Об утверждении Правил учета лиц, желающих усыновить детей
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2015 года № 10278. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 407
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 29.06.2016 № 407 (вводится в действие с 01.01.2017).
В соответствии с пунктом 2 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета лиц, желающих усыновить детей.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оразалиева З.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Е.Н. Имангалиева.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Саринжипов
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
16 января 2015 года № 15
Правила учета лиц, желающих усыновить детей
1. Настоящие Правила учета лиц, желающих усыновить детей, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» (далее – Кодекс) и определяют порядок организации учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей (далее – граждане).
2. Учет граждан производится органами, осуществляющими функции по опеке или попечительству района, города областного, республиканского значения, столицы (далее – орган).
3. Граждане подают в орган по месту своего жительства письменное заявление о желании усыновить детей (в произвольной форме) с приложением следующих документов:

Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 ақпанда № 10278 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 407 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.06.2016 № 407 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 89-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (З. Оразалиева):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 16 қаңтарда
№ 15 бұйрығымен
бекітілген
Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидалары
1. Осы Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидалары «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 89-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және бала асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын адамдарды (бұдан әрі – азаматтар) есепке алуды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Азаматтарды есепке алуды ауданның, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдары (бұдан әрі – орган) жүзеге асырады.
3. Азаматтар өзінің тұрғылықты жері бойынша органға бала асырап алу ниеті туралы жазбаша өтініш береді, оған мынадай құжаттар:

1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) письменное согласие близких родственников на усыновление ребенка (в произвольной форме);
3) справки о размере совокупного дохода (справка о заработной плате с места работы, о доходах от занятия предпринимательской деятельностью и иных доходах всех совместно проживающих членов семьи);
4) справки о семейном положении (копия свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружестве), копии свидетельств о рождении детей (при наличии детей));
5) справки о состоянии здоровья граждан, подтверждающей отсутствие заболеваний в соответствии с подпунктом 6) части 1 статьи 91 Кодекса, а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах по форме, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения» от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697);
6) справки о наличии либо отсутствии сведений по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом преступления;
7) копии документа, подтверждающего право собственности на жилище или право пользования жилищем.
4. Орган проверяет право граждан быть кандидатами в усыновители согласно статье 91 Кодекса, а также полноту предоставленных документов пункту 3 настоящих Правил и их соответствие требованиям действующего законодательства Республики Казахстан.
По итогам проверки орган в течение десяти календарных дней со дня поступления заявления о желании усыновить ребенка проводит обследование жилищно-бытовых условий граждан, по результатам которого составляет акт обследования жилищно-бытовых условий граждан, желающих быть кандидатами в усыновители по форме согласно приложению 1, и готовит заключение о возможности (невозможности) граждан быть кандидатами в усыновители по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. В случаях соответствия граждан требованиям действующего законодательства орган в течение пяти календарных дней со дня подписания заключения выдает кандидатам в усыновители оригинал положительного заключения и ставит их на учет в качестве кандидатов в усыновители посредством внесения записи в журнал учета лиц, желающих усыновить детей, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
На каждого кандидата в усыновители заводится личное дело, которое хранится в отдельном помещении в органе по месту жительства.

1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) жақын туыстарының бала асырап алуға арналған жазбаша келісімі (еркін нысанда);
3) жиынтық табыс мөлшері туралы анықтама (жұмыс орнынан еңбекақысы туралы анықтама, бірге тұратын отбасы мүшелерінің кәсіпкерлік қызметпен айналысудан түсетін және басқа да табыстар туралы анықтама);
4) отбасы жағдайы туралы анықтама (неке (ерлі-зайыптылық) қию (бұзу) туралы куәлігінің көшірмесі), балалардың туу туралы куәлігінің көшірмелері (балалар болған жағдайда));
5) Кодекстің 91-бабының 1-бөлімінің 6) тармақшасына сәйкес науқастығының жоқтығын растайтын денсаулық туралы анықтама, сондай-ақ «Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 (Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк реестрiнде № 6697 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысан бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің жоқтығы туралы анықтама;
6) Тұлғаның қылмыс жасағаны туралы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есебінде тұрғаны жөнінде мәліметтің болуы немесе болмауы туралы анықтама;
7) тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
4. Орган Кодекстің 91-бабына сәйкес азаматтардың бала асырап алуға үміткер болу құқығын, сондай-ақ ұсынылған құжаттардың, осы Қағидаларының 3-тармағына сәйкес, толықтығын және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді.
Тексеру қорытындысы бойынша орган бала асырап алуға тілек білдіру туралы өтініш түскен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде азаматтардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарауды жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акті жасайды және 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың бала асырап алуға үміткер болу мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды дайындайды.
5. Азаматтар қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес болған жағдайда орган өтініш түскен күннен бастап күнтізбелік он бес күні ішінде осы Қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу журналына жазба енгізу арқылы оларды бала асырап алуға үміткер ретінде есепке қояды.
Әр бала асырап алуға үміткерге тұрғылықты жері бойынша органда жеке үй-жайда сақталатын жеке іс басталады.

6. В случаях несоответствия граждан требованиям статьи 91 Кодекса, кандидатам в усыновители выдается оригинал отрицательного заключения с обоснованием в течение пяти календарных дней со дня подписания заключения.
Отрицательное заключение является основанием для отказа в постановке на учет в качестве кандидатов в усыновители. Одновременно гражданам возвращаются их документы, предоставленные в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
Граждане вправе обжаловать отрицательное заключение в вышестоящий государственный орган (вышестоящему должностному лицу) или в судебные органы в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Если кандидаты в усыновители не выбрали ребенка для усыновления на территории своего проживания в области, городе республиканского значения, столицы, орган по месту жительства кандидатов в усыновители при их желании обращается с письменным ходатайством в орган другой области, города республиканского значения, столицы для дальнейшей регистрации в органе в качестве кандидатов в усыновители.
При этом к письменному ходатайству прилагаются документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил, акт обследования жилищно-бытовых условий, положительное заключение о возможности быть кандидатами в усыновители.
8. Кандидаты в усыновители снимаются с учета в органах, где они были зарегистрированы в качестве кандидатов в усыновителя после выбора ребенка и подачи документов в суд на усыновление или на основании письменного заявления (в произвольной форме) о снятии с учета.
Приложение 1
к Правилам учета лиц,
желающих усыновить детей
форма
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий граждан, желающих
быть кандидатами в усыновители
Дата проведения обследования ________________________________________
Обследование проведено ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, место работы
лиц, ________________________________________________________________
проводивших обследование)
Адрес и телефон органа, осуществляющего функции по опеке
или попечительству: _________________________________________________
Цель обследования: __________________________________________________
(усыновление)
1. Общая характеристика граждан, желающих быть кандидатами в
усыновители
Фамилия ________________________ имя ________________________________
отчество (при его наличии)____________ дата рождения ________________
место работы ___________________ должность __________________________
образование ____________________ гражданство ________________________
Фамилия _______________________ имя _________________________________
отчество (при его наличии)___________ дата рождения _________________
место работы ___________________ должность __________________________
образование ______________________ гражданство ______________________
Место жительства ____________________________________________________
В браке _________________________ с _________________________________
(состоит, не состоит)          (дата регистрации брака)
Предыдущие браки у мужа __________ с _________ по ___________________
(да, нет)
Предыдущие браки у жены __________ с _________ по ___________________
(да, нет)
Дети ________________________________________________________________
(имеют, не имеют)
Сведения о детях:

6. Азаматтар Кодекстің 91-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда орган қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде азаматтардың назарына негіздемесі бар теріс қорытындыны жеткізеді.
Теріс қорытынды бала асырап алуға үміткер ретінде есепке алудан бас тарту үшін негіз болып табылады. Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар азаматтардың өздеріне бір мезгілде қайтарылады.
Азаматтардың теріс қорытындыға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттiк органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сот органдарына шағымдану құқығы бар.
7. Егер бала асырап алуға үміткерлер өзі тұратын аумақтағы облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада асырап алу үшін бала таңдай алмаса, бала асырап алуға үміткерлердің тұрғылықты жері бойынша орган олардың тілек білдіруіне байланысты басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдарына бала асырап алуға үміткерлер ретінде одан әрі тіркеу үшін жазбаша өтінішпен жүгінеді.
Бұл ретте осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттар, тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау актісі, бала асырап алуға үміткер болу мүмкіндігі туралы оң қорытынды қоса беріледі.
8. Бала асырап алуға үміткерлер баланы таңдап, сотқа баланы асырап алуға құжаттарды бергеннен кейін немесе жазбаша өтініш негізінде (еркін үлгіде) бала асырап алуға үміткерлер ретінде тіркелген органнан есептен шығарылады.
Бала асырап алуға тілек
білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Бала асырап алуға үміткер болуға тілек білдірген азаматтардың
тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау АКТІСІ
Тексеріп-қарау жүргізілген күн_______________________________________
Тексеріп-қарауды жүргізген __________________________________________
(тексеріп-қарауды жүргізген
адамдардың___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс орны)
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның мекенжайы және телефоны:____________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеріп-қарау мақсаты:______________________________________________
(бала асырап алу)
1. Бала асырап алуға үміткер болуға тілек білдірген
азаматтардың жалпы мінездемесі
Тегі ___________________________ аты_________________________________
әкесінің аты (бар болса)_________________ туған күні_________________
жұмыс орны _________________ лауазымы _______________________________
білімі ______________________ азаматтығы ____________________________
Тегі ___________________________ аты ________________________________
әкесінің аты (бар болса) __________________ туған күні ______________
жұмыс орны _________________ лауазымы _______________________________
білімі ______________________ азаматтығы ____________________________
Тұрғылықты жері______________________________________________________
Некеде ____________________ бастап___________________________________
(тұрады, тұрмайды)              (неке тіркелген күн)
Күйеуінің бұдан бұрынғы некелері _________, _____________, аралығында
(иә, жоқ)
Әйелінің бұдан бұрынғы некелері _________, ______________, аралығында
(иә, жоқ)
Балалары ____________________________________________________________
(бар, жоқ)
Балалары туралы мәліметтер:

1) Фамилия _____________________________ имя ________________________
отчество (при его наличии)____________________ дата рождения ________
Правоотношения (с мужем и женой отдельно) ___________________________
(родной, усыновленный, подопечный)
Место жительства ____________________________________________________
2) Фамилия __________________________ имя ___________________________
Отчество (при его наличии)_________________ дата рождения ___________
Правоотношения (с мужем и женой отдельно) ___________________________
(родной, усыновленный, подопечный)
Место жительства ____________________________________________________
3) Фамилия _________________________ имя ____________________________
Отчество (при его наличии) _______________ дата рождения ____________
Правоотношения (с мужем и женой отдельно) ___________________________
(родной, усыновленный, подопечный)
Место жительства ____________________________________________________
2. Характеристика жилищно-бытовых условий граждан, желающих быть
кандидатами в усыновители
Общая площадь ___________ (кв.м) жилая площадь ______________ (кв.м)
Количество жилых комнат _________
Прописаны ___________________________________________________________
(постоянно, временно)
Проживают на правах _________________________________________________
(собственника, нанимателя, поднанимателя)
Принадлежность дома, квартиры _______________________________________
(государственный, частный)
Благоустроенность жилья _____________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
Санитарно-гигиеническое состояние ___________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилье _____________________________________
_____________________________________________________________________
Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя,отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственные отношения
Годовой доход
3. Биографические данные (семейная обстановка в детстве и
юности, отношения с родителями, братьями, сестрами, другими
родственниками): ____________________________________________________
4. Внутрисемейные взаимоотношения (характеристика супружеской
жизни в прошлом и обстановка в семье в настоящее время, личностные
качества усыновителей, интересы, занятия в свободное время,
мировоззрение, отношение к религии, воспитанию, имеется ли опыт
общения с детьми, отношение к усыновлению близких родственников)
_____________________________________________________________________

1) Тегі ____________________________ аты ____________________________
әкесінің аты (бар болса)______________________ туған күні ___________
Құқықтық қатынастары (күйеуімен және әйелімен бөлек-бөлек)
_____________________________________________________________________
(туған, асырап алынған, қамқорлыққа алынған)
Тұрғылықты жері _____________________________________________________
2) Тегі ___________________________аты ______________________________
әкесінің аты (бар болса) ______________________ туған күні___________
Құқықтық қатынастары (күйеуімен және әйелімен бөлек-бөлек)
_____________________________________________________________________
(туған, асырап алынған, қамқорлыққа алынған)
Тұрғылықты жері _____________________________________________________
3) Тегі ____________________________ аты ____________________________
әкесінің аты (бар болса) _____________________ туған күні ___________
Құқықтық қатынастары (күйеуімен және әйелімен бөлек-бөлек)
_____________________________________________________________________
(туған, асырап алынған, қамқорлыққа алынған)
Тұрғылықты жері _____________________________________________________
2. Бала асырап алуға үміткер болуға тілек білдірген
азаматтардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының сипаттамасы
Жалпы ауданы ________ (шаршы м.) тұрғылықты ауданы ______ (шаршы м.)
Тұрғын бөлмелердің саны _________
Тіркелгендер_________________________________________________________
(тұрақты, уақытша)
____________________________________________________ құқығымен тұрады
(меншік иесі, жалдаушы, қосымша жалдаушы)
Үйдің, пәтердің тиесілілігі _________________________________________
(мемлекеттік, жеке)
Тұрғын үйдің жайлылығы_______________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
Санитариялық-гигиеналық жай-күйі ____________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер _________________________________
_____________________________________________________________________
Отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Туыстық қатынастары
Жылдық табыс
3. Биографиялық деректер (балалық шақта және жасөспірім кезеңдегі отбасы ахуалы, ата-анасымен, аға-інілерімен, апа-сіңлі-қарындастарымен, басқа туыстарымен қарым-қатынасы):
_____________________________________________________________________
4. Отбасы ішіндегі өзара қарым-қатынастар (отбасының бұрынғы ерлі-зайыптылық өмірінің сипаттамасы және қазіргі уақыттағы ахуалы, бала асырап алушылардың жеке қасиеттері, қызығушылығы, бос уақытын өткізуі, дүниетанымы, дінге, тәрбиелеуге көзқарасы, балалармен қарым-қатынас тәжірибесінің бар-жоғы, жақын туыстарының бала асырап алуға көзқарасы)_____________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________

5. Мотивы усыновления _________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Состояние здоровья (согласно врачебному заключению о
состоянии здоровья граждан, желающих быть кандидатами в усыновители)
_____________________________________________________________________
7. Граждане, желающие быть кандидатами в усыновители
Не признавались судом недееспособными или ограниченно
дееспособными.
Не лишались судом родительских прав и не были ограничены в них.
Не отстранялись от обязанностей опекунов, попечителей за
ненадлежащее выполнение возложенных на них обязанностей.
Не являются бывшими усыновителями, если усыновление отменено
судом по их вине.
Не имеют судимости за умышленное преступление.
_______________       ___________________
(подпись)          (инициалы, фамилия)
_______________
(дата)
Приложение 2
к Правилам учета лиц,
желающих усыновить детей
форма
___________________________________________
(наименование органа, осуществляющего
функции по опеке или попечительству)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о возможности (невозможности) быть кандидатом(ами) в усыновители
(нужное подчеркнуть)
Ф.И.О. (при его наличии) (полностью) ________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (полностью) ________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Адрес (место жительства, индекс) ____________________________________
_____________________________________________________________________
Характеристика семьи (состав, длительность брака (при наличии
повторного брака указать наличие детей от предыдущего брака), опыт
общения с детьми, взаимоотношения между членами семьи, наличие
близких родственников и их отношение к усыновлению,
характерологические особенности граждан желающих быть кандидатами в
усыновители); при усыновлении ребенка одним из супругов указать
наличие согласия второго супруга на усыновление).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Образование и профессиональная деятельность _________________________
_____________________________________________________________________
Характеристика состояния здоровья (общее состояние здоровья,
отсутствие заболеваний, препятствующих усыновлению) _________________
Материальное положение (имущество, размер заработной платы, иные виды
доходов) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мотивы усыновления __________________________________________________
Пожелания граждан желающих быть кандидатами в усыновители по
кандидатуре ребенка (пол, возраст, особенности характера, внешности,
согласие граждан желающих быть кандидатами в усыновители на
усыновление ребенка, имеющего отклонения в развитии) ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение о возможности/невозможности гр. __________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя (ей))
быть кандидатом(ами) в усыновители __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
должность, Ф.И.О. (при его наличии), дата, подпись
М.П.
Приложение 3
к Правилам учета лиц,
желающих усыновить детей

5. Бала асырап алуға себеп: ___________________________________
_____________________________________________________________________
6. Денсаулығының жай-күйі (бала асырап алуға үміткер болуға
тілек білдірген азаматтар денсаулығының жай-күйі туралы дәрігерлік
қорытындыға сәйкес)_________________________________________________
7. Бала асырап алуға үміткер болуға тілек білдірген азаматтар
Сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танымаған.
Сот ата-ана құқығынан айырмаған және оны шектемеген.
Өзіне жүктелген міндеттерді тиісінше орындамағаны үшін қорғаншылар, қамқоршылар міндеттерінен шеттетілмеген.
Егер сот олардың кінәсінен бала асырап алудың күшін жойса, бұрынғы бала асырап алушылар болып табылмайды.
Қасақана қылмыс жасағаны үшін соттылығы жоқ.
_______________ __________________
(қолы)      (аты-жөні, тегі)
_________________
(күні)
Бала асырап алуға тілек
білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
нысан
_________________________________________
(қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі
функцияларды жүзеге асыратын органның атауы)
Бала асырап алуға үміткер (үміткерлер) болудың
мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
Т.А.Ә. (бар болса) (толық) __________________________________________
Туған күні:                __________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса) (толық) __________________________________________
Туған күні:                __________________________________________
Мекенжайы (тұрғылықты жері, индексі) ________________________________
_____________________________________________________________________
Отбасының сипаттамасы (құрамы, некенің ұзақтығы (қайта некеде болған
кезде бұрынғы некеден балаларының бар-жоғы көрсетілсін), балалармен
қарым-қатынас жасау тәжірибесі, отбасы мүшелерінің арасындағы өзара
қарым-қатынас, жақын туысқандардың бар-жоғы және олардың бала асырап
алуға көзқарасы, бала асырап алуға үміткерлердің мінез-құлық
ерекшеліктері); ерлі-зайыптылардың біреуі бала асырап алған кезде
екіншісінің бала асырап алуға келісімінің бар екені көрсетілсін).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Білімі және кәсіптік қызметі ________________________________________
_____________________________________________________________________
Денсаулық жай-күйінің сипаттамасы (денсаулығының жалпы жай-күйі, бала
асырап алуға кедергі келтіретін ауруларының болуы)
_____________________________________________________________________
Материалдық жағдайы (мүлкі, жалақысының мөлшері, табыстардың өзге
түрлері) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бала асырап алуға себеп _____________________________________________
Бала асырап алушылардың баланың кандидатурасы бойынша тілектері
(жынысы, жасы, мінез-құлқы, түр-әлпетінің ерекшеліктері, бала
асырап алуға үміткерлердің дамуында ауытқушылықтары бар баланы асырап
алуға келісімі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Азамат ______________________________________________________________
(өтініш берушінің (берушілердің) Т.А.Ә.(бар болса))
бала асырап алуға үміткер (үміткерлер) болуының мүмкіндігі/мүмкін
еместігі туралы қорытынды ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә.(бар болса), күні, қолы
М.О.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 15 бұйрығымен бекітілген
Бала асырап алуға тілек
білдірген адамдарды есепке
алу қағидаларына 3-қосымша
нысан
Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды
есепке алу журналы