Об утверждении Правил государственного учета источников ионизирующего излучения
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 12 февраля 2016 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 марта 2016 года № 13458.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственного учета источников ионизирующего излучения.
2. Комитету атомного и энергетического контроля и надзора Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
Б. Джаксалиев
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
____________________ Б. Иманалиев

Иондандырушы сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 12 ақпандағы № 59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 наурызда № 13458 болып тіркелді.
"Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Иондандырушы сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
Б. Жақсалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің
төрағасының міндетін атқарушы
________________ Б. Иманәлиев

15 февраля 2016 года
Утверждены приказом
и.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
от 12 февраля 2016 года № 59
Правила государственного учета
источников ионизирующего излучения
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.09.2020 № 316 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила государственного учета источников ионизирующего излучения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года Об использовании атомной энергии и определяют порядок государственного учета источников ионизирующего излучения.
2. Государственный учет источников ионизирующего излучения осуществляется с целью определения и обновления сведений об их наличном количестве, перемещении и местонахождении при обращении с ними.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) уровень изъятия – значения физических величин, определяющих характеристики ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, установленные уполномоченным органом;
2) уполномоченный орган в области использования атомной энергии (далее – уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования атомной энергии;
3) источники ионизирующего излучения (далее – источники излучения) – радиоактивные вещества, аппараты или устройства, содержащие радиоактивные вещества, а также электрофизические аппараты или устройства, испускающие или способные испускать ионизирующее излучение;
4) обращение с источниками ионизирующего излучения – совокупность ручных и (или) автоматизированных операций, действий с источниками излучения при их изготовлении, поставке, использовании, эксплуатации, вводе в эксплуатацию и выводе из эксплуатации, переработке, монтаже, ремонте, техническом обслуживании, зарядке, перезарядке, демонтаже, утилизации, консервации, транспортировке, импорте, экспорте, постутилизации, хранении, захоронении;
5) реестр источников ионизирующего излучения (далее – Реестр) – база данных источников ионизирующего излучения, представляющая постоянно обновляемый свод сведений об их наличии, перемещении и местонахождении на территории Республики Казахстан, включая сведения о перемещении при их экспорте и импорте;
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области использования атомной энергии.

2016 жылғы 15 ақпан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 12 ақпандағы
№ 59 бұйрығымен
бекітілген
Иондандырушы сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.09.2020 № 316 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Иондандырушы сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 6-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және иондандырушы сәулелену көздерін есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Иондандырушы сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алу олардың қолда бар саны, орын ауыстыруы және оларды жұмыс істеген кездегі орналасқан жері мәліметтерді айқындау және жаңарту мақсатында жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) алып қою деңгейі – ядролық материалдардың, радиоактивті заттар мен электрофизикалық қондырғылардың сипаттамаларын айқындайтын, уәкілетті орган белгілеген физикалық шама мәндері;
2) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – атом энергиясын пайдалану саласындағы басқаруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) иондандырушы сәулелену көздері (бұдан әрі – сәулелену көздері) – радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аппараттар немесе құрылғылар, сондай-ақ иондандырушы сәуле шығаратын немесе шығаруға қабілетті электрофизикалық аппараттар немесе құрылғылар;
4) иондандырушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу – сәулелену көздерімен оларды дайындау, жеткізу, пайдалану, пайдалануға қосу және пайдаланудан шығару, өңдеу, монтаждау, жөндеу, техникалық қызметтер көрсету, зарядтау, қайта зарядтау, бөлшектеу, кәдеге жарату, консервациялау, тасымалдау, импорттау, экспорттау, кейіннен кәдеге жарату, сақтау, көму кезінде қолмен жасалатын және (немесе) автоматтандырылған операциялардың, әрекеттердің жиынтығы;
5) иондандырушы сәулелену көздерінің тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – иондандырушы сәулелену көздерін экспорттау мен импорттау кезінде орнын ауыстыру туралы мәліметтерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында олардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы мәліметтердің ұдайы жаңартылып тұратын жиынтығын білдіретін, иондандырушы сәулелену көздерінің дерекқоры;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа ұғымдар Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственному учету подлежат источники излучения, радиационные характеристики которых превышают уровни изъятия, установленные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 116 "Об установлении уровней изъятия для ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, подлежащих лицензированию в сфере использования атомной энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22501).
Радионуклидные источники, содержащие изотопы урана, тория и плутония, подлежат государственному учету независимо от их радиационных характеристик.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Радионуклидные источники в датчиках пожарной сигнализации, радиофармацевтические препараты, наборы для иммунологического анализа, радиоизотопные генераторы медицинского назначения, соединения, меченные радионуклидами, радиоизотопные препараты и растворы на основе короткоживущих радионуклидов с периодом полураспада до 60 (шестидесяти) суток, включая йод-125, а также источники излучения, радиационные характеристики которых не превышают уровни изъятия, учитываются физическими и юридическими лицами их использующими.
Сведения о наличии (суммарном количестве и суммарной активности по паспортным данным) вышеуказанных источников излучения предоставляются в уполномоченный орган по результатам ежегодной инвентаризации.
Глава 2. Порядок государственного учета источников излучения
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.09.2020 № 316 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок предоставления отчетов физическими
и юридическими лицами в уполномоченный орган
6. Государственный учет источников излучения ведется уполномоченным органом на основании представленных физическими и юридическими лицами отчетов об их наличии, перемещении и местонахождении на территории Республики Казахстан, включая их импорт и экспорт.
7. Уполномоченный орган осуществляет анализ и сверку полученной информации о наличии, перемещении и местонахождении источников ионизирующего излучения, путем:
проверки информации о регистрационных данных физического и юридического лица, предоставивших отчеты;
сверки наличия у физических и юридических лиц лицензии на соответствующий вид деятельности в области использования атомной энергии;
сверки информации о наличии данных об источнике излучения в Реестре;
анализа технических и радиационных характеристик источников излучения;
сверки наличия лицензии на импорт или экспорт источников излучения, ввезенных на территорию Республики Казахстан или вывезенных из Республики Казахстан.
После проведения анализа и сверки информации об источниках излучения, в Реестр вносятся обновленные сведения об их наличии, перемещении и местонахождении на территории Республики Казахстан, включая сведения о перемещении при их импорте и экспорте.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Радиациялық сипаттамалары "Атом энергиясын пайдалану саласында лицензиялауға жататын ядролық материалдар, радиоактивті заттар және электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейлерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы энергетика министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 116 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22501 болып тіркелген) белгілінген алу деңгейінен асатын сәулелену көздері мемлекеттік есепке алуға жатады.
Құрамында уран, торий және плутоний изотоптары бар радионуклидті көздер өзінің радиациялық сипаттамаларына қарамастан мемлекеттік есепке алынуы тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өрт дабылдамасының датчиктеріндегі радионуклидті көздерді, радиофармацевтикалық препараттарды, иммунологиялық талдауға арналған жинақтарды, медициналық мақсаттағы радиоизотоптық генераторларды, радионуклидтермен белгіленген қосылыстарды, 125-йодты қоса алғанда, жартылай ыдырау кезеңi 60 (алпыс) тәулікке дейiнгi тіршілігі қысқа радионуклидтер негiзіндегi радиоизотоптық препараттар мен ерітінділерді, сондай-ақ радиациялық сипаттамалары алу деңгейінен аспайтын сәулелену көздерін оларды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар есепке алады.
Жоғарыда көрсетілген сәулелену көздерінің бар-жоғы (жалпы саны және паспорттық деректері бойынша жиынтық белсенділігі) туралы мәліметтер уәкілетті органға жыл сайынғы түгендеу нәтижелері бойынша беріледі.
2-тарау. Сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.09.2020 № 316 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алуды уәкілетті орган олардың импорты мен экспортын қоса алғанда, олардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы жеке және заңды тұлғалардың ұсынған есептері негізінде жүргізеді.
7. Уәкілетті орган сәулелену көздерінің бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы алынған ақпаратқа талдау мен салыстыруды:
есепті ұсынған жеке және заңды тұлғаның тіркеу мәліметтері туралы ақпаратты тексеру;
жеке және заңды тұлғаның атом энергиясын пайдалану саласында тиісті қызмет түріне лицензияның бар болуын салыстыру;
тізілімде сәулелену көзі туралы мәліметтің болуы туралы ақпаратты салыстыру;
сәулелену көздерінің техникалық және радиациялық сипаттамаларын талдау;
Қазақстан Республикасына аумағына енгізілген немесе Қазақстан Республикасынан шығарылған сәулелену көздерінің импортына немесе экспортына лицензияның болуын салыстыру жолымен жүзеге асырады.
Талдау мен салыстыруды жүргізгеннен кейін сәулелену көздері туралы ақпарат Қазақстан Республикасының аумағында олардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы жаңартылған мәліметтер Тізілімге енгізіледі.

8. Сведения, содержащиеся в Реестре, о наличии и перемещении источников излучения предоставляются государственным органам в соответствии с их запросами.
9. Отчеты, направляемые физическими и юридическими лицами в уполномоченный орган, оформляются в виде форм, предназначенных для сбора административных данных, согласно приложениям 1-10 к настоящим Правилам (далее - формы).
При заполнении форм используются коды операций, приведенные в приложении 11 к настоящим Правилам.
Формы на бумажном и электронном носителях вместе с сопроводительным письмом направляются физическими и юридическими лицами в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В отчеты включаются достоверные данные об источниках излучения, порядок учета которых определен внутренними документами (инструкциями), разработанными физическими и юридическими лицами.
11. Отчеты предоставляются физическими и юридическими лицами, являющимися собственниками источников излучения и (или) осуществляющими их эксплуатацию, изготовителями, поставщиками, а также физическими и юридическими лицами, осуществляющими долговременное хранение или захоронение неиспользуемых радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов.
Параграф 2. Предоставление отчетов физическими и юридическими
лицами, являющимися собственниками источников излучения
и (или) осуществляющими их эксплуатацию
12. До 31 января (включительно) следующего за отчетным годом физические и юридические лица, являющиеся собственниками источников излучения и (или) осуществляющие их эксплуатацию, направляют в уполномоченный орган:
Перечень радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф1-ИИИ); и (или)
Перечень электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф2-УГИ); и (или)
Перечень нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению № 3 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф3-НГ);
Если за отчетный период физические и юридические лица получали или передавали источники излучения, в уполномоченный орган направляются:
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф4-ИИИ); и (или)
Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф5-УГИ); и (или)

8. Сәулелену көздерінің бар-жоғы және орын ауыстыруы туралы тізілімде қамтылған мәліметтер мемлекеттік органдарға олардың сұрау салуына сәйкес беріледі.
9. Уәкілетті органға жеке және заңды тұлғалар жіберетін есептер осы Қағидаларға 1-10 қосымшаларға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар түрінде ресімделеді (бұдан әрі - нысандар).
Нысандарды толтыру кезінде осы Қағидалардың 11-қосымшасында келтірілген операциялар коды пайдаланылады.
Жеке және заңды тұлғалармен қағаз және электронды тасымалдаушы нысандары мұқабалық хатпен бірге уәкілетті органға жіберіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Есептерге жеке және заңды тұлғалар әзірлеген есепке алу тәртібі ішкі құжаттармен (нұсқаулықтармен) айқындалған сәулелену көздері туралы дәйекті деректер енгізіледі.
11. Есептерді сәулелену көздерінің меншік иесі болып табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар дайындаушылар, жеткізушілер, сондай ақ, пайдаланылмайтын радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды ұзақ уақыт сақтауды немесе көмуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар ұсынады.
2 параграф. Сәулелену көздерінің меншік иесі болып табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың есептерді ұсынуы
12. Есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейін (қоса алғанда) сәулелену кездерінің меншік иесі болып табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф1-ИСК нысаны) радионуклидті мәлімет және (немесе) радиоизотопты аспаптардың тізбесін; және (немесе);
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф2-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың тізбесін; және (немесе);
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф3-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің тізбесін жібереді.
Егер есепті кезеңде жеке және заңды тұлғалар сәулелену көздерін алса немесе берсе уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф4-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотопты аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп, және (немесе);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф5-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);

Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф6-НГ).
Перечень электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф2-УГИ) предоставляется в случае, если за отчетный период были обновления сведений о наличном количестве.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В течение десяти рабочих дней после каждого получения или передачи источников излучения физические и юридические лица, являющиеся собственниками источников излучения и (или) осуществляющие их эксплуатацию, направляют в уполномоченный орган:
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф4-ИИИ); и (или)
Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф5-УГИ); и (или)
Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф6-НГ).
14. В течение десяти рабочих дней после каждой передачи источников излучения на временное использование (аренду), а также после завершения работ, физические и юридические лица (владелец и арендатор) направляют в уполномоченный орган:
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф4-ИИИ); и (или)
Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф5-УГИ); и (или)
Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф6-НГ).
Параграф 3. Предоставление отчетов физическими и юридическими
лицами, являющимися изготовителями источников излучения
15. В течение десяти рабочих дней после каждой реализации источников излучения физические и юридические лица - изготовители направляют в уполномоченный орган:
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф4-ИИИ); и (или)
Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф5-УГИ); и (или)

осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф6-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп жібереді.
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф2-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың тізбесін есеп беру кезеңінде егер бар саны туралы ақпарат жаңартылған жағдайда ұсынылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Сәулелену көздерін әрбір алғаннан немесе бергеннен кейін он жұмыс күні ішінде сәулелену көздерінің меншік иесі болын табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың уәкілетті орғанға:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф4-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотопты аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф5-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулелену генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф6-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп жібереді.
14. Сәулелену кездерін әрбір уақытша пайдалануға (жалуға) бергеннен кейін, сондай ақ жұмыс аяқталғаннан кейін жеке және заңды тұлғалар (иесі және жалға алушы) он жұмыс күні ішінде уәкілетті орғанға:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф4-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотопты аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф5-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф6-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың немесе (және) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп жібереді.
3 параграф. Сәулелену көздерін дайындаушылар болып табылатын жеке немесе заңды тұлғалардың есептерді ұсынуы
15. Әрбір сәулелену көздерін сатқаннан кейін он жұмыс күні ішінде жеке және заңды тұлғалар - дайындаушылар уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф4-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотопты аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф5-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);

Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф6-НГ).
16. До 31 января (включительно) следующего за отчетным годом физические и юридические лица - изготовители направляют в уполномоченный орган:
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф4-ИИИ); и (или)
Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф5-УГИ);
Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф6-НГ).
В случае если физические и юридические лица – изготовители имеют на балансе изготовленные, но не реализованные за отчетный период источники излучения, в уполномоченный орган направляются:
Перечень радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф1-ИИИ); и (или)
Перечень электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф2-УГИ); и (или)
Перечень нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф3-НГ).
Параграф 4. Предоставление отчетов физическими и юридическими
лицами, являющимися поставщиками источников излучения
17. В течение десяти рабочих дней после реализации (поставки) и (или) перевозки источников излучения, физические и юридические лица - поставщики направляют в уполномоченный орган:
Отчет о поставках радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф7-ИИИ); и (или)
Отчет о поставках электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф8-УГИ); и (или)
Отчет о поставках нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф9-НГ).
18. До 31 января (включительно) следующего за отчетным годом физические и юридические лица - поставщики направляют в уполномоченный орган:
Отчет о поставках радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф7-ИИИ); и (или)
Отчет о поставках электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф8-УГИ); и (или)

осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф6-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп жібереді.
16. Есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейін (қоса алғанда) жеке және заңды тұлғалар - дайындаушылар уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф4-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотопты аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф5-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф6-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың немесе (және) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп жібереді.
Егер жеке және заңды тұлғалардың - дайындаушылардың теңгерімінде дайындалған, бірақ есепті кезеңде сатылмаған сәулелену көздері болған жағдайда, уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф1-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотопты аспаптардың тізбесі; және (немесе);
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф2-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың тізбесі; және (немесе);
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес (индекс: ФЗ-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің тізбесі жібереді.
4 параграф. Сәулелену көздерін жеткізушілер болып табылатын жеке немесе заңды тұлғалардың есептерді ұсынуы
17. Сәулелену кездерін әрбір сатқаннан (жеткізгеннен) және (немесе) тасымалдаудан кейін он жұмыс күні ішінде жеке және заңды тұлғалар - жеткізушілер уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф7-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотопты аспаптарды жеткізу туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф2-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды жеткізу туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 9-қосымшага сәйкес (индекс: Ф9-НГ нысаны) нейтрондық генераторларды немесе (және) нейтрондық түтікшелерді жеткізу туралы есеп жібереді.
18. Есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейін (қоса алғанда) жеке және заңды тұлғалар - жеткізушілер уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф7-ИСК нысаны) радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотопты аспаптарды жеткізу туралы есеп; және (немесе);
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф2-ИГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды жеткізу туралы есеп; және (немесе);

Отчет о поставках нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф9-НГ).
В случае если физические и юридические лица – поставщики имеют на балансе не реализованные за отчетный период источники излучения, в уполномоченный орган направляются:
Перечень радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф1-ИИИ); и (или)
Перечень электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф2-УГИ); и (или)
Перечень нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф3-НГ).
Параграф 5. Предоставление отчетов физическими и юридическими
лицами, осуществляющими долговременное хранение или
захоронение неиспользуемых радионуклидных источников
и (или) радиоизотопных приборов
19. В течение десяти рабочих дней после оформления паспорта захоронения физическое и юридическое лицо, осуществляющее долговременное хранение или захоронение неиспользуемых радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, направляет в уполномоченный орган:
Отчет о радионуклидных источниках и (или) радиоизотопных приборах, полученных долговременное хранение или захоронение, согласно приложению 10 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф10-ИИИ).
В срок до 31 января (включительно) следующего за отчетным годом, физическое и юридическое лицо, осуществляющее долговременное хранение или захоронение неиспользуемых радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, направляет в уполномоченный орган:
Отчет о неиспользуемых радионуклидных источниках и (или) радиоизотопных приборах, полученных на долговременное хранение или захоронение, согласно приложению 10 к настоящим Правилам (индекс: форма Ф10-ИИИ), содержащий сводные данные о радионуклидных источниках и (или) радиоизотопных приборах, полученных на долговременное хранение (захоронение) за отчетный период.
Параграф 6. Предоставление отчетов физическими и юридическими
лицами, осуществляющими экспорт и импорт источников излучения
20. Не позднее 30 календарных дней до даты предполагаемого импорта физические и юридические лица направляют в уполномоченный орган Предварительное уведомление о планируемом получении (импорте) закрытых радионуклидных источников 1 и 2 категории, опасности, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
21. Не позднее 30 календарных дней до даты предполагаемого экспорта физические и юридические лица направляют в уполномоченный орган Предварительное уведомление о планируемой отгрузке (экспорте) закрытых радионуклидных источников 1 и 2 категории опасности, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.

осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф9-НГ нысаны) нейтрондық генераторларды және (немесе) нейтрондық түтікшелерді жеткізу туралы есеп жібереді.
Егер жеке және заңды тұлғалар - жеткізушілер теңгерімінде есепті кезеңде сатылмаған сәулелену көздері болса, уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф1-ИСК нысаны) радионуклидті көздердің немесе (және) радиоизотопты аспаптардың тізбесін; және (немесе);
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф2-ІІГҚ нысаны) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың тізбесін; және (немесе);
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф3-НГ нысаны) нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің тізбесін жібереді.
5 параграф. Пайдаланылмайтын радионуклидті көздерді және (немесе) радноизотоптық аспаптарды ұзақ уақыт сақтауды немесе көмуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың есептерді ұсынуы
19. Көму паспортын ресімдегеннен кейін он жұмыс күні ішінде пайдаланылмайтын радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды ұзақ уақыт сақтауды немесе көмуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф10-ИСК нысаны) ұзақ уақыт сақтауға немесе көмуге алынған радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы есеп жібереді.
20. Есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейінгі мерзімде (қоса алғанда) пайдаланылмайтын радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды ұзақ уақыт сақтауды немесе көмуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органға:
осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес (индекс: Ф10-ИСК нысаны) есепті кезеңде ұзақ уақыт сақтауға (көмуге) алынған радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы жиынтық мәлімет бар ұзақ уақыт
сақтауға немесе көмуге алынған пайдаланылмайтын радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы есеп жібереді.
6 параграф. Сәулелену көздерін экспорты мен импортын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың есептерді ұсынуы
21. Жеке және заңды тұлғалар болжамды импорт күніне дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес жоспарланған қауіптілігі 1 және 2 санатты жабық радионуклидті көздерді алу (импорты) туралы алдын ала хабарлама жібереді.
22. Жеке және заңды тұлғалар болжамды экспорт күніне дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға12-косымшаға сәйкес қауіптілігі 1 және 2 санаттағы жабық радионуклидті көздерді тиеу (экспорты) туралы алдын ала хабарлама жібереді.

В случае внепланового экспорта или импорта закрытых радионуклидных источников 1 и 2 категории опасности предварительное письменное уведомление направляется в уполномоченный орган немедленно после принятия решения.
22. После фактического выполнения экспорта или импорта закрытых радионуклидных источников 1 и 2 категории опасности физические и юридические лица направляют в уполномоченный орган копию декларации на товары.
Приложение 1
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Перечень радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф1-ИИИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица, являющиеся собственниками радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов и (или) осуществляющие их эксплуатацию;
физические и юридические лица - изготовители, имеющие на учете изготовленные, но не реализованные радионуклидные источники и (или) радиоизотопные приборы;
физические и юридические лица - поставщики, имеющие на учете полученные, но не реализованные радионуклидные источники и (или) радиоизотопные приборы.
Срок представления формы административных данных:

Қауіптілігі 1 және 2 санаттағы жабық радионуклидті көздердің жоспардан тыс экспорты немесе импорты жағдайында алдын ала жазбаша хабарлама шешім қабылдағаннан кейін дереу уәкілетті органға жіберіледі.
23. Қауіптілігі 1 және 2 санаттағы жабық радионуклидті көздердің экспорты немесе импорты нақты орындалғаннан кейін жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органға тауарларға арналған декларацияның көшірмесі жібереді.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттік есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректер нысаны
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың тізбесі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф1-ИСК нысаны
Мерзімділігі: жылдық
Есептік кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың меншік иесі болып табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
есебінде дайындалған, бірақ өткізілмеген радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар бар жеке және заңды тұлғалар - дайындаушылар;
есебінде алынған, бірақ өткізілмеген радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар бар жеке және заңды тұлғалар - жеткізушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:

ежегодно, в срок до 31 января (включительно), следующего за отчетным годом и (или) в течение 10 рабочих дней после оформления акта внеочередной инвентаризации.
Перечень радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
Форма Ф1-ИИИ
п/н
Код операции
Номер радионуклидного источника
Номер паспорта
Тип радионуклидного источника
Радионуклид
Активность, Беккерель (по паспорту)
Дата изготовления
Срок службы
Вид излучения
Количество, штука
Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продолжение таблицы
Перечень радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
Форма Ф1-ИИИ
Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)
Статус
Назначение
Местонахождение
Примечание
13
14
15
16
17
Наименование
_____________________________
Адрес
______________________________
_____________________________
______________________________
Телефоны
_____________________________
Адрес электронной почты
_____________________________
Исполнитель
____________________________________
_______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________
_______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Перечень радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов"
(Ф1-ИИИ, годовая)
1. Общие требования:
1) в форму вносятся данные обо всех радионуклидных источниках и (или) радиоизотопных приборах, стоящих на балансе (учете), независимо используются они или нет;
В случае отсутствия радионуклидного источника в радиоизотопном приборе форма также заполняется;
2) каждая характеристика источника излучения вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики источника излучения в различные ячейки;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких источников излучения или использование общепринятых знаков (например, -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).

жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейінгі (қоса алғанда) мерзімде және (немесе) кезектен тыс түгендеу актісін ресімдегеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде.
Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың тізбесі Нысан Ф1-ИСК
р/н
Операцияның коды
Радионуклидті көздің нөмірі
Паспорттың нөмірі
Радионуклидті көздің түрі
Радионуклид
Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша
Дайындалған күн
Қызмет мерзімі
Сәулелену түрі
Мөлшері, дана
Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі
Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының)* нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың тізбесі Нысан Ф1-ИСК
Мәртебесі
Мақсаты
Орналасқан орны
Ескертпе
14
15
16
17
Атауы___________________________
Мекенжайы_____________________________
Телефондар___________________________
______________________________
қолы, телефондар
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың тізбесі" (Ф1-ИСК, жылдық)
1. Жалпы талаптар:
1) нысанға оның пайдаланылатынына немесе пайдаланылмайтынына қарамастан теңгерімде (есепте) тұрған барлық радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы деректер енгізіледі.
Нысан радиоизотоптық аспапта радионуклидті көз болмаған жағдайда да толтырылады;
2) сәулелену көзінің әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастан кестенің бір бағанына (ұяшыққа) енгізіледі;
3) сәулелену көзінің сипаттамасының бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа бөлуге және ауыстыруға болмайды;
4) бірнеше сәулелену көздері үшін ұқсас ақпараты бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы, -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).

3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции ИНВ или ВИНВ согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графе 3 "Номер радионуклидного источника" указывается номер радионуклидного источника в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
4) в графе 4 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) на радионуклидный источник или набор (партию) радионуклидных источников, имеющих одинаковый номер, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт). Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
5) в графе 5 "Тип радионуклидного источника" указывается тип радионуклидного источника или набора (партии) радионуклидных источников, имеющих одинаковый номер, в соответствии с Паспортом. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
6) в графе 6 "Радионуклид указывается" наименование радионуклида в соответствии с Паспортом.
Если количество изотопов в радионуклидном источнике не превышает двух, пишется полное наименование радионуклида. Например: Цезий-137, Стронций-90+Иттрий-90. Если в состав радионуклидного источника (комплекта) входит более двух изотопов, допускается следующее написание: Pu-238+U-233+Pu-239;
7) в графе 7 "Активность, Беккерель (по Паспорту)" указывается только численное значение активности радионуклидного источника в соответствии с Паспортом, в пересчете в Беккерель (Бк). Формат записи: 2,35Е+9.
Значение активности радионуклидного источника, указанное в Кюри (Ки) пересчитывается по формуле Бк = Ки×3,7×1010.
В случае, если активность радионуклидного источника определить не представляется возможным (например, при сложном изотопном составе) или известна, например, мощность дозы, то ее значение вносится в графу "Примечание";
8) в графе 8 "Дата изготовления" указывается численное значение даты изготовления радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом;
9) в графу 9 Срок службы вносится только численное значение назначенного срока службы в годах, всоответствии с Паспортом.
Для радионуклидных источников, срок службы которых был продлен указывается сумма срока службы по Паспорту и заключению (сертификату) о продлении. В графу "Примечание" вносится запись срок службы продлен. К форме прилагается копия акта (сертификата) о продлении срока службы радионуклидного источника;

3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "ИНВ" деген немесе "ВИНВ" деген операцияларының коды көрсетіледі;
3) "Радионуклидті көздің нөмірі" деген 3-бағанда дайындаушы зауыт берген паспортқа (сертификатқа) сәйкес радионуклидті көздің нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
4) "Паспорттың нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген, бірдей нөмірі бар радионуклидті көзге немесе радионуклидті көздердің жиынтығына (партиясына) паспорттың (сертификаттың) (бұдан әрі – Паспорт) нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
5) "Радионуклидті көздің түрі" деген 5-бағанда Паспортқа сәйкес бірдей нөмірі бар радионуклидті көздің немесе радионуклидті көздердің жиынтығының (партиясының) түрі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
6) "Радионуклид" деген 6-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидтің атауы көрсетіледі.
Егер радионуклидті көзде изотоптардыңсаны екеуден аспаса, радионуклидтің толық атауы жазылады. Мысалы: Цезий-137, Стронций-90+Иттрий-90. Егер радионуклидті көздің (жинақтың) құрамына екеуден көп изотоп кіретін болса, былай жазуға рұқсат етіледі: Pu-238+U-233+Pu-239;
7) "Белсенділік, Беккерель (Паспорт бойынша)" деген 7-бағанда Паспортқа сәйкес Беккерельге қайта есептегенде, радионуклидті көздің белсенділігінің тек қана сандық мәні көрсетіледі. Жазба пішіні: 2,35Е+9.
Кюриде (Ки) көрсетілген радионуклидті көздің белсенділік мәні Бк = Ки×3,7×1010 формуласы бойынша қайта есептеледі.
Егер, радионуклидті көздің белсенділігін анықтау мүмкін болмаған жағдайда (мысалы, күрделі изотоптық құрам болған жағдайда) немесе дозаның қуаты мәлім болған жағдайда, оның мәні "Ескертпе" деген бағанға енгізіледі;
8) "Дайындалған күні" деген 8-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидті көздің дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
9) "Қызмет мерзімі" деген 9-бағанға Паспортқа сәйкес белгіленген қызмет мерзімінің тек сандық мәні енгізіледі;
Қызмет мерзімі ұзартылған радионуклидті көздер үшін Паспортқа және ұзартылғаны туралы қорытынды (сертификат) бойынша қызмет мерзімінің жиынтығы көрсетіледі. "Ескертпе" деген бағанға мынадай: қызмет мерзімі ұзартылған деген жазба енгізіледі. Нысанға радионуклидті көздің қызмет мерзімі ұзартылғаны туралы актінің (сертификаттың) көшірмесі қоса беріледі.

10) в графе 10 "Вид излучения" указывается вид излучения радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом (например, альфа, бета, гамма, нейтроны). Если спектр излучения радионуклидного источника имеет сложный характер, то допускается написание:
11) в графе 11 "Количество, штука" указывается только численное значение количества радионуклидных источников.
Если используется единица измерения, отличная от штуки, количество указывается в графе "Примечание" (например, 1 литр (л), 1 килограмм (кг));
12) в графе 12 "Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)" указывается:
наименование (тип, модель) радиоизотопного прибора, если радионуклидный источник является его неотъемлемой частью; или
тип (марка, модель) защитного контейнера (блока), в который постоянно помещен радионуклидный источник, и который используется отдельно от измерительной части радиоизотопного прибора или извлекается из него и храниться отдельно; или
тип (марка, модель) защитного контейнера (блока), в который на момент заполнения формы помещен радионуклидный источник, извлекаемый из радиоизотопного прибора после завершения работы (например, каротаж, геофизические исследования);
13) в графе 13 "Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)" указывается номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока), указанного в графе 12;
14) в графу 8 "Статус" вносится одна из следующих записей: используется или не используется.
Статус не используется указывается в случае, когда радионуклидный источник или радиоизотопный прибор не используется длительное время (более 1 месяца), например, находится на временном хранении, подготовлен для передачи на захоронение, хранится в качестве резерва;
15) в графе 15 "Назначение" указывается область применения радионуклидного источника или радиоизотопного прибора (например: дефектоскопия, каротаж, лучевая терапия, контроль толщины, контроль уровня, контроль плотности);
16) в графе 16 "Местонахождение" указывается местонахождение радионуклидного источника или радиоизотопного прибора на момент заполнения формы (например: наименование подразделения, Комната №, Цех №, хранилище, ячейка №);
17) в графу 17 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 2
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Перечень электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение

10) "Сәулелену түрі" деген 10-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидті көздің сәулелену түрі көрсетіледі (мысалы, альфа, бета, гамма, нейтрондар). Егер радионуклидті көздің сәулелену спектрі күрделі сипатта болса, онда
a, b, g, h жазуға рұқсат етіледі;
11) "Мөлшері, дана" деген 11-бағанда радионуклидті көздердің мөлшерінің сандық мәні ғана көрсетіледі.
Егер данадан басқа өлшем бірлігі пайдаланылатын болса, мөлшері "Ескертпе" деген бағанда көрсетіледі (мысалы,1 литр (л), 1 килограмм (кг));
12) "Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі" деген 12-бағанда:
егер радионуклидтік көз оның ажырамас бөлігі болып табылса, радиоизотоптық аспаптың атауы (түрі, үлгісі); немесе
радиоизотоптық аспаптың өлшеу бөлігінен бөлек қолданылатын немесе одан алынатын және бөлек сақталатын радионуклидті көз тұрақты орналасқан қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі (маркасы, үлгісі); немесе
нысанды толтыру кезінде жұмыс аяқталғаннан кейін (мысалы, каротаж геофизикалық зерттеулер) радиоизотоптық аспаптан алынатын радионуклидті көз орналасқан қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі (маркасы, үлгісі).
13) "Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі" деген 13-бағанда 12-бағанда көрсетілген радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі көрсетіледі;
14) "Мәртебесі" деген 14-бағанға "қолданылады" немесе "қолданылмайды" деген жазулардың бірі енгізіледі.
"Пайдаланылмайды" деген мәртебе радионуклидті көз немесе радиоизотоптық аспап ұзақ уақыт (1 айдан көп) қолданылмайтын жағдайда, мысалы, уақытша сақтауда, көмуге беруге дайындалған, резерв ретінде сақталса көрсетіледі;
15) "Мақсаты" деген 15-бағанда радионуклидті көздің немесе радиоизотоптық аспаптың (мысалы: дефектоскопия, каротаж, сәулелі терапия, қалыңдықты бақылау, деңгейді бақылау, тығыздықты бақылау) қолданылу саласы көрсетіледі;
16) "Орналасқан орны" деген 16-бағанда радионуклидті көздің немесе радиоизотоптық аспаптың нысанды толтыру сәтінде орналасқан орны көрсетіледі (мысалы: бөлімнің атауы, бөлменің №, цехтың №, сақтау орны, ұяшықтың №);
17) "Ескертпе" деген 17-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 2-қосымша
Әкімшілік деректер нысаны

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф2-УГИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица, являющиеся собственниками электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения, и (или) осуществляющие их эксплуатацию, в случае если за отчетный период были обновления сведений о наличном количестве, электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения, и (или) осуществляющие их эксплуатацию;
физические и юридические лица - изготовители, имеющие на учете изготовленные, но не реализованные электрофизические установки, генерирующие ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения;
физические и юридические лица - поставщики, имеющие на учете полученные, но не реализованные электрофизические установки, генерирующие ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения.
Срок представления формы административных данных:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың тізбесі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф2-ИГҚ нысаны
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
рентген аппараттары мен медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың меншік иесі болып табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, егер есепті кезеңде рентген аппараттары мен медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың қолда бар саны туралы мәліметтер жаңарған болған жағдайда;
есебінде дайындалған, бірақ сатылмаған рентген аппараттарын және медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылары бар жеке және заңды тұлғалар-дайындаушылар;
есебінде алынған, бірақ сатылмаған рентген аппараттарын және медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылары бар жеке және заңды тұлғалар-жеткізушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:

ежегодно, в срок до 31 января (включительно), следующего за отчетным годом или в течение 10 рабочих дней после оформления акта внеочередной инвентаризации.
Перечень электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение
Форма Ф2-УГИ
п/н
Код операции
Наименование установки
Заводской номер
Номер паспорта
Дата изготовления
Мобильность
Статус
Назначение
Местонахождение
Инвентарный номер (если установлен)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Наименование
_________________________________
Адрес
_______________________________
_________________________________
_______________________________
Телефоны
_________________________________
Адрес электронной почты
_________________________________
Исполнитель
______________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________
_________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Перечень электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение"
(Ф2-УГИ, годовая)
1. Общие требования:
1) в форму вносятся данные обо всех электрофизических установках, стоящих на балансе (учете), независимо используются они или нет;
В случае отсутствия генератора ионизирующего излучения (например, рентгеновской трубки) в электрофизической установке форма также заполняется;
2) каждая характеристика электрофизической установки вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики электрофизической установки в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких электрофизических установок или использование общепринятых знаков (например -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).

жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейінгі (қоса алғанда) мерзімде немесе кезектен тыс түгендеу актісін ресімдегеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде.
Иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың тізбесі
Нысан Ф2-ИГҚ
р/н
Операцияның коды
Қондырғының атауы
Зауыт нөмірі
Паспорттың нөмірі
Дайындалған күні
Ұтқырлығы
Мәртебесі
Мақсаты
Орналасқан орны
Түгендеу нөмірі (егер белгіленген болса)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Атауы___________________________
Мекенжайы_____________________________
Телефондар___________________________
______________________________
қолы, телефондар
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың тізбесі" (Ф2-ИГҚ, жылдық)
1. Жалпы талаптар:
1) нысанға пайдаланатынына немесе пайданылмайтынына қарамастан теңгерімде (есепте) тұрған барлық электрофизикалық қондырғылар туралы деректер енгізіледі;
Нысан электрофизикалық қондырғыда иондандырушы сәулелену генераторы (мысалы, рентген түтікшесі) болмаған жағдайда да толтырылады;
2) электрофизикалық қондырғының әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастан кестенің бір бағанына (ұяшыққа) енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
3) электрофизикалық қондырғының сипаттамасының бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа бөлуге және ауыстыруға, сол сияқты кестенің әртүрлі жолдарындағы ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
4) бірнеше электрофизикалық қондырғы үшін ұқсас ақпараты бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).

3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции ИНВ или ВИНВ согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графу 3 "Наименование установки" вносится только наименование (модель) электрофизической установки (например, 12Ф7, Alpha ST, RAPISRAN, Арина-02);
4) в графе 4 "Заводской номер" указывается номер электрофизической установки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
5) в графе 5 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) электрофизической установки, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт);
6) в графе 6 "Дата изготовления" указывается численное значение даты изготовления электрофизической установки, в соответствии с Паспортом;
7) в графе 7 "Мобильность" указывается одно из значений: стационарная, передвижная, переносная;
8) в графу 8 "Статус" вносится одна из следующих записей: используется или не используется.
Статус "не используется" указывается в случае, когда электрофизическая установка не используется длительное время (более 1 месяца), например, находится на временном хранении, подготовлена на списание и (или) демонтаж, хранятся в качестве резерва;
9) в графе 9 "Назначение" указывается область применения электрофизической установки (например: дефектоскопия, каротаж, лучевая терапия, контроль толщины, контроль уровня, контроль плотности);
10) в графе 10 "Местонахождение" указывается местонахождение электрофизической установки на момент заполнения формы (например: наименование подразделения, Комната №, Цех №, хранилище);
11) в графе 11 "Инвентарный номер" указывается инвентарный номер электрофизической установки, присвоенный бухгалтерией (если установлен);
12) в графу 12 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 3
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Перечень нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф3-НГ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица, имеющие на учете нейтронные генераторы и (или) нейтронные трубки и (или) осуществляющие их эксплуатацию;
физические и юридические лица - изготовители, имеющие на учете изготовленные, но не реализованные нейтронные генераторы;
физические и юридические лица - поставщики, имеющие на учете полученные, но не реализованные нейтронные генераторы.
Срок представления формы административных данных:

3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "ИНВ" немесе "ВИНВ" операцияларының коды көрсетіледі;
3) "Қондырғының атауы" деген 3-бағанға электрофизикалық қондырғының атауы (моделі) (мысалы, 12Ф7, Alpha ST, RAPISСAN, Арина-02) ғана енгізіледі;
4) "Зауыт нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес электрофизикалық қондырғының нөмірі көрсетіледі;
5) "Паспорттың нөмірі" деген 5-бағанда электрофизикалық қондырғының дайындаушы зауыт берген паспорттың (сертификаттың) (бұдан әрі - Паспорт) нөмірі көрсетіледі;
6) "Дайындалған күн" деген 6-бағанда Паспортқа сәйкес электрофизикалық қондырғының дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
7) "Ұтқырлығы" деген 7-бағанда стационарлық, жазылмалы, тасымалды мәндерінің бірі көрсетіледі;
8) "Мәртебесі" деген 8-бағанда "қолданылады" немесе "қолданылмайды" деген жазулардың бірі көрсетіледі.
"Пайдаланылмайды" деген мәртебесі электрофизикалық қондырғы ұзақ уақыт (1 айдан астам) пайдаланылмаған жағдайда көрсетіледі, мысалы, уақытша сақтауда тұрған, есептен шығаруға және (немесе) бөлшектеуге дайындалған, резерв ретінде сақталатын;
9) "Мақсаты" деген 9-бағанда электрофизикалық қондырғының қолданылу саласы көрсетіледі (мысалы: дефектоскопия, каротаж, сәулелік терапия, қалыңдығын бақылау, деңгейін бақылау, тығыздығын бақылау);
10) "Орналасқан орны" деген 10-бағанда нысанды толтыру кезіндегі электрофизикалық қондырғының орналасқан орны көрсетіледі (мысалы, бөлімшенің атауы, бөлменің №, цехтың №, қойма);
11) "Түгендеу нөмірі" деген 11-бағанда бухгалтерия берген электрофизикалық қондырғының түгендеу нөмірі (егер белгілінген) көрсетіледі;
12) "Ескертпе" деген 12-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 3-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Нейтрондық генераторлардың немесе (және) нейтрондық түтікшелердің тізбесі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф3-НГ нысаны
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
есебінде нейтрондық генераторлар және (немесе) нейтрондық түтікшелер бар және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
есебінде дайындалған, бірақ сатылмаған нейтрондық генераторлар бар жеке және заңды тұлғалар-дайындаушылар;
есебінде алынған, бірақ сатылмаған нейтрондық генераторлар бар жеке және заңды тұлғалар - жеткізушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:

в срок до 31 января (включительно), следующего за отчетным годом и (или) в течение 10 рабочих дней после оформления акта внеочередной инвентаризации.
Перечень нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок Форма Ф3-НГ
п/н
Код операции
Наименование (модель, тип) нейтронного генератора
Заводской номер нейтронного генератора
Номер паспорта
Дата изготовления нейтронного генератора
Наименование (модель, тип) нейтронной трубки
Заводской номер нейтронной трубки
Дата изготовления нейтронной трубки
Радионуклид
Активность, Беккерель
(по паспорту)
Статус
Местонахождение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование
_______________________________
Адрес
___________________________________
_______________________________
___________________________________
Телефоны
_______________________________
Адрес электронной почты
_______________________________
Исполнитель
_______________________________
___________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________
___________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Перечень нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок" (Ф3-НГ, годовая)
1. Общие требования:
1) в форму вносятся данные о всех нейтронных генераторах, стоящих на балансе (учете), независимо используются они или нет;
В случае отсутствия нейтронной трубки в нейтронном генераторе форма также заполняется;
2) каждая характеристика нейтронного генератора вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики нейтронного генератора в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких нейтронных генераторов или использование общепринятых знаков (например -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).

есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға дейінгі (қоса алғанда) мерзімде немесе кезектен тыс түгендеу актісін ресімдегеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде.
Нейтрондық генераторлардың немесе (және) нейтрондық түтікшелердің тізбесі
Нысан Ф3-НГ
р/н
Операцияның коды
Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)
Нейтрондық генератордың зауыт нөмірі
Паспорттың нөмірі
Нейтрондық генератордың дайындалған күні
Нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі, түрі)
Нейтрондық түтікшенің зауыт нөмірі
Нейтрондық түтікшенің дайындалған күні
Радионуклид
Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша)
Мәртебесі
Орналасқан орны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы___________________________
Мекенжайы_____________________________
Телефондар___________________________
______________________________
қолы, телефондар
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Нейтрондық генераторлардың немесе (және) нейтрондық түтікшілердің тізбесі" (Ф3-НГ, жылдық)
1. Жалпы талаптар:
1) нысанға пайдаланылатына немесе пайдаланылмайтынына қарамастан теңгерімде (есепте) тұрған барлық нейтрондық генераторлар туралы деректер енгізіледі;
Нысан нейтрондық генераторда нейтрондық түтікше болмаған жағдайда да толтырылады;
2) нейтрондық генератордың әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастан бір кестенің бағанына (ұяшығына) енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
3) нейтрондық генератордың сипаттамасының бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа бөлуге және ауыстыруға, сол сияқты кестенің әртүрлі тармақтарындағы ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
4) бірнеше нейтрондық генераторлар үшін ұқсас ақпарат бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).

3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции ИНВ или ВИНВ согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графу 3 "Наименование (модель, тип) нейтронного генератора" вносится только наименование (модель) нейтронного генератора в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
4) в графе 4 "Заводской номер нейтронного генератора" указывается номер нейтронного генератора в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
5) в графе 5 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) нейтронного генератора, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт);
6) в графе 6 "Дата изготовления нейтронного генератора" указывается численное значение даты изготовления нейтронного генератора, в соответствии с Паспортом;
7) в графу 7 "Наименование (модель, тип) нейтронной трубки" вносится только наименование (модель) нейтронной трубки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
8) в графе 8 "Заводской номер нейтронной трубки" указывается номер нейтронной трубки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
9) в графе 9 "Дата изготовления нейтронной трубки" указывается численное значение даты изготовления нейтронной трубки, в соответствии с Паспортом;
10) в графе 10 "Радионуклид" указывается наименование радионуклида в соответствии с Паспортом.
Если количество изотопов в радионуклидном источнике не превышает двух, пишется полное наименование радионуклида. Например: Тритий. Если в состав радионуклидного источника (комплекта) входят более двух изотопов, допускается следующее написание: Pu-238+U-233+Pu-239;
11) в графе 11 "Активность, Беккерель (по паспорту)" указывается только численное значение активности радионуклида в соответствии с Паспортом, в пересчете в Беккерель (Бк). Формат записи: 2,35Е+9.
Значение активности радионуклидного источника, указанное в Кюри (Ки) пересчитывается по формуле Бк = Ки×3,7×1010.
В случае, если активность радионуклидного источника определить не представляется возможным (например, при сложном изотопном составе) или известна, например, мощность дозы, то ее значение вносится в графу "Примечание".
12) в графу 14 "Статус" вносится одна из следующих записей: используется или не используется.
Статус "не используется" указывается в случаях когда, нейтронный генератор не используется длительное время (более 1 месяца), например, находится на временном хранении, подготовлен для передачи на захоронение, хранится в качестве резерва;

3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "ИНВ" немесе "ВИНВ" операцияларының коды көрсетіледі;
3) "Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)" деген 3-бағанға дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық генератордың атауы (моделі) ғана енгізіледі. Сөздердің орфографиясы мен бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
4) "Нейтрондық генератордың зауыт нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық генератордың нөмірі көрсетіледі;
5) "Нейтрондық генератор паспортының нөмірі" деген 5-бағанда дайындаушы зауыт берген паспорттың (сертификаттың) (бұдан әрі - Паспорт) нөмірі көрсетіледі;
6) "Нейтрондық генератордың дайындалған күні" деген 6-бағанда Паспортқа сәйкес нейтрондық генератордың дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
7) "Нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі, түрі)" деген 7-бағанға дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық түтікшенің атауы (моделі) ғана енгізіледі. Сөздердің орфографиясы мен бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
8) "Нейтрондық түтікшенің зауыт нөмірі" деген 8-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық түтікшенің нөмірі көрсетіледі;
9) "Нейтрондық түтікшенің дайындалған күні" деген 9-бағанда Паспортқа сәйкес нейтрондық түтікшенің дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
10) "Радионуклид" деген 10-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидтің атауы көрсетіледі.
Егер радионуклидті көздегі изотоптардың саны екеуден аспаса радионуклидтің толық атауы жазылады. Мысалы, Тритий. Егер радионуклидті көздің (жиынтығының) құрамына екіден көп изотоптар кіретін болса, былайша жазуға болады: Pu-238+U-233+Pu-239;
11) "Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша)" деген 11-бағанда Паспортқа сәйкес Беккерельге қайта есептегенде радионуклидтің белсенділігінің сандық мәні ғана көрсетіледі. Жазбаның пішімі: 2,35Е+9.
Кюриде (Ки) көрсетілген радионуклидті көздің белсенділігің мәні Бк = Ки×3,7×1010 формуласы бойынша қайта есептеледі.
Егер радионуклидті көздің белсенділігін анықтау мүмкін болмаған жағдайда (мысалы, күрделі изотоптық құрам) немесе мысалы дозаның қуаты белгілі болса, онда оның мәні "Ескертпе" деген бағанға енгізіледі;
12) "Мәртебесі" деген 8-бағанға "қолданылады" немесе "қолданылмайды" деген жазулардың бірі енгізіледі.
"Пайдаланылмайды" деген мәртебесі нейтрондық генератор ұзақ уақыт (1 айдан астам) пайдаланылмаған жағдайда көрсетіледі, мысалы, уақытша сақтауда болған, көмуге тапсыруға дайындалған, резерв ретінде сақталған;

13) в графе 13 "Местонахождение" указывается местонахождение нейтронного генератора на момент заполнения формы (например: наименование подразделения, Комната №, Цех №, хранилище, ячейка №);
14) в графу 14 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 4
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф4-ИИИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица, получившие или передавшие радионуклидные источники и (или) радиоизотопные приборы, за исключением поставщиков, изготовителей, а также осуществляющих долговременное хранение или захоронение неиспользуемых радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов.
Срок представления формы административных данных:
в течение 10 рабочих дней после каждой передачи или получения радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов и ежегодно (сводные данные о перемещении радионуклидных источников излучения и (или) радиоизотопных приборов за отчетный период).
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов Форма Ф4-ИИИ
п/н
Код операции
Номер радионуклидного источника
Номер паспорта
Тип радионуклидного источника
Радионуклид
Активность, Беккерель
(по паспорту)
Дата изготовления
Вид излучения
Количество, штука
Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)
Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)
Номер акта получения (передачи)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
Форма Ф4-ИИИ
Дата передачи
Отправитель (Получатель)
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
14
15
16
17
18
Наименование
__________________________________
Адрес
_________________________________
__________________________________
_________________________________
Телефоны
__________________________________
Адрес электронной почты
__________________________________
Исполнитель
_______________________________________
_________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________
_________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о перемещении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов" (Ф4-ИИИ, годовая)

13) "Орналасқан орны" деген 13-бағанда нысанды толтыру кезіндегі нейтрондық генератордың орналасқан орны көрсетіледі (мысалы, бөлімшенің атауы, бөлменің №, цехтың №, қойма, ұяшықтың №);
14) "Ескертпе" деген 14-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 4-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф4-ИСК нысаны
Мерзімділігі: жылдық
Есептік кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
жеткізушілерді, дайындаушылары қоспағанда, радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды алған немесе берген, сондай-ақ пайдаланылмайтын радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды ұзақ уақыт сақтауды немесе көмуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды әрбір берген немесе алғаннан табыстағаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде және жылдық (радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың есептік кезеңде орын ауыстыруы туралы жиынтық деректер).
Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп
Нысан Ф4-ИСК
н
Операцияның коды
Радионуклидті көздің нөмірі
Паспорттың нөмірі
Радионуклидті көздің түрі
Радионуклид
Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша
Дайындалған күні
Сәуле лену түрі
Мөлшері, дана
Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі *
Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі
Алынған (берген) актісінің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп
Нысан Ф4-ИСК
Берілген күні
Жөнелтуші (Алушы)
Импортқа (экспортқа лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескерту
14
15
16
17
18
Атауы
__________________________
Мекенжайы
________________________________
__________________________
________________________________
Телефондар
__________________________
Электрондық поштаның мекенжайы
__________________________
Орындаушы
_________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________________________
қолы, телефондар
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________________________
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың орын ауыстыруы туралы есеп" (Ф4-ИСК, жылдық)

1. Общие требования:
1) форма предоставляется для всех случаев получения и передачи радионуклидных источников или радиоизотопных приборов.
Форма не предоставляется в случае перемещения радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов, осуществляемого в производственных целях (например, проведение каротажных, дефектоскопических работ).
Форма предоставляется при передаче радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов излучения между филиалами на срок более 6 месяцев или на постоянное использование;
2) В случае отсутствия радионуклидного источника в радиоизотопном приборе форма также заполняется;
3) каждая характеристика источника излучения вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи;
4) не допустимы разбитие и переносы одной записи характеристики в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
5) не допустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких источников излучения или использование общепринятых знаков (например, -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
6) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графе 3 "Номер радионуклидного источника" указывается номер радионуклидного источника в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
4) в графе 4 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) на радионуклидный источник или набор (партию) радионуклидных источников, имеющих одинаковый номер, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт). Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;

1. Жалпы талаптар:
1) нысан радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды алған немесе берген барлық жағдайда ұсынылады.
Нысан өндірістік мақсатта (мысалы, каротажды, дефектоскопты жұмыстарды жүргізу) жүзеге асырылатын радионуклидті көздердің және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың орын ауыстыруы жағдайында ұсынылмайды.
Нысан радионуклидті көздерді немесе радиоизотоптық аспаптарды филиалдар арасында 6 айдан көп мерзімге немесе тұрақты пайдалануға берген кезде ұсынылады;
2) нысан радиоизотоптық аспапта радионуклидті көз болмаған жағдайда толтырылады.
3) сәулелену көзінің әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастан кестенің бір бағанына (ұяшыққа) енгізіледі;
4) сипаттаманың бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әртүрлі жолындағы ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
5) бірнеше сәулелену көздері үшін ұқсас ақпарат бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
6) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанда жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағандарет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес операцияның коды көрсетіледі;
3) "Радионуклидті көздің нөмірі" деген 3-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес радионуклидті көздің нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы мен бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
4) "Паспорттың нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген, бірдей нөмірі бар радионуклидті көзге немесе радионуклидті көздердің жинағына (партиясына) паспорттың (сертификаттың) (бұдан әрі – Паспорт) нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;

5) в графе 5 "Тип радионуклидного источника" указывается тип радионуклидного источника или набора (партии) радионуклидных источников, имеющих одинаковый номер, в соответствии с Паспортом. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
6) в графе 6 "Радионуклид" указывается наименование радионуклида в соответствии с Паспортом.
Если количество изотопов в радионуклидном источнике не превышает двух, пишется полное наименование радионуклида. Например: Цезий-137, Стронций-90+Иттрий-90. Если в состав радионуклидного источника (комплекта) входит более двух изотопов, допускается следующее написание: Pu-238+U-233+Pu-239;
7) в графе 7 "Активность, Беккерель(по паспорту)" указывается только численное значение активности радионуклидного источника в соответствии с Паспортом, в пересчете в Беккерель (Бк). Формат записи: 2,35Е+9.
Значение активности радионуклидного источника, указанное в Кюри (Ки) пересчитывается по формуле Бк = Ки×3,7×1010.
В случае, если активность радионуклидного источника определить не представляется возможным (например, при сложном изотопном составе) или известна, например, мощность дозы, то ее значение вносится в графу "Примечание";
8) в графе 8 "Дата изготовления" указывается численное значение даты изготовления радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом;
9) в графе 9 "Вид излучения" указывается вид излучения радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом (например, альфа, бета, гамма, нейтроны). Если спектр излучения радионуклидного источника имеет сложный характер, то допускается написание:
10) в графе 10 "Количество, штука" указывается только численное значение количества радионуклидных источников.
Если используется единица измерения, отличная от штука, количество с единицей измерения указывается в графе "Примечание" (например, 1 литр (л), 1 килограмм (кг));
11) в графе 11 "Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)" указывается наименование (тип, модель) радиоизотопного прибора или тип (марка, модель) защитного контейнера (блока), в который был помещен радионуклидный источник, при получении или передаче;
12) в графе 12 "Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)" указывается номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока), указанного в графе 11;
13) в графе 13 "Номер акта получения (передачи)" указывается номер и дата документа, на основании которого был получен или передан радионуклидный источник и (или) радиоизотопный прибор;

5) "Радионуклидті көздің түрі" деген 5-бағанда Паспортқа сәйкес бірдей нөмірі бар радионуклидті көздің немесе радионуклидті көздердің жинағының (партиясының) түрі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
6) "Радионуклид" деген 6-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидтің атауы көрсетіледі.
Егер радионуклидті көзде изотоптардың саны екеуден аспаса, радионуклидтің толық атауы жазылады. Мысалы: Цезий-137, Стронций-90+Иттрий-90. Егер радионуклидті көздің (жинақтың) құрамына екеуден көп изотоп кіретін болса, былайша жазуғаболады: Pu-238+U-233+Pu-239;
7) "Белсенділік, Бк (паспорт бойынша)" деген 7-бағанда Паспортқа сәйкес Беккерельге қайта есептегенде, көздің белсенділігінің сандық мәні ғана көрсетіледі. Жазба пішіні: 2,35Е+9.
Кюриде (Ки) көрсетілген көздің белсенділігінің мәні Бк = Ки×3,7×1010 формуласы бойынша қайта есептеледі.
Егер, радионуклидті көздің белсенділігін анықтау мүмкін болмаған жағдайда (мысалы, күрделі изотоптық құрам кезінде) немесе мысалы, дозаның қуаты мәлім болған жағдайда, оның мәні "Ескертпе" деген бағанға енгізіледі;
8) "Дайындалған күні" деген 8-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидті көздің дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
9) "Сәулелену түрі" деген 9-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидті көздің сәулелену түрі көрсетіледі (мысалы, альфа, бета, гамма, нейтрондар). Егер радионуклидті көздің сәулелену спектрі күрделі сипатта болса, онда a, b, g, h жазуға болады;
10) "Мөлшері, дана" деген 10-бағанда радионуклидті көздердің мөлшерінің сандық мәні ғана көрсетіледі.
Егер данадан бөлек өлшем бірлігі қолданылатын болса, онда мөлшер өлшем бірлігімен бірге "Ескертпе" деген бағанда көрсетіледі мысалы, (1 литр (л), 1 килограмм (кг));
11) "Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі" деген 11-бағанда алу немесе беру кезінде радиоизотоптық аспаптың атауы (түрі, үлгісі) немесе радионуклидті көз орналасқан қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі (маркасы, үлгісі) көрсетіледі.
12) "Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі" деген 11-бағанда көрсетілген радиоизотоптық аспаптың немесеконтейнерінің (блогының) нөмірі көрсетіледі;
13) "Алу (беру) актісінің нөмірі" деген 13-бағанда негізінде радионуклидті көз немесе радиоизотоптық аспап алынған немесе берілген құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;

14) в графе 14 "Дата передачи" указывается дата фактической передачи радионуклидного источника и (или) радиоизотопного прибора;
15) в графу 15 "Отправитель (Получатель)" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, от которого получен или которому передан радионуклидный источник и (или) радиоизотопный прибор;
16) в графе 16 "Номер лицензии на импорт (экспорт)" указывается номер лицензии на импорт или экспорт, на основании которой радионуклидный источник или радиоизотопный прибор был вывезен из Республики Казахстан или ввезен в Республику Казахстан;
17) в графе 17 "Дата выдачи лицензии" указывается дата лицензии на импорт или экспорт, указанной в графе 16;
18) в графу 18 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 5
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф5-УГИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица, получившие или передавшие электрофизические установки, генерирующие ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения за исключением, поставщиков и изготовителей.
Срок представления формы административных данных:
в течение 10 рабочих дней после каждой передачи или получения электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения и ежегодно (сводные данные о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения, за отчетный период).
Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение
Форма Ф5-УГИ
п/н
Код операции
Наименование установки
Заводской номер
Номер паспорта
Дата изготовления
Мобильность
Назначение
Номер акта получения (передачи)
Дата передачи
Отправитель (Получатель)
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование
___________________________
Адрес
_________________________________
___________________________
_________________________________
Телефоны
___________________________
Адрес электронной почты
___________________________
Исполнитель
_____________________________________
_________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________
_________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о перемещении электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение"
(Ф5-УГИ, годовая)

14) "Берілген күні" деген 14-бағанда ралионуклидті көзді және (немесе) радиоизотоптық аспапты нақты берген күні көрсетіледі;
15) "Жөнелтуші (Алушы)" деген 15-бағанға радионуклидті көзі немесе радиоизотоптық аспап алынған немесе берілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
16) "Импортқа (экспортқа) лицензияның нөмірі" деген 16-бағанда негізінде радионуклидті аспап немесе радиоизотоптық аспап сәулелену көзі Қазақстан Республикасынан әкетілген немесе Қазақстан Республикасына әкелінген импортқа немесе экспортқа лицензияның нөмірі көрсетіледі;
17) "Лицензия берілген күн" деген 17-бағанда 16-бағанда көрсетілген импортқа немесе экспортқа лицензияның күні көрсетіледі;
18) "Ескертпе" деген 18-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 5-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф5-ИГҚ нысаны.
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
жеткізушілерді және дайындаушыларды қоспағанда, рентген аппараттары мен медициналық және медициналық емес мақсаттағыүдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды алған немесе берген жеке және заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
рентген аппараттары мен медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды әрбір бергеннен немесе алғаннан кейін 10 жұмыс күнінің ішінде және жыл сайын (есепті кезеңде рентген аппараттары мен медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы жиынтық деректер).
Иондандырушы сәулеленудi генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп
Нысан Ф5-ИГҚ
р/н
Операцияның коды
Қондырғының атауы
Зауыт нөмірі
Паспорт тың нөмірі
Дайындалған күні
Ұтқырлығы
Мақсаты
Алу (беру) актісінің нөмірі
Берілген күні
Жөнелтуші (Алушы)
Импортқа (экспортқа) лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескретпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы
_________________________
_________________________
Мекенжайы
_________________________________
_________________________________
Телефондар
_________________________
Электрондық поштаның мекенжайы
_________________________
Орындаушы
________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________________
қолы, телефондар
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________________
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Иондандырушы сәулеленудi генерациялайтын электрофизикалық қондырғылардың орын ауыстыруы туралы есеп" (Ф5-ИГҚ, жылдық)

1. Общие требования:
1) форма заполняется для всех случаев получения и передачи электрофизических установок;
В случае отсутствия генератора ионизирующего излучения (например, рентгеновской трубки) в электрофизической установке форма заполняется также;
2) каждая характеристика электрофизической установки вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов ;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики электрофизической установки в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких электрофизических установок или использование общепринятых знаков (например, -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
3. Форма заполняется следующим образом
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графу 3 "Наименование установки" вносится только наименование (модель) электрофизической установки (например, 12Ф7, Alpha ST, RAPISCAN, Арина-02);
4) в графе 4 "Заводской номер" указывается номер электрофизической установки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
5) в графе 5 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) электрофизической установки, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт);
6) в графе 6 "Дата изготовления" указывается численное значение даты изготовления электрофизической установки, в соответствии с Паспортом;
7) в графе 7 "Мобильность" указывается одно из значений: стационарная, передвижная, переносная;
8) в графе 8 "Назначение" указывается область применения электрофизической установки (например: дефектоскопия, каротаж, лучевая терапия, контроль толщины, контроль уровня, контроль плотности);

1. Жалпы талаптар:
1) нысан электрофизикалық қондырғылар алынған және берілген барлық жағдайда толтырылады;
Нысан электрофизикалық қондырғыда иондандырушы сәулелену генераторы (мысалы, рентген түтікшесі) болмаған жағдайда да толтырылады;
2) электрофизикалық қондырғыларда әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастан бір бағанға (ұяшыққа) енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
3) электрофизикалық қондырғы сипаттамасының бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әртүрлі жолдарындағы ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
4) бірнеше сәулелену көзі үшін ұқсас ақпарат бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес операцияларының коды көрсетіледі;
3) "Қондырғының атауы" деген 3-бағанда электрофизикалық қондырғының атауы (үлгісі) (мысалы, 12Ф7, Alpha ST, RAPISСAN, Арина-02) ғана енгізіледі;
4) "Зауыт нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген паспортқа (сертификатқа) сәйкес электрофизикалық қондырғының нөмірі көрсетіледі;
5) "Паспорттың нөмірі" деген 5-бағанда дайындаушы зауыт берген паспорттың (сертификаттың) (бұдан әрі – Паспорт) нөмірі көрсетіледі;
6) "Дайындалған күні" деген 6-бағанда паспортқа сәйкес электрофизикалық қондырғының дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
7) "Ұтқырлығы" деген 7-бағанда стационарлық, жазылмалы, тасымалды мәндерінің бірі көрсетіледі;
8) "Мақсаты" деген 8-бағанда электрофизикалық қондырғының қолданылу саласы көрсетіледі (мысалы, дефектоскопия, каротаж, сәулелік; терапиясы, қалыңдығын бақылау, деңгейін бақылау, тығыздығын бақылау);

9) в графе 9 "Номер акта получения (передачи)" указывается номер и дата документа, на основании которого была получена или передана электрофизическая установка;
10) в графе 10 "Дата передачи" указывается дата фактической передачи электрофизической установки;
11) в графе 11 "Отправитель (Получатель)" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, от которого получена или которому передана электрофизическая установка;
12) в графе 12 "Номер лицензии на импорт (экспорт)" указывается номер лицензии на импорт или экспорт, на основании которой электрофизическая установка была вывезена из Республики Казахстан или была ввезена в Республику Казахстан;
13) в графе 13 "Дата выдачи лицензии" указывается дата лицензии на импорт или экспорт, указанной в графе 12;
14) в графу 14 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 6
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф6-НГ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица, получившие или передавшие нейтронные генераторы и (или) нейтронные трубки за исключением, поставщиков и изготовителей.
Срок представления формы административных данных:
в течение 10 рабочих дней после каждой передачи или получения нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок и ежегодно (сводные данные о перемещении нейтронных генераторов или нейтронных трубок, за отчетный период).
Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок
Форма Ф6-НГ
п/н
Код операции
Наименование (модель, тип) нейтронного генератора
Заводской номер нейтронного генератора
Номер паспорта
Дата изготовления нейтронного генератора
Наименование (модель, тип) нейтронной трубки
Заводской номер нейтронной трубки
Дата изготовления нейтронной трубки
Радионуклид
Активность, Беккерель
(по паспорту)
Номер акта получения (передачи)
Дата передачи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок
Форма Ф6-НГ
Отправитель (Получатель)
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
14
15
16
17
Наименование
____________________________
Адрес
______________________________
____________________________
______________________________
Телефоны
____________________________
Адрес электронной почты
____________________________
Исполнитель
___________________________________
______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________
_____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о перемещении нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок"

9) "Алу (беру) актісінің нөмірі" деген 9-бағанда негізінде электрофизикалық қондырғы алынған немесе берілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
10) "Берілген күні" деген 10-бағанда электрофизикалық қондырғының нақты берілген күні көрсетіледі;
11) "Жөнелтуші (Алушы)" деген 11-бағанға электрофизикалық қондырғы алынған немесе берілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның немесе атауы енгізіледі;
12) "Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі" деген 12-бағанда негізінде Қазақстан Республикасынан әкетілген немесе Қазақстан Республикасына әкелген импортқа немесе экспортқа лицензияның нөмірі көрсетіледі;
13) "Лицензия берілген күн" деген 13-бағанда 12-бағанда көрсетілген импортқа (экспортқа) арналған лицензияның берілген күні көрсетіледі;
14) "Ескертпе" деген 14-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 6-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф6-НГ нысаны
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
жеткізушілерді және дайындаушыларды қоспағанда, нейтрондық генераторларды және (немесе) нейтрондық түтікшелерді алған немесе берген жеке және заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
нейтрондық генераторларды және (немесе) нейтрондық түтікшелерді әрбір бергеннен немесе алғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде және жылдық (есепті кезеңде нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы жиынтық дерек).
Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп
Нысан Ф6-НГ
р/н
Операцияның коды
Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)
Нейтрондық генератордың зауыттық нөмірі
Паспорттың нөмірі
Нейтрондық генератордың дайындалған күні
Нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі, түрі)
Нейтрондық түтікшенің зауыттық нөмірі
Нейтрондық түтікшенің дайындалған күн
Радионуклид
Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша)
Алу (беру) актісінің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестенің жалғасы
Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп Нысан Ф6-НГ
Берілген күн
Жөнелтуші (Алушы)
Импортқа (экспортқа) лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескертпе
13
14
15
16
17
Атауы
______________________________
Мекенжайы
______________________________
______________________________
______________________________
Телефондар
______________________________
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
Орындаушы
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің орын ауыстыруы туралы есеп" (Ф6-НГ, жылдық)

1. Общие требования:
1) форма заполняется для всех случаев получения и передачи нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок.
2) каждая характеристика нейтронного генератора и (или) нейтронной трубки вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики нейтронного генератора и (или) нейтронной трубки в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок или использование общепринятых знаков (например, -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графу 3 "Наименование (модель, тип) нейтронного генератора" вносится только наименование (модель) нейтронного генератора в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
4) в графе 4 "Заводской номер нейтронного генератора" указывается номер нейтронного генератора в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
5) в графе 5 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) нейтронного генератора, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт);
6) в графе 6 "Дата изготовления нейтронного генератора" указывается численное значение даты изготовления нейтронного генератора, в соответствии с Паспортом;
7) в графу 7 "Наименование (модель, тип) нейтронной трубки" вносится только наименование (модель) нейтронной трубки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;

1. Жалпы талаптар:
1) нысан нейтрондық генераторларды және (немесе) нейтрондық түтікшелерді әрбір берген және алған барлық жағдайда толтырылады;
2) нейтрондық генератордың және (немесе) нейтрондық түтікшенің әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастанбір бағанға (ұяшыққа) енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
3) нейтрондық генератордың және (немесе) нейтрондық түтікшенің сипаттамаларының бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әртүрлі жолдарындағы ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
4) бірнеше нейтрондық генераторларүшін ұқсас ақпарат бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес операцияның коды көрсетіледі;
3) "Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)" деген 3-бағанға зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық генератордың атауы (үлгісі) ғана енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
4) "Нейтрондық генератордың зауыттық нөмірі" деген 4-бағанға дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық генератордың нөмірі көрсетіледі;
5) "Паспорттың нөмірі" деген 5-бағанда дайындаушы зауыт берген нейтрондық генератордың паспортының (сертификаттың) (бұдан әрі – Паспорт) нөмірі көрсетіледі;
6) "Нейтрондық генератордың дайындалған күні" деген 6-бағанда паспортқа сәйкес нейтрондық генератордың дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
7) "Нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі, түрі)" деген 7-бағанға дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі) ғана енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;

8) в графе 8 "Заводской номер нейтронной трубки" указывается номер нейтронной трубки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
9) в графе 9 "Дата изготовления нейтронной трубки" указывается численное значение даты изготовления нейтронной трубки, в соответствии с Паспортом;
10) в графе 10 "Радионуклид" указывается наименование радионуклида в соответствии с Паспортом.
Если количество изотопов в радионуклидном источнике не превышает двух, пишется полное наименование радионуклида. Например: Тритий. Если в состав радионуклидного источника (комплекта) входят более двух изотопов, допускается следующее написание: Pu-238+U-233+Pu-239;
11) в графе 11 "Активность, Беккерель (по паспорту)" указывается только численное значение активности радионуклида в соответствии с Паспортом, в пересчете в Беккерель (Бк). Формат записи: 2,35Е+9.
Значение активности радионуклидного источника, указанное в Кюри (Ки) пересчитывается по формуле Бк = Ки×3,7×1010.
В случае, если активность радионуклидного источника определить не представляется возможным (например, при сложном изотопном составе) или известна, например, мощность дозы, то ее значение вносится в графу "Примечание";
12) в графе 12 "Номер акта получения (передачи)" указывается номер и дата документа, на основании которого была получен или передан нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка;
13) в графе 13 "Дата передачи" указывается дата фактической передачи нейтронного генератора и (или) нейтронной трубки;
14) в графе 14 "Отправитель (Получатель)" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, от которого был получен или которому был передан нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка;
15) в графе 15 "Номер лицензии на импорт (экспорт)" указывается номер лицензии на импорт или экспорт, на основании которой нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка были вывезены из Казахстана или были ввезены в Казахстан;
16) в графе 16 "Дата выдачи лицензии" указывается дата лицензии на импорт или экспорт, указанной в графе 15;
17) в графу 17 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 7
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о поставках радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов3

8) "Нейтрондық түтікшенің зауыттық нөмірі" деген 8-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық түтікшенің нөмірі көрсетіледі;
9) "Нейтрондық түтікшенің дайындалған күні" деген 9-бағанда Паспортқа сәйкес нейтрондық түтікше дайындалған күннің сандық мәні көрсетіледі;
10) "Радионуклид" деген 10-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидтің атауы көрсетіледі.
Егер көздегі изотоптардың саны екеуден аспаса, радионуклидтің толық атауы жазылады. Мысалы, Тритий. Егер көздің (жиынтықтың) құрамына екіден көп изотоптар кіретін болса, былай жазуға рұқсат етіледі: Pu-238+U-233+Pu-239;
11) "Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша)" деген 11-бағанда Беккерельге (Бк) қайта есептегенде Паспортқа сәйкес радионуклид белсенділігінің сандық мәні ғана көрсетіледі. Жазбаның пішімі: 2,35Е+9. "Бк".
Кюриде (Ки) көрсетілген радионуклидті көздің белсенділігінің мәні Бк = Ки×3,7×1010 формуласы бойынша қайтадан есептеледі.
Егер радионуклидті көздің белсенділігін анықтау мүмкін болмаған жағдайда (мысалы, күрделі изотоптық құрам кезінде) немесе мысалы дозаның қуаты белгілі болса, онда оның мәні "Ескертпе" деген бағанға енгізіледі;
12) "Алу (беру) актісінің нөмірі" деген 12-бағанда оның негізінде нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікше алынған немесе берілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
13) "Берілген күн" деген 13-бағанда нейтрондық генератордың және (немесе) нейтрондық түтікшенің нақты берілген күні көрсетіледі;
14) "Жөнелтуші (Алушы)" деген 14-бағанда нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікше алынған немесе берілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
15) "Импортқа (экспортқа) лицензияның нөмірі" деген 15-бағанда негізінде нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікше Қазақстан Республикасынан әкетілген немесе Қазақстан Республикасына әкелінген импортқа немесе экспортқа арналған лицензияның нөмірі көрсетіледі;
16) "Лицензия берілген күн" деген 16-бағанда 15-бағанда көрсетілген импортқа немесе экспортқа арналған лицензияның күні көрсетіледі;
17) "Ескертпе" деген 17-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 7-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф7-ИИИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица - поставщики радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов.
Срок представления формы административных данных:
в течение 10 рабочих дней после каждой поставки радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов и ежегодно (сводные данные о поставке радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов излучения за отчетный период).
Отчет о поставках радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
Форма Ф7-ИИИ
п/н
Код операции
Номер радионуклидного источника
Номер паспорта
Тип радионуклидного источника
Радионуклид
Активность, Беккерель
(по паспорту)
Дата изготовления
Вид излучения
Количество, штука
Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)
Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)
Номер акта получения
Дата получения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
Отчет о поставках радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
Форма Ф7-ИИИ
Отправитель
Номер акта передачи
Дата передачи
Получатель
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
15
16
17
18
19
20
21
Наименование
_____________________________
Адрес
________________________________
_____________________________
________________________________
Телефоны
_____________________________
Адрес электронной почты
_____________________________
Исполнитель
____________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о поставках радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов"
(Ф7-ИИИ, годовая)
1. Общие требования:
1) форма предоставляется для всех случаев поставок или перемещений (транспортировки) радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов;

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды жеткізу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф7-ИСК нысаны.
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
жеке және заңды тұлғалар радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды жеткізушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды әрбір жеткізгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде және жылдық (есептік кезеңде радионуклидті көздерді және радиоизотоптық аспаптарды жеткізуі туралы жиынтық деректер).
Радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды жеткізу туралы есеп Нысан Ф7-ИСК
н
Операцияның коды
Радионуклидті көздің нөмірі
Паспорттың нөмірі
Радионуклидті көздің түрі
Радионуклид
Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша
Дайындалған күн
Сәулелену түрі
Мөлшері, дана
Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі *
Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының)* нөмірі
Алу актісінің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды жеткізу туралы есеп Нысан Ф7-ИСК
Алынған күн
Жөнелтуші
Табыстау актісінің нөмірі
Берілген күні
Алушы
Импортқа (экспортқа)арналған лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескертпе
14
15
16
17
18
19
20
21
Атауы
______________________________
Мекенжайы
______________________________
______________________________
______________________________
Телефондар
______________________________
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
Орындаушы
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды жеткізу туралы есеп" (Ф7-ИСК, жылдық)
1. Жалпы талаптар:
1) нысан радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды жеткізудің немесе орын ауыстырудың (тасымалдаудың) барлық жағдайында ұсынылады;

2) каждая характеристика источника излучения вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких источников излучения или использование общепринятых знаков (например, -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графе 3 "Номер радионуклидного источника" указывается номер радионуклидного источника в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
4) в графе 4 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) на радионуклидный источник или набор (партию) радионуклидных источников, имеющих одинаковый номер, выданного заводом-изготовителем (далее – паспорт). Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
5) в графе 5 "Тип радионуклидного источника" указывается тип радионуклидного источника или набора (партии) радионуклидных источников, имеющих одинаковый номер, в соответствии с Паспортом. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
6) в графе 6 "Радионуклид" указывается наименование радионуклида в соответствии с Паспортом.
Если количество изотопов в радионуклидном источнике не превышает двух, пишется полное наименование радионуклида. Например: Цезий-137, Стронций-90+Иттрий-90. Если в состав радионуклидного источника (комплекта) входит более двух изотопов, допускается следующее написание: Pu-238+U-233+Pu-239;

2) сәулелену көзінің әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастан бір бағанға (ұяшыққа) енгізіледі;
3) сипаттаманың бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әрбір жолында тұрған ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
4) бірнеше сәулелену көзі үшін ұқсас ақпарат бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес операцияның коды көрсетіледі;
3) "Радионуклидті көздің нөмірі" деген 3-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес радионуклидті көздің нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
4) "Паспорттың нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген, бірдей нөмірі бар радионуклидті көзге немесе радионуклидті көздердің жиынтығына (партиясына) Паспорттың (сертификаттың) (бұдан әрі – Паспорт) нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
5) "Радионуклидті көздің түрі" деген 5-бағанда Паспортқа сәйкес бірдей нөмірі бар радионуклидті көздің немесе радионуклидті көздердің жинағының (партиясының) түрі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
6) "Радионуклид" деген 6-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидтің атауы көрсетіледі.
Егер радионуклидті көзде изотоптардың саны екеуден аспаса, радионуклидтің толық атауы жазылады. Мысалы: Цезий-137, Стронций-90+Иттрий-90. Егер радионуклидті көздің (жинақтың) құрамына екеуден көп изотоп кіретін болса, былай жазуға болады: Pu-238+U-233+Pu-239;

7) в графе 7 "Активность, Беккерель (по паспорту)" указывается только численное значение активности радионуклидного источника в соответствии с Паспортом, в пересчете в Беккерель (Бк). Формат записи: 2,35Е+9.
Значение активности радионуклидного источника, указанное в Кюри (Ки) пересчитывается по формуле Бк = Ки×3,7×1010.
В случае, если активность радионуклидного источника определить не представляется возможным (например, при сложном изотопном составе) или известна, например, мощность дозы, то ее значение вносится в графу "Примечание";
8) в графе 8 "Дата изготовления" указывается численное значение даты изготовления радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом;
9) в графе 9 "Вид излучения" указывается вид излучения радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом (например, альфа, бета, гамма, нейтроны). Если спектр излучения радионуклидного источника имеет сложный характер, то допускается написание:
10) в графе 10 "Количество, штука" указывается только численное значение количества радионуклидных источников.
Если используется единица измерения, отличная от штука, количество с единицей измерения указывается в графе "Примечание" (например, 1 литр (л), 1 килограмм (кг));
11) в графе 11 "Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)" указывается: наименование (тип, модель) и радиоизотопного прибора или тип (марка, модель) защитного контейнера (блока), в который был помещен радионуклидный источник, при поставке или транспортировке;
12) в графе 12 "Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)" указывается номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока), указанного в графе 11;
13) в графе 13 "Номер акта получения" указывается номер и дата документа, на основании которого был получен радионуклидный источник или радиоизотопный прибор;
14) в графе 14 "Дата получения" указывается дата фактического получения радионуклидного источника или радиоизотопного прибора;
15) в графе 15 "Отправитель" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, от которого получен радионуклидный источник или радиоизотопный прибор;
16) в графе 16 "Номер акта передачи" указывается номер и дата документа, на основании которого был передан радионуклидный источник или радиоизотопный прибор;
17) в графе 17 "Дата передачи" указывается дата фактической передачи радионуклидного источника или радиоизотопного прибора;
18) в графе 18 "Получатель" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, которому передан радионуклидный источник или радиоизотопный прибор;

7) "Белсенділік, Бк (паспорт бойынша)" деген 7-бағанда Паспортқа сәйкес Беккерельге қайта есептегенде, радионуклидті көздің белсенділігінің тек қана сандық мәні көрсетіледі. Жазба пішіні: 2,35Е+9.
Кюриде (Ки) көрсетілген радионуклидті көздің белсенділігінің мәні Бк = Ки×3,7×1010 формуласы бойынша есептеледі.
Егер, радионуклидті көздің белсенділігін анықтау мүмкін болмаса (мысалы, күрделі изотоптық құрам болған жағдайда) немесе дозаның қуаты мәлім болған жағдайда, онда оның мәні "Ескертпе" деген бағанға енгізіледі;
8) "Дайындалған күн" деген 8-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидті көздің дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
9) "Сәулелену түрі" деген 9-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидті көздің сәулелену түрі көрсетіледі (мысалы, альфа, бета, гамма, нейтрондар). Егер радионуклидті көздің сәулелену спектрі қиын сипатта болса, онда a, b, g, h жазуға болады;
10) "Мөлшері, дана" деген 10-бағанда радионуклидті көздердің мөлшерінің сандық мәні ғана көрсетіледі.
Егер данадан бөлек өлшем бірлігі қолданылатын болса, онда мөлшер өлшем бірлігімен бірге "Ескертпе" деген бағанда көрсетіледі (1 литр (л), 1 килограмм (кг));
11) "Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі" деген 11-бағанда радиоизотоптық аспаптың атауы (түрі, үлгісі) жеткізу немесе тасымалдау кезінде радионуклидті көз орналасқан немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі (маркасы, үлгісі) көрсетіледі.
12) "Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі" деген 12-бағанда 11-бағанда көрсетілген радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі көрсетіледі;
13) "Алу актісінің нөмірі" деген 13-бағанда негізінде радионуклидті көз немесе радиоизотоптық аспап алынған құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
14) "Алынған күн" деген 14-бағанда радионуклидті көздің немесе радиоизотоптық аспаптың нақты алынған күні көрсетіледі;
15) "Жөнелтуші" деген 15-бағанда сәулелену көзі немесе радиоизотоптық аспап алынған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
16) "Табыстау актісінің нөмірі" деген 16-бағанда негізінде радионуклидті көз немесе радиоизотоптық аспап берілген құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
17) "Берілген күні" деген 17-бағанда радионуклидті көздің немесе радиоизотоптық аспаптың нақты берілген күні көрсетіледі;
18) "Алушы" деген 18-бағанға радионуклидті көз немесе радиоизотоптық аспап берілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;

19) в графе 19 "Номер лицензии на импорт (экспорт)" указывается номер лицензии на импорт или экспорт, на основании которой радионуклидный источник или радиоизотопный прибор был вывезен из Республики Казахстана или был ввезен в Республику Казахстан;
20) в графе 20 "Дата выдачи лицензии" указывается дата лицензии на импорт или экспорт, указанной в графе 19;
21) в графу 21 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 8
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о поставках электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф8-УГИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица - поставщики электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения.
Срок представления формы административных данных:
в течение 10 рабочих дней после каждой поставки электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения и ежегодно (сводные данные о поставках электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение, включая рентгеновские аппараты и ускорители медицинского и не медицинского назначения).
Отчет о поставках электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение
Форма Ф8-УГИ
п/н
Код операции
Наименование установки
Заводской номер
Номер паспорта
Дата изготовления
Мобильность
Назначение
Номер акта получения
Дата получения
Отправитель
Номер акта передачи
Дата передачи
Получатель
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Наименование
__________________________
Адрес
________________________________
__________________________
________________________________
Телефоны
__________________________
Адрес электронной почты
__________________________
Исполнитель
____________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________
_______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о поставках электрофизических установок, генерирующих ионизирующее излучение"
(Ф8-УГИ, годовая)

19) "Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі" деген 19-бағанда негізінде радионуклидті көз немесе радиоизотоптық аспап Қазақстан Республикасынан әкетілген немесе Қазақстан Республикасына енгізілген импортқа немесе экспортқа арналған лицензияның нөмірі көрсетіледі;
20) "Лицензия берілген күн" деген 20-бағанда 19-бағанда көрсетілген импорт немесе экспортқа арналған лицензияның күні көрсетіледі;
21) "Ескертпе" деген 21-бағанда ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 8-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Иондандырушы сәулеленудi генерациялайтын электрофизикалыққондырғыларды жеткізу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф8-ИГҚ нысаны
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
жеке және заңды тұлғалар - рентген аппараттарымен медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленудi генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды жеткізушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
рентген аппараттары мен медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленудi генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды әрбір жеткізгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде және жыл сайын (рентген аппараттары мен медициналық және медициналық емес мақсаттағы үдеткіштерді қоса алғанда, иондандырушы сәулеленудi генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды жеткізу туралы жиынтық деректер).
Иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды жеткізу туралы есеп
Нысан Ф8-ИГҚ
р/н
Операцияның коды
Қондырғының атауы
Зауыт нөмірі
Паспорттың нөмірі
Дайындалған күн
Ұтқырлығы
Мақсаты
Алу актісінің нөмірі
Берілген күн
Жөнелтуші
Табыстау актісінің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестенің жалғасы
Иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды жеткізу туралы есеп
Нысан Ф8-ИГҚ
Берілген күні
Алушы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескертпе
13
14
15
16
17
Атауы
______________________________
Мекенжайы
______________________________
______________________________
______________________________
Телефондар
______________________________
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
Орындаушы
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Иондандырушы сәулеленудi генерациялайтын электрофизикалық қондырғыларды жеткізу туралы есеп" (Ф8-ИГҚ, жылдық)

1. Общие требования:
1) форма заполняется для всех случаев поставок или транспортировок электрофизических установок;
В случае отсутствия генератора ионизирующего излучения (например, рентгеновской трубки) в электрофизической установке форма также заполняется;
2) каждая характеристика электрофизической установки вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики электрофизической установки в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких электрофизических установок или использование общепринятых знаков (например -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графу 3 "Наименование установки" вносится только наименование (модель) электрофизической установки (например, 12Ф7, Alpha ST, RAPISCAN, Арина-02);
4) в графе 4 "Заводской номер" указывается номер электрофизической установки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
5) в графе 5 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) электрофизической установки, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт). Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
6) в графе 6 "Дата изготовления" указывается численное значение даты изготовления электрофизической установки, в соответствии с Паспортом;
7) в графе 7 "Мобильность" указывается одно из значений: стационарная, передвижная, переносная;

1. Жалпы талаптар:
1) нысан электрофизикалық қондырғыларды жеткізу немесе тасымалдаудың барлық жағдайында толтырылады;
Нысан иондандырушы сәулелену генераторы (мысалы, рентген түтікшесі) болмаған жағдайда да толтырылады;
2) электрофизикалық қондырғының әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастан бір бағанға (ұяшыққа) енгізіледі;
3) электрофизикалық қондырғының сипаттамасының бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әртүрлі жолдарындағы ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
4) бірнеше электрофизикалық қондырғы үшін ұқсас ақпарат бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес операцияның коды көрсетіледі;
3) "Қондырғының атауы" деген 3-бағанға электрофизикалық қондырғының атауы (үлгісі) (мысалы, 12Ф7, Alpha ST, RAPISСAN, Арина-02) ғана енгізіледі;
4) "Зауыт нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес электрофизикалық қондырғының нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
5) "Паспорттың нөмірі" деген 5-бағанда электрофизикалық қондырғының дайындаушы зауыт берген паспорттың (сертификаттың) (бұдан әрі - Паспорт) нөмірі көрсетіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
6) "Дайындалған күні" деген 6-бағанда Паспортқа сәйкес электрофизикалық қондырғы дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
7) "Ұтқырлығы" деген 7-бағанда мына мәндердің бірі: стационарлық, жазылмалы, тасымалдық көрсетіледі;

8) в графе 8 "Назначение" указывается область применения электрофизической установки (например: дефектоскопия, каротаж, лучевая терапия, контроль толщины, контроль уровня, контроль плотности);
9) в графе 9 "Номер акта получения" указывается номер и дата документа, на основании которого была получена электрофизическая установка;
10) в графе 10 "Дата получения" указывается дата фактического получения электрофизической установки;
11) в графе 11 "Отправитель" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, от которого была получена электрофизическая установка;
12) в графе 12 "Номер акта передачи" указывается номер и дата документа, на основании которого была передана электрофизическая установка;
13) в графе 13 "Дата передачи" указывается дата фактической передачи электрофизической установки;
14) в графе 14 "Получатель" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, которому передана электрофизическая установка;
15) в графе 15 "Номер лицензии на импорт (экспорт)" указывается номер лицензии на импорт или экспорт, на основании которой электрофизическая установка была вывезена из Республики Казахстан или была ввезена в Республику Казахстан;
16) в графе 16 "Дата выдачи лицензии" указывается дата лицензии на импорт или экспорт, указанной в графе 15;
17) в графу 17 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 9
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о поставках нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф9-НГ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица - поставщики нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок.
Срок представления формы административных данных:
в течение 10 рабочих дней после каждой поставки нейтронного генератора и (или) нейтронной трубки и ежегодно (сводные данные о поставках нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок).
Отчет о поставках нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок
Форма Ф9-НГ
п/н
Код операции*
Наименование (модель, тип) нейтронного генератора
Заводской номер нейтронного генератора
Номер паспорта
Дата изготовления нейтронного генератора
Наименование (модель, тип) нейтронной трубки
Заводской номер нейтронной трубки
Дата изготовления нейтронной трубки
Радионуклид
Активность, Беккерель (по паспорту)
Номер акта получения
Дата передачи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Отчет о поставках нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок
Форма Ф9-НГ
Отправитель
Номер акта передачи
Дата передачи
Получатель
Номер лицензии на импорт (экспорт)
Дата выдачи лицензии
Примечание
14
15
16
17
18
19
20
Наименование
____________________________
Адрес
________________________________
____________________________
________________________________
Телефоны
____________________________
Адрес электронной почты
____________________________
Исполнитель
____________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о поставках нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок"
(Ф9-НГ, годовая)

8) "Мақсаты" деген 8-бағанда электрофизикалық қондырғының қолданылу саласы көрсетіледі (мысалы, дефектоскопия, каротаж, сәулелік терапия, қалыңдығын бақылау, деңгейін бақылау, тығыздығын бақылау);
9) "Алу актісінің нөмірі" деген 9-бағанда негізінде электрофизикалық қондырғы алынған құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
10) "Алынған күні" деген 10-бағанда электрофизикалық қондырғының нақты алынған күні көрсетіледі;
11) "Жөнелтуші" деген 11-бағанға электрофизикалық қондырғы алынған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе зады тұлғаның атауы енгізіледі;
12) "Табыстау актісінің нөмірі" деген 12-бағанда негізінде электрофизикалық қондырғы берілген құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
13) "Берілген күні" деген 13-бағанда электрофизикалық қондырғының нақты берілген күні көрсетіледі
14) "Алушы" деген 14-бағанға электрофизикалық қондырғы берілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
15) "Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі" деген 15-бағанда негізінде электрофизикалық қондырғы Қазақстан Республикасынан әкетілген немесе Қазақстан Республикасын әкелінген импортқа немесе экспортқа берген лицензияның нөмірі көрсетіледі;
16) "Лицензия берген күн" деген 16-бағанда 15-бағанда көрсетілген импортқа (экспортқа) арналған лицензияның күні көрсетіледі;
17) "Ескертпе" деген 17-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
қағидаларына 9-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің жеткізілімі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф9-НГ нысаны
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
жеке және заңды тұлғалар -нейтрондық генераторларды және (немесе) нейтрондық түтікшелерді жеткізушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
нейтрондық генераторды және (немесе) нейтрондық түтікшені әрбір жеткізілімінен кейін 10 жұмыс күні ішінде және жыл сайын (нейтрондық генераторларды және (немесе) нейтрондық түтікшелердің жеткізілімі туралы жиынтық деректер).
Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің жеткізілімі туралы есеп
Нысан Ф9-НГ
р/н
Операцияның коды
Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)
Нейтрондық генератордың зауыттық нөмірі
Паспорттың нөмірі
Нейтрондық генератордың дайындалған күн
Нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі, түрі)
Нейтрондық түтікшенің зауыттық нөмірі
Нейтрондық түтікшенің дайындалған күн
Радионуклид
Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша)
Алу актісінің нөмірі
Берілген күн
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің жеткізілімі туралы есеп Нысан Ф9-НГ
Нысан Ф9-НГ
Жөнелтуші
Табыстау актісінің нөмірі
Берілген күн
Алушы
Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі
Лицензия берілген күн
Ескертпе
14
15
16
17
18
19
20
Атауы
______________________________
Мекенжайы
______________________________
______________________________
______________________________
Телефондар
______________________________
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
Орындаушы
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелердің жеткізілімі туралы есеп" (Ф9-НГ, жылдық)

1. Общие требования:
1) форма заполняется для всех случаев поставок или транспортировок нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок;
2) каждая характеристика нейтронного генератора и (или) нейтронной трубки вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи;
3) недопустимы разбитие и переносы одной записи характеристики нейтронного генератора и (или) нейтронной трубки в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
4) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких нейтронных генераторов и (или) нейтронных трубок или использование общепринятых знаков (например, -- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
5) в случае, если информация не помещается в графе или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись (смотреть приложение №___ на... листах). В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет источников излучения), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "п/н" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Код операции" указывается код операции согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) в графу 3 "Наименование (модель, тип) нейтронного генератора" вносится только наименование (модель) нейтронного генератора в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;
4) в графе 4 "Заводской номер" указывается номер нейтронного генератора в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
5) в графе 5 "Номер паспорта" указывается номер паспорта (сертификата) нейтронного генератора, выданного заводом-изготовителем (далее – Паспорт;
6) в графе 6 "Дата изготовления нейтронного генератора" указывается численное значение даты изготовления нейтронного генератора, в соответствии с Паспортом;
7) в графу 7 "Наименование (модель, тип) нейтронной трубки" вносится только наименование (модель) нейтронной трубки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем. Соблюдаются орфография слов и написание прописных и заглавных букв без сокращений и лишних пробелов;

1. Жалпы талаптар:
1) нысан нейтрондық генераторлардың және (немесе) нейтрондық түтікшелерді жеткізілімінің немесе тасымалының барлық жағдайында толтырылады;
2) нысан нейтрондық генератордың және (немесе) нейтрондық түтікшенің әрбір сипаттамасы жазбаның ұзындығына қарамастанбір бағанға (ұяшыққа) енгізіледі;
3) нейтрондық генератордың және (немесе) нейтрондық түтікшенің сипаттамасының бір жазбасын әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әр түрлі жолдарындағы ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
4) бірнеше нейтрондық генераторлар және (немесе) нейтрондық түтікшелер үшін ұқсас ақпарат бар ұяшықтарды біріктіруге немесе жалпы қабылданған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
5) егер ақпарат бағанға сыймаған немесе аббревиатура қолданылған жағдайда нысанға қосымша ресімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (сәулелену көздерін есепке алуға жауапты адам), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның орнындағы адам) қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
3. Нысан былайша толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Операцияның коды" деген 2-бағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес операцияның коды көрсетіледі;
3) "Нейтрондық генератордың атауы (үлгісі, түрі)" деген 3-бағанға дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық генераторлардың атауы (үлгісі) ғана енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;
4) "Зауыт нөмірі" деген 4-бағанда дайындаушы зауыт берген Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық генератордың нөмірі көрсетіледі;
5) "Паспорттың нөмірі" деген 5-бағанда дайындаушы зауыт берген нейтрондық генератордың паспортының (сертификатының) (бұдан әрі - Паспорт) нөмірі көрсетіледі;
6) "Нейтрондық генератордың дайындалған күні" деген 6-бағанда Паспортқа сәйкес нейтрондық генератордың дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
7) "Нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі, түрі)" деген 7-бағанға дайындаушы зауыт берген паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық түтікшенің атауы (үлгісі) ғана енгізіледі. Сөздердің орфографиясы және бас әріптердің қысқартусыз және артық аралықсыз жазылуы сақталады;

8) в графе 8 "Заводской номер нейтронной трубки" указывается номер нейтронной трубки в соответствии с Паспортом (сертификатом), выданным заводом-изготовителем;
9) в графе 9 "Дата изготовления нейтронной трубки" указывается численное значение даты изготовления нейтронной трубки, в соответствии с Паспортом;
10) в графе 10 "Радионуклид" указывается наименование радионуклида в соответствии с Паспортом.
Если количество изотопов в радионуклидном источнике не превышает двух, пишется полное наименование радионуклида. Например: Тритий. Если в состав радионуклидного источника (комплекта) входят более двух изотопов, допускается следующее написание: Pu-238+U-233+Pu-239;
11) в графе 11 "Активность, Беккерель(по паспорту)" указывается только численное значение активности радионуклида в соответствии с Паспортом, в пересчете в Беккерель (Бк). Формат записи: 2,35Е+9.
Значение активности радионуклидного источника, указанное в Кюри (Ки) пересчитывается по формуле Бк = Ки×3,7×1010.
В случае, если активность радионуклидного источника определить не представляется возможным (например, при сложном изотопном составе) или известна, например, мощность дозы, то ее значение вносится в графу "Примечание";
12) в графе 12 "Номер акта получения" указывается номер и дата документа, на основании которого была получен нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка;
13) в графе 13 "Дата получения" указывается дата фактической передачи источника излучения;
14) в графе 14 "Отправитель" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, от которого получен нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка;
15) в графе 15 "Номер акта передачи" указывается номер и дата документа, на основании которого был передан нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка;
16) в графе 16 "Дата передачи" указывается дата фактической передачи нейтронного генератора и (или) нейтронной трубки;
17) в графе 17 "Получатель" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, которому передан нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка;
18) в графе 18 "Номер лицензии на импорт (экспорт)" указывается номер лицензии на импорт или экспорт, на основании которой нейтронный генератор и (или) нейтронная трубка были вывезены из Республики Казахстан или были ввезены в Республику Казахстан;
19) в графе 19 "Дата выдачи лицензии" указывается дата лицензии на импорт или экспорт, указанной в графе 18;
20) в графу 20 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 10
к Правилам
государственного учета
источников ионизирующего
излучения
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о неиспользуемых радионуклидных источниках и (или)
радиоизотопных приборах, полученных на долговременное хранение или захоронение

8) "Нейтрондық түтікшенің зауыттық нөмірі" деген 8-бағанда Паспортқа (сертификатқа) сәйкес нейтрондық түтікшенің нөмірі көрсетіледі;
9) "Нейтрондық түтікшенің дайындалған күні" деген 9-бағанда Паспортқа сәйкес нейтрондық түтікшенің дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
10) "Радионуклид" деген 10-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидтің атауы көрсетіледі.
Егер радионуклидті көздегі изотоптардың саны екеуден аспаса, радионуклидтің толық атауы жазылады. Мысалы, Тритий. Егер радионуклидті көздің (жиынтықтың) құрамына екіден көп изотоптар кіретін болса, былай жазуға рұқсат етіледі Pu-238+U-233+Pu-239;
11) "Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша)" деген 11-бағанда Беккерельге (Бк) қайта есептегенде Паспортына сәйкес радионуклид белсенділігінің сандық мәні ғана көрсетіледі. Жазбаның пішімі: 2,35Е+9.
Кюриде (Ки) көрсетілген радионуклидті көздің белсенділігінің мәні Бк = Ки×3,7×1010 формуласы бойынша қайтадан есептеледі.
Егер радионуклидтік көздің белсенділігін анықтау мүмкін болмаған жағдайда (мысалы, күрделі изотоптық құрамы кезінде) немесе мысалы дозасының қуаты белгілі болса, онда оның мәні "Ескертпе" деген бағанға енгізіледі;
12) "Алу актісінің нөмірі" деген 12-бағанда негізінде нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікше алынған құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
13) "Алынған күн" деген 13-бағанда сәулелену көзінің нақты берілген күні көрсетіледі;
14) "Жөнелтуші" деген 14-бағанға нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікше алынған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
15) "Табыстау актісінің нөмірі" деген 15-бағанда негізінде нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікшенің берілген құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
16) "Берілген күні" деген 16-бағанда нейтрондық генератордың және (немесе) нейтрондық түтікшенің нақты берілген күн көрсетіледі;
17) "Алушы" деген 17-бағанға нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікше берілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
18) "Импортқа (экспортқа) арналған лицензияның нөмірі" деген 18-бағанда негізінде нейтрондық генератор және (немесе) нейтрондық түтікше Қазақстан Республикасынан әкетілген немесе Қазақстан Республикасына әкелінген импортқа немесе экспортқа арналған лицензияның нөмірі көрсетіледі;
19) "Лицензия берілген күн" деген 19-бағанда 18-бағанда көрсетілген импортқа (экспортқа) арналған лицензияның күні көрсетіледі;
20) "Ескертпе" деген 20-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену
көздерін мемлекеттікесепке алу
Қағидаларына 10-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.09.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма Ф10-ИИИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц представляющих информацию:
физические и юридические лица, осуществляющие долговременное хранение или захоронение неиспользуемых радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов.
Срок представления формы административных данных:
в течение 10 рабочих дней после каждого получения радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов и ежегодно (сводные данные о получении радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов за отчетный период.
Отчет о неиспользуемых радионуклидных источниках и (или)
радиоизотопных приборах, полученных на долговременное
хранение или захоронение
Форма Ф10-ИИИ
п/н
Код операции
Номер радионуклидного источника
Номер паспорта
Тип радионуклидного источника
Радионуклид
Активность, Беккерель (по паспорту)
Дата изготовления
Вид излучения
Количество, штука
Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)
Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)
Номер акта получения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Отчет о неиспользуемых радионуклидных источниках
и (или) радиоизотопных приборах, полученных
на долговременное хранение или захоронение
Форма Ф10-ИИИ
Дата получения
Отправитель
Место хранения
Номер паспорта захоронения
Примечание
14
15
16
17
18
Наименование
_____________________________
Адрес
________________________________
_____________________________
________________________________
Телефоны
_____________________________
Адрес электронной почты
_____________________________
Исполнитель
_____________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________
________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о неиспользуемых радионуклидных источниках и (или) радиоизотопных
приборах, полученных на долговременное хранение или захоронение"
(Ф10-ИИИ, годовая)

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.09.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Ұзақ уақыт сақтауға немесе көмуге алынған пайдаланылмайтын радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф10-ИСК нысаны.
Мерзімділігі: жылдық
Есептік кезең: 20___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
пайданылмайтын радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды ұзақ уақыт сақтауды немесе көмуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар әрбір алынғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде және жыл сайын (есептік кезеңде радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптардың алынғаны туралы жиынтық деректер).
Ұзақ уақыт сақтауға немесе көмуге алынған пайдаланылмайтын радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы есеп
Нысан Ф10-ИСК
р/н
Операцияның коды
Радионуклидті көздің нөмірі
Паспорттың нөмірі
Радионуклидті көздің түрі
Радионуклид
Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша
Дайындалған күн
Сәулелену түрі
Мөлшері, дана
Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі *
Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестенің жалғасы
Ұзақ уақыт сақтауға немесе көмуге алынған пайдаланылмайтын радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы есеп
Нысан Ф10-ИСК
Алу актісінің нөмірі
Алынған күн
Жөнелтуші
Сақтау орны
Көму паспортының нөмірі
Ескертпе
13
14
15
16
17
18
Атауы
______________________________
Мекенжайы
______________________________
______________________________
______________________________
Телефондар
______________________________
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________________
Орындаушы
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
___________________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме "Ұзақ уақыт сақтауға немесе көмуге алынған пайдаланылмайтын радионуклидті көздер және (немесе) радиоизотоптық аспаптар туралы есеп" (Ф10-ИСК, жылдық)

7) в графе 7 "Активность, Беккерель (по паспорту)" указывается только численное значение активности радионуклидного источника в соответствии с Паспортом, в пересчете в Беккерель (Бк). Формат записи: 2,35Е+9.
Значение активности радионуклидного источника, указанное в Кюри (Ки) пересчитывается по формуле Бк = Ки×3,7×1010.
В случае, если активность радионуклидного источника определить не представляется возможным (например, при сложном изотопном составе) или известна, например, мощность дозы, то ее значение вносится в графу "Примечание";
8) в графе 8 "Дата изготовления" указывается численное значение даты изготовления радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом;
9) в графе 9 "Вид излучения" указывается вид излучения радионуклидного источника, в соответствии с Паспортом (например, альфа, бета, гамма, нейтроны). Если спектр излучения радионуклидного источника имеет сложный характер, то допускается написание:
10) в графе 10 "Количество, штука" указывается только численное значение количества радионуклидных источников;
Если используется единица измерения, отличная от штука, количество с единицей измерения указывается в графе "Примечание" (например, 1 литр (л), 1 килограмм (кг));
11) в графе 11 "Наименование радиоизотопного прибора или тип защитного контейнера (блока)" указывается: наименование (тип, модель) радиоизотопного прибора или тип (марка, модель) защитного контейнера (блока), в который был помещен радионуклидный источник, при поступлении на долговременное хранение или захоронение;
12) в графе 12 "Номер радиоизотопного прибора или защитного контейнера (блока)" указывается номер радиоизотопного прибора (контейнера), указанного в графе 11;
13) в графе 13 "Номер акта получения" указывается номер и дата документа, на основании которого был получен радионуклидный источник или радиоизотопный прибор;
14) в графе 14 "Дата получения" указывается дата фактического получения радионуклидного источника или радиоизотопного прибора;
15) в графе 15 "Отправитель" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического или наименование юридического лица, от которого получен радионуклидный источник или радиоизотопный прибор;
16) в графе 16 "Место хранения" указываются сведения о месте, в которое помещен радионуклидный источник или радиоизотопный прибор (контейнер) с защитой из обедненного урана (например, хранилище, колодец №, ячейка №);
17) в графе 17 "Номер паспорта захоронения" указывается номер и дата паспорта захоронения;
18) в графу 18 "Примечание" вносятся все пояснения, которые необходимы для уточнения информации.
Приложение 11
к Правилам государственного
учета источников
ионизирующего излучения
Коды операций, использующихся при заполнении форм
Операция
Код
Область применения
Для физических и юридических лиц, являющимися собственниками источников излучения и (или) осуществляющих их эксплуатацию
инвентаризация
ИНВ
используется при заполнении форм Ф1-ИИИ, Ф2-УГИ и Ф3-НГ для источников излучения, стоящих на учете на момент инвентаризации
внеочередная инвентаризация
ВИНВ
используется при заполнении форм Ф1-ИИИ, Ф2-УГИ и Ф3-НГ для источников излучения, стоящих на учете на момент внеочередной инвентаризации
получен
ПЛ
используются при заполнении форм Ф4-ИИИ, Ф5-УГИ, Ф6-НГ и Ф10-ИИИ для полученных, снятых с учета, переданных на долговременное хранение (захоронение) или экспортированных источников излучения.
передан (снят с учета)
ПР
демонтирован (списан)
ДЕМ
передан на захоронение
ПРЗ
экспортирован
ЭКСП
передан на временное хранение
ПРВХ
используются при заполнении форм Ф4-ИИИ, Ф5-УГИ, Ф6-НГ для источников излучения, переданных на временное использование
передан во временное пользование
ПРАР
возвращен владельцу
ПРАВ
получен на временное хранение
ПЛВХ
используются при заполнении форм Ф4-ИИИ, Ф5-УГИ, Ф6-НГ для источников излучения, полученных на временное использование или хранение
получен во временное пользование
ПЛАР
получен после временного использования (хранения)
ПЛАВ
Для физических и юридических лиц, осуществляющих долговременное хранение или захоронение неиспользуемых радионуклидных источников и (или) радиоизотопных приборов
получен на захоронение
ПЛЗ
используется при заполнении формы Ф10-ИИИ
Для физических и юридических лиц - изготовителей
изготовлен
ИЗГ
используется при заполнении форм Ф1-ИИИ, Ф2-УГИ и Ф3-НГ для источников излучения, изготовленных, но не реализованных в отчетный период
реализован
РЕАЛ
используется при заполнении форм Ф4-ИИИ, Ф5-УГИ, Ф6-НГ
Для физических и юридических лиц - поставщиков
поставка новых источников излучения по лицензии на импорт
ПСИ

7) "Белсенділік, Беккерель (паспорт бойынша)" деген 7-бағанда Беккерельге қайта есептегенде Паспортқа сәйкес радионуклидті көздің белсенділігінің сандық мәні ғана көрсетіледі. Жазба пішіні: 2,35Е+9.
Кюриде (Ки) көрсетілген көздің белсенділігінің мәні Бк = Ки×3,7×1010 формуласы бойынша есептеледі.
Егер, радионуклидті көздің белсенділігін анықтау мүмкін болмаған (мысалы, күрделі изотоптық құрам кезінде) немесе мысалы дозаның қуаты мәлім болған жағдайда, онда оның мәні "Ескертпе" деген бағанға енгізіледі;
8) "Дайындалған күн" деген 8-бағанда Паспортқа сәйкес көздің дайындалған күнінің сандық мәні көрсетіледі;
9) "Сәулелену түрі" деген 9-бағанда Паспортқа сәйкес радионуклидті көзінің сәулелену түрі көрсетіледі (мысалы, альфа, бета, гамма, нейтрондар). Егер радионуклидті көздің сәулелену спектрі қиын сипатта болса,
a, b, g, h жазуға болады;
10) "Мөлшері, дана" деген 10-бағанда радионуклидті көздердің мөлшерінің сандық мәні ғана көрсетіледі.
Егер данадан бөлек өлшем бірлігі қолданылатын болса, мөлшер өлшем бірлігімен бірге "Ескертпе" деген бағанда көрсетіледі (мысалы,1 литр (л), 1 килограмм (кг));
11) "Радиоизотоптық аспаптың атауы немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі" деген 11-бағанда радиоизотоптық аспаптың атауы (түрі, үлгісі) немесе ұзақ уақыт сақтауға немесе көмуге түскен кезінде радионуклидті көз орналасқан қорғаныш контейнерінің (блогының) түрі (маркасы, үлгісі) көрсетіледі.
12) "Радиоизотоптық аспаптың немесе қорғаныш контейнерінің (блогының) нөмірі" деген 12-бағанда 11-бағанда көрсетілген радиоизотоптық аспаптың (контейнердің) нөмірі көрсетіледі;
13) "Алу актісінің нөмірі" деген 13-бағанда негізінде радионуклидті көз немесе радиоизотоптық аспап алынған құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі
14) "Алынған күн" деген 14-бағанда радиоизотоптық аспаптың немесе радионуклидті көздің нақты алынған күні көрсетіледі;
15) "Жөнелтуші" деген 15-бағанға радиоизотоптық аспап немесе радионуклидті көз алынған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
16) "Сақтау орны" деген 16-бағанда радионуклидті көз немесе жұтаңданған ураннанқорғанышы бар радиоизотоптық аспап (контейнер) орналасқан жер (мысалы, қойма, № құдық, № ұяшық), туралы мәліметтер көрсетіледі;
17) "Көму паспортының нөмірі" деген 17-бағанда көму паспортының нөмірі және күні көрсетіледі;
18) "Ескертпе" деген 18-бағанға ақпаратты нақтылау үшін қажетті барлық түсініктемелер енгізіледі.
Иондандырушы сәулелену көздерін
мемлекеттік есепке алу Қағидаларына
11-қосымша
Нысандарды толтыру кезінде пайдаланылатын операциялардың кодтары
Операция
Код
Қолдану саласы
Сәулелену көздерінің меншік иесі болып табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар үшін
түгендеу
ИНВ
түгендеу кезінде есепте тұрған сәулелену көздері үшін Ф1-ИСК, Ф2-ИГҚ және Ф3-НГ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
алынды
ПЛ
есепке алынған, есептен шығарылған, ұзақ уақыт сақтауға (көмуге) берілген немесе экспортталған сәулелену көздері үшін Ф4-ИСК, Ф5-ИГҚ және Ф6-НГ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
берілген (есептен шығарылды)
ПР
бөлшектілген (есептен шығарылған) көмуге берілді
ПРЗ
экспортталды
ЭКСП
уақытша сақтауға берілді
ПРВХ
уақытша пайдалануға берілген сәулелену көздері үшін Ф4-ИСК, Ф5-ИГҚ және Ф6-НГ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
уақытша пайдалануға берілді
ПРАР
Иесіне қайтарылды
ПРАВ
уақытша сақтауға алынды
ПЛВХ
уақытша пайдалануға немесе сақтауға алынған сәулелену көздері үшін Ф4-ИСК, Ф5-ИГҚ және Ф6-НГ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
уақытша пайдалануға алынды
ПЛАР
уақытша пайдаланудан "сақтаудан) кейін алынды
ПЛАВ
Пайданылмайтын радионуклидті көздерді және (немесе) радиоизотоптық аспаптарды ұзақ уақыт сақтауды немесе көмуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар үшін
көмуге алынды
ПЛЗ
Ф10-ИСК нысанын толтыру кезінде пайдаланылады
Жеке және заңды тұлғалар - дайындаушылар үшін
дайындалды
ИЗГ
дайындалған, бірақ есепті кезеңде сатылмаған сәулелену көздері үшін Ф1-ИСК, Ф2-ИГҚ және Ф3-НГ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
сатылды
РЕАЛ
Ф4-ИСК, Ф5-ИГҚ және Ф6-НГ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
Жеке және заңды тұлғалар - жеткізушілер үшін
Лицензия бойынша жаңа сәулелену көздерін импортқа қою
ПСИ

используются при заполнении форм Ф7-ИИИ, Ф8-УГИ, Ф9-НГ
поставка новых источников излучения, изготовленных в РК
ПСК
перевозка на захоронение
ПРВЗ
перевозка по территории РК
ПСВ
транзит по территории РК
ТР
экспортирован
ЭКСП
Общие коды
утерян
УТ
используется при заполнении всех форм предоставления информации
найден
НД
Приложение 12
к Правилам государственного
учета источников
ионизирующего излучения
Предварительное уведомление
_______________________________________________________
(Ф.И.О. физического или наименование юридического лица)
о планируемом получении (импорте) закрытых
радионуклидных источников 1 и 2 категории опасности
Планируемая дата получения
Номер договора
Дата договора
п/н
Радионуклид
Активность, Кюри
Количество
Год изготовления
Категория опасности
Продавец
Адрес продавца
Страна
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Отправитель
Адрес отправителя
Страна
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Покупатель в Республике Казахстан
Адрес покупателя в Республике Казахстан
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Получатель в Республике Казахстан
Адрес получателя в Республике Казахстан
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Конечный пользователь в Республике Казахстан
Адрес конечного пользователя в Республике Казахстан
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
_______________________ ____________ ________________________
Должность исполнителя подпись Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата ___ ____________20__ г.
Приложение 13
к Правилам государственного
учета источников
ионизирующего излучения
Предварительное уведомление
_________________________________________________________
(Ф.И.О. физического или наименование юридического лица)
о планируемой отгрузке (экспорте) закрытых
радионуклидных источников 1 и 2 категории опасности
Планируемая дата отгрузке
Номер договора
Дата договора
п/н
Радионуклид
Активность, Кюри
Количество
Год изготовления
Категория опасности
Продавец в Республике Казахстан
Адрес продавца в Республике Казахстан
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Отправитель в Республике Казахстан
Адрес отправителя в Республике Казахстан
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Покупатель
Адрес покупателя
Страна
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Получатель
Адрес получателя
Страна
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
Конечный пользователь
Адрес конечного пользователя
Страна
Город
Адрес
Телефон
Адрес электронной почты
______________________ ____________ ________________________
Должность исполнителя подпись Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата ___ ____________20__ г.

Ф7-ИСК, Ф8-ИГҚ және Ф9-НГ нысандарын толтыру кезінде пайдаланылады
Қазақстан Республикасында дайындалған жаңа сәулелену көздерін жеткізу
ПСК
көмуге тасымалдау
ПРВЗ
Қазақстан Республикасы аумағы арқылы тасымалдау
ПСВ
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзит
ТР
экспортталды
ЭКСП
Жалпы кодтар
жоғалды
УТ
барлық нысандарды толтыру, ақпаратты ұсыну кезінде пайдаланылады
табылды
НД
Иондандырушы сәулелену көздерін
мемлекеттік есепке алу Қағидаларына
12-қосымша
____________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
Қауіптілігі 1 және 2 санаттағы жабық радионуклидті көздерді
жоспарланған алу (импорт) туралы алдын ала хабарлама
Жоспарланған алу күні
Шарттың нөмірі
Шарттың күні
р/н
Радионуклид
Белсенділік, Кюри
Мөлшері
Дайындалған жыл
Қауіптілік санаты
Сатушы
Сатушының мекенжайы
Ел
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
Жөнелтуші
Жөнелтушінің мекенжайы
Ел
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
Қазақстан Республикасындағы сатып алушы
Қазақстан Республикасындағы сатып алушының мекенжайы
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
Қазақстан Республикасындағы алушы
Қазақстан Республикасындағы алушының мекенжайы
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
Қазақстан Республикасындағы түпкі пайдаланушы
Қазақстан Республикасындағы түпкі пайдаланушының мекенжайы
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________ ____________ _________________________________
Орындаушының лауазымы қолы Орындаушының тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда)
Күні 20___ жылғы "___" ________
Иондандырушы сәулелену көздерін
мемлекеттік есепке алу Қағидаларына
13-қосымша
____________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
Қауіптілігі 1 және 2 санаттағы жабық радиоактивті көздерді
жоспарланған жөнелту (экспорт) туралы алдын ала хабарлама
Жоспарланған жөнелту күні
Шарттың нөмірі
Шарттың күні
р/н
Радионуклид
Белсенділік, Кюри
Мөлшері
Дайындалған жыл
Қауіптілік санаты
Қазақстан Республикасындағы сатушы
Қазақстан Республикасындағы сатушының мекенжайы
Қала
Мекенжай
Телефон
Факс
Электрондық поштаның мекенжайы
Қазақстан Республикасындағы жөнелтуші
Қазақстан Республикасындағы жөнелтушінің мекенжайы
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
Сатып алушы
Сатып алушының мекенжайы
Ел
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
Алушы
Алушының мекенжайы
Ел
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
Түпкі пайдаланушы
Түпкі пайдаланушының мекенжайы
Ел
Қала
Мекенжай
Телефон
Электрондық поштаның мекенжайы
______________________ ____________ _________________________________
Орындаушының лауазымы қолы Орындаушының тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда)
Күні 20___ жылғы "___" ________