Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1024. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2015 года № 12511.
В соответствии с подпунктом 41-32) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
16 ноября 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________Е. Досаев

Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1024 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 желтоқсанда № 12511 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-32) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4 Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 16 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________Е. Досаев

26 ноября 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 октября 2015 года № 1024
Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам
Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2019 № 558 (вводится в действие с 01.08.2019).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-32) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок допуска эксплуатанта к авиационным работам и оказания государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнение авиационных работ.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) свидетельство на право выполнения авиационных работ (далее – свидетельство) – документ, выданный уполномоченной организацией (уполномоченным органом) в сфере гражданской авиации, удостоверяющей допуск эксплуатанта к авиационным работам;
3) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области.
3. Допуск эксплуатанта к авиационным работам осуществляется уполномоченной организацией при условии соответствия эксплуатанта сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных судов (далее - сертификационные требования), утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 153 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11459).
4. Общий срок рассмотрения заявки на получение допуска эксплуатанта к авиационным работам составляет 40 (сорок) рабочих дней с момента ее подачи.

2015 жылғы 26 қараша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 30 қазандағы
№ 1024 бұйрығымен
бекітілген
Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.07.2019 № 558 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-32) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру және "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік (бұдан әрі – куәлік) – авиациялық жұмыстарға рұқсат беруді куәландыратын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (уәкiлеттi орган), берілген құжат;
3) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға.
3. Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беруді (бұдан әрі – сертификаттық талаптар) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 153 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11459 болып тіркелген) бекітілген азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарына пайдаланушы сәйкес болған жағдайда уәкілетті ұйымға жүзеге асырады.
4. Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат алуға өтінімнің жалпы қарау мерзімі өтінім берушінің оны берген сәтінен бастап 40 (қырық) жұмыс күнінен аспауы тиіс.

5. Свидетельство при первоначальной и очередной сертификации выдается сроком на три года, за исключением эксплуатантов легкой и сверхлегкой авиации, для которых свидетельство является бессрочным.
Свидетельство не подлежит передаче другому лицу.
6. За выдачу свидетельства на право выполнения авиационных работ взимается плата в порядке, который определен Правилами взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 32120).
Размер платы определяется Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 32089) (далее - Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации).
Сертификация эксплуатанта гражданских воздушных судов осуществляется после поступления платы в бюджет уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок допуска эксплуатанта к авиационным работам
Параграф 1. Подача заявки и документов
7. Для первоначального получения государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнение авиационных работ" заявитель за 40 (сорок) рабочих дней до планируемой даты начала выполнения полетов через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) направляет в уполномоченную организацию заявку на получение допуска эксплуатанта к выполнению авиационных работ (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов, согласно перечню документов предусмотренных пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнение авиационных работ" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Для очередного получения свидетельства, заявитель представляет заявку в порядке предусмотренным настоящим пунктом и пакет документов, согласно перечню предусмотренных пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, по которым произошли изменения и обновления.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.

5. Бастапқы және кезекті сертификаттау кезінде, куәлік мерзімсіз болып табылатын жеңіл және аса жеңіл авиация пайдаланушыларын қоспағанда, олар үшін мерзімсіз болып табылатын куәлік үш жыл мерзімге беріледі.
Куәлік басқа тұлғаға берілуге жатпайды.
6. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 32120 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларымен айқындалған тәртіппен төлем алынады.
Төлемақы мөлшерлемесі "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 32089 болып тіркелді) (бұдан әрі - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелері) бекітілген Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерімен айқындалады.
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау уәкілетті ұйымның бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру тәртібі
1-параграф. Өтінім мен құжаттарды беру
7. Өтініш беруші "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті бастапқыда алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы ұшуды орындаудың жоспарланған күніне дейін 40 (қырық) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдаланушыны авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат алуға өтінімді (бұдан әрі – өтінім) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттар топтамасын жібереді.
Куәлікті кезекті алу үшін өтініш беруші осы тармақта көзделген тәртіппен өтінімді және өзгерістер мен жаңартулар болған Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При подаче заявителем всех необходимых электронных документов посредством портала - в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2022 № 201 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на выполнение авиационных работ, государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Уполномоченная организация получает электронные документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию, при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Истребование от заявителя документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2022 № 201 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-2. При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия Государственная корпорация либо уполномоченная организация отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов в произвольной форме.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню документов, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, работник Государственной корпорации осуществляет прием заявки и документов и направляет в канцелярию уполномоченной организации.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өтініш беруші барлық қажетті электрондық құжаттарды портал арқылы берген кезде-өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2022 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, әуе кемесінің шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Уәкілетті ұйым электрондық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды өтініш берушіден талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2022 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8-2. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация не уәкілетті ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады және еркін нысанда құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінім мен құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және уәкілетті ұйымның кеңсесіне жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 8-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-3. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является несоответствие требованиям, установленным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Проверка документов и принятие решения
9. Уполномоченная организация рассматривает представленные заявителем документы на их соответствие настоящим Правилам в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2022 № 201 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При соответствии документов требованиям пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченная организация принимает решение по заявке о проведении сертификационного обследования по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Сертификационное обследование
11. Для проведения сертификационного обследования уполномоченной организацией создается комиссия (далее – Комиссия) в течение 2 (двух) рабочих дней с включением в ее состав авиационных инспекторов, к функциям которых относятся вопросы летной эксплуатации, летной годности воздушных судов, авиационной безопасности и по организации выдачи свидетельств авиационному персоналу и медицине.
12. Комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет сертификационное обследование заявителя на его соответствие сертификационным требованиям, предъявляемым к эксплуатантам с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченной организацией для авиационных инспекторов.

Ескерту. 8-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8-3. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі болып табылады.
Ескерту. 8-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Құжаттаманы тексеру және шешім қабылдау
9. Уәкілетті ұйым өтінім беруші ұсынған құжаттарды осы Қағидалардың сәйкестігіне 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2022 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Құжаттар Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу туралы өтінім бойынша шешім қабылдайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Сертификаттық зерттеп-қарау
11. Уәкілетті ұйымға 2 (екі) жұмыс күні ішінде сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу үшін комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрады, оның құрамына функцияларына ұшуды пайдалану, әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы, авиациялық қауіпсіздігі және авиациялық персоналға куәліктер беруді ұйымдастыру және медицина бойынша мәселелері жататын авиация инспекторлары кіреді.
12. Комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде, уәкілетті ұйымға авиация инспекторлары үшін әзірлеген нұсқаушы материалды пайдалана отырып, өтінім берушінің пайдаланушыларға қойылатын сертификаттау талаптарының сәйкестігіне сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.

13. С целью определения соответствия степени подготовки авиационного персонала, наземных средств и оборудования для решения поставленных задач производится обследование летной и наземной служб.
14. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования в двух экземплярах по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) допуска эксплуатанта к авиационным работам.
Акт подписывается членами Комиссии и представляется эксплуатанту для ознакомления.
15. Несоответствия сертификационным требованиям, выявленные при сертификационном обследовании, подразделяются на три уровня.
1) уровень 1 – несоответствия сертификационным требованиям, препятствующие осуществлению деятельности;
2) уровень 2 – несоответствия сертификационным требованиям, не препятствующие осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации или введения ограничений.
3) уровень 3 – несоответствия сертификационным требованиям, не препятствующие осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 3 план корректирующих действий не требуется.
При выявлении в сертификационном обследовании несоответствия эксплуатанта сертификационным требованиям, отнесенного к уровню 2 уполномоченная организация согласовывает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления.
Заявителем в срок 10 (десять) рабочих дней со дня подписания акта представляется план корректирующих действий по их устранению (далее – план). На основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленных несоответствий, уполномоченной организацией согласовывается план либо возвращается на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане, продлевается уполномоченной организацией при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Уполномоченная организация контролирует представление заявителем плана и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки путем проведения проверки или иных форм контроля и надзора.

13. Ұшуды және жердегі қызметтерді тексеріп қарау қойылған міндеттерді шешу үшін авиация персоналының, жердегі құралдардың және жабдықтардың әзірлік дәрежесінің сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізіледі.
14. Сертификаттық зерттеп-қараудың нәтижелері бойынша өтініш беруші объектілерінің нақты жай-күйі, ұсынымдары және пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкіндігі жоқ) туралы қорытындылары көрсетіле отырып, осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша сертификаттық тексеру актісі екі данада жасалады. Актіге Комиссияның мүшелері қол қояды және танысу үшін өтініш берушіге беріледі.
15. Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер үш деңгейге бөлінеді:
1) 1-деңгей – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер;
2) 2-деңгей – уәкілетті ұйымға келісілген мерзімде оларды жойған немесе шектеулер енгізілген жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер;
3) 3-деңгей – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде жоюға жататын сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер.
3-деңгейдің сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде пайдаланушының 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым анықталған сәйкессіздікті жою үшін, ол анықталған сәттен бастап үш айдан аспайтын мерзімге келіседі.
Өтініш беруші актіге қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күндік мерзімде оларды жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын (бұдан әрі – жоспар) ұсынады. Өтініш берушімен ұсынылған анықталған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі шараларды бағалау негізінде жоспар уәкілетті ұйыммен келісіледі немесе негіздемесімен қоса пысықтауға қайтарылады.
Жоспарда көрсетілген мерзімді өтініш беруші өзгерту қажеттігі туралы негіздемені ұсынған жағдайда оны уәкілетті ұйыммен ұзартылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Уәкілетті ұйым тексеру немесе бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізу арқылы өтініш берушінің жоспарды ұсынуын және (немесе) жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуын бақылайды.

При непредставлении заявителем приемлемого плана корректирующих действий или не выполнение корректирующих действий в сроки, согласованные уполномоченной организацией, несоответствие сертификационным требованиям уровня 2 становится несоответствием сертификационным требованиям уровня 1, и уполномоченная организация отказывает в выдаче свидетельства на право выполнения авиационных работ или отзывает ранее выданное свидетельство.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Несоответствия сертификационным требованиям уровня 1 характеризуются неспособностью заявителя обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей заявителя.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 1 уполномоченная организация в сфере гражданской авиации отказывает в выдаче свидетельства либо ограничивает действие свидетельства в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, до момента устранения выявленных несоответствий заявителем.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Допуск (отказ в допуске) эксплуатанта к авиационным работам
18. По результатам сертификационного обследования уполномоченная организация в срок 3 (три) рабочих дня:
1) в случае положительного акта сертификационного обследования оформляет свидетельство на право выполнения авиационных работ по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) при выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При обращении через портал, в "личный кабинет" заявителя, направляется уведомление о результате государственной услуги.

Өтініш берушімен түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспары ұсынылмаса немесе уәкілетті ұйыммен келісілген мерзімдерде түзету іс-қимылдары орындалмаса, 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздікке айналады, және уәкілетті ұйым авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті беруден бас тартады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер өтініш берушінің техникалық және қаржылық мүмкіндіктері негізге алына отырып, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге өтініш берушінің қабілетсіздігімен сипатталады.
1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым куәлік беруден бас тартады не өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойған кезге дейін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен куәліктің қолданысын шектейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру (рұқсат беруден бас тарту)
18. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) сертификаттық зерттеп-қарау актісі оң болған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлікті ресімдейді;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы хабарлама жіберіледі.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2022 № 201 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18-1. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Основаниями отказа в допуске к авиационным работам является:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения допуска эксплуатанта к авиационным работам, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной услуги;
3) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
4) выявлены несоответствия, предусмотренные пунктом 17 настоящих Правил.
19-1. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2022 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-1. Уәкілетті ұйым "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізуді қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19. Авиациялық жұмыстарға рұқсат беруден бас тарту негіздері:
1) өтініш берушінің пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат алу үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық емес тігін белгілеу;
2) өтініш берушіге қатысты қызметке немесе белгілі бір қызметті алуды талап ететін қызметтің жеке түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшiне енген шешімі (үкімі) болуы;
3) өтініш берушіге қатысты осы қызмет түрлерін көрсетуге тыйым салатын соттың шешімі болуы;
4) осы Қағидалардың 17-тармағымен көзделген сәйкессіздіктер анықталуы болып табылды.
19-1. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2022 № 201 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-2. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
1) уполномоченной организации – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
2) уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2022 № 201 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-3. Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, а также в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях:

Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2022 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19-2. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес өтініш берушінің шағымы:
1) уәкілетті ұйымның шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Ескерту. 19-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2022 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19-3. Шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2022 № 201 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок приостановления действия и отзыва свидетельства на право выполнения авиационных работ
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации приостанавливает действие свидетельства в соответствии с положениями статьи 16-3 Закона, а также в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом сертификационных требований;
2) необеспечения страхования в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
3) выявления нарушений, влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках, в том числе в иностранных государствах;
4) письменного заявления эксплуатанта.
20-1. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации отзывает свидетельство на право выполнения авиационных работ в случаях:
1) получения свидетельства на право выполнения авиационных работ, поддержания соответствия сертификационным требованиям эксплуатантом путем фальсификации представленных документов;
2) совершения противозаконных действий или незаконного использования свидетельства на право выполнения авиационных работ;

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізген;
2) қосымша ақпарат алған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 19-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2022 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-тарау. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәліктің қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Заңның 16-3-бабының ережелеріне сәйкес, сондай-ақ:
1) сертификаттау талаптарын орындамаған;
2) міндетті сақтандыру түрлері туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етпеген;
3) инспекциялық тексеру кезінде, оның ішінде шет мемлекеттерде тексеру кезінде белгілі болған ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін бұзушылықтар анықталған жағдайларда;
4) пайдаланушының жазбаша өтініші болған жағдайларда куәліктің қолданылуын толық немесе жартылай шектейді, тоқтата тұрады.
20-1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті мынадай жағдайларда кері қайтарып алады:
1) ұсынылған құжаттарды бұрмалау арқылы пайдаланушының авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік алған, сертификаттау талаптарына сәйкестігін қолдаған кезде;
2) авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті заңсыз пайдалану немесе заңға қайшы әрекеттер жасау;

3) неуведомления уполномоченной организации в сфере гражданской авиации о дате и цели выполненного нерегулярного международного полета вне пределов воздушного пространства Республики Казахстан либо представление в уведомлении недостоверной информации;
4) не расположения на территории Республики Казахстан головного офиса эксплуатанта гражданского воздушного судна, выполняющего нерегулярные полеты вне пределов воздушного пространства Республики Казахстан, и операционно-финансовые решения, влияющие на направление, контроль и координацию деятельности и операций организации не доступны для проверки компетентными государственными органами;
5) если имеется в отношении заявителя решение суда, вступившее в законную силу, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
6) письменного заявления эксплуатанта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случаях, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 20 настоящих Правил, уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства с указанием причины приостановления до момента устранения эксплуатантом выявленных нарушений.
Если эксплуатант в установленные планом сроки не устранил несоответствия и (или) нарушения, повлекшие к приостановлению действия свидетельства, уполномоченная организация отзывает свидетельство. Эксплуатант при отзыве свидетельства, в срок 3 (три) рабочих дня возвращает оригинал свидетельства в уполномоченную организацию с момента получения уведомления об отзыве свидетельства.
Возобновление действия свидетельства в случае его приостановления, осуществляется уполномоченной организацией после выполнения эксплуатантом плана в установленные сроки и проведения проверки уполномоченной организацией эксплуатанта.
22. Решение по возобновлению или отказу в возобновлении действия свидетельства уполномоченной организацией сообщает эксплуатанту в письменной форме в срок 3 (три) рабочих дня с момента окончания проверки.
23. В случае приостановления действия или отзыва свидетельства, уполномоченная организация информирует о принятом решении эксплуатанта и орган обслуживания воздушного движения в течение 3 (трех) рабочих дней.
Глава 4. Заключительные положения
24. Изменения в свидетельство вносятся:
1) по заявке эксплуатанта;
2) по решению уполномоченной организацией по результатам проведенной проверки эксплуатанта

3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінен тыс жерде орындалған тұрақты емес халықаралық ұшудың күні мен мақсаты туралы хабарламау несе хабарламада анық емес ақпарат ұсыну;
4) Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінен тыс тұрақты емес ұшуларды орындайтын азаматтық әуе кемесін пайдаланушының бас кеңсесі Қазақстан Республикасының аумағында орналаспаса және ұйымның қызметі мен операцияларын бағыттауға, бақылауға және үйлестіруге әсер ететін операциялық-қаржылық шешімдер құзыретті мемлекеттік органдардың тексеруі үшін қол жетімді болмаса;
5) егер өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген, оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын шешімі болған кезде;
6) пайдаланушының жазбаша өтініші.
Ескерту. 3-тарау 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Осы Қағидалардың 23-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, уәкілетті ұйым пайдаланушының анықталған бұзушылықтарды жою сәтіне дейін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсаттамасының қолданылуын тоқтата тұрады.
Егер пайдаланушы жоспармен белгіленген мерзімде пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсаттамасының қолданылуын тоқтата тұруға әкелген бұзушылықтарды жоймаса, уәкілетті ұйым пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсаттаманы қайтарып алады. Пайдаланушыны куәлік қайтарып алу кезінде пайдаланушы уәкілетті ұйымға куәлік қайтарып алу туралы хабарламаны алған сәттен бастап куәліктің түпнұсқасын 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады.
Куәлік, оның қолданысын тоқтата тұру жағдайда, қолданылуын қайта қалпына келтіруді, уәкілетті ұйымға, пайдаланушының белгіленген мерзімдерде жоспарды орындау және тексеру жүргізгеннен кейін жүзеге асырады.
22. Куәліктің қолданысын қалпына келтіру немесе қалпына келтіруден бас тарту жөніндегі шешімді уәкілетті ұйымға тексеру аяқталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде пайдаланушыға жазбаша нысанда хабарлайды.
23 Куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған немесе ол қайтарылып алынған жағдайда уәкілетті ұйым қабылданған шешім туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде пайдаланушыны және әуе қозғалысына қызмет көрсету органын хабардар етеді.
4-тарау. Қорытынды ережелер
24. Куәлікке өзгерістер:
1) пайдаланушының өтінімі бойынша;
2) пайдаланушыға жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті ұйымға шешімі бойынша енгізіледі.

25. В случае изменения наименования эксплуатанта, его статуса, ведомственной принадлежности, если они не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям, в свидетельство и в эксплуатационные спецификации вносятся соответствующие изменения. Срок внесения изменений составляет 10 (десять) рабочих дней с момента подачи заявки.
26. В случае приобретения в собственность, аренды без экипажа эксплуатантом воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми, эксплуатант направляет в уполномоченную организацию заявку с документами по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
уполномоченная организация за 20 (двадцать) рабочих дней с момента получения заявки рассматривает представленные документы и вносят соответствующие изменения и дополнения в эксплуатационные спецификации свидетельства.
27. В случае приобретения в собственность, аренды без экипажа эксплуатантом воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались им, эксплуатант направляет в уполномоченную организацию заявку с документами по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Уполномоченная организация за 30 (тридцать) рабочих дней с момента получения заявки:
1) рассматривает представленные документы;
2) проводит обследование эксплуатанта в части, касающейся вносимых изменений, по результатам которого вносятся соответствующие изменения и дополнения в эксплуатационные спецификации свидетельства.
Приложение 1
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Руководителю уполномоченной организации
От_______________________________
БИН/ИИН заявителя________________
Банковские реквизиты заявителя
юридического лица или физического
лица_____________________________
Местонахождение (адрес) заявителя –
юридического лица или
местожительство заявителя–
физического лица __________________
Контактные телефоны/факс/
адрес электронной почты, код
АФТН _________________________________
Заявка
на получение допуска эксплуатанта к выполнению авиационных работ
первоначальный допуск / очередной допуск (необходимое подчеркнуть)
1. Прошу разрешить ________________________________________________________
(полное название заявителя)
допуск на право выполнения авиационных работ на аэродроме (площадке)
базирования воздушных судов_______________________________
2. Заявляемые виды авиационных работ____________________________
3. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за ее пределами
____________________________________________________________________
4. Планируемая дата начала полетов______________________________

25. Пайдаланушының атауы, оның мәртебесі, ведомстволық тиесілілігі өзгерген жағдайда, егер олар сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерге әкелсе, куәлікке және пайдалану ерекшеліктеріне тиісті өзгерістер енгізіледі. Өзгерістер енгізу мерзімі өтінім берілген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
26. Пайдаланушы пайдаланған бір үлгідегі әуе кемелерін меншікке, экипажсыз жалға алған жағдайда, пайдаланушы осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша құжаттары бар өтінімді уәкілетті ұйымға жібереді.
Уәкілетті ұйым өтініш қабылдаған сәттен бастап, 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және куәліктің пайдалану ерекшеліктеріне тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
27. Пайдаланушы бұрын өзі пайдаланбаған басқа үлгідегі әуе кемелерін меншікке, экипажсыз жалға алған жағдайда, пайдаланушы осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша құжаттары бар өтінімді уәкілетті ұйымға жібереді.
Уәкілетті ұйым өтініш қабылдаған күннен бастап, 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
1) ұсынылған құжаттарды қарайды;
2) пайдаланушының өзгерістер енгізілуіне байланысты бөлімдеріне тексеруді жүргізеді, оның нәтижелері бойынша куәлікке пайдалану ерекшеліктеріне тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Уәкілетті ұйымның басшысына
Өтініш берушінің ЖСН/БСН:
_______
Өтініш беруші заңды тұлғаның
немесе жеке тұлғаның банктік
деректемелері:
__________________
Өтініш беруші – заңды тұлғаның
орналасқан жері (мекенжайы)
немесе өтініш беруші – жеке
тұлғаның тұрғылықты жері:
_______________
Байланыс телефондары/факсы/
электрондық поштасының
мекенжайы,
АФТН коды: ________________
Пайдаланушының авиациялық жұмыстарға рұқсат алуға өтінімі
бастапқы рұқсат беру/кезекті беру
(қажеттінің астын сызу)
1. _____________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
___________________________ Әуе кемелерінің негізгі орны
әуеайлақтарында (алаңында) авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беруді
сұраймын.
2. Мәлімделген авиациялық жұмыс түрлері: _________________________
3. Қазақстан Республикасының шегінде немесе одан тыс жерлерде ұшу өңірлері:
________________________________________________________
4. Жоспарланған ұшуды бастау күні: _______________________________

5. Руководящий персонал
Должность
Фамилия, имя, отчество (далее – Ф.И.О.), год рождения, телефон
Приказ о назначении
Образование
Сертификаты (свидетельства) специалиста
6. Командно-летный, инструкторский и летный состав
Должность
Ф.И.О., год рождения
Приказ о приеме на работу
Свидетельство специалиста (медицинское заключение)
Налет общий
Допуски к выполнению полетов и авиационных работ
7. Инженерно-технический персонал
Должность
Ф.И.О.
Приказ о приеме на работу
Свидетельство специалиста
Общий стаж работы
Допуски на выполнение работ
8. Воздушные суда
Тип и бортовой номер ВС
Срок действия сертификата летной годности
Государство, город и аэропорт базирования
Вид договора, номер и срок действия
9. Заявитель обязуется: выполнять процедуры сертификации; отвечать
сертификационным требованиям; предоставлять возможность уполномоченной организации
в сфере гражданской авиации осуществлять контроль организации, обеспечения и
выполнения полетов.
_______________________________________________________________________
(Ф. И. О., подпись) заявителя
Приложение 2
к Правилам допуска
эксплуатанта
к авиационным работам
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.02.2023 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ – 40 (сорок) рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство на выполнение авиационных работ (дубликата свидетельства) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам (далее - заявитель), в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

5. Басқарушы персонал
Лауазымы
Тегі аты әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә.)., туған жылы, телефоны
Тағайындау туралы бұйрық
Білімі
Маманның сертификаттары (куәліктері)
6. Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшқыштар құрамы
Лауазымы
Т.А.Ә. туған жылы
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі (медициналық қорытынды)
Жалпы ұшу
Ұшуды және авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру
7. Инженерлік-техникалық персонал
Лауазымы
Т.А.Ә.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі
Жалпы жұмыс өтілі
Жұмыстарды орындауға рұқсат беру
8. Әуе кемелері
ӘК типі және борттық нөмірі
Ұшу жарамдылығы сертификатының қолданылу мерзімі
Мемлекет, қала және орналасу әуежайы
Шарт түрі, нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
9. Өтініш беруші:
сертификаттау рәсімдерін орындауға;
сертификаттық талаптарға жауап беруге;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға ұшудың ұйымдастырылуын, қамтамасыз етілуін және орындалуын бақылауды жүзеге асыруына мүмкіндік беруге міндеттенеді.
________________________________________________________________
Өтініш беруші (Т.А.Ә., қолы)
Пайдаланушыны
авиациялық жұмыстарға рұқсат
беру қағидаларына
2-қосымша
"Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.02.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру – 40 (қырық) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру (куәліктің телнұсқасы) немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне сәйкес ақылы негізде заңды тұлғаларға (бұдан әрі- өтініш беруші) көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу кестесі

1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) уполномоченная организация – с понедельника по пятницу с 8-30 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении заявителя через портал (либо его уполномоченного представителя по доверенности) представляются следующие документы: для первоначального получения свидетельства:
1) заявка;
2) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
3) руководство по производству полетов;
4) руководство по организации системы управления безопасностью полетов;
5) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
6) программа (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
7) копии страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
8) образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
9) программа авиационной безопасности эксплуатанта;
10) для очередного получения свидетельства: заявитель представляет заявку с документами, указанными в настоящем пункте, по которым произошли изменения и обновления.
11) электронная копия документа, подтверждающего обязательные отчисления сертифицированных эксплуатантов за осуществление уполномоченной организацией постоянного надзора за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности, взимаемых в порядке и размере, определяемых Правилами взимания платежей и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 8-30-ден 17-30-ға дейін, түскі үзіліс 13-00-ден 14-00-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Өтініш беруші (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілінің) портал арқылы жүгінген кезде мынадай құжатттарды ұсынады:
куәлікті алғаш рет алуш үшін:
1) өтінім;
2) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық;
4) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық;
5) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығы;
6) әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламент);
7) Сақтандырудың міндетті түрлері туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
8) пайдаланушы басшысымен бекітілетін әуе кемелерінің әуе кемелерінің бояу үлгілері және мәтіндік сипаттамасы;
9) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздігінің бағдарламасы;
10) куәлікті кезекті рет алу үшін:
өтініш беруші өзгерістер мен жаңартулар болған осы тармақта көрсетілген құжаттармен өтінімді ұсынады.
11) азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларымен және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесімен және төлем мөлшерлемелерімен айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алынатын, уәкілетті ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тұрақты қадағалауды жүзеге асырғаны үшін сертификатталған пайдаланушылардың міндетті аударымдарын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер

1) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, предусмотренных в пункте 7 статьи 16 Закона;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения допуска эксплуатанта к авиационным работам, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Министерства – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 3
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Решение по заявке о проведении сертификационного обследования
№ __ от "____" _________ 20__г.
Рассмотрев заявку _______________________________________________
(наименование заявителя)
на получение допуска эксплуатанта к выполнению авиационных работ сообщаем, что
представленные вами документы соответствуют Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам.
Уведомляем о проведении сертификационного обследования.
Место печати                              Должностное лицо
уполномоченной организации
либо лицо, ей уполномоченное
__________________ _________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Приложение 4
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Акт сертификационного обследования
В соответствии с приказом ____________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
от "____" _________ 20__ года ___ комиссией в составе:
Председатель: ___________________
(Ф.И.О., должность)
Члены комиссии: ___________________
(Ф.И.О., должность)
___________________
(Ф.И.О., должность)
проведена сертификация заявителя ____________________________________
(наименование юридического лица)
на соответствие Сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных
судов и Правилам допуска эксплуатанта к авиационным работам.
Текст заключения: __________________________________________________
Председатель: ___________________ _______________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Члены комиссии: ___________________ _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
С актом ознакомлен:
Ответственное лицо: _________________ _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Приложение 5
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Свидетельство на право выполнения авиационных работ РЕСПУБЛИКА
КАЗАХСТАН
___________________________________________________________
Наименование уполномоченной организации Свидетельство

1) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті мәліметтердің Заңның 16-бабының 7-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) өтініш берушіге қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің (үкімінің) заңды күшіне енуі.
3) пайдаланушының авиациялық жұмыстарға рұқсатын алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
4) өтініш берушіге қатысты оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын сот шешімі болған жағдайларда тоқтатылады;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналасқан:
Министрліктің – www.transport.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамының www.caa.gov.kz.
Өтініш берушінің ЭЦҚ бар болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық түрде алуға мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары: 1414, 8 800 080 7777
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу туралы өтінім бойынша шешім
20__ ж. "___" __________ № _____
Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат алуға
_______________________________________________________________
(өтінім берушінің атауы)
өтінімін қарап, сіздер ұсынған құжаттар Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларына сәйкес келетінін хабарлаймыз.
Сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу туралы хабардар етеміз.
Мөрдін орны                                           Уәкілетті ұйымға,
не ол уәкілеттік берген
лауазымды тұлға
________________ _________________
(Т.А.Ә.)      (қолы)
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сертификаттық тексеру актісі
__________________________ 20__ жылғы "___" _______ № _________
(уәкілетті ұйымға атауы)
бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға: _________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері: ___________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
___________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
___________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
____________________________________________________ өтініш берушінің
(заңды тұлғаның атауы)
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық
талаптарға және Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына сәйкестігіне сертификаттау жүргізді.
Қорытынды мәтіні ____________________________________________________
Төраға:             __________________________________ ________________
(Т.А.Ә.)                               (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________________ ________________
(Т.А.Ә.)                               (қолы)
__________________________________ ________________
(Т.А.Ә.)                               (қолы)
Актімен таныстым:
Жауапты тұлға: ________________________ _____________________________
(Т.А.Ә.)                         (қолы)
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан

на право выполнения авиационных работ № KАZ– 02/001
Дата истечения срока действия:
до
Наименование эксплуатанта
________________________
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Оперативная связь в эксплуатации
Контактная информация:
Настоящее свидетельство удостоверяет допуск эксплуатанта
_________________________________________ к выполнению авиационных работ,
(наименование эксплуатанта)
как это определено в прилагаемых эксплуатационных спецификациях, в соответствии
с Правилами допуска эксплуатанта к авиационным работам и руководством по производству
полетов.
Инспекционный контроль осуществляет _______________________________________
(наименование уполномоченной организации)
Место печати                                    Должностное лицо
уполномоченной организации
либо лицо, ей уполномоченное
____________ ________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Дата выдачи "__"______ 20 __ г.
Наименование уполномоченной организации
_______________________________________________________________
(название эксплуатанта,            Свидетельство № ____)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть А - Общие положения
1. Настоящие эксплуатационные спецификации выдаются в соответствии
с Правилами допуска эксплуатанта к авиационным работам, утвержденными приказом
Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от "30" октября 2015 года
№ 1024
2. Эксплуатант подготовлен к выполнению полетов.
3. Эксплуатанту разрешается эксплуатировать для выполнения авиационных работ
воздушные суда следующих изготовителей и моделей:
Изготовитель
Модель
Максимальная грузоподъемность и пассажировместимость
1
2
3
В графе 1 указывается завод-изготовитель воздушного судна;
в графе 2 указывается тип и номер государственной регистрации воздушного судна;
в графе 3 – показатель в тоннах или килограммах и количество пассажирских мест.
____________________________________________
(Должностное лицо уполномоченной организации ___________ _________
либо лицо, ей уполномоченное)            (подпись)      (Ф.И.О.)
Место печати
Дата выдачи "___" _________ 20___ г.
Наименование уполномоченной организации
___________________________________________________________________________
(название эксплуатанта,             Свидетельство №____)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть В - Разрешения и ограничения по выполнению авиационных работ
Воздушные суда эксплуатанта "____________" подготовлены к выполнению
авиационных работ в соответствии с действующими нормативными правовыми актами
Республики Казахстан (договаривающихся государств) и правилами полетов.
Полеты разрешены:
в пределах территории Республики Казахстан;
за пределы территории Республики Казахстан (регионы).
Тип воздушного судна
Виды авиационных работ
Виды полетов (ПВП, СПВП, ППП)
Время суток
___________________________________________ _________ _______________________
(Должностное лицо уполномоченной организации (подпись)                  (Ф.И.О.)
либо лицо, ей уполномоченное)
Место печати
Дата выдачи "___" ________ 20___ г.
Приложение 6
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Должностному лицу уполномоченной организации
Заявка
на внесение изменений и (или) дополнений в эксплуатационные спецификации
свидетельства на право выполнения авиационных работ
Прошу внести изменения и (или) дополнения ____________________________
(полное название заявителя)
в __________________________________________________________________
(эксплуатационные спецификации свидетельства, изменений и (или) дополнений
в доказательную документацию)
планируемая дата начала полетов ______________________________________
(при внесении изменений и (или) дополнений указывается срок окончания
действующего свидетельства, а также планируемая дата начала полетов в новых
эксплуатационных условиях).
Должностное лицо _____________________________
(должность / подпись / дата)
Перечень
документов на внесение изменений в свидетельство
на право выполнения авиационных работ

Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ _____________________________________________________ Уәкілетті ұйымның атауы Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік № KАZ – 02/001
Қолданылу мерзімінің аяқталу күні:
Пайдаланушының атауы
____________________
Пайдаланушының мекенжайы:
Телефоны:
Факс:
E-mail:
Пайдаланушымен жедел байланыс
Байланыс ақпараты:
Осы куәлік пайдаланушыға _______________________________________
(пайдаланушының атауы)
қоса беріліп отырған пайдалану ерекшеліктерінде белгіленгендей, Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларына және ұшуды жүргізу нұсқауына сәйкес авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беретіндігін куәландырады.
Инспекциялық бақылауды ________________________ жүзеге асырады.
(уәкілетті ұйымның атауы)
Мөрдін орны                                     Уәкілетті ұйымға басшысы не
ол уәкілеттік берген адам
____________ ________________
(қолы)       (Т.А.Ә.)
Берілген күні: 20__ ж. "___" ___________
Уәкілетті ұйымға
______________________________________________________________
(пайдаланушының атауы             № __куәлігі)
Пайдалану ерекшеліктері (пайдалану талаптары мен шектеулері)
А бөлігі - Жалпы ережелер
1. Осы пайдалану ерекшеліктері Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 20__ жылғы _____ № _______ бұйрығымен бекітілген Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларына сәйкес беріледі.
2. Пайдаланушы ұшуды орындауға дайын.
3. Пайдаланушыға мынадай дайындаушылар мен модельдердегі әуе кемелерін авиациялық жұмыстарды орындау үшін пайдалануға рұқсат беріледі:
Дайындаушылар
Моделі
Ең жоғары жүк көтергіштігі мен жолаушы сыйымдылығы
1
2
3
1-бағанда әуе кемесін дайындаушы зауыт көрсетіледі;
2-бағанда әуе кемесінің типі және мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3-бағанда – тоннадағы немесе килограммдағы көрсеткіші және жолаушылар орындарының саны көрсетіледі.
_________________________________________ ___________ ________
(уәкілетті ұйымға басшысы,                   (қолы)       (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
Мөрдін орны
Берілген күні 20__ ж. "___" __________
Уәкілетті ұйымға
______________________________________________________________
(пайдаланушының атауы             № __куәлігі)
Пайдалану ерекшеліктері (пайдалану талаптары мен шектеулері)
В бөлігі – Авиациялық жұмыстарды орындау бойынша рұқсаттар мен шектеулер
Пайдаланушының "_____" әуе кемелері Қазақстан Республикасының (уағдаласушы мемлекеттер) қолданыстағы нормативтік құқықтық актілері мен ұшу қағидаларына сәйкес авиациялық жұмыстарды орындауға дайын.
Ұшуға:
Қазақстан Республикасы аумағы шегінде
Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерде (өңірлер) рұқсат етілді.
Әуе кемесінің типі
Авиациялық жұмыс түрлері
Ұшу түрлері (ВҰҚ, ВҰАҚ, АҰҚ)
Тәулік уақыты
_________________________________________ ___________ _________
(уәкілетті ұйымға басшысы                         (қолы)       (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
Мөрдін орны
Берілген күні 20__ ж. "___" __________
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Уәкілетті ұйымның лауазымды
адамына
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәліктің пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізуге арналған өтінім
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
____________________________________________________________________
(куәліктің пайдалану ерекшеліктері, дәлелді құжаттамаға (өзгерістер мен (немесе)
толықтырулар) өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізуді сұраймын, ұшуды
бастаудың жоспарланған күні: __________________________
____________________________________________________________________
(өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде қолданыстағы куәліктің аяқталу мерзімі,
сондай-ақ жаңа пайдалану жағдайларында ұшуды бастаудың жоспарланған күні
көрсетіледі).
Басшы ___________________________
(лауазымы/қолы/күні)
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығындағы куәлікке өзгерістер енгізуге арналған құжаттар тізбесі

1. При внесении воздушного судна в свидетельство заявитель представляет
следующие документы:
1) заявку;
2) копии страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой
ответственности эксплуатанта перед его работниками в соответствии с законами Республики
Казахстан об обязательных видах страхования;
3) соответствующие изменения и дополнения в руководство по производству полетов,
руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программу
технического обслуживания, перечень минимального оборудования (MEL).
2. Перечень документов на внесение в свидетельство арендованного воздушного
судна без экипажа.
При аренде воздушного судна без экипажа заявитель, дополнительно к документам,
указанным в пункте 1 настоящего перечня, представляет:
1) сведения о типе, модели и серийном номере воздушного судна;
2) фамилию (название) и адрес собственника воздушного судна;
3) сведения о государстве регистрации, национальных и регистрационных знаках;
4) копию договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны
ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое
обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
3. Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью эксплуатанта.
4. В случае прекращения эксплуатации воздушных судов эксплуатант
незамедлительно информирует об этом уполномоченную организацию, что является
основанием для исключения данных воздушных судов из свидетельства.

1. Әуе кемесін куәлікке енгізу кезінде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтінім;
2) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының қызметкерлерінің алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру полистерінің көшірмелері;
3) ұшуды жургізу жөніндегі нұсқауға, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтардың тізбесіне (MEL) тиісті өзгерістер мен толықтырулар.
2. Экипажсыз жалға алынған әуе кемесінің авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлігіне енгізу үшін құжаттар тізбесі.
Өтініш беруші экипажсыз әуе кемесін жалға алған кезде, осы тізбенің 1-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мыналарды ұсынады:
1) әуе кемесінің типі, моделі және сериялық нөмірі туралы мәліметтер;
2) әуе кемесі иесінің тегі (атауы) және мекенжайы;
3) тіркелген мемлекеті, ұлттық және тіркеу белгілері туралы мәліметтер;
4) әуе кемесінің пайдалану бойынша бақылауға, техникалық қызмет көрсетуге және ұшу жарамдылығын сақтауға жауапты тараптар, сондай-ақ жалға алу мерзімі көрсетілген әуе кемесін экипажсыз жалға алу туралы шарттың көшірмесі;
3. Жоғарыда көрсетілген барлық құжаттардың көшірмелері өтініш берушінің қолымен куәландырылады.
4. Әуе кемелерін пайдалану тоқтатылған жағдайда, пайдаланушы бұл туралы уәкілетті ұйымға дереу хабардар етеді, бұл аталған әуе кемелерін куәліктен алып тастауға негіз болып табылады.