О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 сентября 2010 года № 424 "Об утверждении Перечня должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта и квалификационных требований, предъявляемых к ним"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 950. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2015 года № 12215
В соответствии с пунктом 2 статьи 32 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 сентября 2010 года № 424 «Об утверждении Перечня должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта и квалификационных требований, предъявляемых к ним» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6581, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 6 ноября 2010 года № 295-296 (26356-26357), следующее изменение:
в наименование приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
Перечень должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта и квалификационные требования, предъявляемые к ним, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

"Темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) және оларға қойылатын біліктілік талаптарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация Министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 424 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 950 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 29 қазанда № 12215 болып тіркелді
«Темір жол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) және оларға қойылатын біліктілік талаптарының тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация Министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 424 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6581 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2010 жылғы 10 қарашадағы № 469-477 (26320) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін және оларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі және оларға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) және оларға қойылатын біліктілік талаптарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       Ж. Касымбек
Приложение
к приказу исполняющего обязанности Министра
по инвестициям и развитию Республики Казахстан
от 29 сентября 2015 года № 950
Утвержден
приказом исполняющего обязанности Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 20 сентября 2010 года № 424
Перечень
должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта
и квалификационные требования, предъявляемые к ним
Раздел 1. Административно-управленческие и вспомогательные
службы
Наименование
должности
Требования к квалификации
Образование
Специальность в сфере
Опыт работы по специальности на должностях по соответствующему профилю службы
Служба охраны труда, экологии, промышленной безопасности и примыканий, пересечений железнодорожных путей
Центральный аппарат национальной железнодорожной компании
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)/ Главный менеджер (первого уровня оплаты)/
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны, Локомотивы и электроподвижной состав); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Электротехника (Радиотехника, электроника и телекоммуникации); Автоматизация и управление; Электроэнергетика; Стандартизация, метрология и сертификация; Безопасность жизнедеятельности и охрана окружающей среды; Строительство (Строительство железных дорог; путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство; Машиностроение (Технологические машины и оборудование) Инженерные системы; Экология; Теплоэнергетика
на руководящих должностях  в организациях железнодорожного транспорта не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (управления)/Главный менеджер (второго уровня оплаты)/ Заместитель руководителя (начальника) подразделения (управления)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 2 лет
Руководитель (начальник) отдела/ Менеджер (первого уровня оплаты)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Заместитель руководителя (начальника) отдела/ Менеджер (второго уровня оплаты)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер) (третьего уровня оплаты)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Филиалы сетевого уровня / Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента, управления)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента, управления)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны, Локомотивы и электроподвижной состав); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Электротехника (Радиотехника, электроника и телекоммуникации); Автоматизация и управление; Электроэнергетика; Стандартизация, метрология и сертификация; Безопасность жизнедеятельности и охрана окружающей среды; Строительство (Строительство железных дорог; путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство; Машиностроение (Технологические машины и оборудование) Инженерные системы; Экология; Теплоэнергетика
не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 3 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы (подразделения, отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны, Локомотивы и электроподвижной состав); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Электротехника (Радиотехника, электроника и телекоммуникации); Автоматизация и управление; Электроэнергетика; Стандартизация, метрология и сертификация; Безопасность жизнедеятельности и охрана окружающей среды; Строительство (Строительство железных дорог; путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство; Машиностроение (Технологические машины и оборудование) Инженерные системы; Экология; Теплоэнергетика
не менее 5 лет, в том числе не менее 3 лет на руководящих должностях
Ведущий инженер по безопасности и охране труда/ Ведущий инженер по охране окружающей среды (эколог)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Инженер по безопасности и охране труда I категории/Инженер по охране окружающей среды (эколог) I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер по безопасности и охране труда II категории/Инженер по охране окружающей среды (эколог) II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер по безопасности и охране труда/ Инженер по охране окружающей среды (эколог)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы линейного уровня
Руководитль (начальник) службы (подразделения, отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны, Локомотивы и электроподвижной состав); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Электротехника (Радиотехника, электроника и телекоммуникации); Автоматизация и управление; Электроэнергетика; Стандартизация, метрология и сертификация; Безопасность жизнедеятельности и охрана окружающей среды; Строительство (Строительство железных дорог; путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство; Машиностроение (Технологические машины и оборудование) Инженерные системы; Экология; Теплоэнергетика
не менее 3 лет, в том числе не менее 2 лет на должности по охране труда
Ведущий инженер по безопасности и охране труда/ Ведущий инженер по охране окружающей среды (эколог)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Инженер по безопасности и охране труда I категории/Инженер по охране окружающей среды (эколог) I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер по безопасности и охране труда II категории / Инженер по охране окружающей среды (эколог) II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер по безопасности и охране труда/ Инженер по охране окружающей среды (эколог)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Раздел 2. Службы контроля и безопасности
Наименование
должности
Требования к квалификации
Образование
Специальность в сфере
Опыт работы по специальности на должностях по соответствующему профилю службы
Служба безопасности движения
Центральный аппарат национальной железнодорожной компании
Руководитель (начальник) службы (департамента) /  Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента) / Главный менеджер (первого уровня оплаты)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Локомотивы, Вагоны, Локомотиво – вагоностроение, Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство);  Транспортное строительство; Автоматизация и управление (Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте и метрополитене); Электроэнергетика (Электроснабжение монтержелезных дорог)
не менее 7 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 5 лет, в том числе по обеспечению безопасности движения соответствующего хозяйства не менее 3 лет
Руководитель (начальник) подразделения (управления) / Заместитель руководителя (начальника) подразделения (управления) / Главный менеджер (второго уровня оплаты
высшее (или послевузовское)
не менее 7 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 5 лет, в том числе по обеспечению безопасности движения соответствующего хозяйства не менее 3 лет
Руководитель (начальник) отдела/ Менеджер (первого уровня оплаты)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет по профилю соответствующего хозяйства на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта
Ревизор по безопасности движения (по хозяйствам)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет по профилю соответствующего хозяйства на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта
Главный специалист (Менеджер) (третьего уровня оплаты)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет по профилю соответствующего хозяйства
Региональный главный ревизор по безопасности движения
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет по профилю соответствующего хозяйства на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта
Региональный ревизор по безопасности движения (по хозяйствам)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет по профилю соответствующего хозяйства
Инженер по безопасности движения II категории / Инспектор
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет по профилю соответствующего хозяйства
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование, Вагоны); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Автоматизация и управление; Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство); Электроэнергетика
не менее 5 лет по профилю соответствующего хозяйства на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет по профилю соответствующего хозяйства на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет, в том числе по безопасности движения и охране труда соответствующего хозяйства на руководящих должностях не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет по профилю соответствующего хозяйства
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
по профилю соответствующего хозяйства  не менее 3 лет, либо в должности инженера, не менее 2 лет
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
по профилю соответствующего хозяйства не менее 1 года
Инженер по безопасности движения /Инспектор
высшее (или послевузовское)
по профилю соответствующего хозяйства не менее 2 лет
Ситуационный центр
(подразделение по текущему мониторингу, ситуационному анализу и прогнозированию)
Руководитель (начальник) подразделения
высшее (или послевузовское)
Экономика; Менеджмент; Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны, Локомотивы и электроподвижной состав, Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Автоматика, телемеханика и связь; Электроэнергетика; Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство), Юриспруденция, Правоохранительная деятельность; Военное дело и безопасность.
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) отдела/ Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не  менее 2 лет
Структурное подразделение по восстановительным и пожарным работам
Руководитель (начальник) подразделения
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны); Пожарная безопасность; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 5 лет
Руководитель (начальник) отдела/ Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Филиалы регионального, линейного уровней
Руководитель (начальник) службы/ Руководитель (начальник) подразделения
высшее (или послевузовское)
Менеджмент; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Автоматизация и управление; Строительство
не менее 5 лет по профилю соответствующего хозяйства
Руководитель (начальник) отдела / Эксперт
высшее (или послевузовское)

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы                    Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 950 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 424 бұйрығымен бекітілген
Темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі және оларға қойылатын біліктілік талаптары
1 бөлiм. Әкімшілік-басқару және қосалқы қызметтер
Лауазым атауы
Біліктілік талаптары
Білімі
Мамандық саласы
Мамандығы бойынша қызмет кескiне тиісті лауазымдарда еңбек өтілі
Өндірістік қауіпсіздік және теміржолдарың түйіспелерін, қиылыстарын, еңбекті, экологияны қорғау қызметі
Ұлттық темiр жол компаниясының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас менеджер (бірінші деңдейдегі еңбек төлемі) /
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар, Локомотивтер және электр жылжымалы құрам); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Электр техникасы (Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар); Автоматтандыру және басқару; Электр энергетика; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау; Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс; Машинажасау (Технологиялық машиналары және жабдықтар) Инженерлік жүйелер; Экология; Жылу энергетикасы
темір жол ұйымдарында басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (басқарма) басшысы (бастығы) / Бас менеджер (екінші деңдейдегі еңбек төлемі) / Бөлімше (басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлім басшысы (бастығы) / Менеджер (бірінші деңдейдегі еңбек төлемі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлім басшысының (бастығының) орынбасары / Менеджер (екінші деңдейдегі еңбек төлемі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер) (үшінші деңдейдегі еңбек төлемі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент, басқарма) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент, басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар, Локомотивтер және электр жылжымалы құрам); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Электр техникасы (Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар); Автоматтандыру және басқару; Электр энергетика; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау; Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс; Машина жасау (Технологиялық машиналары және жабдықтар) Инженерлік жүйелер; Экология; Жылу энергетикасы
5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет (бөлімше, бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар, Локомотивтер және электр жылжымалы құрам); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Электр техникасы (Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар); Автоматтандыру және басқару; Электр энергетика; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау; Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс; Машина жасау (Технологиялық машиналары және жабдықтар) Инженерлік жүйелер; Экология; Жылу энергетикасы
5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жетекшi инженер / Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жетекшi инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
I санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер / I санаттағы қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер / II санаттағы қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер / Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Желілік деңгейдегі филиал
Қызмет (бөлімше, бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар, Локомотивтер және электр жылжымалы құрам); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Электр техникасы (Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар); Автоматтандыру және басқару; Электр энергетика; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау; Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс; Машина жасау (Технологиялық машиналары және жабдықтар) Инженерлік жүйелер; Экология; Жылу энергетикасы
3 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде 2 жылдан кем болмауы тиіс еңбекті қорғау жөніндегі лауазымдарда
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жетекшi инженер / Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жетекшi инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
I санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер / I санаттағы қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер / II санаттағы қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер / Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
2 бөлiм. Бақылау мен қауіпсіздік қызметі
Лауазым атауы
Біліктілік талаптары
Білімі
Мамандық саласы
Мамандығы бойынша қызмет кескiне тиісті лауазымдарда еңбек өтілі
Қозғалыс қауіпсіздігі қызметі
Ұлттық темiр жол компаниясының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас менеджер (бірінші деңдейдегі еңбек төлемі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Локомотивтер, Вагондар, Локомотивтік – вагонқұрылысы, Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс; Автоматтандыру және басқару (Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс және метрополитен); Электр энергетика (темір жолды электрмен жабдықтау)
7 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде тиісті шаруашылықтың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі еңбек өтілі 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (басқарма) басшысы (бастығы) / Бөлімше (басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас менеджер (екінші деңдейдегі еңбек төлемі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
7 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде тиісті шаруашылықтың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі еңбек өтілі 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлім басшысы (бастығы) / Менеджер (бірінші деңдейдегі еңбек төлемі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
темір жол ұйымдарында тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Қозғалыс қауіпсіздігі ревизоры (шаруашылық бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
темір жол ұйымдарында тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер) (үшінші деңгейдегі еңбек төлемі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 3 жылдан кем болмауы тиіс
Аймақтық қозғалыс қауіпсіздігі бас ревизоры
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
темір жол ұйымдарында тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Аймақтық қозғалыс қауіпсіздігі ревизоры (шаруашылық бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 3 жылдан кем болмауы тиіс
Қозғалыс қауіпсіздігінің II санаттағы инженері / Инспектор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 3 жылдан кем болмауы тиіс
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Автоматтандыру және басқару; Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Электр энергетика
темір жол ұйымдарында тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
темір жол ұйымдарында тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде қозғалыс қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша тиісті шаруашалықта басшылық лауазымда 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 3 жылдан кем болмауы тиіс, немесе инженер лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 1 жылдан кем болмауы тиіс
Қозғалыс қауіпсіздік инженері / Инспектор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 2 жылдан кем болмауы тиіс
Ситуациялық орталық (ағымдық мониторингтеу, ситуациялық талдау және болжау жөніндегі бөлімше)
Бөлімше басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Экономика; Менеджмент; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар, Локомотивтер және электр жылжымалы құрам, Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Автоматика, телемеханика және байланыс; Электр энергетика; Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы), Юриспруденция, Құқық қорғау қызмет; Әскери іс және қауіпсіздік.
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлім басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Қалпына келтіру және өрт жұмыстары жөніндегі құрылымдық бөлімше
Бөлімше басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар); Өрт қауіпсіздігі; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлім басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Өңірлік, желілік деңгейдегі филиалдар
Қызмет басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Менеджмент; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Автоматтандыру және басқару; Құрылыс
5 жылдан кем болмауы тиіс тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша
Бөлім басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)

по профилю соответствующего хозяйства не менее 5 лет, либо в должности инженера 1 категории по профилю соответствующего хозяйства, не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет по профилю соответствующего хозяйства
Ревизор по безопасности движения
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Строительство; Транспортное строительство; Электроэнергетика
не менее 3 лет по профилю соответствующего хозяйства
Руководитель (начальник) отряда (пожарного)/ Заместитель руководителя (начальника) отряда (пожарного)
высшее (или послевузовское), специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны); Пожарная безопасность; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 3 лет на руководящих должностях по пожарной безопасности
Помощник начальника отряда (пожарного)
высшее (или послевузовское), специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
не менее 3 лет
Старший инструктор по противопожарной профилактике/Старший инспектор пожарный/ Старший инструктор по организации службы отряда пожарной охраны
высшее (или послевузовское), специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
не менее 3 лет
Инструктор по противопожарной профилактике/ Инспектор пожарный/ Инструктор по организации службы отряда пожарной охраны
высшее (или послевузовское), специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
не менее 2 лет
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
Пожарная безопасность; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) караула (начальник смены)
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
Пожарная безопасность; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам); Безопасность жизнедеятельности защита окружающей среды
не менее 1 года
Старший пожарный (спасатель), пожарный (пожарный спасатель)
среднее и специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
без предъявления требований к стажу
Радиотелефонист (диспетчер пункта связи)/Диспетчер пожарной связи
среднее и специальная подготовка в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности
Пожарная безопасность; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
не менее 3 лет
Руководитель (начальник) пожарного поезда / Руководитель (начальник) восстановительного поезда / Заместитель начальника пожарного поезда / Заместитель начальника восстановительного поезда
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны); Пожарная безопасность; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 3 лет
Мастер (по ремонту пожарных рукавов и обслуживанию пожарной техники и газодымозащитной службы) пожарного поезда
высшее
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Пожарная безопасность; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
не менее 2 лет
Мастер (по гидропневматике и подъемного оборудования) восстановительного поезда
высшее
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 6 месяцев
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 3 лет
Инструктор производственного обучения (крановых работ)
высшее
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 3 лет
Раздел 3. Службы инфраструктуры, перевозок и транспортной логистики

тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 5 жылдан кем болмауы тиіс, немесе тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 1 санаттағы инженер лауазымында, 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 2 жылдан кем болмауы тиіс
Қозғалыс қауіпсіздігі ревизоры
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Құрылыс; Көліктік құрылыс; Электр энергетика
тиісті шаруашылықтың кәсібі бойынша 3 жылдан кем болмауы тиіс
Отряд (өрт) басшысы (бастығы) / Отряд (өрт) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар); Өрт қауіпсіздігі; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
өрт қауіпсіздігі бойынша басшылық лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Отряд (өрт) бастығының көмекшісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өрттің алдын алу жөніндегі аға нұсқаушы / Аға өрт инспекторы / Өрт күзеті отрядының қызметін ұйымдастыру жөніндегі аға нұсқаушы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өрттің алдын алу жөніндегі нұсқаушы / Өрт инспекторы / Өрт күзеті отрядының қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаушы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік), өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
Өрт қауіпсіздігі; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Жол-құрылымдылық машиналарды техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Қарауыл басшысы (бастығы) (кезек бастығы)
орта (техникалық және кәсіптік) және өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
Өрт қауіпсіздігі; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Жол-құрылымдылық машиналарды техникалық пайдалану (түрлері бойынша); Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
1 жылдан кем болмауы тиіс
Аға өрт сөндіруші (құтқарушы), Өрт сөндіруші (өрт сөндіруші құтқарушы)
орта және өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Радиотелефоншы (байланыс пунктінің диспетчері) / Өрт сөндіру байланысының диспетчері
орта және өрт қауіпсіздігі саласындағы арнайы оқу орталықталығында арнайы дайындық
Өрт қауіпсіздігі; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Жол-құрылымдылық машиналарды техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өрт сөндіру поезының басшысы (бастығы) / Қалпына келтіру поезының басшысы (бастығы) / Өрт сөндіру поезы басшысының (бастығының) орынбасары / Қалпына келтіру поезы басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар); Өрт қауіпсіздігі; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өрт сөндіру поезының шебері (өрт сөндіру құбырын жөндеу және өрт сөндіру техникасымен газдан түтіннен қорғау қызметіне қызмет көрсету жөнінде)
жоғары
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Өрт қауіпсіздігі; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Жол-құрылымдылық машиналарды техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Қалпына келтіру поезының шебері (көтергіш және гидропневматика жөніндегі)
жоғары
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
6 айдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өндірістік оқыту нұсқаушысы (жүк көтергіш жұмыстары)
жоғары
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
3 жылдан кем болмауы тиіс
3 бөлiм. Инфрақұрылым, тасымал және көліктік
логистика қызметі

3.1. Подготовка транспортной инфраструктуры, парка машин
и оборудования, производство транспортных средств
Наименование
должности
Требования к квалификации
Образование
Специальность в сфере
Опыт работы по специальности на должностях по соответствующему профилю службы
3.1.1. Служба по реализации проектов строительства, реконструкции и капитального ремонта
Филиалы сетевого уровня / Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы/ Главный инженер/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала
высшее (или послевузовское)
Менеджмент; Экономика; Маркетинг; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Строительство; Архитектура; Производство строительных материалов, изделий и конструкций; Землеустройство; Машиностроение; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Информационные системы, География и геоэкология; Электроэнергетика; Геодезия и картография; Гидротехника; Автоматизация и управление; Механизация производства;  Горное дело; Теплоэнергетика; Транспортное строительство
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4  лет
Эксперт/Главный инспектор/Главный инспектор по качеству и приемке строительно-монтажных работ / Главный инспектор по контролю за техническим содержанием зданий/
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Эксперт (по осуществлению технического надзора)
высшее (или послевузовское), желательно наличие аттестата эксперта по экспертным работам и инжиниринговым услугам
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Подразделение по разработке проектов на капитальный ремонт железнодорожного пути
Руководитель (начальник) подразделения/ Заместитель руководителя (начальника) подразделения
высшее (или послевузовское)
Экономика; Строительство; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Архитектура; Электроэнергетика; Автоматизация и управление; Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте
не менее 5 лет
Руководитель (начальник) отдела
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет

3.1. Көліктік инфрақұрылымды, көліктік машиналар мен
құрал-жабдықтар паркін дайындау
Лауазым атауы
Біліктілік талаптары
Білімі
Мамандық саласы
Мамандығы бойынша қызмет кескiне тиісті лауазымдарда еңбек өтілі
3.1.1. Құрылыс, қайта құру және күрделі жөндеу жобаларын жүзеге асыру жөніндегі қызмет
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет басшысы (бастығы) / Бас инженер / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Менеджмент; Экономика; Маркетинг; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Құрылыс; Сәулет өнері; Құрылыс материал, бұйым және құрылымдар өндірісі; Жерге орналастыру; Машина жасау; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Ақпараттық жүйелер, География және геоэкология; Электр энергетика; Геодезия және картография; Гидротехника; Автоматтандыру және басқару; Өндіріс механизациясы; Тау-кен ісі; Жылу энергетикасы; Көліктік құрылыс
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы / Бас инспектор / Құрылыстық-монтаждық жұмыстардың сапасы және қабылдау жөніндегі бас инспектор / Ғимараттардың техникалық күтімін бақылау жөніндегі бас инспектор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы (техникалық қадағалау жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), сараптық жұмыстар және инжиниринг қызметтер жөніндегі сарапшы аттестатының болуы дұрыс
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Темір жолдарды күрделі жөндеудің жобаларды әзірлеу жөніндегі бөлімше
Бөлімше басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Экономика; Құрылыс; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Сәулет өнері; Электр энергетика; Автоматтандыру және басқару; Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлім басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс

3.2. Предоставление услуг по перевозке грузов и пассажиров
Наименование
должности
Требования к квалификации
Образование
Наименование специальности
Опыт работы по специальности на должностях по соответствующему профилю службы
3.2.1.Служба по предоставлению услуг локомотивной тяги
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента, управления)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента, управления)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (локомотивы и локомотивное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация  транспорта  (организация перевозок и управления на железнодорожном транспорте)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Директор филиала/ Начальник депо
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (локомотивы и локомотивное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация  транспорта  (организация перевозок и управления на железнодорожном транспорте)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Заместитель руководителя (начальника) службы по эксплуатации/ Заместитель руководителя (начальника) службы (по оборотному локомотивному депо)/ Заместитель директора филиала (по эксплуатации)/ Заместитель руководителя (начальника) депо по эксплуатации
высшее (или послевузовское)
стаж работы машинистом-инструктором локомотивных бригад не менее 2 лет
Руководитель (начальник) подразделения (производственно-эксплуатационного)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (по оперативной работе регионального представительства) / Заместитель начальника подразделения (по оперативной работе регионального представительства)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Ведущий инженер (по организации эксплуатации и ремонту)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Руководитель (начальник) (оборотного) депо (пункта подмены)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (локомотивы и локомотивное хозяйство)
не менее 2 лет в должности машиниста-инструктора локомотивных бригад
Инженер (по качеству технического обслуживания перед каждым отправлением в рейс в пункте формирования, в пунктах оборота и в пути следования; по основному депо, по оборотному депо)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Инженер (по расшифровке скоростемерных лент) I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер (по расшифровке скоростемерных лент) II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер (по расшифровке скоростемерных лент)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Диспетчер локомотивного депо
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Инспектор-приемщик заводской (по приемке локомотивов) (включая старшего)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Менеджер по приемке подвижного состава (локомотивов) / Ведущий инженер по приему локомотивов в депо (Старший приемщик локомотивов)/Ведущий инженер по приему электроподвижного состава
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 5 лет
Инженер по приему локомотивов в депо (Приемщик локомотивов) /Инженер по приему электроподвижного состава
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (локомотивы и локомотивное хозяйство)
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 3 лет
Дежурный оборотного локомотивного депо/ Дежурный основного локомотивного депо/ Дежурный по депо подвижного состава/ Дежурный пункта оборота локомотивов/Дежурный пункта подмены локомотивных бригад
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 3 лет
Начальник резерва локомотивных бригад
среднее (техническое и профессиональное)
не менее 2 лет
Нарядчик локомотивных бригад (включая старшего)
среднее (техническое и профессиональное)
не менее 1 года
Машинист-инструктор локомотивных бригад / Инструктор (по обучению локомотивных бригад)
высшее (или послевузовское)
Транспорт транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта

3.2. Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қызметтерін ұсыну
Лауазым атауы
Біліктілік талаптары
Білімі
Мамандық саласы
Мамандығы бойынша қызмет кескiне тиісті лауазымдарда еңбек өтілі
3.2.1. Локомотив тартымы қызметін көрсету қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент, басқарма) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент, басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Локомотивтер және локомотивтік шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (Темір жол көлігін пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Филиал директоры / Депо бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Локомотивтер және локомотивтік шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (Темір жол көлігін пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Қызмет басшысының (бастығының) пайдалану жөніндегі орынбасары / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары (локомотивтік айналым депосы бойынша) / Филиал директорының орынбасары (пайдалану жөніндегі) / Депо басшысының (бастығының) пайдалану жөніндегі орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
локомотив бригадаларының машинис-нұсқаушысы лауазымында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше басшысы (бастығы) (өндірістік-пайдалану)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше басшысы (бастығы) (өңірлік өкілдіктердің жедел жұмыстары бойынша) / Бөлімше басшысының (бастығының) орынбасары (өңірлік өкілдіктердің жеделі жұмыстары бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер (пайдалануды және жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
(Айналым) депо (ауыстыру пункті) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Локомотивтер және локомотивтік шаруашылық)
локомотив бригадаларының машинис-нұсқаушысы лауазымында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер (әрбір рейске жіберу алдында құру пунктерінде, айналым және жүріс жолындағы пунктерінде, негізгі депо бойынша, айналым депосы бойынша техникалық қызмет көрсетудің сапасы жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
I санаттағы инженер (жылдамдық өлшеу ленталарын талдау жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер (жылдамдық өлшеу ленталарын талдау жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер (жылдамдық өлшеу ленталарын талдау жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Локомотивтік депо диспетчері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Зауыттық инспектор-қабылдаушы (локомотивтерді қабылдау жөніндегі) (аға мамандарын қоса)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Жылжымалы құрамды (локомотивтерді) қабылдау жөніндегі менеджері / Локомотивтерді депоға қабылдау жөніндегі жетекшi инженер (локомотивтерді аға қабылджаушы) / Электрлік жылжымалы құрамды қабылдау жөніндегі жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотивтерді депоға қабылдау жөніндегі ннженер (локомотивтерді қабылджаушы) / Электрлік жылжымалы құрамды қабылдау жөніндегі инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Локомотивтер және локомотивтік шаруашылық)
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Айналым локомотив депосының кезекшісі / Негізгі локомотив депосының кезекшісі / Жылжымалы құрам депосы бойынша кезекші / Локомотивтер айналымы пунктінің кезекшісі / Локомотив бригадасы ауысу пунктінің кезекшісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотив бригада резервінің бастығы
орта (техникалық және кәсіптік)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотив бригада наряд жабушысы (аға мамандарын қоса)
орта (техникалық және кәсіптік)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотив бригадаларының машинис-нұсқаушысы / (Локомотив бригадаларын оқыту жөніндегі) нұсқаушы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Транспорт транспортная техника және технологии; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру

не менее 2 лет, в том числе в должности  машиниста локомотива соответствующей тяги не ниже 2 класса
Машинист локомотива (моторвагонного подвижного состава)
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 1,5 года в должности помощника машиниста локомотива
Помощник машиниста локомотива (моторвагонного подвижного состава)
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
без предъявления требований к стажу
Мастер (по учету моторвагонного подвижного состава)
высшее (или послевузовское)
Транспорт транспортная техника и технологии
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 1 года
Мастер участка (2 группы)/Мастер (локомотивного депо)
высшее (или послевузовское)
Транспорт транспортная техника и технологии
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Начальник подразделения (по оперативно-техническому учету)
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Информационные системы; Вычислительная техника и программное обеспечение; Математическое и компьютерное моделирование; Экономика; Транспорт, транспортная техника и технологии; Финансы
не менее 3 лет
Оператор по обработке перевозочных документов
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Экономика
без предъявления требований к стажу
3.2.2. Служба по организации военизированной охраны и обеспечению безопасности на транспорте
Филиалы сетевого уровня / Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента, управления) / Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента, управления)
высшее (или послевузовское)
Юриспруденция; Международное право; Военное дело и безопасность; Правоохранительная деятельность; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 3 лет на руководящих должностях в службе по организации охранной деятельности на транспорте
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет на руководящих должностях в службе по организации охранной деятельности на транспорте
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
в службе по организации  охранной деятельности на  транспорте не менее 2 лет
Руководитель (начальник) подразделения досмотра /Главный менеджер (подразделения досмотра)
высшее (или послевузовское), желательно наличие сертификата об окончании курсов по безопасности на  транспорте

2 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде тиісті тартым локомотивінің 2 кластан төмен емес машинисі лауазымында
Локомотив (моторвагонды жылжымалы құрамының) машинисі
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
машинис көмекщісі лауазымында 1,5 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотив (моторвагонды жылжымалы құрамының) машинисінің көмекшісі
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Шебер (моторвагонды жылжымалы құрамын есепке алу)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Транспорт транспортная техника және технологии
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Телім шебері (2 топ) / Шебер (локомотивтік депо)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Транспорт транспортная техника және технологии
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Бөлімше бастығы (жедел-техникалық есеп жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Ақпараттық жүйелер; Есептеу техникасы және бағдарламамен қамтамасыз ету; Математикалық және компьютерлік модельдеу; Экономика; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Қаржы
3 жылдан кем болмауы тиіс
Тасымал құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Экономика
еңбек өтіліне талап қойылмайды
3.2.2. Әскерилендірілген күзетті ұйымдастыру және көлікте қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент, басқарма) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент, басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Юриспруденция; Халықаралық құқық; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтердің басшылық лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтердің басшылық лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметінде 2 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше басшысы (бастығы) тексеру / Бас менеджер (тексеру бөлімшесі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), көліктегі қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификат болуы дұрыс

не менее 5 лет в государственных органах, связанных с осуществлением оперативно-розыскной деятельности, либо не менее 5 лет на должностях служащих, специалистов на транспорте, либо не менее 3 лет в качестве специалиста службы по организации охранной деятельности на транспорте
Менеджер (подразделения досмотра)
высшее (или послевузовское), желательно наличие сертификата об окончании курсов по безопасности на  транспорте
не менее 3 лет в государственных органах, связанных с осуществлением оперативно-розыскной деятельности, либо не менее 3 лет на должностях служащих, специалистов на транспорте, либо не менее 2 лет в качестве специалиста службы по организации охранной деятельности на  транспорте
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала
высшее (или послевузовское)
Юриспруденция; Правоведение; Военное дело и безопасность; Правоохранительная деятельность; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 3 лет на командных должностях в Вооруженных Силах или на руководящих должностях  в правоохранительных  органах или в органах государственного управления или на транспорте
Главный менеджер
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет по организации охранной деятельности на  транспорте
Помощник руководителя
высшее (или послевузовское)
менее 3 лет на руководящих должностях не
Руководитель (начальник) подразделения (по организации военизированной охраны)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет стаж работы по специальности, либо в правоохранительных органах и в органах государственного управления
Главный диспетчер
высшее
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 3 лет
Диспетчер
высшее (или послевузовское)
Юриспруденция; Правоведение; Военное дело и безопасность; Правоохранительная деятельность; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Руководитель (начальник) команды (стрелковой, военизированной) / Заместитель руководителя (начальника) команды (стрелковой, военизированной)
высшее (или послевузовское)
Юриспруденция; Правоведение; Военное дело и безопасность; Правоохранительная деятельность; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 3 лет в правоохранительных органах, по специальности  соответствующей профилю организации или в службе по организации охранной деятельности на транспорте
среднее (техническое и профессиональное)
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Помощник начальника команды (стрелковой, военизированной) / Инспектор военизированной охраны (по нефтеналивным грузам) / Инструктор по организации службы отряда военизированной охраны
высшее (или послевузовское)
Юриспруденция; Правоведение; Военное дело и безопасность; Правоохранительная деятельность; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 2 лет в правоохранительных органах, по специальности  соответствующей профилю организации или в службе по организации охранной деятельности на транспорте
среднее (техническое и профессиональное)
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Руководитель (начальник) подразделения досмотра /Заместитель начальника подразделения досмотра /Инспектор (по техническому оборудованию и средствам безопасности) /Начальник смены (подразделения досмотра)/Старший помощник начальника смены
высшее (или послевузовское), желательно наличие сертификата об окончании курсов по безопасности на  транспорте
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация  транспорта; (железнодорожный транспорт); Юриспруденция; Международное право; Военное дело и безопасность;  Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)

жедел-іздеу жұмыстарын жүзеге асырумен байланысты мемлекеттік органдарда 5 жылдан кем болмауы тиіс, немесе көліктегі қызметші, мамандар лауазымдарында 5 жылдан кем болмауы тиіс, немесе көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтің маманы ретінде 3 жылдан кем болмауы тиіс
Менеджер (тексеру бөлімшесі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), көліктегі қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификат болуы дұрыс
жедел-іздеу жұмыстарын жүзеге асырумен байланысты мемлекеттік органдарда 3 жылдан кем болмауы тиіс, немесе көліктегі қызметші, мамандар лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс, немесе көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтің маманы ретінде 2 жылдан кем болмауы тиіс
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Юриспруденция; Құқықтану; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
Қарулы Күштерде басшылық лауазымдарында немесе құқықтық қорғау органдарында немесе мемлекеттік басқару органдарында немесе көлікте басшылық лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас менеджер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметінде 3 жылдан кем болмауы тиіс
Басшысы көмекшісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
басшылық лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше басшысы (бастығы) (әскерилендірілген күзетті ұйымдастыру жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
мамадық бойынша еңбек өтілі, немесе құқықтық қорғау органдарында немесе мемлекеттік басқару органдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас диспетчер
жоғары
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Диспетчер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Юриспруденция; Құқықтану; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
еңбек өтіліне талап қойылмайды
техникалық және кәсіптік
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Команда басшысы (бастығы) (атқыштар, әскери) / Команда басшысының (бастығының) орынбасары (атқыштар, әскери)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Юриспруденция; Құқықтану; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
құқық қорғау органдарында, ұйым кәсібінің тиісті мамандықтары бойынша немесе көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтерде 3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Команда басшысының (бастығының) көмекшісі (атқыштар, әскери)/ Әскерилендірілген күзет инспекторы (мұнай құю жүктері бойынша) / Әскери күзет отрядының қызметінің ұйымдастыру жөніндегі нұсқаушы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Юриспруденция; Құқықтану; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
құқық қорғау органдарында, ұйым кәсібінің тиісті мамандықтары бойынша немесе көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтерде 2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Тексеру бөлімшесінің басшысы (бастығы) / Тексеру бөлімшесі басшысының (бастығының) орынбасары / Инспектор (техникалық құрылғылар және қауіпсіздік құралдары жөніндегі) / Ауысым бастығы (тексеру бөлімшесі) / Ауысым бастығының аға көмекшісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), көліктегі қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификат болуы дұрыс
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (темір жол көлігі); Юриспруденция; Халықаралық құқық; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)

не менее 3 лет на должностях служащих, специалистов на транспорте, либо не менее 2 лет стажа работы в качестве специалиста службы по организации охранной деятельности на транспорте
среднее (техническое и профессиональное), желательно наличие сертификата об окончании курсов по безопасности на  транспорте
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Инспектор – вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки)/Инспектор военизированной охраны (подразделения досмотра, пункта контроля и видеонаблюдения)
высшее (или послевузовское), желательно наличие сертификата об окончании курсов по безопасности на  транспорте
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и   эксплуатация  транспорта; (железнодорожный транспорт);  Юриспруденция; Международное право; Военное дело и безопасность;  Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное), желательно наличие сертификата об окончании курсов по безопасности на  транспорте
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
без предъявления требований к стажу
Руководитель (начальник) караула (военизированной охраны)/Начальник группы (мобильной)/ Начальник смены/ Помощник начальника группы (мобильной)
высшее (или послевузовское)
Юриспруденция; Правоведение; Военное дело и безопасность; Правоохранительная деятельность; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 1 года в правоохранительных органах, по специальности  соответствующей профилю организации или в службе по организации охранной деятельности на железнодорожном транспорте
среднее (техническое и профессиональное)
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Охранник / Агент досмотра
среднее (техническое и профессиональное)
Правоохранительная деятельность; Правоведение; Военное управление; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
без предъявления требований к стажу
среднее и служба в армии, желательно наличие сертификата об окончании курсов по безопасности на  транспорте
не менее 1 года в правоохранительных органах
Фельдшер
среднее (техническое и профессиональное)
Лечебное дело
не менее 2 лет

көліктегі қызметші, мамандар лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс, немесе көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтерде еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік), көліктегі қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификат болуы дұрыс
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Қызмет иттерінің инспектор – жетекшісі (патрульдік-іздеу итінің серігі) / Әскерилендірілген күзет инспекторы (тексеру бөлімшесі, бақылау және бейнеқадағалау пункті)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), көліктегі қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификат болуы дұрыс
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (темір жол көлігі); Юриспруденция; Халықаралық құқық; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік), көліктегі қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификат болуы дұрыс
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Қарауыл басшысы (бастығы) караула (әскерилендірілген күзет) / (Мобильды) Топ бастығы / Ауысым бастығы / (Мобильды) Топ бастығының көмекшісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Юриспруденция; Құқықтану; Әскери іс және қауіпсіздік; Құқық қорғау қызмет; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
құқық қорғау органдарында, ұйым кәсібінің тиісті мамандықтары бойынша немесе көліктегі күзет қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтерде 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Күзетші / Тексеру агенті
орта (техникалық және кәсіптік)
Құқық қорғау қызмет; Құқықтану; Әскери басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және армияда қызмет етуі, көліктегі қауіпсіздік жөніндегі курстарды бітіргені туралы сертификат болуы дұрыс
құқық қорғау органдарында 1 жылдан кем болмауы тиіс
Фельдшер
орта (техникалық және кәсіптік)
Емдеу ісі
2 жылдан кем болмауы тиіс

3.2.3. Служба контейнерных перевозок
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента) / Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы / Заместитель руководителя (начальника) службы / Директор филиала / Заместитель директора филиала / Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Руководитель (начальник) агентства (транспортно-экспедиционного) / Заместитель начальника агентства (транспортно-экспедиционного) Руководитель (начальник) пункта
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) отделения контейнерных перевозок и транспортно-экспедиционных операций/ Руководитель (начальник) конторы/ Руководитель (начальник) участка/ Руководитель (начальник) цеха/ Заместитель руководителя (начальника) участка/ Заместитель руководителя (начальника) цеха
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог;  Производство подвижного состава железных дорог
не менее 5 лет
Заведующий контейнерной площадкой / Начальник площадки
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог;  Производство подвижного состава железных дорог
не менее 3 лет
Заведующий пакгаузом
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 2 лет
Заведующий сортировочной платформой
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог;  Производство подвижного состава железных дорог
не менее 2 лет
Менеджер по приемке подвижного состава
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 2 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог;  Производство подвижного состава железных дорог
не менее 5 лет
Инспектор (по приему контейнеров)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог;  Производство подвижного состава железных дорог
не менее 2 лет
Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
Автотранспортный участок
Руководитель (начальник) участка
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 4 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Техническое обслуживание, ремонт и  эксплуатация автомобильного транспорта;
не менее 5 лет
Заместитель руководителя (начальника) участка/ Главный механик
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 3 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Техническое обслуживание,  ремонт и  эксплуатация автомобильного транспорта
не менее 4 лет
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 2 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Техническое обслуживание, ремонт и  эксплуатация автомобильного транспорта;
не менее 4 лет
Инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте; Техническое обслуживание,  ремонт и  эксплуатация автомобильного транспорта;
не менее 3 лет

3.2.3. Контейнерлік тасымал қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
(Көлік-экспедициялық) Агенттігінің басшысы (бастығы) / (Көлік-экспедициялық) Агенттігінің басшысының (бастығының) орынбасары / Пункт басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Контейнерлiк тасымалдарды және көлiк-экспедициялық операция бөлімшесінің басшысы (бастығы) / Кеңсе басшысы (бастығы) / Телім басшысы (бастығы) / Цех басшысы (бастығы) / Телім басшысының (бастығының) орынбасары / Цех басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Темір жол жылжымалы құрамын өндіру
5 жылдан кем болмауы тиіс
Контейнерлік алаң меңгерушісі / Алаң бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
1 жылдан кем болмауы тиіс
техникалық және кәсіптік
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Темір жол жылжымалы құрамын өндіру
3 жылдан кем болмауы тиіс
Пакгауз меңгерушісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
2 жылдан кем болмауы тиіс
Сұраптау платформасының меңгерушісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Темір жол жылжымалы құрамын өндіру
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жылжымалы құрамды қабылдау жөніндегі менеджері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Темір жол жылжымалы құрамын өндіру
5 жылдан кем болмауы тиіс
Инспектор (контейнер қабылдау жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Темір жол жылжымалы құрамын өндіру
2 жылдан кем болмауы тиіс
Вагон мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу операторы
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Автокөліктік телім
Телім басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
4 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Автомобиль көлігін жөндеу және пайдалану, техникалық қызмет көрсету;
5 жылдан кем болмауы тиіс
Телім басшысының (бастығының) орынбасары / Бас механик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Автомобиль көлігін жөндеу және пайдалану, техникалық қызмет көрсету
4 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Автомобиль көлігін жөндеу және пайдалану, техникалық қызмет көрсету;
4 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару; Автомобиль көлігін жөндеу және пайдалану, техникалық қызмет көрсету;
3 жылдан кем болмауы тиіс

3.2.4. Служба по организации перевозочного процесса и грузовой работе
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала/Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Функциональное направление по координации перевозочного процесса и эксплуатационной
работе, моделирования перевозочного процесса, технологического нормирования
Руководитель (начальник) департамента (управления) / Заместитель руководителя (начальника) департамента (управления)
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3  лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Диспетчер (старший по взаимодействию с КНР  отдела оперативного планирования поездной работы)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Диспетчер (старший по направлениям отдела оперативного планирования поездной работы)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет в должности поездного диспетчера, дежурного по отделению
Диспетчер грузовой
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в должности не ниже дежурного по станции, маневрового, станционного диспетчера
Диспетчер (автоматизированной системы управления)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Диспетчер (сменный отдела по работе с негабаритными грузами и специальными перевозками)
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Транспорт, транспортная техника и технологии
не менее 3 лет
Подразделение по регулированию локомотивного парка, тяговых расчетов,
бюджетного нормирования
Руководитель (начальник) подразделения/ Заместитель руководителя начальника подразделения / Эксперт
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Транспорт, транспортная техника и технологии
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Диспетчер (старший по направлениям отдела регулирования локомотивного парка)
высшее
не менее 3 лет, в том числе в должности поездного диспетчера, локомотивного диспетчера, дежурного по отделению
Функциональное направление по грузовой и коммерческой работе, транспортной логистике
Руководитель (начальник) департамента (управления) / Заместитель руководителя (начальника) департамента (управления)
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Маркетинг; Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном  транспорте; Транспортная логистика на железнодорожном транспорте
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Функциональное направление по информатизации перевозочного процесса
Руководитель (начальник) департамента (управления) / Заместитель руководителя (начальника) департамента (управления)
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Информационные системы; Вычислительная техника и программное обеспечение; Математическое и компьютерное моделирование; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
на руководящих должностях не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы / Заместитель руководителя (начальника) службы / Директор филиала / Заместитель директора филиала / Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном транспорте, Транспортная логистика на железнодорожном транспорте
на руководящих должностях не менее 5 лет
Дежурный по отделению железной дороги / Дежурный по отделению перевозок
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный транспорт)
не менее 3 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 5 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Функциональное направление по координации перевозочного процесса и эксплуатационной работе
Руководитель (начальник) подразделения/ Заместитель руководителя (начальника) подразделения
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 4 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Диспетчер локомотивный
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет дежурным по станции (внеклассной, 1-2 класса)/ диспетчером маневровым /грузовым/ станционным
Диспетчер маневровый/ станционный (в зависимости от функциональных обязанностей)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет дежурным по станции (внеклассной, 1-2 класса)/ диспетчером маневровым /грузовым/ станционным
Диспетчер поездной
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет дежурным по станции (внеклассной, 1-2 класса)/ диспетчером маневровым /грузовым/ станционным
Помощник дежурного по отделению железной дороги
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
среднее (техническое и профессиональное)
не менее 3 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Оператор при дежурном по отделению железной дороги / Оператор службы движения (перевозок) / Оператор при дежурном по отделению перевозок  (при дежурном по отделению, по грузовой работе и специальным перевозкам)
высшее
Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный транспорт)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 1 года, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
среднее
не менее 3 лет
Подразделение по эксплуатации локомотивов
Руководитель (начальник) подразделения / Заместитель руководителя (начальника) подразделения / Эксперт
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Транспорт, транспортная техника и технологии
не менее 3 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Функциональное направление по грузовой и коммерческой работе, транспортной логистике
Руководитель (начальник) подразделения/ Заместитель руководителя (начальника) подразделения
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном  транспорте, Транспортная логистика на железнодорожном транспорте
не менее 4 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Ведущий инженер/ Инспектор-ревизор
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет, наличие стажа работы на должностях рабочих и служащих железнодорожного транспорта
Диспетчер грузовой
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в должности не ниже дежурного по станции, маневрового, станционного диспетчера
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
стаж работы на должностях, связанных с движением поездов, не менее 1 года
Техник
техническое и профессиональное
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
без предъявления требований к стажу
Подразделение по автоматизированной системе управления службы перевозок
Руководитель (начальник) подразделения
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Автоматизация и управление; Информационные системы; Вычислительная техника и программное обеспечение; Математическое и компьютерное моделирование
не менее 4 лет
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Инженер І категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Диспетчер (автоматизированной системы управления)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Автоматизация и управление; Информационные системы; Вычислительная техника и программное обеспечение
без предъявления требований к стажу
Филиалы линейного уровня

3.2.4. Тасымалдау процесін және жүк жұмыстарын ұйымдастыру қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Тасымалдау процесiн үйлестiру және эксплуатациялық жұмысы, тасымалдау процесiн модельдеу, технологиялық мөлшерлеу жөніндегі функционалдық бағыт
Департамент (басқарма) басшысы (бастығы) / Департамент (басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Диспетчер (пойыздың жұмысын жедел жоспарлау бөлiмінің ҚХР мен өзара iс-әрекеттесу жөніндегі аға диспетчері)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Диспетчер (пойыздың жұмысын жедел жоспарлау бөлiмінің бағыттары бойынша аға диспетчері)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
поездық диспетчер, бөлімше кезекшісі лауазымдарында еңбек өтілі 3 жылдан кем болмауы тиіс
Жүк диспетчері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
станция кезекшісі, маневр, станция диспетчері лауазымдарында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Диспетчер (автоматталған басқару жүйесi бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
(Габариттi емес жүктермен және арнаулы тасымалдаулар жөніндегі бөлімінің ауысымды) диспетчер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Көлік, көліктік техника және технологиялары
3 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотивтік парк реттеу, тартым есептілігі, бюджеттiк мөлшерлеу жөніндегі бөлімшесі
Бөлімше басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысының (бастығының) орынбасары / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Көлік, көліктік техника және технологиялары
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Диспетчер (локомотив паркі реттеу бөлiмiнің бағыттары бойынша аға диспетчері)
жоғары
3 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде поез диспетчері, локомотивтік диспетчері, бөлімше кезекшісі лауазымдарныда
Жүк және коммерциялық жұмыс, көлiктік логистика жөніндегі бөлімшесі
Департамент (басқарма) басшысы (бастығы) / Департамент (басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Маркетинг; Темiржол көлiгiнде жүк және коммерциялық қызмет; Темiржол көлiгiнде көліктік логистика
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Тасымалдау процесін ақпараттау жөніндегі бөлімше
Департамент (басқарма) басшысы (бастығы) / Департамент (басқарма) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Ақпараттық жүйелер; Есептеу техникасы және бағдарламамен қамтамасыз ету; Математикалық және компьютерлік модельдеу; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темiржол көлiгiнде жүк және коммерциялық қызмет, Темiржол көлiгiнде көліктік логистика
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Темір жол бөлімшесі бойынша кезекші / Тасымалдау бөлімшесі бойынша кезекші
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (Темiржол көлiгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
5 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Тасымалдау процесiн үйлестiру және эксплуатациялық жұмысы жөніндегі бөлімше
Бөлімше басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
4 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Локомотивтік диспетчері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
станция (класстан тыс, 1-2 класты) бойынша кезекшісі / маневр / станция / жүк диспетчері лауазымдарында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Маневр / Станция диспетчері (функционалды міндеттеріне байланысты )
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
станция (класстан тыс, 1-2 класты) бойынша кезекшісі / маневр / станция / жүк диспетчері лауазымдарында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Поезд диспетчері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
станция (класстан тыс, 1-2 класты) бойынша кезекшісі / маневр / станция / жүк диспетчері лауазымдарында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Темір жол бөлімшесі бойынша кезекшісінің көмекшісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
3 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Темір жол станциясы бойынша кезекшінің жанындағы оператор / Қозғалыс қызметінің операторы (тасымалдау) / Тасымалдау бөлімшесі бойынша кезекшінің жанындағы оператор (бөлімше бойынша кезекшінің жанындағы, жүк жұмысы және арнаулы тасымалдау бойынша)
жоғары
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (Темiржол көлiгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
1 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
3 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотив пайдалану жөніндегі бөлімше
Бөлімше басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысының (бастығының) орынбасары / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Көлік, көліктік техника және технологиялары
3 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Жүк және коммерциялық жұмыс, көлiктік логистика жөніндегі бөлімшесі
Бөлімше басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темiржол көлiгiнде жүк және коммерциялық қызмет, Темiржол көлiгiнде көліктік логистика
4 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Жетекшi инженер / Инспектор-ревизор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс, темір жол көлігінде жұмысшы және қызметкер лауазымдарында еңбек өтілі болуы тиіс
Жүк диспетчері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
станция кезекшісі, маневр, станция диспетчері лауазымдарында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
қозғалыс қауіпсіздігімен байланысты лауазымдарында еңбек өтілі 1 жылдан кем болмауы тиіс
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Тасымалдау процесін ақпараттау жөніндегі бөлімшесі
Бөлімше басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Автоматтандыру және басқару; Ақпараттық жүйелер; Есептеу техникасы және бағдарламамен қамтамасыз ету; Математикалық және компьютерлік модельдеу
4 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
І санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Диспетчер (автоматталған басқару жүйесi бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Автоматтандыру және басқару; Ақпараттық жүйелер; Есептеу техникасы және бағдарламамен қамтамасыз ету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Желілік деңгейдегі филиал

Руководитель (начальник) службы / Заместитель руководителя (начальника) службы / Начальник станции внеклассной, 1-3 класса /Заместитель начальника станции / Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном  транспорте, Транспортная логистика на железнодорожном транспорте
не менее 4 лет на станциях не ниже 3 класса
Помощник начальника станции по безопасности движения
высшее (или послевузовское)
стаж работы на должностях, связанных с движением поездов – 3 года
Начальник станции (заместитель) 4,5 класса
высшее (или послевузовское)
Коммерческая деятельность на железнодорожном транспорте; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям);
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 2 лет
Главный механик
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Машиностроение; Электроэнергетика; Теплоэнергетика; Приборостроение
не менее 5 лет
Инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 2 лет
Начальник конторы (товарной) / Заместитель начальника конторы
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта; Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном транспорте
не менее 3 лет
Начальник станционного технологического центра обработки поездной информации и  перевозочных документов
высшее (или послевузовское)
не менее 2-х лет не ниже старшего оператора станционного технологического центра, дежурного по парку, дежурного по станции, маневрового диспетчера
Заведующий бюро (по розыску груза и багажа)
высшее (или послевузовское)
Коммерческая деятельность (железнодорожный  транспорт); Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный  транспорт)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
не менее 2 лет
Старший кассир товарный
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям);
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 3 лет
Кассир товарный
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
Мастер производственного обучения (для работников хозяйства перевозок) / Инструктор производственного обучения (хозяйства перевозок) / Инструктор (вагона) тренажера (хозяйства перевозок)
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не  менее 5 лет на должностях, связанных с организацией движения поездов не ниже дежурного по станции, маневрового, станционного поездного диспетчера
Начальник грузового района
высшее (или послевузовское)
Коммерческая деятельность на железнодорожном транспорте; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям);
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 3 лет
Оператор по обслуживанию компьютерных устройств (автоматизированной системы управления)
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям);
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
стаж работы по  специальности не менее 2 лет
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 3 лет
Оператор по обработке перевозочных документов (обработки поездной информации, по контролю и учету натурных листов пассажирских поездов)
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям);
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
без предъявления требований к стажу
среднее
не менее 2 лет
Оператор поста централизации
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Оператор при дежурном по станции
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный транспорт)
без предъявления требований к стажу
Оператор станционного технологического центра обработки поездной информации и перевозочных документов (от 6 разряда) / Старший оператор станционного технологического центра обработки поездной информации и перевозочных документов
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, и  управление движением на транспорте  (железнодорожный  транспорт)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
Оператор сортировочной горки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Проводник (служебного вагона, пассажирского вагона фирменного поезда, поезда международного сообщения)
высшее, специальная подготовка по установленной программе: Проводник на железнодорожном транспорте;  Проводник пассажирских вагонов
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны и вагонное хозяйство);  Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный  транспорт)
не менее 1 года
Проводник (служебно-технического вагона)
Высшее, специальная подготовка по установленной программе: Проводник на железнодорожном транспорте;  Проводник вагона
Транспорт, транспортная техника и технологии;  Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный  транспорт); Вагоны и вагонное хозяйство
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе: Проводник на железнодорожном транспорте;  Проводник вагона
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 1 года
Старший регулировщик скорости движения вагонов
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 2 лет
Регулировщик скорости движения вагонов
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Сигналист
Дежурный (по подъездным путям)
Дежурный стрелочного поста

Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Станция бастығы кластан тыс, 1-3 класты/ Станция бастығының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Темiржол көлiгiнде жүк және коммерциялық қызмет, Темiржол көлiгiнде көліктік логистика
3 кластан кем емес станцияларды 4 жылдан кем болмауы тиіс
Станция бастығының қауіпсіздік жөніндегі көмекші
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
қозғалыс қауіпсіздігімен байланысты лауазымдарында еңбек өтілі – 3 жыл
Станция бастығы (орынбасары) 4,5 класты
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темiржол көлiгiнде коммерциялық қызмет; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша);
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
2 жылдан кем болмауы тиіс
Бас механик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Машина жасау; Электр энергетика; Жылу энергетикасы; Құрал жасау
5 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
2 жылдан кем болмауы тиіс
Кеңсе (тауар) бастығы / Кеңсе (тауар) бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру; Темiржол көлiгiнде жүк және коммерциялық қызмет
3 жылдан кем болмауы тиіс
Поездық ақпаратты және тасымалдау құжаттарын өңдеуінің станциялық технологиялық орталығының бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
станциялық технологиялық орталығының аға операторы, парк бойынша кезекші, станция бойынша кезекші, маневр диспечері лауазымдарынан төмен емес еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Бюро меңгерушісі (жүк және багаж іздеу бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Коммерциялық қызмет (темір жол көлігі); Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (темір жол көлігі)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Аға тауарлық кассир
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша);
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
3 жылдан кем болмауы тиіс
Тауарлық кассир
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өндірістік оқыту шебері (тасымалдау шаруашылық қызметкерлеріне) / Өндірістік оқыту нұсқаушысы (тасымалдау шаруашылық бойынша) / (вагон) тренажер нұсқаушысы (тасымалдау шаруашылық бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
станция бойынша кезекшісі, маневр, станция поезд диспетчері лауазымдарынан төмен емес қозғалыс қауіпсіздігіне байланысты лауазымдарында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Жүк ауданы бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темiржол көлiгiнде коммерциялық қызмет; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша);
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
3 жылдан кем болмауы тиіс
Компьютер құрылғыларын қызмет көрсету жөніндегі оператор (автоматталған басқару жүйесi бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша);
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
2 жылдан кем болмауы тиіс
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
3 жылдан кем болмауы тиіс
Тасымал құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор (поездық құжаттарын өңдеу бойынша, пойыздың натурлық қағазын бақылау және есептеу бойынша)
техникалық және кәсіптік
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша);
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта
2 жылдан кем болмауы тиіс
Станциялық орталықтандыру посты бойынша кезекші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Станция бойынша кезекшінің жанындағы оператор
техникалық және кәсіптік
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (Темiржол көлiгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Поездық ақпаратты және тасымалдау құжаттарын өңдеу станциялық технологиялық орталығының операторы (6 разрядтан бастап) / Поездық ақпаратты және тасымалдау құжаттарын өңдеу станциялық технологиялық орталығының аға операторы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (темір жол көлігі)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Сұраптау дөңесі бойынша операторы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жолсерік (қызмет вагонының, фирмалық поездың жолаушылар вагонының, халықаралық қатынас поезының)
жоғары, белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс: Темір жол көлігіндегі жолсерік; Жолаушылар вагонының жолсерігі
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар және вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (темір жол көлігі);
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жолсерік (қызметтік-техникалық вагонының)
Жоғары, белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс: Темір жол көлігіндегі жолсерік; Жолсерік вагона
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (темір жол көлігі); Вагондар және вагондық шаруашылық
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс: Темір жол көлігіндегі жолсерік; Жолсерік вагона
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Вагон қозғалысы жылдамдығын аға реттеуші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
2 жылдан кем болмауы тиіс
Вагон қозғалысы жылдамдығын реттеуші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Сигнал беруші
Кезекші (кірме жолдар бойынша)
Бұрма постының кезекшісі

Составитель поездов (станции 3-5 класса)
Помощник составителя поездов
Оператор станционного технологического центра обработки поездной информации и перевозочных документов
Мойщик – уборщик  подвижного состава
Дежурный агент контрольного поста
Приемщик поездов
Приемосдатчик груза и багажа
Агент коммерческий
Сменный диспетчер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный  транспорт)
не менее 1 года
Составитель поездов (станции 1,2 класса, внеклассной)
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Кондуктор  грузовых поездов
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Станционный рабочий
среднее
Без предъявления требований к  специальности (квалификации)
без предъявления требований к стажу
Старший диспетчер / Заместитель старшего диспетчера
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный  транспорт)
не менее 2 лет в должностях поездной диспетчер, локомотивный диспетчер, старший диспетчер по направлениям
Экспедитор / Экспедитор по перевозке грузов
среднее (техническое и профессиональное)
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация подвижного состава железных дорог; Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Коммерческая деятельность (железнодорожный транспорт); Почтовая связь
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное) и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Агент по передаче грузов на пограничной станции (пункте) / Агент по розыску груза и багажа
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Коммерческая деятельность (железнодорожный транспорт)
без предъявления требований  к стажу работы
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований  к стажу работы
Бригадир пункта коммерческого осмотра (освобожденный)
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта; Транспорт, транспортная техника и технологии
без предъявления требований к стажу работы
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям);
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 2 лет
Дежурный по железнодорожной станции 1 класса, внеклассной
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта

Поездарды құрастырушы (3-5 класты станциялар)
Поездарды құрастырушысының көмекшісі
Поездық ақпаратты және тасымалдау құжаттарын өңдеу станциялық технологиялық орталығының операторы
Жылжымалы құрамын жуушы-тазалаушы
Бақылау постының кезекші агенті
Поездар қабылдаушы
Жүк және багаждарды қабылдау-тапсырушы
Коммерциялық агент
Ауысымды диспетчер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (темір жол көлігі)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Поездарды құрастырушы (1,2 класты станциялар, кластан тыс станциялар)
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жүк поездарының кондукторы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Станциялық жұмысшы
орта
мамандығына (біліктілікке) талап қойылмайды
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Аға диспетчер / Аға диспетчердің орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)е
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (темір жол көлігі)
поезд диспетчер, локомотивтік диспетчер, бағыттары бойынша аға диспетчер лауазымдарында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс
Экспедитор / Жүк тасымалдары жөніндегі экспедитор
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол жылжымайтың құралдарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу; Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Коммерциялық қызмет (Темiржол көлiгi); Пошталық байланыс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Шекаралық станцияда (пункте) жүктердi жiберу бойынша агент / Жүк және багаж iздестiру бойынша агент
орта (техникалық және кәсіптік)
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Коммерциялық қызмет (Темiржол көлiгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Коммерциялық тексеру пунктінің бригадирі (босатылған)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру; Көлік, көліктік техника және технологиялары
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша);
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
2 жылдан кем болмауы тиіс
Темір жол станция бойынша 1 класты, кластан тыс станцияда кезекші
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру

не менее 3 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 1 года
Ведущий экономист
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Экономист/Инженер
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Оператор (склада бланков строгой отчетности)
среднее (техническое и профессиональное)
Учет и аудит, Экономика; Менеджмент; Финансы; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный  транспорт)
не менее 2 лет
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
3.2.6. Служба по обеспечению перевозок грузовым вагонным парком
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента) / Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Подразделение по автоматизации технологического процесса и проектирования программ
Руководитель (начальник) подразделения
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Информационные системы; Вычислительная техника и программное обеспечение; Математическое и компьютерное моделирование; Информатика; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Прикладная математика и информатика; Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала/Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)/Главный технолог/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)/Ведущий инженер-технолог (инженер-технолог)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)/ Инженер-технолог
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Инспектор дорожный (по сохранности вагонного парка, по приемке вагонов)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
без предъявления требований к стажу
Подразделение по автоматизации технологического процесса и проектирования программ
Руководитель (начальник) подразделения
высшее
Автоматизация и управление; Информационные системы; Вычислительная техника и программное обеспечение; Математическое и компьютерное моделирование; Информатика; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Математика; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
не менее 4  лет
Эксперт
высшее
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
3.2.7.Служба транспортной логистики и мультимодальных перевозок
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала
высшее (или послевузовское)
Логистика (терминально-складская деятельность); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта; Коммерческая деятельность (на железнодорожном транспорте);  Транспорт, транспортная техника и технологии, Экономика; Юриспруденция; Менеджмент, Оценка, Регионоведение, Международные отношения; Таможенное дело.
на руководящих должностях 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях, не менее 2 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Руководитель (начальник) подразделения
высшее (или послевузовское)
Логистика (терминально-складская деятельность); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта; Коммерческая деятельность (на железнодорожном транспорте); Транспорт, транспортная техника и технологии, Экономика; Юриспруденция; Менеджмент, Оценка, Регионоведение, Международные отношения;
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу

3 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi экономист
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Экономист / Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Оператор (қатаң есеп-қисап бланктер қоймасы бойынша)
орта (техникалық және кәсіптік)
Есептеу және аудит, Экономика; Менеджмент; Қаржы; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (темір жол көлігі)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
3.2.6. Жүк вагон паркімен тасымалды қамтамасыз ету қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Технологиялық процесін автоматтау және бағдарлама жобалау жөніндегі бөлімшесі
Бөлімше басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Ақпараттық жүйелер; Есептеу техникасы және бағдарламамен қамтамасыз ету; Математикалық және компьютерлік модельдеу; Информатика; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Қолданбалы математика және информатика; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Бас технолог / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер) / Жетекшi инженер-технолог (инженер-технолог)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер) / Инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жол инспекторы (вагон паркін сақтау жөніндегі, вагон қабылдау бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Технологиялық процесін автоматтау және бағдарламалық жобалау жөніндегі бөлімшесі
Бөлімше басшысы (бастығы)
жоғары
Автоматтандыру және басқару; Ақпараттық жүйелер; Есептеу техникасы және бағдарламамен қамтамасыз ету; Математикалық және компьютерлік модельдеу; Информатика; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Математика; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
3.2.7. Көліктік логистика және мультимодальдік тасымал қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Логистика (теминалды-қойма қызмет); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру; Коммерциялық қызмет (темір жол көлігінде) Көлік, көліктік техника және технологиялары, Экономика; Юриспруденция; Менеджмент, Бағалау, Өңіртану, Халықаралық қатынастар; Кеден iсi.
басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде 5 жылдан кем болмауы тиіс 2 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Логистика (теминалды-қойма қызмет); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру; Коммерциялық қызмет (темір жол көлігінде) Көлік, көліктік техника және технологиялары, Экономика; Юриспруденция; Менеджмент, Бағалау, Өңіртану, Халықаралық қатынастар;
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды

3.2.8. Служба расчетов за перевозки
Филиалы сетевого уровня / Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала
высшее (или послевузовское)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Учет и аудит; Финансы; Экономика; Юриспруденция; Менеджмент
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Заместитель руководителя (начальника) подразделения (отдела, сектора)
высшее
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Менеджмент; Экономика; Финансы; Коммерческая деятельность (на железнодорожном транспорте)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Товарный кассир
техническое и профессиональное
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте;
не менее 3 лет
Оператор по обработке перевозочных документов
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте;
без предъявления требований к стажу
3.3. Содержание и ремонт транспортной инфраструктуры,
обновление парка транспортных машин и оборудования
Наименование должности
Требования к квалификации
Образование
Специальность в сфере
Опыт работы по специальности на должностях по соответствующему профилю службы
3.3.1. Вокзальная служба
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальника) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)
высшее (или послевузовское)
Экономика,  Менеджмент, Финансы, Учет и аудит; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Транспорт, транспортная техника и технологии;
на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта  не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления /Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта  не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала по производству/Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Менеджмент; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
на руководящих должностях  в организациях железнодорожного транспорта не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер (по вокзальной работе)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер (по вокзальной работе)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы линейного уровня
Начальник вокзала/ Заместитель начальника вокзала
высшее (или послевузовское), знание английского языка на уровне не ниже Elementary
Менеджмент; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Помощник начальника вокзала/Дежурный помощник начальника вокзала
высшее (или послевузовское), знание английского языка на уровне не ниже Elementary
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное), знание английского языка на уровне не ниже Elementary
Менеджмент; Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный транспорт); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 2 лет
Ведущий инженер (по вокзальной работе)
высшее (или послевузовское)
Менеджмент; Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 1 года
Инженер (по вокзальной работе)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований  к стажу
Дежурный по выдаче справок (бюро справок) /Старший дежурный по вокзалу
высшее, знание английского языка на уровне не ниже Elementary
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное), знание английского языка на уровне не ниже Elementary
Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный транспорт); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 2лет
Дежурный по вокзалу (по перрону)/Дежурный по залу вокзала (транзитного зала)/ Дежурный по комнате матери и ребенка
среднее (техническое и профессиональное), знание английского языка на уровне не ниже Elementary
Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный транспорт); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
без предъявления требований к стажу
Диктор
среднее (техническое и профессиональное), знание английского языка на уровне не ниже Elementary
Организация перевозок и управление движением на транспорте (железнодорожный транспорт); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Филология
без предъявления требований к стажу
среднее, знание английского языка на уровне не ниже Elementary
Производственно-техническое подразделение
Главный инженер/ Начальник (мастер) участка/Начальник подразделения
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Стандартизация, метрология и сертификация; Безопасность жизнедеятельности и охрана окружающей среды;
на руководящих должностях не менее 3 лет
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Инженер
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Мастер (вокзала)
высшее
Строительство; Транспорт, транспортная техника и технологии; Транспортное строительство
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования  (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
не менее 2 лет

3.2.8. Тасымалдау үшін есеп айырысу қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Есептеу және аудит; Қаржы; Экономика; Юриспруденция; Менеджмент
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Бөлімше (бөлім, сектор) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары
Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Менеджмент; Экономика; Қаржы; Коммерциялық қызмет (темір жол көлігінде)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Тауарлық кассир
орта (техникалық және кәсіптік)
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
3 жылдан кем болмауы тиіс
Тасымал құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор
орта (техникалық және кәсіптік)
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
3.3. Көліктік инфрақұрылымды жөндеу және ұстау,
машиналар мен жабдықтар паркін жаңарту
Лауазым атауы
Біліктілік талаптары
Білімі
Мамандық саласы
Мамандығы бойынша қызмет кескiне тиісті лауазымдарда еңбек өтілі
3.3.1. Вокзал қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) Басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Экономика, Менеджмент, Қаржы, Есептеу және аудит; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Көлік, көліктік техника және технологиялары;
темір жол ұйымдарында басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
темір жол ұйымдарында басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының өндіріс жөніндегі орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Менеджмент; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
оның ішінде темір жол ұйымдарында басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер) (вокзал қызметі бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер) (вокзал қызметі бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Желілік деңгейдегі филиал
Вокзал бастығы / Вокзал бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
Менеджмент; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Вокзал бастығының көмекшісі/ Вокзал бастығының кезекші көмекшісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi), ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік), ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
Менеджмент; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (Темiржол көлiгi); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер (вокзал қызметі бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Менеджмент; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер (вокзал қызметі бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Анықтама беру бойынша кезекші (анықтама бюросы) / Вокзал бойынша аға кезекші
жоғары, ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік), ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (Темiржол көлiгi); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
2 жылдан кем болмауы тиіс
Вокзал бойынша кезекші (по перрону) / Вокзал залы бойынша кезекші (транзиттік зал) / Анамен бала бөлмесі бойынша кезекші
орта (техникалық және кәсіптік), ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (Темiржол көлiгi); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Диктор
орта (техникалық және кәсіптік), ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (Темiржол көлiгi); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Филология
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта, ағылшын тілін Elementary деңгейінен төмен емес білу
Өндірістік-техникалық бөлімше
Бас инженер / Телім бастығы (шебер) участка / Бөлімше бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Стандарттау, метрология және сертификаттау; Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау;
басшылық лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Шебер (вокзал бойынша)
жоғары
Құрылыс; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көліктік құрылыс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану (салалар бойынша); Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
2 жылдан кем болмауы тиіс

3.3.3. Служба ремонта вагонов и путевой техники
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Машиностроение; Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления /Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Инженер (Специалист)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала/Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)/Заместитель руководителя (начальника) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство);  Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
не менее 4 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Начальник бюро описи подвижного состава
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер (бюро описи подвижного состава)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Главный технолог
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство); Машиностроение; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Стандартизация, метрология и сертификация; Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды; Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
не менее 5 лет
Ведущий инженер по метрологии
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер по метрологии / Инженер-механик
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Инженер-технолог I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер-технолог II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер-технолог
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 3 лет
Техник-метролог/ Техник/Техник–механик /Техник-технолог
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям); Контроль качества (по отраслям применения); Сварочное дело (по видам); Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам); Технология машиностроения (по видам); Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и  электромеханического оборудования (по видам); Электротехнология (по видам)
без предъявления требований к стажу
Главный энергетик
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика; Теплоэнергетика
не менее 5 лет
Ведущий инженер-энергетик
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер- энергетик
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Начальник парка (технического пассажирского)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Машиностроение
не менее 5 лет
Начальник цеха
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года в должности мастера цеха
Ведущий инженер по ремонту/Ведущий инженер по техническому обслуживанию
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер по ремонту
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Главный механик/ Мастер (включая старшего)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инструктор производственного обучения / Инструктор (по техническому обучению)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Механик
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Старший оператор (автотормозного оборудования)
высшее
не менее 2 лет
Оператор (автотормозного оборудования) / Инструктор (автотормозного оборудования)
высшее
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 1 года
Инженер по приему локомотивов (вагонов) в депо
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
не менее 4 лет
Приемщик поездов (вагонов)
высшее (или послевузовское)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
не менее 2 лет
Инспектор-приемщик заводской (включая старшего)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Мастер цеха (колесно-моторных блоков, автоматного цеха и т.п.)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Машиностроение
в должности в должности сменного мастера не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
Мастер (сменный)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Машиностроение
в должности слесаря, бригадира не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт)
Бригадир цеха (колесно-моторных блоков, автоматного цеха и т.п.)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования, Вагоны, вагонное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Машиностроение
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 1 года
Поездной электромеханик
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
Осмотрщик вагонов
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
Механик дизельной установки
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Механик рефрижераторного поезда (секции)
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Слесарь по ремонту подвижного состава/ Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов/Слесарь по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Экспедитор
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу

3.3.3. Вагондарды және жол техникасын жөндеу қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Машинажасау; Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер (Маман)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Бөлімше (бөлім, сектор) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жылжымалы құрамды тізімдеу бюросының бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер (жылжымалы құрамды тізімдеу бюросының)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Бас технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Машинажасау; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Стандарттау, метрология және сертификаттау; Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау; Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Метрология бойынша жетекші инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Метрология бойынша инженер / Инженер-механик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
I санаттағы инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
3 жылдан кем болмауы тиіс
Техник-метролог / Техник / Техник –механик / Техник-технолог
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі);Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша); Сапаны бақылау (салалар бойынша применения); Данекерлеу ісі (түрлері бойынша); Өнеркәсiптегі электромеханикалық жабдықтар (түрлері бойынша); Машинақұрылысының технологиясы (түрлері бойынша); Электр және электр механикалық жабдықтауды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша); Электротехнология (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Бас энергетик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика; Жылу энергетикасы
5 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер-энергетик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-энергетик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Парк бастығы (жолаушылық техникалық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Машинажасау
5 жылдан кем болмауы тиіс
Цех бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
цех шебері лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
Жөндеу бойынша жетекшi инженер / Техникалық қызмет көрсету бойынша жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жөндеу бойынша инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Бас механик / Шебер (аға мамандарын қоса)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өндірістік оқыту нұсқаушысы / Нұсқаушы (техникалық отқыту бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Механик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Аға оператор (автотежегiш жабдық бойынша)
жоғары
2 жылдан кем болмауы тиіс
Оператор (автотежегiш жабдық бойынша) / Нұсқаушы (автотежегiш жабдық бойынша)
жоғары
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотивтерді (вагондарды) депоға қабылдау жөніндегі ннженер
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
4 жылдан кем болмауы тиіс
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Зауыттық инспектор-қабылдаушы (аға мамандарын қоса)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Цех шебері (доңғалақ - моторлы блоктер, автоматты цех бойынша және т.б.)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Машинажасау
ауысымдық шебер лауазымда 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
Шебер (ауысымдық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Машинажасау
слесарь, бригадир лауазымдарында 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі)
Цех бригадирі (доңғалақ - моторлы блоктер, автоматты цех бойынша және т.б.)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары, Вагондар, вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Машинажасау
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Поезд электромеханигі
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Вагондарды тексеруші
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Дизельдік қондырғы механигі
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Рефрижераторлық поезд (секция) механигі
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жылжымалы құрам жөндеу бойынша слесарь / Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу слесірі / Жол-құрылыс машиналарын және тракторларды жөндеу жөнiндегi слесірі
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Экспедитор
орта (техникалық және кәсіптік)
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды

3.3.4. Служба ремонта и технического обслуживания локомотивов и электропоездов
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента) / Заместитель руководиетля (начальника) службы (департамента) / Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Машиностроение
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления /Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала/Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Машиностроение;
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Заместитель руководителя (начальника) подразделения (отдела, сектора)/Главный механик
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Руководителя (начальник) подразделения/Главный технолог
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Локомотивы); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Теплоэнергетика; Электроэнергетика; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Транспортное строительство; Машиностроение; Приборостроение
не менее 4 лет
Инженер по качеству (технического обслуживания локомотивов перед каждым отправлением в рейс в пункте формирования, в пунктах оборота и в пути следования)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий инженер (по организации эксплуатации и ремонту локомотивов)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Инженер-технолог I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер-технолог II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер-технолог
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам); Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 3 лет
Техник-паспортист /Техник по учету
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
без предъявления требований к стажу
Начальник (производственного) участка
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Теплоэнергетика; Электроэнергетика; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Транспортное строительство; Машиностроение; Приборостроение

3.3.4. Локомотивтерді және электропоездарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Машинажасау
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Машинажасау;
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Бөлімше (бөлім, сектор) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас механик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Бөлімше басшысы (бастығы) / Бас технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Локомотивтер); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Жылу энергетикасы; Электр энергетика; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Көліктік құрылыс; Машинажасау; Құрал жасау
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сапа бойынша инженер (әрбір рейске жіберудің алдында құрау пунктінде, айналым пунктінде және жол жүру пункттерінде локомотивтерге техникалық қызмет көрсету)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер (локомотивтерді пайдалануды және жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша); Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
3 жылдан кем болмауы тиіс
Техник-паспортшы / Есептеу бойынша техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
(Өндірістік) телім бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Жылу энергетикасы; Электр энергетика; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Көліктік құрылыс; Машинажасау; Құрал жасау

не менее 3 лет, в том числе в должности мастера (бригадира) не менее 2 лет
Старший мастер (производственного) участка (цеха пункта технического обслуживания локомотивов)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Теплоэнергетика; Электроэнергетика; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Транспортное строительство; Машиностроение; Приборостроение
не менее 2 лет, в том числе в должности мастера (бригадира) не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Мастер (производственного) участка (цеха пункта технического обслуживания локомотивов) / Бригадир (цеха технического обслуживания локомотивов перед каждым отправлением в рейс в пункте формирования, в пунктах оборота и в пути следования)
высшее
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Теплоэнергетика; Электроэнергетика; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Транспортное строительство; Машиностроение; Приборостроение
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 1 года в должности слесаря
Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
Слесарь по ремонту подвижного состава
среднее (техническое и профессиональное)
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявленияй требований к стажу
Токарь
среднее (техническое и профессиональное)
Токарное дело и металлообработка (по видам)
без предъявления требований к стажу
Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике (Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматической локомотивной сигнализации)
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение (по отраслям); Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в машиностроении
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Заведующий домом отдыха локомотивных бригад
среднее (техническое и профессиональное)
Менеджмент
не менее 1 года
Дежурный дома отдыха локомотивных бригад
без предъявления требований к стажу
Лаборант химического анализа 5 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Химическая технология и   производство (по видам)
не менее 2 лет
Дежурный стрелочного поста
среднее (техническое и профессиональное)
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
без предъявления требований к стажу
Машинист пескоподающей установки
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам); Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования  (по отраслям)
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Экипировщик (песка и воды)
среднее
без предъявления требований к стажу

3 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде шебер (бригадир) лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
(Өндірістік) телім аға шебері (локомотивтердiң техникалық күтiм пунктінің цехында)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Жылу энергетикасы; Электр энергетика; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Көліктік құрылыс; Машинажасау; Құрал жасау
2 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде шебер (бригадир) лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
(Өндірістік) телім шебері (локомотивтердiң техникалық күтiм пунктінің цехында) / Бригадир (локомотивтердiң техникалық күтiм пунктінің цехында әр рейске жөнелтiлiм алдындағы қалыптастыру пунктінде, айналым пунктерінде және жүріс жолында)
жоғары
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Жылу энергетикасы; Электр энергетика; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Көліктік құрылыс; Машинажасау; Құрал жасау
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
слесарь лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
Техникалық қызмет көрсету бекеттеріндегі локомотивтерді тексеру және жөндеу слесары
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жылжымалы құрам жөндеу бойынша слесарь
орта (техникалық және кәсіптік)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Токарь
орта (техникалық және кәсіптік)
Металл өңдеу және токарь iсi (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Бақылау-өлшеу құралдарының және автоматика слесірі (Бақылау-өлшеу құралдары және автоматты локомотив дабылдамасы бойынша слесарь)
орта (техникалық және кәсіптік)
Электрмен жабдықтау (салалар бойынша); Машина жасаудағы механикалық өңдеу, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Локомотив бригадаларының демалыс үйі бойынша меңгерушісі
орта (техникалық және кәсіптік)
Менеджмент
1 жылдан кем болмауы тиіс
Локомотив бригадаларының демалыс үйі бойынша кезекші
еңбек өтіліне талап қойылмайды
5 разрядты химиялық талдау зертханашы
орта (техникалық және кәсіптік)
Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Бұрма постының кезекшісі
орта (техникалық және кәсіптік)
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Құм түсу қондырғысының машинисі
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Жол-құрылымдылық машиналарды техникалық пайдалану (түрлері бойынша); Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану (салалар бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жабдықтаушы (құм және сумен)
орта
еңбек өтіліне талап қойылмайды

3.3.5. Служба по содержанию подъездных путей
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководиетля (начальника) службы (департамента) / Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация  транспорта (железнодорожный транспорт); Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3  лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы / Начальник участка
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация  транспорта (железнодорожный транспорт); Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
не менее 3 лет
Мастер дорожный
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация  транспорта (железнодорожный транспорт); Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Мосты и транспортные тоннели
не менее 3  лет
Бригадир (освобожденный) по текущему содрежанию и ремонту пути и искусственных сооружений
среднее (техническое и профессиональное)
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)
не менее 1 года
Монтер пути
среднее (техническое и профессиональное)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели); Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог;
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Кассир (товарный) ІІ категории
среднее (техническое и профессиональное)
Железнодорожные специальности
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
3.3.6.Служба по предоставлению услуг водоснабжения и теплоснабжения
Филиалы сетевого уровня / Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)/ Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Водные ресурсы и водопользование; Теплоэнергетика
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала/Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Водные ресурсы и водопользование; Теплоэнергетика
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Заместитель руководителя (начальника) подразделения (отдела, сектора)/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Заведующий лабораторией
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Лаборант
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Мастер участка (водотеплоснабжения и санитарно-технических устройств)
среднее (техническое и профессиональное)
Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения; Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)
не менее 2 лет
Аппаратчик очистки сточных вод/ Аппаратчик химводоочистки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Обходчик водопроводно-канализационной сети
без предъявления требований к стажу
Пробоотборщик
среднее (техническое и профессиональное)
Экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям); Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения; Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)
без предъявления требований к стажу
Мастер
(по обеспечению
теплоснабжения)
среднее (техническое и профессиональное)
Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)
не менее 2 лет
Слесарь-сантехник (аварийно-восстановительных работ)
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Газосварщик/ Электрогазосварщик/ Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах / Электросварщик ручной сварки
не менее 2 лет

3.3.5. Кірме жолдарды күту қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (Темiржол көлiгi); Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Телім бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (Темiржол көлiгi); Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жол шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (Темiржол көлiгi); Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Көпірлер және көлік тоннелі
3 жылдан кем болмауы тиіс
Ағымдағы ұстау және жол жөндеу және жасанды құрылыс бойынша бригадир (босатылған)
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жол монтері
орта (техникалық және кәсіптік)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі); Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету;
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
ІІ санаттағы кассир (тауарлық)
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол мамандықтары
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
3.3.6. Сумен және жылумен жабдықтау қызметін көрсету жөніндегі қызмет
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Су ресурстар және суды пайдалану; Жылу энергетикасы
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Су ресурстар және суды пайдалану; Жылу энергетикасы
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысының (бастығының) орынбасары / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Зертхана меңгерушісі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Лаборант
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Телім шебері (сумен жылумен жабдықтау және санитарлы-техникалық құрылымдар бойынша)
орта (техникалық және кәсіптік)
Су шығару және сумен жабдықтау жүйелерін тазалау құрылғылары; Монтаж және ішкі санитарлы-техникалық құрылымдарды, желдетулер және инженерлік жүйелерді пайдалану (түрлері бойынша)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Ағынды сулар тазалау аппаратчигі / Химиялық су дайындау аппаратшысы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Сумен жабдықтау және канализация жүйелерін қараушы
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Үлгi алушы
орта (техникалық және кәсіптік)
Экология және табиғи ресурстарды рационалды қолдану (салалар бойынша); Су шығару және сумен жабдықтау жүйелерін тазалау құрылғылары; Монтаж және ішкі санитарлы-техникалық құрылымдарды, желдетулер және инженерлік жүйелерді пайдалану (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Шебер (жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету бойынша)
орта (техникалық және кәсіптік)
Монтаж және ішкі санитарлы-техникалық құрылымдарды, желдетулер және инженерлік жүйелерді пайдалану (түрлері бойынша)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Слесірі-сантехник (апаттық-қалпына келтіру жұмыстары)
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Газбен дәнекерлеуші / Газбен электр дәнекерлеуші / Автоматикалық және жарты автоматикалық машиналарды электр дәнекерлеуші / Қолмен данекерлеу электр дәнекерлеуші
2 жылдан кем болмауы тиіс

3.3.7. Служба содержания и эксплуатации пути и сооружений
Филиалы сетевого уровня / Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)/ Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели); Транспорт, транспортная техника и технологии; Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспортное строительство; Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования)
не менее 2 лет
Инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Филиалы линейного уровня
Руководитель (начальник) службы/ Главный инженер/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспортное строительство; Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Главный технолог
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Ведущий инженер-технолог
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет, либо в должности инженера I категории, не менее 1 года
Инженер-технолог I категории/Инженер I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер-технолог II категории / Инженер II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер-технолог / Инженер
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Главный механик
техническое и профессиональное
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования); Машиностроение; Электроэнергетика; Теплоэнергетика; Приборостроение; Транспортное строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели)
не менее 5 лет
Начальник лаборатории /Заместитель начальника лаборатории
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспортное строительство
не менее 5 лет
Главный метролог
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспортное строительство ; Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования); Стандартизация, метрология и сертификация
не менее 3 лет
Ведущий инженер по метрологии
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Инженер по метрологии
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели
без предъявления требований к стажу
Начальник (контрольно-измерительного) вагона / Заместитель начальника (контрольно-измерительного) вагона
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство ; Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования)
не менее 2 лет в должности специалиста соответствующего профиля
Наладчик контрольно-измерительных вагонов
среднее (техническое и профессиональное)
не менее 3 лет
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели
Начальник комплекса (путевых машин) / Начальник участка (цеха, базы)
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство ; Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования)
не менее 3 лет
Заместитель начальника участка (цеха, базы)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Начальник путевой машины (ВПО)
высшее (или послевузовское)
в должности машиниста путевой машины не менее 3 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели
Начальник (горно-дробильно-сортировочного) участка
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Горное дело
не менее 3 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 5 лет
Начальник путевой колонны/Начальник лаборатории (диагностического)
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование)
не менее 4 лет в должности руководителя (мастера цеха дефектоскопии / дорожного мастера, начальника путевых машин/ бригадира (освобожденного) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений и т.п.)
Заместитель начальника путевой колонны/ Заместитель начальника лаборатории (диагностического)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Монтер пути
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
Наладчик железнодорожно-строительных (путевых) машин и механизмов 7 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
Наладчик железнодорожно-строительных (путевых) машин и механизмов
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Машинист железнодорожно-строительных (путевых) машины (тяжелого типа)
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели; Строительство; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
не менее 1 года
Машинист железнодорожно-строительных (путевых) машин (помощник)
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Машинист реактивной установки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели; Строительство; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
без предъявления требований к стажу
Машинист скреперной лебедки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Машинист крана (электрокозлового, мостового крана) 6 разряда
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Машинист крана (на железнодорожном ходу) 6 разряда
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Машинист-инструктор бригад путевых машин
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудования); Транспортное строительство (Мосты и транспортные тоннели; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство)
в должности машиниста путевых машин не менее 3 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Мосты и транспортные тоннели; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
в должности машиниста путевых машин не менее 5 лет
Мастер участка (ремонтно-строительных работ)
высшее (или послевузовское)
Транспортное строительство, Строительство; Архитектура; Производство строительных материалов, изделий и конструкций; Землеустройство
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
не менее 3 лет
Мастер цеха
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования
не менее 3 лет
Мастер путевых работ (группы)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование); Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели; Строительство; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
не менее 1 года
Мастер цеха (дефектоскопии)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование); Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели)
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование; Строительство; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
не менее 3 лет
Машинист автомотрисы (АРВ-1М, АГВ, АДМ, АГМ)
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 1 года

3.3.7. Жол мен құрылыстарды пайдалану және күту қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтарды техникалық пайдалану)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Желілік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Бас инженер / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары)
басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Бас технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс, немесе 1 санаттағы инженер лауызымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог / I санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог / II санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-технолог / Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Бас механик
орта (техникалық және кәсіптік)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Машинажасау; Электр энергетика; Жылу энергетикасы; Құрал жасау; Көліктік құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Зертхана бастығы / Зертхана бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бас метролог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Стандарттау, метрология және сертификаттау
3 жылдан кем болмауы тиіс
Метрология бойынша жетекші инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Метрология бойынша инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі
еңбек өтіліне талап қойылмайды
(Бақылау-өлшеу) вагонының бастығы / (Бақылау-өлшеу) вагоны бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары)
тиісті кәсібі боынша 2 жылдан кем болмауы тиіс
Бақылау-өлшеу вагондарының реттеушісі
орта (техникалық және кәсіптік)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі
(Жол машиналары) кешенінің бастығы / Телім (цех, база) бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс; Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Телім (цех, база) бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жол машиналарының бастығы (ДШӨ)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
жол машиналарының машинисі лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі
Телім (тау-уақтау-реттеу) бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тау-кен iсi
3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
5 жылдан кем болмауы тиіс
Жол колонна бастығы / (Диагностикалық) зертхананың бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтар)
басшылық лауазымдарында (ақаутап цехінің шебері / жол шебері, жол машиналарының бастығы / ағымдағы ұстау және жол жөндеу және жасанды құрылыс бойынша бригадир (босатылған) және т.б.) 4 жылдан кем болмауы тиіс
Жол колонна бастығының орынбасары / (Диагностикалық) зертхана бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жол монтері
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Теміржол–құрылыс (жол) машиналары мен механизмдерін баптаушы 7 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Теміржол–құрылыс (жол) машиналары мен механизмдерін баптаушы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Теміржол-құрылыс (жол) машинаның машинисі (ауыр түрі)
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі; Құрылыс; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
1 жылдан кем болмауы тиіс
Теміржол-құрылыс (жол) машинаның машинисі (көмекші)
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Реактивтік қондырғы машинисі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі; Құрылыс; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Скреперлік шығыр машинисі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Кран машинисі (электр төрттағанды, көпірлік кран) 6 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Кран машинисі (темiр жол жүрiсiнде) 6 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жол машиналары бригадаларының машинист-нұсқаушысы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Көліктік құрылыс (Көпірлер және көлік тоннелі; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы)
жол машиналары машинисі лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Көпірлер және көлік тоннелі; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
жол машиналары машинисі лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Телім шебері (жөндеу-құрылыс қызмет бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көліктік құрылыс, Құрылыс; Сәулет өнері; Құрылыс материал, бұйым және құрылымдар өндірісі; Жерге орналастыру;
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Цех шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары;
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану;
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жол қызмет шебері (топтық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі; Құрылыс; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
1 жылдан кем болмауы тиіс
Цех (ақатапқылау) шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі)
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Құрылыс; Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
3 жылдан кем болмауы тиіс
Автомотриса машинисі (АРВ-1М, АГВ, АДМ, АГМ)
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
1 жылдан кем болмауы тиіс

Машинист электростанции передвижной 5-8 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
не менее 1 года
Машинист дизель-генераторной силовой установки 7-8 разряда
Машинист дизель-генераторной силовой установки 5 разряда
специальная подготовка по установленной программе
Водитель дрезины
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Помощник машиниста автомотрисы/Водителя дрезины/Машиниста электростанции передвижной/Машиниста дизель-генераторной силовой установки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Мастер (сменный) (горно-дробильно-сортировочного) участка/ Мастер (вахты горно–дробильно-сортировочного) участка
высшее
Транспорт, транспортная техника и технологии; Горное дело
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 3 лет
Мастер производственного обучения
высшее (или послевузовское)
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели. Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование)
не менее 5 лет
Мастер по эксплуатации и ремонту машин и механизмов (подъемного оборудования, по гидропневматике)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование); Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспортное строительство
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное) или специальная подготовка по установленной программе
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели; Строительство; Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
не менее 3 лет
Мастер дорожный/ Мастер мостовой/ Мастер тоннельный
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспортное строительство
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели
не менее 3 лет
Диспетчер (пути)
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели); Транспортное строительство
не менее 3 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели
Дежурный по перезду
среднее (техническое и профессиональное)
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Дефектоскопист по газовому и жидкостному контролю / Дефектоскопист по магнитному и ультразвуковому контролю
среднее (техническое и профессиональное)
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели; Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 1 года
Дефектоскопист рентгено-, гаммаграфирования
Оператор дефектоскопной тележки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Мосты и транспортные тоннели; Строительство
не менее 1 года
Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования
без предъявления требований к стажу
Ремонтник искусственных сооружений / Обходчик пути и искусственных сооружений
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство; Мосты и транспортные тоннели
без предъявления требований к стажу
без предъявления требований к стажу
Рельсосварочное подразделение
Руководитель (начальник) подразделения/ Директор филиала
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство
на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта не менее 5 лет
Главный инженер
высшее (или послевузовское)
на руководящих должностях в организациях железнодорожного транспорта не менее 4 лет
Ведущий инженер-технолог/ Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство); Транспортное строительство
не менее 4 лет
Инженер-технолог I категории/Инженер I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер-технолог II категории/Инженер II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер-технолог/ Инженер
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Главный механик
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта; Машиностроение; Электроэнергетика; Теплоэнергетика
не менее 5 лет
Инженер-энергетик
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Электроэнергетика; Электроснабжение по отраслям
не менее 3 лет
Оператор станков с программным управлением 5 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Электроэнергетика; Электроснабжение по отраслям; Токарное дело и металлообработка (по видам); Технологические машины и оборудование
без предъявления требований к стажу
Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Шлифовщик
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Резчик металла на ножницах и прессах
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Кузнец ручной ковки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Токарь
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Каменщик
среднее
без предъявления требований к стажу
Фрезеровщик
Комплектовщик изделий и инструмента
Заточник
Прокатчик горячего металла
Прессовщик горячего металла
Прессовщик горячего металла 7 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Электроэнергетика; Электроснабжение по отраслям; Токарное дело и металлообработка (по видам);
не менее 1 года

Жылжыуы электрстанцияның машинисі 5-8 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Ауыр агрегат машинисі 7-8 разрядты
Ауыр агрегат машинисі 5 разрядты
белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Дрезина жүргізуші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Автомотриса машинисі / Дрезина жүргізушінің / Жылжыуы электрстанцияның машинисінің / Ауыр агрегат машинисінің көмекшісі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
(Тау - уақтау-реттеу) телім шебері (ауысымдық) / (Тау-уақтау–реттеу вахтасының) Телім шебері
жоғары
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тау-кен iсi
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өндірістік оқыту шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі. Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары);
5 жылдан кем болмауы тиіс
Машинамен механизмдерді жөндеу және пайдалану жөніндегі шебері (көтергіш құрылғылары, гидропневматика бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Көтерме-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары); Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік) либо белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі; Құрылыс; Темір жол құрылысы, жол және жол
шаруашылығы
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жол шебері / Көпір шебері / Тоннель шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі
3 жылдан кем болмауы тиіс
Диспетчер (жолдық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі); Көліктік құрылыс
3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі
Орын ауыстыру бойынша кезекші
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Газды және сұйықтық бақылау бойынша ақаутапқы / Магниттiк және өсiредыбыстық бақылау бойынша ақаутапқы
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі; Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
1 жылдан кем болмауы тиіс
Рентген -, гаммаграфия бақылау бойынша ақаутапқы
Ақаутапқыш арбаша операторы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жолдар мен жасанды құрылыстарға ағымдық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының (босатылған) бригадирі
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көпірлер және көлік тоннелі; Құрылыс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу слесірі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жасанды құрылыстарды жөндеуші / Жол және жасанды құрылыстарды қараушы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы; Көпірлер және көлік тоннелі
еңбек өтіліне талап қойылмайды
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Рельс дәнекерлегiш бөлiмше
Бөлімше басшысы (бастығы) / Филиал директоры
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс
темір жол ұйымдарында басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
темір жол ұйымдарында басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер-технолог / Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көліктік құрылыс
4 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог / I санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог / II санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-технолог / Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Бас механик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Автомобиль көлігін жөндеу және пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Машинажасау; Электр энергетика; Жылу энергетикасы
5 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-энергетик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Электр энергетика; Электрмен жабдықтау салалар бойынша
3 жылдан кем болмауы тиіс
Программалық басқарумен білдектердің операторы 5 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Электр энергетика; Электрмен жабдықтау салалар бойынша; Металл өңдеу және токарь iсi (түрлері бойынша); Технологиялық машиналары және жабдықтар
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Түйiспелi (пресс) дәнекерлегiш машиналарында дәнекерлеуші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Тегiстеушi
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Тығыздағыштар және қайшыдағы металдың оюшысы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Қол соғуды ұста
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Төкiр
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Тас қалаушы
орта
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Қырғышы
Құрал және бұйымдар іріктеуші
Ұштаушы
Ыстық металды жаймалаушы
Ыстық металды престеушi
Ыстық металды престеушi 7 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Электр энергетика; Электрмен жабдықтау салалар бойынша; Металл өңдеу және токарь iсi (түрлері бойынша);
1 жылдан кем болмауы тиіс
Қиыршық тас зауыты
Директор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Экономика; Қаржы; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Техникалық мамандықтары; Тау-кен iсi
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Директордың орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тау-кен iсi
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бас энергетик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика; Жылу энергетикасы; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Машина жасау; Тау-кен iсi
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлім (өндірістік-техникалық) бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Экономика; Көлік, көліктік техника және технологиялары; Құрылыс; Менеджмент; Қаржы; Құрылыс материал, бұйым және құрылымдар өндірісі; Жерге орналастыру; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Машина жасау; Маркетинг; Автоматтандыру және басқару; Тау-кен iсi
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер-технолог / Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог / I санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог / II санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-технолог / Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Маркшейдер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тау-кен iсi, Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
3 жылдан кем болмауы тиіс
Телім (тау-уақтау-реттеу) бастығы / Цех (жөндеу-көліктік) бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тау-кен iсi
3 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Маркшейдер iсi; Геология, кен өндiру өнеркәсiп және пайдалы қазбалар өндiру; Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану
5 жылдан кем болмауы тиіс
Шебер (тау-кен)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тау-кен iсi
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Маркшейдер iсi; Геология, кен өндiру өнеркәсiп және пайдалы қазбалар өндiру
3 жылдан кем болмауы тиіс
Тиеу-түсiру жұмыстары бойынша шебер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Тау-кен iсi
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Маркшейдер iсi; Геология, кен өндiру өнеркәсiп және пайдалы қазбалар өндiру; Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану
3 жылдан кем болмауы тиіс
Уақтау-тиеу агрегаты машинисі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Темір жол жылжымалы құрамын жөндеу, пайдалану және техникалық қызмет көрсету; Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану; Тау-кен iсi
еңбек өтіліне талап қойылмайды

3.3.8. Служба автоматики, телемеханики и телекоммуникаций
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента) / Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Радиосвязь и радиовещание
не менее 7 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Радиосвязь и радиовещание
не менее 2 лет
Инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Филиалы линейного уровня
Руководитель (начальник) службы/ Директор филиала/ Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Радиосвязь и радиовещание
на руководящих должностях не менее 5 лет
Заместитель руководиетля (начальника) службы (по сигнализации, централизации и блокировке)/ Заместитель директора филиала (по сигнализации, централизации и блокировке)
высшее (или послевузовское)
Заместитель руководителя (начальника) службы (по связи) / Заместитель директора филиала (по связи)
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Многоканальная электросвязь; Сети связи и системы коммуникации; Проводная связь; Электросвязь; Автоматическая электросвязь; Радиосвязь и радиовещание; Эксплуатация радиосвязи и сигнализации на железнодорожном транспорте
Начальник участка (производственного)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Заместитель начальника участка (производственного)
высшее (или послевузовское)

3.3.8. Автоматика, телемеханика және коммуникация қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар, Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Радиохабар және радиобайланыс
7 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар, Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Радиохабар және радиобайланыс
2 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Желілік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Филиал директоры / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Радиохабар және радиобайланыс
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары (Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау жөніндегі) / Филиал директорының орынбасары (Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары (Байланыс жөніндегі) / Филиал директорының орынбасары (Байланыс жөніндегі)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Көп каналды электр байланыс; Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi; Сымды байланыс; Электр байланыс; Автоматты электр байланыс; Радиохабар және радиобайланыс; Эксплуатация радиобайланыс және сигнализации темір жол көлігінде
Телім бастығы (өндiрiстiк)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Телім (өндiрiстiк) бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)

не менее 4 лет в должности электромеханика или не менее 3 лет в должности старшего электромеханика
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Инженер ІІ категории
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Мастер производственного обучения
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте
не менее 5 лет
Ведущий инженер - электроник (электроник)
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Вычислительная техника и программное обеспечение; Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Приборостроение; Информационные системы
не менее 4 лет
Инженер - электроник (электроник) I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер - электроник (электроник) II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер - электроник (электроник)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Диспетчер связи (сменный)
высшее (или послевузовское)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника и телекоммуникации
не менее 3 лет
Старший электромеханик по средствам автоматики и приборам технологического оборудования (сигнализации, централизации и блокировки)
высшее (или послевузовское)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Радиотехника, электроника  и телекоммуникации, Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта, Автоматизация и управление; Многоканальная электросвязь; Сети связи и системы коммуникации; Проводная связь; Электросвязь; Автоматическая электросвязь
не менее 2 лет
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте
не менее 3 лет, в том числе в должности электромеханика не менее 2 лет
Старший электромеханик связи
высшее (или послевузовское)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Радиотехника, электроника  и телекоммуникации, Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта, Автоматизация и управление; Многоканальная электросвязь; Сети связи и системы коммуникации; Проводная связь; Электросвязь; Автоматическая электросвязь
не менее 2 лет
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта, Радиоэлектроника и связь, Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Сети связи и системы коммуникации
не менее 3 лет
Старший электромеханик (радиосвязи)
высшее (или послевузовское)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте; Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника  и телекоммуникации; Радиосвязь и радиовещание; Эксплуатация радиосвязи и сигнализации на железнодорожном транспорте

электромеханик лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс немесе аға электромеханик лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер ІІ санаттағы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Өндірістік оқыту шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс
5 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер - электроник (электроник)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Есептеу техникасы және бағдарламамен қамтамасыз ету; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Құрал жасау; Ақпараттық жүйелер
4 жылдан кем болмауы тиіс
I санаттағы инженер - электроник (электроник)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер - электроник (электроник)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер - электроник (электроник)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Байлыныс диспетчері (ауысымдық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар
3 жылдан кем болмауы тиіс
Технологиялық жабдықтың құралдары және автоматиканың қаражаты бойынша аға электромеханик (Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Радиотехника, электроника және телекоммуникации, Темір жол көлігіндегі жедел технологиялық байланыстың құрылғыларын пайдалану, Автоматтандыру және басқару; Көп каналды электр байланыс; Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi; Сымды байланыс; Электр байланыс; Автоматты электр байланыс
2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі басқару
3 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде электромеханик лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Байланыс аға электромеханигі
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Радиотехника, электроника және телекоммуникации, Темір жол көлігіндегі жедел технологиялық байланыстың құрылғыларын пайдалану, Автоматтандыру және басқару; Көп каналды электр байланыс; Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi; Сымды байланыс; Электр байланыс; Автоматты электр байланыс
2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігіндегі жедел технологиялық байланыстың құрылғыларын пайдалану, Радиоэлектроника және байланыс, Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi
3 жылдан кем болмауы тиіс
Аға электромеханик (радиобайланыс бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі басқару; Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электроника және телекоммуникации; Радиохабар және радиобайланыс; Эксплуатация радиобайланыс және сигнализации темір жол көлігінде

не менее 1 года, в том числе в должности электромеханика не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Сети связи и системы коммуникации; Радиоэлектроника и связь
не менее 2 лет в должности электромеханика
Старший электромеханик по средствам автоматики и приборам технологического оборудования (комплекса технических средств многофункционального/модернизированного)
высшее (или послевузовское)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте; Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника  и телекоммуникации; Радиосвязь и радиовещание; Эксплуатация радиосвязи и сигнализации на железнодорожном транспорте
не менее 1 года в должности электромеханика
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Сети связи и системы коммуникации; Радиоэлектроника и связь
не менее 2 лет в должности электромеханика
Старший электромеханик
высшее (или послевузовское)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте; Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника  и телекоммуникации; Автомобили и автомобильное хозяйство
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Автоматизация и управление, Радиотехника, электроника  и телекоммуникации; Автомобили и автомобильное хозяйство; Машины и механизмы и др. (по функциональному направлению)
не менее 2 лет
Электромеханик по средствам автоматики и приборам технологического оборудования (автоматической локомотивной сигнализации непрерывного действия)/ Электромеханик по средствам автоматики и приборам технологического оборудования (сигнализации, централизации и блокировки)/ Электромеханик связи/ Электромеханик (радиосвязи)/ Электромеханик по средствам автоматики и приборам технологического оборудования (прибора обнаружения нагретых аварийно букс, дистанционной информационной системы контроля)
высшее (или послевузовское)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте; Радиосвязь и радиовещание; Эксплуатация радиосвязи и сигнализации на железнодорожном  транспорте; Автоматизация и управление, Радиотехника, электроника и телекоммуникации; Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном  транспорте;
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное), специальная подготовка по установленной программе
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Сети связи и системы коммуникации; Радиоэлектроника и связь
не менее 2 лет в должности электромонтера

1 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде электромеханик лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi; Радиоэлектроника және байланыс
электромеханик лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Технологиялық жабдықтың құралдары және автоматиканың қаражаты бойынша аға электромеханик (көп функционалды / жетiлдiрiлген техникалық құралдар кешен бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі басқару; Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электроника және телекоммуникации; Радиохабар және радиобайланыс; Эксплуатация радиобайланыс және сигнализации темір жол көлігінде
электромеханик лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi; Радиоэлектроника және байланыс
2 жылдан кем болмауы тиіс электромеханик лауазымында
Аға электромеханик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі басқару; Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электроника және телекоммуникации; Автомобильдер және автомобильді шаруашылық
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Автоматтандыру және басқару, Радиотехника, электроника және телекоммуникации; Автомобильдер және автомобильді шаруашылық; Машина және тетіктер (функционалдық бағыт бойынша)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Технологиялық жабдықтың құралдары және автоматиканың қаражаты бойынша электромеханик (үздiксiз iс-әрекеттi автоматты локомотив дабылдамасы бойынша)/ Технологиялық жабдықтың құралдары және автоматиканың қаражаты бойынша электромеханик (сигнал беру, орталықтандыру және блоктау бойынша)/ Байланыс электромеханигі / Электромеханик (радиобайланыс)/ Технологиялық жабдықтың құралдары және автоматиканың қаражаты бойынша электромеханик (Букстердің қызуын анықтау жүйесі, бақылаудың дистанциялық ақпараттық жүйес)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс; Радиохабар және радиобайланыс; Теміржол көлігінде радиобайланыс және сигнал беру; Автоматтандыру және басқару, Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар; Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі басқару;
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік), белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi; Радиоэлектроника және байланыс
электромонтер лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс

Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки 6-8 разряда /Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры связи 7-8 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Сети связи и системы коммуникации; Радиоэлектроника и связь
без предъявления  требований к стажу работы
Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки 4-5 разряда /Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры связи 2-6 разряда
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления  требований к стажу работы
Водитель дрезины
среднее, специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Помощник водителя дрезины
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления  требований к стажу работы
Телеграфист
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления  требований к стажу работы
Телефонист
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления  требований к стажу
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
Связь, радиоэлектроника и телекоммуникация; Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Сети связи и системы коммуникации
без предъявления  требований к стажу
Начальник лаборатории /Начальник вагона по испытаниям и измерениям устройств сигнализации, централизации, блокировки и связи / Начальник вагона (контрольно-измерительных и испытательно-обследовательских вагонов)
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Автоматика, телемеханика и связь на железнодорожном транспорте, Радиосвязь и радиовещание
не менее 4 лет, в том числе на инженерных должностях не менее 2 лет
Заместитель начальника лаборатории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий инженер/ Ведущий инженер (контрольно-измерительных и испытательно-обследовательских вагонов)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Инженер I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
3.3.9. Служба электрификации и энергетики
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента) / Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента) / Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика; Автоматизация и управление
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)

Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларында қызмет көрсету және жөндеу электр монтері 6-8 разрядты / Байланыс аппаратурасын жөндеу және қызмет ету бойынша электромонтер 7-8 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi; Радиоэлектроника және байланыс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларында қызмет көрсету және жөндеу электр монтері 4-5 разрядты / Байланыс аппаратурасын жөндеу және қызмет ету бойынша электромонтер 2-6 разрядты
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Дрезина жүргізуші
орта, белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Дрезина жүргізуші көмекшісі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Телеграфист
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Телефоншы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Байланыс, радиоэлектроника және телекоммуникация; Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Байланыс жүйесi және коммуникация желiсi
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Зертхананың бастығы / Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларын өлшеу және сынау вагон бастығы/ Вагон бастығы (бақылау-өлшеу және сынау- зерттеушi вагондар)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар, Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс, Радиохабар және радиобайланыс
4 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде на инженерлік лауазымдарда 2 жылдан кем болмауы тиіс
Зертхана бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер / Жетекшi инженер (бақылау-өлшеу және сынау- зерттеушi вагондар бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
I санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
3.3.9. Электрмен жабдықтау және энергетика қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика; Автоматтандыру және басқару
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)

не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4  лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления  требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика; Автоматизация и управление
не менее 3 лет
Инженер І категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Филиалы линейного уровня
Руководитель (начальник) службы/ Директор филиала/ Главный инженер/ Заместитель начальника службы/Заместитель директора филиала
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика; Автоматизация и управление; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Заместитель руководиетля (начальника) подразделения (отдела, сектора)/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления  требований к стажу
Ведущий инженер-энергетик (энергетик)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Инженер-энергетик (энергетик) І категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог; Электрооборудование электростанции, подстанции и сетей; Электрическое и электромеханическое оборудование по отраслям; Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования
без предъявления требований к стажу
Начальник тяговой подстанции / Начальник района (контактной сети, электроснабжения)
высшее (или послевузовское
Электроэнергетика
не менее 1 года в должности электромеханика
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог; Электрооборудование электростанции, подстанции и сетей; Электрическое и электромеханическое оборудование по отраслям; Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования
не менее 2 лет в должности электромеханика
Начальник (ремонтно-ревизионного) участка
высшее (или послевузовское
Автоматизация и управление; Электроэнергетика
не менее 2 лет
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение, эксплуатация, технических обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог; Электрооборудование электростанции, подстанции и сетей Электрическое и электромеханическое оборудование по отраслям; Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования
не менее 3 лет
Начальник (механической) мастерской / Заведующий ремонтно-механической мастерской
высшее
Транспорт, транспортная техника и технологии (железнодорожный транспорт)
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автотранспортных средств, железнодорожного транспорта
не менее 2 лет
Инженер электрических систем (автоматической системы коммерческого учета электроэнергии) І категории
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Электроэнергетика
не менее 2 лет
Начальник (электротехнической) лаборатории / Заместитель начальника (электротехнической) лаборатории
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика; Стандартизация, метрология и сертификация; Автоматизация и управление
не менее 4 лет
Главный специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист
высшее (или послевузовское)
Автоматизация и управление; Электроэнергетика
не менее 2 лет
Специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Начальник вагона (лаборатории)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Инженер-технолог
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Главный энергодиспетчер
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика
в должности энергодиспетчера дорожного не менее 2 лет
Энергодиспетчер дорожный
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика
в должности энергодиспетчера не менее 2 лет
Энергодиспетчер старший
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика
в должности энергодиспетчера не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение, эксплуатация, технических обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог; Электрооборудование электростанции, подстанции и сетей
Энергодиспетчер
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение, эксплуатация, технических обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог; Электрооборудование электростанции, подстанции и сетей
в должностях, связанных с эксплуатацией устройств электрификации и энергетики, не менее 3 лет
Мастер производственного обучения
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика
не менее 5 лет
техническое и профессиональное
Электроэнергетика, Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог, Электрооборудование электростанции, подстанции и сетей
не менее 10 лет
Электромеханик (ремонтно-ревизионного) участка (включая старших)/ Электромеханик (тяговой подстанции, контактной сети, района электроснабжения) (включая старших)
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Электроэнергетика; Автоматизация и управление; Электрическое и электромеханическое оборудование по отраслям; Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования
не менее 2 лет
Электромеханик (тяговых подстанций) (дежурный)
высшее (или послевузовское)
Электроэнергетика;  Автоматизация и управление
не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Электрическое и электромеханическое оборудование по отраслям; Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования
не менее 2 лет
Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу

5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика; Автоматтандыру және басқару
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер І санаттағы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Желілік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Филиал директоры / Бас инженер / Қызмет басшысының орынбасары / Филиал директорының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика; Автоматтандыру және басқару; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысының (бастығының) орынбасары / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жетекшi инженер-энергетик (энергетик)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-энергетик (энергетик) І санаттағы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Темiр жолдарды электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және электротехникалық жүйелерiн жөндеу; Электр стансасы, қосалқы станцияларды және желiлер электр жабдықтары; Электр және электр механикалық жабдықтау салалар бойынша; Электр және электр механикалық жабдықтаударды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Тартымдық подстанция бастығы / Ауданның бастығы (Түйіспелік желі, Энергиямен жабдықтау)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика
1 жылдан кем болмауы тиіс электромеханик лауазымында
орта (техникалық және кәсіптік)
Темiр жолдарды электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және электротехникалық жүйелерiн жөндеу; Электр стансасы, қосалқы станцияларды және желiлер электр жабдықтары; Электр және электр механикалық жабдықтау салалар бойынша; Электр және электр механикалық жабдықтаударды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу
2 жылдан кем болмауы тиіс электромеханик лауазымында
Телім (Жөндеу-ревизиялық) бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Электр энергетика
2 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темiр жолдарды электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және электротехникалық жүйелерiн жөндеу; Электр стансасы, қосалқы станцияларды және желiлер электр жабдықтары; Электр және электр механикалық жабдықтау салалар бойынша; Электр және электр механикалық жабдықтаударды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу
3 жылдан кем болмауы тиіс
(механикалық) шеберхана бастығы/ Жөндеу-механикалық шеберхана меңгерушісі
жоғары
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Темiржол көлiгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Автокөлiк құралдар, темiржол көлiгiнiң пайдалануы және техникалық күтiм, жөндеу
2 жылдан кем болмауы тиіс
Электрикалық жүйе бойынша І санаттағы инженер (электр энергиясының коммерциялық есепке алудың автоматты жүйесi бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Электр энергетика
2 жылдан кем болмауы тиіс
Зертхана (электротехникалық) бастығы / Зертхана (электротехникалық) бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Автоматтандыру және басқару
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Автоматтандыру және басқару; Электр энергетика
2 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Вагон бастығы (лаборатория)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Бас энергодиспетчер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика
жол энергодиспетчері лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Жол энергодиспетчері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика
энергодиспетчері лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Аға энергодиспетчер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика
энергодиспетчері лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темiр жолдарын электрмен жабдықтау, электротехникалық жүйелерiн жөндеу және пайдалану, техникалық күтiм жасау
Энергодиспетчер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темiр жолдарын электрмен жабдықтау, электротехникалық жүйелерiн жөндеу және пайдалану, техникалық күтiм жасау; Электр стансасы, қосалқы станцияларды және желiлер электр жабдықтары
энергетиканың және электрлендiрудiң құрылғылары пайдалануға қатысты лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Өндірістік оқыту шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика
5 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Электр энергетика, Темiр жолдарын электрмен жабдықтау, электротехникалық жүйелерiн жөндеу және пайдалану, техникалық күтiм жасау, Электр стансасы, қосалқы станцияларды және желiлер электр жабдықтары
10 жылдан кем болмауы тиіс
(Жөндеу-ревизиялық) телімінің электромеханигі (аға мамандарын қоса) / Электромеханик (Тартымдық подстанция, түйіспелік желі, энергиямен жабдықтау аудан бойынша) (аға мамандарын қоса)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Электр энергетика; Автоматтандыру және басқару; Электр және электр механикалық жабдықтау салалар бойынша; Электр және электр механикалық жабдықтаударды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу
2 жылдан кем болмауы тиіс
Электромеханик (тартымдық подстанция бойынша) (кезекші)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Электр энергетика; Автоматтандыру және басқару
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Электр және электр механикалық жабдықтау салалар бойынша; Электр және электр механикалық жабдықтаударды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу
2 жылдан кем болмауы тиіс
Тармақталған желдерiне қызмет ету бойынша электромонтер
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды

Электромонтер контактной сети / Электромонтер по ремонту и обслуживанию аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов/ Электромонтер тяговой подстанции 6-8 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог; Электроэнергетика
без предъявления требований к стажу
Электромонтер контактной сети/ Электромонтер по ремонту и обслуживанию аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов/ Электромонтер тяговой подстанции
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Электромонтер (района электроснабжения) (дежурный)
среднее (техническое и профессиональное)
Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог; Электроэнергетика
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 2 лет
Машинист автомотрисы (АРВ, АГВ, АДМ)/ Помощник машиниста автомотрисы
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Проводник по сопровождению спец.вагонов (по испытаниям и измерениям параметров контактной сети)
специальная подготовка по установленной программе
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
3.3.10. Служба вагонного хозяйства
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента) / Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (вагоны и вагонное хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация  транспорта (железнодорожный транспорта)
на руководящих должностях, не менее 5 лет
Главный инженер
высшее (или послевузовское)
на руководящих до 5 лет в том числе в должности инструктора мастера, начальника пункта технического обслуживания не менее 3 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы регионального уровня
Ведущий инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)
не менее 2 лет
Инженер І категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Филиалы линейного уровня
Руководитель (начальник) службы/ Директор филиала/ Главный инженер/ Заместитель руководителя (начальника) службы / Заместитель директора филиала / Начальник депо / Заместитель начальника депо
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)

Түйіспелік желі электромонтері / Релелiк қорғаныс аппаратурасы және автоматика және қазiргi аналогтердің қызмет ету жөніндегі электромонтер / Тартымдық подстанция электромонтері 6-8 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Темiр жолдарын электрмен жабдықтау, электротехникалық жүйелерiн жөндеу және пайдалану, техникалық күтiм жасау; Электр энергетика
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Түйіспелік желі электромонтері / Релелiк қорғаныс аппаратурасы және автоматика және қазiргi аналогтердің қызмет ету жөніндегі электромонтер / Тартымдық подстанция электромонтері
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Электромонтер (энергиямен жабдықтау ауданы) (кезекші)
орта (техникалық және кәсіптік)
Темiр жолдарын электрмен жабдықтау, электротехникалық жүйелерiн жөндеу және пайдалану, техникалық күтiм жасау; Электр энергетика
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
2 жылдан кем болмауы тиіс
Автомотриса машинисі (АРВ, АГВ, АДМ) / Автомотриса машинисі көмекшісі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Арнайы вагондарға ілесіп жүретін жолсерік (түйіспелік желінің сынақтау және параметрлердiң өлшеулерiне арналған)
белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
3.3.10. Вагон шаруашылығы қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар және вагондық шаруашылық); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (Темiржол көлiгi)
басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде нұсқаушы, шебер, вагондарға техникалық қызмет көрсету пунктінің бастығы лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде басшылық лауазымында 4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өңірлік деңгейдегі филиал
Жетекшi инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)
2 жылдан кем болмауы тиіс
І санаттағы инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Желілік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Филиал директоры / Бас инженер / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директорының орынбасары / Депо бастығы / Депо бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)

на руководящих должностях, не менее 5 лет, в том числе в должности инструктора, мастера, начальника пункта технического обслуживания, не менее 3 лет
Главный механик
высшее (или послевузовское)
на руководящих должностях не менее 2 лет
Главный технолог
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения/ Заместитель руководителя (начальника) подразделения
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Ведущий инженер-технолог/ Ведущий инженер/ Ведущий инженер-конструктор
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)
не менее 5 лет
Инженер-технолог I категории/Инженер I категории / Инженер-конструктор I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Инженер-технолог II категории/Инженер II категории/ Инженер-конструктор II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инженер-технолог / Инженер / Инженер-конструктор
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
Мастер производственного обучения
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)
не менее 5 лет
Инструктор (по автотормозам и буксовому узлу)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Начальник поверочной лаборатории
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Начальник специализированного вагона (испытания тормозов)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Инспектор-приемщик заводской (включая старшего)
высшее (или послевузовское)
не менее 5 лет
Начальник бюро (Центрального конструкторско –технологического)
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Начальник (экспериментального) цеха
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Начальник базы запаса вагонов
высшее (или послевузовское)
на руководящих должностях не менее 1 года
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 3 лет
Инспектор базы запаса
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)
без предъявления требований к стажу
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 3 лет
Главный сварщик
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны); Машиностроение
не менее 5 лет
Инженер по приему вагонов в депо (Приемщик вагонов)
І категории
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)

басшылық лауазымында 5 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде нұсқаушы, шебер, техникалық қызмет көрсету пунктінің бастығы лауазымдарында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас механик
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
басшылық лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Бас технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше басшысы (бастығы) / Бөлімше басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер-технолог / Жетекшi инженер / Жетекшi инженер-конструктор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)
5 жылдан кем болмауы тиіс
I санаттағы инженер-технолог / I санаттағы инженер / I санаттағы инженер-конструктор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
II санаттағы инженер-технолог / II санаттағы инженер / II санаттағы инженер-конструктор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер-технолог / Инженер / Инженер-конструктор
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Өндірістік оқыту шебері
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Нұсқаушы (автотежегіштер және букстық түйіспелер бойынша)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Лаборатория бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Арнайы вагон бастығы (тежегіштерді сынау)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Зауыттық инспектор-қабылдаушы (аға мамандарын қоса)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
5 жылдан кем болмауы тиіс
Бюро бастығы (орталық конструкторлық-технолдогиялық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Цех бастығы (экспериментальдық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Вагон запас базасының бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
басшылық лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
3 жылдан кем болмауы тиіс
Запас базасының инспекторы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас дәнекерлеуші
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар); Машинажасау
5 жылдан кем болмауы тиіс
Вагондарды депоға қабылдау жөніндегі І санаттағы инженер (вагон қабылдаушы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)

не менее 2 лет, в том числе в должности осмотрщика вагонов не менее 1 года
Мастер вагонного депо /Мастер пункта технического обслуживания вагонов/ Мастер (бригадир) текущего отцепочного ремонта
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)
не менее 1 года
техническое и профессиональное
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 3 лет
Начальник пункта технического обслуживания вагонов
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)
не менее 1 года в должности мастера
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
не менее 3 лет в должности мастера
Старший осмотрщик вагонов (по сохранности вагонного парка) / Осмотрщик-ремонтник вагонов
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
Осмотрщик вагонов (по сохранности вагонного парка) / Осмотрщик-ремонтник вагонов
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 2 лет
Слесарь по ремонту подвижного состава
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования/ Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования 7-8 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам); Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и  электромеханического оборудования (по видам)
без предъявления требований к стажу
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования/ Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Диспетчер вагонного депо (включая старших) / Диспетчер по регулированию вагонного парка
среднее (техническое и профессиональное)
Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам); Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и  электромеханического оборудования (по видам)
не менее 3 лет
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии (Вагоны)
не менее 1 года
Оператор вагонного депо / Оператор вагонного депо (пункта технического обслуживания вагонов) / Оператор бюро по учету перехода вагонов
среднее (техническое и профессиональное)
Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 2 лет
Старший оператор по обслуживанию ремонту вагонов и контейнеров
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Оператор по обслуживанию ремонту вагонов и контейнеров
без предъявления требований к стаж

2 жылдан кем болмауы тиіс, оның ішінде вагондарды тексеруші лауазымында 1 жылдан кем болмауы тиіс
Вагон депосының шебері / Вагондарға техникалық қызмет көрсету пунктінің шебері / Ағымдық ағытпалы жөндеу шебері (бригадир)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)
1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
3 жылдан кем болмауы тиіс
Вагондарға техникалық қызмет көрсету пунктінің бастығы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)
шебер лауазымында1 жылдан кем болмауы тиіс
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
шебер лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс
Вагондарды аға тексеруші (вагон паркін сақтау жөніндегі) / Вагон тексеруші – жөндеуші
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Вагондарды тексеруші (вагон паркін сақтау жөніндегі) / Вагон тексеруші – жөндеуші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жылжымалы құрам жөндеу бойынша слесарь
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Электр жабдықтарды жөндеу жөніндегі слесірі- электрик / Электр жабдықтардың қызмет ету және жөндеу бойынша электромонтер
7-8 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Электр және электр механикалық жабдықтау (түрлері бойынша); Электр және электр механикалық жабдықтауды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Электр жабдықтарды жөндеу жөніндегі слесірі- электрик / Электр жабдықтардың қызмет ету және жөндеу бойынша электромонтер
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Вагон депосы диспетчеры (аға мамандарын қоса) / Вагонды паркін реттеу жөніндегі диспетчері
орта (техникалық және кәсіптік)
Электр және электр механикалық жабдықтау (түрлері бойынша); Электр және электр механикалық жабдықтауды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)
3 жылдан кем болмауы тиіс
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары (Вагондар)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Вагон депосы операторы / Вагон депосы операторы (вагондарға техникалық қызмет көрсету пункті) / Вагондардың ауысуын есепке алу жөніндегі операторы
техникалық және кәсіптік
Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
2 жылдан кем болмауы тиіс
Вагондармен контейнерларды жөндеу қызметін көрсету жөніндегі аға оператор
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Вагондармен контейнерларды жөндеу қызметін көрсету жөніндегі оператор
еңбек өтіліне талап қойылмайды

Машинист передвижного компрессора 6-7 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Теплоэнергетические, теплофикационные котельные  установки тепловых электрических станций; Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения; Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин
без предъявления требований к стажу
Машинист компрессорных установок/Машинист передвижного компрессора/ Помощник
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Газосварщик/ Электрогазосварщик/ Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах/ Электросварщик ручной сварки
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 2 лет
3.3.11. Служба баз материально-технического снабжения
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная  техника и технологии; Вагоны; Экономика; Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство); Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожного транспорта); Экономика
не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 4  лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)/Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Филиалы линейного уровня
Руководитель (начальник) службы/ Заместитель руководителя (начальника) службы/ Директор филиала/ Заместитель директора филиала/Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Транспорт, транспортная техника и технологии; Вагоны; Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (железнодорожный транспорт); Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Главный специалист  (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Экономист по материально-техническому снабжению (экономист-логистик) I категории/ Инженер-технолог I категории
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет в аналогичной должности II категории
Экономист по материально-техническому снабжению (экономист-логистик) II категории/ Инженер-технолог II категории
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Экономист по материально-техническому снабжению (экономист-логистик)/ Инженер-технолог
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Техник
среднее (техническое и профессиональное)
Экономика,  Менеджмент, Финансы, Учет и аудит; Статистика; Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям); Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
без предъявления требований к стажу
Кладовщик/Агент по снабжению/Оператор загрузочной и разгрузочной установки /Оператор механизированных и автоматизированных складов / Стропальщик
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Машинист крана
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
без предъявления требований к стажу
среднее и специальная подготовка по установленной программе
не менее 1 года
Водитель погрузчика
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Мастер по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
среднее (техническое и профессиональное)
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация подвижного состава железных дорог; Производство подвижного состава железных дорог; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
не менее 1 года
Стропальщик
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Приемосдатчик груза и багажа
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Грузчик
среднее
без предъявления требований к стажу

Көшпелі копрессор машинисі 6-7 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Жылу электростанцияларын жылу энергетикалық, жылу беру қондырғылары; Жылу техникалық жабдық және жылумен жабдықтау жүйесі; Жол-құрылымдылық машиналарды техникалық пайдалану
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Копрессорлық қондырғы машинисі / Көшпелі копрессор машинисі/ Көмекші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Газбен дәнекерлеуші / Газбен электр дәнекерлеуші / Автоматикалық және жарты автоматикалық машиналарды электр дәнекерлеуші / Қолмен данекерлеу электр дәнекерлеуші
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
2 жылдан кем болмауы тиіс
3.3.11. Материальдық-техникалық жабыдқтау қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Транспорт, транспортная техника және технологии; Вагондар; Экономика; Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы); Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (темір жол көлігі); Экономика
5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Желілік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы) / Қызмет басшысының (бастығының) орынбасары / Филиал директоры / Филиал директорының орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Көлік, көліктік техника және технологиялары; Вагондар; Көлікті пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды ұйымдастыру (теміржол көлігі); Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Материалдық - техникалық жабдықтау жөніндегі I санаттағы экономист (экономист - логистик) / I санаттағы инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
II санаттағы сондай лауазымында 2 жылдан кем болмауы тиіс
Материалдық - техникалық жабдықтау жөніндегі II санаттағы экономист (экономист - логистик) / II санаттағы инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Материалдық - техникалық жабдықтау жөніндегі экономист (экономист - логистик) / Инженер-технолог
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Техник
орта (техникалық және кәсіптік)
Экономика, Менеджмент, Қаржы, Есептеу және аудит; Статистика; Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша); Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Қоймашы / Жабдықтау жөніндегі агент / Тиеуiш және түсiру қондыруының операторы / Механикаланған және автоматталған қоймалардың операторы / Арқандаушы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Кран машинисі
орта (техникалық және кәсіптік)
Жол-құрылымдылық машиналарды техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
1 жылдан кем болмауы тиіс
Жүк тиегіш көліктің жүргізушісі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Машина және механизмдер пайдалану және жөндеу жөніндегі шебер
орта (техникалық және кәсіптік)
Темір жол жылжымайтың құралдарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу; Темір жол жылжымалы құрамын өндіру; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Арқандаушы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жүк және багаждарды қабылдау-тапсырушы
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жүктеуші
орта
еңбек өтіліне талап қойылмайды

3.3.12. Служба диагностики и оценки состояния пути
Филиалы сетевого уровня/Центральный аппарат организаций железнодорожного транспорта
Руководитель (начальник) службы (департамента)/ Заместитель руководителя (начальника) службы (департамента)/ Главный инженер
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство), Транспорт, транспортная техника и технологии; Мосты и транспортные тоннели; Геодезия, Стандартизация метрология, сертификация.
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) управления / Заместитель руководителя (начальника) управления
высшее (или послевузовское)
не менее 4 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора) / Эксперт
высшее (или послевузовское)
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Ведущий специалист (инженер)
высшее (или послевузовское)
не менее 1 года
Специалист (Инженер)
высшее (или послевузовское)
без предъявления требований к стажу
Начальник (мостоиспытательной)  лаборатории / Заместитель начальника (мостоиспытательной)  лаборатории
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство, Мосты и транспортные тоннели)
не менее 3 лет
Филиалы регионального уровня
Руководитель (начальник) службы
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство)
на руководящих должностях не менее 5 лет
Руководитель (начальник) подразделения (отдела, сектора)
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство), Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Стандартизация метрология. Сертификация.
не менее 3 лет
Главный специалист (Менеджер)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Начальник (региональной) лаборатории (по средствам диагностики) /Заместитель начальника (региональной) лаборатории (по средствам диагностики)
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство), Радиотехника, электроника и телекоммуникации
не менее 3 лет
Инженер (региональной лаборатории по средствам диагностики) І категории
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство), Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Стандартизация метрология. Сертификация; Радиотехника, электроника и телекоммуникации
не менее 2 лет
Наладчик путевых машин и механизмов 7-8 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
Наладчик путевых машин и механизмов 4-6 разряда
среднее и специальная подготовка по установленной программе
Филиалы линейного уровня
Начальник вагона (измерительно-диагностического)/Заместитель начальника вагона (измерительно-диагностического)
высшее (или послевузовское)
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство), Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог;
не менее 3 лет
Ведущий инженер (измерительно-диагностического вагона)
высшее (или послевузовское)
не менее 2 лет
Инженер
высшее
Строительство (Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство), Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог; Стандартизация метрология. Сертификация; Радиотехника, электроника и телекоммуникации
не менее 1 года
Машинист автомотрисы
среднее и специальная подготовка по установленной программе
без предъявления требований к стажу
Наладчик путевых машин и механизмов 7-8 разряда
среднее (техническое и профессиональное)
Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования; Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог
без предъявления требований к стажу
Наладчик путевых машин и механизмов 4-6 разряда
среднее и специальная подготовка по установленной программе

3.3.12. Жол күйінің диагностикасы және бағалау қызметі
Жүйелік деңгейдегі филиал / Теміржол көлігі ұйымдарының орталық аппараты
Қызмет (департамент) басшысы (бастығы) / Қызмет (департамент) басшысының (бастығының) орынбасары / Бас инженер
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы), Көлік, көліктік техника және технологиялары; Көпірлер және көлік тоннелі; Геодезия, Стандарттау метрология, сертификаттау.
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Басқарма басшысы (бастығы) / Басқарма басшысының (бастығының) орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
4 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы) / Сарапшы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi маман (инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
1 жылдан кем болмауы тиіс
Маман (Инженер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Лаборатория (көпірді сынау) бастығы / Лаборатория (көпірді сынау) бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы, Көпірлер және көлік тоннелі)
3 жылдан кем болмауы тиіс
Өңірлік деңгейдегі филиал
Қызмет басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы)
басшылық лауазымында еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс
Бөлімше (бөлім, сектор) басшысы (бастығы)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы), Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Стандарттау, метрология және сертификаттау.
3 жылдан кем болмауы тиіс
Бас маман (Менеджер)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
(Диагностика құралдары жөніндегі) лаборатория (өңірлік) бастығы / (Диагностика құралдары жөніндегі) лаборатория (өңірлік) бастығының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы), Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар
3 жылдан кем болмауы тиіс
І санаттағы инженер (диагностика құралдары жөніндегі өңірлік лаборатория)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы), Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар
2 жылдан кем болмауы тиіс
Жол машиналары мен механизмдерін баптаушы 7-8 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жол машиналары мен механизмдерін баптаушы 4-6 разрядты
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
Желілік деңгейдегі филиал
Вагон бастығы (өлшеу-диагностикалық) / Вагон бастығының орынбасары (өлшеу-диагностикалық)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы), Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету;
3 жылдан кем болмауы тиіс
Жетекшi инженер (өлшеу-диагностикалық вагоны)
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi)
2 жылдан кем болмауы тиіс
Инженер
жоғары
Құрылыс (Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы), Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету; Стандарттау, метрология және сертификаттау; Радиотехника, электр техникасы және телекоммуникациялар
1 жылдан кем болмауы тиіс
Автомотриса машинисі
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жол машиналары мен механизмдерін баптаушы 7-8 разрядты
орта (техникалық және кәсіптік)
Көтергіш-көлік, құрылыстық, жол машина және жабдықтарды техникалық пайдалану; Темір жол көлігі жылжымалы құрамын жөндеу мен пайдалану, техникалық қызмет көрсету
еңбек өтіліне талап қойылмайды
Жол машиналары мен механизмдерін баптаушы 4-6 разрядты
орта және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық болуы тиіс