О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 "Об утверждении Правил организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 706. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2016 года № 13376
В целях реализации пункта 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 «Об утверждении Правил организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10280, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» от 3 марта 2015 года) следующие изменения и дополнение:
в заголовок приказа внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них, утвержденных указанным приказом:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. На детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных на воспитание в семью (опека или попечительство, патронатное воспитание, усыновление) в течение двух месяцев со дня постановки на региональный учет орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству области, города республиканского значения, столицы в течение семи рабочих дней направляет в Комитет для постановки на централизованный учет:

"Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 706 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 наурызда № 13376 болып тіркелді
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10280 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 наурызда «Әділет» ақпараттық-құқықтық актілер жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізiлсiн:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«1. Қоса беріліп отырған Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары бекітілсін»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларында:
тақырыбы мындай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Өңірлік есепке қойылған күнінен бастап екі ай ішінде отбасына тәрбиелеуге орналастырылмаған (қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронат, бала асырап алу) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке алу үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы жеті жұмыс күні ішінде Комитетке:

1) анкеты детей, оставшихся без попечения родителей;
2) копии заключения комиссии о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей на усыновление в соответствии с пунктом 8 статьи 84 Кодекса;
3) перечень документов, необходимых для постановки детей, оставшихся без попечения родителей, на централизованный учет согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.»;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Макенова А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в десятидневный срок на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и размещение в информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан                       А. Саринжипов
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
3 февраля 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________ К. Касымов
29 декабря 2015 года
Приложение
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 706
Приложение 3-1
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей и
подлежащих усыновлению, и доступа
к информации о них, утвержденный
приказом Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 16
Перечень документов,
необходимых для постановки детей, оставшихся без попечения
родителей, на централизованный учет
1. Акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
2. Заявление об отказе от родительских прав и согласии на усыновление ребенка по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню.

1) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамаларын;
2) Кодекстің 84-бабының 8-тармағына сәйкес балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы комиссия қорытындысының көшірмелерін;
3) осы Қағидаларға 3-1 қосымшаға сәйкес ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке қоюға қажетті құжаттардың тізбесін жібереді.»
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (А.М. Мәкенова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткененнен кейін оны он күн мерзімде баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, содай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне орналастыру үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі                  А. Сәрінжіпов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
______________Т. Дүйсенова
2016 жылғы 3 ақпан
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 706 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 16 бұйрығымен бекітілген
Жетім балаларды, ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған және асырап
алуға жататын балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу қағидаларына
1-3 қосымша
Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды
орталықтандырылған есепке қоюға қажетті құжаттардың тізбесі
1. Осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акт.
2. Осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ата-аналық құқықтардан бас тарту және бала асырап алуға келісім беру туралы өтініш.

развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет
Дети от 0 до 2 месяцев
Действия с игрушками:
Глаза ребенка следят за погремушкой, (игрушкой), которые движутся перед его глазами
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 2 до 6 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок держит погремушку
Ребенок играет с погремушкой: кладет ее в рот, трясет ею, перекладывает из одной руки в другую
Развитие речи:
Ребенок издает звуки при контакте с воспитателем
Развитие моторики:
Ребенок переворачивается со спины на живот с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 6 месяцев до 9 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок складывает кубики друг на друга
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма)
Развитие моторики:
Ребенок сидит без опоры с возраста:
Ребенок ползает, двигается вперед с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 9 месяцев до 1 года
Действия с игрушками:
Ребенок осознанно играет с игрушками: толкает машинки, укладывает куклу в кровать, кормит куклу
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма) и кроме того умеет произносить несколько отдельных слов
Развитие моторики:
Ребенок ходит, не опираясь о предметы мебели, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 1 года до 3 лет
Действия с игрушками:
Ребенок играет с другими детьми в ролевые игры с игрушками
Ребенок корчит гримасы, изображает людей или животных с определенными чертами
Ребенок объединяется с другими детьми во время командных игр (игры с мячом, карточные игры)
Развитие речи:
Ребенок говорит предложениями
Ребенок понимает предлоги: на, под, за
Ребенок использует предлоги: на, под, за
Развитие моторики:
Ребенок ходит самостоятельно с возраста:
Ребенок поднимается и спускается с лестницы с помощью, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет, следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он (она) расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Контакт с другими детьми:
Ребенок проявляет интерес к другим детям, глядя или улыбаясь при виде их действий
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Дети от 3 до 5 лет
Развитие речи:
Ребенок говорит в прошедшем
времени
Ребенок пишет свое имя
Ребенок читает простые слова
Развитие моторики
Ребенок самостоятельно ходит, поднимается и спускается с лестницы с возраста:
Ребенок катается на велосипеде без помощи с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет, следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он (она) расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Ребенок выражает воспитателю свои эмоции словами
Контакт с другими детьми:
Ребенок активно участвует в играх детей
Ребенку нравится играть с детьми
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, Ф.И.О. (при его наличии) и печать специалиста,
заполнявшего отчет, на каждой странице.
Дата заполнения
Приложение 12
к Перечню документов,
необходимых для постановки
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
на централизованный учет
форма
Угловой штамп
Отчет о психологических и социальных особенностях
развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше
Описание умственного и физического
развития
Физическое:
Моторика
координация движений
органы восприятия
Мимика
жестикуляция
Устная речь
Эмоциональное:
Выражение чувств
Развитие привязанностей
Умственное:
понимание + применение новых знаний
школьное развитие
социальное, в группах – со взрослыми –
с детьми/доверие
доверие к чужим
особенности ребенка
способности
неразвитые стороны
возрастное развитие (соответствует ли своему возрасту)
Контакт с другими детьми:
Проявляет интерес к другим детям
Нравится играть с детьми
Активно участвует в играх детей
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, Ф.И.О. (при его наличии) и печать специалиста,
заполнявшего отчет, на каждой странице.
Дата заполнения

0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы
психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Жасы 0-ден 2 айға дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Баланың көзі алдындағы қозғалатын сылдырмақты байқайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күледі
Жасы 2-ден 6 айға дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала сылдырмақты ұстайды
Бала сылдырмақпен ойнайды: оны аузына салады, сылдырлатады, бір қолынан екінші қолына ауыстырады
Тіл дамуы:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала бір дыбыстарды айтады
Даму моторикасы:
Бала қай жастан бастап арқасынан етбетінен аунайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күледі
Жасы 6-дан 9 айға дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала кубиктерді қалайды
Тіл дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма)
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала сүйеусіз отырады:
Қай жастан бастап бала алдыға қарай еңбектейді (жылжиды):
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші көтергенде тез тыныштанады
Жасы 9 айдан 1 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала ойыншықпен саналы түрде ойнайды: машинаны итереді, қуыршақты керуетке салады, құыршақты тамақтандырады және т.б.
Тіл дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма), сонымен қатар бірнеше бөлек сөздерді айта алады
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала сүйінбей өздігінен жүреді:
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші көтергенде тез тыныштанады
1-ден 3 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала басқа балалармен рольдік ойындар ойнайды
Бала бет-аузын қисайтады, адамдарды немесе жануарларды бейнелейді
Топтық ойындарда бала басқа балалармен бірігеді (доппен ойын, карта ойыны)
Тіл дамуы:
Бала сөйлемдермен сөйлейді
Бала көмекші сөздерді түсінеді
Бала көмекші сөздерді пайдаланады
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала өздігінен жүреді:
Қай жастан бастап бала басқалардың көмегімен баспалдақтан түсіп, шығады
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палата кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала басқа балаларға қарайды немесе күлімдейді
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоциональды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
3-тен 5 жасқа дейінгі балалар
Тіл дамуы:
Бала өткен шақта сөйлейді
Бала өз атын жазады
Бала жай сөздерді оқиды
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала баспалдақтан өздігінен түсіп, шығады
Қай жастан бастап бала көмексіз велосипед тебеді
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палата кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Бала тәрбиешіге өз эмоциясын сөздермен жеткізеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала балалармен ойнауға белсенді қатысады
Балаға басқа балалармен ойнағанды ұнатады
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоциональды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. (бар болған
жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні
Жетім балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларды
республикалық деректер банкінің
орталықтандырылған есебіне қоюға
қажетті құжаттардың тізбесіне
12-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы
психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Ақыл-ой және дене дамуын сипаттау
Дене:
Моторика
Қимылды үйлестіру
Түйсік органдары
Мимика
Ымдау
Ауызша тіл
Эмоционалды:
Сезім білдіру
Үйірлік дамуы
Ақыл-ой:
түсіну + жаңа білімді пайдалану
мектептік даму
әлеуметтік, топтарда – ересектермен – балалармен (сенім)
бейтаныс адамдарға сенім
баланың ерекшеліктері
ерекшеліктер
дамымаған жақтары
жас дамуы (өз жасына сәйкес келеді ме)
Басқа балалармен байланыс:
Басқа балаларға қызығушылық танытады
Балалармен ойнағанды ұнатады
Балалардың ойнына белсенді қатысады
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. (бар болған
жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні