О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/270 "Об утверждении Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2016 года № 13704.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/270 "Об утверждении Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11711, опубликованный 11 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Вопросы для включения в экзаменационный материал для приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости указаны в приложении 2-1 к настоящим Правилам.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Категории "Б" и (или) "Д" предоставляются трактористам-машинистам, имеющим удостоверение с разрешающими отметками в графах "А", "В" или "Г" (общий стаж работы на соответствующих машинах не менее шести месяцев) и сдавшим в экзаменационном пункте теоретический экзамен.
Документом, подтверждающим стаж работы, может быть любой из документов, указанных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.";
дополнить приложением 2-1, согласно приложению к настоящему приказу.

"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шарушылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/270 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2016 жылғы 18 наурыздағы № 120 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 13 мамырда № 13704 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шарушылығы министрінің 2016 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11711 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол құрылысы машиналарын және механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау мен куәліктер беру үшін емтихан материалдарына қосуға арналған сұрақтар осы Қағидаларға 2-1-қосымшада көрсетілген.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. "Б" және (немесе) "Д" санаты "А", "В" және "Г" бағандарында рұқсат ету белгісі мен куәлігі бар (тиісті машиналарда жалпы жұмыс өтілі алты айдан кем емес) және емтихан пунктінде теориялық емтихан тапсырған тракторист-машинистің куәлігі беріледі.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген құжаттардың кез келгені жұмыс өтілін растайтын құжат бола алады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын.

2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2013 года № 4-3/468 "Об утверждении вопросов для включения в экзаменационный материал для приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8868, опубликованный 2 июля 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 123 (27999)).
3. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканское государственное предприятие "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________ А. Исекешев
8 апреля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
25 марта 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ К. Касымов
19 марта 2016 года
Приложение
к приказу Исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 марта 2016 года № 120
Приложение 2-1
к Правилам приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право управления
тракторами и изготовленными на их
базе самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами, а также специальными
машинами повышенной проходимости
Вопросы для включения в экзаменационный материал для приема
экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами
и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами и механизмами, а также
специальными машинами повышенной проходимости

2. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылығы, мелиорациялық және жол құрылысы машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру үшін емтихан материалдарына қосуға арналған сұрақтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 3 қазандағы № 4-3/468 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8868 болып тіркелген, 2015 жылғы 2 шілдеде "Егемен Қазақстан" газетінің № 123 (28601) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
__________ Ә. Исекешев
2016 жылғы 8 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Е. Досаев
2016 жылғы 25 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 19 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндеттерін атқарушының
2016 жылғы 18 наурыздағы
№ 120 бұйрығына қосымша
Тракторларды және олардың базасында
жасалған өздігінен жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен жүретін
ауылшаруашылық, мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ
жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды басқару құқығына
емтихандар қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына 2-1-қосымша
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін
шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиорациялық және жол құрылысы машиналарын және механизмдерін,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар қабылдау мен куәліктер беру үшін
емтихан материалдарына қосуға арналған сұрақтар

1. Какой механизм трактора позволяет увеличить тяговое усилие
трактора и уменьшить тяговое сопротивление сельскохозяйственных
машин?
2. Разрешается ли буксировка машин в гололедицу?
3. Какова периодичность проведения технического обслуживания
№ 1 трактора?
4. На каком наименьшем расстоянии от ближайшего рельса, при
отсутствии шлагбаума или светофора, необходимо остановится у
железнодорожного переезда, при приближении поезда?
5. Какой является максимально допустимая рабочая температура
охлаждающей жидкости двигателя А-41?
6. Разрешается ли перевозить людей на тракторных прицепах?
7. По какой причине пробуксовывает муфта сцепления машины?
8. Ближе какого расстояния от железнодорожного переезда в
населенных пунктах запрещается стоянка транспортных средств?
9. Каким должен быть угол опережения зажигания (до верхней
мертвой точки) пускового двигателя?
10. Каким напряжением допускается пользоваться в переносных
лампах, при проведении технического осмотра?
11. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайнов в моточасах?
12. Какова периодичность проведения технического осмотра № 3
трактора ДТ-75 в моточасах?
13. В какой пропорции допускается разбавление летнего сорта
топлива техническим керосином для заправки в зимнее время?
14. На каком минимальном расстоянии от перекрестка разрешается
разворот?
15. Какое номинальное давление в пневматической системе привода
тормоза трактора МТЗ-80 и прицепа поддерживается регулятором?
16. Допускается ли буксировка комбайна с включенной передачей?
17. При какой максимальной высоте тракторного средства
допускается движение без согласования с дорожно-патрульной полицией?
18. Какой должен быть зазор между клапаном и коромыслом у
холодного двигателя А-41?
19. Каким образом можно устранить забивание молотильного
аппарата?
20. При каком максимальном расстоянии между высшей точкой
агрегата и нижним проводом разрешается проезжать под электролинией?
21. Какая цистерна более устойчива против опрокидывания?
22. Какого цвета наблюдается дымление при закоксовывании
поршневых колец двигателя А-41?
23. Что будет наблюдаться при самопроизвольном выворачивании
форсунки центрифуги двигателя?
24. При какой максимальной ширине тракторного средства (с
грузом, без груза) допускается движение без согласования с
дорожно-патрульной полицией?
25. Какой зазор должен быть между зажимным подшипником и
рычагами муфты сцепления комбайна "Енисей"?
26. С какой периодичностью технического осмотра регулируют
номинальный свободный ход рычагов управления муфтами и ход педалей
тормоза гусеничных тормозов?

1. Трактордың қай механизмі трактордың тарту күшін көбейтуге және ауыл шаруашылығы машиналарының тарту кедергісін азайтуға көмектеседі?
2. Машиналарды мұздақта тіркеп сүйретуге бола ма?
3. Тракторға № 1 техникалық қызмет көрсету мерзімділігі қандай?
4. Шлагбаум немесе бағдаршам болмағанда поезд жақындаған кезде темір жол өткелінде ең жақын рельстен қандай қашықтықта тоқтау керек?
5. А-41 қозғалтқышының салқындатқыш сұйықтығының рұқсат етілген ең жоғары жұмыс температурасы қандай?
6. Адамдарды трактордың тіркемелерінде тасымалдауға бола ма?
7. Қандай себептен машинаның ілінісу жалғастырғышы тығылып қалады?
8. Елді мекендерде көлік құралдарына теміржол өткелінен қандай қашықтықтан жақын тоқтауға тыйым салынады?
9. Қосу қозғалтқышын тұтандырудың озу бұрышы (жоғарғы өлі нүктеге дейін) қандай болуы тиіс?
10. Техникалық байқау жүргізгенде қозғалмалы шамдарда қандай кернеуді пайдалануға рұқсат етіледі?
11. Мотосағатпен есептегенде комбайндарға № 1 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
12. Мотосағатпен есептегенде ДТ-75 тракторына № 3 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
13. Қысқы уақытта құю үшін жанармайдың жазғы сортын техникалық жермаймен қандай үйлесімділікте араластыруға болады?
14. Қиылыстан қандай ең аз қашықтықта бұрылысқа рұқсат етіледі?
15. Реттегіш МТЗ-80 тракторы мен тіркемесінің тежеуіш жетегінің пневматикалық жүйесінде қандай атаулы қысымды ұстап тұрады ?
16. Берілісі қосылған комбайнды тіркеп сүйретуге рұқсат етіле ме?
17. Трактор құралының қандай ең жоғары биіктігімен жол-патрульдік полицияның келісімінсіз жүруге рұқсат етіледі?
18. Салқын А-41 қозғылтқышының клапандары мен күйентесі арасында қандай саңылау болу тиіс?
19. Бастыру аппаратының бітелуін қалай жоюға болады?
20. Агрегаттың ең биік нүктесі мен төменгі сым арасындағы қандай ең көп қашықтықта электржелісінің астынан өтуге рұқсат етіледі?
21. Қандай цистерна аударылуға қарсы орнықтылау?
22. А-41 қозғалтқышының поршень сақиналары кокстелгенде қандай түтіндеу түсі байқалады?
23. Қозғалтқыш центрифугасының форсункасы өздігінен бұралып шықса не байқалады?
24. Трактор құралының қандай ең көп енімен (жүкпен, жүксіз) жол-патрульдік полицияның келісімінсіз жүруге рұқсат етіледі?
25. "Енисей" комбайнының ілініс жалғастырғышының қысу подшипнигі мен иінтіректері арасында қандай саңылау болу тиіс?
26. Шынжыртабанды тежеуіштердің жалғағыштарды басқару иінтіректерінің атаулы еркін жүрісін және тежеуіш басқыштарының жүрісін техникалық байқаудың қандай мерзімділігімен реттейді?

27. Назовите причину попадания колосьев в полову копнителя.
28. Для чего на тракторе Т-4 установлен тормозок промежуточной
передачи?
29. На какой передаче разрешается переезжать железнодорожный
переезд?
30. Какую дорогу следует считать главной при переезде
нерегулируемых перекрестков?
31. Назовите периодичность проведения проверки и при
необходимости регулировки натяжения гусениц.
32. Как осуществляется регулировка угла опережения подачи
топлива для каждого цилиндра двигателя Д-240?
33. Какая наибольшая длина связывающего звена допускается при
буксировке на жесткой сцепке?
34. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна СК-5 в моточасах?
35. Кто при встречном разъезде на крутых спусках должен
уступить дорогу?
36. По какой причине реле стартера работает с перебоями
(включается и выключается)?
37. Что обязан делать водитель при остановке или стоянке на
освещенных участках дорог в темное время суток?
38. Каким должно быть начальное давление впрыска топлива
форсунки в двигателе комбайна "Енисей"?
39. Чем регулируется высота среза жатки комбайна?
40. При выбытии с места постоянной регистрации на какой срок
механическое транспортное средство должно быть временно
зарегистрировано по прибытию на место назначения?
41. По какой причине дизельный двигатель не может развивать
полной мощности?
42. Что влияет на тяжелое управление рулем трактора МТЗ-80?
43. Разрешается ли обгон на главной дороге, которая на
перекрестке меняет направление движения?
44. С какой температуры окружающей среды переходят к
осенне-зимнему периоду?
45. Чем изменяют режим работы вариатора привода ходовой части
комбайна?
46. По какой причине сельскохозяйственное орудие не
удерживается в транспортном положении навеской и гидравлической
системой трактора?
47. В каких случаях должны быть включены габаритные огни на
прицепах и буксируемых транспортных средствах?
48. При каком напряжении в банках аккумулятора в летний период
требуется его подзарядить?
49. Что является причиной большого хода педалей тормоза?
50. Какой должна быть стрела провисания гусеницы трактора
ДТ-75М?
51. С какой периодичностью технического осмотра осуществляется
проверка зазора между электродами свечи зажигания пускового двигателя
трактора ДТ-75М?
52. На каких дорогах запрещается движение задним ходом?
53. Каков должен быть уровень электролита в аккумуляторе
относительно верхней кромки пластин?
54. Где проверяется качество работы молотильного аппарата
комбайна?
55. Каким должен быть свободный ход рычагов управления муфтами
поворота, замеренный при движении гусеничного трактора?

27. Масақтардың шөмелеуіштің топанына түсуі себебін атаңыз.
28. Т-4 тракторында аралық берілістің тежеуіші не үшін орнатылған?
29. Теміржол өткелінен қандай берілісте өтуге болады?
30. Реттелмейтін қиылыстардан өткенде қандай жолды басты деп есептеу қажет?
31. Шынжыр табанды тексеру жүргізу және қажет болса тартылысын реттеу мерзімділігін атаңыз.
32. Д-240 қозғалтқышының әр цилиндрі үшін жанармай берілуінің озу бұрышын реттеу қалай жүзеге асырылады?
33. Қатты тіркеуішпен тіркеп сүйреген кезде байланыс буынының қандай ең көп ұзындығына рұқсат етіледі?
34. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнына № 2 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
35. Тік құламада қарсы кездескенде кім жол беру керек?
36. Қай себептен стартердің релесі іркіліспен істейді (қосылады және сөнеді)?
37. Тәуліктің қараңғы кезінде жолдың жарық учаскелерінде тоқтаған немесе тұрған кезде жүргізуші не істеуге міндетті?
38. "Енисей" комбайнының қозғалтқышында форсунканың жанармай бүркуінің бастапқы қысымы қандай болуы тиіс?
39. Комбайн дестелегішінің кесу биіктігі немен реттеледі?
40. Тұрақты тіркеу орнынан кеткен кезде механикалық көлік құралы тиісті орнына барған соң кандай мерзімге уақытша тіркелуі тиіс?
41. Қандай себеппен дизель қозғалтқышы толық қуатын өсіре алмайды?
42. МТЗ-80 тракторының тұтқасын қиын басқаруға не әсер етеді?
43. Қиылыста қозғалыс бағытын өзгертетін басты жолда озуға рұқсат етіле ме?
44. Қоршаған ортаның қай температурасынан күзгі-қысқы кезеңге көшеді?
45. Комбайнның жүріс бөлігінің жетегі вариаторының жұмыс тәртібін немен өзгертеді?
46. Не себептен ауыл шаруашылығы құралы трактордың аспасымен және гидравликалық жүйесімен көліктік жағдайда ұсталынбайды?
47. Тіркемелерде және сүйретпелі көлік құралдарында сыртқы шамдар қандай жағдайларда қосылуы тиіс?
48. Жазғы кезеңде аккумулятор банкаларындағы қандай кернеуде аккумуляторды зарядтау қажет етіледі?
49. Тежеуіш басқыштарының үлкен жүрісіне не себеп болып табылады?
50. ДТ-75М тракторының шынжыр табанының салбырау жебесі қандай болуы тиіс?
51. ДТ-75М тракторының іске қосу қозғалтқышының тұтандыру білтесінің электродтары арасындағы саңылауды тексеру қандай техникалық байқау мерзімділігімен жүзеге асырылады?
52 Қандай жолдарда кері жүріспен қозғалуға тыйым салынады?
53. Пластиналардың жоғарғы жиегі бойынша аккумулятордағы электролиттің деңгейі қандай болуы тиіс?
54. Комбайнның бастыру аппаратының жұмыс сапасы қайда тексеріледі?
55. Шынжыр табанды трактордың қозғалысы кезінде өлшенген бұрылу жалғастырғыштарын басқару иінтіректерінің бос жүрісі қандай болуы тиіс?

56. Для чего на тракторе установлен гидроаккумулятор?
57. Какое назначение имеет датчик заднего клапана копнителя
комбайна "Енисей"?
58. По какой причине может внезапно остановиться двигатель?
59. Каков должен быть показатель нормального давления масла в
магистрали системы смазки двигателя Д-65М?
60. Для чего служит удлинитель верхнего решета комбайна?
61. Что обязан делать водитель при движении задним ходом?
62. Каков должен быть нормальный свободный ход педали муфты
сцепления трактора МТЗ-80?
63. Назовите причину пробуксовывания муфты сцепления ходовой
части комбайна.
64. Какой должна быть номинальная плотность электролита в
аккумуляторе при температуре 30 0С?
65. Могут ли пассажиры находиться в механическом транспортном
средстве при индивидуальном обучении вождению на дорогах?
66. Каков номинальный угол опережения зажигания пускового
двигателя?
67. В каких случаях движение транспортного средства во время
дождя или снегопада запрещается?
68. Какова допустимая температура охлаждающей жидкости
работающего двигателя?
69. В каких случаях разрешено выезжать за пределы крайней левой
полосы на транспортном средстве, скорость которого не превышает 40
км/ч?
70. Какого цвета наблюдается дымление при заедании силы
форсунки двигателя А-41?
71. Какого цвета будет дымление при закоксовывания поршневых
колец двигателя А-41?
72. Какова допустимая крутизна рабочих участков для обычных
тракторов?
73. По какой причине не заводится пусковой двигатель?
74. Каким должно быть номинальное провисание гусеничной цепи
трактора Т-150?
75. Для чего на тракторе установлен тормозок промежуточной
передачи?
76. Каким должен быть угол опережения зажигания (до верхней
мертвой точки) пускового двигателя ДТ-75М?
77. Разрешается ли движение транспортного средства в темное
время суток с не горящими (из-за неисправности) фарами и задними
габаритными огнями?
78. Разрешается ли движение транспортного средства в жилых
зонах?
79. Разрешается ли разворот перед железнодорожным переездом?
80. В каких случаях эксплуатация транспортного средства
запрещается?
81. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайнов в моточасах?
82. Каким должен быть прогиб рабочей ветви цепного привода
продольного транспортера и второго цепного привода погрузочного
транспортера самоходной корнеуборочной машины РКС-6 при нажатии с
усилием 4-5 кгс?
83. С какой периодичностью технического осмотра необходимо
производить смазку выжимного подшипника муфты сцепления двигателя
СМД-18К?
84. Допускается ли буксировка комбайнов с включенной передачей?

56. Тракторда гидроаккумулятор не үшін орнатылған?
57. "Енисей" комбайны шөмелеуішінің артқы клапаны хабаршысының қандай қажеттілігі бар?
58. Қозғалтқыш қандай себептен кенеттен тоқтауы мүмкін?
59. Д-65М қозғалтқышының майлау жүйесі магистралінде қалыпты май қысымы көрсеткіші қандай болуы тиіс?
60. Комбайнның жоғары елегін ұзартқыш не үшін қажет?
61. Кері жүріспен қозғалу кезінде жүргізуші не істеуге міндетті?
62. МТЗ-80 тракторындағы ілінісу жалғастырғышы басқышының қалыпты бос жүрісі қандай болуы тиіс?
63. Комбайнның жүріс бөлігінің ілінісу жалғастырғышының тығылып қалу себебін атаңыз.
64. 300С температурада аккумуляторда электролиттің атаулы тығыздығы қандай болуы тиіс?
65. Жолда жүруді жеке үйрету кезінде механикалық көлік құралында жолаушылар бола алады ма?
66. Қосу қозғалтқышын тұтандырудың атаулы озу бұрышы қандай болуы тиіс?
67. Қандай жағдайда жаңбыр немесе қар жауып тұрған кезде көлік құралының қозғалысына тыйым салынады?
68. Істеп тұрған қозғалтқыштың салқындату сұйықтығының рұқсат етілген температурасы қандай?
69. Қандай жағдайда жылдамдығы 40 км/сағ аспайтын көлік құралымен ең шеткі сол жақ жолақтан тыс шығуға рұқсат етіледі?
70. А-41 қозғалтқышы форсункасының күші айқасып қалғанда қандай түтіндеу түсі байқалады?
71. А-41 қозғалтқышы поршеньдерінің сақиналары коксталғанда түтіндеу түсі қандай болады?
72. Жай тракторлар үшін жұмыс учаскелерінің рұқсат етілген тіктігі қандай?
73. Қосу қозғалтқышы не себептен іске қосылмайды?
74. Т-150 тракторының шынжыр табан тізбегінің атаулы салбырауы қандай болуы тиіс?
75. Тракторда аралық беріліс тежеуіші не үшін орнатылған?
76. ДТ-75М қосу қозғалтқышын тұтандырудың озу бұрышы (жоғарғы өлі нүктеге дейін) қандай болуы тиіс?
77. Тәуліктің қараңғы кезінде жанбайтын (бұзылғандықтан) фаралармен және артқы сыртқы шамдармен көлік құралы қозғалысына рұқсат етіледі ме?
78. Тұрғын үй аймақтарында көлік құралы қозғалысына рұқсат етіледі ме?
79. Теміржол өткелі алдында бұрылуға рұқсат етіледі ме?
80. Қандай жағдайларда көлік құралын пайдалануға тыйым салынады?
81. Мотосағатпен есептегенде комбайнға № 1 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
82. 4-5 кгк күшпен басқан кезде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының бойлық тасымалдағышының шынжырлы жетегінің және тиеу тасымалдағышының екінші шынжырлы жетегінің жұмыс тармағының иілуі қандай болуы тиіс?
83. СМД-18К қозғалтқыштағы ілінісу жалғастырғышының қысымдау подшипнигінің майлануын қандай техникалық байқау мерзімділігімен жүргізу қажет?
84. Қосылған берілісте комбайндарды тіркеп сүйретуге болады ма?

85. Каким образом можно устранить забивание молотильного
аппарата?
86. По какой причине происходит быстрый подъем и опускание
мотовила?
87. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна СК-5 в моточасах?
88. Каким должен быть нормальный прогиб рабочей ветви цепных
приводов корнеразборников и подкапывающих вилок самоходных
корнеуборочных машин РКС-6 при нажатии с усилием 4-5 кгс?
89. До какого предела обеспечивают давление по концам переднего
бруса жатки путем натяжения уравновешивающих пружин, для копирования
поля корпусом жатки?
90. Каков максимально допустимый уклон при работе и
транспортировке комбайна СК-5?
91. С какой периодичностью проводится проверка и при
необходимости регулировка зазора между концами коромысел и торцами
стержней клапанов самоходной косилки-плющилки Е-303?
92. Каков максимально допустимый уклон при работе и
транспортировке комбайна СК-5?
93. Какова периодичность проведения технического обслуживания
№ 1 комбайна "Енисей" в моточасах?
94. В каком случае масляный бачок воздушного фильтра
кормоуборочного комбайна Е-281С необходимо дозаправить маслом?
95. Каким должен быть зазор между планками ветви плавающего
транспортера комбайна СК-5 в зоне ведомого вала и днища камеры?
96. До какого предела необходимо уменьшить скорость комбайнов
СК-5 при поворотах и разворотах?
97. В каких пределах должен быть свободный ход педали тормоза
кормоуборочного комбайна Е-281С?
98. По какой причине в гидробаке трактора образуется пена?
99. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайна СК-5 в моточасах?
100. Какой должна быть величина сходимости передних колес
самоходной корнеуборочной машины РКС-6?
101. Какого цвета наблюдается дымление при работе двигателя с
загрязненным воздухоочистителем?
102. Допускается ли обгонять движущийся транспорт в ночное
время комбайном?
103. По какой причине коробка переменных передач комбайна
"Енисей" включается с шумом?
104. Какой допускается объем прорывающихся в картер газов при
проверке технического состояния цилиндро-поршневой группы двигателя
Д-240?
105. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайна РКС-6 в моточасах?
106. Каким должен быть прогиб рабочей ветви цепного привода
шнекового транспортера-очистителя самоходной корнеуборочной машины
РКС-6 при нажатии с усилием 4-5 кгс?
107. Какие операции проводятся при ежегодном техническом
осмотре кормоуборочного комбайна Е-281С?

85. Бастыру аппаратының бітелуін қалай жоюға болады?
86. Қалбағайдың тез көтерілуі мен түсуі не себептен болады?
87. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнына № 2 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
88. 4-5 кгк күшпен басқан кезде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының тамырбөлгіштерінің және қазатын айырларының шынжырлы жетегінің жұмыс тармағының қалыпты иілуі қандай болуы тиіс?
89. Дестелегіш тұрқымен танаптың көшірмесін жасау үшін теңдестіретін серіппелерді тарту арқылы дестелегіштің алдыңғы діңгегінің шеттерінде қандай шекке дейін қысым жасайды?
90. СК-5 комбайны жұмыс істегенде және оны тасымалдағанда ең көп рұқсат етілген еңіс қандай?
91. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың күйенте шеттері мен клапандар өзектерінің бүйірлері арасындағы саңылау қандай мерзімділікпен тексеріледі және қажет болса реттеледі?
92. СК-5 комбайны жұмыс істегенде және оны тасымалдағанда ең көп рұқсат етілген еңіс қандай?
93. Мотосағатпен есептегенде "Енисей" комбайнына № 1 техникалық қызмет көрсету мерзімділігі қандай?
94. Е-281С жемшөп жинағыш комбайнының ауа сүзгісінің май күбішесіне қандай жағдайда үстемелеп май құю қажет?
95. СК-5 комбайнының қалқымалы тасымалдағышы тармағының тақтайшалары арасында жетектегі білік пен камера түбі аумағында саңылау қандай болуы тиіс?
96. Бұрылыстар мен айналымдарда СК-5 комбайнының жылдамдығын қай шекке дейін азайту қажет?
97. Е-281С жемшөп жинағыш комбайнының тежеуіш басқышының бос жүрісі қандай шектерде болуы тиіс?
98. Не себептен трактордың гидробагында көбік пайда болады?
99. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнына № 1 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
100. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының алдыңғы дөңгелектерінің қиылысу шамасы қандай болуы тиіс?
101. Қозғалтқыш ластанған ауа тазартқышпен жұмыс істегенде қандай түтіндеу түсі байқалады?
102. Жүріп келе жатқан көлікті түнгі уақытта комбайнмен озуға бола ма?
103. Не себептен "Енисей" комбайнының берілістер қорабы шумен қосылады?
104. Д-240 қозғалтқышының цилиндрлік-поршеньдік тобының техникалық ахуалын тексергенде картерге өтетін газдардың көлемі қандай болуы тиіс?
105. Мотосағатпен есептегенде РКС-6 комбайнына № 1 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
106. 4-5 кгк күшпен басқан кезде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының иірмекті тасымалдағыш-тазалағышының шынжыр жетегінің жұмысшы тармағының иілуі қандай болуы тиіс?
107. Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын жыл сайынғы техникалық байқау кезінде қандай операциялар жүргізіледі?

108. Менее какой ширины продольных и поперечных прокосов
категорически запрещается начинать уборку хлеба?
109. На сколько оборотов отпускаются гайки стяжных болтов
сжимающих пружин до соприкосновения витков, если отсутствуют
приспособления, которые позволяют контролировать момент пробуксовки
фрикционных муфт на самоходных комбайнах?
110. Каким должно быть начальное давление впрыска топлива
форсункой двигателя самоходной косилки-плющилки Е-303?
111. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайнов в моточасах?
112. Каким должен быть прогиб рабочей ветви цепного привода
продольного и погрузочного транспортеров самоходной корнеуборочной
машин РКС-6 при нажатии с усилием 4-5 кгс?
113. Какого цвета наблюдается дымление при избытке масла в
картере двигателя?
114. Каким должен быть интервал между комбайнами при движении в
колонне?
115. Что является причиной большого хода педали тормоза (до
упора в пол) комбайна СК-5?
116. Каким должен быть зазор между контактами прерывателя
магнето пускового двигателя ПД-10У?
117. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
кормоуборочного комбайна Е-281С в часах?
118. Какой должна быть величина сходимости направляющих колес
кормоуборочного комбайна Е-281С?
119. По какой причине при работе комбайна "Енисей" наблюдается
замедленный подъем жатки?
120. Каков максимально допустимый уклон при работе и
транспортировке комбайна СК-5?
121. Какие действия следует выполнять ежемесячно с коробкой
передач при хранении комбайна СК-5?
122. Какой должна быть величина предельного разряжения в
воздухоочистителе двигателя СМД-18К, проверяемого
мановакуумметрическим прибором?
123. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2 комбайна СК-5 в моточасах?
124. На каком расстоянии от вершины стеблей планка мотовила
должна касаться стеблей при уборке прямостоячих культур со стеблями
выше 80 см?
125. Чем регулируют на комбайне СК-5 натяжение ремня привода
жатки?
126. Какова максимально допустимая скорость движения по дорогам
самоходной косилки-плющилки Е-303?
127. Какой должна быть величина крутящего момента, передаваемая
предохранительной муфтой валу бича самоходной корнеуборочной машины
РКС-6?
128. По какой причине затруднен поворот колеса комбайна СК-5 в
одну из сторон?
130. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна СК-5 в моточасах?
131. Какого цвета наблюдается дымление работающего двигателя
при попадании масла в камеру сгорания?

108. Бойлық және көлденең шалғы жолдарының ені қандайдан аз болғанда егін орағын бастауға үзілді-кесілді тыйым салынады?
109. Өздігінен жүретін комбайндарда үйкеліс жалғастырғыштарының тығылып қалу сәтін бақылауға мүмкіндік беретін құралдар болмаса, орамдарының жанасуына дейін қысатын серіппелердің тарту болтарының гайкалары неше айналымға босатылады?
110. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқышты қозғалтқышы форсункасының жанармайды бүркудің бастапқы қысымы қандай болуы тиіс?
111. Мотосағатпен есептегенде комбайндарда № 2 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
112. 4-5 кгк күшпен басқан кезде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының бойлық және тиегіш тасымалдағышының шынжыр жетегінің жұмысшы тармағының иілуі қандай болуы тиіс?
113. Қозғалтқыш картерінде май көп болса қандай түтіндеу түсі байқалады?
114. Колоннада қозғалғанда комбайндар арасындағы қашықтық қандай болуы тиіс?
115. СК-5 комбайнының тежеуіш басқышының үлкен жүрісінің (еденге тірелгенше) себебі не?
116. ПД-10У магнето қосу қозғалтқышы үзгішінің түйіспелері арасында қандай саңылау болуы тиіс?
117. Сағатпен есептегенде Е-281С жемшөп жинағыш комбайнында № 2 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
118. Е-281С жемшөп жинағыш комбайнының бағыттағыш дөңгелектерінің қиылысу шамасы қандай болуы тиіс?
119. Не себептен "Енисей" комбайны жұмыс істеп тұрған кезде дестелегіштің баяу көтерілуі байқалады?
120. СК-5 комбайны жұмыс істегенде және оны тасымалдағанда ең көп рұқсат етілген еңіс қандай?
121. СК-5 комбайнын сақтаған кезде ай сайын беріліс қорабымен қандай әрекеттер жасау қажет?
122. СМД-18К қозғалтқышының ауа тазартқышында мановакуумметриялық аспаппен тексерілетін шекті сиретілу шамасы қандай болуы тиіс ?
123. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнына № 2 техникалық байқау жүргізу мерзімділігі қандай?
124. Сабақтары 80 см-ден биік тік тұратын дақылдарды жинау кезінде қалбағай тақтайшасы сабақтар басынан қандай қашықтықта сабақтарға жанасуы тиіс?
125. СК-5 комбайнында дестелегіш жетегі белдігінің керілуін немен реттейді?
126. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың ең жоғары рұқсат етілген жолмен жүру жылдамдығы қандай?
127. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының ұру білігіне сақтандырғыш жалғастырғышпен берілетін айналдыру моментінің шамасы қандай болу тиіс?
128. СК-5 комбайндағы жақтардың біріне дөңгелектердің қиын бұрылу себебін көрсетіңіз?
130. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнын № 2 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
131. Жану камерасына май түскенде жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштың қандай түсті түтіні байқалады?

132. По какой из причин стартер не проворачивает коленчатый вал
дизеля или поворачивает медленно?
133. Назовите виды движения при работе на самоходной
косилке-плющилке Е-303 под линиями электропередачи.
134. Какая должна быть величина зазора между торцами стержней
клапанов и бойками коромысел на холодном дизеле кормоуборочного
комбайна Е-281С для впускных и выпускных клапанов?
135. Какая должна быть максимальная глубина хода
копиррыхлителей самоходной корнеуборочной машины РКС-6?
136. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна РКС-6 в моточасах?
137. Какие мероприятия проводятся при сезонном техническом
осмотре кормоуборочного комбайна Е-281С?
138. По какой причине происходит полное выделение зерна из
колоса или метелки (недомолот)?
139. При каком минимальном расстоянии разрешается выход из
кабины самоходной косилки-плющилки Е-303, работающей под линией
электропередачи при опущении жатки?
140. На сколько оборотов отпускают гайки стяжных болтов,
сжимающих до соприкосновения витков, если отсутствуют приспособления,
которые позволяют контролировать момент пробуксовки кулачковых муфт?
141. На какую величину расстояние между перьями соседних
копиррыхлителей самоходной корнеуборочной машины РКС-6 должно быть
больше среднего диаметра корней?
142. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
самоходной корнеуборочной машины РКС-6 в моточасах?
143. Каким должен быть зазор между упором наклонной камеры и
верхним поясом корпуса жатки у комбайна СК-5?
144. По какой причине забиваются шнеки и элеваторы молотилки
комбайна "Енисей"?
145. На какой передаче разрешается движение самоходной
косилки-плющилки Е-303 под гору с поднятой жаткой при уклоне свыше
8%?
146. Каким должен быть зазор между головками болтов
уравнительного рычага и колпачками пружин муфты сцепления двигателя
СМД-18К?
147. Какая должна быть глубина хода носков выкапывающих вилок
самоходной корнеуборочной машины РКС-6?
148. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна РКС-6 в моточасах?
149. Каким должно быть давление воздуха в шинах правого
ведущего колеса самоходной корнеуборочной машины РКС-6?
150. Каким должен быть зазор между упором наклонной камеры и
верхним поясом корпуса жатки у комбайна СК-5?
151. На какой передаче разрешается движение самоходной
косилки-плющилки Е-303 под гору с поднятой жаткой при уклоне свыше
15%?

132. Қандай себептен стартер дизельдің иін білігі бұрылмайды немесе баяу бұрылады?
133. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыш электр жеткізу желісі астында жұмыс істеу кезіндегі қозғалу түрлерін атаңыз?
134. Кіргізу және шығару клапандары үшін Е-281С жемшөп жинағыш комбайнының салқын дизелінде клапандардың стержень ұштары мен иіндердің бойектері арасындағы саңылаудың шамасы қандай?
135. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының копирқопсытқыш жүрісінің ең көп тереңділігі қандай болу тиіс?
136. Мотосағатпен есептегенде РКС-6 комбайнын № 2 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
137. Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын маусымдық техникалық байқау кезінде қандай іс-шаралар өткізіледі?
138. Масақтан немесе шашақгүлден дән неліктен толық бөлінеді?
139. Дестелегіш түсірілгенде электр беру желісінің астында жұмыс істеп тұрған Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың кабинасынан қандай аралықта шығуға болады?
140. Жұдырықшалы жалғастырғыштардың тығылу сәтін бақылауға мүмкіндік жасайтын қондырғылар болмағанда, серіппелерді орамдарының жанасуына дейін қысатын тарту болттарының гайкалары неше айналымға ағытылады?
141. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының көршілес копир-қопсытқыштарының қалақшалар арасындағы аралық тамырлардың орташа диаметрінен қандай шамаға үлкен болу тиіс?
142. Мотосағатпен есептегенде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасын № 1 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
143. СК-5 комбайнның дестелегіш тұрқының жоғары белдеуі мен көлбеу камераның тірегі арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
144. "Енисей" комбайнының бастырғыш шнектері мен элеваторлары неліктен бітеліп қалады?
145. 8%-дан артық еңістікте көтеріліп тұрған дестелегішпен Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқышқа өрге қандай берілісте қозғалуға болады?
146. СМД-18К қозғалтқышының теңестіру иінтірегінің болттар қалпағы мен ілінісу жалғастырғышы серіппелері қалпақшасы арасындағы саңылау қандай болуы тиіс?
147. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының қазу айыр ұштықтарының жүріс тереңдігі қандай болуы тиіс?
148. Мотосағатпен есептегенде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасын № 2 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
149. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының жетекші оң дөңгелегінің шиналарында ауа қысымы қандай болу тиіс?
150. СК-5 комбайн дестелегішінің жоғары белдеуі мен көлбеу камераның тірегі арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
151. 15 %-дан артық еңістікте көтеріліп тұрған дестелегішпен Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш шалғысына өрге қарай қандай берілісте қозғалуға болады?

152. По какой причине забиваются соломотряс, грохот и очистка?
153. По какой причине тяговое реле комбайна СК-5 включает и
сразу же выключает стартер?
154. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайна СК-5 в моточасах?
155. Каким должно быть давление воздуха в шинах левого ведущего
колеса самоходной корнеуборочной машины РКС-6?
156. С помощью чего регулируется перекос жатки комбайна СК-5
относительно молотилки?
157. При проведении работ с открытым огнем (сварка) топливный
бак самоходной косилки-плющилки Е-303 следует снять или заполнить его
азотом, либо углекислым газом, водой, какое должно быть при этом
расстояние от свариваемых деталей до топливного бака?
158. Каким должен быть зазор между наружными плоскостями ролика
и кулачного диска автомата выгрузки копнителя у комбайна "Енисей"?
159. Как правильно прокачать гидравлическую систему комбайна
СК-5?
160. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна СК-5 в моточасах?
161. На какое расстояние по горизонтали вал мотовила должен
выходить вперед за спинку ножа при уборке прямостоящих культур со
стеблем выше 80 см?
162. Каким должен быть прогиб ведущей ветви ремня от верхнего
вала комбайна СК-5 и наклонной камеры на вал контпривода жатки?
163. При каком расстоянии до линии электропередачи
не разрешается проводить ремонт самоходной косилки-плющилки Е-303?
164. С какой периодичностью осуществляется проверка и при
необходимости регулировка свободного хода рулевого колеса самоходной
корнеуборочной машины РКС-6 в моточасах?
165. Каким является угол опережения до верхней мертвой точки
начала подачи топлива у двигателя СМД-22А?
166. Какой вид технического осмотра необходимо провести при
наработке комбайном СК-5 180 моточасов?
167. На каком расстоянии должен располагаться впереди спинки
ножа вал мотовила при уборке средне- и короткостебельных культур?
168. Каким должен быть прогиб ременной передачи привода
главного контр привода комбайна СК-5 при нажатии с усилием 4,0 кгс?
169. Что во что следует заливать во избежание ожогов при
приготовлении электролита?
170. С какой периодичностью осуществляется проверка и при
необходимости регулировка зазора между отжимными рычагами и выжимным
подшипником отводки муфты сцепления самоходной корнеуборочной машины
РКС-6 в моточасах?
171. Какой длине шкива соответствует один градус поворота
коленчатого вала двигателя СМД-17КН?
172. Какой вид технического осмотра необходимо провести при
наработке комбайном СК-5 240 моточасов?

152. Сабан сілкігіш, елек және тазалау неге бітеліп қалады?
153. СК-5 комбайнының тарту релесі неліктен стартерді қосады да, сол сәтте оны сөндіреді?
154. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнын № 1 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
155. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының жетекші сол дөңгелегінің шиналарында ауа қысымы қандай болу тиіс?
156. СК-5 комбайн дестелегішінің бастырғышқа қарағанда қисаюы немен реттеледі?
157. Ашық отпен (дәнекерлеу) жұмыс істегенде Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш шөп шақыштың жанармай багын алған немесе оны азотпен, көмірқышқыл газымен, сумен толтырған жөн, бұл кезде жанармай багына дейінгі дәнекерленетін бөліктер арасында арақашықтық қандай болу тиіс?
158. "Енисей" комбайнынан шөмелерді түсіру автоматтың жұдырықша дискі мен роликтің сыртқы беттері арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
159. СК-5 комбайнының гидравликалық жүйесін қалай дұрыс айдауға болады?
160. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнын № 2 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
161. Сабағы 80 см жоғары тік тұрған дақылдарды жинағанда мотайыр білігі пышақ белінің алдына қандай тік аралыққа шығуы тиіс?
162. СК-5 комбайнының жоғары білігі мен көлбеу камерасынан дестелегіштің қарсы жетегіне белдіктің жетекші тармағының майысуы қандай болу тиіс?
163. Электр жеткізу желісінен қандай қашықта Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш шалғының жөндеуін жүргізуге болмайды?
164. Мотосағатпен есептегенде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының руль дөңгелегінің бос жүрісі қандай кезеңділікте тексеріледі және қажет болса реттеледі?
165. СМД-22А қозғалтқышында жанармай беруді бастаудан жоғарғы өлі нүктеге дейінгі озу бұрышы қандай болады?
166. СК-5 комбайны 180 мотосағат істегенде оны техникалық байқаудың қай түрінін өткізу керек?
167. Орташа және қысқа дақылдарды жинағанда мотоайыр білігі пышақ белінің алдында қандай қашықта орналасу тиіс?
168. 4,0 кгс күшпен басқанда СК-5 комбайнының бас контржетегінің белдікті берілісінің иілу қандай болуы тиіс?
169. Электролитті дайындау кезінде күйікке жол бермеу үшін нені неге құю керек?
170. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының ілініс жалғастырғышының бұрмасының қысу иінтіректерімен қысу подшипниктері арасындағы саңылауды тексеру және қажетті жағдайда реттеу мотосағатпен есептегенде қандай кезеңділікте өткізіледі?
171. СМД-17КН қозғалтқышы иінді білігінің бір градус бұрылуы тегершіктің қандай ұзындығына сәйкес болады?
172. СК-5 комбайны 240 мотосағат істегенде техникалық байқаудың қандай түрінен өтуі қажет?

173. Каким должен быть минимальный зазор между концами граблин
и пальцами режущего аппарата комбайна СК-5?
174. Какая марка масла применяется в гидросистеме комбайна СК-5
при температуре окружающего воздуха выше 10 0С?
175. Каким видом и длиной разрешается буксировка комбайнов?
176. К чему приводит увеличение зазора между клапанами и
коромыслом?
177. На какое давление открытия регулируют предохранительные
клапаны гидросистемы комбайна СК-5?
178. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайнов в моточасах?
179. Каким должен быть зазор на входе молотильного аппарата у
комбайна СК-5 при уборке пшеницы?
180. По какой причине двигатель СМД-22А идет "вразнос"?
181. Через сколько часов работы следует обязательно производить
подтяжку гаек крепления вариатора скорости?
182. По какой причине может происходить сгруживание вороха на
трясной доске грохота комбайна СК-5?
183. На какое давление открытия регулируют предохранительные
клапаны гидросистемы комбайна СК-5?
184. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайна СК-5 в моточас?
185. Какова нормальная величина схождения передних колес
самоходной косилки-плющилки Е-303?
186. Что является причиной неисправности двигателя СМД-17 при
наблюдении дымления белого цвета?
187. Какую помощь необходимо оказать пострадавшему при
артериальном кровотечении?
188. Каким должен быть минимальный свободный ход педали муфты
сцепления самоходной корнеуборочной машины РКС-6?
189. Какой допускается объем прорывающихся в картер газов при
проверке технического состояния шатунно-поршневой группы двигателя
СМД-18К?
190. Какова периодичность технического осмотра № 2 комбайна
СК-5 в моточасах?
191. Какой должен быть зазор между гребенками транспортера
наклонной камеры и днищем в месте расположения нижнего вала комбайна
"Енисей"?
192. Вследствие чего выбрасываются масло и пена через сапун или
заливную горловину?
193. Какого напряжения допускается применение переносных ламп
при проведении технического обслуживания?
194. С какой периодичностью полностью разбирают и промывают
фильтр тонкой очистки топлива двигателя СМД-16К?
195. Какова длина дуги между метками на шкиве коленчатого вала
СМД-18К, соответствующая номинальной величине угла начала подачи
топлива?
196. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
самоходной косилки-плющилки Е-303 в моточасах?
197. Какой должен быть зазор между спиралями шнека и днищем
жатки комбайна "Енисей"?

173. СК-5 комбайнының тырнауыш шеттері мен кесу аппаратының сақиналары арасында ең аз саңылау қандай болу тиіс?
174. Қоршаған ауаның температурасы 100С жоғары болғанда СК-5 комбайнының гидрожүйесінде майдың қай түрі қолданылады?
175. Комбайнды қандай құрылым түрі мен ұзындығында сүйретуге болады?
176. Клапандар мен иін арасындағы саңылаудың үлкейуі нені туындатады?
177. СК-5 комбайны гидрожүйесінің сақтандырғыш клапандары ашылудың қай қысымында реттейді?
178. Мотосағатпен есептегенде комбайндардың № 1 техникалық байқаудан өту кезеңділігі қандай?
179. Бидай жинағанда СК-5 комбайнындағы бастырғыш апппараттың кіру саңылауы қандай болу тиіс?
180. Қай себептен СМД-22А қозғалтқыш өздігінен тоқтамастан жұмыс істейді?
181. Неше сағат жұмыстан кейін жылдамдық вариаторының бекітпе гайкаларын бұрап тарту қажет?
182. СК-5 комбайнында елек жұлқылау ағашындағы топанның түсірілу себебін атаңыз?
183. СК-5 комбайн гидрожүйесінің сақтандырғыш клапандары ашылудың қай қысымында реттейді?
184. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнын № 1 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
185. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың алдыңғы дөңгелектерінің қалыпты қиылысу шамасы қандай?
186. СМД-17 қозғалтқышынан ақ түсті түтін байқаланғанда ақаудың себебі неде?
187. Артериалық қан ағыс кезінде зардап шегушіге көрсетілетін көмек қандай?
188. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының ілініс жалғастырғышының басқашының ең аз еркін жүрісі қандай болу тиіс?
189. СМД-18К қозғалтқыштағы бұлғақ-поршеньді топтың техникалық жағдайы тексерілгенде картерге өтетін газдардың қандай көлеміне рұқсат берілген?
190. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнын № 2 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
191. "Енисей" комбайнының төменгі білік орналасқан жеріндегі көлбеу камерасының тарақтары мен түп арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
192. Неліктен май мен көбік сапун мен құйылатын мойыннан шығады?
193. Техникалық қызмет көрсеткенде тасымалдау шамдарының қандай кернеуін қолдануға болады?
194. СМД-16К қозғалтқышының жанармайдың жіңішке тазалау сүзгісін толық бөлшектеп оны тазартып жуудың кезеңділігі қандай?
195. СМД-18К қозғалтқышының жанар май бүрку бұрышының номиналды мәніне сәйкес келетін иінді білік тегершігіндегі белгілері арасындағы доға ұзындығының шамасы неге тең?
196. Мотосағатпен есептегенде Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың № 1 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
197. "Енисей" комбайндың шнек шиыршық сымы мен дестелегіш түбі арасындағы саңылау қандай болу тиіс?

198. По какой причине вариатор скорости комбайна СК-5 имеет
ограниченное перемещение вверх и вниз?
199. Какую помощь необходимо оказать пострадавшему при венозном
кровотечении?
200. Назовите продолжительность проварки цепи в масле
(температура 90 0С).
201. На какую величину не должно превышать разряжение между
цилиндрами двигателя СМД-18К?
202. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
самоходной косилки-плющилки Е-303 в моточасах?
203. Каким должен быть зазор между вкладышами пальцев и
сегментами в передней части комбайна "Енисей"?
204. Как поступить при сборке комбайна, если новый приводной
ремень трудно надеть?
205. Какая доврачебная помощь оказывается пострадавшему при
термическом ожоге 1 степени?
206. В каком состоянии должны быть пружины натяжных
уравновешивающих устройств и предохранительных муфт при установке
комбайнов "Енисей" на хранение?
207. По какой причине вариатор скорости комбайна СК-5 не
перемещается вверх и вниз?
208. Какое количество номерных технических осмотров
предусмотрено для кормоуборочного комбайна Е-281С?
209. Каков допустимый зазор между прижимной и сегментом
режущего аппарата жатки комбайна СК-5?
210. Что является признаком полной смазки щечек соединительного
звена ножа?
211. Какова максимальная продолжительность наложения жгута во
избежание омертвления конечности?
212. Через какой период при хранении комбайна СК-5 следует
проворачивать коленчатый вал двигателя на несколько оборотов?
213. Назовите причину неисправности комбайна "Енисей", если не
работают все рабочие органы гидросистемы.
214. Какова продолжительность проведения технического осмотра
№ 1 кормоуборочного комбайна Е-281С в моточасах?
215. Какое должно быть номинальное давление воздуха в шинах
ведущих колес самоходной косилки-плющилки Е-303?
216. Что необходимо сделать с местом поражения при попадании
серной кислоты на кожу?
217. Что необходимо сделать с шарнирными соединениями
(соединения оси) перед сборкой?
218. Через какой период, при хранении комбайна СК-5, до 20 раз
включают золотниковый распределитель?
219. По какой причине наблюдается сильный нагрев масла в
гидросистеме комбайна "Енисей"?
220. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна "Енисей" в моточасах?
221. Какое должно быть давление башмаков жатки КВН-6 на почву
при регулировке пружины механизма уравновешивания жатки?
222. С какой периодичность технического осмотра требуется
производить проверку и регулировку параллельности шнека и положения
пальцев относительно днища жатки комбайна "Нива"?
223. Каким должен быть интервал между комбайнами при движении
их в колонне на спусках или подъемах?

198. СК-5 комбайнының жылдамдық вариаторының төмен жоғары ығысуының шектеулінің себебі неде?
199. Тамырдан жарақаттанған зардап шегушіге қандай жәрдем көрсету керек?
200. Шынжырды майда қайнату уақытын атаңыз (температура 900С)
201. СМД-18К қозғалтқышының цилиндрлер арасындағы қысым айырмашылығы қандай мәннен аспауы керек?
202. Мотосағатпен есептегенде Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқышын № 2 техникалық байқаудан өткізу мерзімділігі қандай?
203. "Енисей" комбайнының саусақтар төсемелері мен сегменттер арасындағы саңылау мәні қандай?
204. Комбайнды жинағанда жаңа жетек белдігі қиын кигізілсе, не істеу керек?
205. 1-ші дәрежелі термиялық күйік алған зардап шегушіге кандай алғашқы көмек көрсетіледі?
206. "Енисей" комбайндарын сақтауға қойғанда сақтандыру жалғастырғыштарымен теңестіру қондырғылары серіппелері қандай жағдайда болу керек?
207. Неліктен СК-5 комбайнының жылдамдық вариаторы жоғары немесе төмен қозғалмайды?
208. Е-282С мал азығын жинау комбайны үшін неше номерлік техникалық байқау қарастырылған?
209. СК-5 комбайнының дестелегішінің кесу аппаратының сегменті мен батырма арасындағы рұқсат берілген саңылау қандай?
210. Пышақтың қосу буын жақтаушаларының толық майлану белгілері қандай?
211. Саусақ ұштарының жансыздануын болдырмау үшін бұрауды жарақатқа салудың ең ұзақ мерзімі?
212. СК-5 комбайнын сақтағанда қозғалтқыштың иінді білігін қандай уақытта бірнеше айналымға бұрау керек?
213. "Енисей" комбайнының гидрожүйесінің барлық жұмыс органдары істемегенде, ақаудың себебі неде?
214. Мотосағатпен есептегенде Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын № 1 техникалық байқаудан өткізу ұзақтылығы қандай?
215. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың жетекші дөңгелектерінің шиналарында номиналды ауа қысымы қандай болу тиіс?
216. Күкірт қышқылы адам терісіне тигенде не істеу керек?
217. Жинау алдында топсалы қосылыстарға (білік қосылуы) не істеу керек?
218. СК-5 комбайнын сақтағанда золотникті таратқышты 20 рет ке дейін кашан қосады?
219. "Енисей" комбайны гидрожүйедегі май неліктен қатты қызады?
220. Мотосағатпен есептегенде "Енисей" комбайнын № 2 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
221. КВН-6 дестелегішінің теңестіру механизмі серіппесін реттегенде тіреулердің топыраққа қысым мөлшері қандай?
222. "Нива" комбайнының дестелегіш түбіне салыстырмалы шнек паралельдігінің және саусақ жағдайларын тексеру мен реттеуін жүргізуге техникалық байқау мерзімділігі қандай?
223. Ылдилар мен өрлерде колоннада қозғалатын комбайндар арасында ара қашықтық қандай болу тиіс?

224. Какой должна быть величина крутящего момента, передаваемая
предохранительной муфтой промежуточного вала привода шнекового
транспортера-очистителя самоходной корнеуборочной машины РКС-6?
225. По какой причине жатка поднимается медленно или совсем не
поднимается?
226. Какова периодичность проведения технического осмотра № 3
кормоуборочного комбайна Е-281С в часах?
227. Какое должно быть номинальное давление воздуха в шинах
ведущих колес самоходной косилки-плющилки Е-303?
228. По какой причине при работе комбайна СК-5 мотовило не
подводит стебли к режущему аппарату?
229. Допускается ли буксировка комбайна с включенной передачей?
230. С какой периодичность проводится проверка и при
необходимости регулировка зазора между бойками коромысел и торцами
стержней клапанов самоходной косилки-плющилки Е-303?
231. По какой причине в гидробаке образуется пена?
232. Какова периодичность проведения технического осмотра № 4
кормоуборочного комбайна Е-281С в моточасах?
233. Какое должно быть номинальное давление воздуха в шинах
управляемых колес самоходной косилки-плющилки Е-303?
234. Назовите возможную причину неисправности, если
проворачивается коленвал на полный оборот.
235. До какого предела необходимо уменьшить скорость комбайна
СК-5 при поворотах и разворотах?
236. На сколько оборотов отпускают гайки стяжных болтов,
сжимающих пружин до соприкосновения витков, если отсутствуют
приспособления, которые позволяют контролировать момент пробуксовки
фрикционных муфт?
237. Через сколько часов работы необходимо разбирать фильтр
гидросистемы комбайна СК-5?
238. Какова периодичность проведения технического осмотра № 5
кормоуборочного комбайна Е-281С в часах?
239. Каким максимальным является отклонение щечек ножа в
крайних положениях при регулировке коромысел комбайна СК-5?
240. Какой должна длина пружины при нормальном натяжении
транспортера наклонной камеры комбайна "Енисей"?
241. Какова минимальная ширина продольных и поперечных
прокосов, при которой категорически запрещается начинать уборку
хлебов?
242. Каким должен быть зазор между коромыслами и торцами
стержней всасывающих клапанов на холодном двигателе СМД-18К комбайна
"Нива"?
243. По какой причине при работе самоходной косилки-плющилки
Е-303 наблюдается чрезмерно замедленное действие цилиндров подъема
жатки?
244. Какова периодичность проведения технического осмотра № 6
кормоуборочного комбайна Е-281С в моточасах?
245. Каким должен быть прогиб ведомой ветви самоходной
косилки-плющилки Е-303 при проверке натяжения ремней с усилием 4 кгс?

224. РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасының шнек тасығыш-тазартқыш жетегінің аралық білігінің сақтандырғыш жалғастырғышымен берілетін айналдыру моментінің шамасы қандай болуы тиіс?
225. Неліктен дестелегіш баяу көтеріледі немесе көтерілмейді?
226. Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын № 3 техникалық байқаудан өткізу мерзімділігі сағатпен есептегенде қандай?
227. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың жетекші дөңгелектерінің шиналарында номиналды ауа қысымы қандай болу тиіс?
228. Неліктен СК-5 комбайны жұмыс істегенде мотоайыр сабақтарды кесу аппаратына жеткізбейді?
229. Берілісі қосылып тұрған комбайнды сүйретуге болады ма?
230. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың клапан стерженьдерінің ұшы мен иін бойетері арасындағы саңылауды тексеру және қажет болса реттеу қандай кезеңділікте өткізіледі?
231. Гидробакта көбік не себептен пайда болады?
232. Мотосағатпен есептегенде Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын № 4 техникалық байқаудан өткізу мерзімділігі қандай?
233. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың басқару дөңгелектері шиналарындағы номиналды ауа қысымы қандай болуы тиіс?
234. Иінді білік толық айналымға бұрылса, ақаулықтың мүмкін болатын себебі қандай?
235. Бұрылыстарда және айналымда СК-5 комбайнының жылдамдығын қандай шамаға дейін төмендету керек?
236. Үйкеліс жалғастырғышын тоқтап қалу кезін бақылауға көмектесетін құрылғылар болмағанда, серіппелерді орамдардың түйсуіне дейін қысатын тарту болттарының гайкаларын неше айналымға босатады?
237. Неше сағат жұмыстан кейін СК-5 комбайнының гидрожүйе сүзгісін бөлшектеу керек?
238. Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын № 5 техникалық байқаудан өткізу мерзімділігі сағатпен есептегенде қандай?
239. СК-5 комбайнының иіндерін реттегенде пышақтың шет жағдайларындағы жақтауша ауытқуы қандай болады?
240. "Енисей" комбайнының көлбеу камерасының транспортерін қалыпты кергенде серіппе ұзындығы қандай болу тиіс?
241. Бидайды жинауды бастауға рұқсат етпейтін бойлық және көлденең орымдардың ең қысқа ені қандай?
242. "Нива" комбайнының СМД-18К қозғалтқышының салқын күйінде сору клапандарының стерженьдерінің шеті мен иін арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
243. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың жұмысында дестелегішті көтеру цилиндрінің тым баяу әрекеті қандай себептен байқалады?
244. Мотосағатпен есептегенде Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын № 6 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
245. 4 кгк белдіктердің тартуын тексеру кезінде Е-303 жаныштағыш шалғының жетекші бұтағының майысуы қандай болуы тиіс?

246. Какого цвета наблюдается дымление работающего двигателя
самоходной косилки-плющилки Е-303 при недостаточной подаче воздуха?
247. Каким должен быть интервал между комбайнами при движении
их в колонне?
248. Каким должен быть просвет между колесами и площадкой при
установке комбайна на подставку?
249. Чем следует пользоваться для регулировки натяжных пружин
уравновешивающих устройств и предохранительных муфт при снятии
комбайнов с хранения?
250. Какова периодичность проведения технического осмотра № 7
кормоуборочного комбайна Е-281С в моточасах?
251. Каким должен быть прогиб ведомой ветви посередине цепи
самоходной косилки-плющилки Е-303 при проверке натяжения цепей с
усилием 15-18 кгс?
252. По какой причине дымит двигатель кормоуборочного комбайна
Е-281С, если он работает устойчиво, но не развивает полной мощности?
253. Каким должен быть интервал между комбайнами при движении в
колонне на спусках или подъемах?
254. С какой периодичностью разбирают и промывают фильтр тонкой
очистки топлива двигателя СМД-17К?
255. По какой причине рулевое колесо комбайна "Енисей"
вращается в обе стороны без усилия, управляемые колеса при этом не
поворачиваются?
256. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайна "Нива"?
257. Каким должен быть минимальный зазор между концами граблин
и пальцами режущего аппарата комбайна СК-5?
258. Каким должен быть зазор между коромыслами и торцами
стержней всасывающих клапанов на холодном двигателе СМД-18К комбайна
"Нива"?
259. По какой причине может происходить сгруживание вороха на
стрясной доске грохота комбайна СК-5?
260. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
самоходной корнеуборочной машины РКС-6 в моточасах?
261. Кто имеет право управлять тракторами типа Т-150К и К-700?
262. Какое буксирное устройство необходимо применять при
буксировке самоходной машины с неисправными двигателем и коробкой
переменных передач?
263. Что нужно сделать, начиная движение, при перевозке людей
на прицепной машине, тележке?
264. Каким образом физическое здоровье водителя влияет на
безопасность дорожного движения?
265. Какие неисправности приводят к загрязнению окружающей
среды?
266. Какие из представленных документов нужно иметь водителю
при выполнении транспортных работ?
267. Когда можно переключаться на повышенную передачу при
пересечении железнодорожного переезда?
268. Можно ли эксплуатировать самоходную машину при неисправном
гидроусилителе руля?
269. Какое подтекание топлива допускается в приборах системы
питания?
270. Каким образом необходимо уложить пострадавшего, если у
него отсутствует или плохо прощупывается пульс, отмечается бледность?

246. Е-303 өздігінен жүретін жаныштағыш-шөп шапқыштың жұмыс істеп тұрған қозғалтқышына ауа жеткілікті мөлшерде берілмегенде қандай түсті түтін байқалады?
247. Колоннада қозғалғанда комбайндардың арақашықтығы қандай болу тиіс?
248. Комбайнды тұғырыққа қойғанда дөңгелектер мен алаң арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
249. Теңестіру қондырғысы және сақтандыру жалғастырғыштарының тарту серіппелерін реттеу үшін не қолданылады?
250. Мотосағатпен есептегенде Е-281С жемшөп жинағыш комбайнын № 7 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
251. Өздігінен жүретін жаныштағыш шалғының шынжыр жетегінің жетектелуші тармағының майысуы 15-18 кгк мен шынжырлардың керуін тексеруде қандай болу тиіс?
252. Не себептен Е-281С жемшөп жинағыш комбайнының қозғалтқышы тұрақты жұмыс істейді, бірақ толық қуатын туындатпайды?
253. Ылдилар мен өрлерде колоннада қозғалатын комбайндар аралығындағы қашықтық қандай болу тиіс?
254. СМД-17К қозғалтқыштың жанармайды жіңішке тазарту сүзгісін қандай кезеңділікте бөлшектейді және жуады?
255. "Енисей" комбайнының рулі екі жаққа да оңай бұрылады, ал басқармалы дөнгелектер бұрылмайтын себебін атаңыз?
256. "Нива" комбайнын № 1 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
257. СК-5 комбайнның тырнауыш шеттері мен кесу аппаратының сақиналары арасында минималды саңылау қандай болу тиіс?
258. "Нива" комбайнының СМД-18К қозғалтқышының салқын күйінде сору клапандар стерженьдерінің шеті мен иін арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
259. СК-5 комбайнында елек жұлқылау ағашындағы сабан түсіп қалу себебін атаңыз?
260. Мотосағатпен есептегенде РКС-6 өздігінен жүретін тамыр-түйнек жинағыш машинасын № 1 техникалық байқаудан өткізу кезеңділігі қандай?
261. Т-150К және К-700 типті тракторларды жүргізу құқығы кімге беріледі?
262. Қозғалтқыш пен берілістер қорабы бұзылған өздігінен жүретін машинаны сүйрету үшін қандай құрылғы қолдану керек?
263. Адамдарды машинада, тіркемеде тасымалдағанда, қозғалысты бастамас бұрын не істеу керек?
264. Жүргізушінің денсаулық жағдайы жол қозғалысының қауіпсіздігіне қалай әсер етеді?
265. Қандай ақаулар қоршаған ортаны ластайды?
266. Көлік жұмыстарын жүргізгенде жүргізушіде қандай құжаттар болу тиіс?
267. Теміржол өтпесін өткенде жоғарытылған беріліске қай кезде ауысуға болады?
268. Өздігінен жүретін машинаны рульдік гидрокүшейткіші бұзылғанда пайдалануға болады ма?
269. Қоректендіру жүйесі приборларында жанармай төгілу рұхсат етіле ме?
270. Пульсі болмаған немесе нашар сезілген, бозарып кеткен зардап шегушіні қалай жатқызу керек?

271. При неправильной регулировке топливной аппаратуры
двигателя какие параметры могут вызвать запрет на эксплуатацию из-за
загрязнения окружающей среды?
272. Что должно срабатывать чуть раньше – тормоза самоходной
машины или прицепа?
273. Какие зазоры допустимы в шарнирах соединительной тяги
рулевого управления?
274. Какова должна быть величина свободного хода педали
рабочего тормоза?
275. Какова максимальная скорость движения самоходной машины с
прицепом по грунтовым дорогам?
276. При каких видах повреждений возможно сидячее или
полусидячее положение при транспортировке пострадавшего?
277. Каким образом обозначается тара, в которой хранят и
перевозят низкозамерзающие охлаждающие жидкости (антифризы), а также
порожняя тара из-под них?
278. На каком уклоне должен удерживать самоходную машину с
прицепом стояночный тормоз?
279. С какой скоростью нужно подъезжать задним ходом для
подсоединения прицепа?
280. Какое расстояние должно быть от проводов до самоходной
машины при проезде под линией 10 кВт?
281. Что нужно сделать после переезда брода?
282. При каких видах повреждений обязательно лежачее положение
при транспортировке пострадавшего?
283. Во что необходимо наливать агрессивные жидкости (кислоты,
жидкие химикаты и др.) при их перевозке?
284. Можно ли на одном мосту устанавливать шины с разным
рисунком протектора?
285. Когда можно переключать диапазоны коробки перемены
передач?
286. В каких случаях на ведущие колҰса одевают цепи?
287. Как исключить наезд прицепа на самоходную тележку при
движении на склоне?
288. Укажите правильную последовательность действий при
оказании первой помощи пострадавшему с открытой раной.
289. Допускается ли эксплуатация самоходной машины при
подтекании масла из гидросистемы?
290. Можно ли входить в кабину самоходной машины в грязной
обуви?
291. При каком уровне шума запрещена эксплуатация самоходных
машин?
292. Что нужно сделать перед троганием с места транспортного
агрегата?
293. С какой скоростью нужно совершать разворот самоходной
машины?
294. Что используют при подъеме самоходной машины для замены
колеса?
295. Какое подтекание топлива допускается в приборах системы
питания?
296. Какие действия работников приводят к травмированию?
297. Чем должен быть оборудован прицеп с грузом, выступающим за
задний габарит более 1 метра, при движении по дорогам общего
пользования?
298. На каком предельном поперечном уклоне допускается работа
самоходной машины?
299. Какова последовательность действий при отсутствии у
пострадавшего сердечной и дыхательной деятельности?
300. Как нужно буксировать самоходную машину при неисправной
гидросистеме поворота?

271. Жанармай аппараты дұрыс реттелмегендіктен, қандай параметлер қоршаған ортаны ластағандықтан қозғалтқышты пайдалануға тыйым салады?
272. Қай тежеу ертерек іске қосылу тиіс машинаныкі ме әлде тіркеменікі ме?
273. Рульдік басқарудың қосу күшінің топсаларында қандай саңылауларға рұқсат берілген?
274. Жұмысшы тежеуіштің еркін жүріс шамасы қандай болу тиіс?
275. Тіркемесімен өздігінен жүретін машинаның топырақ жолдарда қозғалысының ең көп жылдамдығы қандай?
276. Қандай жарақат алған кісіні отырғызып немесе жартылай отырғызып тасымалдайды?
277. Төмен қататын салқындатқыш сұйықтарды (антифриздер) сақтайтын және тасымалдайтын ыдыстар және олардың босатылғандары қалай белгіленеді?
278. Тұрақ тежеуі қандай еңісте машинамен тіркемені ұстап тұруы керек?
279. Тіркемені қосу үшін артқы жүріспен қандай жылдамдықта жақындау қажет?
280. 10 кВ желісінің астынан өткенде өздігінен жүретін машинадан желіге дейін қандай арақашықтық болу тиіс?
281.Өткелден өткеннен кейін не істеу керек?
282. Қандай жарақат түрінде зардап шегушіні міндетті түрде жатқызып тасымалдау қажет?
283. Агрессивті сұйықты (қышқылдар, сұйық химикаттар және тағы басқа) тасымалдағанда оларды қайда құюға болады?
284. Бір оське протекторларының суреттері әртүрлі шиналарды қоюға болады ма?
285. Қай жерде берілістер қорабының диапазондарын ауыстыруға болады?
286. Қандай жағдайларда жетекші дөңгелектерге шынжыр кигізеді?
287. Төмен түскенде тіркеменің өздігінен жүретін арбаны басуын қалай алдын алуға болады?
288. Ашық жарақат алған зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету кезіндегі дұрыс әрекеттер реті қандай?
289. Гидрожүйеден май төгілген кезде өздігінен жүретін машинаны пайдалануға бола ма?
290. Өздігінен жүретін машинаның кабинасына лас аяқ киіммен кіруге бола ма?
291. Шудың қандай деңгейінде өздігінен жүретін машиналарды пайдалануға болмайды?
292. Көлік агрегаты тұратын орнынан жылжу алдында не істеу керек?
293. Өздігінен жүретін машинаға қандай жылдамдықпен кері бұрылуға болады?
294. Дөңгелекті ауыстыру үшін өздігінен жүретін машинаны көтеруге не қолданылады?
295. Қоректендіру жүйесі приборларында жанармайдың төгілуіне рұқсат етіле ме?
296. Жұмысшылардың қандай әрекеттері жарақаттануға себеп болады?
297. Жалпы қолданыстағы жолдарда қозғалғанда артқы габариттен 1 метр асатын жүгі бар тіркеме немен жабдықталу тиіс?
298. Қандай шекті көлденең еңкіштікте өздігінен жүретін машинаға жұмыс істеуге болады?
299. Зардап шегушінің жүрек соғысы және тыныс алуы байқалмаған кездегі әрекеттің реттілігі қандай?
300. Бұрылыстың гидрожүйесінде ақаулар болған өздігінен жүретін машинаны қалай сүйрету керек?

301. Какое расстояние должно быть до провисающего провода линия
передачи 110 кВт ?
302. Укажите правильную последовательность действий при
оказании первой помощи пострадавшему с обмороком.
303. Разрешается ли работа двигателя в закрытом помещении при
техобслуживании самоходной машины?
304. Какое давление должно быть в шинах самоходной машины на
транспортных работах?
305. Можно ли выключить двигатель при движении самоходной
машины накатом под уклон?
306. Какой из перечисленных способов очистки радиатора
запрещен?
307. Какова последовательность действий при трогании самоходной
машины типа К-700 с места?
308. Что нужно сделать при повороте самоходной машины с
прицепом на уклоне?
309. Можно ли использовать вату для остановки кровотечения из
небольшой раны?
310. Какое расстояние должно быть от проезжающей самоходной
машины (или прицепа) до высоковольтного провода?
311. До какой предельной величины можно накачивать шину заднего
колеса?
312. Что необходимо делать при перевозке баллонов со сжатым
газом в прицепе во избежание несчастных случаев?
313. Какой должен быть путь торможения самоходной машины
категории Б с прицепом на сухом асфальте (бетоне) при начальной
скорости 20 км/ч?
314. Какое расстояние должно быть от максимальной точки груза
по высоте до нижних проводов?
315. При каких условиях возможен обгон впереди идущего
транспортного средства?
316. Какая операция обязательно выполняется в пневмосистеме в
зимнее время после приезда с работы на стоянку?
317. Укажите последовательность действий при оказании первой
помощи пострадавшему от обморожения.
318. Какие параметры могут вызвать запрет на эксплуатацию из-за
загрязнения окружающей среды при неправильной регулировке топливной
аппаратуры двигателя?
319. Допускается ли эксплуатация самоходной машины при
неисправных замках двери?
320. Сколько человек можно перевозить в кабине самоходной
машины (кроме водителя)?
321. Что необходимо выполнить перед транспортировкой самоходной
машины на трейлере?
322. При каком режиме эксплуатации необходима комплектация
самоходной машины медицинской аптечкой?
323. Где необходимо проводить наружную мойку самоходных машин?
324. С какого возраста разрешается управление самоходной
машиной, относящейся к категории Б?
325. Какого цвета должны быть фонари заднего хода?
326. Какая скорость движения допускается в сложных дорожных
условиях при движении по дорогам общего пользования самоходной машины
с двумя прицепами?
327. Кто имеет право управлять гусеничными самоходными машинами
с двигателем мощностью свыше 75 л.с.?

301. 110 кВ электр желісінің салбыраған сымына дейін қандай қашықтық болу тиіс?
302. Талып қалған зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету кезіндегі әрекеттердің реттілігі қандай?
303. Өздігінен жүретін машинаға техникалық қызмет көрсетілгенде жабық жайда қозғалтқыштың жұмысына рұқсат еті ле ме?
304. Көлік жұмыстары кезінде өздігінен жүретін машинаның шиналарындағы қысым қандай болу тиіс?
305. Өздігінен жүретін машина еңіске итеріп қозғалған кезде қозғалтқышты сөндіруге бола ма?
306. Радиаторды тазарту тәсілінің қайсысына тыйым салынған?
307. К-700 типті өздігінен жүретін машина орнынан қозғалғанда әрекеттер реті қандай?
308. Өздігінен жүретін машина тіркемемен еңіске бұрылғанда не істеу керек?
309. Кішкентай жарадан қан кетуін тоқтату үшін мақтаны қолдануға бола ма?
310. Өтіп жатқан өздігінен жүретін машинадан (тіркемеден) жоғары вольт сымға дейінгі аралық қандай болу тиіс:
311. Артқы дөңгелектің шинасын қандай шекті қысымға дейін ауамен толтыруға болады?
312. Тіркемеде сығылған газ толтырылған баллондарды тасымалдағанда қайғылы оқиғаларды болдырмау үшін нені істеу керек?
313. Бастапқы жылдамдығы 20 км/сағат құрғақ асфальтта (бетон) қозғалыстағы Б санаттағы өздігінен жүретін машинаның тіркемемен тежеу жолы қандай болу тиіс?
314. Жүктің жоғары нүктесінен төменгі сымдарға дейін биіктік бойынша рұқсат етілген арақашықтық қандай?
315. Қандай жағдайларда алдындағы қозғалыстағы көлік құралын басып озуға болады?
316. Қыс мезгілінде жұмыстан тұраққа келгеннен кейін пневможүйеде қандай әрекет міндетті түрде орындалады?
317. Үсікке шалынған зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету кезіндегі әрекеттер ретін көрсетіңіз.
318. Қозғалтқыштың жанармай аппараты дұрыс реттелмегенде, қандай параметілер қоршаған ортаны ластайтындықтан пайдалануға тыйым салынады?
319. Есік құлыптарында ақаулар бар өздігінен жүретін машинаны пайдалануға болаы ма?
320. Өздігінен жүретін машинаның кабинасында неше адамды (жүргізушіден басқа) тасымалдауға болады?
321. Өздігінен жүретін машинаны трейлермен тасымалдау алдында не істеу керек?
322. Пайдаланудың қай тәртібінде өздігінен жүретін машинаны медициналық дәрі қобдишасымен жабдықтау керек?
323. Өздігінен жүретін машиналарды жууды қайда өткізу керек?
324. Неше жаста бастап Б категориясына жататын өздігінен жүретін машинаны жүргізуге рұқсат беріледі?
325. Артқы жүрістің шамдары қандай түсті болуы тиіс?
326. Қиын жол жағдайларында екі тіркемемен өзі жүретін машина жалпы қолданыстағы жолдарда қозғалғанда, қозғалыс жылдамдығы қандай болуы тиіс?
327. Қуаттылығы 75 а.к. асатын қозғалтқышты шынжыр табанды өздігінен жүретін машиналарды жүргізу құқығы кімге берілген?

328. Допускается ли эксплуатация гусеничной самоходной машины
при подтекании одной-двух капель топлива в минуту из топливопровода?
329. Можно ли подогревать открытым огнем топливопроводы и
поддон дизельного двигателя?
330. Можно ли работать на гусеничной машине с отсутствующими
или неисправными световыми приборами?
331. Какие документы нужно иметь трактористу при выполнении
транспортных работ?
332. Какова причина пробуксовывания тормоза планетарного
механизма гусеничной самоходной машины?
333. Что нужно сделать перед троганием гусеничной самоходной
машины с места?
334. С какого возраста разрешается управление гусеничными
самоходными машинами?
335. Какая максимальная скорость движения гусеничной самоходной
машины?
336. Что запрещено делать во время движения гусеничной
самоходной машины?
337. Какая максимальная глубина преодолеваемого брода для
гусеничной самоходной машины?
338. Почему глохнет от перегрузки двигатель при повороте
гусеничной самоходной машины вокруг заторможенной гусеницы?
339. Можно ли передать управление самоходной машины
постороннему лицу?
340. Каковы предельные углы подъема и спуска гусеничной
самоходной машины?
341. Что нужно сделать перед пуском двигателя?
342. Укажите последовательность действий при оказании первой
помощи пострадавшему с открытой раной.
343. Как классифицируют двигатели по расположению цилиндров?
344. Назовите основные механизмы двигателя.
345. Чем определяется топливная экономичность двигателя?
346. Какие могут быть последствия, если в картер двигателя
налить масло выше уровня?
347. Для чего служит подкачивающий насос?
348. Каково назначение фильтра грубой очистки топлива?
349. Что произойдет с величиной давления масла в масляной
магистрали при засорении сетки маслоприемника?
350. Каково назначение системы охлаждения?
351. Каким образом осуществляется привод водяного насоса и
крыльчатки вентилятора у большинства автотракторных двигателей?
356. В каких случаях запрещается эксплуатация колесных
тракторов?
357. Для чего предназначен рулевой механизм?
358. Каким образом регулируют колею задних колес
универсально-пропашных тракторов?
359. Каким образом регулируют колею передних колес
универсально-пропашных тракторов?
360. Для чего предназначена рабочая тормозная система?
361. Какой путь называют тормозным?
362. Для чего предназначен гидроусилитель рулевого управления?
363. Для чего предназначена раздаточная коробка у тракторов
общего назначения?
364. Какой тип механизма блокировки дифференциала переднего
ведущего моста используется в тракторе МТЗ-102?

328. Жанармай құбырынан минутта бір-екі тамшы аққанда шынжыр табанды өздігінен жүретін машинаны пайдалануға бола ма?
329. Дизель қозғалтқышының жанармай құбырларын және табандығын ашық отпен жылытуға бола ма?
330. Шам құралдары болмаса немесе бұзылса, шынжыр табан машинада жұмыс істеуге болады ма?
331. Көлік жұмыстарын орындағанда тракторист- машинистте қандай құжаттар болуы тиіс?
332. Шынжыр табан өзі жүретін машинадағы планетарлық механизмнің тежеуіші неліктен батып қалады?
333. Шынжыр табанды өздігінен жүретін машинаны орнынан қозғалу алдында не істеу керек?
334. Неше жастан бастап шынжыр табанды өздігінен жүретін машинаны жүргізуге рұқсат беріледі?
335. Шынжыр табанды өздігінен жүретін машинаның ең жоғары қозғалу жылдамдығы қандай?
336. Шынжыр табанды өздігінен жүретін машина қозғалған кезде не істеуге болмайды?
337. Шынжыр табанды өздігінен жүретін машина үшін өтетін өткелдің ең көп тереңдігі қандай?
338. Шынжыр табанды өздігінен жүретін машина тежелген шынжыр табан айналасында бұрылғанда неліктен қозғалтқыш тым жүктеуден өшеді?
339. Өзі жүретін машинаның басқаруын өзге адамға беруге бола ма?
340. Шынжыр табан өзі жүретін машинаның көтерілу және түсуінің шекті бұрыштары қандай?
341. Қозғалтқышты іске қосу алдында не істеу керек?
342. Ашық жарақаты бар зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету кезіндегі әрекеттер ретін көрсетіңіз.
343. Цилиндрлердің орналастыруына қарай қозғалтқыштар қалай жіктеледі?
344. Қозғалтқыштың негізгі механизмдерін атаңыз?
345. Қозғалтқыштың жанармай үнемдеуі немен анықталады?
346. Қозғалтқыштың картеріне май деңгейден жоғары құйылғанда, қандай салдар пайда болады?
347. Қысымдау сорғысы не үшін керек?
348. Жанармайды ірі тазарту сүзгінің қызметі қандай?
349. Май қабылдағыштың торы бітеліп қалса, май магистраліндегі май қысымы қандай болады?
350. Салқындату жүйесінің қызметі қандай?
351. Автотракторлық қозғалтқыштардың көбісінде су сорабы мен желдеткіш қалақшасының жетегі қалай орындалады?
356. Қандай жағдайларда дөңгелекті тракторларды пайдалануға болмайды?
357. Руль механизмінің қызметі қандай?
358. Әмбебап-отамалы тракторлардың артқы дөңгелектерінің із аралығын қалай реттейді?
359. Әмбебап-отамалы тракторлардың алдыңғы дөңгелектерінің із аралығын қалай реттейді?
360. Жұмысшы тежеу жүйесінің қызметі қандай?
361. Қандай жолды тежеу жолы дейді?
362. Рульдік басқарудың гидрокүшейткішінің қызметі қандай?
363. Жалпы қажетке арналған трактордағы таратқыш қораптың қызметі қандай?
364. МТЗ-102 тракторында алдыңғы жетекші ось дифференциалын блокирлеу механизмінің қандай түрі қолданылады?

365. Как включается в работу передний ведущий мост трактора
МТЗ-82?
366. С чем соединен гидроаккумулятор во время работы трактора с
использованием гидроувеличителя сцепного веса?
367. Назовите причину неисправности гидросистемы, если
навешанное на трактор орудие поднимается рывками.
368. Назовите причину неисправности гидросистемы, если
навешанное на трактор орудие опускается быстро (падает).
369. Какой способ регулирования глубины обработки почвы плугом,
навешенным на трактор МТЗ-80, следует применять при работе на
каменистой почве?
370. Что такое позиционное регулирование глубины обработки
почвы?
371. Как реагирует соответствующий датчик системы САРГ при
силовом способе регулирования глубины обработки почвы рабочими
органами сельскохозяйственных машин?
372. Где устанавливается замок автоматической сцепки
сельскохозяйственной машины с трактором?
373. Как подразделяют валы отбора мощности по типу привода?
374. Получает ли вращение зависимый вал отбора мощности
трактора при выключенном сцеплении?
375. Получает ли вращение независимый вал отбора мощности
трактора при выключенном сцеплении?
376. Какие операции технического осмотра выполняются при
подготовке трактора к обкатке?
377. Где и как хранятся аккумуляторные батареи при
кратковременном хранении трактора?
378. Каким должен быть нерабочий период трактора, чтобы его
ставить на кратковременное хранение?
379. Каков допустимый путь торможения трактора МТЗ-80 на ровной
сухой дороге с бетонированным покрытием при скорости движения 20
км/час?
380. Какова максимально допустимая температура охлаждающей
жидкости работающего двигателя Д-240?
381. Какова допустимая крутизна рабочих участков обычных
некрутосклонных тракторов?
382. Какова максимально допустимая скорость движения тракторов
на подъездных путях и проездах?
383. Что необходимо выполнить для предотвращения
самопроизвольного перекатывания трактора при его подъеме домкратом?
384. Каким является нормальное давление масла у прогретого
двигателя Д-240?
385. Каким должно быть давление воздуха в шинах после
установки трактора на подставки для хранения?
386. Каким напряжением допускается пользоваться в переносных
лампах при проведении технических обслуживании?
387. Какова причина, что аккумуляторная батарея "кипит" и
требует частой доливки электролита, а лампа освещения горит с
перекалом?
388. Какая доврачебная помощь оказывается пострадавшему при
ожоге I степени?
389. Какова должна быть продолжительность наложения жгута,
чтобы не произошло омертвления конечности тела?
390. По какой причине не включается стартер, напряжение на
вольтметре и сила тока на амперметре равна нулю?

365. МТЗ-82 тракторының алдыңғы жетекші осі жұмысқа қалай қосылады?
366. Тракторда ілініс салмағының гидроүлкейткішін пайдалануында, гидроаккумулятор немен жалғанған?
367. Тракторға асылған құрал жұлқыныспен көтерілсе, гидрожүйедегі ақауың себебін атаңыз
368. Трактордың ілінген құралы шапшаң түсірілсе (құласа), гидрожүйедегі ақаудың себебін атаңыз?
369. МТЗ-80 тракторға ілінген соқамен топырақты өңдеу тереңдігін реттеу тәсілдерінің қайсысын тасты топырақта жұмыс істегенде қолдану керек?
370. Топырақты өңдеу тереңділігін позициялық реттеу дегеніміз не?
371. Ауыл шаруашылығы машиналарының жұмыс органдарымен топырақты өңдеу тереңдігін күш тәсілімен реттегенде, ТАРЖ жүйесінің тиісті датчигі нені сезеді?
372. Ауыл шаруашылығы машинасының трактормен автоматты ілінісу құлыбы қай жерде орнатылады?
373. Жетек түріне қарай қуаттылықты алу біліктері қандай болады?
374. Ілінісі ажыратылған трактордың тәуелсіз қуат айырғыш білігі айнала ма?
375. Ілінісі ажыратылған трактордың тәуелді қуат айырғыш білігі айнала ма?
376. Тракторды жаттығуға дайындағанда техникалық байқаудың қандай операциялары орындалады?
377. Трактор қысқа уақытқа сақталғанда аккумулятор батареялары қалай және қайда сақталады?
378. Тракторды қысқа мерзімге сақтауға қою үшін жұмыс істемеген кезеңі қандай болуы тиіс?
379. Бетон жабынды тік құрғақ жолда 20 км/сағ жылдамдықпен қозғалатын МТЗ-80 тракторының тежеу жолы қандай болады?
380. Істеп тұрған Д-240 қозғалтқыштағы салқындатқыш сұйықтың ең жоғары рұқсат берілген температурасы қандай?
381. Кәдімгі тік беткейлік емес тракторлардың жұмыс учаскелерінің рұқсат берілген құламалылығы қандай?
382. Тракторлардың жақындау жолдарындағы және өтпелердегі ең жоғары рұқсат берілген қозғалыс жылдамдылығы қандай?
383. Тракторды домкратпен көтергенде өздігінен домалауының алдын алу үшін не істеу керек?
384. Жылытылған Д-240 қозғалтқышындағы майдың қалыпты қысымы қандай?
385. Тракторды сақтау үшін тұғырықтарға қойғаннан кейін шинадағы ауа қысымы қандай болу тиіс?
386. Техникалық қызмет көрсеткенде тасымалдау шамдарында қандай кернеуді қолдануға болады?
387. Аккумулятор батареясы "қайнап тұрса" да, электролиттің жиі құюын талап етеді, ал жарық шамы тым қызумен жанып тұр. Мұның себептері неде?
388. І дәрежедегі күйік кезінде зардап шегушіге қандай дәрігерге дейінгі көмек көрсетіледі?
389. Аяқ-қолдардың жансыздануын болдырмау үшін, бұрауды салу ұзақтығы қандай болу тиіс?
390. Вольтметрдегі кернеу және амперметрдегі тоқ күші нөлге тең болғанда, неліктен стартер қосылмайды?

391. В какой пропорции допускается разбавление летнего сорта
топлива техническим керосином для заправки трактора в зимнее время?
392. По какой причине может произойти внезапная остановка
двигателя?
393. Что означает "недостаточная видимость"?
394. Должен ли находиться водитель в кабине буксируемого
транспортного средства при буксировке на жесткой сцепке?
395. Дает ли преимущество в движении включенный проблесковый
маячок оранжевого цвета?
396. В каких пределах должно быть обеспечено расстояние между
буксирующим и буксируемом транспортными средствами при буксировке на
гибкой сцепке?
397. Как изменяется величина силы сцепления шин с поверхностью
дороги при увеличении скорости движения?
398. Если транспортное средство из-за своих габаритов не может
на перекрестке выполнить разворот с крайней левой полосы, как
допускается выполнить разворот?
399. Какое расстояние должно быть между буксирующим и
буксируемым транспортными средствами при буксировке на жесткой
сцепке?
400. Что должен делать водитель, если при подъезде к
перекрестку включился желтый сигнал светофора после зеленого?
401. В каких случаях в светлое время суток требуется включение
ближнего света фар для обозначения транспортного средства?
402. Как необходимо тормозить на скользкой дороге?
403. Что обозначает красный мигающий сигнал светофора?
404. Какие внешние световые приборы должны быть включены в
светлое время суток на транспортных средствах при движении в
организованной транспортной колонне?
405. Какой способ торможения позволит сохранить устойчивость
транспортного средства на скользкой дороге?
406. Что означает сочетание красного и желтого сигналов
светофора?
407. Что обязан делать водитель, если за пешеходным переходом
образовался затор, который вынудит водителя остановиться на
пешеходном переходе?
408. При каком сроке выбытия с места постоянной регистрации
механическое транспортное средство должно быть временно
зарегистрировано по прибытии на место назначения?
409. Разрешается ли выезжать на перекресток при зеленом
мигающем сигнале светофора?
410. Допускается ли буксировка двух механических транспортных
средств?
411. Что может произойти в первую очередь, если масла в картере
работающего двигателя меньше нижнего уровня?
412. Что нужно предпринять, если двигатель трактора на данной
передаче перегружается?
413. Для чего предназначен ходоуменьшитель?
414. Какова причина увода в сторону гусеничного трактора при
движении на ровном участке?
415. Назовите причины повышенного нагрева масла в гидросистеме.
416. Каким должно быть давление масла при номинальных оборотах
двигателя А-41?

391. Тракторға қыс мезгілінде жанармай құю үшін жазғы сұрыпты техникалық керосинмен қандай қатынаста араластыруға болады?
392. Қозғалтқыштың кенеттен тоқтау себебі неде?
393. "Жеткіліксіз көз көрерлік ара қашықтық" деген не?
394. Сүйретілетін көлік құралын қатты тіркегішке сүйреткенде жүргізушіге кабинада болуға бола ма?
395. Қосылып тұрған сарғыш қызыл түсті жарқылдауық маягі қозғалыста басымдылық бере ме?
396. Майысқақ тіркелінуінде сүйретілгенде сүйрететін және сүйретілетін көлік құралдары арасында арақашықтық қандай шекте болу тиіс?
397. Қозғалыс жылдамдылығы жоғарылағанда, шиналардың жол бетімен ілінісу күшінің шамасы қалай өзгереді?
398. Көлік құралы өзінің өлшемдерінен қиылыста сол шеттегі жолақтан бұрыла алмаса, сонда бұрылуды былай жасауға болады?
399. Қатты тіркелуде сүйретілгенде сүйрететін және сүйретілетін көлік құралдары арасында арақашықтық келесі қандай шектерде болуы тиіс?
400. Қиылысқа жақындағанда бағдаршамның жасыл сигналынан кейін сары сигнал қосылса, жүргізуші не істеуі керек?
401. Тәуліктің күндізгі уақытында көлік құралын белгілеу үшін фаралардың жақын жарығын қандай жағдайларда қосу керек?
402. Тайғақ жолда тежеуішті қалай басу керек?
403. Бағдаршамның жыпылықтаған қызыл сигналы не білдіреді?
404. Тәуліктің жарық уақытында көлік құралдары ұйымдасқан көлік колоннасында қозғалғанда қандай сыртқы жарық құралдары қосылып тұру тиіс?
405. Тежеудің қандай тәсілі көлік құралының тайғанақ жолда тұрақтылығын сақтауға көмектеседі?
406. Бағдаршамның қызыл мен сары түстерінің бірге жануы нені білдіреді?
407. Жаяу жүргіншілер өтпесінен кейін жүргізушіні жаяу жүргіншілер өтпесінде аялдауға мәжбүр ететін кептеліс болса, жүргізуші не орындауға міндетті?
408. Механикалық көлік құралы тұрақты тіркеу жерінен қандай мерзімге кеткенде, белгіленген жерге келгенде уақытша тіркеуге қойылады?
409. Бағдаршамның жасыл жыпылықтаған сигналы жанғанда қиылысқа шығуға рұқсат беріледі ме?
410. Екі механикалық көлік құралдарын сүйретуге қалай болады?
411. Жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштың картерінде май деңгейден төмен болса, не болуы мүмкін?
412. Трактордың қозғалтқышы бұл берілісте артық жүктелсе, не істеу керек?
413. Жүріс азайтқыш не үшін керек?
414. Шынжыр табанды трактор тік учаскіде қозғалғанда бір жаққа ауып кетуінің себебі не?
415. Гидрожүйедегі майдың артық қызып кету себептерін атаңыз.
416. А-41 қозғалтқыштың номиналды айналымдарында май қысымы қандай болу тиіс?

417. Kакая доврачебная помощь оказывается пострадавшему при
термическом ожоге I-степени?
418. По какой причине не включается стартер и сила тока на
амперметре равна 0?
419. Каким максимальным должен быть угол въезда на бурт и угол
выезда из траншеи при силосовании кормов?
420. Вследствие чего перегревается двигатель?
421. По какой причине внезапно может остановиться двигатель?
422. Что необходимо сделать при попадании серной кислоты на
кожу?
423. Вследствие чего выбрасывается масло и пена через сапун или
заливную горловину двигателя?
424. На какой передаче разрешается переезжать железнодорожный
переезд?
425. По какой причине реле стартера работает с перебоями
(включается и сейчас же выключается)?
426. По какой причине не полностью выключается главная муфта
сцепления трактора Т-150?
427. В каком случае не возбуждается генератор при работе дизеля
без аккумуляторных батарей?
428. Какую операцию технического осмотра необходимо выполнить
при эксплуатации трактора в условиях низких температур (ниже -
30 0С)?
429. По какой причине наблюдается низкое давление в системе
смазки двигателя СМД-60?
430. Какой максимально допустимой является скорость движения
тракторов на подъездных путях и проездах?
431. По какой причине наблюдается медленный подъем навесного
сельскохозяйственного орудия?
432. При каком минимальном напряжении требуется подзарядка
аккумуляторной батареи в зимний период ее эксплуатации?
433. По какой причине может идти "вразнос" двигатель при
работе?
434. К чему приводит увеличение теплового зазора между стержнем
клапана и бойком коромысла?
435. По какой причине не заводится пусковой двигатель?
436. Какого напряжения допускается применение переносных ламп
при проведении технических обслуживаний?
437. Каким является минимальное расстояние в одном ряду и между
рядами при открытом способе хранения тракторов?
438. По какой причине не запускается пусковой двигатель?
439. С какой периодичностью технического осмотра производится
проверка степени разряженности аккумуляторов и при необходимости их
подзарядка?
440. По какой причине пробуксовывает муфта сцепления трактора
ДТ-75М?
441. По какой причине главная муфта сцепления трактора Т-150 не
передает полного крутящего момента?
442. По какой причине сельскохозяйственное орудие не
удерживается в транспортном положении навесной гидравлической
системой трактора?
443. Назовите операцию технического осмотра, проводимую при
подготовке трактора к обкатке.
444. По какой причине может происходить резкое ослабление
натяжения гусеницы и уход направляющего колеса назад, трактора Т-150?

417. І-дәрежелі термикалық күйік кезінде зардап шегушіге қандай дәрігерге дейінгі көмек көрсетіледі?
418. Неліктен стартер қосылмайды және амперметрде тоқ күші 0-ге тең?
419. Жемшөпті сүрлемдеу кезінде үйіндіге шығу және ордан шығу бұрышының ең үлкені қандай болуы тиіс?
420. Қозғалтқыш неліктен қызып кетеді?
421. Қозғалтқыш неліктен кенет тоқтауы мүмкін?
422. Күкірт қышқылы теріге тигенде не істеу керек?
423. Қозғалтқыштың құю мойыны немесе сапун арқылы май мен көбік неліктен төгіледі?
424. Теміржол өткелін қандай беріліспен өтуге рұқсат етіледі?
425. Стартердің релесі неліктен іркіліспен істейді (қосылады және сол сәтте сөнеді)?
426. Т-150 трактордың бас ілініс жалғастырғышы неге толық ажыратылмайды?
427. Дизель аккумулятор батареясынсыз жұмыс істегенде генератор қандай жағдайда қоздырылмайды?
428. Тракторды төмен температурада (–300 С төмен) қолданғанда техникалық байқаудан қандай операциясын жасау керек?
429. СМД-60 қозғалтқыштың майлау жүйесіндегі төмен қысым неден пайда болады?
430. Тракторлардың жақындау жолдардағы және өтпелердегі ең көп қозғалыс жылдамдығы қандай болу тиіс?
431. Аспалы ауылшаруашылық құралының баяу көтерілімі неден болады?
432. Аккумулятор батареясы қыс мезгілінде қолданылса, оны қандай ең аз кернеуде зарядтау керек?
433. Жұмыс кезінде қозғалтқыш неліктен дұрыс жұмыс істемейді?
434. Клапан стерженьі мен иін түрткілі арасындағы жылу саңылауның үлкеюінен не болады?
435. Іске қосу қозғалтқышы неге қосылмайды?
436. Техникалық қызмет көрсетілгенде қандай кернеудегі тасымал шамдарын пайдалануға болады?
437. Тракторларды ашық тәсілмен сақтағанда бір қатарда және қатар арасындағы ең аз арақашықтық қандай?
438. Іске қосатын қозғалтқын қандай себептен қосылмайды?
439. Аккумулятордың зарядсыздану дәрежесі қай техникалық байқауынла тексеріледі және қажет болса зарядталады?
440. ДТ-75М тракторының ілініс жалғастырғышының тығылу себебін атаңыз?
441. Не себептен Т-150 тракторы ілінісінің бас жалғастырғышы толық айналдыру сәтіне жеткізуді қамтамасыз етпейді?
442. Неліктен ауылшаруашылық құралы трактордың аспалы гидравликалық жүйесімен тасымалдау жағдайында ұсталынбайды?
443. Тракторды жаттықтыруға дайындауда орындалатын техникалық байқау операциясын атаңыз.
444. Неліктен Т-150 трактордың шынжыр табанының тартылуы босап қалады және бағыттағыш доңғалақ артқа кетіп қала береді?

445. Какой является максимальная рабочая температура
охлажденной жидкости двигателя А-41?
446. Какой должна быть номинальная плотность электролита
батарей аккумулятора (приведенная к 15 0С)?
447. При каком нерабочем периоде трактор устанавливается на
длительное хранение?
448. Допускается ли обгон на подъемах с выездом на полосу
встречного движения?
449. Что считается обгоном?
450. Какое положение дежурного, обращенного к водителю,
является сигналом, запрещающим движение через железнодорожный
переезд?
451. Что считается вынужденной остановкой?
452. Что запрещается делать водителю при проезде через
железнодорожный переезд?
453. На каких транспортных средствах устанавливается
опознавательный знак "Длинномерное транспортное средство"?
454. Что считается дорожно-транспортным происшествием?
455. Какой участок дороги является границей железнодорожного
переезда?
456. В каких случаях разрешается наезжать на прерывистые линии
разметки, разделяющие проезжую часть на полосы движения?
457. Где устанавливается опознавательный знак "Автопоезд"?
458. Как обязан поступить водитель транспортного средства, если
включился разрешающий сигнал светофора, а на проезжей части данного
направления движения находятся пешеходы, не закончившие переход?
459. На каких транспортных средствах на ветровом стекле должен
быть размещен талон о прохождении государственного технического
осмотра?
460. Как достигается эффективность действия тормозной системы
транспортного средства?
461. Как должен поступить водитель при приближении к стоящему
транспортному средству с включенным проблесковым маячком синего
цвета?
462. Какие внешние световые приборы должны быть включены в
светлое время суток на транспортном средстве, перевозящем
крупногабаритные или тяжеловесные грузы?
463. Разрешается ли обгон на пешеходных переходах?
464. Каково назначение декомпрессионного механизма?
465. К чему приводит работа двигателя с зазором между стержнем
клапана и бойком коромысла значительно меньшим нормы?
466. Как сказывается на работе дизельного двигателя подсос
воздуха в систему питания?
467. Почему двигатель не развивает мощность, дымит?
468. Назовите участок в цепи топливной системы дизеля, где
наиболее вероятно попадание в систему воздуха.
469. Каковы причины отсутствия давления в смазочной системе?
470. Для какой цели в крышку заливной горловины радиатора
вмонтирован паровоздушный клапан?
471. Что необходимо делать при перегреве двигателя?
472. Каково назначение муфты сцепления передаточного механизма
пускового двигателя?
473. Назовите типы устройств для управления сцеплением (привод
сцепления).

445. А-41 қозғалтқыштың салқындатқыш сұйығының ең жоғары жұмыс температурасы қандай?
446. Аккумулятор батареясындағы (150С келтірілген) электролиттің номиналды тығыздығы қандай болу тиіс?
447. Трактор қанша уақыт жұмыссыз тұрса ұзақ мерзімге сақтауға қойылады?
448. Өрге қарай қозғалғанда қарсы қозғалыс жолағына шығып озуға рұқсат етіле ме?
449. Озу деп не есептеледі?
450. Жүргізушіге қаратылған кезекшінің қандай тұрысы теміржол өтпесінен қозғалысқа тыйым салатын сигнал ретінде болады?
451. Мәжбүрлі аялдау деп не есептеледі?
452. Теміржол өткелі арқылы өткенде жүргізушіге не істеуге тыйым салынады?
453. Қандай көлік құралдарында "Ұзын өлшемді көлік құралы" айырым белгісі қойылады?
454. Жол-көлік апаты деп не есептеледі?
455. Жолдың қай учаскесі теміржол өткелінің шекарасы болып табылады?
456. Жүріс бөліктерінде қозғалыс жолақтарына бөлетін үзілмелі таңба сызығын қандай жағдайларда басуға болады?
457. "Автопоезд" айырым белгісі қай жерге қойылады?
458. Бағдаршамның рұқсат ететін сигналы қосылса, ал қозғалыстың осы бағыттағы жүріс бөлігінде өтуді аяқтамаған жаяу жүргіншілер болғанда, жүргізуші не істеуге міндетті?
459. Қай көлік құралдарының маңдай әйнектерінде мемлекеттік техникалық қараудан өткендігі туралы талон тұруы тиіс?
460. Көлік құралының тежеу жүйесінің тиімділігіне қалай жетеді?
461. Қосылған көк түсті жарқылдауық маягі іске қосулы тоқтап тұрған көлік құралына жақындаған кезде жүргізуші не істеу керек?
462. Тәуліктің жарық уақытында ірі өлшемді немесе ауыр салмақты жүктерді тасымалдайтын көлік құралында қандай сыртқы жарықтандыру құралдары қосылуы тиіс?
463. Жаяу жүргіншілер жолында озуға рұқсат етіле ме?
464. Декомпрессиялық механизмнің қажеттілігі қандай?
465. Клапан стерженьі және иін түрткіл арасындағы нормадан тым кем сыңалау бар қозғалтқыштың жұмысы нені туындатады?
466. Дизельдік қозғалтқыштың жұмысына жабдықтау жүйесіне ауаның соруы (кіруі) қалай әсер етеді?
467. Неліктен қозғалтқыш қуаттылығын күшейтпейді, түтіндейді?
468. Дизельдің жанармай жүйе тізбегіндегі ауаның жүйеге кіруі аса ықтимал учаскені атаңыз.
469. Майлау жүйедегі қысымның болмау себептері қандай?
470. Қандай мақсатта радиатордың құю мойынының қақпағына бу-ауа клапан орнатылған?
471. Қозғалтқыш қызып кеткенде не істеу керек?
472. Іске қосу қозғалтқышының беріліс механизміндегі ілінісу жалғастырғышының қызметі қандай?
473. Іліністі (ілінісу жетегін) басқаруға арналған құрылғылар түрлері қандай болады?

474. Допускается ли буксировка комбайнов с включенной
передачей?
475. Каким образом можно устранить забивание молотильного
аппарата?
476. Какова периодичность проведения технического осмотра № 2
комбайна СК-5 в моточасах?
477. Каков максимально допустимый уклон при работе и
транспортировке комбайна СК-5?
478. Какова периодичность проведения технического осмотра № 1
комбайна СК-5 в моточасах?
479. Какого цвета наблюдается дымление при работе двигателя с
загрязненным воздухоочистителем?
480. Допускается ли обгонять движущийся транспорт в ночное
время комбайном?
481. По какой причине коробка переменных передач комбайна
"Енисей" включается с шумом?
482. До какого предела необходимо уменьшить скорость комбайнов
СК-5 при поворотах и разворотах?
483. По какой причине в гидробаке комбайна образуется пена?
484. Менее какой ширины продольных и поперечных прокосов
категорически запрещается начинать уборку хлеба?
485. На сколько оборотов отпускаются гайки стяжных болтов,
сжимающих пружин до соприкосновения витков, если отсутствуют
приспособления, которые позволяют контролировать момент пробуксовки
фрикционных муфт на самоходных комбайнах?
486. Каким должен быть интервал между комбайнами при движении
их в колонне?
487. Что является причиной большого хода педали тормоза (да
упора в пол) комбайна СК-5?
488. Каким должен быть зазор между контактами прерывателя
магнита пускового двигателя ПД-10У?
489. Каким должен быть интервал между комбайнами при движении
их в колонне на спусках или подъемах?
490. По какой причине жатка поднимается медленно или совсем не
поднимается?
491. Какого цвета наблюдается дымление работающего двигателя
при попадании масла в камеру сгорания?
492. По какой из причин стартер не проворачивает коленчатый вал
дизеля или проворачивает медленно?
493. Каким должен быть зазор между упором наклонной камеры и
верхним поясом корпуса жатки у комбайна?
494. По какой причине забиваются шнеки и элеваторы молотилки
комбайна "Енисей"?
495. По какой причине тяговое реле включает и сразу же
выключает стартер?
496. С помощью чего регулируется перекос жатки комбайна СК-5
относительно молотилки?
497. Какой вид технического осмотра необходимо провести при
наработке комбайном СК-5 180 моточасов?
498. На каком расстоянии должен располагаться впереди спинки
ножа вал мотовила при уборке средне- и короткостебельных культур?
499. Каким должен быть прогиб ременной передачи привода
главного контрпривода комбайна СК-5 при нажатии с усилием 4,0 кгс?
500. Какой длине дуги шкива соответствует один градус поворота
коленчатого вала двигателя СМД-18КН?

474. Қосылып тұрған беріліспен комбайндарды сүйретуге болады ма?
475. Бастырғыш аппараттың бітеліп қалуын қалай жоюға болады?
476. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайнын № 2 техникалық байқаудан өткізу мерзімділігі қандай?
477. СК-5 комбайнында жұмыс істегенде және оны тасымалдау кезінде ең жоғары еңкіштік қандай?
478. Мотосағатпен есептегенде СК-5 комбайна № 1 техникалық байқаудан өткізу мерзімділігі қандай?
479. Ластанған ауа тазартқышты қозғалқыштың жұмысында қандай түсті түтін байқалады?
480. Түнгі уақытта комбайнға қозғалыстағы көлікті басып озуға болады ма?
481. Неліктен "Енисей" комбайнындағы айнымалы берілістер қорабы шумен қосылады?
482. Бұрылыс және айналма жол кезінде СК-5 комбайндары жылдамдығын қандай шамаға дейін төмендетуі керек?
483. Неліктен комбайнның гидробагында көбік пайда болады?
484. Бойлық және көлденең шалғы жолдарының ені қандайдан аз болғанда егін орағын бастауға үзілді-кесілді тыйым салынады?
485. Өздігінен жүретін комбайндарда үйкеліс жалғастырғыштарының тығылу сәтін бақылауға мүмкіндік жасайтын қондырғылар болмағанда, серіппелер орамдарының жанасуына дейін қысатын тарту болттарының гайкалары неше айналымға ағытылады?
486. Колоннада қозғалғанда комбайндар арасындағы арақашықтық қандай болу тиіс?
487. СК-5 комбайнының тежеуіш басқышының үлкен жүрісіне (еденге тірелгенше) не себеп?
488. ПД-10У қосу қозғалтқышы магнетосы үзгішінің түйіспелері арасындағы саңылау қандай болуы тиіс?
489. Ылдилар мен өрлерде колоннада қозғалатын комбайндар арасында арақашықтық қандай болуы тиіс?
490. Неліктен делестегіш баяу көтеріледі немесе көтерілмейді?
491. Жану камерасына май түскенде жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштың түтіні қандай түсті болады?
492. Неліктен стартер дизельдің иінді білігін айналдырмайды немесе баяу айналдырады?
493. Комбайнда дестелегіш тұрғының жоғары белдігі мен еңкіш камераның тірегі арасында саңылау қандай болу тиіс?
494. "Енисей" комбайнының бастырғыш шнектері мен элеваторлары неге бітеліп қалады?
495. Неліктен күш релесі стартерді қосады да, бірден сөндіреді?
496. Бастырғышқа салыстырмалы СК-5 комбайн дестелігішінің қисаюы немен реттеледі?
497. СК-5 комбайны 180 мотосағат жұмыс істегенде техникалық байқаудың қандай түрінен өткізу керек?
498. Орташа және қысқа сабақты дақылдарды жинауда қалғабай иіні пышақ арқасының алдында қандай аралықта орналасуы тиіс?
499. 4,0 кгк күшімен басқанда СК-5 комбайндағы бас қарсы жетегінің белдікті беріліс жетегіне майысуы қандай болу тиіс?
500. СМД-18КН қозғалтқыштағы иінді біліктің бұрылуының бір градусы тегершік доғасының қандай ұзындығына сәйкес келеді?

501. Какой вид технического обслуживания необходимо провести
при наработке комбайном СК-5 240 моточасов?
502. Каким должен быть минимальный зазор между концами граблин
и пальцами режущего аппарата комбайна СК-5?
503. Каким видом и длиной разрешается буксировка комбайнов?
504. К чему приводит увеличение зазора между клапаном и
коромыслом?
505. На какое давление открытия регулируют предохранительные
клапаны гидросистемы комбайна СК-5?
506. Каким должен быть зазор на входе молотильного аппарата у
комбайна СК-5 при уборке пшеницы?
507. По какой причине двигатель СМД-22А работает не устойчиво?
508. По какой причине жатка поднимается медленно или совсем не
поднимается?
509. В случае, когда комбайн движется в направлении полеглости
хлебов и под углом к ней, мотовило выдвигают вперед и опускают. Как
устанавливают при этом наклон граблин?
510. При каком минимальном расстоянии между высшей точкой
агрегата и нижним проводом электролинии разрешается проезжать под
ней?
511. Через сколько часов работы необходимо разбирать и
промывать фильтр гидросистемы комбайна "Енисей"?
512. Какую помощь необходимо оказать пострадавшему при
артериальном кровотечении?
513. Какой должен быть зазор между спиралями шнека и днищем
жатки комбайна "Енисей"?
514. Какую помощь необходимо оказать пострадавшему при венозном
кровотечении?
515. В каком состоянии должны быть пружины натяжных
уравновешивающих устройств и предохранительных муфт при установке
комбайнов "Енисей" на хранение?
516. Каков допустимый зазор между прижимной лапкой и сегментом
режущего аппарата жатки комбайна СК-5?
517. Что является признаком полной смазки щечек соединительного
звена ножа?
518. Какова максимальная продолжительность наложения жгута во
избежание омертвления конечности?
519. Через какой период при хранении комбайна СК-5 следует
проворачивать коленчатый вал двигателя на несколько оборотов?
520. Назовите причину неисправности комбайна "Енисей", если не
работают все рабочие органы гидросистемы.
521. Через какой период, при хранении комбайна СК-5, до 20 раз
включают золотниковый распределитель?
522. По какой причине наблюдается сильный нагрев масла в
гидросистеме комбайна "Енисей"?
523. По какой причине при работе комбайна "Енисей" наблюдается
замедленный подъем жатки?
524. Какие действия следует выполнять ежемесячно с коробкой
передач при хранении комбайна СК-5?
525. По какой причине при работе комбайна СК-5 мотовило не
подводит стебли к режущему аппарату?
526. Какой должна быть длина пружины при нормальном натяжении
транспортера наклонной камеры комбайна "Енисей"?

501. СК-5 комбайны 240 мотосағат жұмыс істегенде техникалық байқаудың қандай түрінен өткізу керек?
502. СК-5 комбайнының кесу құрылғысының саусақтары мен тырмауыш шеттері арасындағы ең кіші саңылау қандай болуы тиіс?
503. Комбайндарды бекіткіштің қандай түрімен және ұзындығымен сүйретуге болады?
504. Клапан мен иін арасындағы саңылау үлкейтілсе не болады?
505. СК-5 комбайндағы гидрожүйенің сақтандырғыш клапандары қандай ашу қысымында әрекет етеді?
506. Бидайды жинау кезінде СК-5 комбайндағы бастырғыш аппараттың кіре берістегі сыңалауы қандай болу тиіс?
507. Неліктен СМД-22А қозғалтқышы тұрақты түрде жұмыс істемейді?
508. Неліктен делестегіш баяу көтеріледі немесе көтерілмейді?
509. Комбайн астықтың жатып қалу бағытында және оған бұрышпен қозғалып жүргенде қалғабай алдына шығарылады да, төмендетіледі. Бұл жағдайда тырманың еңкіштігін қалай қояды?
510. Агрегаттың жоғары нүктесі мен электрлі желісінің төменгі сымы арасындағы қандай ең қысқа арақашықтығында электр желісінің астынан өтуге болады?
511. "Енисей" комбайндағы гидрожүйенің сүзгісін, оның қанша сағат жұмысынан кейін бөлшектеу және жуу керек?
512. Күретамырлық қан кету кезінде зардап шегушіге қандай көмек көрсету керек?
513. "Енисей" комбайндағы шанақтың шиыршық сымы мен дестелегіштің түбі арасында саңылау шамасы қандай болуы тиіс?
514. Көктамырдан қан кету кезінде зардап шегушіге қандай көмек көрсету керек?
515. "Енисей" комбайндарың сақтауда кергіш теңгеру қондырғылардың және сақтандырғыш жалғағыштардың серіппелері қандай жағдайда болу тиіс?
516. СК-5 комбайндағы дестелегіштің кесу аппаратының сегменті мен басу табаны арасындағы рұқсат етілетін саңылау қандай болу тиіс?
517. Пышақтың түйістіру буын жақтаушаларының толық майлануының белгісі не?
518. Аяқ-қолдардың жансыздануын болдырмау үшін бұрау салудың ең ұзақ уакыты қандай?
519. СК-5 комбайнын сақтауда қозғалтқыштың иінді білігін бірнеше айналымға қандай кезеңде бұрау қажет?
520. Гидрожүйенің барлық жұмыс органдары істемесе, "Енисей" комбайнындағы ақаудың себебін атаңыз.
521. СК-5 комбайнын сақтау кезеңінде қандай мерзімде золотникті таратқышты 20 рет қосады?
522. "Енисей" комбайнының гидрожүйесінде май неге қатты қызады?
523. "Енисей" комбайнының жұмысында дестелегіш неліктен баяу көтеріледі?
524. СК-5 комбайнын сақтауда беріліс қорабына ай сайын қандай әрекет жасалуы тиіс?
525. СК-5 комбайн істеп тұрған кезде неліктен мотоайыр сабақтарды кесу аппаратына апармайды?
526. "Енисей" комбайндың еңкіш камерасының тасымалдағышын қалыпты керуде серіппе ұзындығы қандай болу тиіс?

527. Какова минимальная ширина продольных и поперечных
прокосов, при которой категорически запрещается начинать уборку
хлебов?
528. Каким должен быть просвет между колесами и площадкой при
установке комбайна на подставку?
529. Какие внешние световые приборы должны быть включены на
буксирующем транспортном средстве при движении в светлое время суток?
530. Какие действия водителя приведут к уменьшению центробежной
силы, возникающей на повороте?
531. В каких случаях на буксируемом механическом транспортном
средстве аварийная сигнализация должна быть включена?
532. Что обязан делать водитель, намеревающийся повернуть
налево или выполнить разворот?
533. Обязан ли иметь при себе водитель документы на перевозимый
груз?
534. О чем информирует водителя стрелка (стрелки), нанесенная
на основной зеленый сигнал светофора?
535. Дает ли преимущество в движении подача предупредительного
сигнала?
536. В каких случаях разрешается применять задние
противотуманные фонари?
537. Приближаясь к какому транспортному средству водитель
обязан снизить скорость, а при необходимости остановиться?
538. Когда должен быть подан предупредительный сигнал перед
поворотом или разворотом?
539. В каких случаях при движении автопоезда должен быть
включен опознавательный знак "Автопоезд"?
540. Как должно быть обозначено буксируемое механическое
транспортное средство при неисправности аварийной сигнализации?
541. Что в первую очередь должен учитывать водитель при выборе
скорости движения в темное время суток?
542. Какие предупредительные сигналы могут подаваться для
предупреждения об обгоне в светлое время суток в населенных пунктах?
543. Кому должен уступить дорогу водитель при выезде из жилой
зоны?
544. Каковы типичные признаки утомления водителя?
545. В каких случаях запрещается эксплуатация транспортного
средства?
546. Как определяется количество полос для движения
транспортных средств при отсутствии разметки или знаков?
547. Когда в соответствии с Правилами может быть закончена
подача предупредительного сигнала рукой?
548. Должен ли быть переключен дальний свет фар на ближний,
если водитель встречного транспортного средства периодическим
переключением света фар покажет необходимость этого?
549. Разрешается ли движение через железнодорожный переезд при
выключенных сигналах светофора?
550. Что должен предпринять водитель, если нарушение
герметичности пневматического тормозного привода вызывает падение
давления воздуха при неработающем двигателе более чем на 0,5 кгс/см2
за 15 мин. после полного приведения его в действие?
551. Как должен действовать водитель, если на повороте от
резкого ускорения возник занос задней оси заднеприводной машины?

527. Егін жинауды бастауға тыйым салатын көлденең және бойлық шалғылардың ең қысқа ені қандай болу тиіс?
528. Комбайнды тұғырыққа орнату кезінде доңғалақтар мен алаң арасындағы саңылау қандай болу тиіс?
529. Тәуліктің жарық уақытында қозғалатын сүйретілетін көлік құралында қандай сыртқы жарық құралдары қосылып тұру тиіс?
530. Жүргізушінің қандай әрекеттері бұрылыстарда пайда болатын ортадан тепкіш күшті азайтады?
531. Сүйретілудегі механикалық көлік құралында апаттық дабылнама қандай жағдайда қосылуы тиіс?
532. Солға бұрылмақ немесе кері бұрылыс жасамақ болған жүргізуші не істеуге міндетті?
533. Жүргізушіде тасымалдайтын жүкке құжаттар болу міндетті ме?
534. Бағдаршамның негізі жасыл сигналында көрсетілген бағыттаушы (бағыттаушылар) жүргізушіге не туралы хабарлайды?
535. Ескерту сигналын беру қозғалыста басымдылық бере ме?
536. Артқы тұманға қарсы фонарьларды қандай жағдайларда қолдануға болады?
537. Көлік құралының қайсысына жақындағанда жүргізуші жылдамдықты төмендетуге, керек болса тоқтауға міндетті?
538. Бұрылыс немесе кері қозғалыс алдында ескерту сигналын қашан беру тиіс?
539. Автопоезд қозғалысында "Автопоезд" айырым белгісін қандай жағдайларда қосу тиіс?
540. Авариялық дабылнама бұзылып қалғанда сүйретілетін механикалық көлік құралын қандай сигналмен көрсету керек?
541. Жүргізуші тәуліктің қараңғы уақытында қозғалыс жылдамдығын таңдағанда нені ескеруі тиіс?
542. Елді мекендерде тәуліктің жарық уақытында басып озу туралы ескерту жасау үшін қандай ескерту сигналдарын беруге болады?
543. Тұрғын аймақтан шығу кезінде жүргізуші неге жол беру тиіс?
544. Жүргізушінің шаршау белгілері қандай?
545. Көлік құралын қандай жағдайларда пайдалануға тыйым салынады?
546. Таңба немесе белгілер болмағанда көлік құралдарының қозғалуына арналған жолақ саны қалай анықталады?
547. Қағидаларға сәйкес ескерту сигналының қолмен берілуі қашан аяқталады?
548. Қарсы қозғалыстағы көлік құралының жүргізушісі фардың жарығын мезгіл-мезгіл жағып-сөндіріп, мұның қажет екендігін көрсеткенде, фардың алыс жарығы жақын жарықпен ауыстырылу тиіс пе?
549. Бағдаршамның сигналдары өшірулі кезінде теміржол өткелінен өтуге бола ма?
550. Пневматикалық тежеу жетегінің қымталуы бұзылып, жұмыс істемейтін қозғалтқышта, оны толық іске қосқаннан кейін ауа қысымы 15 минут уақыт ішінде 0,5 кгс/см2 астам төмендегенде жүргізуші не істеуі тиіс?
551. Бұрылыста кілт үдеу әсерінен артқыжетекті машинаны жолдан алып қашқанда жүргізуші қалай әрекет етуі тиіс?

552. Что должен предпринять водитель при вынужденной остановке
в населенных пунктах в местах, где она запрещена?
553. Разрешен ли обгон на регулируемых перекрестках?
554. На каком расстоянии дальний свет фар должен быть
переключен на ближний при встречном разъезде транспортных средств?
555. В каких случаях пневматический тормозной привод считается
неисправным?
556. Должен ли водитель обгоняющего автомобиля в темное время
суток переключить дальний свет фар на ближний при отсутствии
встречных транспортных средств?
557. При каких неисправностях транспортного средства водитель
должен устранить их, а если это невозможно, то может следовать к
месту стоянки или ремонта с соблюдением необходимых мер
предосторожности?
558. Куда смещается прицеп автопоезда на повороте?
559. На каком минимальном расстоянии от транспортного средства
должен быть выставлен знак аварийной остановки вне населенных
пунктов?
560. Разрешается ли обгон на нерегулируемом перекрестке при
движении по главной дороге, меняющей направление?
561. Что должен делать водитель при ослеплении светом
встречного транспортного средства?
562. Что происходит с полем зрения водителя с увеличением
скорости движения?

552. Тоқтауға тыйым салынған елді мекендерге амалсыз тоқтағанда жүргізуші не істеуі тиіс?
553. Реттеленетін қиылыстарда озуға рұқсат етіле ме?
554. Көлік құралдарының қарама-қарсы қозғалысында фардың алыс жарығы қандай қашықтықта жақын жарығына ауыстырылуы тиіс?
555. Қандай жағдайда пневматикалық тежеу жетегі бұзылған деп есептеледі?
556. Қарама-қарсы көлік құралдары болмаған кездегі басып озуда автомобиль жүргізушісі тәуліктің қараңғы уақытында фардың алыс жарығын жақын жарығына ауыстыруы тиіс пе?
557. Қандай ақаулар кезінде көлік құралының жүргізушісі оларды жоюы тиіс, ал бұл мүмкін болмаса, қажетті сақтық шараларын сақтап, аялдау немесе жөндеу орнына баруы тиіс?
558. Автопоездың тіркемесі бұрылыста қайда жылжиды?
559. Елді мекеннен тыс жерде апаттық тоқтау белгісі көлік құралынан қандай ең аз қашықтықта қойылуы тиіс?
560. Бағыты өзгеретін басты жолмен қозғалыс кезінде реттелмейтін қиылыста басып озуға рұқсат етіле ме?
561. Қарама қарсы көліктің жарығы әсерінен көзі көрмей қалса жүргізуші не істеуі керек?
562. Қозғалыс жылдамдылығы ұлғайғанда жүргізушінің көз алдында не болады?