Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области"
Постановление акимата Костанайской области от 19 января 2015 года № 12. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 27 января 2015 года № 5337. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 3 апреля 2017 года № 169
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 03.04.2017 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Садуакасов
Утверждено
постановлением акимата
от 19 января 2015 года № 12
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении
"Управление по контролю за использованием и
охраной земель акимата Костанайской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного контроля за использованием и охраной земель.
2. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
Режим работы государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" устанавливается в соответствии с регламентом работы, утвержденным руководителем, и не должен противоречить действующему законодательству Республики Казахстан.

"Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 12 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 27 қаңтарда № 5337 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2017 жылғы 3 сәуірдегі № 169 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 03.04.2017 № 169 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Садуақасов
Әкімдіктің
2015 жылғы 19 қаңтардағы
№ 12 қаулысымен бекітілген
"Қостанай облысы әкімдігінің жердің
пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау
басқармасы" мемлекеттік мекемесі
туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылау саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
"Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмыс режимі басшы бекіткен жұмыс регламентіне сәйкес белгіленеді және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмеуі тиіс.

5. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области": 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, улица Амангельды, 93А.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" осуществляется из областного бюджета.
13. Государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области".
Если государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

5. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық – құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: 110000, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Амангелді көшесі, 93А.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Миссия, основные задачи, функции,
права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" заключается в содействии развитию и совершенствованию государственной политики в сфере государственного контроля за использованием и охраной земель.
15. Задачи государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области":
осуществление мер, направленных на обеспечение контроля за соблюдением рационального и эффективного использования земель;
иные задачи, предусмотренные земельным законодательством Республики Казахстан.
16. Функции государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области":
осуществляет государственный контроль за:
1) соблюдением государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и гражданами земельного законодательства Республики Казахстан, установленного режима использования земельных участков в соответствии с их целевым назначением;
2) недопущением самовольного занятия земельных участков;
3) соблюдением прав собственников земельных участков и землепользователей;
4) соблюдением установленных сроков рассмотрения заявлений (ходатайств) граждан о предоставлении им земельных участков;
5) осуществляет иные функции в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) направлять в соответствующие органы материалы о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан для решения вопроса о привлечении виновных к ответственности;
2) составлять протоколы (акты) о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан;
3) выносить постановления об административном взыскании за нарушение земельного законодательства Республики Казахстан;
4) давать собственникам земельных участков и землепользователям обязательные для исполнения предписания по вопросам охраны земель, устранению нарушений земельного законодательства Республики Казахстан;
5) своевременно принимать меры к нарушителям земельного законодательства Республики Казахстан;
6) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности
государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" задач и осуществление им своих функций.

2. Мемлекеттік органның миссиясы,
негізгі міндеттері, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
14. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты дамытуға және жетілдіруге жәрдемдесу болады.
15. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің міндеттері:
жердің ұтымды және тиімді пайдаланылуына бақылауды қамтамасыз етуге бағытталған шараларды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасымен көзделген өзге де міндеттер.
16. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары:
1) мемлекеттiк органдардың, кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдар мен азаматтардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасын, жер учаскелерiн нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланудың белгiленген режимiн сақтауына;
2) жер учаскелерiн өз бетiнше иеленiп алуға жол бермеуге;
3) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтарының сақталуына;
4) азаматтардың өздеріне жер учаскелерiн беру туралы өтініштерін (өтiнiшхаттарын) қараудың белгiленген мерзiмдерiнiң сақталуынa;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) кінәлілерді жауапқа тарту мәселені шешу үшін Казақстан Республикасының жер заңдарының бұзылуы туралы материалдарды тиісті органдарға жіберу;
2) Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуы туралы хаттамалар (актiлер) жасау;
3) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жазалау туралы қаулылар шығару;
4) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға жердi қорғау, Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуын жою мәселелерi бойынша орындалуға мiндеттi нұсқамалар беру;
5) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзушыларға уақтылы шаралар қолдану;
6) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның
қызметін ұйымдастыру
18. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

19. Первый руководитель государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайской области.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области":
1) определяет круг обязанностей работников государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области";
2) назначает, освобождает и привлекает к дисциплинарной ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан специалистов и технических работников государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области";
3) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
4) в пределах своей компетенции дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области";
5) представляет государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" в государственных органах, организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) утверждает структуру и штатное расписание государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области";
7) осуществляет иные, возложенные на него, полномочия.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество
государственного органа
23. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

19. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қостанай облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
21. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттіктігі:
1) "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлері міндеттерінің шеңберін белгілейді;
2) "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мамандары мен техникалық қызметкерлерін тағайындайды, босатады және тәртіптік жауапкершілікке тартады;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қолданбағаны үшін дербес жауапты болады;
4) өз құзыреті шегінде "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері орындауға міндетті нұсқаулар береді;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда, ұйымдарда "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесін білдіреді;
6) "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
7) өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік
органның мүлкі
23. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение
государственного органа
26. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Костанайской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

24. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта
ұйымдастыру және тарату
26. "Қостанай облысы әкімдігінің жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.