Об утверждении Правил предоставления коммунальных услуг в городе Астане
Постановление акимата города Астаны от 30 апреля 2015 года № 115-638. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 4 июня 2015 года № 912. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 17 ноября 2022 года № 509-3433.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 17.11.2022 № 509-3433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В наименовании, по всему тексту слова "Астаны", "Астане" заменены словами "Нур-Султана", "Нур-Султане" в соответствии с постановлением акимата города Нур-Султана от 06.05.2020 № 505-742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 143-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления", акимат города Нур-Султана ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления коммунальных услуг в городе Нур-Султане.
2. Государственному учреждению "Управление энергетики города Нур-Султана" произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата города Нур-Султана.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Нур-Султана Айтмухаметова К.К.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким
А. Джаксыбеков
Утверждены
постановлением акимата
города Нур-Султана
от 30 апреля 2015 года
№ 115-638
Правила
предоставления коммунальных услуг в городе Нур-Султане
Сноска. В наименовании, по всему тексту слова "Астаны", "Астане" заменены словами "Нур-Султана", "Нур-Султане" в соответствии с постановлением акимата города Нур-Султана от 06.05.2020 № 505-742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Астана қаласында коммуналдық қызметтерді көрсету қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 115-638 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2015 жылы 4 маусымда № 912 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 509-3433 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 17.11.2022 № 509-3433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Атауында, және барлық мәтін бойынша "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылды – Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 06.05.2020 № 505-742 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңдарына, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 143-ө өкіміне сәйкес Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласында коммуналдық қызметтерді көрсету қағидасы бекітілсін.
2. "Нұр-Сұлтан қаласының Энергетика басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны кейіннен ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген интернет-ресурста және Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялаумен әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді жүргізсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің орынбасары Қ.Қ. Айтмұхаметовке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім
Ә. Жақсыбеков
Астана қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 115-638 қаулысымен бекітілген
Нұр-Сұлтан қаласында коммуналдық қызметтерді көрсету қағидасы
Ескерту. Атауына және барлық мәтін бойынша "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылды – Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 06.05.2020 № 505-742 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления коммунальных услуг в городе Нур-Султане (далее – Правила) разработаны в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и устанавливают порядок, условия предоставления и оплаты коммунальных услуг в городе Нур-Султане.
2. В Правилах используются следующие определения:
коммунальные услуги – услуги, предоставляемые в сфере электро-, тепло- и водоснабжения, канализования (далее – энергоснабжение), услуги по удалению мусора и обслуживанию лифтами, в том числе домофонных систем, систем видеонаблюдения и телекоммуникации, предоставляемые гражданам в квартирах, индивидуальных жилых домах, а также для нужд приусадебных участков, гаражей, потребителям, занимающимся индивидуальным предпринимательством по месту жительства, и объектам кондоминиума;
услугодатель – физическое или юридическое лицо, занимающееся электро-, тепло- и водоснабжением, канализованием (далее – энергоснабжающая организация), а также предоставляющее (оказывающее) услуги по удалению мусора и обслуживанию лифтами, оказание услуг для поставщиков и доставка электрической и тепловой энергии для объектов кондоминиума;
потребитель – гражданин или объект кондоминиума, пользующийся коммунальной услугой;
режим предоставления услуги – система обязательных норм, установленных для каждого типа услуги;
энергоснабжение – доставка и продажа потребителям электрической энергии, тепловой энергии, воды (далее – энергия);
энергоснабжающая организация – юридическое лицо, осуществляющее доставку (самостоятельно или по договору с энергопередающей организацией) и продажу потребителям произведенной или купленной электрической энергии, тепловой энергии, воды;
энергопередаюшая организация – организация, осуществляющая передачу и (или) распределение энергии;
энергия – электрическая и тепловая энергия, вода;
единый расчетный центр (далее – ЕРЦ) – единый оператор в городе Нур-Султане по обслуживанию потребителей и выставлению единого платежного документа на бумажном носителе;
единый платежный документ (далее – ЕПД) – единый счет на оплату коммунальных и жилищно-эксплуатационных услуг, выставляемый оператором и ЕРЦ по договору с услугодателем;
личный кабинет – электронный информационный сервис, включающий в себя спектр услуг: авторизацию плательщика услуг, осуществление транзакции, контроль лицевого счета, электронный архив платежей, управление лицевым счетом;
услуги по взысканию дебиторской задолженности за коммунальные услуги – деятельность ЕРЦ или услугодателя, направленная на повышение платежной дисциплины потребителей коммунальных и иных услуг;
персональные данные – сведения, относящиеся к определенному или определяемому на их основании субъекту персональных данных, зафиксированные на электронном, бумажном и (или) ином материальном носителе;
оператор – единый оператор в городе Нур-Султане по организации оплаты коммунальных и жилищно-эксплуатационных услуг и выставлению ЕПД в электронном формате.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұр-Сұлтан қаласында коммуналдық қызметтерді көрсету қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әзірленген және Нұр-Сұлтан қаласында коммуналдық қызметтерді көрсету және төлем жүргізу тәртібін, шарттарын белгілейді.
2. Қағидада мынадай анықтамалар қолданылады:
коммуналдық қызмет көрсету - электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәріздеу (бұдан былай - электрмен жабдықтау) саласында көрсетілетін қызметтер, пәтерлерде, жеке тұрғын үйлердегi азаматтарға, сондай-ақ үй-жай маңайындағы, гараждар мұқтаждықтары үшiн жекелеген кәсiпкерлiкпен айналысатын азаматтарға тұратын жерлерi бойынша, кондоминиум объектiлерiне қоқысты әкету және лифт, оның ішінде домофон жүйелері, бейне бақылау және телекоммуникация бойынша қызмет көрсету;
қызмет беруші – электрмен, жылумен, сумен жабдықтаумен, кәріздеумен (бұдан әрі – энергиямен жабдықтайтын ұйым) айналысатын, сондай-ақ қоқысты шығарумен және лифт бойынша қызмет көрсететін, тұтынушылар үшін қызмет көрсету және кондоминиум объектiлерiне электр және жылу энергиясын жеткізетін заңды және жеке тұлғалар;
тұтынушы – коммуналдық қызметтi пайдаланатын азамат немесе кондоминиум объектісі;
қызмет көрсету тәртібі – көрсетiлетiн қызметтiң әрбiр түрі үшін белгіленген мiндеттi нормалар жүйесі;
энергиямен жабдықтау – тұтынушыларға электр, жылу энергиясын, су (бұдан әрі – энергия) жеткізу және сату;
энергиямен жабдықтаушы ұйым – өндiрiлген немесе сатып алынған электр, жылу энергиясын, суды тұтынушыларға (дербес немесе энергияны берушi ұйыммен жасалған шарт бойынша) жеткiзудi және сатуды жүзеге асыратын заңды тұлға;
энергия берушi ұйым – энергия беруді және (немесе) бөлуді жүзеге асыратын ұйым;
энергия – электр және жылу энергиясы, су;
бірыңғай есептеу орталығы (бұдан әрі – БЕО) –тұтынушыларға қызмет көрсету және бірыңғай төлем құжатын қағаз тасымалдағышта шығару жөніндегі Нұр-Сұлтан қаласындағы бірыңғай оператор;
бірыңғай төлем құжаты (бұдан әрі – БТҚ) – оператор және қызмет берушімен шарт бойынша БЕО шығарған коммуналдық және тұрғын үй-пайдалану қызметінің төлеміне бірыңғай шот;
жеке кабинет – көрсетілген қызметке төлем жүргізушіні авторлау, транзакцияны жүзеге асыру, жеке шотты бақылау, электрондық төлем мұрағаты, жеке шотты басқару тәрізді қызметтер спектрін қамтитын электрондық ақпараттық сервис;
коммуналдық қызметтер үшін дебиторлық берешекті өндіріп алу қызметі – БЕО-ның немесе қызмет берушінің коммуналдық және өзге қызметтерді тұтынушылардың төлем тәртібін арттыруға бағытталған қызметі;
дербес деректер – субъектіге белгіленген немесе олардың негізінде белгіленген электрондық, қағаз және (немесе) өзге материалдық тасығышта тіркелген дербес деректерге жататын мәліметтер;
оператор – Нұр-Сұлтан қаласында коммуналдық және тұрғын үй-пайдалану қызметтеріне төлемді ұйымдастыру және электрондық түрде БТҚ шығару жөніндегі бірыңғай оператор.

3. Вопросы, связанные с энергоснабжением и предоставлением услуг по удалению мусора и обслуживанию лифтами потребителей, не освещенные в Правилах, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан в области жилищных отношений.
4. Вопросы, связанные с предоставлением коммунальных услуг по газоснабжению, регулируются отдельными нормативными правовыми актами.
5. Вопросы, связанные с взаимодействием услугодателя и ЕРЦ, регулируются соответствующими договорами между ними.
2. Порядок и условия предоставления коммунальных услуг
6. Предоставление коммунальных услуг производится на основании индивидуального договора между услугодателем и потребителем (далее – договор).
Потребители имеют право делегировать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке свои права по заключению договоров кооперативу собственников квартир (далее – КСК) либо иному физическому или юридическому лицу.
Договор не может противоречить Правилам, а его содержание должно при необходимости согласовываться с территориальным антимонопольным органом.
Договор считается заключенным на неопределенный срок (если иное не предусмотрено соглашением сторон) и может быть изменен или расторгнут по основаниям, предусмотренным в пунктах 40 и 43 Правил.
7. Потребительские свойства и режим предоставления услуг должны соответствовать требованиям, установленным нормативно-технической документацией по:
1) теплоснабжению – санитарным нормам, определяющим температуру воздуха в жилых помещениях – круглосуточно в течение отопительного сезона;
2) электроснабжению – параметрам электрической энергии по действующему стандарту – круглосуточно в течение года;
3) холодному и горячему водоснабжению – гигиеническим требованиям по составу, свойствам и температуре нагрева подаваемой воды, а также расчетного расхода воды в точке разбора – круглосуточно в течение года;
4) канализовании – обеспечению полного отведения сточных вод – круглосуточно в течение года;
5) обслуживанию лифтами – безопасному пользованию лифтами – круглосуточно в течение года или на основании договора;
6) удалению мусора – полному удалению мусора, отвечающему санитарно-эпидеологическим требованиям.
8. Режим предоставления коммунальных услуг и гарантийный уровень потребления с учетом мощности, состава и износа основных фондов коммунального назначения, климатических и других местных условий устанавливается договором.
9. Возможные отклонения от режима предоставления коммунальных услуг в обязательном порядке должны быть предусмотрены в договоре.
3. Ответственность лиц, участвующих в процессе пользования и предоставления коммунальных услуг

3. Қағидада жарияланбаған электрмен жабдықтауға және қоқысты әкету және тұтынушыларға лифт қызметін көрсету жөніндегі қызметтерді ұсынуға байланысты мәселелер тұрғын үй қатынастары саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
4. Газбен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер жекелеген нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.
5. Қызмет беруші мен БЕО өзара іс-қимылына байланысты мәселелер олардың арасындағы тиісті шарттармен реттеледі.
2. Коммуналдық қызметтерді көрсету тәртібі мен шарттары
6. Коммуналдық қызметтерді көрсету қызмет беруші мен тұтынушы арасындағы жеке шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде жүргізіледі.
Тұтынушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шарттар жасау жөніндегі өздерінің құқықтарын жеке пәтер иелері кооперативтеріне (бұдан әрі – ПИК) немесе өзге жеке немесе заңды тұлғаға беруге құқығы бар.
Шарт осы Қағидаға қайшы келмеуі, ал оның мазмұны қажет болған жағдайда, аумақтық монополияға қарсы органмен келісілуі тиіс.
Шарт шексіз мерзімге (егер тараптардың келісімімен өзгеше қарастырылмаса) жасалды деп есептеледі және Қағиданың 40 және 43-тармақтарында көзделген негіздер бойынша өзгертілуі немесе бұзылуы мүмкін.
7. Тұтынушылық қасиеттер мен қызметті көрсету тәртібі мынадай нормативтік-техникалық құжаттамада белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) жылумен қамтамасыз ету – тұрғын үй орын-жайларында ауа температурасын белгілейтін санитарлық нормаларға – жылыту маусымы ішінде тәулік бойы;
2) электрмен жабдықтау – қолданыстағы стандарт бойынша электр энергиясының көрсеткіштеріне – жыл ішінде тәулік бойы;
3) суық және ыстық сумен қамтамасыз ету – берілетін судың құрамы, қасиеті және қызу температурасы бойынша гигиеналық талаптарға, сондай-ақ сұрыптау нүктесінде судың есептеу шығыны – жыл ішінде тәулік бойы;
4) кәріздеу – ағынды суларды толық бұруды қамтамасыз ету – жыл ішінде тәулік бойы;
5) лифтімен қызмет көрсету – лифтілерді қауіпсіз пайдалану – жыл ішінде тәулік бойы немесе шарт негізінде;
6) қоқысты әкету – санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға жауап беретін қоқысты толық шығару.
8. Коммуналдық қызметтерді көрсету тәртібі және коммуналдық мақсаттағы негізгі қорлардың қуатын, құрамын және тозуын, климаттық және басқа да жергілікті жағдайларды ескерумен кепілдендірілген тұтыну деңгейі шартпен белгіленеді.
9. Коммуналдық қызметтерді көрсету тәртібінен болуы мүмкін ауытқулар міндетті түрде шартта қарастырылуы тиіс.
3. Коммуналдық қызметтерді пайдалану және ұсыну үдерісіне
қатысатын тұлғалардың жауапкершілігі

10. Содержание в надлежащем техническом состоянии и обеспечение безопасности общедомовых энергосетей, а также приборов учета является обязанностью энергоснабжающей организации и осуществляется на основе отдельного договора с КСК или другим уполномоченным лицом потребителя либо потребителем.
Энергоснабжающая организация может производить обслуживание самостоятельно (при наличии соответствующего разрешения) и (или) по договору с энергопередающей или другой специализированной организацией, имеющей лицензию (разрешение) на такой вид деятельности. Привлечение специализированных организаций производится на тендерной основе.
Ответственность за техническое состояние и эксплуатацию трубопроводов, электропроводки, электрического оборудования в квартирах, индивидуальных домах, приусадебных участках, гаражах и т.п., а также за технику безопасности при пользовании энергией возлагается на потребителя.
11. Расчетные приборы учета приобретаются и устанавливаются энергопередающей организацией.
Финансирование установки приборов учета производится за счет собственных или заемных средств энергопередающей организации.
Потребитель возмещает энергопередающей организации расходы за приобретенный и установленный прибор учета через тариф на энергию по договору на энергоснабжение.
12. Потребитель вправе самостоятельно приобретать индивидуальные приборы учета. Для таких потребителей возмещение расходов энергопередающей организации через тариф производится только за установку приборов учета согласно договору.
13. Приборы учета могут устанавливаться на лестничных клетках, в коридорах и в отдельных квартирах.
14. Проход к приборам учета должен быть свободным.
15. Потребитель несет ответственность за сохранность и целостность прибора учета, установленного в его квартире или индивидуальном доме. При установке приборов учета (владельцев квартир) на лестничных клетках ответственность за их сохранность и целостность несет КСК, в ведении которого находится дом.
16. В случае хищения или поломки неустановленными лицами приборов учета (владельцев квартиры), смонтированных на лестничных клетках, потребитель или КСК согласно индивидуальному договору, в ведении которого находится дом, обязан в месячный срок их восстановить, если иное не предусмотрено соглашением сторон. До момента восстановления прибора учета потребитель (владелец квартиры) вправе потребовать подключить его к энергосети. Плата за данное временное подключение не взимается.
17. Граница раздела эксплуатационной ответственности сторон определяется для соответствующего вида сетей следующим образом:

10. Жалпы үйлік энергия желілерін, сондай-ақ есептеу құралдарын тиісті техникалық жағдайда күтіп-ұстау және қауіпсіздігін қамтамасыз ету энергиямен жабдықтау ұйымының міндеті болып табылады және ПИК-пен немесе тұтынушының басқа уәкілетті тұлғасымен немесе тұтынушымен жеке шарт негізінде жүзеге асырылады.
Энергиямен жабдықтау ұйымы қызмет көрсетуді жеке (тиісті рұқсат болған жағдайда) және (немесе) энергия беруші немесе осындай қызмет түріне лицензиясы (рұқсаты) бар басқа мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу бойынша жүргізе алады. Мамандандырылған ұйымдарды тарту тендерлік негізде жүргізіледі.
Пәтерлердегі, жеке үйлердегі, үй-жай маңайындағы учаскелердегі, гараждардағы және т.с.с құбырлардың, электр сымдарының, электр жабдықтарының техникалық жай-күйіне және пайдалануына, сондай-ақ энергияны пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасына жауапкершілік тұтынушыға жүктеледі.
11. Есепке алудың есептеу құралдарын энергия беруші ұйым сатып алады және орнатады.
Есепке алу құралдарын орнатуды қаржыландыру электр беруші ұйымның жеке немесе қарыз қаражаты есебінен жүргізіледі.
Тұтынушы энергия беруші ұйымға сатып алынған және орнатылған есептеу құралының шығынын энергиямен жабдықтау шарты бойынша энергияға тариф арқылы өтейді.
12. Тұтынушы жеке есептеу құралдарын дербес сатып алуға құқылы. Бұндай тұтынушылар үшін энергия беруші ұйымның шығынын өтеу шарт бойынша есептеу құралын орнатуға ғана жүргізіледі.
13. Есептеу құралы баспалдақ алаңдарында, дәліздерде және жеке пәтерлерде орнатылуы мүмкін.
14. Есептеу құралдарына өту еркін болуы қажет.
15. Тұтынушы пәтерінде немесе жеке үйінде орнатылған есептеу құралының сақталуына және тұтастығына жауапкершілікте болады. Тұтынушылардың (пәтер иелерінің) есептеу құралдарын баспалдақ алаңдарында орнатқан кезде олардың сақталуына және тұтастығына үйге иелік ететін ПИК жауапкершілікте болады.
16. Белгісіз тұлғалар тұтынушылардың (пәтер иелерінің) баспалдақ алаңдарында орнатылған есептеу құралдарын ұрлаған немесе бұзған жағдайда тұтынушы немесе жеке шартқа сәйкес үйге иелік ететін ПИК, егер талаптардың келісімімен өзгеше көзделмесе, бір ай ішінде оларды қалпына келтіруге міндетті. Есептеу құралын қалпына келтіру сәтіне дейін тұтынушы (пәтер иесі) оны электр желісіне қосуды талап етуге құқылы. Осы уақытша қосуға ақы алынбайды.
17. Тараптардың пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы тиісті желі түрі үшін төмендегідей болып белгіленеді:

1) тепло – по разделительному фланцу последней задвижки узла управления;
2) горячее водоснабжение – по разделительному фланцу последней задвижки системы горячего водоснабжения;
3) холодное водоснабжение – по разделительному фланцу последней задвижки узла управления;
4) канализование – границей уличной канализационной сети является колодец в месте подключения потребителя, а границей дворовой канализации – колодец на подключении в сеть от здания;
5) электроэнергия – на наконечнике питающего кабеля на вводе в здании.
18. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору услугодатель или потребитель обязаны возместить причиненный этим реальный ущерб согласно пункту 4 статьи 9 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
19. Энергоснабжающая организация не несет материальной ответственности перед потребителем за снижение параметров энергоносителя и недоотпуск энергии, вызванные форс-мажорными обстоятельствами (стихийные явления, военные действия и т.п.).
20. Ответственность за конфиденциальность персональных данных о потребителях возлагается в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите" (далее – Закон).
4. Порядок оплаты коммунальных услуг
21. Оплата за коммунальные услуги, подлежащие регулированию в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, производится по тарифам, утверждаемым уполномоченным государственным органом в установленном порядке.
22. Оплата должна производиться потребителем не позднее 25 числа месяца, следующего после расчетного, либо по соглашению между потребителем и услугодателем в сроки, оговоренные в договоре.
23. В случае просрочки платежей потребитель выплачивает неустойку, определенную договором.
24. Если потребитель отключен в установленном порядке за неоплату использованной энергии, то подключение его производится после погашения долга. При неоднократном отключении (более одного раза) подключение его производится после погашения долга и внесения платы за подключение, тариф за данный вид коммунальных услуг согласовывается в установленном порядке с территориальным антимонопольным органом.
25. Расчеты за потребленные коммунальные услуги производятся по ЕПД либо счету, выписанному услугодателем.
26. Снятие показаний приборов учета осуществляет соответствующий работник услугодателя либо ЕРЦ, которые обязаны во время посещения жилища предъявлять служебное удостоверение.
27. По согласованию сторон допускается самообслуживание потребителей при снятии показаний приборов учета и заполнении платежных документов. Выписка и оплата платежного документа производится самим потребителем. Ошибки, допущенные потребителем при выписке и оплате платежных документов, учитываются энергоснабжающей организацией по мере их выявления в пределах срока исковой давности.

1) жылу – басқару торабын соңғы жылжытудың бөлу ернемегі бойынша;
2) ыстық сумен қамтамасыз ету – ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесін соңғы жылжытудың бөлу ернемегі бойынша;
3) суық сумен қамтамасыз ету – басқару торабын соңғы жылжытудың бөлу ернемегі бойынша;
4) кәріздеу – көшелік кәріздеу желісінің шекарасы тұтынушыны қосу орнындағы құдық, ал аула кәрізінің шекарасы – ғимараттан желіге қосылу құдығы болып табылады;
5) электр энергиясы – ғимаратқа кірердегі қоректендіру кабелінің ұштарында.
18. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті орындамаған жағдайларда қызмет беруші немесе тұтынушы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексі 9-бабының 4-тармағына сәйкес келтірілген нақты залалды өтеуге міндетті.
19. Энергиямен жабдықтаушы ұйым энергия жеткізуші көрсеткіштерінің төмендеуіне және форс-мажорлық мән-жайлар (дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар және т.б.) салдарынан туындаған энергияны толық берілмегені үшін тұтынушы алдында материалдық жауапкершілікте болмайды.
20. Тұтынушылар туралы дербес деректердің құпиялылығына жауапкершілік "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2015 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жүктеледі.
4. Коммуналдық қызметтер ақысын төлеу тәртібі
21. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеуге жататын коммуналдық қызметтер үшін төлем белгіленген тәртіппен уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен тарифтер бойынша жүргізіледі.
22. Тұтынушы төлемді есептеуден кейінгі айдың 25 күнінен кешіктірмей немесе тұтынушы мен қызмет беруші арасындағы келісім бойынша шартта айтылған мерзімде жасауы тиіс.
23. Төлемдерді мерзiмiнен кешіктіріп төлеген жағдайда тұтынушы шартпен белгіленген тұрақсыздық айыбын төлейді.
24. Егер тұтынушы пайдаланылған энергияға төлем жасамағаны үшiн белгiленген тәртiппен ағытылған болса, онда оны қайта қосу борыш өтелгеннен кейін жүргiзiледi. Бiрнеше рет (бір реттен көп) ағыту кезiнде оны қосу борышты өтегеннен және қосқаны үшiн төлем жасағаннан кейін жүргiзiледi, коммуналдық қызметтің осы түрі бойынша тариф белгiленген тәртiппен аумақтық монополияға қарсы органдармен келісіледi.
25. Тұтынған коммуналдық қызметтер үшін есеп айырысу БТҚ не қызмет беруші жазып берген шот бойынша жүргізіледі.
26. Есептеу құралдарының көрсеткіштерін алуды тұрғын үйлерге бару кезінде қызметтік куәлігін көрсетуге міндетті қызмет берушінің тиісті қызметкері немесе БЕО жүзеге асырады.
27. Тараптардың келiсуi бойынша есептеу құралдарынан көрсеткiштi алу мен төлем құжаттарын толтыру кезінде тұтынушыға өзiне-өзi қызмет көрсетуіне жол берiледi. Төлем құжатын жазуды және төлеудi тұтынушының өзi жүргiзедi. Төлем құжаттарын жазу және төлеу кезінде тұтынушының жіберген қателері талап ету мерзiмi шегiнде олардың анықталуына қарай энергиямен жабдықтаушы ұйымда есепке алынады.

28. При временном нарушении учета не по вине поставщика расчет за электроэнергию производится по среднесуточному расходу предыдущего расчетного периода, если в договоре не предусмотрено меньшее количество электроэнергии.
Период расчета по среднесуточному расходу электроэнергии не должен превышать одного месяца, в течение которого расчетный учет должен быть восстановлен в полном объеме.
В случае, если расчетный учет невозможно восстановить в указанный срок порядок расчета отпущенной поставщику электроэнергии и сроки восстановления учета должны быть установлены по согласованию с поставщиком и энергоснабжающей организацией.
29. При обнаружении у потребителя изменения схемы включения прибора учета, его повреждения, срыва пломб, искусственного торможения диска и других нарушений или, если потребитель в целях хищения энергии оборудовал скрытую проводку либо установил приспособление, искажающее показания прибора учета, обнаружить которые представителю энергоснабжающей организации при предыдущих посещениях не представлялось возможным, потребителю энергоснабжающей организации в установленном порядке производится перерасчет за пользование энергией с момента проведения последней проверки, но не свыше срока исковой давности.
Перерасчет производится:
1) по мощности осветительных токоприемников и числу часов их использования;
2) при наличии у потребителя штепсельных розеток (независимо от их количества) – из расчета использования одной розетки мощностью 600 Вт 24 часа в сутки, а при обнаружении нагревательных приборов либо иного электрооборудования мощностью более 600 Вт – по фактической мощности находящегося в пользовании потребителя электрооборудования из расчета использования его 24 часа в сутки.
30. В случае временного выезда (одного или нескольких) проживающих в квартире лиц, при отсутствии приборов учета, плата за коммунальные услуги, рассчитываемая на одного человека, за время их отсутствия не взимается при условии подачи заявления и предоставления подтверждающего документа (справка лечебного учреждения, с места работы, санаторно-курортная путевка, справка о регистрации по месту временного проживания, квитанция об оплате за проживание в гостинице и т.д.).
Все изменения, приведшие к перерасчету оплаты, осуществляются с момента подачи заявления потребителем в энергоснабжающую организацию.
31. При временном отсутствии приборов учета, плата за коммунальные услуги, рассчитываемая на одного человека, взимается по количеству фактически проживающих.
32. КСК рассчитываются с энергоснабжающей организацией за энергию, расходуемую на общие домовые нужды, по приборам учета, установленным на границе эксплуатационной ответственности, по утвержденному в установленном порядке тарифу.

28. Тұтынушылардың кiнәсi бойынша болмаған есептiң уақытша бұзылуы кезiнде электр энергиясы үшiн есеп айырысу егер шартта электр энергиясының аз саны көрсетiлмесе, алдыңғы есептiк кезеңнiң орта тәулiктiк шығысы бойынша жүргiзiледi.
Электр энергиясының орта тәулiктiк есептiк кезеңi бiр айдан аспауы, оның ішінде есеп айырысу есебi толық көлемде қалпына келтiрiлуi тиiс.
Егер есеп айырысу есебiн көрсетiлген мерзiмде қалпына келтiру мүмкiн болмаса, тұтынушыға берілген электр энергиясына есеп айырысу тәртібі және есептеуді қалпына келтiру мерзімдері тұтынушының және энергиямен жабдықтаушы ұйымның келісімiмен белгiленуi тиiс.
29. Тұтынушының есептеу құралының сызбасына өзгерiс енгiзгенi, оның бүлiнгенi, пломбасының жұлынуы, дискiнiң жасанды тоқтатылуы және басқа бұзылушылықтар анықталған кезде немесе егер тұтынушы энергияны ұрлау мақсатында жасырын сым өткiзгенiн не болмаса есептеу құралының көрсеткiшiн бұрмалайтын тетiк орнатқанын энергиямен жабдықтаушы органның өкiлi бұрынғы баруларында табуға мүмкiн болмаған жағдайда тұтынушыға энергиямен жабдықтаушы ұйым белгiленген тәртiппен соңғы тексеру өткiзiлген сәттен бастап, дегенмен энергияны пайдаланғаны үшiн талаптың ескiру мерзiмiнен аспайтын қайта есептеудi жүргiзедi.
Қайта есептеу:
1) жарықтандырғыш ток қабылдағыштардың қуаты және олардың пайдалану сағаттарының саны бойынша;
2) тұтынушыда штепсельдi розеткалар болған жағдайда (олардың санына қарамастан) - бiр розетканың 600 Вт қуаттың тәулiгiне 24 сағат пайдалануы есебiнен, ал 600 Вт қуаттан артық жылыту құралдары не өзге де электр жабдықтары табылған жағдайда - тұтынушының пайдалануындағы жабдықтың оның нақты қуатының тәулiгiне 24 сағат пайдалануы есебiнен жүргiзiледi.
30. Өтінiш берiлген және растайтын құжатты (емдеу мекемесiнен, жұмыс орнынан анықтама, санаторий-курорттық жолдамасының түбiршегi, уақытша тұрған жерi бойынша тiркелуi туралы анықтама, қонақ үйде тұрғаны үшiн төлемi туралы түбiршек және т.б.) ұсынушартымен пәтерде тұратын адамдардың (бiреуiнiң немесе бiрнешеуiнiң) уақытша кетуi, есептеу құралдары жоқ жағдайда, бір адамға есептелінген коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеу олардың болмаған уақытына алынбайды.
Төлемдi қайта есептеуге әкелiп соққан барлық өзгерістер тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйымға өтiнiш берген сәтiнен бастап жүзеге асырылады.
31. Есептеу құралдары уақытша болмаған жағдайда бір адамға есептелiнетiн коммуналдық қызметтер үшін төлемдер тұрушылардың нақты тұратын саны бойынша алынады.
32. ПИК жалпы үй мұқтаждықтарына жұмсалатын энергия үшiн белгіленген тәртiппен бекітілген тариф бойынша, пайдалану жауапкершiлiгі шекарасында орнатылған есептеу құралдары бойынша есеп айырысады.

33. При установке приборов учета не на границе раздела эксплуатационной ответственности сторон, потери на участке сети от границы раздела до места установки приборов учета относятся на договорной основе владельцу, на балансе которого находится указанный участок сети.
34. Оплата за пользование лифтом взимается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления акимата города Нур-Султана от 06.05.2020 № 505-742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Оплата за теплоснабжение может производиться по соглашению услугодателя с потребителем равномерно в течение года либо в период предоставления данного вида услуг и определяется договором.
36. Все спорные вопросы между услугодателем и потребителем, связанные с задолженностью, решаются в судебном порядке.
37. Выявление численности потребителей осуществляет соответствующая контроллерская служба услугодателя либо ЕРЦ, при этом потребитель должен обеспечить условия для выявления фактической численности потребителей в жилище.
5. Условия для потребителя
38. Потребитель имеет право:
1) на получение коммунальных услуг установленного качества, безопасных для его жизни и здоровья, не причиняющих вреда его имуществу;
2) получать информацию о порядке установления цен (тарифов) на коммунальные услуги от соответствующих государственных органов, осуществляющих контроль данных показателей;
3) не производить оплату за полученную услугу, если услугодателем, ЕРЦ, оператором в установленном порядке не выставлен счет (ЕПД);
4) требовать от услугодателя возмещения в полном объеме убытков и вреда, причиненного жизни, здоровью либо имуществу вследствие недостатков в предоставлении коммунальных услуг, а также возмещения морального вреда;
5) не производить оплату услуг за время перерывов, сверх установленных договором;
6) выставить претензию энергоснабжающей организации и не оплачивать услуги за период времени (сверх установленного в договоре), в течение которого они не соответствовали установленным нормам и стандартам (требованиям нормативно-технической документации);
7) использовать энергию в необходимом ему количестве при условии своевременной оплаты;
8) расторгнуть договор в одностороннем порядке при условии уведомления об этом энергоснабжающей организации и полной оплаты использованной энергии.
39. Потребителю необходимо:
1) заключить индивидуальный договор с услугодателем;
2) соблюдать требования техники безопасности при пользовании услугами;

33. Есептеу құралдарын тараптардың пайдалану жауапкершiлiгiнiң бөлiну шекарасынан тыс жерде орнатылуы кезiнде, бөлiну шекарасынан бастап есептеу құралдарын орнату орындарына дейiн желi учаскесiндегі шығындар теңгерімінде көрсетiлген желi учаскесi тұрған иесiне шартты негiзде жатқызылады.
34. Лифтіні пайдаланғаны үшін төлем "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 06.05.2020 № 505-742 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Жылумен қамтамасыз ету үшiн төлем қызмет көрсетушiнің тұтынушымен келiсімi бойынша жыл iшiнде бiрқалыпты немесе осы қызмет түрiн ұсыну кезеңінде жүргiзiледi және шартта айқындалады.
36. Қызмет беруші мен тұтынушы арасындағы берешекке байланысты барлық даулы мәселелер сот тәртібімен шешiледi.
37. Тұтынушылардың санын анықтауды қызмет берушінің не БЕО-ның тиісті бақылау қызметі жүзеге асырады, бұл ретте тұтынушы тұрғын үйдегі тұтынушылардың нақты санын анықтау үшін талаптарды қамтамасыз етуге міндетті.
5. Тұтынушыға арналған талаптар
38. Тұтынушының:
1) оның өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiз, оның мүлкiне зиян келтiрмейтiн белгіленген сапада коммуналдық қызметтерді алуға;
2) коммуналдық қызметтерге бағаларды (тарифтерді) бекіту тәртібі туралы осы көрсеткiштердi бақылауды жүзеге асыратын тиiстi мемлекеттік органдардан ақпарат алуға;
3) егер қызмет беруші, БЕО, оператор белгіленген тәртіппен есеп (БТҚ) ұсынбаса, алған қызметі үшін төлем жасамауға;
4) коммуналдық қызметтердің жеткiлiксiздiгi салдарынан өмiрiне, денсаулығына немесе мүлкіне келтірiлген шығындар мен зияндарды толық көлемде өтеудi, сондай-ақ моральдық залалды өтеуді қызмет берушіден талап етуге;
5) шартта белгіленгеннен артық үзiлiстер уақыты үшін коммуналдық қызметтерге төлем жасамауға;
6) энергиямен жабдықтаушы ұйымға талап қоюға және белгiленген нормалар мен стандарттарға (нормативтiк-техникалық құжаттамалардың талаптарына) сәйкес келмеген уақыттар кезеңіндегі (шартта белгіленгеннен артық) көрсетілген қызметтерді төлемеуге;
7) уақытылы төлем жүргізген жағдайда оған қажетті мөлшерде энергияны пайдалануға;
8) бұл туралы энергиямен жабдықтаушы ұйымды хабардар еткен және пайдаланған энергияға толық төлеген жағдайда бiржақты тәртiппен шартты бұзуға құқығы бар.
39. Тұтынушы:
1) қызмет берушімен жеке шарт жасасуға;
2) қызметтердi пайдалану кезiнде техника қауiпсiздiгi талаптарын сақтауға;

3) обеспечивать доступ представителей услугодателя или специализированных предприятий, имеющих право работы с установками электро-, тепло- и водоснабжения, канализации для устранения аварий, осмотра приборов учета и контроля;
4) своевременно, в установленные сроки оплачивать предоставленные услуги и энергию в бумажном или электронном виде;
5) при выезде из квартиры или индивидуального дома произвести расчет за использованные услуги по день выезда;
6) обеспечить для представителя услугодателя или ЕРЦ необходимый доступ и условия для снятия показаний и выявления численности потребителей.
40. Потребитель не имеет право:
1) переоборудовать внутриквартирные сети, инженерное оборудование и устройства без согласования с услугодателем;
2) устанавливать, подключать и использовать без согласования с услугодателем электробытовые приборы и машины мощностью, превышающей технические возможности внутридомовой сети, трехфазные токоприемники, дополнительные секции приборов отопления, регулирующую и запорную арматуру, а также подключать и использовать бытовые приборы и оборудование, не отвечающие требованиям безопасной эксплуатации и санитарно-гигиеническим нормативам;
3) нарушать имеющиеся схемы учета энергии;
4) использовать теплоноситель в системах отопления не по прямому назначению (слив воды из системы и приборов отопления).
6. Условия для услугодателя
41. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные коммунальные услуги и энергию;
2) осуществлять контроль потребления и оплаты энергии;
3) в одностороннем порядке приостановить исполнение договора в связи с неоплатой потребителем использованной им энергии при условии предупреждения потребителя в сроки, установленные договором;
4) при условии предварительной оплаты потребителем услуг производить скидку с действующих тарифов, утвержденную в установленном порядке.
42. Услугодателю необходимо:
1) информировать потребителя о тарифах на услуги, условиях оплаты, режиме предоставления услуг, их потребительских свойствах, наличии сертификата (в отношении услуг, подлежащих сертификации);
2) заключить с потребителем индивидуальный договор на предоставление услуги;
3) предоставлять потребителю энергию и услуги, соответствующие по качеству обязательным требованиям нормативно-технической документации;
4) вести учет и контроль качества и количества поставляемой энергии, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений качества предоставляемых коммунальных услуг потребителю в установленные договором сроки;

3) апатты жою, есептеу және бақылау құралдарын қарау үшін электр, жылу, сумен жабдықтау, кәріз қондырғыларымен жұмыс істеуге құқығы бар қызмет берушілердің немесе арнайы кәсіпорындардың өкілдеріне қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
4) қағаз немесе электрондық түрде белгіленген мерзімде ұсынылған қызмет көрсетулер мен энергияға дер кезінде ақы төлеуге;
5) пәтерден немесе жеке үйден кету кезінде пайдаланылған қызметтер үшін кететін күнге дейін есеп айырысуға;
6) қызмет беруші немесе БЕО өкіліне көрсеткіштерді алу және тұтынушылардың санын анықтау үшін қажетті рұқсат пен талаптарды қамтамасыз етуге міндетті.
40. Тұтынушының:
1) қызмет берушінің келісімінсіз пәтер ішіндегі желілерді, инженерлік жабдықтар мен құрылғыларды қайта жарақтандыруға;
2) қызмет берушінің келісімінсіз қуаты үйішілік желі мүмкіндіктерінен асып түсетін тұрмыстық электр құралдары мен машиналарды, үш фазалық ток қабылдағыштарды, жылу құралдарының қосымша секцияларын, реттеуші және тиекті арматураны орнатуға, қосуға және пайдалануға, сондай-ақ пайдалану қауіпсіздігінің талаптарына және санитарлық-гигиеналық нормативтерге сай келмейтін тұрмыстық құралдар мен жабдықтарды қосуға және пайдалануға;
3) энергия есебін жүргізудің қолда бар сызбасын бұзуға;
4) жылу жүйелерінде жылу тасымалдағыштарды тікелей мақсаттан тыс пайдалануға (жүйеден және жылыту құралдарынан су ағызу) құқығы жоқ.
6. Қызмет берушіге арналған талаптар
41. Қызмет берушінің:
1) көрсетілген коммуналдық қызметтер мен энергия үшін дер кезінде және толық көлемде төлем алуға;
2) энергияның жұмсалуы мен төленуіне бақылау жасауды жүзеге асыруға;
3) біржақты тәртіппен шартта белгіленген мерзімдерде ескерту жасаған жағдайда, пайдаланылған энергияға тұтынушының төлем жасамауына байланысты шартты тоқтата тұруға;
4) тұтынушы қызмет көрсетуге алдын ала төлем жасаған жағдайда, белгіленген тәртіппен бекітілген қолданыстағы тарифтерден жеңілдіктер жасауға құқығы бар.
42. Қызмет беруші:
1) тұтынушыға қызметтердің тарифі, төлем жағдайлары, қызмет көрсетуді берудің режимі, олардың тұтынушылық ерекшеліктері, сертификаттарының (сертификаттауға жататын қызметтерге қатысты) бар-жоғы туралы ақпарат беріп отыруы;
2) тұтынушымен қызметтер көрсетуге арналған жеке шарт жасауы;
3) тұтынушыға нормативтік-техникалық құжаттардың міндетті талаптарына сапасы бойынша тиісті энергия мен қызметтер ұсынуы;
4) жеткізілген энергияның сапасы мен санынан есеп жүргізуі және бақылау жасауы, шартта белгіленген мерзімдерде тұтынушыға ұсынылатын коммуналдық қызметтер сапасының бұзылуының алдын алу және жою бойынша дер кезінде шаралар қабылдауы;

5) в течение трех дней со дня подачи заявления потребителем о снижении качества услуги принять все меры по восстановлению качества и выполнить перерасчет;
6) не позднее, чем за 10 дней информировать потребителей об изменении качества услуг и размера оплаты за них;
7) предъявлять потребителю ежемесячно счет на оплату поставленных услуг и энергии;
8) предоставлять ежемесячно оператору и в ЕРЦ информацию для начислений оплаты поставленных коммунальных услуг потребителям для формирования ЕПД согласно договору с услугодателем.
43. Услугодатель не имеет право:
1) отказывать в предоставлении услуги или ограничивать потребителя в получении услуги по причинам невыполнения требований другими потребителями;
2) взимать с потребителя дополнительную плату за энергию, отпущенную с повышенными параметрами;
3) требовать от потребителя ежемесячной оплаты коммунальных услуг без предоставления на них счета.
7. Деятельность ЕРЦ
44. ЕРЦ формирует единую базу данных о потребителях всех коммунальных услуг, которая содержит сведения о количестве проживающих лиц в квартирах и жилых домах (жилых зданиях), общей площади квартир и жилых помещений, степени их благоустройства, видах коммунальных услуг, нормах потребления услуг, если такие установлены, объемах потребленных коммунальных услуг, начисленных суммах, произведенных оплатах, заявлениях потребителей и ответах на них, произведенных перерасчетах и их оснований, данные о приборах учета и их показаниях, о наличии заключенного договора на предоставление коммунальных услуг, сведения о наличии технических условий и разрешений, сведения о предупреждениях, отключениях, результатах проверок.
45. Право собственности на базу данных потребителей принадлежит местному исполнительному органу. Использование третьими лицами (в том числе другими участниками ЕРЦ) базы данных о потребителях коммунальных услуг не допускается.
46. ЕРЦ принимает все необходимые меры по защите базы данных о потребителях коммунальных услуг от несанкционированного доступа в соответствии с Законом.
47. Услугодатели наделяются правом пользования базой данных в пределах, оговоренных договором между ЕРЦ и услугодателем.
48. ЕРЦ во взаимоотношениях с услугодателями и иными лицами действует согласно соответствующим договорам и осуществляет следующие функции:
1) ведение учета потребителей коммунальных услуг, формирование полнофункциональной единой базы данных потребителей;

5) тұтынушы қызмет көрсетудің сапасының төмендегені туралы арыз берген күннен бастап үш күн ішінде сапаны қалпына келтіру және қайта есептеуді орындау жөніндегі барлық шараларды қабылдауы;
6) тұтынушыға қызмет көрсетудің сапасы мен оларға төлем мөлшерінің өзгергені туралы 10 күннен кешіктірмей хабарлауы;
7) тұтынушыға ай сайын көрсетілген қызмет пен энергия үшін есепті ұсынуы;
8) қызмет берушімен шартқа сәйкес БТҚ жасау үшін тұтынушыларға жеткізілген коммуналдық қызметтерге төлемді есептеу үшін БЕО-ға ай сайын ақпарат ұсынуы қажет.
43. Қызмет берушінің:
1) басқа тұтынушылардың міндеттемелерін орындамау себептері бойынша тұтынушыға қызмет көрсетуден бас тартуға немесе қызметті алуданшектеуге;
2) тұтынушыдан шарттан жоғарылатылған параметрмен берілген энергияға үшін қосымша ақы алуға;
3) ай сайынғы коммуналдық қызметтер көрсету есебін берместен, тұтынушыдан төлем талап етуіне құқығы жоқ.
7. БЕО қызметі
44. БЕО барлық коммуналдық қызметтердің тұтынушылары туралы бірыңғай деректер қорын қалыптастырады, ол пәтерлерде және тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) тұратын адамдардың саны, пәтерлер мен тұрғын үй-жайлардың жалпы ауданы, олардың абаттандыру деңгейі, коммуналдық қызметтер түрлері, көрсетілетін қызметті тұтыну нормалары, егер мұндай белгіленсе, тұтынылған коммуналдық қызметтердің көлемдері, есептелген сомалары, жүргізілген төлемдері, тұтынушылардың өтініштері және оларға жауаптар, жүргізілген қайта есептеулер және олардың негіздемелері туралы мәліметтерді, есептеу құралдары және олардың көрсеткіштері туралы, коммуналдық қызметтерді көрсетуге жасалған шарттың бар-жоғы туралы деректерді, техникалық талаптар мен рұқсаттардың бар жоғы туралы мәліметтерді, ескертулер, ағытып тастау, тексеру нәтижелері туралы мәліметтерді қамтиды.
45. Тұтынушылардың деректер қорына арналған меншік құқығы жергілікті атқарушы органдарға тиесілі. Үшінші тұлғалардың (оның ішінде БЕО басқа да қатысушыларының) коммуналдық қызметтердің тұтынушылары туралы деректер қорын пайдалануға жол берілмейді.
46. БЕО Заңға сәйкес рұқсат етілмеген қолжетімділіктен коммуналдық қызметтердің тұтынушылары туралы деректер қорын қорғау бойынша барлық қажетті шараларды қабылдайды.
47. Қызмет берушілерге БЕО және қызмет беруші арасындағы шартта айтылғандар шегінде деректер қорын пайдалану құқығы беріледі.
48. БЕО-ның қызмет берушілермен және өзге де тұлғалармен өзара қарым-қатынастарында тиісті шарттарға сәйкес әрекет етеді және мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) тұтынушылардың коммуналдық қызметтерін есепке алуды жүргізу, тұтынушылардың толық функционалды бірыңғай деректер қорын қалыптастыру;

2) организация процесса заключения договоров с потребителями на предоставление коммунальных услуг;
3) снятие показаний и проверка приборов учета;
4) выявление численности фактически проживающих лиц;
5) выполнение расчетов (перерасчетов) коммунальных платежей за предоставленные коммунальные услуги для предъявления их к оплате потребителям;
6) формирование, печать и доставка потребителям ЕПД;
7) организация сбора платежей за коммунальные услуги через банки второго уровня и иные организации, имеющие соответствующие лицензии;
8) взыскание дебиторской задолженности за поставленные коммунальные услуги от потребителей в досудебном и судебном порядке;
9) принятие приборов учета коммунальных услуг на коммерческий учет;
10) прием заявлений потребителей по вопросам абонентского обслуживания;
11) организация Call-центра;
12) анализ оплаты коммунальных услуг;
13) анализ фактически реализованных объемов предоставленных коммунальных услуг;
14) предоставление отчетности и информации ЕРЦ в местный исполнительный орган;
15) справочно-информационное обеспечение потребителей и услугодателей.
8. Порядок разрешения разногласий
49. Время прекращения предоставления услуг, а также несоответствия их качества требованиям нормативно-технической документации с отметкой о времени (дате, часе) должно быть отмечено в журнале диспетчерской службы услугодателя с последующей отметкой о времени (дате, часе) возобновления услуги с должным (надлежащим) качеством.
50. При неполучении услуги, получении услуги ненадлежащего качества или не в полном объеме потребитель должен известить об этом услугодателя лично (заявкой) или телефонограммой с обязательным указанием времени, даты ее передачи и фамилии лица, передавшего/принявшего заявку. В телефонограмме указывается: время начала ухудшения качества (отсутствия) услуги, характер ухудшения и необходимость присутствия представителя услугодателя (если ухудшение качества услуги или ее прекращение услугодателем в журнале не зафиксировано).
При личном обращении потребителя заявка должна иметь копию, на которой в момент регистрации ее поступления проставляются регистрационный номер, дата и время подачи заявки, роспись принявшего ее представителя услугодателя.
Услугодатель сверяет отметки в журнале об отклонении качества (перерыв) услуги от нормы, указанной в заявке (телефонограмме), и при отсутствии разногласий выполняет перерасчет стоимости услуги в соответствии с ее фактическим потреблением.
51. При отказе услугодателя удостоверить факт непредоставления услуги или предоставления услуги низкого качества потребитель вправе составить письменное заявление, где указывается:

2) тұтынушылармен коммуналдық қызметтерді көрсетуге шарттар жасау процесін ұйымдастыру;
3) көрсеткіштерді алу және есепке алу құралдарын тексеру;
4) нақты тұратын адамдар санын анықтау;
5) оларды тұтынушыларға төлем жасауға беру үшін көрсетілген коммуналдық қызметтер үшін коммуналдық төлемдердің есебін (қайта есептеулерін) орындау;
6) тұтынушыларға БТҚ жасау, басып шығару және жеткізу;
7) екінші деңгейдегі банктер және тиісті лицензиялары бар ұйымдар арқылы коммуналдық қызметтер үшін төлемдерді жинауды ұйымдастыру;
8) сотқа дейінгі және сот тәртібімен тұтынушылардан жеткізілген коммуналдық қызметтер үшін дебиторлық берешекті өндіріп алу;
9) коммуналдық қызметтерді есептеу құралдарын коммерциялық есепке қабылдау;
10) абоненттік қызмет көрсету мәселелері бойынша тұтынушылардың өтініштерін қабылдау;
11) Call-орталығын ұйымдастыру;
12) коммуналдық қызметтер төлемін талдау;
13) көрсетілген коммуналдық қызметтердің нақты өткізілген көлемдерін талдау;
14) жергілікті атқарушы органға БЕО есептілігін және ақпараттын ұсыну;
15) тұтынушылар мен қызмет берушілерді анықтамалық-ақпараттық қамтамасыз ету.
8. Келіспеушіліктерді шешу тәртібі
49. Қызмет көрсетулерді берудің тоқтатылған уақыты, сондай-ақ олардың сапасының нормативтік-техникалық құжаттамалар талаптарына сәйкес келмеуі қызмет берушінің диспетчерлік қызмет журналында уақытығын (күні, сағаты) көрсете отырып, қажетті (тиісті) сапамен қызмет көрсетуді қалпына келтіру уақыты (күні, сағаты) көрсетіле отырып, белгіленуі тиіс.
50. Қызмет көрсетілмеген, қызмет тиісті сапада немесе толық көлемде көрсетілмеген жағдайда,тұтынушы бұл туралы қызмет берушіге тұтынушының өзі (өтініммен) немесе телефонхатпен міндетті түрде оның берілу уақытын, күнін және өтінімдіберген/қабылдаған адамның тегін көрсету арқылы хабардар етуі тиіс. Телефонхатта: қызмет көрсету нашарлауының (болмауының) басталу уақыты, нашарлау сипаты және қызмет беруші өкілінің болу қажеттігі (егер қызмет көрсетудің нашарлауы немесе оның тоқтатылуы қызмет берушінің журналында тіркелмесе) көрсетіледі.
Тұтынушының өзі өтініш білдірген жағдайда өтінім көшірмесі болуы тиіс, онда оның келіп түскендігін тіркеу сәтінде тіркеу нөмірі, өтінімнің берілген күні және уақыты, оны қабылдаған қызмет беруші өкілінің қолы қойылады.
Қызмет беруші журналдағы қызмет көрсету сапасының өтінімде (телефонхатта) көрсетілген нормадан ауытқу (үзілісі) белгілерін және келіспеушілік болмаған жағдайда салыстырады;
оның нақты тұтынуына сәйкес қызмет көрсетудің құнына қайта есептеуді орындайды.
51. Қызмет беруші қызмет көрсетпегені немесе төмен сапалы қызмет көрсеткені туралы фактіні растаудан бас тартқан жағдайда тұтынушы:

1) время начала отказа в услуге (отключения) или некачественной ее поставки;
2) характер ухудшения качества услуги;
3) время подачи заявки и ее регистрационный номер (по журналу услугодателя);
4) время восстановления услуги (нормализации ее качества);
5) период отсутствия (ухудшения качества) услуги.
Акт подписывается потребителем, уполномоченным членом КСК, обслуживающей организацией либо двумя независимыми свидетелями и направляется услугодателю. В случае неурегулирования спора по согласованию сторон в 10-дневный срок потребитель передает иск в суд.
52. Нарушения, допущенные потребителем при пользовании услугой, оформляются двусторонним актом представителей услугодателя и потребителя в двух экземплярах, один из которых вручается потребителю.
Акт считается действительным и при отказе потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией услугодателя либо органа управления объектом кондоминиума в составе не менее трех человек.
53. На основании акта услугодатель определяет количество недоучтенной энергии и направляет потребителю досудебную претензию с обоснованием суммы доплаты.
В случае неурегулирования спора по согласованию сторон в 10-дневный срок услугодатель передает иск в суд о взыскании с потребителя предъявленной суммы в принудительном порядке и вправе в установленном законодательством Республики Казахстан порядке приостановить исполнение договора.
54. Взыскание дебиторской задолженности за поставленные коммунальные услуги от потребителей в досудебном и судебном порядке могут осуществляться услугодателем самостоятельно либо в соответствии с подпунктом 8) пункта 48 Правил на основании соответствующего договора на оказание услуг через ЕРЦ.
55. При получении ЕРЦ информации о разногласиях по вопросам принадлежности домов, выбора субъекта сервисной деятельности объекта кондоминиума, возникших между услугодателем и третьим лицом (третьими лицами), ЕРЦ вправе приостановить печать счетов до урегулирования спорного вопроса. При этом, одновременно с приостановлением печати счетов исполнитель направляет запрос в Государственное учреждение "Управление жилищной инспекции города Нур-Султана" для выдачи заключения касательно принадлежности многоквартирного жилого дома к органу управления объектом кондоминиума, которым руководствуется стороны спора и ЕРЦ в дальнейшем.

1) қызмет көрсетуден бас тартуының (ағытып тастау) немесе оның сапасыз жеткізілуінің басталу уақыты;
2) қызмет көрсету сапасының нашарлау сипаты;
3) өтініштің берілу уақыты мен тіркеу нөмірі (қызмет берушінің журналы бойынша);
4) қызмет көрсетудің қалпына келтірілген (оның сапасының қалыпқа келуі) уақыты;
5) қызмет көрсетудің (сапасы нашарлауының) болмау кезеңін көрсете отырып жазбаша өтініш жазуға құқылы.
Актіге тұтынушы, қызмет беруші ұйымның ПИК уәкілетті мүшесі не тәуелсіз екі куәгерлер қол қояды және қызмет берушіге жіберіледі. Тараптардың келісімі бойынша дау реттелмеген жағдайда тұтынушы 10-күн мерзім ішінде сотқа талап арыз түсіреді.
52. Қызмет көрсету кезінде тұтынушының жіберген бұзушылықтары қызмет беруші мен тұтынушы өкілдерінің екі жақты актісімен екі данада ресімделіп, оның біреуі тұтынушыға тапсырылады.
Актіге тұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда да, бірақ оны қызмет берушінің комиссиясы немесе құрамында кем дегенде үш адамы бар кондоминиум объектісін басқару органдары ресімдеген жағдайда, күші бар деп есептелінеді.
53. Акті негізінде қызмет беруші есептелінбеген энергияның санын анықтайды және тұтынушыға қосымша төлем сомасы негізімен сотқа дейінгі талапты жібереді.
Тараптардың келісімі бойынша даулар реттелмеген жағдайда қызмет беруші 10-күн мерзім ішінде сотқа тұтынушыдан берілген соманы мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алу туралы талап арыз береді және Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын тоқтата тұруға құқылы.
54. Сотқа дейінгі және сот тәртібімен тұтынушылардан жеткізілген коммуналдық қызметтер үшін дебиторлық берешекті өндіріп алуды қызмет беруші дербес немесе БЕО арқылы қызмет көрсетуге тиісті шарттың негізінде Қағиданың 48-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жүзеге асырады.
55. БЕО қызмет беруші мен үшінші тұлға (үшінші тұлғалар) арасында туындаған үйлердің тиесілілігі, кондоминиум объектісінің сервистік қызмет субъектісін таңдау мәселелері бойынша келіспеушіліктер туралы ақпарат алған кезде, БЕО даулы мәселе реттелгенге дейін есептердің басып шығарылуын тоқтата тұруға құқылы. Бұл ретте басып шығаруды тоқтатумен бір мезгілде орындаушы бұдан әрі дау және БЕО тарапынан басшылық жасайтын кондоминиум объектісін басқару органына көппәтерлі тұрғын үйдің тиесілілігіне қатысты қорытынды беру үшін "Нұр-Сұлтан қаласының Тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесіне сұрау жібереді.