Об утверждении форм проверочных листов в области информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 734 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 493. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2015 года № 11890. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1275 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 841
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 30.12.2015 № 1275 и и.о. Министра национальной экономики РК от 31.12.2015 № 841 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, пунктом 3 статьи 13 и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) форму проверочного листа в сфере государственного контроля в области информатизации согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму проверочного листа в сфере государственного контроля в области связи, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) форму проверочного листа в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 31 августа 2011 года № 264 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 307 «Об утверждении форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства в области информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7263, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 12 ноября 2011 года № 361-362 (26752-26753).
3. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Казангап Т. Б) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына, ақпараттандыру, байланыс саласындағы тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 734 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 493 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 тамызда № 11890 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1275 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 841 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.12.2015 № 1275 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а 31.12.2015 № 841 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына және 15-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағының нысаны;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес байланыс саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағының нысаны;
3) осы бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. «Ақпараттандыру, байланыс саласындағы, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 31 тамыздағы № 264 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 307 бірлескен бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7263 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2011 жылғы 12 қарашада № 539-540 (26932) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего совместного приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и
развитию РеспубликиКазахстан
_______________ А. Исекешев
Исполняющий обязанности
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
______________ М. Кусаинов
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета по
правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_______________ С. Айтпаева
13 июля 2015 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 734
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 493
Форма
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области
информатизации
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого объекта: __________________________________
РНН (ИИН/БИН) _______________________________________________________
Адрес места нахождения: _____________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не
требуется
Соответ
ствует
требова
иям
Не
соотве
ствует
требо
ваниям
1
2
3
4
5
6
1.
отсутствие изменений условий
функциональности,
аппаратно-программного
комплекса и информационных
технологии, информационных
систем
2.
соответствие общей структуры
требованиям политики
безопасности и размещения
компонентов в структуре
3.
соответствие конфигурации
компонентов, являющихся
составляющими информационных
систем
4.
наличие утвержденной
функциональной схемы (план)
взаимодействия компонентов
информационных систем, а также
интегрируемых компонентов
информационных систем
(физическая и логическая
структура информационных
систем, пояснительная записка к
функциональной схеме)
5.
наличие организационных мер
информационной безопасности
эксплуатируемой информационной
системы
6.
наличие Правил паспортизации
средств вычислительной техники
и использования информационных
ресурсов
7.
наличие Инструкции о порядке
действий пользователей во
внештатных (кризисных)
ситуациях.
8.
наличие Инструкции пользователя
по эксплуатации компьютерного
оборудования и программного
обеспечения
9.
наличие Инструкции по
организации антивирусной защиты
10.
наличие Инструкции о резервном
копировании информации
11.
наличие Инструкции по
закреплению функций и
полномочий администратора
сервера
12.
наличие Правил доступа
пользователей и администраторов
в серверные помещения
13.
наличие Правил регистрации
пользователей в корпоративной
информационной сети
14.
наличие Памятки для работы
системных администраторов
15.
наличие Памятки пользователю
средств вычислительной техники
16.
наличие Инструкции по
использованию электронной почты
и служб Интернет на рабочих
станциях
17.
наличие лицензий на
используемое программное
обеспечение и сертификатов
соответствия на компьютерное,
телекоммуникационное
оборудование, терминалы оплаты
услуг, торговые автоматы,
пос-терминалы и иное
оборудование, применяемое в
информационном процессе
фискального режима компьютерной
системы
18.
наличие сертификатов
соответствия требованиям
информационной безопасности
технических и программных
средств фискального режима,
фискальной памяти, входящих в
состав компьютерной системы и
участвующих в информационном
процессе (СТ РК ГОСТ Р ИСО/МЭК

2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн он жұмыс күнi iшiнде осы бірлескен бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментiне ұсынуды қамтамасыз етсiн.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындауын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі   Ұлттық экономика министрінің
_______________ Ә. Исекешев        міндетін атқарушы
_______________ М. Құсайынов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетiнің төрағасы
_________________ С. Айтпаева
2015 жылғы 13 шілде
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 734 және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 493 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылау
саласындағы тексеру парақтары
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін объектінің атауы: ______________________________________
СТН (ЖСН/БСН) _______________________________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы: _______________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1.
функционалдық шарттар өзгерістерінің, аппараттық-бағдарламалық кешенді және ақпараттық технологияларды, ақпараттық жүйенің жоқтығы
2.
жалпы құрылымның қауіпсіздік саясаты талаптарына және құрылымда компоненттерді орналастыру сәйкестігі
3.
ақпараттық жүйелерді құраушы болып табылатын компоненттер конфигурацияларының сәйкестігі
4.
ақпараттық жүйе компоненттерінің, сондай-ақ интеграцияланатын ақпараттық жүйе компоненттерінің (ақпараттық жүйенің физикалық және логикалық құрылымы, функционалдық схемаға түсіндірме жазба) өзара iс-қимылының бекiтілген функционалдық схемасының (жоспары) болуы
5.
пайдаланылатын ақпараттық жүйелер ақпараттық қауіпсіздігінің ұйымдастырушылық шараларының болуы
6.
есептеу техникасы құралдарын паспорттандыру және ақпараттық ресурстарды пайдалану қағидаларының болуы
7.
штаттан тыс (дағдарыстық) жағдайларда пайдаланушылардың іс-қимыл тәртібі туралы нұсқаулықтың болуы
8.
пайдаланушының компьютерлік жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану жөніндегі нұсқаулығының болуы
9.
вирусқа қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың болуы
10.
ақпаратты резервтік көшіру туралы нұсқаулықтың болуы
11.
сервер әкімшісінің функциялары мен өкілеттіктерін бекіту жөніндегі нұсқаулықтың болуы
12.
пайдаланушылар мен әкімшілердің серверлік үй-жайларға кіру қағидаларының болуы
13.
корпоративтік ақпараттық желіде пайдаланушыларды тіркеу қағидаларының болуы
14.
жүйелік әкімшілердің жұмысына арналған жадынаманың болуы
15.
есептеу техникасы құралдарын пайдаланушы жадынамасының болуы
16.
жұмыс станцияларында электрондық поштаны және Интернет қызметтерін пайдалану бойынша нұсқаулықтың болуы
17.
бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануға лицензияның және компьютерлік, телекоммуникациялық жабдықтарға, қызмет ақы төлеу терминалына, сауда автоматтарына, пос-терминалдар мен басқа да жабдықтарға компьютерлік жүйенің фискальдық режимде ақпараттық процесте пайдаланатын сәйкестік сертификаттарының болуы
18.

15408-2006 «Методы и средства
обеспечения безопасности.
Критерии оценки безопасности
информационных технологий»)
19.
соответствие системы
безопасности компьютерной
системы требованиям к
серверному помещению и
помещению ограниченного доступа
20.
наличие лицензионного или
свободно распространяемого
антивирусного программного
обеспечения с актуальной базой
сигнатур на персональных
компьютерах пользователей
компьютерной системы
21.
наличие защищенного канала
передачи данных между
территориально разделенными
подразделениями организации с
шифрованием трафика с помощью
аппаратных граничных
маршрутизаторов
22.
наличие системы обнаружения
(предотвращения) атак из сети
Интернет посредством
межсетевого экрана
23.
наличие систем идентификации и
аутентификации пользователя
24.
наличие аппаратного сетевого
анализатора трафика по
идентификатору управления
доступом к носителю сетевых
карт основного и резервного
серверного оборудования
компьютерной системы,
используемых в фискальном
режиме
25.
наличие системы резервного
копирования компьютерной
системы
26.
наличие службы информационной
безопасности
27.
наличие ответственных лиц по
компьютерной системе
28.
наличие политики информационной
безопасности (нормы и
практические приемы,
регулирующие управление, защиту
и распределение информации
ограниченного доступа)
29.
наличие политики формирования и
использования паролей
30.
наличие политики резервного
копирования (архивирования)
31.
наличие документации с
описанием процедур по
ограничению доступа и
обязанностей пользователей,
администраторов безопасности,
системных администраторов
32.
наличие сертификата средств
криптографической защиты
информации согласно СТ РК
1073-2007 «Средства
криптографический защиты
информации. Общие технические
требования» и в зависимости от
криптографической стойкости,
должны соответствовать уровням
безопасности согласно СТ РК
1073-2007
33.
наличия уязвимостей, выявленных
при инструментальном
обследовании
34.
отсутствие фиксирования всех
операций компьютерной системы
без возможности их дальнейшей
корректировки, связанных с
торговыми операциями, оказанием
услуг посредством наличных
денег, а также при формировании
фискальных отчетов. Выходные
формы фискальных отчетов
компьютерной системы заверяются
электронной цифровой подписью
объекта проверки
35.
отсутствие фактов некорректной
работы функционирующей
компьютерной системы, в части
функции формирования и проверки
электронной цифровой подписи
36.
наличие акта о соответствии
компьютерной системы
техническим требованиям для
включения в Государственный
реестр контрольно-кассовых
машин
Должностные лица уполномоченного органа:
___________________________ ____________________ ____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
___________________________ ____________________ ____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Владелец проверяемого объекта:
___________________________ ____________________ ____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 734
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 493
Форма
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области
связи
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не
требуется
Соответствует
требованиям
Не
соответствует
требованиям
1
2
3
4
5
6
1
наличие лицензии на предоставление лицензируемых видов услуг в области связи
2
обеспечение органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность на сетях связи, организационные и технические возможности проведения оперативно-розыскных мероприятий на всех сетях связи
3
осуществление сбора и хранения в течение двух лет служебной информации об абонентах
4
подтверждение соответствия технических средств связи, используемые на единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, являющиеся источником электромагнитного излучения, технических средств почтовой связи
5
исполнение предписаний об устранении нарушений в работе отдельных средств или сетей связи охраны труда и техники безопасности, которые создают угрозу жизни и здоровью людей, окружающей среде или нормальному функционированию систем жизнеобеспечения
6
наличие системы учета трафика, которая должна иметь систему измерения длительности соединений и систему измерения передачи данных оператора связи, внесенную в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан, имеющую действующий сертификат поверки
7
соответствие присоединения к сети телекоммуникаций общего пользования на местном уровне
8
соответствие присоединения к сети телекоммуникаций общего пользования на внутризоновом уровне
9
соответствие присоединения к сети телекоммуникаций общего пользования на междугородном и международном уровнях
10
соответствие присоединения к сети телекоммуникаций общего пользования сетей подвижной связи
11
соответствие доступа к узлам телематических служб, интеллектуальных сетей и операторов сетей передачи данных
12
соответствие подключения к сети телекоммуникаций общего пользования оборудования (узлов доступа) операторов IP-телефонии (Интернет – телефонии)
13
использование оператором связи, провайдером услуги, владельцем ведомственной сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций специального назначения, корпоративной сети выделенного ресурса нумерации местной сети телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом «ABC» более чем на 50 процентов в течение двух лет с момента выделения (по результатам проверки, осуществляемой уполномоченным органом, изымается неиспользуемая часть от всей выделенной емкости нумерации)
14

компьютерлік жүйе құрамына кіретін және ақпараттық процеске (ҚР СТ МЕМСТ Р ИСО/МЭК 15408-2006 «Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялар қауіпсіздігін бағалау критерийлері») қатысатын фискалдық режимнің, фискалдық жадының техникалық және бағдарламалық құралдарының ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі сертификатының болуы
19.
компьютерлік жүйелердің қауіпсіздік жүйелерінің серверлік үй-жайларға және қол жеткізу шектелген үй-жайларға талаптарына сәйкестігі
20.
компьютрлік жүйені пайдаланушылар дербес компьютерде сигнатуралар базасы бар лицензиялық немесе өзекті еркін таралатын вирусқа қарсы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
21.
аппараттық шекаралық машрутизаторлар көмегімен трафикті шифрлай отырып ұйымның аумақтық бөлінген бөлімшелері арасында қорғалған деректерді беру арнасының болуы
22.
желіаралық экран арқылы Интернет желісінен шабуылдарды анықтау (болдырмау) жүйесінің болуы
23.
пайдаланушының сәйкестендіру және бірдейлестіру жүйелерінің болуы
24.
фискалдық режимде пайдаланылатын, компьютерлік жүйенің негізгі және резервтік серверлік жабдығының желілік карталарын тасығышқа қол жеткізуді басқарудың сәйкестендірушісі бойынша трафикті аппараттық желілік талдағыштың болуы
25.
компьютерлік жүйенің резервтік көшіру жүйесінің болуы
26.
ақпараттық қауіпсіздік қызметінің болуы
27.
компьютерлік жүйе бойынша жауапты тұлғалардың болуы
28.
ақпараттық қауіпсіздік саясатының болуы (қол жеткізілуі шектеулі ақпаратты басқаруды, қорғауды және бөлуді реттейтін нормалар және практикалық тәсілдер)
29.
парольдерді қалыптастыру және пайдалану саясатының болуы
30.
резервтік көшіру (мұрағаттау) саясатының болуы
31.
пайдаланушылардың, қауіпсіздік әкімшілерінің, жүйелік әкімшілердің қол жеткізу мен міндеттерін шектеу жөніндегі рәсімдерді сипаттайтын құжаттаманың болуы
32.
ҚР СТ 1073-2007 «Ақпараттарды криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар» ақпаратты криптографиялық қорғау құралдар сертификатының болуы және криптографиялық төзімділігіне байланысты сәйкес болатын ҚР СТ 1073-2007 сәйкес қауіпсіздік деңгейіне сәйкес болуы тиіс
33.
асспаптық тексеру кезінде анықталған осалдықтардың болуы
34.
қолма-қол ақша арқылы, сондай-ақ фискалдық есептерді қалыптастыру кезінде сауда операцияларына, қызметтерді көрсетуге байланысты, оларды одан әрі түзету мүмкіндігінсіз компьютерлік жүйенің барлық операцияларын бекітудің жоқтығы. Компьютерлік жүйенің фискалдық есептерінің шығыс нысандары тексеру объектінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырады
35.
электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және тексеру функциясы бөлігіндегі жұмыс атқарып тұрған компьютерлік жүйенің дұрыс жұмыс істемеу фактісінің жоқтығы
36.
бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттiк тiзiлiмiне енгізу үшін компьютерлік жүйенің техникалық талаптарына сәйкестігі актінің болуы
Уәкілетті органның жауапты лауазымдық тұлғалары:
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
Тексерілетін объектінің иесі:
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 734 және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 493 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Байланыс саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы
тексеру парағының нысаны
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін объектінің атауы: ______________________________________
СТН (ЖСН/БСН) _______________________________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы: _______________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
байланыс саласында лицензияланатын қызмет түрлерін көрсетуге лицензияның болуы
2
байланыс желілерінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға барлық байланыс желілерінде жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізудің ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндіктерін қамтамасыз етуі
3
абоненттер туралы қызметтік ақпаратты екі жыл шегінде жинау мен сақтауды жүзеге асыруы
4
Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісінде пайдаланылатын техникалық байланыс құралдарының пошта байланысының техникалық құралдарының электро магниттік сәулелеу көзі болып табылатын радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың, сәйкестiгiн растауы
5
адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға немесе тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің қалыпты жұмыс істеуіне қауіп төндіретін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының жекелеген байланыс құралдарының немесе желілерінің жұмысындағы бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдарды орындауы
6
Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген, қолданыстағы тексеру сертификаты бар байланыс операторының деректер таратуды өлшеу жүйесі мен қосылу ұзақтығын өлшеу жүйесі бар міндетті трафикті есепке алу жүйелерінің болуы
7
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне жергілікті телефон байланысы желілерінің қосылу деңгейлерінің сәйкестігі
8
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне аймақішілік желілерінің қосылу деңгейлерінің сәйкестігі
9
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс желілерінің қосылу деңгейлерінің сәйкестігі
10
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне жылжымалы байланыс желілерінің қосылу деңгейлерінің сәйкестігі
11
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне деректерді тарату желілерінің қосылу деңгейлерінің сәйкестігі
12
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне IP–телефония (Интернет–телефония) операторларының қосылу деңгейлерінің сәйкестігі
13
байланыс операторының, қызмет провайдерінің, ведомстволық телекоммуникациялар желісі, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желісі, корпоративтік желі иелерінің бөлінген «АВС» кодымен нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағындағы жергілікті телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурсының 50 пайыздан астамын тағайындалған сәттен бастап екі жылдың ішінде пайдалануы (уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру нәтижелері бойынша барлық бөлінген нөмірлеу сыйымдылығынан пайдаланбайтын бөлігі алып тасталады)
14

использование получателем ресурса нумерации (коды «DEF» и индексы «X1», «X1X2» в коде «DEF» не географически определяемых зон нумерации, коды операторов (Х1Х2Х3/(X1X2X3X4), предоставляющих услуги связи с использованием кодов доступа к услуге; номера доступа «1UV (X1(X2))» к экстренным оперативным, информационно-справочным и заказным службам; префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи более чем 6 месяцев в течение двух лет с момента выделения (по результатам проверки, осуществляемой уполномоченным органом)
15
осуществление операторами связи обмена трафиком с зарубежными операторами связи исключительно через операторов междугородной и международной связи Республики Казахстан
16
осуществление операторами междугородной и международной связи обмена трафиком с зарубежными операторами связи через Систему централизованного управления сетями телекоммуникаций
17
содержание на сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи наземных сегментов и коммутационных узлов, центр управления которыми расположен на территории Республики Казахстан
18
осуществление резервирования транспортных сетей путем предоставления независимых обходных путей, организуемых по независимым географическим трассам, или замены на тракты (каналы), организуемые в тех же линиях передачи
19
наличие в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи не менее одной точки стыковки транспортной сети с сетями телекоммуникаций операторов связи зарубежных стран по наземным линиям связи
20
наличие в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи транспортных сетей телекоммуникаций (магистральных и внутризоновых линий связи)
21
наличие в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи коммутационных междугородных и международных станций
22
наличие в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи систем обеспечения функционирования – систему управления и систему технической эксплуатации
23
наличие в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи системы тактовой сетевой синхронизации
24
наличие на транспортных сетях телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи сетевых узлов, которые имеют не менее трех выходов (трех направлений) передачи (два в направлении своей сети и один в направлении сети другой страны) для организации международных соединений со сетью телекоммуникаций общего пользования других стран
25
самостоятельное создание (развитие) оператором междугородной и (или) международной связи сетей обеспечивающих универсальные услуги телекоммуникаций
26
выполнение оператором междугородней и (или) международной мероприятий по мобилизационной готовности
27
охват сетями телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи территории не менее шести областей (географических зон нумерации), городов Астаны и Алматы
28
все международные центры коммутации оператора междугородной и (или) международной связи должны быть связаны не менее чем с двумя международными центрами коммутации других операторов междугородной и (или) международной связи, а все автоматические междугородные телефонные станции должны быть связаны не менее чем с двумя международными центрами коммутации
29
наличие квалифицированного состава технических руководителей и специалистов
30
предоставление операторами междугородной и (или) международной связи информации по распределению пакетов акций (долей участия в уставном капитале) между акционерами (участниками)
31
разработка оператором междугородной и международной связи сети телекоммуникаций общего пользования на основании полученных заявок, Перечня (трассы) каналов связи, предоставляемых в военное время, с учетом возможности взаимоувязанной сети телекоммуникаций
32
наличие разрешений на использование радиочастотного спектра
33
наличие разрешений на эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
34
соответствие технических характеристик и условий эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств требованиям, изложенным в разрешениях
35
предоставление пользователям услуг связи соответствующих по качеству показателям качества услуг связи
36
соблюдение субъектом контроля размеров единиц тарификации
37
обеспечение предоставления абонентам бесплатных соединений с экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной, справочной и другими службами
38
уведомление оператором связи абонента до начала тарифицируемого соединения о стоимости данного соединения при оказании интеллектуальных услуг (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств)
39
создание системы информационно-справочного обслуживания в целях предоставления абонентам информации, связанной с оказанием услуг связи
40
осуществление автоматического учета информации о полученных абонентом услугах связи в сети оператора связи, времени пользования ими, соединениях с номерами телефонов абонентов других сетей аналогичного стандарта
41
обеспечение технической возможности свободного выбора абонентом оператора междугородной или международной связи
42

нөмірлеу ресурсын алушымен нөмірлеу ресурсын пайдалануы (нөмірлеу аймағын географиалық айқындамайтын «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері; қызметтердің қол жеткізу кодтарын пайдалануымен байланыс қызметтерін ұсынатын (Х1Х2Х3)/(Х1Х2Х3Х4) операторлар кодтары; «1UV (Х1(Х2))» шұғыл жедел, ақпараттық-анықтамалық және тапсырыс беру қызметтеріне қол жеткізу нөмірлері, қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының таңдау префикстері) бөлінген сәттен бастап екі жыл ішінде 6 айдан астам пайдалану (уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру нәтижелері бойынша)
15
қалааралық және халықаралық байланыс шетелдік операторлармен трафик алмасуды Қазақстан Республикасының қалааралық және халықаралық байланыс операторлары арқылы жүзеге асыруы
16
қалааралық және халықаралық байланыс операторлары шетелдік операторлармен трафик алмасуды Телекоммуникация желілерін орталықтан басқару жүйесі арқылы жүзеге асыруы
17
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсiнің басқару орталығы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жерүсті сегменттерi мен коммутациялық тораптарды қамтуы
18
көліктік желiлердi резервке қою тәуелсiз географиялық трассалар бойынша ұйымдастырылған тәуелсiз айналма жолдарды беру немесе сол тарату желiлерiнде ұйымдастырылатын трактiлерге (арналарға) ауыстыру жолымен жүзеге асыруы
19
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсi құрамында жер үстiндегi байланыс жолдары бойынша көлiктiк желiнiң шетелдердiң байланыс операторларының телекоммуникация желiлерiмен кемiнде бiр тоғысу нүктесiнің болуы
20
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсi құрамында көлiктiк телекоммуникация желiлерiнің болуы
21
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсi құрамында қалааралық және халықаралық коммутация станцияларының болуы
22
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсi құрамында жұмыс iстеуін қамтамасыз ететiн жүйелерi – басқару жүйесi мен техникалық пайдалану жүйесінің болуы
23
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсi құрамында тактiлi желілiк синхрондау жүйесiнің болуы
24
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсiнде басқа елдердің жалпы пайдалануындағы телекоммуникация желілерімен халықаралық байланысуды ұйымдастыру үшін кемінде үш тарату (екеуi өз желiсiнiң бағытымен және бipeуi басқа елдiң желiсiнiң бағытында) шығуы (үш бағыт) желiлiк тораптардың болуы
25
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн қамтамасыз ететiн желiлерiн құруды (дамытуды) дербес құруы
26
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының жұмылдыру дайындығы жөніндегі iс-шараларды орындауы
27
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсiнде кемiнде алты облыстың (географиялық нөмiрлеу аймағы), Астана және Алматы қалаларының аумағын қамтуы
28
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желiсiнде басқа Қазақстан Республикасы ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде Қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы желісімен қосылыстардың болуы
29
техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының болуы
30
акционерлері (қатысушылары) арасында акциялар пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) бөлу жөніндегі ақпаратты беруі
31
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде қалааралық және халықаралық байланыс операторы телекоммуникациялардың өзара үйлестiрiлген желiсi мүмкiндiктерiн ескере отырып, алынған өтiнiмдердiң негiзiнде соғыс уақытында берiлетiн Байланыс арналарының (трассаларының) тiзбелерiн әзiрлеуі
32
радиожиілік спектірін пайдалануға рұқсаттың болуы
33
радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалануға рұқсаттың болуы
34
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың техникалық сипаттамалары мен пайдалану жағдайларының рұқсатта жазылған талаптарға сай келуi
35
пайдаланушыларға сапасы жағынан байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес келетiн байланыс қызметтерiн көрсетуі
36
тексеру субъектісінің тарифтеу бірліктерінің өлшемдерін сақтауы
37
абаненттерге шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, апат, анықтамалық және өзге де қызметтермен тегін қосылысты ұсынуды қамтамасыз етуі
38
зияткерлік қызметтер (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) ұсынылған жағдайда тарифтелетін қосылудың басталуына дейін байланыс операторымен абонентке осындай қосылыстың құны туралы хабарлауы (ұялы байланыс операторы үшін)
39
байланыс қызметтерін көрсетуге байланысты ақпаратты абоненттерге ұсыну мақсатында ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесін құруы
40
байланыс операторының желісінде абонент алған байланыс қызметтерін, оларды пайдалану уақыты, ұқсас стандартты басқа желі абоненттерінің телефон нөмірлерімен қосылыстары туралы ақпараттарды автоматты түрдегі есепке алуды жүзеге асыруы
41
абоненттерге қалааралық немесе халықаралық телефон байланысы операторын еркін таңдау техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етуі
42

установление лимита по пересылке абонентам в ночное время (с 22:00 часов до 06:00) информации (рассылок рекламного характера) посредством коротких текстовых сообщений и/или мультимедийных сообщений, не запрошенной ранее абонентом (для сотовых операторов)
43
недопущение навязывания оператором связи абоненту иных платных услуг при оказании ему услуг связи
44
принятие в течение трех календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг телефонной связи необходимые меры по восстановлению качества и производит перерасчет абонентской платы
45
произведение перерасчета абонентской платы за период фактического бездействия абонентского устройства не по вине абонента
46
информирование абонента об авариях на сетях связи и о предполагаемых сроках устранения этих аварий
47
извещение абонента за 30 календарных дней о замене абонентского номера и (или) об отключении терминала с указанием причин
48
изменение условий тарифа на услуги связи с согласия абонента, известив его об этом не позднее чем за 30 дней до введения их в действие
49
возобновление доступа к услугам связи, отключенным за несвоевременную оплату, в течение двадцати четырех часов с момента погашения задолженности
50
предоставление по требованию абонента информации, связанной с оказанием ему услуг связи
51
недопущение ограничения оператором связи прав абонента/пользователя при оказании ему услуг связи в случае неисполнения им условий получения иной услуги
52
заключение оператором связи либо его представителем договора с абонентами на оказание услуг связи
53
ведение реестра операторами связи идентификационных кодов абонентских устройств, работающих в их сети (для сотовых операторов)
54
приостановление либо возобновление по идентификационному коду работу абонентского устройства в своей сети по заявлению собственника абонентского устройства (для сотовых операторов)
55
информирование абонентов о профилактическом обслуживании оборудования связи, связанном с его частичным или полным отключением, и о сроках проведения таких работ за десять календарных дней до начала данных работ
56
обеспечение возможности в круглосуточном режиме проверки баланса денег на текущем счете
57
возвращение абоненту излишне уплаченных денежных средств за оказанные услуги связи или засчитывает их при согласии абонента в качестве авансирования услуг связи
58
недопущение отказа оператора связи от заключения договора об оказании услуг связи при наличии технической возможности
59
бесплатная замена абонентских номеров в связи с изменением плана нумерации сетей связи с предварительным уведомлением абонентов о причине такой замены
60
соблюдение условий кредитного способа оплаты услуг связи
61
соблюдение условий авансового способа оплаты услуг связи
62
сохранение абонентского номера за абонентом в течение двенадцати месяцев с момента окончания на лицевом счете денег абонента
63
осуществление по обращению абонентов перерегистрации абонента без взимания дополнительной оплаты
64
соблюдение сроков доставки почтовых отправлений,
65
недопущение утраты, недостачи, повреждения (порчи) регистрируемых почтовых отправлений
66
недопущение искажения текста телеграммы, изменившее ее смысл
Должностные лица уполномоченного органа:
_______________________________ _______________ _____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
_______________________________ _______________ _____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Владелец проверяемого объекта:
_______________________________ _______________ _____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 734
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 493
Форма
Проверочный лист в сфере государственного контроля за
соблюдением законодательства Республики Казахстан об
электронном документе и электронной цифровой подписи
Государственный орган, назначивщий проверку _________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого объекта: __________________________________
РНН (ИИН/БИН) _______________________________________________________
Адрес места нахождения: _____________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
наличие процедуры синхронизации времени аккредитуемого удостоверяющего центра с комплексом технических средств, обеспечивающих периодическую передачу цифровой информации о значении текущего времени от эталона единицы времени Республики Казахстан, спутниковых глобальных систем позиционирования, общепризнанных международных источников
2

абоненттерге түнгі уақытта (сағат 22:00 ден 06:00 дейін) бұрын абонент сұратпаған, қысқа мәтіндік хабарламаларды және/немесе мультимедиялық хабарламалар арқылы ақпараттарды (жарнамалық сипаттағы таратуларды) жіберу бойынша шек қоюы
43
байланыс операторының абонентке байланыс қызметін көрсеткенде оған өзге ақылы қызметтерді күштеп жүктеуге жол бермеуі
44
абонент телефон байланысы қызметінің сапасы нашарлағаны туралы өтінішті берген күнінен бастап күнтізбелік үш күн ішінде сапасын қалпына келтіру бойынша қажетті шараларды қабылдау және абоненттік төлемнің қайта есебін жүргізуі
45
абоненттің кінәсінен емес терминалдың нақты әрекетсіздік кезеңінде абоненттік төлемдерге қайта есеп жүргізуі
46
абонентті телефон желілеріндегі авариялар туралы және осы аварияларды жоюдың болжанатын мерзімі туралы хабардар етуі
47
абонентті абоненттік нөмірді алмастыру туралы және (немесе) себептерді көрсетумен терминалды ажырату туралы 30 күннен кешіктірмей жазбаша хабардар етуі
48
абоненттерді телефон байланысы қызметтеріне тарифтердің өзгеруі туралы, оларды қолданысқа енгізгенге дейін 30 күннен кешіктірмей хабарлауы
49
уақтылы төлемегені үшін ажыратылған телефон байланысы қызметіне қолжетімділікті, берешекті өтеген кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде тегін қайта іске қосуы
50
абоненттің талабы бойынша оған телефон байланысы қызметін көрсетуге байланысты ақпаратты ұсынуы
51
байланыс операторының абонентке телефон байланыс қызметін көрсету кезінде ол өзге қызметтерді алу шартын орындамаған жағдайда оның құқығын шектеуге жол берілмеуі
52
Байланыс операторы немесе оның өкілімен байланыс қызметін көрсетуге абоненттермен шарт жасасуы
53
Байланыс операторларының олардың желісінде жұмыс істейтін абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодының тізілімін жүргізуі (ұялы байланыс операторы үшін)
54
өз желісінде абоненттік құрылғы иесінің өтінішімен сәйкестендіру коды бойынша абоненттік құрылғы жұмысын, тоқтата тұру немесе қалпына келтіруі (ұялы байланыс операторы үшін)
55
абоненттерді байланыс құралдарын жартылай немесе толық ағытуға байланысты алдын-алу қызметтері туралы және осы жұмыстарды аталған жұмыстар басталғанға дейін күнтізбелік он күн бұрын осы жұмыстарды өткізу мерзімдері туралы хабарлауы
56
тәулік бойы режимінде ағымдағы есеп шотындағы ақшаның балансын тексеруді қамтамасыз етуі (ұялы байланыс операторлары үшін)
57
абонентке көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне артық төленген ақша қаражатын қайтаруы немесе оларды ұялы байланыс қызметтеріне аванстау ретінде есептеуі
58
ұялы байланыс операторының абонентке ұялы байланыс қызметтерін көрсетуде техникалық мүмкіндігі бар, ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасудан бас тартуға жол бермеуі
59
абоненттік нөмірлерді байланыс желісі нумерациясы жоспарының өзгеруіне байланысты абоненттерді осындай ауыстыру себебі туралы абоненттерге алдынала хабарлай отырып тегін ауыстыруы
60
байланыс қызметтеріне төлеу кредиттік есеп айырысу тәсілінің шарттарын сақтауы
61
байланыс қызметтеріне төлеу аванстық есеп айырысу тәсілінің шарттарын сақтау
62
абоненттік нөмір абонентте абоненттің жеке шотында ақша аяқталғаннан бастап он екі айдың ішінде сақталуы
63
абоненттің өтініші бойынша абоненттік нөмірді қосымша төлем алмай қайта тіркеуді жүзеге асыруы
64
пошта жөнелтiмiн жiберудiң бақылау мерзiмiн сақтауы
65
салымның жоғалуына, жетiспеуіне немесе тiркелетiн пошта жөнелтiмi зақымдалуына (бүлiнуіне) жол бермеуі
66
жеделхат мәтiнiн оның мағынасы өзгеретiндей бұрмалауға жол бермеуі
Уәкілетті органның жауапты лауазымдық тұлғалары:
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
Тексерілетін объектінің иесі:
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 734 және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 493 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы
Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына мемлекеттік
бақылау саласындағы тексеру парақтары
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін объектінің атауы: ______________________________________
СТН (ЖСН/БСН) _______________________________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы: _______________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасының уақыт бірлігі эталонынан, позициялаудың спутниктік жаһандық жүйелерінен, жалпыға бірдей танылған халықаралық көздерден уақыттың ағымдағы мәні туралы цифрлық ақпараттың мерзімді берілуін қамтамасыз ететін техникалық құралдар кешені бар аккредиттелетін куәландырушы орталықтың уақытын үйлестіру рәсімінің болуы
2

наличие сертификата соответствия на используемые СКЗИ по СТ РК 1073-2007, которые применяется в данном удостоверяющем центре и его пользователями
3
наличие аттестата соответствия удостоверяющего центра требованиям информационной безопасности и принятым на территории Республики Казахстан стандартам, в случае интеграции аккредитуемого удостоверяющего центра с государственными информационными системами
4
соблюдение требований владельца по отзыву регистрационного свидетельства
5
соблюдение требований к серверному помещению
6
наличие политики информационной безопасности удостоверяющего центра
7
наличие регламента или правил деятельности удостоверяющего центра
8
наличие политики применения регистрационных свидетельств
9
наличие положения об удостоверяющем центре
10
наличие инструкции по действиям работников, осуществляющих работы от лица заявителя непосредственно участвующих в работах по сопровождению, администрированию, выпуску регистрационных свидетельств удостоверяющего центра во внештатных, кризисных ситуациях
11
наличие инструкции о резервном копировании информационных ресурсов удостоверяющего центра
12
наличие инструкции по установке и настройке программного обеспечения удостоверяющего центра
13
наличие в регистрационном свидетельстве номера регистрационного свидетельства и срок его действия
14
наличие в регистрационном свидетельстве данных, позволяющих идентифицировать владельца электронной цифровой подписи
15
наличие в регистрационном свидетельстве открытого ключа электронной цифровой подписи
16
наличие в регистрационном свидетельстве данных о средствах электронной цифровой подписи, используемых для создания соответствующего закрытого ключа электронной цифровой подписи
17
наличие в регистрационном свидетельстве информации о сферах применения и ограничениях применения электронной цифровой подписи
18
наличие в регистрационном свидетельстве реквизитов соответствующего удостоверяющего центра
19
наличие схемы взаимодействия модулей (компонент) удостоверяющего центра и схемы электронной цифровой подписи с данными о применяемых алгоритмах криптографических преобразований и другими исходными данными (основными требованиями) по реализации процесса формирования электронной цифровой подписи и требованиями к отдельным параметрам и удостоверяющему центру, утвержденные заявителем
20
отсутствие фактов некорректного использования электронной цифровой подписи
Должностные лица уполномоченного органа:
_______________________________ _______________ _____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
_______________________________ _______________ _____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Проверяемый субъект:
_______________________________ _______________ _____________________
(должность) (подпись) (Фамилия, Имя, отчество (при его наличии)

осы куәландырушы орталықта және оны пайдаланушылар қолданатын ҚР СТ 1073-2007 бойынша пайдаланылатын АКҚҚ-ға сәйкестік сертификатының болуы
3
акредиттелетін куәландырушы орталық мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ықпалдастырылған жағдайда, куәландырушы орталықтың ақпараттық қауіпсіздік талаптарына және Қазақстан Республикасының аумағында қабылданған стандарттарға сәйкестігі аттестатының болуы
4
тiркеу куәлiгiн керi қайтарып алу бойынша тiркеу куәлiгi иесiнiң талабын сақтау
5
серверлік үй-жайларға қойылатын талаптарды сақтау
6
куәландырушы орталықтың ақпараттық қауіпсіздік саясатының болуы
7
куәландырушы орталық қызметінің регламентін немесе қағидаларының болуы
8
тіркеу куәліктерін қолдану саясатының болуы
9
куәландырушы орталық туралы ереженің болуы
10
штаттан тыс, дағдарысты жағдайларда өтініш берушінің атынан куәландырушы орталықтың тіркеу куәліктерін сүйемелдеу, әкімшілендіру, шығару жөніндегі жұмыстарға тікелей қатысып, жұмыстарды жүзеге асыратын жұмыскерлердің іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың болуы
11
куәландырушы орталықтың ақпараттық ресурстарын резервтік көшіру туралы нұсқаулығының бар болуы
12
куәландырушы орталықтың бағдарламалық қамтамасыз етілуін орнату және ретке келтіру жөніндегі нұсқаулықтың болуы
13
тіркеу куәлігінде тiркеу куәлiгiнiң нөмiрi мен оның қолданылу мерзiмiнің болуы
14
тіркеу куәлігінде электрондық цифрлық қолтаңбаның иесiн бiрдейлендiруге мүмкiндiк беретiн деректердің болуы
15
тіркеу куәлігінде электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кiлтiнің болуы
16
тіркеу куәлігінде электрондық цифрлық қолтаңбаның тиiстi жабық кiлтiн жасау үшiн пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба құралдары туралы деректердің болуы
17
тіркеу куәлігінде электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану салалары мен оны қолдануды шектеу туралы ақпараттың болуы
18
тіркеу куәлігінде тиiстi куәландырушы орталықтың реквизиттерiнің болуы
19
өтініш беруші бекіткен куәландырушы орталықтың модульдерінің (компонент бөліктерінің) өзара іс-қимылының схемасының және қолданылатын криптографиялық түрлендіру алгоритмдері туралы деректер және электрондық цифрлық қолтаңба процесін іске асыру жөніндегі басқа да бастапқы деректер (негізгі талаптар) мен жекелеген параметрлерге және куәландырушы орталыққа қойылатын талаптар бар электрондық цифрлық қолтаңба схемаларының болуы
20
электрондық цифрлық қолтаңбаны дұрыс пайдаланбау фактісінің балмауы
Уәкілетті органның жауапты лауазымдық тұлғалары:
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)
Тексерілетін объектінің иесі:
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы)  (қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)