Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Ресубликасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 1000 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12555 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 22 қазандағы № 830 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 22.10.2022 № 830 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы 7-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.10.2020 № 726 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1000 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидалары

Об утверждении Правил отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 1000. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12555. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 октября 2022 года № 830.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 22.10.2022 № 830 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.10.2020 № 726 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел.
2. Департаменту кадровой работы (Абдигалиев А. У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 декабря 2015 года № 1000
Правила
отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов,
принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел

1-тарау "Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды (бұдан әрі - кандидат) іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
арнайы тексеріс – кандидатты алдын ала зерделеу бөлігінен тұратын және кандидаттың, оның жақын туыстарының, жұбайының (зайыбының), кандидаттың жұбайының (зайыбының) жақын туыстарының оның өмірбаянында беделіне нұқсан келтіретін негіздердің болуын немесе болмауын анықтау мақсатында жүзеге асырылатын жалпы және арнайы іс-шаралар кешені;
айқындама деректер – кандидаттың, оның жақын туыстарының, кандидаттың зайыбының (жұбайының), кандидаттың жұбайының (зайыбының) жақын туыстарының жеке басын сәйкестендіру, сондай-ақ олардың тұрғылықты мекенжайын (тіркелген жерін), жұмыс (оқу) орындарын анықтау үшін қажетті сауалнамалық-өмірбаяндық және басқа да деректері;
кадрларды іріктеу – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) кадр және басқа да бөліністерінің кандидаттарды лауазымға қойылатын талаптарға сәйкестігі мәніне алдын ала зерделеу, тексеру және ІІО штатына нақты лауазымға қабылдау (не қабылдамау) жөніндегі қызметі;
кадрларды алдын ала зерделеу – ІІО штатына қабылдағанға дейін жүзеге асырылатын кандидаттың, оның жақын туыстарының, жұбайының (зайыбының), кандидаттың жұбайының (зайыбының) жақын туыстарының оның өмірбаянында беделіне нұқсан келтіретін негіздердің болуын (немесе болмауын), сондай-ақ денсаулық жағдайының, қызметтік міндеттерін тиімді орындау үшін қажетті жеке және кәсіби қасиеттерінің сәйкес келуін (немесе сәйкес келмеуін) белгілеу жөніндегі жалпы және арнайы іс-шаралар кешені (жедел тексеруді қоса алғанда);
Кадрлық болжам – кадрлардың болашақ жағдайы мен даму бағыттары туралы дәлелді ұсыныстар жүйесі;
кандидат – ІІО-ға қызметке (оқуға) түсетін Қазақстан Республикасының азаматы (кандидаттар ІІО-ға бірінші рет түсетіндер және ІІО, басқа да құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарының бұрынғы қызметкерлері болып бөлінеді);
кәсіби құзыреттер – кандидаттың тиісті лауазымда міндеттерді тиімді орындауы үшін қажетті білімдерінің, машықтары мен дағдыларының жиынтығы.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел Республики Казахстан (далее – кандидат).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
специальная проверка – комплекс общих и специальных мероприятий, составляющих часть предварительного изучения кандидата и осуществляемых с целью установления наличия или отсутствия компрометирующих оснований в биографии кандидата, его близких родственников, супруги (супруга) кандидата, близких родственников супруга (супруги) кандидата;
установочные данные – анкетно-биографические и другие данные, необходимые для идентификации личности кандидата, его близких родственников, личности супруги (супруга) кандидата, личности близких родственников супруги (супруга) кандидата, а также установления их места жительства (прописки), места работы (обучения);
отбор кадров – деятельность кадровых и других подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД) по предварительному изучению и проверке кандидатов, на предмет соответствия предъявляемым требованиям должности, и зачислению (либо не зачислению) в штат ОВД на определенную должность;
предварительное изучение кадров – осуществляемый до зачисления в штат ОВД комплекс общих и специальных (включая оперативную проверку) мероприятий по установлению наличия (или отсутствия) компрометирующих оснований в биографии кандидата, его близких родственников, супруги (супруга) кандидата, близких родственников супруга (супруги) кандидата, а также соответствия (либо несоответствия) состояния здоровья, личностных и профессиональных качеств, необходимых для эффективного выполнения служебных обязанностей;
кадровый прогноз – система аргументированных представлений о направлениях развития и будущем состоянии кадров;
кандидат – гражданин Республики Казахстан, поступающие на службу (учебу) в ОВД (кандидаты подразделяются на впервые поступающих на службу в ОВД и бывших сотрудников ОВД, других правоохранительных и специальных государственных органов);
профессиональные компетенции – совокупность знаний, умений и навыков кандидата, необходимых для эффективного выполнения обязанностей в соответствующей должности.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды алдын ала зерделеу және іріктеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кадрларды алдын ала зерделеу және іріктеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру ІІО-ның кадр аппараттарына жүктеледі.
4. ІІО-ға кадрларды іріктеу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 998 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12679 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында кадрлық болжамды жүзеге асыру әдістемесіне сәйкес кадрлық болжамды ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ІІО-ға кадрларды іріктеу тәртібі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесіне, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларына сәйкес анықталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ІІО-ға қызметке (оқуға) түсетін азаматтар үшін жас ерекшеліктеріне шектеулер Заңмен анықталған.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Кандидаттарды алдын ала зерделеу және іріктеуді ІІО-ның кадр аппараты жүзеге асырады.
8. Кандидаттарды алдын ала зерделеу арнайы тексеріс, медициналық және психологиялық-физиологиялық куәландыру, дене шынықтыру дайындығының талаптарына сәйкестігін және кәсіби құзыреттерге сәйкестігін тексеру арқылы жүзеге асырылады.
Медициналық, психологиялық-физиологиялық куәландыру, оның ішінде полиграфологиялық зерттеу, дене шынықтыру дайындығының талаптарына сәйкестігін және кәсіби құзыреттерге сәйкестігін тексеру Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген) Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок отбора и предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организация работы по предварительному изучению и отбору кадров возлагается на кадровые аппараты ОВД.
4. Отбор кадров в ОВД осуществляется с учетом кадрового прогноза в соответствии с Методикой осуществления кадрового прогноза в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 998 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12679).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Порядок отбора кадров в ОВД определяется в соответствии с Перечнем должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правилами проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Возрастные ограничения для граждан, поступающих на службу (учебу) в ОВД, определены Законом.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Предварительное изучение и отбор кандидатов осуществляются кадровым аппаратом ОВД.
8. Предварительное изучение кандидатов осуществляется посредством специальной проверки, медицинского и психолого-физиологического освидетельствования, проверки на соответствие требованиям физической подготовки и на соответствие профессиональным компетенциям.
Медицинское, психолого-физиологическое освидетельствование, в том числе полиграфологическое исследование, проверка на соответствие требованиям физической подготовки и на соответствие профессиональным компетенциям осуществляются в соответствии с Законом, постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах Республики Казахстан", Правилами приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13199), Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580) и Правилами проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.04.2021 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Кандидаттың жеке басын зерделеу процесінде оның денсаулық жағдайы, оның білімі мен арнайы даярлығының сәйкестігі, дене шынықтыру дамуының деңгейі (нәтижелері кандидаттың жеке ісіне тігіледі), ол тағайындалатын лауазымға қойылатын талаптарға сәйкестігі (оның ішінде кәсіби құзыреттерге сәйкестігі), кандидаттың отбасылық жағдайы мен оның әлеуметтік ортасы, мінезі айқындалады. Кандидат ІІО-ның әкімшілік есептері бойынша тексеріледі. Зерделеу нәтижелері тексерісті жүзеге асыратын кадр аппараты қызметкерінің баянатында көрсетіледі.
10. Кандидаттың пайдаланылуы болжанатын ішкі істер органының немесе бөлінісінің басшысы онымен жеке әңгімелесу жүргізеді, алдын ала зерделеу барысында алынған деректерді анықтайды, алдағы жұмыстың сипатын түсіндіреді.
Кандидаттың ата-анасымен, зайыбымен (жұбайымен) әңгімелесу жүргізіледі. Кандидаттың ІІО-ға қызметке тұру себептері анықталады. Кандидаттың және оның туыстарының назарын қызмет бойынша шектеулерге, алдағы қызметтің сипатына, оны мезгілсіз уақытта, демалыс және мереке күндері қызметке тарту мүмкіндігіне, сондай-ақ ІІО-да қызмет өткеру кезіндегі жеңілдіктер мен артықшылықтарға аударады.
11. Кандидатты зерделеуді жалғастырудың мақсатқа сайлылығы туралы шешім қабылдаған кезде салалық қызмет, бөлініс басшысы кандидатты зерделеу қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО-ға қызметке қабылдау туралы қорытындының бірінші бөлімін толтырады. Осы бөлімде кандидатты зерделеген адамдардың тегі, кандидатты сипаттайтын деректерін зерделеу нәтижелері, кандидатты пайдалануға болжанатын лауазымы мен жұмыс учаскесі, кандидатты ІІО-ға қызметке кімнің ұсынғаны көрсетіледі.
Қызметке қабылдау туралы қорытынды, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өмірбаяны лауазымға тағайындауға құқығы бар ішкі істер органының немесе бөлінісінің бастығына жолданады, ол келіп түскен материалдарды қарайды және оң шешім қабылдаған кезде оларды үміткерге жедел және арнайы тексеріс жүргізу үшін кадр аппаратына жолдайды.
12. Бұрын медициналық қарсы көрсетілімдер бойынша міндетті әскери қызметтен өтпеген, ал кейіннен әскери қызметке жарамды деп танылған немесе бұрын құқық қорғау органдарынан немесе арнайы мемлекеттік органдардан сырқаты немесе денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан шығарылған кандидатты ІІО-ға қызметке ресімдеу кезінде кандидаттың медициналық құжаттары міндетті түрде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына бекітуге жолданады, оның қорытындысы ІІМ-нің кадрына жолданатын алғашқы арнаулы атағын беруге немесе ІІМ-нің кадрына қоюға ұсынымға қоса беріледі. денсаулық жағдайын қажет болған анықтау, сырттай медициналық куәландыру кезінде даулы мәселелер туындаған кезде кандидаттар ІІМ-нің орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына шақырылады.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.04.2021 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В процессе изучения личности кандидата выясняется состояние его здоровья, соответствие имеющегося у него образования и специальной подготовки, уровень физического развития (результаты приобщаются к личному делу кандидата), соответствие требованиям, предъявляемым к должности (в том числе на соответствие профессиональным компетенциям), на которую он назначается, семейное положение и окружение кандидата, основные черты характера. Кандидат проверяется по административным учетам ОВД. Результаты изучения отражаются в рапорте сотрудника кадрового аппарата, осуществляющего проверку.
10. Руководитель органа или подразделения внутренних дел, в котором предполагается использовать кандидата, лично проводит с ним собеседование, выясняет соответствие полученных в процессе предварительного изучения данных, разъясняет характер предстоящей работы.
Проводится беседа с родителями, супругой (супругом) кандидата. Выясняются мотивы поступления кандидата на службу в ОВД. Обращается внимание кандидата и его родственников на существующие ограничения по службе, характер будущей деятельности, возможное привлечение его к службе в неурочное время, выходные и праздничные дни, а также на льготы и преимущества при прохождении службы в ОВД.
11. При принятии решения о целесообразности продолжить изучение кандидата руководитель отраслевой службы, подразделения по итогам изучения кандидата заполняет первый раздел заключения о приеме на службу в ОВД, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В этом же разделе указываются фамилии лиц, изучавших кандидата, результаты изучения, характеризующие кандидата данные, должность и участок работы, на которых предполагается использовать кандидата, кто рекомендовал кандидата для службы в ОВД.
Заключение о приеме на службу, личный листок по учету кадров, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и автобиография, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам направляются начальнику органа или подразделения внутренних дел, имеющему право назначения на должность, который рассматривает поступившие материалы и при положительном решении направляет их в кадровый аппарат для проведения оперативной и специальной проверок кандидата.
12. При оформлении на службу в ОВД кандидата, ранее не проходившего действительную военную службу по медицинским противопоказаниям, а впоследствии признанного годным к военной службе или ранее уволенного из правоохранительных или специальных государственных органов по болезни или состоянию здоровья, медицинские документы кандидата в обязательном порядке направляются на утверждение центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), заключение которой прикладывается к представлению к присвоению первого специального звания или зачислению в кадры МВД, направляемого в кадровый аппарат МВД. При необходимости уточнения состояния здоровья, возникновения спорных ситуаций при заочном медицинском освидетельствовании, кандидаты вызываются в центральную военно-врачебную комиссию МВД.

13. Арнайы тексеріс қызметке іріктелетін адамдарды зерделеу құралы болып табылады және қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылау мәніне кандидатқа және оның туыстарына (оның әкесі, анасы, туған ағалары мен әпкелері (қарындастары), кандидаттың әйелі (күйеуі), оның әкесі, анасы, туған ағалары мен әпкелері (қарындастары), 14 жасқа толған балалары) қатысты мәліметтерді нақтылау мақсатында жүргізіледі. Бұл ретте, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізім жасалады.
Арнайы тексеріске қатардағы және басшы құрамның лауазымдарына ІІО-ға қызметке, оның ішінде ІІМ-нің ведомстволық білім беру ұйымдарына (оқу орындарына) оқуға қабылданатын адамдар жатады.
Кандидаттың жақын туыстарынан біреуі, оның әйелі (күйеуі) ІІО-да қызмет өткеретін болса, оған тексеріс жіргізілмейді, отбасының басқа мүшелері жалпы негіздерде тексеріске жатады.
14. Арнайы тексеріске жататын адамдар ІІО-ның жедел есептері бойынша тексеріледі. Бір мезгілде, кадр аппараты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне немесе оның аумақтық органдарына (бұдан әрі – ҚСжАЕАК) кандидатқа сұрау салу жасайды.
Ұлттық қауіпсіздік органдарына жолданатын және ішкі істер органдарының кадр қызметіне ұсынылатын тексеріске жататын адамдар туралы материалдарда:
1) туған жылы мен жерін, жұмыс немесе оқу орнын, атқаратын лауазымын және тұратын жерін көрсете отырып, тексерілетін адамға және оның жақын туыстарына (әйеліне, күйеуіне, әкесіне, анасына, аға-інілеріне, әпке-қарындастарына, балаларына) толық айқындама деректер;
2) атқаратын лауазымын, органның ұйымның атауын және оның орналасқан орнын көрсете отырып, ресімделетін адамның еңбек қызметі туралы;
3) ресімделетін адамның шетелде туыстарының бар-жоғы туралы мәліметтер болуы тиіс.
1)-3) тармақшаларда көрсетілген мәліметтерді қызметке кандидат кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақта және өмірбаянда баяндайды, олар ІІО кадр қызметі басшысының қолымен бекітіледі.
Материалдарға: кандидатқа және оның зайыбына (жұбайына) кірістер мен мүлігі туралы декларация тапсыру туралы салық органдарынан анықтамалардың көшірмесі, білімі туралы құжаттардың нотариалды куәландырған көшірмесі, сондай-ақ өлшемі 3,5х4,5 см екі фотосурет қоса беріледі.
15. Жедел есептер бойынша тексеру осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талаптарды пайдалана отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадр аппаратының бастығы бекіткен жоспар бойынша жүргізіледі. Кандидаттың әйелінің (күйеуінің), олардың жақын туыстарының соттылығы туралы мәліметтерді, сондай-ақ теріс (беделіне нұқсан келтіретін) сипаттағы басқа да мәліметтерді алған жағдайда, қорытындыда жасалған қылмыстың қоғамдық қауіпін, туыстық дәрежесін, алдағы қызметтің сипатын, кандидатқа тигізетін теріс ықпалын, соттылығы бар туыстарынан материалдық және өзге де тәуелділігін ескере отырып, кандидатты қызметке қабылдау мүмкіндігі негізделеді.
Арнайы тексеріс аяқталғаннан кейін тексерісті жүзеге асыратын кадр аппаратының қызметкері тексеріс нәтижелерін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке қабылдау туралы қорытындының екінші бөліміне енгізеді.

13. Специальная проверка является средством изучения отбираемых на службу лиц и проводится в целях уточнения сведений, касающихся кандидата и его родственников (его (ее) отец, мать, родные братья и сестры, жена (муж), ее (его) отец, мать, родные братья и сестры, дети кандидата, достигшие 14-летнего возраста на предмет привлечения к уголовной или административной ответственности. При этом составляется список по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Специальной проверке подлежат лица, принимаемые на службу в ОВД на должности рядового и начальствующего состава, в том числе на учебу в ведомственные организации образования (учебные заведения) МВД.
При прохождении службы в ОВД кого-либо из близких родственников кандидата, его жены (мужа), на него проверка не производится, остальные члены семьи подлежат проверке на общих основаниях.
14. Лица, подлежащие специальной проверке, проверяются по оперативным учетам ОВД. Одновременно, кадровым аппаратом составляется запрос на кандидата в Комитет по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан или в его территориальные органы (далее – КПСиСУ).
Материалы о лицах, подлежащих проверке, направляемые в органы национальной безопасности и представляемые в кадровую службу органа внутренних дел, должны содержать следующие сведения:
1) полные установочные данные на проверяемого и его близких родственников (жену, мужа, отца, мать, братьев, сестер, детей) с указанием года и места рождения, места работы или учебы, занимаемой должности и места проживания;
2) о трудовой деятельности оформляемого лица с указанием занимаемой должности, наименования органа, организации и ее местонахождения;
3) о наличии у оформляемого лица родственников за границей.
Сведения, указанные в подпунктах 1)-3), излагаются кандидатом на службу в личном листке по учету кадров и автобиографии, которые скрепляются подписью руководителя кадровой службы ОВД.
К материалам прилагаются: копия справки из налоговых органов о сдаче декларации о доходах и имуществе на кандидата и его супругу (супруга), копии документов об образовании, заверенные нотариально, а также две фотографии размером 3,5х4,5 см.
15. Проверка по оперативным учетам проводится с использованием требований по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам по плану, утвержденному начальником кадрового аппарата по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. При получении сведений о судимости жены (мужа) кандидата, их близких родственников, а также других сведений отрицательного (компрометирующего) характера в заключении обосновывается возможность приема кандидата на службу с учетом общественной опасности совершенного преступления, степени родства, характера предстоящей службы, отрицательного влияния на кандидата, материальной и иной его зависимости от родственников, имеющих судимость.
После окончания специальной проверки работник кадрового аппарата, осуществлявший проверку, вносит результаты проверки во второй раздел заключения о приеме на службу в ОВД согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

16. Арнайы тексеріс материалдары, сондай-ақ ҚСжАЕАК-нан алынған жауап лауазымға тағайындау құқығы бар бастыққа бекітуге баяндалады. Қызметке қабылдау туралы мәселе оң шешілген жағдайда, нәтижелері кандидатты пайдалануға болжанатын органның, салалық бөліністің басшысына хабарланады.
17. ІІМ-нің кадр аппараты ІІО-ға қызметке алғаш рет қабылданатын кандидаттарды қоспағанда, бұрын құқық қорғау органдарында қызмет өткермеген кандидатты ІІО-ға қызметке ресімдеу кезінде оның Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін зерделейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.10.2020 № 726 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың бұрынғы қызметкерлерінің материалдарын зерделеу кезінде кандидаттардың жеке ісінің қызметтен шығарылғаннан кейінгі, еңбек қызметінің материалдары бойынша сипатталатын деректерге, расталатын құжаттардың бар-жоғына назар аударылады. Бір мезгілде өзіндік қауіпсіздік бөлінісінен, ал қажет болған жағдайда кандидат бұрын қызмет атқарған басқа да құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының ұқсас бөліністерінен кандидатқа қатысты беделіне нұқсан келтіретін материалдардың бар-жоғы туралы мәліметтерді сұратады.
19. Бұрын құқық қорғау органдарында қызмет өткерген кандидатты зерделеу аяқталғаннан кейін ІІМ кадр аппаратының басшысымен және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарымен келісілген орындаушының қолы қойылған тиісті қорытындылары бар дәлелді қорытынды шығарылады.
20. ІІО-ға қызметке қабылдаудан бас тартқан кезде ІІМ-нің кадр аппараты бас тарту себептерін көрсете отырып, қорытынды шығарады, ол тиісті қызметпен келісіледі және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасары бекітеді.
21. Қызметке қабылдаудан бас тарту туралы шешімнің себептері кандидатқа хабарланады. ІІО-ға қызметке қабылданбаған кандидаттарға арнайы тексеріс материалдары бір жыл өткеннен кейін жойылады.
22. Кандидаттарға келісуге толық көлемде ұсынылмаған материалдар қараусыз қайтарылады.
23. Жасы отыз бестен асқан адамдарды ІІО-ға қызметке қабылдау туралы мәселені қарау кезінде ІІО аумақтық органының, ІІМ ведомстволық білім беру ұйымының (оқу орнының) кадр аппараты бірінші басшы қол қойған қолдаухатты, қалыптастырылған жеке істі ІІМ-нің кадр аппаратына жолдайды. ІІМ-нің кадр аппараты материалдарды қарап, дәлелді қорытынды шығарады. Оң шешім қабылдаған кезде осы қорытынды кандидатты (егер ол қатардағы, кіші немесе орта басшы құрамның лауазымына тағайындауға кандидат болып табылған жағдайда) арнайы бастапқы оқуға және кандидатты одан әрі ІІО-ға қызметке қабылдауға жолдау үшін негіз болып табылады. Кейін кандидатты алғашқы арнаулы атағын беруге немесе ІІО-ның, басқа құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың бұрынғы басшы құрамы адамдарын ІІМ-нің кадрына қабылдауға ұсыну кезінде ІІМ-нің кадр аппаратына жолданатын ұсынымхатқа көрсетілген қорытындының көшірмесі қоса беріледі.
Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға)
қабылданатын кандидаттарды іріктеу және
оларды алдын ала зерделеуді жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
БЕКІТЕМІН
УТВЕРЖДАЮ
__________________________________________________
(лауазымға тағайындау құқығы бар ішкі істер органының бастығы)
__________________________________________________
(начальник органа внутренних дел, пользующийся
__________________________________________________
правом назначения на должность)
Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
о приеме на службу в органы внутренних дел
_____________________________________________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) табыс септігінде/
фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата в родительном падеже)
_____________________________________________________________________

16. Материалы специальной проверки, а также ответ из КПСиСУ, докладываются на утверждение начальнику, пользующемуся правом назначения на должность. При положительном решении вопроса о приеме на службу результаты сообщаются руководителю органа, отраслевого подразделения, в котором предполагается использовать кандидата.
17. Кадровый аппарат МВД при оформлении на службу в ОВД кандидата, ранее не проходившего службу в правоохранительных органах за исключением кандидатов, впервые поступающих на службу в ОВД, изучает его на соответствие квалификационным требованиям к категориям должностей органов внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.10.2020 № 726 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При изучении материалов бывших сотрудников правоохранительных или специальных государственных органов обращается внимание на характеризующие данные по материалам личного дела, трудовую деятельность кандидатов после увольнения со службы, наличие подтверждающих документов. Одновременно запрашиваются сведения о наличии компрометирующих материалов в отношении кандидата из подразделения собственной безопасности, а при необходимости из аналогичных подразделений других правоохранительных или специальных государственных органов, где ранее служил кандидат.
19. По окончании изучения кандидата, ранее проходившего службу в правоохранительных органах, выносится мотивированное заключение с соответствующими выводами за подписью исполнителя, согласованное с начальником кадрового аппарата МВД и курирующим заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан.
20. При принятии решения об отказе в приеме на службу в ОВД, кадровым аппаратом МВД выносится заключение с указанием причин отказа, которое согласовывается с соответствующей службой и утверждается курирующим заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан.
21. Мотивы решения об отказе в приеме на службу объявляются кандидату. Материалы специальной проверки на кандидатов, не принятых на службу в ОВД, по истечении одного года уничтожаются.
22. Материалы на кандидатов, представленные на согласование не в полном объеме, возвращаются без рассмотрения.
23. При рассмотрении вопроса о приеме на службу в ОВД лиц старше тридцати пяти лет, кадровый аппарат территориального ОВД, ведомственной организации образования (учебного заведения) МВД направляет в кадровый аппарат МВД ходатайство, за подписью первого руководителя, сформированное личное дело. Кадровый аппарат МВД, рассмотрев представленные материалы, выносит мотивированное заключение. При положительном решении данное заключение является основанием для направления кандидата (в случае, если он является кандидатом к назначению на должность рядового, младшего или среднего начальствующего состава) на специальное первоначальное обучение и дальнейшего приема кандидата на службу в ОВД. При последующем представлении кандидата к присвоению первого специального звания или зачисления в кадры МВД бывших лиц начальствующего состава ОВД, других правоохранительных или специальных государственных органов, к представлению, направляемому в кадровый аппарат МВД прикладывается копия указанного заключения.
Приложение 1
к Правилам отбора и
осуществления предварительного
изучения кандидатов, принимаемых
на службу (учебу) в органы
внутренних дел
БЕКІТЕМІН
УТВЕРЖДАЮ
__________________________________________
(лауазымға тағайындау құқығы бар ішкі істер органының бастығы)
__________________________________________
(начальник органа внутренних дел, пользующийся
__________________________________________
правом назначения на должность)
Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
о приеме на службу в органы внутренних дел
____________________________________________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) табыс
септігінде/
фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата в
родительном падеже)
____________________________________________________________________

1. Үміткерді алдын-ала зерттеп білу нәтижелері туралы анықтама
Справка о результатах предварительного изучения кандидата
_____________________________________________________________________
(нұсқаулықтың 9 тармағына сәйкес/в соответствии с пунктом 9 инструкции)
_____________________________________________________________________
указываются фамилии лиц, изучавших кандидата, результаты изучения,
характеризующие кандидата данные, должность и участок работы,
_____________________________________________________________________
на которых предполагается использовать кандидата,
кто рекомендовал кандидата для службы в ОВД и другие данные, имеющие существенное
_____________________________________________________________________
значение для принятия решения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(органның, бөлімшенің бастығы, арнайы атағы/
начальник органа, подразделения, специальное звание)
_______________________________________________ Қолы ________________
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда)/инициалы, фамилия)
20___ ж. "__" _____________ г.
2. Тексеріс нәтижелері ______________________________________________
Результаты проверки ______________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________ Қолы _________________
(лауазымы, арнайы атағы / должность, специальное звание)
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда)/ инициалы, фамилия)
_____________________________________________________________________
20___ ж. "__" _____________ г.
3. Үміткердің ішкі істер органдарында қызмет етуге жарамдылығы туралы
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата к службе
в органах внутренних дел _________________________________________
Үміткерді психофизиологиялық тексеру қорытындылары _______________
Результаты психофизиологигического обследования кандидата
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ Қолы _____________
(лауазымы, арнайы атағы / должность, специальное звание)
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда)/ инициалы, фамилия)
_____________________________________________________________________
20___ ж. "__" _____________ г.
4. Үміткерді зерттеп білу нәтижелері ________________________________
Результаты изучения кандидата
_____________________________________________________________________
(нұсқаулыққа сәйкес / в соответствии с инструкцией)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Үміткерді зерттеп білу нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
Вывод по результатам изучения кандидата
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органын көрсете отырып, нақты лауазымға тағайындау;
ІІМ-нің оқу орнын көрсете отырып,
_____________________________________________________________________
оқуға жіберу; себебін, қосымша зерттеу уақытын,
үміткерді зерттеуге жауапты лауазымды адамды көрсете
_____________________________________________________________________
отырып, үміткерді зеттеуді жалғастыру; толықтыру үшін резервке қосу;
ішкі істер органдарындағы қызметке
_____________________________________________________________________
үміткерлер қатарынан алып тастау/
назначить на конкретную должность с указанием органа внутренних дел;
_____________________________________________________________________
направить на учебу с указанием учебного заведения МВД;
продолжить изучение кандидата с указанием причин,
_____________________________________________________________________
времени на дополнительное изучение, должностного лица, ответственного за изучение кандидата;
включить
_____________________________________________________________________
в резерв на пополнение; исключить из кандидатов на службу в органы внутренних дел)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. __________________________________________________________________
(органның, салалық бөлімшенің бастығы
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда) арнайы атағы)/
_____________________________________________________________________
начальник органа, подразделения, специальное звание фамилия, инициалы)
20_____ ж. "____" __________________ г.

1. Үміткерді алдын-ала зерттеп білу нәтижелері туралы анықтама
Справка о результатах предварительного изучения кандидата
_____________________________________________________________________
(нұсқаулықтың 9 тармағына сәйкес/в соответствии с пунктом 9
инструкции)
_____________________________________________________________________
указываются фамилии лиц, изучавших кандидата, результаты изучения,
характеризующие кандидата данные, должность и участок работы,
_____________________________________________________________________
на которых предполагается использовать кандидата, кто рекомендовал
кандидата для службы в ОВД и другие данные, имеющие существенное
_____________________________________________________________________
значение для принятия решения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(органның, бөлімшенің бастығы, арнайы атағы/начальник органа,
подразделения, специальное звание)
__________________________________________________ Қолы _____________
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда)/инициалы, фамилия)
20___ ж. "__" _____________ г.
2. Тексеріс нәтижелері ______________________________________________
Результаты проверки _________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________ Қолы _________________
(лауазымы, арнайы атағы/должность, специальное звание)
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда)/инициалы, фамилия)
_____________________________________________________________________
20___ ж. "__" _____________ г.
3. Үміткердің ішкі істер органдарында қызмет етуге жарамдылығы туралы
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата к службе в
органах внутренних дел ______________________________________________
Үміткерді психофизиологиялық тексеру қорытындылары __________________
Результаты психофизиологигического обследования кандидата
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ Қолы _____________
(лауазымы, арнайы атағы/ олжность, специальное звание)
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда)/инициалы, фамилия)
_____________________________________________________________________
20___ ж. "__" _____________ г.
4. Үміткерді зерттеп білу нәтижелері ________________________________
Результаты изучения кандидата
_____________________________________________________________________
(нұсқаулыққа сәйкес/в соответствии с инструкцией)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Үміткерді зерттеп білу нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
Вывод по результатам изучения кандидата
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органын көрсете отырып, нақты лауазымға тағайындау;
ІІМ-нің оқу орнын көрсете отырып,
_____________________________________________________________________
оқуға жіберу; себебін, қосымша зерттеу уақытын, үміткерді зерттеуге
жауапты лауазымды адамды көрсете
_____________________________________________________________________
отырып, үміткерді зеттеуді жалғастыру; толықтыру үшін резервке қосу; ішкі істер органдарындағы қызметке
_____________________________________________________________________
үміткерлер қатарынан алып тастау/назначить на конкретную должность
с указанием органа внутренних дел;
_____________________________________________________________________
направить на учебу с указанием учебного заведения МВД; продолжить
изучение кандидата с указанием причин,
_____________________________________________________________________
времени на дополнительное изучение, должностного лица, ответственного
за изучение кандидата; включить
_____________________________________________________________________
в резерв на пополнение; исключить из кандидатов на службу в органы
внутренних дел)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1.___________________________________________________________________
(органның, салалық бөлімшенің бастығы (тегі, аты-жөні (болған
жағдайда) арнайы атағы)/
_____________________________________________________________________
начальник органа, подразделения, специальное звание фамилия,
инициалы)
20_____ ж. "____" __________________ г.

1. Тегі |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___
2. Аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___
3. Әкесінің аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
(болған жағдайда)
4. Туған күні: |__|__| |__|__| |__|__|__|__|
Күні Айы Жылы
5. Туған
жері: ______________________________________________________
Облыс
_____________________________________________________________________
Аудан, елді мекен
_____________________________________________________________________
Сауалнамалық деректер айтылған сөздерінен/жеке басын
куәландыратын құжатынан енгізілді
_____________________________________________________________________
қажетсізді сызып тастау
_____________________________________________________________________
6. Тіркелу мекенжайы:
_____________________________________________________________________
7. Тексеріс себебі ___________________________________________
8. Қандай анықтама қажет: ___________________________________
Орындаушы: ___________________________________________________
лауазымы, тегі
_____________________________________________________________________
Тексеруге рұқсат беремін:
М.О. __________________________________________________________
орган басшысының қолы, тегі
Жіберушінің мекенжайы: ______________________________________
индекс, елді мекен, аудан, облыс
Орган
_____________________________________________________________________
Назар аударыңыз! Тексерілетін адамның сауалнамалық деректерін
бұрмалау теріс мәліметтерді беруге әкеп соқтырады. Өшіруге және
түзетуге жол берілмейді. Талаптың барлық деректемелерін толтыру
міндетті 150х210)
Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға)
қабылданатын кандидаттарды іріктеу және
оларды алдын ала зерделеуді жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша
Құпия
(толтыру бойынша)
"БЕКІТЕМІН"
___________________________
(лауазымы, арнаулы атағы
___________________________
аты-жөні, тегі және
___________________________
қолы)
20____ жылғы "___" ________
_______________________________________
(кандидаттың аты-жөні, тегі)
жедел есептер бойынша тексеріс жүргізу
Ж О С П А Р Ы
р/с
№ п/п
Кандидаттың,
жақын
туыстарының
тегі, аты,
әкесінің аты
(болған
жағдайда),
туыстық
дәрежесі
Туған күні
мен жері
Тұратын
жері
Жедел есептер
бойынша
тексеріске
талаптар қайда
және қашан
жолданды
Тексеріс нәтижелері
1
2
3
4
5
6
_____________________________________________________________________
жоспарды жасайтын адамның лауазымы, арнаулы атағы, аты-жөні, тегі

1. Фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___
2. Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___
3.Отчество (при его наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
4. Дата рождения: |__|__| |__|__| |__|__|__|__|
Число Месяц Год
5. Место
рождения: ____________________________________________________
Область
_______________________________________________________________
Район населенный пункт
______________________________________________________________
Анкетные данные внесены со слов/с документа, удостоверяющего
личность
_______________________________________________________________
ненужное зачеркнуть
_______________________________________________________________
6. Адрес регистрации:
_______________________________________________________________
7. Чем вызвана проверка _____________________________________
8. Какая нужна справка: _____________________________________
Исполнитель: _________________________________________________
должность, фамилия
_____________________________________________________________________
Проверку разрешаю:
М.П. __________________________________________________________
подпись руководителя органа, Фамилия
Адрес отправителя: ___________________________________________
индекс, населенный пункт, район, область
Орган
_____________________________________________________________________
Внимание! Искажение анкетных данных проверяемого лица влечет
выдачу неверных сведений. Подчистки и исправления не допускаются. Все
реквизиты требования обязательны к заполнению (размер 150х210)
Приложение 6
к Правилам отбора и
осуществления предварительного
изучения кандидатов, принимаемых
на службу (учебу) в органы
внутренних дел
Секретно
(по заполнении)
"УТВЕРЖДАЮ"
___________________________
(должность, специальное
___________________________
звание, инициалы, фамилия и
___________________________
подпись)
"___" __________ 20____ г
П Л А Н
проведения проверки по оперативным учетам на
_______________________________________
(фамилия, инициалы кандидата)
№п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата, ближайших родственников, степень родства
Дата и место рождения
Место жительства
Куда и когда направлены требования на проверку по оперативным учетам
Результаты проверки
1
2
3
4
5
6
_____________________________________________________________________
должность, специальное звание, инициалы, фамилия и подпись лица,
составляющего план