О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 "Об утверждении Правил представления респондентами первичных статистических данных"
Приказ и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2016 года № 13506
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 «Об утверждении Правил представления респондентами первичных статистических данных» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6459, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 22 октября 2010 года № 279-280 (26340-26341) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, заголовок на русском языке не изменяется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии с подпунктом 9) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», подпунктом 10) пункта 13 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9779), ПРИКАЗЫВАЮ:»;
в пункт 1 внесено изменение в текст на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
правила представления респондентами первичных статистических данных, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет»;
3) обеспечить публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.

"Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 наурызда № 13506 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген, 2010 жылғы 9 қарашадағы № 461-468 (26311) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы»;
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 9) тармақшасына, Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9779 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағының 10) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну ережесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан                       Б. Иманалиев
«СОГЛАСОВАН»
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А.С. Мамытбеков_______________
16 февраля 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр здравоохранения
и социального развития/
Республики Казахстан
Т.Б. Дуйсенова_______________
30 декабря 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
Б.Т. Султанов_______________
31 декабря 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы_______________
30 декабря 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Д.Т. Акишев_______________
9 февраля 2016 года
Приложение к
приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 229
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 9 июля 2010 года № 173
Правила представления респондентами первичных статистических
данных 1. Общие положения
1. Правила представления респондентами первичных статистических данных (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» (далее – Закон) и определяют порядок представления первичных статистических данных в органы государственной статистики.
2. Понятия используемые в настоящих Правилах, употребляются в том значении, в котором они указаны в Законе, а также следующие определения:
1) интервьюер – лицо (работник, привлеченный по договору возмездного оказания услуг территориальными органами статистики), осуществляющее опрос субъектов для проведения статистических наблюдений (обследований);
2) компьютеризированная система телефонного опроса – технология, позволяющая проводить статистические наблюдения посредством телефонных интервью под контролем централизованной компьютерной системы.
2. Порядок представления первичных статистических данных
3. Респонденты представляют первичные статистические данные в соответствии со статистической методологией по статистическим формам общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений и инструкциям по их заполнению.
4. Сроки, периодичность и адрес представления статистических форм, круг респондентов, номер и дата приказа об утверждении статистических форм, указываются на их титульных листах.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушы                                Б. Иманәлиев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А.С. Мамытбеков ______________
2016 жылғы 16 ақпан
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т.Б. Дүйсенова ______________
2015 жылғы 30 желтоқсан
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б.Т. Сұлтанов ______________
2015 жылғы 30 желтоқсан
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы ______________
2015 жылғы 30 желтоқсан
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің төрағасы
Д.Т. Ақышев ______________
2016 жылғы 9 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 229 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2010 жылғы 9 шілдедегі
№ 173 бұйрығымен бекітілген
Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік статистика органдарына алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын ұғымдар өздері Заңда көрсетілгендей мағынада пайдаланылады, сондай-ақ келесі анықтамалар қолданылады:
1) интервьюер – статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізу үшін субъектілерден пікіртерім жүргізетін адам (аумақтық статистика органдарының ақылы қызмет көрсету шарты бойынша жұмысқа тартылған қызметкер);
2) телефон арқылы пікіртерім жүргізудің компьютерлендірілген жүйесі – орталықтандырылған компьютерлік жүйенің бақылауымен статистикалық байқауларды телефон арқылы сұхбат жүргізуге мүмкіндік беретін технология.
2. Алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібі
3. Респонденттер жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар бойынша статистикалық әдіснамаға сәйкес алғашқы статистикалық деректерді ұсынады.
4. Статистикалық нысандарды ұсыну мерзімі, кезеңділігі және мекенжайы, респонденттердің тобы, статистикалық нысандарды бекіту туралы бұйрықтың нөмірі мен күні олардың титулдық беттерінде көрсетіледі.

5. Круг респондентов, подлежащих общегосударственным статистическим наблюдениям, определяется по данным статистического бизнес-регистра, сельскохозяйственного статистического регистра, статистического регистра жилищного фонда, статистического регистра населения с учетом метода наблюдения (сплошного или выборочного). Ведение статистических регистров осуществляется уполномоченным органом.
6. По общегосударственным статистическим наблюдениям респонденты получают перечень статистических форм, необходимых для представления, предоставленный уполномоченным органом или самостоятельно полученный (распечатанный) по поисковой системе с помощью ввода ИИН физического лица или БИН юридического лица на официальном интернет ресурсе уполномоченного органа www.stat.gov.kz.
Органы государственной статистики не требуют от респондента статистическую форму по общегосударственным статистическим наблюдениям, проводимым выборочным методом, если он отсутствует в перечне статистических форм, необходимых для представления.
7. Круг респондентов, подлежащих ведомственным статистическим наблюдениям, определяется государственными органами, проводящими ведомственные статистические наблюдения, и Национальным Банком Республики Казахстан.
8. По ведомственным статистическим наблюдениям респонденты получают перечень статистических форм, необходимых для заполнения, предоставленный государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан.
9. Статистические формы представляют структурные и обособленные подразделения юридических лиц по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическими лицами. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистические формы представляют юридические лица в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения. В случае, когда статистической методологией проведения наблюдения предусмотрено представление статистических форм только юридическими лицами или только структурными и обособленными подразделениями, статистические формы представляются в органы государственной статистики согласно статистической методологии проведения наблюдения органов государственной статистики.
10. Структурные и обособленные подразделения иностранных юридических лиц, головные компании которых находятся за пределами Республики Казахстан, представляют статистические формы в органы государственной статистики по месту нахождения структурного и обособленного подразделения.
11. При ликвидации в отчетном периоде структурного подразделения или объекта, все данные, относящиеся к нему, из статистической формы не исключаются. В случае, когда в отчетном периоде имела место реорганизация или изменение структуры юридического лица, в статистических формах данные приводятся согласно новой структуре юридического лица.
В случае ликвидации или объявления юридического лица банкротом, отчитывающееся юридическое лицо за последний отчетный период своей деятельности представляет первичные статистические данные по статистическим формам годовой периодичности.
Для форм ведомственных статистических наблюдений квартальной периодичности Национальный Банк Республики Казахстан при необходимости запрашивает ликвидационный баланс за период, в который был принят приказ о ликвидации.
Вновь созданные юридические лица представляют первичные статистические данные за период со дня регистрации до конца отчетного периода.
В случае отсутствия деятельности, юридическое лицо представляет уведомление в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.

5. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларға жататын респонденттердің тобы байқау әдістерін (жаппай немесе іріктемелі) ескере отырып, статистикалық бизнес-тіркелімнің, ауыл шаруашылығы статистикалық тіркелімінің, тұрғын үй қоры статистикалық тіркелімінің, халықтың статистикалық тіркелімінің деректері бойынша анықталады. Статистикалық тіркелімдерді жүргізуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша респонденттер уәкілетті орган ұсынған ұсынуға қажетті немесе уәкілетті органның www.stat.gov.kz. ресми интернет ресурсында іздеу жүйесі бойынша заңды тұлғаның БСН немесе жеке тұлғаның ЖСН енгізу арқылы өз бетінше алынған (басып шығарылған) статистикалық нысандар тізбесін алады.
Егер мемлекеттік статистика органдары іріктемелі әдіспен жүргізілген жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша ұсынуға қажетті статистикалық нысан нысандар тізбесінде болмаса, оны респонденттен талап етпейді.
7. Ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізетін мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ведомстволық статистикалық байқауларға жататын респонденттердің тобын анықтайды.
8. Ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша респонденттер мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынатын толтыруға қажетті статистикалық нысандар тізбесін алады.
9. Статистикалық нысандарды өзінің тұрған жері бойынша заңды тұлғалардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, егер оларға заңды тұлғалардың статистикалық нысандарды тапсыру бойынша уәкілеттіктері берілген жағдайда тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшелерде осындай уәкілеттіктер болмаған жағдайда статистикалық нысандарды олардың орналасқан жерін көрсете отырып, өзінің құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері бөлінісінде заңды тұлғалар ұсынады. Байқауды өткізудің статистикалық әдіснамасымен статистикалық нысандарды тек қана заңды тұлғалар немесе тек қана құрылымдық және оқшауланған бөлімшелердің ұсынуы көзделген жағдайда статистикалық нысандар мемлекеттік статистика органдарына мемлекеттік статистика органдарының байқауды өткізудің статистикалық әдіснамасына сәйкес ұсынылады.
10. Бас компаниялары Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан шетелдік заңды тұлғалардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері статистикалық нысандарды мемлекеттік статистика органдарына құрылымдық және оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша ұсынады.
11. Есепті кезеңде құрылымдық бөлімше немесе объект жойылған жағдайда оған жататын барлық деректер статистикалық нысаннан алынбайды. Егер есепті кезеңде заңды тұлға қайта құрылған немесе құрылымы өзгерген жағдайда статистикалық нысандарда деректер заңды тұлғаның жаңа құрылымына сәйкес келтіріледі.
Заңды тұлға жойылған немесе банкротқа ұшырады деп жарияланған жағдайда өз қызметінің соңғы есепті кезеңіне есеп беретін заңды тұлға кезеңділігі жылдық статистикалық нысандар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсынады.
Кезеңділігі тоқсандық ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандары үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қажет болған жағдайда тарату туралы бұйрық қабылданған кезеңге тарату балансын сұратады.
Жаңадан құрылған заңды тұлғалар алғашқы статистикалық деректерді тіркелген күннен бастап есепті кезеңнің соңына дейінгі кезеңге ұсынады.
Қызметі болмаған жағдайда заңды тұлға осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес хабарлама ұсынады.

12. Домашние хозяйства предоставляют первичные статистические данные интервьюерам территориальных органов статистики.
13. Физические и юридические лица, структурные и обособленные подразделения юридических лиц представляют статистические формы за подписью лиц, ответственных за представление и достоверность сообщаемых сведений. Статистические формы заверяются печатью (при наличии) в случаях, когда печать предусмотрена в ней.
14. Срок представления статистических форм указан на их титульных листах. Дата представления статистических форм регистрируется органами государственной статистики. Если последний день срока представления статистических форм приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления статистических форм считается следующий за ним рабочий день.
15. Первичные статистические данные могут представляться:
1) на бумажных носителях нарочно или посредством почтовых служб связи. Датой представления является дата отправления, указанная в почтовом штемпеле предприятия;
2) в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи;
3) посредством компьютеризированной системы телефонного опроса;
4) посредством личного опроса респондента интервьюером с использованием бумажного носителя и (или) с использованием планшета.
Для корректного заполнения статистической формы респондентами, электронный вид формы содержит дополнительные графы и/или строки, отображающие контроли первичных данных, справочную информацию и иные сведения, которые отсутствуют на бумажном носителе.
Способ представления статистической формы прописывается в инструкции по ее заполнению.
16. В случае отсутствия у респондента деятельности более одного месяца и (или) более одного квартала по общегосударственным и ведомственным статистическим наблюдениям месячной, квартальной и (или) годовой периодичности, органы государственной статистики получают вместо статистических форм уведомление на бумажном носителе по каждой форме отдельно, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием причин отсутствия деятельности и сроков, в течение которых данная деятельность не будет осуществляться.
17. По истечению срока, указанного в уведомлении, респондент представляет статистические формы общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений органам государственной статистики.
При обращении респондента в органы государственной статистики в связи с приостановлением деятельности и предоставления копии решения о приостановлении представления налоговой отчетности, статистические формы данным респондентом не представляются до конца срока, указанного в решении за исключением статистических форм в которых предоставляется отчетность (годовые первичные данные) за отработанный период в текущем году.

12. Үй шаруашылықтары алғашқы статистикалық деректерді аумақтық статистика органдарының интервьюерлеріне тапсырады.
13. Жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері хабарланатын мәліметтерді ұсынуға және олардың анықтығына жауапты адамдардың қолы қойылған статистикалық нысандарды тапсырады. Статистикалық нысандар онда мөр қарастырылған жағдайда мөрмен (бар болған жағдайда) куәландырылады.
14. Статистикалық нысандарды тапсыру мерзімі титулдық беттерде көрсетілген. Статистикалық нысандарды тапсыру күнін мемлекеттік статистика органдары тіркейді. Егер статистикалық нысандарды тапсыру мерзімінің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, статистикалық нысандарды тапсыру мерзімінің соңғы күні болып келесі жұмыс күні есептеледі.
15. Алғашқы статистикалық деректер:
1) қағаз жеткізгіштерде қолма қол немесе пошталық байланыс қызметтері арқылы. Ұсынылған күн пошталық кәсіпорынның штемпелінде көрсетілген жөнелту күні болып табылады;
2) электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдерін сақтай отырып, байланыс арналары арқылы электронды түрде;
3) телефон арқылы пікіртерім жүргізудің компьютерлендірілген жүйесі арқылы;
4) интервьюердің қағаз жеткізгішті пайдалануымен және (немесе) планшетті пайдалануымен респондентке жеке пікіртерім жүргізу арқылы ұсынылуы мүмкін.
Респонденттердің статистикалық нысанды дұрыс толтыруы үшін нысанның электрондық түрі қосымша бағандардан және/немесе жолдардан тұрады, олар алғашқы деректерді бақылауды, анықтама ақпаратты және қағаз жеткізгіште жоқ өзге де мәліметтерді қамтиды.
Статистикалық нысанды тапсыру тәсілі оны толтыру жөніндегі нұсқаулықта жазылады.
16. Егер респонденттің бір айдан және (немесе) тоқсаннан астам уақытта кезеңділігі айлық, тоқсандық және (немесе) жылдық жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша қызметі болмаған жағдайда статистикалық нысандардың орнына қызметінің болмау себептерін және осы қызметтің жүзеге асырылмаған мерзімдерін көрсете отырып, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес мемлекеттік статистика органдары әрбір нысан бойынша хабарламаны қағаз жеткізгіште жеке алады.
17. Хабарламада көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін респондент жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын мемлекеттік статистика органдарына тапсырады.
Қызметінің уақытша тоқтата тұрылуына байланысты респондент мемлекеттік статистика органдарына жүгінген және салық есептілігін ұсынуды уақытша тоқтата тұру туралы шешімнің көшірмесін ұсынған кезде ағымдағы жылы жұмыспен өтелген кезең үшін есептілік ұсынылатын статистикалық нысандарды (жылдық алғашқы деректер) қоспағанда осы респондент статистикалық нысандарды шешімде көрсетілген мерзімнің соңына дейін ұсынбайды.

18. При выявлении ошибок в первичных статистических данных, должностные лица органов государственной статистики запрашивают дополнительную информацию для проверки их достоверности.
В случае подтверждения респондентом ошибок или не согласия с ними, респондент представляет соответствующую информацию посредством факса, электронной почты, мобильной, телефонной связи и через онлайн режим.
19. Респонденты исправляют ошибки по статистическим формам общегосударственных статистических наблюдений месячной и квартальной периодичности в течение одного рабочего дня, по статистическим формам другой периодичности – в течение трех рабочих дней с момента представления уведомления должностными лицами органов государственной статистики.
Респонденты исправляют ошибки по статистическим формам ведомственных статистических наблюдений в течение срока, устанавливаемого государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан, проводящими ведомственные статистические наблюдения самостоятельно.
20. При внесении исправлений респондентом в статистическую форму, после срока ее представления вне зависимости от формы представления (на бумажном или в электронном виде), исправленный вариант статистической формы предоставляется респондентом по месту предоставления статистической формы. Представленный на бумажном носителе исправленный вариант статистической формы заверяется словами «исправленному верить», датой и подписью исполнителя и руководителя.
21. Повторно представленная статистическая форма подписывается должностными лицами в соответствии с пунктами 13 настоящих Правил.
22. Респонденты в месячный срок со дня принятия решения об изменении основного или вторичного вида экономической деятельности уведомляют об этом органы государственной статистики по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или через личный кабинет респондента на сайте Комитета www.stat.gov.kz.
Приложение 1 к Правилам
представления респондентами
первичных статистических данных
Форма
Уведомление
Орган государственной статистики
___________________________
области (города, филиала)
Наименование физического или юридического лица
____________________, код ИИН или БИН _____________,
ОКЭД______________, сообщает об отсутствии деятельности по
статистической форме общегосударственного и (или) ведомственного
статистического наблюдения (наименование статистической формы)
________________________________ (индекс _____________, периодичность
_________) в течение _________ месяца и (или) квартала по причине
___________________________________________________.
В соответствии с вышеизложенным, статистическая форма будет
представляться в орган государственной статистики ______________
области (города, филиала), начиная с _______ месяца и (или) квартала
(нужное подчеркнуть).
Подпись руководителя ___________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись главного бухгалтера ____________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Печать (при ее наличии)
Приложение 2 к Правилам
представления респондентами
первичных статистических данных
Форма
Уведомление
Орган государственной статистики
___________________________
области (города, филиала)
Наименование физического или юридического лица
___________________, код ИИН или БИН
ОКЭД_____________, уведомляет об изменении основного вида
экономической деятельности на________________________________________
укажите код вида экономической деятельности (ОКЭД)*:
вторичного вида экономической деятельности:
Код вида экономической деятельности (ОКЭД)*
Процесс (отмечается знаком )
1
добавить              удалить
2
добавить              удалить
3
добавить              удалить
4
добавить              удалить
5
добавить                 удалить
* Код ОКЭД заполняется в соответствии с Номенклатурой видов
экономической деятельности, которая размещена на официальном сайте
Комитета (www.stat.gov.kz >> Классификаторы >> Статистические
классификации)
Подпись руководителя ___________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись главного бухгалтера ____________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Печать (при ее наличии)

18. Алғашқы статистикалық деректерде қателер анықталған кезінде мемлекеттік статистика органдарының лауазымды адамдары олардың анықтығын тексеру үшін қосымша ақпарат сұратады.
Қателерді респондент растаған немесе олармен келіспеген жағдайда, респондент факс, электрондық пошта, ұтқыр, ұялы, телефон байланысы арқылы және онлайн режим арқылы тиісті ақпаратты ұсынады.
19. Респонденттер айлық және тоқсандық кезеңділіктегі жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары бойынша қателерді бір жұмыс күні ішінде, басқа кезеңділіктегі статистикалық нысандар бойынша мемлекеттік статистика органдарының лауазымды адамдары хабарлама берген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде түзетеді.
Респонденттер ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары бойынша қателерді ведомстволық статистикалық байқауларды өз бетінше жүргізетін мемлекеттік органдар және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген мерзім ішінде түзетеді.
20. Респондент статистикалық нысанға түзетулер енгізген кезде тапсыру нысанына (қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде) қарамастан, оны тапсыру мерзімінен кейін статистикалық нысанның түзетілген нұсқасын респондент, егер өзге статистикалық нысанды толтыру жөніндегі нұсқаулықта белгіленбеген болса, статистикалық нысанды ұсыну орнына қарай тапсырады. Статистикалық нысанның қағаз жеткізгіште ұсынылған түзетілген нұсқасы орындаушы мен басшының қолы мен күні қойылып, «түзетулерге сену» деген сөздермен расталады.
21. Қайта ұсынылған статистикалық нысанға осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес лауазымды адамдар қол қояды.
22. Респонденттер негізгі немесе қосалқы экономикалық қызмет түрін өзгерту туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айлық мерзімде бұл туралы мемлекеттік статистика органдарын осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес немесе Комитеттің www.stat.gov.kz сайтындағы респонденттің жеке кабинеті арқылы хабардар етеді.
Респонденттердің алғашқы
статистикалық деректерді
ұсыну қағидасына 1-қосымша
Нысан
Хабарлама
______________облысының (қаласы,
филиалы) мемлекеттік статистика
органы
Жеке немесе заңды тұлғаның атауы__________________________,
ЖСН немесе БСН коды________________________, ЭҚЖЖ ________________,
(статистикалық нысан атауы)_________________________________________
(индексі__________, кезеңділігі__________) жалпымемлекеттік және
(немесе) ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
бойынша _____ ай және (немесе) тоқсан ішінде________________________
жағдайға байланысты қызмет жүргізілмейтінін хабарлайды.
Жоғарыда баяндалғанға сәйкес статистикалық нысан ______________
облысының (қаласы, филиалы) мемлекеттік статистика органына__________
айынан және (немесе) тоқсанынан (қажеттісін сызу) бастап ұсынылатын
болады.
Басшының қолы ________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бас бухгалтердің қолы________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр (бар болған жағдайда)
Респонденттердің алғашқы
статистикалық деректерді
ұсыну ережесіне 2-қосымша
Нысан
Хабарлама
______________облысының (қаласы,
филиалы) мемлекеттік статистика
органы
Жеке немесе заңды тұлғаның атауы _____________________________,
ЖСН немесе БСН коды________________, ЭҚЖЖ________________, негізгі
экономикалық қызмет түрінің өзгергені туралы хабарлайды.
_____________________________________________________________________
____ экономикалық қызмет түрінің (ЭҚЖЖ) кодын көрсетіңіз*:
Екіншілік экономикалық қызмет түрі:
Экономикалық қызмет түрі коды (ЭҚЖЖ) Үдеріс (v белгісімен белгіленеді)
1
қосу   өшіру
2
қосу   өшіру
3
қосу   өшіру
4
қосу   өшіру
5
қосу    өшіру
* ЭҚЖЖ Коды – Комитеттің ресми сайтының (www.stat.gov.kz >>
Жіктеуіштер >> Статистикалық жіктелімдер) бөлімінде орналасқан
Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына сәйкес толтырылады.
Басшының қолы ________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бас бухгалтердің қолы________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр (бар болған жағдайда)