Об утверждении Положения о Государственном учреждении "Управление жилищной инспекции города Астаны"
Постановление акимата города Астаны от 10 марта 2015 года № 09-348. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 1 апреля 2015 года № 893. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 28 февраля 2018 года № 06-400 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением акимата г. Астаны от 28.02.2018 № 06-400 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 29 декабря 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о Государственном учреждении "Управление жилищной инспекции города Астаны" согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Управление жилищной инспекции города Астаны" произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет- ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет - ресурсе акимата города Астаны.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Айтмухаметова К.К.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
А. Джаксыбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 10 марта 2015 года
№ 09-348
Положение
о Государственном учреждении "Управление
жилищной инспекции города Астаны"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление жилищной инспекции города Астаны" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственный контроль в сфере управления жилищным фондом на территории города Астаны, в пределах предоставленных ему полномочий.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях", "О газе и газоснабжении", "О гражданской защите", актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

"Астана қаласының Тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 09-348 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2015 жылы 1 сәуірде № 893 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 06-400 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 28.02.2018 № 06-400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы және "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 29 желтоқсандағы заңдарына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласының Тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Астана қаласының Тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны кейіннен ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген интернет-ресурста және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялаумен әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді жүргізсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Қ.Қ. Айтмұхаметовке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім
Ә. Жақсыбеков
Астана қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 10 наурыздағы
№ 09-348 қаулысына
қосымша
"Астана қаласының Тұрғын үй инспекциясы басқармасы"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Астана қаласының Тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Астана қаласының аумағындағы тұрғын үй қорын басқару саласында мемлекеттік бақылауды оған берілген өкілеттілігі шегінде жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Газ және газбен қамтамасыз ету туралы", "Азаматтық қорғау туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение Управления: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Сарыарка", улица Желтоқсан, № 43.
10. Полное наименование государственного органа – Государственное учреждение "Управление жилищной инспекции города Астаны".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из средств бюджета города Астаны.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Управления
14. Миссия Управления: осуществление государственного контроля в сфере управления жилищным фондом, надзор за соблюдением требований безопасной эксплуатации в сфере газоснабжения, газопотребляющих систем, оборудования котельных установок на объектах жилищно-коммунального хозяйства, подъемных сооружений (лифты, эскалаторы, фуникулеры), смонтированных на объектах коммунально-бытового назначения (жилищный фонд).
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере жилищных отношений;
2) реализация гендерной семейно-демографической политики;
3) соблюдение норм гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников;
4) соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан.
16. Функции:
1) организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
2) определение перечня, периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
3) согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума;

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқармаға егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқытық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың кұрылымы және штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Басқарманың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Сарыарқа" ауданы, Желтоқсан көшесі, № 43.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Астана қаласының Тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарма қызметін қаржыландыру Астана қаласының жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
13. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Басқарманың миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
14. Басқарманың миссиясы: тұрғын үй қорын басқару саласындағы мемлекеттік бақылауды іске асыру, газбен қамту, газды тұтыну жүйелері саласында, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінде қазандық қондырғыларын жабдықтауда, коммуналдық-тұрмыстық тағайындалымды объектілерде (тұрғын үй қоры) жинақталған көтеруші құрылғыларды (лифттер, эскалаторлар, фуникулерлер) қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын қадағалау.
15. Міндеттері:
1) тұрғын үй қатынастары саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
2) гендерлік отбасы-демографиялық саясатты жүзеге асыру;
3) қызметкерлерді жұмысқа қабылдағанда және қызмет бабында жоғарылату кезінде гендерлік теңгерімнің нормаларын сақтау;
4) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңының нормаларын сақтау.
16. Функциялары:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық зерттеуді ұйымдастыру;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің тізбесін, кезеңділігін, кезектілігін айқындау;
3) кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстардың сметасын келісу;

4) принятие участия в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества кондоминиума;
5) участие в работе рабочих и государственных комиссий по приемке в эксплуатацию законченного строительства и реконструированных систем газораспределения и газопотребления, подъемных сооружений (лифты, эскалаторы, фуникулеры), оборудования котельных установок на объектах жилищно-коммунального хозяйства, на соответствие требованиям законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан;
6) осуществление государственного контроля в сфере управления жилищным фондом;
7) осуществление государственного контроля за соблюдением требований безопасной эксплуатации газопотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей, оборудования котельных установок на объектах жилищно-коммунального хозяйства и подъемных сооружениях (лифты, эскалаторы, фуникулеры);
8) разработка и утверждение планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
9) проведение проверки наличия отчета по управлению объектом кондоминиума при обращении собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума;
10) при недостижении соглашения между собственниками помещений (квартир) о выборе формы управления объектом кондоминиума в месячный срок, при вводе в эксплуатацию жилого дома (жилого здания) определяет на трехмесячный срок обслуживающую организацию, которая осуществляет функции органа управления объектом кондоминиума;
11) осуществляет прием граждан, рассматривает в пределах своей компетенции письма и обращения граждан;
12) осуществляют иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях", "О газе и газоснабжении", "О гражданской защите", актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) при предъявлении служебного удостоверения посещать проверяемый объект во время проведения проверки;
2) при проведении проверки запрашивать любую необходимую информацию, знакомиться с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки;
3) проводить проверки в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
4) не препятствовать установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки;
5) обеспечивать сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;

4) кондоминиумның ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысу;
5) газды тарату мен газды пайдаланудың құрылысы аяқталған және жаңғыртылған жүйелерін, көтеруші құрылғыларды (лифттер, эскалаторлар, фуникулерлер), тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінде қазандық қондырғыларының жабдықтарын Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестілігіне қабылдау жөніндегі жұмыс және мемлекеттік комиссиялардың жұмысына қатысу;
6) тұрғын үй қорын басқару саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
7) тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газды пайдалану жүйелерін және газ жабдықтарын, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінде және көтеруші құрылғыларда (лифттер, эскалаторлар, фуникулерлер) қазандық қондырғыларын қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
8) тексерудің жоспарларын "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірлеу және бекіту;
9) кондоминиум объектісінің үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері өтінішпен жүгінгенде кондоминиум объектісін басқару бойынша есептің болуына тексеруді жүргізу;
10) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi кондоминиум құрылған күнінен бастап бір ай мерзімде жалпы жиналыста кондоминиум объектiсiн басқару нысаны туралы мәселе шешілмеген жағдайда тұрғын үй инспекциясы тұрғын үй (тұрғын ғимарат) пайдалануға берілген кезде үш ай мерзімге кондоминиум объектісін басқару органының функцияларын жүзеге асырушы қызмет көрсететін ұйымды айқындау;
11) азаматтарды қабылдауға, азаматтардың хаттары мен арыздарын өз құзыреті шегінде қарауға;
12) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Газ және газбен қамтамасыз ету туралы", "Азаматтық қорғау туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерімен белгіленген өзге өкілеттіктерді жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) тексеру жүргізген уақытта қызметтік куәлігін көрсеткен кезде тексерілетін объектіге баруға;
2) тексеру жүргізу кезінде кез келген қажетті ақпаратты сұратуға, тексеру нысанына жататын құжаттардың түпнұсқаларымен танысуға;
3) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексеру жүргізуге;
4) тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін объектінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
5) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге;

6) составлять акты о нарушениях порядка содержания общего имущества объекта кондоминиума, о нарушениях правил и технических регламентов безопасной эксплуатации систем газораспределения и газопотребления, подъемных сооружений (лифты, эскалаторы, фуникулеры), запрещать эксплуатацию неисправных технических устройств, представляющих угрозу жизни и здоровью людей, на период до устранения неисправностей технического устройства, за исключением случаев, когда это связано с приостановкой, остановкой производства;
7) выносить обязательные для исполнения предписания по устранению нарушений правил содержания общего имущества объекта кондоминиума, правил промышленной безопасности, норм технологического проектирования, на опасных производственных объектах, недостатков в изготовлении и монтаже оборудования, снижающих безопасность при его эксплуатации. В случае неисполнения требований предписания об устранении нарушений, выявленных в результате проведенной проверки, подготовка и подача искового заявления о принудительном исполнении требований предписания либо о приостановлении или запрещении частично или полностью деятельности физического или юридического лица;
8) составлять протокола и рассматривать дела об административных правонарушениях;
9) рекомендовать кандидатуру председателей кооперативов собственников квартир (помещений) общему собранию жильцов в соответствии с утвержденными квалификационными требованиями и иные вопросы;
10) быть истцом и ответчиком в суде;
11) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях", "О газе и газоснабжении", "О гражданской защите", актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Управления
18. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций, а также за противодействие коррупции.
19. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности распоряжением акима города Астаны.
20. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия руководителя Управления:
1) определяет обязанности и полномочия, устанавливает степень ответственности руководителей отделов и структурных подразделений Управления;
2) несет ответственность за несоблюдение сотрудниками Управления норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;

6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау тәртібінің бұзушылығы, газды тарату және газды тұтыну жүйелерін, көтеруші құрылғыларды (лифттер, эскалаторлар, фуникулерлар) қауіпсіз пайдалану ережелері мен техникалық регламенттердің бұзушылығы жөнінде актілер жасауға, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін істен шыққан техникалық құрылғының бұзылуын жойғанға дейін, бұл өндірісті уақытша тоқтатумен, тоқтатып тастауға байланысты жағдайларды қоспағанда, техникалық құрылғыларды пайдалануға тыйым салуға;
7) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау, өнеркәсіп қауіпсіздігі ережелерінің бұзушылықтарын, қауіпті өндірістік объектілерде технологиялық жобалау нормаларының бұзушылығын, жабдықтарды жасау мен монтаждаудан кейін пайдалану кезінде қауіпсіздік деңгейін төмендететін кемшіліктерді жою бойынша орындалуы міндетті нұсқаманы шығаруға; өткізілген тексерудің нәтижесінде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама талаптарын орындамаған жағдайда нұсқама талаптарын мәжбүрлі орындау немесе жеке және заңды тұлғаның қызметін уақытша тоқтату, тыйым салу, ішінара немесе толықтай тоқтату туралы талап ету арызын дайындап, беруге;
8) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау және олар туралы істерді қарау;
9) бекітілген кәсіби біліктілік талаптарға сәйкес кооперативтердің төрағалары лауазымына кандидатураларды және өзге сұрақтарды пәтер (үй-жай) иелерінің ортақ жиналысына ұсыну;
10) сотта талапкер және жауапкер болуға;
11) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Газ және газбен қамтамасыз ету туралы", "Азаматтық қорғау туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерімен белгіленген өзге өкілеттіктерді жүзеге асыруға.
3. Басқарманың қызметін ұйымдастыру
18. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекетті жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
19. Басқарма басшысы Астана қаласы әкімінің өкіміне сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
21. Басқарма басшысының өкілеттігі:
1) Басқарманың бөлім басшылары мен құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен өкілеттіктерін, жауапкершілік дәрежелерін белгілейді;
2) Басқарма қызметкерлері Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес заңнамаларының нормаларын сақтамағаны үшін жауапты болады;

3) назначает на должности и освобождает от должности работников Управления;
4) налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для исполнения сотрудниками Управления;
6) контролирует разработку правовых актов и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
7) осуществляет контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан в сфере жилищного фонда, рассматривает факты его нарушения и принимает по ним решения в пределах своей компетенции;
8) в пределах своей компетенции представляет Управление в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) утверждает положение об отделах и должностные инструкции сотрудников Управления.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество Управления
23. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
25. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Управления
26. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3) Басқарма қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
4) Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
5) өз құзыреті шегінде Басқарманың қызметкерлеріне орындалуы міндетті бұйрықтар шығарады;
6) құқықтық актілердің және Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша басқа да құжаттардың әзірленуіне бақылау жүргізеді;
7) тұрғын үй қоры саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуына бақылауды жүзеге асырады, оның бұзылғаны туралы фактілерді қарайды және өз құзыреті шегінде олар бойынша шешімдер қабылдайды;
8) өз құзыреті шегінде Басқарманы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және ұйымдарда ұсынады;
9) Басқарма бөлімдері туралы ережені және қызметкерлердің лауазымдық нұсқауларын бекітеді.
Басқарманың басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Басқарма басшысы өз орынбасарларының өкілеттігін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгілейді.
4. Басқарманың мүлкі
23. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару кұқығында оқшауланған мүлікке ие болуы мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге кұқығы жоқ.
5. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.