Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2015 года № 12106. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 07.06.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 95) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания стационарозамещающей помощи.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 августа 2015 года № 669
Правила оказания стационарозамещающей помощи
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.04.2020 № ҚР ДСМ-32/2020 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания стационарозамещающей помощи (далее – Правила) определяют порядок оказания стационарозамещающей помощи населению организациями здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и системе обязательного социального медицинского страхования (далее - ОСМС).

Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 қыркүйекте № 12106 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.06.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 95) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 17 тамыздағы
№ 669 бұйрығымен
бекітілген
Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.04.2020 № ҚР ДСМ-32/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде денсаулық сақтау ұйымдарының халыққа стационарды алмастыратын көмек көрсету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) село – населенный пункт с численностью не менее пятидесяти человек, из которых работники, занятые в сельском, лесном и охотничьем хозяйстве, пчеловодстве, рыболовстве и рыбоводстве, члены их семей и специалисты здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта составляют не менее половины населения;
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
3) портал Бюро госпитализации (далее - Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар и дневной стационар в рамках ГОБМП и системе ОСМС;
4) дневной стационар – оказание стационарозамещающей помощи населению на базе организаций здравоохранения;
5) стационарозамещающая помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с медицинским наблюдением;
6) стационар на дому – оказание стационарозамещающей помощи населению на дому.
3. Стационарозамещающая помощь оказывается организациями здравоохранения, имеющими лицензию на соответствующие виды медицинской деятельности.
4. Стационарозамещающая помощь в дневных стационарах предоставляется организациями здравоохранения, оказывающими амбулаторно-поликлиническую, стационарную помощь, в стационарах на дому – организациями здравоохранения, оказывающими амбулаторно-поликлиническую помощь.
5. Стационарозамещающая помощь в рамках ГОБМП и системе ОСМС предоставляется в условиях дневного стационара и стационара на дому по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи или другой организации здравоохранения с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента.
6. Услуги по оказанию стационарозамещающей помощи, не входящие в перечень ГОБМП, оказываются в системе ОСМС и (или) на платной основе и (или) в рамках добровольного медицинского страхования.
7. Питание при оказании стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП и системе ОСМС не предусмотрено, за исключением пациентов, получающих гемодиализные услуги пациентов в противотуберкулезных медицинских организациях, в республиканской организации психического здоровья и центрах психического здоровья.
8. Стационарозамещающая помощь включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по медицинским показаниям;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл – бұл халық саны кемінде елу адам, оның ішінде ауыл, орман және аң шаруашылығымен, ара шаруашылығымен, балық аулаумен және балық шаруашылығымен айналысатын қызметкерлер, олардың отбасы мүшелері және денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, білім, мәдениет және спорт мамандары, халықтың кемінде жартысын құрайтын елді;
2) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
3) емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
4) күндізгі стационар - халыққа стационарды алмастыратын көмекті денсаулық сақтау ұйымының базасында көрсету;
5) стационарды алмастыратын көмек – медициналық бақылау жасалатын, күндізгі стационарды және үйдегі стационарды қамтитын, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны;
6) үйдегі стационар - халыққа стационарды алмастыратын көмекті үйде көрсету.
3. Стационарды алмастыратын көмекті медициналық қызметтің тиісті түрлеріне лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
4. Күндізгі стационарлардағы стационарды алмастыратын көмекті амбулаториялық-емханалық, стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, үйдегі стационарларды – амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары ұсынады.
5. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде күндізгі стационар және үйдегі стационар жағдайында ұсынылатын стационарды алмастыратын көмек осы пациентті емдеу үшін зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелері және қажетті бейінді мамандардың консультацияларымен медициналық-санитариялық алғашқы көмек маманының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы бойынша ұсынылады.
6. ТМККК тізбесіне кірмейтін стационарды алмастыратын көмек көрсету қызметтері МӘМС жүйесінде және (немесе), ақылы негізде және (немесе) ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде көрсетіледі.
7. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде гемодиализ қызметтерін алатын, туберкулезге қарсы медициналық ұйымдардағы, республикалық психикалық денсаулық сақтау ұйымындағы және психикалық денсаулық орталықтардағы пациентерді қоспағанда тамақтандыру көзделмеген.
8. Стационарды алмастыратын көмек:
1) медициналық көрсетілімдер бойынша дәрігердің қарап-тексеруін, бейінді мамандардың консультациясын;

2) диагностические услуги, в том числе лабораторные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно протоколам диагностики и лечения;
3) лечение основного заболевания, послужившего причиной стационарозамещающей терапии, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, путем проведения медицинских манипуляций и хирургических операций;
4) проведение гемодиализа и перитонеального диализа;
5) проведение химио - и лучевой терапии;
6) медицинскую реабилитацию;
7) организацию стационара на дому при острых и хронических состояниях, которые не позволяют пациенту самостоятельно посетить поликлинику;
8) обеспечение кровью, ее компонентами в соответствии с номенклатурой и в порядке их заготовки, переработки, хранения, реализации, а также кровью, ее компонентами, препаратами в соответствии с порядком их хранения, переливания, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 666 "Об утверждении Номенклатуры, Правил заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5925) при оказании стационарозамещающей помощи при круглосуточных стационарах;
9) организацию паллиативной помощи и сестринского ухода;
10) экспертизу временной нетрудоспособности.
9. Стационарозамещающая помощь в специализированных медицинских организациях и (или) отделениях соответствующего профиля оказывается пациенту по заключению специалиста со следующими заболеваниями:
1) психическое расстройство и расстройство поведения, связанное с употреблением психоактивных веществ;
2) злокачественные новообразования;
3) инфекционные и паразитарные заболевания (кишечные инфекции, бактериальные зоонозы, вакциноуправляемые инфекции);
4) туберкулез при наличии условий изоляции пациента и БК (-);
5) кожные (контагиозные дерматозы, инфестации) и венерические заболевания.
Глава 2. Порядок оказания стационарозамещающей помощи
10. Стационарозамещающая помощь в условиях амбулаторно-поликлинических организаций здравоохранения, круглосуточных стационаров и стационаров на дому на уровне города и (или) села оказывается:
в соответствии с перечнем заболеваний по кодам МКБ-10 для преимущественного лечения в дневном стационаре согласно приложению 1 к настоящим Правилам, за исключением класса V психические расстройства и расстройства поведения, которые оказываются в соответствии со Стандартом организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 95 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13404);

2) диагностика мен емдеу хаттамаларына сәйкес диагностикалық, оның ішінде зертханалық және патологоанатомиялық (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер) көрсетілетін қызметтерді;
3) медициналық манипуляцияларды және хирургиялық операцияларды жүргізу арқылы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, стационарды алмастыратын терапияға себепші болған негізгі ауруларды емдеуді;
4) гемодиализ және перитонеалдық диализ жүргізуді;
5) химиялық және сәулелік терапия жүргізуді;
6) медициналық оңалтуды;
7) пациентке өз бетінше емханаға келуге мүмкіндік бермейтін жіті және созылмалы жағдайларда үйде стационарды ұйымдастыруды;
8) "Қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасын, қағидаларын, сондай-ақ, қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 6 қарашадағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 5925 болып тіркелген) сәйкес номенклатура және оларды дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу тәртібіне, сондай-ақ, тәуліктік стационарлар кезінде стационарды алмастыратын көмек көрсеткенде, оларды сақтау, құю тәртібіне сәйкес қанмен, оның компоненттерімен, препараттаратымен қамтамасыз ету;
9) паллиативтік көмекті және мейіргер күтімін ұйымдастыруды;
10) еңбекке уақытша жарамсыздықты сараптауды қамтиды.
9. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда және (немесе) тиісті бейіндегі бөлімшелерде стационарды алмастыратын көмек пациентке мынадай аурулар бойынша маманның қорытындысы бойынша көрсетіледі:
1) психикалық бұзылу және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты мінез-құлық бұзылуы;
2) қатерлі ісіктер;
3) инфекциялық және паразиттік аурулар (ішек инфекциялары, бактериялық зооноздар, вакцинамен басқарылатын инфекциялар);
4) пациентті және БК (-) оқшаулау жағдайы болған кездегі туберкулез;
5) тері (контагиозды дерматоздар, инфестациялар) және венерологиялық аурулар.
2-тарау. Стационарды алмастыратын көмек көрсету тәртібі
10. Амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдары, тәуліктік стационар және үйдегі стационар жағдайларында стационарды алмастыратын көмек:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 95 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13404 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициалық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес көрсетілетін V психикалық бұзушылықтарды және мінез-құлық бұзушылықтары класын қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі стационарда басым емдеу үшін АХЖ-10 кодтары бойынша аурулардың тізбесіне;

в соответствии с перечнем операций и манипуляций по кодам МКБ-9, подлежащих преимущественному лечению в дневном стационаре согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Стационарозамещающая помощь при оказании восстановительного лечения и медицинской реабилитации оказывается в соответствии с Правилами оказания восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10678), при оказании паллиативной помощи и сестринского ухода в соответствии с Правилами оказания паллиативной помощи и сестринского ухода, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 168 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10803).
При проведении лечебно-диагностических мероприятий в приемном отделении стационара до установления диагноза, не требующего лечения в условиях круглосуточного стационара, специалистом приемного отделения принимается решение о продолжении лечения в амбулаторных или стационарозамещающих условиях в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12204).
11. Дети до 3- х лет госпитализируются в дневной стационар совместно с лицами, непосредственно осуществляющими уход за ними или сопровождающим лицом, уполномоченным его законным представителем.
12. При направлении пациента в дневной стационар, в стационар на дому необходимо:
руководствоваться приложениями к Правилам по соответствию перечня заболеваний, операций и манипуляций согласно кодам МКБ - 10, 9 для преимущественного лечения в дневном стационаре и стационаре на дому;
проводить при наличии показаний клинико-диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) исследования, консультации профильных специалистов соответственно направляемому диагнозу, руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения;
специалисту ПМСП оформить выписку из амбулаторной карты пациента по форме 025/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – приказ № 907) с рекомендациями профильных специалистов по лечению пациента в дневном стационаре и стационар на дому;

Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес күндізгі стационарда басым емдеуге жататын АХЖ-9 кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялардың тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту көрсету кезінде стационарды алмастыратын көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 98 бұйрығымен бекітілген Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10678 болып тіркелген), сәйкес көрсетіледі, палиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсету кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 168 бұйрығымен бекітілген Паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсету қағидаларына сәйкес жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10803 болып тіркелген).
Тәуліктік стационар жағдайында емдеуді талап етпейтін, диагнозды қойғанға дейін стационардың қабылдау бөлімшесінде емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес амбулаториялық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда қабылдау бөлімінің маманы емді жалғастыру туралы шешімі қабылдайды.
11. Үш жасқа дейінгі балалар күндізгі стационарға оларға тікелей күтім жасауды жүзеге асыратын адамдармен немесе алып жүретін адаммен, оның уәкілетті заңды өкілімен бірге емдеуге жатқызылады.
12. Пациентті күндізгі стационарға, үйдегі стационарға жіберген кезде:
күндізгі стационарда және үйдегі стационарда басым емдеу үшін АХЖ-10, 9 кодтарына сәйкес аурулардың, операциялар мен манипуляциялардың тізбесіне сәйкес келуі бойынша Қағидаларға қосымшаларды басшылыққа алу;
көрсетілемдер болған кезде МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының маманы пациентке клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулер, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, жолдама берілген диагнозға сәйкес бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді;
МСАК маманына күндізгі стационарда және үйдегі стационарда пациентті емдеу жөніндегі бейінді мамандардың ұсынымдарымен 025/у нысаны бойынша пациенттің амбулаториялық картасынан үзінді көшірмені ресімдейді;

зарегистрировать в портале Бюро госпитализации (далее - Портал) данные пациента с указанием основного диагноза по кодам МКБ - 10, 9 с определением планируемой даты плановой госпитализации. Дату плановой госпитализации, определяет принимающая сторона в соответствии с очередностью направлений медицинской организации. При направлении на получение услуг гемодиализа и перитонеального диализа дополнительно указывать уточняющий код: Z49.1 Экстракорпоральный диализ (диализ почечный) или Z49.2 Другой вид диализа (перитонеальный диализ).
13. При поступлении пациента в дневной стационар, в стационар на дому заполняется учетная медицинская документация согласно форме 066/у, утвержденной приказом № 907.
14. Показаниями для госпитализации в дневной стационар при амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения и в стационар на дому являются:
1) обострение хронических заболеваний, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
2) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению;
3) долечивание пациента на следующий день после курса стационарного лечения по медицинским показаниям;
4) проведение курсов медицинской реабилитации второго и третьего этапа;
5) паллиативная помощь;
6) орфанные заболевания у детей, сопряженных с высоким риском инфекционных осложнений и требующих изоляции в период сезонных вирусных заболеваний, для получения регулярной заместительной ферментативной и антибактериальной терапии.
15. Показаниями для госпитализации в дневной стационар при круглосуточном стационаре являются:
1) проведение операций и вмешательств со специальной предоперационной подготовкой и реанимационной поддержкой;
2) проведение сложных диагностических исследований, требующих специальной предварительной подготовки, а также не доступных в амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения;
3) наблюдение пациентов, лечение которых связано с переливанием препаратов крови, внутривенных вливаний кровезамещающих жидкостей, специфической гипосенсибилизирующей терапии, инъекций сильнодействующих препаратов, внутрисуставных введений лекарственных средств;
4) долечивание на следующий день после стационарного лечения при наличии показаний к ранней выписке после оперативного лечения;

жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін анықтай отырып, АХЖ-10, 9 кодтары бойынша негізгі диагнозды көрсете отырып, пациенттің деректерін Емдеуге жатқызу бюросы порталына (бұдан әрі – Портал) тіркеу қажет. Жоспарлы емдеуге жатқызу күнін медициналық ұйым бағыттарының кезектілігіне сәйкес қабылдаушы тарап айқындайды. Гемодиализ және перитонеалдық диализ қызметтерін алуға жіберген кезде нақтылаушы: Экстракорпоралдық диализ (бүйрек диализі) Z49.1 кодын немесе Диализдің басқа түрінің Z49.2 (перитонеалдық диализ) кодын қосымша көрсету қажет.
13. Пациент күндізгі стационарға, үйдегі стационарға түскен кезде "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі – № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген № 066/у нысанына сәйкес есепке алу медициналық құжаттамасы толтырылады.
14. Амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарға және үйдегі стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер:
1) тәуліктік медициналық бақылауды талап етпейтін созылмалы аурулардың асқынуы;
2) динамикалық бақылауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттердің топтарын белсенді жоспарлы сауықтыру;
3) медициналық көрсетілімдер бойынша стационарлық емдеу курсынан кейін келесі күні пациентті толықтай емдеу;
4) 2 және 3 кезеңдегі медициналық оңалту курстарын өткізу;
5) паллиативтік көмек болып табылады;
6) балаларда тұрақты алмастырушы ферментативтік және бактерияға қарсы терапияны алу үшін маусымдық вирустық аурулар кезеңінде оқшаулауды талап ететін инфекциялық асқынулардың жоғары қаупіне байланысты орфандық (сирек кездесетін) аурулардың болуы көрсетілімдер болып табылады.
15. Тәуліктік стационардың жанындағы күндізгі стационарға емдеуге жатқызуға үшін көрсетілімдер мыналар болып табылады:
1) арнайы операция алдындағы даярлықпен және реанимациялық қолдаумен операциялар мен араласулар жүргізу;
2) арнайы алдын ала даярлықты талап ететін, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдарында қолжетімсіз күрделі диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) қан препараттарын құюмен, қан алмастыратын сұйықтықтарды вена ішіне құюмен, ерекше гипосенсибилизирлеуіш терапиямен, қатты әсер ететін препараттардың инъекциясымен, дәрілік заттарды буын ішіне енгізумен байланысты бақылау және емдеу;
4) стационарлық емдеуден соң операциялық емдеуден кейін ерте шығаруға көрсетілімдер болған кезде келесі күні толықтай емдеу;

5) паллиативная помощь;
6) химиотерапия, лучевая терапия, коррекция патологических состояний, возникших после проведения специализированного лечения онкологическим пациентам.
16. Общими противопоказаниями для предоставления стационарозамещающей помощи являются:
1) заболевания, требующие круглосуточного проведения лечебных процедур и медицинского наблюдения;
2) инфекционные заболевания, кроме оказания стационарозамещающей помощи больным с коронавирусной инфекцией COVID-19 на дому;
3) заболевания, представляющие опасность для окружающих, в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11512).
Медицинская помощь предоставляется после получения информированного письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя на проведение лечебно-диагностических мероприятий.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 17.07.2020 № ҚР ДСМ-85/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Медицинская помощь в стационаре на дому оказывается участковыми терапевтами, врачами общей практики, профильными специалистами, фельдшерами, акушерами, социальными работниками в области здравоохранения и медицинскими сестрами, психологами, по медицинским показаниям проводятся консультации других профильных специалистов.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.07.2020 № ҚР ДСМ-85/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Пациенты, находящиеся на лечении в дневном стационаре, подлежат ежедневному осмотру медицинским работником за исключением пациентов, находящихся на программной терапии (эфферентная терапия, гемодиализ, перитонеальный диализ, ультрафильтрация, химиотерапия, радиотерапия), при которых осмотр проводится при обращении пациента согласно программе лечения.
19. Врач при оказании стационарозамещающей помощи в дневном стационаре и стационаре на дому осматривает пациента, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов, согласно стандартам в области здравоохранения и руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения.

5) паллиативтік көмек;
6) химиотерапия, сәулелік терапия, онкологиялық пациенттерге мамандандырылған ем жүргізгеннен кейін туындайтын патологиялық жағдайларды түзету болып табылады.
16. Стационарды алмастыратын көмекті ұсыну үшін жалпы қарсы көрсетілімдер:
1) емдік емшараларды және медициналық бақылауды тәулік бойы жүргізуді талап ететін аурулар;
2) COVID-19 коронавирустық инфекциясы бар науқастарға үйде стационарды алмастыратын көмек көрсетуден басқа, инфекциялық аурулар;
3) "Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11512 болып тіркелген) сәйкес айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулар болып табылады.
Медициналық көмек пациенттің немесе оның заңды өкілінің емдеу- диагностикалық іс-шараларды жүргізуге жазбаша ерікті келісімін алғаннан кейін көрсетіледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.07.2020 № ҚР ДСМ-85/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Үйдегі стационарда медициналық көмекті учаскелік терапевтер, жалпы практика дәрігерлері, бейінді мамандар, фельдшерлер, акушерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер және медбикелер, психологтар көрсетеді, медициналық көрсетілімдер бойынша басқа бейінді мамандардың консультациялары өткізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.07.2020 № ҚР ДСМ-85/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Емдеу бағдарламасына сәйкес пациент жүгінген кезде қарап-тексеру жүргізілген кезде бағдарламалық терапиядағы (эференттік терапия, гемодиализ, перитониалдық диализ, ультрафильтрация, химиотерапия, радиотерапия) пациенттерді қоспағанда, күндізгі стационардағы емдегі пациенттерді медицина қызметкерлері күнделікті қарап-тексереді.
19. Күндізгі стационарда және үйдегі стационарда стационарды алмастыратын көмек көрсеткен кезде пациентті қарап-тексереді, жүргізіліп жатқан емді түзетеді, қажет болған кезде қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулерді және денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес және диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды.

20. При ухудшении состояния в дневном стационаре, медицинскими работниками организации здравоохранения, в которой находится пациент, оказывается неотложная медицинская помощь и при наличии медицинских показаний пациент направляется в круглосуточный стационар для продолжения лечения в сопровождении бригады скорой медицинской помощи.
21. При улучшении состояния и необходимости продолжения терапии, не требующей стационарозамещающей помощи, пациент направляется на дальнейшее амбулаторное лечение под наблюдение специалиста ПМСП по месту прикрепления.
При выписке из дневного стационара пациенту выдается выписной эпикриз согласно форме 003/у, утвержденной приказом № 907, где указываются заключительный клинический диагноз, проведенный объем диагностических исследований, лечебных мероприятий, рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению.
Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
22. Длительность лечения с момента поступления пациента составляет:

20. Пациент жатқан күндізгі стационарда жағдайы нашарлаған кезде денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлері кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді және медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент жедел медициналық көмек бригадасының алып жүруімен емді жалғастыру үшін тәуліктік стационарға ауыстырылады.
21. Жағдайы жақсарған және стационарды алмастыратын көмекті талап етпейтін терапияны жалғастыру қажет болған кезде пациент тіркелген жері бойынша МСАК маманының бақылауымен одан әрі амбулаториялық ем алуға жіберіледі.
Күндізгі стационардан шығару кезінде пациентке № 907 бұйрықпен бекітілген 003/у нысанына сәйкес үзінді эпикриз беріледі, онда қорытынды клиникалық диагноз, диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының жүргізілген көлемі, одан әрі бақылау және емдеу жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі.
Үзінді көшірме бойынша деректер ақпараттық жүйелерге көшірменің нақты уақытын көрсете отырып, сол күні жазылады.
22. Емдеу ұзақтығы пациент келіп түскен сәттен бастап:

1) в дневном стационаре не менее трех рабочих дней и не более восьми рабочих дней, за исключением пациентов, находящихся на гемодиализе, перитонеальном диализе, химио- и лучевой терапии, программной терапии, медицинской реабилитации и восстановительном лечении;
2) в стационаре на дому не менее трех рабочих дней и при острых заболеваниях не более пяти рабочих дней, при обострении хронических заболеваний не более 8 рабочих дней.

1) Күндізгі стационарда кемінде үш жұмыс күні және жіті аурулар кезінде бес күннен аспайтын, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде аспайтын гемодиализде, перитонеальдық диализдегі, химиялық және сәулелік терапияда, бағдарламалық терапиядағы, медициналық оңалту мен қалпына келтіру еміндегі пациенттерді қоспағанда сегіз жұмыс күнінен;
2) үйдегі стационарда кемінде үш жұмыс күні және жіті аурулар кезінде бес жұмыс күнінен аспайтын, созылмалы аурулары асқынған кезде сегіз жұмыс күнінен аспайтын күнді құрайды.

23. Режим работы дневного стационара при амбулаторно-поликлинических организациях, устанавливается с 08-00 до 20-00 часов с обеспечением выполнения назначений в праздничные и выходные дни дежурным персоналом по скользящему графику.
24. При выписке пациента, получившего стационарозамещающую помощь, заполняется статистическая карта прошедшего лечение в дневном стационаре и стационаре на дому по форме 066/у, утвержденной приказом № 907.
Приложение 1
к Правилам оказания
стационарозамещающей помощи
Перечень заболеваний по кодам МКБ 10 подлежащих лечению в дневном стационаре в рамках ГОБМП/ОСМС
№ пп
Код МКБ 10
Наименование
ГОБМП
ОСМС
1

23. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың жанындағы күндізгі стационардың жұмыс режимі ауыспалы кесте бойынша кезекші персоналдың мереке және демалыс күндеріндегі тағайындауларды орындауын қамтамасыз ете отырып, сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін деп белгіленеді.
24. Стационарды алмастыратын көмек алған пациентті шығару кезінде № 907 бұйрықпен бекітілген № 066-4/у нысаны бойынша күндізгі стационарда және үйдегі стационарда ем алған пациенттің статистикалық картасы толтырылады.
Стационарды алмастыратын
көмек көрсету қағидаларына
1-қосымша
ТМККК және МӘМС шеңберінде күндізгі стационарда емдеуі тиіс АХЖ-10 диагноздары бойынша кодтардың тізбесі
р/с №
АХЖ-10 коды
Атауы
ТМККК
МӘМС
1