Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2016 года № 13148.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года № 20
Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 ақпанда № 13148 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР спубликасы Ішкі істер министрінің 01.04.2025 № 238 бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 20 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда – ҚР спубликасы Ішкі істер министрінің 01.04.2025 № 238 бұйрығымен.

Глава 1. Основные положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании").
2. Правила определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – организация образования МВД).
3. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестации проводятся с целью определения степени освоения обучающимися образовательных программ, Государственным общеобязательным стандартом высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.08.2023 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) академическая задолженность – получение неудовлетворительных оценок при сдаче экзаменов и дифференцированных зачетов в период промежуточной аттестации (сессии);
2) академическая неуспеваемость – неликвидированная академическая задолженность, не выполнение программы профессиональной практики, не защита всех видов практик, не сдача государственного экзамена или защиты дипломной работы, магистерской диссертации (проекта), равно как и не допуск к их защите, невыполнение рабочего учебного плана, а также не набранный переводной балл успеваемости;
3) промежуточная аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью оценки качества освоения обучающимися содержания части или всего объема одной учебной дисциплины после завершения ее изучения;
4) текущий контроль успеваемости обучающихся – систематическая проверка знаний обучающихся в соответствии с образовательной программой, проводимая преподавателем на аудиторных и внеаудиторных занятиях согласно расписанию в течение академического периода;

1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Білім туралы" Заң) 5-1-бабының 5-тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында (бұдан әрі – ІІМ-нің білім беру ұйымдары) білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу тәртібін айқындайды.
3. Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және ЖОО-дан кейінгі білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын (бұдан әрі - МЖМС), білім беру бағдарламаларын алушылардың меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізіледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) академиялық берешек - оқу жоспарына сәйкес білім алушының оқу жетістіктерінің тарихында оқытылмаған пәндердің не қорытынды бақылау бойынша қанағаттанарлықсыз бағаланатын пәндердің болуы;
2) академиялық үлгермеушілік – жойылмаған академиялық қарыз, кәсіби практика бағдарламасын орындамау, практиканың барлық түрлерін қорғамау, мемлекеттік емтиханды тапсырмау және дипломдық жұмысты, магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғамау, оларды қорғауға жібермеу, жұмыс оқу жоспарын орындамау және ауыстырудың үлгерім балын жинай алмау;
3) академиялық кезең (Term) (терм) – семестр және триместр сияқты екі нысанның біреуін ЖЖОКБҰ өзі белгілейтін теориялық оқу кезеңі;
4) білім алушының академиялық рейтингі (Rating) (ретинг) - аралық аттестаттау нәтижелері бойынша құрылатын, пәндердің және (немесе) модулдердің оқу бағдарламасын және оқу қызметінің басқа түрлерін білім алушылардың меңгеру деңгейінің сандық көрсеткіші;

5) балльно-рейтинговая буквенная система оценки знания - система оценки уровня знаний в баллах, соответствующая буквенной системе и позволяющая установить рейтинг обучающихся;
6) итоговая аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью определения степени освоения обучающимися объема учебных дисциплин, предусмотренных ГОСО;
7) подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования - подразделение, занимающееся регистрацией всей истории знания обучающегося и обеспечивающее организацию всех видов контроля знаний и расчет его академического рейтинга;
8) экзаменационная сессия – период промежуточной аттестации обучающихся (курсантов, магистрантов, докторантов) в организациях образования МВД;
9) рубежный контроль – контроль знания обучающихся по завершении крупного раздела (модуля) одной учебной дисциплины;
10) средний балл успеваемости (Grade Point Average - GPA) – средневзвешенная оценка знания обучающегося, определяемая за один учебный год по выбранной программе как отношение суммы произведений кредитов и цифрового эквивалента баллов оценки промежуточной аттестации по дисциплинам к общему количеству кредитов по дисциплинам промежуточной аттестации;
11) транскрипт (Transcript) – документ, содержащий перечень пройденных дисциплин за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний.
Глава 2. Порядок проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся в организациях образования МВД, реализующих образовательные программы высшего образования
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Проверка знаний обучающихся (далее – курсантов) осуществляется текущем, рубежным контролем и промежуточной аттестацией, определяемые организацией образования МВД.
6. Знания курсантов по всем видам учебных заданий оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний обучающихся с переводом в традиционную шкалу оценок согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – балльно-рейтинговая буквенная система оценки знаний.
7. Текущий контроль успеваемости курсантов проводится по каждой теме учебной дисциплины и включает контроль знаний на аудиторных и внеаудиторных занятиях. Оценка текущего контроля (оценка рейтинга допуска) складывается из оценок текущего контроля на аудиторных занятиях и оценок рубежного контроля (внеаудиторные занятия).
8. При текущем контроле успеваемости знания курсантов оцениваются по 100 балльной шкале за каждое выполненное задание (ответ на текущих занятиях, сдача домашнего задания, самостоятельной работы курсантов, рубежный контроль) и окончательный результат текущего контроля успеваемости подводится расчетом среднеарифметической суммы всех оценок, полученных в течение академического периода.
Аналогичный подход применяется при оценке знаний обучающихся в период промежуточной и итоговой аттестации.

5) білім алушыларды аралық аттестаттау - білім алушылардың бір оқу пәнін оқып аяқтағаннан кейін оның бір бөлігінің немесе барлық көлемінің мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
6) оқу жетістіктерін бағалаудың балдық рейтингтік әріптік жүйесі - халықаралық тәжірибеде қабылданған әріптік жүйедегі сандық эквивалентіне сәйкес келетін және білім алушылардың рейтингін белгілеуге мүмкіндік беретін балл түріндегі оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау жүйесі;;
7) оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі - әріптік жүйеге сәйкес келетін және білім алушылардың рейтингін белгілеуге мүмкіндік беретін білім деңгейін балмен бағалау жүйесі;
8) білім алушыларды қорытынды аттестаттау – білім алушылардың БМЖС-да көзделген оқу пәндерінің және (мәселе) модульдерінің көлемін меңгеру деңгейін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім;
9) курсант – әскери, арнаулы оқу орнында жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан адам;
10) білім алушылар-біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарының курсанттары, магистранттары, докторанттары, тыңдаушылары (оның ішінде шетелдіктер), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына қызметке алғаш рет кіретін, бастапқы кәсіптік даярлықтан өтетін адамдар;
11) білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі – білім алушылар білімінің барлық тарихын тіркеумен айналысатын және білімді бақылаудың барлық түрлерін ұйымдастыруды және оның академиялық рейтингін есептеуді қамтамасыз ететін бөлініс.
12) емтихан сессиясы – ІІМ-нің білім беру ұйымдарында білім алушылардың (курсанттар, магистранттар, докторанттар) аралық аттестаттау кезеңі;
13) межелік бақылау – білім алушылардың білімін бір оқу пәнінің ірі бөлімін (модулін) аяқтағаннан кейін бақылау;
14) үлгерімнің орташа балы (Grade Point Average - GPA) - таңдап алған бағдарлама бойынша белгілі бір оқу кезеңі ішінде білім алушының қол жеткізген білім деңгейінің орташа өлшемді бағасы (осы оқу кезеңі ішіндегі кредиттердің жалпы санына пәндер бойынша аралық аттестаттау бағалары балдарының сандық эквивалентіндегі кредиттердің жалпы сомасының қатынасы);;
15) транскрипт (Transcript) - оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша кредиттер мен бағалары көрсетілген оқытудың тиісті кезеңінде өтілген пәндердің тізбесін құрайтын құжат.
2-тарау. Жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау өткізу тәртібі
5. Білім алушылардың (курсанттардың, магистранттар мен докторанттардың) білімін тексеру ІІМ білім беру ұйымының академиялық саясатымен айқындалатын ағымдағы, аралық бақылау және аралық аттестаттау арқылы жүзеге асырылады.
6. Оқу тапсырмаларының барлық түрлері бойынша курсанттардың білімі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бағалардың дәстүрлі шкаласына ауыстыра отырып, білім алатындардың оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады (бұдан әрі - бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі).
7. Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау оқу пәнінің әрбір тақырыбы бойынша өткізіледі, білімін аудиториялық және аудиториядан тыс сабақтарда бақылауды қамтиды. Ағымдағы бақылау бағасы (рұқсат ету рейтингісі бағасы) аудиториялық сабақтардағы ағымдағы бақылау бағасы мен межелік бақылау (аудиториялардан тыс сабақтарда) бағаларынан жинақталады.
8. Білім алушылардың оқу үлгерімін ағымдағы бақылау кезінде курсанттардың әрбір орындаған тапсырмалары (ағымдағы сабақтардағы жауабы, үй тапсырмаларын тапсыру, курсанттардың өзіндік жұмысы, межелік бақылау) 100 балдық шкала бойынша бағаланады және оқу үлгерімін ағымдағы бақылаудың соңғы нәтижесі академиялық кезеңде алынған барлық бағалардың орташа арифметикалық қосындысын ескере отырып, есептеледі.

9. Текущий контроль успеваемости курсантов заочной формы обучения осуществляется как до начала, так и в период учебно-экзаменационной сессии, который проводится в соответствии с академическим календарем.
При этом курсант заочной формы обучения до начала учебно-экзаменационной сессии сдает все виды контрольных и расчетно-графических работ, курсовых работ (проектов), а также отдельные виды домашних заданий, самостоятельной работы курсантов, рубежного контроля в соответствии с учебной программой дисциплины.
10. Рубежный контроль проводится не менее двух раз в течение одного академического периода в рамках одной учебной дисциплины в виде коллоквиумов, контрольных работ, тестовых опросов. Результаты рубежного контроля выставляются преподавателем в учебный журнал не позднее даты проведения рубежного контроля и регулярно рассматриваются на заседании кафедры, факультета (института) с выработкой предложений по улучшению качества учебного процесса.
Ведомость рубежного контроля составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Исключение составляют учебные дисциплины объемом 1 кредит, по которым количество рубежных контролей определяется вузом самостоятельно.
Информация о сроках проведения рубежного контроля доводится до курсантов в первые 2 недели академического периода.
11. Форма проведения рубежного контроля по каждой дисциплине в начале академического периода определяется решением кафедры.
12. Курсанты очной и заочной форм обучения изучают дисциплину по единой образовательной программе в одинаковом объеме. Отличие составляют тематические планы изучения дисциплины, отражающие различный объем контактной работы обучающегося с преподавателем для разных форм обучения. При этом курсанты заочной формы обучения до 80 % объема учебного материала осваивают самостоятельно.
13. Промежуточная аттестация курсантов в вузе осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем и образовательными программами, разработанными на основе ГОСО.
14. Промежуточная аттестация курсантов проводится в форме сдачи экзаменов и дифференцированных зачетов.
15. Организация и проведение промежуточной аттестации курсантов возлагается на подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
16. По результатам промежуточной аттестации подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования составляет академический рейтинг обучающихся.
17. Экзамены сдаются согласно расписанию и служат формой проверки знаний обучающихся по всей образовательной программе дисциплины и преследуют цель оценить знания за академический период.
18. Итоговый контроль по всем видам профессиональных практик, курсовым работам (проектам) проводится в форме защиты указанных видов учебной работы курсанта, которая оценивается по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний и учитывается при расчете переводного балла.
19. Экзаменационные сессии делятся на зимнюю и летнюю.

9. Межелік бақылау бір академиялық кезең ішінде, бір оқу пәні шеңберінде кемінде екі рет коллоквиумдар, бақылау жұмыстары, тесттік сұрақ-жауап түрінде өткізіледі.
Межелік бақылау нәтижелерін оқытушы оқу журналына межелік бақылау өткізілген күннен кешіктірмей қояды және оқу процесінің сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірленіп, кафедра, факультет отырыстарында тұрақты қаралып отырады.
Межелік бақылау ведомосі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Көлемі бір кредитті құрайтын оқу пәндеріне ерекшелік ретінде алынады, олар бойынша межелік бақылау санын ІІМ білім беру ұйымы дербес айқындайды.
Білім алушыларға межелік бақылауды өткізу мерзімі туралы ақпарат академиялық кезеңнің бірінші 2 аптасында хабарланады.
10. Академиялық кезеңнің басында әр пән бойынша межелік бақылау өткізу нысаны кафедраның шешімімен анықталады.
11. ЖОО білім алушыларды аралық аттестаттау жұмыс оқу жоспарына, академиялық күнтізбеге және БМЖС негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Білім алушалырды аралық аттестаттау емтихан және сараланған сынақ тапсыру түрінде өткізіледі.
13. Білім алушыларды аралық аттестаттауды ұйымдастыру мен өткізу білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісіне жүктеледі.
14. Аралық аттестаттау нәтижелері бойынша білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі курсанттардың академиялық рейтингін құрастырады.
15. Емтихандар кестеге сәйкес тапсырылады және пәннің барлық оқу бағдарламасы бойынша курсанттардың білімін тексеру түрі болып табылады және академиялық кезеңдегі білімін бағалауды көздейді.
16. Кәсіптік практиканың барлық түрі, курстық жұмыстар (жобалар) бойынша қорытынды бақылау курсанттың көрсетілген оқу жұмысын қорғау түрінде өткізіледі, ол бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі бойынша бағаланады және ауыстыру балын есептеу кезінде ескеріледі.
17. Емтихан сессиялары қысқы және жазғы болып бөлінеді.
18. Оқудың күндізгі нысаны үшін емтихан сессияларының кезеңділігі мен ұзақтылығы білім беру бағдарламаның жұмыс оқу жоспары және ІІМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесі бекіткен академиялық күнтізбе бойынша анықталады.
19. Білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі оқудың барлық нысандары үшін емтихандар кестесін тиісті факультетпен бірлесе отырып жасайды, ІІМ білім беру ұйымы бастығының оқу ісі жөніндегі орынбасары бекітеді және оқытушылар мен білім алушыларға емтихандық сессия басталардан 2 апта бұрын жеткізіледі.

26. Курсанты, не ликвидировавшие задолженность в установленный срок, (в период данной промежуточной аттестации) с разрешения начальника организации образования МВД до начала следующего академического периода ликвидируют задолженность по оценке рейтинга допуска, выполняют все требования текущего контроля успеваемости, получают допуск и сдает итоговый контроль в течении 10 рабочих дней после окончания промежуточной аттестации. Курсанты, снова не набравшие положительной оценки рейтинга допуска по дисциплине подлежат отчислению из организаций образования МВД за академическую неуспеваемость.
27. Начальник организации образования МВД в отдельных случаях (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам) разрешает курсанту сдачу экзаменационной сессии досрочно по индивидуальному графику.
Сдача экзаменационной сессии по индивидуальному графику разрешается по рапорту с последующим предоставлением подтверждающих документов начальнику организации образования МВД о болезни, в связи с рождением ребенка, со смертью близких родственников, со служебной необходимостью.
28. Допуск к экзамену по дисциплине курсантов заочной формы обучения осуществляется в аналогичном порядке, как и курсантов очной формы обучения.
29. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой или комбинированной формах. При устной форме не допускается сдача в один день двух или более экзаменов. При тестовой форме допускается установление комплексного экзамена по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности.
30. Форма проведения экзамена по каждой учебной дисциплине устанавливается ученым советом организаций образования МВД не позднее 30 рабочих дней с начала академического периода.
31. При явке на экзамен, курсант имеет при себе зачетную книжку.
32. Во время устного экзамена курсант пользуется справочной литературой.
33. Для проведения итогового контроля экзаменатору подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования выдается ведомость итогового контроля по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – итоговая ведомость), в которой проставляются накопленные обучающимся в течение академического периода баллы и оценки с указанием рейтинга допуска.
По итогам проведения промежуточной аттестации подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования формируется сводная итоговая ведомость по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
34. При проведении промежуточной аттестации по учебной дисциплине учитываются оценка, полученная на экзамене, и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода.

26. Емтихандар ауызша, жазбаша, тест немесе аралас нысанда өткізіледі. Ауызша нысан кезінде бір күнде екі немесе одан көп емтихан тапсыруға рұқсат етілмейді. Тест нысаны кезінде бейіндік және мәндес принципін сақтай отырып, екі немесе одан да көп пән бойынша кешенді емтихан белгілеуге рұқсат етіледі.
27. Әрбір оқу пәні бойынша емтиханды өткізу нысандары мен тәртібін ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми кеңесі академиялық кезең басталғаннан бастап 30 жұмыс күнінен кешіктірмей белгілейді.
28. Ауызша емтихан кезінде білім алушы анықтамалық әдебиетті қолданады.
29. Қорытынды бақылау өткізу үшін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі емтихан қабылдаушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды бақылау ведомосін (бұдан әрі - қорытынды ведомость) береді, онда курсанттың академиялық кезеңде жинаған балдары мен рұқсат ету рейтингі көрсетілген бағалары қойылады.
Аралық аттестаттау өткізу қорытындысы бойынша білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісіне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық қорытынды ведомосін қалыптастырады.
30. Оқу пәні бойынша аралық аттестаттау өткізу кезінде емтиханда алған бағасы мен академиялық кезең ішіндегі үлгерімінің ағымдағы бақылау бағасының орташа балы есептеледі.
31. Емтиханда курсанттардың үлгерімі білімді бағалаудың балдық рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады.
Оң баға (А-, А "өте жақсы", С+, В-, В, В+ "жақсы", Д, Д+, С-, С, "қанағаттанарлық") оқу пәні бойынша емтихан ведомосі мен курсанттың сынақ кітапшасына жинаған кредиттер санын көрсете отырып жазылады. "Қанағаттанарлықсыз" F, FX бағасы тек қорытынды ведомоске ғана жазылады.
32. Әрбір пән бойынша емтихан аяқталған соң білім алушыға оның оқу жетістіктерінің бағасы болып табылатын қорытынды баға қойылады.
33. Пәннің қорытынды бағасына рұқсат ету рейтингі және қорытынды бақылау бағалары кіреді.
Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау бағасы (рейтингі) пән бойынша білімінің қорытынды бағасының 60%-ын құрайды және емтихан бағасы пән бойынша білімінің қорытынды бағасының 40%-ын құрайды.
34. Оң қорытынды баға тиісті пән бойынша кредит санымен белгіленген игерілген кредиттерді толықтыруға негіз болып табылады, білім алушының транскрипіне жазылады.

35. Успеваемость обучающегося на экзамене оценивается по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний.
Положительная оценка (А-, А "отлично", В-, В, В+ "хорошо", Д-, Д+, С-, С, С+ "удовлетворительно") записывается в итоговую ведомость по учебной дисциплине и зачетную книжку обучающегося с указанием набранных кредитов. Оценка F "неудовлетворительно" записывается только в итоговую ведомость.
36. После завершения экзамена по каждой дисциплине курсанту выставляется итоговая оценка, которая служит оценкой его знаний.
37. Итоговая оценка по дисциплине включает оценки рейтинга допуска и итогового контроля.
Оценка текущего контроля успеваемости (рейтинга допуска) составляет 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка экзамена составляет 40 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.
38. Положительная итоговая оценка служит основанием для дополнения освоенных кредитов установленным количеством кредитов по соответствующей дисциплине и заносится в транскрипт курсанта.
39. При получении курсанта по итоговому контролю (экзамену) оценку "неудовлетворительно", итоговая оценка по дисциплине не подсчитывается.
40. Пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения в этот же период промежуточной аттестации не допускается.
Для пересдачи положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения, курсант до начала следующего академического периода с разрешения начальника организации образования МВД в индивидуальном порядке изучает ее под руководством преподавателя, выполняет все требования текущего контроля успеваемости, получает допуск и сдает итоговый контроль. При этом курсанту за один академический период разрешается пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения только по одной дисциплине, но не более трех дисциплин за весь период обучения.
41. Итоговая ведомость передается в подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования, которое занимается учетом и накоплением количества кредитов по всем курсантам на протяжении всего периода обучения.
В последующем итоговая ведомость подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования передается на соответствующий факультет.
42. Курсанты сдают все экзамены в соответствии с рабочим учебным планом и учебными программами дисциплин (силлабусами) едиными для всех форм обучения, а также по дисциплинам дополнительных видов обучения, результаты сдачи которых записываются в итоговую ведомость, зачетную книжку и транскрипт.
43. По одной дисциплине допускается пересдача оценки за экзамен "неудовлетворительно" дважды: при первой пересдаче сохраняется первоначальная, утвержденная форма проведения экзамена, вторая пересдача осуществляется в форме комиссионного экзамена. Состав комиссии назначается приказом начальника организации образования МВД по представлению начальника кафедры. При этом в состав комиссии по приему комиссионного экзамена должны входить ведущие профессора, доценты, старшие преподаватели, имеющие квалификацию, соответствующую данной дисциплине, не проводившие учебные занятия в данной академической группе (потоке). Курсанты, получившие оценку "неудовлетворительно" по итогам второй пересдачи подлежат отчислению за академическую неуспеваемость.
Пересдача экзамена с оценки "неудовлетворительно" на положительную для курсантов осуществляется до начала следующего академического периода, но не ранее чем через три рабочих дня после окончания промежуточной аттестации.

35. Егер білім алушы қорытынды бақылау (емтихан) бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда пән бойынша қорытынды баға есептелмейді.
36. Қорытынды бақылау бойынша оң бағаны арттыру мақсатында қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
37. Қорытынды бақылау ведомосі білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісіне тапсырылады, ол барлық курсанттардың бүкіл оқу кезеңіндегі кредиттер санын есептеумен және жинақтаумен айналысады.
38. Білім алушыларды оқытудың барлық нысандарына бірдей пәндер, сондай-ақ білім беру бағдарламасы бойынша және жұмыс жоспарына және оқу бағдарламаларына (силлабус) сәйкес білім алушылар барлық емтихандарды тапсырады оларды тапсыру нәтижелеріне қорытынды ведомоске және транскриптке жазылады.
39. "Тиісті FX "қанағаттанарлықсыз" бағасын алған жағдайда білім алушы оқу пәні/модуль бағдарламасын қайта өтпей-ақ (келесі академиялық кезең басталғанға дейін, бірақ аралық аттестаттау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күнінен ерте емес) қорытынды бақылауды қайта тапсыруға мүмкіндігі бар.
Тиісті "F" "қанағаттанарлықсыз" бағасын алған жағдайда білім алушы осы пәнді қайтадан оқиды, ағымдағы бақылаудың барлық талаптарын орындайды, рұқсат алады және қорытынды бақылауды келесі академиялық кезеңде тапсырады.
40. Егер оқу бағдарламасын толық көлемде орындамаған білім алушы емтиханға келмесе, қорытынды бақылау ведомосінде оның тегінің тұсына "келген жоқ" деген белгі қойылады.
Курсанттың дәлелді себептері болған жағдайда факультет бастығының өкімімен аталған білім алушыға емтихан тапсырудың жеке кестесі бекітіледі.
Емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болмаған жағдайда емтиханға келу "қанағаттанарлықсыз" деген бағаға теңестіріледі, қайта тапсыру осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
41. ІІМ білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен емтихандық сессия (аралық аттестаттау) кезеңіне апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссияның құрамы әр пән үшін біліктілігі апелляцияланатын пәндердің бейініне сәйкес келетін емтихан қабылдау рәсіміне қатыспаған оқытушылар қатарынан жеке қалыптастырылады.
42. Қорытынды бақылаудың бағасымен келіспейтін білім алушылар емтихан өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей апелляция береді.
Практиканы, кез келген нысанда жүргізілетін зерттеу жұмыстарын қорғауды қоса алғанда, қорытынды бақылаудың нәтижелері апелляцияға жатады. Апелляциялық арызда баяндалған нақты фактілер қаралуға жатады. Дәлелді негізді (толық түсіндірмені) көрсетпей апелляцияға арналған өтініштер қарауға жатпайды.
43. Апелляция нәтижелері хаттамамен ресімделеді және оның шешімі негізінде білім алушыға жеке емтихан ведомосі жасалады, ол негізгі емтихан ведомосіне тіркеледі.

44. При неявке курсанта, выполнившего программу дисциплины в полном объеме, в ведомости итогового контроля, напротив его фамилии делается отметка "не явился".
При наличии уважительной причины, распоряжением начальника факультета данному курсанту устанавливается индивидуальный график сдачи экзамена.
При отсутствии уважительной причины неявка на экзамен приравнивается к оценке "неудовлетворительно", пересдача которой осуществляется в соответствии с пунктом 45 настоящих Правил.
45. Курсант, несогласный с результатом итогового контроля, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения экзамена.
46. На период экзаменационной сессии приказом организации образования МВД создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
47. Результаты апелляции отражаются в итоговой ведомости заполняемой индивидуально на курсанта подписываемая всеми членами апелляционной комиссии, которая прилагается к основной экзаменационной ведомости.
48. По итогам экзаменационных сессий за курс подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования рассчитывается переводной балл, как средневзвешенная оценка уровня знаний обучающегося.
49. По завершении учебного года на основании итогов экзаменационных сессий осуществляется перевод обучаемого с курса на курс.
50. Величина минимального переводного балла для перевода с курса на курс устанавливается организацией образования МВД самостоятельно в разрезе курсов обучения.
51. Курсанты, набравшие минимальный уровень переводного балла, на основании представления начальника факультета (института) переводятся на следующий курс приказом начальника организации образования МВД.
52. Курсанту, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости (GPA), предоставляется возможность самостоятельного изучения дисциплины и сдачи экзамена по индивидуальному графику повторно (за исключением дисциплины "Современная история Казахстана", по которой сдается государственный экзамен).
53. При положительном результате повторной сдачи экзамена вновь подсчитывается итоговая оценка, которая записывается в итоговую ведомость, зачетную книжку и транскрипт.
При расчете среднего балла успеваемости учитываются последние оценки по учебной дисциплине.
54. Курсант, после повторной сдачи экзамена, не набравший минимальный переводной балл (GPA), подлежит отчислению из организаций образования МВД за академическую неуспеваемость.

44. Білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі емтихан сессияларының қорытындысы бойынша курсанттың білім деңгейінің орташа таразылынған бағасы болатын көшіру балын есептейді.
45. Оқу жылы аяқталғаннан кейін емтихан сессияларының қорытындысы негізінде білім алушыларды курстан курсқа көшіру жүзеге асырылады.
46. Курстан курсқа көшіру үшін ең төменгі көшіру балының мәнін ІІМ білім беру ұйымы оқу курстар бойынша дербес белгілейді.
47. Ең төменгі көшіру балын алған курсант факультет бастығының ұсынымы негізінде ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен келесі курсқа көшіріледі.
48. Курс бағдарламасын толығымен өтіп, белгіленген ең төменгі көшіру балы деңгейін жинамаған курсантқа өзінің орташа үлгерім балын (GPA) жоғарылатуы үшін пәндерді (мемлекеттік емтихан тапсырылатын "Қазақстан тарихы" пәнінен басқа) белгіленген тәртіппен өздігінен зерделеуге және жеке кесте бойынша сол пәндерден емтиханды қайта тапсыруына мүмкіндік беріледі.
49. Қайта тапсырылған емтиханнан қанағаттанарлық нәтиже алған жағдайда қорытынды баға қайта есептеледі, ол емтихан ведомосіне, сынақ кітапшасына және транскриптке жазылады.
Оқу үлгерімінің орташа балын есептеу кезінде оқу пәні бойынша соңғы бағалары есептеледі.
50. Емтиханды қайта тапсырғаннан кейін ең төменгі көшіру балын (GPA) жинай алмаған білім алушы академиялық үлгермеушілігі үшін ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
51. Емтихан нәтижелері және оқу процесін жақсарту бойынша ұсыныстар емтихан сессиясы (аралық аттестаттау) аяқталғаннан кейін кафедра, факультет отырыстарында, ІІМ білім беру ұйымдарының ғылыми-әдістемелік кеңесінде талқылауға ұсынылады.
52. ІІМ білім беру ұйымынан шығарылған курсантқа ІІМ білім беру ұйымының басшысы қол қойған және мөрленген транскрипт беріледі.
Курсант оқитын барлық оқу пәндері және (немесе) модульдер қорытынды бағаны, оның ішінде FX және X-ті көрсете отырып, транскриптке жазылады.
53. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан академиялық күнтізбеге сәйкес аралық аттестаттау кезеңінде өткізіледі.
54. ІІМ білім беру ұйымының бакалавриаттың барлық білім беру бағдарламаларының курсанттары олардың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оны оқып, аяқтағаннан кейін сол академиялық кезеңде мемлекеттік емтихан тапсырады.

55. Результаты экзаменов и предложения по улучшению учебного процесса после завершения экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) выносятся на обсуждение заседаний кафедр, факультетов (институтов) и учебно-методического совета организаций образования МВД.
56. Курсанту, отчисленному из организации образования МВД, выписывается справка, выдаваемая гражданам, не завершившим образование по форме утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 июня 2009 года № 289 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5717) (далее – справка выдаваемая гражданам не завершившим образование).
57. Курсанту заочной формы обучения при успешном окончании экзаменационной сессии выдается справка-вызов (в произвольной форме) на следующую экзаменационную сессию.
Выдача справок-вызовов и явка обучающихся заочной формы обучения на экзаменационную сессию подлежат строгому учету.
58. Государственный экзамен по дисциплине "Современная история Казахстана" проводится в период промежуточной аттестации, согласно академическому календарю.
59. Курсанты организаций образования МВД всех специальностей бакалавриата сдают государственный экзамен по дисциплине "Современная история Казахстана" по завершении ее изучения, в том же академическом периоде.
60. Курсанты по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе технического и профессионального (послесреднего) образования изучают дисциплину "Современная история Казахстана" и сдают по данной дисциплине государственный экзамен.
61. Курсант по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе высшего образования не изучает и не сдает государственный экзамен по дисциплине "Современная история Казахстана".
62. Подготовка к государственному экзамену проводится кафедрой, ведущей занятия по учебной дисциплине "Современная история Казахстана" (далее – кафедра) совместно с факультетом (институтом) и подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
63. Для проведения государственного экзамена по дисциплине "Современная история Казахстана" кафедра разрабатывает рабочую учебную программу единую для всех форм обучения и специальностей, на основе типовой учебной программы по данной дисциплине.
64. Государственный экзамен по дисциплине "Современная история Казахстана" осуществляется в устной, письменной или тестовой формах в соответствии с рабочей учебной программой.
65. Форма проведения государственного экзамена определяется решением ученого совета организации образования МВД самостоятельно.
66. Для приема государственного экзамена по дисциплине "Современная история Казахстана" на календарный год по представлению факультета (института) формируется Государственная экзаменационная комиссия (далее - ГЭК) в составе председателя и членов комиссии.
67. Информация о кандидатуе председателя ГЭК не позднее 1 ноября текущего учебного года направляется в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
68. Председатель ГЭК по дисциплине "Современная история Казахстана" утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан не позднее 1 декабря текущего учебного года.

55. Жеделдетіліп оқытатын қысқартылған оқу бағдарламасы бойынша жоғары білім базасында білім алатын курсанттар "Қазақстан тарихы" пәнін оқымайды және мемлекеттік емтихан тапсырмайды.
56. Мемлекеттік емтиханға дайындықты "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша сабақ жүргізетін кафедра (бұдан әрі - кафедра) өткізеді.
57. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды өткізу үшін кафедра оқудың барлық нысаны мен білім беру бағдарламалары үшін бірыңғай оқу жұмыс бағдарламасын осы пән бойына үлгілік оқу бағдарламасы негізінде әзірлейді.
58. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру жұмыс оқу бағдарламасына сәйкес ауызша, жазбаша және тест нысанында жүзеге асырылады.
59. Мемлекеттік емтиханды өткізу нысаны ІІМ білім беру ұйымы ғылыми кеңесінің шешімімен дербес анықталады.
60. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды қабылдау үшін факультеттің (институт) ұсынымы бойынша құрамында төрағасы мен мүшелері бар Мемлекеттік емтихан комиссиясы (бұдан әрі – МЕК) күнтізбелік жылға құрылады.
61. МЕК төрағасының кандидатурасы туралы ақпарат ағымдағы оқу жылының 1 қарашасынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі - ІІМ) жіберіледі.
62. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша МЕК төрағасы ағымдағы оқу жылының 1 желтоқсанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.
63. Біліктілігі аталған білім беру бағдарламаларының бейініне сәйкес келетін жоғары білікті оқытушылардан тұратын МЕК құрамы ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітіледі.
64. МЕК отырыстарының кестесін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі академиялық күнтізбеге сәйкес жасайды және оны ІІМ білім беру ұйымының бастығы мемлекеттік емтихан басталардан екі апта бұрын бекітеді.
65. МЕК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспайды.
66. МЕК отырыстары әр курсантқа жеке хаттамамен осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – МЕК хаттамасы) "Қазақстан тарихы" пәні бойынша МЕК хаттамасы ресімделеді және оған комиссия төрағасы мен отырысқа қатысқан комиссия мүшелері қол қояды.
67. МЕК отырысының хаттамасын осы пән бойынша сабақ беретін кафедраның профессорлық-оқытушы құрамы қатарынан тағайындалған хатшы жүргізеді.
68. МЕК отырысының хаттамалары мемлекеттік емтихан басталғанға дейін А4 форматында түптеліп, нөмірленіп, бумаланады және факультеттің мөрімен бекітіледі.

69. Состав ГЭК утверждается приказом начальника организации образования МВД из числа высококвалифицированных преподавателей.
70. Расписание заседаний ГЭК составляется подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования в соответствии с академическим календарем и утверждается начальником организации образования не позднее, чем за две недели до начала государственного экзамена.
71. Продолжительность заседания ГЭК не превышает 6 академических часов в день.
72. Заседания ГЭК оформляются протоколом заседания Государственной экзаменационной комиссии по дисциплине "Современная история Казахстана", по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – протокол заседания ГЭК) на каждого курсанта и подписываются председателем и членами комиссии, участвовавшими в заседании.
73. Протокол заседания ГЭК ведет секретарь, назначаемый из числа профессорско-преподавательского состава кафедры, ведущий занятия по данной дисциплине.
74. Протоколы заседания ГЭК сброшюровываются на листах форматом А 4, пронумеровываются, прошнуровываются, и скрепляются печатью факультета (института) до начала государственного экзамена.
75. При неявке курсанта на заседание ГЭК в протоколе напротив его фамилии делается отметка "не явился".
При наличии уважительной причины распоряжением начальника факультета данному курсанту устанавливается индивидуальный график сдачи государственного экзамена. При отсутствии уважительной причины неявка на государственный экзамен приравнивается к оценке "неудовлетворительно".
76. При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГЭК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № ______ от ______ на странице "____" и подписываются всеми присутствующими членами ГЭК.
77. Результаты государственного экзамена оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний курсантов.
78. По результатам государственного экзамена по дисциплине "Современная история Казахстана" курсантам выставляется итоговая оценка с учетом оценки рейтинга допуска и оценки государственного экзамена. При этом оценка рейтинга допуска составляет 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка государственного экзамена составляет 40 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.

69. Егер курсант МЕК отырысына келмесе, хаттамада оның тегінің тұсына "келген жоқ" деген жазу жазылады.
Емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болған жағдайда, осы курсантқа факультет бастығының өкімімен мемлекеттік емтихан тапсыруға жеке кесте бекітіледі. Мемлекеттік емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болмаған жағдайда "қанағаттанарлықсыз" деген бағаға теңестіріледі.
70. Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МЕК отырысының хаттамасы қайта ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттамадағы нәтижелер "___ беттегі _____ баға № ______ хаттамамен кайта қаралды" деген жазумен жойылады және оған қатысқан МЕК мүшелері қол қояды.
71. Мемлекеттік емтихан нәтижелері курсанттардың білімін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
72. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан нәтижелері бойынша білім алушыларға рұқсат ету рейтингі бағасы мен мемлекеттік емтихан бағасы ескеріле отырып, қорытынды баға қойылады. Бұл ретте рұқсат ету рейтингінің бағасы пән бойынша білімінің қорытынды бағасының кемінде 60%-ын құрайды және мемлекеттік емтихан бағасы 40%-ын құрайды.
73. Курсант "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда, ол академиялық үлгермеушілігі үшін ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
74. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан алған оң бағаны көтеру үшін қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
75. Мемлекеттік емтихан қорытындысымен келіспеген курсант, МЕК өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей апелляция береді.
76. Апелляция өткізу үшін ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен аталған пән бойынша тәжірибелі оқытушылар қатарынан "Қазақстан тарихы" пәні бойынша апелляциялық комиссия құрылады.
77. МЕК жұмысы аяқталған соң комиссия төрағасы мемлекеттік емтихандарды тапсыру және дипломдық жұмысты қорғау нәтижелері туралы есеп әзірлейді, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес кесте толтырады (бұдан әрі - МЕК есебі), ол ІІМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады, бекітіледі және ІІМ-ге ұсынылады.
Бұл ретте "Қазақстан тарихы" пәні бойынша қысқы емтихан сессиясы кезінде тапсырылған МЕК есептері 1 наурыздан, ал жазғы емтихан сессиясы кезінде - 1 тамыздан кешіктірілмей ұсынылуы тиіс.
3-тарау. Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ әскери, арнаулы оқу орындарының білім алушыларын қорытынды аттестаттауды өткізу тәртібі
78. ІІМ білім беру ұйымдарында курсанттарды қорытынды аттестаттау БМЖС белгіленген нысандарда өткізіледі, олардың ұзақтығы мен мерзімі академиялық күнтізбеде және жұмыс оқу жоспарында көзделген.

79. При получении курсантом по государственному экзамену по дисциплине "Современная история Казахстана" оценки "неудовлетворительно", обучаемый отчисляется из организации образования МВД за академическую неуспеваемость.
80. Пересдача положительной оценки государственного экзамена по дисциплине "Современная история Казахстана" с целью ее повышения не допускается.
81. Курсант, несогласный с результатом государственного экзамена, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения ГЭК.
82. Для проведения апелляции приказом начальника организации образования МВД создается апелляционная комиссия по дисциплине "Современная история Казахстана" из числа опытных преподавателей по данной дисциплине и назначается председатель.
83. По окончании работы ГЭК председатель комиссии составляет отчет о результатах сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы с заполнением таблицы в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам (далее – отчет ГЭК), который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета организации образования МВД и представляется в МВД.
При этом отчеты ГЭК по дисциплине "Современная история Казахстана", сданного в зимнюю экзаменационную сессию, должны быть представлены не позднее 1 марта и, сданного в летнюю экзаменационную сессию - не позднее 1 августа.
Глава 3. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся организаций образования МВД, реализующих образовательные программы высшего образования
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Итоговая аттестация курсантов в организациях образования МВД проводится по формам, установленным ГОСО, продолжительность и сроки которых предусмотрены академическим календарем и рабочими учебными планами специальностей.
85. Организация образования МВД, с учетом уровня теоретической подготовки, знаний, результатов обучения и исследовательско-аналитических способностей курсанта, самостоятельно определяет ему виды итоговой аттестации: сдача государственного экзамена по специальности, защита дипломной работы (проекта) либо сдача государственного экзамена по двум базовым и/или профилирующим дисциплинам.
86. Перечень дисциплин государственных экзаменов утверждается решением ученого совета вуза совета факультета (института) на основании представления выпускающей кафедры.
87. К итоговой аттестации допускаются курсанты, полностью завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями рабочего учебного плана и рабочих учебных программ.

79. Қорытынды аттестаттау дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау, кешенді емтихан және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан дайындау және тапсыру нысанында не кешенді мемлекеттік емтихан, екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан тапсыру нысанында өткізіледі.
80. Мемлекеттік емтихан пәндерінің тізбесі бітіртіп шығарушы кафедра ұсынымының негізінде факультет кеңесінің, ЖОО ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі.
81. Қорытынды аттестаттауға жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес білім алу процесін толық аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
82. Білім алу процесін аяқтаудың негізгі өлшемшарты курсанттың БМЖС талаптарына сәйкес оқытудың теориялық курсы мен кәсіби практикалардың қажетті көлемін меңгеруі болып табылады.
83. Жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламаларының талаптарын орындамаған жағдайда бітіруші курстың білім алушылары ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
84. ІІМ білім беру ұйымының басшылары білім беру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттарға (дипломдар мен қосымшалар) ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін болжамды бітірушілер саны бойынша өтінім ұсынады.
85. Курсанттарды қорытынды аттестаттау үшін оқытудың барлық нысандары үшін әр білім беру бағдарламасы бойынша Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - МАК) құрылады.
86. Курсанттарды қорытынды аттестаттауға жіберу қорытынды аттестаттау басталғанға дейін екі аптадан кешіктірмей факультет бастығы бекіткен курсанттардың тізімдік құрамы бойынша осы Қағидалардың 90-тармағының негізінде МАК-қа ұсынылады.
87. Курсанттарды қорытынды аттестаттаудан өткізу басталғанға дейін МАК-қа факультет бастығының білім алушының жұмыс оқу жоспарын орындағаны туралы, оның барлық пәндер бойынша алған бағалары, олардың көлемі, тапсырған курстық жұмыстары (жобалары), кәсіби практикалардың түрлері мен GPA оқыту кезеңіндегі орта үлестік бағалау мөлшері туралы анықтамасы ұсынылады.

88. Основным критерием завершенности образовательного процесса является освоение курсантом необходимого объема теоретического курса обучения и профессиональных практик в соответствии с требованиями ГОСО.
89. Курсант выпускного курса, не выполнивший требования рабочего учебного плана и рабочих учебных программ, отчисляется из организации образования МВД.
90. Руководители организаций образования МВД до 1 октября текущего учебного года представляют заявки по ожидаемому выпуску в уполномоченный орган в области образования на документы об образовании государственного образца (дипломы и транскрипт).
91. Для проведения итоговой аттестации обучающихся создается Государственная аттестационная комиссия (далее – ГАК) по каждой специальности для всех форм обучения.
92. Допуск к итоговой аттестации курсантов оформляется на основании пункта 90 настоящих Правил по списочному составу курсантов, утверждаемых начальником факультета (института) не позднее, чем за две недели до начала итоговой аттестации и представляется в ГАК.
93. До начала проведения итоговой аттестации курсантов в ГАК представляются справка начальника факультета (института) о выполнении обучаемым рабочего учебного плана, полученных им оценок по всем дисциплинам, их объеме, сданным курсовым работам (проектам) и видам профессиональных практик и величине средневзвешенной оценки за период обучения GPA.
94. Руководители организаций образования МВД до 1 ноября текущего учебного года представляют в МВД кандидатуры председателей ГАК, из числа профессоров, доцентов и преподавателей, имеющих ученую степень или степень, не работающих в данной организации образования МВД, высококвалифицированных специалистов органов внутренних дел, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.
95. Профиль специалистов, участвующих в работе ГАК, определяется соответствием специальности ученой степени, степени или базового образования (по диплому). К представлению прилагаются копии документов об ученой степени, степени или о базовом образовании.
96. Председатель ГАК утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан на календарный год не позднее 20 декабря текущего учебного года.
В состав ГАК на правах ее членов входят начальник факультета (института) и начальник выпускающей кафедры.
Остальные члены ГАК формируются из числа профессоров, доцентов, высококвалифицированных специалистов, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.

88. ІІМ білім беру ұйымының басшылары ағымдағы оқу жылының 1 қарашасына дейін ІІМ-ге осы жоғары оқу орнында жұмыс істемейтін, ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі бар профессорлар, доценттер мен оқытушылар арасынан, бітіріп шығарылатын мамандардың бейініне сәйкес келетін ішкі істер органдарының жоғары білікті мамандары қатарынан МАК төрағаларының кандидатураларын ұсынады.
89. МАК жұмысына қатысушы мамандардың бейіні арнайы ғылыми дәрежесі, дәрежесі немесе базалық білімінің (диплом бойынша) сәйкестігімен анықталады. Ұсынымға ғылыми дәрежесі, дәрежесі немесі базалық білімі туралы құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
90. МАК төрағасы ағымдағы оқу жылының 20 желтоқсанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен күнтізбелік жылға бекітіледі.
МАК құрамына оның мүшелерінің құқығымен: факультет бастығы және бітіртіп шығарушы кафедраның бастығы кіреді.
МАК-тың қалған мүшелері бітіруші мамандардың тиісті бейініне сәйкес келетін профессорлардан, доценттерден, жоғары білікті мамандардан құрылады.".
91. МАК-тың сандық құрамын білім беру бағдарламаcы бойынша бітіріп шығатын курсанттардың контингентіне сәйкес ІІМ білім беру ұйымы өздігінен белгілейді және ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен жыл сайын 31 желтоқсаннан кешіктірмей бекітіледі және ол күнтізбелік жыл бойына жарамды болады.
92. МАК-тың құзыретіне:
1) бітіруші мамандардың теориялық және практикалық даярлығының білім беру бағдарламаларының белгіленген талаптарына сәйкестігі деңгейін тексеру;
2) тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін беру;
3) кадрлар даярлау сапасын одан әрі жақсартуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу кіреді.
93. МАК жұмысының кестесін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі әзірлейді, оны ІІМ білім беру ұйымның бастығы бекітеді және МАК жұмысы басталардан екі апта бұрын көпшіліктің назарына жеткізіледі.
94. МАК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспауы тиіс. Бұл ретте мемлекеттік емтиханды тапсыруға күніне 12-15 адам, ал диплом жұмысын қорғауға 7-10 адам жіберіледі.
95. Тестілеу нысаны кезінде білім беру бағдарламасы бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру академиялық ағынға (немесе топқа) өткізіледі
96. Диплом жұмысын (жобаны) қорғаудың басталуына бес жұмыс күні қалғанда МАК-қа мынадай құжаттар ұсынылады:
1) диплом жұмысының (жобаның) ғылыми жетекшісінің "қорғауға жіберіледі" немесе "қорғауға жіберілмейді" деген дәлелді қорытындысы бар пікірі;
2) диплом жұмысына резенция, онда диплом жұмысын (жобаны) қорғауға ұсынылған жан-жақты мінездемесі және білімді бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаны және тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін және/немесе біліктілігін беру мүмкіндігі көрсетілген дәлелденген қорытындысы беріледі.

105. Курсант защищает дипломную работу (проект) при наличии положительного отзыва научного руководителя и одной рецензии специалиста, соответствующего профилю защищаемой работы (проекта).
При получении отрицательного заключения научного руководителя "не допускается к защите", курсант не защищает дипломную работу (проект).
Курсант допускается к защите дипломной работы (проекта) как при положительном, так и при отрицательном заключении рецензента.
106. Рецензирование дипломных работ (проектов) осуществляется только внешними специалистами из сторонних организаций, квалификация которых соответствует профилю защищаемой дипломной работы (проекта).
107. Научный руководитель дипломной работы (проекта) утверждается приказом начальника организации образования МВД персональным закреплением за каждым курсантом с указанием темы.
Рецензенты дипломных работ (проектов) утверждаются приказом начальника организации образования МВД общим списком по представлению начальника выпускающей кафедры с указанием места работы, занимаемой должности и образования (ученая степень или степень по специальности, базовое образование по диплому о высшем образовании).
108. Решением ученого совета организации образования МВД допускается определят формы итоговой аттестации: сдача государственного экзамена по специальности и защита дипломной работы (проекта), или сдача государственных экзаменов по специальности и дополнительно по двум базовым и/или профилирующим дисциплинам.
Государственные экзамены (по специальности и профилирующим дисциплинам) проводятся устно, письменно, тестированием (комплексное тестирование) в объеме образовательных программ.
109. Государственный экзамен по специальности проводится по программе, разработанной организацией образования МВД на основе учебных программ дисциплин, включенных в данный комплексный экзамен.
Программа государственного экзамена по специальности утверждается решением ученого совета организации образования МВД.
110. Государственные экзамены по двум базовым и/или профилирующим дисциплинам проводятся в соответствии с типовыми учебными программами и Государственным общеобязательным стандартом образования.
111. При тестовой форме государственного экзамена организация образования МВД самостоятельно разрабатывает и утверждает тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные), технологию проведения тестирования.
112. Защита дипломной работы, проводится на открытом заседании ГАК с участием не менее половины ее членов.

105. Диплом жұмысын (жоба) қорғау МАК-тың ашық отырысында оның мүшелерінің жартысынан көбінің қатысуымен қорғалады.
106. Бір дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау ұзақтығы бір курсантқа 50 минуттан аспауы керек. курсант МАК алдында дипломдық жұмысын қорғауға арналған баяндамасымен 15 минуттан аспайтын уақыт беріледі.
107. Кешенді мемлекеттік емтиханды және/немесе екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарды және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды тапсыру және/немесе дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау нәтижелері бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың балдық - рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағалар қойылады.
Бұл ретте курсанттың теориялық, ғылыми және практикалық дайындық деңгейі, сондай-ақ ғылыми жетекші мен рецензенттің пікірлері ескеріледі.
108. Кешенді мемлекеттік емтиханды және/немесе екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарды және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды және/немесе дипломдық жұмысты (Жобаны) қорғауды тапсыру нәтижелері МАК отырысының хаттамаларына қол қойылғаннан кейін олар өткізілген күні жарияланады.
109. МАК отырыстарының хаттамалары осы Қағидаларға 8-10 қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ресімделеді.
МАК отырысының хаттамалары А4 форматында жеке кітапшада нөмірленіп, бумаланады және ІІМ білім беру ұйымы білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісінің мөрімен бекітіледі.
110. МАК отырыстарының хаттамалары Әрбір курсантқа жеке жүргізіледі. Тестілеу нысанында екі базалық және(немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтихан және/немесе мемлекеттік емтихандар өткізу кезінде хаттаманы ресімдеу үшін қорытынды ведомость негіз болып табылады.
111. Хаттаманы бітіртіп шығарушы кафедра оқытушылары арасынан комиссия құрамына бекітілген МАК хатшысы толтырады.
112. Хаттамаларға екі базалық және(немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтиханда және/немесе мемлекеттік емтихандарда және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханда және/немесе дипломдық жұмысты (жобаны) қорғауда анықталған білім бағалары енгізіледі, сондай-ақ мак мүшелерінің қойылған сұрақтары мен пікірлері жазылады. МАК-тың бір мүшесінің пікірі комиссияның қалған мүшелерінің пікірімен сәйкес келмеген жағдайда, ол хаттамаға өз пікірін жазады және жеке өзі қол қояды.
Хаттамада тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін беру, сондай-ақ өзінің оқуын аяқтаған курсантқа мемлекеттік үлгідегі (үздік немесе Үздік емес) диплом беру көрсетіледі.

113. Продолжительность защиты одной дипломной работы (проекта) не должна превышать 50 минут на одного курсанта. Для защиты дипломной работы курсант выступает с докладом перед ГАК не более 15 минут.
114. По результатам государственных экзаменов и защиты дипломной работы (проекта) выставляются оценки по балльно-рейтинговой системе оценки знании курсантов. При этом принимается во внимание уровень теоретической, научной и практической подготовки курсанта, а также отзывы научного руководителя и рецензента.
115. Результаты сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы (проекта) объявляются в день их проведения после подписания протоколов заседания ГАК.
116. Протоколы заседания ГАК оформляются по формам согласно приложениям 8-10 к настоящим Правилам.
Протоколы заседания ГАК сброшюровываются на листах форматом А 4, пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью факультета (института) организаций образования МВД.
117. Протоколы заседаний ГАК ведутся индивидуально на каждого курсанта. При проведения государственного экзамена в форме тестирования, основанием для оформления протокола является итоговая ведомость.
118. Протокол заполняется секретарем ГАК, утвержденным в составе комиссии из числа сотрудников выпускающей кафедры.
119. В протоколы вносятся оценки знаний, выявленные на государственных экзаменах и защите дипломной работы (проекта), а также записываются заданные вопросы и мнения членов ГАК. При не совпадении мнения одного члена ГАК с мнением остальных членов комиссии, он записывает собственное мнение в протоколе и лично подписывается.
В протоколе указываются присуждение степени "бакалавра" и/или присвоение квалификации, а также выдача диплома государственного образца (с отличием или без отличия) курсанту, завершившему свое обучение.
120. Решения об оценках государственных экзаменов, защиты дипломной работы (проекта), а также о присуждении степени и/или присвоении квалификации и выдаче диплома государственного образца (без отличия, с отличием) принимаются ГАК на закрытом заседании путем открытого голосования простым большинством голосов членов комиссии, участвовавших в заседании. При равном числе голосов голос председателя комиссии является решающим.
121. Протоколы подписываются Председателем и членами ГАК, участвовавшими в заседании.

113. Екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтиханды және (немесе) мемлекеттік емтихандарды және (немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды және (немесе) диплом жұмысын (жобасын) қорғауды бағалау туралы, сондай-ақ тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін беру және мемлекеттік үлгідегі диплом беру туралы шешімдер айырмашылықтар, үздік) мак жабық отырыста отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жай көпшілік даусымен ашық дауыс беру жолымен қабылданады. Дауыс саны тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
114. Хаттамаға МАК-тың төрағасы мен отырысқа қатысқан мүшелері қол қояды.
115. Қорытынды аттестаттауға дәлелді себеппен келмеген білім алушы МАК төрағасының атына баянат жазады, дәлелді себепті растайтын құжатты ұсынады және МАК төрағасының рұқсатымен емтихан тапсырады немесе дипломдық жұмысты (жобаны) МАК-тың басқа отырысы болған күні қорғайды.
116. Қорытынды аттестаттаудың кез келген нысанының нәтижелерімен келіспейтін білім алушы апелляцияны ол өткізілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей береді. Апелляциялық арызда баяндалған нақты фактілер қаралуға жатады. Дәлелді негізді (толық түсіндірмені) көрсетпей апелляцияға арналған өтініштер қарауға жатпайды.
117. Апелляция өткізу үшін ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен біліктілігі аталған білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келетін тәжірибелі оқытушылар арасынан апелляциялық комиссия құрылады.
118. Апелляциялық комиссияның отырысы хаттамамен ресімделеді және оған апелляциялық комиссияның төрағасы мен мүшелері қол қояды.
Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МАК отырысының хаттамасы қайта ресімделеді. Бұл жағдайда бірінші хаттаманың нәтижелері "беттегі № от хаттамасымен қайта қаралған Баға" деген жазумен өтеледі және оған МАК-тың барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды.
119. Денсаулық жағдайы туралы МАК-қа ұсынылған құжаттар қанағаттанарлықсыз баға алғаннан кейін қаралмайды
120. Оң бағаны арттыру мақсатында кешенді мемлекеттік емтиханды және/немесе екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарды және (немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды және (немесе) диплом жұмысын (жобасын) қорғауды қайта тапсыруға жол берілмейді.
121. Екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтиханды және (немесе) мемлекеттік емтихандарды және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды қайта тапсыруға және/немесе "қанағаттанарлықсыз" баға алған адамдарға диплом жұмысын қайта қорғауға қорытынды аттестаттаудың осы кезеңінде жол берілмейді.

122. Курсант, не явившийся на итоговую аттестацию по уважительной причине, пишет рапорт на имя председателя ГАК, представляет документ, подтверждающий уважительную причину, и по разрешению председателя ГАК сдает экзамен или защищает дипломную работу в другой день заседания ГАК.
123. Курсант, не согласный с результатами итоговой аттестации, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после ее проведения.
124. Для проведения апелляции приказом начальника организации образования МВД создается апелляционная комиссия из числа опытных преподавателей, квалификация которых соответствует профилю специальности.
125. При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГАК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № _______ от ___________ на странице ____" и подписываются всеми присутствующими членами ГАК.
126. Документы, представленные в ГАК о состоянии здоровья после получения неудовлетворительной оценки, не рассматриваются.
127. Повторная сдача государственного экзамена и/или защита дипломной работы (проекта) с целью повышения положительной оценки не допускается.
128. Пересдача государственных экзаменов и/или повторная защита дипломной работы лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в данный период итоговой аттестации не допускается.
129. Лицо, не прошедшее итоговую аттестацию, не ранее чем через год пишет заявление (в произвольной форме) на имя начальника организации образования МВД, но не позднее, чем за четырнадцать рабочих дней до начала итоговой аттестации следующего учебного года о разрешении допуска к повторной итоговой аттестации.
130. Допуск к повторной итоговой аттестации оформляется приказом начальника организации образования МВД.
131. Повторная итоговая аттестация проводится только по тем ее формам, по которым в предыдущую итоговую аттестацию получена неудовлетворительная оценка.
132. Перечень дисциплин, выносимых на государственные экзамены для лиц, которые не сдали эти экзамены, определяется учебным планом, действовавшим в год окончания курсантам теоретического курса.

122. Қорытынды аттестаттаудан өтпеген курсанттар бір жыл өткеннен кейін, қорытынды аттестаттаудың басталуына он төрт жұмыс күні қалғанда ІІМ білім беру ұйымы бастығының атына қайта қорытынды аттестаттауға жіберуге рұқсат беру туралы өтініш (еркін нысанда) жазады.
123. Қорытынды аттестаттауға қайта жіберу ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен ресімделеді.
124. Қайта қорытынды аттестаттау алдыңғы қорытынды аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған нысандар бойынша ғана өткізіледі.
125. Кешенді мемлекеттік емтиханға және/немесе базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарға шығарылатын пәндердің тізбесі теориялық курсты бітірген жылы қолданыста болған оқу жұмыс жоспарымен айқындалады.
126. Қорытынды аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған білім алушы "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: диплом жұмысын (жобасын) немесе магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғай алмаған" немесе "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: кешенді емтиханды тапсыра алмаған" немесе "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: мемлекеттік емтиханды тапсыра алмаған" деп ІІМ білім беру ұйымдары басшысының бұйрығымен оқудан шығарылады.
127. Қорытынды аттестаттаудан өткен және тиісті жоғары білім беру бағдарламасын меңгергендігін растаған курсанттарға МАК шешімімен тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесі беріледі және қорытынды аттестаттау аяқталғаннан күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде мемлекеттік үлгідегі диплом тегін беріледі.
128. Мемлекеттік үлгідегі дипломды қосымшасымен (транскриптпен бірге) бірге беру ІІМ білім беру ұйымы бастығының бітіру туралы бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
129. ІІМ білім беру ұйымының бастығы білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісінің келісімі бойынша факультет бастығының ұсынымы негізінде қорытынды аттестаттаудан өтпеген курсанттарды оқудан шығару туралы бұйрық шығарады.
130. Дипломға (транскриптке) қосымшада академиялық кредиттер мен сағаттарда олардың көлемін көрсете отырып, оқу жұмысының барлық түрлері бойынша оқу жетістіктерін есепке алудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша соңғы бағалар көрсетіледі.
131. Оқу пәндері бойынша және оқу қызметінің басқа түрлері бойынша (қорытынды аттестаттауды қоспағанда) қорытынды бағасы А, А "өте жақсы", B-, B+, C+ "жақсы" үлгерімінің орташа балы (GPA) 3,5-тен төмен емес, сондайақ қорытынды аттестаттауды А, А "өте жақсы" деген бағаға тапсырған курсантқа үздік диплом беріледі (қосымша оқыту түрлері бойынша бағалар есепке алынбай).
132. Оқу кезеңінде емтихандарды қайта немесе қайталап тапсыру жағдайы болған курсанттар осы Қағидалардың 131-тармағында көрсетілген талаптарға қарамастан үздік диплом алмайды.

133. Курсанты, получившие по итогам аттестации неудовлетворительную оценку, отчисляются из организации образования МВД приказом начальника организаций образования МВД с выдачей справки, выдаваемой гражданам, не завершившим образование.
134. Курсантам, прошедшим итоговую аттестацию, и, подтвердившим усвоение соответствующей образовательной программы высшего образования, решением ГАК присуждается степень "бакалавр" и/или присваивается квалификация по соответствующей специальности и выдается бесплатно диплом государственного образца с транскриптом в течении 30 рабочих дней со дня защиты дипломной работы (проекта).
135. Выдача диплома государственного образца с транскриптом осуществляется на основании приказа начальника организации образования МВД о выпуске.
Приказ о выпуске подписывается начальником организации образования МВД на основании представления председателя ГАК в срок не позднее 10 рабочих дней со дня завершения итоговой аттестации курсантов.
136. Начальником организации образования МВД издается приказ об отчислении курсантов, не прошедших итоговую аттестацию, на основании представления начальников факультетов (институтов) по согласованию с подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
137. Транскрипт к диплому заполняется в соответствии с полученными курсантами оценками по всем дисциплинам в объеме, предусмотренном ГОСО и рабочим учебным планом, сданным курсовым работам (проектам), видам практик и результатам итоговой аттестации.
В Транскрипт к диплому записываются последние оценки по каждой учебной дисциплине по балльно-рейтинговой буквенной системе оценок знаний с указанием ее объема в кредитах и академических часах.
138. Курсанту, сдавшему экзамены и дифференцированные зачеты с оценками А, А- "отлично", В-, В, В+ "хорошо" и имеющему средний балл успеваемости (GPA) за весь период обучения не ниже 3,5, а также сдавшему все государственные экзамены и защитившему дипломную работу (проект) с оценками А, А- "отлично", выдается диплом с отличием.
139. Курсант, имевший в период обучения пересдачи или повторные сдачи экзаменов, не получает диплом с отличием, несмотря на соответствие требованиям пункта 138 настоящих Правил.
140. По окончании работы ГАК ее председатель составляет отчет и в течении 14 рабочих дней представляет его начальнику организации образования МВД, который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета организации образования МВД.
141. Отчет председателя ГАК включает пояснительную записку и таблицы в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам (далее – отчет председателя ГАК).
В пояснительной записке отчета председателя ГАК отражаются:
1) уровень подготовки специалистов по данной специальности в организации образования МВД;
2) качество выполнения дипломных работ (проектов), в том числе дипломные работы (проекты), выполненные по заказу служб МВД;
3) соответствие тематики дипломных работ (проектов) современному состоянию науки, техники и запросам практической деятельности органов внутренних дел;
4) характеристика знаний курсантов, выявленных на государственных экзаменах, недостатки в подготовке специалистов по отдельным дисциплинам;
5) анализ качества подготовки специалистов по данной специальности (специализации);
6) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки специалистов в организации образования МВД.
142. К отчету председателя ГАК прилагается список выпускников организации образования МВД, окончивших программы высшего образования, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), специальности и номера выданного диплома, подписанный организацией образования МВД.
143. Организация образования МВД в течении 30 рабочих дней после завершения итоговой аттестации курсантов представляет в МВД обсужденный и утвержденный на заседании ученого совета отчет председателя ГАК.
Глава 4. Порядок проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся в организациях образования МВД, реализующих образовательные программы послевузовского образования
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

133. МАК-тың жұмысы аяқталғаннан кейін оның төрағасы есеп әзірлейді және он төрт жұмыс күні ішінде оны ІІМ білім беру ұйымының бастығына тапсырады, ол ІІМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.
134. МАК төрағасының есебіне түсіндірме жазба мен кестелер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес кіреді (бұдан әрі – МАК төрағасының есебі).
МАК төрағасы есебінің түсіндірме жазбасында:
1) ІІМ білім беру ұйымында осы білім беру бағдарламасы бойынша мамандар даярлаудың деңгейі;
2) диплом жұмыстарын (жоба), оның ішінде ІІМ қызметтерінің тапсырысы бойынша орындалған диплом жұмыстарын (жобаларын) орындау сапасы;
3) диплом жұмысы (жобасы) тақырыптарының ғылымның, техниканың қазіргі заманғы жай-күйіне және ішкі істер органдарының практикалық қызметінің сұрау салуларының талабына сәйкестігі;
4) курсанттардың мемлекеттік емтихандарда анықталған білімдерінің сипаты, жекелеген пәндер бойынша мамандар даярлаудағы кемшіліктер;
5) осы білім беру бағдарламасы бойынша мамандар даярлау сапасын талдау;
6) ІІМ білім беру ұйымында мамандар даярлауды одан әрі жетілдіру бойынша нақты ұсынымдар көрсетіледі.
135. МАК төрағасының есебіне жоғары білім бағдарламасын оқып бітірген, ІІМ білім беру ұйымының бастығы қол қойып, берілген дипломның нөмірі, тегі, аты, білім беру бағдарламасы, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетілген ІІМ білім беру ұйымын бітірушілердің тізімі қоса беріледі.
136. ІІМ білім беру ұйымы курсанттарды қорытынды аттестаттау аяқталған соң, 30 жұмыс күні ішінде оқу кеңесінің отырысында талқыланған және бекітілген МАК төрағасының есебін ІІМ-ге ұсынады.
137. ІІМ білім беру ұйымы бітірушілерге білім туралы құжаттарды бергеннен кейін бір ай ішінде осы деректерді ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне енгізеді.
ІІМ білім беру ұйымы берілген білім туралы құжаттар бойынша ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді және білім туралы құжаттардың, оның ішінде бұрын берілген құжаттардың электрондық базасын (архивін) құрады.
Ақпараттық жүйеге енгізілетін деректердің дұрыстығын ІІМ білім беру ұйымы қамтамасыз етеді.
4-тарау. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу тәртібі
138. Магистранттар мен докторанттарды қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеде және мамандықтардың жұмыс оқу жоспарларында көзделген мерзімде кешенді емтихан тапсыру және магистрлік (докторлық) диссертацияны қорғау түрінде өткізіледі.
Магистрантарды қорытынды аттестаттау кешенді мемлекеттік емтихан тапсыру және (немесе) магистрлік диссертацияны қорғау түрінде жүзеге асырылады.
Докторанттарды қорытынды аттестаттау диссертация немесе мақалар сериясы түрінде жүзеге асырылады, оған қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен Ғылыми дәрежелер беру қағидаларында көзделген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелген).
139. Қорытынды аттестаттауға жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламалары талаптарына сәйкес білім беру процесін аяқтаған магистранттар мен докторанттар жіберіледі.
140. Жұмыс оқу бағдарламалары жұмыс және жеке оқу жоспары талаптарын және оқу жұмыс бағдарламаларын орындамаған бітіруші курстың магистранттары мен докторанттары қорытынды аттестаттауға жіберілмейді және академиялық үлгермеушілік үшін ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
141. Магистранттар мен докторанттардан кешенді емтихан алу үшін ІІМ білім беру ұйымы МАК құрады.
142. ІІМ білім беру ұйымының бастығы 1 қарашаға дейін бітіруші мамандардың бейініне сәйкес келетін және осы білім беру ұйымында жұмыс істемейтін магистратураның ғылыми дәрежесі, ғылым докторы, магистр дәрежесі, PhD докторы немесе ғылыми атағы бар әрбір білім беру бағдарламасы бойынша МАК төрағаларының ІІМ-ге кандидатурасы туралы ақпаратты ұсынады.
143. В состав ГАК входят лица с ученой степенью кандидата, доктора наук, степенью магистра, доктора PhD, соответствующих профилю выпускаемых специалистов (в состав ГАК для профильной магистратуры включаются высококвалифицированные сотрудники органов внутренних дел, соответствующие профилю выпускаемых специалистов).

144. Проверка знаний обучающихся магистратуры и докторантуры (далее – магистрантов и докторантов) осуществляется текущим, рубежным контролем и аттестацией, которые определяются организацией образования МВД.
145. Текущий контроль успеваемости обучающихся магистрантов и докторантов осуществляется в аналогичном порядке, что и курсантов в организациях образования МВД.
146. Промежуточная аттестация магистрантов и докторантов в организациях образования МВД осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем и образовательными программами в форме сдачи экзаменов.
147. Периодичность и продолжительность промежуточной аттестации определяются в соответствии с рабочим учебным планом специальности и академическим календарем, утвержденными ученым советом организации образования МВД.
148. Экзамены сдаются в период промежуточной аттестации согласно расписанию.
149. Расписание экзаменов составляет подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования совместно с институтом послевузовского образования или соответствующими факультетами.
150. Расписание экзаменов утверждается заместителем начальника организации образования МВД по учебной работе и доводится до сведения магистрантов, докторантов и преподавателей не позднее, чем за четырнадцать рабочих дней до начала экзаменационной сессии.
151. Допуск к экзамену осуществляется на основании оценок текущего контроля успеваемости, по результатам которых определяется оценка рейтинга допуска по конкретным дисциплинам.
152. Магистранты и докторанты, не имеющие положительной оценки рейтинга допуска по данной дисциплине, не допускаются к итоговому контролю (экзамену).
Магистранты и докторанты, не сдавшие курсовые работы (проекты) не допускаются к экзамену по соответствующей дисциплине.
153. Начальник организации образования МВД в отдельных случаях (по болезни, семейным или служебным обстоятельствам) разрешает магистранту или докторанту сдачу экзаменационной сессии досрочно по индивидуальному графику.
Сдача экзаменационной сессии по индивидуальному графику разрешается по рапорту начальнику организации образования МВД с последующим предоставлением подтверждающих документов: о болезни, в связи с рождением ребенка, со смертью близких родственников, со служебной необходимостью.
154. На период экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) приказом начальника организации образования МВД создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.

144. МАК-тың сандық құрамын ІІМ білім беру ұйымы белгілейді, ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен 31 желтоқсаннан кешіктірілмей бекітіледі және ол бір күнтізбелік жыл бойы қолданыста болады.
145. Магистранттарды қорытынды аттестаттауға жіберу ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен тізім бойынша бекітіліп, қорытынды аттестаттау басталардан 2 апта бұрын МАК-қа тапсырылады.
146. Кешенді мемлекеттік емтиханға кіретін пәндердің тізбесін (бар болса) ЖОО теориялық даярлық деңгейін, оқу жетістіктерін, оқыту нәтижелерін және білім алушылардың зерттеу-талдау қабілеттерін ескере отырып, дербес белгілейді.
147. Кешенді мемлекеттік емтихан мынадай нысандардың біреуі бойынша өткізіледі: бекітілген бағдарлама көлемінде ауызша, жазбаша, тестілеу.
148. Кешенді мемлекеттік емтиханның бағдарламасын, оны өткізу нысанын және тапсырмалар мазмұнын осы кешенді емтиханға енген пәндерді оқу бағдарламасы негізінде ІІМ білім беру ұйымы әзірлейді.
149. Магистрлік бағдарламаларды іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдары тесттік тапсырманы, олардың түрлерін (ашық, жабық, аралас) және тестілеудің өткізілу технологиясын дербес әзірлейді.
150. МАК жұмыс кестесін білім беру сапасын мониторингілеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі жасайды, ЖОО бастығы бекітеді және МАК жұмысы басталғанға дейін екі аптадан кешіктірмей жалпы назарға жеткізіледі.
151. Кешенді мемлекеттік емтихан нәтижелері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір магистрант пен докторантқа жеке толтырылатын хаттамамен ресімделеді.
Хаттаманы бітіртіп шығарушы кафедраның оқытушылары қатарынан комиссия құрамына бекітілген хатшы толтырады.
152. Кешенді мемлекеттік емтихан тест нысанында өткізілген жағдайда қорытынды ведомость жеке хаттама негіз болып табылады.
153. Алынған оң бағаны жоғарылату мақсатында кешенді мемлекеттік емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
154. Кешенді мемлекеттік емтихан бойынша (бар болса) "қанағаттанарлықсыз" бағасын алған білім алушы ЖОО-дан "білім беру бағдарламасының талаптарын орындамаған: кешенді мемлекеттік емтихан тапсырмаған" ретінде оқудан шығарылады.

95-100
Отлично
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Хорошо
В
3,0
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
Удовлетворительно
С
2,0
65-69
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D-
1,0
50-54
F
0
0-49
Неудовлетворительно
Приложение 2
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ВЕДОМОСТЬ РУБЕЖНОГО КОНТРОЛЯ
Факультет (институт) ________________
_____________________________________
Специальность:
"___________________________________"
Количество кредитов (часов): ________
____ семестр ________________
учебный год _________________
учебная группа ______________
"_________"
_____________________________
Дата проведения
______________________________
фамилия имя отчество (при его наличии) преподавателя
п/п
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер зачетной книжки
Рубежный контроль
Ознакомлен
в процентах
в баллах
Буквенная
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 3
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник факультета (института)
________________________________
________________________________
Список курсантов, допущенных к сдаче экзаменационной сессии
Специальность:
"___________________________________"
Дисциплина: ________________________
Количество кредитов (часов): _______
____ семестр ________________
учебный год _________________
учебная группа ______________
п/п
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер зачетной книжки
Оценка рейтинга допуска (Рср.)
в процентах
в баллах
буквенная
1.
2.
3.
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования ____________________
Приложение 4
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ВЕДОМОСТЬ ИТОГОВОГО КОНТРОЛЯ
Факультет (институт) ________________
_____________________________________
Специальность:
"___________________________________"
Дисциплина: _________________________
Количество кредитов: ________________
____ семестр ________________
учебный год _________________
учебная группа ______________
"______" _____________________
Дата проведения экзамена ______________________________
фамилия имя отчество (при его наличии) преподавателя
п/п
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер зачетной книжки
Оценка рейтинга допуска (Рср.,%)
Экзамена-
ционная оценка
Итоговая оценка
Подпись экзаменатора
В баллах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Количество оценок ____________________
А, А-
В+, В, В-
С+, С, С-, D+, D
F
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 5
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник факультета (института)
________________________________
________________________________
СВОДНАЯ ИТОГОВАЯ ВЕДОМОСТЬ
Факультет (институт) ________________
_____________________________________
Специальность:
"___________________________________"
____ семестр ________________
учебный год _________________
учебная группа ______________
п/п
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер зачетной книжки
Наименование
дисциплины
Наименование дисциплины
............
средний балл успеваемости (GPA)
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
Буквенная
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
Начальник подразделения мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 6
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
Протокол № ___
заседания Государственной экзаменационной комиссии
по дисциплине "Современная история Казахстана"
(заполняется на каждого обучающегося)
"___" _________ 20__ г. с ____ час. _____ мин. до ____ час. ____ мин.
Присутствовали: председатель Государственной экзаменационной комиссии:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество (при его наличии), ученая степень,
степень, ученое звание,
_____________________________________________________________________
наименование организации, занимаемая должность)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
О сдаче государственного экзамена по дисциплине "Современная история Казахстана"

95-100
Өте жақсы
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Жақсы
В
3
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
С
2
65-69
Қанағаттанарлық
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D
1
50-54
FX
0,5
25-49
Қанағаттанарлықсыз
F
0
0-24
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
МЕЖЕЛІК БАҚЫЛАУ ВЕДОМОСІ
___________ факультет ___ семестр _______ оқу жылы
________ оқу тобы
Білім беру бағдарлама:
____________________" ____________________________
"_____"
_________________________ ________________________
Кредиттер саны (сағаттар): Өткізу күні
_____________________ ____________________________
Оқытушының Т.А.Ә.
р/с
Білм алушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда).
Транскриптің
нөмері
Межелік бақылау
Таныстым
пайызбен
балмен
Әріппен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау
(бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________________
____________________________________
Факультет бастығы бастығы
Емтихандық сессияны тапсыруға жіберілген курсанттардың тізімі
Білім беру бағдарлама:      ____ семестр ________________________
_______________________ _______________________ оқу жылы
Пәні___________________ ____________________ академиялық тобы
Кредиттер саны (сағаттар): _______
р/с
Білм алушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда).
Транскриптің нөмірі
Рұқсат ету рейтингінің бағасы (Ррб)
пайызбен
балмен
әріппен
1
2
3
4
5
6
Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау
(бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ҚОРЫТЫНДЫ БАҚЫЛАУ ВЕДОМОСІ
Факультет _________ ______ __________________ оқу тобы
Білім беру бағдалама: "____________________" " _________" оқу тобы
Пән: ____________________________ "_________"
Кредиттің саны: _____________ __________________________________
Емтиханды өткізу мерзімі
__________________________________
Оқытушының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
р/с
Рұқсаттама беру рейтингінің бағасы (Ррб.,%)
Емтихандық баға
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
1
2
3
4
5
6
Бағалар саны ____________________
А,А-
В+,В,В-
С+,С,С-,D+,D
F
Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау
(бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________________
____________________________________
Факультет бастығы бастығы
ҚОРЫТЫНДЫ ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСІ
Факультет ___________________ ____ семестр________________
____________________________ ______________________ оқу жылы
Білім беру бағдарлама
____________________________ _______________ академиялық тобы
р/с
Білм алушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
Транскриптің нөмері
Пән атауы
Пән атауы
….........
Үлгерімінің орташа балы (GPA)
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Білім сапасын мониторингтеу және
бақылау (бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысаны
"Қазақстанның тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан комиссия отырысының №___ ХАТТАМАСЫ
(әрбір білім алушыға толтырылады)
20__ж. "___"_______ сағат _____ минуттан ____сағат _____минутқа дейін
Қатысқандар: Мемлекеттік емтихан комиссиясының төрағасы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ІІМ білім беру ұйымының атауы, атқаратын лауазымы)
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"Қазақстанның тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру туралы

1. Экзаменуется обучающийся ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
2. Вопросы: (при проведении экзамена в форме тестирования к протоколу прилагается тестовое задание, выполненное обучающимся)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Обучающиеся ________________________________________________
(фамилия, инициалы)
имеет рейтинг допуска _______________________________________________
(рейтинг допуска по балльно-рейтинговой буквенной системе)
4. Признать, что обучающиеся _____________________________ сдал
(фамилия, инициалы)
государственный экзамен по дисциплине "Современная история Казахстана" с оценкой
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
5. Итоговая оценка обучаемого ___________________ по дисциплине
"Современная история (фамилия, инициалы)
Казахстана" составляет ______________________________________________
(указывается оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
6. Особые мнения членов Государственной экзаменационной комиссии ____________________________________________________________
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подпись)
__________________________ (подпись)
Секретарь _______________________________ (подпись)
Приложение 7
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
Таблица 1
Отчет о результатах сдачи государственных экзаменов и защиты
дипломной работы за _________________________________________ год
форма обучения ____________________________________________
специальность _____________________________________________
наименование организацией образования МВД
___________________________________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Гос. экзамен по специальности
Защита дипломной работы
Итого
Приложение 8
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)
"___" ________ 20__ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. _____ мин
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
о сдаче государственного экзамена по дисциплине или специальности
_____________________________________________________________________
Экзаменуется обучающиеся
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
_____________________________________________________________________
Вопросы: (результаты тестирования по блокам дисциплин)
1. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
1. Признать, что обучаемый __________________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал государственный экзамен ________________________________________
(наименование дисциплины, специальности)
с оценкой ___________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
2. Отметить, что обучаемый __________________________________________
(фамилия, инициалы)
_____________________________________________________________________
3. Мнения членов Государственной аттестационной комиссии (при наличии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель _____________________________ (подпись)
Члены комиссии ___________________________ (подпись)
__________________________________________ (подпись)
Секретарь ________________________________ (подпись)
Приложение 9
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № _____
заседания Государственной аттестационной комиссии
"___" _________ 20__ г. с ___ час. ____ мин. до ____ час. ____ мин.
По рассмотрению дипломной работы (проекта) курсанта
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
_____________________________________________________________________
на тему:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены: ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дипломная работа (проект) выполнена под научным руководством
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень)
_____________________________________________________________________
При консультации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
рецензент
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие материалы:

1. Білім алушы _____________________________________ емтихан тапсыруы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мамандығы)
2. Сұрақтар: (тестілеу нысанында емтихан өткізу кезінде хаттамаға білім алушы
орындаған тест тапсырмасы қоса беріледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім алушы ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
рұқсат беру рейтингі ___________________________________________________
(балдық-рейтингі әріптік жүйесі бойынша рұқсат беру рейтингі)
4. Білім алушы ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды
____________________________________ бағамен тапсырды деп танылсын.
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі
бойынша рейтингі көрсетілсін)
5. Білім алушының
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша қорытынды бағасы
____________________________________________________________________
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағасы көрсетілсін)
6. Мемлекеттік емтихан комиссиясы мүшелерінің ерекше пікірлері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Төраға __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _______________________ (қолы)
_______________________ (қолы)
Хатшы _______________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
1-кесте
_______________ жылдағы қорытынды атестаттаудың нәтижелері туралы есеп
Оқу нысаны ________________________________________
Білім беру бағдарламасы______________________________
ІІМ білім беру ұйымының атауы ______________________
Қорытынды аттестаттаудың нысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % оқу үлгерімі
Барлығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысаны
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының №___ ХАТТАМАСЫ
әрбір білім алушыға толтырылады)
20__ж. "___"_________ сағат ____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Қатысқандар:
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы ______________________
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қорытынды аттестаттаудың нысаны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Білім алушы_____________________________________ емтихан тапсыруы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарлама)
_____________________________________________________________________
Сұрақтар: (пәндер блогі бойынша тест нәтижелері)
1.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Білім алушы __________________________ мемлекеттік емтиханды______
(тегі, ат-жөні)
____________________________________________________________________
(пәннің, мамандықтың атауы)
______________________________________ бағамен тапсырды деп танылсын
(балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша рейтингі көрсетілсін)
2. Білім алушы _________________________________________ белгіленсін.
(тегі, аты-жөні)
3. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы мүшелерінің пікірлері (бар болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төраға __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _____________________ (қолы)
_____________________ (қолы)
Хатшы ______________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысаны
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № _____ХАТТАМАСЫ
20__ж. "___"________ сағат _____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Курсанттың дипломдық жұмысының (жоба) қарау бойынша
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы)
____________________________________________________________________
Тақырыбы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қатысқандар:
Төраға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Дипломдық жұмыс (жоба) ғылыми жетекшінің басшылығымен орындалды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесінемесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
Консультация барысында_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Рецензент
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына мынадай материалдар ұсынылды:

1) расчетно-пояснительная записка или текст дипломной работы (проекта) на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к дипломной работе (проекту) на _____ листах;
3) отзыв научного руководителя дипломной работы (проекта) с заключением
____________________________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) рецензия на дипломную работу (проект) с оценкой
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается оценка рецензента)
После сообщения о выполненной дипломной работе (проекту) в
течение _________ минут обучающемуся были заданы следующие вопросы:
1. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
3. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
4. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
5. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов обучающегося на заданные ему вопросы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В ходе защиты дипломной работы (проекта) обучающийся
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
показал
_____________________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовке)
_____________________________________________________________________
Признать, что обучающийся выполнил и защитил дипломную работу
(проект) с оценкой
_____________________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний)
Особые мнения членов комиссии _________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель ___________________________ (подпись)
Члены комиссии _________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
Секретарь ______________________________ (подпись)
Приложение 10
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания Государственной аттестационной комиссии
"___" __________ 20__ г. с____ час._____ мин. до ____ час._____ мин.
о присуждении степени "бакалавра" и (или) присвоении квалификации курсанту, сдавшему все государственные экзамены и/или защитившему дипломную работу (проект).
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Обучающийся _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
сдал государственные экзамены и/или защитил дипломную работу (проект) с оценками:
_____________________________________________________________________
(наименование дисциплины, дипломная работа (проект), оценка по балльно-
_____________________________________________________________________
рейтинговой буквенной системе оценки знаний, дата сдачи)
Признать, что обучающийся сдал все предусмотренные учебным планом государственные экзамены по специальности и/или защитил дипломную работу (проект).
Присудить обучающемуся ______________________________________________
(фамилия, инициалы)
степень "бакалавр" ____________________________________ и/или
квалификацию по специальности _______________________________________
(код и наименование специальности)
_____________________________________________________________________
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выдать диплом о высшем образовании __________________________________
(с отличием, без отличия)
Председатель _________________________ (подпись)
Члены комиссии _______________________ (подпись)
______________________________________ (подпись)
Секретарь ____________________________ (подпись)
Приложение 11
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
Таблица 1
Отчет о результатах сдачи государственных экзаменов и защиты
дипломной работы за ____________________ год
форма обучения ______________________________________________________
специальность _______________________________________________________
наименование организацией образования МВД ___________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Гос. экзамен по специальности
Защита дипломной работы
Итого
Таблица 2
Общие результаты итоговой аттестации выпускников за _______ год
форма обучения ________________________________________________
специальность _________________________________________________
наименование организации образования МВД ______________________
Количество допущенных к ИГА
Количество неявок к ИГА
Количество сдавших ИГА
Из них сдали на
Получили оценку неудовлетворительно
Средний балл
Только отлично
Только отлично и хорошо
Смешанные оценки
Только удовлетворительно
Таблица 3
Сравнительный анализ качественных показателей подготовки
специалистов по очной и заочной формам обучения
Показатели
очная
заочная
Итого
% Качества
% Успеваемости
Получили дипломы с отличием
Таблица 4
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл
Приложение 12
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № ____
Заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)
"___" ______ 20__ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. _____ мин
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
о сдаче комплексного экзамена по специальности магистратуры/докторантуры
_____________________________________________________________________
Экзаменуется обучающийся ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
_____________________________________________________________________
Вопросы: (результаты тестирования по блокам дисциплин)
1. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Признать, что обучающийся ________________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал комплексный экзамен ____________________________________________
(наименование специальности)
с оценкой ___________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
2. Отметить, что обучающийся ________________________________________
(фамилия, инициалы)
_____________________________________________________________________
3. Особые мнения членов Государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подпись)
_________________________________________ (подпись)
Секретарь _______________________________ (подпись)
Приложение 13
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № _____
заседания Государственной аттестационной комиссии
по рассмотрению магистерской диссертации
"___" _________ 20___ г.с ____ час.____ мин. до ____ час._____ мин.
По рассмотрению магистерской диссертации магистранта ________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
на тему: ____________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Магистерская диссертация выполнена под научным руководством
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень)
При консультации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
Оппонент
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие материалы:

1) есептік түсіндірме жазба немесе диплом жұмысының (жоба) мәтіні____ парақта;
2) дипломдық жұмысына (жоба) кестелер, сызбалар ______ парақта;
3) диплом жұмысы (жоба) ғылыми жетекшісінің қорытындысы бар пікірі
____________________________________________________________________;
("қорғауға жіберіледі" деп көрсетілсін)
4) диплом жұмысына (жоба) баға қойылған рецензия ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(рецензенттің бағасы көрсетіледі)
Дипломдық жұмыстың (жобаның) орындалғаны туралы хабарламадан кейін
_________ минут ішінде білім алушыға мынадай сұрақтар қойылды:
1.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
2.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
3.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
4.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
5.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
Білім алушының қойылған сұрақтарға берген жауабының жалпы сипаттамасы
__________________________________________________________
Дипломдық жұмысты (жобаның) қорғау барысында білім алушы _____________
(тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________ көрсетті
(жалпы(теориялық және арнайы дайындық бойынша білім деңгейі қандай)
____________________________________________________________________
Білім алушы диплом жұмысы (жоба) орындады және мынадай бағамен қорғады деп
танылсын ________________________________________________
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың баллдық-рейтингілік әріптік жүйесі бойынша бағасы)
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
____________________________________________________________________
Төраға _________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _________________________ (қолы)
_________________________ (қолы)
Хатшы _________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № ____ХАТТАМАСЫ
"_____"_______20___ж. _____сағат._____мин. ____сағатқа дейін_____мин.
қорытынды атестаттауды өткен курсантқа "бакалавр" дәрежесін беру
Қатысқандар: Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Білім алушы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарлама)
мынадай бағамен қорытынды атестаттауды өтті:
____________________________________________________________________
(пән атауы, дипломдық жұмыс (жоба), оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың
баллдық-рейтінгілік әріптік жүйесі бойынша бағасы)
Білім алушы білім беру бағдарлама бойынша оқу жоспарында көзделген барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырды және/немесе диплом жұмысын (жобаны) қорғады деп танылсын.
Білім алушыға _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"бакалавр" дәрежесі ____________________________________ және/немесе
_______________________________________ бойынша біліктілік берілсін.
(код және білім беру бағдарламаның атауы)
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жоғары білім туралы диплом берілсін ___________________________________
(үздік, үздік емес)
Төраға _________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _________________________ (қолы)
_________________________ (қолы)
_________________________ (қолы)
Хатшы _________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
нысаны
1-кесте
___________ жылдағы Мемлекеттік емтихандарды тапсыру және диплом жұмысын қорғау нәтижелері
Оқу нысаны __________________________________________________________
Білім беру бағдарлама _________________________________________________
ІІМ білім беру ұйымының атауы _______________________________________
Қорытынды аттестаттаудың нысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % оқу үлгерімі
Мамандық бойынша мемлекеттік емтихан
2-кесте
__________________ жылындағы түлектердің қорытынды аттестациясының
жалпы нәтижелері
Оқу нысаны __________________________________________________________
Білім беру бағдарлама__________________________________________________
Жоғары оқу орнының атауы ____________________________________________
Қорытынды мемлекеттік аттестацияға жіберілгендердің саны
Қорытынды мемлекеттік аттестацияға келмегендердің саны
Қорытынды мемлекеттік аттестацияны тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Қанағаттанарлықсыз баға алғандар
Орташа балл
Тек өте жақсы
Тек өте жақсы және жақсы
Аралас бағалар
Тек қанағаттанарлық
3 кесте
Оқытудың күндізгі және сырттай нысаны бойынша мамандарды даярлаудың сапалық көрсеткішінің салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
күндізгі
сырттай
барлығы
% сапасы
% оқу үлгерімі
Үздік диплом алғандар
4-кесте
Бітіртудін салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезеңі
% сапасы
% оқу үлгерімі
орташа балл
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
нысаны
Магистранттың магистрлік диссертациясын қарау бойынша мемлекеттік аттестаттау комиссиясының отырысының № ____ХАТТАМАСЫ
20__ж. "___"_______ сағат _____ минуттан ____сағат _____минутқа дейін
Магистранттың магистерлік диссертациясын қарау бойынша_________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы)
Тақырыбы ___________________________________________________________
Қатысқандар:
Төраға_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері: _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Магистрлік диссертация ____ ___________ ғылыми басшылығымен орындалды
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
Консультация кезінде _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Оппонент
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына мынадай материалдар ұсынылды:

1) магистерская диссертация на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к дипломной работе (проекту) на _____ листах;
3) отзыв научного руководителя магистерской диссертации с заключением ________________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) решение выпускающей кафедры о ______________________________
(указать наименование кафедры и рекомендуется или
____________________________________________________________________;
не рекомендуется к публичной защите диссертация)
5) рецензия на магистерскую диссертацию с оценкой _____________
____________________________________________________________________;
(указывается оценка рецензента)
6) неофициальные отзывы _______________________________________
После сообщения о выполненной магистерской диссертации в течение ______ минут магистранту были заданы следующие вопросы:
1. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов магистранта на заданные ему вопросы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В ходе защиты магистерской диссертации магистрант показал
_____________________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовки)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Признать, что магистрант выполнил и защитил магистерскую диссертацию с оценкой
_____________________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний)
Особые мнения членов комиссии _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель ___________________________ (подпись)
Члены комиссии _________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
Секретарь ______________________________ (подпись)
Приложение 14
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания Государственной аттестационной комиссии
по защите магистерской диссертации
"___" _________ 20__ г. с ____ час.____ мин. до ____ час._____ мин.
о присуждении степени "магистр"
Присутствовали:
Председатель
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Магистрант
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
Сдал комплексный экзамены и защитил магистерскую диссертацию с оценками:
_____________________________________________________________________
(комплексный экзамен, магистерская диссертация, оценка по балльно-
_____________________________________________________________________
рейтинговой буквенной системе оценки знаний, дата сдачи)
Признать, что магистрант сдал комплексный экзамен и защитил магистерскую диссертацию.
Присудить магистранту _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
степень "магистр" ________________________________________________ по
специальности _______________________________________________________
(код и наименование специальности)
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
_____________________________________________________________________
Выдать диплом о послевузовском образовании.
Председатель ___________________________ (подпись)
Члены комиссии _________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
Секретарь ______________________________ (подпись)
Приложение 15
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
обучающихся военных, специальных
учебных заведений Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
форма
Таблица 1
Результаты сдачи комплексного экзамена за _______________________ год
наименование организации образования МВД ____________________________
специальность _______________________________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдавших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудов-
летворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Комплексный экзамен
Таблица 2
Результаты защиты ____________________________________ диссертации
(магистерской/докторской)
за ____________________ год
наименование организации образования МВД ____________________________
специальность _______________________________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Защита диссертации
Таблица 3
Общие результаты итоговой аттестации магистрантов и докторантов
за _______ год
Наименование организации образования МВД ____________________________
специальность _______________________________________________________
Количество допущенных к ИА
Количество неявок к ИА
Количество сдавших ИА
Из них сдали на
Получили оценку неудовлетворительно
Сред. балл
Только отлично
Только отлично и хорошо
Смешанные оценки
Только удовлетворительно
Таблица 4
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл

1) магистрлік диссертация ______ парақта;
2) диплом жұмысына (жобаның) кестелер, сызбалар _____ парақта;
3) магистрлік диссертацияға ғылыми жетекшісісінің қорытындысы бар пікірі
____________________________________________________________________;
("қорғауға жіберіледі" деп көрсетілсін)
4) ____________________________________________________________
(кафедра атауы және диссертация көпшілік алдында қорғауға ұсынылады немесе ұсынылмайды деп көрсетілсін)
__________________________________ туралы бітіртуші кафедраның шешімі;
5) магистрлік диссертацияға бағасы қойылған пікір _____________
___________________________________________________________________;
(пікір берушінің бағасы көрсетіледі)
6) ресми емес пікірлер ________________________________________
Магистрлік диссертацияның орындалғаны туралы хабарламадан кейін
______минут ішінде магистрантқа мынадай сұрақтар қойылды:
1._____________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қойылған сұрақтар)
2. ____________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қойылған сұрақтар)
Магистранттың қойылған сұрақтарға берген жауабының жалпы сипаттамасы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Магистрлік диссертацияны қорғау барысында магистрант ________________
____________________________________________________________________
(жалпы теориялық және арнайы дайындық бойынша білім деңгейі қандай)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________көрсетті
Магистрант магистерлік диссертацияны орындады
____________________________________________________________________
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың баллдық-рейтінгілік әріптік жүйесі бойынша бағасы) бағамен қорғады деп танылсын.
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Төраға _______________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері____________________ (қолы)
___________________ (қолы)
___________________ (қолы)
Хатшы ____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының № ____ХАТТАМАСЫ
"_____"_______20___ж. _____сағат._____мин. ____сағатқа дейін_____мин.
"Магистр" дәрежесін тағайындау туралы
Қатысқандар:
Төраға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Магистрант___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мамандығы)
Кешенді мемлекеттік емтиханды тапсырды және магистерлік диссертацияны (жоба)
_____________________________________________________________________
(кешенді мемлекеттік емтихан, магистерлік диссертация, балл бойынша бағасы-
____________________________________________________бағамен қорғады оқу
жетістіктерін есепке алуды бағалаудың рейтингілік әріптік жүйесі, тапсыру күні)
Магистрант кешенді емтиханды тапсырды және магистерлік диссертацияны қорғады деп танылсын.
Магистрантқа ______________________________________ тағайындалды.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Білім беру бағдарламасы бойынша _________________________________
(код және білім беру бағдарламаның атауы)
"Магистр" дәрежесі _________________________________________________
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
___________________________________________________________________
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру туралы дипломды беру.
Төраға _________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ______________________ (қолы)
______________________ (қолы)
______________________ (қолы)
Хатшы _____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
Нысаны
1-кесте
____ жылындағы кешенді емтихан тапсырудың нәтижелері
ІІМ білім беру ұйымының атауы _________________________________
Білім беру бағдарламасы ________________________________________
Қорытынды аттестаттаунысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
2-кесте
________________________ магистрлік диссертацияны (жоба) қорғау нәтижесі
____________________ жылғы
ІІМ білім беру ұйымының атауы _______________________________________
Білім беру бағдарлама_________________________________________________
Қорытынды аттестаттау нысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
Диссертацияны (жоба) қорғау
3-кесте
_______ жылғы бітірушілерді қорытынды аттестаттаудың жалпы нәтижелері
Жоғары оқу орнының атауы ____________________________________________
Білім беру бағдарлама __________________________________________________
Қорытынды аттестаттауға жіберілгендердің саны
Қорытынды аттестаттауды тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
4-кесте
Бітірушілердің салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезеңі
% сапасы
% үлгерімі
Орташа балл