Об утверждении регламента акимата Акмолинской области
Постановление акимата Акмолинской области от 18 мая 2015 года № А-5/206. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 24 июня 2015 года № 4840. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 17 мая 2016 года № А-6/219
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 17.05.2016 № А-6/219 (вводится в действие со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент акимата Акмолинской области.
2. Настоящее постановление акимата области вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области С.Кулагин
Утвержден
постановлением
акимата
Акмолинской области
от 18 мая 2015 года
№ А-5/206
Регламент акимата Акмолинской области
1. Общие положения
1. Акимат Акмолинской области (далее – акимат) входит в единую систему исполнительных органов Республики Казахстан, обеспечивает проведение общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития Акмолинской области.
2. Состав акимата формируется акимом Акмолинской области (далее – аким) из заместителей акима, руководителя аппарата акима, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета.
Количество членов определяется акимом.
Персональный состав акимата определятся акимом и согласовывается решением сессии областного маслихата.
3. Деятельность акимата регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим регламентом акимата Акмолинской области (далее – Регламент).
4. Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата осуществляет аппарат акима Акмолинской области (далее - аппарат).
5. Ведение делопроизводства акимата и обработка корреспонденции, поступающей в акимат, возлагается на аппарат и осуществляется в порядке, разрабатываемом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", нормативных правовых актов Правительства Республики Казахстан и утверждаемом акимом.

Ақмола облысы әкімдігінің регламентін бекіту туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № А-5/206 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 24 маусымда № 4840 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2016 жылғы 17 мамырдағы № А-6/219 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 17.05.2016 № А-6/219 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ақмола облысы әкімдігінің қоса ұсынылып отырған регламенті бекітілсін.
2. Облыс әкімдігінің осы қаулысы Ақмола облысының Әділет департаментінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С.Кулагин
Ақмола облысы
әкімдігінің
2015 жылғы
18 мамырдағы
№ А-5/206 қаулысымен
бекітілді
Ақмола облысы әкімдігінің регламенті
1. Жалпы ережелері
1. Ақмола облысының әкімдігі (бұдан әрі – әкімдік) Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының біртұтас жүйесiне кiредi, атқарушы биліктiң жалпымемлекеттiк саясатын Ақмола облысын дамыту мүдделерiмен және қажеттiлiгімен үйлестіре жүргiзудi қамтамасыз етедi.
2. Ақмола облысының әкімі (бұдан әрі - әкім) әкімдік құрамын әкiм орынбасарларынан, әкiм аппаратының басшысынан, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың бiрiншi басшыларынан құрады.
Әкiм әкімдік мүшелерiнiң санын айқындайды.
Әкiм әкімдіктің дербес құрамын айқындайды және облыстық мәслихат сессиясының шешiмiмен келiсiледi.
3. Әкiмдік қызметi Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңымен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерімен және осы Регламентпен (бұдан әрі – Регламент) реттеледi.
4. Әкімдіктің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етудi Ақмола облысы әкімінің аппараты (бұдан әрі – аппарат) жүзеге асырады.
5. Әкiмдік іс қағаздарын жүргiзу және әкімдікке келіп түсетiн хат-хабарларды өңдеу аппаратқа жүктеледi және "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң нормативтiк құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес әзiрленетiн әрі әкiмi бекiтетiн тәртiппен жүзеге асырылады.

6. Исходящая корреспонденция в государственные органы (в том числе в формате электронного документа) оформляется на гербовом бланке на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке).
7. Заместители акима и руководитель аппарата обеспечивают соблюдение установленного настоящим Регламентом порядка прохождения вносимых на рассмотрение акимата и акима проектов актов.
8. Представление и защита интересов акимата и акима в судах, правоохранительных органах и других организациях по поручению акима, его заместителей или руководителя аппарата, осуществляются тем государственным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом разбирательства. Юридический отдел аппарата оказывает соответствующему государственному органу правовую и консультационную помощь.
9. Официальное толкование нормативных правовых актов акимата или акима осуществляется по поручению акима юридическим отделом аппарата.
10. Аким или лицо, исполняющее его обязанности, могут давать обязательные для исполнения поручения руководителям государственных органов, акимам всех уровней, руководителям аппаратов акимов всех уровней, должностным лицам всех государственных органов и организаций Акмолинской области по вопросам, входящим в их компетенцию, без предварительного согласования с ними.
11. Подведомственные организации исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета (государственные учреждения и предприятия) могут обращаться в адрес акимата или акима только при наличии согласия (визы на письме подведомственной организации) руководителя соответствующего органа государственного управления, а также самостоятельно при ответах на прямые поручения в их адрес акима, его заместителей и руководителя аппарата.
2. Планирование работы
12. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата составляется отделом организационно-инспекторской работы аппарата по предложению членов акимата и руководителей исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета (далее - исполнительные органы) и иных государственных органов, согласованных с курирующим заместителем акима, представляемых в отдел организационно-инспекторской работы аппарата не позднее 15 числа месяца, предшествующего планируемому кварталу.
Перечень вопросов, планируемых к рассмотрению на заседаниях акимата, утверждается распоряжением акима области за 10 календарных дней до начала квартала.
Утвержденный перечень отделом документационного обеспечения аппарата рассылается членам акимата, а также, в случае необходимости, руководителям исполнительных органов, акимам городов, районов и другим должностным лицам.
Решение об исключении запланированного вопроса из перечня или перенос его рассмотрения на другой срок принимается акимом на основании справки, представляемой первым руководителем соответствующего государственного органа либо руководителем аппарата путем внесения изменений, не позднее 10 календарных дней до даты проведения заседания, в соответствующее распоряжение с приложением.
Порядок, установленный настоящим пунктом, не распространяется на заседания акимата, проводимые во внеочередном порядке.
Внесение дополнительных вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата осуществляется путем внесения дополнений в соответствующее распоряжение. Проект распоряжения вносит государственный орган, заинтересованный в рассмотрении вопроса, не позднее 10 календарных дней до дня заседания акимата.

6. Мемлекеттік органдарға жіберілетін шығыс хат-хабарлар (оның ішінде электрондық құжат форматында) елтаңбалық бланкіде мемлекеттік тілде ресімделеді (қажет болған жағдайда орыс тіліндегі нұсқасы қоса беріледі).
7. Әкiмнiң орынбасарлары мен аппарат басшысы әкімдіктің және әкiмнiң қарауына енгiзiлетiн актілер жобалары өтуiнiң осы Регламентпен белгiленген тәртiбiнiң сақталуын қамтамасыз етедi.
8. Әкімнің, оның орынбасарларының немесе аппарат басшысының тапсырмасы бойынша соттарда, құқық қорғау органдарында және басқа да ұйымдарда әкімдіктің және әкімнің мүдделерін ұсыну және қорғау талқылау мәні болып саналатын мәселелер құзыретіне жататын мемлекеттік органмен жүзеге асырылады. Аппараттың заң бөлімі тиісті мемлекеттік органға құқықтық және сабағаттық көмек көрсетеді.
9. Әкімдіктің немесе әкімнің нормативтік құқықтық актілеріне ресми түсініктеме беруді әкімнің тапсырмасы бойынша аппараттың заң бөлімімен жүзеге асырылады.
10. Әкім немесе оның міндетін атқаратын тұлға Ақмола облысы мемлекеттік органдарының басшыларына, барлық деңгейдегі әкімдерге, барлық деңгейдегі әкімдер аппараттарының басшыларына, барлық мемлекеттік органдардың және ұйымдардың лауазымды тұлғаларына олармен алдын ала келісусіз орындалуы міндетті тапсырмалар бере алады.
11. Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын (мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындар) атқарушы органдардың ведомстволық бағынышты ұйымдар мемлекеттік басқарудың тиісті органы басшысының келісімі болған жағдайда (ведомстволық бағынышты ұйымның хатындағы бұрыштама) ғана әкімдіктің немесе әкімнің атына, сондай-ақ жеке өзі әкімнің, оның орынбасарларының және аппарат басшысының өз атына тікелей тапсырмаға жауаптар бойынша өтініш білдіре алады.
2. Жұмысты жоспарлау
12. Әкімдіктің мәжілістерінде қарау үшін мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесі әкімдік мүшелерінің және облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар (бұдан әрі – атқарушы орган) және басқа да мемлекеттік органдар басшыларының келесі жоспарланатын тоқсан айының 15-нен кешіктірілмей аппараттың ұйымдастыру-иснпекторлық жұмыс бөліміне ұсынылатын әкімнің қадағалайтын орынбасарымен келісілген ұсынысы бойынша аппараттың ұйымдастыру-инспекторлық жұмыс бөлімімен құрастырылады.
Әкімдіктің мәжілістерінде қарауға жоспарланған сұрақтардың тізбесі облыс әкімінің өкімімен тоқсан басталғанға дейін 10 күнтізбелік күн бұрын бекітіледі.
Бекітілген тізбе аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімімен әкімдіктің мүшелеріне, сондай-ақ қажет болған жағдайда аудандар мен қалалардың әкімдеріне және басқа да лауазымды тұлғаларға таратылады.
Жоспарланған сұрақты тізбеден алып тастау немесе оны қарастыруды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешім тиісті мемлекеттік органның бірінші басшысымен немесе аппарат басшысымен ұсынылған анықтаманың негізінде қосымшасымен тиісті өкімге өзгерістер енгізу жолымен мәжіліс өткізілетін күнге дейін 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей әкім қабылдайды.
Осы тармақпен белгіленген тәртіп кезектен тыс өткізілетін әкімдіктің мәжілісіне тарамайды.
Әкімдіктің мәжілістерінде қарау үшін қосымша сұрақтарды енгізу тиісті өкімге толықтырулар енгізу жолымен жүзеге асырылады. Өкімнің жобасын мәселені қарауға мүдделі мемлекеттік орган отырыс өткізілетін күнге дейін 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей енгізеді.

3. Порядок подготовки и проведения заседаний акимата
13. Заседания акимата проводятся не реже одного раза в месяц и созываются акимом.
Внеочередные заседания акимата созываются по инициативе акима.
14. На заседаниях акимата председательствует аким, а в его отсутствие – заместитель, исполняющий обязанности акима.
15. Заседания акимата являются, как правило, открытыми и ведутся на государственном и (или) русском языках.
При необходимости, отдельные вопросы могут рассматриваться на закрытых заседаниях.
16. Заседание акимата считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов акимата.
По результатам рассмотрения вопроса на заседании акимата принимается постановление.
Постановление принимаются большинством голосов присутствующих членов акимата.
В связи с тем, что постановление акимата должно выражать его коллективное легитимное мнение по проектам постановлений, проводится голосование членов акимата.
Акимом либо по его указанию руководителем аппарата проект постановления выносится на заседание акимата для голосования или представляется членам акимата в порядке заочного голосования с оформлением листа учета результатов голосования либо в форме электронного документа либо по форме согласно приложения 1 к настоящему Регламенту.
17. На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан, маслихата, акимы районов, городов, а также с правом совещательного голоса руководители территориальных подразделений центральных исполнительных органов и иные должностные лица по утвержденному акимом перечню.
Предложение по списку приглашенных для участия в заседании акимата вносится, в зависимости от обсуждаемых вопросов, государственным органом, ответственным за подготовку вопроса, не позднее чем за 5 календарных дней до заседания.
Список участников заседания акимата подписывается руководителем аппарата по согласованию с акимом.
Приглашенные лица, участвующие в заседаниях акимата, регистрируются отделом организационно-инспекторской работы аппарата.
Проведение закрытых заседаний и обсуждение секретных вопросов осуществляются с соблюдением требований режима секретности и ограничением допуска на заседания.
18. Подготовка аппаратом и государственными органами вопросов к рассмотрению на заседании акимата осуществляется с соблюдением следующих требований:
справки, аналитические материалы, проекты постановлений, вносимые на заседание акимата, предварительно визируются первым руководителем органа, вносящего документ, либо лицом, его замещающим (далее - первый руководитель), подпись которого является подтверждением официальной позиции данного органа;
проект и справка, как правило, не должны превышать 5 страниц текста, напечатанного через два интервала;
проект и справка по каждому вопросу должны иметь идентичные заголовки;
тезисы выступления акима;
к материалам, вносимым на заседание акимата, прикладываются, при необходимости, дополнительные информационные сведения;
список участвующих в обсуждении;
определение и уточнение списка приглашенных на заседания по обсуждаемым вопросам осуществляется органом или структурным подразделением аппарата, вносящим вопрос. Явку приглашенных обеспечивает соответствующий отраслевой отдел аппарат.
Материалы, подготовленные к рассмотрению на заседании акимата на государственном и русском языках, представляются в организационно-инспекторский отдел аппарата не позднее, чем за пять календарных дней до заседания.
Видеоматериалы и слайды предоставляются за три рабочих дня до заседания акимата в отдел информационных технологий аппарата.
В целях обеспечении проведения заседаний акимата на государственном и русском языках, выступающие с докладами и участвующие в обсуждении представляют в отдел документационного обеспечения аппарата тексты выступлений на двух языках для осуществления синхронного перевода.

3. Әкімдіктің отырыстарын дайындаудың және өткізудің тәртібі
13. Әкiмдік мәжiлiстерi айына кемінде бiр рет өткiзiледi және оны әкiм шақырады.
Әкімдіктің кезектен тыс мәжілісі әкімнің бастамасы бойынша шақырылады.
14. Әкiмдік мәжiлiстерiнде әкiм, ал ол болмаған кезде - әкiмнiң мiндетiн атқарушы орынбасары төрағалық етедi.
15. Әкiмдік мәжiлiстерi, әдетте, ашық болады және мемлекеттiк тілде және (немесе) орыс тiлiнде жүргiзiледi.
Қажет болған ретте, жекелеген мәселелер жабық мәжiлiстерде қаралуы мүмкiн.
16. Әкiмдік мәжiлiсі, егер оған әкiмдік мүшелерiнiң кемінде үштен екiсi қатысса, заңды болып есептеледi.
Әкiмдіктің мәжiлiсiнде мәселенi қараудың нәтижелерi бойынша қаулы қабылданады.
Қаулы әкiмдіктің қатысып отырған мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады.
Әкімдіктің қаулысы қаулылардың жобалары бойынша оның ұжымдық ашық пікірін көрсетуі тиіс болуына байланысты, әкімдік мүшелерінің дауыс беруі жүргізіледі.
Әкіммен немесе оның тапсырмасы бойынша аппарат басшысымен қаулының жобасы дауыс беру үшін әкімдіктің мәжілісіне шығарылады немесе әкімдіктің мүшелеріне дауыс беру нәтижелерінің есепке алу парағын рәсімдеу арқылы жабық дауыс тәртібінде немесе осы Регламенттің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электронды құжат нысанында ұсынылады.
17. Әкiмдіктің мәжілістерінде Қазақстан Республикасы Парламентінің, мәслихаттың депутаттары, аудандардың, қалалардың әкiмдері, сондай-ақ әкім бекіткен тізбе бойынша кеңесші дауыс құқығымен орталық атқарушы органдар аумақтық бөлімшелерінің басшылары және өзге де лауазымды адамдар қатыса алады.
Әкімдіктің мәжілістеріне қатысу үшін шақырылғандардың тізімі бойынша ұсыныс талқыланатын мәселелерге қарай сұрақты дайындауға жауапты мемлекеттік органмен мәжіліске дейін 5 күнтізбелік күннен кешіктірмей енгізіледі.
Әкімдік мәжілісіне қатысушылардың тізіміне әкіммен келісім бойынша аппарат басшысы қол қояды.
Әкімдіктің мәжілісіне қатысуға шақырылған тұлғалар аппараттың ұйымдастыру-инспекторлық жұмыс бөлімімен тіркеледі.
Жабық мәжілістерді өткізу және құпия мәселелерді талқылау құпиялылық талаптарды сақтай отырып және мәжіліске рұқсатнаманы шектеу арқылы жүзеге асырылады.
18. Аппараттың және атқарушы органдардың әкiмдік мәжiлiстерiнде қарауға мәселелерді дайындау мынадай талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады:
әкімдік мәжілісіне енгізілетін анықтамаларға, талдау материалдарына, қаулылардың жобаларына құжатты енгізетін органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам (бұдан әрi - бiрiншi басшы) алдын ала бұрыштама қояды, оның қолы осы органның ресми көзқарасын растау болып табылады;
жоба мен анықтама, әдетте, аралығы екі жол арқылы басылған 5 бет мәтіннен аспауы тиiс;
әрбiр мәселе бойынша жобаның және анықтаманың тақырыптары бiрдей болуы тиiс;
әкімнің сөз сөйлеу тезистері;
әкiмдіктің мәжiлiсiне енгiзiлетiн материалдарға, қажет болған ретте, қосымша ақпараттық мәлiметтер қоса берiледi;
талқылауға қатысатындардың тізімі;
мәселе енгiзетiн орган немесе аппараттың құрылымдық бөлiмшесi талқыланатын мәселелер бойынша мәжiлiске шақырылғандардың тiзiмiн айқындайды және нақтылайды. Аппарат шақырылғандардың келуiн қамтамасыз етедi.
Әкімдіктің мәжілісінде қарауға мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған материалдар аппараттың ұйымдастыру-инспекторлық жұмыс бөліміне мәжіліске дейін бес күнтізбелік күннен кешіктірмей ұсынылады.
Бейне материалдар және слайдтар аппараттың ақпараттық технологиялар бөліміне әкімдік мәжілісіне дейін үш жұмыс күні бұрын ұсынылады.
Әкімдіктің мәжілістерін мемлекеттік және орыс тілдерінде өткізуді қамтамасыз ету мақсатында, баяндамамен сөз сөйлейтіндер және талқылауға қатысушылар аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне ілеспелі аударуды жүзеге асыру үшін сөз сөйлеушілердің мәтіндерін екі тілде ұсынады.

19. Отдел организационно-инспекторской работы аппарата составляет проект повестки дня заседания и после согласования с акимом либо лицом, его замещающим, отдел документационного обеспечения аппарата рассылает его и соответствующие материалы членам акимата и приглашенным, а при необходимости и другим должностным лицам за три дня до заседания, согласно утвержденному руководителем аппарата указателю рассылки.
В случае несвоевременного представления соответствующими органами материалов, руководитель аппарата докладывает об этом акиму или лицу, его замещающему для принятия решения о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок.
Ответственность за несвоевременное, некачественное и неполное представление материалов возлагается на первых руководителей соответствующих органов.
При проведении заседания акимата по поручению акима в экстренном порядке, материалы по рассматриваемым вопросам могут вноситься в аппарат в день его проведения.
20. На заседании акимата отделом документационного обеспечения аппарата ведется протокол, в котором указываются присутствующие должностные лица, названия и предмет обсуждаемых вопросов, докладчики и выступающие при обсуждении, основное содержание их выступлений, замечаний и принятые членами акимата постановления. Как правило, отделом организационно-инспекторской работы аппарата ведется стенограмма заседания, вопросы, рассматриваемые на заседаниях, записываются на электронные носители информации.
Протокол оформляется на гербовом бланке на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке) в трехдневный срок со дня завершения заседания отделом документационного обеспечения аппарата, который визируется руководителем аппарата и подписывается председательствовавшим на заседании.
Протоколам заседаний акимата присваиваются порядковые номера на календарный год.
Протоколы заседаний акимата (подлинники), а также документы к ним хранятся в отделе документационного обеспечения аппарата 2 года, затем предаются в ведомственный архив аппарата.
Протоколы заседаний акимата и документы к ним по истечению сроков временного хранения сдаются в архив.
21. После заседания акимата государственный орган, вносивший вопрос, с учетом замечаний и предложений членов акимата, дорабатывает проект постановления акимата не позднее 5 рабочих дней со дня заседания акимата.

19. Аппараттың ұйымдастыру-инспекторлық жұмыс бөлімі мәжіліс күн тәртібінің жобасын құрастырады және әкіммен немесе оны алмастыратын тұлғамен келісілгеннен кейін аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі оны таратады және тиісті материалдарды әкімдіктің мүшелеріне және шақырылғандарға береді, қажет болған жағдайда басқа да лауазымды тұлғаларға аппарат басшысымен бекітілген жіберілім көрсеткішіне сәйкес мәжіліске дейін үш күн бұрын таратылады.
Тиісті органдармен материалдар уақытылы ұсынылмаған жағдайда, аппарат басшысы ол туралы әкімге немесе оны алмастыратын тұлғаға жоспарланған сұрақты қараудан алып тастау немесе оны қарастыруды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдау үшін баяндайды.
Материалдардың уақытында және толық ұсынылмауына, сапасыз ұсынылғанына жауапкершілік тиісті органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
Әкiмнiң тапсырмасы бойынша шұғыл түрде әкiмдік мәжiлiсiн өткiзген кезде қаралатын мәселелер бойынша материалдар аппаратқа ол өткiзiлетiн күнi енгiзiлуi мүмкiн.
20. Әкiмдік мәжiлiсiнде апараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімімен хаттама жүргізіледі, онда қатысқан лауазымды адамдар, талқыланатын мәселелердiң аты және мән-жайы, талқылау кезiндегi баяндамашылар мен сөз сөйлеушiлер, олардың сөйлеген сөздерiнiң негiзгi мазмұны, ескертулер және әкiмдік мүшелерi қабылдаған қаулы көрсетiледі. Әдетте, аппараттың ұйымдастыру-инспекторлық жұмыс бөлімімен мәжiлiстiң стенографиясы жүргiзiледi, мәжiлiстерде қаралатын мәселелер ақпараттың электронды көздеріне жазылады.
Әкімдік мәжілісінде қабылданған шешімдерді аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі мәжіліс аяқталған күннен бастап үш күн мерзімде хаттамамен елтаңбалық бланкіде мемлекеттік тілде ресімдейді (қажет болған жағдайда орыс тіліндегі нұсқасы қоса беріледі), оған аппарат басшысы бұрыштама қояды және мәжілісте төрағалық етуші қол қояды.
Әкiмдік мәжiлiстерiнiң хаттамаларына күнтiзбелiк жылға арналған реттiк нөмiрлер берiледi. Хаттамалар немесе олардың үзінділері оларға қол қойылған күнi әкiмдік мүшелерiне, ал қажет болған ретте, мәжiлiстерде тиiстi тапсырмалар берiлген басқа органдарға және лауазымды адамдарға таратылады. Жіберілім тiзбесiн аппарат басшысы бекiтедi.
Әкiмдік мәжiлiстерiнiң хаттамалары (түпнұсқалары), сондай-ақ олардың құжаттары аппаратта сақталады.
Әкiмдік мәжiлiстерiнiң хаттамалары және олардың құжаттары уақытша сақтау мерзiмдерi өткеннен кейiн мұрағатқа өткiзiледi.
21. Әкімдік аяқталғаннан кейін, мәселені енгізген мемлекеттік орган әкімдік мүшелерінің ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып, әкімдік қаулысының жобасын әкімдік мәжілісі өткізілген күннен кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірмей пысықтайды.

4. Порядок подготовки и оформления проектов актов акимата и акима
22. Предложения в адрес акимата для принятия им соответствующего решения вносятся государственными органами в следующих случаях:
1) когда решение вопроса входит в компетенцию акимата;
2) при возникновении разногласий между местными исполнительными органами;
3) когда решение вопроса требует координации местных исполнительных и территориальных подразделений центральных исполнительных органов.
23. Подготовка проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима (далее - проекты) осуществляется аппаратом и государственными органами в соответствии с Законами Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" и настоящим Регламентом.
Проекты представляются на государственном и русском языках, согласованные с заинтересованными органами, подписанные первыми руководителями или лицами, их замещающими.
При наличии согласования "с замечаниями" к проекту прикладывается справка с необходимыми пояснениями о разногласиях подписанная первым руководителем или лицом его замещающим.
При возникновении разногласий между органами, участвующими в разработке проектов, заместителем акима, в чью компетенцию входит предмет рассматриваемых вопросов, руководителем аппарата либо его заместителем могут созываться совещания, результаты которых оформляются протоколами.
При устранении разногласий соответствующий орган дорабатывает в установленный срок проект и представляет его на подписание. В случае недостижения согласия по обсуждаемому вопросу заместитель акима, руководитель аппарата информирует об этом акима либо лицо, его замещающее, для принятия окончательного решения.
24. Персональную ответственность за своевременную, качественную разработку и представление проектов в установленные сроки, а также за аутентичность текстов проектов на государственном и русском языках, за получение, при необходимости, экспертного заключения от аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан несет первый руководитель органа, осуществляющего его разработку.
25. Проекты в обязательном порядке согласовываются:
1) с заинтересованными, в силу их компетенции, государственными органами, при этом, такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается исходя из предмета рассматриваемых вопросов;
2) с соответствующим исполнительным органом в области финансов - по вопросам финансовой целесообразности, коммунального имущества и коммунальных юридических лиц, уточнения и корректировки областного бюджета;

4. Әкімдік пен әкім актілерінің жобаларын дайындаудың және рәсімдеудің тәртібі
22. Атқарушы органдар әкімдік тиісті шешім қабылдауы үшін оның атына мынадай жағдайларда ұсыныстар енгізеді:
1) мәселенi шешу әкiмдіктің құзыретiне кiргенде;
2) жергiлiктi атқарушы органдар арасында келіспеушілік туындаған кезде;
3) мәселенiң шешiлуi жергiлiктi атқарушы органдардың және орталық атқарушы органдар аумақтық бөлiмшелерiнiң қызметiн үйлестiрудi талап еткенде.
23. Аппарат және жергілікті атқарушы органдар әкімдік қаулыларының, әкім шешімдері мен өкімдерінің жобаларын (бұдан әрi - жобалар) дайындауды "Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы және "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңдарына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырады.
Мүдделi органдармен келiсiлген, бiрiншi басшылары немесе оларды алмастыратын адамдар қол қойған жобалар мемлекеттiк тілде және орыс тiлiнде ұсынылады.
Жобаға "ескертулермен" келiсу болған кезде келіспеушіліктер туралы бiрiншi басшылары немесе оларды алмастыратын адамдар қол қойған, қажеттi түсiндiрмелер берілген анықтама тiркеледi.
Жобаларды әзiрлеуге қатысушы органдар арасында келіспеушіліктер туындаған кезде, қаралып отырған мәселелердiң мән-жайы құзыретiне кiретiн әкiмнiң орынбасары, аппарат басшысы не оның орынбасары кеңес шақыра алады, оның нәтижелері хаттамалармен ресімделеді.
Келіспеушіліктер жойылған кезде тиiстi орган белгiленген мерзiмде жобаны пысықтайды және оны қол қоюға ұсынады. Талқыланған мәселе бойынша келiсiмге қол жетпеген жағдайда, әкiмнiң орынбасары, аппарат басшысы бұл туралы түпкiлiктi шешiм қабылдау үшiн әкімге не оны алмастыратын адамға ақпарат бередi.
24. Жобалардың уақтылы, сапалы әзiрленуiне және әкiмдікке белгiленген мерзiмдерде ұсынылуына, сондай-ақ жобаның мемлекеттiк тілдегі және орыс тiліндегi мәтiндерiнiң түпнұсқалылығына, қажеттілігіне қарай жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредитацияланған бірлестіктерінен және Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлердің ұлттық палатасынан сараптамалық қорытынды алуға оны әзірлеуді жүзеге асырушы органның бiрiншi басшысы дербес жауапты болады.
25. Жобалар мiндеттi түрде мыналармен келісіледі:
1) құзыретiне орай мүдделi мемлекеттік органдармен, бұл ретте жобаны келiсудегi мұндай мүдделiлік қаралатын мәселелердiң мән-жайы ескеріле отырып, белгiленедi;
2) қаржы саласындағы тиісті атқарушы органмен - жобаның қаржылық орындылығы, коммуналдық мүлік және коммуналдық заңды тұлға, облыстық бюджетті нақтылау мен түзету мәселелерi бойынша;

3) с соответствующим исполнительным органом в области экономики - по вопросам экономической целесообразности и соответствия планам и программам экономического и социального развития страны и области, обеспеченности проекта финансированием.
26. Разработчик проекта одновременно направляет на согласование копии проекта всем заинтересованным государственным органам.
Срок согласования в исполнительных органах при этом исчисляется одновременно и не должен превышать 3 рабочих дней с момента поступления и регистрации проектов.
Аким, заместители акима и руководитель аппарата могут устанавливать иные сроки согласования.
В целях более оперативного принятия решения по поручениям акима, заместителей акима, проект может быть завизирован руководителями исполнительных органов или должностными лицами (по должности не ниже заместителей руководителя) на совещании (заседании). При этом указанные должностные лица о произведенном ими визировании проекта докладывают первому руководителю соответствующего исполнительного органа.
При получении копии проекта на согласование, государственные органы не должны требовать предварительного визирования проекта другими заинтересованными органами, а также отказывать в согласовании по другим формальным признакам.
27. По итогам рассмотрения проекта согласующий орган должен представить разработчику за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, один из следующих вариантов ответа:
1) проект согласован без замечаний (виза на проекте);
2) проект согласован с замечаниями (виза на проекте с замечаниями, которые должны быть приложены);
3) в согласовании проекта отказано (прилагается мотивированный отказ).
28. По окончании сроков согласования разработчик проекта сводит все предложения (устраняет замечания) заинтересованных органов в окончательный вариант проекта. При этом, в процессе подготовки окончательного варианта разработчик в обязательном порядке устраняет замечания государственных органов, с которыми он согласился.
Разработчик проекта при внесении проекта в аппарат в обязательном порядке указывает в пояснительной записке причины отсутствия визы органа, чьи интересы затрагиваются данным проектом (при наличии такого факта), при этом, к внесенным материалам прилагается копия документа, подтверждающего внесение его в соответствующий орган для согласования. В случае отсутствия такого подтверждения, проект может считаться не направленным в заинтересованный орган на согласование.
При необходимости по указанию акима, заместителя акима или руководителя аппарата проект может быть направлен на дополнительное согласование.

3) экономика саласындағы тиісті атқарушы органмен - экономикалық орындылығы және ел мен облыстың экономикалық және әлеуметтiк даму жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкестiгі, қаржыландыру жобасының қамтамасыз етілуінің мәселелерi бойынша.
26. Жобаны әзiрлеушi жобаның көшiрмелерiн бiр мезгiлде барлық мүдделi атқарушы органдарға жiбередi.
Бұл ретте атқарушы органдарда келiсу мерзiмi бiр мезгiлде есептеледi және жобалардың түскен әрі тiркелген кезiнен бастап 3 жұмыс күнiнен аспауы тиiс.
Әкiм, әкiмнiң орынбасарлары және аппарат басшысы келiсудiң өзге мерзiмдерiн белгiлей алады.
Әкiмнiң, әкiм орынбасарларының тапсырмалары бойынша шешiмдердi неғұрлым жедел қабылдау мақсатында атқарушы органдардың басшылары немесе лауазымды адамдар (лауазымы бойынша басшының орынбасарларынан төмен емес) жобаға бұрыштаманы кеңесте (мәжiлiсте) қоюы мүмкiн. Бұл ретте көрсетiлген лауазымды адамдар жобаның жасалуы немесе өздерiнiң бұрыштама қойғандығы туралы тиiстi атқарушы органның бiрiншi басшысына баяндайды.
Жобаның көшiрмесiн келiсуге алған кезде атқарушы органдар жобаға басқа мүдделi органдардың алдын ала бұрыштама қоюларын талап етуге, сондай-ақ басқа желеу белгiлермен келiсуден бас тартуға тиiстi емес.
27. Келiсушi орган жобаны қараудың нәтижелерi бойынша бiрiншi басшының не оны алмастыратын адамның қолы қойылған жауаптың мынадай нұсқаларының бiрiн әзiрлеушiге ұсынуы тиiс:
1) жоба ескертулерсiз келiсiлді (жобада бұрыштама болады);
2) жоба ескертулермен келiсiлді (жобада ескертулерiмен бұрыштама болады және ол қоса берілуі тиіс);
3) жобаға келiсуден бас тартылды (дәлелдi бас тарту қоса берiледi).
28. Келiсу мерзiмдерi аяқталғаннан кейiн жобаны әзiрлеушi мүдделi органдардың барлық ұсынысын жобаның түпкілікті нұсқасына жинақтайды (ескертулердi жояды). Бұл ретте, түпкiлiктi нұсқаны дайындау процесінде әзiрлеушi өзі келiскен атқарушы органдардың ескертулерiн мiндеттi түрде жояды.
Жобаны әзiрлеушi жобаны аппаратқа енгiзу кезiнде мүддесi осы жобада қозғалып отырған орган бұрыштамасының болмау себептерiн (мұндай факт болған жағдайда) түсiндiрме жазбада мiндеттi түрде көрсетедi, бұл ретте, енгiзiлген материалдарға тиiстi органға келiсу үшiн енгiзiлгенiн растайтын құжаттың көшiрмесi қоса берiледi. Мұндай растау болмаған жағдайда, жоба мүдделi органға келiсуге жiберiлмеген болып есептеледi.
Қажет болған ретте, әкiмнiң, әкiм орынбасарының немесе аппарат басшысының нұсқауы бойынша жоба қосымша келiсуге жiберiлуi мүмкiн.

29. Проекты, предусматривающие увеличение лимитов штатной численности исполнительных органов и местных исполнительных органов районов, городов Кокшетау и Степногорска, государственный орган-разработчик готовит после предварительного согласования акимом.
30. К проекту разработчиком в обязательном порядке прилагается пояснительная записка с обоснованием необходимости принятия данного проекта, социально-экономических последствий, в случае его принятия, предполагаемые финансовые затраты, связанные с его реализацией, а также сведения о том, какие акты акимата и акима ранее были приняты по данному вопросу, и как они исполнялись.
Если проекты актов носят нормативный характер и/или затрагивают социально-экономические вопросы, разработчик в пояснительной записке обязан указать конкретные цели, сроки ожидаемых результатов и предполагаемую эффективность вносимых предложений. В случае принятия акиматом или акимом данных актов, разработчик, по итогам их реализации, должен представить краткий отчет о результатах их действия в соответствии с установленными в актах сроками.
31. Разработчик проекта одновременно в проекте предусматривает нормы по приведению постановлений акимата и/или решений и распоряжений акима в соответствие с принимаемым актом и/или предусматривает поручение о соответствующем их приведении с установлением конкретных сроков.
32. Проекты разрабатываются государственными органами по своей инициативе, по поручениям акима либо вышестоящих государственных органов.
Проекты могут быть разработаны аппаратом по поручению акима.
33. При принятии нормативного правового акта совместно с областным маслихатом государственный орган-разработчик вносит проект в аппарат акима в порядке, установленном настоящим Регламентом.
Проект, прошедший экспертизу в аппарате и рассмотренный членами акимата, вносится государственным органом-разработчиком в аппарат областного маслихата за десять рабочих дней до дня сессии маслихата с приложением необходимых документов.
При необходимости принятия акта совместно с областным маслихатом по административно-территориальному устройству области разработчиком проекта является отдел организационно-инспекторской работы аппарата.
34. Государственный орган-разработчик проектов размещает проекты в модуле "НПА" через систему электронного документооборота с необходимыми документами в форме электронных документов, удостоверенные с применением электронной цифровой подписи руководителя юридической службы (либо лица, исполняющего его обязанности) и руководителя государственного органа.
Данный порядок не распространяется на проекты, разработанные территориальными подразделениями центральных исполнительных органов, государственными предприятиями, акционерными обществами и товариществами с ограниченной ответственностью, контрольный пакет акций (доля участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, которые вносятся в бумажном виде сопроводительным письмом.

29. Аудандар, Көкшетау және Степногорск қалалары атқарушы органдары мен жергілікті атқарушы органдарының штат санының лимитін арттыруды қарастыратын жобаларды әзірлеуші – мемлекеттік орган алдын ала әкіммен келіскеннен кейін дайындайды.
30. Әзiрлеушi осы жобаны қабылдау қажеттiлiгiн, ол қабылданған жағдайда, әлеуметтiк-экономикалық салдарын, оны iске асырумен байланысты болжанып отырған қаржы шығыстары негізделген түсiндiрме жазбаны, сондай-ақ бұл мәселе бойынша бұрын әкiмдіктің және әкiмнiң қандай актiлерi қабылданғаны және олардың қалай орындалғаны туралы мәлiметтердi мiндеттi түрде жобаға қоса бередi.
Егер актiлердiң жобалары нормативтiк сипатта болса және (немесе) әлеуметтiк-экономикалық мәселелердi қозғаса, әзiрлеушi түсiндiрме жазбада нақты мақсаттарды, күтiлiп отырған нәтижелердiң мерзiмдерін және енгiзiлiп отырған ұсыныстардың болжанып отырған тиiмдiлiгін көрсетуге мiндеттi. Бұл актiлердi әкiмдік немесе әкiм қабылдаған жағдайда, оларды іске асыру қорытындылары бойынша, әзiрлеушi, актілерде белгiленген мерзiмдерге сәйкес олардың қолданылуының нәтижелері туралы қысқаша есеп тапсыруы тиiс.
31. Жобаны әзiрлеушi жобада бiр мезгiлде әкiмдік қаулыларын және (немесе) әкiм шешiмдерi мен өкімдерiн қабылданатын актiлерге сәйкес келтiру жөнінде норма көздейдi және (немесе) нақты мерзiмдер белгiлей отырып, оларды сәйкес келтiру туралы тапсырманы көздейдi.
32. Жобалар мемлекеттік органдармен өздерінің бастамасы бойынша, әкімнің немесе жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмалары бойынша әзірленеді.
Жобалар әкімнің тапсырмасы бойынша аппаратпен әзірленуі мүмкін.
33. Нормативтік құқықтық актіні облыстық мәслихатпен бірлесіп қабылдаған жағдайда, әзірлеуші-мемлекеттік орган жобаны әкімнің аппаратына осы Регламентпен белгіленген тәртіпте енгізеді.
Аппаратта сараптамадан өткен және әкімдіктің мүшелерімен қаралған жобаны әзірлеуші-мемлекеттік орган облыстық мәслихаттың аппаратына қажетті құжаттарды қоса отырып мәслихат сессиясы өтетін күнге дейін он жұмыс күн бұрын енгізеді.
Облыстың әкімшілік-аумақтық құрылысы бойынша облыстық мәслихатпен бірлесіп акт қабылдау қажеттілігі болған жағдайда, аппараттың ұйымдастыру-инспекторлық жұмыс бөлімі жобаның әзірлеушісі болып саналады.
34. Жобалардың әзірлеуші-мемлекеттік органы жобаларды заң қызметі басшысының (немесе оның міндеттерін атқаратын тұлғаның) және мемлекеттік орган басшысының электрондық сандық қолтаңбасын қолдану жолымен куәландырылған электрондық құжаттардың нысанында қажетті құжаттарымен қоса электрондық құжат айналымының жүйесі арқылы "НҚА" модуліне орналастырады.
Бұл тәртіп орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерімен, мемлекеттік кәсіпорындармен, акцияларының бақылаулы пакеті (жарғылық капиталында қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдармен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктермен әзірленген жобаларға тарамайды, олар ілеспе хатпен қоса қағаз түрінде енгізіледі.

35. Проекты разрабатываются с учетом требований Правил оформления и согласования нормативных правовых актов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773.
36. Аким либо по его поручению руководитель аппарата, в целях оперативного принятия решения, могут определить иную процедуру согласования проектов распоряжений.
Аппарат, руководитель аппарата, заместители акима согласовывают проекты распоряжений и решений с оформлением листа согласования в форме электронного документа либо по форме согласно приложения 2 к настоящему Регламенту.
37. Общий срок рассмотрения проекта членами акимата, проведение экспертизы отделами аппарата не превышает двадцати рабочих дней, за исключением, когда постановление акимата является результатом оказания государственной услуги – срок не превышает трех рабочих дней.
Проведение экспертизы отделами аппарата осуществляется в течение не более трех рабочих дней.
38. На любой стадии прохождения экспертизы в аппарате акима проект может быть отклонен по мотивированным основаниям.
39. В случае, если при рассмотрении проект был возвращен на доработку, разработчик дорабатывает и представляет данный проект повторно с соблюдением пункта 34 настоящего Регламента.
40. К вносимым государственными органами проектам, подготовленным на государственном и русском языках, прилагаются:
1) пояснительная записка по форме согласно приложению 3 к настоящему Регламенту, на государственном и русском языке, подписываемая руководителем государственного органа-разработчика либо лицом, исполняющим его обязанности;
2) копии поручений (протоколов), во исполнение которых разработан проект;
3) письменные ходатайства с резолюцией акима;
4) копии ранее принятых актов по данному вопросу;
5) письма заинтересованных государственных органов и организаций о согласовании проекта;
6) протоколы разногласий;
7) соответствующие расчеты, копия решения областной бюджетной комиссии;
8) копии экспертных заключений аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
41. Аппарат по результатам проверки на аутентичность его текстов, проведения экспертизы возвращает проект разработчику на доработку по основаниям:
1) неаутентичности текстов проекта на государственном и русском языках;
2) несоответствия его законодательству Республики Казахстан;
3) представления с нарушением требований настоящего Регламента.
42. После рассмотрения проекта в отраслевом отделе аппарата, проект рассматривается в юридическом отделе для осуществления проверки соблюдения правил юридической техники и соответствия проекта законодательству Республики Казахстан.
По результатам проведения правовой экспертизы юридический отдел:
согласовывает проект;
отказывает в согласовании проекта в случае, если рассматриваемый вопрос не входит в компетенцию акимата или акима;
возвращает на доработку в случае нарушения норм действующего законодательства Республики Казахстан и юридической техники.

35. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 тамыздағы № 773 қаулысымен бекітілген Нормативтiк құқықтық актілерді ресiмдеу және келiсу қағидаларының талаптарын ескере отырып, әзірленді.
36. Әкім немесе оның тапсырмасы бойынша аппарат басшысы шұғыл түрде шешім қабылдау мақсатында өкімдердің жобаларын келісудің басқа рәсімін белгілей алады.
Аппарат, аппарат басшысы, әкімнің орынбасарлары электрондық құжат нысанында немесе осы Регламенттің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша келісу парағын рәсімдеу арқылы өкімдердің және шешімдердің жобаларын келіседі.
37. Әкімдіктің мүшелерімен жобаны қараудың жалпы мерзімі, аппарат бөлімдерімен сараптама жүргізу, әкімдік қаулысы мерзімі үш жұмыс күнінен аспайтын мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі болған жағдайды қоспағанда, жиырма жұмыс күнінен аспайды.
Аппарат бөлімдерімен сараптама жүргізу үш жұмыс күнінен аспайтын уақыт барысында жүзеге асырылады.
38. Әкімнің аппаратында жобаның сараптамадан өтуінің кез келген сатысында дәлелді негіздемелер бойынша бас тартылуы мүмкін.
39. Қарау барысында жоба пысықтауға кері қайтарылған жағдайда, әзірлеуші пысықтайды және аталған жобаны осы Регламенттің 34-тармағын сақтай отырып екінші қайтара ұсынады.
40. Мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалып мемлекеттік органдармен енгізілетін жобаларға қоса ұсынылады:
1) осы Регламенттің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірлеуші-мемлекеттік органның басшысы немесе оның міндетін атқаратын тұлға қол қоятын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі түсініктеме жазба;
2) орындалуы үшін әзірленген жоба тапсырмаларының (хаттамалардың) көшірмелері;
3) әкімнің бұрыштамасымен жазбаша өтінішхаттар;
4) осы мәселе бойынша бұған дейін қабылданған актілердің көшірмелері;
5) жобаны келісу туралы мүдделі мемлекеттік органдардың және ұйымдардың хаттары;
6) келіспеушілік хаттамалары;
7) тиісті есептер, облыстық бюджеттік комиссия шешімінің көшірмесі;
8) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредитацияланған бірлестіктерінің және Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлердің ұлттық палатасының сараптамалық қорытындыларының көшірмелері.
41. Аппарат мәтіндердің сәйкестілігіне жүргізілген тексерістің, сараптаманың нәтижелері бойынша жобаны келесі негіздер бойынша пысықтауға қайтарады:
1) жоба мәтiндерiнiң мемлекеттiк тілдегі және орыс тiлiндегі мәтіндердің түпнұсқалы еместiгi;
2) оның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтiндiгi;
3) осы Регламенттің талаптарын бұза отырып ұсынылуы.
42. Жобаны аппараттың салалық бөлімінде қарағаннан кейін, жоба заң техникасы ережелерінің сақталуын және жобаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестілігін тексеруді жүзеге асыру үшін заң бөлімінде қаралады.
Заң бөлімі құқықтық сараптаманы жүргізудің нәтижелері бойынша:
жобамен келіседі;
қаралатын мәселе әкімдіктің немесе әкімнің құзыретіне жатпайтын болса, жобамен келісуден бас тартады;
қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары және заң техникасы бұзылған жағдайда, жоба пысықтауға кері қайтарылады.

43. После проведения правовой экспертизы проект направляется в отдел документационного обеспечения для проведения редакционной экспертизы и проверки аутентичности текстов на государственном и русском языках.
44. После проведения экспертизы проекта отделами аппарата, проект согласовывается членами акимата, заместителями акима, начиная с заместителя акима, курирующего соответствующий вопрос. Окончательное согласование осуществляет руководитель аппарата.
45. Проект может быть отклонен:
1) по решению акима по любым основаниям;
2) на основании голосования членов акимата на заседании акимата.
46. Представление на подпись акиму проекта с приложением листа согласования осуществляет отдел документационного обеспечения аппарата.
47. Постановления акимата, решения и распоряжения акима подписываются акимом. Исключается внесение исправлений в подлинники актов после их подписания.
48. Регистрация и учет актов акимата и акима осуществляются отделом документационного обеспечения аппарата.
49. Подписанным актам акимата и акима присваиваются регистрационные номера, состоящие:
1) для несекретных актов акимата - из буквы "а" (акимат), порядкового номера заседания акимата, порядкового учетного номера акта с начала календарного года.
В случае принятия постановления акимата как результата оказания государственной услуги – из идентификационного номера, который присваивается посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, указываемый вместо следующего порядкового учетного номера;
2) для актов акима - из учетного порядкового номера с начала календарного года.
Акты ограниченного распространения оформляются пометкой "Для служебного пользования", № экз. ______ в правом верхнем углу первого листа, после подписания им присваиваются номера соответствующего учетного массива.
Служба по защите государственных секретов аппарата присваивает регистрационные номера для актов особой важности, совершенно секретных и секретных актов в соответствии с требованиями ведения секретного делопроизводства.
50. Заверенные копии постановлений акимата, решений и распоряжений акима рассылаются отделом документационного обеспечения аппарата в соответствии с утвержденной руководителем аппарата рассылкой, заполненной государственным органом-разработчиком.
Акты акимата и акима, подлежащие регистрации в органах юстиции, рассылаются адресатам после регистрации.
Подлинники постановлений акимата, решений и распоряжений акима вместе с листами согласования хранятся в отделе документационного обеспечения аппарата.
Ответственность за своевременный выпуск и рассылку документов адресатам несет отдел документационного обеспечения аппарата.

43. Құқықтық сараптама өткізілгеннен кейін жоба редакциялық сараптама жүргізу және мәтіндердің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі сәйкестілігін тексеру үшін құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне жолданады.
44. Аппарат бөлімдерімен сараптама өткізілгеннен кейін, жоба әкімдіктің мүшелерімен, тиісті мәселені қадағалайтын әкімнің орынбасарынан бастап әкімнің орынбасарларымен келісіледі. Түпкілікті келісуді аппарат басшысы жүзеге асырады.
45. Жобадан бас тартылуы мүмкін:
1) кез келген негіздер бойынша әкімнің шешімі бойынша;
2) әкімдіктің мәжілісінде әкімдік мүшелерінің дауыс беруінің негізінде.
46. Келісу парағымен қоса жобаны әкімнің қол қоюына ұсынуды аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
47. Әкімдіктің қаулыларына, әкімнің шешімдері мен өкімдеріне әкім қол қояды. Қол қойылғаннан кейін актілердің түпнұсқаларына түзетулер енгізуге жол берілмейді.
48. Әкімдік пен әкімнің актілерін тіркеуді және есепке алуды аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
49. Әкімдік пен әкімнің қол қойылған актілеріне тіркеу нөмірлері беріледі, олар:
1) әкімдіктің құпия емес актілері үшін – "а" (әкімдік) әрпінен, әкімдік мәжілісінің реттік нөмірінен, күнтізбелік жылдың басынан бергі актінің реттік есепті нөмірінен тұрады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі ретінде әкімдіктің қаулысы қабылданған жағдайда сәйкестендіру нөмірінен тұрады, ол келесі реттік есепті нөмірінің орнына көрсетілетін рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы беріледі;
2) әкімнің актілері үшін – күнтізбелік жылдың басынан бергі реттік есепті нөмірінен.
Таратылуы шектеулі актілер бірінші парақтың жоғарғы оң жағында "Қызмет бабында пайдалану үшін", № ______ дана белгісімен рәсімделеді, қол қойылғаннан кейін оларға тиісті есепті массивтің нөмірі беріледі.
Аппараттың мемлекеттік құпияларды қорғау қызметі құпия іс жүргізудің талаптарына сәйкес ерекше құпия, өте құпия және құпия актілер үшін тіркеу нөмірін береді.
50. Әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің бекітілген көшірмелері аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімімен аппарат басшысымен бекітілген, әзірлеуші-мемлекеттік органмен толтырылған таратылымға сәйкес таратылады.
Әділет органдарында тіркелуі тиісті әкімдік пен әкімнің актілері тіркелгеннен кейін тиісті мекенжайларға таратылады.
Әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің түпнұсқалары келісу парағымен қоса аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде сақталады.
Құжаттарды уақытында шығару және тиісті мекенжайларға тарату жауапкершілігі аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне жүктеледі.

51. Замена ранее разосланных экземпляров постановлений акимата, решений и распоряжений акима при технических ошибках может быть произведена только с разрешения руководителя аппарата. В этом случае, первоначально разосланные документы должны быть отозваны в аппарат. При этом получателям первоначально разосланных экземпляров рассылаются исправленные варианты постановлений с пометкой "Бурынғы жіберілгеннің орнына" ("Взамен ранее разосланного").
52. Учет, систематизация и ведение контрольных экземпляров принятых акиматом и акимом актов, внесение в них всех текущих изменений и дополнений осуществляется отделом документационного обеспечения аппарата.
53. Работа с подлинниками постановлений, вынос из здания аппарата не допускается.
54. Акты акимата и (или) акима, носящие общеобязательное значение, касающиеся прав, свобод граждан, подлежат государственной регистрации территориальными органами Министерства юстиции Республики Казахстан и обязательному официальному опубликованию.
55. Направление актов для публикации осуществляется юридическим отделом аппарата.
56. Государственный орган-разработчик в течении семи рабочих дней со дня получения заверенных копий нормативных правовых актов акимата и акима, публикуют их на интернет-ресурсе акима с размещением пресс-релиза на государственном и русском языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и/или правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности акта акимата или акима.
57. Государственные органы осуществляют постоянный мониторинг принятых постановлений, решений и распоряжений акима, разработчиками которых они являлись, для выявления противоречащих законодательству и устаревших норм права, оценки эффективности их реализации и своевременно принимать меры по внесению в них изменений и дополнений или признанию их утратившими силу.
Информацию по результатам мониторинга представляется к 30 числу последнего месяца квартала в юридический отдел аппарата.
58. При принятии новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня, государственными органами в течение трех рабочих дней анализируются акты акимата и акима, связанные с предметом регулирования новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня.
В случае выявления несоответствия актов акимата и акима новым нормативным правовым актам вышестоящего уровня, в месячный срок со дня введения в действие новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня, государственными органами принимаются меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном настоящим Регламентом.

51. Техникалық қателер орын алған кезде әкімдік қаулыларының, әкім шешімдерінің және өкімдерінің бұған дейін жолданған даналарын ауыстыру аппарат басшысының рұқсатымен ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте, алғаш жолданған құжаттар аппаратқа қайтарылуы тиіс. Сондай-ақ, алғаш рет жолданған даналардың алушыларына "Бұрынғы жіберілгеннің орнына" ("Взамен ранее разосланного") белгісімен қаулылардың түзетілген нұсқалары таратылады.
52. Әкiмдік және әкiм қабылдаған актілердің есебiн, жүйеленуiн және бақылау даналарын жүргiзудi, оларға ағымдағы өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзудi аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
53. Қаулылардың түпнұсқаларымен жұмыс жүргізуге, аппараттың ғимаратынан шығаруға жол берілмейді.
54. Әкімдіктің және (немесе) әкімнің жалпыға міндетті маңызы бар, азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты актілері Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аумақтық органдарында мемлекеттік тіркеуге және міндетті түрде ресми жариялануға жатады.
55. Әктілерді жариялауға жолдауды аппараттың заң бөлімі жүзеге асырады.
56. Әзірлеуші-мемлекеттік орган әкімдік пен әкімнің нормативтік құқықтық актілерінің бекітілген көшірмелерін алған күннен бастап жеті жұмыс күнінің ішінде оларды мемлекеттік және орыс тілдерінде баспасөз-релизді орналастыру арқылы әкімнің интернет-ресурсында жариялайды, ол нақтылы мақсаттарды, әлеуметтік-экономикалық және/немесе құқықтық салдарды, сондай-ақ әкімдік пен әкім актісінің болжамды тиімділігі туралы ақпаратты қамтиды.
57. Мемлекеттік органдар заңнамаға қайшы келетінді анықтау және құқық нормасын жою, оларды іске асырудың тиімділігін бағалау және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану бойынша уақытында шара қолдану үшін өздері әзірлеушісі болып қабылданатын қаулыларға, шешімдер мен өкімдерге тұрақты мониторингті жүзеге асырады.
Мониторингтің нәтижелері бойынша ақпарат аппараттың заң бөліміне тоқсанның соңғы айының 30-ына ұсынылады.
58. Жоғары тұрған деңгейдің жаңа нормативтік құқықтық актілерін қабылдау кезінде, мемлекеттік органдар үш жұмыс күнінің ішінде жоғары тұрған деңгейдің жаңа нормативтік құқықтық актілерін реттеу мәнімен байланысты болатын әкімдік пен әкімнің актілерін талдайды.
Әкімдік пен әкімнің актілері жоғары тұрған деңгейдің жаңа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, жоғары тұрған деңгейдің жаңа нормативтік құқықтық актісі қолданысқа енгізілген күнінен бастап бір ай ішінде мемлекеттік органдармен осы Регламентте белгіленген тәртіпте өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу, немесе олардың күші жойылды деп тану бойынша шаралар қолданылады.

59. Предоставление доступа заинтересованным лицам для ознакомления с принятыми акиматом и акимом нормативным правовыми актами, кроме тех, которые содержат государственные секреты или охраняемую законом тайну, является обязательным и осуществляется аппаратом в порядке, определяемом руководителем аппарата.
5. Порядок организации исполнения законодательных актов, актов и поручений
Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата
и акима
60. Организация исполнения законодательных актов, актов Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан", настоящим Регламентом и иным законодательством Республики Казахстан.
61. На контроль берутся законодательные акты, акты и поручения Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата, акима и иные поручения государственных органов и должностных лиц в пределах своей компетенции.
62. Ответственность за своевременное и качественное исполнение законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима возлагается на первых руководителей исполнительных органов, которым они направлены на исполнение.
63. В поручении акима и его заместителей устанавливаются сроки исполнения документов. В случае не установления сроков, определяется месячный срок исполнения, исчисляемый со дня поступления документа, а при наличии грифа "срочно" - десятидневный срок.
64. Если поручение не может быть выполнено в установленный срок, то первый руководитель органа, ответственного за исполнение поручения (либо лицо, исполняющее его обязанности), должен сообщить о причинах задержки и в установленном порядке ходатайствовать о продлении срока его исполнения. Продление срока исполнения поручения допускается не более двух раз.
65. Обеспечение деятельности по контролю за сроками исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима осуществляется аппаратом в порядке, определяемом акимом.

59. Мемлекеттiк құпиялардан немесе заңмен қорғалатын құпиядан тұратындарынан басқа, әкiмдік және әкiм қабылдаған нормативтiк құқықтық актілермен танысу үшiн мүдделi тұлғаларға қолжетімділікті беру мiндеттi болып табылады және оны аппарат басшысы белгілеген тәртiппен аппарат жүзеге асырады.
5. Заң актілерін, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң,
Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілерi мен тапсырмаларын
орындауды ұйымдастыру тәртiбi
60. Заң актілерін, Қазақстан Республикасының Президентi, Yкiметi, Премьер-Министрi, әкiмдік және әкiм актілерін орындауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының өзге заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
61. Заң актілері, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің, әкiмнiң актілері мен тапсырмалары және мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың өз құзыреттері шегіндегі өзге де тапсырмалары бақылауға алынады.
62. Заң актілерінің, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының уақытылы әрі сапалы орындалуына жауапкершiлiк осылар орындауға жiберiлген атқарушы органдардың бiрiншi басшыларына жүктеледi.
63. Әкiмнiң және оның орынбасарларының тапсырмаларында құжаттарды орындаудың мерзiмдерi белгiленедi. Мерзiмдер белгiленбеген жағдайда, құжаттың түскен күнiнен есептелетiн орындаудың бiр айлық мерзiмi, ал "шұғыл" деген белгі болған жағдайда - он күндiк мерзiм белгiленедi.
64. Егер тапсырманың белгiленген мерзiмiнде орындалуы мүмкiн болмаса, онда тапсырманың орындалуына жауапты органның бiрiншi басшысы (не оның мiндетiн атқарушы адам) кiдiрудiң себептерi туралы хабарлауға және оны орындау мерзiмiн ұзарту туралы белгіленген тәртіппен өтiнiш беруі тиiс. Тапсырманы орындау мерзiмiн ұзартуға екi реттен артық жол берiлмейдi.
65. Заң актілерінің, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу мерзiмдерiн бақылау жөнiндегi қызметтi қамтамасыз етуді аппарат әкім айқындаған тәртіппен жүзеге асырады.

66. Аппарат, систематически информируя акима о ходе выполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима, обеспечивает деятельность акима по контролю за их исполнением.
Заместители акима, руководитель аппарата по фактам грубых нарушений установленного порядка исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима могут вносить предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
67. Акты акимата и акима, в которых указываются сроки представления информации и которыми утверждаются какие-либо планы мероприятий, отделом документационного обеспечения аппарата берутся на контроль, на актах проставляется штамп "Бақылауға алынды".
Контроль за сроками исполнения актов акимата и акима осуществляет отдел документационного обеспечения аппарата, который составляет перечни контрольных актов, ежемесячно направляет в отраслевые отделы аппарата перечни актов, стоящих на контроле с указанием сроков представления информаций.
Контроль за исполнением государственными органами поручений, изложенных в актах акимата и акима, осуществляют отраслевые отделы аппарата, в компетенции которых находится соответствующий вопрос.
Отраслевые отделы аппарата сообщают в отдел документационного обеспечения аппарата дату и номер представленной государственным органом-исполнителем информации по контрольным актам акимата и акима для создания единой электронной базы, осуществления мониторинга и анализа исполнения актов.
68. Срок исполнения актов акимата и акима может быть продлен акимом или лицом, исполняющим его обязанности, на основании письменного ходатайства руководителя государственного органа, ответственного за исполнение.
69. Снятия с контроля актов акимата и акима либо решения о продлении сроков исполнения осуществляется по резолюции или пометки "в дело" акима области либо заместителя акима, на которого возложен контроль исполнения.
6. Порядок организации рассмотрения проектов постановлений Правительства
Республики Казахстан, распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан,
законопроектов
70. Проекты постановлений Правительства Республики Казахстан, распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан, законопроектов (далее – проекты НПА) в обязательном порядке согласовываются с заинтересованными в силу их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, государственными органами в форме электронных документов на интранет-портале государственных органов (далее – ИП ГО).

66. Аппарат заң актілерінің, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы әкiмдi жүйелi хабардар ете отырып, әкімнің олардың орындалуын бақылау жөнiндегі қызметiн қамтамасыз етедi.
Әкімдік пен әкім актілерінің орындалу мерзімдерін бақылауды аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады, ол бақылаулы актілердің тізбесін құрастырады, ай сайын аппараттың салалық бөлімдеріне ақпараттарды ұсыну мерзімдерін көрсету арқылы бақылауда тұрған актілердің тізбесін жолдайды.
Әкімдіктің және әкімнің актілерінде баяндалған тапсырмаларды мемлекеттік органдармен орындалуын бақылауды тиісті мәселе құзыретіне жататын аппараттың салалық бөлімдері жүзеге асырады.
Аппараттың салалық бөлімдері аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне орындаушы-мемлекеттік органмен ұсынылған әкімдік пен әкімнің бақылаулы актілері бойынша ақпараттың күні мен нөмірін бірыңғай электрондық база құру, актілердің орындалуына мониторинг пен талдауды жүзеге асыру үшін хабарлайды
67. Ақпарат ұсыну мерзімдері көрсетілген және олармен қандай да бір іс-шаралар жоспары бекітілетін әкімдіктің және әкімнің актілері аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімімен бақылауға алынады, актілерге "Бақылауға алынды" мөртабаны басылады.
Әкімдік пен әкім актілерінің орындалу мерзімдерін бақылауды аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
68. Әкімдіктің және әкімнің актілерін орындау мерзімі әкіммен немесе оның міндеттерін орындайтын тұлғамен орындалуына жауапты мемлекеттік орган басшысының жазбаша өтінішхатының негізінде ұзартылуы мүмкін.
69. Әкімдік пен әкім актілерін бақылаудан алу немесе орындау мерзімдерін ұзарту туралы шешім қабылдау, облыс әкімінің немесе орындалуын бақылау жүктелген орынбасарының бұрыштамасы немесе "іске" белгісі бойынша жүзеге асырылады.
6. Заң жобаларын, Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулыларының, Премьер-Министрi
өкімдерінің жобаларын қарауды ұйымдастыру тәртiбi
70. Заң жобалары, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі өкімдерінің жобалары (бұдан әрі – НҚА) міндетті түрде Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреттілігінің шегінде мүдделі мемлекеттік органдармен мемлекеттік органдардың интранет-порталында (бұдан әрі – МОИП) электрондық құжат нысанында келісіледі.

71. После размещения на ИП ГО государственным органом-разработчиком проекта НПА в форме электронных документов, пояснительной записки к нему и других необходимых документов, удостоверенные с применением электронной цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов, направленный соответствующим государственным органам на согласование, проект согласовывается посредством ИП ГО следующим образом:
1) отдел документационного обеспечения аппарата указывает срок согласования (не более восьми рабочих дней, если иное не указано государственным органов-разработчиком для проектов постановлений и законопроектов; не более четырех рабочих дней, если иное не указано государственным органов-разработчиком для проектов распоряжений Премьер-Министра) и заместителя акима либо руководителя аппарата для согласования проекта НПА, который в свою очередь определяет исполнителя в лице отраслевого отдела или исполнительного органа;
2) по итогам рассмотрения проекта НПА заместителем акима либо руководителем аппарата представляется ответ согласно главы 4.4 Регламента Правительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300.
Ответственность за сроки согласования несет исполнитель.
72. Контроль за соблюдением сроков согласования проекта НПА осуществляет отдел документационного обеспечения аппарата.
Приложение 1
к Регламенту
акимата
Акмолинской
области
Лист учета результатов голосования по проекту постановления акимата области
"__________________________________________________"
(наименование проекта)
Проект вносит: ______________________________________________________
(наименование государственного органа-разработчика)
№ п/п
ФИО членов акимата области
Должность
"За"
"Против"
"Воздержался"
Дата
1.
первый заместитель акима области
2.
заместитель акима области
3.
заместитель акима области
4.
заместитель акима области
5.
руководитель аппарата акима области
6.
руководитель управления
Руководители государственных органов (Ф.И.О. должность)
Прохождение экспертизы в аппарате акима области
1.
Руководитель отраслевого отдела
2
Руководитель юридического отдела
3
Руководитель отделом документационного обеспечения
4
Главный специалист – переводчик
5
Главный специалист – юрист
6
Главный специалист отдела документационного обеспечения
Подготовил:________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., должность руководителя)
____________________
(телефон) _____ _____________20___ года
Приложение 2
к Регламенту
акимата
Акмолинской
области
Лист согласования к проекту решения, распоряжения акима области
"__________________________________________________"
(наименование проекта)
Проект вносит: ______________________________________________________
(наименование государственного органа-разработчика)
Заместители акима области
Роспись
Дата
Особые отметки
Руководитель аппарата акима области
Руководители областных управлений и ведомств
Руководитель отраслевого отдела
Руководитель юридического отдела
Руководитель отдела документационного обеспечения
Главный специалист- переводчик
Главный специалист – юрист
Главный специалист отдела документационного обеспечения
Подготовил: _________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О. должность руководителя)
__________________
(телефон) _____ _____________20__ г.
Приложение 3
к Регламенту
акимата
Акмолинской
области
Пояснительная записка к проекту постановления акимата (распоряжения, решения акима) области
"_______________________________________"
(наименование проекта)
Перечень сведений, которые должны быть отражены
Информация государственного органа-разработчика
1.
Государственный орган-разработчик
2.
Основание принятия со ссылкой на соответствующую норму нормативного правового акта
3.
Обоснование необходимости принятия проекта (конкретные цели и предполагаемая эффективность)
4.
Предполагаемые социально-экономические и/или/ правовые последствия в случае принятия проекта
5.
Предполагаемые финансовые затраты, связанные с реализацией проекта
Конкретные цели, сроки ожидаемых результатов и предполагаемая эффективность принятия проекта
6.
Сведения о ранее принятых правовых актах по данному вопросу и результатах их реализации
7.
Необходимость последующего приведения в соответствие с законодательством, предложения о внесении изменений/дополнений или признании утратившими силу ранее принятых правовых актов для приведения их в соответствие с проектом
Руководитель государственного органа-разработчика _______/__________
подпись
расшифровка подписи

71. НҚА әзірлеуші-мемлекеттік органмен МОИП электрондық құжаттардың нысанында НҚА жобасын, оның түсініктеме жазбасын және келісуге тиісті мемлекеттік органмен жолданған мемлекеттік органның электрондық цифрлық қолтаңбасын қолдану арқылы куәландырылған басқа да қажетті құжаттарды орналастырғаннан кейін, жоба МОИП арқылы келесідей түрде келісіледі:
1) аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі келісу мерзімін (әзірлеуші-мемлекеттік органмен қаулылардың жобалары және заң жобалары үшін басқасы көрсетілмеген болса, сегіз жұмыс күнінен көп емес; әзірлеуші-мемлекеттік органмен Премьер-Министрі өкімдерінің жобалары үшін басқасы көрсетілмеген болса, төрт жұмыс күнінен көп емес) және НҚА жобаларын келісу үшін әкім орынбасарын немесе аппарат басшысын көрсетеді, ол өз кезегінде салалық бөлім немесе атқарушы орган ретінде орындаушыны белгілейді;
2) НҚА жобасын әкім орынбасарымен немесе аппарат басшысымен қараудың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 қаулысымен бекітілген Регламенттің 4.4-тарауына сәйкес жауап ұсынылады.
Келісу мерзіміне жауапкершілік орындаушыға жүктеледі.
72. НҚА жобаларын келісу мерзімдерінің сақталуын бақылауды аппараттың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
Ақмола облысы
әкімдігінің регламентіне
1-қосымша
"__________________________________________________"
(жобаның атауы)
облыс әкімдігі қаулысының жобасы бойынша дауыс беру нәтижелерін есепке алу
парағы
Жобаны енгізеді: ___________________________________________________
(әзірлеуші-мемлекеттік органның атауы)
№ р/б
Облыс әкімдігі мүшелерінің ТАӘ
Лауазымы
"Иә"
"Қарсы"
"Қалыс қалды"
күні
1.
облыс әкімінің бірінші орынбасары
2.
облыс әкімінің орынбасары
3.
облыс әкімінің орынбасары
4.
облыс әкімінің орынбасары
5.
облыс әкімі аппаратының басшысы
6.
басқарма басшысы
Мемлекеттік органдардың басшылары (Т.А.Ә. лауазымы)
Облыс әкімінің аппаратында сараптамадан өтуі
1.
Салалық бөлімнің басшысы (Т.А.Ә.)
2
Заң бөлімінің басшысы
3
Құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы
4
бас маман – аудармашы
5
бас маман - заңгер
6
Құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бас маманы
Дайындады: __________________________________________________________
(басшының қолтаңбасы, Т.А.Ә., лауазымы)
__________
(телефоны) 20 ___ жылғы _____
Ақмола облысы әкімдігінің
регламентіне 2-қосымша
"__________________________________________________"
(жобаның атауы)
облыс әкімі шешімінің, өкімінің жобасына келісу парағы
Жобаны енгізеді: ____________________________________________________
(әзірлеуші-мемлекеттік органның атауы)
Облыс әкімінің орынбасарлары
Қолтаңбасы
Күні
Ерекше белгілер
Облыс әкімі аппаратының басшысы
Облыстық басқармалар мен ведомстволардың басшылары
Салалық бөлімінің басшысы
Заң бөлімінің басшысы
Құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы
бас маман – аудармашы
бас маман - заңгер
Құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бас маманы
Дайындаған:
(басшының қолтаңбасы, аты-жөні, лауазымы )
____________
(телефоны) 20__ ж._____ _____________
Ақмола облысы
әкімдігінің регламентіне
3-қосымша
"_______________________________________"
(жобаның атауы)
облыс әкімдігі қаулысының (әкім өкімінің, шешімінің) жобасына түсініктеме жазба
Көрсетілуі тиісті мәліметтердің тізбесі
Әзірлеуші-мемлекеттік органның ақпараты
1.
Әзірлеуші-мемлекеттік орган
2.
Нормативтік құқықтық актінің тиісті нормасына сілтеме жасай отырып, қабылдаудың негіздемесі
3.
Жобаны қабылдау қажеттілігінің негіздемесі (нақтылы мақсаттары және болжамды тиімділігі)
4.
Жоба қабылданған жағдайдағы болжамды әлеуметтік-экономикалық және/немесе құқықтық салдары
5.
Жобаны іске асырумен байланысты болатын болжамды қаржылық шығындар
Күтілетін нәтижелердің нақтылы мақсаттары, мерзімдері және жобаны қабылдаудың болжамды тиімділігі
6.
Осы мәселе бойынша бұған дейін қабылданған құқықтық актілер және оларды іске асырудың нәтижелері туралы мәліметтер
7.
Алдағы уақыттағы заңнамаға сәйкестендірудің, оларды жобамен сәйкестендіру үшін бұған дейін қабылданған құқықтық актілерге өзгерістер/толықтырулар енгізу немесе күші жойылды деп тану туралы ұсыныстардың қажеттілігі
Әзірлеуші-мемлекеттік органның басшысы ____________ / ______________
қолтаңбасы қолтаңбасының толық жазылуы