Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогов
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13317.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.04.2024 № 72 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, статьи 14 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 12.11.2021 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия проведения аттестации педагогов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 12.11.2021 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 августа 2013 года № 323 "Об утверждении Правил проведения и условий аттестации гражданских служащих в сфере образования и науки, а также Правил проведения и условий аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих образовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8678, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 сентября 2013 года № 282 (27556)).
3. Административному департаменту в установленном законодательством порядке (Каирбекова А.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.

Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13317 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.04.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес", БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 12.11.2021 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 12.11.2021 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Білім және ғылым саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шартын, сондай-ақ Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу қaғидалары мен шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 7 тамыздағы № 323 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8678 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 220 (28159) санында жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Әкімшілік департаменті (А.М. Қайырбекова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования
и науки Республики Казахстан
А. Саринжипов
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2016 года № 83
Правила и условия проведения аттестации педагогов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.04.2024 № 72 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения аттестации педагогов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, с пунктом 5 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании", статьей 14 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок проведения аттестации педагогов и присвоения (подтверждение) квалификационных категорий педагогам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация – процедура, проводимая с целью определения уровня квалификации педагогов, по результатам которой присваиваются (подтверждаются) квалификационные категории согласно настоящим Правилам;
2) аттестуемый – педагог (в соответствии с Перечнем должностей педагогов, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Перечня должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20400), претендующий на присвоение (подтверждение) квалификационной категории согласно настоящим Правилам;
3) аттестационная комиссия – коллегиальный орган, проводящий процедуру аттестации педагогов (далее – Комиссия);
4) аттестационный период – промежуток времени с даты последнего присвоения (подтверждения) квалификационной категории до наступления срока следующей аттестации или наличия условий для досрочной аттестации;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым Министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 83 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.04.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.04.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 5-тармағына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және педагогтерді аттестаттау және педагогтерге біліктілік санаттарын беруді (растауды) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау – педагогтердің біліктілік деңгейін анықтау мақсатында жүргізілетін рәсім, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға сәйкес біліктілік санаттары беріледі (расталады);
2) аттестатталушы – осы Қағидаларға сәйкес біліктілік санатын беруге (растауға) ("Педагог лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 145 бұйрығымен бекітілген Педагог лауазымдарының тізбесіне сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20400 болып тіркелген) үміткер педагог;
3) аттестаттау комиссиясы – педагогтерді аттестаттау рәсімін жүргізетін уәкілетті алқалы орган (бұдан әрі – Комиссия);
4) аттестаттау кезеңі – біліктілік санатын соңғы берген (растаған) күннен бастап келесі аттестаттау мерзімі басталғанға дейін немесе мерзімінен бұрын аттестаттау үшін шарттар болған жағдайдағы уақыт аралығы;

5) апелляция – процедура повторного рассмотрения результатов оценки знаний педагогов, которая осуществляется по заявлению педагога посредством информационных коммуникационных технологий в соответствии с настоящими Правилами;
6) апелляционная комиссия – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования, которая принимает решение по итогам повторного рассмотрения результатов оценки знаний педагогов;
7) квалификационная оценка – рассмотрение организацией образования материалов (портфолио) педагога на соответствие квалификационным характеристикам;
8) квалификационная категория – уровень профессиональной компетентности педагога в соответствии с Профессиональным стандартом "Педагог", утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 500 "Об утверждении профессионального стандарта "Педагог" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31149), (далее – Профессиональный стандарт) и квалификационными требованиями согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) (далее – квалификационные характеристики);
9) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности – процедура оценки соответствия доказательств деятельности и достижений педагога требованиям квалификационной категории;
10) оценка знаний педагогов (далее – ОЗП) – процедура тестирования, проводимая с целью определения уровня знаний педагога в соответствии с настоящими Правилами;
11) Экспертный совет – коллегиальный орган, осуществляющий процедуру комплексного аналитического обобщения результатов деятельности.
3. Аттестация педагогов, методистов, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров) проводится не реже одного раза в пять лет в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
Первые руководители организаций образования проходят аттестацию один раз в три года в соответствии с пунктом 5 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Глава 2. Порядок проведения аттестации
4. Для допуска к аттестации организация образования проводит квалификационную оценку педагогов, методистов, первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования и методических кабинетов (центров) посредством рассмотрения портфолио.
Педагоги, методисты, первые руководители, заместители руководителей организаций образования и методических кабинетов (центров) проходят ОЗП в электронном формате.

5) апелляция – осы Қағидаларға сәйкес ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы педагогтің өтініші бойынша жүзеге асырылатын педагогтердің білімін бағалау нәтижелерін қайта қарау рәсімі;
6) апелляциялық комиссия – білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын, педагогтердің білімін бағалау нәтижелерін қайта қарау қорытындылары бойынша шешім қабылдайтын комиссия;
7) біліктілікті бағалау – білім беру ұйымдарының педагог материалдарының (портфолио) біліктілік сипаттамаларына сәйкестігін қарауы;
8) біліктілік санаты – "Педагог" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 500 бұйрығымен бекітілген кәсіптік стандартына (бұдан әрі – Кәсіптік стандарт) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31149 болып тіркелген) және "Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) сәйкес педагогтің кәсіби құзыреттілік деңгейі;
9) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау – педагог қызметінің дәлелдері мен жетістіктерінің біліктілік санатының талаптарына сәйкестігін бағалау рәсімі;
10) педагогтің білімін бағалау (бұдан әрі - ПББ) – осы Қағидаларға сәйкес педагогтің білім деңгейін анықтау мақсатында өткізілетін тестілеу рәсімі;
11) Сараптамалық кеңес – қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау рәсімін жүргізетін алқалы орган.
3. Педагогтерді, әдіскерлерді, білім беру ұйымдары мен әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының орынбасарларын аттестаттау "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес бес жылда бір реттен сиретпей өткізіледі.
Білім беру ұйымдарының бірінші басшылары "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 5-тармағына сәйкес үш жылда бір рет аттестаттаудан өтеді.
2-тарау. Аттестаттауды өткізу тәртібі
4. Аттестаттауға жіберу үшін білім беру ұйымы педагогтердің, әдіскерлердің, білім беру ұйымдары мен әдістемелік кабинеттер (орталықтар) бірінші басшылардың, басшы орынбасарларының біліктілік бағалауын портфолионы қарау арқылы жүргізеді.
Педагогтер, әдіскерлер, білім беру ұйымдары мен әдістемелік кабинеттер (орталықтар) бірінші басшылары, басшы орынбасарлары электрондық форматта ПББ-дан өтеді.

5. ОЗП проводится в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования, в соответствии с заявлением аттестуемого согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. ОЗП состоит из следующих заданий:
1) для педагогов дошкольных организаций и предшкольных классов общеобразовательных школ, лицеев и гимназий:
"Дошкольная педагогика и психология" – двадцать заданий;
"Методика воспитания и обучения по профилю" – тридцать заданий;
2) для педагогов начального образования:
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
3) для педагогов основного среднего и общего среднего образования:
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
4) для педагогов организаций дополнительного образования:
"Основы педагогики" – тридцать заданий;
"Основы психологии" – двадцать заданий;
5) для воспитателей специальных организаций, интернатных организаций, общежитий, педагогов-ассистентов, социальных педагогов, профориентаторов, вожатых:
"Основы педагогики" – тридцать заданий;
"Основы психологии" – двадцать заданий;
6) для педагогов специальных организаций образования и специальных педагогов организаций образования:
"Предметные знания по профилю" – тридцать заданий;
"Специальная педагогика и психология" – двадцать заданий;
7) для организаций технического и профессионального, послесреднего образования (учебно-производственных комбинатов):
для преподавателей по общеобразовательным дисциплинам, общепрофессиональным и специальным дисциплинам, общегуманитарным и социально-экономическим дисциплинам, методистов, мастеров производственного обучения:
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
для педагогов иных должностей:
"Основы педагогики" – тридцать заданий;
"Основы психологии" – двадцать заданий;
8) для первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров):
"Знание законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области образования" – шестьдесят тестовых заданий;
9) для методистов методических кабинетов (центров):
"Методика преподавания, знание законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области образования" – пятьдесят заданий.
7. Результат ОЗП считается положительным при достижении пороговых уровней:
1) для педагогов всех должностей:
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;

5. ПББ аттестатталушының өтініші бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде өткізіледі.
6. ПББ мынадай тапсырмалардан тұрады:
1) мектепке дейінгі ұйымдар мен жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, лицейлердiң және гимназиялардың мектеп алды сыныптары  педагогтері үшін:
"Мектепке дейінгі педагогика және психология" – жиырма тапсырма;
"Бейіні бойынша тәрбие мен оқыту әдістемесі" - отыз тапсырма;
2) бастауыш білім беру педагогтері үшін:
"Пәндік білім" - отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" - жиырма тапсырма;
3) негізгі орта және жалпы орта білім беру педагогтері үшін:
"Пәндік білім" - отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" - жиырма тапсырма;
4) қосымша білім беру ұйымдарының педагогтері үшін:
"Педагогика негіздері" - отыз тапсырма;
"Психология негіздері" - жиырма тапсырма;
5) арнайы ұйымдардың, интернаттық ұйымдардың, жатақханалардың тәрбиешілері, педагог-ассистенттері, әлеуметтік педагогтері, кәсіби бағдар берушілері, тәлімгерлері үшін:
"Педагогика негіздері" - отыз тапсырма;
"Психология негіздері" - жиырма тапсырма;
6) арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері мен білім беру ұйымдарының арнайы педагогтері үшін:
"Бейіні бойынша пәндік білім" - отыз тапсырма;
"Арнайы педагогика және психология" - жиырма тапсырма;
7) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары (оқу-өндірістік комбинаттары) үшін:
жалпы білім беретін пәндер, жалпы кәсіптік және арнайы пәндер, жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндер бойынша оқытушылар, әдіскерлер, өндірістік оқыту шеберлері үшін:
"Пәндік білім" – отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" - жиырма тапсырма;
басқа лауазымдардың педагогтері үшін:
"Педагогика негіздері" - отыз тапсырма;
"Психология негіздері" - жиырма тапсырма;
8) білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) бірінші басшылары, басшының орынбасарлары үшін:
"Қазақстан Республикасының заңнамасын және білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу" бағыты бойынша - алпыс тест тапсырмасы:
9) әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін:
"Оқыту әдістемесі, Қазақстан Республикасының заңнамасын және білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерін білу" - елу тапсырма.
7. ПББ нәтижесі шекті деңгейге жеткен кезде оң деп саналады:
1) барлық лауазымдағы педагогтер үшін:
"педагог" біліктілік санаты - 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты - 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты - 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты - 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты - 90%.

2) для первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров) – 70%;
3) для методистов методических кабинетов (центров):
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %.
Распределение баллов оценки знаний педагогов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Продолжительность выполнения ОЗП без учета времени на проведение инструктажа составляет:
для педагогов – восемьдесят минут, для предметов "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" – сто двадцать пять минут;
для первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования (методических кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров) – девяносто минут;
для лиц с ограниченными возможностями (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) дополнительно предоставляется 40 минут.
9. ОЗП проходят:
педагоги при очередной аттестации 1 (один) раз в год – бесплатно, 1 (один) раз – на платной основе согласно сумме, утвержденной уполномоченным органом в области образования;
педагоги, претендующие на досрочную аттестацию, 1 (один) раз в год – бесплатно;
лица без стажа, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или имеющие документ о педагогической переподготовке, а также, желающие возобновить педагогическую деятельность – 1 (один) раз – бесплатно, последующие – на платной основе согласно сумме, утвержденной уполномоченным органом в области образования.
Пробное тестирование (по желанию педагога) – на платной основе в течение года. Результаты пробного тестирования не являются основанием для прохождения ОЗП.
10. Аттестация включает в себя для всех должностей педагогов комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности.
Для первых руководителей, заместителей руководителя организации образования, методического кабинета (центра) проводится также собеседование на заседании Комиссии с презентацией результатов деятельности.
В случае, если методический кабинет (центр) является структурным подразделением без образования юридического лица, то первый руководитель, заместитель руководителя методического кабинета (центра) проходит процедуру аттестации как методист методического кабинета (центра).
11. При проведении ОЗП не допускается:
намеренная порча техники для тестирования и системы безопасности;
попытка вмешательства в систему тестирования и нарушения, связанные с прохождением ОЗП;
выходить из аудитории (компьютерного кабинета) без разрешения и сопровождения лица, выполняющего функции дежурного по коридору;

2) білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) бірінші басшылары, басшысының орынбасарлары үшін – 70%;
3) әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін:
"педагог" біліктілік санаты - 50 %;
"педагог-модератор" біліктілік санаты - 60 %;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты - 70 %;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты - 80 %;
"педагог-шебер" біліктілік санаты - 90 %.
Педагогтердің білімін бағалау ұпайлары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бөлінеді.
8. Педагогтерге нұсқау беру уақытын есепке алмағанда, ПББ орындау ұзақтығы:
педагогтер үшін – сексен минут, "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" пәндері үшін – жүз жиырма бес минут;
білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) бірінші басшылары, басшының орынбасарлары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлері үшін – тоқсан минут;
мүмкіндіктері шектеулі (көру, есту, тірек-қимыл аппараты бұзылған) тұлғалар үшін қосымша 40 (қырық) минут беріледі.
9. ПББ:
педагогтер кезекті аттестаттауда жылына 1 (бір) рет – тегін, 1 (бір) рет – білім саласындағы уәкілетті орган бекіткен сомаға сәйкес ақылы негізде;
мерзімінен бұрын аттестаттауға үміткер педагогтер жылына 1 (бір) рет – тегін;
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе педагогикалық қайта даярлау туралы құжаты бар өтілі жоқ тұлғалар, сондай-ақ педагогикалық қызметті қайта бастауға тілек білдірген тұлғалар – 1 (бір) рет - тегін, кейінгілері – білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен сомаға сәйкес ақылы негізде өтеді.
Сынамалық тестілеу (педагогтің қалауы бойынша) – ақылы негізде жыл бойы өтеді. Сынамалық тестілеудің нәтижелері ПББ-дан өту үшін негіз болып табылмайды.
10. Аттестаттау педагогтердің барлық лауазымдары үшін қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды қамтиды.
Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшылары, басшының орынбасарлары үшін қызмет нәтижелерін таныстыра отырып, сондай-ақ Комиссия отырысында әңгімелесу өтеді.
Егер әдістемелік кабинет (орталық) заңды тұлға болмай құрылымдық бөлімше болып табылса, онда әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, басшы орынбасары әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскері ретінде аттестаттау рәсімінен өтеді.
11. ПББ жүргізу кезінде:
тестілеу техникасы мен қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге;
ПББ өтуіне байланысты тестілеу жүйесіне бұзушылық әрекет жасап, араласуға;
дәліз бойынша кезекші қызметін атқаратын адамның рұқсатынсыз және сүйемелдеуінсіз аудиториядан (компьютерлік кабинеттен) шығуға;

выходить из аудитории (компьютерного кабинета) на не более чем 10 (десять) минут и не более 2 (двух) раз, при этом не допускается выходить в первые и последние часы тестирования, за исключением случаев, связанных со здоровьем педагогов;
переговариваться, пересаживаться с места на место;
обмениваться документами и бумагами А4, выданными для работы;
заносить в аудиторию (компьютерный кабинет) следующие предметы: мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт часы, смарт очки, фитнес-браслеты (трекеры), диктофон, наушники проводные, беспроводные, микронаушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект);
заносить в аудиторию (компьютерный кабинет) шпаргалки, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, бумаги различного формата;
выносить из аудитории (компьютерного кабинета) бумаги различного формата.
12. При установлении факта нарушения требований проведения ОЗП аттестуемый не допускается к прохождению аттестации сроком на один год.
При повторном установлении факта нарушения требований проведения ОЗП педагог, руководитель (заведующий) отделом, методист методического кабинета (центра), заместитель руководителя организации образования, методического кабинета (центра) не допускается к прохождению аттестации на пять лет, первый руководитель организации образования, методического кабинета (центра) – на три года.
13. После рассадки до начала ОЗП проводится инструктаж проведения тестирования.
14. При проведении ОЗП участвуют представители уполномоченного органа в области образования в качестве наблюдателей.
Наблюдатель не оказывает содействие педагогам во время тестирования, не допускает совершение действий, препятствующих проведению тестирования. При нарушении порядка проведения тестирования наблюдатель отстраняется от выполнения своих функций.
15. Лица с ограниченными возможностями (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) при наличии документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Премьер-Министра-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32922), прикрепляют документы об установлении инвалидности к заявлению, где дополнительно указывают необходимость предоставления помощника.
Организация, определенная уполномоченным органом в области образования, назначает помощника из числа работников организации (и (или) специалиста, владеющего жестовым языком), не имеющих родственных и других связей с педагогом, не являющегося педагогом предметов, сдаваемых в рамках ОЗП.

педагогтердің денсаулығына байланысты жағдайларды қоспағанда, аудиториядан (компьютерлік кабинеттен) 10 (он) минуттан аспайтын және 2 (екі) реттен артық шықпауға, бұл ретте тестілеудің бірінші және соңғы сағаттарында шығуға;
жанындағы адаммен сөйлесуға, бір орыннан екінші орынға ауысуға;
жұмыс үшін берілген құжаттар мен А4 қағаздармен алмасуға;
аудиторияға (компьютерлік кабинетке) келесі тыйым салынған заттарды: мобильді байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (смартфон), рациялар, ноутбуктер, плеерлер, модемдер (мобильді маршрутизаторлар), смарт сағаттар, смарт көзілдіріктер, фитнес-білезіктер (трекерлер), диктофон, сымды құлаққаптар, сымсыз, микроқұлаққаптар, сымсыз бейнекамералар, GPS (ДжиПиЭс) навигаторлар, GPS (ДжиПиЭс) трекерлер, қашықтан басқару құрылғылары, сонымен қатар келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғылары: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) енгізуге;
аудиторияға (компьютерлік кабинетке) шпаргалкаларды, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, Менделеевтің периодтық және тұздардың ерігіштік кестелерін, калькуляторды, түрлі форматтағы қағаздарды енгізуге;
аудиториядан (компьютерлік кабинеттен) түрлі форматтағы қағаздарды шығаруға рұқсат етілмейді.
12. ПББ өткізу талаптарын бұзу дерегі анықталған жағдайда аттестатталушы бір жыл мерзімде аттестаттаудан өтуге жіберілмейді.
ПББ өткізу талаптарын бұзу деректері қайта анықталған жағдайда педагог, бөлімнің басшысы (меңгерушісі), әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскері, білім беру ұйымы, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) басшысы орынбасары – бес жылға, білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) басшысы – үш жылға аттестаттаудан өтуге жіберілмейді.
13. ПББ басталғанға дейін орнына отырғызылған соң тестілеу кезінде нұсқаулық жүргізіледі.
14. ПББ жүргізу кезінде білім беру саласындағы уәкілетті органның өкілдері байқаушы ретінде қатысады.
Бақылаушы тестілеу кезінде педагогтерге жәрдемдеспейді, тестілеуді өткізуге кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға жол бермейді. Тестілеуді өткізу тәртібін бұзған жағдайда бақылаушы өз функцияларын орындаудан шеттетіледі.
15. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген мүгедектікті анықтау туралы құжат болған жағдайда мүмкіндігі шектеулі (көру, есту, тірек-қимыл аппараты бұзылған) тұлғалар мүгедектікті анықтау туралы құжаттарды өтінішке тіркейді, онда көмекшіні ұсыну қажеттігі қосымша көрсетіледі.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым педагогпен туыстық және басқа да байланысы жоқ, ПББ шеңберінде тапсырылатын пәндер педагогі болып табылмайтын ұйым қызметкерлерінің (және (немесе) ым тілін меңгерген маманның) қатарынан көмекші тағайындайды.

16. При установлении нарушений во время проведения ОЗП или при просмотре видеозаписи процедуры, независимо от срока сдачи, составляется акт нарушения Правил согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. При несогласии с результатом ОЗП педагог подает заявление на апелляцию через систему компьютерного тестирования с мотивированным обоснованием (полным пояснением, пошаговым решением задач) по каждому заданию, не выходя из зала проведения ОЗП. Заявления на апелляцию после выхода педагога из зала проведения ОЗП не принимаются.
Заявления на апелляцию по пересмотру всех заданий без мотивированного обоснования (полного пояснения, пошагового решения задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.
18. Апелляция рассматривается:
1) по содержанию заданий в случаях:
несогласия с обоснованием правильного ответа;
отсутствия правильного ответа;
наличия более, чем одного правильного ответа;
некорректного задания;
2) по техническим причинам в случае отсутствия фрагмента или текста в заданиях.
19. Для проведения апелляции уполномоченным органом в области образования создается Апелляционная комиссия, которая обеспечивает прием заявлений на апелляцию в системе компьютерного тестирования.
20. В состав Апелляционной комиссии входят представители государственных органов, педагоги организаций образования.
Апелляционная комиссия состоит из нечетного числа членов. Члены Апелляционной комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
Срок действия полномочий Апелляционной комиссии составляет один год.
21. Решение Апелляционной комиссии оформляется протоколом. Протокол заседания Апелляционной комиссии хранится в течение года в организации, определенной уполномоченным органом в области образования.
Решение Апелляционной комиссии является окончательным и пересмотру не подлежит.
Срок рассмотрения Апелляционной комиссии составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.
22. Сертификат о прохождении ОЗП по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам выдается по завершении компьютерного тестирования.
Результат ОЗП считается действительным один год со дня прохождения ОЗП.
23. Хранение электронной базы данных педагогов, прошедших ОЗП, обеспечивается в течение пяти лет.
24. При прохождении ОЗП педагоги выбирают язык сдачи (казахский, русский), дату, время, место тестирования. За день до тестирования педагогу направляется уведомление о дате, времени, месте тестирования.
25. Педагогам, принятым на работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования на должности педагогов по специальным дисциплинам и мастеров производственного обучения, при трудоустройстве на основании заявления Комиссией соответствующего уровня без проведения аттестации присваивается квалификационная категория:
при наличии стажа работы на производстве по профилю не менее 5 (пяти) последних лет на момент трудоустройства – "педагог-модератор";
при наличии стажа работы на производстве по профилю более 10 (десяти) последних лет на момент трудоустройства – "педагог-эксперт".
Заседание Комиссии по присвоению квалификационной категории проводится в течение пяти рабочих дней с даты поступления заявления.
Последующая аттестация проводится в соответствии с настоящими Правилами.

16. ПББ өткізген уақытында немесе тапсыру мерзіміне қарамастан рәсімнің бейнежазбасын қарау кезінде бұзушылықтар анықталған жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қағидаларды бұзу актісі жасалады.
17. ПББ нәтижесімен келіспеген жағдайда педагог ПББ өткізу залынан шықпай-ақ, әрбір тапсырма бойынша дәлелді (толық түсіндірмесі, тапсырмалардың қадамдық шешімі және т.б.) негіздемесімен компьютерлік тестілеу жүйесі арқылы апелляцияға өтініш беруге құқылы. ПББ өткізу залынан шыққаннан кейін апелляцияға педагогтің өтініші қабылданбайды.
Барлық тапсырмаларды дәлелді негіздемесіз (толық түсіндірме, тапсырмаларды кезең-кезеңімен шешу және т.б.) қайта қарау бойынша апелляцияға берілген өтініштер әрбір тапсырма бойынша қарауға жатпайды.
18. Апелляция мынадай жағдайларда:
1) тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
дұрыс жауаптың негіздемесімен келіспегенде;
дұрыс жауап болмағанда;
бірден көп дұрыс жауап болғанда;
тест тапсырмасы дұрыс құрастырылмаған жағдайда;
2) тапсырмаларда фрагменттің немесе мәтіннің болмаған жағдайында техникалық себеп бойынша қаралады.
19. Апелляцияны өткізу үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган компьютерлік тестілеу жүйесінде апелляцияға өтініштерді қабылдауды қамтамасыз ететін Апелляциялық комиссия құрады.
20. Аппеляциялық комиссия құрамына мемлекеттік органдар өкілдері мен білім беру ұйымдарының педагогтері кіреді.
Апелляциялық комиссия тақ саннан тұрады. Апелляциялық комиссияның мүшелері комиссия отырыстарына ауысу құқығынсыз қатысады.
Апелляциялық комиссия өкілеттігінің қолданылу мерзімі бір жылды құрайды.
21. Апелляциялық комиссияның шешімі хаттамамен рәсімделеді. Апелляциялық комиссия отырыстарының хаттамасы уәкілетті орган бекіткен ұйымда бір жыл сақталады.
Апелляциялық комиссияның шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарауға жатпайды.
Апелляциялық комиссиянының қарау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
22. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляцияны ескере отырып ПББ өткендігі туралы сертификат компьютерлік тестілеу жүйесіндегі педагогтің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Педагогтердің ПББ нәтижесі ПББ тапсырған күннен бастап бір жылға жарамды болып саналады.
23. ПББ-дан өткен педагогтердің электрондық дерекқорын сақтау бес жыл ішінде қамтамасыз етіледі.
24. ПББ өту кезінде педагогтер тапсыру тілін (қазақ, орыс), күнін, уақытын, тестілеу орнын таңдайды. Тестілеуден бір күн бұрын педагогке тестілеу күні, уақыты, орны туралы хабарлама жіберіледі.
25. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына арнайы пәндер бойынша педагогтер және өндірістік оқыту шеберлері лауазымдарына тиісті деңгейдегі Комиссия өтініш негізінде жұмысқа қабылданған кезде педагогтерге білім беру ұйымының өтініші негізінде аттестаттау рәсімінен өткізбей:
жұмысқа орналасу кезінде бейін бойынша өндірісте соңғы 5 (бес) жылдан кем емес жұмыс өтілі болса – "педагог-модератор";
жұмысқа орналасу кезінде мамандығы бойынша соңғы 10 (он) жылдан астам жұмыс өтілі болса, "педагог-сарапшы" біліктілік санаттарын береді.
Біліктілік санатын беру жөніндегі комиссияның отырысы өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Келесі аттестаттау осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі.

26. При назначении на должность на основании заявления Комиссией присваивается квалификационная категория без прохождения процедуры аттестации:
"педагог-модератор" – лицам, вошедшим в Президентский кадровый резерв, выпускникам Nazarbayev University, зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, входящих в список рекомендованных для обучения по программе "Болашақ", в период не позднее пятилетнего срока после окончания организации высшего и послевузовского образования; педагогам иностранных языков, имеющим действующий сертификат Сэлта CELTA (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг то адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пасэндэбав Pass and above);
"педагог-эксперт" – педагогам иностранных языков, имеющим действующий сертификат Дэлта DELTA (диплом ин инглш лэнгуидж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above).
Последующая аттестация проводится в соответствии с настоящими Правилами на общих основаниях.
27. Комиссией аттестующего органа педагогу иностранного (английский, немецкий, французский) языка присваивается квалификационная категория по итогам комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, без прохождения процедуры ОЗП на основании заявления и действующего сертификата по уровню владения языком:
1) "педагог-модератор":
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов или тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT))– 79-84 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – В2;
немецкий язык: гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – В2;
2) "педагог-эксперт":
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов или тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT)) – 85-93 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – В2;
немецкий язык: гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – В2;
3) "педагог-исследователь":
английский язык: айелтс (IELTS) – 7 баллов или тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 94-101 баллов, тикити TKT (тичингноулидж тест TeachingKnowledge Test) модулс Modules 1-3 (один из 3-х модулей) бэнд Band 3-4/4 (результат 3-4 из 4 баллов); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуиджлернин Content and Language Integrated Learning); тикитийанлернерс TKT YL (йанлернерс Young Learners).
французский язык: Дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: Гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – С1;
4) "педагог-мастер":
английский язык: Айелтс (IELTS) – 7,5 баллов или тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 102-109 баллов; тикити TKT (тичинг кноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (один из 3-х модулей) бэнд Band 3-4/4 (результат 3-4 из 4 баллов); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуидж лернинг Content and Language Integrated Learning); тикити йанлернерс TKT YL (йанлернерс Young Learners);
французский язык: Дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: Гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – С1.

26. Комиссия өтініш негізінде лауазымға тағайындау кезінде аттестаттау рәсімінен өтпей:
Президенттің кадр резервіне кірген тұлғаларға, жоғары оқу орнын аяқтағаннан кейін бес жылдан кеш емес кезеңде Nazarbayev University, "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқуға ұсынылған шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне, қолданыстағы Сэлта CELTA сертификаты (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг ту адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пас энд эбав Pass and above) бар шет тілі мұғалімдеріне "педагог-модератор" біліктілік санатын береді.
қолданыстағы Дэлта DELTA сертификаты (диплом ин инглш лэнгуидж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above) бар шет тілі мұғалімдеріне "педагог-сарапшы" біліктілік санатын береді.
Кейінгі аттестаттау осы Қағидаларға сәйкес жалпы негіздерде жүргізіледі.
27. Аттестаттаушы органның комиссиясы шетел (ағылшын, неміс, француз) тілі мұғаліміне өтініш пен тілді меңгеру деңгейі бойынша сертификат негізінде, ПББ рәсімінен өтпей, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау қорытындысы бойынша біліктілік санатын береді:
1) "педагог-модератор":
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 6,5 балл немесе тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT) – 79-84 балл;
француз тілі: дельф (DELF) – В2;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – В2.
2) "педагог-сарапшы":
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 6,5 балл немесе тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT)) – 85-93 балл;
француз тілі: дельф (DELF) – В2;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – В2;
3) "педагог-зерттеуші":
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 7 балл немесе тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 94-101 балл, тикити TKT (тичинг ноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (3 модульдің бірі) бэнд Band 3-4/4 (нәтиже 4 баллдан 3-4); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуидж лернин Content and Language Integrated Learning); тикити йан лернерс TKT YL (йан лернерс Young Learners).
француз тілі: Дельф (DELF) – С1;
неміс тілі: Гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1;
4) "педагог-шебер":
ағылшын тілі: Айелтс (IELTS) – 7,5 балл немесе тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 102-109 балл; тикити TKT (тичинг ноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (3 модульдің бірі) бэнд Band 3-4/4 (нәтиже 4 баллдан 3-4); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуидж лернин Content and Language Integrated Learning); тикити йан лернерс TKT YL (йан лернерс Young Learners);
француз тілі: Дельф (DELF) – С1;
неміс тілі: Гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1.

28. Педагогам иностранных (китайский, турецкий, арабский и другие) языков на основании заявления и действующего сертификата, официально признанного в странах носителях языка, Комиссией присваивается квалификационная категория по итогам комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, без прохождения процедуры ОЗП:
"педагог-модератор" – уровень В2;
"педагог-эксперт" – уровень С1 или С2.
29. Педагогам, принятым на работу в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2022 года № 390 "Об утверждении Правил привлечения лучших педагогов с соответствующим пакетом мер поддержки для регионов, имеющих дефицит учителей (Специальная программа)", на основании заявления присваивается квалификационная категория без прохождения процедуры аттестации:
выпускникам организаций высшего, послевузовского образования – "педагог-модератор";
имеющим квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", – на один уровень выше.
При переходе в другую организацию образования педагоги проходят процедуру подтверждения квалификационной категории, присвоенной в рамках Специальной программы.
Последующая аттестация проводится в соответствии с настоящими Правилами.
30. Педагогам, прошедшим обучение по программе отбора и подготовки лидеров изменений в образовании и вошедших в кадровый резерв, при назначении на должность присваивается квалификационная категория "руководитель первой категории" без прохождения процедуры аттестации.
Последующая аттестация проводится в соответствии с настоящими Правилами.
31. На основании протокола Комиссии аттестующий орган издает приказ о присвоении (подтверждении) квалификационной категории и организацией образования выдается удостоверение о присвоении (подтверждении) квалификационной категории по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Параграф 1. Состав и порядок деятельности аттестационной комиссии
32. Для проведения аттестации педагогов в уполномоченном органе в области образования, органах управления образованием области, города республиканского значения и столицы, района, города областного значения, в организациях образования (далее – аттестующий орган) до 1 сентября текущего учебного года создаются Комиссии для следующих квалификационных категорий:
1) в организациях образования: "педагог-модератор";
2) в органе управления образованием района (города), города областного значения: "педагог-эксперт", "заместитель руководителя третьей категории", "заместитель руководителя второй категории", "руководитель третьей категории", "руководитель второй категории";

28. Шетел (қытай, түрік, араб және т.б.) тілдерін оқытатын мұғалімдерге жеке өтініш пен бірінші тіл ретінде сөйлейтін елдерде ресми танылған қолданыстағы сертификат негізінде, ПББ рәсімінен өтпей-ақ қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау нәтижесі бойынша Комиссия:
В2 деңгейі - "педагог-модератор";
С1 немесе С2 деңгейі - "педагог-сарапшы" біліктілік санатын береді.
29. "Мұғалімдер тапшылығы бар өңірлерге үздік педагогтерді тиісті қолдау шараларының пакетімен тарту қағидаларын бекіту туралы (Арнайы бағдарлама)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 13 маусымдағы № 390 қаулысына сәйкес жұмысқа қабылданған мұғалімдерге аттестаттау рәсімінен өтпестен өтініші бойынша:
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне – "педагог-модератор";
"педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санаты бар педагогтерге – бір деңгейге жоғары біліктілік санаты беріледі.
Басқа білім беру ұйымына жұмысқа ауысқан кезде педагогтерге Арнайы бағдарлама шеңберінде берілген біліктілік санатын растау рәсімінен өтеді.
30. Білім беру саласындағы өзгерістердің көшбасшыларын іріктеу және даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және кадр резервіне енгізілген педагогтерге лауазымға тағайындалған кезде аттестаттау рәсімінен өтпей "бірінші санатты басшы" біліктілік санаты беріледі.
Кейінгі аттестаттау осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі.
31. Комиссия хаттамасының негізінде аттестаттаушы орган біліктілік санатын беру (растау) туралы бұйрық шығарады және білім беру ұйымы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын беру (растау) туралы куәлік береді.
1-параграф. Аттестаттау комиссиясының құрамы және қызметінің тәртібі
32. Білім беру саласындағы уәкілетті органда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім беруді басқару органдарында, білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – аттестаттаушы орган) педагогтерді аттестаттаудан өткізу үшін ағымдағы оқу жылының 1 қыркүйегіне дейін бірінші басшының бұйрығымен мынадай біліктілік санаттары үшін комиссиялар құрылады:
1) білім беру ұйымдарында: "педагог-модератор";
2) ауданның (қаланың), облыстық маңызы бар қаланың білім беруді басқару органында: "педагог-сарапшы", "үшінші санаттағы басшының орынбасары", "екінші санаттағы басшының орынбасары", "үшінші санаттағы басшы", "екінші санаттағы басшы";

3) в органе управления образованием области, города республиканского значения и столицы:
"педагог-исследователь", "педагог-мастер" (для методистов методических кабинетов (центров), "заместитель руководителя первой категории", "руководитель первой категории";
для организаций образования, методических кабинетов (центров), находящихся в ведомственном подчинении: "педагог-эксперт", "заместитель руководителя третьей категории", "заместитель руководителя второй категории", "руководитель третьей категории", "руководитель второй категорий";
4) при уполномоченном органе в области образования:
"педагог-мастер";
для организаций образования, методических кабинетов (центров), находящихся в ведомственном подчинении, организаций отраслевого государственного органа: "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "заместитель руководителя третьей категории", "заместитель руководителя второй категории", "заместитель руководителя первой категории", "руководитель третьей категории", "руководитель второй категории", "руководитель первой категории".
33. В состав Комиссии по аттестации входят педагоги, имеющие стаж работы не менее 10 (десяти) лет и квалификационные категории "педагог-эксперт" или "педагог-исследователь" или "педагог-мастер"; методисты методических кабинетов (центров), организаций повышения квалификации педагогов, представители общественных, неправительственных и профсоюзных организаций, специалисты органов управления образованием, подведомственных организаций.
34. В состав Комиссии не включаются педагоги, подлежащие аттестации в период действия полномочий Комиссии.
35. Срок полномочий Комиссии составляет один год с даты утверждения состава Комиссии.
36. Комиссия состоит из нечетного числа (не менее семи) членов. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии. Члены Комиссии участвуют в заседаниях Комиссии без права замены. Секретарь Комиссии готовит материалы и документы, необходимые для проведения заседания Комиссии, оформляет и подписывает протокол. Секретарь Комиссии не является членом Комиссии.
37. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третьих состава.
Результаты голосования определяются большинством голосов членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
38. Комиссия принимает итоговое решение по результатам аттестации педагогов (за исключением первого руководителя (заместителя руководителя) организации (методического кабинета (центра) в следующей формулировке:
1) соответствует заявляемой квалификационной категории;

3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім беруді басқару органында:
"педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін, "бірінші санаттағы басшының орынбасары", "бірінші санаттағы басшы";
ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) үшін: "педагог-сарапшы", "үшінші санаттағы басшының орынбасары", "екінші санаттағы басшының орынбасары", "үшінші санаттағы басшы", "екінші санаттағы басшы";
4) білім беру саласындағы уәкілетті органның жанынан:
"педагог-шебер";
ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар), салалық мемлекеттік органның ұйымдары үшін: "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "үшінші санаттағы басшының орынбасары", "екінші санаттағы басшының орынбасары", "бірінші санаттағы басшының орынбасары", "үшінші санаттағы басшы", "екінші санаттағы басшы", "бірінші санаттағы басшы".
33. Педагогтерді аттестаттау жөніндегі комиссияның құрамына кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар және "педагог-сарапшы" немесе "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтер; әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдардың әдіскерлері, қоғамдық және үкіметтік емес және кәсіподақ ұйымдарының өкілдері, білім беруді басқару органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары кіреді.
34. Комиссияның өкілеттігі қолданыста болған кезеңде аттестаттауға жататын педагогтер Комиссия құрамына кірмейді.
35. Комиссияның өкілеттік мерзімі Комиссия құрамын бекіту туралы бұйрық шығарылған күннен бастап бір жылды құрайды.
36. Комиссия мүшелері тақ саннан (жетіден кем емес) тұрады. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан сайланады. Комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына алмасу құқығынсыз қатысады. Комиссия хатшысы Комиссия отырысына қажетті материалдар мен құжаттарды дайындайды, хаттаманы рәсімдейді және қол қояды. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.
37. Комиссияның отырысы, егер оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса заңды деп есептеледі.
Дауыс беру нәтижелері Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
38. Комиссия педагогтердің (ұйымның, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысынан (басшының орынбасарынан) басқа) аттестаттау нәтижелері бойынша келесі тұжырымдармен қорытынды шешім қабылдайды:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;

2) соответствует действующей квалификационной категории;
3) соответствует квалификационной категории ниже действующей квалификационной категории.
39. Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Выписка из Протокола по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам отправляется на электронную почту педагогу. Список педагогов, прошедших аттестацию, публикуется на интернет-ресурсе аттестующего органа.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги
40. Подача документов для аттестации осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Для прохождения аттестации педагогом с 1 сентября по 31 декабря текущего учебного года подается заявление по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
41. Государственная услуга оказывается организациями образования, отделами образования районов и городов областного значения, управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, Комитетом среднего образования, Министерством просвещения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
42. Государственная услуга оказывается через веб-портал электронного правительства (далее – портал) или канцелярию услугодателя.
При подаче документов через портал в "личный кабинет" услугополучателя в течение одного рабочего дня поступает уведомление о приеме заявления на прохождение аттестации по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам или уведомление об отказе о дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В случае поступления заявления через портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, заявление регистрируется следующим рабочим днем.
При обращении через канцелярию услугодателя выдается расписка о приеме заявления и документов по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
При предоставлении неполного пакета документов, предусмотренных Перечнем основных требований или документов с истекшим сроком действия, выдается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
43. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" РК (далее – Закон).

2) қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді;
3) қолданыстағы біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді.
39. Комиссия шешімі осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес хаттамамен рәсімделеді. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамадан үзінді көшірме педагогтің электрондық поштасына жіберіледі. Аттестаттаудан өткен педагогтердің тізімі аттестаттаушы органның интернет-ресурсында жарияланады.
2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
40. Аттестаттау үшін құжаттарды беру осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне (бұдан әрі - Негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес жүзеге асырылады.
Аттестаттаудан өту үшін педагог осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
41. Мемлекеттік қызметті білім беру ұйымдары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, Орта білім беру комитеті, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі (бұдан әрі – қызмет көрсетуші) көрсетеді.
42. Мемлекеттік қызмет электрондық үкімет веб-порталы (бұдан әрі - портал) немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетіледі.
Құжаттарды портал арқылы қызмет алушының "жеке кабинетіне" жіберген кезде бір жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдау туралы хабарлама немесе осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет көрсетушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы хабарлама келіп түседі.
Өтініш портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш пен құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Негізгі талаптар тізбесінде қарастырылған құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған немесе қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған кезде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
43. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.

В соответствии с подпунктом 5) статьи 10, подпунктом 3) статьи 14, статьи 23 Закона центральный государственный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила актуализирует их и направляет услугодателям в Единый контакт-центр.
44. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Порядок проведения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности
45. Для оценки соответствия деятельности и достижений педагога требованиям квалификационной категории проводится комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности.
В материалы (портфолио) включается эссе педагога. Количество слов в эссе должно насчитывать 250–300 (двести пятьдесят-триста) слов. Темы эссе ежегодно определяются уполномоченным органом в области образования.
При подготовке материалов (портфолио) соблюдается принцип академической честности.
46. Для проведения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности педагогов создается Экспертный совет отдельно по каждому предмету, в случае отсутствия педагогов по предметам – по направлениям. В состав Экспертного совета входят председатель и члены Экспертного совета. Экспертный совет состоит из нечетного количества членов, но не менее, чем из семи человек. Председатель избирается из числа членов Экспертного совета.

Осы Заңның 10-бабының 5) тармақшасына, 14-бабының 3) тармақшасына, 23-бабына сәйкес орталық мемлекеттік орган осы Қағидаларға өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
44. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Шағым қызмет көрсетушіге және (немесе) шағымдалған лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызмет алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында басқа тәртіп көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
3-параграф. Педагогтің қызмет нәтижесін кешенді талдамалық жинақтауды өткізудің тәртібі
45. Педагог қызметінің және жетістіктерінің біліктілік санатының талаптарына сәйкестігін бағалау үшін қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау жүргізіледі.
Материалдарға (портфолиоға) педагогтің эссесі қосылады. Эсседегі сөздердің саны 250-300 (екі жүз елу – үш жүз) сөзден құралу керек. Эссе тақырыптарын жыл сайын білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Материалдарды (портфолионы) дайындау кезінде академиялық адалдық қағидаты сақталады.
46. Педагогтер қызметінің нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды жүргізу үшін әрбір пән бойынша немесе бағыт бойынша жеке Сараптамалық кеңес құрылады. Сараптамалық кеңестің құрамына сараптамалық кеңестің төрағасы мен мүшелері кіреді. Сараптамалық кеңес мүшелерінің саны тақ саннан, кемінде жеті адамнан тұрады. Төраға Сараптамалық кеңес мүшелерінің арасынан сайланады.

47. Состав Экспертного совета утверждается:
на квалификационную категорию "педагог-модератор" – Экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, состоящий из методистов, педагогов, имеющих стаж работы не менее 10 (десяти) лет, квалификационные категории "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" или "педагог-мастер";
на квалификационную категорию "педагог-эксперт" – Экспертный совет, организуемый на уровне в органе управления образованием района (города), города областного значения, состоящий из методистов методических кабинетов (центров), педагогов, имеющих стаж работы не менее 10 (десяти) лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", представителей организаций повышения квалификации педагогов;
на квалификационную категорию "педагог-исследователь"; "педагог-эксперт" (для организаций образования, методических кабинетов (центров), находящихся в ведомственном подчинении); "педагог-мастер" (для методистов методических кабинетов (центров) – Экспертный совет, организуемый на уровне области, городов республиканского значения и столицы, состоящий из методистов методических кабинетов (центров), педагогов, имеющих стаж работы не менее 10 (десяти) лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", представителей организаций повышения квалификации педагогов;
на квалификационную категорию "педагог-мастер"; "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" (для организаций образования, методических кабинетов (центров), находящихся в ведомственном подчинении, организаций отраслевого государственного органа) – Экспертный совет, организуемый при Республиканском учебно-методическом совете, состоящий из представителей подведомственных организаций уполномоченного органа в области образования, отраслевых государственных органов, педагогов организаций образования, имеющих стаж работы не менее 10 (десяти) лет, квалификационную категорию "педагог-мастер", организаций повышения квалификации педагогов.
48. Материалы (портфолио), представленные для комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, направляются Комиссией для рассмотрения в Экспертный совет один раз в год.
Материалы (портфолио) педагога на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий передаются Экспертному совету по акту приема – передачи по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
49. Экспертный совет оценивает портфолио в соответствии с листом оценивания материалов (портфолио) педагога согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Лист наблюдения урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия) педагога организации среднего (специального), дополнительного, технического и профессионального образования заполняется в соответствии с листом наблюдения согласно приложению 16 к настоящим Правилам.

47. Сараптамалық кеңестің құрамы бекітіледі:
"педагог-модератор" біліктілік санатына – білім беру ұйымы деңгейінде ұйымдастырылатын, кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар әдіскерлерден, педагогтерден, "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтерден құралған Сараптамалық кеңес;
"педагог-сарапшы" біліктілік санатына - ауданның (қаланың), облыстық маңызы бар қаланың білім беруді басқару органы деңгейінде ұйымдастырылатын, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерінен, кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар педагогтерден, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтерден, педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарының өкілдерінен тұратын Сараптамалық кеңес;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатына; "педагог-сарапшы" (ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) үшін); "педагог-шебер" (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін – облыстың, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде ұйымдастырылатын, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерінен, кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар педагогтерден, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтерден, педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарының өкілдерінен тұратын Сараптамалық кеңес;
"педагог-шебер" біліктілік санатына; "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" (ведомстволық бағынысты ұйымдар, білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар), салалық мемлекеттік орган ұйымдары үшін) - республикалық оқу-әдістемелік кеңесі жанынан ұйымдастырылатын, білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымдарының, салалық мемлекеттік органдардың өкілдерінен, білім беру ұйымдарының кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі, "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтерінен, педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарының өкілдерінен тұратын Сараптамалық кеңес.
48. Қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау үшін ұсынылған материалдарды (портфолиоларды) Комиссия жылына бір рет Сараптамалық кеңеске қарау үшін жібереді.
Педагогтің біліктілік санатын беруге (растауға) арналған материалдары (портфолиосы) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру актісі негізінде Сараптамалық кеңеске беріледі.
49. Сараптамалық кеңес осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес педагог материалдарын (портфолиосын) бағалау парағы бойынша портфолионы бағалайды. Орта (арнайы), қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы педагогінің сабағын (сабағын, ұйымдастырылған қызметін, іс-шарасын) бағалау парағы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес байқау парағына сәйкес бағаланады.

50. Экспертный совет направляет в Комиссию соответствующего уровня листы оценивания портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий и рекомендации по итогам комплексного аналитического обобщения результатов деятельности по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам (до 1 июля текущего календарного года).
51. Комиссия проводит комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности в период с января по август соответствующего года.
52. Члены Комиссии заполняют листы оценивания материалов (портфолио) педагогов согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Лист наблюдения урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия) педагога организации среднего (специального), дополнительного, технического и профессионального образования заполняется в соответствии с листом наблюдения согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
53. При рассмотрении материалов (портфолио) педагога ведется аудио- или видеозапись, которая хранится в аттестующем органе не менее одного года.
54. При комплексном обобщении результатов деятельности педагогов всех должностей, имеющих 30 (тридцать) и более лет педагогического стажа по профилю, при подтверждении квалификационной категории, прохождение ОЗП не требуется.
55. Педагогу, в случае соответствия материалов комплексного аналитического обобщения результатов деятельности на заявляемую квалификационную категорию, но не достижения порогового уровня прохождения ОЗП, присваивается квалификационная категория:
на один уровень ниже при подтверждении квалификационной категории;
не выше результатов ОЗП при присвоении квалификационной категории.
56. Присвоение (подтверждение) квалификационной категории осуществляется в соответствии с квалификационными характеристиками и профессиональным стандартом с соблюдением сроков прохождения и принципа последовательности квалификационной категории:
1) на квалификационную категорию "педагог":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или имеющие документ о переподготовке, имеющие педагогический стаж по профилю не менее одного года;
"педагог-стажер", прошедший ОЗП, в том числе:
возобновившие работу в педагогической должности (срок возобновления на педагогическую должность не более 5 (пяти) лет при общем педагогическом стаже по соответствующему профилю не менее 1 (одного) года) и не имеющие квалификационной категории;
перешедшие в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образования, методических кабинетов, институтов повышения квалификации, высших учебных заведений;
находившиеся на обучении (стажировке) по специальности за пределами Республики Казахстан;
осуществлявшие педагогическую деятельность по соответствующему профилю и прибывшие в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья;

50. Сараптамалық кеңес тиісті деңгейдегі Комиссияға осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 шілдесіне дейін) біліктілік санаттарын беруге (растауға) педагогтердің портфолиосын бағалау парақтарын және қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау қорытындылары бойынша ұсынымдарды жібереді.
51. Комиссия тиісті жылдың қаңтары мен тамыз аралығындағы кезеңі қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды жүргізеді.
52. Комиссия мүшелері осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес педагогтердің материалдарын (портфолиосын) бағалау парақтарын толтырады. Орта (арнайы), қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы педагогінің сабағын (сабағын, ұйымдастырылған қызметін, іс-шарасын) бағалау парағы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес байқау парағы бойынша толтырылады.
53. Педагогтің материалдарын (портфолиосын) қарау кезінде аудио немесе бейнежазба жүргізіледі, ол аттестаттаушы органда кемінде бір жыл сақталады.
54. Бейіні бойынша 30 (отыз) және одан да көп жыл педагогикалық өтілі бар барлық лауазымдардағы педагогтердің қызметінің нәтижелерін кешенді қорытындылау кезінде біліктілік санатын растауда ПББ-дан өту талап етілмейді.
55. Қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау материалдары мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келген, бірақ ПББ өтудің шекті деңгейіне жетпеген жағдайда педагогке:
біліктілік санатын растаған жағдайда бір деңгейге төмен;
біліктілік санатын беру жағдайында ПББ нәтижелерінен жоғары емес біліктілік санаты беріледі.
56. Біліктілік санатын беру (растау) біліктілік сипаттамаларына және кәсіптік стандартқа сәйкес біліктілік санатынан өту мерзімдері мен бірізділік принциптерін сақтай отырып жүзеге асырылады:
1) "педагог" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе қайта даярлау туралы құжаты бар, бейіні бойынша кемінде бір жыл педагогикалық өтілі бар тұлғалар;
ПББ өткен "педагог-тағылымдамашы", оның ішінде:
педагогикалық лауазымдағы жұмысын қайта бастаған (тиісті бейіні бойынша жалпы педагогикалық өтілі кемінде 1 жыл болған кезде педагогикалық лауазымды қайта бастау мерзімі 5 (бес) жылдан аспайды) және біліктілік санаты жоқ;
білім беру ұйымдарына білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруді басқару органдарынан, әдістемелік кабинеттерден, біліктілікті арттыру институттарынан, жоғары оқу орындарынан ауысқан;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мамандығы бойынша оқуда (тағылымдамада) болған;
тиісті бейіні бойынша педагогикалық қызметті жүзеге асырған және Қазақстан Республикасына жақын және алыс шет елдерден келген;

лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или имеющие документ о переподготовке, принятые в организации образования в должности педагога в срок c 1 января 2022 года включительно, не имеющие квалификационной категории;
имеющие профессиональный стаж в системе дополнительного образования 5 (пять) и более лет;
знает содержание учебного предмета, современные подходы педагогики и психологии для индивидуального развития обучающихся (воспитанников);
осуществляет планирование, владеет различными методами, стратегиями преподавания и инструментами оценивания;
проводит урок (занятие, деятельность, мероприятия) с учетом принципов познавательного (образовательного) процесса и достигает ожидаемых результатов, осуществляет индивидуальный подход с учетом потребностей обучающихся (воспитанников);
принимает участие в мероприятиях на уровне организации образования;
информирует родителей (законных представителей) о результатах обучения (воспитания), обсуждает с коллегами успеваемость (развитие) обучающихся (воспитанников);
определяет собственные потребности в улучшении практики обучения, взаимодействует с коллегами;
соблюдает нормы безопасной и благоприятной образовательной (развивающей) среды, этические нормы;
2) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, имеющие документ о педагогической переподготовке с присвоением соответствующей квалификации, педагогический стаж не менее двух лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
планирует и проводит урок (занятие, деятельность, мероприятие) с учетом индивидуальных особенностей и потребностей обучающихся (воспитанников) и определяет необходимые методики и инструменты оценивания для достижения ожидаемых результатов;
поддерживает безопасную и благоприятную образовательную (развивающую) среду, применяет этические нормы в своей работе;
обсуждает с обучающимися (воспитанниками и родителями (законными представителями) результаты преподавания (обучения, воспитания) и пути улучшения;
анализирует собственную практику и актуальные результаты практики коллег, учитывающих индивидуальные способности и потребности обучающихся (воспитанников);
имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне организации образования в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа управления образованием районного (городского) уровня или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;
является участником олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне организации образования в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа управления образованием районного (городского) уровня или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;

2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қоса алғанда тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі немесе қайта даярлау туралы құжаты бар білім беру ұйымдарына педагог лауазымына қабылданған біліктілік санаты жоқ тұлғалар;
қосымша білім беру жүйесінде 5 (бес) және одан да көп жыл кәсіби өтілі бар;
оқу пәнінің мазмұнын, білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке дамуына арналған педагогика мен психологияның заманауи тәсілдерін біледі;
жоспарлауды жүзеге асырады, әртүрлі әдістерді, оқыту стратегияларын және бағалау құралдарын меңгереді;
танымдық (білім беру) үдерісінің қағидаттарын ескере отырып, сабақ (оқу, қызмет, іс-шаралар) өткізеді және күтілетін нәтижелерге қол жеткізеді, білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) қажеттіліктерін ескере отырып, жеке тәсілді жүзеге асырады;
білім беру ұйымы деңгейіндегі іс-шараларға қатысады;
ата-аналарды (заңды өкілдерді) оқыту (тәрбиелеу) нәтижелері туралы хабардар етеді, әріптестерімен (тәрбиеленуші) білім алушылардың үлгерімін (дамуын) талқылайды;
оқыту тәжірибесін жетілдірудегі өз қажеттіліктерін айқындайды, әріптестерімен өзара іс-қимыл жасайды;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасының нормаларын, этикалық нормаларды сақтайды;
2) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сонымен қатар біліктілігіне сәйкес педагогикалық қайта даярлау туралы құжаты бар, кемінде екі жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіптік құзыреттіліктері бар тұлғалар:
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, сабақты (оқу, қызмет, іс-шара) жоспарлайды және өткізеді, күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қажетті әдістемелері мен құралдарын анықтайды;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын қолдайды, өз жұмысында этикалық нормаларды қолданады;
білім алушылармен (тәрбиеленушілермен және ата-аналармен (заңды өкілдермен) оқыту (оқу, тәрбиелеу) нәтижелерін және жақсарту жолдарын талқылайды;
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескеретін әріптестердің өзекті нәтижелері мен өз тәжірибесін талдайды;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе тиісті саланың уәкілетті органының білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген жоспарына сәйкес білім беру ұйымы деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар болады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе тиісті саланың уәкілетті органының білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген жоспарына сәйкес білім беру ұйымы деңгейінде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың қатысушысы болып табылады;

3) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, имеющие документ о педагогической переподготовке с присвоением соответствующей квалификации, педагогический стаж не менее трех лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-модератор", кроме того:
планирует и применяет межпредметные (междисциплинарные) связи, технологии и стратегии оценивания, учитывает индивидуальные способности и потребности;
обеспечивает безопасную и благоприятную образовательную (развивающую) среду, руководствуется высокими этическими нормами в своей работе;
оценивает и отслеживает прогресс и развитие способностей, обучающихся (воспитанников);
оценивает результаты собственной практики и актуальные исследования коллег по развитию индивидуальных способностей и потребностей обучающихся (воспитанников);
осуществляет методическую поддержку коллег через различные формы работы на уровне района/города (города областного значения);
имеет участников конкурсов, соревнований на уровне района/города (города областного значения) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования районного (городского), областного уровня (городов республиканского значения, столицы) или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;
является участником конкурсов профессионального мастерства на уровне района, области, городов республиканского значения, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования районного (городского), областного уровня (городов республиканского значения, столицы) или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;
4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое, или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее пяти лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-эксперт", кроме того:
реализует интегрированный процесс преподавания (обучения, воспитания) на основе авторских технологий и стратегий оценивания;
управляет безопасной и благоприятной образовательной (развивающей) средой, поддерживает коллег в понимании этических норм;
разрабатывает для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития обучающихся (воспитанников);
исследует урок (занятие, деятельность, мероприятие) вместе с коллегами и распространяет результаты исследования для улучшения практики обучения (воспитания) в организации образования;
транслирует опыт на уровне области (с охватом не менее 3 (трех) районов/ городов); городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
разрабатывает и внедряет учебно-методические комплексы, программы, рекомендованные учебно-методическим советом при управлении образования;
осуществляет наставничество;
является участником конкурсов профессионального мастерства на уровне области, городов республиканского значения, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования областного уровня (городов республиканского значения и столицы) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования, или является тренером по повышению квалификации педагогов (с действующим сертификатом);
имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне области, городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования областного уровня (городов республиканского значения и столицы) или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;

3) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сонымен қатар біліктілігіне сәйкес педагогикалық қайта даярлау туралы құжаты, кемінде үш жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіптік құзыреттері бар тұлғалар:
"педагог-модератор" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
пәнаралық (пәндік) байланыстарды, бағалау технологиялары мен стратегияларын жоспарлайды және қолданады, жеке қабілеттер мен қажеттіліктерді ескереді;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын қамтамасыз етеді, өз жұмысында жоғары этикалық нормаларды басшылыққа алады;
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) қабілеттерінің дамуы мен ілгерілеуін бағалайды және қадағалайды;
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін дамыту бойынша өз тәжірибесінің нәтижелерін және әріптестердің өзекті зерттеулерін бағалайды;
аудан/қала (облыстық маңызы бар қала) деңгейінде жұмыстың әртүрлі нысандары арқылы әріптестеріне әдістемелік қолдау көрсетеді;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық), облыстық (облыстық маңызы бар қала, астана) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саланың уәкілетті органының жоспарына сәйкес аудан/қала (облыстық маңызы бар қала) деңгейіндегі конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар болады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық), облыстық (облыстық маңызы бар қала, астана) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саланың уәкілетті органының жоспарына сәйкес аудан, облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) кәсіптік шеберлік конкурстарына қатысушы болып табылады;
4) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
тиісті бейініне сәйкес жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі, кемінде бес жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіптік құзыреттері бар тұлғалар:
"педагог-сарапшы" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың (оқудың, тәрбиелеудің) кіріктірілген үдерісін жүзеге асырады;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын басқарады, әріптестеріне этикалық нормаларды түсінуде қолдау көрсетеді;
педагогикалық қоғамдастық үшін білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлейді;
әріптестерімен бірге сабақты (оқуды, қызметті, іс-шараны) зерттейді және білім беру ұйымдарында оқыту (тәрбиелеу) тәжірибесін жақсарту үшін зерттеу нәтижелерін таратады;
облыс деңгейінде (кемінде 3 (үш) ауданды/ қаланы қамти отырып); республикалық маңызы бар қалалар мен Астанада, республикада (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) тәжірибені таратады;
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешендерді, бағдарламаларды әзірлейді және енгізеді;
тәлімгерлікті жүзеге асырады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге және облыстық деңгейдегі білім беру органының (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саланың уәкілетті органының жоспарына сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар және салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) кәсіптік шеберлік конкурстарына қатысушы немесе педагогтердің біліктілігін арттыру бойынша жаттықтырушы (қолданыстағы сертификаты бар) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе облыстық деңгейдегі білім беру органының (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қалалар мен астана, республика (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;

5) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее шести лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того:
планирует и реализует интегрированный процесс преподавания (обучения, воспитания) с учетом результатов исследований практики;
транслирует эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной (развивающей) среды, является примером соблюдения этических норм;
транслирует опыт эффективного сотрудничества по развитию обучающихся (воспитанников) в педагогическом сообществе;
координирует исследования в организации образования, распространяет результаты в педагогическом сообществе, поддерживает коллег в профессиональном развитии;
разрабатывает и внедряет учебно-методические комплексы или программы или методические материалы, рекомендованные Республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования или является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования;
является участником конкурсов профессионального мастерства на республиканском или международном уровне в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного уполномоченным органом в области образования, или является тренером по повышению квалификации педагогов (с действующим сертификатом);
имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на уровне республики или международном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или республиканскими подведомственными организациями или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
транслирует опыт на уровне республики (с охватом не менее 3 областей), проводит мероприятия для педагогов, организованных подведомственными организациями образования республиканского уровня.
57. Педагоги, имеющие квалификационные категории "вторая категория", "первая категория", "высшая категория" проходят квалификационную оценку, ОЗП, комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности для присвоения квалификационной категории "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" соответственно.
Педагогам, не прошедшим на заявляемые квалификационные категории, категория присваивается на основании результатов ОЗП. При недостаточном количестве баллов ОЗП для присвоения квалификационной категории "педагог-модератор" педагогу присваивается категория "педагог".

5) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білімі, кемінде алты жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіби құзыреттіліктері бар тұлғалар:
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, сонымен қатар:
тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, оқытудың (оқудың, тәрбиелеудің) кіріктірілген үдерісін жоспарлайды және жүзеге асырады;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені таратады, этикалық нормаларды сақтаудың үлгісі болып табылады;
педагогикалық қоғамдастықта білім алушыларды (тәрбиеленушілерді) дамыту бойынша ынтымақтастықтың тиімді тәжірибесін таратады;
білім беру ұйымдарындағы зерттеулерді үйлестіреді, нәтижелерді педагогикалық қоғамдастыққа таратады, әріптестерінің кәсіби дамуына қолдау көрсетеді;
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешендерді немесе бағдарламаларды немесе әдістемелік материалдарды әзірлейді және тәжірибеге енгізеді немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесі ұсынған оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар тізіміне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (бірлескен авторы) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес республикалық немесе халықаралық деңгейдегі кәсіптік шеберлік конкурстарына қатысушы немесе педагогтердің біліктілігін арттыру бойынша жаттықтырушы (қолданыстағы сертификаты бар) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес республика деңгейінде немесе халықаралық деңгейде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға, чемпионаттарға қатысушылары болады;
республикалық деңгейдегі ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының республика деңгейінде ұйымдастырған педагогтері үшін (кемінде 3 облысты қамти отырып) тәжірибені таратады.
57. "Екінші санат", "бірінші санат", "жоғары санат" біліктілік санаттары бар педагогтер өтініш негізінде осы Қағидаға сәйкес тиісінше немесе жалпы негіздерде "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санатын беру үшін біліктілік бағалауынан, ПББ-дан, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өтеді.
Мәлімделген біліктілік санаттарына өтпеген педагогтерге санат ПББ нәтижелері негізінде беріледі. "Педагог-модератор" біліктілік санатын беру үшін ПББ ұпайлары жеткіліксіз болған жағдайда, педагогке "педагог" санаты беріледі.

58. Педагоги при очередной аттестации на присвоение (подтверждение) квалификационной категории на основании заявления проходят квалификационную оценку, ОЗП, комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности.
59. На основании заявления педагогов аттестация с сохранением квалификационных категорий не более, чем на два года, осуществляется в следующих случаях:
1) при временной нетрудоспособности при наличии заболеваний, включенных в Перечень социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденный уполномоченным органом в сфере здравоохранения;
2) после выхода из отпуска по беременности и родам, по уходу за ребенком, в том числе для работников, усыновивших (удочеривших) новорожденного ребенка (детей), до достижения им возраста трех лет;
3) лицам, перешедшим в организации образования из уполномоченного органа в области образования, органов управления образованием, методических кабинетов (центров), организаций повышения квалификации педагогов, институтов повышения квалификации;
4) лицам, осуществлявшим педагогическую деятельность и прибывшим в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья.
5) в случае, если педагогу остается один год до истечения срока действия квалификационной категории, а педагог переходит в другую организацию образования в пределах Республики Казахстан.
60. Педагоги, которым до пенсии по возрасту остается не более четырех лет, освобождаются от процедуры аттестации. Имеющаяся квалификационная категория у педагогов сохраняется до наступления пенсионного возраста на основании заявления.
Педагоги пенсионного возраста, продолжающие осуществлять педагогическую деятельность после выхода на пенсию, проходят аттестацию в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил.
61. Присвоение квалификационной категории педагогам осуществляется в соответствии со специальностью (квалификацией), указанной в дипломе об образовании, или документе о педагогической переподготовке с присвоением соответствующей квалификации или по занимаемой должности (для первых руководителей, заместителей руководителя, руководителей (заведующих) отделов, методистов организации образования, методического кабинета (центра), специальных педагогов, педагогов дошкольных организаций).
62. При преподавании предметов (дисциплин), указанных в дипломе об образовании как одна специальность, присвоение квалификационной категории проводится по основной должности.
Квалификационная категория, присвоенная по основной должности, распространяется также на преподаваемые предметы (дисциплины), указанные в дипломе об образовании как одна специальность.

58. Педагогтер біліктілік санатын беруге (растауға) кезекті аттестаттау кезінде өтініші негізінде біліктілік бағалауынан, ПББ-дан, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өтеді.
59. Біліктілік санаттарын сақтай отырып, аттестаттау педагогтердің өтініші негізінде, екі жылдан аспайтын мерзімге келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен әлеуметтік мәні бар аурулар мен айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар тізбесіне енгізілген аурулар бар болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде;
2) жүктілігі және босануы, бала күтімі жөніндегі демалыстан шыққаннан кейін, оның ішінде жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлер үшін ол үш жасқа толғанға дейін;
3) білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруді басқару органдарынан, әдістемелік кабинеттерден (орталықтардан), педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарынан, біліктілікті арттыру институттарынан білім беру ұйымдарына ауысқан тұлғаларға;
4) педагогикалық қызметті жүзеге асырған және Қазақстан Республикасына жақын және алыс шет елдерден келген тұлғаларға беріледі;
5) егер педагогтің біліктілік санатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл қалса, ал педагог Қазақстан Республикасының ішінде басқа білім беру ұйымына ауысса.
60. Жасы зейнеткерлікке төрт жылдан аз қалған педагогтер аттестаттау рәсімінен босатылады. Тағайындалған біліктілік санаты оның берген өтініші негізінде зейнеткерлік жасқа толғанға дейін сақталады.
Зейнеткерлікке шыққаннан кейін педагогикалық қызметті жүзеге асыруды жалғастыратын зейнеткерлік жастағы педагогтер осы Қағиданың 54-тармағына сәйкес аттестаттау рәсімінен өтеді.
61. Педагогтерге біліктілік санатын беру білімі туралы дипломда немесе педагогикалық қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандыққа (біліктілікке) сәйкес немесе (бірінші басшылар, басшылардың орынбасарлары, бөлім басшылары (меңгерушілер), білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, арнайы педагогтер, мектепке дейінгі ұйымдар педагогтері үшін) атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік беріле отырып жүзеге асырылады.
62. Білімі туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген пәндерді оқыту кезінде біліктілік санатын беру негізгі лауазым бойынша жүргізіледі.
Негізгі лауазым бойынша берілген біліктілік санаты білімі туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген оқытылатын пәндерге де қолданылады.

63. Педагогам организаций технического и профессионального образования (учебно-производственных комбинатов) присвоение (подтверждение) квалификационной категории проводится в соответствии с преподаваемым профилем или по занимаемой должности.
Квалификационная категория, присвоенная по должности "педагог (преподаватель)", сохраняется при переходе и осуществлении педагогической деятельности на условиях совмещения или совместительства на должности "заведующий отделением", "мастер производственного обучения", "старший мастер".
Квалификационная категория, присвоенная по должности "заведующий отделением", "мастер производственного обучения", "старший мастер", сохраняется (распространяется) при переходе на должность "педагог (преподаватель)" и осуществлении педагогической деятельности на условиях совмещения или совместительства.
64. Педагоги, преподающие предмет "Художественный труд", "Трудовое обучение", проходят аттестацию с дипломом по специальностям "Технология", "Изобразительное искусство", "Черчение"; по предмету "Графика и проектирование" – с дипломом по специальностям: "Изобразительное искусство", "Черчение", "Информатика", а также учитывается профессиональное обучение с учетом ранее присвоенной квалификационной категории.
65. При преподавании педагогом дисциплин, по которым не осуществляется профессиональная подготовка специалистов в высших учебных заведениях или организациях технического и профессионального, послесреднего образования, за ним сохраняется ранее полученная категория. Очередное присвоение квалификационной категории проводится на общих основаниях при наличии соответствующего документа о повышении квалификации.
66. При переходе из одной организации образования в другую организацию образования или организацию, осуществляющую методическое сопровождение, или при осуществлении педагогической деятельности на условиях совмещения или совместительства или при назначении педагога на другую должность в организации образования в соответствии с профилем деятельности у педагога сохраняется действующая квалификационная категория до истечения срока действия.
Параграф 4. Порядок досрочного присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам
67. Досрочное присвоение квалификационной категории допускается не менее, чем через 2 (два) года после очередной аттестации при наличии соответствующих результатов деятельности:
1) "педагог-эксперт" - педагог должен соответствовать не менее четырем требованиям:
является призером или победителем конкурсов профессионального мастерства на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или органом управления образования областного уровня или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
подготовил победителя или призера олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или органом управления образования областного уровня или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
удостоен звания "Лучший педагог" районного/городского уровня;
обобщает опыт на уровне области, городов республиканского значения, республики (для подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
участвует в проведении мероприятий для педагогов на уровне области, городов республиканского значения, республики (для подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
владеет английским языком на уровне не ниже С1 (CEFR) и преподает предметы на английском языке;
является кандидатом или мастером спорта международного класса по профилирующему предмету;
является мастером производственного обучения, имеет высокий квалификационный разряд по профилю;

63. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (оқу-өндірістік комбинаттары) педагогтеріне кезекті біліктілік санатын беру (растауды) оқытатын бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес өтеді.
"Педагог (оқытушы)" лауазымы бойынша берілген біліктілік санаты "бөлімше меңгерушісі", "өндірістік оқыту шебері", "аға шебер" лауазымдарына қоса атқару немесе қоса атқару шарттарында педагогикалық қызмет ауысқан немесе жүзеге асырылған кезде сақталады.
"Бөлімше меңгерушісі", "өндірістік оқыту шебері", "аға шебер" лауазымдары бойынша берілген біліктілік санаты "педагог (оқытушы)" лауазымына ауысқан және қоса атқару немесе қоса атқару шарттарында педагогикалық қызметті жүзеге асырған кезде сақталады (таратылады).
64. "Көркем еңбек", "Еңбекке баулу" пәні бойынша сабақ беретін педагогтер "Технология", "Бейнелеу өнері", "Сызу" мамандықтары бойынша; "Графика және жобалау" пәні бойынша – "Бейнелеу өнері", "Сызу", "Информатика" мамандықтары бойынша дипломмен аттестаттаудан өтеді, сондай-ақ бұрын берілген біліктілік санатына сәйкес кәсіптік оқуы ескеріледі.
65. Педагог жоғары оқу орындарында немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандарды кәсіптік даярлау жүзеге асырылмайтын пәндерді оқытқан жағдайда оның бұрын алған санаты сақталады. Кезекті біліктілік санатын беру біліктілікті арттыру туралы құжаты болған жағдайда жалпы негізде жүзеге асырылады.
66. Бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына немесе әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымға ауысқан кезде немесе педагогикалық қызметті қоса атқару немесе қосымша атқару шарттарында жүзеге асырған кезде немесе педагогтің қызмет бейініне сәйкес білім беру ұйымында педагогті басқа лауазымға тағайындаған кезде қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қолданыстағы біліктілік санаты сақталады.
4-параграф. Педагогтерге біліктілік санаттарын мерзімінен бұрын беру (растау) тәртібі
67. Қызметтің тиісті нәтижелері болған кезде кезекті аттестаттаудан кейін кемінде 2 (екі) жыл өткен соң біліктілік санатын мерзімінен бұрын беруге жол беріледі.
1) "педагог-сарапшы" - педагог кемінде төрт талапқа сәйкес болуы тиіс:
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе облыстық деңгейдегі білім беруді басқару органы немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейлердегі кәсіптік шеберлік конкурстарының жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе облыстық деңгейдегі білім беруді басқару органы немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейдегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың, чемпионаттардың жеңімпазын немесе жүлдегерін дайындаған педагогтер;
аудандық/қалалық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған;
облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде тәжірибені жинақтайды (ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін);
облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде (ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) педагогтер үшін іс-шаралар өткізуге қатысады;
С1 (CEFR) деңгейінде ағылшын тілін меңгерген және пәндерді ағылшын тілінде оқытатын адамдар;
бейіндік пән бойынша халықаралық дәрежедегі кандидат немесе спорт шебері болып табылатын адамдар;
бейіні бойынша жоғары біліктілік разряды бар өндірістік оқыту шеберлері.

2) "педагог-исследователь" - педагог должен соответствовать не менее пяти требованиям:
является призером или победителем конкурсов профессионального мастерства на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
подготовил победителя или призера олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
является автором учебно-методического комплекса или программы, или методических материалов, рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом;
обобщает опыт на уровне области, городов республиканского значения, республики (для подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) на учебно-методическом совете при управлении образования;
удостоен звания "Лучший педагог" областного уровня;
имеет степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее трех лет;
3) "педагог-мастер" - педагог должен соответствовать не менее шести требованиям:
подготовил победителя или призера олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на международном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
является победителем или призером международных конкурсов профессионального мастерства в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
является автором учебно-методического комплекса или программы, или методических материалов, рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом;
является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
транслирует опыт на республиканском уровне на учебно-методическом совете при уполномоченном органе в области образования;
имеет степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее пяти лет;
удостоен звания "Лучший педагог" Республики Казахстан.
При принятии Комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" при досрочной аттестации действующая квалификационная категория сохраняется до завершения срока действия.

2) "педагог-зерттеуші" - педагог кемінде бес талапқа сәйкес болуы тиіс:
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейдегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың, чемпионаттардың жеңімпазын немесе жүлдегерін дайындаған адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің және оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болып табылады;
Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешеннің немесе бағдарламаның немесе әдістемелік материалдардың авторы болып табылады;
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесте облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде тәжірибені жинақтайды (ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін);
облыстық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD ғылыми докторы дәрежесі және кемінде үш жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар.
3) "педагог-шебер" - педагог кемінде алты талапқа сәйкес болуы тиіс:
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық деңгейдегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың, чемпионаттардың жеңімпазын немесе жүлдегерін дайындаған;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпазы немесе жүлдегері болып табылады;
Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешеннің немесе бағдарламаның немесе әдістемелік материалдардың авторы болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің және оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті органның жанындағы оқу-әдістемелік кеңесте республикалық деңгейде тәжірибені таратады;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD докторы дәрежесі және кемінде бес жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар;
Қазақстан Республикасының "Үздік педагогі" атағына ие болған адамдар.
Комиссия "мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған кезде мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде қолданыстағы біліктілік санаты қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.

Параграф 5. Порядок проведения аттестации руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров)
68. Квалификационная категория первого руководителя организации образования, методического кабинета (центра) действительна три года, заместителя руководителя организации образования, методического кабинета (центра) – пять лет.
За шесть месяцев до истечения срока действия квалификационной категории первый руководитель организации образования, методического кабинета (центра), заместитель руководителя организации образования, методического кабинета (центра) подает заявление на прохождение аттестации по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам в Комиссию.
69. Служба управления персоналом аттестующего органа соответствующего уровня ежегодно в первой декаде сентября определяет список аттестуемых первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров) на предстоящий календарный год и направляет в Комиссию соответствующего уровня.
70. Первый руководитель организации образования, методического кабинета (центра), заместитель руководителя организации образования, методического кабинета (центра), участвующий в процедуре первичной аттестации, подает заявление на присвоение квалификационной категории в соответствии с результатами ОЗП и комплексного аналитического обобщения результатов деятельности без соблюдения очередности категорий. Последующая аттестация осуществляется в соответствии с очередностью категорий.
71. Комиссия проводит комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности согласно графику проведения аттестации в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования.
72. Члены Комиссии в соответствии с инструкцией согласно приложению 16 к настоящим Правилам заполняют листы оценивания материалов (портфолио) первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров) согласно приложению 19 к настоящим Правилам, проводит собеседование с презентацией результатов деятельности аттестуемого.
При рассмотрении портфолио ведется аудио- или видеозапись, которая хранится в аттестующем органе не менее одного года.
73. По результатам аттестации первых руководителей, заместителей руководителя организации образования, методического кабинета (центра) Комиссия принимает одно из следующих решений:
соответствует заявляемой квалификационной категории;
соответствует действующей квалификационной категории;
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории;
не соответствует квалификационной категории.
Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.

5-параграф. Білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын, басшы орынбасарларын аттестаттаудан өткізу тәртібі
68. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысының біліктілік санаты үш жылға, білім беру ұйымының, әдістемелік кабинет (орталық) басшысы орынбасарларының біліктілік санаты бес жылға жарамды.
Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталық) бірінші басшысы, білім беру ұйымы, әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары біліктілік санатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
69. Тиісті деңгейдегі аттестаттау органының персоналды басқару қызметі жыл сайын қыркүйектің бірінші онкүндігінде аттестатталатын білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) бірінші басшылардың, басшы орынбасарларының алдағы күнтізбелік жылға тізбесін айқындайды және сәйкес деңгейдегі Комиссияға жібереді.
70. Бастапқы аттестаттау рәсіміне қатысатын білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, білім беру ұйымы, әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары ПББ нәтижелеріне және қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауға сәйкес кезектілікті сақтамай біліктілік санатын беруге өтініш беруге құқылы. Кейінгі аттестаттау бірізділік принципіне сәйкес жүргізіледі.
71. Комиссия білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде аттестаттауды өткізу кестесіне сәйкес қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды жүргізеді.
72. Комиссия мүшелері осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нұсқаулық бойынша білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) бірінші басшыларының, басшы орынбасарларының материалдарын (портфолио) бағалау парақтарын толтырады, осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес аттестатталушының қызметінің нәтижелерін таныстырумен әңгімелесу өткізеді.
Портфолионы қарау кезінде аудио немесе бейнежазба жүргізіледі, ол аттестаттаушы органда кемінде бір жыл сақталады.
73. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшыларын, басшылардың орынбасарларын кезекті аттестаттау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді;
қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді;
мәлімделген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді;
біліктілік санатына сәйкес келмейді (қайта аттестаттауға жатады).
Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен рәсімделеді.

74. Первый руководитель, заместитель руководителя организации образования, методического кабинета (центра) вправе подать заявление по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам в Комиссию соответствующего уровня на присвоение следующей квалификационной категории досрочно на основании достижения непрерывно в течение двух лет соответствующих заявляемой квалификационной категории результатов деятельности.
При принятии решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" Комиссия в течение трех рабочих дней направляет выписку педагогу из протокола заседания Комиссии по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам. При этом сохраняется действующая квалификационная категория.
75. Квалификационная категория "руководитель-организатор" приравнивается к квалификационной категории "руководитель третьей категории"; квалификационная категория "руководитель-менеджер" приравнивается к квалификационной категории "руководитель второй категории"; квалификационная категория "руководитель-лидер" приравнивается к квалификационной категории "руководитель первой категории".
76. При переходе первого руководителя, заместителя руководителя организации образования, методического кабинета (центра) из одной организации образования в другую действующая квалификационная категория сохраняется до истечения срока действия в должности руководителя, заместителя руководителя.
При переходе первого руководителя на должность заместителя руководителя организации образования и наоборот действующая квалификационная категория руководителя, (заместителя руководителя) сохраняется до истечения срока ее действия в рамках квалификационных категорий по следующим должностям:
"руководитель первой категории" - "заместитель руководителя первой категории";
"руководитель второй категории" - "заместитель руководителя второй категории";
"руководитель третьей категории" - "заместитель руководителя третьей категории".
Приложение 1
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
________________________
(руководителю организации
по проведению тестирования)
Заявление на прохождение оценки знаний педагога
Я, ___________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при наличии) педагога)
ИИН
(специальность по диплому) прошу допустить меня на прохождение оценки знаний
педагога (ОЗП) в 20___ году.
В настоящее время имею квалификационную категорию _____________________,
действительную до ____(день) ___ (месяц) ______ года или не имею.
Язык сдачи тестирования (нужное подчеркнуть): казахский/русский.
Место работы:
______________________________________________________________________
(наименование организации образования, должность)
Участвуя в ОЗП, даю свое согласие на обработку персональных данных.
Проинформирован об ответственности за попытку использования не допустимых
предметов в здании, где проводится ОЗП (тестирование).
Проинформирован, что при обнаружении запрещенного предмета составляется акт
нарушения правил, аннулируются результаты, педагог выводится из аудитории,
отстраняется от прохождения ОЗП сроком на один год, при повторном нарушении
- педагог, руководитель (заведующий) отделом, методист методического кабинета
(центра), заместитель руководителя организации образования, методического
кабинета (центра) не допускается к прохождению аттестации сроком на пять лет,
первый руководитель организации образования, методического кабинета (центра)
– на три года.
Проинформирован, что при установлении фактов нарушения требований проведения
ОЗП, а также фактов нарушения правил, обнаруженных при просмотре видеозаписи
процедуры, независимо от срока сдачи, составляется акт нарушения правил,
производится аннулирование результатов.
Проинформирован о том, что необходимо ознакомиться и подписать акт нарушения
требований проведения ОЗП.
Не допускаемые предметы: любые электронные устройства, обеспечивающие
внешнюю связь или хранение и поиск данных; шпаргалки, учебно-методическая
литература; калькулятор и корректирующая жидкость.
"____"_________ 20___ года
__________________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Распределение баллов ОЗП для педагогов дошкольных организаций образования и предшкольных классов школ, лицеев и гимназий
Квалификационная категория
Блок
Баллы по предметам
Для прохождения квалификационного теста (%)
Для прохождения квалификационного теста (баллы)
Педагог
"Дошкольная педагогика и психология"
20
50 %
25
"Методика воспитания и обучения по профилю"
30
Педагог - модератор
"Дошкольная педагогика и психология"
20
60 %
30
"Методика воспитания и обучения по профилю"
30
Педагог - эксперт
"Дошкольная педагогика и психология"
20
70 %
35
"Методика воспитания и обучения по профилю"
30
Педагог - исследователь
"Дошкольная педагогика и психология"
20
80 %
40
"Методика воспитания и обучения по профилю"
30
Педагог - мастер
"Дошкольная педагогика и психология"
20
90 %
45
"Методика воспитания и обучения по профилю"
30
Для педагогов начального образования, основного среднего и общего среднего образования
Квалификационная категория
Блок
Баллы по предметам
Для прохождения квалификационного теста (%)
Для прохождения квалификационного теста (баллы)
Педагог
"Предметные знания"
30
50 %
25
"Методика преподавания"
20
Педагог - модератор
"Предметные знания"
30
60 %
30
"Методика преподавания"
20
Педагог - эксперт
"Предметные знания"
30
70 %
35
"Методика преподавания"
20
Педагог - исследователь
"Предметные знания"
30
80 %
40
"Методика преподавания"
20
Педагог - мастер
"Предметные знания"
30
90 %
45
"Методика преподавания"
20
Для педагогов организаций дополнительного образования
Квалификационная категория
Блок
Баллы по предметам
Для прохождения квалификационного теста (%)
Для прохождения квалификационного теста (баллы)
Педагог
"Основы педагогики"
30
50 %
25
"Основы психологии"
20
Педагог - модератор
"Основы педагогики"
30
60 %
30
"Основы психологии"
20
Педагог - эксперт
"Основы педагогики"
30
70 %
35
"Основы психологии"
20
Педагог - исследователь
"Основы педагогики"
30
80 %
40
"Основы психологии"
20
Педагог - мастер
"Основы педагогики"
30
90 %
45
"Основы психологии"
20
Для воспитателей специальных организаций, интернатных организаций, общежитий, педагогов-ассистентов, социальных педагогов, вожатых, профориентаторов
Квалификационная категория
Блок
Баллы по предметам
Для прохождения квалификационного теста (%)
Для прохождения квалификационного теста (баллы)
Педагог
"Основы педагогики"
30
50 %
25
"Основы психологии"
20
Педагог - модератор
"Основы педагогики"
30
60 %
30
"Основы психологии"
20
Педагог - эксперт
"Основы педагогики"
30
70 %
35
"Основы психологии"
20
Педагог - исследователь
"Основы педагогики"
30
80 %
40
"Основы психологии"
20
Педагог - мастер
"Основы педагогики"
30
90 %
45
"Основы психологии"
20
Для педагогов специальных организаций образования и специальных педагогов организаций образования
Категории
Блок
Баллы по предметам
Для прохождения квалификационного теста (%)
Для прохождения квалификационного теста (баллы)
Педагог
Предметные знания по профилю:

74. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, басшының орынбасары осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі біліктілік санатын беруге тиісті деңгейдегі комиссияға қызмет нәтижелерінің мәлімделген біліктілік санатына сәйкес екі жыл ішінде үздіксіз қол жеткізу негізінде мерзімінен бұрын өтініш беруге құқылы.
"Мәлімделетін біліктілік санатына сәйкес келмейді" шешімін қабылдаған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені педагогке жолдайды. Бұл ретте қолданыстағы біліктілік санаты сақталады.
75. "Басшы-ұйымдастырушы" біліктілік санаты "үшінші санаттағы басшы" біліктілік санатына; "басшы-менеджер" біліктілік санаты "екінші санаттағы басшы" біліктілік санатына; "басшы-көшбасшы" біліктілік санаты "бірінші санаттағы басшы" біліктілік санатына теңестіріледі.
76. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, басшының орынбасары бір білім беру ұйымынан екіншісіне ауысқан кезде қолданыстағы біліктілік санаты басшы, басшының орынбасары лауазымындағы қызмет мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Бірінші басшы білім беру ұйымы басшысының орынбасары лауазымына және керісінше ауысқан кезде басшының (басшының орынбасарының) қолданыстағы біліктілік санаты келесідей лауазымдар бойынша біліктілік санаттары шеңберінде оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады:
"бірінші санатты басшы" - "бірінші санаттағы басшының орынбасары";
"екінші санаттағы басшы" - "екінші санаттағы басшының орынбасары";
"үшінші санаттағы басшы" - "үшінші санаттағы басшының орынбасары".
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
1-қосымша
Нысан
_________________________
(тестілеуді өткізу жөніндегі
ұйымның басшысына)
Педагогтің білімін бағалаудан өтуге өтініш
Мен,___________________________________________________________,
(педагогтің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(диплом бойынша мамандық) мені 20___ жылы педагогтің білімін бағалаудан (ПББ) өтуге рұқсат беруіңізді сұраймын.
Қазіргі уақытта_______жылғы ______ айының ___күніне дейін жарамды біліктілік санатым бар/немесе жоқ
Тестілеуді тапсыру тілі (керегінің астын сызу керек): қазақша/орысша.
Жұмыс орны:
________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы, лауазымы)
ПББ рәсіміне қатыса отырып, дербес деректерді өңдеуге өз келісімімді беремін.
ПББ (тестілеу) өткізілетін ғимаратта тыйым салынған заттарды пайдалануға әрекет жасағаны үшін жауапкершілік туралы хабардар етілдім.
Тыйым салынған зат табылған кезде ережелерді бұзу актісі жасалып, нәтижелері жойылатыны, педагог аудиториядан шығарылатыны, бір жыл мерзімге ПББ рәсімінен өту құқығынан айырылатыны, бұзушылық қайталанған жағдайда педагог, бөлім басшысы (меңгерушісі), әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскері, білім беру ұйымы, әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары бес жыл мерзімге, білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы (басшысының орынбасары) – үш жылға жіберілмейтіні туралы хабарланды.
ПББ рәсімін өткізу талаптарын бұзу фактілері, сондай-ақ рәсімнің бейнежазбасын қарау кезінде анықталған қағидаларды бұзу фактілері анықталған кезде, тапсыру мерзіміне қарамастан, қағидаларды бұзу актісі жасалып, нәтижелердің күші жойылатыны хабарланды.
ПББ өткізу талаптарын бұзу актісімен танысуға және оған қол қоюға міндетті екендігі туралы хабардар етілді.
Тыйым салынған заттар: сыртқы байланысты немесе деректерді сақтауды және іздеуді қамтамасыз ететін кез келген электрондық құрылғылар; шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер; калькулятор және түзету сұйықтығы.
"____"_________ 20___ жыл
__________________ (қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
2-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың және мектептердің, лицейлер мен гимназиялардың мектепалды сыныптарының педагогтері үшін ПББ балдарын бөлу
Санаттар
Блок
Пән бойынша балдар
Біліктілік тестінен өту үшін (%)
Біліктілік тестінен өту үшін (балдар)
Педагог
"Мектепке дейінгі педагогика және психология"
20
50%
25
"Бейін бойынша тәрбиелеу және оқыту әдістемесі"
30
Педагог - модератор
"Мектепке дейінгі педагогика және психология"
20
60%
30
"Бейін бойынша тәрбиелеу және оқыту әдістемесі"
30
Педагог - сарапшы
"Мектепке дейінгі педагогика және психология"
20
70%
35
"Бейін бойынша тәрбиелеу және оқыту әдістемесі"
30
Педагог - зерттеуші
"Мектепке дейінгі педагогика және психология"
20
80%
40
"Бейін бойынша тәрбиелеу және оқыту әдістемесі"
30
Педагог - шебер
"Мектепке дейінгі педагогика және психология"
20
90%
45
"Бейін бойынша тәрбиелеу және оқыту әдістемесі"
30
Бастауыш білім беру, негізгі орта және жалпы орта білім беру педагогтері үшін:
Санаттар
Блок
Пән бойынша балдар
Біліктілік тестінен өту үшін (%)
Біліктілік тестінен өту үшін (балдар)
Педагог
"Пәндік білім"
30
50%
25
"Оқыту әдістемесі"
20
Педагог - модератор
"Пәндік білім"
30
60%
30
"Оқыту әдістемесі"
20
Педагог - сарапшы
"Пәндік білім"
30
70%
35
"Оқыту әдістемесі"
20
Педагог - зерттеуші
"Пәндік білім"
30
80%
40
"Оқыту әдістемесі"
20
Педагог - шебер
"Пәндік білім"
30
90%
45
"Оқыту әдістемесі"
20
Қосымша білім беру ұйымдарының педагогтері үшін:
Санаттар
Блок
Пән бойынша балдар
Біліктілік тестінен өту үшін (%)
Біліктілік тестінен өту үшін (балдар)
Педагог
"Педагогика негіздері"
30
50%
25
"Психология негіздері"
20
Педагог - модератор
"Педагогика негіздері"
30
60%
30
"Психология негіздері"
20
Педагог - сарапшы
"Педагогика негіздері"
30
70%
35
"Психология негіздері"
20
Педагог - зерттеуші
"Педагогика негіздері"
30
80%
40
"Психология негіздері"
20
Педагог – шебер
"Педагогика негіздері"
30
90%
45
"Психология негіздері"
20
Арнайы ұйымдардың, интернаттық ұйымдардың, жатақханалардың тәрбиешілері, педагог-ассистенттер, әлеуметтік педагогтер, тәлімгерлер, кәсіптік бағдар берушілер үшін
Санаттар
Блок
Пән бойынша балдар
Біліктілік тестінен өту үшін (%)
Біліктілік тестінен өту үшін (балдар)
Педагог
"Педагогика негіздері"
30
50%
25
"Психология негіздері"
20
Педагог - модератор
"Педагогика негіздері"
30
60%
30
"Психология негіздері"
20
Педагог - сарапшы
"Педагогика негіздері"
30
70%
35
"Психология негіздері"
20
Педагог - зерттеуші
"Педагогика негіздері"
30
80%
40
"Психология негіздері"
20
Педагог - шебер
"Педагогика негіздері"
30
90%
45
"Психология негіздері"
20
Арнайы білім беру ұйымдарының және білім беру ұйымдарының арнайы педагогтері үшін:
Санаттар
Блок
Пән бойынша балдар
Біліктілік тестінен өту үшін (%)
Біліктілік тестінен өту үшін (балдар)
Педагог
Бейін бойынша пәндік білім:

1) "Cурдопедагогика" (для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями слуха);
2) "Тифлопедагогика" (для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями зрения);
3) "Логопедия" (для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями речи);
4) "Дефектология (олигофренопедагогика)" (для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями интеллекта, задержкой психического развития, для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями или трудностями общения и социального взаимодействия).
30
50 %
25
Специальная педагогика и психология
20
Педагог - модератор
Предметные знания по профилю:
1) "Cурдопедагогика" (для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями слуха);
2) "Тифлопедагогика" (для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями зрения);
3) "Логопедия" (для специальных педагогов, работающих с детьми с нарушениями речи);

1) "Сурдопедагогика" (есту қабілеті зақымдалған балалармен жұмыс істейтін арнайы педагогтер үшін);
2) "Тифлопедагогика" (көру қабілеті зақымдалған балалармен жұмыс істейтін арнайы педагогтер үшін);
3) "Логопедия" (сөйлеу қабілеті бұзылған балалармен жұмыс істейтін арнайы педагогтер үшін);
4) "Дефектология (олигофренопедагогика)" (зияты зақымдалған, психикалық дамуы тежелген балалармен, қарым-қатынас пен әлеуметтік өзара әрекеттесудің бұзылысы немесе қиындықтары бар балалармен жұмыс істейтін арнайы педагогтер үшін).
30
50%
25
Арнайы педагогика және психология
20
Педагог - модератор
Бейін бойынша пәндік білім:
1) "Сурдопедагогика" (есту қабілеті зақымдалған балалармен жұмыс істейтін арнайы педагогтер үшін);
2) "Тифлопедагогика" (көру қабілеті зақымдалған балалармен жұмыс істейтін арнайы педагогтер үшін);
3) "Логопедия" (сөйлеу қабілеті бұзылған балалармен жұмыс істейтін арнайы педагогтер үшін);

Приказ Министерства просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования"
5
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
10
Для первых руководителей, заместителей руководителя дополнительного образования
Категории
Блок
Баллы по предметам
Для прохождения квалификационного теста (%)
Для прохождения квалификационного теста (баллы)
Очередное присвоение квалификационной категории
Знание законодательства РК и нормативных правовых актов
Трудовой кодекс Республики Казахстан
12
60
70 %
42
Кодекс о браке (супружестве) и семье
10
Закон Республики Казахстан "Об образовании"
12
Закон Республики Казахстан "О статусе педагога"
6
Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"
10
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
10
Приложение 3
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Акт нарушения Правил и условия проведения аттестации педагогов
Пункт Правил и условия проведения аттестации педагогов
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"______"_______________20____г. ______ч._______мин.
Акт составлен о том, что педагог
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии)
ИНН _______________________________________________________________
Место работы _______________________________________________________
Аудитория №___, место №____, во время ОЗП нарушил (а)
правила поведения в аудитории):
_____________________________________________________________________
описание факта нарушения
На основании данного факта изъят материал /педагог удален из аудитории/
результаты ОЗП аннулированы.
Дежурный по аудитории _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) подпись)
Ответственный за проведение ОЗП ______________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) подпись)
Наблюдатель _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) подпись)
С актом ознакомлен ___________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) подпись педагога)
Дата:_______
Место печати
Приложение 4
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Сертификат о прохождении оценки знаний педагога
удостоверяет в том, что
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) педагога
Участвовал(-а) "____"____________20___ г. в ОЗП в городе_____________
_________________________________________________________________
на квалификационную категорию ___________________________________,
показал (-а) следующий результат ОЗП:

"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрлігінің 2022 жылғы 3 тамыздағы №348 бұйрығы
5
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы-ның Заңы
10
Қосымша білім беру ұйымдарының бірінші басшылары, басшының орынбасарлары үшін
Санаттар
Блок
Пән бойынша балдар
Біліктілік тестінен өту үшін (%)
Біліктілік тестінен өту үшін (балдар)
Кезекті білікті-лік санатын беру
ҚР заңнама-сын және норматив-тік құқықтық актілерді білу
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі
12
60
70%
42
Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы Кодекс
10
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
12
"Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
6
"Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
3-қосымша
Нысан
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу ережелері мен шарттарын бұзу актісі
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарының тармағы
__________________________________________________________________
______________________________________________________________
20____жылғы "______"_____________________сағ._______мин.
_________________________________________бұл туралы акт жасалды.
Педагог ________________________________________________________,
(Т.А.Ә. (бар болса)
ЖСН___________________________________________________________
Жұмыс орны ___________________________________________________,
Аудитория №___, орын №____, ПББ кезінде аудиториядағы тәртіп ережелерін бұзды:
______________________________________,
бұзушылық фактісінің сипаттамасы
Осы факт негізінде материал алынды /педагог аудиториядан шығарылды/ПББ нәтижелері жойылды.
Аудитория бойынша кезекші ______________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса) қолы)
ПББ жүргізуге жауапты___________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса) қолы)
Бақылаушы _________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса) қолы)
Актімен таныстым ________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса) педагог қолы)
Күні:_______
Мөр орны
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
4-қосымша
Нысан
Педагогтердің білімін бағалаудан өткені туралы сертификат
______________________________________________________________
педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
"__" ________20__ж., __________________ біліктілік санатына _________
қаласындағы ПББ қатысты.
ПББ келесі нәтижесін көрсетті:

1) набрал (-а) баллы на заявленную квалификационную категорию:
"педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь",
"педагог-мастер"_____________________________ (нужное подчеркнуть)/
(прошел ОЗП),
2) набрал (-а) баллы на квалификационную категорию уровнем ниже:
"педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь"
(нужное подчеркнуть);
3) не прошел ОЗП.
Результат ОЗП
Наименование модуля
Количество тестовых заданий
Количество максимальных баллов
Количество набранных баллов
Итого
Примечание: Педагогам, подавшим на апелляцию, в личный кабинет направляется сертификат о прохождении ОЗП с учетом апелляции. При подаче заявления на аттестационную комиссию соответствующего уровня учитывается сертификат с учетом апелляции.
Приложение 5
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
УДОСТОВЕРЕНИЕ
о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано
______________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии по присвоению
(подтверждению)
квалификационных категорий от "___" ________ 20_______ приказом
______________________________________________________________
(полное наименование организации образования или органа
управления образования)
№ _____ от "____" ____20 _______ года
присвоена (подтверждена) квалификационная категория
______________________________________________________________
по должности __________________________________________________.
(наименование должности)
Настоящее удостоверение действительно до "____" ________ 20___ года
Руководитель организации образования/органа управления образованием
______________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Место печати
Регистрационный номер __________________
Дата выдачи "____" __________ 20 ____ года
Приложение 6
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
Протокол заседания Комиссии на присвоение (подтверждение) квалификационной категории педагога/руководителя (заведующего) отдела и методиста методического кабинета (центра)
"___" ___ 20____ года
Председатель Комиссии
______________________________________________________________
Члены Комиссии:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
Решение Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории
Соответствует заявляемой квалификационной категории
ФИО (при наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Не соответствует заявляемой квалификационной категории
Ф.И.О. (при наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Причина
Соответствует действующей квалификационной категории
Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Соответствует категории ниже действующей квалификационной категории
ФИО (при его наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Председатель Комиссии
__________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
Секретарь: _________________ (подпись)
Приложение 7
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Выписка из Протокола №_____ от "___" ___________20___ года
заседания аттестационной комиссии __________________________________
(указать полное наименование комиссии)
РЕШЕНИЕ Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения)
квалификационной категории
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) аттестуемого педагога
Соответствует (не соответствует) заявляемой квалификационной категории
__________________________________________________________________
квалификационная категория
Соответствует квалификационной категории
__________________________________________________________________
Секретарь комиссии _____________ __________________________________
подпись Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 8
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для прохождения аттестации педагогов"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для прохождения аттестации педагогов"
1.
Наименование услугодателя
Министерство просвещения Республики Казахстан, Комитет среднего образования, управления образования областей, городов республиканского значения и столицы, отделы образования районов и городов областного значения, организации образования
2.
Способы предоставления государственной услуги

1) өтінім берілген біліктілік санатына бал жинады: "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" (керегінің астын сызу керек)/
(ПББ-дан өтті),
2) біліктілік санатына төмен деңгейде балл жинады: "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші"
(керегінің асты сызылсын).
3) ПББ өтпеді.
ПББ нәтижесі
Модульдің атауы
Тест тапсырмаларының саны
Максималды балл саны
Жинаған балл саны
Барлығы
Ескертпе:
Апелляцияға берген педагогтердің жеке кабинетіне апелляцияны ескере отырып, ПББ өткені туралы анықтама жіберіледі. Тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына өтініш берген кезде апелляция нәтижесімен берілген сертификат ескеріледі.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
5-қосымша
Біліктілік санатын беру (растау) туралы
КУӘЛІК
Осы куәлік _______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
20__ "__"______ Біліктілік санаттарын беру (растау) бойынша аттестаттау
комиссиясының шешіміне сәйкес
_________________________________________________________________
(білім беру ұйымының немесе білім басқармасы органының толық атауы)
20 ___жылғы "___" ____ № бұйрығымен______________біліктілік санаты
_____________________________ лауазымы бойынша берілді (расталды).
(лауазымның атауы)
Осы куәлік 20 __ жылғы "___" ________________ дейін жарамды.
Білім беру ұйымының/білім беруді басқару органының басшысы
_________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
Басып шығару орны
Тіркеу нөмірі __________________
Берілген күні "__" __________ 20 ____ жыл
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
6-қосымша
Педагогтің/бөлім басшысының (меңгерушісінің) және әдістемелік кабинеті (орталық) әдіскерінің біліктілік санатын беруге (растауға) арналған комиссия отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___" _________________
Комиссия төрағасы
________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
1. _____________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындысы бойынша комиссияның шешімі
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті / мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келмейді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті/ мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Себебі
Қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті / мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Қолданыстағы біліктілік санатынан төмен санатқа сәйкес келеді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті / мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия төрағасы
____________________________(қолы)
Комиссия мүшелері
___________________________ (қолы)
___________________________ (қолы)
___________________________ (қолы)
___________________________ (қолы)
Хатшы: ____________________ (қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
7-қосымша
20____ жылғы "__" ________ __________________________________
(комиссияның толық атауын көрсету)
Аттестаттау комиссиясы отырысының № ___ хаттамасынан үзінді
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындысы бойынша комиссия ШЕШІМІ
________________________________________________________________
аттестатталушы педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (сәйкес келмейді)
________________________________________________________________
біліктілік санаты
Біліктілік санатына сәйкес келеді
________________________________________________________________
Комиссия хатшысы ____________ _________________________________
қолы             Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
8-қосымша
Нысан
"Педагогтерді аттестаттаудан өту үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізімі
"Педагогтерді аттестаттаудан өту үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізімі
1
Қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың бөлімдері, білім беру ұйымдары
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері

1) канцелярия услугодателя;
2) через веб-портал "электронного правительства" egov.kz (далее - портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении через услугодателя – 20 минут;
2) через портал – 1 (один) рабочий день.
При обращении через портал день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю выдача расписки о приеме документов для присвоения (подтверждения) квалификационной категории педагогам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При обращении через портал уведомление о приеме документов, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, подписанная ЭЦП услугодателя, отражается в личном кабинете услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством РК
бесплатно физическим лицам
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги у услугодателя осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудового кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности) (возвращается владельцу) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) диплом об образовании;
4) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
5) сертификат о прохождении курсов повышения квалификации по образовательным программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования;
6) документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
7) сертификат о прохождении ОЗП;
8) удостоверение и приказ о присвоенной квалификационной категории (для лиц, имеющих квалификационную категорию);

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" egov.kz веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүгінген кезде – 20 минут;
2) портал арқылы – 1 (бір) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған), қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде педагогтерге біліктілік санатын беру (растау) үшін өтінішті қабылдау туралы қолхат беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
Портал арқылы жүгінген кезде құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама не қызмет берушінің ЭЦҚ қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту өтініш берушінің жеке кабинетінде көрсетіледі.
6
ҚР заңнамасында көзделген жағдайларда қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілген қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
көрсетілген қызмет берушіде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзілісті қоспағанда сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізімі
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (иесіне қайтарылады) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) білім туралы диплом;
4) қайта даярлау курстарынан өткені туралы құжат (бар болса);
5) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификат;
6) қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжат;
7) ПББ өткендігі туралы сертификат;
8) берілген біліктілік санаты туралы куәлік және бұйрық (бұрын біліктілік санаты бар адамдар үшін);

9) документы, подтверждающие профессиональные достижения и обобщение (трансляцию) опыта;
10) документы, подтверждающие достижения обучающихся;
11) эссе (250–300 слов)
Сведения о документах, удостоверяющих личность, об образовании и трудовой деятельности получаются из информационных систем соответствующих государственных органов посредством шлюза электронного правительства.
При отсутствии информации, заявитель прикладывает подтверждающие документы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Аттестация проводится 1 раз в учебном году. Заявление на аттестацию принимается с 1 сентября по 31 декабря текущего учебного года.
Комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности - в период с января по август текущего учебного года.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz.
Услугодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала при условии наличия ЭЦП, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 77777. Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz.
Приложение 9
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Председателю
аттестационной комиссии
________________________
Заявление на прохождение аттестации педагога, руководителя (заведующего) отдела, методиста методического кабинета (центра)
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
ИИН _____________________________________________________________
Должность, место работы, электронная почта __________________________
__________________________________________________________________
Прошу допустить к участию в аттестации по присвоению/ подтверждению
квалификационной категории в 20 ___ году на квалификационную категорию
_____________________________________________ должность (специальность)
В настоящее время имею квалификационную категорию _________________,
действительную до___(день) ___(месяц) ____ (год).
Наименование организации образования
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
С Порядком проведения присвоения (подтверждения) квалификационной
категории ознакомлен (-а).
"___" __________ 20 ___ года
__________________ (подпись)
Приложение 10
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
____________________
/Ф. И. О. (при наличии)
услугополучателя/
Уведомление о приеме заявления на прохождение аттестации
Заявление на участие в аттестации по присвоению (подтверждению)
квалификационных категорий педагогам принято.
Настоящее уведомление направлено "____" __________20___года.
Приложение 11
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
_____________________
/Ф. И. О. (при наличии)
услугополучателя/
Уведомление об отказе в дальнейшем рассмотрении заявления на прохождение аттестации
Заявление на участие в процедуре присвоения (подтверждения) квалификационных
категорий педагогам не рассматривается в связи с
____________________________________________________________________,
а именно /указать наименование отсутствующих или несоответствующих документов/:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________.
Настоящее уведомление направлено "____" _________20___года.
Подпись услугодателя _____________
Приложение 12
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Ф. И. О. (при наличии)
услугополучателя/
Расписка о приеме документов педагогов, занимающих должности в организациях образования, для прохождения аттестации
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование услугодателя или веб-портала)
_____________________________________________________________ (адрес)
____________________________________________________________________
(Ф. И. О. (при наличии) услугополучателя)
____________________________________________________________________
(наименование организации образования)
Перечень принятых документов для участия в аттестации педагогов:
1. _________________________________________________________
2. _________________________________________________________
3. _________________________________________________________
Принял:
___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) исполнителя) (подпись, контактный телефон)
"___" ___________20___ года
Приложение 13
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
______________________
/Ф. И. О. (при наличии)
услугополучателя/
Расписка об отказе в приеме документов педагогов, занимающих должности
в организациях образования, для прохождения аттестации
_______________________________________________
(наименование услугодателя или веб-портала)
___________________________________________________
(адрес)
отказывает в приеме документов для участия в аттестации
____________________________________________________
(указать Ф. И. О. (при наличии) услугополучателя)
____________________________________________________
(наименование организации образования)
____________________________________________________
____________________________________________________
в связи отсутствия/ несоответствия документов, а именно:
1) _________________________________;
2) _________________________________;
3) _________________________________.
"__" __________20___года
Получил: ___________________________________________
/Ф.И.О. (при наличии) услугополучателя/
"____" ___________20___года _____________ /подпись/
Приложение 14
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Акт приема-передачи портфолио
"___" ________ 20__ г.
Мы, нижеподписавшиеся, Председатель Экспертного совета
____________________________________________________
(соответствующий уровень) (указать Ф.И.О. (при наличии)
с одной стороны, и Председатель Комиссии _______________ _____________
(соответствующий уровень) (указать Ф.И.О. (при наличии) с другой стороны,
составили акт о том, что были переданы и приняты портфолио
(в электронном/бумажном формате):
ФИО (при его наличии)
Должность
Квалификационная категория
Действующая
Заявляемая
Передал: ____________ __________________________________________
Председатель Комиссии (подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
Принял: _______________ ________________________________________
Председатель экспертной комиссии (подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 15
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Лист оценивания материалов (портфолио) педагога
Критерии
Квалификационная категория
Баллы комиссии
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
1
Обеспечение качества образования
1.1
Качество знаний
(динамика) /
Динамика освоения образовательной программы
(за исключением вожатых, педагогов-организаторов НВТП, педагогов-организаторов, педагогов-ассистентов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов)
наличие доказательств: мониторинг качества с выводами по анализу результатов, сравнительные таблицы / согласно диагностическому инструментарию (заверяется печатью организации образования и подписью руководителя)
нестабильная динамика течение 3 лет
на одном уровне в течение 3 лет

9) кәсіби жетістіктерді және тәжірибені жинақтауды (таратуды) растайтын құжаттар;
10) білім алушылардың жетістіктерін растайтын құжаттар.
11) Эссе (250–300 сөз)
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz.
Қызмет берушінің ЭЦҚ, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77777, болған жағдайда порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
9-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясының
төрағасы
______________________
Педагогті, бөлім басшысын (меңгерушісін), әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерін аттестаттау рәсіміне қатысуға өтініш
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
ЖСН________________________________________________________________
Лауазымы, жұмыс орны, электрондық пошта _____________________________
________________________________________________________ 20____жылы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
лауазымы (мамандығы)
атқаратын лауазымына сәйкестігіне/сәйкессіздігіне, біліктілік санатты беру/ растау аттестаттау рәсіміне қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Қазіргі уақытта менің ____ (күні) ____ (айы) _______ жылға дейін жарамды
_______________________________________ біліктілік санатым бар.
Білім беру ұйымының атауы____________________________________________
____________________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) тәртібімен таныстым.
"__" __________ 20 ___ жыл __________________ (қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
10-қосымша
Нысан
_______________________
қызмет алушының Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдау туралы хабарлама
Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) рәсіміне қатысуға өтініш қабылданды.
Осы хабарлама "__" _______20___ жылы жіберілді.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
11-қосымша
Нысан
______________________
қызмет алушының Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама
Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) рәсіміне қатысуға өтініш
___________________________________________________________________,
атап айтқанда /жоқ немесе сәйкес келмейтін құжаттардың атауын көрсету/:
1)_________________________________;
2)_________________________________;
3)_________________________________ байланысты қабылданбады.
Осы хабарлама "____" __________20___ жылы жіберілді.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
12-қосымша
Нысан
______________________
қызмет алушының Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Аттестаттаудан өту үшін білім беру ұйымдарында лауазымдарды атқаратын педагогтердің құжаттарын қабылдау туралы қолхат
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет берушінің немесе веб-порталдың атауы)
___________________________________________________________________
(мекенжайы)
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет алушының Т. А. Ә (бар болған жағдайда) көрсету)
___________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
___________________________________________________________________
Педагогтерді аттестаттауға қатысу үшін қабылданған құжаттардың тізбесі:
1) ____________________________________________________
2) ____________________________________________________
3) ____________________________________________________
"____" __________20___жыл
Алды: _______________________________________________________________
/қызмет алушының Т. А. Ә, (бар болса)
"___" __________20___жыл _____________ /қолы/
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
13-қосымша
Нысан
______________________
қызмет алушының
Т.А.Ә. (бар болса)
Аттестаттаудан өту үшін білім беру ұйымдарында лауазымдарды атқаратын педагогтердің құжаттарын қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет берушінің немесе веб-порталдың атауы)
___________________________________________________________________
(мекенжайы)
аттестаттауға қатысу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартады
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) көрсету)
___________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
___________________________________________________________________
құжаттардың болмауына / сәйкес келмеуіне байланысты, атап айтқанда:
1) ________________________________________________;
2) ________________________________________________;
3) ________________________________________________.
"___" __________20___ж.
Алды: _____________________________________________________________
/ Көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
"__" ___________20___ж. _____________ /қолы/
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
14-қосымша
Портфолионы қабылдау-тапсыру актісі
20__ жылғы "___"________
Біз, төменде қол қойғандар, Сараптамалық кеңестің Төрағасы
____________________________________________________________________
(тиісті деңгей) (Т. А. Ә. (бар болса) көрсету)
бір жағынан және Комиссия төрағасы _______________ _____________
(тиісті деңгей) (Т. А. Ә. (бар болса) екінші жағынан, портфолионың (электрондық/
қағаз форматта) берілгені және қабылданғаны туралы акт жасадық:
Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы
Біліктілік санаты
Берілген
Мәлімделген
Тапсырды: ____________ __________________________________________
Комиссияның төрағасы (қолы) (Т. А. Ә. (бар болса)
Қабылдады: _______________ ______________________________________
Сараптама комиссиясының төрағасы (қолы) (Т. А. Ә. (бар болса)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
15-қосымша
Педагогтердің материалдарын (портфолионы) бағалау парағы
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия балдары
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
1
Білім беру сапасын қамтамасыз ету
1.1
Білім сапасы (динамика)/
Білім беру бағдарламасын меңгеру динамикасы (тәлімгерлерді ұйымдастырушы педагогтерді, АӘТД -ұйымдастырушы педагогтерді, педагог- психологтарды, психологтарды, әлеуметтік педагогтерді, педагог-ассистенттер ді қоспағанда)
дәлелдемелердің болуы: нәтижелерді талдау бойынша қорытындылары бар сапа мониторингі, салыстырмалы кестелер/диагностикалық құралдарға сәйкес (білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен расталады)
тұрақсыз динамика
3 жыл бойы
3 жыл бойы бір деңгейде

91 (102)
2
Достижения
наличие доказательств: копии сертификата, грамоты, благодарственного письма (заверяется печатью организации образования и подписью руководителя)
2.1
Участие обучающихся (воспитанников) в конкурсах или олимпиадах, или соревнованиях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или планом органа управления образованием (соответствующего уровня), или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание1: для вожатых, педагогов-организаторов НВТП, педагогов-организаторов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов, педагогов, работающих с детьми с ограниченными возможностями,
заведующих отделов, методистов организаций образования – при наличии.
Примечание2: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
2.2
Участие в профессиональных конкурсах или олимпиадах или соревнованиях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня), или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание¹: или является тренером курсов повышения квалификации с действующим сертификатом -
для квалификационных категорий "педагог-исследователь", "педагог-мастер".
Примечание²: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества.
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3
Обобщение и трансляция опыта
3.1
Трансляция практики на основе авторских материалов, рекомендованных
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа) (заверяется печатью органа управления образования, уполномоченного органа в области образования, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли и подписью руководителя) ссылка на материалы мероприятия
учебно-методическим советом при управлении образования области, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
область (город республиканского значения и столица) (охват не менее 3 районов (городов))
республиканским учебно-методическим советом
Республиканский
(охват не менее 3 областей)
балл
-
-

91 (102)
2
Жетістіктер
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың, грамотаның, алғыс хаттың көшірмелері (білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
2.1
Білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысуы
Ескерту1: тәлімгерлер ұйымдастырушы педагогтер, АӘТД -ұйымдастырушы педагогтер, педагог- психологтар, психологтар, әлеуметтік педагогтер, мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істейтін педагогтер үшін,
білім беру ұйымдарының бөлім меңгерушілері, білім беру ұйымдарының әдіскерлері үшін - бар болса
Ескерту2: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
Білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс
(республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
2.2
Уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысу
Ескерту 1: немесе қолданыстағы сертификаты бар біліктілікті арттыру курстарының жаттықтырушысы болып табылады – "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттары үшін.
Ескерту 2: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс
(республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3
Тәжірибені жинақтау және тарату
3.1
Авторлық материалдар негізінде тәжірибені тарату ұсынылған
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі) (білім беруді басқару органының, білім беру саласындағы уәкілетті органның, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігінің мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
іс-шара материалдарына сілтеме
Облыстың білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) (кем дегенде 3 аудан (қаланы) қамту
республикалық оқу-әдістемелік кеңесімен
республикалық
(кем дегенде
3 облысты) қамту
Балл
-
-

6 (2 б. за 1)
9 (3 б. за 1)
3.2
Выступление на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации, и др.
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа), программа (копия программы) (заверяется печатью организации образования, органа управления образованием, уполномоченного органа в области образования республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли и подписью руководителя) ссылка на материалы мероприятия
организация образования
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.3
Публикация на основе исследовательской деятельности (исследования практики) Примечание: в случае соавторства выставляется 2 балла по показателю
наличие доказательств: копия публикации (ссылка на издание)
в издании Национальной академии образования имени Ыбырая Алтынсарина, РУМЦДО МП РК
Института раннего развития детей
в издании, рекомендованном КОКСО МНВО, РУМЦДО МП РК
балл
-
-
5
6
3.4
Участие в творческих (экспертных, рабочих) группах, проектах
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа) (заверяется печатью организации образования, органа управления образованием, уполномоченного органа в области образования и подписью руководителя)
балл
1
2
3
4 (5)
3.5
Учебно-методические материалы, рекомендованные
наличие доказательств: выписка из протокола учебно-методического совета
методическим советом организации образования
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования
балл
1
2
3
4
4
Повышение квалификации
Курсы повышения квалификации по образовательным программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования
(Общее количество часов)
наличие доказательств: копии сертификата (заверяется печатью организации образования и подписью руководителя)
72
72
80
108 и более
Для организации дошкольного, дополнительного и специального образования, методистов методического кабинета (центра)
(общее количество часов)
36
36
72
80 и более
балл
1
1
3
4
итого
68
84

6 (1 үшін 2 ұпай)
9 (1 үшін 3 ұпай)
3.2
Семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарында, біліктілікті арттыру курстарында сөз сөйлеу және т. б.
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі), бағдарлама (бағдарламаның көшірмесі) (тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігі білім беру ұйымының, білім беруді басқару органының, білім беру саласындағы уәкілетті органның мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
іс-шара материалдарына сілтеме
Білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс
(республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
Балл
1
2
3
4 (5)
3.3
Зерттеу қызметі (тәжірибені зерттеу) негізінде баспасөздегі жарияланым
Ескертпе: бірлескен авторлық жағдайда көрсеткіш бойынша 2 балл қойылады
дәлелдемелердің болуы: басылымның көшірмесі (басылымға сілтеме)
Балаларды ерте дамыту институтынд, ҚР ОАМ РҚББОӘО, Ыбырай Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы
ның басылымында
ҚР ОАМ РҚББОӘО, ЖБССҚЕК
ұсынған басылымда
Балл
-
-
5
6
3.4
Шығармашылық (сараптамалық, жұмыс) топтарға, жобаларға қатысу
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі) (білім беру ұйымының, білім беруді басқару органының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
Балл
1
2
3
4 (5)
3.5
Ұсынылған оқу-әдістемелік материалдар
дәлелдемелердің болуы: оқу-әдістемелік кеңестің хаттамасынан үзінді
білім беру ұйымының әдістемелік кеңесімен
ауданның/
қаланың білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесімен
білім басқармасы
ның жанындағы оқу-әдістемелік кеңесімен
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесімен, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен
Балл
1
2
3
4
4
Біліктілікті арттыру
4.1
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттыру курстары
(жалпы сағат саны)
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың көшірмесі (білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
72
72
80
108 және одан жоғары
Мектепке дейінгі, қосымша және арнайы білім беру ұйымдары үшін, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскерлері үшін
(жалпы сағат саны)
36
36
72
80 және одан да жоғары
Балл
1
1
3
4
барлығы
68
84

113
134 (148)
для вожатых, педагогов-организаторов НВТП, педагогов-организаторов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов, педагогов, работающих с детьми с ограниченными возможностями, заведующих отделов, методистов организаций образования – при наличии.
67
82
110
130 (144)
для педагогов ПМПК
66
80
107
126
для классных руководителей и кураторов ТиПО
наличие доказательств: мониторинг воспитательной работы с выводами по анализу результатов, сравнительные таблицы / согласно диагностическому инструментарию (заверяется печатью организации образования и подписью руководителя)
в течение 3 лет
в течение 3-8 лет
в течение 9-15 лет
свыше 16 лет
Рекомендации:
Соответствует (не соответствует) заявляемой квалификационной категории
Соответствует квалификационной категории _________________________
"______" ____________ 20_____ г
_______________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) эксперта (члена Комиссии)
Лист оценивания материалов (портфолио) заведующего отделом, методиста организации образования, методиста методического кабинета (центра)
Критерии
Квалификационная категория
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
1
Эффективность методической поддержки
1.1
Предоставление конструктивной обратной связи по наблюдению занятия (урока, организованной деятельности, мероприятия)
наличие листов оценивания занятия (урока, организованной деятельности, мероприятия) за последний учебный год (обратная связь при наблюдении занятия (урока, деятельности, мероприятия), (лист наблюдения заверяется печатью организации образования и подписью руководителя)
Количество листов наблюдения (ежегодно)
4
5
6
7
Балл
3
3
6
9
2
Достижения
наличие доказательств: копии сертификата, грамоты, благодарственного письма (копии заверяется печатью организации образования и подписью руководителя)
2.1
Участие в исследовательской (инновационной, творческой) деятельности
организация образования
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский
балл
1
2
3
4
2.2
Участие в профессиональных конкурсах или олимпиадах, в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня), или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание1: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества Примечание2: за исключением методистов методических кабинетов (центров)
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
Республиканский
(международный)
балл
1
2
3

113
134 (148)
4.2
тәлімгерлер ұйымдастырушы педагогтер, АӘТД -ұйымдастырушы педагогтер, педагог- психологтар, психологтар, әлеуметтік педагогтер, мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істейтін педагогтер, білім беру ұйымдарының бөлім меңгерушілері, білім беру ұйымдарының әдіскерлері-бар болса
67
82
110
130 (144)
4.3
ПМПК педагогтері үшін
66
80
107
126
4.4
сынып жетекшілер мен кураторлар үшін
дәлелдемелердің болуы: нәтижелерді талдау бойынша қорытындылармен тәрбие жұмысының мониторингі, салыстырмалы кестелер / диагностикалық құралдарға сәйкес (білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен расталады)
3 жыл ішінде
3-8 жыл ішінде
9-15 жыл ішінде
16 жылдан астам
Ұсыныстар:
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (сәйкес келмейді)
Біліктілік санатына сәйкес келеді __________________________
"____" ___________ 20_____ ж ____________
____________________________________________________ Қолы
Эксперттің (комиссия мүшесінің) толық аты-жөні
Бөлім меңгерушісінің, білім беру ұйымы әдіскерінің, әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерінің материалдарын (портфолиосын) бағалау парағы
Критерийлер
Біліктілік санаты
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
1
Әдістемелік қолдаудың тиімділігі
1.1
Сабақты (оқуды, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны) бақылау бойынша сындарлы кері байланыс беру
соңғы оқу жылындағы сабақты (оқуды, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны) бағалау парақтарының болуы (сабақты (оқуды, қызметті, іс – шараны, тексеру және кеңес беру іс-әрекеті ) бақылау бойынша кері байланыс), (бақылау парағы білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
Бақылау парақтарының саны (жыл сайын)
4
5
6
7
балл
3
3
6
9
2
Жетістіктер
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың, грамотаның, алғыс хаттың көшірмелері (көшірмелері білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
2.1
Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметіне қатысу
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс
(республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық
Балл
1
2
3
4
2.2
Уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға қатысу
Ескерту1: егер жеңімпаз / жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
Ескерту2: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін қоспағанда
Білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс
(республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
Балл
1
2
3

4 (5)
3
Обобщение и трансляция опыта
3.1
Трансляция практики на основе авторских материалов, рекомендованных
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа) (заверяется печатью органа управления образования, уполномоченного органа в области образования и подписью руководителя) ссылка на материалы мероприятия
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования (республиканским учебно-методическим советом дополнительного образования)
("педагог-мастер")
республиканский (охват не менее 3 областей)
учебно-методическим советом при управлении образования области или республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли ("педагог-исследователь")
область (город республиканского значения и столица) (охват не менее 3 районов (городов))
балл
-
-

4 (5)
3
Тәжірибені қорытындылау/жалпылау және тарату
3.1
Авторлық материалдар негізінде тәжірибені тарату ұсынылған
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі) (білім беруді басқару органының, білім беру саласындағы уәкілетті органның мөрімен және басшының қолымен куәландырылады) іс-шара материалдарына сілтеме
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесімен (Республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік кеңесімен) ("педагог-шебер")
республикалық (кемінде 3 облысты қамту)
Облыстың білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесімен немесе тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен ("педагог-зерттеуші")
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) ((кемінде 3 ауданды (қалаларды) қамту)
Балл
-
-

6 (2 б. за 1)
9 (3 б. за 1)
3.2
Выступление на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации и др.
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа), Программа (копия Программы) (заверяется печатью организации образования, органа управления образованием, уполномоченного органа в области образования и подписью руководителя) ссылка на материалы мероприятия
организация образования
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.3
Публикация на основе исследовательской (инновационной, творческой) деятельности (не более 3 авторов) Примечание: в случае соавторства выставляется 2 балла по показателю
наличие доказательств: копия публикации (ссылка на издание)
в издании Национальной академии образования имени Ыбырая Алтынсарина, РУМЦДО МП РК
Института раннего развития детей
в издании, рекомендованном КОКСО МНВО, РУМЦДО МП РК
балл
-
-
5
6
3.4
Участие в рабочих / творческих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа) (заверяется печатью организации образования, органа управления образованием, уполномоченного органа в области образования или республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли и подписью руководителя)
балл
1
2
3
4 (5)
3.5
Учебно-методические материалы, рекомендованные
наличие доказательств: выписка из протокола учебно-методического совета
методическим советом организации образования
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования
балл
1
2
3
4
4
Повышение квалификации
4.1
Курсы повышения квалификации по образовательным программам, согласованные с уполномоченным органом в области образования
(общее количество часов)
наличие доказательств: копии сертификата (заверяется печатью организации образования и подписью руководителя)
72
72
80
108 и более
Примечание: для организации дошкольного, дополнительного и специального образования, методистов методического кабинета (центра) (общее количество часов)
36
36
72
80
балл
2
2
3
4
Итого
10
15
35

6 (1 үшін 2 ұпай)
9 (1 үшін 3 ұпай)
3.2
Семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарда, біліктілікті арттыру курстарында
және т.б. сөз сөйлеу
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі), бағдарлама (бағдарламаның көшірмесі) (білім беру ұйымының, білім беруді басқару органының, білім беру саласындағы уәкілетті органның мөрімен және басшының қолымен куәландырылады) іс-шара материалдарына сілтеме
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
Балл
1
2
3
4 (5)
3.3
Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметі негізінде баспасөздегі жарияланым (3 автордан артық емес) Ескерту: бірлескен авторлық жағдайда көрсеткіш бойынша 2 балл қойылады
дәлелдемелердің болуы: басылымның көшірмесі (басылымға сілтеме)
Балаларды ерте дамыту институтында, ҚР ОАМ РҚББОӘО, Ыбырай Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы ның басылымында
ҚР ОАМ РҚББОӘО, ЖБССҚЕК ұсынған басылымда
Балл
-
-
5
6
3.4
Жұмыс/ шығармашылық топтарға немесе сараптамалық кеңестерге немесе конкурстық комиссияларға қатысу
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі) (тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымының, білім беруді басқару органының, білім беру саласындағы уәкілетті органның немесе республикалық оқу-әдістемелік бірлестіктің мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
Балл
1
2
3
4 (5)
3.5
Ұсынылған оқу-әдістемелік материалдар
дәлелдемелердің болуы: оқу-әдістемелік кеңестің хаттамасынан үзінді
білім беру ұйымының әдістемелік кеңесімен
ауданның/
қаланың білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесімен
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесімен, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республика
лық оқу-әдістемелік кеңесімен
Балл
1
2
3
4
4
Біліктілікті арттырру
4.1
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттыру курстары(жалпы сағат саны)
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың көшірмесі (білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
72
72
80
108 және одан жоғары
Ескерту: мектепке дейінгі, қосымша және арнайы білім беру ұйымдары үшін, әдістемелік кабинеттің (орталықтың ) әдіскерлері үшін(жалпы сағат саны)
36
36
72
80 және одна жоғары
Балл
2
2
3
4
Барлығы
10
15
35

- создание специальных условий в соответствии приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2022 года № 6 "Об утверждении Правил психолого-педагогического сопровождения в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования"
балл
3
3
3
1.3
Создание комфортных условий и безопасной среды
- обеспеченность видеонаблюдением и соответствие требованиям Постановления Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении" (паспорт антитерростической защищенности, договор обслуживания видеонаблюдения, передача данных в Центры оперативного управления (ЦОУ))
- отсутствие штрафных санкций со стороны органов внутренних дел (предоставление документа из соответствующего государственного органа)
балл
4
4
4
1.4
Организация контроля доступа к зданию организации образования
- система контроля и управления доступом (наличие турникетов (простых, с распознаванием лица, с браслетом, с отпечатками пальцев)
- наличие системы оповещения ("тревожная кнопка")
- наличие субъектов охранной деятельности: охранники, вахтеры (для сельской местности)
балл
3
3
3
1.5
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Примечание: прибавляется 1 балл, если дополнительно улучшалась МТБ за счет внебюджетных средств
улучшение
балл
2
2
2
1.6
Количество обучающихся (воспитанников), охваченных дополнительным образованием (динамика) Примечание: кроме руководителей КППК, РЦ, АЦ, ПМПК
на одном уровне в течение 3 лет
на 3-4 %
на 5 % и более
балл
2
3
4
2
Обеспечение качества образования
2.1
Качество знаний /
Динамика освоения образовательной программы
Динамика сформированности навыков у детей с ограниченными возможностями Примечание: кроме руководителей ПМПК
на одном уровне в течение 3 лет
на одном уровне в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
2
4
2.2
Количество выпускников, получивших знак "Алтын белгі" и набравших на ЕНТ 120 и выше баллов (для организаций среднего образования) Примечание: кроме руководителей специальных школ для обучающихся, не требующих выполнения ГОСО
нестабильная динамика (наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
2.3
Количество выпускников, поступивших в учебные заведения технического и профессионального, послесреднего, высшего образования на бюджетной основе
Примечание: для организаций среднего образования
Доля трудоустроенных выпускников учебных заведений технического и профессионального, послесреднего образования
Примечание: для организаций технического и профессионального образования
нестабильная динамика (наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
2.4
Наличие обучающихся (воспитанников), ставших участниками конкурсов или олимпиад или соревнований в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования

-"Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру ұйымдарында психологиялық-педагогикалық қолдап отыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 6 бұйрығына сәйкес арнайы жағдайдың жасалуы
балл
3
3
3
1.3
Ыңғайлы жағдайлар мен қауіпсіз ортаны құру
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету және "Терроризмге осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысының талаптарына сәйкестігі (терроризмге қарсы қауіпсіздік паспорты, бейнебақылауға қызмет көрсету шарты, жедел басқару орталықтарына (ЖБО) деректерді беру)
- ішкі істер органдары тарапынан айыппұлдардың болмауы (тиісті мемлекеттік органның құжатын ұсыну)
балл
4
4
4
1.4
Білім беру ұйымының ғимаратына кіруді бақылауды ұйымдастыру
- басқару жүйесі және кіруге қолжетімділікті бақылау (турникеттердің (қарапайым, бетті тану, білезікпен, саусақ іздерімен тану мүмкіндіктерімен) болуы
- ескерту жүйесінің болуы ("дабыл түймесі")
- күзет қызметі субъектілерінің болуы: күзетшілер, вахтерлер (ауылдық жерлер үшін)
балл
3
3
3
1.5
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (заманауи жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т.б. сатып алу).
Ескерту: МТБ бюджеттен тыс қаражат есебінен қосымша жетілдірілсе, 1 балл қосылады
жақсарту
балл
2
2
2
1.6
Қосымша білім берумен қамтылған білім алушылар (тәрбиеленушілер) саны (динамика)
Ескерту: ППТК, ОО, АО, ПМПК басшыларынан басқа
3 жыл бойы бір деңгейде
3-4%-ға
5% - ға және одан жоғары
балл
2
3
4
2
Білім сапасын қамтамасыз ету
2.1
Білім сапасы /
Білім беру бағдарламасын меңгеру динамикасы
Жеке даму бағдарламаны жүзеге асыру қорытындылары бойынша мүмкіндігі шектеулі балалардың дағдыларын қалыптастыру динамикасы
Ескерту: ПМПК басшыларынан басқа
3 жыл бойы бір деңгейде
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
2
4
2.2
"Алтын белгі" белгісін алған және ҰБТ-да 120 және одан жоғары балл жинаған түлектер саны
(орта білім беру ұйымдары үшін) Ескерту: МЖМБС орындауды талап етпейтін білім алушыларға арналған арнайы мектептердің басшыларынан басқа
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
3
4
2.3
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беретін оқу орындарына бюджеттік негізде оқуға түскен түлектер саны
Ескерту: орта білім беру ұйымдары үшін
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының жұмысқа орналастырылған түлектер үлесі
Ескерту: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін
Әлеуметтік серіктестік туралы жасалған келісім-шарттардың саны
Ескерту: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
балл
2
3
4
2.4
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізімге немесе уәкілетті органмен келісілген (тиісті деңгейдегі) білім беруді басқару органының жоспарына сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысушы білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) болуы.

62 (65)
Руководитель организации технического и профессионального образования, специальных школ
36
46
58 (61)
руководитель дошкольной организации, организации дополнительного образования, специальных школ для обучающихся, не требующих выполнения ГОСО
34
43
54 (57)
руководитель организации специального образования (КППК, РЦ АЦ)
32
40
50 (53)
руководитель организации специального образования (ПМПК)
30
37
46 (49)
Рекомендации:
соответствует заявляемой квалификационной категории
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории
"______" ____________ 20_____ г
___________________________________________________________
Подпись Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) эксперта (члена Комиссии)
Лист оценивания материалов (портфолио) руководителя методического кабинета (центра)
Критерии
Квалификационная категория
Оценка комиссии
Руководитель третьей категории
Руководитель второй категории
Руководитель первой категории
1
Обеспечение открытости деятельности и взаимодействия
1.1
Открытость организации образования
наличие сайта (ссылка), страницы в социальных сетях (ссылка) и обновление не менее 2 раз в месяц
балл
2
2
2
1.2
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Примечание: прибавляется 1 балл, если дополнительно улучшалась МТБ за счет внебюджетных средств
улучшение
балл
2
2
2
1.3
Сотрудничество с организациями образования, социальными партнерами разного уровня
Заключение соглашений, проведение мероприятий
районный уровень
областной (города республиканского значения) уровень
республиканский (международный)
уровень
балл
2
2
2
2
Эффективность развития кадрового потенциала
2.1
Количество педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования (динамика)
нестабильная динамика (наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
3
Обобщение и трансляция опыта
3.1
Разработанные руководителем программы, учебно-методические материалы, рекомендованные
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования или республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования (республиканским учебно-методическим советом дополнительного образования)
балл
2
3
4
3.2
Участие руководителя в инновационной (экспериментальной, творческой) деятельности, социальных (образовательных) проектах
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3

62 (65)
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының, арнайы мектептердің басшысы
36
46
58 (61)
мектепке дейінгі, қосымша білім беру ұйымдарының, МЖМБС орындауды талап етпейтін білім алушыларға арналған арнайы мектептердің басшысы
34
43
54 (57)
арнайы білім беру ұйымының басшысы (ППТК, ОО, БО )
32
40
50 (53)
арнайы білім беру ұйымының басшысы (ПМПК)
30
37
46 (49)
Ұсыныстар:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді)
мәлімделген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді)
қайта аттестаттауға жіберіледі
"___" ____________ 20_____ ж
_______________________________________________________________
Қолы                               Сарапшының Т.А.Ә. (бар болған
жағдайда) (Комиссия мүшесінің)
Әдістемелік кабинет (орталық) басшысының материалдарын (портфолиосын) бағалау парағы
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия бағалауы
Үшінші санаттағы басшы
Екінші санаттағы басшы
Бірінші санаттағы басшы
1
Қызметтің және өзара іс-қимылдың ашықтығын қамтамасыз ету
1.1
Білім беру ұйымының ашықтығы
сайттың (сілтеменің), әлеуметтік желілердегі парақшалардың (сілтеменің) болуы және айына кемінде 2 рет жаңартылуы
балл
2
2
2
1.2
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (заманауи жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Ескерту: егер бюджеттен тыс қаражат есебінен МТБ қосымша жақсарса, 1 балл қосылады
жақсарту
балл
2
2
2
1.3
Білім беру ұйымдарымен, түрлі деңгейдегі әлеуметтік әріптестермен ынтымақтастық
Келісімдер жасасу, іс-шаралар өткізу
аудандық деңгей
облыстық (республикалық маңызы бар қала) деңгей
республикалық (халықаралық)
деңгей
балл
2
2
2
2
Кадрлық әлеуетті дамытудың тиімділігі
2.1
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің саны (динамика)
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл ішінде бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
балл
2
3
4
3
Тәжірибені жалпылау және тарату
3.1
Басшы әзірлеген бағдарламалар, оқу-әдістемелік материалдар
аудандық/қалалық білім беру бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесімен ұсынылған
білім беру басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестікпен ұсынылған
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы республикалық оқу-әдістемелік кеңеспен (республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік кеңес) ұсынылған
балл
2
3
4
3.2
Басшының инновациялық (эксперименттік, шығармашылық) қызметке, әлеуметтік (білім беру) жобаларға қатысуы
аудан/қала
облыс(республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық(халықаралық)
балл
2
3

30 (31)
Рекомендации:
соответствует заявляемой квалификационной категории
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории соответствует
"______" ____________ 20_____ г
___________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) эксперта (члена Комиссии)
Лист оценивания материалов (портфолио) заместителя руководителя организации образования
Критерии
Квалификационная категория
Оценка комиссии
Заместитель руководителя третьей категории
Заместитель руководителя второй категории
Заместитель руководителя первой категории
1
Обеспечение открытости деятельности и взаимодействия (по направлениям деятельности)
1.1
Открытость организации образования
наличие материалов по направлению деятельности на сайте (ссылка), страницах в социальных сетях (ссылка) и обновление не менее 2 раз в месяц, СМИ
балл
2
2
2
1.2
Сотрудничество с организациями образования, социальными партнерами разного уровня
Заключение соглашений, проведение мероприятий
районный уровень
областной (города республиканского значения) уровень
республиканский (международный)
уровень
балл
2
3
4
2
Обеспечение качества обучения (воспитания, развития, социализации)
(по направлениям деятельности)
2.1
Качество знаний /
Динамика освоения образовательной программы (для заместителя руководителя по учебной работе) /
Динамика сфомированности навыков у детей с ограниченными возможностями
(динамика)
Динамика освоения содержания ТУПр ДВО (типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения) (мониторинг)
на одном уровне
в течение 3 лет
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
2
4
2.2
Количество выпускников, поступивших в учебные заведения технического и профессионального, послесреднего, высшего образования на бюджетной основе)
Примечание: для заместителя руководителя по профильному обучению организации среднего образования
нестабильная динамика(наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
2.3
Наличие обучающихся (воспитанников), ставших участниками конкурсов или олимпиад или соревнований в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание1: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества
Примечание2: для организации дополнительного и специального образования – при наличии
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
3
Эффективность развития кадрового потенциала (по направлениям деятельности)
3.1
Количество педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
(для заместителя руководителя по методической работе)
нестабильная динамика
(наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
3.2
Наличие педагогов, разрабатывающих собственные цифровые образовательные ресурсы, рекомендованные
(для заместителя руководителя по цифровизации)
учебно-методическим советом организации образования
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования
балл
2
3
4
3.3
Наличие педагогов, ставших участниками профессиональных конкурсах или олимпиад в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
3.4
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по направлениям деятельности (инклюзивному образованию)
50 %
60 %
70 % и более
балл
2
3
4
3.5
Участие заместителя руководителя в профессиональных конкурсах или олимпиадах, в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание: прибавляется 1 балл, если победитель/призер, независимо от количества
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский
балл
2
3
4
4
Обобщение и трансляция опыта (по направлениям деятельности)
4.1
Разработанные заместителем руководителя программы, учебно-методические, методические материалы, рекомендованные
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования (республиканским учебно-методическим советом дополнительного образования)
балл
2
3
4
4.2
Выступление заместителя руководителя на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации и др.
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
4.3
Публикация заместителя руководителя на основе исследовательской деятельности Примечание: в случае соавторства выставляется 2 балла по показателю
в издании Национальной академии образования имени Ыбырая Алтынсарина, РУМЦДО МП РК
Института раннего развития детей
в издании, рекомендованном КОКСО МНВО, РУМЦДО МП РК
балл
5
6
4.4
Участие заместителя руководителя в инновационной (экспериментальной, творческой) деятельности, социальных (образовательных) пилотных проектах и программах, инновационных площадках по профилю деятельности заместителя руководителя
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
4.5
Участие заместителя руководителя в рабочих / творческих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
5
Повышение квалификации
5.1
Курсы повышения квалификации по образовательным программам в области менеджмента, согласованным с уполномоченным органом в области образования
(общее количество часов)
72
80
108 и более
Примечание: для организации дошкольного, дополнительного и специального образования (общее количество часов)
36
72
80
балл
2
3
4
Итого
30
47

30 (31)
Ұсыныстар:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес)
мәлімделген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес)
қайта аттестаттауға жатады
"______" ____________ 20_____ ж
___________________________________________________________
Қолы             Сарапшының (комиссия мүшесінің ) Т.А.Ә.(болған жағдайда)
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарының материалдары (портфолио) бойынша бағалау парағы
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия бағасы
Үшінші санатты басшы орынбасары
Екінші санатты басшы орынбасары
Бірінші санатты басшы орынбасары
1
Қызметтің ашықтығын және өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету (қызмет бағыттары бойынша)
1.1
Білім беру ұйымының ашықтығы
сайтта (сілтеме), әлеуметтік желілердегі парақтарда (сілтеме) қызмет бағыттары бойынша материалдардың болуы және айына кемінде 2 рет жаңартылуы, БАҚ
Балл
2
2
2
1.2
Білім беру ұйымдарымен әр түрлі деңгейдегі әлеуметтік серіктестермен ынтымақтас-тық
Келісімшарттар жасау, іс-шаралар өткізу
аудандық деңгей
облыстық (республикалық маңызы бар қала) деңгей
республикалық (халықаралық) деңгей
Балл
2
3
4
2
Білім сапасын қамтамасыз ету (тәрбиелеу, дамыту, әлеуметтендіру)
(қызмет саласы бойынша)
2.1
Білім сапасы /
Білім беру бағдарламасын меңгеру динамикасы (басшының оқу ісі жөніндегі орынбасары үшін)/
Жеке даму бағдарламасын жүзеге асыру қорытындылары бойынша мүмкіндігі шектеулі балалардың дағдыларын қалыптастыру динамикасы (динамика)
МДТО ҮОБ (мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы) мазмұнын игеру динамикасы (мониторинг)
3 жыл бойы бір деңгейде
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
2
4
2.2
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беретін оқу орындарына бюджеттік негізде оқуға түскен түлектер саны
Ескерту: орта білім беру ұйымы басшысының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасары үшін
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
3
4
2.3
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) жоспарына немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органға сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысушы білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) болуы.
Ескерту1: егер жеңімпаз болса санына қарамастан 1 ұпай қосылады
Ескерту2: қосымша және арнайы білім беру ұйымдары үшін – бар болған жағдайда
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана))
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
3
Кадрлық әлеуетті дамыту тиімділігі (қызмет бағыттары бойынша)
3.1
Білім беру ұйымындағы педагогтердің жалпы санынан "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтер саны
(басшының әдістемелік жұмыс жөніндегі орынбасары үшін)
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
балл
2
3
4
3.2
Өзінің цифрлық білім беру ресурстарын әзірлейтін педагогтердің болуы, ұсынылған
(цифрландыру жөніндегі басшының орынбасары үшін)
білім беру ұйымының оқу-әдістемелік кеңесімен
аудандық/қалалық білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесімен
облыстық білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесімен
балл
2
3
4
3.3
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) жоспарына немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органға сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға қатысушы болған педагогтердің болуы.
Ескерту: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
3.4
Қызмет бағыттары бойынша (инклюзивті білім беру) біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
50%
60%
70% және одан жоғары
балл
2
3
4
3.5
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) жоспарына немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органға сәйкес басшы орынбасарының кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға қатысуы.
Ескерту: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4
4
Тәжірибені жалпылау және тарату (қызмет бағыттары бойынша)
4.1
Басшы орынбасары әзірлеген бағдарлама, оқу-әдістемелік, әдістемелік материалдар, ұсынылған
аудандық/ қалалық білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесімен
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен
білім басқармасы уәкілетті орган жанындағы республикалық оқу-әдістемелік кеңесімен (республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік кеңесімен)
балл
2
3
4
4.2
Басшы орынбасарының семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарда, біліктілікті арттыру курстарында және т.б. сөз сөйлеуі
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
4.3
Басшы орынбасарының ғылыми-зерттеу қызметі негізіндегі жарияланымдары
Ескерту: бірлескен авторлық жағдайда көрсеткіш бойынша 2 балл қойылады
Балаларды ерте дамыту институтын-да,
ҚР ОАМ РҒПҚББО, Ыбырай Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы
ның басылымын-да
ҚР ОАМ РҒПҚББО, ҚР ҒЖБМ БССҚЕК
ұсынған басылымда
балл
5
6
4.4
Басшы орынбасарының инновациялық (тәжірибелік, шығармашылық) іс-шараларға, әлеуметтік (білім беру) пилоттық жобалар мен бағдарламаларға, инновациялық алаңдарға басшы орынбасарының қызмет бейіні бойынша қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
4.5
Басшы орынбасарының жұмыс/ шығармашылық топтарға немесе сараптамалық кеңестерге, конкурстық комиссияларға қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
5
Біліктілікті арттыру
5.1
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары (жалпы сағат саны)
72
80
108 және одан жоғары
Ескерту: мектепке дейінгі, қосымша және арнайы білім беру ұйымдары үшін (жалпы сағат саны)
36
72
80
балл
2
3
4
Қорытынды
30
47

62 (67)
Для заместителя руководителя организации дошкольного, дополнительного и специального образования
28
44
58 (67)
Рекомендации:
соответствует заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности)
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности)
подлежит повторной аттестации
"______" ____________ 20_____ г
_______________________________________________________________
Подпись Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) эксперта (члена Комиссии)
Лист оценивания материалов (портфолио) заместителя руководителя методического кабинета (центра)
Критерии
Квалификационная категория
Оценка комиссии
Заместитель руководителя третьей категории
Заместитель руководителя второй категории
Заместитель руководителя первой категории
1
Обеспечение открытости деятельности и взаимодействия (по направлениям деятельности)
1.1
Открытость организации образования
наличие материалов по направлению деятельности на сайте (ссылка), страницах в социальных сетях (ссылка) и обновление не менее 2 раз в месяц, СМИ
балл
2
2
2
1.2
Сотрудничество
с организациями образования, социальными партнерами разного уровня
Заключение соглашений, проведение мероприятий
районный уровень
областной (города республиканского значения) уровень
республиканский (международный)
уровень
балл
2
3
4
2
Обобщение и трансляция опыта (по направлениям деятельности)
2.1
Разработанные заместителем руководителя программы, учебно-методические, методические материалы, рекомендованные
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования (республиканским учебно-методическим советом дополнительного образования)
балл
2
3
4
2.2
Выступление заместителя руководителя на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации и др.
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
2.3
Публикация заместителя руководителя на основе исследовательской деятельности
в издании Национальной академии образования имени ЫбыраяАлтынсарина, РУМЦДО МП РК
Института раннего развития детей
в издании, рекомендованном КОКСО МНВО или РУМЦДО МП РК
балл
5
6
2.4
Участие заместителя руководителя в инновационной (экспериментальной, творческой) деятельности, социальных (образовательных) пилотных проектах и программах, инновационных площадках
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
2.5
Участие заместителя руководителя в рабочих / творческих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
3
Повышение квалификации
3.1
Курсы повышения квалификации по образовательным программам в области менеджмента или методической работы согласованным с уполномоченным органом в области образования
(общее количество часов)
36
72
более 72
балл
2
3
4
итого
14
25

62 (67)
Мектепке дейінгі, қосымша және арнайы білім беру ұйымы басшысының орынбасарына
28
44
58 (67)
Ұсыныстар:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді)
мәлімделген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді)
қайта аттестаттауға жіберіледі
"___" ___________ 20_____ ж____________
_______________________________________________________________
Қолы                   Сарапшының Т.А.Ә. (бар болған
жағдайда) (Комиссия мүшесінің)
Әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары материалдарын бағалау парағы (портфолиосы)
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия бағалауы
Үшінші санатты басшының орынбасары
Екінші санатты басшының орынбасары
Бірінші санатты басшының орынбасары
1
Қызметтің ашықтығын және өзара іс-қимылды қамтамасыз ету (қызмет бағыттары бойынша)
1.1
Білім беру ұйымының ашықтығы
қызмет бағыты бойынша сайтта (сілтеме), әлеуметтік желілердегі беттерде (сілтеме) материалдардың болуы және айына кемінде 2 рет жаңарту, БАҚ
балл
2
2
2
1.2
Әртүрлі деңгейдегі білім беру ұйымдарымен, әлеуметтік серіктестермен ынтымақтастық
Келісімдер жасасу, іс-шаралар өткізу
аудандық деңгей
облыстық (республикалық маңызы бар қаланың)
деңгейі
республикалық (халықаралық) деңгей
балл
2
3
4
2
Тәжірибені жалпылау және тарату
(қызмет бағыттары бойынша)
2.1
Басшысының орынбасары әзірлеген бағдарлама, оқу-әдістемелік, әдістемелік материалдар, ұсынылды
аудан/қала білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесі
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестік
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес (Республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік кеңесі)
балл
2
3
4
2.2
Басшы орынбасарының семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарында, біліктілікті арттыру курстарында және т. б. сөз сөйлеуі
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана)
республикалық(халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
2.3
Зерттеушілік қызметі негізінде басшының орынбасарын жарияланымы (3 автордан артық емес)
Ыбырай Алтынсарин атындағы ұлттық білім академиясының басылымында, ҚР ОАМ РҚББОӘ Балаларды ерте дамыту институты
ҒЖБМ
ҒЖБССҚК
немесе ҚР ОАМ РҚББОӘ ұсынған басылымда
балл
5
6
2.4
Басшы орынбасарының инновациялық (эксперименттік, шығармашылық) қызметке, әлеуметтік (білім беру) пилоттық жобалар мен бағдарламаларға, инновациялық алаңдарға қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана)
республикалық(халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
2.5
Басшы орынбасарының жұмыс / шығармашылық топтарға немесе сараптамалық кеңестерге немесе конкурстық комиссияларға қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана)
республикалық(халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
3
Біліктілікті арттыру
3.1
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген менеджмент немесе әдістемелік жұмыс саласындағы білім беру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттыру курстары
(жалпы сағат саны)
36
72
72 сағаттан астам
балл
2
3
4
қорытынды
14
25

32 (35)
Рекомендации:
соответствует заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности)
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности)
подлежит повторной аттестации
"______" ____________ 20_____ г
___________________________________________________________
Подпись Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) эксперта (члена Комиссии)
Приложение 20
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Протокол заседания Аттестационной комиссии по присвоению (подтверждению) квалификационной категории руководителя (заместителя руководителя) организации образования (методического кабинета (центра)
"___"__________________ 20____ года
Председатель Комиссии:
___________________________________
Члены Комиссии:
1._________________________________
2. _________________________________
РЕШЕНИЕ аттестационной комиссии:
1) соответствует:
- заявляемой квалификационной категории (занимаемой должности);
- квалификационной категории ниже заявляемой (занимаемой должности)
п/п
Ф.И.О(при наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Решение комиссии
2) не соответствует заявляемой квалификационной категории
п/п
Ф.И.О.
(при наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Решение комиссии
Председатель Комиссии __________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
(подпись) _________________________ ______________________
(подпись) _________________________ ______________________
(подпись) _________________________ ______________________
Секретарь: _________________________ _____________________
Приложение 21
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Выписка из Протокола №________ от "___" _____20___ года
заседания Аттестационной комиссии
_____________________________________________________
(указать полное наименование комиссии)
РЕШЕНИЕ
Комиссии по итогам присвоения (подтверждения) квалификационной категории
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя (заместителя руководителя)
организации образования, методического кабинета (центра)
соответствует/ не соответствует заявляемой квалификационной категории
_____________________________________________________________________
квалификационная категория
Секретарь комиссии
____________ ____________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при наличии)
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2016 года № 83
Правила и условия проведения аттестации педагогов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.04.2024 № 72 (вводится в действие с 01.01.2025).

32 (35)
Ұсыныстар:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес) өтініш берілген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді) қайта аттестаттауға жатады
"___" ____________ 20_____ ж ________________________________________
Қолы                         Сарапшының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
комиссия мүшесі)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
20-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталық)) басшысының (басшы орынбасарының) біліктілік санатын беруге (растауға) арналған аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___" ___________________
Комиссия төрағасы:
__________________________________
Комиссия мүшелері:
1._________________________________
2. _________________________________
Аттестаттау комиссиясының ШЕШІМІ:
1) сәйкес келеді:
- мәлімделген біліктілік санатына (атқаратын лауазымына);
- мәлімделгеннен төмен біліктілік санатына (атқаратын лауазымына)
р/с
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия шешімі
2) мәлімделген біліктілік санатына сәйкес емес (атқаратын лауазымына сәйкес емес)
р/с
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия шешімі
Комиссия төрағасы __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері: _________________________ ______________________
(қолы)
________________________ ______________________
(қолы)
_________________________ _____________________
Хатшы: _________________________ ____________________
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
21-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" _____
Аттестаттау комиссиясы отырысының №________ хаттамасынан үзінді
______________________________________________________________
(комиссияның толық атауын көрсетіңіз)
Біліктілік санатын беру (растау) нәтижелері бойынша Комиссияның шешімі
______________________________________________________
әдістемелік кабинет (орталық), білім беру ұйымы басшысының (басшы
орынбасарының), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді/ келмейді
___________________________________________________
біліктілік санаты
Комиссия хатшысы
____________ ____________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 2 сәуірдегі
№ 72 бұйрығына
№ 2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 83 бұйрығымен
бекітілген
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары

6) для педагогов специальных организаций образования и специальных педагогов организаций образования:
"Предметные знания по профилю" – пятьдесят заданий;
7) для организаций технического и профессионального, послесреднего образования (учебно-производственных комбинатов):
преподавателей по общеобразовательным дисциплинам, общепрофессиональным и специальным дисциплинам, общегуманитарным и социально-экономическим дисциплинам, методистов, мастеров производственного обучения:
"Предметные знания" – пятьдесят заданий;
педагогов иных должностей:
"Основы педагогики и психологии" – пятьдесят заданий;
8) для первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров):
"Знание законодательства РК и нормативных правовых актов в области образования" – шестьдесят тестовых заданий;
9) для методистов методических кабинетов (центров):
"Методика преподавания, знание законодательства РК и нормативных правовых актов в области образования" – пятьдесят заданий.
7. Распределение баллов оценки знаний педагогов осуществляется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Результат ОЗП отображается в "личном кабинете" педагога на Платформе.
9. Педагоги, имеющие 30 (тридцать) и более лет педагогического стажа по профилю, при подтверждении ранее присвоенной квалификационной категории по новой системе освобождаются от сдачи ОЗП и проходят комплексное обобщение результатов деятельности.
При повышении квалификационной категории - проходят на общих основаниях.
Педагоги, имеющие 30 (тридцать) и более лет педагогического стажа по профилю, а также имеющие "первую", "высшую" категории по старой системе, при переходе на квалификационную категорию "педагог-модератор" освобождаются от сдачи ОЗП и проходят комплексное обобщение результатов деятельности.
При получении квалификационной категории "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" проходят на общих основаниях.
Педагоги всех должностей при подтверждении квалификационной категории "педагог-исследователь", "педагог-мастер" освобождаются от сдачи ОЗП, проходят комплексное обобщение результатов деятельности не более двух раз.
10. Результат ОЗП считается положительным при достижении пороговых уровней:
1) для педагогов всех должностей:
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
2) для первых руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров) – 70%;

6) арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері мен білім беру ұйымдарының арнайы педагогтері үшін:
"бейіні бойынша пәндік білім" - елу тапсырма;
7) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары (оқу-өндірістік комбинаттар) үшін:
жалпы білім беретін пәндер, жалпы кәсіптік және арнайы пәндер, жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндер бойынша оқытушылар, әдіскерлер, өндірістік оқыту шеберлері:
"Пәндік білім" – елу тапсырма;
басқа лауазымдардың педагогтері үшін:
"Педагогика және психология негіздері" - елу тапсырма;
8) білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) бірінші басшылары, басшының орынбасарлары үшін:
"Қазақстан Республикасының заңнамасын және білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу" бағыты бойынша - алпыс тест тапсырмасы:
9) әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін:
"Оқыту әдістемесі, Қазақстан Республикасының заңнамасын және білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерін білу" - елу тапсырма.
7. Педагогтердің білімін бағалау балдарын бөлу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. ПББ нәтижелері Платформадағы педагогтің "жеке кабинетінде" көрсетіледі.
9. Бейіні бойынша 30 (отыз) және одан да көп жыл педагогикалық өтілі бар педагогтер жаңа жүйе бойынша бұрын берілген біліктілік санатын растаған кезде ПББ тапсырудан босатылады және қызмет нәтижелерін кешенді қорытудан өтеді.
Біліктілік санатын арттыру кезінде - жалпы негізде өтеді.
Бейіні бойынша 30 (отыз) және одан да көп жыл педагогикалық өтілі бар, сондай-ақ ескі жүйе бойынша "бірінші", "жоғары" санатты педагогтер "педагог-модератор" біліктілік санатына ауысқан кезде ПББ тапсырудан босатылады және қызмет нәтижелерін кешенді қорытудан өтеді.
"Педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санатын алған кезде жалпы негіздерде өтеді.
Барлық лауазымдардың педагогтері "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санатын растау кезінде ПББ тапсырудан босатылады, қызмет нәтижелерін екі реттен артық емес кешенді жалпылаудан өтеді.
10. ПББ нәтижесі шекті деңгейге жеткен кезде оң деп саналады:
1) барлық лауазымдағы педагогтер үшін:
"педагог" біліктілік санаты - 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты - 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты - 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты - 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты - 90%.
2) білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) бірінші басшылары, басшысының орынбасарлары үшін – 70%;

2) соответствует действующей квалификационной категории;
3) соответствует квалификационной категории ниже действующей квалификационной категории.
42. Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Выписка из Протокола по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам отправляется на электронную почту педагогу. Список педагогов, прошедших аттестацию, публикуется на интернет-ресурсе аттестующего органа.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги
43. Подача документов для аттестации осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Для прохождения аттестации педагогом с 1 сентября по 31 декабря текущего учебного года подается заявление по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
44. Государственная услуга оказывается организациями образования, отделами образования районов и городов областного значения, управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, Комитетом среднего образования, Министерством просвещения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
45. Государственная услуга оказывается через Платформу.
При подаче документов через Платформу в "личный кабинет" услугополучателя в течение одного рабочего дня поступает уведомление о приеме заявления на прохождение аттестации по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам или уведомление об отказе о дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В случае поступления заявления через Платформу после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, заявление регистрируется следующим рабочим днем.
При предоставлении неполного пакета документов, предусмотренных Перечнем основных требований или документов с истекшим сроком действия, выдается отказ в приеме документов по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При оказании государственной услуги требуется получение согласия услугополучателя на оказание услуги, также предусмотрена отправка автоматических уведомлений услугополучателю о приеме заявления на прохождение аттестации, решения Комиссии по аттестации.
46. Материалы (портфолио) педагога, отражающие доказательства деятельности и достижений, формируются автоматически в "личном кабинете" на Платформе через сбор и обработку документов (сведений) из различных баз данных.
Педагог отслеживает результаты собственной профессиональной деятельности, получает уведомление об итогах комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, результат ОЗП, выписку из протокола решения Комиссии на Платформе.

2) қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді;
3) қолданыстағы біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді.
42. Комиссия шешімі осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес хаттамамен рәсімделеді. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамадан үзінді көшірме педагогтің электрондық поштасына жіберіледі. Аттестаттаудан өткен педагогтердің тізімі аттестаттаушы органның интернет-ресурсында жарияланады.
2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
43. Аттестаттау үшін құжаттарды беру осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне (бұдан әрі - Негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес жүзеге асырылады.
Аттестаттаудан өту үшін педагог ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 31 желтоқсанына дейін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
44. Мемлекеттік қызметті білім беру ұйымдары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, Орта білім беру комитеті, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі (бұдан әрі – қызмет көрсетуші) көрсетеді.
45. Мемлекеттік қызмет Платформа арқылы көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының "Жеке кабинетіне" Платформа арқылы құжаттарды беру кезінде бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдау туралы хабарлама немесе осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы хабарлама келіп түседі.
Өтініш платформа арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі.
Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар топтамасы немесе қолданылу мерзімі өткен құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама келіп түседі.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушының қызмет көрсетуге келісімін алу талап етіледі, сондай-ақ аттестаттаудан өтуге өтінішті, аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімін қабылдау туралы көрсетілетін қызметті алушыға автоматты хабарламалар жіберу көзделген.
46. Педагогтің қызметі мен жетістіктерінің дәлелдерін көрсететін материалдар (портфолио) әртүрлі дерекқорлардан құжаттарды (мәліметтерді) жинау және өңдеу арқылы Платформадағы "жеке кабинетте" автоматты түрде қалыптастырылады.
Педагог өзінің кәсіби қызметінің нәтижелерін қадағалайды, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау қорытындылары туралы хабарламаны, ПББ нәтижесін, Платформада Комиссия шешімінің хаттамасынан үзінді алады.

47. Комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности проводится Комиссией соответствующего уровня.
48. Комиссии для проведения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности предоставляется доступ в "личный кабинет" педагога на Платформе в период с января по июнь или при необходимости в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования.
Комиссия не вправе вносить изменения или дополнения в материалы (портфолио) педагога.
49. Комиссия в течение трех рабочих дней размещает в "личном кабинете" педагога на Платформе выписку из Протокола заседания Комиссии по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Список педагогов, прошедших аттестацию, размещается на Платформе.
50. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" РК (далее – Закон).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 10, подпунктом 3) статьи 14, статьи 23 Закона центральный государственный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила актуализирует их и направляет услугодателям в Единый контакт-центр.
51. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

47. Қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды тиісті деңгейдегі Комиссия жүргізеді.
48. Комиссия қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды жүргізу үшін педагогтің "жеке кабинетіне" Платформада қаңтар мен маусым аралығында немесе қажет болған жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Комиссия педагогтің материалдарына (портфолиосына) өзгерістер немесе толықтырулар енгізуге құқылы емес.
49. Комиссия үш жұмыс күні ішінде педагогтің "жеке кабинетінде" осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені Платформада орналастырады.
Аттестаттаудан өткен педагогтердің тізімі Платформада орналастырылады.
50. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Заңның 10-бабының 5) тармақшасына, 14-бабының 3) тармақшасына, 23-бабына сәйкес орталық мемлекеттік орган осы Қағидаларға өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
51. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шағымдалған лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызмет алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

Сноска. Приложение 2 исключено в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 17.10.2017 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің 17.10.2017 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.