О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 50 "Об утверждении Правил обращения с объектами судебной экспертизы"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 396. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2015 года № 11888. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 27.03.2017 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 50 "Об утверждении Правил обращения с объектами судебной экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10305, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 20 февраля 2015 года) следующие изменения:
Правила обращения с объектами судебной экспертизы, утвержденные указанным приказом, изложить в следующей редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Центру судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 16 июля 2015 года № 396
Правила
обращения с объектами судебной экспертизы
1. Общие положения
1.1. Настоящие Правила обращения с объектами судебной экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и устанавливают порядок приема, хранения и возврата объектов судебной экспертизы сотрудниками органов судебной экспертизы, физическими лицами, осуществляющими судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, и иными лицами, осуществляющими производство судебной экспертизы в разовом порядке.

"Сот сараптамасы объектілерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 50 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 396 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 тамызда № 11888 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 305 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 27.03.2017 № 305 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сот сараптамасы объектілерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 50 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10305 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 ақпанда жарияланған) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамасы объектілерін пайдалану ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес келесі редакцияда баяндалсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 50 бұйрығымен
бекітілген
Сот сараптамасы объектілерін пайдалану қағидаларын
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы Сот сараптамасы объектілерін пайдалану қағидаларын (бұдан әрі - Қағида) "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 27-бабына сәйкес әзірленді және сот сараптамасы органдары қызметкерлерінің, сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамдардың және сот сараптамасын бір реттік тәртіпте жүргізетін басқа да адамдардың сот сараптамасы объектілерін ұсынудың, қабылдаудың, есепке алудың, сақтаудың және кері қайтарудың тәртібін белгілейді.

1.2. Объектами судебной экспертизы являются вещественные доказательства, документы, тело и состояние психики человека, трупы, животные, образцы, а также относящиеся к предмету судебной экспертизы сведения (далее - объекты судебной экспертизы), содержащиеся в материалах дела, по которому производится судебная экспертиза.
2. Порядок приема объектов судебной экспертизы
2.1. Объекты судебной экспертизы направляются органу судебной экспертизы или физическому лицу, осуществляющему судебно-экспертную деятельность на основании лицензии почтой, специальной связью, непосредственно лицом, назначающим судебную экспертизу, или его уполномоченным представителем.
Не допускается пересылка почтой, специальной связью оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и пиротехнических составов, взрывных устройств и средств взрывания, легковоспламеняющихся и горючих веществ, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, сильнодействующих, токсичных и ядовитых веществ, радиоактивных веществ и ядерных материалов, драгоценностей, ценных бумаг, объектов биологического происхождения в их естественном состоянии, громоздких объектов.
2.2. Объекты судебной экспертизы помещаются в упаковку, исключающую возможность их повреждения, замены, изменений и обеспечивающую сохранение признаков и свойств, в силу которых они имеют значение объектов по делам и материалам, а также имеющихся на них следов.
Объекты судебной экспертизы упаковываются таким образом, чтобы во время транспортировки они не теряли своих свойств и формы, а также исключить возможность их фальсификации.
Каждый предмет-носитель и образцы веществ упаковываются в отдельную тару.
Для объектов судебно-гистологической экспертизы (исследования) допускается упаковка в одной таре.
Транспортировка объектов биологического происхождения в их естественном состоянии обеспечивается в условиях препятствующих изменению своих первоначальных свойств.
2.3. В случае невозможности представления объектов судебной экспертизы по причине их габаритов и размеров, в силу специфики материалов, подлежащих исследованию, лицо, назначившее судебную экспертизу, обеспечивает доставку судебного эксперта к местонахождению объектов исследования, беспрепятственный доступ судебного эксперта к ним и условия, необходимые для проведения исследования.
2.4. На упаковке указываются сведения о наименовании объекта судебной экспертизы, его происхождении, условий изъятия, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, у которого были обнаружены и изъяты объекты, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подписи лиц, присутствовавших при обнаружении, изъятии и упаковке объекта судебной экспертизы, подпись должностного лица, производившего изъятие или назначившего судебную экспертизу, и оттиск печати, заверяющий его подпись.
Для объектов биологического происхождения на упаковке указываются сведения о наименовании объекта судебной экспертизы, его происхождении, место проведения забора объектов, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица от которого произведен забор объектов или (умершего) из трупа, которого произведен забор объектов (при заборе объектов от неопознанного лица или трупа, указываются особые приметы и номер, указанный в журнале регистрации), консервирующие среды (если таковые применялись), подписи лиц, присутствовавших при упаковке объекта судебной экспертизы, подпись должностного лица, производившего изъятие или назначившего судебную экспертизу и оттиск печати, заверяющий его подпись.

1.2. Сот сараптамасы объектілері болып, заттай дәлелдемелер, құжаттар, адамның денесі мен психикасының күйі, мәйіттер, жануарлар, үлгілер, сондай-ақ сот сараптамасының мәніне жататын, ол бойынша сот сараптамасы жүргізілетін істердің материалдарында қамтылған мәліметтер (бұдан әрі - Сот сараптамасы объектілері) жатады.
2. Сот сараптамасы объектілерін қабылдаудың тәртібі
2.1. Сот сараптамасы объектілері сот сараптамасы органына немесе сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамға тікелей сот сараптамасын тағайындайтын адам, не оның уәкілетті өкілі поштамен, арнайы байланыс арқылы жолдайды.
Пошта арқылы қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттар мен пиротехникалық құрамдарды, жарғыш құрылғылар мен жару құралдарын, жеңіл тұтанатын және жанғыш заттарды, есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды, қатты әсер ететін, уытты және улы заттарды, радиоактивті заттар мен ядролық материалдарды, қымбат бұйымдар, құнды қағаздар, шығу тегі биологиялық үлгілерді олардың табиғи күйінде жіберуге жол берілмейді.
2.2. Сот сараптамасы объектілері олардың зақымдануы, ауысып кетуі, өзгеруі мүмкіндігін болдырмайтын және істер мен материалдар бойынша объект мағынасын беріп отырған белгілері мен қасиеттерінің, сонымен қатар ондағы іздердің сақталуын қамтамасыз ететін орауышқа салынады.
Сот сараптамасы объектілерін тасымалдау кезінде олар өз қасиеттері мен пішіндерін жоғалтпайтындай етіп орау қажет, сондай-ақ оларды бұрмалау мүмкіндігін болдырмау керек.
Әрбір тасымалдаушы-бұйым мен заттардың үлгілері жеке ыдысқа орап салынады.
Сот-гистологиялық сараптамасының (зерттеулерінің) объектілері үшін бір ыдысқа орап салуға жол беріледі.
Биологиялық текті объектілерді олардың табиғи күйінде тасымалдау өзінің алғашқы қасиеттерінің өзгеруіне жол берілмейтін жағдайларда қамтамасыз етіледі.
2.3. Зерттелуге тиіс материалдардың ерекшеліктеріне сай, сот сараптамасы объектілерін олардың көлемдері мен өлшемдеріне байланысты сот сараптамасы органдарына тікелей ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, сот сараптамасын тағайындаған адам сарапшыны зерттеу объектісі тұрған орынға жеткізуді және сот сарапшысының оларға кедергісіз қол жеткізуін және сот-сараптамалық зерттеу жүргізу үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз етеді.
2.4. Орауышта сот сараптамасы объектісінің атауы, оның пайда болуы, алу шарттары, объекті табылған және алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туралы мәліметтер, сот сараптамасы объектісін табу, алу және орау кезінде қатысқан адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, сот сараптамасын тағайындаған лауазымды тұлғаның қолы және оның қолын куәландыратын мөрдің бедері көрсетіледі.
Биологиялық текті объектілер үшін орамада сот сараптамасы объектісінің атауы, оның пайда болуы, объектіні алуды жүргізу орны, объектіні алу жүргізілген немесе мәйітінен объектіні алу жүргізілген (өлген) адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туралы мәліметтер (объектілер анықталмаған адамнан немесе мәйіттен алынған жағдайда ерекше белгілері және тіркеу журналында көрсетілген нөмірі көрсетіледі), сот сараптамасы объектісін орау кезінде қатысқан адамдардың қолдары, алуды жүргізген немесе сот сараптамасын тағайындаған лауазымды тұлғаның қолы және оның қолын куәландыратын мөрдің бедері көрсетіледі.

2.5. При предоставлении объектов судебной экспертизы лицом, назначившим судебную экспертизу, или его уполномоченным представителем, судебным экспертом проверяется соответствие представленных объектов перечню объектов судебной экспертизы, указанных в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы.
При выявлении несоответствия перечня объектов, указанных в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы, нарушений целостности упаковки составляется акт осмотра материалов и объектов, поступающих на экспертизу (исследование) (далее - Акт осмотра) в 2 экземплярах по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Акт осмотра подписывают судебный эксперт, проверявший соответствие представленных объектов и лицо, доставивший объекты.
В случае доставки объектов почтой, Акт осмотра подписывается руководителем территориального подразделения, судебным экспертом.
Один экземпляр акта осмотра передается лицу, назначившему судебную экспертизу, или его уполномоченному представителю, другой хранится вместе с заключением судебного эксперта в наблюдательном производстве.
В целях недопущения порчи объектов биологического происхождения, при выявлении несоответствия перечня объектов, органы судебной экспертизы или физическое лицо, осуществляющее судебно-экспертную деятельность на основании лицензии принимают объекты экспертизы для исполнения (при условии пригодности объектов для решения поставленных вопросов). При этом составляется Акт осмотра.
2.6. Постановление (определение) о назначении судебной экспертизы регистрируется в журнале регистрации материалов, поступающих для производства судебной экспертизы по форме согласно приложению 2.
В Центре судебной медицины и его филиалах Постановление (определение) о назначении судебной экспертизы регистрируется в канцелярии по форме согласно приложению 3, 4, к настоящим Правилам.
В подразделениях Центра судебной медицины, а так же в межрайонных и районных постановление (определение) о назначении судебной экспертизы регистрируется в журнале для производства судебно-медицинской экспертизы по форме согласно приложению 5, 6, 7, 8, 9 к настоящим Правилам, в котором указываются представленные на исследование объекты.
При наличии однородных предметов указывается их количество, для веществ - вид и количество, для документов одинакового содержания - количество листов дела.
При получении материалов уголовного, гражданского дела или дела об административных правонарушениях указывается его номер, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подозреваемого (подозреваемых), обвиняемого (обвиняемых) или сторон в гражданском деле, количество томов и листов дела.

2.5. Сот сараптамасы объектілерін сот сараптамасын тағайындаған адам немесе оның уәкілетті өкілі ұсынған жағдайда, сот сарапшысы ұсынылған объектілердің сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген сот сараптамасы объектілерінің тізбесіне сәйкес келуін тексереді.
Сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген объектілер тізбесінің сәйкес келмеуі, ораманың тұтастығының бұзылуы анықталған кезде осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данада сараптамаға (зерттеуге) келіп түскен объектілер мен материалдарды қарау актісі (бұдан әрі - Қарау актісі) жасалады. Қарау актісіне ұсынылған объектілердің сәйкестігін тексерген сот сарапшысы және объектілерді жеткізген адам қол қояды.
Объектілер почта арқылы жеткізілген жағдайда, Қарау актісіне аумақтық бөлімшенің басшысы, сот сарапшысы қол қояды.
Қарау актісінің бір данасы сот сараптамасын тағайындаған адамға немесе оның уәкілетті өкіліне беріледі, екіншісі сарапшы қорытындысымен бірге бақылау өндірісінде сақталады.
Биологиялық үлгілердің бұзылуына жол бермеу мақсатында, объектілер тізбесіндегі сәйкессіздік анықталған кезде, сот сараптамасы органдары немесе сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адам сараптама объектілерін (объектілердің қойылған сұрақтарды шешу үшін жарамдылығы шартымен) қабылдайды. Бұл ретте Қарау актісі жасалады.
2.6. Сот сараптамасын тағайындау туралы қаулы (ұйғарым) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін материалдарды тіркеу журналында тіркеледі.
Сот медицинасы орталығы мен оның филиалдарында сот сараптамасын тағайындау туралы қаулы (ұйғарым) осы Ережеге 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша кеңседе тіркеледі.
Сот медицинасы орталығының бөлімшелерінде, сондай-ақ ауданаралық және аудандық бөлімшелерде сот сараптамасын тағайындау туралы қаулы (ұйғарым) осы Ережеге 5, 6, 7, 8, 9-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша сот-медициналық сараптамасын жүргізуге арналған журналда тіркеледі, онда зерттеуге ұсынылған объектілер көрсетіледі.
Біртекті бұйымдар болған кезде олардың саны, заттар үшін - түрі мен саны, мазмұндары бірдей құжаттар үшін - парақтарының саны көрсетіледі.
Қылмыстық, азаматтық істердің немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің материалдарын алған кезде оның нөмірі, күдіктінің (күдіктілердің), айыпталушының (айыпталушылардың) немесе азаматтық істегі тараптардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), істің томдары мен парақтарының саны көрсетіледі.

2.7. При нарушении процессуальных норм требований к назначению судебной экспертизы объекты и материалы дела возвращаются без исполнения лицу, назначившему судебную экспертизу, в соответствии с пунктом 1 статьи 21 Закона.
2.8. Поступившие на исследование наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры взвешиваются, измеряется объем судебным экспертом в присутствии лица, назначившего судебную экспертизу, или его уполномоченного представителя.
Результаты осмотра и взвешивания (измерения объема) указанных объектов отражаются в Акте осмотра.
2.9. В случае приема органами судебной экспертизы объектов крупной партии наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, взрывчатых веществ, а также при поступлении на судебную экспертизу денежных средств, ценных бумаг, ювелирных изделий составляется Акт осмотра.
2.10. Поступающие для производства судебной экспертизы наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры подлежат регистрации в журнале регистрации наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
2.11. Поступающие для производства судебной экспертизы оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества и взрывные устройства подлежат регистрации в журнале регистрации нарезного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
2.12. Изделия из драгоценных металлов (лом этих изделий), драгоценных камней и жемчуга, а также кустарныеювелирные изделия, драгоценные камни, монеты из драгоценных металлов, национальная и иностранная валюта подлежат регистрации в журнале регистрации изделий из драгоценных металлов и камней, ценных бумаг, денежных банкнот Республики Казахстан и других государств по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
2.13. Изъятие биологических образцов от живых лиц для проведения молекулярно-генетических, судебно-биологических экспертиз (исследований) регистрируется в журнале регистрации изъятия биологических образцов от живых лиц по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
3. Порядок хранения объектов судебной экспертизы
3.1. Объекты судебной экспертизы не биологического происхождения хранятся с учетом специфики хранения отдельных категорий объектов в специально оборудованных помещениях (камерах хранения объектов судебной экспертизы). Объекты, не требующие специальных условий хранения, хранятся в металлических шкафах и сейфах.
Объекты биологического происхождения, хранятся в условиях, обеспечивающих сохранение их первоначальных свойств.
К объектам судебной экспертизы прикрепляют бирки с надписями, содержащими номер судебной экспертизы, дату поступления.

2.7. Сот сараптамасын тағайындауға қойылатын талаптардың процессуалдық нормалары бұзылған жағдайда объектілер мен іс материалдары Заңның 21-бабының 1-тармағына сәйкес сот сараптамасын тағайындаған адамға орындаусыз кері қайтарылады.
2.8. Сот сарапшысы зерттеуге келіп түскен есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сот сараптамасын тағайындаған адамның немесе оның уәкілетті өкілінің қатысуымен таразыға тартады, олардың көлемін өлшейді.
Көрсетілген объектілерді қарау және өлшеу (көлемін өлшеу) нәтижелері Қарау актісінде көрсетіледі.
2.9. Сот сараптамасы органдары есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың, жарылғыш заттардың ірі жиынының объектілерін қабылдаған жағдайда, сондай-ақ сот сараптамасына ақша қаражаттары, құнды қағаздар, зергерлік бұйымдар келіп түскен кезде Қарау актісі жасалады.
2.10. Сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорларды тіркеу журналында тіркелуге тиіс.
2.11. Сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін қару, оқ-дәрілер, жарылғыш заттар мен жарғыш құрылғылар осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша иір ойықты қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттар мен құрылғыларды тіркеу журналында тіркелуге тиіс.
2.12. Бағалы металдардан (осы бұйымдардың сынықтары), бағалы тастар мен інжуден жасалған бұйымдарды, сондай-ақ зергерлік қолөнер бұйымдарын, бағалы тастарды, бағалы металдардан жасалған ақшалар, ұлттық және шетел валюталары осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы металдар мен тастардан жасалған бұйымдарды, бағалы қағаздарды, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің ақша банкноттарын тіркеу журналында тіркелуге тиіс.
2.13. Молекулярлық-генетикалық, сот-биологиялық сараптамалар (зерттеулер) жүргізу үшін тірі адамдардан биологиялық үлгілерді алу осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тірі адамдардан биологиялық үлгілерді алуды тіркеу журналында тіркеледі.
3. Сот сараптамасы объектілерін сақтау тәртібі
3.1. Шығу тегі биологиялық емес сот сараптамасы объектілері, объектілердің жекелеген санаттарын сақтау ерекшеліктері ескеріле отырып, арнайы жабдықталған үй-жайларда (сот сараптамасының объектілерін сақтау камераларында) сақталады. Сақтаудың ерекше жағдайларын талап етпейтін объектілер металл шкафтарда және сейфтерде сақталады.
Биологиялық текті сот сараптамасы объектілері олардың алғашқы қасиеттерінің өзгеруіне жол берілмейтін жағдайларда сақталады.
Сот сараптамасы объектілеріне сот сараптамасының нөмірі, келіп түскен күні жазылған тақтайша ілінеді.

3.2. Лицо, ответственное за хранение объектов в камерах хранения в органах судебной экспертизы (далее - Лицо, ответственное за хранение), назначается приказом руководителя органа судебной экспертизы.
3.3. Лицо, ответственное за хранение, осуществляет выдачу судебному эксперту органа судебной экспертизы объектов судебной экспертизы из камеры хранения, а также их прием в камеру хранения, о чем вносится запись в журнал регистрации приема и сдачи объектов судебной экспертизы в камеру хранения согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
3.4. На период производства судебной экспертизы ответственность за сохранность объектов судебной экспертизы несет судебный эксперт, в производстве которого находится судебная экспертиза.
Если позволяют габариты, размеры и свойства объектов судебной экспертизы, то они хранятся в сейфах, металлических шкафах.
3.5. При проведении экспертиз (исследований) судебный эксперт использует методы, в соответствии со статьей 9 Закона, обеспечивающие максимальную сохранность объектов судебной экспертизы.
3.6. При условии отсутствия в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы разрешения на изменение свойств объектов судебной экспертизы, частичного или полного их уничтожения, судебный эксперт в течение трех рабочих дней, по многообъектным судебным экспертизам - пяти рабочих дней письменно ходатайствует о разрешении на данные действия перед лицом, назначившим судебную экспертизу.
Дальнейшие исследования проводятся только с письменного разрешения лица назначившего судебную экспертизу.
3.7. Количество израсходованного вещества при производстве судебной экспертизы отражается в заключении судебного эксперта на каждой стадии судебно-экспертного исследования. В синтезирующей части заключения судебный эксперт указывает общее количество израсходованного и возвращаемого вещества.
3.8. Объекты судебной экспертизы, указанные в пунктах 2.9.- 2.12. настоящих Правил, по окончании рабочего дня сдаются судебным экспертом в камеру хранения, в соответствии с пунктом 3.3. настоящих Правил.
3.9. По окончании производства судебной экспертизы объекты судебной экспертизы, за исключением объектов биологического происхождения, в упакованном (промаркированном) и опечатанном виде сдаются судебным экспертом в камеру хранения вещественных доказательств. На упаковку наносятся следующие надписи: номер судебной экспертизы, дата окончания, содержимое упаковки, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) судебного эксперта, его подпись. Упаковка опечатывается оттиском круглой печати "Пакеттер үшін".
Объекты судебно-медицинской экспертизы упаковываются и опечатываются (кроме трупа) и хранятся в подразделениях с учетом специфики хранения отдельных категорий объектов до момента выдачи лицу, назначившему экспертизу или передачи в канцелярию.

3.2. Сот сараптамасы органдарында объектілердің сақтау камераларында сақталуына жауапты адамдар (бұдан әрі - Сақтауға жауапты адам) сот сараптамасы органы басшысының бұйрығымен тағайындалады.
3.3. Сақтауға жауапты адам сот сараптамасы органының сарапшысына сот сараптамасының объектілерін сақтау камерасынан беруді, сондай-ақ оларды сақтау камерасына қабылдауды жүзеге асырады, ол туралы осы Ережеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасы объектілерін сақтау камерасына қабылдауды және өткізуді тіркеу журналына жазба енгізіледі.
3.4. Сот сараптамасын жүргізу кезеңінде сот сараптамасы объектілерінің сақталуына өндірісінде сараптама бар сарапшы жауапты болады.
Егер сот сараптамасы объектілерінің көлемдері, өлшемдері мен қасиеттері мүмкіндік берсе, онда олар сейфтерде, металл шкафтарда сақталады.
3.5. Сарапталар (зерттеулер) жүргізу кезінде сот сарапшысы Заңның 9-бабына сәйкес сот сараптамасы объектілерінің барынша сақталуын қамтамасыз ететін әдістерді қолданады.
3.6. Сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) сот сараптамасы объектілерінің қасиеттерін өзгертуге, оларды ішінара немесе толық жоюға рұқсат болмаған жағдайда, сот сарапшысы үш жұмыс күні ішінде, көп объектілі сот сараптамалары бойынша - бес жұмыс күні ішінде аталған әрекетке рұқсат беру туралы сот сараптамасын тағайындаған адамға жазбаша өтініш жасайды.
Одан кейінгі зерттеулер сот сараптамасын тағайындаған адамның тек жазбаша рұқсатымен ғана жүргізіледі.
3.7. Сот сараптамасын жүргізу кезінде жұмсалған заттың мөлшері сарапшының қорытындысында сот-сараптамалық зерттеудің әр кезеңінде көрсетіледі. Қорытындының синтездеу бөлігінде сот сарапшысы жұмсалған және кері қайтарылатын заттың жалпы санын көрсетеді.
3.8. Сарапшы осы Ереженің 2.9.- 2.12.-тармақтарында көрсетілген сот сараптамасы объектілерін жұмыс күні аяқталған соң осы Ереженің 3.3.-тармағына сәйкес заттай дәлелдемелерді сақтау камерасына өткізеді.
3.9. Сарапшы сараптама өндірісі аяқталған соң биологиялық текті объектілерден бөлек, сот сараптамасы объектілері оралған (таңбаланған) және мөрленген күйінде заттай дәлелдемелерді сақтау камерасына өткізеді. Орамаға келесі жазбалар енгізіледі: сот сараптамасының нөмірі, аяқталу күні, ораманың ішіндегісі, сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), оның қолы. Орама "Пакеттер үшін" дөңгелек мөрінің бедерімен мөрленеді.
Сот-медицинасының объектілері оралып, мөрленеді (мәйіттен басқалары) және сараптаманы тағайындаған адамға берген немесе кеңсеге өткізген сәтке дейін объектілердің жекелеген санаттарын сақтау ерекшелігі ескеріле отырып бөлімшелерде сақаталады.

4. Порядок возврата объектов судебной экспертизы
4.1. Представленные на судебную экспертизу объекты судебной экспертизы находятся в органах судебной экспертизы или у физического лица, осуществляющего судебно-экспертную деятельность на основании лицензии только на время их судебно-экспертного исследования, за исключением объектов биологического происхождения, требующих сохранения их первоначальных свойств, сроком установленным органом (лицом) назначившим экспертизу.
4.2. Объекты судебной экспертизы, за исключением объектов биологического происхождения химико-токсикологической экспертизы, выдаются непосредственно лицу, назначившему судебную экспертизу, или его уполномоченному представителю. При этом в журнале регистрации материалов, поступающих для производства судебной экспертизы, указанном в пункте 2.6. настоящих Правил, и на экземпляре заключения судебного эксперта, хранящегося в наблюдательном производстве органа судебной экспертизы, указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии), место работы, должность получателя, номер и дата выдачи удостоверения личности или служебного удостоверения, доверенности.
В журнале регистрации материалов, поступающих для производства судебной экспертизы, указанном в пункте 2.6. настоящих Правил, при выдаче объектов судебной экспертизы лицом, ответственным за хранение, а в случае осуществления судебно-экспертной деятельности на основании лицензии - судебным экспертом, делаются отметки "получено лично", "вручено по доверенности" и дата выдачи материалов.
4.3. Возврат драгоценностей, оружия, боеприпасов, наркотических, ядовитых, сильнодействующих, взрывчатых, легковоспламеняющихся веществ и громоздких объектов, которые не подлежат пересылке почтой, производится непосредственно лицу, назначившему судебную экспертизу, или его уполномоченному представителю, о чем лицо уведомляется телефонограммой в течение трех рабочих дней.
4.4. Отправка заключения судебного эксперта почтой, специальной связью передача его лицу, назначившему судебную экспертизу, или его уполномоченному представителю без объектов судебной экспертизы не допускается, за исключением объектов биологического происхождения в их естественном состоянии, требующих сохранения их первоначальных свойств.
5. Порядок представления, приема и регистрации трупов
5.1. В органы судебной экспертизы или физическому лицу, осуществляющему судебно-экспертную деятельность на основании лицензии труп направляется вместе с постановлением о назначении судебно-медицинской экспертизы трупа и копией протокола осмотра трупа на месте его обнаружения (происшествия).

4. Сот сараптамасы объектілерін беру тәртібі
4.1. Өздерінің алғашқы қасиеттерін сақтауды талап ететін биологиялық текті объектілерден бөлек, сот сараптамасына ұсынылған сот сараптамасы объектілері, сот сараптамасы органдарында немесе сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамдарда, сараптаманы тағайындаған орган (адам) белгілеген мерзімде тек олардың сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу уақытында ғана болады.
4.2. Химиялық-токсикологиялық сараптаманың биологиялық текті объектілерінен бөлек, сот сараптамасы объектілері сот сараптамасын тағайындаған адамның тікелей өзіне немесе оның уәкілетті өкіліне беріледі. Бұл ретте осы Ереженің 2.6.-тармағында көрсетілген сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін материалдарды тіркеу журналында және бақылау өндірісінде сақталатын сот сарапшысы қорытындысының данасында алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы, жеке куәлігінің немесе қызметтік куәлігінің, сенімхаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Осы Ереженің 2.6.-тармағында көрсетілген сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін материалдарды тіркеу журналында сот сараптамасы объектілерін беру кезінде сақтауға жауапты адам, ал сот-сараптама қызметі лицензия негізінде жүзеге асырылған жағдайда - сот сарапшысы "өзім алдым", "сенімхат бойынша берілді" деген белгілерді және материалдардың берілген күнін белгілейді.
4.3. Бағалы заттар, қару, оқ-дәрілер, есірткі, улы, күшті әсер ететін, жарылғыш, жеңіл тұтанатын заттар мен пошта арқылы жіберілуге жатпайтын қолайсыз объектілер сот сараптамасын тағайындаған адамның тікелей өзіне немесе оның уәкілетті өкіліне қайтарылады, ол туралы адам үш жұмыс күні ішінде телефонхатпен хабардар етіледі.
4.4. Сот сарапшысының қорытындысын пошта, арнайы байланыс арқылы сот сараптамасын тағайындаған адамға немесе оның уәкілетті өкіліне, олардың алғашқы қасиеттерін сақтауды талап ететін, өзінің табиғи күйіндегі биологиялық текті объектілерден бөлек, сот сараптамасы объектілерінсіз жөнелтуге жол берілмейді.
5. Мәйіттерді ұсынудың, қабылдаудың және тіркеудің тәртібі
5.1. Мәйіт сот сараптамасы органдарына немесе сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамға мәйітке сот-медициналық сараптама тағайындау туралы қаулымен және мәйіттің табылған (оқиға болған) орнында оны қарау хаттамасының көшірмесімен бірге жіберіледі.

5.2. При приеме трупа в органы судебной экспертизы или физическим лицом, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, регистрируется одежда, ценности, документы умершего и другие предметы, доставленные с трупом, в журнале регистрации носильных вещей, вещественных доказательств, ценностей и документов в морге, по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, и прикрепляет к трупу бирку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), возраста умершего и регистрационного номера или металлический жетон со штампованным регистрационным номером.
5.3. Лицо, назначившее судебно-медицинскую экспертизу, при направлении трупа в органы судебной экспертизы или физическому лицу, осуществляющему судебно-экспертную деятельность на основании лицензии из организации здравоохранения, обеспечивает одновременную доставку подлинника истории болезни и одежды умершего. Если одежда была изъята органами дознания или следствия, или с их разрешения выдана родственникам умершего, в постановлении делается соответствующая запись.
5.4. Регистрируют труп и сопроводительные документы в журнале регистрации трупов в судебно-медицинском морге по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
5.5. По согласованию с судебным экспертом, допускается производство судебно-медицинской экспертизы эксгумированного трупа на открытом воздухе, при условии теплого времени года, сухой погоды и создания необходимых условий для работы.
Замерзшие трупы исследуются после их полного оттаивания при комнатной температуре, не допускается проводить ускоренное оттаивание трупа в условиях повышенной температуры.
5.6. Изъятие трупного материала для дополнительных лабораторных исследований производится судебным экспертом, производящим экспертизу трупа. Образцы трупного материала изымаются, упаковываются, маркируются и направляются на исследование.
Изъятие объектов судебной экспертизы для производства судебно-биологической экспертизы производится судебным экспертом производящим экспертизу трупа. Объекты изымаются, упаковываются, маркируются и направляются в соответствии с настоящими Правилами. Направление судебного эксперта и объекты от трупа регистрируется в журнале регистрации биологических объектов от трупа в судебно-биологическом отделе (отделении) по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
5.7. По окончании исследования трупа все органы, исключая биологические образцы, изъятые для лабораторных исследований, под контролем судебного эксперта помещают в труп и зашивают его, а также зашиваются дополнительно произведенные разрезы.
Не допускается помещать в полости трупа не принадлежащие ему органы или посторонние предметы, кроме сорбирующих ветошей.

5.2. Мәйітті сот сараптамасы органдары немесе сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адам қабылдаған кезде өлген адамның киімін, құнды заттарын, құжаттарын және өлікпен бірге жеткізілген басқа да заттарын осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша киетін киімдерді, заттай дәлелдемелерді, құнды заттар мен құжаттарды мәйітханада тіркеу журналына тіркейді және мәйітке оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жасы мен тіркеу нөмірі көрсетілген тақтайша не штампталған тіркеу нөмірі бар металл белгі ілінеді.
5.3. Сот-медициналық сараптаманы тағайындаған адам мәйітті денсаулық сақтау ұйымынан сот сараптамасы органдарына немесе сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамға жіберген кезде, сонымен бір мезгілде өлген адамның ауру тарихының түпнұсқасын және киімдерін де жеткізуді қамтамасыз етеді. Егер киімдерді анықтау немесе тергеу органдары алған болса, не олардың рұқсатымен өлген адамның туысқандарына берілген болса, қаулыда тиісті жазба жазылады.
5.4. Мәйітті және жолдау құжаттарын осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот-медициналық мәйітханада мәйітті тіркеу журналында тіркейді.
5.5. Сот-сарапшысының келісімі бойынша, жылдың жылы мезгілдерінде, құрғақ ауа райында және жұмыс үшін қажетті жағдай жасалған кезде, эксгумация жасалған мәйіттің сот-медициналық сараптамасын ашық далада жүргізуге жол беріледі.
Қатып қалған мәйіттер, бөлме температурасында олар толық ерігеннен кейін ғана зерттеледі, жоғары температура жағдайында мәйітті жылдамдатып ерітуді жүргізуге жол берілмейді.
5.6. Қосымша зертханалық зерттеулер үшін мәйіттік материалдарды алуды мәйіт сараптамасын жүргізетін сарапшы жүзеге асырады. Мәйіттік материалдардың үлгілері алынады, қапталады, таңбаланады және зерттеуге жолданады.
Сот-биологиялық сараптамасын жүргізу үшін сот сараптама объектілерін алуды мәйіттің сараптамасын жүргізетін сот сарапшысы жүзеге асырады. Объектілер алынады, қапталады, таңбаланады және осы Ережеге сәйкес жолданады.
Сот сарапшысының жолдамасы және мәйіттен алынған объектілер сот-биологиялық бөлімдерде (бөлімшелерде) осы Ережеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәйіттен алынған биологиялық объектілерді тіркеу журналында тіркеледі.
5.7. Мәйітті зерттеу аяқталғаннан кейін сот сарапшысының бақылауымен, зертханалық зерттеу үшін алынған биологиялық үлгілерден бөлек, барлық органдары мәйітке салынады және оны тігеді, сонымен қатар қосымша кесілген орындары да тігіледі.
Мәйіттің қуысына сіңіргіш шүберектен бөлек, оған тиесілі емес органдарды немесе бөтен заттарды салуға жол берілмейді.