Об утверждении норм снабжения техникой и техническими средствами районных эксплуатационных частей Вооруженных Сил Республики Казахстан и норм снабжения техническими средствами, машинами, установками и имуществом дорожно-эксплуатационных участков Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 марта 2016 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2016 года № 13745
В соответствии с подпунктом 22) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) нормы снабжения техникой и техническими средствами районных эксплуатационных частей Вооруженных Сил Республики Казахстан согласно  приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормы снабжения техническими средствами, машинами, установками и имуществом дорожно-эксплуатационных участков Вооруженных Сил Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Начальнику Главного управления расквартирования войск Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) приобретение и обеспечение техникой, техническими средствами районных эксплуатационных частей, а также техническими средствами, машинами, установками и имуществом дорожно-эксплуатационных участков Вооруженных Сил Республики Казахстан осуществлять поэтапно за счет и в пределах выделенных средств из республиканского бюджета;
2) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет» для официального опубликования;
4) после официального опубликования настоящий приказ разместить на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан Шолпанкулова Б.Ш.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан                       И. Тасмагамбетов
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б.Султанов
«____» _______________2016 года
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 марта 2016 года № 115
Нормы
снабжения техникой и техническими средствами
районных эксплуатационных частей Вооруженных Сил
Республики Казахстан
№ п/п Наименование Единица измерения Норма в количественном выражении Срок эксплуатации Область применения Характеристики, конкретизирующие определение и применение норм

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің аудандық пайдалану бөлімдерін техникамен және техникалық құралдармен жабдықтау нормаларын және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жол-пайдалану учаскелерін техникалық құралдармен, машиналармен, қондырғылармен және мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 15 наурыздағы № 115 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 мамырда № 13745 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің аудандық пайдалану бөлімдерін техникамен және техникалық құралдармен жабдықтау нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жол-пайдалану учаскелерін техникалық құралдармен, машиналармен, қондырғылармен және мүлікпен жабдықтау нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскерлерді пәтерлерге орналастыру бас басқармасының бастығы:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері аудандық пайдалану бөлімдерінің техникасын, техникалық құралдарын, сондай-ақ жол-пайдалану учаскелерінің техникалық құралдарын, машиналарын, қондырғыларын және мүлкін сатып алуды және олармен қамтамасыз етуді республикалық бюджеттен бөлінген қаражат есебінен және шегінде кезең-кезеңімен жүзеге асырсын;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
3) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдасын;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары Б.Ш. Шолпанқұловқа жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі                          И. Тасмағамбетов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы «____» __________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 15 наурыздағы
№ 115 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің аудандық
пайдалану бөлімдерін техникамен және техникалық
құралдармен жабдықтау нормалары
Р/с № Атауы Өлшем бірлігі Сандық сипаттағы норма Пайдалану мерзімі Қолдану саласы Нормалардың анықтамасын және қолданылуын нақтылайтын сипаттамалар

1 2 3 4 5 6 7
1
Аварийный автомобиль малого класса
ед.
2
16 лет или 226 800 км
Для доставки бригад ремонтников и проведения профилактических, ремонтных и аварийных работ в канализационных, теплофикационных, водопроводных, электрических и других инженерных сетях
Аварийный автомобиль малого класса имеет технический отсек в котором размещается оборудование (верстак с тисками, ящик сидение, насос для выкачивания жидкости, электросварочный аппарат, газосварочный аппарат, слесарный инструмент и прочее оборудование).
2
Аварийно-водопроводная машина
ед.
1
16 лет или 226 800 км
Для ликвидации аварий и повреждении на сети и водопроводах.
Диагностика, профилактика, ремонт и техническое обслуживание системы водопроводно-канализационного хозяйства
3
Передвижная электроизмерительная лаборатория
ед.
1
16 лет или 226 800 км
Для организации своевременного ремонта мест повреждения кабельных и воздушных линии.
Обеспечение бесперебойной и надежной работы в системе электроснабжения
4
Передвижная аварийно-ремонтная мастерская
ед.
1
16 лет или 226 800 км
Для организации ремонта и технического обслуживания инженерных сетей жилищно-коммунального хозяйства
Профилактические, ремонтные и аварийные работы в жилищно-коммунальном хозяйстве частей и учреждений гарнизонов
5
Автогидроподъемник
ед.
2

1 2 3 4 5 6 7
1
Шағын сыныпты авариялық автомобиль
бірл.
2
16 жыл немесе
226 800 шақ.
Жөндеушілер бригадаларын жеткізу және кәріз, жылумен қамтамасыз ету, су құбырлары, электрлік және басқа да инженерлік желілерде профилактикалық, жөндеу және авариялық жұмыстарды жүргізу үшін
Шағын сыныпты авариялық автомобильдің техникалық бөлігі болады, онда жабдық орналастырылады (қысқышы бар верстак, орындық жәшік, сұйықтықты сорып шығаруға арналған сорғы, электрмен дәнекерлеу аппараты, газбен дәнекерлеу аппараты, слесарьлық құрал-сайман және басқа да жабдық)
2
Авариялық-су құбыры машинасы
бірл.
1
16 жыл немесе 226 800 шақ.
Желідегі және су құбырларындағы авариялар мен зақымдануларды жою үшін
Су құбыры-кәріз шаруашылығы жүйесін диагностикалау, профилактикасы, жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету
3
Жылжымалы электрөлшегіш зертхана
бірл.
1
16 жыл немесе 226 800 шақ.
Кабельдік және әуе желілерінің зақымданған жерлерін уақтылы жөндеуді ұйымдастыру үшін
Электрмен жабдықтау жүйесіндегі үздіксіз және сенімді жұмысты қамтамасыз ету
4
Жылжымалы авариялық-жөндеу шеберханасы
бірл.
1
16 жыл немесе 226 800 шақ.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың инженерлік желілерін жөндеуді және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін
Гарнизондардың бөлімдері мен мекемелерінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығындағы профилактикалық, жөндеу және авариялық жұмыстар
5
Автогидрокөтергіш
бірл.
2

16 лет или 6600 м/ч
Ремонт зданий, линий электропередач и связи, теплоизоляции наружных трубопроводов
Подъем людей с материалом и инструментом на высоту при монтаже и ремонте зданий, линий электропередач и связи, теплоизоляции наружных трубопроводов
6
Ассенизационная машина
ед.
Одна на 4000 человек
16 лет или 226 800 км
Профилактические, ремонтные и аварийные работы в жилищно-коммунальном хозяйстве частей и учреждений гарнизонов
Вакуумная очистка выгребных ям и транспортировка собранной массы к месту выгрузки
7
Каналопромывочная машина
ед.
1
16 лет или 226 800 км
Профилактические, ремонтные и аварийные работы в жилищно-коммунальном хозяйстве частей и учреждений гарнизонов
Очистка ливневых канализационных труб от осадков и засоров
8
Мусоровоз
ед.
Один на 6000 человек
16 лет или 226 800 км
Перевозка бытовых отходов из частей и учреждений гарнизонов в места утилизации
Механизированная перевозка твердых бытовых отходов
9
Поливомоечная машина
ед.
Одна на 67 тыс. м2 убираемой площади усовершенствованных покрытий
16 лет или 6900 м/ч
Уборка территорий частей и учреждений гарнизонов
Мойка и поливка дорожных покрытий, поливка зеленых насаждений и дополнительное средство при тушении пожаров
10
Снегоочиститель
ед.
Один на 63 тыс. м2 убираемой площади усовершенствованных покрытий
16 лет или 6900 м/ч
Очистка дорог и территорий частей и учреждений гарнизонов от снега
Снегоочистка дорог и территорий с большой производительностью
11
Снегопогрузчик
ед.
Один на 91 тыс. м2 обслуживаемой площади
16 лет или 7800 м/ч
Погрузка снега с дорог и территорий частей и учреждений
Высокоэффективная уборка снега с дорог и территорий
12
Универсально-уборочная машина
ед.
Одна на 33 тыс. м2 убираемой площади усовершенствованных покрытий
16 лет или 6900 м/ч
Уборка территорий военных городков механизированным способом
Мойка и поливка дорожных покрытий, механизированная уборка дорог, улиц и других территорий, равномерной и качественной посыпки дорожного полотна инертными материалами
13
Многоцелевая коммунально-строительная машина с комплектом навесного оборудования
ед.
2
12 лет или 8400 м/ч
Уборки территорий военных городков механизированным способом от снега и мусора
Погрузка и перемещение грунта, сыпучих пород, кусковых материалов, планировки участков местности, уборка территорий от снега и мусора.
14
Трактор с траншейным цепным агрегатом
ед.
1
15 лет или 5700 м/ч
Устранение неполадок в системе коммунального хозяйства
Предназначен для рытья и засыпки траншей, нарезание щелей в мерзлых и плотных грунтах, асфальте, бетоне.
15
Мазутовоз
ед.
Один на 2000 тн жидкого топлива

16 жыл немесе 6600 м/сағ.
Ғимараттарды, электр беру және байланыс желілерін, сыртқы құбыржолдардың жылу оқшаулануын жөндеу
Ғимараттарды, электр беру және байланыс желілерін, сыртқы құбыржолдардың жылу оқшаулануын, монтаждау және жөндеу кезінде, материалы мен құрал-сайманы бар адамдарды биікке көтеру
6
Ассенизациялау машинасы
бірл.
4000 адамға біреу
16 жыл немесе 226 800 шақ.
Гарнизондардың бөлімдері мен мекемелерінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығындағы профилактикалық, жөндеу және авариялық жұмыстар
Қоқыс төгетін шұңқырларды вакуумдық тазалау және жиналған қоқысты түсіретін жерге тасымалдау
7
Арна жуатын машина
бірл.
1
16 жыл немесе 226 800 шақ.
Гарнизондардың бөлімдері мен мекемелерінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығындағы профилактикалық, жөндеу және авариялық жұмыстар
Жаңбыр кәріз құбырларын тұнбалардан және қоқымнан тазалау
8
Қоқыс тасығыш
бірл.
6000 адамға біреу
16 жыл немесе 226 800 шақ.
Тұрмыстық қалдықтарды гарнизондардың бөлімдері мен мекемелерінен кәдеге жарату орындарына тасымалдау
Қатты тұрмыстық қалдықтарды механикаландырылған тасымалдау
9
Суару-жуу машинасы
бірл.
67 мың м2 жетілдірілген жабыны бар
жиналатын алаңға біреу
16 жыл немесе 6900 м/сағ.
Гарнизондардың бөлімдері мен мекемелерінің аумақтарын жинау
Жол төсемдерін жуу және суару, жасыл екпелерді суару және өрт сөндіру кезінде қосымша құрал
10
Қартазартқыш
бірл.
63 мың м2 жетілдірілген жабыны бар
жиналатын алаңға біреу
16 жыл немесе 6900 м/сағ.
Гарнизондар бөлімдері мен мекемелерінің аумақтарын және жолдарды қардан тазарту
Жолдарды және аумақтарды үлкен өнімділікпен қардан тазарту
11
Қартиегіш
бірл.
91 мың м2 қызмет көрсетілетін
алаңға біреу
16 жыл немесе 7800 м/сағ.
Бөлімдер мен мекемелердің жолдары мен аумақтарынан қарды тиеу
Жолдардан және аумақтардан қарды жоғары тиімділікпен жинау
12
Әмбебап жинағыш машина
бірл.
33 мың м2 жетілдірілген жабыны бар
жиналатын алаңға біреу
16 жыл немесе 6900 м/сағ.
Әскери қалашықтардың аумақтарын механикаландырылған тәсілмен жинау
Жол төсемдерін жуу және суару, жолдарды, көшелерді және басқа да аумақтарды механикаландырылған тәсілмен жинау, инертті материалдарды жол төсемдеріне біркелкі және сапалы себу
13
Аспалы жабдық жиынтығы бар көпмақсатты коммуналдық-құрылыс машинасы
бірл.
2
12 жыл немесе 8400 м/сағ.
Әскери қалашықтардың аумақтарын механикаландырылған тәсілмен қардан және қоқыстан тазалау
Топырақты, сусымалы таужыныстарды, кесек материалдарды тиеу және орнын ауыстыру, жергілікті жер учаскелерін жоспарлау, аумақты қардан және қоқыстан және т.б. тазалау
14
Ор шынжырлы агрегаты бар трактор
бірл.
1
15 жыл немесе 5700 м/сағ.
Коммуналдық шаруашылық жүйесіндегі ақаулықтарды жою
Орларды қазу және көміп тастау, қатып қалған және тығыздалған топырақта, асфальтта, бетонда және т.б. саңылауларды кесу үшін арналған
15
Мазут тасығыш
бірл.
2000 тонна сұйық отынға біреу

16 лет или 6000 м/ч
Транспортировка мазута из складов в котельные
Предназначен для транспортировки мазута, а также его хранения
16
Агрегат сварочный
ед.
1
8 лет или 4100 м/ч
Для организации работ в ходе ремонта и восстановления неисправностей в инженерных сетях.
Предназначен для проведения сварочных работ
17
Агрегат компрессор
ед.
1
8 лет или 2000 м/ч
Для организации работ в системе коммунального хозяйства.
Предназначен для выработки сжатого воздуха и снабжения им пневматических инструментов и механизмов, окрасочной аппаратуры
18
Бетоносмеситель мобильный с самозагрузкой
ед.
1
12 лет или 8400 м/ч
Для организации работ в системе коммунального хозяйства.
Предназначен для приготовления и доставки бетонной смеси к строительному объекту.
19
Растворобетонный узел
ед.
1
12 лет
Для организации работ в системе коммунального хозяйства.
Предназначен для приготовления бетонной смеси.
Примечание:
Потребность аварийных автомобилей определяется отношением общего количества обслуживаемых гарнизонов и площадью жилых и нежилых помещений, наличие канализационных, теплофикационных, водопроводных, электрических и других инженерных сетей.
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 марта 2016 года № 115
Нормы
снабжения техническими средствами, машинами, установками
и имуществом дорожно-эксплуатационных участков
Вооруженных Сил Республики Казахстан
1. Комплект технических средств регулирования
№ п/п Наименование Единица измерения Норма в количественном выражении Срок эксплуатации Область применения Характеристики, конкретизирующие определение и применение норм
1 2 3 4 5 6 7
1
Электрифицированные жезлы регулировщика
шт.
Один на каждую рабочую бригаду
5 лет
Для организации регулирования колонн военных транспортных средств в ходе проведения дорожно-строительных и ремонтных работ
Для организации регулирования колонн военных транспортных средств в ходе проведения дорожно-строительных и ремонтных работ
2
Жилет, плащ, куртка со светоотражающими элементами
к-т.
Один на каждого дорожного рабочего
4 года
Для информирования водителей военных транспортных средств о нахождении ремонтных бригад на дороге
3
Электрический круглый фонарь белого света
шт.
Один на каждую рабочую бригаду
4 года
Для подачи светового сигнала водителям транспортных средств о нахождении ремонтных бригад на дороге
4
Свисток
шт.
Один на каждую рабочую бригаду
1 год
Для подачи звукового сигнала водителям транспортных средств о нахождении ремонтных бригад на дороге

16 жыл немесе 6000 м/сағ.
Мазутты қоймалардан қазандықтарға тасымалдау
Мазутты тасымалдау, сондай-ақ оны сақтау үшін арналған
16
Дәнекерлеу агрегаты
бірл.
1
8 жыл немесе 4100 м/сағ.
Инженерлік желілердегі ақаулықтарды жөндеу және қалпына және келтіру барысындағы жұмыстарды ұйымдастыру үшін
Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу үшін арналған
17
Агрегат компрессор
бірл.
1
8 жыл немесе 2000 м/сағ.
Коммуналдық шаруашылық жүйесіндегі жұмыстарды және т.б. ұйымдастыру үшін
Сығылған ауаны өндіру және онымен пневматикалық құрал-саймандарды және тетіктерді, бояу аппаратурасын жабдықтау үшін арналған
18
Өздігінен тиегіші бар ұтқыр бетонараластырғыш
бірл.
1
12 жыл немесе 8400 м/сағ.
Коммуналдық шаруашылық жүйесіндегі жұмыстарды және т.б. ұйымдастыру үшін
Бетон қоспасын дайындау және құрылыс объектісіне жеткізу үшін арналған
19
Ерітінді-бетон торабы
бірл.
1
12 жыл
Коммуналдық шаруашылық жүйесіндегі жұмыстарды және т.б. ұйымдастыру үшін
Бетон қоспасын дайындау және құрылыс объектілеріне жеткізу үшін арналған
Ескертпе:
Авариялық автомобильдердің қажеттілігі қызмет көрсетілетін гарнизондардың жалпы санының қатынасымен және тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың ауданымен, кәріз, жылумен қамтамасыз ету, су құбыры, электрлік және басқа да инженерлік желілердің бар болуымен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 15 наурыздағы
№ 115 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жол-пайдалану
учаскелерін техникалық құралдармен, машиналармен,
қондырғылармен және мүлікпен жабдықтау нормалары
1. Техникалық реттеу құралдарының жиынтығы
Р/с № Атауы Өлшем бірлігі Сандық сипаттағы норма Пайдалану мерзімі Қолдану саласы Нормалардың анықтамасын және қолданылуын нақтылайтын сипаттамалар
1 2 3 4 5 6 7
1
Реттеушінің электрлендірілген темір таяқтары
дана
Әрбір жұмыс бригадасына бір
5 жыл
Жол-құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында әскери көлік құралдарының лектерін реттеуді ұйымдастыру үшін
Жол-құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында әскери көлік құралдарының лектерін реттеуді ұйымдастыру үшін
2
Жарық шағылдыратын элементтері бар кеудешесі, плащы, күртесі
ж-қ
Әрбір жол жұмыскеріне бір
4 жыл
Әскери көлік құралдарының жүргізушілерін жолда жөндеу бригадаларының болғаны туралы хабарлануға арналған
3
Ақ түсті дөңгелек электр қолшамы
дана
Әрбір жұмыс бригадасына бір
4 жыл
Көлік құралдарының жүргізушілеріне жолда жөндеу бригадаларының болғаны туралы жарық белгісін беруге арналған
4
Ысқырық
дана
Әрбір жұмыс бригадасына бір
1 жыл
Көлік құралдарының жүргізушілеріне жолда жөндеу бригадаларының болғаны туралы дыбыс белгісін беруге арналған

2. Комплект технических средств оборудования подъездных
автомобильных дорог
№ п/п Наименование Единица измерения Норма в количественном выражении Срок эксплуатации Область применения Характеристики, конкретизирующие определение и применение норм
1 2 3 4 5 6 7
1
Дорожные знаки:
5 лет
а) предупреждающие
шт.
10
Для организации регулирования движения транспортных средств при проведении дорожно-строительных работ и учении
Предупреждающие знаки информируют водителей о приближении к опасному участку дороги, движение по которому требует принятия мер, соответствующей обстановке.
железнодорожный переезд без шлагбаума
шт.
2
уступи дорогу
шт.
4
крутой спуск (подъем)
шт.
2
прочие опасности
шт.
2
б) запрещающие
шт.
10
Запрещающие знаки вводят или отменяют определенные ограничения движения
въезд запрещен
шт.
2
движение запрещено
шт.
4
проезд без остановки запрещен
шт.
2
стоянка запрещена
шт.
2
в) предписывающие и указательные
шт.
10
Предписывающие и указательные знаки вводят или отменяют определенные режимы движения.
обязательное направление движения
шт.
5
место стоянки
шт.
2
пешеходный переход
шт.
3
3. Комплект деревообрабатывающего оборудования и инструмента
№ п/п Наименование Единица измерения Норма в количественном выражении Срок эксплуатации Область применения Характеристики, конкретизирующие определение и применение норм

2. Кіреберіс автомобиль жолдарын техникалық жабдықтау
құралдарының жиынтығы
Р/с № Атауы Өлшем бірлігі Сандық сипаттағы норма Пайдалану мерзімі Қолдану саласы Нормалардың анықтамасын және қолданылуын нақтылайтын сипаттамалар
1 2 3 4 5 6 7
1
Жол белгілері:
5 жыл
а) ескертетін
дана
10
Жол-құрылыс жұмыстарын және оқу-жаттығу өткізу кезінде көлік құралдарының қозғалысын реттеуді ұйымдастыру үшін
Ескертетін белгілер жүргізушілерді қауіпті жол учаскесіне жақындағаны туралы хабарлайды, онда қозғалу жағдайға сәйкес шаралар қабылдауды талап етеді.
шлагбаумсыз теміржол үстінен өтетін жер
дана
2
жол бер
дана
4
тік құлама (ор)
дана
2
басқа да қауіптер
дана
2
б) тыйым салатын
дана
10
Тыйым салатын белгілер қозғалуға белгіленген шектеулерді енгізеді немесе жояды
кіруге тыйым салынған
дана
2
қозғалысқа тыйым салынған
дана
4
аялдаусыз жүріп өтуге тыйым салынған
дана
2
тұраққа тыйым салынған
дана
2
в) нұсқама беретін және көрсететін
дана
10
Нұсқама беретін және көрсететін белгілер қозғалуға белгіленген режимдерді енгізеді немесе жояды
қозғалыстың міндетті бағыты
дана
5
тұрақ орны
дана
2
жаяу (адамдар) жүретін жол
дана
3
3. Ағаш өңдейтін жабдық пен құрал-сайман жиынтығы
Р/с № Атауы Өлшем бірлігі Сандық сипаттағы норма Пайдалану мерзімі Қолдану саласы Нормалардың анықтамасын және қолданылуын нақтылайтын сипаттамалар

1 2 3 4 5 6 7
1
Асфальто- смесительные установки
шт.
1
12 лет
Предназначен для производства асфальтной смеси
Асфальтосмесительные установки наиболее эффективны при обслуживании разрозненных и значительно удаленных от асфальтных заводов различных объектов в дорожном строительстве
2
Асфальтоукладчик
шт.
1
12 лет
Предназначен для распределения укладки и предварительного уплотнения всех видов асфальтобетонных и битумоминеральных смесей
Асфальтоукладчик предназначен для укладки покрытий дорог, улиц и площадей на подготовленное уплотненное основание
3
Каток вибрационный вальцовый легкий
шт.
2
12 лет или 8000 м/ч
Предназначен для уплотнения асфальтобетонной смеси, грунта, песка, несвязанных и смешанных материалов, почвы
Каток предназначен для уплотнения асфальтобетонной смеси, грунта, песка, несвязанных и смешанных материалов, почвы при проведении дорожных работ
4
Каток вибрационный комбинированный средний
шт.
4
12 лет или 8000 м/ч
5
Каток вибрационный комбинированный тяжелый
шт.
3
12 лет или 8000 м/ч
6
Каток пневмоколесный тяжелый
шт.
2
12 лет или 8000 м/ч
7
Виброкаток с кулачковым вальцом
шт.
3
12 лет или 8000 м/ч
8
Каток прицепной
шт.
1
12 лет или 6900 м/ч
9
Автогудронатор
шт.
1
12 лет или 6000 м/ч
Предназначен для равномерного распределения по поверхности битумной продукции
Автогудронаторы используются для равномерного распределения по поверхности битумной продукции при укладке асфальтной смеси
10
Битуморазогреватели
шт.
1
12 лет
Предназначен для разогрева битумной продукции
Битуморазогреватели используются в составе асфальтосмесительных установок для разогрева битума
11
Битумо-щебнераспределитель
шт.
1
12 лет
Предназначен для распределения щебня любого размера, поверхностной обработки традиционным способом
Битумо-щебнераспределитель предназначен для создания шероховатости на автомобильных дорогах путем синхронного разлива вяжущего и распределения каменного материала, а также для ямочного ремонта методом обратной пропитки.
12
Фреза дорожная
шт.
1
12 лет
Для проведения дорожно-фрезерных работ
Фрезерование асфальтовых и бетонных покрытий при выполнении частичных ямочных ремонтов
13
Виброплиты
шт.
2
12 лет или 6900 м/ч
Предназначен для уплотнения щебня, грунта, песка
Виброплита предназначена для уплотнения строительных материалов при ямочном ремонте автомобильных дорог, устройстве тротуаров и площадок.
14
Тепловая пушка для прогревки и продувки трещин асфальтобетона
шт.
1
12 лет или 6900 м/ч
Предназначен для прогревки и продувки трещин асфальтобетона
Тепловая пушка предназначена для заливки швов в дорожных покрытиях
15
Установка для выравнивания кромок
шт.
1
12 лет или 1500 м/ч
Предназначен для нарезки конструктивных и технологических швов в покрытиях из асфальтобетона и бетона
Кромкорез предназначен для нарезки конструктивных и технологических швов в покрытиях из асфальтобетона и бетона, обрезки кромок асфальтобетонных покрытий при строительстве автомобильных дорог и ямочном ремонте
16
Раздельщик трещин
шт.
1
12 лет или 1500 м/ч
Предназначен для работы с криволинейными трещинами и другими повреждениями поверхности дорог.
Машина предназначена для разделки трещин на автомобильных дорогах во время работ по санации и нарезки швов в цементобетонных покрытиях
17
Заливщик трещин ручной
шт.
2
12 лет или 1500 м/ч
Предназначен для заливки швов, трещин в дорожных покрытиях
Рабочий материал нагревается и заливается в шов герметизируя напрямую, что значительно экономит время
18
Разметочная машина
шт.
1
12 лет
Предназначена для нанесения дорожной разметки
Разметочная машина выполнена на базе автомобиля и предназначена для выполнения работ по нанесению горизонтальной разметки на автомобильных дорогах
19
Машина "дорожный мастер"
шт.
1
12 лет
Предназначена для проведения работ по содержанию и ямочному ремонту автомобильных дорог
Машина "дорожный мастер" выполнена на базе автомобиля и предназначена для выполнения работ по содержанию и ямочному ремонту на автомобильных дорогах
20
Заливщик битумных мастик
шт.
1
12 лет или 6000 м/ч
Предназначен для заливки битумной мастикой дорожных покрытиях
Предназначен для заливки битумной мастикой дорожных покрытиях
21
Разогреватель швов
шт.
1
10 лет
Предназначен для разогрева стыков асфальта с разной температурой
Разогреватель швов позволяет решить сложную проблему, возникающую при укладке асфальтового покрытия, которые остаются при стыковании полос асфальта с разной температурой.
22
Многоцелевая коммунально-строительная машина с комплектом навесного оборудования
шт.
3

1 2 3 4 5 6 7
1
Асфальт араластырғыш қондырғылар
дана
1
12 жыл
Асфальт қоспасын өндіруге арналған
Асфальт араластырғыш қондырғылары асфальт зауыттарынан ыдыраңқы және айтарлықтай қашықтықта әртүрлі жол құрылысындағы объектілерге қызмет көрсету кезінде анағұрлым тиімді
2
Асфальттөсеуіш
дана
1
12 жыл
Барлық асфальт-бетон және битум-минералды қоспалардың түрлерін салуын тарату және алдын ала тығыздауға арналған
Асфальттөсегіш дайын нығыздалған негізге жолдардың, көшелердің және алаңдардың жабындарын салу үшін арналған
3
Вибрациялық иілтетін жеңіл тығыздағыш
дана
2
12 жыл н/е 8000 м/сағ.
Асфальт-бетон қоспаларын, топырақты, құмды, байланыспайтын және аралас материалдарды, топырақты тығыздауға арналған
Тығыздағыш жол жұмыстарын жүргізу кезінде асфальт-бетон қоспаларын, топырақты, құмды байланыспайтын және аралас материалдарды, топырақты тығыздау үшін арналған
4
Вибрациялық құрама орташа тығыздағыш
дана
4
12 жыл н/е 8000 м/сағ.
5
Құрамдастырылған ауыр вибрациялық тығыздағыш
дана
3
12 жыл н/е 8000 м/сағ.
6
Ауыр пневмодоңғалақты тығыздағыш
дана
2
12 жыл н/е 8000 м/сағ.
7
Жұдырықшалы жайма білігі бар вибротығыздағыш
дана
3
12 жыл н/е 8000 м/сағ.
8
Тіркемелі тығыздағыш
дана
1
12 жыл н/е 6900 м/сағ.
9
Автогудрондағыш
дана
1
12 жыл н/е 6000 м/сағ.
Битум өнімдерінің үстінен біркелкі таратуға арналған
Автогудрондағыштар асфальт қоспасын төсеу кезінде битум өнімдерін беткі қабатқа біркелкі тарату үшін қолданылады
10
Битум қыздырғыштар
дана
1
12 жыл
Битум өнімдерін қыздыруға арналған
Битум қыздырғыштар асфальт араластырғыш қондырғылардың құрамында битумды қыздыру үшін қолданылады
11
Битум-шағыл тас таратқыш
дана
1
12 жыл
Беткі қабаты өңделген кез келген көлемдегі шағылтасты таратуға арналған
Битум-шағылтас таратқыш тұтқырғыштарды синхронды құю және тас материалын тарату аркылы автомобиль жолдарында кедір-бұдырларды жасауға, сондай-ақ кері сіңдіру әдісімен шұңқырларды жөндеуге арналған
12
Жол фрезасы
дана
1
12 жыл
Жол-фрезерлік жұмыстарды жүргізуге арналған
Ішінара шұңқырларды жөндеулерді орындау кезінде асфальтты және бетонды жабындыларды фрезалау
13
Виброплиталар
дана
2
12 жыл н/е 6900 м/сағ.
Шағылтасты, топырақты, құмды, нығыздауға арналған
Виброплита автомобиль жолдарының шұңқырларын жөндеу, тротуарлармен алаңдарды салу кезінде құрылыс материалдарын нығыздауға арналған
14
Асфальт-бетон жарықтарын қыздыруға және үрлеуге арналған жылулық пушкасы
дана
1
12 жыл н/е 6900 м/сағ.
Асфальт-бетон жарықтарын қыздыруға және үрлеуге арналған
Жылулық пушкасы жол бетіндегі жарықтарды құюға арналған
15
Жиектерді тегістеуге арналған қондырғы
дана
1
12 жыл н/е 1500 м/сағ.
Асфальт-бетоннан және бетоннан тұратын жабындылардағы конструкторлық және технологиялық жіктерді кесуге арналған
Жиеккескіш асфальт-бетоннан және бетоннан тұратын жабындыларда құрылымдық және технологиялық жіктерді кесуге, автомобиль жолдарын салу және шұңқырларды жөндеу кезінде асфальт-бетонды жабындылардың жиектерін кесуге арналған
16
Жарықтарды бөлгіш
дана
1
12 жыл н/е 1500 м/сағ.
Қисық сызықты жарықтармен және жолдардың беткі қабатының басқа да зақымдануларымен жұмыс істеуге арналған
Машина санациялау және цемент-бетонды жабуындарды жіктерді кесу бойынша жұмыстардың уақытында автомобиль жолдарындағы жарықтарды бөлуге арналған.
17
Қол жарықтарды құйғышы
дана
2
12 жыл н/е1500 м/сағ.
Жол жабындарындағы жіктерді, жарықтарды құюға арналған
Жұмыс материалы қыздырылады, жікке герметикалық тұрғыдан тікелей құйлады, бұл уақытты едәуір үнемдейді.
18
Белгі салатын машина
дана
1
12 жыл
Жол белгілерін салуға арналған
Белгі салатын машина автомобиль базасында орындалған және автомобиль жолдарында көлденең белгілерді салу бойынша жұмыстарды орындауға арналған.
19
"Жол шебері" машинасы
дана
1
12 жыл
Автомобиль жолдарын ұстау және шұңқырларды жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізуге арналған
"Жол шебері" машинасы автомобиль базасында орындалған және автомобиль жолдарын ұстау және шұңқырларды жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған
20
Битум мастикаларын құйғыш
дана
1
12 жыл н/е6000 м/сағ.
Жол жабындарына битумды мастика құюға арналған
Жол жабындарына битумды мастика құюға арналған
21
Жіктерді қыздырғыш
дана
1
10 жыл
Әр түрлі температурадағы асфальттың қиысқан жерлерін қыздыруға арналған
Жіктерді қыздырғыш асфальт жолақтарының қиысуы кезінде әртүрлі температурада қалатын асфальт жабынын төсеу кезінде туындайтын күрделі проблеманы шешуге мүмкіндік береді
22
Аспалы жабдық жиынтығы бар көпмақсатты коммуналдық-құрылыс машинасы
дана
3

12 лет или 8400 м/ч
Уборки проезжей части и обочин дорог механизированным способом от снега и мусора
Погрузка и перемещение грунта, сыпучих пород, кусковых материалов, планировки участков местности, уборки территорий от снега и мусора
23
Автогрейдер полутяжелый
шт.
3
15 лет или 7800 м/ч
Для выполнения земельно-профилактических работ, строительства и содержания дорог.
Автогрейдер полутяжелый предназначен для работ в городском коммунальном хозяйстве при ремонте, летнем и зимнем содержании улиц тротуаров и площадей
24
Автогрейдер тяжелый
шт.
1
15 лет или 7800 м/ч
Автогрейдер тяжелый предназначен для выполнения земельно-профилактических работ, строительства и содержания дорог, перемещение и распределение грунта и дорожно-строительных материалов, планировке откосов, кюветов
25
Автогидроподъемник
шт.
1

12 жыл н/е8400 м/сағ.
Механикаландырылған тәсілмен жолдың жүретін бөлігін және жиегін қардан және қоқыстан тазалау
Топырақты, сусымалы тау жыныстарын, кесек материалдарды тиеу және тасымалдау жергілікті жер учаскелерін жоспарлау, аумақты қардан және қоқыстан тазалау және т.б.
23
Жартылай ауыр автогрейдер
дана
3
15 жыл н/е7800 м/сағ.
Жер-профилактикалық жұмыстарды орындауға, жолдарды салуға және ұстауға арналған
Жартылай ауыр автогрейдер тротуарлар мен алаңдардың көшелерін жөндеу, жазда және қыста ұстау кезінде қалалық коммуналдық шаруашылықтағы жұмыстарға арналған
24
Ауыр автогрейдер
дана
1
15 жыл н/е7800 м/сағ.
Жер-профилактикалық жұмыстарды орындауға, жолдарды салуға және ұстауға арналған
Ауыр автогрейдер
жер-профилактикалық жұмыстарды орындауға, жолдарды салуға және ұстауға, топырақ пен жол-құрылыс материалдарын тасымалдауға және таратуға еңістер мен кюветтерді жоспарлауға және т.б. арналған
25
Автогидрокөтергіш
дана
1

16 лет или 6600 м/ч
Ремонт зданий, линий электропередач и связи, теплоизоляции наружных трубопроводов
Подъем людей с материалом и инструментом на высоту при монтаже и ремонте зданий, линий электропередач и связи, теплоизоляции наружных трубопроводов
26
Комбинированный автомобиль, поливомоечное, плужно-щеточное и пескоразбрасывающие оборудование
шт.
1
16 лет или 6900 м/ч
Механизированная уборка территорий частей и учреждений гарнизонов
Механизированная уборка проезжей части дорог, улиц и других территорий с асфальтовым или бетонным покрытием с увлажнением подметаемой поверхности
27
Шнекороторный снегоочиститель
шт.
2
16 лет или 7800 м/ч
Очистка дорог и территорий частей и учреждений гарнизонов от снега
Шнекороторный снегоочиститель предназначен для очистки от снега автомагистралей, взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек
28
Фрезерно-роторный снегоочиститель типа СФН-200
шт.
1
15 лет или 7800 м/ч
Очистка дорог и территорий частей и учреждений от снега
Фрезерно-роторный снегоочиститель позволяет производить снегоочистку дорог, аэродромов и территорий
29
Лаповый снегопогрузчик
шт.
2
16 лет или 7800 м/ч
Очистка дорог и территорий частей и учреждений гарнизонов от снега
Лаповый снегопогрузчик осуществляет погрузку снега, скола и других сыпучих материалов в кузов автомобиля самосвала по ходу движения
30
Поливомоечные машины типа МД-532, КО-829А
шт.
2
16 лет или 6900 м/ч
Поливомоечная машина – предназначена для содержания, ремонта и строительства автомобильных дорог, аэродромов
Поливомоечная машина – предназначена для борьбы с обледенением автомобильных дорог, взлетно-посадочных полос аэродромов
31
Косилка ротационная дорожная на базе колесного трактора
шт.
1
16 лет или 7800 м/ч
Скашивания травы и мелких кустарников с обочин и откосов дорог
Предназначен для скашивания травы и мелких кустарников с обочин и откосов дорог
32

16 жыл н/е6600 м/сағ.
Ғимараттарды, электр беру және байланыс желілерін, сыртқы құбыржолдардың жылу оқшаулануын жөндеу
Ғимараттарды, электр беру және байланыс желілерін, сыртқы құбыржолдардың жылу оқшаулануын, монтаждау және жөндеу кезінде, материалдары мен құрал-сайманы бар адамдарды биікке көтеру
26
Құрамдастырылған автомобиль суару-жуу, сырғыш-қылшақты және құм шашқыш жабдығы
дана
1
16 жыл н/е6900 м/сағ.
Гарнизондар бөлімдері мен мекемелерінің аумақтарын механикаландырылған тәсілмен тазалау
Асфальтты немесе бетонды жабыны бар жолдың жүретін бөлігін, көшелерді және басқа аумақтарды сыпырылатын беткі қабатын дымқылдаумен механикаландырылған тазалау
27
Шнекті-роторлы қар тазартқыш
дана
2
16 жыл н/е7800 м/сағ.
Гарнизондар бөлімдері мен мекемелерінің жолдары мен аумақтарын қардан тазарту
Шнекті-роторлы қар тазартқыш автомагистральдарды, ұшу-қону жолақтарын, жүру жолдарын қардан тазартуға арналған
28
СФН-200 типті фрезерлік-роторлы қар тазартқыш
дана
1
15 жыл н/е7800 м/сағ.
Бөлімдер мен мекемелердің жолдары мен аумақтарын қардан тазарту
Фрезерлі-роторлы қар тазартқыш жолдарды, әуеайлақтар мен аумақтарды қардан тазартуды жүргізуге мүмкіндік береді
29
Күректі қар тиегіш
дана
2
16 жыл н/е7800 м/сағ.
Гарнизондар бөлімдері мен мекемелерінің жолдары мен аумақтарын қардан тазарту
Күректі қар тиегіш қарды, үйінділерді және басқа да сусымалы материалдарды өздігінен төгетін автомобиль шанағына қозғалыс барысында жүк тиеуді жүзеге асырады
30
МД-532, КО-829А типті суару-жуу машиналары
дана
2
16 жыл н/е6900 м/сағ.
Суару-жуу машинасы автомобиль жолдарын, әуеайлақтарды ұстауға, жөндеуге және салуға арналған
Суару-жуу машинасы автомобиль жолдарының, әуеайлақтардың ұшу-қону жолақтарының мұздануымен күресуге арналған
31
Доңғалақты трактор базасындағы ротациялық шөп шабатын машина
дана
1
16 жыл н/е7800 м/сағ.
Жол жиектері мен еңістеріндегі шөптер мен шағын бұталарды шабуға арналған
Жол жиектері мен еңістеріндегі шөптер мен шағын бұталарды шабуға арналған
32

Компрессор типа ПКСД-5,25
шт.
2
8 лет или 4000 м/ч
Снабжение сжатым воздухом пневматического инструмента
Предназначен для выработки сжатого воздуха и снабжения им пневматических инструментов и механизмов, а также для технологических нужд при проведении дорожных работ
33
Профилировщик
шт.
1
16 лет или 6900 м/ч
Дорожная машина на гусеничном ходу, предназначенная для планирования и придания поперечного профиля песчаному или цементогрунтовому основанию перед укладкой слоев цементобетонной смеси
Землеройно-планировочная машина с рабочим органом фрезерного, ковшового или ножевого типа и с уплотняющим брусом для планировки дорожного основания по заданному профилю

ПКСД-5,25 типті компрессор
дана
2
8 жыл н/е4000 м/сағ.
Пневматикалық құралды сығылған ауамен жабдықтау
Сығылған ауаны өндіру және онымен пневматикалық құралдар мен тетіктерді жабдықтау, сондай-ақ жол жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық мұқтаждар үшін қолданылады
33
Кескіндеуіш
дана
1
16 жыл н/е6900 м/сағ.
Цемент-бетонды қоспа қабаттарын төсеу алдында құмды немесе цемент-топырақты негізге көлденең бейінді жоспарлауға және беруге арналған шынжыр табанды жол машинасы
Фрезерлік, шөмішті немесе пышақты типті жұмыс органы және бейін бойынша жол негізін жоспарлауға арналған нығыздағыш білеуі бар жерқазу-жоспарлау машинасы