Об утверждении минимального социального стандарта "Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 259. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2015 года № 11964.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (А.Р. Раимкулова) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Г.А. Ахмедьярова.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
Д. Болатханулы
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 259
Минимальный социальный стандарт
"Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям,
проводимым государственными организациями культуры"
Сноска. Минимальный социальный стандарт - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2015 жылғы 29 шілдедегі № 259 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 тамызда № 11964 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті (А.Р. Райымқұлова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы тармақпен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді іс-шараларды орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Ғ.А. Ахмедьяровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
міндетін атқарушы
Д. Болатханұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 259 бұйрығымен
бекітілген
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 01.07.2023 № 166 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
Лица с инвалидностью первой, второй, третьей групп, дети с инвалидностью до восемнадцати лет.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1.
Доступ к концертным организациям, проводимым за счет бюджетных средств
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
2.
Доступ к театрам, проводимым за счет бюджетных средств
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
3.
Доступ к культурно-досуговым организациям, финансируемым за счет бюджетных средств
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
4.
Доступ к библиотекам, финансируемым за счет бюджетных средств
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
5.
Доступ к музеям и музеям-заповедникам, финансируемым за счет бюджетных средств
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
6.
Доступ к циркам, проводимым за счет бюджетных средств
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 01.07.2023 № 166 (вводится в действие с 01.07.2023).

1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
Бірінші, екінші, үшінші топ мүгедектігі бар адамдар, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ п/п
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/ нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1.
Бюджет қаражаты есебінен өткізетін концерттік мекемелерге қол жетімділікті қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
2.
Бюджет қаражаты есебінен өткізетін театрларға қол жетімділікті қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
3.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мәдени-ойын-сауық мекемелеріне қол жетімділікті қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
4.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын кітапханаларға қол жетімділікті қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
5.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын музейлер және музей- қорықтарға қол жетімділікті қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
6.
Бюджет қаражаты есебінен өткізетін цирктердің қойылымдарына қол жетімділікті қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.