Об утверждении Правил деятельности психологической службы в организациях среднего образования
Постановление Кызылординского областного акимата от 17 марта 2015 года № 878. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 14 апреля 2015 года № 4953. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 4 ноября 2019 года № 94
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 04.11.2019 № 94 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности психологической службы в организациях среднего образования.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области Р. Кенжеханулы.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области
К. Кушербаев
Утверждено
постановлением акимата
Кызылординской области
от "17" марта 2015 года № 878
Правила деятельности психологической службы в организациях среднего образования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют деятельность психологической службы в организациях среднего образования (далее - Психологическая служба).
2. Деятельность Психологической службы осуществляется в рамках Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Конвенции о правах ребенка, а также настоящих Правил.
3. Психологическая служба является структурным подразделением организации среднего образования.
4. Структура Психологической службы определяется типом, видом и потребностями организации образования, а также количеством штатных единиц педагогов-психологов.
5. Документация Психологической службы включает:
1) правила организации деятельности Психологической службы в организациях среднего образования;
2) календарный план работы Психологической службы, утвержденный руководителем организации среднего образования;
3) программы психологической диагностики (далее - психодиагностики), психологических тренингов, развивающей и коррекционной работы, утверждаемые руководителем данной организации среднего образования;
4) методические разработки психологических занятий, тренингов и других форм психологической работы в области образования;

Орта білім беру ұйымдарында психологиялық қызметтің жұмыс істеу Қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облыстық әкімдігінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 878 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 14 сәуірде № 4953 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2019 жылғы 4 қарашадағы № 94 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 04.11.2019 № 94 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңына сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған орта бiлiм беру ұйымдарында психологиялық қызметтiң жұмыс iстеу Қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары Р. Кенжеханұлына жүктелсiн.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қызылорда облысының әкімі
Қ. Көшербаев
Қызылорда облысы әкімдігінің
2015 жылғы "17" наурыз № 878 қаулысымен
бекітілген
Орта бiлiм беру ұйымдарында психологиялық қызметтiң жұмыс iстеу Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар орта бiлiм беру ұйымдарында психологиялық қызметтiң (бұдан әрi – Психологиялық қызмет) жұмысын реттейдi.
2. Психологиялық қызмет көрсету Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шiлдедегi "Бiлiм туралы" Заңы, Бала құқықтары туралы Конвенция, сондай-ақ, осы Қағидалар шеңберiнде жүзеге асырылады.
3. Психологиялық қызмет орта бiлiм беру ұйымдарының құрылымдық бөлiмшесi болып табылады.
4. Психологиялық қызметтiң құрылымы бiлiм беру ұйымдарының тұрпатына, түрiне және қажеттiлiгiне, сондай-ақ, педагог-психологтар штатының бiрлiк санына қарай айқындалады.
5. Психологиялық қызметтiң құжаттамасы:
1) орта бiлiм беру ұйымдарында Психологиялық қызметтiң жұмысын ұйымдастыру қағидаларын;
2) орта бiлiм беру ұйымының басшысымен бекiтiлген Психологиялық қызметтiң күнтiзбелiк жұмыс жоспарын;
3) аталған орта бiлiм беру ұйымдарының басшылары бекiткен психологиялық диагностикалау бағдарламаларын (бұдан әрi - психодиагностикалау), психологиялық тренингтердi дамыту және түзету жұмыстарын;
4) бiлiм беру саласындағы психологиялық сабақтардың, тренингтердiң және басқа да психологиялық жұмыс түрлерiнiң әдiстемелiк әзiрлемелерiн;

5) перечень и банк данных психодиагностических методик;
6) индивидуальные карты психологического развития обучающихся, групповые психологические портреты;
7) результаты психологического обследования, заключения и рекомендации;
8) журнал регистрации учета видов работ Психологической службы (психодиагностической, развивающей, коррекционной, просветительской, экспертной, методической работы, индивидуальных и групповых консультаций, запросов на психологические услуги), скрепленный печатью руководителя организации среднего образования;
9) аналитические отчеты о деятельности Психологической службы за установленные периоды (квартал, полугодие, год).
6. Итог работы Психологической службы за год включается в отчетную документацию организации среднего образования.
2. Цели и задачи Психологической службы в организациях среднего образования
7. Цель Психологической службы - сохранение психологического здоровья обучающихся, создание благоприятного социально-психологического климата в организации среднего образования и оказание психологической поддержки участникам образовательного процесса.
8. Задачи Психологической службы:
1) содействие личностному и интеллектуальному развитию обучающихся, формирование способности к самовоспитанию и саморазвитию;
2) оказание психологической помощи обучающимся в их успешной социализации в условиях быстро развивающегося информационного общества;
3) способствовать индивидуализации подхода к каждому обучающемуся на основе психолого-педагогического изучения его личности;
4) проведение психологической диагностики и развитие творческого потенциала обучающихся;
5) осуществление психокоррекционной работы по решению психологических трудностей и проблем обучающихся;
6) оказание консультативной помощи родителям и педагогам в решении психологических проблем и в выборе оптимальных методов учебно-воспитательной работы;
7) повышение психолого-педагогической компетентности участников образовательного процесса.
9. Психологическая служба осуществляет свою деятельность в психодиагностической, консультативной, просветительско-профилактической, коррекционно-развивающей и социально-диспетчерской направлениях.
10. Психодиагностическое направление включает:
1) психологическую диагностику обучающихся;
2) комплексное психологическое обследование обучающихся с целью их адаптации, развития и социализации;
3) психологическую диагностику способностей, интересов и склонностей обучающихся;
4) подготовку заключений и рекомендаций по итогам психологической диагностики.
11. Консультативное направление включает:

5) психодиагностикалық әдiстемелердiң деректер банкi мен тiзбесiн;
6) бiлiм алушылардың психологиялық дамуының жеке карталарын, топтық психологиялық портреттерiн;
7) психологиялық тексерудiң нәтижелерiн, қорытындысы мен ұсынымдарын;
8) орта бiлiм беру ұйымы басшысының мөрiмен бекiтiлген Психологиялық қызметтiң жұмыс түрлерiн (психодиагностикалық, дамыту, түзету, ағартушылық, сараптамалық, әдiстемелiк жұмыстарды, жеке және топтық консультация беру, психологиялық қызметке сұраныс беру) есепке алуды тiркеу журналын;
9) белгiленген кезеңдерге (тоқсан, жартыжылдық, бiр жыл) берiлетiн Психологиялық қызметтiң жұмысы туралы талдамалық есептердi қамтиды.
6. Психологиялық қызметтiң бір жылғы жұмыс қорытындысы орта бiлiм беру ұйымдарының есептiк құжаттамаларында қамтылады.
Орта бiлiм беру ұйымдарындағы Психологиялық қызметтiң мақсаттары мен мiндеттерi
7. Психологиялық қызметтiң мақсаты - орта бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушылардың психологиялық денсаулығын сақтау, қолайлы әлеуметтiк-психологиялық жағдай жасау және бiлiм беру үдерiсiне қатысушыларға психологиялық қолдау көрсету.
8. Психологиялық қызметтiң мiндеттерi:
1) бiлiм алушылардың тұлғалық және зияткерлiк дамуына ықпал ету, өзiн-өзi тәрбиелеу және өзiн-өзi дамыту қабiлетiн қалыптастыру;
2) бiлiм алушыларға ақпараттық қоғамның жылдам дамуында олардың табысты әлеуметтенуiне психологиялық жәрдем көрсету;
3) тұлғасын психологиялық-педагогикалық зерделеу негiзiнде әрбiр бiлiм алушыға жеке тұрғыдан ықпал ету;
4) психологиялық диагностиканы жүргiзу және бiлiм алушылардың шығармашылық әлеуетiн дамыту;
5) психологиялық қиыншылықтар мен бiлiм алушылардың проблемаларын шешу бойынша психологиялық түзету жұмыстарын жүзеге асыру;
6) психологиялық проблемаларды шешуде және оқу-тәрбие жұмыстарының қолайлы әдiстерiн таңдауда ата-аналар мен педагогтарға консультациялық көмек көрсету;
7) бiлiм беру үдерiсi субъектiлерiнiң психологиялық-педагогикалық құзыреттiлiгiн көтеру.
9. Психологиялық қызмет өз қызметін психодиагностикалық, консультациялық, ағартушылық-профилактикалық, түзету-дамытушылық және әлеуметтiк-диспетчерлiк бағытта жүзеге асырады.
10. Психодиагностикалық бағыттар:
1) бiлiм алушыларды психологиялық диагностикалау;
2) бiлiм алушылардың бейiмделуi, дамуы мен әлеуметтенуi мақсатында оларды кешендi психологиялық тексеру;
3) бiлiм алушылардың қабiлеттiлiгi, қызығушылығы мен икемдiлiгiн психологиялық диагностикалау;
4) психологиялық диагностиканың қорытындысы бойынша психологиялық тұжырымдар мен ұсыныстарды дайындауды қамтиды.
11. Консультациялық бағыттар:

1) консультирование обучающихся, родителей и педагогов по их запросам;
2) индивидуальное и групповое консультирование обучающихся, родителей и педагогов по проблемам личностного, профессионального самоопределения и взаимоотношений с окружающими;
3) оказание психологической помощи обучающимся, находящимся в состоянии стресса, конфликта, сильного эмоционального переживания;
4) организацию посреднической работы в разрешении межличностных и межгрупповых конфликтов.
12. Просветительско-профилактическое направление включает:
1) содействие профессиональному росту, самоопределению обучающихся и педагогов;
2) психологическую профилактику асоциального поведения обучающихся;
3) социально-психологическое сопровождение аттестации педагогов;
4) содействие работе методических объединений и педагогического совета и медико-психолого-педагогических консилиумов.
13. Коррекционно-развивающее направление включает:
1) проведение тренингов личностного роста;
2) организацию психокоррекционных и развивающих занятий по гармонизации личностного, интеллектуального, эмоционально-волевого, творческого развития обучающихся и педагогов;
3) коррекцию конфликтных межличностных отношений.
14. Социально-диспетчерское направление включает:
1) осуществление взаимодействия со специалистами-смежниками (врачами, дефектологами, логопедами, тифлопедагогами и другими) по решению проблем, выходящих за рамки функциональных обязанностей, профессиональной компетенции педагога-психолога и требующего участия широкого круга специалистов;
2) формирование банка данных о социально-медико-психологических службах;
3) проведение мониторинга взаимодействия со специалистами-смежниками и с заинтересованными органами по оказанию помощи в экстренных ситуациях.
15. Психологическая служба функционирует на базе кабинета педагога-психолога, размещаемого в отдельном помещении и обеспеченного необходимыми условиями для проведения комплекса диагностических, развивающих, коррекционных и профилактических видов работ с обучающимися и педагогическими работниками в индивидуальном или групповом формате.
16. Деятельность Психологической службы координируется управлением образования области, городским и районными отделами образования.
17. Работа Психологической службы осуществляется в тесном взаимодействии с педагогическими и медицинскими работниками, в том числе системы здравоохранения, органами опеки и попечительства, родительской общественностью.
18. Психологическая служба взаимодействует с методическим центром, психологическими центрами, кафедрами и ассоциациями практических психологов и методическими кабинетами отделов образования.

1) бiлiм алушыларға, ата-аналар мен педагогтарға олардың сұранысы бойынша консультация беру;
2) бiлiм алушыларға, ата-аналар мен педагогтарға жеке тұлғалық, кәсiптiк өзiн-өзi айқындау проблемалары және айналасындағылармен өзара қарым-қатынастар бойынша жеке және топпен консультация жүргiзу;
3) күйзелiстiк, жанжалдық, қатты эмоционалды күйзелiстiк жағдайда болып табылатын бiлiм алушыларға психологиялық қолдау көрсету;
4) тұлғааралық және топаралық жанжалдарды шешуде делдалдық жұмыстарды ұйымдастыруды қамтиды.
12. Ағартушылық-профилактикалық бағыттар:
1) бiлiм алушылар мен педагогтардың өзiн-өзi айқындауына, кәсiптiк өсуiне ықпал ету;
2) бiлiм алушылар бейiмсiздiгiнiң психологиялық алдын алу;
3) педагогтарды аттестаттауды әлеуметтiк-психологиялық қолдау;
4) әдiстемелiк бiрлестiктер мен педагогикалық кеңестiң және медициналық-психологиялық-педагогикалық консилиумдарының жұмысына ықпал етуді қамтиды.
13. Түзету-дамытушылық бағыттар:
1) жеке тұлғалық өсуге арналған тренингтер өткiзу;
2) бiлiм алушылар мен педагогтардың тұлғалық, зияткерлiк, эмоционалды-жiгерлiк, шығармашылық даму үйлесiмдiлiгi бойынша психологиялық түзету және дамыту сабақтарын ұйымдастыру;
3) жанжалдық тұлғааралық қатынастарды түзетуді қамтиды.
14. Әлеуметтiк-диспетчерлiк бағыттар:
1) педагог-психологтың және кең көлемде талап етiлетiн мамандардың кәсiптiк құзыреттiлiгi, функционалдық мiндеттерi шеңберiнен шығатын проблемаларды шешу бойынша (дәрігерлермен, дефектологтармен, логопедтермен, тифлопедагогтар және т.б.) аралас-мамандармен өзара іс-қимыл жүргiзу;
2) әлеуметтiк-медициналық-психологиялық қызметтер туралы деректер банкiн қалыптастыру;
3) аралас-мамандармен және шұғыл жағдайларда көмек көрсетуші мүдделi органдармен өзара iс-қимыл нәтижелерiнiң мониторингiн жүргiзуді қамтиды.
15. Психологиялық қызмет жеке және топтық негiзде бiлiм алушыларға және педагог қызметкерлерге жұмыстың диагоностикалық, дамытушылық, түзету және профилактикалық түрлерi кешенiн жүргiзу үшiн жекелеген орынжайда орналасқан және қажеттi жағдайлармен қамтамасыз етiлген педагог-психолог кабинетi базасында жұмыс iстейдi.
16. Психологиялық қызметтiң жұмысын облыстық бiлiм басқармасы, аудандық, қалалық бiлiм бөлiмдерi үйлестiредi.
17. Психологиялық қызметтiң жұмысы педагогикалық және медициналық қызметкерлермен, оның iшiнде денсаулық сақтау жүйесiмен, қамқоршылық және қорғаншылық органдарымен, ата-аналар қоғамымен тығыз байланыста жүзеге асырылады.
18. Психологиялық қызмет әдiстемелiк орталықпен, психологиялық орталықтармен, тәжiрибелi психологтар кафедралары және қауымдастықтарымен, бiлiм бөлiмдерiнiң әдiстемелiк кабинеттерiмен өзара әрекеттеседi.

19. В своей деятельности педагог-психолог:
1) руководствуется настоящими Правилами;
2) принимает решение в рамках своей профессиональной компетенции и квалификационных требований;
3) должен знать общую психологию, педагогическую психологию и общую педагогику, психологию личности и дифференциальную психологию, детскую и возрастную психологию, социальную психологию, медицинскую психологию, психодиагностику, психологическое консультирование и новейшие достижения психологической науки в области социальной, практической и возрастной психологии;
4) применяет научно-обоснованные методики диагностической, развивающей, социально-психологической, психокоррекционной и консультативно-профилактической работы;
5) применяет методы активного обучения, социально-психологического тренинга общения, современные методы индивидуальной и групповой консультации, диагностики и коррекции нормального развития обучающихся;
6) планирует психологическую диагностику индивидуально-психологических особенностей обучающихся на протяжении всего периода обучения;
7) выявляет нарушения в становлении и развитии личности обучающихся;
8) оказывает психологическую помощь и поддержку обучающимся, педагогам, родителям в решении личностных, профессиональных и других проблем;
9) осуществляет психологическую помощь и поддержку педагогам, обучающимся, находящимся в состоянии стресса, конфликта, сильного эмоционального переживания;
10) предупреждает асоциальные действия обучающихся и осуществляет их своевременную коррекцию;
11) повышает свою профессиональную компетентность и квалификацию;
12) препятствует проведению в организации образования психодиагностической, психокоррекционной работы лицами, не обладающими соответствующей профессиональной подготовкой;
13) способствует гармонизации социальной сферы организации среднего образования и осуществляет превентивные мероприятия по профилактике возникновения социальной дезадаптации;
14) составляет психолого-педагогические заключения по материалам исследовательских работ;
15) участвует в планировании и разработке развивающих и коррекционных программ;
16) формирует психологическую культуру обучающихся, воспитанников, педагогических работников и родителей (лиц, их заменяющих);
17) выбирает формы и методы психодиагностической, консультативной, просветительско-профилактической, коррекционно-развивающей и социально-диспетчерской работы с детьми, учащимися, родителями и педагогами;
18) знакомится с документацией по организации учебно-воспитательного процесса, личными делами обучающихся и педагогов;

19. Педагог-психолог өз қызметiнде:
1) осы Қағидаларды басшылыққа алады;
2) өзiнiң кәсiби құзыреттiлiгi және бiлiктiлiк талаптары шеңберiнде шешiм қабылдайды;
3) жалпы психологияны, педагогикалық психология мен жалпы педагогиканы, жеке тұлға психологиясы және дифференциалды психология, балалар және жас ерекшелiктiк психология, әлеуметтiк психология, медициналық психологияны, психодиагностика, психологиялық консультация берудi және әлеуметтiк, практикалық және жас ерекшелiктiк психология саласындағы психологиялық ғылымның жаңа жетiстiктерiн бiлуi қажет;
4) диагностикалық, дамытушылық, әлеуметтiк-психологиялық, психологиялық түзету және консультативтiк-профилактикалық жұмыстардың ғылыми-негiзделген әдiстемелерiн қолданады;
5) белсендi оқыту, әлеуметтiк-психологиялық байланыс тренингі әдiстерiн, жеке және топтық кәсiптiк консультациялар берудiң, бiлiм алушылардың қалыпты дамуының диагностикасы мен түзетудiң заманауи әдiстерiн қолданады;
6) барлық оқу кезеңiнде бiлiм алушының жеке-психологиялық ерекшелектерiнiң психологиялық диагностикасын жоспарлайды;
7) бiлiм алушылардың тұлғалық қалыптасуындағы және дамуындағы ақаулықты анықтайды;
8) бiлiм алушыларға, педагогтарға, ата-аналарға жеке, кәсiптiк және басқа да мәселелердi шешуде психологиялық көмек және қолдау көрсетедi;
9) күйзелiстiк, жанжалдық, қатты эмоционалды күйзелiстiк жағдайда болып табылатын педагогтарға, бiлiм алушыларға психологиялық көмек және қолдау көрсетудi жүзеге асырады;
10) бiлiм алушылардың бейәлеуметтiк әрекеттерiнiң алдын алады және оларды уақытылы түзетудi жүзеге асырады;
11) өзiнiң кәсiптiк құзыреттiлiгiн және бiлiктiлiгiн арттырады;
12) тиiстi кәсiби даярлығы жоқ адамдардың бiлiм беру ұйымдарында психологиялық диагностика, психологиялық түзету жұмыстарын жүргiзуге жол бермейдi;
13) орта бiлiм беру ұйымының әлеуметтiк саласын үйлестiрудi қалыптастыру және әлеуметтiк бейiмсiздiктiң туындауының профилактикасы бойынша алдын-алу шараларын жүзеге асырады;
14) зерттеу жұмыстарының материалдары бойынша психологиялық-педагогикалық қорытындылар жасайды;
15) дамыту және түзету бағдарламаларын жоспарлауға және әзiрлеуге қатысады;
16) бiлiм алушылар, тәрбиеленушілер педагогикалық қызметкерлер мен ата-аналар (немесе оларды алмастыратын тұлғалар) арасында психологиялық мәдениеттi қалыптастырады;
17) бiлiм алушылармен, ата-аналармен және педагогтармен психодиагностикалық, консультациялық, ағартушылық-профилиактикалық, түзету-дамытушылық және әлеуметтiк-диспетчерлiк жұмыстардың нысанын және әдiсiн таңдайды;
18) оқу-тәрбие үдерiсiн ұйымдастыру бойынша құжаттамалармен, бiлiм алушылардың және педагогтардың жеке iстерiмен танысады;

19) участвует в обсуждениях создания коррекционных и развивающих программ и новых методик психологической работы;
20) поддерживает связь с кафедрами психологии вузов и ассоциациями практических психологов;
21) выходит с предложениями в органы образования по вопросам улучшения работы Психологической службы;
22) принимает участие в работе педагогического и методического советов, предметных кафедр и медико-психолого-педагогического консилиума.
20. Педагог-психолог организации среднего образования должен иметь высшее образование по специальности "Психология и педагогика" или педагогическое образование с дополнительным образованием, полученным на специальном факультете переподготовки по специальности "Практическая психология", высшее педагогическое образование с дополнительной специальностью "Психология".
21. Должностной оклад, продолжительность трудового отпуска, объем тарифицируемой педагогической нагрузки устанавливаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц".
22. Педагог-психолог обеспечивает:
1) достоверность результатов психологического диагностирования, адекватность используемых диагностических и коррекционных методов, обоснованность рекомендаций и заключений, конфиденциальность психологической информации;
2) ведение и сохранность учетно-отчетной документации Психологической службы;
3) соблюдение профессиональной психологической этики;
4) сохранность материально-технических средств, вверенных ему для работы Психологической службы.
23. Педагог-психолог по административной линии подчиняется руководителю организации среднего образования, по профессиональной линии - специалистам, курирующим деятельность психологической службы в городском, районных отделах и областном управлении образования.
3. Заключительное положение
24. Деятельность Психологической службы обеспечивает руководитель организации среднего образования.

19) түзету және дамытушылық бағдарламаларын және психологиялық жұмыстың жаңа әдiсiн жасауын талқылауға қатысады;
20) жоғары оқу орындарының психология кафедраларымен және тәжiрибелi психологтар қауымдастықтарымен байланысты қолдайды;
21) Психологиялық қызметтiң жұмысын жақсарту мәселесi бойынша бiлiм беру органдарына ұсыныстармен шығады;
22) пәндiк кафедралардың және медициналық-психологиялық-педагогикалық консилиумның, педагогикалық және әдiстемелiк кеңестердiң жұмысына қатысады.
20. Орта бiлiм беру ұйымдарының педагог-психологының "Психология және педагогика" мамандығы бойынша жоғары кәсiби бiлiмi немесе "Практикалық психология" мамандығы бойынша қайта даярлаудың арнайы факультетiнде алынған қосымша бiлiмiмен педагогикалық бiлiмiнiң, "Психология" қосымша мамандығымен жоғары педагогикалық бiлiмi болу керек.
21. Лауазымдық жалақы, еңбек демалысының ұзақтығы, тарификацияланған педагогикалық жүктеме "Мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң үлгi штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестiрiлген адамдар лауазымдарының тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 қаулысына сәйкес белгiленедi.
22. Педагог-психолог:
1) психологиялық диагностикалау нәтижелерiнiң нақтылығын, пайдаланылған диагностикалық және түзетушiлiк әдiстердiң барабарлығын, ұсынымдар мен қорытындылар негiздiлiгiн, психологиялық ақпараттың құпиялылығын;
2) Психологиялық қызметтi есепке алу-есеп беру құжаттамаларының жүргiзiлуiн және сақталуын;
3) кәсiптiк психологиялық этиканың сақталуын;
4) Психологиялық қызметтiң жұмысына берiлген материалды-техникалық құралдардың сақталуын қамтамасыз етедi.
23. Педагог-психолог әкiмшiлiк бағыт бойынша орта бiлiм беру ұйымының басшысына, кәсiптiк бағыты бойынша – аудандық, қалалық білім бөлімдерінде және облыстық бiлiм басқармасында психологиялық қызметтiң жұмысына жетекшiлiк ететiн маманға бағынады.
3. Қорытынды ереже
24. Психологиялық қызметтiң жұмысын орта бiлiм беру ұйымының басшысы қамтамасыз етедi.