Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)"
Решение Алматинского областного маслихата от 20 мая 2015 года № 45-261. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 23 июня 2015 года № 3242.
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)".
2. Возложить на руководителя аппарата Алматинского областного маслихата Курманбаева Ерлана Бахытжановича опубликование настоящего решения после государственной регистрации в органах юстиции в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан и на интернет-ресурсе областного маслихата.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на руководителя аппарата акима Алматинской области Дюсембинова Султана Мырзабековича (по согласованию).
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.Председатель сессии
Областного маслихата К. Донсебаев
Секретарь областного маслихата Е. Келемсеит
Утверждены решением Алматинского областного маслихата от 20 мая 2015 года №45-261
Правила присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)" разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и регулируют порядок присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)" (далее – Звание).
2. Присвоение Звания является одним из важных моральных стимулов и выражением общественного признания особых заслуг награждаемых в сфере экономического, социального и духовного развития области (города, района).
3. Звание присваивается гражданам внесшим реальный и значительный вклад:
1) в социально-экономическое развитие области (города, района);
2) в демократизацию общества, осуществление мер по социальной защите населения области (города, района);
3) в проведение фундаментальных исследований по важнейшим направлениям естественных, технических и общественных наук, разработку и внедрение новой высокоэффективной техники и технологии;

"Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы" атағын беру Қағидаларын бекіту туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2015 жылғы 20 мамырдағы № 45-261 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2015 жылы 23 маусымда № 3242 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы" атағын беру Қағидалары бекiтiлсiн.
2. Алматы облыстық мәслихаты аппаратының басшысы Құрманбаев Ерлан Бақытжанұлына осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған интернет-ресурста және облыстық мәслихаттың интернет-ресурсында жариялау жүктелсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы облысы әкімі аппаратының басшысы Дүйсембінов Сұлтан Мырзабекұлына жүктелсін (келісім бойынша).
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы Қ. Дөнсебаев
Облыстық мәслихат хатшысы Е. Келемсеиіт
Алматы облыстық мәслихатының 2015 жылғы 20 мамырдағы № 45-261 шешімімен бекітілген
"Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы" атағын беру Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы" атағын беру Қағидалары "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген және "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы" атағын (бұдан әрі - Атақ) беру тәртiбiн реттейді.
2. Атақтың берілуі марапатталушылардың облыстың (қаланың, ауданның) экономикалық, әлеуметтік және рухани даму саласындағы ерекше еңбектерін қоғамның мойындағанын білдіру және маңызды моральдық ынталандырудың бірі болып табылады.
3. Атақ азаматтарға, олардың:
1) облыстың (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуына;
2) қоғамды демократияландыруға, облыс (қала, аудан) халқын әлеуметтік қорғау шараларын жүзеге асыруға;
3) жаратылыс, техникалық және қоғамдық ғылымдардың маңызды бағыттары бойынша іргелі зерттеулер жүргізуге, тиімділігі жоғары жаңа техника мен технология әзірлеу мен енгізуге;

4) в развитие, взаимодействие и обогащение культур народов, создание высокохудожественных произведений искусства, литературы и журналистики;
5) в практическую реализацию новых форм образования, нравственного и патриотического воспитания подрастающего поколения;
6) в охрану здоровья населения области (города, района), оздоровление окружающей природной среды, развитие физической культуры и спорта;
7) в государственную и военную службу;
8) в укрепление законности, правопорядка и общественной безопасности;
9) за благотворительную и меценатскую деятельность.
2. Порядок представления и присвоения Звания
4. Звание присваивается не более чем десяти гражданам в год.
5. Звание присваивается решением соответствующего маслихата по представлению акима области (города, района).
6. Ходатайство о присвоении Звания вносят на рассмотрение акима области (города, района) руководители государственных органов, учреждений, организаций, предприятий, ведомств, объединений, общественных организаций и творческих союзов.
7. Кандидатура на представление к Званию, характеристика на него рассматривается и утверждается на собрании трудового коллектива государственного органа, учреждения, организации, предприятия, ведомства, объединения, а также общественной организации где непосредственно работает претендент, представленный к Званию.
8. На каждого представляемого к Званию заполняется наградной лист по форме № 1 прилагаемой к Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, утвержденной распоряжением Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90. В наградном листе указываются фамилия, имя, отчество по документу, удостоверяющему его личность, должность, полное наименование цеха, отдела, объединения, учреждения, организации, где работает представляемый к присвоению Звания.
9. К наградному листу представляемых к Званию ученых, деятелей науки и техники, прилагается список научных работ, изобретателей – перечень внедренных изобретений.
10. К наградному листу прилагаются 2 цветных фотографии, размером 3х4 сантиметра.
11. В случае, если поступившее ходатайство о присвоении Звания не будет поддержано, то дается разъяснение о причинах такого решения в сроки установленные законодательством Республики Казахстан.
12. Лицам, получившим Звания, вручаются удостоверение, нагрудный знак и лента.
13. Изготовление удостоверений, нагрудных знаков и лент возлагается на аппарат акима области (города, района) и финансирование затрат на изготовление осуществляется за счет соответствующего местного бюджета.

4) халықтар мәдениетін дамыту, өзара әрекет ету мен байытуға, өнер, әдебиет және журналистикада жоғарғы көркем туындылар жасауға;
5) жеткіншек ұрпаққа адамгершілік және патриоттық тәрбие беруге, оқытудың жаңа түрлерін практикалық іс жүзіне асыруға;
6) облыс (қала, аудан) тұрғындарының денсаулығын сақтауға, қоршаған табиғи ортаны сауықтыруға, дене тәрбиесі мен спортты дамытуға;
7) мемлекеттік және әскери қызметке;
8) заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті нығайтуға;
9) меценаттық және қайырымдылық қызметіне қосқан нақты және маңызды үлесі үшін беріледі.
2. Атаққа ұсыну және беру тәртібі
4. Атақ жылына он азаматтан аспай беріледі.
5. Атақ облыс (қала, аудан) әкімінің ұсынысы бойынша тиісті мәслихаттың шешімімен беріледі.
6. Атақ беру туралы қолдаухатты мемлекеттік органдардың, мекемелердің, ұйымдардың, кәсіпорындардың, ведомстволардың, бірлестіктердің, қоғамдық ұйымдардың және шығармашылық одақтардың басшылары облыс (қала, аудан) әкімінің қарауына ұсынады.
7. Атаққа ұсынылып отырған үміткер тікелей жұмыс істейтін мемлекеттік органның, мекеменің, ұйымның, кәсіпорынның, ведомствоның, бірлестіктің, сондай-ақ қоғамдық ұйымның еңбек ұжымы жиналысында Атақ беру үшін ұсынылған кандидатура және оған берілетін мінездеме қаралып, бекітіледі.
8. Атаққа ұсынылушының әрқайсысына Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы Нұсқаулыққа қоса берілген № 1 нысан бойынша награда қағазы толтырылады. Награда қағазында Атақ беруге ұсынылушының жеке басын куәландыратын құжаты бойынша тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, жұмыс істеп жүрген цехтың, бөлімнің, бірлестіктің, мекеменің, ұйымның толық атауы көрсетіледі.
9. Атаққа ұсынылушы ғалымдар, ғылым мен техника қайраткерлерінің награда қағазына ғылыми жұмыстарының тізімі, өнертапқыштардың енгізген өнертабыстарының тізбесі қоса беріледі.
10. Награда қағазына 3х4 сантиметр көлемді түрлі-түсті 2 фотосурет қоса беріледі.
11. Атақ беру туралы қолдаухат қолдау таппаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімде оның себебі туралы түсіндірме беріледі.
12. Атақ берілген тұлғаларға куәлік, төсбелгі және лента тапсырылады.
13. Куәліктерді, төсбелгілерді және ленталарды дайындау облыс (қала, аудан) әкімінің аппаратына жүктеледі және дайындау шығынын қаржыландыру тиісті жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.

14. Прилагаемые к Званию удостоверение, нагрудный знак и ленту вручают аким области (города, района), секретарь областного (городского, районного) маслихата и уполномоченные официальные представители в торжественной обстановке.
15. О вручении удостоверения, нагрудного знака и ленты составляется протокол, который подписывается должностным лицом осуществившим вручение.
16. В случае утери нагрудного знака или ленты, прилагаемых к Званию, дубликат не выдается.
17. В случае утери прилагаемого к Званию удостоверения, дубликат может выдаваться с согласия акима области (города, района) по письменному
заявлению награжденного с предоставлением объявления о признании недействительным в связи с утерей, опубликованного на страницах местных средств массовой информации.
3. Описание удостоверения, нагрудного знака и ленты прилагаемых к Званию
Удостоверение
18. Удостоверение изготавливается из твердой обложки темно-синего цвета, в развернутом виде имеет размер 6,5х18,5 сантиметра, на лицевой стороне удостоверения изображен герб Алматинской области (города, района), типографическим шрифтом выполнена надпись на государственном языке "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы".
19. Внутренняя сторона удостоверения голубого цвета, на правой и левой стороне на государственном и русском языках имеется текст: "Алматы облысы (қаласы, ауданы)", "Алматинская область (город, район)" подчеркнутое красной линией, указывается номер удостоверения, фамилия, имя, отчество, номер, дата принятия решения маслихата области (города, района) и день выдачи.
20. На правой внутренней стороне изображен герб Алматинской области (города, района), на левую внутреннюю сторону удостоверения наклеивается фотография размером 3х4 сантиметра. Ниже фотографии ставится подпись акима области (города, района).
21. Подпись на удостоверении заверяется гербовой печатью.
22. Левый и правый листки удостоверения ламинируются.
Нагрудный знак
23. Нагрудный знак изготавливается из низкотемпературного металлосплава покрытый тонким слоем никеля и золота путем гальваники.
24. Нагрудный знак к Званию состоит из двух элементов: колодки и подвески. Фон текста в колодке заливается голубой эмалью и имеется надпись "Құрметті азаматы". В подвеске изображен герб Алматинской области (города, района).
Лента
25. Лента изготовлена из материала голубого цвета, длиной – 210 сантиметров, шириной – 20 сантиметров. По центру ленты расположены надпись обшитая нитками золотого цвета "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы" и герб Алматинской области (района, города). Концы ленты обрамлены бахромой золотого цвета.

14. Атаққа қоса берілетін куәлікті, төсбелгіні және лентаны облыс (қала, аудан) әкімі, облыстық (қалалық, аудандық) мәслихаттың хатшысы және уәкілетті ресми өкілдер салтанатты жағдайда тапсырады.
15. Куәліктің, төсбелгінің және лентаның тапсырылғаны туралы хаттама жасалып, оған тапсыруды жүзеге асырған лауазымды тұлға қол қояды.
16. Атаққа қоса берілетін төсбелгі немесе лента жоғалған жағдайда телқұжаты берілмейді.
17. Атаққа қоса берілетін куәлік жоғалған жағдайда, оның телқұжаты, марапатталған адамның жазбаша өтініші бойынша, жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарындағы жоғалғандығына байланысты жарамсыз деп тану туралы жарияланған хабарлама ұсынылғанда облыс (қала, аудан) әкімінің келісімімен берілуі мүмкін.
3. Атаққа қоса берілетін куәлік, төс белгі және лентаның сипаттамасы
Куәлік
18. Куәлік қою көк түсті қатты қаптамадан жасалады, жайылған күйдегі көлемі 6,5х18,5 сантиметр, сыртқы бетінде Алматы облысының (қаланың, ауданның) таңбасы бейнеленіп, "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы" деп баспаханалық қаріппен мемлекеттік тілде жазылған.
19. Куәліктің ішкі жағы көгілдір түсті, сол және оң жағында мемлекеттік және орыс тілдерінде: асты қызыл желекпен сызылған "Алматы облысы (қаласы, ауданы)", "Алматинская область (город, район)" деген мәтін бар, куәлік нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты және облыс (қала, аудан) мәслихатының қабылдаған шешімінің күні, нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
20. Ішкі оң жағында Алматы облысының (қаланың, ауданның) таңбасы бейнеленген, куәліктің ішкі сол жағына көлемі 3х4 сантиметр сурет жапсырылады. Суреттен төмен облыс (қала, аудан) әкімінің қолы қойылады.
21. Куәлікке қойылған қол гербті мөрмен расталады.
22. Куәліктің сол және оң жақ беттері ламинатталады.
Төсбелгі
23. Төсбелгі гальваникалық жолмен жұқа қабатты никель мен алтын жалатылған төменгі температуралы металл қосындыларынан жасалады.
24. Атақтың төсбелгісі екі элементтен тұрады: кеудеге тағатын негіз және алқасы. Кеудеге тағатын негіздің іші көк түсті эмальмен құйылған, "Құрметті азаматы" деген жазуы бар. Алқада Алматы облысының (қаласының, ауданының) таңбасы бейнеленген.
Лента
25. Лента ұзындығы – 210 сантиметр, ені – 20 сантиметр көгілдір түсті матадан жасалған. Лентаның ортасында "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы" деген алтын түстес жіппен тігілген жазу және Алматы облысының (қаласының, ауданының) таңбасы орналасқан. Лентаның екі жақ ұшы алтын түсті шашақтармен көмкерілген.

Сноска. Пункт 25 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 30.03.2018 № 29-155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Лишение и восстановление Звания
26. Лицо, которому присвоено Звание, лишается его по решению областного (городского, районного) маслихата по представлению органа, внесшего ходатайство о присвоении звания в случаях:
1) совершения негативных проступков, вызвавших большой общественный резонанс;
2) вступления в законную силу обвинительного приговора суда.
27. Незаконно осужденные и реабилитированные полностью по решению суда восстанавливаются в правах на Звание решением областного (городского, районного) маслихата.

Ескерту. 25 тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық мәслихатының 30.03.2018 № 29-155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Атақтан айыру және қалпына келтіру
26. Атақ берiлген тұлға, атақ беру туралы қолдаухат енгізген органның ұсынысы бойынша облыстық (қалалық, аудандық) мәслихаттың шешiмiмен:
1) үлкен қоғамдық резонанс тудыратын жағымсыз мiнез-құлық көрсеткен жағдайда;
2) соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгеннен кейiн атағынан айырылады.
27. Сот шешімі бойынша заңсыз сотталғандар және толық ақталғандардың Атаққа құқығы облыстық (қалалық, аудандық) мәслихаттың шешімімен қайта қалпына келтіріледі.