Об утверждении Требований к рыбозащитным устройствам водозаборных сооружений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 18-05/22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2015 года № 10292. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 221 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 31.05.2019 № 221 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствие с подпунктом 20) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к рыбозащитным устройствам водозаборных сооружений.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 января 2015 года № 18-05/22
Требования к рыбозащитным
устройствам водозаборных сооружений
1. К рыбозащитным устройствам водозаборных сооружений (далее – РЗУ) устанавливаются следующие требования:
1) коэффициент эффективности РЗУ должен быть не менее 70 % для молоди с длиной тела более 12 миллиметров, который определяется согласно расчету эффективности РЗУ приведенному в приложении 1 к настоящим Требованиям;
2) РЗУ в зависимости от расчетного расхода водозабора устанавливаются согласно приложению 2 к настоящим Требованиям;
3) диаметры ячей сетчатых рыбозаградительных экранов РЗУ в зависимости от размеров рыб устанавливаются согласно приложению 3 к настоящим Требованиям.

Су тарту құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 18-05/22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 ақпанда № 10292 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 31 мамырдағы № 221 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.05.2019 № 221 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су тарту құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 19 қаңтардағы
№ 18-05/22 бұйрығымен
бекітілген
Су тарту құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптар
1. Су тарту құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына (бұдан әрі - БҚҚ) мынадай талаптар қойылады:
1) осы Талаптардың 1-қосымшасында келтірілген БҚҚ тиімділік есебіне сәйкес анықталатын денесінің ұзындығы 12 миллиметрден асатын шабақ үшін БҚҚ тиімділік коэффициенті 70 %-дан кем болмауы тиіс;
2) су тартқыштың есептік шығынына байланысты ББҚ осы Талаптардың 2-қосымшасына сәйкес белгіленеді;
3) балықтардың өлшеміне байланысты БҚҚ торлы балық қорғау тосқауылдарының диаметрлері осы Талаптардың 3-қосымшасына сәйкес белгіленеді.

2. Проектирование РЗУ проводится на основе проектно-изыскательских и научных исследований, в которых определяются:
1) видовой и размерный состав с указанием минимального размера защищаемых рыб;
2) период их ската и миграции;
3) вертикальное и горизонтальное распределение рыб;
4) места расположения нерестилищ и зимовальных ям;
5) сносящая скорость течения для молоди защищаемых рыб.
Приложение 1
к Требованиям к рыбозащитным
устройствам водозаборных
сооружений
Расчет эффективности рыбозащитных устройств
1. Показателем рыбозащитной эффективности (Kэф) является отношение количества рыб, задержанных рыбозащитным устройством, к числу рыб, попадающих в водозаборное сооружение при отсутствии такого устройства, выраженное в процентах:
N2 T - N1 T
Kэф = ---------------- x 100,
N2 T
где:
N1 T - количество рыб, попавших в водозабор за расчетный период T при наличии рыбозащитного устройства;
N2T - количество рыб, попавших в водозабор за тот же расчетный период T при отсутствии рыбозащитного устройства.
2. Показатель рыбозащитной эффективности определяется экспериментальным путем - наблюдениями за попаданием рыбы в водозабор поочередно при наличии и отсутствии рыбозащитного устройства.
В случае невозможности демонтировать РЗУ, Kэф определяется по разности концентрации рыбы перед РЗУ и за ним по формуле:
C2 - C1
Kэф = ------------- x 100,
C2
где:
C1 - концентрация молоди рыбы за РЗУ;
C2 - концентрация молоди рыбы перед РЗУ.
3. Эффективность РЗУ должна быть не менее 70% для молоди рыб размером более 12 мм.
4. Если молодь гибнет при контакте с РЗУ (плоские сетки, струереактивные барабаны и т.д.) и в рыбоотводе (если РЗУ с рыбоотводом), то показатель рыбозащитной эффективности рассчитывается по следующей формуле:
N2T - (N1T + N3T)
Kэф = -------------------------- x 100,
N2T
где:
N1T - количество рыб, попавших в водозабор за расчетный период T при наличии РЗУ;
N2T - количество рыб, попавших в водозабор за тот же расчетный период T при отсутствии РЗУ;
N3T - количество рыб, погибших за расчетный период T после контакта с РЗУ.
Величина N3 определяется суммой количества рыб, осевших на РЗУ (n 1), погибших после контакта с РЗУ (n 2) и погибших при прохождении рыбоотводного тракта (n3): N3 = n1 + n2 + n3.
Работы по определению количества молоди (N3), погибающей при контакте с РЗУ, ведутся следующим образом:
n1 - определяется путем просчета количеств рыб на рыбозащитном устройстве;
n2 - количество погибшей после отсаживания на выживаемость молоди рыбы, отловленной ниже РЗУ при работающем водозаборе;
n3 - количество погибшей после отсаживания на выживаемость молоди рыбы, прошедшей рыбоотвод.
Приложение 2
к Требованиям к рыбозащитным
устройствам водозаборных
сооружений
Установка рыбозащитных устройств
в зависимости от расчетного расхода водозабора
Рыбозащитные устройства
Расчетный расход водозабора, м3
группа (по способу защиты рыб)
тип

2. БҚҚ жобалау:
1) қорғалатын балықтардың ең төменгі өлшемі көрсетілетін түрлік және өлшемдік құрамы;
2) олардың жылыстау және қоныс аудару кезеңі;
3) балықтардың тігінен және көлденең бөлінуі;
4) уылдырық шашу орындары мен қыстау шұңқырлары орналасқан жерлер;
5) қорғалатын балықтардың шабақтары үшін ағыстың құламалы жылдамдығы анықталатын жобалау-іздестіру және ғылыми зерттеулердің негізінде жүргізіледі.
Су тарту құрылыстарының
балық қорғау құрылғыларына
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Балық қорғау құрылғыларының тиімділігін есептеу
1. Балық қорғау құрылғыларының көрсеткіші (Кэф) балық қорғау құрылғысымен ұсталған балықтардың санының мұндай құрылғының жоқ болған кездегі су бөгетіне түсетін балықтардың санына қатынасы болып табылады, пайызбен келтіріледі:
мұндағы:
N1 Т - есептеу кезеңдегі балық қорғау құрылғысының бар болған кездегі түскен балықтардың саны;
N2T - балық қорғау құрылғысының жоқ болған кездегі сол Т есептік кезеңдегі су бөгетіне түскен балықтың саны;
2. Балық қорғау құрылғыларының көрсеткіші тәжірибелік жолмен анықталады - балық қорғау құрылғылары болған және болмаған кездегі балықтардың кезектеп су бөгетіне түсуін бақылау.
БҚҚ-ыны бөлшектеу мүмкін болмаған жағдайда, Кэф балықтың БҚҚ алдында және одан кейін шоғырлануының айырмасы бойынша мына формуламен анықталады:
мұндағы:
С1 — БҚҚ-дан кейін балық шабағының шоғырлануы;
С2 - БҚҚ алдында балық шабағының шоғырлануы.
3. БҚҚ тиімділігі өлшемі 12 мм балық шабағы үшін 70 % кем емес болуы тиіс.
4. БҚҚ-мен байланысқа түскен кезде (жазық аулар, ағыны шапшаң барабандар және т.б.) және балықты қайтару кезінде (егер БҚҚ-да балық қайтарғыш болса) шабақ өлетін болса, онда балық қорғау тиімділігінің көрсеткіші келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
N1T — БҚҚ болған кезде Т есептеу кезеңінде су бөгетіне түскен балықтардың саны;
N2T - БҚҚ болмаған кезде сол Т есептік кезеңінде су бөгетіне түскен балықтардың саны;
N3T - БҚҚ-ға соғылу салдарынан Т есептік кезеңінде өлім-жітімге ұшыраған балықтардың саны.
N3 көлемі БҚҚ-да қалып қойған (n 1), БҚҚ-ға соғылу салдарынан өлім-жітімге ұшыраған (n 2) және балық қайтару жолынан өткенде өлім-жітімге ұшыраған балықтар санының жиынтығымен анықталады (n 3): N3 = n1 + n2 + n3.
БҚҚ-ға соғылу салдарынан өлім-жітімге ұшырайтын шабақ санын (N3) анықтау жұмысы былай жүргізіледі:
n1 - балық қорғайтын құрылғыдағы балық санын есептеу жолымен анықталады;
n2 - жұмыс істеп тұрған су тарту құрылысында БҚҚ-ның төменгі жағынан ауланған балық шабақтарын өмір сүруге қалдырғаннан кейін өлім-жітімге ұшыраған балықтардың саны;
n3 - балық қайтарудан өткен балық шабақтарын өмір сүруге қалдырғаннан кейін өлім-жітімге ұшыраған балықтардың саны.
Су тарту құрылыстарының
балық қорғау құрылғыларына
қойылатын талаптарға
2-қосымша
Су тартқыштың есептік шығынына байланысты балық қорғау құрылғыларын орнату
Балық қорғау құрылғылары
Су тартқыштардың есеп айырысу шығындары, м/с
топ (балықтарды қорғау әдістері бойынша)
түр