Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков города Уральска"
Постановление акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 30 октября 2015 года № 3442. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 7 декабря 2015 года № 4158. Утратило силу постановлением акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 13 мая 2016 года № 1331
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 13.05.2016 № 1331.
Руководствуясь Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", акимат города Уральска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков города Уральска".
2. Руководителю отдела государственно-правовой работы аппарата акима города Уральска (Е. Каримов) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Уральска Сатыбалдиева М. К.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима города Г. Урынгалиев
Утверждено
постановлением акимата
города Уральска
от 30 октября 2015 года № 3442
Положение о государственном учреждении
"Отдел культуры и развития языков города Уральска"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах культуры и единой государственной языковой политики города.
2. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" имеет ведомства:
1) государственное коммунальное казенное предприятие "Дом культуры молодежи отдела культуры и развития языков акимата города Уральска";
2) государственное коммунальное казенное предприятие "Культурно-досуговый центр "Деркул" отдела культуры и развития языков города Уральска";
3) государственное коммунальное предприятие "Городской парк культуры и отдыха" (на праве хозяйственного ведения) Отдела культуры и развития языков города Уральска акимата города Уральска";

"Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 3442 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 7 желтоқсанда № 4158 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 13 мамырдағы № 1331 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 13.05.2016 № 1331 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексін, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығын басшылыққа ала отырып, Орал қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Орал қаласы әкімі аппараты мемлекеттік-құқықтық жұмыстар бөлімінің басшысы (Е. Каримов) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Орал қаласы әкімінің орынбасары М. Қ. Сатыбалдиевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімінің
міндетін атқарушы Ғ. Орынғалиев
Орал қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 30 қазандағы
№ 3442 қаулысымен
бекітілген
"Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мәдениет және қаланың бірыңғай мемлекеттік тіл саясаты салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомстволары бар:
1) "Орал қаласы әкімдігінің Орал қаласы мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің Жастар мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің "Деркөл" мәдени-демалыс орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) "Орал қаласы әкімдігі Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің (шаруашылық жүргізу құқығындағы) "Қалалық мәдениет және демалыс саябағы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

4) государственное коммунальное казенное предприятие "Городское культурно-просветительное объединение отдела культуры и развития языков акимата города Уральска";
5) государственное учреждение "Уральская городская библиотека имени М. Горького".
3. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, индекс 090000, Западно-Казахстанская область, город Уральск, проспект Достык-Дружба, 182/1.
10. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" осуществляется из республиканского и местных бюджетов,
13. Государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков города Уральска" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска".
Если государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков города Уральска" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

4) "Орал қаласы әкімдігі Орал қаласы мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің қалалық мәдени-ағарту бірлестігі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
5) "М. Горький атындағы Орал қалалық кітапхана" мемлекеттік мекемесі.
3. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индекс 090000, Батыс-Қазақстан облысы, Орал қаласы, Достық-Дружба даңғылы, 182/1.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерінен жүзеге асырылады.
13. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности
государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков
города Уральска"
14. Миссией государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" является – осуществление государственной политики в сфере культуры и единой государственной языковой политики.
15. Задачи:
1) обеспечение возрождения, сохранения, развития и распространения казахской национальной культуры;
2) забота о сохранении, развитии, распространении других культур;
3) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально -технической базы учреждений культуры;
4) обеспечение свободного доступа к культурным ценностям;
5) защита законных прав и интересов творческих работников;
6) оформление города;
7) выявление, учет, охрана, реставрация, пропаганда памятников, расположенных на территории города;
8) координация деятельности городских ведомств и объединений, организаций и предприятий, независимо от форм собственности по исполнению и реализации Закона Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", Указа Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 110 "О Государственной программе развития и функционирования языков в Республике Казахстан 2011-2020 годы", городского Плана мероприятий по ее реализации во всех сферах экономической, общественно-политической, социальной, культурной жизни общества;
9) осуществление руководства и контроля за исполнением Законов Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре", "О языках в Республике Казахстан", Указа Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 110 "О Государственной программе развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы" в государственных органах, ведомствах и организациях, независимо от форм собственности;
10) осуществление иных задач, не противоречащих действующему законодательству Республики Казахстан.
16. Функции:
1) осуществляет поддержку и координацию деятельности государственных организаций культуры города в сфере театрального, музыкального и киноискусства, библиотечного дела, парков культуры и отдыха, культурно-досуговой работы;
2) организует работу по учету, охране и использованию культурных ценностей;
3) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий города, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;

2. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы – мәдениет және бірыңғай мемлекеттік тіл саясаты салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру ету болып табылады.
15. Міндеттері:
1) қазақтың ұлттық мәдениетін өркендетуді, сақтауды, дамытуды және таратуды қамтамасыз ету;
2) басқа мәдениеттерді сақтауға, дамытуға, таратуға қамқорлық жасау;
3) инфрақұрылымдарды дамытуды және мәдениет мекемелерінің материалдық-техникалық базасын нығайтуды қамтамасыз ету;
4) мәдени құндылықтарға еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;
5) өнер қызметкерлерінің заңды құқықтары мен мүдделерін қорғау;
6) қаланы безендіру;
7) қала аумағында орналасқан ескерткіштерді анықтау, есепке алу, қорғау, қалпына келтіру, насихаттау;
8) қалалық ведомстволар мен бірлестіктердің меншік нысанына қарамастан ұйымдар мен кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 "Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығын, оны іске асыру және орындау жөніндегі қалалық іс-шаралар жоспарын қоғамның бүкіл экономика, қоғамдық-саяси салаларында, әлеуметтік, мәдени өмірінде жүзеге асыру жолындағы қызметтерін үйлестіру;
9) мемлекеттік органдарда, меншік нысанына қарамастан ұйымдар мен кәсіпорындарда Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы "Мәдениет туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 "Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығын орындалуына басшылық ету мен бақылауды жүзеге асыру;
10) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына қайшы келмейтін басқа да міндеттерді іске асыру.
16. Функциялары:
1) театр, музыка және кино өнері, кітапхана ісі, мәдениет және демалыс саябақтары, мәдени-демалыс қызметі салаларындағы қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдауды және үйлестіруді жүзеге асырады;
2) мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырады;
3) қаланың сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдар және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;

4) проводит аттестацию государственных организаций культуры города;
5) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
6) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения города;
7) поддерживает и оказывает содействие в материальном-техническом обеспечении государственных организаций культуры города;
8) вносит предложения в исполнительные органы областей о наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, а также изменении их транскрипции;
9) организует работу по первичному учету в подведомственных учреждениях и предприятиях, статистической бухгалтерской отчетности, осуществляет меры по обеспечению сохранности собственности путем регулярных ревизий и проверок подведомственных учреждений и предприятий;
10) в установленном законодательством порядке осуществляет государственные закупки;
11) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возложенные на местные исполнительные органы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном порядке информации от государственных органов, организаций и должностных лиц;
2) инспектировать в подведомственных учреждениях и предприятиях эффективность использования финансовых средств;
3) взаимодействовать с другими государственными учреждениями в вопросах исполнения языкового законодательства в подготовке и проведении культурно-массовых мероприятий, направленных на пропаганду и развитие государственного языка;
4) организовывать семинары, совещания, конференции по вопросам государственного и других языков, участвовать в аналогичных форумах различных учреждений, органов, общественных объединений на различных уровнях;
5) издавать информационно-справочные бюллетени, плакаты, буклеты и методические материалы;
6) запрашивать у соответствующих органов и организаций информацию, материалы, необходимые сведения и справки по вопросам языковой политики, а также давать разъяснения по правильному применению законодательства о языках и иные полномочия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного учреждения
"Отдел культуры и развития языков города Уральска"
18. Руководство государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" задач и осуществление им своих функций.

4) қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
5) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
6) қаланың мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
7) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын қолдайды және материалдық-техникалық қамтамасыз етеді;
8) облыстардың атқарушы органдарына ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің атауы және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;
9) ведомствалық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындарда бастапқы есепті, статистикалық бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру, ведомствалық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындарда жүйелі ревизиялар мен тексерістер жүргізу арқылы меншікті сақтау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
10) заңнамалармен бекітілген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады;
11) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдар мен лауазымды тұлғалардан ақпараттар сұратуға және алуға;
2) ведомстволық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындарда қаржы көздерінің тиімді пайдалануын тексеруге;
3) мемлекеттік тілді насихаттау мен дамытуға бағытталған мәдени-көпшілік шаралар әзірлеп, өткізуде тіл заңнамаларының орындалу мәселелері бойынша басқа мемлекеттік мекемелермен өзара байланыс жасауға;
4) мемлекеттік және басқа да тілдер мәселелері бойынша семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыруға, әртүрлі деңгейдегі түрлі мекемелердің, органдардың, қоғамдық бірлестіктердің тақылеттес форумдарына қатысуға;
5) қызметтік ақпараттық-анықтамалық бюллетеньдерін, плакаттарын, қаттаулы кітапшаларын, әдістемелік материалдарын шығаруға;
6) сәйкес органдар мен ұйымдардан тіл саясаты мәселелері бойынша ақпараттар, материалдар, қажетті мәліметтер мен анықтамалар сұратып алуға, сондай-ақ тіл туралы заңнамалардың дұрыс қолданылуы жөнінде түсініктеме беруге және Қазақстан Республикасының заңнамаларына қайшы келмейтін басқа да өкілеттік қызмет атқаруға.
3. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
18. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" назначается на должность и освобождается от должности акимом города Уральска.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" может иметь заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска":
1) организует и руководит работой государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
2) определяет обязанности и полномочия сотрудников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
3) утверждает положения о структурных подразделениях;
4) ведет работу по борьбе с коррупцией и несет персональную ответственность за работу в этом направлении;
5) в установленном законодательством порядке назначать на должность и освобождать от должности руководителей подведомственных учреждений;
6) в соответствии с действующим законодательством назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
7) в пределах своих полномочий координирует деятельность подведомственных государственных учреждений и предприятий по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
8) в установленном законодательством порядке решает вопросы мотивирования, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий на сотрудников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
9) утверждает должностные инструкции работников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
10) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
11) издает приказы, инструкции на основе и во исполнение Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", Указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, актов акимов и акиматов области и города по данному вопросу;
12) проводит заседания государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска", совещания, коллегии и другие мероприятия по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
13) представляет государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" в государственных органах и иных организациях;

19. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Орал қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бола алады.
21. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Орал қаласы мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады;
2) "Орал қаласы мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
3) құрылымдық бөлімшелер туралы ережені бекітеді;
4) сыбайлас жемқорлықпен күрес жөніндегі жұмыстарды жүргізеді және осы бағыттағы жұмысқа дербес жауап береді;
5) бағынысты мекемелерінің басшыларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
6) "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
7) өзінің өкілеттігі шегінде "Орал қаласы мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзырына жататын мәселелер бойынша бағынысындағы мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарының қызметін үйлестіріп отырады;
8) заңнамада белгіленген тәртіппен "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін ынталандыру, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
9) "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
10) өз құзыреті шеңберінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
11) "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Заңын, Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын, осы мәселе жөніндегі облыс және қала әкімі мен әкімдігінің актілері негізінде және орындауда бұйрықтар, нұсқаулықтар шығарады;
12) Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзырына жататын мәселелер бойынша "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі отырыстарын, алқаларын және басқа да шаралар өткізеді;
13) Мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі " мемлекеттік мекемесі атынан өкілдік етеді;

14) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
15) заключает договора с подрядными организациями;
16) выдает доверенности на сотрудников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
17) утверждает смету (план расходов) на содержание государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска";
18) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного учреждения
"Отдел культуры и развития языков города Уральска"
23. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел культуры и развития языков города Уральска", относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков города Уральска" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения
"Отдел культуры и развития языков города Уральска"
26. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков города Уральска" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

14) сенімхатсыз "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі атынан әрекет ете алады;
15) мердігерлік ұйымдарымен шарттар жасайды;
16) "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне сенімхаттар береді;
17) "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін ұстауға арналған сметаны (шығындар жоспарын) бекітеді;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Ережеге сәйкес оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
"Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің мүлкі
23. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі"
мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Орал қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.