О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 февраля 2016 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2016 года № 13511. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 209.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 18.05.2020 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12066, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет" от 22 октября 2015 года) следующие изменения:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Регламент государственной услуги "Апостилирование документов об образовании (оригиналов)" согласно приложению 1 к настоящему приказу";
приложению 1 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупов С.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в течение пять рабочих дней в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

"Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 23 ақпандағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 наурызда № 13511 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № 209 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.05.2020 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12066 тіркелген, 2015 жылғы 22 қазанда "Әділет" нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарға (түпнұсқалар) апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С. Нюсупов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупова С.Н.).
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки Республики Казахстан
от 23 февраля 2016 года № 164
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки Республики Казахстан
от 13 августа 2015 года № 528
Регламент государственной услуги
"Апостилирование документов об образовании (оригиналов)"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Апостилирование документов об образовании (оригиналов)" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель), в соответствии со стандартом государственной услуги "Апостилирование документов об образовании (оригиналов)", утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11260) (далее - Стандарт).
Прием заявления осуществляется:
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная и бумажная.
3. Результат оказания государственной услуги в Государственной корпорации – выдача готовых документов со штампом "апостиль" на бумажном носителе.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – бумажная.
Сроки оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов:
для Государственной корпорации города Астаны и на портале - 5 (пять) рабочих дней;
для Государственной корпорации других регионов – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
2. Описание порядка действий структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является предоставление услугополучателем необходимого перечня документов (далее – перечень документов) согласно пункту 9 Стандарта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасына (С. Нюсупов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы "23" ақпандағы
№ 164 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы "13" тамыздағы
№ 528 бұйрығына
1-қосымша
"Білім туралы құжаттарға (түпнұсқалар) апостиль қою"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. "Білім туралы құжаттарға (түпнұсқалар) апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) арқылы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу тізілімінде 2015 жылғы 3 маусымда № 11260 тіркелген) "Білім туралы құжаттарға (түпнұсқалар) апостиль қою" мемлекеттік қызмет стандарты (бұдан әрі - Стандарт) негізінде көрсетіледі.
Өтініштерді қабылдау:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы;
2) "Электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электронды және қағаз түрінде.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – "апостиль" мөртаңбасы қойылған дайын құжаттарды қағаз тасымалдағышта беру;
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – қағаз түрінде.
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
Астана қаласының Мемлекеттік корпорациясы және портал үшін 5 (бес) жұмыс күні;
2) басқа өңірлердің Мемлекеттік корпорациясы үшін – 15 (он бес) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
2. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі өзара іс-қимыл жүргізу тәртібінің сипаттамасы
4. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімді (іс-әрекетті) бастау үшін көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге қажетті құжаттар тізімін (бұдан әрі – құжаттар тізімі) бекітілген Стандарттың 9-тармағына сәйкес ұсынуы негіз болып табылады.

5. Содержание каждой процедуры прохождения каждого действия (процедуры) с указанием длительности каждой процедуры (действия).
Для Государственной корпорации Астаны:
1) процедура 1 - ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения в течении 1 (одного) рабочего дня осуществляет прием и проверку на подлинность документов об образовании, апостилирует документы и направляет для подписания руководителю услугодателя;
2) процедура 2 - руководитель услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня подписывает документы и направляет ответственному исполнителю ответственного структурного подразделения;
3) процедура 3 - ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня регистрирует в журнале регистрации апостилированный документ;
4) процедура 4 - ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня направляет через курьер в Государственную корпорацию готовые документы, для выдачи;
5) процедура 5 - выдача готовых документов со штампом "апостиль" на бумажном носителе в Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня.
Описание процесса обращения услугополучателя через портал:
1) процесс 1 – ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня осуществляет проверку и редактирование папок "Поступившие" и "На исполнении";
2) процесс 2 – ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней, если все поля заполнены и приложение прикреплены верно, отправляет на оплату, либо формирует отказ;
3) процесс 3 – ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения после оплаты направляет сообщение о назначении даты оказании данной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) процесс 4 – получение уведомления в течение 1 (одного) рабочего дня в разделе "Личный кабинет"/"История получения услуг".
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
6. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурные подразделения (работники) услугодателя:
1) сотрудник канцелярии;
2) руководитель услугодателя;
3) руководитель ответственного структурного подразделения;
4) ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения.
7. Процесс оказания государственной услуги состоит из следующих процедур между структурными подразделениями:
1) процедура 1 – сотрудник канцелярии в течении 1 (одного) рабочего дня осуществляет прием, регистрирует и направляет ответственному структурному подразделению;
2) процедура 2 – руководитель ответственного структурного подразделения принимает и отписывает документ ответственному исполнителю в течение 1 (одного) рабочего дня;
3) процедура 3 – ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения осуществляет проверку на подлинность документов об образовании, апостилирует документ об образовании и регистрирует в журнале регистрации в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) процедура 4 - ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения направляет руководителю апостилированный документ об образовании, для подписания в течение 1 (одного) рабочего дня;
5) процедура 5 - руководитель подписывает апостилированный документ об образовании и передает ответственному исполнителю ответственного структурного подразделения. Ответственный исполнитель ответственного структурного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня выдает апостилированные документы об образовании в Государственную корпорацию, для выдачи.

5. Көрсетілетін қызметі алушының өтініш беру процесінің, әрбір рәсіміне кететін уақытты көрсеткен іс-әрекет сипаттамасы.
Астана қаласының Мемлекеттік корпорациясы үшін:
1) 1-рәсім – жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызмет алушыдан келіп түскен құжаттар тізбесін тексереді және тіркейді, құжаттарды апостильдеп, көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің басшысына қол қою үшін ұсынады;
2) 2-рәсім – көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттарға қол қойып жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкеріне қайта жолдайды;
3) 3-рәсім – жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде апостильденген құжаттарды журналға тіркейді;
4) 4-рәсім - жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде апостильденген дайын құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға курьер арқылы жолдайды;
5) 5-рәсім – Мемлекеттік корпорацияда 1 (бір) жұмыс күні ішінде "апостиль" мөртаңбасы қойылған дайын құжаттарды қағаз жеткізгіште алу.
Көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы өтініш беру процесінің сипаттамасы:
1) 1-процесс – жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері "Келіп түскен" және "Орындауда" папкасындағы құжаттарды 1 (бір) жұмыс күні ішінде тексеріп, редакциялайды;
2) 2-процесс – жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде барлық толықтырылуға тиесілі жолдар дұрыс толтырылған жағдайда, оны мемлекеттік бажды төлеуге жібереді немесе уәжді бас тарту рәсімделеді;
3) 3-процесс – жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері мемлекеттік баж төленгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қызметтің көрсетілетін уақыты, күні көрсетілген хабарламаны жолдайды;
4) 4-процесс - мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін "Жеке кабинет"/"Қызмет алу тарихы" бөлімінен 1 (бір) жұмыс күні ішінде алу.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл жүргізу тәртібінің сипаттамасы
6) Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне мынадай құрылымдық бөлімшелер қатысады:
1) кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін мемлекеттік қызметті беруші басшысы;
3) жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы;
4) жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі құрылымдық бөлімшелер арасындағы мынадай рәсімдерден тұрады:
1-рәсім – кеңсе қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қабылдап, жауапты құрылымдық бөлімшеге жолдайды;
2-рәсім - жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжатқа қолын қойып, бөлімшенің жауапты қызметкеріне жолдайды;
3-рәсім – жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың түпнұсқалығын тексеріп, апостильдеп, тіркеу журналына тіркейді;
4-рәсім – жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде апостильденген құжаттарды көрсетілетін мемлекеттік қызметті беруші басшысы қол қоюға жолдайды;
5-рәсім – Комитет басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжатқа қол қойып жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкеріне кері жолдайды. Жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде апостильденген құжаттарды Мемлекеттік корпорациясына жолдайды.

8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работников) услугодателя приведено в диаграмме взаимодействий структурных подразделений (работников) в приложении услугополучателя согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорации
и (или) иными услугодателями, а также порядка использования
информационных систем в процессе оказания государственной
услуги
9. Описание порядка обращения в Государственную корпорацию:
1) для получения услуги услугополучатель обращается в Государственную корпорацию по месту жительства;
2) услугополучатель предоставляет полный пакет документов оператору Государственной корпорации в течении 15 минут;
3) оператор Государственной корпорации в течении 15 минут принимает предоставленные документы и определяет вид государственной услуги, выдает расписку, а через портал в течение 1 (одного) рабочего дня направляется сообщение о назначении даты оказании данной услуги;
4) при обращении в Государственную корпорацию г. Астаны оператор Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня направляет пакет документов услугодателю;
при обращении в Государственную корпорацию других регионов оператор Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня отправляет пакет документов услугодателю по почтовой связи;
5) выдача готовых документов со штампом "апостиль" на бумажном носителе в течение 5 (пяти) рабочих дней для города Астаны, а для других регионов - 15 (пятнадцать) рабочих дней.
При обращении на портал:
1) процесс 1 – услугополучатель в любое время может подать заявку на портал;
2) процесс 2 – услугополучатель после получения сообщения о назначении даты оказании данной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня должен оплатить через шлюз государственную пошлину;
3) процесс 3 – услугополучатель после оплаты и после обновления своего статуса в течение 2 (двух) рабочих дней представить оригинал документа, для апостилирования в Государственную корпорацию;
4) процесс 4 – получение результата на бумажном носителе в Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня.
10. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
"Апостилирование документов
об образований (оригиналов)
Блок-схема каждой процедуры и действий
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
"Апостилирование документов
об образований (оригиналов)"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги
"Апостилирование документов об образовании (оригиналов)"
Приложение 2
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 23 февраля 2016 года № 164
Приложение 2
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 августа 2015 года № 528
Регламент государственной услуги
"Признание и нострификация документов об образовании"

8. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдер (іс-қимылдар) ретінің, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерімен (қызметкерлерімен) өзара іс-қимылдарының және мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді қолдану тәртібінің толық сипаттамасы осы регламенттің 1-қосымшасына сәйкес келтірілген.
4. Мемлекеттік корпорация және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің сипаттамасы
9. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібінің сипаттамасы:
1) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін мекен-жайындағы Мемлекеттік корпорацияға өтініш білдіреді;
2) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы Мемлекеттік корпорация операторына құжаттар топтамасын 15 минут ішінде тапсырады;
3) Мемлекеттік корпорация операторы 15 минут ішінде ұсынылған құжаттар топтамасын қабылдап, мемлекеттік қызметтің түрін анықтап, құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді;
4) Астана қаласы бойынша Мемлекеттік корпорация операторы 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасын көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушіге жолдайды. Құжатты қабылдаған күн көрсету мерзіміне енбейді.
Басқа аймақтардағы Мемлекеттік корпорация операторы 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасын пошталық байланыс арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушіге жолдайды.
5) "Апостиль" мөртаңбасы қойылған дайын құжаттарды қағаз жеткізгіште беру: Астана қаласы бойынша 5 (бес) жұмыс күні ішінде, басқа аймақтар үшін 15 (он бес) жұмыс күн ішінде.
Портал арқылы:
1) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы кез-келген уақытта мемлекеттік қызметті алу үшін портал арқылы өтініш білдіре алады;
2) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы өтініші қабылданғаны туралы хабарламаны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде щлюз арқылы төлемақы жасау керек;
3) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы төлемақы жасаған соң, Мемлекеттік корпорацияға 2 (екі) жұмыс күні ішінде құжаттың түпнұсқасын тапсыруы қажет;
4) Мемлекеттік корпорацияда 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесін қағаз түрінде алу.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету барысында көрсетілетін мемлекеттік қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-әрекеттер рәсімдерінің толық сипаттамасы және ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің сипаттамасы осы регламенттің 2-қосымшасына сәйкес келтірілген.
"Білім туралы құжаттарға
(түпнұсқалар) апостиль қою
мемлекеттік қызметі регламентінің
1-қосымшасы
Әрбір іс-әрекет (рәсім) ретінің уақытымен берілген блок-кестесі
"Білім туралы құжаттарға
(түпнұсқалар) апостиль қою"
мемлекеттік қызметі регламентінің
2-қосымшасы
"Білім туралы құжаттарға (түпнұсқалар) апостиль қою"
мемлекеттік қызметі бизнес-процесінің сипаттамасы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы "23" ақпандағы
№ 164 бұйрығына
2–қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы "13" тамыздағы
№ 528 бұйрығына
2-қосымша
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті

1. Общие положения
1. Государственная услуга "Признание и нострификация документов об образовании" (далее-государственная услуга) оказывается Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - услугодатель), Республиканским государственным предприятиям на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Центр), согласно пункту 3 Стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11260) (далее - Стандарт).
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Центр;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация);
2. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
3. Результат оказываемой государственной услуги бумажная - удостоверение о признании/нострификации документов об образовании на бумажном носителе или его дубликат.
4. Сроки оказания государственной услуги c момента сдачи пакета документов услугополучателем – 4 (четыре) месяца (при обращении в государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги).
Срок оказания государственной услуги продлевается на 1 (один) месяц, в случаях:
1) если документ об образовании не соответствует Государственным общеобязательным стандартам образования Республики Казахстан (далее - ГОСО РК), срок рассмотрения продлевается на 1 (один) месяц для прохождения услугополучателем тестирования в организациях образования Республики Казахстан;
2) если организация образования, выдавшая документ об образовании, не предоставляет ответ на официальное обращение Центра по подтверждению подлинности представленных документов об образовании услугополучателя, срок рассмотрения заявления продлевается на 1 (один) месяц.
2. Описание порядка действий структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
5. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является предоставление перечня документов (далее - документы) услугополучателем согласно пункту 9 Стандарта.
6. Содержание каждой процедуры (действий), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:

1. Жалпы ережелер
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу тізілімінде 2015 жылғы 3 маусымда № 11260 тіркелген) "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 3-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) арқылы көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) Орталық;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі қағаз түрінде - қағаз жеткізгіште білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы куәлік.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 4 (төрт) айдан аспайды (Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді);
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі мынадай жағдайда 1 (бір) айға ұзартылады:
1) егер білім туралы құжат Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына (бұдан әрі - ҚР МЖБС) сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарына тестілеуден өтуі үшін 1 (бір) айға ұзартылады;
2) егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарының түпнұсқалығын растау бойынша жолданған ресми өтінішіне жауап бермеген жағдайда, қарау мерзімі 1 (бір) айға ұзартылады.
2. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі қимыл жүргізу тәртібінің сипаттамасы
5. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылы) бастау үшін көрсетілетін қызметті алушының Стандарттың 9-тармағына сәйкес, құжаттар тізбесін (бұдан әрі - құжаттар) ұсынуы негіз болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны:

1) прием пакета документов сотрудником Центра в течении 20 (двадцати) минут, направление запроса в зарубежные организации образования с целью подтверждения факта обучения услугополучателя государственных услуг, а также направление Центром документов об образовании внешним экспертам в течении 8 (восьми) рабочих дней. В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании, не предоставляет ответ на официальное обращение Центра по подтверждению подлинности представленных документов об образовании услогополучателя, срок рассмотрения заявления продлевается на 1 (один) месяц;
2) проведение экспертизы документов об образовании внешними экспертами в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней. В случае, если документ об образовании не соответствует ГОСО РК, срок рассмотрения продлевается на 1 (один) месяц для прохождения услугополучателем тестирования в организациях образования Республики Казахстан;
3) направление Центром документов с выпиской из протокола заседания экспертной комиссии (которое проводится не реже 1 раза в месяц) и информацией, подтверждающей факт обучения на рассмотрение услугодателю не менее, чем за 29 (двадцати девяти) рабочих дней до окончании срока государственной услуги;
4) рассмотрение услугодателем заключения экспертной комиссии на соответствие с ГОСО РК и подготовка приказа в течении 30 (тридцати) рабочих дней;
5) направление услугодателем приказа в Центр в течении 1 (одного) рабочего дня;
6) заполнение Центром удостоверения на основании приказа в течении 3 (трех) рабочих дней;
7) отправление Центром удостоверения к услугодателю для утверждения в течении 1 (одного) рабочего дня;
8) утверждение удостоверения услугодателям, внесение их в базу данных и направление их в Центр в течении 2 (двух) рабочих дней;
9) выдача Центром удостоверения услугополучателю государственной услуги.
7. Результаты процедуры по оказанию государственной услуги, которые служат основанием для начала выполнения следующих процедур:
1) регистрация заявления;
2) внесение экспертного заключения;
3) рассмотрение экспертного заключения;
4) подписания приказа на основания экспертного заключения;
5) заполнение удостоверения;
6) утверждение удостоверения;
7) выдача удостоверения о признании/нострификации документа об образовании.
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
8. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие подразделения:
1) сотрудник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя;

1) құжаттар топтамасын Орталық қызметкерінің 20 (жиырма) минут ішінде қабылдауы, 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті алушының оқығанын растау мақсатында шетелдік білім беру ұйымына сұрау жолдауы және білім туралы құжаттарды сыртқы сарапшыларға жіберуі. Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарының түпнұсқалығын растау бойынша жолданған ресми өтінішіне жауап бермеген жағдайда, қарау мерзімі 1 (бір) айға ұзартылады.
2) сыртқы сарапшылардың 15 (он бес) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты сараптаудан өткізуі. Егер білім туралы құжат ҚР МЖБС сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарына тестілеуден өтуі үшін 1 (бір) айға ұзартылады;
3) Орталықтың көрсетілетін мемлекетік қызметтің аяқталуына 29 (жиырма тоғыз) жұмыс күнінен кем емес мерзім қалған кезде сараптау комиссиясы отырысының хаттамасынан үзіндісін және оқуғаны туралы ақпаратты бар құжаттарды қарастыру үшін және бұйрық дайындау үшін көрсетілетін қызмет берушіге жолдауы;
4) көрсетілетін қызметті берушінің сараптау комиссиясының қорытындысын ҚР МЖБС сәйкестігін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарауы және бұйрық дайындауы;
5) көрсетілетін қызметті берушінің 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұйрықты Орталыққа жолдауы;
6) Орталықтың 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұйрық негізінде куәлік толтыруы;
7) Орталықтың 1 (бір) жұмыс күні ішінде куәлікті бекіту үшін көрсетілетін қызметі берушіге жіберуі;
8) көрсетілетін қызметті берушінің куәлікті бекітуі, базаға енгізуі және 2 (екі) жұмыс күні ішінде Орталыққа жіберуі;
9) мемлекеттік қызметті алушыға куәлікті беру.
7. Мынадай рәсімнің басталуына негіз болатын мемлекеттік қызмет көрсету рәсімінің нәтижесі:
1) өтінішті тіркеу;
2) сараптау қорытындысын енгізу;
3) сараптау қорытындысын қарау;
4) сараптау қорытындысы негізінде бұйрыққа қол қою;
5) бұйрық негізінде куәлік толтыру;
6) куәлікті бекіту;
7) білім туралы құжаттың тану/нострификациялау туралы кәуілігін беру.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл жүргізу тәртібінің сипаттамасы
8. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне мынадай құрылымдық бөлімшелер қатысады:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;

3) заместитель руководителя услугодателя;
4) руководитель ответственного структурного подразделения;
5) ответственный исполнитель услугодателя.
9. Процесс оказания государственной услуги состоит из следующих процедур между структурными подразделениями услугодателя:
1) процедура 1 - сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует документ в течении 1 (одного) рабочего дня и перенаправляет руководителю услугодателя;
2) процедура 2 – руководитель услугодателя в течении 1 (одного) рабочего дня перенаправляет документ заместителю руководителя услугодателя;
3) процедура 3 – заместитель руководителя услугодателя в течении 1 (одного) рабочего дня перенаправляет документ руководителю ответственного структурного подразделения;
4) процедура 4 – руководитель ответственного структурного подразделения в течении 1 (одного) рабочего дня назначает ответственного исполнителя из числа сотрудников ответственного структурного подразделения;
5) процедура 5 – ответственный исполнитель услугодателя проверяет полноту документов и соответствие экспертного заключения ГОСО РК в течении 26 (двадцати шести) рабочих дней, формирует решение (приказ) и направляет руководителю управления для проверки решения;
6) процедура 6 – руководитель ответственного структурного подразделения проверяет решение (приказ) и направляет заместителю руководителя услугодателя для подписания в течение 1 (одного) рабочего дня;
7) процедура 7 – заместитель руководителя услугодателя проверяет и подписывает решение (приказ) в течении 1 (одного) рабочего дня;
8) процедура 8 – подписанное решение направляется в Центр для выписки удостоверения в течении 1 (одного) рабочего дня.
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной
корпорацией и (или) иными услугодателями, а также порядка
использования информационных систем в процессе оказания
государственной услуги
10. Описание порядка обращения в государственную корпорацию, максимальное допустимое время обслуживания оператором государственной корпорации услугополучателя – 20 (двадцать) минут:
1) процесс 1 - для получения услуги услугополучатель обращается в государственную корпорацию по месту жительства;
2) процесс 2 – услугополучатель сдает подготовленный пакет документов оператору государственной корпорации;
3) процесс 3 – определение оператором государственной корпорации вида государственной услуги;
4) процесс 3 – прием оператором государственной корпорации документов, предоставленных получателем государственной услуги;
5) процесс 4 – выдача расписки о получении документов оператором государственной корпорации;

3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасары;
4) жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы;
9. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі құрылымдық бөлімшелер арасындағы мынадай рәсімдерден тұрады:
1) 1-рәсім – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжатты тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды;
2) 2-рәсім – көрсетілетін қызметті берушінің басшысы құжатты 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасарына жолдайды;
3) 3-рәсім – көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасары құжатты 1 (бір) жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына жолдайды;
4) 4-рәсім – жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде бөлімше қызметкерлерінің қатарынан жауапты орындаушыны тағайындайды;
5) 5-рәсім – 26 (жиырма алты) күн ішінде жауапты орындаушы құжаттардың ҚР МЖБС сәйкестігін тексереді және шешім (бұйрық) қалыптастырады және шешімді тексеру үшін жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жолдайды;
6) 6-рәсім – 1 (бір) жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы шешімді (бұйрықты) тексереді және қол қою үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасарына жолдайды;
7) 7-рәсім – 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасары шешімді тексереді және қол қояды;
8) 8-рәсім – қол қойылған шешім 1 (бір) жұмыс күні ішінде куәлік толтыру үшін Орталыққа жолданады.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде мемлекеттік корпорация және (немесе) басқада көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл жүргізу, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің сипаттамасы
10. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібінің сипаттамасы, көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут:
1) 1-процесс - көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік корпорацияға өтініш білдіреді.
2) 2-процесс – көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік корпорация операторына дайын құжаттар топтамасын тапсырады;
3) 3-процесс - мемлекеттік корпорация операторының мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрін анықтауы;
4) 4-процесс – мемлекеттік корпорация операторының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдайды;
5) 5-процесс – мемлекеттік корпорация операторының құжаттарды қабылдағаны туралы қол-хат беруі;

6) процесс 5 – направление оператором государственной корпорации пакета документов в Центр, в течение 1 (одного) рабочего дня;
7) процесс 6 – в течение 4 (четырех) месяцев выносится решение о признание/нострификации документов об образовании и направляется готовое удостоверение в государственную корпорацию;
8) процесс 7 – оператор государственной корпорации выдает готовое удостоверение.
11. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению к настоящему Регламенту.
Приложение
к Регламенту услуги
"Признание и нострификация
документов об образовании"
Справочник
Бизнес-процессов оказания государственной услуги Признание и
нострификация документов об образовании

6) 6-процесс – мемлекеттік корпорация операторының құжаттар топтамасын Орталыққа 1 (бір) жұмыс күні ішінде жолдауы;
7) 7-процесс – Орталық 4 (төрт) ай ішінде білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы шешім шығарады және дайын куәлікті ХҚКО-ға жібереді;
8) 8-процесс - мемлекеттік корпорация операторы дайын куәлікті береді;
11. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдер (іс-қимылдар) ретінің, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерімен (қызметкерлерімен) өзара іс-қимылдарының, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде басқада көрсетілетін қызметті берушілермен және (немесе) халыққа қызмет көрсету орталығымен өзара іс-қимыл жүргізу және ақпараттық жүйелерді қолдану тәртібінің толық сипаттамасы осы Регламентке сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетілген.
"Білім туралы құжаттарды тану және
нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет регламентіне қосымша
Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау мемлекеттік қызметі бизнес-процессінің анықтамасы