Об утверждении методики определения опорных сельских населенных пунктов
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 февраля 2016 года № 53. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2016 года № 13375. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 февраля 2021 года № 14.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.02.2021 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Программой развития регионов до 2020 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую методику определения опорных сельских населенных пунктов.
2. Признать утратившим силу приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра регионального развития Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 234/ОД "Об утверждении методики определения опорных сельских населенных пунктов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8821, опубликованный в газете "Казахстанская правда" 28 ноября 2013 года № 325 (27599).
3. Департаменту региональной политики и развития местного самоуправления Министерства национальной экономики Республики Казахстан принять необходимые меры по своевременному согласованию Перечня опорных сельских населенных пунктов.
4. Департаменту региональной политики и развития местного самоуправления Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 4 настоящего приказа.

Тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 2 ақпандағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 наурызда № 13375 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 4 ақпандағы № 14 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.02.2021 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысымен бекітілген Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. "Тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 18 қыркүйектегі № 234/НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8821 болып тіркелген, 2013 жылғы 28 қарашадағы "Егемен Қазақстан" газетінде № 263 (28202) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік саясат және жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту департаменті Тірек ауылдық елді мекендердің тізбесін уақтылы келісу жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік саясат және жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электрондық түрде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 4 тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 февраля 2016 года № 53
Методика
определения опорных сельских населенных пунктов
1. Общие положения
1. Настоящая методика определения опорных сельских населенных пунктов (далее – Методика) разработана в соответствии с Программой развития регионов до 2020 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728.
2. Методика устанавливает алгоритм действий местных исполнительных органов области совместно с акиматами районов (городов областного значения) по определению опорных сельских населенных пунктов (далее – ОСНП).
2. Критерии определения ОСНП
3. ОСНП определяются из числа сельских населенных пунктов (далее – СНП):
1) являющимися центрами сельских округов, селами и поселками, не входящие в состав сельского округа;
2) имеющих высокий или средний потенциал социально-экономического развития с уровнем потенциала не ниже 50 баллов;
3) расположенных в радиусе не менее 20 километров от города или районного центра;
4) с численностью населения не менее среднеарифметического показателя района среди центров сельских округов, сел и поселков, не входящих в состав сельского округа.
4. При определении ОСНП учитывается:
1) преимущественно центральное расположение в системе населенных пунктов и оптимальный радиус охвата группы населенных пунктов;
2) преимущественно базовое предприятие (крупное сельскохозяйственное производство и другие.);
3) преимущественно приграничное расположение;
4) расположение от другого ОСНП на расстоянии не менее 50 километров;
5) развитая социальная и инженерная инфраструктура;
6) территория для перспективного развития и застройки (наличие свободных земель, отсутствие ограничивающих факторов);
7) транспортная доступность к рынкам сбыта;
8) благоприятная экологическая ситуация.
3. Алгоритм действий местных исполнительных органов
5. Местный исполнительный орган района (города областного значения) в соответствии с критериями определения ОСНП настоящей методики формирует и представляет перечень ОСНП в местный исполнительный орган области.
6. Местный исполнительный орган области по согласованию с уполномоченным органом в области регионального развития определяет перечень ОСНП.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 2 ақпандағы
№ 53 бұйрығымен бекітілген
Тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысымен бекітілген Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасына сәйкес әзірленген.
2. Әдістеме жергілікті атқарушы органдардың аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) әкімдіктерімен бірлесіп, тірек ауылдық елді мекендерді (бұдан әрі - ТАЕМ) айқындау іс-қимылдарының алгоритмін белгілейді.
2. ТАЕМ-ді айқындаудың өлшемшарттары
3. ТАЕМ:
1) ауылдық округтердің орталықтары және ауылдық округ құрамына кірмейтін ауылдар мен кенттер болып табылатын;
2) әлеует деңгейі 50 балдан кем емес әлеуметтік-экономикалық дамудың жоғары немесе орта әлеуеті бар;
3) қаладан немесе аудан орталығынан 20 километрден кем емес радиуста орналасқан;
4) халқының саны ауылдық округтер орталықтары, ауылдық округтың құрамына кірмейтін ауылдармен кенттер арасындағы ауданның орташа арифметикалық көрсеткішінен кем емес ауылдық елді мекендер (бұдан әрі - АЕМ) қатарынан айқындалады.
4. ТАЕМ-ді айқындау кезінде мыналар:
1) елді мекендер жүйесінде басым түрде ортада орналасуы және елді мекендер тобын қамтудың оңтайлы радиусы;
2) басым базалық кәсіпорын (ірі ауыл шаруашылығы өндірісі және басқалар);
3) басым түрде шекаралық аумақта орналасуы;
4) басқа ТАЕМ-нен 50 километрден кем емес қашықтықта орналасуы;
5) дамыған әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым;
6) перспективалық даму және құрылыс салу үшін аумақтар (бос жерлердің болуы, шектеу факторларының болмауы);
7) өткізу нарықтарына көліктік қолжетімділік;
8) қолайлы экологиялық ахуал ескеріледі.
3. Жергілікті атқарушы органдардың іс-қимыл алгоритмі
5. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы осы әдістеменің ТАЕМ-ді айқындау өлшемшарттарына сәйкес ТАЕМ тізбесін қалыптастырады және облыстың жергілікті атқарушы органына ұсынады.
6. Облыстың жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша ТАЕМ тізбесін айқындайды.

4. Источники информации
7. Источниками информации для определения ОСНП являются:
1) данные общегосударственных статистических наблюдений;
2) информация, полученная от местных исполнительных органов в ходе проведения обследования социально-экономического состояния и перспектив развития СНП;
3) данные ведомственных наблюдений.

4. Ақпарат көздері
7. ТАЕМ-ді айқындау үшін ақпарат көздері мыналар:
1) жалпы мемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері;
2) АЕМ әлеуметтік-экономикалық жағдайын және даму перспективасын зерттеп-қарау барысында жергілікті атқарушы органдардан алынған ақпарат;
3) ведомстволық байқаулардың деректері болып табылады.