Об утверждении Правил организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2016 года № 13671.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия).
2. Ректору Академии Байжанову У.С. обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан Меркеля И.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 марта 2016 года № 55
Правила
организации и осуществления учебного процесса,
учебно-методической и научно-методической деятельности
в Академии правоохранительных органов
при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-исследовательской деятельности в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".

Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 30 сәуірде № 13671 болып тіркелді.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында (бұдан әрі – Академия) оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Академияның Ректоры Ұ.С. Байжанов:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде алған кұнінен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары И.Д. Меркельге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 55 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асырудың қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асырудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңының 5-1-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленген.

2. Правила регламентируют порядок организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия).
3. В Правилах используются следующие определения:
1) академический календарь – календарь проведения учебных и контрольных мероприятий, профессиональных практик в течение учебного года с указанием дней отдыха (каникул и праздников);
2) самостоятельная работа обучающегося (далее – СРО) – работа по определенному перечню тем, отведенных на самостоятельное изучение, обеспеченных учебно-методической литературой и рекомендациями; в зависимости от категории обучающихся она подразделяется на самостоятельную работу магистранта (далее – СРМ) и самостоятельную работу докторанта (далее – СРД); весь объем СРО подтверждается заданиями, требующими от обучающегося ежедневной самостоятельной работы;
3) научно-методическая деятельность – многоуровневая, многофункциональная система совместной деятельности руководителей, педагогов и структурных подразделений организаций образования, способствующая обеспечению качества образования посредством повышения профессиональной компетентности педагогов и решения инновационных проблем образовательного процесса;
4) исключен приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) исключен приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6) учебно-методическая деятельность – деятельность организации образования по обеспечению образовательного процесса психолого-педагогическими, дидактико-методическими и учебно-материальными объектами для достижения его обучающих, воспитательных и развивающих целей;
7) Учебно-методический совет (далее – УМС) – коллегиальный орган управления, созданный в целях учебно-методического обеспечения учебного процесса;
8) самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя (далее – СРОП) – работа обучающегося под руководством преподавателя, проводимая по графику, утверждаемому заведующим кафедры. СРОП подразделяется в зависимости от категории обучающихся на самостоятельную работу магистранта под руководством преподавателя (далее – СРМП) или самостоятельную работу докторанта под руководством преподавателя (далее – СРДП);
9) транскрипт (Transcript) (транскрипт) – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок.

2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында (бұдан әрі - Академия) оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметін ұйымдастыру мен жүзеге асырудың тәртібін реттейді.
3. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) академиялық күнтізбе – демалыс күндерін (каникулдар мен мерекелерді) көрсетімен оқу жылы ішіндегі оқу және бақылау іс-шараларын, кәсіптік практиканы өткізудің күнтізбесі;
2) білім алушының өзіндік жұмысы (бұдан әрі - БӨЖ) - өз бетінше оқуға берілген оқу-әдістемелік әдебиеттермен және ұсынымдармен қамтамасыз етілген белгілі бір тізбе бойынша жасалатын жұмыс; білім алушының санатына қарай ол магистранттың өзіндік жұмысы (бұдан әрі - МӨЖ) және докторанттың өзіндік жұмысы (бұдан әрі - ДӨЖ) болып бөлінеді; БӨЖ-дің бүкіл көлемі білім алушыдан күнделікті өзіндік жұмыс атқаруды талап ететін тапсырмалармен расталады;
3) ғылыми-әдістемелік жұмыс – педагогтардың кәсіптік құзыретін арттыру және білім беру процесінің инновациялық проблемаларын шешу арқылы білім сапасын қамтамасыз етуге ықпал ететін білім беру ұйымдары басшыларының, педагогтардың және құрылымдық бөлімшелердің бірлескен қызметінің көп деңгейлі, көп функциялы жүйесі;
4) алып тасталды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
5) алып тасталды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
6) оқу-әдістемелік жұмыс - білім беру процесін оқытушылық, тәрбиелік және дамытушылық мақсаттарға жеткізу үшін психологиялық-педагогикалық, дидактикалық-әдістемелік және оқу-материалдық объектілермен қамтамасыз ету бойынша білім беру ұйымының қызметі;
7) Оқу-әдістемелік кеңесі (бұдан әрі – ОӘК) – оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету мақсатында құрылған басқарманың алқалы органы;
8) оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы (бұдан әрі – ОБӨЖ) – кафедра меңгерушісі бекітетін кесте бойынша оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының жұмысы. ӨБӨЖ білім алушының санатына сәйкес оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін магистранттың өзіндік жұмысы (бұдан әрі – ОМӨЖ) немесе оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін докторанттың өзіндік жұмысы (бұдан әрі – ОДӨЖ) болып бөлінеді;
9) транскрипт (Transcript) (транскрипт) - кредиттер мен бағаларды көрсете отырып, тиісті оқу кезеңінде игерілген пәндер тізбесі және (немесе) модульдер, оқу жұмысының басқа түрлерінен қамтылған құжат.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.06.2022 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок организации учебного процесса
4. Академия реализует образовательные программы послевузовского образования.
5. Для организации учебного процесса в Академии ведется следующая учебно-методическая документация:
1) журнал учета занятий, успеваемости и посещаемости обучающихся учебной группы;
2) индивидуальный план работы профессорско-преподавательского состава (далее – ППС);
3) журнал учета учебной нагрузки преподавателя;
4) экзаменационно-рейтинговая ведомость на учебную группу;
5) индивидуальный план работы магистранта или докторанта (далее – ИПРМ или ИПРД);
6) транскрипт;
7) протоколы защиты по итогам профессиональной практики и стажировки;
8) отчет председателя Государственной аттестационной комиссии (далее – ГАК).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Учебный год в Академии начинается с 1-го сентября соответствующего года и заканчивается согласно академическому календарю.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Освобождение от учебных занятий обучающихся производится с письменного разрешения директора Института послевузовского образования Академии (далее – ИПВО).
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Организация учебного процесса в рамках одного учебного года осуществляется на основе академического календаря, который утверждается Ректором Академии на основании решения Ученого совета.
9. Учебные занятия проводятся согласно расписанию. Форма и порядок разработки расписания определяются Академией самостоятельно.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.06.2022 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Оқу процесін ұйымдастырудың тәртібі
4. Академия жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырады.
5. Академияда оқу процесін ұйымдастыру үшін мынадай оқу-әдістемелік құжаттамалар жүргізіледі:
1) оқу тобының білім алушыларының сабақтарын, үлгерімін және сабаққа қатысуын есепке алу журналы;
2) профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі - ПОҚ) жеке жұмыс жоспары;
3) оқытушының оқу жүктемесін есепке алу журналы;
4) оқу тобына арналған емтихандық-рейтингтік ведомосі;
5) магистранттың немесе докторанттың жеке жұмыс жоспары (бұдан әрі - МЖЖЖ немесе ДЖЖЖ);
6) транскрипт;
7) кәсіптік практика мен тағылымдама нәтижелері бойынша қорғау хаттамалары;
8) Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - МАК) төрағасының есебі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Академиядағы оқу жылы тиісті жылдың 1 қыркүйегінен басталады және академиялық күнтізбеге сәйкес аяқталады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Білім алушыларды оқу сабақтарынан босату академияның Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру институты (бұдан әрі – ЖОКБИ) директорының жазбаша рұқсатымен жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бір оқу жылының шеңберіндегі оқу процесін ұйымдастыру Ғылыми кеңестің шешімі бойынша Академия Ректорымен бекітілетін академиялық күнтізбе негізінде іске асырылады.
9. Оқу сабақтары кестеге сәйкес өткізіледі. Кестенің нысаны мен әзірлеу тәртібін Академия дербес анықтайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Академия самостоятельно разрабатывает образовательные программы послевузовского образования согласно приложению 2 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – ГОСО), на основании которых разрабатываются рабочие учебные планы (далее – РУПл) и рабочие учебные программы (далее – РУПр) по дисциплинам.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Образовательные программы послевузовского образования разрабатываются по принципу модульного обучения.
Объем одного модуля образовательных программ магистратуры и докторантуры определяется Академией самостоятельно и включает две и более учебные дисциплины или сочетает одну и более дисциплин с другими видами учебной работы.
Профессиональные практики, итоговая аттестация включаются в соответствующие модули образовательной программы. При этом каждый вид профессиональной практики относится к разным модулям.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Содержание учебных дисциплин определяется РУПр.
РУПр разрабатываются по всем дисциплинам образовательной программы, рассматриваются на заседании УМС и утверждаются проректором, курирующим вопросы учебно-методической работы.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. РУПр разрабатываются до начала учебного года на электронном и бумажных носителях.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Форма, структура и порядок разработки РУПр определяются Академией самостоятельно.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Лекционный комплекс (тезисы лекции), материалы по контролю и оценке учебных достижений обучающихся (письменные контрольные задания, тестовые задания, перечень вопросов для самоподготовки), программное и мультимедийное сопровождение учебных занятий (в зависимости от содержания дисциплины), перечень специализированных аудиторий, кабинетов хранятся на бумажном и электронном носителях у преподавателя на кафедрах ИПВО.

10. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі - МЖБС) Академия жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын дербес әзірлейді, олардың негізінде пәндер бойынша жұмыс оқу жоспарлары (бұдан әрі – ЖОЖ) мен оқу жұмыс бағдарламалары (бұдан әрі – ЖОБ) әзірленеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары модульдік оқыту қағидаты бойынша әзірленеді.
Магистратура мен докторантураның білім беру бағдарламаларының бір модулінің көлемін Академия дербес анықтайды және екі немесе одан да көп оқу пәндерін қосады немесе бір немесе бірнеше пәндерді оқу жұмысының басқа түрлерімен үйлестіреді.
Кәсіптік практикалар, қорытынды аттестаттау білім беру бағдарламасының тиісті модульдеріне қосылады. Бұл ретте кәсіптік практиканың әрбір түрі түрлі модульдерге жатқызылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Оқу пәндерінің мазмұны ОЖБ анықталады.
ОЖБ білім беру бағдарламасының барлық пәндері бойынша әзірленеді, ОӘК отырысында қарастырылады және оқу-әдістемелік жұмыс мәселелеріне жетекшілік ететін проректормен бекітіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ОЖБ оқу жылы басталғанға дейін электронды және қағаз тасымалдағыштарда әзірленеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ЖОБ нысанын, құрылымын мен әзірлеу тәртібін Академия дербес айқындайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Дәрістік кешен (дәріс тезистері), білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау және бағалау бойынша материалдар (жазбаша бақылау тапсырмалары, тест тапсырмалары, өзіндік дайындыққа арналған сұрақтар тізімі), оқу сабақтарын бағдарламалық және мультимедиялық сүйемелдеу (пәннің мазмұнына байланысты), мамандандырылған аудиториялар, кабинеттер тізбесі ЖОКБИ кафедраларында оқытушыда қағаз және электрондық тасымалдағышта сақталады.

Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.06.2022 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Электронные варианты документов вносятся в информационную систему, обеспечивающую автоматизацию учебного процесса:
1) указанных в пунктах 12, 15 настоящих Правил, до начала учебного года преподавателями соответствующих дисциплин;
2) указанных в пункте 22, в течение десяти рабочих дней после их утверждения директором ИПВО, сотрудниками подразделения учебно-методической работы.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.06.2022 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Внесение изменений и дополнений в РУПр осуществляется на основании представления заведующего кафедрой и решения УМС.
3. Порядок осуществления учебного процесса
18. В Академии учебный процесс осуществляется по кредитной технологии обучения.
При организации учебного процесса по кредитной технологии обучения объем каждой учебной дисциплины составляет целое число академических кредитов. Порядок оценивания учебной дисциплины академическими кредитами определяется Академией самостоятельно.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Кредитная технология обучения осуществляется на основе самостоятельного планирования и последовательности изучения дисциплин и (или) модулей с накоплением академических кредитов в соответствии с образовательной программой и РУПл.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При кредитной технологии обучения учет трудоемкости учебной работы осуществляется по объему преподаваемого материала, измеряемого в кредитах.
21. Содержание образовательных программ послевузовского образования устанавливается ГОСО и реализуется через рабочие учебные планы и программы.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Академия осуществляет подготовку магистрантов и докторантов в соответствии с:
1) образовательной программой;
2) РУПл;
3) ИПРМ или ИПРД.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 08.06.2022 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Оқу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйеге құжаттардың электрондық нұсқалары:
1) осы Қағидалардың 12, 15-тармақтарында көрсетілген тиісті пәндер оқытушыларымен оқу жылы басталғанға дейін;
2) 22-тармақта көрсетілген ЖОКБИ директоры бекіткеннен кейін, оқу-әдістемелік жұмыс бөлімшесінің қызметкерлерімен он жұмыс күні ішінде енгізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 08.06.2022 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. ЖОБ-ға өзгерістер мен толықтырулар кафедра меңгерушісінің ұсынысымен қажет болған жағдайда ОӘК отырысында талқыланғаннан кейін енгізіледі.
3. Оқу процесін жүзеге асыру тәртібі
18. Академияда оқу процесі оқытудың кредиттік технологиясы бойынша жүзеге асырылады.
Оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру кезінде әр оқу пәнінің көлемі академиялық кредиттердің тұтас санын құрайды. Оқу пәнін академиялық кредиттермен бағалау тәртібін Академия дербес анықтайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Оқытудың кредиттік технологиясы білім беру бағдарламасына және ЖОЖ-ға сәйкес академиялық кредиттерді жинақтай отырып, пәндерді және (немесе) модульдерді зерделеуді дербес жоспарлауы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Оқытудың кредиттік технологиясы кезінде оқу жұмысының еңбек сыйымдылығын есептеу кредитпен өлшенетін оқытылатын материалдың көлемі бойынша іске асырылады.
21. Білім беру бағдарламаларының мазмұны МЖБС анықталады және жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламалары арқылы іске асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Академия магистранттар мен докторанттарды даярлауды:
1) білім беру бағдарламасына;
2) ЖОЖ;
3) МЖЖЖ немесе ДЖЖЖ сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Во всех формах учебных планов используется единая система кодировки дисциплин, предусматривающая присвоение каждой учебной дисциплине учебного плана соответствующего кода в символах буквенного и цифрового выражения.
24. РУПл разрабатываются на весь период обучения в соответствии с образовательными программами и утверждаются ректором Академии.
в РУПл определяются:
1) перечень дисциплин и их трудоемкость в кредитах;
2) порядок изучения дисциплин, виды учебных занятий и формы контроля;
3) иные виды учебной деятельности в соответствии с требованиями ГОСО.
РУПл служат основой для составления расписания занятий и расчета трудоемкости учебной работы преподавателя.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Форма, структура и порядок разработки РУПл определяются Академией самостоятельно.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Магистрант и докторант обучается на основе ИПРМ/ИПРД, которые составляются под руководством научного руководителя (консультанта).
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. ИПРМ или ИПРД составляется на весь период обучения в соответствии с требованиями ГОСО.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. ИПРМ/ИПРД утверждается директором ИПВО в трех экземплярах: один – хранится в учебном деле обучающегося, второй – передается на кафедры (центры) и служит основанием для осуществления контроля за своевременным и качественным выполнением ИПРМ/ИПРД; третий – вручается магистранту и докторант.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Порядок определения темы магистерской и докторской диссертации (проекта), назначения научного руководителя (консультанта) определяется в соответствии требованиями ГОСО.
Требования к содержанию и оформлению магистерской диссертации (проекта), их подготовке и защите определяются Академией самостоятельно.

23. Оқу жоспарларының барлық нысандарында оқу жоспарының әрбір оқу пәніне әріптік және сандық белгілердегі тиісті кодты беруді қарастыратын пәндерін кодтаудың бірыңғай жүйесі пайдаланылады.
24. ЖОЖ білім беру бағдарламасына сәйкес оқудың барлық кезеңіне әзірленеді және Академия ректоры бекітеді.
ЖОЖ-да:
1) пәндер тізбесі және олардың кредитпен еңбек сыйымдылығы;
2) пәндерді зерделеу тәртібі, оқу сабақтарының түрлері және бақылау нысандары;
3) МЖБС талаптарына сәйкес оқу қызметінің өзге де түрлері айқындалады.
ЖОЖ сабақ кестесін құруға және оқытушының оқу жұмысының еңбек сыйымдылығын есептеу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. ОЖЖ нысаны, құрылымы және әзірлеу тәртібі Академия дербес анықтайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Магистрант және докторант МЖЖЖ/ДЖЖЖ негізінде оқиды, ол ғылыми жетекшінің (консультанттың) басшылығымен құрылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. МЖБС талаптарына сәйкес МЖЖЖ немесе ДЖЖЖ оқытудың барлық кезеңіне құрастырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. МЖЖЖ/ДЖЖЖ ЖОКБИ директорымен үш данада бекітіледі: біреуі - білім алушының оқу ісінде сақталады, екіншісі – кафедраларға (орталықтарға) беріледі және МЖЖЖ/ДЖЖЖ уақтылы және сапалы орындалуын бақылауды жүзеге асыру үшін негіз болады; үшіншісі – магистрантқа және докторантқа тапсырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Магистрлік және докторлық диссертация (жоба) тақырыптарын белгілеу тәртібі, ғылыми жетекші (кеңесші) тағайындау МЖМБС талаптарына сәйкес анықталады.
Магистрлік диссертацияның (жобаның) мазмұнына және ресімделуіне, оларды дайындау және қорғауға талаптар Академиямен дербес анықталады.

Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30-1. Ежегодно по завершении учебного года, магистрант и докторант проходит академическую аттестацию на предмет выполнения индивидуального плана работы. Процедура проведения академической аттестации магистранта и докторанта определяется Академией самостоятельно.
В случае не выполнения магистрантом и докторантом мероприятий, предусмотренных индивидуальным планом работы в установленные сроки, к нему применяются меры в порядке, установленном Правилами внутреннего распорядка Академии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Учебный год состоит из академических периодов, периодов промежуточной аттестации, каникул, профессиональных практик и стажировки. На выпускном курсе в учебный год включается период итоговой аттестации.
Академический период в Академии имеет продолжительность 15 недель для семестра.
Период промежуточной аттестации имеет продолжительность не менее 1 недели.
Каникулярные отпуска предоставляются обучающимся после каждого академического периода, при этом продолжительность каникулярного отпуска в учебном году составляет не менее 6 недель, за исключением выпускных курсов.
32. Допускается введение летнего семестра (за исключением выпускного курса) продолжительностью не менее 2 недель для ликвидации академической задолженности или разницы в учебных планах.
Летний семестр планируется за счет каникулярного отпуска или отдельно по академическому календарю.
33. Планирование педагогической нагрузки ППС Академии осуществляется в академических часах или кредитах. При этом педагогическая нагрузка на аудиторных занятиях рассчитывается по контактному времени работы преподавателя с обучающимися.
Затраты времени на индивидуальные виды работ с каждым обучающимся (прием заданий на СРМ/СРД, прием экзаменов, в том числе в составе ГАК, руководство магистерскими/докторскими диссертациями рассчитываются на основе норм времени, установленных Академией самостоятельно.
Один академический час аудиторной работы равен 50 минутам, за исключением лабораторных занятий, где академический час равен 100 минутам.
Один академический час всех видов профессиональной практики, научно-исследовательской работы обучающихся, итоговой государственной аттестации обучающихся равен 50 минутам.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-1. Жыл сайын оқу жылы аяқталғаннан кейін магистрант және докторант жеке жұмыс жоспарын орындау тұрғысынан академиялық аттестаттаудан өтеді. Магистрантты және докторантты академиялық аттестаттаудан өткізу тәртібі Академия дербес анықтайды.
Магистрант және докторант жеке жұмыс жоспарымен қарастырылған іс-шараларды белгіленген мерзімде орындамаған жағдайда, Академияның Ішкі тәртіп қағидаларымен орнатылған тәртіпте оған шаралар қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 3-тарау 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Оқу жылы академиялық кезеңдерден, аралық аттестаттау кезеңдерінен, демалыстардан, кәсіптік практика мен тағылымдамадан тұрады. Бітіруші курста оқу жылына қорытынды аттестаттау кезеңі кіреді.
Академияда академиялық кезең семестрде 15 апта ұзақтыққа ие болады.
Аралық аттестаттау кезеңі кемінде 1 апта ұзақтыққа ие болады.
Каникулдық демалыстар білім алушыларға әрбір академиялық кезеңнен кейін беріледі, онда бітіруші курстан басқа оқу жылындағы каникулдық демалыс кемінде 6 аптаны құрайды.
32. Ұзақтығы кемінде 2 аптаны құрайтын академиялық қарызды немесе оқу жоспарларындағы айырмашылықты жою үшін (бітіруші курсты есепке алмағанда) жазғы семестр енгізуге жол беріледі.
Жазғы семестр каникулдық демалыс есебінен немесе академиялық күнтізбе бойынша бөлек жоспарланады.
33. Академияның ПОҚ педагогикалық жүктемесін жоспарлау академиялық сағат немесе кредит көлемінде жүзеге асырылады. Бұл ретте аудиториялық сабақтардағы педагогикалық жүктеме оқытушының білім алушымен байланысы уақыты бойынша есептеледі.
Әрбір білім алушымен жеке жұмыс түрлеріне жұмсалатын уақыт шығыны (МӨЖ/ДӨЖ тапсырмаларын қабылдау, емтихан қабылдау, оның ішінде МАК құрамында, магистрлік/докторлық диссертацияларға жетекшілік ету) Академияның дербес бекіткен уақыт нормасы негізінде есептеледі.
Академиялық сағаты 100 минутқа тең зертханалық сабақтарды қоспағанда, академиялық жұмыстың бір академиялық сағаты 50 минутқа тең.
Білім алушылардың кәсіптік практикасының барлық түрлерінің, ғылыми-зерттеу жұмыстарының, қорытынды мемлекеттік аттестаттаудың бір академиялық сағаты 50 минутқа тең.

34. Планирование профессиональной практики (стажировки), научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы и итоговой аттестации обучающихся определяется в неделях исходя из нормативного времени работы обучающихся в течение недели, равного 54 часам (9 часов в день, при 6-дневной рабочей неделе).
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Учебные занятия проводятся преимущественно в активных творческих формах (кейс-стади, деловые игры, тренинги, диспуты, круглые столы, семинары).
36. При кредитной технологии обучения самостоятельная работа обучающихся подразделяется на СРОП и СРО.
Весь объем СРО подтверждается заданиями, требующими от обучающегося ежедневной самостоятельной работы.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Соотношение времени между контактной работой обучающегося с преподавателем и СРО по всем видам учебной деятельности определяется Академией самостоятельно.
При этом объем аудиторной работы составляет не менее тридцати процентов от объема каждой дисциплины.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. Планирование теоретического обучения и промежуточной аттестации осуществляется единым объемом кредитов. Общее количество кредитов на каждую дисциплину включает как ее изучение, так и подготовку и прохождение форм промежуточной аттестации по данной дисциплине.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-2. Изучение каждой учебной дисциплины завершается итоговым контролем.
В Академии по завершению изучения каждой дисциплины обучающиеся сдают итоговый контроль в форме экзамена. Если дисциплина имеет продолжительность два и более академических периода, по завершению каждого академического периода проводится промежуточный контроль в форме экзамена. Все виды профессиональных практик, стажировок оцениваются посредством защиты.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-2 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34. Кәсіптік практика (тағылымдама), ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмыс және білім алушылардың қорытынды аттестаттауы білім алушылардың 54 сағатқа (6 күндік жұмыс аптасында күніне 9 сағат) тең апта ішіндегі нормативтік жұмыс уақытына байланысты апталармен айқындалады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Оқу сабақтары басым түрде белсенді шығармашылық нысандарда жүргізіледі (кейс-стади, іскерлік ойындар, тренингтер, диспуттар, дөңгелек үстелдер, семинарлар).
36. Оқытудың кредиттік технологиясы кезінде білім алушылардың өзіндік жұмысы ОБӨЖ және БӨЖ-ге бөлінеді.
БӨЖ-нің бүкіл көлемі білім алушыдан күнделікті өзіндік жұмыс атқаруды талап ететін тапсырмалармен расталады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Білім алушының оқытушымен байланыс жұмысының арасындағы уақыт арақатынасын және оқу қызметінің барлық түрлері бойынша БӨЖ-ді Академия дербес анықтайды.
Бұл ретте аудиториялық жұмыс көлемі әр пән көлемінің кемінде отыз пайызын құрайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37-1. Теориялық оқыту мен аралық аттестаттауды жоспарлау бірыңғай кредиттер көлемімен жүзеге асырылады. Әр пән бойынша кредиттердің жалпы саны оны зерделеуді, сондай-ақ осы пән бойынша аралық аттестаттауға дайындықты және өту нысандарын құрайды.
Ескерту. Қағидалар 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37-2. Әр оқу пәнін зерделеу қорытынды бақылаумен аяқталады.
Академияда әр пәнді зерделеу аяқталған соң, білім алушылар емтихан нысанында қорытынды бақылау тапсырады. Егер пәннің ұзақтығы екі және одан көп академиялық кезеңнен тұрса, әр академиялық кезең аяқталған соң емтихан нысанында аралық бақылау өткізіледі. Кәсіптік практикалардың, тағылымдамалардың барлық түрлері қорғау арқылы бағаланады.
Ескерту. Қағидалар 37-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

38. Учебные достижения обучающихся по всем видам учебных поручений и заданий оцениваются по буквенной системе оценки учебных достижений обучающихся, соответствующей цифровому эквиваленту по четырех балльной системе, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
39. Освоенные дисциплины и (или) модули, другие виды учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок отражаются в транскрипте.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организация и осуществление учебно-методической и
научно-методической деятельности
40. Учебно-методическая и научно-методическая деятельность осуществляется в соответствии с ГОСО в целях интеграции науки и образования, обеспечения и совершенствования учебного и воспитательного процесса, разработки и внедрения новых технологий обучения и повышения квалификации профессорско-преподавательского состава.
41. Задачами учебно-методической и научно-методической деятельности являются:
1) научно-методическое обеспечение реализации образовательных программ;
2) разработка, внедрение новых и совершенствование существующих технологий, методов, средств и форм образовательного процесса;
3) развитие творческого мышления педагога, обеспечение повышения квалификации и профессионального мастерства педагогических работников, совершенствование научно-методического потенциала педагогического коллектива.
42. Учебно-методическая и научно-методическая деятельность в Академии включает следующие направления:
1) проведение мероприятий по обобщению и распространению передового педагогического опыта и информатизации образования;
2) разработка методического обеспечения самостоятельной работы обучающихся;
3) осуществление мониторинга обеспеченности образовательного процесса учебной литературой и научно-методическими разработками;
4) разработка и внедрение учебно-методической и научно-методической документации по новым технологиям обучения, в том числе по кредитной технологии и дистанционному обучению;
5) внесение предложений по совершенствованию послевузовского образования и ГОСО;
6) внедрение в учебный процесс современных учебно-методических и научно-методических, дидактических материалов и программного обеспечения автоматизированных систем обучения, систем информационного обеспечения, информационно-библиотечных систем;
7) разработка РУПр, участие в подготовке проектов ТУПр;
8) экспертиза РУПл и РУПр с учетом требований ГОСО;

38. Білім алушылардың барлық оқу тапсырмалары бойынша оқу жетістіктері осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес төрт балдық жүйе бойынша сандық эквивалентке сәйкес білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалаудың әріптік жүйесі бойынша бағаланады.
39. Кредиттер мен бағаларды көрсете отырып, тиісті оқу кезеңінде игерілген пәндер және (немесе) модульдер, оқу жұмысының басқа түрлері транскрипте көрсетіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру
40. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметі ғылым мен білімді интеграциялау, оқу және тәрбие процесін қамтамасыз ету және жетілдіру, оқытудың жаңа технологияларын әзірлеу мен енгізу және профессорлық-оқытушылық құрамының біліктілігін арттыру мақсатында МЖМБС-ке сәйкес жүзеге асырылады.
41. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметтің міндеттері болып табылады:
1) білім беру бағдарламаларын іске асыруды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету;
2) білім беру үдерісіне жаңа технологияларды, әдістерді, құралдар мен нысандарды дайындау, енгізу және қолданыстағыларды жетілдіру;
3) педагогтың шығармашылық ойлауын дамыту, педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін және кәсіби шеберлігін арттыруды қамтамасыз ету, педагогикалық ұжымның ғылыми-әдістемелік әлеуетін жетілдіру болып табылады.
42. Академияның оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметі мынадай бағыттарды қамтиды:
1) алдыңғы қатарлы педагогикалық тәжірибе мен білім беруді ақпараттандыруды жинақтау және тарату жөніндегі іс-шараларды өткізу;
2) білім алушылардың өзіндік жұмысын әдістемелік қамтамасыз етуді әзірлеу;
3) білім беру процесін оқу әдебиеттерімен және ғылыми-әдістемелік әзірлемелермен қамсыздандыру мониторингін жүзеге асыру;
4) оқытудың жаңа технологиялары бойынша, оның ішінде кредиттік технология және қашықтан оқыту бойынша оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік құжаттар әзірлеу және енгізу;
5) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді және МЖМБС жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
6) оқу процесіне заманауи оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік, дидактикалық материалдарды және оқытудың автоматтандырылған жүйелерін бағдарламалық қамтамасыз етуді, ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерін, ақпараттық-кітапханалық жүйелерін енгізу;
7) ЖОБ әзірлеу, ҮОБ жобаларын дайындауға қатысу;
8) МЖМБС талаптарын ескере отырып, ҮОЖ мен ЖОЖ-ты сараптау;

9) разработка учебников, учебно-методических и научно-методических комплексов, учебно-методических пособий, дидактических материалов, в том числе на электронных носителях;
10) анализ качества преподавания, уровня учебных достижений обучающихся;
11) организация, координация, анализ содержания и формы научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы обучающихся;
12) организация и проведение научных, научно-методических семинаров, конференций, совещаний по совершенствованию учебно-методической и научно-методической работы;
13) разработка и участие в конкурсах научных проектов, научно-методических разработок и внедрение их результатов в учебный процесс;
14) организация и осуществление подготовки магистров, докторов философии (PhD) и по профилю по соответствующим образовательным программам.
Сноска. Пункт 42 – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.06.2022 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Учебно-методическая и научно-методическая деятельность осуществляются во всех структурных подразделениях Академии, реализующих, координирующих учебный процесс, образовательные учебные программы послевузовского образования.
44. Структурные подразделения осуществляют следующую учебно-методическую и научно-методическую деятельность:
1) руководство учебно-методической и научно-методической деятельностью вверенных подразделений;
2) анализ состояния учебно-воспитательного процесса, методической работы и выработка рекомендаций по их совершенствованию;
3) анализ и рекомендацию к публикации и распространению учебно-методической и научно-методической продукции.
45. Формами коллективной методической работы являются предметные комиссии, школы педагогического мастерства, методические совещания, семинары и конференции.
46. Учебно-методическая документация разрабатывается соответствующими структурными подразделениями Академии, проходит обсуждение на заседаниях кафедр, УМС и после получения их положительного заключения утверждается директором ИПВО.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам организации и
осуществления учебного
процесса, учебно-методической
и научно- методической
деятельности в Академии
правоохранительных органов
при Генеральной прокуратуре
Республики Казахстан
Балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных достижений, обучающихся с переводом в традиционную шкалу оценок

9) оқулықтар, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік кешендер, оқу-әдістемелік оқулықтар, дидактикалық материалдарды, оның ішінде электрондық тасымалдағышта әзірлеу;
10) оқытудың сапасын, білім алушылардың оқу жетістіктерінің деңгейін талдау;
11) білім алушылардың ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмысының мазмұны мен нысандарын ұйымдастыру, үйлестіру, талдау;
12) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты жетілдіру бойынша ғылыми, ғылыми-әдістемелік семинарларды, конференцияларды, кеңестерді ұйымдастыру және өткізу;
13) ғылыми жобаларды, ғылыми-әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу және конкурстарға қатысу, олардың нәтижелерін оқу процесіне енгізу;
14) тиісті білім беру бағдарламалары бойынша магистранттарды, (PhD) философия және бейіні бойынша докторларды даярлауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 08.06.2022 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Академияның оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметі оқу процесін, жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын, үйлестіретін Академияның барлық құрылымдық бөлімшелерінде жүзеге асырылады.
44. Құрылымдық бөлімшелер келесі оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асырады:
1) қарамағындағы бөлімшелердің оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметіна басшылық жасау;
2) оқу-тәрбие процесінің, әдістемелік жұмыстың жай-күйін талдау және оларды жетілдіру жөнінде ұсынымдаманы пысықтау;
3) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік өнімдердің жариялануына және таралуына талдау және ұсынымдама жасау.
45. Ұжымдық әдістемелік жұмыстың нысаны пәндік комиссиялар, педагогикалық шеберлік мектебі, әдістемелік мәжілістер, семинарлар және конференциялар болып табылады.
46. Оқу-әдістемелік құжаттама Академияның тиісті құрылымдық бөлімшелерімен әзірленеді, кафедра, ОӘК отырыстарында талқылаудан өтеді және олардың оң қорытындысына ие болған соң ЖОКБИ директорымен бекітіледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
жанындағы Құқық қорғау
органдары академиясында
оқу процесін, оқу-әдістемелік
және ғылыми-әдістемелік
қызметті ұйымдастыру
және жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Білім алушылардың оқу жетістіктерін дәстүрлі баға шкаласына ауыстыра отырып, бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі

25-49
Неудовлетворительно
F
0
0-24
Приложение 2
к Правилам организации и
осуществления учебного
процесса, учебно-методической
и научно- методической деятельности
в Академии правоохранительных
органов при Генеральной прокуратуре
Республики Казахстан
Транскрипт/The transcript/Транскрипт
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25-49
Қанағаттанарлықсыз
F
0
0-24
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының
жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында
оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру
және жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.