О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 155. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2015 года № 12084
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 «Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и Правил их представления», зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10117, опубликованное 19 марта 2015 года в газете «Казахстанская правда» № 52 (27928), следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1.Утвердить:
1) перечень отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о структуре портфеля ценных бумаг согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о предоставленных займах согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета о структуре инвестиций в капитал юридических лиц согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета об операциях «РЕПО», «обратное РЕПО» согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) форму отчета о вкладах и текущих, корреспондентских счетах согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату согласно приложению 11 к настоящему постановлению;

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 21 тамыздағы № 155 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 қыркүйекте № 12084 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы және «Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10117 тіркелген, 2015 жылғы 19 наурызда «Егемен Қазақстан» газетінде № 52 (28530) жарияланған «Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың талдамасы, корреспонденттік және ағымдағы шоттары туралы есептің нысаны;
3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің нысаны;
4) осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес берілген қарыздар туралы есептің нысаны;
5) осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес активтер мен шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есептің нысаны;
6) осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есептің нысаны;
7) осы қаулының 7-қосымшасына сәйкес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар құрылымы туралы есептің нысаны;
8) осы қаулының 8-қосымшасына сәйкес «РЕПО», «кері РЕПО» операциялары туралы есептің нысаны;
9) осы қаулының 9-қосымшасына сәйкес салымдар және ағымдағы, корреспонденттік шоттар туралы есептің нысаны;
10) осы қаулының 10-қосымшасына сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
11) осы қаулының 11-қосымшасына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есептің нысаны;

11-1) форму отчета о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, исключительным видом деятельности которого является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, согласно приложению 11-1 к настоящему постановлению;
12) Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, согласно приложению 12 к настоящему постановлению.»;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Юридические лица, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан ежеквартально на бумажном носителе отчетность, предусмотренную подпунктом 11-1) пункта 1 настоящего постановления, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Настоящее постановление не распространяется на Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан», акционерное общество «Центральный депозитарий ценных бумаг», организатора торгов и организаций, осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан.»;
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 4 «Форма отчета о предоставленных займах»:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. В Форме отражается остаток ссудной задолженности, включая займы, вынесенные на счета просроченной задолженности (за исключением дисконта, премии, начисленного вознаграждения, положительной/отрицательной корректировки и резервов (провизий)).»;
в приложении 5 «Форма отчета о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности»:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
«17. В графах 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 и 62 отражается стоимость обеспечения, которая определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 256 «Об утверждении Правил определения стоимости залога и другого обеспечения», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10350.»;

11-1) осы қаулының 11-1-қосымшасына сәйкес қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есептің нысаны;
12) осы қаулының 12-қосымшасына сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей қағаз тасымалдауышта осы қаулының 1-тармағының 11-1) тармақшасында көзделген есептілікті ұсынады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы қаулы «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына, «Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі» акционерлік қоғамына, сауда-саттықты ұйымдастырушыға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылмайды.»;
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
«Берілген қарыздар туралы есептің нысаны» 4-қосымшасында:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Нысанда мерзімі өткен берешек шоттарына шығарылған қарыздарды қоса алғанда (дисконтты, сыйлықақыны, есептелген сыйақыны, оң/теріс түзетуді және резервтерді (провизияларды) қоспағанда) несие берешегінің қалдығы көрсетіледі.»;
«Активтер мен шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есептің нысаны» 5-қосымшасында:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 және 62-бағандарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10350 тіркелген «Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 256 қаулысына сәйкес айқындалатын қамтамасыз ету құны көрсетіледі.»;

приложение 6 «Форма отчета о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности» на государственном языке изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению, текст на русском языке приложения 6 не изменяется;
в приложении 11 «Форма отчета о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату»:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. В Форме указываются данные по сделкам, заключенным в течение отчетного месяца, а также по сделкам, действующим по состоянию на конец отчетного периода. Данные указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.»;
дополнить приложением 11-1 в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
в приложении 12:
в Правилах представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций:
преамбулу изложить в следующей редакции:
«Настоящие Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года
«О Национальном Банке Республики Казахстан», от 31 августа 1995 года
«О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», от 23 декабря 1995 года «Об ипотеке недвижимого имущества», от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций», от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и определяют порядок представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в Национальный Банк Республики Казахстан и его территориальные филиалы (далее – уполномоченный орган).»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, за исключением юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, представляют отчетность в уполномоченный орган в электронном формате.»;
в приложении 13:
в Перечне утративших силу постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Подпункты 2) и 3) пункта 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 декабря 2007 года № 274 «О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций», зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5126.».

мемлекеттік тілдегі «Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есептің нысаны» 6-қосымша осы қаулыға  2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын, 6-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді;
«Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есептің нысаны» 11-қосымшасында:
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Нысанда есепті ай ішінде жасалған мәмілелер бойынша, сондай-ақ есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер бойынша деректер көрсетіледі. Деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.»;
осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 11-1-қосымшамен толықтырылсын;
12-қосымшада:
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларында:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы, «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы, «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» 1995 жылғы 23 желтоқсандағы, «Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі, «Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және оның аумақтық филиалдарына (бұдан әрі – уәкілетті орган) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілікті уәкілетті органға электрондық форматта ұсынады.»;
13-қосымшада:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылған қаулыларының тізбесінде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5126 тіркелген «Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 274 қаулысының 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары.».

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 200 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления платежей и переводов денег, порядка открытия, ведения и закрытия банковских счетов», зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9943, опубликованное 30 декабря 2014 года в информационно-правовой системе «Әділет»), следующее изменение:
приложение 2 на государственном языке изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению, текст на русском языке приложения 2 не изменяется.
3. Департаменту платежного баланса, валютного регулирования и статистики (Умбеталиев М.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном
интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзацев сорок четвертого и сорок пятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2015 года.
Председатель
Национального Банка                        К. Келимбетов
СОГЛАСОВАНО
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
А. Смаилов _________________
24 августа 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 августа 2015 года № 155
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Перечень отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций

2. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9943 тіркелген, 2014 жылғы 30 желтоқсанда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыру, банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 200 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
мемлекеттік тілдегі 2-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын, 2-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді.
3. Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика департаменті (Үмбетәлиев М.Т.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы, осы қаулының 2015 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының қырық төртінші және қырық бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Қ. Келімбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Төрағасы ________ Ә. Смайылов
2015 жылғы 24 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 21 тамыздағы
№ 155 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
1-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдар есептілігінің тізбесі