Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12655.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с пунктом 2 статьи 187, пунктом 6 статьи 189, пунктами 1, 4, 12 и подпунктом 2) пункта 5 статьи 190 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму сообщения о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму акта расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму акта специального расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму заключения государственного инспектора труда по вопросам расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму протокола опроса очевидцев происшествия и должностных лиц, ответственных за соблюдение требований безопасности и охраны труда, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму журнала регистрации несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью, и иных повреждений здоровья на производстве согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социальной развития Республики Казахстан довести настоящий приказ до местных органов по инспекции труда областей, городов Астана и Алматы и принять необходимые меры по неукоснительному его исполнению.
3. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;

Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12655 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 187-бабының 2-тармағына, 189-бабының 6-тармағына, 190-бабының 1, 4, 12-тармақтарына және 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы хабарламаның нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны арнайы тергеп-тексеру актісінің нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актінің нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру мәселелері бойынша мемлекеттік еңбек инспекторы қорытындысының нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жазатайым оқиғаны көргендер мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын сақтауға жауапты лауазымды адамдардан сұрау хаттамасының нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды және өндірісте денсаулығына келтірілген өзге де зақымдарды тіркеу журналының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті осы бұйрықты облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органдарына жеткізсін және оның мүлтіксіз орындалуы бойынша қажетті шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1055
Форма
Сообщение
о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью
1. Наименование организации__________________________________________
(адрес и реквизиты организации)
_____________________________________________________________________
2. Несчастный случай произошел ______________________________________
(время, дата и место происшествия)
____________________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего (их),
профессия, должность и тяжесть травмы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Краткое описание обстоятельства несчастного случая:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Передал _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность дата и
время)
6. Принял __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата и
время)
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1055
Форма
Акт
расследования несчастного случая,
связанного с трудовой деятельностью
Комиссия, назначенная работодателем ________________________________
(наименование организации)
в составе председателя _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая
должность)
и членов комиссии: _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая
должность)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
произвела в период с "__" по "__" _________ 20____года расследование
несчастного случая происшедшего "____" ________ 20__года
в ___часов ____минут с работником (ами) _____________________________
(наименование организации,
___________________________________________и составила настоящий акт.
фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего (их)
1.Сведения о пострадавшем (их):
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Должность, стаж
Дата инструктажа
Степень тяжести травмы
Сведения об иждивенцах

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б.Нұрымбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т.Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1055 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы
хабарлама
1.Ұйымның атауы______________________________________________________
(ұйымның мекенжайы мен деректемелері)
_____________________________________________________________________
2. Жазатайым оқиға___________________________________________________
(күні, уақыты және болған орны)
________________________________________________________________болды
3. Зардап шегушінің (лердің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде), кәсібі, лауазымы және жарақат ауыртпалығы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Жазатайым оқиға мән-жайының қысқаша сипаттамасы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Хабарлаған________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, күні, уақыты)
6. Қабылдаған________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, күні, уақыты)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1055 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру
АКТІСІ
Құрамында төрағасы___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), атқаратын лауазымы)
және комиссия мүшелері_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), атқаратын лауазымы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), атқаратын лауазымы)
бар жұмыс беруші_____________________________________________________
(ұйымның атауы)
тағайындаған комиссия 20 __ жылғы "___"_______ сағат___минутта_______
_____________________________________________ жұмыскеркермен (лермен)
(ұйымның атауы, зардап шеккен адамның тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
болған жазатайым оқиғаны "___"_________ "___"________ дейінгі кезеңде
тергеп-тексеруді жүргізіп, осы актіні жасады.
1. Зардап шегуші (лер) туралы мәліметтер:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған жылы
Лауазымы, еңбек өтілі
Нұсқау беру күндері
Жарақат ауыртпалығының дәрежесі
Зардап шегушінің қамқорлығындағы отбасы мүшелері туралы мәліметтер

2. Характеристика предприятия, участка, места работы:
Следует дать краткую характеристику производственного объекта,
места, где произошел несчастный случай, указать, какие опасные и
вредные производственные факторы могли воздействовать на
пострадавшего.
3. Обстоятельства несчастного случая:
Необходимо указать, что предшествовало несчастному случаю, как
протекал процесс труда, кто руководил этим процессом, описать
действия пострадавшего (их) и других лиц, связанных с несчастным
случаем, изложить последовательность событий.
Назвать опасный (вредный) производственный фактор, машину,
инструмент или оборудование, явившиеся причиной травмы.
4. Причины несчастного случая:
Следует указать основные технические и организационные причины
несчастного случая, изложить, какие конкретно требования трудового
законодательства, должностных инструкций, правил по охране труда,
норм и инструкций по безопасному ведению работ нарушены (дать ссылку
на соответствующие статьи, параграфы, пункты).
5. Мероприятия по устранению причин несчастного случая,
предложенные комиссией:
Мероприятия по устранению причин несчастных случаев должны
состоять из мер по устранению причин несчастного случая и
предупреждения повторного возникновения подобного происшествия.
Они могут быть изложены в виде таблицы по прилагаемой форме:
п№ п/п
Мероприятия
Срок исполнения
Исполнитель
6. Выводы комиссии о несчастном случае:
В этом разделе фиксируются выводы комиссии о данном несчастным
случае.
Председатель комиссии _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
Члены комиссии: _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
_______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1055
Форма
Акт
специального расследования несчастного случая,
связанного с трудовой деятельностью
Комиссия, назначенная _______________________________________________
(уполномоченный государственный орган по труду
или Правительство Республики Казахстан)
в составе председателя ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая
должность)
и членов комиссии: __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая
должность)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
произвела в период с "__" ___________ по "__" ___________ 20 __ года
специальное расследование несчастного случая происшедшего "__" _____
20___года в ___часов ____минут с работником (ами) ___________________
(наименование организации,
___________________________________________и составила настоящий акт.
фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего (их)
1.Сведения о пострадавшем (их):
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Должность, стаж
Дата инструктажа
Степень тяжести травмы
Сведения об иждивенцах

2. Кәсіпорынның, учаскенің, жұмыс орнының сипаттамасы:
Жазатайым оқиға болған өндірістік объектіні, орынды қысқаша
сипаттап, зардап шегушіге қандай қауіпті және зиянды өндірістік
факторлар әсер етуі мүмкін екендігін корсету керек.
3. Жазатайым оқиғаның мән-жайлары:
Жазатайым оқиға алдында болған жағдайды, еңбек процесінің
жүргізілу жайын, бұл процеске кім басшылық жасағанын көрсету, зардап
шегушінің (лердің) және жазатайым оқиғаға қатысы бар басқа да
адамдардың іс-әрекетін сипаттау, оқиғаларды ретімен баяндау қажет.
Жарақаттанудың себепшісі болған қауіпті (зиянды) өндірістік
факторды, машинаны, құралды немесе жабдықты атау.
4. Жазатайым оқиғаның себептері:
Жазатайым оқиғаның негізгі техникалық және ұйымдастыру
себептерін атап көрсету қажет, еңбек туралы заңнаманың, лауазымдық
нұсқаулықтардың, еңбекті қорғау жөніндегі қағидалардың, жұмыстарды
қауіпсіз жүргізу жөніндегі нормалар мен нұсқаулықтардың нақты қандай
талаптары бұзылғанын көрсету (тиісті баптарға, параграфтарға,
тармақтарға сілтеме жасау) керек.
5. Жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі комиссия ұсынған
іс-шаралар:
Жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі іс-шаралар
жазатайым оқиғалардың себептерін жою жөніндегі шаралар мен осындай
оқиға қайталануының алдын алудан тұруға тиіс.
Олар қоса беріліп отырған нысан бойынша кесте түрінде берілуі
мүмкін:
Р/с
Іс-шаралар
Орындалу мерзімі
Орындаушы
6. Жазатайым оқиға туралы комиссияның қорытындылары:
Бұл бөлімде осы жазатайым оқиға туралы комиссияның
қорытындылары тіркеледі:
Комиссия төрағасы______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), күні)
Комиссия мүшелері______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), күні)
______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), күні)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1055 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны арнайы
тергеп-тексеру
АКТІСІ
_________________________________________________________тағайындаған
(еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган немесе Қазақстан
Республикасының Үкіметі)
құрамында төрағасы___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), атқаратын лауазымы)
және комиссия мүшелері_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), атқаратын лауазымы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
бар комиссия 20 __ жылғы "___"_______ сағат___минутта________________
(ұйымның атауы,
_________________________________________________жұмыскермен (лермен)
зардап шеккен адамның (дардың) тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде)
болған жазатайым оқиғаны 20__ жылдың "___"_________ "___"____________
дейінгі кезеңде арнайы тергеп-тексеруді жүргізіп, осы актіні жасады.
1. Зардап шегуші (лер) туралы мәліметтер:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған жылы
Лауазымы, еңбек өтілі
Нұсқау беру күндері
Жарақат ауыртпалығының дәрежесі
Зардап шегушінің қамқорлығындағы отбасы мүшелері туралы мәліметтер

2. Характеристика предприятия, участка, места работы:
Следует дать краткую характеристику производственного объекта,
места, где произошел несчастный случай, указать, какие опасные и
вредные производственные факторы могли воздействовать на
пострадавшего.
Если несчастный случай произошел в результате аварии на
объекте, в акт включаются дополнительно:
характеристика производственных объектов и подъемных сооружений
- наименование и тип объекта, его основные параметры, заводской
номер, завод-изготовитель, год изготовления и установки, даты
последнего освидетельствования и обследования, а также назначенный
срок освидетельствования;
данные о категории и характере аварии.
3. Обстоятельства несчастного случая:
Необходимо указать, что предшествовало несчастному случаю, как
протекал процесс труда, кто руководил этим процессом, описать
действия пострадавшего (их) и других лиц, связанных с несчастным
случаем, изложить последовательность событий.
Назвать опасный (вредный) производственный фактор, машину,
инструмент или оборудование, явившиеся причиной травмы.
4. Причины несчастного случая:
Следует указать основные технические и организационные причины
несчастного случая, изложить, какие конкретно требования трудового
законодательства, должностных инструкций, правил по охране труда,
норм и инструкций по безопасному ведению работ нарушены (дать ссылку
на соответствующие статьи, параграфы, пункты).
5. Мероприятия по устранению причин несчастного случая,
предложенные комиссией:
Мероприятия по устранению причин несчастных случаев должны
состоять из мер по устранению причин несчастного случая и
предупреждения повторного возникновения подобного происшествия.
Они могут быть изложены в виде таблицы по прилагаемой форме:
п/п
Мероприятия
Срок исполнения
Исполнитель
6. Выводы комиссии о связи несчастного случая с производством и о лицах, допустивших нарушения трудового законодательства:
В этом разделе фиксируются выводы комиссии:
1) о связи данного несчастного случая с трудовой деятельностью и о необходимости составления акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по утвержденной форме;
2) о степени вины пострадавшего работника и работодателя, исходя из причин несчастного случая;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, профессия лиц, ответственных за действия или бездействия, которые привели к несчастному случаю, с указанием статей, параграфов, пунктов законодательных и иных нормативных правовых актов, а также должностных инструкций ответственных лиц, утвержденных в установленном порядке и не соблюденных ими;
4) сведения о встречах членов комиссии с пострадавшими или членами их семей, которым разъяснены их законные права на социальную защиту в соответствии с действующим законодательством.
В заключительной части акта специального расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью дается перечень прилагаемых материалов.
Председатель комиссии _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
Члены комиссии: _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
_______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1055
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Утверждаю: Работодатель
__________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________ 20____ года
Место печати (при наличии)
Акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью №____
Коды
1. Полное наименование работодателя, вид деятельности _______ "______"
______________________________________________________________

2. Кәсіпорынның, учаскенің, жұмыс орнының сипаттамасы:
Жазатайым оқиға болған өндірістік объектіні, орынды қысқаша
сипаттап, зардап шегушіге қандай қауіпті және зиянды өндірістік
факторлар әсер етуі мүмкін екендігін көрсету керек.
Егер жазатайым оқиға объектідегі аварияның салдарынан болса,
актіге мыналар қосымша енгізіледі:
өндірістік объектілер мен көтерме құрылыстардың сипаттамасы -
объектінің атауы мен үлгісі, оның негізгі өлшемдері, зауыттағы
нөмірі, жасап шығарушы зауыт, жасалған және орнатылған жылы, соңғы
куәландырылған және тексерілген күні, сондай-ақ белгіленген
куәландыру мерзімі;
аварияның санаты мен сипаты туралы деректер.
3. Жазатайым оқиғаның мән-жайлары:
Жазатайым оқиға алдында болған жағдайды, еңбек процесінің
жүргізілу жайын, бұл процеске кім басшылық жасағанын көрсету, зардап
шегушінің (лердің) және жазатайым оқиғаға қатысы бар басқа да
адамдардың іс-әрекетін сипаттау, оқиғаларды ретімен баяндау қажет.
Жарақаттанудың себепшісі болған қауіпті (зиянды) өндірістік
факторды, машинаны, құралды немесе жабдықты атау.
4. Жазатайым оқиғаның себептері:
Жазатайым оқиғаның негізгі техникалық және ұйымдастыру
себептерін атап көрсету қажет, еңбек туралы заңнаманың, лауазымдық
нұсқаулықтардың, еңбекті қорғау жөніндегі қағидалардың, жұмыстарды
қауіпсіз жүргізу жөніндегі нормалар мен нұсқаулықтардың нақты қандай
талаптары бұзылғанын көрсету (тиісті баптарға, параграфтарға,
тармақтарға сілтеме жасау) керек.
5. Жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі комиссия ұсынған
іс-шаралар:
Жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі іс-шаралар
жазатайым оқиғалардың себептерін жою жөніндегі шаралар мен осындай
оқиға қайталануының алдын алудан тұрады.
Олар қоса беріліп отырған нысан бойынша кесте түрінде берілуі
мүмкін:
р/с
Іс-шаралар
Орындалу мерзімі
Орындаушы
6. Жазатайым оқиғаның өндіріспен байланысы туралы және еңбек
заңнамасының бұзылуына жол берген адамдар туралы комиссияның
қорытындылары:
Бұл бөлімде комиссияның қорытындылары тіркеледі:
1) осы жазатайым оқиғаның өндіріспен байланысы туралы және
бекітілген нысан бойынша еңбек қызметімен байланысты өндірістегі
жазатайым оқиға туралы актіні жасау қажеттілігі туралы;
2) жазатайым оқиға себептерін ескере отырып, зардап шегуші
қызметкер мен жұмыс беруші кінәсінің дәрежесі туралы;
3) жазатайым оқиғаға әкеп соққан әрекеттер немесе
әрекетсіздікке жауапты адамдар сақтамаған белгіленген тәртіппен
бекітілген заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің,
сондай-ақ лауазымдық нұсқаулықтардың баптарын, параграфтарын,
тармақтарын көрсете отырып, олардың тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған кезде), лауазымы, кәсіптері;
4) комиссия мүшелерінің зардап шегушілермен немесе олардың
отбасы мүшелерімен олардың қолданыстағы заңнамаға сәйкес әлеуметтік
қорғауға заңды құқықтарын түсіндіру үшін кездескендігі туралы
мәліметтер.
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны арнайы
тергеп-тексеру актісінің қорытынды бөлігінде қоса беріліп отырған
материалдардың тізбесі беріледі.
Комиссия төрағасы______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), күні)
Комиссия мүшелері______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), күні)
______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), күні)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1055 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Жұмыс беруші
___________ _______________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
20___ жылғы ___ ________
Мөр орны (болған кезде)
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы
№____акт
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кодтар
1. Жұмыс берушінің толық атауы, қызметінің түрі _______________ "___"
_____________________________________________________________________

1) бизнес-идентификационный номер
_____________________________________ либо индивидуальный
идентификационный номер работодателя _____________
2) адрес работодателя:
область, район ____________________________________ город, улица, №
______________________________________________"______"
3) время и дата несчастного случая "________" "_______" "________"
"_______" (время) (число) (месяц) (год)4) место несчастного случая
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(указать цех, участок, дорогу, а также оборудование или машину)
5) вид происшествия, приведшего к несчастному случаю
____________________________________________________"______"
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего
___________________________________________________________
3. Пол (мужской, женский) ___________________________________
"_______"
4. Возраст (указать число полных лет) __________________________
"_______"
5. Профессия, должность _____________________________________
"_______"
6. Стаж работы по данной профессии, при выполнении которой
произошел несчастный случай (профессиональное заболевание)
________________________ "_______"
7. Даты проведения инструктажа и проверки знаний:
1) вводный _________________________________________________
2) первичный (повторный)____________________________________
3) проверка знаний__________________________________________
8. Даты прохождения медицинских осмотров:
1) предварительного _________________________________________
2) периодического ___________________________________________
9. Количество полных часов от начала работы ______________ "___"
10. Обстоятельства несчастного случая __________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
11. Основные причины:
1) __________________________________________________ "_____"
2) __________________________________________________ "_____"
(в соответствии с выводами комиссии по расследованию несчастного случая)
12. Очевидцы несчастного случая_______________________________
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
13. Физическое состояние пострадавшего в момент несчастного случая
____________________________________________________________
(на основании заключения судебно-медицинской экспертизы)

1) жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___ не жеке сәйкестендіру нөмірі ____
2) жұмыс берушінің мекенжайы: облыс, аудан ___________________ қала, көше, үй №
___________________________________________ "___"
3) жазатайым оқиғаның болған күні және уақыты "___" "___" "___" "___"
(уақыты) (күні) (айы) (жылы)
4) жазатайым оқиға болған жер _____________________________________________
_____________________________________________________________________
(цехты, учаскені, жолды, сондай-ақ жабдықты немесе машинаны көрсету)
5) жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрі
____________________________________________________________________
______________________________________________________________ "___"
2. Зардап шегушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жынысы (еркек, әйел) _______________________________________________ "___"
4. Жасы (толық жасының саны көрсетілсін) _______________________________ "___"
5. Кәсібі, лауазымы ____________________________________________________ "___"
6. Орындау кезінде жазатайым оқиға (кәсіптік ауру) болған осы кәсібі бойынша еңбек өтілі
___________________________________________ "___"
7. Нұсқау беруді және білімдерін тексеруді өткізу күні:
1) кіріспе ________________________________________________________
2) бастапқы (қайталама) ___________________________________________
3) білімдерін тексеру ______________________________________________
8. Медициналық тексеруден өткен күндері:
1) алдын ала ___________________________________________________
2) кезеңдік ________________________________________________________
9. Жұмыстың басталуынан бастап толық сағат саны ______________ "___"
10 Жазатайым оқиғаның мән-жайы
________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Негізгі себептері:
1) _________________________________________________________ "___"
2) _________________________________________________________ "___"
(жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру комиссиясының корытындыларына сәйкес)
12. Жазатайым оқиғаны көрген адамдар _______________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
13. Зардап шегушінің жазатайым оқиға кезіндегі хал-жайы _______________
_____________________________________________________________________
(медициналық-сот сараптамасы қорытындысына сәйкес)

14. Степень тяжести травмы
_________________________________________ "_____"
(легкая, средняя, тяжелая, умер)
15. Диагноз __________________________________________________
(указать диагноз острого профессионального заболевания и отравления)
16. Мероприятия по устранению причин несчастного случая и проведения
профилактики направленное на предотвращение несчастных случаев
____________________________________________________________
(указать основные мероприятия, со сроком исполнения)
17. Степень вины: работодателя ______________________, работника
Акт составлен:
Представитель работодателя
____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель работников ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
При участии:
Представителя государственного органа в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Пояснения к заполнению акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью
Акт состоит из текстовой и кодовой частей, которые заполняются в соответствии с общепринятыми (установленными) терминами и специально разработанными классификаторами согласно приложению к настоящему акту.
Кодирование проводит работодатель.
Пункт 1. Указывается полное наименование организации, а кодируется вид деятельности в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан. Общий классификатор видов экономической деятельности.
Подпункт 2) пункта 1. Территория кодируется по системе обозначений административно-территориальных органов.
Подпункт 3) пункта 1. Время, число и месяц кодируются их порядковыми номерами, год двумя последними цифрами. Например: 11 часов 45 минут, 22 июня 2000 года – "11" "22" "06" "00".
Подпункт 5) пункта 1. Указывается и кодируется вид происшествия, приведшего к несчастному случаю в соответствии с прилагаемым классификатором.
Классификаторы Вид происшествия, приведшего к несчастному случаю
1. Дорожное происшествие на транспорте организации;
2. Дорожное происшествие на общественном транспорте;
3. Дорожное происшествие на личном транспорте;
4. Железнодорожное транспортное происшествие;
5. Воздушно-транспортное происшествие;
6. Воднотранспортное происшествие;
7. Падение пострадавшего;
8. Падение пострадавшего с высоты;
9. Обрушение, обвалы, падение предметов, материалов, земли и т.д.;

14. Жарақат ауырпалығының дәрежесі ____________________________"___"
(жеңіл, орташа, ауыр, қайтыс болды)
15. Диагнозы ______________________________________________________
(қатты кәсіптік ауру мен улану диагнозын көрсету)
16. Жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі және жазатайым оқиғалардың алдын алуға бағытталған іс-шаралар
_____________________________________________________________________
(негізгі іс-шараларды орындау мерзімдерімен коса көрсету)
17. Кінә дәрежесі: жұмыс берушінің ___________, жұмыскердің ___________
Актіні жасаған:
Жұмыс берушінің өкілі _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Жұмыскерлердің өкілі_______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Мына адамның қатысуымен:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік органның өкілі _______ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Еңбек қызметіне байланысты өндірістегі жазатайым оқиға туралы актіні толтыруға түсіндірмелер
Акт жалпы қабылданған (белгіленген) терминдерге және осы актіге қосымша арнайы әзірленген жіктемелерге сәйкес толтырылатын мәтін және кодтар бөліктерінен тұрады.
Кодтауды жұмыс беруші жүргізеді.
1-тармақ. Ұжымның толық атауы көрсетіледі, ал қызметінің түрі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуіші. Экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктеуішіне сәйкес кодталады.
1-тармақтың 2) тармақшасы. Аумағы әкімшілік-аумақтық органдарды белгілеу жүйесі бойынша кодталады.
1-тармақтың 3) тармақшасы. Уақыты, күні мен айы олардың реттік нөмірімен, жылы соңғы екі санмен кодталады. Мысалы: 11 сағат 45 минут, 22 маусым 2000 жыл – "11" "22" "06" "00".
1-тармақтың 5) тармақшасы. Жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрі қоса беріліп отырған жіктеуішке сәйкес көрсетіледі және кодталады.
Жіктеуіштер Жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрі
1. Ұйымның көлігінде болған жол-көлік оқиғасы;
2. Қоғамдық көлікте болған жол-көлік оқиғасы;
3. Жеке меншік көлікте болған жол-көлік оқиғасы;
4. Теміржол көлік оқиғасы;
5. Әуежол көлігі оқиғасы;
6. Сужол көлігі оқиғасы;
7. Зардап шегушінің құлауы;
8. Зардап шегушінің биіктен құлауы;
9. Заттардың, материалдардың, жердің және т.б. құлауы, қирауы, опырылуы;

10. Воздействие движущихся, разлетающихся, вращающихся предметов и деталей;
11. Поражение электрическим током;
12. Воздействие экстремальных температур (пожар);
13. Воздействие вредных и опасных производственных факторов, и веществ;
14. Воздействие ионизирующих излучений;
15. Физические перегрузки;
16. Повреждение в результате контакта с животными и насекомыми;
17. Утопление;
18. Убийство или телесное повреждение;
19. Повреждение при стихийных бедствиях;
20. Профессиональное заболевание и отравление;
21. Прочие виды происшествия;
Пункт 3. Пол кодируется: 1 - мужчина; 2 - женщина.
Пункт 4. Указывается и кодируется число полных лет, исполнившихся пострадавшему на момент происшедшего с ним несчастного случая. Например: 35 лет 3 месяца – "35".
Пункт 5. Профессия (должность) кодируется по общему классификатору профессий рабочих, должностей служащих и тарифных разрядов.
Пункт 6. Указывается число полных лет стажа работы, при выполнении которой произошел несчастный случай. Например: 15 лет 8 месяцев – "15".
Если стаж меньше года, то в текстовой части указывается число месяцев (дней), а кодируется 00. Например: 9 месяцев 2 дня – "00".
Пункт 9. Указывается и кодируется количество целых часов с начала работы пострадавшего до момента, когда произошел несчастный случай.
Пункт 11. Указываются и кодируются до двух причин несчастного случая в соответствии с прилагаемым классификатором (причины несчастного случая) - основная (кодируется первой) и сопутствующая.
Классификаторы (причины несчастного случая)
1. Повышенная запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны;
2. Повышенный уровень шума;
3. Повышенный уровень вибрации;
4. Повышенный уровень ионизирующих излучений;
5. Контакт с источниками инфекционных заболеваний (указывается наименование заболеваний);
6. Воздействие на организм человека физических перегрузок;
7. Конструктивные недостатки машин, механизмов и оборудования;
8. Эксплуатация неисправных машин, механизмов и оборудования;
9. Нарушение технологических процессов;
10. Нарушение требований безопасности при эксплуатации транспортных средств;
11. Нарушение правил автодорожного движения;
12. Нарушение правил железнодорожного движения;
13. Нарушение правил воздушно-транспортного движения;
14. Нарушение правил воднотранспортного движения;
15. Аварии;
16. Неудовлетворительная организация производства работ;
17. Неудовлетворительное техническое состояние зданий, сооружений, содержание территорий и недостатки в организации рабочих мест;
18. Недостатки в обучении безопасным приемам труда;
19. Необеспеченность или неприменение средств индивидуальной защиты;

10. Қозғалып жүрген, ұшып жүрген, айналмалы заттар мен бөлшектердің әсері;
11. Электр тоғымен зақымдану;
12. Шектен тыс температуралардың әсері (өрт);
13. Зиянды және қауіпті өндірістік факторлар мен заттардың әсері;
14. Иондаушы сәулелердің әсері;
15. Шамадан тыс жүктемелер;
16. Жануарлармен және жәндіктермен жанасу нәтижесіндегі зақымдану;
17. Суға бату;
18. Кісі өлтіру немесе денесіне зақым келтіру;
19. Сұрапыл зілзала кезінде зақымдану;
20. Кәсіптік ауру және улану;
21. Оқиғалардың басқа түрі.
3-тармақ. Жынысы кодталады: 1-еркек; 2-әйел.
4-тармақ. Жазатайым оқиғаға душар болған сәтінде зардап шегушінің толық жасының саны көрсетіледі және кодталады. Мысалы: 35 жас 3 ай – "35".
5-тармақ. Кәсібі (лауазымы) жұмысшылар кәсіптерінің, қызметшілер лауазымдарының және тарифтік разрядтардың жалпы жіктеуіші бойынша кодталады.
6-тармақ. Жазатайым оқиға болған кездегі жұмысындағы еңбек өтілінің толық саны көрсетіледі. Мысалы: 15 жыл 8 ай – "15".
Егер өтілі бір жылдан кем болса, онда мәтіндік бөлігінде айлардың (күндердің) саны көрсетіледі, ал 00 болып кодталады. Мысалы: 9 ай 2 күн – "00".
9-тармақ. Зардап шегушінің жұмысы (ауысымның) басталуынан жазатайым оқиға болған кезге дейінгі толық сағаттар саны көрсетіледі және кодталады.
11-тармақ. Қоса беріліп отырған жіктеуішке сәйкес жазатайым оқиғаның екі себебіне дейін (жазатайым оқиғаның себептері) - негізгі (бірінші болып кодталады) және жанамасы көрсетіледі және кодталады.
Жіктеуіштер (жазатайым оқиғаның себептері)
1. Жұмыс аймағындағы ауаның шамадан тыс тозаңдануы мен газдануы;
2. Шудың жоғары деңгейі;
3. Тербелістің жоғары деңгейі;
4. Иондаушы сәулелердің жоғары деңгейі;
5. Жұқпалы ауру көздерімен қарым-қатынас (аурудың атауы көрсетіледі);
6. Шамадан артық жүктемелердің адам организміне әсері;
7. Машиналар, механизмдер және жабдықтардың құрылысындағы кемшіліктер;
8. Ақаулы машиналарды, механизмдерді және жабдықтарды пайдалану;
9. Технологиялық процестердің бұзылуы;
10. Көлік құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптарының бұзылуы;
11. Автожол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
12. Теміржол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
13. Әуежол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
14. Сужол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
15. Авариялар;
16. Жұмыс жүргізудің қанағаттанғысыз ұйымдастырылуы;
17. Ғимараттардың, құрылыстардың техникалық қанағаттанғысыз жай-күйі аумақтардың ұсталуы, жұмыс орындарының ұйымдастырылуындағы кемшіліктер;
18. Еңбек қауіпсіздігі тәсілдерін оқытудағы кемшіліктер;
19. Жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеуі немесе қолданбауы;

20. Необеспеченность средствами коллективной зашиты;
21. Нарушение трудовой и производственной дисциплины;
22. Нарушение правил безопасности и охраны труда;
23. Нарушение установленного режима труда;
24. Грубая неосторожность пострадавшего.
Пункт 12. Указываются фамилии, имена, отчества (при его наличии) непосредственных очевидцев несчастного случая.
Пункт 13. При наличии заключения судебно-медицинской экспертизы указывается физическое состояние пострадавшего, был ли он в состоянии алкогольного или наркотического опьянения. Если судебно-медицинская экспертиза не проводилась, в данном случае указывается "судебно-медицинская экспертиза не проводилась".
Пункт 14. Степень тяжести травмы пострадавшего заполняется на основании заключения медицинской организации на момент несчастного случая.
Степень тяжести травмы пострадавшего
01. Легкая
02. Средняя
03. Тяжелая
04. Умер
Пункт 15. Заполняется на основании заключения экспертной профессиональной патологической комиссии.
Случай острого профессионального заболевания и отравления на производстве оформляется Актом о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по данной форме, на основании собранных документов и материалов в соответствии с Правил экспертизы установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-301/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21862).
В этих случаях Акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью, подписывает представитель Государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Пункт 17. Если допущенная грубая неосторожность самого пострадавшего содействовала возникновению или увеличению вреда его здоровью, в данном случае степень вины пострадавшего работника и работодателя определяется комиссией, расследовавшей данный несчастный случай, в процентах. Если со стороны работника не была допущена грубая неосторожность, в данном случае пункт 17 заполняется: 100 % - вина работодателя, а работника – 0 %.
В пункте 17 вина третьих лиц (с которыми пострадавший работник не состоит в трудовых отношениях) не указывается.
Примечание:
В соответствии с пунктом 9 статьи 190 Трудового кодекса Республики Казахстан не позднее трех рабочих дней после завершения расследования один экземпляр акта о несчастном случае выдается пострадавшему или его доверенному лицу, кроме того, направляется:
1) страховой организации, с которой заключен договор на страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;

20. Ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеуі;
21. Еңбек және өндіріс тәртіптерін бұзу;
22. Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі ережелерін бұзу;
23. Белгіленген еңбек режимін бұзу;
24. Зардап шегушінің өрескел абайсыздығы.
12-тармақ. Жазатайым оқиғаны тікелей көргендердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
13-тармақ. Медициналық сот сараптамасының қорытындысы болған кезде зардап шегушінің дене жай-күйі, алкогольді немесе есірткілі мас күйде болуы көрсетіледі. Егер медсотсараптама өткізілмесе, "медсотсараптама өткізілмеді" деп көрсетіледі.
14-тармақ. Зардап шегушінің жарақат ауыртпалығының дәрежесі медициналық ұйымның жазатайым оқиға сәтіндегі қорытындысы негізінде толтырылады.
Зардап шегушінің жарақат ауыртпалығының дәрежесі
01. Жеңіл жарақат
02. Орташа жарақат
03. Ауыр жарақат
04. Қайтыс болды
15-тармақ Кәсіптік патологиялық сарапшы комиссияның қорытындысы негізінде толтырылады.
Өндірістегі кәсіптік ауру мен улану жағдайы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-301/2020 бұйрығымен бекітілген Кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасының қағидаларына сәйкес жиналған құжаттар мен материалдар негізінде осы нысан бойынша еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актімен ресімделеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21862 болып тіркелген).
Бұл жағдайларда Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актіге Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның өкілі қол қояды.
17-тармақ. Егер зардап шегушінің өзінің өрескел абайсыздығы оның денсаулығына келетін зиянның пайда болуына немесе артуына әсер етсе, бұл жағдайда жұмыс беруші мен зардап шеккен қызметкер кінәсінің дәрежесін осы жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру комиссиясы пайызбен айқындайды. Егер қызметкер тарапынан өрескел абайсыздық болмаса, онда 17-тармақ жұмыс берушінің кінәсі - 100 %, ал жұмыскердің кінәсі - 0% болып толтырылады.
17-тармақта үшінші жақтардың (зардап шеккен жұмыскер еңбек қатынастарында болмаған) кінәсі көрсетілмейді.
Ескертпе:
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 190-бабының 9-тармағына сәйкес тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жазатайым оқиға туралы актінің бір данасы зардап шеккен адамға немесе оның сенім білдірілген адамына беріледі, бұдан басқа мыналарға:
1) жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру шартын жасасқан сақтандыру ұйымына;

2) в территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду на бумажном и электронном носителях;
3) в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в случае отравления.
Расшифровка некоторых словосочетаний, применяемых в настоящем Акте
1. Профессиональное заболевание и отравление – острое и хроническое профессиональное заболевание, отравление, возникшее в результате воздействия опасных и вредных производственных факторов, и веществ.
2. К острым профессиональным заболеваниям и отравлениям относятся заболевания, развившиеся внезапно, после однократного (течение не более одной рабочей смены) воздействия вредных и опасных производственных факторов, при значительном превышении предельно допустимых концентраций или предельно допустимых уровней.
3. К хроническим профессиональным заболеваниям (интоксикациям) относятся заболевания, которые возникли в результате длительного воздействия вредных веществ, опасных и неблагоприятных производственных факторов. К хроническим заболеваниям (интоксикациям) относятся также ближайшие и отдаленные последствия как острых, так и хронических профессиональных заболеваний (стойкие органические изменения нервной, сердечно-сосудистой, гепатобилиарной и других систем после интоксикации различными промышленными ядами). Необходимо учитывать возможность развития профессиональных заболеваний через длительный срок после прекращения работы в контакте с вредным, опасным веществом и производственным фактом (поздние силикозы, бериллиоз, папиллома мочевого пузыря, злокачественные новообразования). К профессиональным заболеваниям могут относиться также болезни, в развитии которых профессиональное заболевание явилось фоном или фактором риска (рак легких, развивавшийся на фоне асбестоза, силикоза или пылевого бронхита).
Приложение 5
к формам по оформлению
материалов расследования
несчастных случаев,
связанных с трудовой деятельностью
Форма
Заключение государственного инспектора труда по вопросам расследования
несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
по несчастному случаю, происшедшему "____"________________20____ года в __________
часов____ минут в _______________________________________________________________
(наименование организации и место происшествия)
с ______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), пострадавшего (их)
На основании материалов расследования, проведенного комиссией с "___"__________ по "___"_________20___ года и других материалов (перечислить), прихожу к выводу, что _____________________
Далее государственному инспектору труда необходимо дать обоснование, с какими выводами комиссии, проводившей расследование, он не может согласиться. В своих выводах он делает ссылки на:
полученные объяснения очевидцев несчастного случая, которых комиссия либо не опросила, либо их не учла;
медицинское заключение о характере повреждения, полученного пострадавшим, причинах его смерти;
нормативные документы по безопасности и охране труда, требования которых не были соблюдены, что привело к созданию условий, приведших к несчастному случаю;
заключение других экспертных комиссий;
иные документы, имеющие отношение к данному несчастному случаю.
После обоснования государственный инспектор труда формулирует тот раздел (разделы) акта расследования, который, как он считает, изложен без учета имеющихся дополнительных сведений (документов), относящихся к данному несчастному случаю.
Заключение направляется в соответствующие инстанции.
В тех случаях, когда заключение государственного инспектора труда касается требования к комиссии или работодателю о необходимости проведения дополнительного расследования или о составлении (пересоставлении) акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по утвержденной форме, заключение заканчивается требованием об исполнении или приведении содержания документа в соответствие с данными, установленными дополнительным расследованием несчастного случая.
Приложение 6
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1055
Форма
Протокол
опроса очевидцев происшествия и должностных лиц, ответственных
за соблюдение требований безопасности и охраны труда
происшедшего "____"___________20___ года в "____" часов "_____" минут
с ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность (должность)
пострадавшего (их)
в ___________________________________________________________________
(наименование организации и место происшествия)
Фамилия __________ Имя _________ Отчество (при его наличии) _________
Год рождения ______________________ Образование _____________________
Должность и место работы _____________Стаж работы____________________
Домашний адрес и телефон ____________________________________________
Вопрос: _____________________________________________________________
Ответ: ______________________________________________________________
Опрос проведен "____" ________ 20__ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подписи членов
комиссии (подкомиссии) или лиц, проводивших (его) опрос
____________________________
____________________________
____________________________
Приложение 7
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1055
Форма
Журнал
регистрации несчастных случаев, связанных с трудовой
деятельностью и иных повреждений здоровья на
производстве __________________________
(наименование организации)
№ п/п
Дата несчастного случая
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего
Год рождения
Стаж работы
Профессия, должность
Место происшествия несчастного случая
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Краткое описание обстоятельств несчастного случая
Степень тяжести травмы
Дата составления и порядковый номер акта о несчастном случае на производстве
Степень вины
Подпись должностного лица
8
9
10
11
12

2) аумақтық бөлімшеге қағаз және электрондық жеткізгіштерде;
3) улану жағдайында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберіледі.
Осы Актіде қолданылатын кейбір сөз тіркестерінің, терминдер мен белгілердің жазылуы
1. Кәсіптік ауру және улану – қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мен заттардың әсер етуі нәтижесінде туындаған қатты және созылмалы кәсіптік ауру, улану.
2. Қатты кәсіптік аурулар мен улануларға зиянды және қауіпті өндірістік факторлар бір рет (бір жұмыс ауысымы ішінде) әсер еткеннен кейін кенеттен шекті рұқсат етілген қоспалардан немесе шекті қолжемтімді деңгейлерден едәуір асып кеткен кезде дамыған аурулар жатады.
3. Созылмалы кәсіптік ауруларға (улануға) зиянды заттардың, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың ұзақ уақыт бойы әсер етуінің салдарынан пайда болған аурулар жатады. Созылмалы ауруларға (улануға) қатты, сондай-ақ созылмалы кәсіптік аурулардың жақын арадағы немесе көп уақыт өткеннен кейінгі салдары (жүйке, жүрек қан тамырлары, гепатобилиарлы жүйелерінің және басқа да жүйелердің өндірістік улармен улануының салдарынан пайда болатын тұрақты организм өзгерістері) жатады. Есте сақтайтын бір жағдай, кәсіптік аурулар зиянды және қауіпті затпен, өндірістік фактормен жұмысты тоқтатқаннан кейін, ұзақ уақыт өткен соң пайда болуы мүмкін (кеш пайда болатын силикоздар, бериллиоз, қуықтың папилломасы, қатерлі ісіктер). Кәсіптік ауруларға, сондай-ақ дамуында кәсіптік ауру оның аясы немесе қатер факторы болған аурулар (асбестоз, силикоз немесе шаң бронхитінің негізінде пайда болған өкпе обыры) да жатады.
Еңбек қызметіне байланысты
жазатайым оқиғаларды
тергеп-тексеру материалдарын
ресімдеу бойынша нысандарды
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік еңбек инспекторының қорытындысы аварияны тергеу үшін, еңбекке байланысты
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
авария болған жағдайда "____"________________20____ жылғы ____ сағат____ минут
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы және оқиға болған жер)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жәбірленуші (олар)
Комиссия жүргізген тергеу материалдары негізінде "___"__________ бастап "___"_________20___ жылға дейін және басқа материалдар (тізім), мен осындай қорытындыға келдім _____________________
Әрі қарай, мемлекеттік еңбек инспекторы тергеу жүргізген комиссияның қорытындысымен келісе алмайтын негіздеме беруі керек.
Өз тұжырымында ол мыналарға сілтемелер жасайды:
оқиға куәгерлерінен алынған, комиссия не сұхбат бермеген, не ескермеген;
жәбірленушіге келтірілген зиянның сипаты, оның өлім себептері туралы медициналық қорытынды;
талаптары сақталмаған, аварияға алып келген жағдайлардың туындауына әкеп соқтырған қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар;
басқа сараптамалық комиссиялардың қорытындысы;
осы апатқа байланысты басқа құжаттар.
Дәлелденгеннен кейін мемлекеттік еңбек инспекторы тергеу актісінің осы бөлімін (бөлімін) тұжырымдайды, оның пікірінше, осы жазатайым оқиғаға қатысты қосымша ақпаратты (құжаттарды) ескерусіз шығарылады.
Қорытынды тиісті органдарға жіберіледі.
Мемлекеттік еңбек инспекторының қорытындысы комиссияға немесе жұмыс берушіге қосымша тергеу жүргізу немесе еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актіні жасау (қайта жасау) қажеттілігі туралы талабына қатысты болған жағдайда, қорытынды құжаттың мазмұнын орындау немесе құжаттың мазмұнын сәйкес келтіру туралы талаппен аяқталады. қосымша жазатайым оқиғаны тергеуде белгіленген мәліметтер
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1055 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Жазатайым оқиғаны көргендер мен еңбек қауіпсіздігі
және еңбекті қорғау талаптарының сақталуына жауапты
лауазымды адамдардан сұрау хаттамасы
20 ___ жылғы "____" _________ "____" сағат "____" минутта
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы және оқиғаның болған орны)
_______________________________________________________________болған
(зардап шегушінің (лердің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде), мамандығы (лауазымы)
Тегі __________ Аты _________ Әкесінің аты (ол болған кезде) ________
Туған жылы ____________________________ Білімі ______________________
Лауазымы мен жұмыс орны ____________________ Еңбек өтілі ____________
Үйінің мекенжайы мен телефоны _______________________________________
Сұрақ: ________________________________________________________
Жауап: ________________________________________________________
Сұрау 20 __ жылғы "___"_________ жүргізілді
Комиссия (шағын комиссия) мүшелерінің немесе сұрауды жүргізген
адамның (дардың) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолдары
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1055 бұйрығына
7-қосымша
Нысан
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды
және өндірісте денсаулығына келтірілген өзге де
зақымдарды тіркеу журналы_____________________
(ұйымның атауы)
р/с
Жазатайым оқиғаның болған күні
Зардап шегушінің тегі аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған жылы
Жұмыс өтілі
Кәсібі, лауазымы
Жазатайым оқиғаның болған орны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Жазатайым оқиға мән-жайының қысқаша сипаттамасы
Жарақат ауырпалығының дәрежесі
Өндірістегі жазатайым оқиға туралы актінің жасалған күні және реттік нөмірі
Кінә дәрежесі
Лауазымды тұлғаның қолы
8
9
10
11
12