О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 242 "Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 октября 2015 года № 192. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2015 года № 12346
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и в целях совершенствования порядка установления Национальным Банком Республики Казахстан официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 242 «Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7977, опубликован 27 декабря 2012 года в газете «Казахстанская правда» № 449-450 (27268-27269)), следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, утвержденных указанным постановлением (далее – Правила):
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в преамбулу внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункт 5) пункта 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в заголовок главы 2 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 23 и 4 изложить в следующей редакции:
«2. Национальный Банк устанавливает официальный курс национальной валюты по отношению к иностранным валютам ежедневно в рабочие дни, в которые фондовая биржа проводит торги по иностранным валютам.
Перечень иностранных валют, официальный курс национальной валюты к которым устанавливаются Национальным Банком, определен в приложении к Правилам (далее – приложение к Правилам).
3. Средневзвешенный биржевой курс национальной валюты к доллару США, сложившийся по состоянию на 15-30 часов астанинского времени по итогам двух сессий фондовой биржи, утренней (основной) и дневной (дополнительной), устанавливается как официальный курс национальной валюты к доллару США на следующий рабочий день за днем проведения торгов.
4. По другим иностранным валютам, указанным в приложении к Правилам, курс национальной валюты по отношению к иностранной валюте, рассчитывается Национальным Банком с использованием кросс-курса к доллару США, сложившегося в соответствии с котировками спроса, полученными по каналам информационного агентства по состоянию на 16-00 часов астанинского времени в день проведения торгов на фондовой бирже и устанавливается как официальный курс на следующий рабочий день.»;
в заголовок главы 3 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 7 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;

"Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 қазандағы № 192 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 желтоқсанда № 12346 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7977 тіркелген, 2012 жылы 27 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» газетінде № 852-856 (27927) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидалары»;
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«Осы Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу тәртібін айқындайды.»;
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
5) ұлттық валютаның ресми бағамы – теңгенің Қағидаларға қосымшаға сәйкес шетел валюталарына Ұлттық Банк белгілейтін бағамы. Ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу тәртібі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібіне ұқсас. Ұлттық валютаның ресми бағамын және валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалану мақсаттары 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексімен (Салық кодексі), 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексімен, «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдерімен белгіленеді.»;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«2. Ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу тәртібі»;
23 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ұлттық Банк ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын қор биржасы шетел валюталары бойынша сауда-саттық жүргізетін жұмыс күндері күн сайын белгілейді.
Ұлттық Банк оларға ұлттық валютаның ресми бағамын белгілейтін шетел валюталарының тізбесі Қағидаларға қосымшада (бұдан әрі – Қағидаларға қосымша) айқындалған.
3. Ұлттық валютаның АҚШ долларына Астана уақытымен сағат 15-30-дағы жағдай бойынша қор биржасының екі таңертеңгі (негізгі) және күндізгі (қосымша) сессияларының қорытындысы бойынша қалыптасқан орташа алынған биржалық бағамы ұлттық валютаның АҚШ долларына сауда-саттық жүргізілген күннен кейінгі келесі жұмыс күніндегі ресми бағамы ретінде белгіленеді.
4. Қағидаларға қосымшада көрсетілген басқа шетел валюталары бойынша ұлттық валютаның шетел валютасына бағамын Ұлттық Банк қор биржасында сауда-саттық жүргізілген күнгі Астана уақытымен сағат 16-00-дегі жағдай бойынша ақпараттық агенттіктің арналары бойынша алынған сұраныстың баға белгіленімдеріне сәйкес қалыптасқан АҚШ долларына кросс-бағамды пайдалана отырып есептейді және ол келесі жұмыс күніне арналған ресми бағам ретінде белгіленеді.»;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«3. Ұлттық валютаның шетел валюталарына бағамдарын белгілеуді қамтамасыз ететін рәсімдер»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«7. Ұлттық Банк ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын белгілейді және шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдарын Ұлттық Банктің көрсетілген валюталарды белгіленген бағам бойынша сатып алу немесе сату міндеттемесінсіз жариялайды.»;

пункты 89 и 10 изложить в следующей редакции:
«8. Национальный Банк публикует официальные курсы иностранных валют по отношению к национальной валюте согласно приложению к Правилам в день установления официального курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам на интернет-ресурсе Национального Банка.
9. Уполномоченное подразделение подготавливает документ об официальных курсах иностранных валют к национальной валюте с указанием сроков их действия согласно приложению к Правилам. Документ подписывается руководством Национального Банка либо лицом, уполномоченным на подписание документа об официальных курсах иностранных валют к национальной валюте.
10. Документ об официальных курсах иностранных валют к национальной валюте в день его подписания до 18.00 часов времени города Астаны доводится до сведения подразделений Национального Банка, банков второго уровня и других заинтересованных организаций путем передачи данных через официальные каналы связи (центральный телетайп, телекс, международная межбанковская система передачи информации и совершения платежей (SWIFT)) и электронную почту.»;
в пункт 11 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложение к Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций и управления активами (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кусаинова Н.Ж.

89 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Ұлттық Банк ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамдарын Қағидаларға қосымшаға сәйкес ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамы белгіленген күні Ұлттық Банктің интернет-ресурсында жариялайды.
9. Уәкілетті бөлімше шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары туралы құжатты Қағидаларға қосымшаның нысаны бойынша олардың қолданылу мерзімдерін көрсете отырып дайындайды. Құжатқа Ұлттық Банк басшылығы не шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары туралы құжатқа қол қоюға уәкілетті адам қол қояды.
10. Шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары туралы құжат қол қойылған күні Астана қаласының уақытымен сағат 18.00-ге дейін Ұлттық Банктің бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге және басқа да мүдделі ұйымдарға деректерді ресми байланыс арналары (орталық телетайп, телекс, ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі (SWIFT)) және электрондық почта арқылы жіберу жолымен жеткізіледі.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«11. Ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамдары (шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары) туралы ақпарат белгіленген күні Астана уақытымен сағат 24.00-ге дейін ААЖ-ға енгізіледі.»;
Қағидаларға қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Монетарлық операциялар және активтерді басқару департаменті (Молдабекова Ә.М.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Ж. Құсайыновқа жүктелсін.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                               К. Келимбетов
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 октября 2015 года № 192
Приложение
к Правилам установления официального курса
национальной валюты Республики Казахстан
к иностранным валютам
Перечень иностранных валют, официальный курс
национальной валюты к которым устанавливается
Национальным Банком Республики Казахстан
Национальный Банк Республики Казахстан информирует об
официальных курсах иностранных валют к национальной валюте Республики
Казахстан на «___» _______ года
Австралийский доллар (AUD)
Азербайджанский манат (AZN)
Армянский драм (AMD)
Белорусский рубль (BYR)
Бразильский реал (BRL)
Венгерский форинт (HUF)
Вона Республики Корея (KRW)
Гонконгский доллар (HKD)
Грузинский лари (GEL)
Датская крона (DKK)
Дирхам ОАЭ (AED)
Доллар США (USD)
Евро (EUR)
Индийская рупия (INR)
Иранский риал (IRR)
Канадский доллар (CAD)
Китайский юань (CNY)
Кыргызский сом (KGS)
Кувейтский динар (KWD)
Малазийский ринггит (MYR)
Мексиканский песо (MXN)
Молдавский лей (MDL)
Норвежская крона (NOK)
Польский злотый (PLN)
Российский рубль (RUB)
Риал Саудовской Аравии (SAR)
СДР (XDR)
Сингапурский доллар (SGD)
Таджикский сомони (TJS)
Тайский бат (THB)
Турецкая лира (TRY)
Узбекский сум (UZS)
Украинская гривна (UAH)
Фунт стерлингов Соединенного Королевства (GBP)
Чешская крона (CZK)
Шведская крона (SEK)
Швейцарский франк (CHF)
Южноафриканской рэнд (ZAR)
Японская йена (JPY)
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
тенге
дата подписания документа
Председатель/Заместителя Председателя
Национального Банка Республики Казахстан
(либо лицо, уполномоченное на подписание)
_________ ________________________________________
подпись      фамилия, имя, отчество (при его наличии)

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 20 қазандағы
№ 192 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының шетел
валюталарына ресми бағамын
белгілеу қағидаларына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі оларға ұлттық валютаның
ресми бағамын белгілейтін шетел валюталарының тізбесі
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шетел валюталарының Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына ____ жылғы «_____» ______ ресми бағамдары туралы хабарлайды
Австралия доллары (AUD)
Әзірбайжан манаты (AZN)
Армян драмы (AMD)
Белорусь рублі (BYR)
Бразилия реалы (BRL)
Венгер форинті (HUF)
Корея Республикасының вонасы (KRW)
Гонконг доллары (HKD)
Грузин лариі (GEL)
Дат кронасы (DKK)
БАӘ дирхамы (AED)
АҚШ доллары (USD)
Еуро (EUR)
Үндістан рупиясы (INR)
Иран риалы (IRR)
Канада доллары (CAD)
Қытай юані (CNY)
Қырғыз сомы (KGS)
Кувейт динары (KWD)
Малайзия ринггиті (MYR)
Мексика песосы (MXN)
Молдова леясы (MDL)
Норвегия кронасы (NOK)
Польша злотыйы (PLN)
Ресей рублі (RUB)
Сауд Арабиясының риалы (SAR)
СДР (XDR)
Cингапур доллары (SGD)
Тәжік сомониі (TJS)
Тайланд баты (THB)
Түрік лирасы (TRY)
Өзбек сумы (UZS)
Украина гривнасы (UAH)
Біріккен Корольдіктің
фунт стерлингі (GBP)
Чех кронасы (CZK)
Швед кронасы (SEK)
Швейцария франкі (CHF)
Оңтүстік Африка рэнді (ZAR)
Жапон йенасы (JPY)
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
теңге
құжатқа қол қойылған күн
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Төрағасы/Төрағасының орынбасары
(не қол қоюға уәкілетті адам)
_____________     ___________________________________
лауазымы        тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)