Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13217.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 14.08.2023 № 311-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
В соответствии с подпунктом 2-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Утвердить Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 14.08.2023 № 311-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
4. Департаменту развития внешнеторговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13217 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 14.08.2023 № 311-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сауда қызметiн реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 14.08.2023 № 311-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрiнiң кейбiр бұйрықтары күшi жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сыртқы сауда қызметін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына оның көшірмелерінің баспа және электрондық түрде жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 февраля 2016 года.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________Б. Султанов
17 февраля 2016 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________В. Школьник
17 февраля 2016 год
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 февраля 2016 года № 81
Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 ақпаннан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 17 ақпан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ В. Школьник
2016 жылғы 17 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 ақпандағы
№ 81 бұйрығына
1-қосымша
Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесі, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі

Сноска. Перечень - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 14.08.2023 № 311-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 21.08.2024 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
Раздел 1. Отдельные виды товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия
№ п/п
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара1
Ставка таможенной пошлины в отношении вывоза
Срок действия таможенной пошлины
с территории Республики Казахстан2
1
2
3
4
5
1.
4101
Необработанные шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные
100 евро за 1 тонну
До 31 декабря 2023 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 января 2024 года
2.
4102
Необработанные шкуры овец или шкурки ягнят (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с шерстным покровом или без шерстного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (в) к данной группе
0
До 31 декабря 2023 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 января 2024 года
3.
4103
Прочие необработанные шкуры (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (б) или 1 (в) к данной группе
0
До 31 декабря 2023 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 января 2024 года
4.
5101
Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
0
До 31 декабря 2024 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 января 2025 года
5.
5102
Волос животных, тонкий или грубый, не подвергнутый кардо- или гребнечесанию
0
До 31 декабря 2024 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 января 2025 года
6.
5103
Отходы шерсти или тонкого или грубого волоса животных, включая прядильные отходы, но исключая расщипанное сырье
0

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 14.08.2023 № 311-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 21.08.2024 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлардың жекелеген түрлері, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды
Тауардың атауы1
Әкетуге қатысты кедендік баж мөлшерлемесі
Кедендік бажын қолдану мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағынан 2
1
2
3
4
5
1.
4101
Ірі қара малдың (қодастарды қоса алғанда) немесе жылқы тұқымдас (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жануарлардың түгі бар немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
1 тоннасына
100 еуро
2023 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап
2.
4102
Осы топқа 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, қойлардың немесе қозылардың (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жүні бар немесе жүнсіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
0
2023 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап
3.
4103
Осы топтағы 1(б) немесе 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, түкті немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген өңделмеген (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе басқа әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге ұшырамаған), өзге де терілер
0
2023 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап
4.
5101
Кард немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жүн
0
2024 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
5.
5102
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған, биязы немесе қылшықты, жануарлар қылы
0
2024 жылғы 31 жетоқсанды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
6.
5103
Иіру қалдықтарын қоса алғанда, бірақ түтілген шикізатты қоспағанда, жануарлар жүнінің немесе биязы немесе қылшықты қылының қалдықтары
0

1206 00
Семена подсолнечника, дробленые или недробленые
20%, но не менее 100 евро за тонну
постоянно
Примечание:
1 Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования. Исключением являются случаи, предусмотренные в сносках <3> и <4>.
2 За исключением стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин.
3 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.
4 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, алюмобериллиевой лигатуры, а также лигатуры алюминий-скандий, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.

1206 00
Күнбағыс тұқымы, ұсақталған және ұсақталмаған
20%, бірақ тоннасына
100 евродан
кем емес
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендiк бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшiн тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшiн келтiрiлген. <3> және <4> сілтемелерде көзделген жағдайлар ерекшелік болып табылады.
2 Қазақстан Республикасы кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін екіжақты және көпжақты келісімдер жасасқан елдерді қоспағанда.
3 Кедендік әкету бажын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын қоспағанда.
4 Кедендік әкету баждарын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын, сонымен қатар алюминий-бериллий лигатурасын, сонымен қатар алюминий-скандий лигатурасын қоспағанда.

с 16 апреля по 14 октября включительно
15 евро
за 1 тонну
15 евро
за 1 тонну
ежегодно
с 15 октября по 15 апреля включительно
15.
2715 00 000 0
Смеси битумные
15 %
0
постоянно
Примечание:
1. Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования.
2. За исключением стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении сырой нефти и товаров, выработанных из нефти.
3. Страны, для которых вступили в силу Договор о зоне свободной торговли, совершенный в Санкт-Петербурге 18 октября 2011 года, и Протокол о применении Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года между его Сторонами и Республикой Узбекистан, совершенный в Минске 31 мая 2013 года.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 февраля 2016 года № 81
Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 14.08.2023 № 311-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин в отношении сырой нефти и нефтепродуктов.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения и понятия:
1) предшествующий период – период времени, начиная с 20 числа за два месяца до текущего месяца по 20 число месяца, предшествующего текущему месяцу;
2) текущий месяц – календарный месяц применения вывозных таможенных пошлин;
3) нефтепродукты – товары, выработанные из нефти, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам;
4) сырая нефть – сырая нефть, классифицируемая кодом Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) 2709 00 900 9.
Глава 2. Порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
3. Размеры ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты рассчитываются следующим образом:
1) при значении средней рыночной цены сырой нефти до 25 долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) за баррель – размер ставки вывозной таможенной пошлины равен 0;

16 сәуірден 14 қазанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 15 еуро
1 тоннасына 15 еуро
жыл сайын
15 қазаннан 15 сәуірді қоса алғанда дейін
15.
2715 00 000 0
Битум қоспалары
15 %
0
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендiк бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшiн тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшiн келтiрiлген.
2 Қазақстан Республикасы шикі мұнайға және мұнайдан өндірілген тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін екіжақты және көпжақты келісімдер жасасқан елдерді қоспағанда.
3 2011 жылғы 18 қазанда Санкт-Петербургте жасалған Еркін сауда аймағы туралы шарт және 2013 жылғы 31 мамырда Минскіде жасалған 2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы шартты оның Тараптары мен Өзбекстан Республикасы арасында қолдану туралы хаттама күшіне енген елдер.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 ақпандағы
№ 81 бұйрығына
2-қосымша
Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 14.08.2023 № 311-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік баждары мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік баждары мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) алдыңғы кезең – ағымдағы айдан екі ай бұрын 20-шы күннен бастап ағымдағы айдың алдындағы айдың 20-шы күніне дейінгі уақыт кезеңі;
2) ағымдағы ай – әкету кедендік баждарын қолданудың күнтізбелік айы;
3) мұнай өнімдері – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген мұнайдан өндірілген тауарлар;
4) шикі мұнай – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) 2709 00 900 9 кодымен жіктелетін шикі мұнай.
2-тарау. Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібі
3. Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкетілетін кедендік баж мөлшерлемелерінің көлемі былайша есептеледі:
1) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 25 Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі - АҚШ) долларына дейін болғанда – әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі 0-ге тең;

2) при значении средней рыночной цены сырой нефти от 25 до 105 долларов США за баррель – размер ставки вывозной таможенной пошлины рассчитывается по следующей формуле:
ВТП=Ср*К,
где:
ВТП – размер ставки вывозной таможенной пошлины на сырую нефть и нефтепродукты, в долларах США за тонну;
Ср – средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период;
К – поправочный коэффициент 1.
3) при значении средней рыночной цены сырой нефти свыше 105 долларов США за баррель применяется одна из ставок вывозных таможенных пошлин, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам, соответствующая средней рыночной цене на сырую нефть за предшествующий период, определенной на текущий месяц.
4. Ставки вывозных таможенных пошлин применяются в отношении вывоза сырой нефти и нефтепродуктов за пределы Республики Казахстан в течение текущего месяца в долларах США за тонну, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
5. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела (далее – уполномоченный орган):
1) ежемесячно осуществляет расчет средней рыночной цены сырой нефти за предшествующий период следующим образом:
а) рассчитывается среднее значение цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT, сложившихся на мировых рынках нефтяного сырья за день на бирже, по следующей формуле:
Срк,б за день=[ (Скmin+Скmax)/2 + (Сбmin+Сбmax)/2 ] /2,
где:
Срк,б за день – среднее значение цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT за день на бирже;
Скmin – минимальная рыночная цена KEBCO за день на бирже;
Скmax – максимальная рыночная цена KEBCO за день на бирже;
Сбmin – минимальная рыночная цена BRENT за день на бирже;
Сбmax – максимальная рыночная цена BRENT за день на бирже;
б) рассчитывается средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период по следующей формуле:
Ср= ƩCрnк,б/n,
где:
Ср – средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период;
ƩCрnк,б – сумма средних значений цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT в дни публикации таких котировок в течение предшествующего периода;
n – количество дней публикации таких котировок в течение предшествующего периода.
2) не позднее 28 числа месяца, предшествующего месяцу применения вывозных таможенных пошлин, размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию о средней рыночной цене сырой нефти за предшествующий период.
6. Результаты расчетов, произведенных по формулам, указанным в пункте 5 настоящих Правил, математически округляются до целого числа.
7. Вывоз сырой нефти и нефтепродуктов с территории Республики Казахстан не облагается вывозными таможенными пошлинами в случаях:

2) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 25-тен 105 АҚШ долларына дейін болған кезде - әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
ӘКБМ=Орт*К,
мұнда:
ӘКБМ – шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі, тоннасына АҚШ долларымен;
Орт – алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы;
К – түзету коэффициенті 1.
3) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 105 АҚШ долларынан жоғары болған кезде осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген, ағымдағы айда айқындалған алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасына сәйкес келетін кедендік әкету баждарының мөлшерлемелерінің бірі қолданылады.
4. Осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері шикі мұнай мен мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге қатысты ағымдағы ай ішінде АҚШ долларымен қолданылады.
5. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган):
1) ай сайын алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасын есептеуді мынадай түрде жүзеге асырады:
а) биржада бір күн ішінде мұнай шикізаты әлемдік нарықтарында қалыптасқан KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Ортк,б бір күнде =[ (Скmin+Скmax)/2 + (Сбmin+Сбmax)/2 ] /2,
мұнда:
Ортк,б бір күнде – биржада бір күн ішінде KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәні;
Скmin – биржада бір күн үшін KEBCO-ның ең төменгі нарықтық бағасы;
Скmax – биржада бір күн үшін KEBCO-ның ең жоғары нарықтық бағасы;
Сбmin – биржада бір күн үшін BRENT-тің ең төменгі нарықтық бағасы;
Сбmax – биржада бір күн үшін BRENT-тің максималды нарықтық бағасы;
б) алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы келесі формула бойынша есептеледі:
Орт= ƩCрnк,б/n,
мұнда:
Орт – алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы;
ƩCрnк,б – алдыңғы кезең ішінде осындай баға белгілеулер жарияланған күндердегі KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәндерінің сомасы;
n – алдыңғы кезең ішінде осындай баға белгілеулерді жариялау күндерінің саны.
2) әкету кедендік баждары қолданылатын айдың алдындағы айдың 28-күнінен кешіктірмей өзінің ресми интернет-ресурсында алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы туралы ақпаратты орналастырады.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген формулалар бойынша жүргізілген есептеулердің нәтижелері бүтін санға дейін математикалық дөңгелектенеді.
7. Шикі мұнай мен мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге мынадай жағдайларда әкету кедендік баждары салынбайды:

1) вывоза в страны, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние или многосторонние договоры, предусматривающие освобождение вывоза сырой нефти и нефтепродуктов от уплаты вывозных таможенных пошлин;
2) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, заключенным с Правительством Республики Казахстан или компетентным органом до 1 января 2009 года и прошедшим обязательную налоговую экспертизу, в которых предусмотрено освобождение вывоза сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин;
3) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на недропользование, не являющимся соглашениями (контрактами) о разделе продукции, в которых предусмотрено освобождение сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин за исключением сырой нефти, вывозимой недропользователями, осуществляющими уплату роялти;
4) вывоза сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, за исключением контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам:

1) шикі мұнай мен мұнай өнімдерін әкетуді кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін Қазақстан Республикасында екіжақты немесе көпжақты шарттар жасалған елдерге әкету;
2) жер қойнауын пайдаланушылар 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе құзыретті органмен жасалған және шикі мұнайды әкетуді кедендік әкету баждарын төлеуден босату көзделген міндетті салықтық сараптамадан өткен өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) бойынша өздері өндірген шикі мұнайды әкету;
3) жер қойнауын пайдаланушылар роялти төлеуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар әкететін шикі мұнайды қоспағанда, шикі мұнайды кедендік әкету баждарын төлеуден босату көзделген өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) болып табылмайтын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өздері өндірген шикі мұнайды әкету;
4) күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан Теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген шикі мұнайды әкету:

с 1 января 2027 года по 31 декабря 2031 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 95 долларов за баррель;
с 1 января 2032 года по 31 декабря 2036 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 100 долларов за баррель;
с 1 января 2037 года по 31 декабря 2041 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 105 долларов за баррель;
с 1 января 2042 года при средней рыночной цене сырой нефти ниже 110 долларов за баррель.

2027 жылғы 1 қаңтардан бастап 2031 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 95 доллардан төмен болған кезде;
2032 жылғы 1 қаңтардан бастап 2036 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 100 доллардан төмен болған кезде;
2037 жылғы 1 қаңтардан бастап 2041 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 105 доллардан төмен болған кезде;
2042 жылдың 1 қаңтарынан бастап шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 110 доллардан төмен болды.

Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, а также наименования таких морских месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в уполномоченный орган в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 191 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17072) (далее – Правила формирования графика поставки нефти).

Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан Теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай Теңіз кен орындарының атаулары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 191 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17072 болып тіркелген) Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына (бұдан әрі – Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидалары) сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органға ай сайын жіберетін мұнайды жеткізу кестесімен айқындалады.

5) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, заключенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Положения настоящего подпункта применяются, начиная с периода, на который приходится начало вывоза углеводородов, добытых в рамках соответствующего контракта на недропользование, в течение:
двадцати календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам и газовым проектам на суше;
десяти календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам на суше.
Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, а также наименования таких месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в уполномоченный орган в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти.
_____________________________
Приложение 1
к Правилам расчета размера
ставок вывозных таможенных
пошлин на сырую нефть и
нефтепродукты
Товары, выработанные из сырой нефти
Нефтепродукты
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Светлые нефтепродукты

5) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жасалған күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша өздері өндірген шикі мұнайды жер қойнауын пайдаланушылардың әкетуі.
Осы тармақшаның ережелері жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт шеңберінде өндірілген көмірсутектерді әкету басталатын кезеңнен бастап мыналар ішінде қолданылады:
күнтізбелік жиырма жыл – күрделі теңіз жобалары мен құрлықтағы газ жобалары бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша;
күнтізбелік он жыл – құрлықтағы күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша.
Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай кен орындарының атаулары Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органға ай сайын жіберетін мұнайды жеткізу кестесімен айқындалады.
Шикі мұнай мен мұнай
өнімдеріне әкету кедендік
бажы мөлшерлемелерінің
көлемін есептеу қағидаларына
1-қосымша
Шикі мұнайдан өндірілген тауарлар
Мұнай өнімдері
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
Ашық түсті мұнай өнімдері

со 165 до 175
206
8.
со 175 до 185
221
9.
от 185 и выше
236
Приложение 3
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 17 февраля 2016 года № 81
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра национальной
экономики Республики Казахстан
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 405 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11473, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 8 июля 2015 года);

165-тен 175-ке дейін
206
8.
175-тен 185-ке дейін
221
9.
185 және одан жоғары
236
Шикі мұнай мен мұнайдан
өндірілген тауарларға әкету
кедендiк бажы мөлшерлемелерінің
көлемін есептеу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының
тiзбесi
1. "Әкету кедендік баждары қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 405 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11473 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 8 шілдеде жарияланған);

2. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 755 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 405 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12388, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 21 декабря 2015 года);
3. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 18 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 405 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12895, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 29 января 2016 года).

2. "Әкету кедендік баждары қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы
27 мамырдағы № 405 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 755 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12388 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 21 желтоқсанда жарияланған);
3. "Әкету кедендік баждары қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 405 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 18 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12895 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 29 қаңтарда жарияланған).