Об утверждении Правил классификации объектов информатизации и классификатор объектов информатизации
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13349.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила классификации объектов информатизации согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) классификатор объектов информатизации согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 135
Правила классификации объектов информатизации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила классификации объектов информатизации (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее - Закон) и определяют порядок проведения классификации объектов информатизации.

Ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидаларын және ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13349 болып тіркелді.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабы 11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидалары;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитетіне (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушысы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 135 бұйрығына 1-қосымша
Ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы № 418-V Қазақстан Республикасының заңы (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және ақпараттандыру объектілерін сыныптауды жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Основными принципами классификации объектов информатизации являются:
1) однозначность - объект информатизации относится к одной категории;
2) обоснованность – достоверность оценки параметра характеристики категории при проведении классификации объекта информатизации, подтверждается документально либо путем фактического осмотра;
3) осведомленность – собственники или владельцы объектов информатизации информируются о классе объектов информатизации;
4) динамичность - класс объекта информатизации изменяется на протяжении срока его эксплуатации;
5) прозрачность - процедуры классификации объекта информатизации, категории, характеристики категории, параметры характеристики категории и индикаторы параметров характеристики категории четко описаны, однозначно и корректно трактуемы всеми субъектами информатизации.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) идентификация объекта информатизации (далее - идентификация) - определение принадлежности объекта информатизации к одной из категорий классификатора объектов информатизации для целей дальнейшей классификации объекта информатизации;
2) классификация объекта информатизации (далее - классификация) - совокупность мероприятий по присвоению класса объекта информатизации;
3) класс объекта информатизации - градуированный уровень значимости объекта информатизации, присвоенный по результатам оценки соответствия схеме классификации объектов информатизации;
4) схема классификации объектов информатизации - способ оценки соответствия объектов информатизации требованиям класса объекта информатизации в рамках определенной категории;
5) аппаратные средства обработки и хранения данных - средства вычислительной техники, включая серверное оборудование, персональные рабочие станции, персональные переносные устройства и системы хранения данных;
6) общесистемное программное обеспечение - программный продукт, предназначенный для обеспечения эффективного управления аппаратными ресурсами технических средств, разработки и функционирования прикладного программного обеспечения, сервисных программных продуктов, информационных систем и интернет-ресурсов;
7) средства печати и копирования документов - совокупность сканирующих, копирующих и печатающих устройств;
8) параметр характеристики категории - критерий классификатора объектов информатизации, однозначно определяющий функциональные, технические, качественные либо эксплуатационные характеристики объекта информатизации;
9) индикатор параметра характеристики категории - мера оценки и измерения значения параметра характеристики категории;

2. Ақпараттандыру объектілерін сыныптаудың негізгі қағидаттары:
1) бір мағыналылық - ақпараттандыру объектісі бір санатқа жатды;
2) негізділік - ақпараттандыру объектісін сыныптауды жүргізуген кезде санат сипаттамасының параметрін бағалаудың деректілігі, құжатамамен немесе нақты тексеру жолымен расталады;
3) хабардарлық - ақпараттандыру объектілерінің иелері немесе иеленушілері ақпараттандыру объектілерінің сыныбы туралы хабарландырылады;
4) қарқындылық – ақпараттандыру объектісінің сыныбы оны пайдалану мерзімі ішінде өзгереді;
5) айқындық – ақпараттандыру объектісін сыныптау процедуралары, санаттар, санаттардың сипаттамалары, санат сипаттамасының параметрлері мен санат сипаттамалары параметрлерінің индикаторлары нақты сипатталған, барлық ақпараттандыру объектілері бір мағыналы және дұрыс тұжырымдайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру объектісін сәйкестендіру (бұдан әрі - сәйкестендіру) - ақпараттандыру объектісін бұдан әрі сыныптау мақсаттары үшін ақпараттандыру объектісінің ақпараттандыру объектілерін сыныптауыш санаттарының біреуіне жатқызу;
2) ақпараттандыру объектісін сыныптау (бұдан әрі-сыныптау) – ақпараттандыру объектісінің сыныбын беру жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
3) ақпараттандыру объектісінің сыныбы - ақпараттандыру объектілерін сыныптау схемасына сәйкестігін бағалау нәтижелері бойынша берілген ақпараттандыру объектісі маңыздылығының дәйектелген деңгейі;
4) ақпараттандыру объктілерін сыныптау схемасы – ақпараттандыру объектілерінің белгіленген санат шеңберіндегі ақпараттандыру объектісі тобының талаптарына сәйкестігін бағалау тәсілі;
5) деректерді өңдеу және сақтаудың аппараттық құралдары – серверлік-жабдықты, дербес жұмыс станцияларын, дербес тасымалдау құрылғыларын және деректерді сақтау жүйелерін қоса алғанда, есептеу техникасы құралдары;
6) жалпы жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету - техникалық құралдардың, қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу мен жұмыс істеуінің, сервистік бағдарламалық өнімдердің, ақпараттық жүйелер мен интернет-ресурстардың аппараттық ресурстарын тиімді басқаруды қамтамасыз етуге арналған бағдарламалық өнім;
7) құжаттарды басып шығару мен көшіру құралдары – сканерлеу, көшіру және басып шығару құрылғылар жиынтығы;
8) санаты сипаттау параметрлері – ақпараттандыру объектісінің функционалдық, техникалық, сапалық немесе пайдалану сипаттамаларын бір мағыналы анықтайтын ақпараттандыру объектілерін сыныптауыштың өлшемшарттары;
9) санат сипаттамасы параметрінің индикаторы – санат сипаттамасы параметрінің мәнін бағалау және өлшу шарасы;

10) категория - обобщенная группа объектов информатизации классификатора объектов информатизации, предназначенная для идентификации объекта информатизации, в соответствии с областью применения и его функциональным назначением;
11) характеристика категории - совокупность отличительных параметров классификатора объектов информатизации, характеризующих объект информатизации, суммарное значение которых определяет класс объекта информатизации;
12) составной параметр характеристики категории - совокупность однородных критериев, объединяющих в одном общем параметре несколько частных параметров, которые характеризуют определенные свойства объекта информатизации;
13) серверное помещение и его инженерная инфраструктура - комплекс помещений, предназначенных для размещения и функционирования серверного, сетевого оборудования и оборудования структурированных кабельных систем, а также средств связи, включая устройства передачи информации, локальные вычислительные сети, средства обеспечения доступа в Интернет и единую транспортную среду государственных органов.
4. Сервисный интегратор "электронного правительства" оказывает консультационную и практическую помощь государственным органам при классификации.
5. В целях классификации проводится оценка и сопоставление характеристик, возможностей и свойств объектов информатизации на основе структурных элементов классификатора объектов информатизации (далее - классификатор):
1) категории;
2) характеристик категории;
3) параметров характеристики категории;
4) индикаторов параметра характеристики категории.
6. Классификация осуществляется в рамках следующих категорий:
1) электронный информационный ресурс;
2) программное обеспечение:
прикладное программное обеспечение;
общесистемное программное обеспечение;
3) информационно-коммуникационная инфраструктура:
аппаратные средства обработки и хранения данных;
средства печати и копирования документов;
серверное помещение и его инженерная инфраструктура;
каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура.
7. Каждая характеристика категории содержит только один ключевой параметр характеристики категории.
8. Составной параметр характеристики категории содержит ссылки на параметры характеристики других категорий.
2. Порядок классификации объектов информатизации
9. Государственные органы проводят классификацию объектов информатизации "электронного правительства" в соответствии с настоящими Правилами и на основании классификатора объектов информатизации (далее - классификатор).
10. Собственники или владельцы негосударственных объектов информатизации проводят классификацию в соответствии с настоящими Правилами и на основании классификатора по собственной инициативе.

10) санат – ақпараттандыру объектісін қолдану саласы мен оның функционалдық мақсатына сәйкес сәйкестендіруге арналған ақпараттандыру объектілерін сыныптауышының жинақталған ақпараттандыру объектілерінің тобы;
11) санаттың сипаттамасы – сомалық мәні ақпараттандыру объектісінің тобын айқындайтын, ақпараттандыру объктісін сипаттайтын ақпараттандыру объектілерін сыныптауышының ерекшелендіру параметрлерінің жиынтығы;
12) санат сипаттамасының қосалқы параметрі - ақпараттандыру объктісінің белгілі ерекшеліктерін сипаттайтын бір жалпы параметрде бірнеше жеке параметрлерді біріктіретін біртекті өлшемшарттардың жиынтығы;
13) серверлік үй-жай мен оның инженерлік инфрақұрылымы – серверлік, желілік жабдықты және құрылымдалған кәбілдік жүйелер жабдығын, сондай-ақ ақпаратты жіберу құралдарын, локальдық есептеу желілерін, Интернетке және мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасына қолжетімділікті қамтамасыз ету құралдарын қоса алғанда, байланыс құралдарын орналастыру мен жұмыс істеуіне арналған үй-жайлар кешені.
4. "Электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы сыныптау кезінде мемлекеттік органдарға консультациялық және тәжірибелік көмек көрсетеді.
5. Сыныптау мақсатында ақпараттандыру объектілерін сыныптауышының (бұдан әрі - сыныптауыш) құрылымдық элементтері негізінде ақпараттандыру объектілерінің сипаттамаларын, мүмкіндіктері мен ерекшеліктерін бағалау және салыстыру жүргізіледі:
1) санатын;
2) санат сипаттамаларын;
3) санат сипаттамалары параметрлерін;
4) санат сипаттамалары параметрлерінің индикаторларын.
6. Сыныптау мынадай санаттар шеңберінде жүзеге асырылады:
1) электрондық ақпараттық ресурс;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету;
қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету;
жалпы жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым;
деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары;
құжаттарды басып шығару және көшіру құралдары;
серверлік үй-жай мен оның инженерлік инфрақұрылымы;
байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым.
7. Санаттардың әрбір сипаттамасы санат сипаттамасының тек қана бір басты параметрін қамтиды.
8. Санат сипаттамасының қосалқы параметрі басқа санаттар сипаттамаларының параметрлеріне сілтемелерді қамтиды.
2. Ақпараттандыру объектілерін сыныптау тәртібі
9. Мемлекеттік органдар "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін сыныптауды осы Қағидаға сәйкес ақпараттандыру объектілерін сыныптауышының негізінде (бұдан әрі - сыныптауыш) жүргізеді.
10. Мемлекеттік емес ақпараттандыру объектілерінің иелері немесе иеленушілері сыныптауды осы Қағидаға сәйкес және сыныптауыштың негізінде өз бастамасы бойынша жүргізеді.

11. Классификация производится по результатам идентификации.
12. Идентификация осуществляется путем отнесения объекта информатизации к наиболее подходящей по описанию категории в соответствии с описанием категорий классификатора согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
13. Классификация основана на последовательном рассмотрении и оценке характеристик категории и параметров характеристик категории, относящихся к определенной категории.
14. Класс присваивается по результатам оценки состояния объектов информатизации в соответствии с набором характеристик категории и параметров характеристик категории, являющихся уникальными для каждой категории.
15. При невозможности оценить параметр характеристики категории, выявить подходящий индикатор параметра категории либо обосновать выбранное значение параметра характеристики категории, выставляется минимальное значение параметра характеристики категории.
16. Каждый параметр характеристики категории имеет весовой коэффициент, определяемый в зависимости от уровня значимости параметра характеристики категории для оцениваемой характеристики категории.
17. Параметры характеристики категории в зависимости от уровня значимости делятся на:
1) ключевой - весовой коэффициент 1,5 балла;
2) основной - весовой коэффициент 1 балл;
3) базовый - весовой коэффициент 0,5 балла.
18. Суммарная оценка присваиваемых баллов индикаторов параметра характеристики категории, с учетом их весовых коэффициентов, определяет класс объекта информатизации.
19. Классификация объекта информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале "электронного правительства" проводится в автоматизированном режиме в соответствии с правилами регистрации информационных систем государственных органов, учета сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещения электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства", утверждаемыми в соответствии с подпунктом 30) статьи 7 Закона.
20. Классификация объекта информатизации "электронного правительства" проводится:
1) на этапе разработки архитектуры государственного органа;
2) при разработке проектной документации, конкурсной или технической документации, для государственных органов, не разрабатывающих архитектуру государственного органа;
3) в случае изменения свойств объекта информатизации, оказывающих влияние на рассматриваемые при классификации объекта информатизации характеристики категории и параметры характеристики категории, и наличия соответствующего документационного подтверждения изменений.

11. Сыныптау сәйкестендіру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
12. Сәйкестендіру ақпараттандыру объектісін сипаты бойынша осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес сыныптаушы санаттарының сипаттамасына барынша үйлесімдіге жатқызу жолымен жүзеге асырылады.
13. Сыныптау белгілі бір біліктілік санатына қатысты ақпараттандыру объектілерінің сипаттамасы мен параметрлерін дәйекті қарау және бағалау негізделген.
14. Класс әрбір біліктілік санаты үшін біреегй болып табылатын сипаттамалар және параметрлер жиынтығына сәйкес ақпараттандыру объектілерінің жай-күйін бағалау нәтижелері бойынша анықталады.
15. Егер параметрді бағалау, сәйкес келетін индикаторды айқындау немесе параметрдің таңдалған мағынасын негіздеу мүмкін болмаған жағдайда, параметрдің ең аз мағынасы қойылады.
16. Санат сипаттамасының әрбір параметрінің бағаланатын санат сипаттамасына арналған санат сипаттамасы параметрінің маңыздылығы деңгейіне байланысты айқындалатын салмақ коэффициенті болады.
17. Маңыздылық деңгейіне байланысты санат сипаттамасы параметрлері мыналарға бөлінеді:
1) басты – салмақ коэффициценті 1,5 бал;
2) негізгі - салмақ коэффициценті 1 бал;
3) базалық - салмақ коэффициценті 0,5 бал.
18. Санат сипаттамасы параметрлері индикаторларының берілетін балдарының сомалық бағасы олардың салмақ коэффициенттерін ескере отырып, ақпараттандыру объектісінің сыныбын анықтайды.
19. "Электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін сыныптау автоматты режимде Заңның 7-бабының 30) тармақшасына сәйкес бекітілетін Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерн тіркеу, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
20. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін сыныптау:
1) мемлекеттік органның архитектурасын әзірлеу кезеңінде;
2) мемлекеттік органның архитектурасын әзірлемейтін мемлекеттік органдарға арналған жобалау құжаттамасын, конкурстық немесе техникалық құжаттаманы әзірлеген кезден;
3) ақпараттандыру объектісін сыныптау кезінде қаралатын санат сипаттамалары мен санат сипаттамалары параметрлеріне ықпал ететін ақпараттандыру объектісінің ерекшеліктерін өзгерткен және өзгерістерді тиісті құжаттамалық растауы болған жағдайда жүргізіледі.

21. Сервисный интегратор "электронного правительства" на основании запроса собственников или владельцев негосударственных объектов информатизации оценивает корректность проведения классификации объектов информатизации.
22. Класс определяет объективный уровень значимости объекта информатизации для всех субъектов информатизации.
23. Класс определяется в целом для объекта информатизации с учетом его компонентов и составных частей.

21. "Электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы мемлекеттік емес ақпараттандыру объектілері иелерінің немесе иеленушілерінің сұрау салулары негізінде ақпараттандыру объектілерін сыныптауды жүргізу дұрыстығын бағалайды.
22. Сыныбы ақпараттандыру объектісінің барлық ақпараттандыру субъектілері үшін объективті маңыздылық деңгейін анықтайды.
23. Ақпараттандыру объектісі үшін сыныбы жалпы оның компоненттері мен қосалқы бөліктерін ескере отырып айқындалады.

24. Расчет класса объекта информатизации выполняется в соответствии со схемой классификации объектов информатизации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
25. Результаты классификации объектов информатизации используются для:
1) мониторинга и анализа состояния информатизации;
2) определения требований, применимых к определенному классу объектов информатизации в соответствии с едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона.
Приложение 1
к Правилам классификации
объектов информатизации
Описание категорий классификатора объектов информатизации
Код
Наименование категории классификатора объектов информатизации

24. Ақпараттандыру объектісінің сыныбын есептеу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ақпараттандыру объектілерін сыныптау схемасына сәйкес орындалады.
25. Ақпараттандыру объектілерін сыныптау нәтижелері:
1) ақпараттандырудың жай-күйін мониторингілеу және талдау;
2) Заңның 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілетін Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпаратық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес ақпараттандыру объектілерінің белгілі сыныбы үшін пайдаланылатын талаптарды анықтау үшін қолданылады.
Ақпараттандыру объектілерін
сыныптау қағидасына
1-қосымша
Ақпараттандыру объектілерін сыныптаушы санаттарының сипаттамасы
Коды
Ақпараттандыру объектілерін сыныптаушы санаттарының атауы

1. Электронный информационный ресурс
1.1.
Идентификационные данные физических и юридических лиц
1.2.
Данные о имуществе и имущественных правах физических и юридических лиц
1.3.
Данные об образовании и квалификации физических и юридических лиц
1.4.
Данные о родственных связях физических лиц
1.5.
Данные о взаимодействии с государственными органами
1.6.
Данные об объектах недвижимости
1.7.
Данные об объектах инфраструктуры
1.8.
Данные о транспортных средствах
1.9.
Данные о доходах и расходах
1.10.
Данные о деятельности государственных органов
1.11.
Данные о деятельности индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
1.12.
Данные о договорных и иных обязательствах
2. Прикладное программное обеспечение
2.1.
Универсальное прикладное программное обеспечение
2.1.1.
Стратегическое управление (SM, Strategy Management)
2.1.1.1.
Система бизнес-планирования (PLN, Business PlaNning system)
2.1.1.2.
Управление эффективностью предприятия (EPM, Enterprise Performance Management)
2.1.1.3.
Система поддержки принятия решений (DSS, Decision Support System)
2.1.1.4.
Система управления рисками (RMS, Risk Management System)
2.1.1.5.
Бизнес-аналитика (BI, Business Intelligence)
2.1.1.5.1.
Аналитическая обработка в реальном времени (OLAP, Online Analytical Processing)
2.1.1.5.2.
Система прогнозирования и моделирования (FMS, Forecasting and Modeling System)
5.1.1.5.3.
Средства формирования и агрегирования отчетности (ERMS, Enterprise Reporting Management Services)
2.1.2.
Управление финансово-хозяйственной деятельностью
2.1.2.1
Планирование ресурсов предприятия (ERP, Enterprise Resource Planning)
2.1.2.2.
Система управление персоналом (HRM, Human Resource Management)
2.1.2.2.1.
Система самообслуживания сотрудников (ESS, Employee Self-Service Management)
2.1.2.2.2.
Система управления корпоративным обучением (ELMS, Enterprise Learning Management System)
2.1.2.2.3.
Система учета рабочего времени (TTS, Time Tracking Software)
2.1.2.2.4.
Система кадрового учета (PPS, Payroll Processing System)
2.1.2.2.5.
Управление талантами, карьерой и преемственностью персонала (TMS, Talent Management System)
2.1.2.2.6.
Управление вознаграждениями (CMMS, CoMpensation Management System)
2.1.2.2.7.
Управление льготами и социальными программами (BMS, Benefits Management System)
2.1.2.2.8.
Система управление командировками (TRMS, TRavel Management System)
2.1.2.2.9.
Система подбора и наема персонала (RMS, Recruiting Management System)
2.1.2.2.10.
Система управления безопасностью труда и охраны здоровья (EHSS, Enterprise Health Safety System)
2.1.2.2.11.
Управление эффективностью оценка и аттестация персонала (PMS, Performance Management System)

1. Электронды ақпараттық ресурс
1.1.
Жеке және заңды тұлғалардың сәйкестендеру деректері
1.2.
Жеке және заңды тұлғалардың мүліктері мен мүліктік құқықтары туралы деректер
1.3.
Жеке және заңды тұлғалардың білімі мен біліктілігі туралы деректер
1.4.
Жеке тұлғалардың туыстық байланыстары туралы деректер
1.5.
Мемлекеттік органдармен өзара әрекеттістік туралы деректер
1.6.
Жылжымайтын мүлік объектілері туралы деректер
1.7.
Инфрақұрылым объектілері туралы деректер
1.8.
Көлік құралдары туралы деректер
1.9.
Кірістер мен шығыстар туралы деректер
1.10.
Мемлекеттік органдардың қызметі туралы деректер
1.11.
Жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың қызметі туралы деректер
1.12.
Шарттық және өзге міндеттемелер туралы деректер
2. Қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру
2.1.
Әмбебап қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру
2.1.1.
Стратегиялық басқару (SM, Strategy Management)
2.1.1.1.
Бизнес-жоспарлау жүйесі (PLN, Business PlaNning system)
2.1.1.2.
Кәсіпорынның тиімділігін басқару (EPM, Enterprise Performance Management)
2.1.1.3.
Шешімдер қабылдауды қолдау жүйесі (DSS, Decision Support System)
2.1.1.4.
Тәуекелдерді басқару жүйесі (RMS, Risk Management System)
2.1.1.5.
Бизнес-аналитика (BI, Business Intelligence)
2.1.1.5.1.
Нақты уақыттағы талдамалық өңдеу (OLAP, Online Analytical Processing)
2.1.1.5.2.
Болжам және үлгілеу жүйесі (FMS, Forecasting and Modeling System)
2.1.1.5.3.
Есептемені қалыптастыру және агрегирлеу құралдары (ERMS, Enterprise Reporting Management Services)
2.1.2.
Қаржы-шаруашылық қызметті басқару
2.1.2.1.
Кәсіпорынның ресурстарын жоспарлау (ERP, Enterprise Resource Planning)
2.1.2.2.
Персоналды басқару жүйесі (HRM, Human Resource Management)
2.1.2.2.1.
Қызметкерлердің өзіне-өзі қызмет көрсету жүйесі (ESS, Employee Self-Service Management)
2.1.2.2.2.
Корпоративтік оқытуды басқару жүйесі (ELMS, Enterprise Learning Management System)
2.1.2.2.3.
Жұмыс уақытын есептеу жүйесі (TTS,Time Tracking Software)
2.1.2.2.4.
Кадрлық есеп жүйесі (PPS, Payroll Processing System)
2.1.2.2.5.
Персоналдың дарынын, карьерасын және жалғастырушылығын басқару (TMS, Talent Management System)
2.1.2.2.6.
Сыйақыларды басқару (CMMS, CoMpensation Management System)
2.1.2.2.7.
Жеңілдікті және әлеуметтік бағдарламаларды басқару (BMS, Benefits Management System)
2.1.2.2.8.
Іс-сапарларды басқару жүйесі (TRMS, TRavel Management System)
2.1.2.2.9.
Персоналды таңдау және қабылдау жүйесі (RMS, Recruiting Management System)
2.1.2.2.10.
Еңбек қауіпсіздігі мен денсаулық қорғауды басқару жүйесі (EHSS, Enterprise Health Safety System)
2.1.2.2.11.
Персоналды бағалау және аттестаттау тиімділігін басқару (PMS, Performance Management System)

2.1.2.2.12.
Развитие персонала и управление кадровым резервом (PDS, Personnel Development System)
2.1.2.3.
Система юридического и правового обеспечения (LMLSS, Legal Management and Legal Support System)
2.1.2.4.
Финансовые информационные системы (FIS, Financial Information System)
2.1.2.4.1.
Автоматизированная система расчета (Billing Management System, BMS)
2.1.2.4.2.
Система автоматизации бухгалтерского учета (AMS, Accounting Management System)
2.1.2.4.3.
Система управления страхованием (ISMS, InSurance Management Systems)
2.1.2.4.4.
Система управления инвестициями (IVMS, InVestment Management Systems)
2.1.2.4.5.
Система управления платежами (PYMS, PaYment Management Systems)
2.1.2.4.6.
Система управления налогами (TXMS, TaXation Management System)
2.1.2.5.
Ситуационный центр (SOC, Security Operation Center)
2.1.2.6.
Система управления ИТ-службой (ITSM, Information Technology Service Management)
2.1.2.7.
Средства управления уровнем сервиса (SLM, Service Level Management)
2.1.2.8.
Оповещения и инструменты мониторинга (AMT, Alerts and Monitoring Tools)
2.1.2.9.
Управление неисправностями (FMS, Fault Management System)
2.1.2.10.
Управление активами по информатизации (ITAMS, IT Asset Management System)
2.1.2.11.
Управление лицензиями (LMS, License Management System)
2.1.2.12.
Средства службы поддержки (SDT, Service Desk Tools)
2.1.2.13.
Система управления закупками (PSS, Procurement Planning System)
2.1.2.14.
Управление производственными активами (EAM, Enterprise Asset Management)
2.1.2.14.1
Система организации аукционов и сбором средств (AFMS, Auction and Fundraiser Management Software)
2.1.2.14.2.
Система управления капитальным строительством (CCMS, Capital Construction Management System)
2.1.2.14.3.
Средства управления коммунальной собственностью (UMS, Utilities Management System)
2.1.2.15.
Система управления проектами (EPPM, Enterprise Project and Portfolio Management)
2.1.2.16.
Управление логистикой и дистрибуцией (LDM, Logistics and Distribution Management)
2.1.2.16.1.
Управление цепочками поставок (SCM, Supply Chain Management)
2.1.2.16.2.
Управление взаимоотношениями с поставщиками (SRM, Supplier Relationship Management)
2.1.2.16.3.
Логистические информационные системы (LGMS, Logistics Management System)
2.1.2.16.4.
Система управления складом (WMS, Warehouse management)
2.1.2.17.
Система безопасности и контроля автотранспорта (TMS, Transportation Management Systems)
2.1.17.1.
Система управления транспортных средств и вооружения (MRO, Maintenance, Repair and Operations)
2.1.2.17.2.
Система управления автохозяйством (FMS, Fleet Management System)
2.1.17.3.
Комплексное управление ремонтами (TPM, Total Productive Maintenance)

2.1.2.2.12.
Персоналды дамыту және кадрлық резервті басқару (PDS, Personnel Development System)
2.1.2.3.
Заң және құқықтық қамсыздандыру жүйесі (LMLSS, Legal Management and Legal Support System)
2.1.2.4
Қаржы ақпараттық жүйелер (FIS, Financial Information System)
2.1.2.4.1.
Автоматтандырылған есептеу жүйесі (Billing Management System, BMS)
2.1.2.4.2.
Бухгалтерлік есепті автоматтандыру жүйесі (AMS, Accounting Management System)
2.1.2.4.3.
Сақтандыруды басқару жүйесі (ISMS, InSurance Management Systems)
2.1.2.4.4.
Инвестицияларды басқару жүйесі (IVMS, InVestment Management Systems)
2.1.2.4.5.
Төлемдерді басқару жүйесі (PYMS, PaYment Management Systems)
2.1.2.4.6.
Салықтарды басқару жүйесі (TXMS, TaXation Management System)
2.1.2.5.
Ахуалдық орталық (SOC, Security Operation Center)
2.1.2.6.
ИТ-қызметті басқару жүйесі (ITSM, Information Technology Service Management)
2.1.2.7.
Сервис деңгейін басқару құралдары (SLM, Service Level Management)
2.1.2.8.
Жария ету және мониторинг құралдары (AMT, Alerts and Monitoring Tools)
2.1.2.9.
Ақаулықтарды басқару (FMS, Fault Management System)
2.1.2.10.
Ақпараттандыру бойынша активтерді басқару (ITAMS, IT Asset Management System)
2.1.2.11.
Лицензияларды басқару (LMS, License Management System)
2.1.2.12.
Қолдау қызметінің құралдары (SDT, Service Desk Tools)
2.1.2.13.
Сатып алуларды басқару жүйесі (PSS, Procurement Planning System)
2.1.2.14.
Өндірістік активтерді басқару (EAM, Enterprise Asset Management)
2.1.2.14.1.
Аукциондарды ұйымдастыру және қаражат жинау жүйесі (AFMS, Auction and Fundraiser Management Software)
2.1.2.14.2.
Күрделі құрылысты басқару жүйесі (CCMS, Capital Construction Management System)
2.1.2.14.3.
Коммуналдық меншікті басқару құралдары (UMS, Utilities Management System)
2.1.2.15.
Жобаларды басқару құралдары (EPPM, Enterprise Project and Portfolio Management)
2.1.2.16.
Логистика мен дистрибуцияны басқару (LDM, Logistics and Distribution Management)
2.1.2.16.1.
Жеткізулер тізбегін басқару (SCM, Supply Chain Management)
2.1.2.16.2.
Жеткізушілермен өзара әрекеттестікті басқару (SRM, Supplier Relationship Management)
2.1.2.16.3.
Логистикалық ақпараттық жүйелер (LGMS, Logistics Management System)
2.1.2.16.4.
Қойманы басқару жүйесі (WMS, Warehouse management)
2.1.2.17.
Автокөлік қауіпсіздігі мен оны бақылау жүйесі (TMS, Transportation Management Systems)
2.1.2.17.1.
Көлік құралдары мен құралдандыруды басқару жүйесі (MRO, Maintenance, Repair and Operations)
2.1.2.17.2.
Автошаруашылықты басқару жүйесі (FMS,Fleet Management System)
2.1.2.17.3.
Жөндеулерді кешенді басқару (TPM, Total Productive Maintenance)

2.1.3.
Информационное обеспечение деятельности (IMS, Information Management System)
2.1.3.1.
Управление корпоративной информацией (ECM, Enterprise Content Management)
2.1.3.2.
Базы знаний (KBS, Knowledge Base System)
2.1.3.3.
Информационно-справочная система (RMS, Reference Management System)
2.1.3.4.
Информационно-поисковая система (IRS, Information Retrieval Systems)
2.1.3.5.
Электронные словари (EDS, Electronic Dictionary Software)
2.1.3.6.
Система управления записями (RM, Records Management)
2.1.4.
Система управления производством (MES, Manufacturing Execution System)
2.1.4.1.
Диспетчерское управление и сбор данных (SCADA, Supervisory Control and Data Acquisition)
2.1.4.2.
Система мониторинга производственных процессов (MMPS, Monitoring of Manufacturing Processes System)
2.1.4.3.
Средства кодирования товарной информации (PCLS, Product Coding and Labeling Software)
2.1.4.3.1.
Средства бар-кодирования (BCS, Bar Coding Software)
2.1.4.3.2.
Средства маркировки (LMS, Label Making Software)
2.1.4.4.
Диспетчеризация производства и оперативный учет продукции (CAM, Computer-Aided Manufacturing)
2.1.5.
Обеспечение деятельности
2.1.5.1.
Система поддержки операций (OSS, Operation Support System)
2.1.5.2.
Оперативное управление внутренним контролем (OPCS, Operation Process Control System)
2.1.5.3.
Система управления проектами (PMS, Project Management System)
2.1.5.4.
Система электронного документооборота (DMS, Document Management System)
2.1.5.5.
Управление и контроль поручений (TKMS, TasK Management Software)
2.1.6.
Управление взаимоотношениями с потребителями (CRM, Customer Relationship Management)
2.1.6.1.
Система контакт-центра (CCCS, Customer Contact Center System)
2.1.6.2.
Система центров обслуживания потребителей (CECS, Customer Engagement Center System)
2.1.6.3.
Дистанционное обслуживание (CSAS, Customer Service Automation System)
2.1.6.4.
Анализ информации о потребителях (CIA, Customer Information Analysis)
2.1.6.5.
Управление клиентами и счетами (CAM, Customer Account Management)
2.1.6.6.
Анализ общественного мнения (SRM, Social Relationship Management)
2.1.6.7.
Управление контактами и профилем потребителей (CCPM, Customer Contact and Profile Management)
2.1.6.8.
Обратная связь c потребителями (EFM, Enterprise Feedback Management)
2.1.6.9.
Управления электронной очередью (EQMS, Electronic Queue Management Systems)
2.1.6.10.
Средства анкетирования и опроса (OSM, Online Survey Management)
2.1.6.11.
Система управления рассылками (CAMS, CAmpaign Management System)
2.1.7.
Пользовательские и подручные средства (USR, Users Tools)

2.1.3.
Қызметті ақпараттық қамсыздандыру (IMS, Information Management System)
2.1.3.1.
Корпоративтік ақпаратты басқару (ECM, Enterprise Content Management)
2.1.3.2.
Білімдер базалары (KBS, Knowledge Base System)
2.1.3.3.
Ақпараттық-анықтамалық жүйе (RMS, Reference Management System)
2.1.3.4.
Ақпараттық-іздеу жүйесі (IRS, Information Retrieval Systems)
2.1.3.5.
Электрондық сөздіктер (EDS, Electronic Dictionary Software)
2.1.3.6.
Жазбаларды басқару жүйесі (RM, Records Management)
2.1.4.
Өндірісті басқару жүйесі (MES, Manufacturing Execution System)
2.1.4.1.
Диспетчерлік басқару және деректерді жинау (SCADA, Supervisory Control and Data Acquisition)
2.1.4.2.
Өндірістік үдерістер мониторингінің жүйесі (MMPS, Monitoring of Manufacturing Processes System)
2.1.4.3.
Тауарлық ақпаратты кодтау құралдары (PCLS, Product Coding and Labeling Software)
2.1.4.3.1.
Бар-кодтау құралдары (BCS, Bar Coding Software)
2.1.4.3.2.
Таңбалау құралдары (LMS, Label Making Software)
2.1.4.4.
Өндірісті диспетчерлендіру және өнімді жедел есепке қою (CAM, Computer-Aided Manufacturing)
2.1.5.
Қызметті қамсыздандыру
2.1.5.1.
Операцияларды қолдау жүйесі (OSS, Operation Support System)
2.1.5.2.
Ішкі бақылауды жедел басқару (OPCS, Operation Process Control System)
2.1.5.3.
Жобаларды басқару жүйесі (PMS, Project Management System)
2.1.5.4.
Электрондық құжат алмасу жүйесі (DMS, Document Management System)
2.1.5.5.
Тапсырмаларды басқару және бақылау (TKMS, TasK Management Software)
2.1.6.
Тұтынушылармен өзара қатынасты басқару (CRM, Customer Relationship Management)
2.1.6.1.
Байланыс-орталығы жүйесі (CCCS, Customer Contact Center System)
2.1.6.2.
Тұтынушыларға қызмет көрсету орталықтары жүйесі (CECS, Customer Engagement Center System)
2.1.6.3.
Дистанциялық қызмет көрсету (CSAS, Customer Service Automation System)
2.1.6.4.
Тұтынушылар туралы ақпаратты талдау (CIA, Customer Information Analysis)
2.1.6.5.
Клиенттер мен шоттарды басқару (CAM, Customer Account Management)
2.1.6.6.
Қоғамдық пікірді талдау (SRM, Social Relationship Management)
2.1.6.7.
Тұтынушылардың байланыстары мен профильдерін басқару (CCPM, Customer Contact and Profile Management)
2.1.6.8.
Тұтынушалырмен кері байланыс (EFM, Enterprise Feedback Management)
2.1.6.9.
Электрондық кезекті басқару (EQMS, Electronic Queue Management Systems)
2.1.6.10.
Сауалнама жүргізу және сұрастыру құралдары (OSM, Online Survey Management)
2.1.6.11.
Жіберілімдерді басқару жүйесі (CAMS, CAmpaign Management System)
2.1.7.
Пайдаланушылық және көмекші құралдар (USR, Users Tools)

3.2.2.
Средства аппаратной виртуализации (HVS, Hardware Virtualization Software)
3.2.3
Средства программной виртуализации (SWVS, SoftWare Virtualization Software)
3.2.4.
Средства виртуализации хранилищ данных (STVS, STorage Virtualization Software)
3.3.
Управление корпоративными мобильными устройствами (EMM, Enterprise Mobile Management)
3.3.1.
Платформа для корпоративных мобильных приложений (MEAP, Mobile Enterprise Application Platform)
3.3.2.
Средства управления мобильными устройствами (MDMS, Mobile Device Management Software)
3.4.
Геоинформационная система (GIS, Geographic Information System )
3.5.
Управление данными (DM, Data Management)
3.5.1.
Система управления базами данных (DBMS, Data Base Management System)
3.5.2.
Хранилище данных (DW, Data Warehouse)
3.5.3.
Управление основными данными (MDM, Master Data Management)
3.5.4.
Управление нормативно-справочной информацией (RDM, Reference Data Management)
3.5.5.
Система управления контентом (CMS, Content Management System)
3.5.6.
Средства управления формами ввода данных (EFMS, Electronic Forms Management Software)
3.5.7.
Средства потокового распознавания документов (OCRS, Optical Character Recognition Services)
3.5.8.
Средства извлечения, преобразования и загрузки данных (ETLS, Extract Transform Load Services)
3.5.9.
Управление качеством данных (DQM, Data Quality Management)
3.5.10.
Средства архивирования данных (AMS, Archive Management Tools)
3.5.11.
Средства резервного копирования (BMS, Backup Management Tools)
3.5.12.
Средства оптимизации хранения данных (SOT, Storage Optimization Tools)
3.5.13.
Средства сбора данных (DMT, Data Mining Tools)
3.5.14.
Средства конверсии данных (DCVT, Data ConVersion Tools)
3.5.15.
Средства сжатия данных (DCT, Data Compression Tools)
3.6.
Управление разработкой программного обеспечения (AMT, Application Management Tools)
3.6.1.
Средства разработки программного обеспечения (ADT, Application Development Tools)
3.6.2.
Средства управления жизненным циклом программного обеспечения (ALMS, AppLication Management Software)
3.6.3.
Средства тестирования программного обеспечения (ATS, Application Testing Software)
3.6.4.
Средства управления производительностью программного обеспечения (APMT, Application Performance Management Tools)
3.6.5.
Средства управления требованиями к программному обеспечению (RMT, Requirements Management Tool)
3.6.6.
Средства управления качеством программного обеспечения (QMSS, Quality Management System Software)
3.6.7.
Средства проектирования программного обеспечения (CASE, Computer-Aided Software Engineering)

3.2.2.
Аппараттық виртуализация құралдары (HVS, Hardware Virtualization Software)
3.2.3.
Бағдарламалық виртуализация құралдары (SWVS, SoftWare Virtualization Software)
3.2.4.
Деректер қоймаларын виртуализациялау құралдары (STVS, STorage Virtualization Software)
3.3.
Корпоративтік мобильдік құрылғыларды басқару (EMM, Enterprise Mobile Management)
3.3.1.
Корпоративтік мобильдік қосымшаларға арналған платформа (MEAP, Mobile Enterprise Application Platform)
3.3.2.
Мобильдік құрылғыларды басқару құралдары (MDMS, Mobile Device Management Software)
3.4.
Геоақпараттық жүйе (GIS, Geographic Information System )
3.5.
Деректерді басқару (DM, Data Management)
3.5.1.
Деректер қорын басқару жүйесі (DBMS, Data Base Management System)
3.5.2.
Деректер қоймасы (DW, Data Warehouse)
3.5.3.
Негізгі деректерді басқару (MDM, Master Data Management)
3.5.4.
Нормативтік-анықтамалық ақпаратты басқару (RDM, Reference Data Management)
3.5.5.
Контентті басқару жүйесі (CMS, Content Management System)
3.5.6.
Деректерді енгізу нысандарын басқару құралдары (EFMS, Electronic Forms Management Software)
3.5.7.
Құжаттарды ағындық тану құралдары (OCRS, Optical Character Recognition Services)
3.5.8.
Деректерді шығару, түрлендіру және жүктеу құралдары (ETLS, Extract Transform Load Services)
3.5.9.
Деректер сапасын басқару (DQM, Data Quality Management)
3.5.10.
Деректерді мұрағаттау құралдары (AMS, Archive Management Tools)
3.5.11.
Резервтік көшіру құралдары (BMS, Backup Management Tools)
3.5.12.
Деректерді сақтауды оңтайландыру құралдары (SOT, Storage Optimization Tools)
3.5.13.
Деректерді жинау құралдары (DMT, Data Mining Tools)
3.5.14.
Деректерді конверсиялау құралдары (DCVT, Data ConVersion Tools)
3.5.15.
Деректерді қысу құралдары (DCT, Data Compression Tools)
3.6.
Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеуді басқару (AMT, Application Management Tools)
3.6.1.
Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу құралдары (ADT, Application Development Tools)
3.6.2.
Бағдарламалық қамсыздандырудың өмірлік циклын басқару құралдары (ALMS, AppLication Management Software)
3.6.3.
Бағдарламалық қамсыздандыруды тестілеу құралдары (ATS, Application Testing Software)
3.6.4.
Бағдарламалық қамсыздандырудың өнімділігін басқару құралдары (APMT, Application Performance Management Tools)
3.6.5.
Бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптарды басқару құралдары (RMT, Requirements Management Tool)
3.6.6.
Бағдарламалық қамсыздандырудың сапасын басқару құралдары (QMSS, Quality Management System Software)
3.6.7.
Бағдарламалық қамсыздандыруды жобалау құралдары (CASE, Computer-Aided Software Engineering)

7.10.
Телефонный аппарат
7.11.
Телефонный фильтр
7.12.
Устройства внутренней связи (интерком, домофон)
Приложение 2
к Правилам классификации
объектов информатизации
Схема классификации объектов информатизации
1. Схема классификации электронного информационного ресурса:
Для электронного информационного ресурса устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с масштабом, целостностью и критичностью хранимой информации, в том числе:
1 класс (наивысший): первичный и (или) эталонный электронный информационный ресурс – недоступность, уничтожение или порча электронного информационного ресурса приводит к существенным негативным социальным, политическим или экономическим последствиям, и невозможности выполнять часть функций для пользователя электронного информационного ресурса;
2 класс: вторичный электронный информационный ресурс – недоступность, уничтожение или порча электронного информационного ресурса приводит к умеренным негативным социальным, политическим или экономическим последствиям, спаду производительности и (или) отсутствия возможности выполнять часть функций для пользователя электронного информационного ресурса;
3 класс (наименьший): операционный или производный электронный информационный ресурс – недоступность, уничтожение или порча электронного информационного ресурса не приводит к существенным последствиям для пользователя электронного информационного ресурса.
Классификационная характеристика категории 1 "электронного информационного ресурса"
Масштаб
Целостность
Критичность
Уровень класса
Высокий
[2,1;3]
Средний
[1,1;2]
Низкий
[0,5;1]
Высокий
[2,6;3,5]
Средний
[1,4;2,5]
Низкий
[0,4;1,3]
Высокий
[3,6;4,5]
Средний
[2,5;3,5]
Низкий
[1,2;2,4]
Первичные и эталонные электронные информационные ресурсы
X
X
X
Вторичные электронные информационные ресурсы
X
X
X
Операционный или производный электронный информационный ресурс
X
X
X
2. Схема классификации прикладного программного обеспечения:
Для прикладного программного обеспечения устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с охватом, сложностью, критичностью и ценностью функциональности прикладного программного обеспечения, в том числе:
1 класс (наивысший): высокоприоритетное прикладное программное обеспечение – критически важные информационные системы, интернет-ресурсы и программные продукты, нарушение или прекращение функционирования которых приводит к чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или к значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства, инфраструктуры Республики Казахстан или для жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории;
2 класс: среднеприоритетное прикладное программное обеспечение – масштабные межведомственные и ведомственные информационные системы, интернет-ресурсы и программные продукты, выход из строя которых приведет к снижению эффективности и результативности деятельности одного или нескольких государственных органов, и может нанести материальный ущерб, правительству, гражданам и коммерческим организациям Республики Казахстан;
3 класс (наименьший): малоприоритетное прикладное программное обеспечение – ведомственные типовые информационные системы, интернет-ресурсы и пользовательские программные продукты, выход из строя которых окажет минимальное влияние на деятельность одного государственного органа или его отдельных структурных подразделений.
Классификационная характеристика категории 2 "прикладное программное обеспечение"
Охват
Сложность
Критичность
Ценность
Уровень класса
Высокий

7.10.
Телефон аппараты
7.11.
Телефон фильтрі
7.12.
Ішкі байланыс құрылғылары (интерком, домофон)
Ақпараттандыру объектілерін
сыныптау қағидасына
2-қосымша
Ақпараттандыру объектілерін сыныптау схмасы
1. Электрондық ақпараттық ресурсты сыныптау схемасы:
Электрондық ақпараттық ресурс үшін сақталатын ақпараттың ауқымдылығымен, тұтастығымен және маңыздылығымен айқындалатын 3 сынып белгіленеді, оның ішінде:
1 сынып (ең жоғары): алғашқы және (немесе) эталонды электрондық ақпараттық ресурс – электрондық ақпараттық ресурстың қолжетімсіздігі, жойылуы немесе жарамсыздығы елеулі жағымсыз әлеуметтік, саяси немесе экономикалық салдарға және электрондық ақпараттық ресурсты пайдаланушы үшін функциялардың бөлігін орындау мүмкінсіздігіне әкеледі;
2 сынып: қайталама электрондық ақпараттық ресурс – электрондық ақпараттық ресурстың қолжетімсіздігі, жойылуы немесе жарамсыздығы орташа жағымсыз әлеуметтік, саяси немесе экономикалық салдарға, өнімділіктің төмендеуіне және (немесе) электрондық ақпараттық ресурсты пайдаланушы үшін функциялардың бөлігін орындау мүмкінсіздігіне әкеледі;
3 сынып (ең төмен): операциялық немесе туынды электрондық ақпараттық ресурс – электрондық ақпараттық ресурстың қолжетімсіздігі, жойылуы немесе жарамсыздығы электрондық ақпараттық ресурсты пайдаланушы үшін елеулі салдарға әкелмейді.
"Электрондық ақпараттық ресурс" 1-санатының сыныптамалық сипаттамасы
Ауқымы
Тұтастығы
Маңыздылығы
Сынып деңгейі
Жоғары [2.1;3]
Орташа [1.1;2]
Төмен [0.5;1]
Жоғары [2,6;3,5]
Орташа [1,4;2,5]
Төмен [0,4;1,3]
Жоғары [3,6;4,5]
Орташа [2,5;3,5]
Төмен [1,2;2,4]
Алғашқы және эталонды электрондық ақпараттық ресурс
X
X
X
Қайталама электрондық ақпараттық ресурс
X
X
X
Операциялық немесе туынды электрондық ақпараттық ресурс
X
X
X
2. Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді сыныптау схемасы:
Қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру функционалдығының қамтумен, күрделілігімен, маңыздылығымен және құндылығымен сәйкес айқындалатын қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру үшін 3 сынып белгіленеді, оның ішінде:
1 сынып (ең жоғары): басымдығы жоғары қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру – аса маңызды ақпараттық жүйелері, интернет-ресурстары мен бағдарламалық өнімдері жұмыс істеуінің бұзылуы немесе тоқтауы әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға немесе Қазақстан Республикасының қорғанысы, қауіпсіздігі, халықаралық қатынастары, экономикасы, шаруашылығының жеке салалары, инфрақұрылымы үшін немесе тиісті аумақтарда тұрып жатқан халықтың тіршілік әрекетіне елеулі жағымсыз салдарға әкеледі;
2 сынып: басымдығы орташа қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру – ауқымды ведомствоаралық және ведомстволық ақпараттық жүйелер, интернет-ресурстар мен бағдарламалық өнімдер, олардың істен шығуы бір немесе бірнеше мемлекеттік органдар қызметі тиімділігінің және нәтижелілігінің төмендеуіне әкеледі және Қазақстан Республикасының үкіметіне, азаматтарына және коммерциялық ұйымдарына материалдық залал келтіруі мүмкін;
3 сынып (ең төмен): басымдығы төмен қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру – ведомстволық үлгілік ақпараттық жүйелер, интернет-ресурстар мен пайдаланушылық бағдарламалық өнімдер, олардың істен шығуы бір мемлекеттік органның немесе оның жеке құрылымдық бөлімшесінің қызметіне ең төмен әсер етеді.
"Қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру" 2-санатының сыныптамалық сипаттамасы
Қамтуы
Күрделілігі
Сынып деңгейі

[1,6;2.5]
Средний
[1,1;1,5]
Низкий
[0,6;1]
Высокий
[2,1;3]
Средний
[1,1;2]
Низкий
[0,4;1]
Высокий
[3.1;4]
Средний
[2.1;3]
Низкий
[0.5;2]
Высокий
[2.6;3.5]
Средний
[1.6;2.5]
Низкий
[0.2;1.5]
Высокоприоритетное прикладное программное обеспечение
X
X
X
X
Среднеприоритетное прикладное программное обеспечение
X
X
X
X
Малоприоритетное прикладное программное обеспечение
X
X
X
X
3. Схема классификации общесистемного и обеспечивающего программного обеспечения:
Для общесистемного и обеспечивающего программного обеспечения устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с мощностью и универсальностью программного обеспечения, в том числе:
1 класс (наивысший): платформенное и обеспечивающее программное обеспечение – программное обеспечение промышленного масштаба, направленное на обеспечение разработки и эксплуатации прикладного программного обеспечения 1 и 2 класса;
2 класс (наименьший): системное программное обеспечение – программное обеспечение, направленное на обеспечение функционирования небольших рабочих групп и индивидуальных рабочих станций, а также прикладного программного обеспечения 3 класса.
Классификационная характеристика категории 3 "общесистемное и обеспечивающее программное обеспечение"
Мощность
Универсальность
Уровень класса
Высокий
[2,6;3]
Средний
[1,4;2,5]
Низкий
[1;1,3]
Высокий
[2,7;3,5]
Средний
[1,8;2,6]
Низкий
[1;1,7]
Платформенное и обеспечивающее программное обеспечение
X
X
Системное программное обеспечение
X
X
4. Схема классификации аппаратных средств обработки и хранения данных:
Для аппаратных средств обработки и хранения данных устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с мощностью и надежностью оборудования, в том числе:
1 класс (наивысший): Высокопроизводительные аппаратные средства обработки и хранения данных - оборудование, обладающее высокой степенью производительности и надежности;
2 класс: Среднепроизводительные аппаратные средства обработки и хранения данных - оборудование, имеющее среднестатистические характеристики производительности и специальные требования к надежности;
3 класс (наименьший): Малопроизводительные аппаратные средства обработки и хранения данных - оборудование, не соответствующее современным требованиям производительности и не имеющее специальных требований к надежности.
Классификационная характеристика категории 4 "аппаратные средства обработки и хранения данных"
Мощность
Надежность
Уровень класса
Высокий
[2,6;3,5]
Средний
[1,6;2,5]
Низкий
[0,3;1,5]
Высокий
[2,1;2,5]
Средний
[1,1;2]
Низкий
[0,2;1]
Высокопроизводительные аппаратные средства обработки и хранения данных
X
X
Среднепроизводительные аппаратные средства обработки и хранения данных
X
X
Малопроизводительные аппаратные средства обработки и хранения данных
X
X
5. Схема классификации средств печати и копирования документов:
Для средств печати и копирования документов устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с мощностью и универсальностью оборудования, в том числе:
1 класс (наивысший): Высокопроизводительные средства печати и копирования документов - оборудование, обладающее высокой степенью мощности и универсальностью для решения разноплановых задач;
2 класс: Среднепроизводительные средства печати и копирования документов - оборудование, имеющее среднестатистические характеристики мощности и умеренные требования к универсальности операций;
3 класс (наименьший): Малопроизводительные средства печати и копирования документов - оборудование, не имеющее высокой мощности и не обладающее расширенной универсальностью.
Классификационная характеристика категории 5 "средства печати и копирования документов"
Мощность
Универсальность
Уровень класса

Жоғары [1.6;2.5]
Орташа [1.1;1.5]
Төмен [0.6;1]
Жоғары [2.1;3]
Орташа [1.1;2]
Төмен [0.4;1]
Басымдығы жоғары қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру
X
X
Басымдығы орташа қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру
X
X
Басымдығы төмен қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру
X
X
кестенің жалғасы
Маңыздылығы
Құндылығы
Жоғары
[3.1;4]
Орташа
[2.1;3]
Төмен
[0.5;2]
Жоғары
[2.6;3.5]
Орташа
[1.6;2.5]
Төмен
[0.2;1.5]
X
X
X
X
X
X
3. Жалпы жүйелік және қамсыздандыру қамтамасыз етуді сыныптау схемасы:
Жалпы жүйелік және қамсыздандыру қамтамасыз ету үшін бағдарламалық қамтамасыз етудің қуаттылығы мен әмбебаптығына сәйкес айқындалатын 3 топ белгіленеді:
1 сынып (ең жоғары): тұғырнамалық және қамсыздандыру қамтамасыз ету – 1 және 2 топтағы қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеуге және пайдалануға бағытталған өнеркәсіптік ауқымды бағдарламалық қмтамасыз ету;
2 сынып (ең төмен): жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету - кіші жұмыс топтары мен жеке жұмыс станцияларының, сондай-ақ 3 топтағы қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған бағдарламалық қамтамасыз ету.
"Жалпы жүйелік және қамсыздандыру қамтамасыз ету" 3 санаттың сыныптау сипаттамасы
Қуаты
Әмбебаптылығы
Топ деңгейі
Жоғары [2,6;3]
Орташа [1,4;2,5]
Төмен [1;1,3]
Жоғары [2,7;3,5]
Орташа [1,8;2,6]
Төмен [1;1,7]
Тұғырнамалық және қамсыздандыру қамтамасыз ету
X
X
Жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету
X
X
4. Деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары сыныптамасының сызбасы:
Қуаты мен сенімділігіне сәйкес айқындалатын деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары үшін 3 сынып белгіленеді, оның ішінде:
1 сынып (ең жоғары): Өнімділігі жоғары деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары – өнімділік пен сенімділіктің жоғары деңгейі бар жабдықтар;
2 сынып: Өнімділігі орташа деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары – өнімділіктың орташа статистикалық сипаттамасы мен сенімділікке арнайы талаптары бар жабдықтар;
3 сынып (ең төменгі): Өнімділігі төмен деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары – өнімділік сипаттамасының заманауи талаптарына сәйкес келмейтін және сенімділікке арнайы талаптары жоқ жабдықтар.
"Деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары" 3-санатының сыныптамалық сипаттамасы
Қуаты
Сенімділігі
Сынып деңгейі
Жоғары [2.6;3.5]
Орта [1.6;2.5]
Төмен [0.3;1.5]
Жоғары [2.1;2.5]
Орта [1.1;2]
Төмен [0.2;1]
Өнімділігі жоғары деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары
X
X
Өнімділігі орташа деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары
X
X
Өнімділігі төмен деректерді өңдеу мен сақтаудың аппараттық құралдары
X
X
4. Құжаттарды басып шығару және көшіру схемасы:
Құжаттарды басып шығару және көшіру құралдары үшін бағдарламалық қамтамасыз етудің қуаттылығы мен әмбебаптығына сәйкес айқындалатын 3 топ белгіленеді, соның ішінде:
1 сынып (өте жоғары): Құжаттарды басып шығару және көшірудің жоғары өнімді құралдары: аралас міндеттерді шешуге арналған жоғары қуатты және әмбебеп жабдық;
2 сынып: Құжаттарды басып шығару және көшірудің орташа өнімді құралдары: орташа статистикалық қуат сипаттамалары мен операциялардың әмбебаптылығына қойылатын бірыңғай талаптары бар жабдық;
3 сынып (ең төмен): Құжаттарды басып шығару және көшірудің төмен өнімді құралдары: қуаты жоғары емес және әмбебаптығы кеңейтілмеген жабдық.
"Құжаттарды басып шығару және көшіру құралдары" 5 санаттың сыныптау сипаттамасы
Қуаты
Әмбебаптылығы
Сынып деңгейі

Высокий [2,2;3]
Средний [1,2;2,1]
Низкий [0,9;1,1]
Высокий [2,6;3]
Средний [1,6;2,5]
Низкий [1,1;1,5]
Высокопроизводительные средства печати и копирования документов
X
X
Среднепроизводительные средства печати и копирования документов
X
X
Малопроизводительные средства печати и копирования документов
X
X
6. Схема классификации серверного помещения и его инженерной инфраструктуры
Для серверного помещения и его инженерной инфраструктуры устанавливается 2 класса, которые определяются в соответствии с масштабом, мощностью и надежностью, в том числе:
1 класс (наивысший): – Базовые центры обработки данных – серверные помещения, обладающие необходимой мощностью, охлаждением, надежностью, пространством для возможного развития, и надлежащим уровнем физической безопасности, а также поддерживающие предоставление услуг для широкого круга клиентов на республиканском и местном уровне, в соответствии с существующими нормативно-техническими требованиями и передовыми практиками;
2 класс (наименьший): Вторичные центры обработки данных – серверные помещения, ограниченного масштаба и узкоспециализированного применения, не обладающие необходимыми характеристиками и широким набором возможностей и предоставляемых услуг.
Классификационная характеристика категории 6 "серверное помещение и его инженерная инфраструктура"
Масштаб
Мощность
Надежность
Уровень класса
Высокий [2,6;4]
Средний [0,8;2,5]
Низкий [0,7;1,5]
Высокий [2,6;4]
Средний
[2,1;2,5]
Низкий [1;2]
Высокий [1,6;2]
Средний [0,9;1,5]
Низкий [0;0,8]
Базовые центры обработки данных
X
X
X
Вторичные центры обработки данных
X
X
X
7. Схема классификации каналов связи и телекоммуникационной инфраструктуры
Для каналов связи и телекоммуникационной инфраструктуры устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с масштабом, мощностью и надежностью, в том числе:
1 класс (наивысший): Высокоприоритетные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура – масштабные, производительные и надежные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура, имеющие высокий уровень критичности для государства и (или) организации;
2 класс: Среднеприоритетные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура – узкоспециализированные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура ограниченного масштаба и мощности, имеющие средний уровень критичности для государства и (или) организации;
3 класс (наименьший): Малоприоритетные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура – локальные и ведомственные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура, имеющий низкий приоритет и критичность в масштабе государства и (или) организации.
Классификационная характеристика категории 7 "каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура"
Масштаб
Мощность
Надежность
Уровень класса
Высокий [2,1;3,5]

Жоғары [2,2;3]
Орташа [1,2;2,1]
Төмен [0,9;1,1]
Жоғары [2,6;3]
Орташа [1,6;2,5]
Төмен [1,1;1,5]
Құжаттарды басып шығару және көшірудің жоғары өнімді құралдары
X
X
Құжаттарды басып шығару және көшірудің орташа өнімді құралдары
X
X
Құжаттарды басып шығару және көшірудің төмен өнімді құралдары
X
X
6. Серверлік үй-жай мен оның инженерлік инфрақұрылымын сыныптау схемасы
Ауқымына, қуаты мен сенімділігіне сәйкес айқындалатын серверлік үй-жай мен оның инженерлік инфрақұрылымы үшін 2 сынып белгіленеді, оның ішінде:
1 сынып (ең жоғары): – Деректерді өңдеудің базалық орталықтары – ықтимал даму және физикалық қауіпсіздіктің тиісті деңгейі үшін қажетті қуаты, салқындауы, сенімділігі, кеңістігі бар, сондай-ақ қолданыстағы нормативтік-техникалық тааптар мен озық тәжірибелерге сәйкес республикалық және жергілікті деңгейде кең ауқымды клиенттер тобы үшін қызметтер ұсынуды сүйемелдейтін серверлік үй-жайлар;
2 сынып (ең төмен): Деректерді өңдеудің қосалқы орталықтары – ауқымы шектеулі және қажетті сипаттамалары және мүмкіндіктер мен ұсынылатын қызметтердің кең ауқымды жиынтығы жоқ тар шеңберде мамандандырылған қолдануы бар серверлік үй-жайлар;
"Серверлік үй-жай мен оның инженерлік инфрақұрылымы" 3-санатының сыныптамалық сипаттамасы
Ауқымы
Қуаты
Сенімділігі
Сынып деңгейі
Жоғары [2.6;4]
Орта [0.8;2.5]
Төмен [0.7;1.5]
Жоғары [2.6;4]
Орта [2.1;2.5]
Төмен [1;2]
Жоғары [1.6;2]
Орта [0.9;1.5]
Төмен [0;0.8]
Деректерді өңдеудің базалық орталықтары
X
X
X
Деректерді өңдеудің қосалқы орталықтары
X
X
X
5. Байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылымды сыныптау схемасы
Ауқымына, қуаты мен сенімділігіне сәйкес айқындалатын байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым үшін 3 сынып белгіленеді, оның ішінде:
1 сынып (ең жоғары): Басымдылығы жоғары байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым – мемлекет және (немесе) ұйым үшін маңыздылығының жоғары деңгейі бар ауқымды, өнімді және сенімді байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым;
2 сынып: Басымдылығы орташа байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым – мемлекет және (немесе) ұйым үшін маңыздылығының орта деңгейі бар ауқымы мен қуаты шектеуі тар шеңбер мамандандырылған байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым;
3 сынып (ең төмен): Басымдылығы төмен байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым – мемлекет және (немесе) ұйым ауқымында басымдылығы мен маңыздылығы төмен жергілікті және ведомстволық байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым;
"Байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым" 7 санаттың сыныптау сипаттамасы
Ауқымы
Қуаты
Сенімділігі
Сынып деңгейі

Средний [1,5;2]
Низкий [0,3;1,4]
Высокий [2,1;3]
Средний [1,1;2]
Низкий [0,3;1]
Высокий [2,1;4]
Средний [1,3;2]
Низкий [0,4;1,2]
Высокоприоритетные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура
X
X
X
Среднеприоритетные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура
X
X
X
Малоприоритетные каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 135
Классификатор объектов информатизации
Категория
Характеристика категории
Параметр характеристики категории
Весовой коэффициент
Индикатор параметра категории
Балл
Категория 1
электронный
информационный
ресурс
1.1 Масштаб
Параметры
оценки:

Жоғары [1.5;2]
Орта [1;1.4]
Төмен [0.2;0.9]
Жоғары [2.1;3]
Орта [1.1;2]
Төмен [0.3;1]
Жоғары [2.1;4]
Орта [1.3;2]
Төмен [0.4;1.2]
Жоғары басымды байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым
X
X
X
Орташа басымды байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым
X
X
X
Төмен басымды байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 135 бұйрығына 2-қосымша
Ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышы
Санаты
Санат сипаттамасы
Санат сипаттамасының параметрі
Салмақ коэффициенті
Санат параметрінің индикаторы
Бал
1-санат электрондық ақпараттық ресурс
1.1 Ауқымы
Бағалау параметрлері:

Высокий - от 2,1 до 3
Средний - от
1,1 до 2
Низкий - от
0,6 до 1
1.1.1. Охват
1,5 (Ключевой)
Локальный - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности одного структурного подразделения организации
0,2
Отраслевой - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности в рамках отдельной отрасли, одной или нескольких организаций отрасли
0,6
Сквозной - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности нескольких организаций
0,8
Национальный - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности по нескольким отраслям в масштабе Республики Казахстан
1
Интернациональный - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности по одной либо нескольким отраслям в региональном и (или) международном масштабе
1,5
1.1.2. Сложность
0,5 (Базовый)
Каталог - содержит упорядоченную информацию исключительно об одном объекте данных
0,3
Матрица - содержит информацию об отношениях двух и более объектов данных
0,5

Жоғары – 2,1-ден 3-ке дейін
Ортша – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен – 0,6-дан 1-ге дейін
1.1.1 Қамту
1,5
(Басты)
Жергілікті – ұйымның бір құрылымдық бөлімшесі қызметінің жағдайы мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
0,2
Салалық – бір немесе бірнеше сала ұйымының жеке саласының шеңберіндегі қызметінің жағдайы мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
0,6
Аралық – бірнеше ұйым қызметінің жағдайы мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
0,8
Ұлттық – Қазақстан Республикасы аумағында бірнеше салалары бойынша қызметінің жағдайы мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
1
Интернационалдық – өңірлік және (немесе) халықаралық ауқымда бір не бірнеше салалар бойынша қызметінің жағдайы мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
1,5
1.1.2 Күрделілігі
0,5
(Базалық)
Каталог – тек бір деректер объектісі туралы тәртіпке келтірілген ақпараттан тұрады
0,3
Матрица – екі және одан көп деректер объектілері туралы ақпараттан тұрады
0,5

1.1.3 Период
обновления данных
1(Основной)
Ежегодно - данные крайне редко обновляются в рамках регламентированного ежегодного цикла либо по запросу
0,1
Ежеквартально - данные редко обновляются в рамках регламентированного ежеквартального цикла либо по запросу
0,2
Ежемесячно - данные ежемесячно обновляются в рамках регламентированного цикла либо по запросу
0,4
Еженедельно - данные обновляются регулярно на еженедельной основе в рамках еженедельной отчетности либо путем масштабного ввода данных
0,6
Ежедневно - данные обновляются в процессе выполнения операционной деятельности с внесением информации в течение одного дня
0,8
Ежечасно - данные обновляются в процессе выполнения операционной деятельности с задержками до часа
0,9
В режиме реального времени - данные обновляются в процессе выполнения операционной деятельности без задержек
1

1.1.3 Деректерді жаңарту мерзімі
1
(Негізгі)
Жыл сайын – деректер регламенттелген жыл сайынғы цикл шеңберінде немесе жасалған сұрау бойынша өте сирек жаңартылады
0,1
Тоқсан сайын - деректер регламенттелген цикл шеңберінде немесе жасалған сұрау бойынша өте сирек жаңартылады
0,2
Ай сайын - деректер регламенттелген цикл шеңберінде немесе жасалған сұрау бойынша ай сайын жаңартылады
0,4
Апта сайын – деректер апта сайын есептілік шеңберінде не деректерді ауқымды енгізу жолымен ап сайынғы негізде тұрақты жаңартылады
0,6
Күн сайын – деректербір күн ішінде ақпараттарды енгізе отырып, операциялық қызметті орындау процесінде жаңартылады
0,8
Сағат сайын – деректер бір сағатқа дейін кідірумен операциялық қызметті орындау процесінде жаңартылады
0,9
Нақты уақыт режимінде – деректер кідіріссіз операциялық қызметті орындау процесінде жаңартылады
1

1.2 Целостность
Параметры
оценки:
Высокий - от
3,1 до 4,5
Средний - от
1,6 до 3
Низкий - от
0,6 до 1,5
1.2.1 Полнота
хранимых данных
1,5 (Ключевой)
Минимальный - содержит не более 25 % от общего количества объектов предметной области, в том числе часть операционных данных, без архивных данных
0,2
Обрывистый - содержит не более 65 % от общего количества объектов предметной области, в том числе обрывистые операционные данные, без архивных данных
0,4
Частичный - содержит не более 85 % от общего количества объектов предметной области, в том числе частично либо полностью данные оперативного учета, но без архивных данных
0,7

1.2 Тұтастығы
Бағалау параметрі:
Жоғары – 3,1-ден 4,5-ға дейін
Орта – 1,6-дан 3-ке дейін
Төмен – 0,6-дан 1,5-ға дейін
1.2.1 Сақталатын деректердің толықтығы
1,5
(Басты)
Ең төмен - пәндік сала объектілерінің, оның ішінде операциялық деректер, мұрағаттық деректерсіз жалпы санының 25%-дан көп емесінен тұрады
0,2
Кідірісті – пәндік сала объектілерінің, оның ішінде кідірісті операциялық деректер, мұрағаттық деректерсіз жалпы санының 65%-дан көп емесінен тұрады
0,4
Ішінара – пәндік сала объектілерінің, оның ішінде ішінара немесе толық жедел есеп алу, бірақ мұрағаттық деректерсіз жалпы санының 85%-дан көп емесінен тұрады
0,7

Полноценный - содержит 85-100 % от общего количества объектов предметной области, в том числе архивные данные
1,5
1.2.2. Способ наполнения
0,5 (Базовый)
Ручной сбор, обработка и ввод - данные вручную собираются из нескольких независимых административных источников, обрабатываются и вводятся в электронный информационный ресурс
0,2
Ручной ввод - данные вручную вводятся в электронный информационный ресурс в месте и в процессе их возникновения
0,3
Автоматическая обработка - данные формируются путем сканирования бумажных документов или автоматической обработки данных, в том числе путем распознавания, загрузки шаблонных форм либо загрузки копий баз данных электронных информационных ресурсов и их частей
0,4
Автоматический сбор - данные формируются путем получения в автоматическом режиме из авторитетного первичного источника данных путем интеграции
0,5
1.2.3. Управляемость
0,5
(Базовый)
Бессистемный - не определен единый владелец или собственник электронного информационного ресурса, ресурс формируется обособлено несколькими структурными подразделениями или территориальными подразделениями, не утвержден регламент, регулирующий сбор данных и ведение электронного информационного ресурса
0
Интуитивный - неформально определен владелец или собственник электронного информационного ресурса, работы по наполнению ведутся согласованно по неформальной либо устной договоренности
0,2
Определенный - утвержден регламент, регулирующий сбор данных и ведение электронного информационного ресурса и определен формальный владелец или собственник электронного информационного ресурса
0,3
Управляемый - утвержден регламент, регулирующий сбор данных и ведение электронного информационного ресурса и определен формальный владелец или собственник электронного информационного ресурса, а ответственность за достоверность и актуальность данных электронного информационного ресурса определена требованиями законодательства Республики Казахстан
0,5
1.3 Критичность
Параметры
оценки:
Высокий - от
3,6 до 4,5
Средний - от 2,5 до 3,5
Низкий - от 1,2 до 2,4
1.3.1. Степень доступа
1,5
(Ключевой)
Общедоступный - электронные информационные ресурсы, которые предоставляются или распространяются их собственником или владельцем без указания условий доступа или их использования, а также сведения, доступ к которым является свободным и не зависит от формы их представления и способа распространения
0,4
Конфиденциальный - электронные информационные ресурсы, содержащие сведения, не составляющие государственные секреты, но доступ, к которым ограничен законами Республики Казахстан либо их собственником или владельцем
0,8
Строго конфиденциальный - электронные информационные ресурсы, содержащие персональные данные граждан и нерезидентов Республики Казахстан
1
Секретный - электронные информационные ресурсы отнесенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах к электронным информационным ресурсам, содержащим сведения, составляющие государственные секреты
1,5

Толық - пәндік сала объектілерінің, оның ішінде мұрағаттық деректерінің жалпы санының 85-100%-нан тұрады
1,5
1.2.2 Толықтыру әдісі
0,5
(Базалық)
Қолмен жинау, өңдеу және енгізу - деректер бірнеше тәуелсіз әкімшілік көздерден қолмен жиналады, өңделеді және электрондық ақпараттық ресурстарға енгізіледі
0,2
Қолмен енгізу – деректер олардың туындау орнында және процесінде электрондық ақпараттық ресурсқа қолмен енгізіледі
0,3
Автоматтандырылған өңдеу – деректер қағаз құжаттарды сканерден өткізу немесе деректерді автоматты түрде өңдеу арқылы, оның ішінде айырып тану, үлгілік нысандарды жүктеу не электрондық ақпараттық ресурстардың және олардың бөліктерінің деректер қорының көшірмесін жүктеу арқылы қалыптасады
0,4
Автоматты жинау – деректер ықпалдастыру арқылы беделді алғашқы көзден деректерді автоматтандырылған режимде алу жолымен қалыптасады
0,5
1.2.3 Басқарылушылығы
0,5
(Базалық)
Жүйесіз - электрондық ақпараттық ресурстың бірыңғай иесі немесе меншік иесі айқындалмаған, ресурс бірнеше құрылымдық бөлімшелерден немесе аумақтық бөлімшелерден бөлек құрылады, деректерді жинау және электрондық ақпараттық ресурсқа енгізуді реттейтін регламент бекітілмеген
0
Интуитивті – электрондық ақпараттық ресурстың иесі немесе меншік иесі ресми емес айқындалған, толтыру бойынша жұмыстар ресми емес не ауызша уағдаластық бойынша келісілген түрде жүргізіледі
0,2
Белгілі – деректерді жинау және электрондық ақпараттық ресурсқа енгізуді реттейтін регламент бекітілген және электрондық ақпараттық ресурстың иесі немесе меншік иесі ресми анықталған
0,3
Басқарылатын – деректерді жинау және электрондық ақпараттық ресурсқа енгізуді реттейтін регламент бекітілген және электрондық ақпараттық ресурстың иесі немесе меншік иесі ресми анықталған, ал электрондық ақпараттық ресурстың дұрыстығы мен өзектілігі үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарымен белгіленген
0,5
1.3 Маңыздылығы
Бағалау параметрі:
Жоғары – 3,6-дан 5-ке дейін
Орташа – 2,6-дан 3,5-ға дейін
Төмен – 1,3-тен 2,5-ға дейін
1.3.1 Қолжетімділік деңгейі
1,5
(Басты)
Жалпы қолжетімді - - электронные информационные ресурсы, которые предоставляются или распространяются их собственником или владельцем без указания условий доступа или их использования, а также сведения, доступ к которым является свободным и не зависит от формы их представления и способа распространения
0,4
Конфиденциальный - электронные информационные ресурсы, содержащие сведения, не составляющие государственные секреты, но доступ, к которым ограничен законами Республики Казахстан либо их собственником или владельцем
0,8
Қатаң құпия – Қазақстан Республикасы азаматтарының және резидент еместерінің дербес деректерінен тұратын электрондық ақпараттық ресурс
1
Құпия - Мемлекеттік құпиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтен тұратын электрондық ақпараттық ресурстарға жатқызылған электрондық ақпараттық ресурстар
1,5

1.3.2 Тип хранимых данных
1
(Основной)
Необработанные исходные данные - неструктурированные либо слабо структурированные электронные информационные ресурсы, хранимые в различных форматах, таких как изображение, видео и аудио файлы либо текстовые документы
0,2
Статистические и агрегированные данные - обработанные и агрегированные данные, обобщенные и (или) преобразованные из нескольких электронных информационных ресурсов
0,4
Аналитические данные - обработанные и структурированные данные из одного или нескольких административных источников, подготовленные для дальнейшего отбора и анализа
0,6
Транзакционные данные и метаданные - структурированные операционные данные, собранные по результатам деятельности или представляющие собой характеристики сущностей для целей их идентификации, поиска, оценки, управления ими
0,8
Основные и справочные данные (мастер-данные) – структурированные данные первичного учета объектов предметной области либо отраслевые и межведомственные (не системные) справочные данные и классификаторы, которые служат основой для принятия решений, относительно редко изменяются и не являются транзакционными
1

1.3.2 Сақталатын деректердің түрлері
1
(Негізгі)
Өңделмеген бастапқы деректер – сурет, бейне және аудио файлдар не мәтіндік құжаттар сияқты әртүрлі форматтарда сақталатын құрамдастырылмаған не әлсіз құрамдастырылған электрондық ақпараттық ресурстар
0,2
Статистикалық және біріктірілген деректер –қорытылған және (немесе) бірнеше электрондық ақпараттық ресурстардан түрлендірілген, өңделген және біріктірілген деректер
0,4
Талдамалы деректер – одан әрі іріктеу және талдау үшін дайындалған өңделген және бір немесе бірнеше әкімшілік көздерден құрамдастырылған деректер
0,6
Транзакциялық деректер және метадеректер – қызметтің нәтижелері бойынша жинақталған немесе оларды сәйкестендіру, іздеу, бағалау, оларды басқару мақсаттар үшін мәндердің сипаттамаларын білдіретін құрамдастырылған операциялық деректер
0,8
Негізгі және анықтамалық деректер (мастер-деректер) – пәндік саланың объектілерін бстапқы есепке алудың құрамдастырылған деректері не салалық және ведомствоаралық (жүйелік емес) анықтамалық деректер және сыныптауыштар, олар шешімдер қабылдау үшін негіз болады, сирек өзгереді және тарнзакциялық болып табылмайды
1

1.3.3 Значимость
1 (Основной)
Операционный - на основании данных электронного информационного ресурса принимаются ежедневные операционные решения и выполняются рутинные административные процедуры организации, и (или) реализационные функции государственных органов, в том числе оказание государственных услуг, исполнение информационных запросов и служебных документов, исполнение плановых документов и нормативных-правовых актов
0,6
Тактический - на основании данных электронного информационного ресурса принимаются среднесрочные тактические решения на годовой, полугодовой или ежеквартальный период и (или) выполняются контрольные функции государственных органов, в том числе планирование контрольно-надзорной деятельности, контроль исполнения плановых документов и нормативных-правовых актов
0,8
Стратегический - на основании данных электронного информационного ресурса принимаются долгосрочные стратегические решения на период от 3 и более лет и (или) выполняются стратегические и регулятивные функции государственных органов, в том числе государственное и бюджетное планирование, регулирование законодательства Республики Казахстан, обеспечение международных отношений, национальной безопасности и обороноспособности, отраслевая координация деятельности государственных органов и управление государственными активами
1
1.3.4. Уникальность
1
(Основной)
Независимая копия - образуется в случае если данные ведутся параллельно и независимо несколькими структурными подразделениями и (или) государственными органами и (или) отраслевыми предприятиями
0
Вторичный (реплицируемый) источник - данные в электронный информационный ресурс самостоятельно не заводятся и собираются в исходном виде из авторитетного первичного источника данных
0,2
Первичный источник данных для организации - электронный информационный ресурс, формально определенный авторитетным первичным источником информации для организации, аналогичные электронные информационные ресурсы не ведутся либо являются вторичными, при этом формально не определен авторитетный первичный источник данных для отдельной отрасли и (или) правительства
0,8
Первичный источник данных для отрасли и (или) правительства - электронный информационный ресурс, формально определенный авторитетным первичным источником информации для отдельной отрасли и (или) правительства, аналогичные электронные информационные ресурсы не ведутся либо являются вторичными
1
Категория 2 прикладное программное обеспечение
2.1 Охват
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 2,5
Средний – от 1,1 до 2
Низкий – от 0,6 до 1

1.3.3 Маңыздылығы
1
(Негізгі)
Операциялық -электрондық ақпараттық ресурстар деректерінің негізінде күн сайынғы операциялық шешімдер қабылданады және мемлекеттік көрсетілетін қызмттерді қоса алғанда, мемлекеттік органдардың функцияларын ұйымдастырудың күнделікті әкімшілік және(немесе) іске асыру функциялары, ақпараттық сұрау салулар мен қызметтік құжаттарды орындау, жоспарлы құжаттарды және нормативтік-құқықтық актілерді
0,6
Тактикалық - электрондық ақпараттық ресурстар деректерінің негізінде жылға, жартыжылдыққа немесе тоқсан сайын кезеңге орта мерзімді тактикалық шешімдер қабылданады және (немесе) мемлекеттік органдардың бақылау функциялары орындалады, оның ішінде бақылау-қадағалау қызметін жоспарлау, жоспарлы құжаттар мен нормативтік-құқықтық актілердің орындалуына бақылау
0,8
Стратегиялық – электрондық ақпараттық ресурстар деректерінің негізінде 3 және одан көп жыл мерзімге ұзақ мерзімді стратегиялық шешімдер қабылданады және (немесе) мемлекеттік органдардың стратегиялық және реттеу функциялары орындалады, оның ішінде мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау, Қазақстан Республикасының заңнамасының реттеу, халықаралық қатынастарды, ұлттық қауіпсіздікті және қорғаныс қабілетін қамтамасыз ету, мемлекеттік органдардың қызметін салалық үйлестіру және мемлекеттік активтерді басқару
1
1.3.4 Бірегейлігі
1
(Негізгі)
Тәуелсіз көшірме – егер деректер қосарлас және тәуелсіз бірнеше құрылымдық бөлімшелер және (немесе) мемлекеттік органдар және (немесе) салалық кәсіпорындар жүргізген жағдайда құрылады
0
Қосалқы (ілікпе) көз – деректер электрондық ақпараттық ресурсқа өз бетімен енгізілмейді және беделді бастапқы деректер көзінен бастап тұрінде жинастырылады
0,2
Ұйым үшін бастапқы деректер көзі – ресми түрде ұйым үшін беделді бастапқы ақпарат көзі болып анықталған электрондық ақпараттық ресурс, осыған ұқсас электрондық ақпараттық ресурстар жүргізілмейді не қосалқы болып табылады, бұл ретте ресми түрде жеке сала және (немесе) үкімет үшін беделді бастапқы деректер көзі анықталмаған болады
0,8
Сала және (немесе) үкімет үшін бастапқы деректер көзі - ресми түрде сала және (немесе) үкімет үшін беделді бастапқы ақпарат көзі болып анықталған электрондық ақпараттық ресурс, осыған ұқсас электрондық ақпараттық ресурстар жүргізілмейді не қосалқы болып табылады
1
2-санат қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету
2.1 Қамту
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 2,5-ға дейін
Орта – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен – 0,6-дан 1-ге дейін

2.1.1 Масштаб
(составной параметр)
1,5 (Ключевой)
2.1.1.1 Внутренние пользователи
1 (Основной)
Отсутствует - не используется сотрудниками организации или государственными служащими
0
Объектный - от 0,1 до 1 % сотрудников организации зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,1
Локальный - от 1 до 30 % сотрудников организации зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,2
Ведомственный - более 30 % сотрудников организации, включая сотрудников территориальных подразделений зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,3
Межведомственный - от 5 до 30 % сотрудников организаций отрасли и (или) государственных служащих зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,6
Республиканский - более 30 % сотрудников организаций отрасли и (или) государственных служащих зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,8
2.1.1.2 Внешние пользователи
0,5
(Базовый)
Отсутствует - не используется для предоставления информации и государственных услуг населению
0,1
Слабо востребованный - от 0,1 % до 1 % экономически активного населения, являются активными пользователями программного продукта
0,2
Умеренно востребованный - от 1 % до 5 % экономически активного населения являются активными пользователями программного продукта
0,3
Востребованный - от 5 % до 10 % экономически активного населения являются активными пользователями программного продукта
0,4
Наиболее востребованный - более 10 % экономически активного населения являются активными пользователями программного продукта
0,5
2.1.2. Мощность
1
(Основной)
Малая - пиковая нагрузка составляет до 100 параллельных пользователей и (или) 400 тысяч транзакций в час на вычислительный узел системы
0,4
Средняя - пиковая нагрузка составляет до 250 параллельных пользователей и (или) 1 миллион транзакций в час на вычислительный узел системы
0,6
Крупная - пиковая нагрузка составляет до 500 параллельных пользователей и (или) 2 миллиона транзакций в час на вычислительный узел системы
0,8
Сверхбольшая - пиковая нагрузка составляет более 500 параллельных пользователей и (или) 4 миллиона транзакций в час на вычислительный узел системы
1
2.2 Сложность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 3
Средний – от 1,1 до 2
Низкий – от 0,4 до 1
2.2.1. Тип архитектуры
0,5
(Базовый)
Монолитная - архитектура программного обеспечения, в которой пользовательский интерфейс и доступ к данным объединены в одну программу на базе единой платформы, все ее компоненты являются составными частями одной программы и не могут работать обособленно, что приводит к повышенной зависимости компонентов, так как используются общие структуры данных и компоненты, которые становятся тесно интегрированы между собой
0,2
Компонентная - архитектура программного обеспечения, состоящая из емких слабосвязанных повторно-используемых разработанных компонентов либо готовых компонентных блоков от разных поставщиков и производителей, характеризуемая универсальностью и слабой зависимостью компонент между собой
0,4
Разнородная - архитектура программного обеспечения, при которой все ее компоненты обладают повышенной избыточностью, могут являться отдельными информационными системами, разработанными на базе различных стандартных решений и технологических платформ, имеющих различный функциональный характер и область применения (класс решаемых задач), а также могут успешно функционировать и развиваться независимо друг от друга
0,5
2.2.2. Способ доступа
1
(Основной)
Внешний контур - программное обеспечение, доступное для пользователей Интернет и (или) участвующее во взаимодействии с приложениями через общедоступные сегменты Интернет
0,2
Внутренний (закрытый) контур - программное обеспечение, доступное для пользователей и (или) участвующее во взаимодействии с приложениями в закрытом контуре (корпоративные, локальные сети) или ограниченных сегментах Интернет (единая транспортная среда государственных органов)
0,3
Трансграничный - программное обеспечение, доступное для пользователей других стран и (или) участвующее в межгосударственном информационном взаимодействии
0,5
Гибридный - программное обеспечение, доступное для пользователей либо участвующее в информационном взаимодействии с приложениями во внешнем и (или) внутреннем контуре и (или) трансграничном контуре
1

2.1.1 Ауқымы (құрамдас параметр)
1,5
(Басты)
2.1.1.1 Ішкі пайдаланушылар
1
(Негізгі)
Жоқ – ұйымның қызметкерлері немесе мемлекеттік қызметшілері пайдаланбайды
0
Объектілік - 0,1-ден 1%-ға дейін ұйымның қызметкерлері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,1
Локальдық – 1-ден 30%-ға дейін ұйымның қызметкерлері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,2
Ведомстволық – аумақтық бөлімшелердің қызметкерлерін қоса алғанда 30%-дан астам ұйым қызметкерлері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,3
Ведомствоаралық – 5-тен 30%-ға дейін саланың ұйым қызметкерлері және (немесе) мемлекеттік қызметшілері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,6
Республикалық – 30%-дан астам саланың ұйым қызметкерлері және (немесе) мемлекеттік қызметшілері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,8
2.1.1.2 Сыртқы пайдаланушылар
0,5
(Базалық)
Жоқ – халыққа ақпаратты және мемлекеттік қызметтерді беру үшін пайдаланылмайды
0,1
Шамалы талап етілген – 0,1%-дан 1%-ға дейінгі экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,2
Қалыпты талап етілген - 1%-дан 5%-ға дейінгі экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,3
Талап етілген - 5%-дан 10%-ға дейінгі экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,4
Ең жоғары талап етілген - 10%-дан астам экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,5
2.1.2 Қуаты
1
(Негізгі)
Шағын - шекті жүктемесі 100-ге дейін қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 400 мың транзакцияны құрайды
0,4
Орташа – шекті жүктемесі 250-ге дейін қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 1 миллион транзакцияны құрайды
0,6
Ірі – шекті жүктемесі 500-ге дейін қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 2 миллион транзакцияны құрайды
0,8
Өте ірі - шекті жүктемесі 500-ден астам қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 4 миллион транзакцияны құрайды
1
2.2 Күрделілігі
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 3-ке дейін
Орташа – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен – 0,4-тен 1-ге дейін
2.2.1 Архитектура түрі
0,5
(Базалық)
Тұтас – бағдарламалық қамсыздандырудың сәулеті, онда пайдаланышылық интерфейс және деректерге қолжетімдік бірыңғай тұғырнама базасында бір бағдарламаға біріктірілді, оның барлық құрамдас бөліктері бір бағдарламаның құрамдас бөліктері болып табылады және жеке жұмыс істей алмайды, ол құрамдас бөліктердің жоғары тәуелділігіне әкеледі, себебі деректердің жалпы құрылымы және өзара тығыз ықпалдастырылған құрамдас бөліктер пайдаланылады
0,2
Құрамдас бөліктік – кең әлсіз байланысқан қайтара қолданылатын әзірленген құрамдас бөліктерден не жан-жақтылықты және құрамдас бөлік өзара әлсіз тәуелділікпен сипатталатын әртүрлі жеткізушілер мен өнім берушілердің дайын құрамдас бөліктік блоктарынан тұратын бағдарламалық қамсыздандыру сәулеті
0,4
Әркелкі – бағдарламалық қамсыздандыру сәулеті, ол кезінде барлық оның құрамдас бөліктерінің жоғары артықтығы бар, әр түрлі функционалдық сипаты және қолдану саласы (шешілетін міндеттер сыныбы) бар әр түрлі стандартты шешімдер мен технологиялық тұғырнама базасында әзірленген жеке ақпараттық жүйелер болуы мүмкін, сондай-ақ бір-біріне тәуелсіз сәтті жұмыс істейді және дами алады.
0,5
2.2.2 Қол жеткізу әдісі
1
(Негізгі)
Сыртқы контур – Интернет пайдаланушылары және (немесе) Интернеттің жалпыға қолжетімді сегменттері арқылы қосымшалармен өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамсыздандыру
0,2
Ішкі (жабық) контур – пайдаланушылар және (немесе) Интернеттің жабық контурында "корпоративтік, жергілікті желілерде) немесе шектеулі сегменттерде (мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы) қосымшалармен өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамсыздандыру
0,3
Трансшекаралық – басқа елдердің пайдаланушылары және (немесе) мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамсыздандыру
0,5
Гибридтік – пайдаланушылар не сыртқы және (немесе) ішкі контурда және (немесе) траншекаралық контурда қосымшалармен ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамсыздандыру
1

2.2.3 Функциональность (составной параметр)
1,5
(Ключевой)
1,5
2.2.3.1 Функциональный охват
0,5
(Базовый)
Малый – программное обеспечение обеспечивает автоматизацию обеспечивающих типовых функций организации
0,1
Средний – программное обеспечение обеспечивает автоматизацию основной деятельности и отраслевых функций организации
0,2
Высокий – программное обеспечение одновременно обеспечивает автоматизацию отраслевых и обеспечивающих типовых функций организации
0,5
2.2.3.2 Объем ролей пользователей
0,5
(Базовый)
Стандартное - количество видов ролей пользователей в программном обеспечении не превышает 3
0,1
Повышенное - количество видов ролей пользователей в программном обеспечении составляет от 3 до 5
0,2
Высокое - количество видов ролей пользователей в программном обеспечении составляет более 5
0,5
2.2.3.3 Объем вариантов использования
0,5
(Базовый)
Стандартное - перечень уникальных вариантов использования (функций) составляет менее 20 и (или) перечень уникальных вариантов использования (функций) на роль пользователя не превышает 6
0,1
Повышенное - перечень уникальных вариантов использования (функций) составляет от 20 до 40 и (или) перечень уникальных вариантов использования (функций) на роль пользователя составляет от 6 до 9
0,2
Высокое - перечень уникальных вариантов использования (функций) превышает 40 и (или) перечень уникальных вариантов использования (функций) на роль пользователя составляет более 10
0,5
2.2.4 Способ реализации
1,5
(Ключевой)
Исходное готовое решение - функциональность и логика более 60 % компонентов программного обеспечения организована на базе общедоступной (известной) методики и используется в исходном виде без дополнительной настройки
0
Сконфигурированное готовое решение - функциональность и логика более 60 % компонентов программного обеспечения адаптирована под методику организации бизнес-процессов заказчика с использованием стандартных средств настройки программного обеспечения
0,4
Адаптированное (кастомизированное) готовое решение - более 60 % компонентов программного обеспечения разработано на основе готового программного обеспечения, функциональность и логика функционирования которого изменена не существенно (менее чем на 20 % от исходного состояния) без использования стандартных средств настройки программного обеспечения
0,6
Доработанное готовое решение - более 60 % компонентов программного обеспечения разработано на основе готового либо свободного программного обеспечения, функциональность и логика функционирования которого модернизирована либо существенно переработана (более чем на 20 % от исходного состояния) без использования стандартных средств настройки программного обеспечения
0,8
Гибридное решение - программного обеспечение, представляющее собой композитное решение, объединяющее в себе готовые и разработанные компоненты
1,2
Заказная разработка - программный продукт, разработанный сторонним разработчиком, в соответствии со специфической методикой организации процессов заказчика либо поставщика, права на которое принадлежат разработчику
1,5

2.2.3 Функционалдылық құрамдас параметр)
1,5
(Басты)
1,5
2.2.3.1 Функционалдық камту
0,5
(Базалық)
Кіші – бағдарламалық қамтамасыз ету ұйымның типтік қамтамасыз ету функцияларын автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,1
Орташа – бағдарламалық қамтамасыз ету ұйымның негізгі қызметін және салалық функцияларын автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,2
Жоғары – бағдарламалық қамтамасыз ету ұйымның салалық және типтік қамтамасыз ету функцияларын автоматтандыруды бір уақытта қамтамасыз етеді
0,5
2.2.3.2 Пайдаланушылар ролдерінің көлемі
0,5
(Базалық)
Стандартты – бағдарламалық қамтамасыз етуде пайдаланушылар рөлдерінің түрлер саны 3-тен аспайды
0,1
Төтенше – бағдарламалық қамтамасыз етуде пайдаланушылар рөлдерінің түрлер саны 3-тен 5-ке дейін құрайды
0,2
Жоғары – бағдарламалық қамтамасыз етуде пайдаланушылар рөлдерінің түрлер саны 5 астам құрайды
0,5
2.2.3.3 Пайдалану нұсқаларының көлемі
0,5
(Базалық)
Стандартты – жүйеге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 20-дан азын құрайды және (немесе) пайдаланушының рөлге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 6-дан аспайды
0,1
Төтенше - жүйеге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 20-дан 40-қа дейін құрайды және (немесе) пайдаланушының рөлге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 6-дан 9-ға дейін құрайды
0,2
Жоғары – жүйеге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 40-тан асады және (немесе) пайдаланушының рөлге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 10-нан астамды құрайды
0,5
2.2.4 Іске асыру әдісі
1,5
(Басты)
Бастапқы дайын шешім – бағдарламалық қамтамасыз етудің 60%-дан астам функционалдығы және логикасы жалпыға қолжетімді (белгілі) әдістеме базасында ұйымдастырылған және қосымша баптауларсыз бастапқы түрде пайдаланылады
0
Құрастырылған дайын шешімдер - бағдарламалық қамтамасыз етудің 60%-дан астам функционалдығы және логикасы бағдарламалық қамсыздандыруды баптаудың стандартты құралдарын пайдалана отырып, тапсырыс берушінің бизнес-процестерін ұйымдастыру әдістемесіне бейімделген
0,4
Бейімделген (кастомизирлік) дайын шешімдер – бағдарламалық қамтамасыз етудің 60%-дан астамы дайын бағдарламалық қамсыздандыру негізінде әзірленген, олардың жұмыс істеу функционалдығы және логикасы бағдарламалық қамсыздандыруды баптаудың стандартты құралдарын пайдаланусыз болмашы (бастапқы күйден 20%-дан кем) өзгертілген
0,6
Пысықталған дайын шешімдер - бағдарламалық қамтамасыз етудің 60%-дан астамы дайын не еркін бағдарламалық қамсыздандыру негізінде әзірленген, олардың жұмыс істеу функционалдығы және логикасы жаңғыртылған не бағдарламалық қамсыздандыруды баптаудың стандартты құралдарын пайдаланусыз айтарлықтай қайта әзірленген (бастапқы күйден 20%-дан көп)
0,8
Гибридтік шешім – өзіне дайын және әзірленген құрамдас бөліктерді біріктіретін композиттік шешімдер болып табылатын бағдарламалық өнім
1,2
Тапсырыс берілген әзірлеме - оның құқығы әзірлеушіге тиесілі тапсырыс берушінің не жеткізушінің процестердің ұйымдастыру әдістемесінің ерекшелігіне сәйкес бөгде әзірлеушімен әзірленген бағдарламалық өнім
1,5

2.2.5 Объем технологических платформ
0,5
(Базовый)
Умеренное - количество используемого общесистемного программного обеспечения и технологических платформ составляет от 1 до 4 программных продуктов
0,2
Повышенное - количество используемого общесистемного программного обеспечения и технологических платформ составляет от 5 до 8 программных продуктов
0,3
Высокое - количество используемого общесистемного программного обеспечения и технологических платформ составляет более 8 программных продуктов
0,5
2.2.6 Архитектура хранения данных
0,5
(Базовый)
Централизованная - имеется единственная копия базы данных, расположенная на одном узле
0,1
Распределенная - имеется единственная копия базы данных, непересекающиеся подмножества которых распределены по нескольким узлам
0,2
Параллельная - имеется несколько копий подмножеств базы данных, где в каждом узле содержится произвольный фрагмент базы данных, либо где несколько копий базы данных в последствии реплицируются на одном узле
0,3
Гибридная - является комбинацией нескольких схем хранения данных
0,5
2.3 Критичность
Параметры оценки:
Высокий – от 3,1 до 4
Средний – от 2,1 до 3
Низкий – от 0,5 до 2
2.3.1 Чувствительность
1 (Основной)
Несущественный - поддерживаемые процессы могут выполняться в альтернативном ручном режиме без использования программного продукта в течении длительного периода времени от 3 до 14 дней, без каких-либо социальных, политических и финансовых последствий, и не требуют дополнительных трудозатрат для переноса данных по мере восстановления работоспособности
0,1
Чувствительный - поддерживаемые процессы могут выполняться в альтернативном ручном режиме без использования программного продукта от 1 до 3 дней без существенных социальных, политических и финансовых последствий, однако это приводит к спаду производительности и требует привлечения дополнительных человеческих ресурсов для выполнения процессов на требуемом уровне
0,4
Важный - поддерживаемые процессы могут выполняться в альтернативном ручном режиме без использования программного продукта, но только в течение очень короткого периода времени от 3 до 24 часов, что может привести к незначительным социальным, политическим и финансовым последствиям, в том числе повлечь дополнительные административные и экономические издержки для граждан и коммерческих организаций в части оказания государственных услуг, а также не полноценное достижение стратегических целей и целевых индикаторов либо существенную отсрочку сроков их достижения
0,6
Критический для деятельности - поддерживаемые процессы не могут выполняться в альтернативном ручном режиме, что приводит к существенным социальным, политическим и финансовым последствиям, нарушению работы объектов критической инфраструктуры и ключевых ресурсов, отсутствию возможности предоставления государственных услуг, и не возможности достижения стратегических целей и целевых индикаторов организации
0,8
Критический для безопасности - поддерживаемые процессы не могут выполняться в альтернативном ручном режиме, что приводит к нарушению организационной, внутренней и национальной безопасности, и (или) ставит под угрозу имущество, здоровье и жизнь людей
1

2.2.5 Технологиялық тұғырнамалар көлемі
0,5
(Базалық)
Қалыпты - пайдаланылатын жалпы жүйелік бағдарламалық қамсыздандыру және технологиялық тұғырнамалар саны 1-ден 4-ке дейін бағдарламалық өнімді құрайды
0,2
Төтенше - пайдаланылатын жалпы жүйелік бағдарламалық қамсыздандыру және технологиялық тұғырнамалар саны 5-тен 8-ге дейін бағдарламалық өнімді құрайды
0,3
Жоғары - пайдаланылатын жалпы жүйелік бағдарламалық қамсыздандыру және технологиялық тұғырнамалар саны 8 астам бағдарламалық өнімді құрайды
0,5
2-санат қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру
2.2.6 Деректерді сақтау архитектурасы
0,5
(Базалық)
Орталықтандырылған - бір торапта орналасқан деректер қорының жалғыз көшірмесі бар
0,1
Бөлінген - қиылыспайтын бірнеше тораптар бойынша бөлінген деректер қорының жалғыз көшірмесі бар
0,2
Қосарлас – деректер қорының ішкі жиындарының бірнеше көшірмелері бар, мұнда әрбір торапта деректер қорының туынды фрагменті бар не мұнда деректер қорының бірнеше көшірмелері кейін бір торапқа қосылады
0,3
Гибридтік – деректерді сақтаудың бірнеше сызбаларының комбинациясы болып табылады
0,5
2.3 Маңыздылығы
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 3,1-ден 4-ке дейін
Орташа – 2,1-ден 3-ке дейін
Төмен – 0,5-тен 2-ге дейін
2.3.1 Сезгіштік
1
(Негізгі)
Елеусіз - сүйемелденетін процестер қандай да бір әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарсыз 3-тен 14 күн аралығы мерзімде ұзақ уақыт ішінде бағдарламалық өнімді қолданусыз балама қол режимде орындалуы мүмкін және жұмыс істеу қабілеті қалпына келтіру бойынша деректерді көшіру үшін қосымша еңбек шығындарын талап етпейді
0,1
Сезгіш - сүйемелденетін процестер елеулі әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарсыз 1-3 күн аралығы мерзімде бағдарламалық өнімді қолданусыз балама қол режимде орындалуы мүмкін, бірақ бұл өнімділіктің төмендеуіне әкеледі және талап етілетін деңгейде процестерді орындау үшін қосымша адамзат ресурсын тартуды талап етеді
0,4
Маңызды – сүйемелденетін процестер бағдарламалық өнімді қолданусыз балама қол режимде, бірақ 3-тен 24 сағат ішінде өте қысқа уақыт кезеңі ішінде ғана орындалуы мүмкін, ол болмашы әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарға алып келуі мүмкін, оның ішінде мемлекеттік қызметтерді көрсету бөлігінде азаматтар мен коммерциялық ұйымдар үшін қосымша әкімшілік және экономикалық шығындарға, сондай-ақ стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларға толық жетпеуге не оларға жетудің мерзімін елеу кейінге қалдыруға әкеледі
0,6
Қызмет үшін маңызды – сүйемелденетін процестер балама қол режимінде орындалуы мүмкін емес, ол елеулі әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарға, маңызды инфрақұрылымдар мен негізгі ресурстар объектілері жұмысының бұзылуына, мемлекеттік қызметтерді ұсыну мүмкіндігінің болмауына және стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларға жету мүмкіндігінің жоқтығына әкеледі
0,8
Қауіпсіздік үшін маңызды - сүйемелденетін процестер балама қол режимінде орындалуы мүмкін емес, ол ұйымдастырушылық, ішкі және ұлттық қауіпсіздіктің бұзылуына әкеледі және (немесе) мүлікті, адамдардың денсаулығы мен өмірін қауіп-қатерге тігеді
1

2.3.2 Частота использования
0,5
(Базовый)
Крайне редко - программный продукт используется 1-2 раза в год, а 95 % времени эксплуатации программный продукт не имеет нагрузки либо несет минимальную нагрузку
0,2
Редко - программное обеспечение используется ежемесячно либо еженедельно, а 80 % времени эксплуатации программное обеспечение не имеет нагрузки либо несет минимальную нагрузку
0,4
Умеренно - программное обеспечение используется ежедневно, при этом разница между средней нагрузкой и пиковой нагрузкой составляет 1.000 раз
0,6
Часто - программное обеспечение используется несколько раз в день, при этом разница между средней нагрузкой и пиковой нагрузкой составляет 100 раз
0,8
Очень часто - программное обеспечение используется постоянно, при этом разница между средней и пиковой нагрузкой несущественна
1
2.3.3 Информационная зависимость (составной параметр)
1
(Основной)
2.3.3.1 Исходящие потоки данных
0,5
(Базовый)
Крайне низкая - программное обеспечение не предоставляет информацию другим информационным системам
0
Низкая - программное обеспечение предоставляет информацию от 1 до 4 информационным системам
0,2
Умеренная - программное обеспечение предоставляет информацию от 5 до 10 информационным системам
0,3
Высокая - программное обеспечение предоставляет информацию от 10 до 15 информационным системам
0,4
Повышенная - программное обеспечение предоставляет информацию более 15 информационным системам
0,5
2.3.3.2 Поддержка значимых потоков данных
0,5
(Базовый)
Отсутствует - исходящие информационные потоки отсутствуют
0
Крайне низкая - производительность и достоверность приложений-получателей данных будет несущественно снижена в случае отказа приложения, а качество поддержки процессов и функций не изменится
0,1
Низкая - производительность и достоверность приложений-получателей данных будет несущественно снижена в случае отказа программного обеспечения, качество поддержки процессов и функций не изменится в случае отказа приложения, но работоспособность не будет нарушена
0,2
Умеренная - качество поддержки процессов и функций будет существенно снижена в случае отказа программного обеспечения
0,3
Высокая - приложения-получатели данных не будут иметь возможность обеспечить поддержку процессов и функций, и не смогут быть использованы в случае отказа программного обеспечения
0,4
Повышенная - работоспособность приложений-получателей данных будет нарушена в случае отказа программного обеспечения
0,5
2.3.4. Критичность информации
1,5
(Ключевой)
Низкая - все электронные информационные ресурсы создаваемые, передаваемые или обрабатываемые в программном продукте относятся к 3 классу электронных информационных ресурсов и являются операционными или производными
0,2

2.3.2 Пайдалану жиілігі
0,5
(Базалық)
Өте сирек – бағдарламалық өнім жылына 1-2 рет қолданылады, ал бағдарламалық өнімді пайдалану уақытының 95%-ының жүктемесі жоқ немесе ең төмен жүктемесі болады
0,2
Сирек – бағдарламалық қамтамасыз ету ай сайын не апта сайын қолданылады, ал бағдарламалық өнімді пайдалану уақытының 80%-ының жүктемесі жоқ немесе ең төмен жүктемесі болады
0,4
Қалыпты - бағдарламалық қамтамасыз ету күн сайын қолданылады, бұл ретте орта жүктеме мен шекті жұктеме арасындағы айырмашылық 1 000 ретті құрайды
0,6
Жиі - бағдарламалық қамтамасыз ету күніне бірнеше рет қолданылады, бұл ретте орта жүктеме мен шекті жұктеме арасындағы айырмашылық 100 ретті құрайды
0,8
Өте жиі - бағдарламалық қамтамасыз ету тұрақты қолданылады, бұл ретте орта жүктеме мен шекті жүктеме арасындағы айырмашылық елеусіз
1
2.3.3 Ақпараттық тәуелділік (құрамдас параметрі)
1
(Негізгі)
2.3.3.1 Шығыс деректер ағыны
0,5
(Базалық)
Өте төмен - бағдарламалық қамтамасыз ету басқа ақпараттық жүйелерге ақпарат бермейді
0
Төмен - бағдарламалық қамтамасыз ету 1-ден 4-ке дейін ақпараттық жүйелерге ақпарат береді
0,2
Қалыпты - бағдарламалық қамтамасыз ету 5-тен 10-ға дейін ақпараттық жүйелерге ақпарат береді
0,3
Жоғары - бағдарламалық қамтамасыз ету 10-нан 15-ке дейін ақпараттық жүйелерге ақпарат береді
0,4
Өте жоғары - бағдарламалық қамтамасыз ету 15-тен астам ақпараттық жүйелерге ақпарат береді
0,5
2.3.3.2 Маңызды деректер ағынын қолдау
0,5
(Базалық)
Жоқ - шығыс ақпараттық ағындар жоқ
0
Өте төмен - деректерді алушы-қосымшалардың өнімділігі мен дұрыстығы болмашы төмендейді, ал процестерді сүйемелдеу сапасы мен функциялары өзгермейді
0,1
Төмен - бағдарламалық қамтамасыз ету бас тартқан жағдайында деректерді алушы-қосымшалардың өнімділігі мен дұрыстығы болмашы төмендейді, ал қосымшалардың бас тартқан жағдайында процестерді сүйемелдеу сапасы мен функциялары өзгермейді, бірақ жұмыс қабілеттілігі бұзылмайтын болады
0,2
Қалыпты - бағдарламалық қамтамасыз ету бас тартқан жағдайында деректерді алушы-қосымшалардың өнімділігі мен дұрыстығы елеулі төмендейді
0,3
Жоғары – бағдарламалық қамтамасыз ету бас тартқан жағдайда деректерді алушы-қосымшалардың процестер мен функцияларды сүйемелдеуді қамтамасыз ету мүмкіндігі болмайды және пайдаланыла алмайды
0,4
Өте жоғары - деректерді алушы-қосымшалардың жұмыс істеу қабілеті бағдарламалық қамтамасыз ету бас тартқан жағдайында бұзылатын болады
0,5
2.3.4 Ақпараттың маңыздылығы
1,5
(Басты)
Төмен -бағдарламалық өнімде құрылатын, өңделетін немесе берілетін барлық электрондық ақпараттық ресурстар электрондық ақпараттық ресурстардың 3 сыныбына жатады және операциялық немесе туынды болып табылады
0,2

Умеренная - ни один создаваемый, передаваемый или обрабатываемый в программном продукте электронный информационный ресурс не относятся к 1 классу электронных информационных ресурсов, при этом хотя бы один создаваемый, передаваемый или обрабатываемый в программном продукте электронный информационный ресурс относится к 2 классу электронных информационных ресурсов и является вторичным
0,6
Высокая - по меньшей мере один, создаваемый, передаваемый или обрабатываемый в приложении электронный информационный ресурс относится к 1 классу электронных информационных ресурсов и является первичным и (или) эталонным
1
Ценность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 3,5

Қалыпты - бағдарламалық өнімде құрылатын, өңделетін немесе берілетін бірде-бір электрондық ақпараттық ресурс электрондық ақпараттық ресурстардың 1 сыныбына жатпайды, бұл ретте бағдарламалық өнімде құрылатын, өңделетін немесе берілетін немесе өңделетін тым болмаса бір электрондық ақпараттық ресурс электрондық ақпараттық ресурстардың 2 сыныбына жатады және қайталама болып табылады
0,6
Жоғары - ең кем дегенде қосымшада құрылатын, өңделетін немесе берілетін бір электрондық ақпараттық ресурс электрондық ақпараттық ресурстардың 1 сыныбына жатады және бастапқы және (немесе) эталонды болып табылады
1
2.4 Құндылығы
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 3,5-ға дейін

Средний – от 1,6 до 2,5
Низкий – от 0,2 до 1,5
2.4.1 Степень автоматизации
1,5
(Ключевой)
Низкая – программный продукт, обеспечивает базовую частичную автоматизацию функций и процессов
0,1
Частичная - программный продукт, обеспечивает профильную частичную автоматизацию функций и процессов
1
Высокая - программный продукт, обеспечивает профильную полную автоматизацию функций и процессов
1,5
2.4.2 Функциональный охват
1
(Основной)
Локальное узкоспециализированное решение - обеспечивает информационную поддержку и автоматизацию отдельных функций и процессов одного структурного подразделения либо отрасли
0,1
Отраслевое решение - обеспечивает информационную поддержку и автоматизацию функций и процессов в рамках отдельной отрасли
0,3
Межотраслевое решение - обеспечивает информационную поддержку и автоматизацию функций и процессов в рамках нескольких отраслей
0,5
2.4.3 Важность результата
1
(Основной)
Не явные - явные выгоды от эксплуатации программного продукта отсутствуют либо не могут быть выявлены и объективно обоснованы
0
Общественные выгоды - эксплуатация программного продукта, приводит к качественным результатам или косвенным выгодам, где не может быть определен явный экономический эффект и конкретные выгодополучатели, в частности повышение доступности социальных благ, повышение уровня здравоохранения или образования, повышение безопасности, снижение уровня преступности, повышение уровня жизни, повышение уровня экономического развития и улучшение инвестиционного климата, повышение репутации и имиджа Республики Казахстан, повышение прозрачности деятельности правительства (повышение открытости административных данных, облегчение участия граждан в формировании государственной политики и государственном управлении)
0,2
Внутренние выгоды путем обеспечения сокращения затрат организации (правительства) - эксплуатация программного продукта, приводит к явным выгодам посредством повышения эффективности и результативности деятельности организации, в том числе эффективности использования бюджетных средств и активов (снижение и исключение затрат, уменьшение финансовых потерь), человеческих ресурсов (повышение производительности, высвобождение ресурсов, сокращение рабочих циклов), информационного взаимодействия (сокращение сроков передачи, получения и обработки информации, повышение качества принятия решений)
0,4
Внутренние выгоды путем получения дополнительного дохода для организации (правительства) - эксплуатация программного продукта, приводит к явным выгодам посредством получение дополнительного дохода за счет приращения упущенной и неявной выгоды, повышение эффективности управления активами
0,6
Внешние выгоды для клиентов/населения (нерезидентов) Республики Казахстан - эксплуатация программного продукта, приводит к явным выгодам посредством сокращения последствий от контрольной и надзорной деятельности (сокращение временных затрат, сокращение финансовых издержек), обеспечения эффективного предоставления услуг (новые формы предоставления услуг, снижения административных барьеров, повышение доступности и качества)
0,8
Комплексные выгоды - эксплуатация программного продукта, приводит к получению выгод из нескольких групп, в том числе для нации, организации и населения (нерезидентов) Республики Казахстан
1
Категория 3
Общесистемное программное обеспечение

Орташа – 1,6-дан 2,5-ға дейін
Төмен – 0,2-ден 1,5-ға дейін
2.4.1 Автоматтандыру деңгейі
1,5
(Басты)
Төмен - бағдарламалық өнім функциялар мен процестерді базалық ішінара автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,1
Ішінара - бағдарламалық өнім функциялар мен процестерді бейінді ішінара автоматтандыруды қамтамасыз етеді
1
Жоғары - бағдарламалық өнім функциялар мен процестерді бейінді толық автоматтандыруды қамтамасыз етеді
1,5
2.4.2 Функциональдық қамту
0,5
(Негізгі)
Жергілікті тар шеңберде мамандандырылған шешім – ақпараттық сүйемелдеуді және бір құрылымдық бөлімшенің не саланың жеке функциялары мен процестерін автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,1
Салалық шешім – ақпараттық сүйемелдеуді және жеке сала шеңберінде функциялар мен процестерді автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,3
Салааралық шешім - ақпараттық сүйемелдеуді және бірнеше салалар шеңберінде функциялар мен процестерді автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,5
2.4.3 Нәтиженің маңыздылығы
1
(Негізгі)
Анық емес – бағдарламалық өнімді пайдаланудан анық пайда жоқ не айқындалуы мүмкін емес және объективті негізделген
0
Қоғамдық пайда - бағдарламалық өнімді пайдалану сапалы нәтижелерге әкеледі немесе жанама пайдаға әкеледі, мұнда анық экономикалық әсер және нақты пайда алушылар айқындау мүмкін емес, атап айтқанда әлеуметтік игліктерге қолжеткізудің артуы, денсаулық сақтау немесе білім деңгейінің артуы, қауіпсіздіктің күшеюі, қылмыстылық деңгейінің төмендеуі, өмір сүру деңгейінің жақсаруы, экономикалық даму деңгейінің жоғарылуы және инвестициялық климаттың жақсаруы, Қазақстан Республикасы беделі мен имиджінің артуы, үкімет қызметінің ашықтығының жоғарылауы (әкімшілік деректер ашықтығының артуы, азаматтардың мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және мемлекетті басқаруға қатысуын жеңілдету)
0,2
Ұйымның (үкіметтің) шығындарын қысқартуды қамтамасыз ету арқылы ішкі пайдалар - бағдарламалық өнімді пайдалану ұйым қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігін, оның ішінде бюджеттік қаражаттар мен активтерді (шығындарды төмендету және алып тастау, қаржылық залалдарды азайту), адам ресурстарын (өнімділікті арттыру, ресурстарды босату, жұмыс циклдерін қысқарту), ақпараттық өзара іс-қимылдарды (ақпаратты беру, алу және өңдеу мерзімін қысқарту, шешімдерді қабылдау сапасын арттыру) тиімді пайдалануды артыру арқылы анық пайдаға әкеледі
0,4
Ұйым (үкімет) үшін қосымша табыс алу арқылы ішкі пайдалар - бағдарламалық өнімді пайдалану жіберілген және анық емес пайданың үстелуі есебінен қосымша табыс алу, активтерді тиімды басқаруды арттыру арқылы анық пайдаға әкеледі
0,6
Қазақстан Республикасының клиенттері/халқы (резиденттері еместер) үшін сыртқы пайда - бағдарламалық өнімді пайдалану бақылау және қадағалау қызметінің салдарын қысқарту (уақытша шығындарды қысқартуғ қаржылық ұсталымдарды қысқарту), қызметтерді тиімді ұсынуды қамтамасыз ету (қызметтерді ұсынудың жаңа нысандары, әкімшілік кедергілерді төмендету, қолжетімдік пен сапаны арттыру) арқылы анық пайдаға әкеледі
0,8
Кешенді пайда - бағдарламалық өнімді пайдалану бірнеше топтардан, оның ішінде ұлттар, ұйымдар мен Қазақстан Республикасының халқы (резиденттері еместерге) үшін пайда алуға әкеледі
1
3-санат
Жалпы жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету
4-санат деректерді өңдеу және сақтау аппараттық құралдары

3.1 Мощность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 3
Средний – от 1,4 до 2,5
Низкий – от 1 до 1,3
3.1.1 Производительность
1,5
(Ключевой)
Персональный - программный продукт, предназначенный для индивидуального использования либо использования небольшими рабочими группами от 3 до 7 человек
0,5
Офисный - программный продукт, предназначенный для использования организациями до 10 000 человек
1
Промышленный - программный продукт, предназначенный для использования организациями более 10 000 человек
1,5

3.1 Қуаты
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 3,5-ға дейін
Орташа – 1,6-дан 2,5-ға дейін
Төмен – 0,3-тен 1,5-ға дейін
3.1.1 Өнімділік
1,5
(Басты)
Дербес – жеке пайдалану немесе 3-тен 7 адамға дейінгі кіші жұмыс топтарының пайдалануына арналған бағдарламалық өнім
0,5
Офистік - адам саны 10 000 дейін ұйымдардың пайдалануына арналған бағдарламалық өнім
1
Өнеркәсіптік - адам саны 10 000 дейін ұйымдардың пайдалануына арналған бағдарламалық өнім
1,5

3.1.2 Масштабируемость
0,5
(Базовый)
Отсутствует - программный продукт не поддерживает технологии виртуализации и кластеризации
0
Частичная - программный продукт частично поддерживает технологии виртуализации или кластеризации
0,3
Полная - программный продукт полностью поддерживает технологии виртуализации или кластеризации
0,5
3.1.3 Готовность к развертыванию
1
(Основной)
Дистрибутив – программный продукт предоставляется как исполняемый файл, образ или установочный пакет
0,5
Контейнер - программный продукт позволяет осуществлять развертывание посредством docker-контейнеров
0,8
Готовый сервис - программный продукт предоставляется в виде готового сервиса с Интернет-ресурса производителя или поставщика либо позволяет организовать развертывание и предоставление пользователям в качестве арендуемого сервиса (Platform-as a-Service, PaaS)
1
3.2 Универсальность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,7 до 3,5
Средний – от 1,8 до 2,6
Низкий – от 1 до 1,7
3.2.1 Адаптируемость
1
(Основной)
Минимальная - программный продукт не может быть изменен, отсутствуют документированные программные интерфейсы для взаимодействия (application program interface) и отсутствует возможность получения доступа к программному коду
0
Умеренная - программный продукт имеет техническую документацию и встроенные средства по адаптации возможностей программного продукта под требования заказчика путем изменения настроек и параметров функционирования программного продукта, а также программные интерфейсы и протокола для взаимодействия с программным продуктом
0,7
Высокая - исходный программный код программного продукта, в том числе полный набор программных интерфейсов и протоколов для взаимодействия с программным продуктом, доступен для анализа и изменения по требованию заказчика,
1
3.2.2 Разнообразие решаемых задач
1,5
(Ключевой)
Узкоспециализированный - программный продукт, используемый в качестве составной части прикладного программного обеспечения или используемый самостоятельно для решения определенных узкоспециализированных задач
1
Общего назначения - программный продукт, который создает необходимые условия для разработки и (или) эксплуатации прикладного программного обеспечения
1,5
3.2.3 Переносимость
0,5
(Базовый)
Платформозависимый - программный продукт, имеющий ограничение и строгую привязку к одной аппаратной платформе и/или операционной системе
0
Кроссплатформенный - программный продукт, функционирующий более чем на одной аппаратной платформе и/или операционной системе
0,5
3.2.4 Наличие альтернативы
0,5
(Базовый)
Отсутствует - отсутствуют аналогичные программные продукты
0

3.1.2 Масштабталу
0,5
(Базалық)
Жоқ – бағдарламалық өнім виртуалдау мен кластерлеу технологияларын қолдамайды
0
Ішінара - бағдарламалық өнім виртуалдау мен кластерлеу технологияларын ішінара қолдайды
0,3
Толық - бағдарламалық өнім виртуалдау мен кластерлеу технологияларын толық қолдайды
0,5
3.1.3 Кеңейтуге дайындық
1
(Негізгі)
Дистрибутив - бағдарламалық өнім орындалатын файл, бейін немесе орнату пакеті ретінде ұсынылады
0,5
Контейнер – бағдарламалық өнім docker-контейнерлер арқылы кеңейтуді жүзеге асыруға мүмкіндік береді
0,8
Дайын сервис – бағдарламалық өнім өндіруші немесе жеткізуші Интернет –ресурсынан дайын сервис түрінде ұсынылады не кеңейтуді ұйымдастыруға және пайдаланушыларға жалға алынатын сервис ретінде ұсынуға мүмкіндік береді (Platform-as a-Service, PaaS)
1
3.2 Әмбебаптық
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,7-ден 3,5-ке дейін
Орташа – 1,8-ден 2,6-ға дейін
Төмен – 1-ден 1,7-ге дейін
3.2.1 Бейімделуі
1
(Негізгі)
Ең төмен – бағдарламалық өнім өзгертілмейді, өзара іс-қимылға арналған құжатталған бағдарламалық интерфейстер (application program interface) жоқ және бағдарламалық кодқа қол жеткізу мүмкіндігі жоқ
0
Қалыпты - бағдарламалық өнімнің техникалық құжаттамасы мен бағдарламалық өнімнің күйге келтірулерін және жұмыс істеу параметрлерін өзгерту жолымен бағдарламалық өнімнің мүмкіндіктерін тапсырысм берушінің талаптарына икемдеу бойынша кіріктірілген құралдары, сондай-ақ бағдарламалық өніммен өзара іс-қимыл жасауға арналған бағдарламалық интерфейстер және хаттамалары бар
1
Жоғары - бағдарламалық өнімнің бастапқы бағдарламалық коды, соның ішінде бағдарламалық өніммен өзара іс-қимыл жасауға арналған бағдарламалық интерфейстер және хаттамаларының толық жиынтығы, тапсырыс берушінің талабы бойынша талдау мен өзгерту үшін қолжетімді
3.2.2. Шешілетін міндеттердің әртүрлілігі
1,5
(Басты)
Тар шеңберде мамандырылған – қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің құрамдас бөлігі ретінде немесе белгілі тар шеңберде мамандандырылған міндеттерді шешу үшін өзбетінше пайдаланылатын бағдарламалық өнім
1
Жалпы мақсатты - қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және(немесе) пайдалану үшін қажетті жағдайлар жасайтын бағдарламалық өнім
1,5
3.2.3. Тасымалдануы
0,5
(Базалық)
Тұғырнамаға тәуелді – шектелген және бір аппараттық тұғырнамаға және/немесе операциялық жүйеге қатаң байланысты бағдарламалық өнім
0
Кростұғырнамалық – біреуден артық аппараттық тұғырнамада және/немесе операциялық жүйеде жұмыс істейтін бағдарламалық өнім
0,5
3.2.4. Баламасының болуы
0,5
(Базалық)
Жоқ – ұқсас бағдарламалық өнімдер жоқ
0

Ограниченное - 1 или 2 альтернативных программных продукта присутствует на рынке
0,3
Полноценное - более 3 программных продуктов присутствует на рынке
0,5
Категория 4
аппаратные средства обработки и хранения данных
4.1. Мощность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 3,5
Средний – от 1,6 до 2,5
Низкий – от 0,3 до 1,5
4.1.1 Производительность
1,5
(Ключевой)
Низкопроизводительные (low-end) - на момент классификации оборудование не входит в первые 300 по результатам общепризнанных тестов производительности:
Сервера - тесты производительности TPC-C, TPC-E, TPCx-HS, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC.org);
Рабочие станции и их отдельные компоненты - тесты производительности Passmark, Futuremark;
Носимые устройства - тесты производительности Antutu BenchMark PCMark, Basemark;
Системы хранения данных - тесты производительности SPC-1C от Storage Performance Council.
0,3

Шектеулі- нарықта 1 немесе 2 баламалы бағдарламалық өнім бар
0,3
Толық – нарықта 3 артық бағдарламалық өнім бар
0,5
4.1 Қуаты
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 3,5-ке дейін
Орташа – 1,6-дан 2,5-ке дейін
Төмен – 0,3-тен 1,5-ке дейін
4.1.1.Өнімділік
1,5
(Басты)
Өнімділігі төмен (low-end) – сыныптау сәтінде жабдық өнімділіктің жалпы қабылдаған сынақ нәтижелері бойынша бірінші 300 санына кірмейді:
Серверлер - TPC-C, TPC-E, TPCx-HS, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC.org) өнімділігін тестілеу;
Жұмыс станциялары мен олардың жеке компоненттері Passmark, Futuremark;
Тасымалдау құрылғылары - Antutu BenchMark PCMark, Basemark өнімділігін тестілеу;
Деректерді сақтау жүйелері - SPC-1C дан Storage Performance Council дейін өнімділігін тестілеу
0,3

Среднепроизводительные (middle-end) – на момент классификации оборудование находится между 300 и 100 местом по результатам общепризнанных тестов производительности
1
Высокопроизводительные (high-end) - на момент классификации оборудование входит в первые 100 по результатам общепризнанных тестов производительности
1,5
4.1.2. Срок производства
1
(Основной)
Устаревший - оборудование производится более 5 лет
0
Устаревающий - оборудование производится от 3 до 5 лет
0,5
Новый - оборудование производится менее 1 и до 3 лет
1
4.1.3 Масштабируемость
1
(Основной)
Отсутствует - масштабирование не поддерживается
0
Вертикальная масштабируемость - поддержка возможности изменения и (или) добавления новых компонентов
0,5
Горизонтальная масштабируемость - поддержка возможности объединения оборудования в единый вычислительный ресурс путем виртуализации
1
4.2. Надежность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 2,5
Средний – от 1,1 до 2
Низкий – от 0,2 до 1
4.2.1. Готовность
1,5
(Ключевой)
Стандартное исполнение - имеет стандартные характеристики, отсутствует избыточность компонентов, а уровень готовности составляет менее 95 %
0,2
Усиленные решения - имеют избыточность некоторых компонентов, обеспечивают возможность замены части компонентов без остановки, а уровень готовности находится в пределах от 95 до 99,5 %.
0,5
Кластерные решения - имеют избыточность основных компонентов, обеспечивающих их работоспособность, обеспечивают возможность замены основных компонентов без остановки, а уровень готовности находится в пределах от 99 % до 99,9 %.
1
Решения постоянной готовности - имеют избыточность основных компонентов, обеспечивающих их работоспособность, обеспечивают возможность замены основных компонентов без остановки, а уровень готовности составляет выше 99,9 %
1,5
4.2.2. Защищенное исполнение
0,5
(Базовый)
Стандартное исполнение - не имеет сертификацию или защищенное исполнение
0
Сертифицированный - имеет сертификацию на соответствие требованиям информационной безопасности
0,1
Полузащищенный - имеет защищенное исполнение, водоустойчив, устойчив к ударам и частично соответствуют требованиям к защищенному исполнению (стандарты MIL-STD-810G и MIL-STD-461F)
0,3
Полностью защищенный - имеет защищенное исполнение, устойчив к экстремальной температуре и к агрессивным средам (сильной вибрации, ударам, большой запыленности, влажности, вандализму) и полностью соответствуют требованиям к защищенному исполнению (стандарты MIL-STD-810G и MIL-STD-461F)
0,5
4.2.3. Промышленное исполнение
0,5
(Базовый)
Стандартное исполнение - не имеет промышленное исполнение
0
Имеет промышленное исполнение - предназначен для решения задач промышленной автоматизации, отличается стойкостью к различным внешним воздействиям, увеличенным жизненным циклом изделия, возможностью подключения к промышленным сетям
0,5
Категория 5
средства печати и копирования документов
5.1 Мощность
Параметры оценки:

Өнімділігі орташа (middle-end) – сыныптау сәтінде жабдық өнімділіктің жалпы қабылдаған сынақ нәтижелері бойынша 300 және 100 арасында
1
Өнімділігі жоғары (high-end) - сыныптау сәтінде жабдық өнімділіктің жалпы қабылдаған сынақ нәтижелері бойынша бірінші 100 кіреді
1,5
4.1.2.Өндіріс мерзімі
1
(Негізгі)
Ескі – жабдық 5 жылдан астам уақыт бойы өндіріледі
0
Ескіретін - жабдық 3-тен 5 жылға дейінгі уақыт бойы өндіріледі
0,5
Жаңа - жабдық 1-ден 3 жылға дейінгі уақыт бойы өндіріледі
1
4.1.3. Масштабталуы
1
(Негізгі)
Жоқ - ауқымдау сүйемелденбейді
0
Тік ауқымдылығы – өзгерту және (немесе) жаңа құрамдас бөліктерді қосу мүмкіндігін сүйемелдеу
0,5
Көлденең ауқымдылығы – виртуалдау арқылы бірыңғай есептеу ресурсына жабдықтарды біріктіру мүмкіндігін сүйемелдеу
1
3.3 Сенімділігі
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 2,5-ға дейін
Орташа – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен –0,2-ден 1-ге дейін
4.2.1. Дайындығы
1,5
(Басты)
Стандартты орындау – стандартты сипаттамалары бар, артық құрамдас бөліктер жоқ, ал дайындық деңгейі 95% төмен құрайды
0,2
Күшейтілген шешімдер – кейбір артық құрамдас бөліктері бар, тоқтаусыз құрамдас бөліктерінің бөліктерін ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, ал дайындық деңгейі 95-тен 99% шегінде
0,5
Кластерлік шешімдер – олардың жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін артық негізгі құрамдас бөліктері бар, тоқтаусыз құрамдас бөліктерінің бөліктерін ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, ал дайындық деңгейі 99-дан 99,9% шегінде
1
Тұрақты дайындығын шешу – олардың жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін артық негізгі құрамдас бөліктері бар, тоқтаусыз құрамдас бөліктерінің бөліктерін ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, ал дайындық деңгейі 99,9% -дан астамды құрайды
1,5
4.2.2. Қорғалған орындалу
0,5
(Базалық)
Стандартты орындау – сертификаты немесе қорғалған орындауы жоқ
0
Сертификатталған – ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік сертификаты бар
0,1
Жартылай қорғалған – қорғалған орындау, суға төзімді, соққыға төзімді және қорғалған орындау талаптарына ішінара сәйкес келеді (стандарттар MIL-STD-810G және MIL-STD-461F)
0,3
Толық қорғалған - қорғалған орындауы бар, төтенше температураға және агрессивті ортаға (қатты діріл, соққы, шаң басу, ылғал, вандализм) төзімді және қорғалған орындау талаптарына толық сәйкес келеді (стандарттар MIL-STD-810G және MIL-STD-461F)
0,5
4.2.3. Өнеркәсіптік орындау
0,5
(Базалық)
Стандартты орындау – өнеркәсіптік орындауы жоқ
0
Өнеркәсіптік орындауы бар – өнеркәсіптік автоматтандыру міндеттерін шешу үшін арналған, түрлі сыртқы әсерлерге тұрақтылығымен, өнеркәсіптік желілерге қосылу мүмкіндігімен ерекшеленеді
0,5
5-санат құжаттарды басып шығару және көшіру құралдары
4.1 Қуаты
Бағалау параметрлері:

Высокий – от 2,2 до 3
Средний – от 1,2 до 2,1
Низкий – от 0,9 до 1,1
5.1.1 Быстродействие
1
(Основной)
Низкоскоростные - скорость выполнения операций (печать, сканирование, копирование) составляет менее 15 страниц в минуту
0,3
Среднескоростные - скорость выполнения операций (печать, сканирование, копирование) составляет от 15 до 35 страниц в минуту
0,5
Высокоскоростные - скорость выполнения операций (печать, сканирование, копирование) составляет более 35 страниц в минуту
1
5.1.2 Доступность устройства
0,5
(Базовый)
Локальное устройство - устройство, доступное для 1 или нескольких рабочих мест по интерфейсу USB
0,1
Сетевое устройство - устройство, доступное для сотрудников подразделения и организации по локальной сети по интерфейсам Ethernet и Wifi
0,5
5.1.3 Максимальная нагрузка
1,5
(Ключевой)
Малый офис - максимальная нагрузка на оборудование составляет менее 8 000 операций в месяц
0,5
Средний офис - максимальная нагрузка на оборудование составляет от 8 000 до 25 000 операций в месяц
1
Крупный офис - максимальная нагрузка на оборудование составляет более 25 000 операций в месяц
1,5
5.2 Универсальность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 3
Средний – от 1,6 до 2,5
Низкий – от 1,1 до 1,5
5.2.1 Разрешение
1,5
(Ключевой)
Низкое разрешение - величина самых мелких деталей изображения, передаваемых при проведении операций, составляет менее 1440 x 720 dpi (dot per inch, точек на дюйм)
0,5
Среднее разрешение - величина самых мелких деталей изображения, передаваемых при проведении операций, составляет от 1440 x 720 до 4800 x 4800 dpi
1
Высокое разрешение - величина самых мелких деталей изображения, передаваемых при проведении операций, составляет более 4800 x 4800 dpi
1,5
5.2.2 Цветность
1
(Основной)
Черно-белые (одноцветные, monochrome) – устройство поддерживает только черно-белый формат проведения операций
0,5
Цветные (многоцветные, color) - устройство поддерживает черно-белый и цветной формат проведения операций
1
5.2.3 Форматы носителей
0,5
(Базовый)
Базовый - устройство поддерживает работу с 1 или 2 следующих форматов бумаги А0, A1, A2, A3, А4, A5, A6, B6, B5. С5, Фотобумага
0,1
Умеренный - устройство поддерживает работу от 3 до 5 следующих форматов бумаги А0, A1, A2, A3, А4, A5, A6, B6, B5. С5, Фотобумага
0,3
Расширенный - устройство поддерживает работу более 5 следующих форматов бумаги А0, A1, A2, A3, А4, A5, A6, B6, B5. С5, Фотобумага
0,5
Категория 6
серверное помещение и его инженерная инфраструктура
6.1.Масштаб
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 4
Средний – от 1,6 до 2,5
Низкий – от 0,7 до 1,5
6.1.1. Вместимость
1,5
(Ключевой)
Серверная капсула (шкаф) - содержит от 1 до 4 стоек, и (или) в среднем размещается на территории от 4 до 16 квадратных метров
0,1
Серверная комната (зал) - содержит от 5 до 9 стоек, и (или) в среднем размещается на территории от 17 до 36 квадратных метров
0,3

Жоғары – 2,2-ден 3-ке дейін
Орташа – 1,2-ден 2,1-ге дейін
Төмен –0,9-дан 1,1-ге дейін
5.1.1. Тез әсер етуші
1
(Негізгі)
Жылдамдығы төмен – операцияларды орындау уақыты (басып шығару, сканерлеу, көшіру) минутына 15 парақтан кем
0,3
Жылдамдығы орташа– операцияларды орындау уақыты (басып шығару, сканерлеу, көшіру) минутына 15-тен 35-ға дейін парақтарды құрайды
0,5
Жылдамдығы жоғары– операцияларды орындау уақыты (басып шығару, сканерлеу, көшіру) минутына 35 парақтан артық
1
5.1.2. Құрылғының қолжетімділігі
0,5
(Базалық)
Локальдық құрылғы – USB интерфейсі бойынша 1 немесе бірнеше жұмыс орнына қолжетімді құрылғы
0,1
Желілік құрылғы - Ethernet және Wifi интерфейстері бойынша бөлімше және ұйым қызметкерлері үшін локальдық желі бойынша қолжетімді құрылғы
0,5
5.1.3. Максималды жүктеме
1,5
(Басты)
Кіші офис – жабдыққа максималды жүктеме айына 8 000 кем операцияларды құрайды
0,5
6-санат серверлік үй-жай мен оның инженерлік инфрақұрылымы
Орташа офис - жабдыққа максималды жүктеме айына 8 000-нан 25 000-ға дейін операцияларды құрайды
1
Ірі офис - жабдыққа максималды жүктеме айына 25 000 артық операцияларды құрайды
1,5
5.2 Әмбебаптық
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 3-ке дейін
Орташа – 1,6-дан 2,5-ке дейін
Төмен –1,1-ден 1,5-ке дейін
5.2.1. Рұқсаттама
1,5
(Басты)
Төмен рұқсаттама – операцияларды жүргізген кезде жіберілетін бейнелердің ең кіші бөлшегінің шамасы 1440 x 720 dpi (dot per inch, точек на дюйм) құрайды
0,5
Орташа рұқсаттама – операцияларды жүргізген кезде жіберілетін бейнелердің ең кіші бөлшегінің шамасы 1440 x 720 до 4800 x 4800 dpi құрайды
1
Жоғары рұқсаттама – операцияларды жүргізген кезде жіберілетін бейнелердің ең кіші бөлшегінің шамасы4800 x 4800 dpi құрайды
1,5
5.2.2. Түстілік
1
(негізгі)
Ақ-қара (біртүсті, monochrome) – құрылғы операцияларды жүргізудің тек қана ақ-қара форматын қолдайды
0,5
Түрлітүсті (көптүсті, color) - құрылғы операцияларды жүргізудің ақ-қара және түрлітүсті форматын қолдайды
1
5.2.3. Тасығыштар форматтары
0,5
(базалық)
Базалық – құрылғы А0, A1, A2, A3, А4, A5, A6, B6, B5. С5 форматты 1 немесе 2 қағазбен жұмысты қолдайды, фотоқағаз
1
Қалыпты - құрылғы А0, A1, A2, A3, А4, A5, A6, B6, B5. С5 форматты 3 тен 5-ге дейін қағазбен жұмысты қолдайды, фотоқағаз
0,3
Кеңейтілген - А0, A1, A2, A3, А4, A5, A6, B6, B5. С5 форматты 5-ден артық қағазбен жұмысты қолдайды, фотоқағаз
0,5
6.1 Ауқымы
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 4-ке дейін
Орташа – 1,6-дан 2,5-ке дейін
Төмен –0,7-ден 1,5-ке дейін
6.1.1. Сыйымдылық
1,5
(басты)
Серверлік капсула (шкаф) – 1-ден 4-ке дейін тұрақтар қамтиды және(немесе) орташа алғанда
4-тен 16-ға дейін шаршы метр аумағында орналасады
0,1
Серверлік бөлме (зал) – 5-тен 9-ға дейін тұрақтар қамтиды және(немесе) орташа алғанда
17-ден 36-ға дейін шаршы метр аумағында орналасады
0,3

Небольшой центр обработки данных - содержит от 10 до 20 стоек, и (или) в среднем размещается на территории от 37 до 80 квадратных метров
0,5
Средний центр обработки данных - содержит от 21 до 40 стоек, и (или) в среднем размещается на территории от 81 до 180 квадратных метров
0,7
Крупный центр обработки данных - содержит от 41 до 100 стоек, и (или) в среднем размещается на территории от 181 до 500 квадратных метров
1

Деректерді өңдеудің ықшам орталығы – 10-нан 20-ғе дейін тұрақтар қамтиды және(немесе) орташа алғанда 37-ден 80-ге дейін шаршы метр аумағында орналасады
0,5
Деректерді өңдеудің орташа орталығы – 21-ден 40-қа дейін тұрақтар қамтиды және(немесе) орташа алғанда 81-ден 180-ге дейін шаршы метр аумағында орналасады
0,7
Деректерді өңдеудің ірі орталығы – 41-ден 100-ге дейін тұрақтар қамтиды және(немесе) орташа алғанда 181-ден 500-ге дейін шаршы метр аумағында орналасады
1

Массивный центр обработки данных - содержит от 101 и более стоек, и (или) в среднем размещается на территории более 500 квадратных метров
1,5
6.1.2. Охват
0,5
(Базовый)
Ведомственный - содержит серверное оборудования отдельных структурных или территориальных подразделений организации и (или) менее 35 % серверного оборудования организации
0,1
Корпоративный - содержит серверное оборудование нескольких структурных подразделений и более 35 % серверного оборудования организации
0,3
Межведомственный - содержит серверное оборудование нескольких организаций
0,5
6.1.3. Объем предоставляемых услуг
1
(Основной)
Узкоспециализированный - предоставляет следующие возможности:
аренда выделенного сервера (Dedicated server);
размещение собственного сервера (Colocation)
0,3
Стандартный - предоставляет следующие возможности:
аренда выделенного сервера (Dedicated server);
размещение собственного сервера (Colocation);
виртуальный хостинг (Shared Hosting);
виртуальный частный сервер / виртуальный выделенный сервер (VPS/VDS);
кластеризация (failover);
резервирование (backup);
архивация (archiving)
0,7
Многопрофильный - предоставляет следующие возможности:
аренда выделенного сервера (Dedicated server);
размещение собственного сервера (Colocation);
виртуальный хостинг (Shared Hosting);
виртуальный частный сервер / виртуальный выделенный сервер (VPS/VDS);
кластеризация (Failover);
резервирование (Backup);
архивация (Archiving);
облачные сервисы (IaaS/PaaS/SaaS).
1
6.1.4. Тип сетевого трафика
1
(Основной)
Внутренний - более 60 % сетевого трафика является внутренним и распределяется внутри серверного помещения либо внутри организации или структурного подразделения, в здании которого расположено серверное помещение
0,2
Региональный - более 60 % сетевого трафика является внешним и формируется внутри одного населенного пункта и (или) района и (или) области
0,6
Республиканский - более 60 % сетевого трафика является внешним и равномерно распределяется между конечными устройствами и узлами, расположенными в населенных пунктах разных областей
0,7
Международный - более 60 % сетевого трафика является внешним и равномерно распределяется между конечными устройствами и узлами, расположенными в населенных пунктах разных стран
0,8
Смешанный - соотношение внутреннего и внешнего сетевого трафика относительно равно и разница составляет менее 10 % от общего объема трафика
1
6.2. Мощность
Параметры оценки:

Деректерді өңдеудің көлемді орталығы – 101-ден бастап одан артық тұрақтар қамтиды және(немесе) орташа алғанда 500-ден артық шаршы метр аумағында орналасады
1,5
6.1.2 Қамту
0,5
(Базалық)
Ведомстволық - ұйымның жеке құрылымдық немесе аумақтық бөлімшелерінің серверлік жабдықтарынан тұрады және (немесе) ұйымның серверлік жабдықтарының 35% азы
0,1
Корпоративтік – бірнеше құрылымдық бөлімшелердің серверлік жабдықтарынан тұрады және (немесе) ұйымның серверлік жабдықтарының 35% астамы
0,3
Ведомствоаралық – бірнеше ұйымдардың серверлік жабдықтарынан тұрады
0,5
6.1.3 Ұсынылатын қызметтер көлемі
1
(Негізгі)
Тар шеңберде мамандандырылған - мынадай мүмкіндіктерді ұсынады:
бөлінген серверді жалға беру (Dedicatedserver);
өз серверін орналастыру (Colocation)
0,3
Стандартты - мынадай мүмкіндіктерді ұсынады:
бөлінген серверді жалға беру (Dedicatedserver);
өз серверін орналастыру (Colocation);
виртуальды хостинг (SharedHosting);
виртуальды жеке сервер / виртуальды бөлінген сервер (VPS/VDS);
кластеризация (failover);
резервтеу (backup);
мұрағаттау (archiving)
0,7
Көп бейінді - мынадай мүмкіндіктерді ұсынады:
бөлінген серверді жалға беру (Dedicatedserver);
өз серверін орналастыру (Colocation);
виртуальды хостинг (SharedHosting);
виртуальды жеке сервер / виртуальды бөлінген сервер (VPS/VDS);
кластеризация (failover);
резервтеу (backup);
мұрағаттау (archiving)
бұлт сервистері (IaaS/PaaS/SaaS).
1
6.1.4 Желілік трафик түрі
1
(Негізгі)
Ішкі – желілік трафиктің 60% астамы ішкі болып табылады және серверлік үй-жай орналасқан ғимаратта ішкі серверлік үй-жай ішінде, не ұйым немесе құрылымдық бөлімшелердің ішінде бөлінеді
0,2
Өңірлік - желілік трафиктің 60% астамы сыртқы болып табылады және бір елді мекен және (немесе) облыс ішінде құрылады
0,6
Республикалық - желілік трафиктің 60% астамы сыртқы болып табылады және түрлі облыстардың елді мекендерінде орналасқан соңғы құрылғылар мен тораптар арасында тең бөлінеді
0,7
Халықаралық - желілік трафиктің 60% астамы сыртқы болып табылады және түрлі елдердің елді мекендерінде орналасқан соңғы құрылғылар мен тораптар арасында тең бөлінеді
0,8
Ааралас – ішкі және сыртқы желілік трафиктің ара қатынасы салыстырмалы түрде тең және айырмасы жалпы трафик көлемінің 10% кемін құрайды
1
6.2 Қуаты
Бағалау параметрлері:

Высокий – от 2,6 до 4
Средний – от 2,1 до 2,5
Низкий – от 1 до 2
6.2.1. Уровень утилизации
0,5
(Базовый)
Низкий/Перегруженный - средний годовой уровень утилизации площади серверного помещения составляет менее 20 % или более 80 % от общей площади
0,1
Средний - средний годовой уровень утилизации площади серверного помещения составляет от 20 до 40 % от общей площади
0,3
Высокий - средний годовой уровень утилизации площади серверного помещения составляет от 41 до 80 % от общей площади
0,5
6.2.2. Уровень пропускной способности
0.5
(Базовый)
Низкий - обеспечивается гарантированная пропускная способность телекоммуникационной инфраструктуры и каналов связи менее 100 мегабит в секунду
0,1
Средний - обеспечивается гарантированная пропускная способность телекоммуникационной инфраструктуры и каналов связи в пределах от 100 мегабит до 1 гигабита в секунду
0,3
Высокий - обеспечивается гарантированная пропускная способность телекоммуникационной инфраструктуры и каналов связи более 1 гигабита в секунду
0,5
6.2.3. Уровень виртуализации
1
(Основной)
Низкий - уровень серверной виртуализации составляет менее 20 % от общего объема серверного оборудования в помещении
0,3
Средний - уровень серверной виртуализации составляет от 20 % до 40 % от общего объема серверного оборудования в помещении
0,5
Высокий - уровень серверной виртуализации составляет более 40 % от общего объема серверного оборудования в помещении
1
6.2.4. Плотность (энергоемкость)
Низкий - энергоемкость помещения обеспечивает мощность менее 50 Вт на квадратный метр помещения и (или) плотность размещения оборудования позволяет обеспечить мощность менее чем 2 кВт на стойку
0,3
Средний - энергоемкость помещения обеспечивает мощность от 50 до 100 Вт на квадратный метр помещения и (или) плотность размещения оборудования позволяет обеспечить мощность от 2 до 5 кВт на стойку
0,5
Высокий - энергоемкость помещения обеспечивает мощность более 100 Вт на квадратный метр помещения и (или) плотность размещения оборудования позволяет обеспечить мощность более 5 кВт на стойку
1
6.2.5. Энергоэффективность (Power Usage Effectiveness)
1,5
(ключевой)
Низкий - не обеспечивается постоянный учет годового расхода электроэнергии в помещении и (или) коэффициент эффективности использования электроэнергии имеет значение менее 1
0,3
Средний - обеспечивается постоянный учет годового расхода электроэнергии в помещении и коэффициент эффективности использования электроэнергии (Power Usage Effectiveness) имеет значение в пределах от 1 до 3
1
Высокий - обеспечивается постоянный учет годового расхода электроэнергии в помещении и коэффициент эффективности использования электроэнергии (Power Usage Effectiveness) имеет значение более 3
1,5
6.5.6 Эффективность (Cost per Operating System per Hour)
0,5
(Базовый)

Жоғары – 2,6-дан 4-ке дейін
Орташа – 2,1-ден 2,5-ке дейін
Төмен –1-ден 2 дейін
6.2.1 Пайдалану деңгейі
0,5
(Базалық)
Төмен/Артық – серверлік үй-жай ауданын пайдаланудың орташа жылдық деңгейі 20% немесе жалпы ауданның 80% астамын құрайды
0,1
Орта – серверлік үй-жай ауданын пайдаланудың орташа жылдық деңгейі жалпы ауданның 20 дан 40% құрайды
0,3
Жоғары – серверлік үй-жай ауданын пайдаланудың орташа жылдық деңгейі жалпы ауданның 41 ден 80% құрайды
0,5
6.2.2 Өткізу қабілетінің деңгейі
0.5
(Базалық)
Төмен – телекоммуникациялық инфрақұрылым мен байланыс арналарының секундына кемінде 100 мегабит кепілденген өткізу қабылетін қамтамасыз етеді
0,1
Орта – телекоммуникациялық инфрақұрылым мен байланыс арналарының секундына 100 мегабайттан 1 гигабайтқа дейінгі шеңберінде кепілденген өткізу қабылетін қамтамасыз етеді
0,3
Жоғары – телекоммуникациялық инфрақұрылым мен байланыс арналарының секундына 1 гигабайт жоғары кепілденген өткізу қабылетін қамтамасыз етеді
0,5
6.2.3 Виртуалдау деңгейі
1
(Негізгі)
Төмен – серверлік виртуалдау деңгейі үй-жайда серверлік жабдықтардың жалпы көлемінің кемінде 20% құрайды
0,3
Орта - серверлік виртуалдау деңгейі үй-жайда серверлік жабдықтардың жалпы көлемінің 20% дан 40 %-ға дейін құрайды
0,5
Жоғары - серверлік виртуалдау деңгейі үй-жайда серверлік жабдықтардың жалпы көлемінің 40 %-дан жоғары құрайды
1
6.2.4 Тығыздығы (энергияның жұмсалуы)
Төмен – үй-жайдың энергия сыйымдылығы үй-жайдың шаршы метріне 50 Вт кем қуатын қамтамасыз етеді және жабдықтардың орналасу тығыздығы бағанға 2 кВт кем қуатын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді
0,3
Орта – үй-жайдың энергия сыйымдылығы үй-жайдың шаршы метріне 50ден 100-ге дейін Вт қуатын қамтамасыз етеді және жабдықтардың орналасу тығыздығы бағанға 2ден 5-ке дейін кВт қуатын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді
0,5
Жоғары – үй-жайдың энергия сыйымдылығы үй-жайдың шаршы метріне 100 Вт жоғары қуатын қамтамасыз етеді және жабдықтардың орналасу тығыздығы бағанға кемінде 5 кВт жоғары қуатын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді
1
6.2.5 Энергия тиімділігі (PowerUsageEffectiveness)
1,5
(Басты)
Төмен – үй-жайда электр энергиясының жылдық шығынын тұрақты есепке алу қамтамасыз етілмейді және (немесе) электр энергиясын пайдаланудың тиімділік коэффициенті 1-ден төмен
0,3
Орта – үй-жайда электр энергиясының жылдық шығынын тұрақты есепке алу қамтамасыз етіледі және (немесе) электр энергиясын пайдаланудың тиімділік коэффициенті (PowerUsageEffectiveness) 1-ден 3-ке дейінгі шекте мәні бар төмен
1
Жоғары - үй-жайда электр энергиясының жылдық шығынын тұрақты есепке алу қамтамасыз етіледі және (немесе) электр энергиясын пайдаланудың тиімділік коэффициенті (PowerUsageEffectiveness) 3-тен жоғары мәні бар төмен
1,5
6.2.6 Тиімділік (Cost per Operating System per Hour)
0,5
(Базалық)

Низкий - отношение уровня затрат на обслуживание серверного помещения к количеству операционных систем, размещенных в серверном помещении, составляет более 3 и (или) одним штатным сотрудником организации (системный администратор) обслуживается менее 15 стоек оборудования, расположенного в помещении
0,2
Средний - отношение уровня затрат на обслуживание серверного помещения к количеству операционных систем, размещенных в серверном помещении, находится в пределах от 1 до 3 и (или) одним штатным сотрудником организации (системный администратор) обслуживается от 15 до 20 стоек оборудования, расположенного в помещении
0,3
Высокий - отношение уровня затрат на обслуживание серверного помещения к количеству операционных систем, размещенных в серверном помещении, составляет менее 1 и (или) одним штатным сотрудником организации (системный администратор) обслуживается более 20 стоек оборудования, расположенного в помещении
0,5
6.3. Надежность
Параметры оценки:
Высокий – от 1,6 до 2
Средний – от 0,9 до 1,5
Низкий – от 0 до 0,8

Төмен – серверлік жабдыққа қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындар деңгейінің серверлік үй-жайда орналасқан операциялық жүйелер санына қатынасы 3-тен жоғарыны құрайды және (немесе) ұйымның бір штаттық қызметкері (жүйе әкімшісі) үй-жайда орналасқан жабдықтардың 15-тен аз бағанға қызмет көрсетеді
0,2
Орта – серверлік жабдыққа қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындар деңгейінің серверлік үй-жайда орналасқан операциялық жүйелер санына қатынасы 1-ден 3 шегінде және (немесе) ұйымның бір штаттық қызметкері (жүйе әкімшісі) үй-жайда орналасқан жабдықтардың 15-тен 20-ға дейін бағанға қызмет көрсетеді
0,3
Жоғары – серверлік жабдыққа қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындар деңгейінің серверлік үй-жайда орналасқан операциялық жүйелер санына қатынасы 1 кем құрайды және (немесе) ұйымның бір штаттық қызметкері (жүйе әкімшісі) үй-жайда орналасқан жабдықтардың 20 жоғары бағанға қызмет көрсетеді
0,5
6.3 Сенімділігі
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 1,6-дан 2-ге дейін
Орташа – 0,9-дан 1,5-ке дейін
Төмен – 0-ден 0,8-ге дейін

6.3.1. Уровень надежности
1,5
(Ключевой)
Неопределенная - не соответствует требования стандарта TIA/EIA-942
0
Tier 1 (N) согласно стандарту TIA/EIA-942 -остановка происходит в случае возникновения неполадок и отказа оборудования либо при начале ремонтных работ из-за чего время простоя составляет 28.8 часов в год, а коэффициент отказоустойчивости составляет 99.671 %
0,5
Тiег 2 (N+1) согласно стандарту TIA/EIA-942 -профилактические работы проводятся без остановки работы инфраструктуры, а ремонтные работы осуществляются с остановкой, в рамках чего время простоя составляет 22 часа в год, а коэффициент отказоустойчивости составляет 99.749 %
1
Тiег 3 (N+1) согласно стандарту TIA/EIA-942 -ремонтные и профилактические работы проводятся без остановки работы инфраструктуры, в рамках чего время простоя составляет 1.6 часа в год, а коэффициент отказоустойчивости составляет 99.982 %
1,2
Тiег 4 (2(N+1)) согласно стандарту TIA/EIA-942 - инженерные системы здесь зарезервированы двукратно, ремонтные и профилактические работы проводятся без остановки работы инфраструктуры, время простоя составляет 0.4 часа в год, а коэффициент отказоустойчивости составляет 99.995 %
1,5
6.3.2. Резервирование
0,5
(Базовый)
Отсутствует - не обеспечивается поддержка репликация, миграция и синхронизация производственных экземпляров систем и данных, между несколькими основными и (или) резервными помещениями
0
Ручное - репликация, миграция и синхронизация производственных экземпляров систем и данных, между несколькими основными и (или) резервными помещениями обеспечивается в ручном режиме
0,3
Автоматическое - репликация, миграция и синхронизация производственных экземпляров систем и данных, между несколькими основными и (или) резервными помещениями обеспечивается в автоматическом режиме
0,5
Категория 7
каналы связи и телекоммуникационная инфраструктура
7.1.Масштаб
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 3,5
Средний – от 1,5 до 2
Низкий – от 0,3 до 1,4
7.1.1 Ведомственная принадлежность
1
(Основной)
Общего пользования - открытая для общего доступа телекоммуникационная инфраструктура
0,1
Ведомственная (корпоративная/частная) - закрытая для общего доступа телекоммуникационная инфраструктура (интранет, экстранет), используемая одним, несколькими либо всеми структурными подразделениями одной организации для решения ведомственных задач и обеспечения деятельности
0,3
Межведомственная (государственная) - закрытая для общего доступа телекоммуникационная инфраструктура, используемая несколькими или всеми организациями отрасли либо государственными органами
0,5
7.1.2. Территориальная распределенность
1,5
(Ключевой)

6.3.1. Сенімділік деңгейі
1,5
(Басты)
Белгісіз - TIA/EIA-942 стандарт талаптарына сәйкес келмейді
0
TIA/EIA-942 стандартына сәйкес Tier 1 (N) –тоқтау ақау туындаған және жабдықтың бас тартқан жағдайында не жөндеу жұмыстары басталған кезде болады, осыған байланысты тоқтап қалу уақыты жылына 28.8 сағатты құрайды, ал бас тартуға төзімділік коэффиценті 99.671% құрайды
0,5
TIA/EIA-942 стандартына сәйкес Тiег 2 (N+1) – профилактикалық жұмыстар инфрақұрылымның жқмысын тоқтатусыз жүргізіледі, ал жөндеу жұмыстары тоқтатумен жүзеге асырылады, осының шеңберінде тоқтап қалу уақыты жылына 22 сағатты құрайды, ал бас тартуға төзімділік коэффиценті 99.749% құрайды
1
TIA/EIA-942 стандартына сәйкес Тiег 3 (N+1) – жөндеу және профилактикалық жұмыстар инфрақұрылымның жұмысын тоқтатусыз жүргізіледі, осының шеңберінде тоқтап қалу уақыты жылына 1,6 сағатты құрайды, ал бас тартуға төзімділік коэффиценті 99.982% құрайды
1,2
TIA/EIA-942 стандартына сәйкес Тiег 4 (2(N+1)) – мұнда инженерлік жүйелер екі рет резервтелген, жөндеу және профилактикалық жұмыстар инфрақұрылымның жұмысын тоқтатусыз жүргізіледі, осының шеңберінде тоқтап қалу уақыты жылына 0,4 сағатты құрайды, ал бас тартуға төзімділік коэффиценті 99.995% құрайды
1,5
6.3.2. Резервиртеу
0,5
(Базалық)
Жоқ – бірнеше негізгі және (немесе) резервтік үй-жайлар арасындағы жүйелер мен деректердің өндірістік даналарының репликациясы, миграциясы және синхрондау қамтамасыз етілмейді
0
Қолмен – бірнеше негізгі және (немесе) резервтік үй-жайлар арасындағы жүйелер мен деректердің өндірістік даналарының репликациясы, миграциясы және синхрондау қолмен қамтамасыз етіледі
0,3
Автоматты түрде - бірнеше негізгі және (немесе) резервтік үй-жайлар арасындағы жүйелер мен деректердің өндірістік даналарының репликациясы, миграциясы және синхрондау автоматты түрде қамтамасыз етіледі
0,5
7-санат байланыс арналары мен телекоммуникациялық инфрақұрылым
7.1. Ауқымы
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 3,5-ке дейін
Орташа – 1,5-тен 2-ге дейін
Төмен – 0,3-тен 1,4-ке дейін
7.1.1.Ведомстволық тиістілік
1
(Негізгі)
Жалпы пайдалану – жалпы қолжетімдік үшін ашық телекоммуникациялық инфрақұрылым
0,1
Ведомстволық (корпоративтік/жеке) – ведомстволық шешімдерді шешу және қызметті қамтамасыз ету үшін бір ұйымның бір, бірнеше не барлық құрылымдық бөлімшелері қолданатын жалпы қолжетімдік үшін жабық телекоммуникациялық инфрақұрылым (интранет, экстранет)
0,3
Ведомствоаралық (мемлекеттік) – бірнеше немесе барлық ұйымдардың саласы не мемлекеттік органдардың қолданатын жалпы қолжетімдік үшін жабық телекоммуникациялық инфрақұрылым
0,5
7.1.2.Аумақтық бөліну
1,5
(Басты)

В пределах одного помещения - персональная вычислительная сеть (PAN) или локальная вычислительная сеть (LAN), где расстояние между узлами и (или) конечными устройствами составляет от 1 до 100 квадратных метров
0,1
В пределах одного здания - локальная вычислительная сеть (LAN), где расстояние между узлами и (или) конечными устройствами составляет от 101 до 500 квадратных метров
0,3
В пределах нескольких зданий - локальная вычислительная сеть (LAN), охватывающая несколько рядом расположенных строений или блоков единого комплекса, где расстояние между узлами и (или) конечными устройствами составляет от 501 метра до 2 километров
0,5
В пределах населенного пункта - вычислительная сеть населенного пункта (MAN), охватывающая несколько отдельных районов либо в целом населенный пункт, где расстояние между узлами и (или) конечными устройствами составляет от 2 до 100 километров
0,7
В пределах района или области - глобальная вычислительная сеть (WAN), охватывающая несколько населенных пунктов района либо в целом район или область, где расстояние между узлами и (или) конечными устройствами составляет от 101 до 1000 километров
1
В пределах страны - глобальная вычислительная сеть (WAN), охватывающая несколько населенных пунктов разных областей либо все населенные пункты областей Республики Казахстан, где расстояние между узлами и (или) конечными устройствами составляет от 1001 до 6000 километров
1,2
Международная - глобальная вычислительная сеть (WAN), охватывающая несколько населенных пунктов разных стран, где расстояние между узлами и (или) конечными устройствами составляет от 6001 и более километров
1,5
7.1.3. Архитектура каналов связи
1
(Основной)
"Последняя миля" - линия связи и оборудование связи, для обмена данными между крупным узлом или сетевым провайдером с конечным пользователем сетевых сервисов
0,1
Выделенная линия - линия связи и оборудование связи, для обмена данными между узлами сети или локальными сетями
0,5
Магистральный канал - линия связи и оборудование связи для обмена данными между крупными объединениями узлов сети или нескольких локальных сетей между собой
1
7.2. Мощность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 3
Средний – от 1,1 до 2
Низкий – от 0,3 до 1
7.2.1. Скорость передачи информации
1
(Основной)
Низкоскоростная - обеспечивает гарантированную скорость передачи данных до 100 мегабит в секунду
0,1
Среднескоростная - обеспечивает гарантированную скорость передачи данных от 100 мегабит до 1 гигабит в секунду
0,3
Высокоскоростная - обеспечивает гарантированную скорость передачи данных свыше 1 гигабит в секунду
0,5

Бір үй-жай шегінде –дербес есептеу желісі (PAN) немесе жергілікті есептеу желісі (LAN), мұнда тораптар және (немесе) соңғы құрылғылар арасындағы арақашықтық 1-ден 100-ге дейін шаршы метрді құрайды
0,1
Бір ғимарат шегінде - жергілікті есептеу желісі (LAN), мұнда тораптар және (немесе) соңғы құрылғылар арасындағы арақашықтық 101-ден 500-ге дейін шаршы метрді құрайды
0,3
Бірнеше ғимарат шегінде - бірнеше қатар орналасқан құрылыстар немесе бір кешеннің блоктарын қамтитын жергілікті есептеу желісі (LAN), мұнда тораптар және (немесе) соңғы құрылғылар арасындағы арақашықтық 501 метрден 2 кимлометрге дейін құрайды
0,5
Елді мекен шегінде – бірнеше жеке аудандарды не тұтас елді мекенді қамтитын елді мекеннің есептеу желісі (MAN), мұнда тораптар және (немесе) соңғы құрылғылар арасындағы арақашықтық 2-ден 100 кимлометрге дейін құрайды
0,7
Аудан немесе облыс шегінде – бірнеше елді мекендерді не тұтас аудан немесе облысты қамтитын жаһандық есептеу желісі (WAN), мұнда тораптар және (немесе) соңғы құрылғылар арасындағы арақашықтық 101-ден 1000 кимлометрге дейін құрайды
1
Елдің шегінде - түрлі облыстардың бірнеше елді мекендерін не Қазақстан Республикасының барлық елді мекендерді қамтитын жаһандық есептеу желісі (WAN), мұнда тораптар және (немесе) соңғы құрылғылар арасындағы арақашықтық 1001-ден 6000 кимлометрге дейін құрайды
1,2
Халықаралық – түрлі елдердің бірнеше елді мекендерін қамтитын жаһандық есептеу желісі (WAN), мұнда тораптар және (немесе) соңғы құрылғылар арасындағы арақашықтық 6001 және одан жоғары километрді құрайды
1,5
6.1.3 Байланыс арналарының сәулеті
1
(Негізгі)
"Соңғы миля" - ірі тораптар неме желілік сервистердің соңғы пайдаланушыларымен желілік провайдері арасындағы деректермен алмасу үшін байланыс желісі және байланыс жабдығы
0,1
Бөлінген желі - желі тораптары немесе желгілікті желілер арасында деректермен алмасу үшін байланыс желісі және байланыс жабдығы
0,5
Магистральды арна - желілер тораптарының ірі бірігулерімен немесе бірнеше жергілікті желілердің өзара арасында деректермен алмасу үшін байланыс желісі және байланыс жабдығы
0,7
7.1. Қуаты
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 3-ке дейін
Орташа – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен – 0,3-тен 1-ге дейін
7.2.1. Ақпаратты беру жылдамдығы
1
(Негізгі)
Жылдамдығы төмен - секундына 100 мегабайт деректерді берудің кепілденген жылдамдығын қамтамасыз етеді
0,1
Жылдамдығы орта - секундына 100 мегабайттан 1 гигабайтқа дейінгі деректерді берудің кепілденген жылдамдығын қамтамасыз етеді
0,3
Жылдамдығы жоғары - секундына 1 гигабайттан жоғары деректерді берудің кепілденген жылдамдығын қамтамасыз етеді
0,5

7.2.2. Классификация трафика
0.5
(Базовый)
Отсутствует - не организован учет и классификация сетевого трафика
0
Классификация - обеспечиваются учет и классификация сетевого трафика на постоянной основе, однако на основе классификации не обеспечивается приоритезация сетевого трафика
0,3
Классификация и приоритезация - обеспечиваются учет и классификация, а также приоритезация сетевого трафика на постоянной основе
0,5
7.2.3. Объем узлов
1,5
(Ключевой)
Низкий - количество узлов и конечных устройств в сети не превышает 100
0,2
Умеренный - количество узлов и конечных устройств в сети находится в пределах от 101 до 1000
1
Высокий - количество узлов и конечных устройств в сети находится в пределах от 1001 до 5000
1,2
Повышенный - количество узлов и конечных устройств в сети составляет более 5001
1,5
7.3. Надежность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 4
Средний – от 1,3 до 2
Низкий – от 0,4 до 1,2
7.3.1. Тип организации сети
1,5
(Ключевой)
Незащищенная общая сеть - передача данных осуществляется по незащищенной общей телекоммуникационной инфраструктуре
0,2
Смешанная - передача данных осуществляется по смешанной телекоммуникационной инфраструктуре
0,5
Сегмент общей сети - передача данных осуществляется в виртуальной среде в рамках сегмента общей телекоммуникационной инфраструктуры (VPN)
1
Выделенная сеть - передача данных осуществляется посредством выделенного физического канала связи в виде проводной линии отделенной от общей телекоммуникационной инфраструктуры
1,5
7.3.2. Способ передачи информации
1
(Основной)
Беспроводной - для передачи данных используются беспроводные протокола и технологии (wifi, спутниковая связь, сотовая связь)
0,2
Смешанный - для передачи данных используется комбинация проводной и беспроводной телекоммуникационной инфраструктуры
0,5
Проводной - передача данных осуществляется по проводной телекоммуникационной инфраструктуре
1
7.3.3. Резервирование
1
(Основной)
Без резервирования - не обеспечивается резервирование телекоммуникационной инфраструктуры
0
Умеренное резервирование - резервируется физическая линия связи (оптическая или медная) на "последней миле" и (или) резервируется узел передачи данных, к которому подключается клиентское оборудование
0,5
Повышенное резервирование - резервируется сервисный маршрутизатор, на котором терминируется клиентское подключение, и (или) резервируется магистральный канал связи и устройства магистральной сети
1

7.2.2. Трафиктің сыныптамасы
0.5
(Базалық)
Жоқ – есепке алу ұйымдастырылмаған және желілік трафиктің сыныптамасы жоқ
0
Сыныптамасы – есепке алу және тұрақты негізде желілікті трафикті сыныптау қамтамасыз етіледі, алайда сыныптау негізінде желілік трафикті басымдықтау қамтамасыз етілмейді
0,3
Сыныптау және басымдықтау - есепке алу және желілікті трафикті сыныптау қамтамасыз етіледі, сондай-ақ тұрақты негізде сыныптау желілік трафикті басымдықтау қамтамасыз етіледі
0,5
7.2.3 Тораптардың көлемі
1,5
(Басты)
Төмен –желідегі тораптар және соңғы құрылғылар саны 100 ден аспайды
0,2
Қалыпты - желідегі тораптар және соңғы құрылғылар саны және 101- ден 1000 дейін
1
Жоғары – желідегі тораптар және соңғы құрылғылар саны және 1001- ден 5001 дейін
1,2
Төтенше – желідегі тораптар және соңғы құрылғылар саны 5001 астамды құрайды
1,5
7.3. Сенімділігі
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 4-ке дейін
Орташа –1,3-тен 2-ге дейін
Төмен – 0,4-тен 1,2-ге дейін
7.3.1.Желіні ұйымдастыру түрі
1,5
(Басты)
Қорғалмаған жалпы желі - деректерді беру қорғалмаған жалпы телекоммуникациялық инфрақұрылым арқылы жүзеге асырылады
0,2
Аралас – деректерді беру аралас телекоммуникациялық инфрақұрылым арқылы жүзеге асырылады
0,5
Жалпы желілер сегменті – деректерді беру жалпы телекоммуникациялық инфрақұрылым (VPN) сегменті шеіберінде жүзеге асырылады
1
Бөлінген желі - деректерді беру жалпы телекоммуникациялық инфрақұрылымнан бөлінген сымдық желі түріндегі бөлінген нақты арна арқылы жүзеге асырылады
1,5
7.3.2. Ақпаратты беру тәсілі
1
(Негізгі)
Сымсыз – деректерді беру үшін сымсыз хаттама мен технология пайдаланылады (wifi, спутниктік байланыс, ұяы байланыс)
0,2
Аралас - деректерді беру үшін сымдық және сымсыз телекоммуникациялық инфрақұрылым комбинациясы пайдаланылады
0,5
Сымдық - деректерді беру үшін сымдық телекоммуникациялық инфрақұрылым бойынша жүзеге асырылады
1
7.3.3. Резервиртеу
1
(Негізгі)
Резервтеусіз – телекоммуникациялық инфрақұрылымның резервтеуі қамтамасыз етілмейді
0
Қалыпты резервтеу - "соңғы миляда" нақты байланыс арнасы резервтелінеді (оптикалық немесе мыс) және (немесе) клиентті жабдық қосылатын деректерді беру торабы резервтеледі резервируется физическая линия связи
0,5
Аса жоғары резервтеу - клиенттік қосылу болатын сервистік бағдарлау резервтеледі және (немесе) байланыстың магистралдық арнасы және магистралдық желі құрылғысы резервтеледі
1