Об утверждении Правил аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 октября 2015 года № 18-02/937. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2015 года № 12296.
В соответствии с пунктом 3 статьи 77 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 октября 2015 года
№ 18-02/937
Правила
аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Правила аттестации и учета объектов селекционно- семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 77 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) лесосеменные плантации (далее – ЛСП) – искусственно создаваемые на основе применения различных методов селекции насаждения, предназначенные для получения семян с ценными наследственными свойствами;
2) постоянные лесосеменные участки (далее – ПЛСУ) – специально сформированные маточные насаждения для получения нормальных и улучшенных семян в течение длительного периода. ПЛСУ закладываются в высокопродуктивных высококачественных насаждениях естественного (реже искусственного) происхождения;

Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 қазандағы № 18-02/937 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 қарашада № 12296 болып тіркелді.
2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман Кодексінің 77-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 21 қазандағы
№ 18-02/937 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым
шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке
алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 77-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) орман тұқымы плантациялары (бұдан әрі – ОТП) – тұқым қуалаушылық қасиеттері құнды тұқымдар алуға арналған екпелер селекциясының әртүрлі әдістерін қолдану негізінде жасанды жолмен құрылатын плантациялар;
2) тұрақты орман тұқым учаскелері (ТОТУ) – ұзақ уақыт кезеңі бойына қалыпты және жақсартылған тұқымдар алу үшін арнайы қалыптастырылған аналық екпелер. ТОТУ шығу тегі табиғи (жасанды сирек жағдайда) жоғары өнімді, жоғары сапалы екпелерде отырғызылады;

3) плюсовое насаждение - высокопродуктивное и устойчивое насаждение для определенных лесорастительных условий;
4) маточные плантации – плантации, создаваемые с использованием вегетативного потомства плюсовых деревьев в целях их массового размножения и заготовки черенков для последующей прививки на подвой;
5) ЛСП клоновые – ЛСП, создаваемые с использованием вегетативного потомства (клонов) плюсовых или элитных деревьев;
6) ЛСП семейственные – ЛСП, созданные посадкой сеянцев или саженцев, выращенных из семян плюсовых деревьев;
7) вегетационный период - период года, в который возможны рост и развитие (вегетация) растений;
8) уполномоченный орган в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения.
2. Порядок аттестации объектов селекционно-семеноводческого назначения
3. Аттестация объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда осуществляется организациями, специализирующимися в этой области (далее – специализированная организация).
4. Приказом первого руководителя специализированной организации, создается аттестационная комиссия (далее – Комиссия) в составе:
1) заместителя первого руководителя специализированной организации (председатель комиссии);
2) специалистов специализированной организации;
3) представителя территориального органа уполномоченного органа;
4) представителя лесовладельца, на территории которого выявлены объекты селекционно-семеноводческого назначения.
5. Аттестация объектов селекционно-семеноводческого назначения осуществляется:
1) в любое время в течение вегетационного периода по мере готовности выявленных и созданных объектов селекционно-семеноводческого назначения к аттестации;
2) при наличии карточек по предварительному учету и отбору объектов селекционно-семеноводческого назначения по формам, согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящим Правилам.
6. Комиссия, в присутствии представителей организации, выявившей объекты селекционно-семеноводческого назначения и представителей государственного лесовладельца с выездом на место определяет их соответствие целевому назначению.
7. Заключение Комиссии по результатам обследования объектов селекционно-семеноводческого назначения отражается в акте результатов обследования и приема-передачи лесовладельцу объектов селекционно-семеноводческого назначения на территории государственного лесного фонда (далее – акт) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. При положительном заключении Комиссии по истечению трех календарных дней со дня подписания Комиссией акта объект селекционно-семеноводческого назначения считается аттестованным.

3) артықшылығы бар екпелер – орман өсірудің белгілі бір жағдайларына арналған өнімділігі жоғары және тұрақты екпелер;
4) аналық плантациялар – оларды жаппай көбейту және шабыққа кейіннен ұластыру үшін сап дайындау мақсатында артықшылығы бар ағаштардың вегетативтік тұқымын пайдалана отырып құрылатын плантациялар;
5) клондық ОТП – артықшылығы бар немесе элиталық ағаштардың вегетативтік ұрпағын (клондарын) пайдалана отырып құрылатын ОТП;
6) тұқымдас ОТП – артықшылығы бар ағаштардың тұқымдарынан өсірілген екпелерді немесе көшеттерді отырғыза отырып құрылған ОТП;
7) вегетациялық кезең – өсімдіктердің өсуі және өрістеуі (вегетация) мүмкін болатын жылдың кезеңі;
8) орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсіру саласында басқару мен бақылау функциясын жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді
аттестаттау тәртібі
3. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттауды осы салада маманданған ұйымдар (бұдан әрі – мамандандырылған ұйым) жүзеге асырады.
4. Мамандандырылған ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен мынадай құрамда аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) құрылады:
1) мамандандырылған ұйымның бірінші басшысының орынбасары (комиссияның төрағасы);
2) мамандандырылған ұйымның мамандары;
3) уәкілетті органның аумақтық органының өкілі;
4) аумағынан селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер анықталған орман иеленушінің өкілі.
5. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау:
1) анықталған және құрылған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің дайындығына қарай кез келген уақытта вегетациялық кезең ішінде өткізіледі;
2) осы Қағидаларға 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді алдын ала есепке алу және іріктеу бойынша карточкалар болған жағдайда жүзеге асырылады.
6. Комиссия селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтаған ұйым өкілдерінің және мемлекеттік орман иеленуші өкілдерінің қатысуымен олардың нысаналы мақсатына сәйкес келуін орынға барып айқындайды.
7. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді зерттеп қарау нәтижелері бойынша Комиссияның қорытындысы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орман қоры аумағындағы селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді зерттеп қарау нәтижелері және орман иеленушіге қабылдау-беру актісінде (бұдан әрі – акт) көрсетіледі. Комиссия оң қорытынды шығарған жағдайда Комиссия актіге қол қойғаннан кейін күнтізбелік үш күн өткен соң селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объект аттестацияланған болып есептеледі.

8. При несоответствии выделенных и созданных объектов селекционно-семеноводческого назначения их целевому назначению Комиссия дает отрицательное заключение.
9. Передача аттестованных объектов селекционно-семеноводческого назначения лесовладельцу осуществляется одновременно при подписании акта.
10. После подписания акта на аттестованные объекты селекционно-семеноводческого назначения Комиссией заполняются паспорта по формам, согласно приложениям 5, 6, 7 к настоящим Правилам. К паспортам прилагаются схематические планы размещения объектов селекционно-семеноводческого назначения с привязкой к квартальной сети или другим постоянным ориентирам.
11. Паспорта на аттестованные объекты селекционно-семеноводческого назначения составляются в шести экземплярах: первый – для государственного лесовладельца, второй – для государственного органа, в ведении которого находится государственный лесовладелец, третий – для территориального органа уполномоченного органа, четвертый – для специализированной организации, пятый – для уполномоченного органа и шестой – для организации, выявившей объекты селекционно-семеноводческого назначения.
12. Аттестованные объекты селекционно-семеноводческого назначения:
1) отграничиваются на местности специальными знаками, на которые наносятся лесохозяйственные знаки, указанные в приложении 8 к настоящим Правилам;
2) заносятся в сводную ведомость по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Сводная ведомость заполняется и ведется специализированной организацией.
3. Порядок учета объектовселекционно-семеноводческого назначения
13. Для ведения учета объектов селекционно-семеноводческого назначения, анализа их состояния и степени целевого использования специализированная организация ежегодно проводит их обследование совместно с представителями территориальных органов уполномоченного органа и лесовладельцев.
14. Обследование путем визуального осмотра в вегетационный период проводится на всех аттестованных объектах селекционно-семеноводческого назначения.
15. Объем обследования зависит от их площади и определяется согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
16. По каждому объекту селекционно-семеноводческого назначения определяется качество его оформления в натуре (наличие граничных знаков и надписей на них), его состояние (наличие признаков повреждений деревьев вредителями и поражений болезнями, механических повреждений, характер и наличие усыхающих ветвей в кроне, развитие второго яруса, подлеска), целевое использование (заготовка шишек, плодов, семян, черенков), а также соответствие фактическим данным записей в паспорте или сводной ведомости.

8. Анықталған және құрылған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер өздерінің нысаналы мақсатына сәйкес келмеген жағдайда Комиссия теріс қорытынды береді.
9. Аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді орман иеленушіге беру актіге қол қою кезінде бір мезгілде жүзеге асырылады.
10. Актіге қол қойылғаннан кейін Комиссия аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерге осы Қағидаларға 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша паспорттарды толтырады. Паспорттарға орамдық желіге немесе басқа тұрақты бағдарларға байланыстырылған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің орналасуының сызбалық жоспарлары қоса тіркеледі.
11. Аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерге паспорттар алты данада: біріншісі – мемлекеттік орман иеленуші; екіншісі – қарауында мемлекеттік орман иеленуші болатын мемлекеттік орган; үшіншісі – уәкілетті органның аумақтық органы, төртіншісі – мамандандырылған ұйым, бесіншісі – уәкілетті орган және алтыншысы - селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтаған ұйым үшін толтырылады.
12. Аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер:
1) жергілікті жерде арнайы белгілерімен шектеледі, оларға осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген орман шаруашылығы таңбалары басылады;
2) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомосқа енгізіледі. Жиынтық ведомосін мамандандырылған ұйым толтырады және жүргізеді.
3. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді
есепке алу тәртібі
13. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді есепке алу, олардың жай-күйіне және нысаналы пайдаланылу дәрежесіне талдау жасау үшін мамандандырылған ұйым уәкілетті органның аумақтық органдарының және орман иеленушілердің өкілдерімен бірлесіп жыл сайын оларды зерттеп қарауды жүргізіп отырады.
14. Вегетациялық кезеңде көзбен қарап тексеру барлық аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерде жүргізіледі.
15. Тексеру көлемі олардың ауданына байланысты және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес айқындалады.
16. Әрбір селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объект бойынша оның қаз-қалпында ресімделуі (шекаралық белгілердің және оларда жазбалардың болуы), оның жай-күйі (ағаштарды зиянкестердің бүлдіруі және ауруға шалдығу, механикалық зақымдар нышандарының болуы, ұшарбаста кеуіп бара жатқан бұтақтардың сипаты және болуы, екінші қабаттың өсуі, ағаш астында өсімдіктердің өсуі), нысаналы пайдаланылуы (бүрлер, жемістер, тұқымдар, қалемшелер дайындау), сондай-ақ паспорттағы немесе жиынтық ведомостағы жазбалардың нақты деректерге сәйкестігі айқындалады.

17. Специализированная организация обобщает материалы и ежегодно до 15 декабря текущего года представляет информацию в уполномоченный орган и его территориальные органы о наличии и состоянии объектов селекционно-семеноводческого назначения по формам, согласно приложениям 11 и 12 к настоящим Правилам и вносит предложение по их дальнейшему использованию, улучшению охраны, оформлению в натуре, реконструкции (восстановлению) или списанию.
18. После рассмотрения представленной информации о наличии и состоянии объектов селекционно-семеноводческого назначения уполномоченный орган принимает решение о мерах по дальнейшему улучшению их состояния, использованию или списанию в форме приказа уполномоченного органа.
19. На основании решения уполномоченного органа специализированная организация вносит изменения в сводные ведомости и паспорта объектов селекционно-семеноводческого назначения и доводит их до государственной лесоустроительной организации для использования их при проведении лесоустроительных работ.
Приложение 1
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Карточка № _________
учета ЛСП (маточной, клоновой, семейственной)
Порода ______________________________________________________________
1. Область __________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец __________ лесничество ______________
квартал __________________________ выдел ____________________________
3. Площадь, гектар __________________________________________________
4. Тип условий местопроизрастания ___________________________________
5. Год закладки _____________________________________________________
6. Способ закладки (вегетативный, семенной) _________________________
7. Число клонов (семей) _____________________________________________
8. Число деревьев в клоне (семье) – от-до ___________________________
9. Размещение деревьев, метр ________________________________________
10. Средняя высота, метр ____________________________________________
11. Средняя ширина крон, метр _______________________________________
12. Возможный объем заготовки черенков, штук ________________________
13. Состояние деревьев ______________________________________________
14. Заключение комиссии о соответствии объекта закладки и режиме
дальнейшего использования ___________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Предложение о возможности выделения кандидатов в сорта-клоны
(номера клонов, сортов, гибридов) ___________________________________

17. Мамандандырылған ұйым материалдарды қорытып, селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің бар-жоғы және олардың жай-күйі жайында осы Қағидаларға 11 және 12-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша уәкілетті орган мен олардың аумақтық органдарына ағымдағы жылдың 15 желтоқсанына дейін жыл сайын ақпарат беріп отырады және оларды одан әрі пайдалану, қорғауды жақсарту, қаз-қалпында ресімдеу, реконструкциялау (қалпына келтіру) немесе есептен шығару жөнінде уәкілетті органға ұсыныстар енгізеді.
18. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің бар-жоғы және олардың жай-күйі туралы ақпаратты қарағаннан кейін уәкілетті орган олардың жай-күйін одан әрі жақсарту мен пайдалану немесе есептен шығару жөніндегі шаралар туралы уәкілетті органның бұйрығы нысанындағы шешімін қабылдайды.
19. Уәкілетті органның шешімі негізінде мамандандырылған ұйым селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің жиынтық ведомостары мен паспорттарына өзгерістер енгізеді және орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде пайдалану үшін оларды мемлекеттік орман орналастыру ұйымына жеткізеді.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ОТП-ны (аналық, клондық, тұқымдас) есепке алудың
карточкасы №____
Тұқымы ________________________________________________________
1. Облысы ___________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші ____________ орманшылық _______________
орам _________________телім _________________________________________
3. Ауданы, гектар ___________________________________________________
4. Өсу орны жағдайларының типі ______________________________________
5. Отырғызу жылы ____________________________________________________
6. Отырғызу тәсілі (вегетациялық, тұқымдық) _________________________
7. Өскіндер (тұқымдастар) саны ______________________________________
8. Өскіндегі ағаштардың саны – дан дейін ____________________________
9. Ағаштардың орналасуы, метр _______________________________________
10. Орташа биіктігі, метр ___________________________________________
11. Ұшарбасының орташа ені, метр ____________________________________
12. Қалемшелерді мүмкіндігінше дайындау көлемі, дана ________________
13. Ағаштардың жай-күйі _____________________________________________
14. Отырғызу объектісінің сәйкестігі және одан әрі пайдалану режимі туралы комиссияның қорытындысы ______________________________________
15. Сортты өскіндерге үміткерлерді бөліп алу мүмкіндігі туралы
ұсыныстар өскіндердің, сорттардың, будандардың
нөмірлері) __________________________________________________________

16. Рекомендуемые мероприятия по содержанию и улучшению состояния
объектов ____________________________________________________________
Перечетная ведомость деревьев на плантации
№ плюсового
дерева по
государственному
реестру, название
гибрида, сорта
Сохранность
деревьев
Средняя
высота,
метр
Средняя
ширина
кроны,
метр
Состояние
деревьев
штук
%
1
2
3
4
5
6
Всего по участку:
Карточку составил (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись) ____________________________
"____" _________________ 20 __ года
Приложение 2
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Карточка
предварительного отбора плюсового насаждения № ____
Видовое название преобладающей породы _______________________________
1. Область __________________________________________________________
2. Административный район ___________________________________________
3. Государственный лесовладелец _____________________________________
4. Лесничество ______________________________________________________
5. Квартал № ________________________________________________________
6. Выдел № __________________________________________________________
7. Площадь, гектар __________________________________________________
8. Возраст насаждения, класс/лет ____________________________________
9. Состав насаждения ________________________________________________
10. Тип леса (лесорастительные условия) _____________________________
11. Санитарное и лесопатологическое состояние _______________________
12. Класс бонитета __________________________________________________
13. Средняя полнота _________________________________________________
14. Средняя высота, метр ____________________________________________
15. Средний диаметр, сантиметр ______________________________________
16. Наличие в насаждении: плюсовых деревьев ________________________%
нормальных деревьев ________________________________________________%
(определяется на пробной площади)
минусовых деревьев _________________________%
17. Крутизна, экспозиция склона _____________________________________
18. Высота над уровнем моря __________________________________ метров
19. Показатели, характеризующие отбираемое насаждение по целевому
назначению (смолопродуктивность, обильность семеношения, качество
семян, текстура древесины) __________________________________________
_____________________________________________________________________
Схема размещения и координаты плюсового насаждения в квартале и
выделе.
Карточку составил (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись) __________________________________________________________
"____" ____________ 20__ года
Примечание:

16. Объектілерді күтіп ұстау және жай-күйін жақсарту жөнінде
ұсынылатын іс-шаралар _______________________________________________
Плантациядағы ағаштарды қайта есепке алу ведомосы
Артықшылығы бар ағаштың мемлекеттік тізілім бойынша №, буданның, сорттың атауы
Ағаштардың сақталуы
Орташа биіктігі, метр
Ұшар басының орташа ені, метр
Ағаштардың жай-күйі
дана
%
1
2
3
4
5
6
Учаске бойынша барлығы:
________________________________________________
Карточканы жасаған (лауазымы, тегi, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
20__ жылғы "__"____________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Артықшылығы бар екпені алдын ала іріктеу
карточкасы № _____
Басым тұқымның түрлік атауы _________________________________________
1. Облысы ___________________________________________________________
2. Әкімшілік ауданы _________________________________________________
3. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
4. Орманшылық _______________________________________________________
5. Орам № ___________________________________________________________
6. Телім № __________________________________________________________
7. Аудан, гектар ____________________________________________________
8. Екпе жасы, класс/жыл _____________________________________________
9. Екпе құрамы ______________________________________________________
10. Орман түрі (орман өсу жағдайлары) _______________________________
11. Санитариялық және орман патологиялық жағдайы ____________________
12. Бонитет сыныбы __________________________________________________
13. Орташа толымдылығы, метр ________________________________________
14. Орташа биіктігі, метр ___________________________________________
15. Орташа диаметрі, сантиметр ______________________________________
16. Екпелердегі: артықшылығы бар ағаштар ___________________%
қалыпты ағаштар __________________________%
(сынақ алаңшасында анықталады)
кемістігі бар ағаштар ____________________%
17. Еңіс бөктердің экспозициясы _____________________________________
18. Теңіз деңгейінен биіктігі __________________ метр
19. Нысаналы мақсаты бойынша іріктелетін екпені сипаттайтын
көрсеткіштер (шайыр өнімділігі, мол тұқым беруі, тұқым сапасы, сүрек
құрылымы) ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Артықшылығы бар екпенің орам мен телімдегі орналасу схемасы және
координаттары _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Карточканы толтырған (лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса),
қолы) _____________________
20___ жылғы "__" _______________
Ескертпе

1. Таксационные показатели насаждения вносят по материалам
лесоустройства.
2. Карточку предварительного отбора плюсового насаждения
составляют после осмотра насаждения в натуре (по периметру
и диагональным ходовым линиям).
Приложение 3
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Карточка
предварительного отбора ПЛСУ № ____
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название древесной породы ___________________________________
Год закладки __________ Площадь участка, гектар _____________________
Категория получаемых семян (улучшенные, нормальные): ________________
1. Местонахождение участка:
Лесничество _________________________________________________________
Квартал № ___________________ Выдел № _______________________________
Расположение ПЛСУ в квартале (прилагается схема) ____________________
2. Характеристика выдела:
Рельеф ______________________________________________________________
Экспозиция и крутизна склона, высота над уровнем моря, метр _________
Тип лесорастительных условий ________________________________________
Почва и почвообразующая порода ______________________________________
Состав насаждения ___________________________________________________
Класс бонитета главной породы _______________________________________
Господствующая форма (фенологическая, морфологическая) главной
породы ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Санитарное и лесопатологическое состояние ___________________________
3. Краткая характеристика окружающих насаждений (главная порода, тип
леса, возраст, средняя высота, средний диаметр, класс бонитета,
селекционная категория насаждения: плюсовое, нормальное, минусовое):
_____________________________________________________________________

1. Екпенің таксациялық көрсеткіштері орман орналастыру материалдары бойынша енгізіледі.
2. Артықшылығы бар екпенің алдын ала іріктеу карточкасы оны қаз қалпында аралап көргеннен кейін жасалады (периметрі мен диагоналды жүріс жолдары бойынша).
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ТОТУ-ды алдын ала іріктеу карточкасы
№ _____
Қазақстан Республикасы
Облыс _______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші __________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы _________________________________________
Отырғызу жылы ______________ Учаске алаңы, гектар ___________________
Алынатын тұқым санаты (жақсартылған, қалыпты) _______________________
1. Учаскенің орналасқан жері:
Орманшылық __________________________________________________________
Орам № _________ Телім № ____________________________________________
Орамда ТОТУ-дың орналасуы (схемасы тіркеледі)
2. Телім сипаттамасы:
Релъефі _____________________________________________________________
Экспозициясы және бөктердің тіктігі, теңіз деңгейінен биіктігі, метр
_____________________________________________________________________
Орман өсіру жағдайларының типі ______________________________________
Топырақ және топырақ құрайтын тұқым _________________________________
Екпе құрамы _________________________________________________________
Басты тұқымның бонитет класы ________________________________________
Басты тұқымның басым нысаны (фенологиялық, морфологиялық)
_____________________________________________________________________
Санитариялық және орман патологиялық жағдайы ________________________
3. Қоршаған екпелердің қысқаша сипаттамасы (басты тұқым, орман типі,
жасы, орташа биіктігі, орташа диаметрі, бонитет сыныбы, екпелердің
селекциялық санаты: артықшылығы бар, жақсы, кемістігі бар): _________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Таксационные показатели насаждения вносят по материалам
лесоустройства.
2. Карточку предварительного отбора ПЛСУ составляют после
осмотра насаждения в натуре (по периметру и диагональным
ходовым линиям).
Приложение 4
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Акт
результатов обследования и приема-передачи лесовладельцу
объектов селекционно-семеноводческого назначения на территории
государственного лесного фонда ____________________________
наименование лесовладельца
В соответствии с приказом _____________________________________
(наименование специализированной организации уполномоченного органа)
аттестационной комиссией в составе __________________________________
_____________________________________________________________________
____________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), должности
членов комиссии)
с целью аттестации (списания, учета) обследованы объекты
селекционно-семеноводческого назначения.
В результате обследования установлено: ________________________
_____________________________________________________________________
С учетом целевого назначения объектов
селекционно-семеноводческого назначения, излагаются причины, по
которым они аттестуются, бракуются, списываются. При этом указываются
площадь каждого объекта селекционно-семеноводческого назначения или
их число (для деревьев), видовое название, лесничество, квартал,
выдел.
В случае необходимости проведения определенных
лесохозяйственных и иных мероприятий с целью улучшения создания
объектов селекционно-семеноводческого назначения или его
реконструкции приводят их перечень.
Комиссия считает возможным аттестовать выделенные, созданные,
сформированные объекты селекционно-семеноводческого назначения,
согласно перечню и осуществить их передачу лесовладельцу для охраны и
использования по целевому назначению.
Не аттестованные объекты селекционно-семеноводческого
назначения приему - передачи не подлежат.
Перечень аттестованных и передаваемых государственному
лесовладельцу объектов селекционно-семеноводческого назначения
_____________________________________________________________________
Подписи членов комиссии: ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Аттестованные объекты
селекционно-семеноводческого
назначения сдал
____________________________
(представитель
специализированной
организации)
Аттестованные объекты
селекционно-семеноводческого
назначения принял
____________________________
(представитель
государственного
лесовладельца)
М.П.
М.П.
"___" __________ 20 __ года
"___" ___________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название древесной породы (подвид, экотип, форма) ___________
Паспорт
ЛСП (маточной, клоновой, семейственной)
№ _______
Год закладки ________________________________________________________
Площадь поля плантации, гектар ______________________________________
Назначение (по целям селекции: лесосеменная, маточная, клоновая,
семейственная)
_____________________________________________________________________
Порядок ЛСП (первый, повышенной генетической ценности или второй)
_____________________________________________________________________
Категория получаемых семян (сортовые, улучшенные): __________________

1. Екпелердің таксация көрсеткіштері орман орналастыру материалдары бойынша енгізіледі.
2. ТОТУ-ды алдын ала іріктеу карточкасын өсіп тұрған екпелерді (периметрі және диагоналдық жүріс жолдары бойынша) көзбен шолып қарағаннан кейін толтырады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
______________ мемлекеттік орман қоры аумағындағы селекциялық-
мем.орман иеленушінің атауы
тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді зерттеп-қарау және
оларды орман иеленушіге қабылдау-беру нәтижелерінің актісі
_____________________________________ бұйрығына сәйкес мына құрамдағы
(уәкілетті органның маманданған ұйымының атауы)
комиссия ___________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің тегi, аты, әкесінің аты (бар болса),
лауазымдары)
аттестаттау (есептен шығару, есепке алу) мақсатында селекциялық-тұқым
шаруашылығы мақсатындағы объектілерді зерттеп қарады.
Зерттеп қарау нәтижесінде мыналар анықталды: __________________
_____________________________________________________________________ Cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің нысаналы
мақсатын ескере отырып, оларды аттестациялау, ақаулы деп тану,
есептеп шығару себептері баяндалады. Бұл орайда әрбір
cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектінің алаңы немесе
олардың саны (ағаштар үшін), түрлік атауы, орманшылық, орам, телім
көрсетіледі.
Cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер құруды
жақсарту немесе оларды қайта жаңарту мақсатында белгілі бір орман
шаруашылығы және өзге де іс-шараларды атқару қажет болған жағдайда
олардың тізбесін келтіреді.
Комиссия тізбеге сәйкес бөліп алынған, құрылған, қалыптасқан
селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттауға
және оларды қорғау әрі нысаналы мақсатында пайдалану үшін орман
иеленушіге беруге болады деп есептейді.
Аттестацияланбаған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы
объектілер қабылдауға-беруге жатпайды.
Аттестацияланған және мемлекеттік орман иеленушіге берілетін
селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің
тізбесі _______________________________
Комиссия мүшелерінің қолы: ____________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты
(бар болса), қолы)
Аттестацияланған cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді тапсырдым
_______________________________
(маманданған ұйымның өкілі)
Аттестацияланған cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді қабылдап алдым
_______________________________
(мемлекеттік орман иеленушінің өкілі)
М.О. М.О.
20 __ жылғы "___"____________ 20 __ жылғы "___"__________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облысы ______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші __________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы (түр тармағы, экотүрі, нысаны) __________
ОТП (аналық, өскіндік, тұқымдастық) паспорты № ________
Отырғызылған жылы ___________________________________________________
Плантация танабының алаңы, гектар ___________________________________
Мақсаты (селекция мақсаттары бойынша: орман тұқымы, аналық, клондық,
тұқымдық) ___________________________________________________________
ОТП реті (бірінші, генетикалық құндылығы жоғары немесе екінші)
_____________________________________________________________________
Алынатын тұқымның санаты, (сортты, жақсартылған): ___________________

1. Местонахождение плантации:
Лесничество _________________________________________________________
Квартал № __________________ Выдел № ________________________________
Расположение плантации в квартале (прилагается схема)
2. Описание участка, занятого плантацией:
Категория участка ___________________________________________________
Рельеф, экспозиция и крутизна склона ________________________________
Тип лесорастительных условий ________________________________________
Почва и почвообразующая порода ______________________________________
Травяной покров и степень задернения ________________________________
Расстояние до ближайшего насаждения той же породы, метр _____________
Расстояние до минусового насаждения той же породы, метр _____________
Краткая характеристика окружающих насаждений ________________________
_____________________________________________________________________
3. Способ создания плантации:
посадкой привитых саженцев;
укорененных черенков прививкой на подвойные культуры
(указать возраст культур и фенологическую форму);
посадкой сеянцев (саженцев), выращенных из семян плюсовых деревьев
(указать возраст растений);
посевом.
Описание плюсовых деревьев,
представленных на ЛСП (маточной) плантации № _____
Номер плюсового дерева по реестру
Местонахождение
дерева (область, лесничество, квартал, выдел)
Возраст дерева на период аттестации, лет
Тип
леса
Таксацион-ные показатели
Примечание (селектируемые признаки плюсового дерева)
D, сантиметр
Н, метр
1
2
3
4
5
6
7
Агротехника подготовки участка и обработки почвы ____________________
_____________________________________________________________________
Схема посадки (посева): расстояние в ряду и между рядами (между
центрами посадок), размеры площадок, число посадочных мест на 1(один)
гектар, число растений (лунок) в посадочном месте (площадке, отрезке
ряда) _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Происхождение исходного материала (черенков, семян плюсовых деревьев)
и время заготовки ___________________________________________________
Время и способ прививки _____________________________________________
Число клонов (семей) на поле (блоке) плантации
Схема размещения клонов (семей) прилагается к паспорту ______________
4. Приживаемость и сохранность семенных деревьев на плантации
Дата
учета
Первоначальное
количество
саженцев
(сеянцев,
посадочных мест,
прививок), штук/
гектар
Количество
прижившихся прививок,
сохранившихся
саженцев (сеянцев),
посадочных мест,
штук/гектар
Приживаемость
(сохранность),
%
Сохранность клонов
(семей), число/%
от
предусмотренного
по схеме
1
2
3
4
5
Примечание:

1. Плантацияның орналасқан жері:
Орманшылық __________________________________________________________
Орам № ________________ Телім № _____________________________________
Плантацияның орамда орналасуы (схемасы тіркеледі)
2. Плантация орналасқан учаскенің сипаттамасы:
Учаске санаты _______________________________________________________
Релъеф, тіктігі мен бөктердің экспозициясы __________________________
Орман өсіру жағдайларының типі ______________________________________
Топырақ және топырақ құратын тұқым __________________________________
Шөп жамылғысы және дәндену деңгейі __________________________________
Сол тұқымның жақын екпелеріне дейінгі қашықтығы, _______________ метр
Сол тұқымның кемістігі бар екпелеріне дейінгі қашықтығы, _______ метр
Қоршаған екпелердің қысқаша сипаттамасы _____________________________
_____________________________________________________________________
3. Плантацияны құру тәсілі:
ұластырылған көшеттерді отырғызу;
тамырланған қалемшелерді ұластырыла егілетін екпелерге ұластыру
(дақылдың жасы мен фенологиялық нысанын көрсету);
артықшылығы бар ағаштардың тұқымынан өсірілген екпелерді (көшеттерді)
отырғызу (өсімдік жасын көрсету);
себу ________________________________________________________________
№ ___ОТП-да (аналық) өсетін
артықшылығы бар ағаштардың сипаттамасы
Тізілім бойынша артықшылығы бар ағаштың нөмірі
Ағаштың орналасқан жері (облысы, орманшылығы, орамы, телімі)
Ағаштың аттестация кезеңіндегі жасы, жыл
Орман типі
Таксациялық көрсеткіштер
Ескертпе (артықшылығы бар ағаштың селекцияланатын белгілері)
D, сантиметр
Н, метр
1
2
3
4
5
6
7
Учаскені дайындау және топырақты өңдеу агротехникасы ________________
_____________________________________________________________________
Отырғызу (себу) схемасы: қатардағы және қатарлар арасындағы (отырғызу
орындары орталықтарының арасындағы) қашықтық, алаңшалардың мөлшері, 1
гектарга отығызылатын орын саны, отырғызылатын орындағы өсімдіктер
саны (алаңшада, қатар кесіндісінде)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бастапқы материалдың шығу тегі (қалемшелер, артықшылығы бар
ағаштардың тұқымдары) және дайындау мерзімі
_____________________________________________________________________
Ұластыру әдісі және мерзімі _________________________________________
Плантация танабындағы (блогындағы) өскіндер (тұқымдастар) саны ______
Өскіндердің (тұқымдастардың) орналасу схемасы паспортқа тіркеледі.
4. Плантациядағы тұқымдық ағаштардың жерсінуі мен сақталуы
Есепке алу күні
Көшеттердің (екпелердің, отырғызу орындарының, ұластырулардың) бастапқы саны, дана/гектар
Жерсінген ұласулар, сақталған көшеттер (екпелер), отырғызылатын орындар саны, дана/гектар
Жерсінуі (сақталуы), %
Өскіндердің (тұқымдастардың) сақталуы, схема бойынша көзделген саны/ %
1
2
3
4
5
Ескертпе:

1. Запись по разделам 5 и 6 вносят специалисты государственного
лесовладельца.
2. В разделе 6 для маточных плантаций указывают сведения о заготовке
и использовании черенков.
ЛСП (маточная) обследована и зачислена в состав постоянной
лесосеменной базы Комиссией в составе:
Члены Комиссии: ________________________________________________
(организация, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
________________________________________________
(организация, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
________________________________________________
(организация, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
"____" ___________ 20__ года
Приложение 6
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название древесной породы ___________________________________
Паспорт ПЛСУ № _______
Год закладки ________________ Площадь участка, гектар _______________
Категория получаемых семян (улучшенные, нормальные): ________________
1. Местонахождение участка:
Лесничество _________________________________________________________
Квартал № __________________ Выдел № ________________________________
Расположение ПЛСУ в квартале (прилагается схема)
2. Характеристика выдела:
Рельеф ______________________________________________________________
Экспозиция и крутизна склона, высота над уровнем моря, метр _________
Тип лесорастительных условий ________________________________________
Почва и почвообразующая порода ______________________________________
Состав насаждения ___________________________________________________
Класс бонитета главной породы _______________________________________
Господствующая форма (фенологическая, морфологическая) главной
породы ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Санитарное и лесопатологическое состояние ___________________________
3. Краткая характеристика окружающих насаждений (главная порода, тип
леса, возраст, средняя высота, средний диаметр, класс бонитета,
селекционная категория насаждения: плюсовое, нормальное, минусовое):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. 5 және 6-бөлімдер бойынша жазбаны мемлекеттік орман иеленушінің мамандары толтырады
2. 6-бөлімде аналық плантациялар үшін қалемшелердің дайындалғаны және пайдаланылғаны туралы мәліметтер көрсетіледі.
ОТП-ны (аналық) мына құрамдағы Комиссия зерттеп қарады және тұрақты орман тұқымы базасының құрамына енгізді:
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20__ жылғы "__" __________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облыс _______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші __________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы _________________________________________
ТОТУ паспорты № _____
Отырғызу жылы ______________ Учаске көлемі, гектар __________________
Алынатын тұқым санаты (жақсартылған, қалыпты) _______________________
1. Учаскенің орналасқан жері:
Орманшылық __________________________________________________________
Орам № _________ Телім № ____________________________________________
Орамда ТОТУ-дың орналасуы (схемасы қоса беріледі)
2. Телім сипаттамасы:
Релъефі _____________________________________________________________
Экспозициясы және бөктердің тіктігі, теңіз деңгейінен биіктігі, метр _____________________________________________________________________
Орман өсіру жағдайларының типі ______________________________________
Топырақ және топырақ құрайтын тұқым _________________________________
Екпе құрамы _________________________________________________________
Басты тұқымның бонитет сыныбы _______________________________________
Бас тұқымның басым нысаны (фенологиялық, морфологиялық)
_____________________________________________________________________
Санитариялық және орман патологиялық жағдайы
_____________________________________________________________________
3. Қоршаған екпелердің қысқаша сипаттамасы (басты тұқым орман типі,
жасы, орташа биіктігі, орташа диаметрі, бонитет класы, алқа
ағаштардың селекциялық санаты: артықшылығы бар, жақсы, кемістігі
бар): _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6. Характеристика ПЛСУ, создаваемого посадкой (посевом)
селекционно-улучшенного материала:
Агротехника подготовки участка и обработки почвы ____________________
Схема посадки (посева): расстояние в ряду и между рядами (между
центрами площадок), размеры площадок, число посадочных мест на 1
(один) гектар, число растений (лунок) в посадочном месте (площадке,
отрезке ряда) _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Происхождение семян ________________, класс качества ________________
№ и дата документа о качестве _______________________________________
Возраст сеянцев (саженцев) __________________________________________
Постоянный лесосеменной участок обследован и зачислен в состав
постоянной лесосеменной базы комиссией в составе:
Организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись
_______________
"____" ____________ 20__ года
7. Мероприятия по уходу за ПЛСУ
Год
Дата
Наименование и краткая характеристика мероприятий
(изреживание, внесение удобрений: вид удобрений,
дозы и способы внесения, борьба с вредителями
и грибными болезнями, внекорневая
подкормка, обезвершивание)
Запись произвел
(должность,
фамилия, имя,
отчество (при
наличии), подпись)
1
2
3
4

6. Селекциялық жақсартылған материалды отырғызу (себу) арқылы құрылған ТОТУ-дың сипаттамасы:
Учаскені дайындау және топырақты өңдеу агротехникасы ________________
Отырғызу (себу) схемасы: қатардағы және қатарлар арасындағы қашықтық
(алаңдар орталықтары арасындағы), алаңшалардың мөлшері, 1 (бір)
гектарға арналған отырғызылатын орын саны, отырғызылатын орындағы
(алаңда, қатар кесіндісінде) өсімдіктер саны
_____________________________________________________________________
Тұқымның шығу тегі ____________, сапа сыныбы ________________________
Сапа туралы құжаттың № және күні ____________________________________
Екпелер (көшеттер) жасы _____________________________________________
Тұрақты орман тұқымы учаскесін тексеріп, тұрақты орман тұқым
базасының құрамына енгізген комиссияның құрамы:
Ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы _____________________________________________________________________
20__ жылғы "___"___________________
7. ТОТУ-ды күтіп-баптау жөніндегі іс-шаралар
Жылы
Күні
Іс-шаралардың атауы және қысқаша сипаттамасы (сиретулер, тыңайтқыштар шашу: тыңайтқыш түрі, шашу мөлшері мен тәсілдері, зиянкестермен және саңырақұлақ ауруларымен күрес, тамырдан тыс қоректеніру және.)
Жазбаны толтырған (лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
1
2
3
4

8. Данные о заготовке и использовании семян, полученных на ПЛСУ
Дата заготовки
Балл семеношения
Заготовлено семян, шишек, килограмм
Получено семян, килограмм % выхода
Качество семян: класс/% всхожести
Хранение семян
Данные об использовании семян
Запись произвел (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
место и способ
дата
начала
конца
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:
1. Запись по разделам 7 и 8 производят специалисты
государственного лесовладельца.
Члены Комиссии:
____________________________________________________________
(организация, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
____________________________________________________________
(организация, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
____________________________________________________________
(организация, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
"____" ___________ 20__ года
Приложение 7
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название древесной породы ___________________________________
Паспорт
плюсового насаждения № ________
1. Местонахождение плюсового насаждения:
Лесничество _________________________________________________________
Квартал № ______________ Выдел № ____________________________________
Площадь насаждения, гектар __________________________________________
№ участка по карточке предварительного отбора _______________________
Расположение плюсового насаждения в квартале (прилагается схема)
2. Характеристика плюсового насаждения:
Рельеф, экспозиция и крутизна склона ________________________________
Высота над уровнем моря, метр _______________________________________
Почвенно-грунтовые условия (тип почвы, механический состав, подпочва)
_____________________________________________________________________
Происхождение насаждения – естественное (семенное, порослевое) или
культуры ____________________________________________________________
Состав по ярусам ____________________________________________________
Возраст по породам, лет _____________________________________________
Средние высота и диаметр деревьев главной породы:
Н _____ метр, D_____ сантиметр
Тип леса ____________________________________________________________
Тип лесорастительных условий ________________________________________
Класс бонитета ______________________________________________________
Полнота по ярусам ___________________________________________________
Запас насаждений по ярусам метр кубический/1 гектар _________________
Общий запас на всей площади по породам, метр кубический _____________
Санитарное и лесопатологическое состояние насаждения ________________
Подрост _____________________________________________________________
Подлесок ____________________________________________________________
Преобладающая форма крон главной породы _____________________________
Средняя протяженность кроны у деревьев главной породы, метр _________
Средняя протяженность бессучковой зоны у деревьев главной породы,
метр ________________________________________________________________
Толщина скелетных ветвей у деревьев главной породы __________________
Преобладающая форма главной породы (морфологическая, фенологическая.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Балл плодоношения по шкале В.Г. Каппера (средний за последние 5
(пять) лет)
Распределение деревьев в насаждении по селекционным категориям:
плюсовых, % _________________________________________________________
нормальных, % _______________________________________________________
минусовых, % ________________________________________________________
Показатели, характеризующие плюсовое насаждение по целевому
назначению (смолопродуктивность, обильность семеношения, качество
семян, текстура древесины) __________________________________________

8. ТОТУ-да алынған тұқымдарды дайындау және оны пайдалану туралы деректер
Дайындау мерзімі
Тұқымдану балы
Дайындалған тұқым, бүр,килограмм
Алынған тұқым, килограм шығымм, %
Тұқым сапасы өнгіштік класы, %
Тұқым сақтау
Тұқымды пайдалану туралы деректер
жазбаны толтырған (лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Орны мен әдісі
күні
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:
7 және 8-бөлімдер бойынша жазбаны мемлекеттік орман иеленушінің мамандары толтырады.
Комиссия мүшелері: _________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
____________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
____________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20___жылғы "__" ___________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облыс _______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші __________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы _________________________________________
Артықшылығы бар екпенің паспорты №____
1. Артықшылығы бар екпенің орналасқан жері:
Орманшылық __________________________________________________________
Орам № __________________ Телім № ___________________________________
Екпенің алқабы, гектар ______________________________________________
Алдын ала іріктелген карточка бойынша учаске № ______________________
Артықшылығы бар екпелердің орамда орналасуы (схемасы қоса тіркеледі)
2. Артықшылығы бар екпелердің сипаттамасы:
Релъеф, бөктердің экспозициясы және көлбеулігі ______________________
Теңіз деңгейінен биіктігі, метр _____________________________________
Топырақ-топырақасты жағдайлары (топырақ түрі, механикалық құрамы, жерасты) ____________________________________________________________
Алқа ағаштың шығу тегі - табиғи (тұқымдық, өскіндік) немесе дақылдық
_____________________________________________________________________
Қабат бойынша құрамы ________________________________________________
Тұқым бойынша жасы, жыл _____________________________________________
Басты тұқым ағаштарының орташа биіктігі және диаметрі: Н____ метр,
D ___ сантиметр_______
Орман түрі __________________________________________________________
Орман өсу жағдайларының түрі ________________________________________
Бонитет сыныбы ______________________________________________________
Қабаттың толымдылығы ________________________________________________
Қабаттағы екпелер қоры текше метр/1 гектар __________________________
Тұқымдар бойынша бүкіл алқаптың жалпы қоры, текше метр ______________
Екпелердің санитариялық және орман патологиялық жай-күйі _____________________________________________________________________
Өскіні ______________________________________________________________
Орман астары ________________________________________________________
Басты тұқымның ұшар басының басым нысаны ____________________________
Басты тұқым ағашының ұшарбасының орташа ұзындығы, метр ______________
Басты тұқым ағашының бұтақсыз бөлігінің орташа ұзындығы, метр
_____________________________________________________________________
Басты тұқым ағашының сүйекті бұтақтарының жуандығы __________________
Басты тұқымның басым нысаны (морфологиялық, фенологиялық)
____________________ В.Г. Каппер шкаласы бойынша жеміс беру балы
(соңғы 5 (бес) жылда орташа)
Ағаштардың екпелердегі селекциялық санаттары бойынша бөлінуі:
артықшылығы бар,%___________________________________________________
қалыпты, % _________________________________________________________
кемістігі бар, % ___________________________________________________
Артықшылығы бар екпелерді нысаналы мақсаты бойынша сипаттайтын
көрсеткіштер (шайыр өнімділігі, мол тұқым беруі, тұқым сапасы, сүрек
құрылымы және) ______________________________________________________