбы көрсетіледі).

9. Меры предосторожности при хранении, транспортировке и применении пестицида (ядохимиката).
10. Способы обезвреживания пролитого или рассыпанного пестицида (ядохимиката).
11. Дата изготовления пестицида (ядохимиката).
12. Срок годности пестицида (ядохимиката).
Тарная этикетка пестицида (ядохимиката) должна содержать информацию по всем пунктам. Дизайн не регламентируется. Возможно совмещение тарной этикетки и рекомендаций в один документ, если технические возможности позволяют нанести это на единицу упаковки.
Приложение 8
к стандарту государственной услуги
"Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)"
Форма
Заявка
на перерегистрацию пестицида (ядохимиката)
Регистрант (заявитель)
___________________________________________________________________
(физическое или юридическое лицо,
___________________________________________________________________
государство, адрес, телефон, факс)
Прошу провести государственную перерегистрацию в Республике
Казахстан следующих пестицидов (ядохимикатов) с регламентами
применения:
Торговое название пестицида (ядохимиката), препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, регистрант (заявитель)
Норма расхода пестицида (ядохимиката), (литр/гектар, килограмм/ гектар, литр/тонну, килограмм/ тонну)
Культура, обрабатываемый объект
Вредный организм
Способ, время обработки, ограничения, расход рабочей жидкости
Срок последней обработки, до сбора урожая, в (в днях) максимальная кратность обработок
1
2
3
4
5
6
_____________________ _______________________________________
(должность, подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати _______
(дата)

9. Пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау және қолдану кезіндегі сақтық шаралары.
10. Төгілген немесе шашылған пестицидті (улы химикатты) залалсыздандыру тәсiлдерi.
11. Пестицидті (улы химикатты) дайындау күні.
12. Пестицидтің (улы химикаттың) жарамдылық мерзімі.
Пестицидтің (улы химикаттың) ыдыстық заттаңбасында барлық тармақтар бойынша ақпарат болуы тиіс. Дизайны регламенттелмейді. Егер техникалық мүмкiндiктері бір орамға жазуға мүмкіндік берсе, ыдыс заттаңбасы мен ұсынымдарды бір құжатқа біріктіруге болады.
"Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
8-қосымша
Нысан
Пестицидті (улы химикатты) қайта тіркеуге өтінім
Тiркелушi (өтінім беруші)
_____________________________________________________________________ (жеке немесе заңды тұлға,
_____________________________________________________________________
мемлекет, мекенжайы, телефон, факс)
Қолдану регламенттерімен қоса мынадай пестицидтердiң (улы химикаттардың) Қазақстан Республикасында мемлекеттік қайта тiркелуін жүргізуді өтінемін:
Пестицидтiң (улы химикаттың) саудалық атауы, препараттық нысаны, әрекет етуші заттың (ә.з.) құрамы, әрекет етуші заттың өндірушісі, тiркелушi
Пестицидтiң (улы химикаттың) шығыс нормасы (литр/гектарға,
килограмм/
гектарға,
литр/
тоннаға, килограмм/
тоннаға)
Дақыл, өңделетін объект
Зиянды организм
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер, жұмыс сұйықтығының шығысы
Өнімді жинап алуға дейінгі соңғы өңдеу мерзімі, күні, ең жоғары өңдеу еселігі
1
2
3
4
5
6
__________________ ____________________________________
(лауазымы, қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны _______________
(күні)